Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 наурыздағы № 261 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 628 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 628 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Энергетика министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 34 бұйрығын қараңыз.
«Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 38-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 19 наурыздағы
№ 261 қаулысымен
бекітілген
Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде
пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 38-6) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) отынның орташа тәуліктік жұмсалуы – осы өңір үшін сыртқы ауаның ең аз есептік температурасы және жылу электр станциясының жабдықтарын барынша жүктеу жағдайларында энергия өндіруші ұйым электр және/немесе жылу энергиясын өндіру үшін тәулік ішінде тұтынатын отынның мөлшерлі жұмсалуы;
2) пайдаланылатын отын қорының нормасы (бұдан әрі – норма) – энергия өндіруші ұйымдар пайдаланатын отын қорының тәуліктік есептегі ең аз мөлшері.
2. Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде
пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау тәртібі

Об утверждении Правил определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2013 года № 261. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 628
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 628 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 34.
В соответствии с подпунктом 38-6) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2013 года № 261
Правила определения норм эксплуатационного запаса топлива в
осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 38-6) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» и определяют порядок определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и определения:
1) среднесуточный расход топлива – количественный расход топлива, потребляемый энергопроизводящей организацией за сутки, для выработки электрической и/или тепловой энергии в условиях минимальной расчетной температуры наружного воздуха для данного региона и максимальной загрузки оборудования тепловой электростанции;
2) норма эксплуатационного запаса топлива (далее – норма) – минимальное количество эксплуатационного запаса топлива энергопроизводящих организаций в суточном исчислении.
2. Порядок определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций

3. Нормалар жылу электр станциялары мен қазандықтар бойынша айқындалады (бұдан әрі – энергия өндіруші ұйым).
4. Нормаларды айқындау кезінде:
1) отынның орташа тәуліктік жұмсалуы;
2) жеткізілетін отынның энергия көзінен тиелу орнына дейінгі ара қашықтық есепке алынады.
5. Белгіленген қуаты 100 Гкал/сағат және одан жоғары энергия өндіруші ұйым жыл сайын тиісті жылдың 1 маусымына дейін электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органға өзінің меншікті жабдықтар құрамы үшін сыртқы ауаның ең аз есептік температурасы жағдайында отынның орташа тәуліктік жұмсалуын және энергия көзінен бастап жеткізілетін отынды тиеу орнына дейінгі қашықтықты келісу үшін ұсынады.
6. Белгіленген қуаты 100 Гкал/сағат төмен энергия өндіруші ұйым жыл сайын тиісті жылдың 1 маусымына дейін жергілікті атқарушы органға өзінің меншікті жабдығының құрамы үшін сыртқы ауаның ең аз есептік температурасы жағдайында отынның орташа тәуліктік жұмсалуын және энергия көзінен бастап жеткізілетін отынды тиеу орнына дейінгі қашықтықты келісу үшін ұсынады.
7. Электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган жыл сайын тиісті жылдың 1 тамызына дейін белгіленген қуаты 100 Гкал/сағат және одан жоғары энергия өндіруші әрбір ұйым үшін отынның орташа тәуліктік жұмсалуы мен энергия көзінен бастап жеткізілетін отынды тиеу орнына дейінгі қашықтықты келіседі.
7-1. Энергия өндіруші ұйымдағы отынның орташа тәуліктік шығысы мынадай формулаларға сәйкес есептеледі:
B = Bтэ + Bээ, [тонна],
мұндағы:
B – энергия өндіруші ұйымдағы отынның орташа тәуліктік шығысы;
Bжэ – жылу энергиясын өндіруге арналған отынның орташа тәуліктік шығысы;
Bээ – электр энергиясын өндіруге арналған отынның орташа тәуліктік шығысы.
Жылу энергиясын өндіруге жұмсалатын отынның орташа тәуліктік шығысының мөлшерін айқындау.
