"Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы техникалық регламентті бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1372 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2013 жылғы 6 ақпандағы № 97 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы техникалық регламентті бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1372 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 50, 633-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы техникалық регламентте:
4-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) экологиялық класс – шығарындылар деңгейіне қарай автокөлік құралдарын сипаттайтын техникалық нормативтерді жіктеу коды;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдары шығарындыларының үлестік нормативтері техникалық регламенттің 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес экологиялық кластар бойынша белгіленеді.";
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 2-экологиялық класта:";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 3-экологиялық класта:";
8-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 4-экологиялық класта:";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын;
"4) ең үлкен массасы 3,5 тоннадан жоғары М1, барлық доңғалақтарға жетектің жоғарғы өткізгіштігі, оның ішінде осьтердің бірінің өшірілетін жетегімен, дизелі бар М2, М3, N1, N2, N3 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативі БҰҰ ЕЭК № 96-02 ережесінде көзделген шығарындылардың нормативті деңгейінде белгіленеді";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Техникалық регламенттің 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген автокөлік құралдары шығарындыларының үлестік нормативтерінің орындалуын қамтамасыз ететін отын сипаттамасына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық кластар бойынша негізгі техникалық талаптар қойылады.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1372 "Об утверждении Технического регламента о требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2013 года № 97. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1372 "Об утверждении Технического регламента о требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 50, ст. 633), следующие изменения:
в Техническом регламенте о требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 7) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"7) экологический класс - классификационный код технических нормативов, характеризующих автотранспортные средства в зависимости от уровня выбросов;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Удельные нормативы выбросов автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан, устанавливаются по экологическим классам согласно пунктам 6, 7 и 8 Технического регламента.";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. На экологическом классе-2:";
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. На экологическом классе-3:";
абзац первый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. На экологическом классе-4:";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) для категории M1 максимальной массой свыше 3,5т, М2, МЗ, N1, N2, N3 повышенной проходимости с приводом на все колеса, в том числе с отключаемым приводом одной из осей, с дизелями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН №96-02";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. К характеристикам топлива, обеспечивающим выполнение удельных нормативов выбросов автотранспортных средств, указанных в пунктах 6, 7 и 8 Технического регламента, предъявляются основные технические требования по экологическим классам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10. Автокөлік құралдарының техникалық регламенттің 3, 4, 5 және одан жоғары экологиялық кластар бойынша талаптарына сәйкестігі "Автокөлік құралдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 9 шілдедегі № 675 қаулысында белгіленген тәртіппен берілетін сәйкестік сертификаттарымен куәландырылады.
Ұсынылатын көлік құралында экологиялық кластарға сәйкес келетін пайдаланылған газдарды бейтараптандыру жүйесінің болуын растау дайындаушы зауыттың сертификаты немесе көлік құралы паспортының түпнұсқасы болып табылады.";
14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдары шығарындыларының үлестік нормативтері техникалық регламентке сәйкес мынадай мерзімдерде:
1) 2-экологиялық класс 2009 жылғы 15 шілдеден;
2) 3-экологиялық класс 2013 жылғы 1 қаңтардан;
3) 4-экологиялық класс:
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін автокөлік құралдарына қатысты 2013 жылғы 1 шілдеден;
Қазақстан Республикасында өндірілетін автокөлік құралдарына қатысты 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
15. Автокөлік құралдарына арналған отынның сипаттамаларына қойылатын негізгі техникалық талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мынадай мерзімдерде:
1) 2-экологиялық класс 2010 жылғы 1 қаңтардан;
2) 3-экологиялық класс 2014 жылғы 1 қаңтардан;
3) 4-экологиялық класс 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
16. Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын, бұрын пайдаланылған автокөлік құралдарының 2, 3, 4 және 5-экологиялық кластарының талаптарына сәйкестігін растау техникалық регламентке 4-қосымшаны ескере отырып жүзеге асырылады.";
17-тармақ алынып тасталсын;
4-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша алынып тасталсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 6 ақпандағы
№ 97 қаулысына
қосымша
Техникалық регламентке
4-қосымша
Автокөлік құралдары және іштен жану қозғалтқыштарының шығарылу жылына байланысты 2, 3, 4 және 5 экологиялық кластар бойынша техникалық регламенттің талаптарына сәйкестік кестесі
Автокөлік құралдары және (немесе) олардың қозғалтқыштары шығарылған ел
Экологиялық кластар талаптарына сәйкес келетін көлік құралдарының шығарылған жылдары
2-класс
3-класс
4-класс
5-класс
Еуропалық Одаққа кіретін*, бензин қозғалтқыштары

10. Соответствие автотранспортных средств требованиям Технического регламента по экологическим классам 3, 4, 5 и выше удостоверяется сертификатами соответствия, выдаваемыми в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2008 года № 675 "Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности автотранспортных средств".
Подтверждением наличия системы нейтрализации отработанных газов соответствующей экологическим классам на предоставляемое транспортное средство являются сертификат завода-изготовителя или оригинал паспорта транспортного средства.";
пункты 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"14. На территории Республики Казахстан удельные нормативы выбросов автотранспортных средств, согласно Техническому регламенту, вводятся в действие в следующие сроки:
1) экологический класс-2 с 15 июля 2009 года;
2) экологический класс-3 с 1 января 2013 года;
3) экологический класс-4 в отношении:
ввозимых на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств с 1 июля 2013 года;
производимых в Республике Казахстан автотранспортных средств с 1 января 2014 года.
15. Основные технические требования к характеристикам топлива для автотранспортных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан вводятся в действие в следующие сроки:
1) экологический класс-2 с 1 января 2010 года;
2) экологический класс-3 с 1 января 2014 года;
3) экологический класс-4 с 1 января 2016 года.
16. Подтверждение соответствия выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан автотранспортных средств, бывших в эксплуатации, требованиям экологического класса-2, 3, 4 и 5 осуществляется с учетом приложения 4 к Техническому регламенту.";
пункт 17 исключить;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
приложение 5 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 февраля 2013 года № 97
Приложение 4
к Техническому регламенту
Таблица соответствия автотранспортных средств и двигателей
внутреннего сгорания в зависимости от года их выпуска
требованиям технического регламента по экологическим
классам-2, 3, 4 и 5
Страна происхождения автотранспортного средства и (или) двигателя к ним
Годы выпуска транспортных средств, соответствующих требованиям экологических классов
Класс-2
Класс-3
Класс-4
Класс-5
Входящая в Европейский Союз*, бензиновые двигатели