Bжэ = Bжэшарт / Э, [тонна];
мұндағы:
Bжэшарт – жылу энергиясын өндіруге арналған шартты отынның орташа тәуліктік шығысы [шартты отынның тоннасы];
Э – отынның жылу шығару қабілетінің шартты отынға қатынасына тең калориялы коэффициенті:
Э = Qрт / 7000,
мұндағы:
Qрт – отынның төменгі жылу шығару қабілеті, [килокалория/килограмм];
7000 – шартты отынның төменгі жылу шығару қабілеті, [килокалория/килограмм].
Bжэшарт = Qтәу * bт * 10-3, [шартты отынның тоннасы],
мұндағы:
Qтәу – тәулігіне алынатын жылу энергиясының мөлшері [гигакалория];
bо – шартты отынның жылу энергиясын жіберудегі үлес шығысы, [килограмм/гигакалория].
Qтәу = Q * t,
мұндағы:
Qтәу – тәулігіне алынатын жылу энергиясының мөлшері [гигакалория];
Q – белгіленген жылу қуатын пайдалану коэффициентін ескере отырып есептелген жылу қуаты [гигакалория /сағат];
t – тәуліктегі сағат саны [сағат];
Q = Qбелго, [гигакалория /сағат], мұндағы:
Qбелг – станцияның белгіленген жылу қуаты, [гигакалория /сағат];
Ко – белгіленген жылу қуатын пайдалану коэффициенті;
Ко = Qөнд/(Qбелг.*n) мұндағы:
Qөнд – жыл бойы өндірілген жылу энергиясының мөлшері [гигакалория];
n - өткен жылдағы күнтізбелік сағат саны.
Тәулігіне электр энергиясын өндіруге жұмсалатын шартты отын мөлшерін айқындау:
Bээ = Bээшарт / Э, [тонна],
мұндағы:
Bээшарт — электр энергиясын өндіруге арналған шартты отынның орташа тәуліктік шығысы, [шартты отынның тоннасы];
Э – отынның жылу шығару қабілетінің шартты отынға қатынасына тең калориялық коэффициенті:
Э = Qрт / 7000, [килокалория/килограмм].
мұндағы:
Qрт – отынның төменгі жылу шығару қабілеті, [килокалория/килограмм];
7000 – шартты отынның төменгі жылу шығару қабілеті, [килокалория/килограмм].
Bээшарт = Этәу * bэ * 10-3, [шартты отынның тоннасы],
мұндағы:
Этәу – тәулігіне алынған электр энергиясының мөлшері [мың киловатт*сағат];
bэ – шартты отынның электр энергиясын жіберудегі үлес шығысы, [грамм/киловатт*сағат];
Этәу = N * t, мұндағы:
N – белгіленген электр қуатын пайдалану коэффициентін ескере отырып есептелген электр қуаты [мегаватт];
tтәу – тәуліктегі сағат саны, сағат;
N = Nбелг.э, [мегаватт], мұндағы:
Nбелг. – станцияның белгіленген электр қуаты, [мегаватт];
Кэ – белгіленген электр қуатын пайдалану коэффициенті;
Кэ = Эөнд /(Nбелг*n), мұндағы:
Эөнд – өткен жылы өндірілген электр энергиясының мөлшері [мың киловатт*сағат];
n - өткен жылдағы күнтізбелік сағат саны.

3. Нормы определяются по тепловым электростанциям и котельным (далее – энергопроизводящая организация).
4. При определении норм учитываются:
1) среднесуточный расход топлива;
2) расстояние от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива.
5. Энергопроизводящая организация с установленной мощностью 100 Гкал/час и выше ежегодно, до 1 июня соответствующего года, представляет в уполномоченный орган в области электроэнергетики для согласования среднесуточный расход топлива для собственного состава оборудования в условиях минимальной расчетной температуры наружного воздуха и расстояние от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива.
6. Энергопроизводящая организация с установленной мощностью менее 100 Гкал/час ежегодно, до 1 июня соответствующего года, представляет в местный исполнительный орган для согласования среднесуточный расход топлива для собственного состава оборудования в условиях минимальной расчетной температуры наружного воздуха и расстояние от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива.
7. Среднесуточный расход топлива и расстояние от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива ежегодно, до 1 августа соответствующего года, согласовываются уполномоченным органом в области электроэнергетики для каждой энергопроизводящей организации с установленной мощностью 100 Гкал/час и выше.
7-1. Среднесуточный расход топлива на энергопроизводящей организации рассчитывается в соответствии со следующими формулами:
B = Bтэ + Bээ, [тонна],
где:
B – среднесуточный расход топлива на энергопроизводящей организации;
Bтэ – среднесуточный расход топлива на производство теплоэнергии;
Bээ – среднесуточный расход топлива на производство электроэнергии.
Определение количества среднесуточного расхода топлива, расходуемого на производство тепловой энергии.
Bтэ = Bтэусл / Э, [тонна];
где:
Bтэусл — среднесуточный расход условного топлива на производство тепловой энергии, [тонна условного топлива];
Э — калорийный коэффициент, равный отношению теплотворных способностей топлива к условному:
Э = Qрн / 7000,
где:
Qрн — низшая теплотворная способность топлива, [килокалория/килограмм];
7000 — низшая теплотворная способность условного топлива, [килокалория/килограмм].
Bтэусл = Qсут * bт * 10-3, [тонна условного топлива],
где:
Qсут — количество тепловой энергии, выработанное за сутки, [гигакалория];
bт — удельный расход условного топлива на отпуск теплоэнергии, [килограмм/гигакалория].
Qсут = Q * t,
где:
Qсут – количество тепловой энергии, выработанное за сутки, [гигакалория];
Q – тепловая мощность, рассчитанная с учетом коэффициента использования установленной тепловой мощности, [гигакалория/час];
t – количество часов в сутки, [час];
Q = Qустт, [гигакалория/час], где:
Qуст – установленная тепловая мощность станции, [гигакалория/час];
Кт – коэффициент использования установленной тепловой мощности;
Кт = Q выр / (Qуст.*n), где:
Qвыр - количество теплоэнергии, выработанное за год, [гигакалория];
n - календарное число часов предыдущего года.
Определение количества условного топлива, расходуемого на производство электроэнергии за сутки:
Bээ = Bээусл / Э, [тонна],
где:
Bээусл — среднесуточный расход условного топлива на производство электрической энергии, [тонна условного топлива];
Э — калорийный коэффициент, равный отношению теплотворных способностей топлива к условному:
Э = Qрн / 7000, [килокалория/килограмм].
где:
Qрн — низшая теплотворная способность топлива, [килокалория/килограмм];
7000 — низшая теплотворная способность условного топлива, [килокалория/килограмм].
Bээусл = Эсут * bэ * 10-3, [тонна условного топлива],
где:
Эсут – количество электроэнергии, выработанное за сутки, [тысяч киловатт*час];
bэ – удельный расход условного топлива на отпуск электроэнергии, [грамм/киловатт*час];
Эсут = N * t, где:
N – электрическая мощность, рассчитанная с учетом коэффициента использования установленной электрической мощности [мегаватт];
tсут – количество часов в сутки, час;
N=Nуст.э, [мегаватт], где:
Nуст. – установленная электрическая мощность станции, [мегаватт];
Кэ – коэффициент использования установленной электрической мощности;
Кэ = Эвыр /(Nуст.*n), где:
Эвыр - количество электроэнергии, выработанное за предыдущий год, [тысяч киловатт*час];
n - календарное число часов предыдущего года.

Ескерту. Қағида 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.10.2013 № 1143 қаулысымен.
8. Жергілікті атқарушы орган жыл сайын тиісті жылдың 1 тамызына дейін белгіленген қуаты 100 Гкал/сағат төмен энергия өндіруші әрбір ұйым үшін отынның орташа тәуліктік жұмсалуы мен энергия көздерінен бастап жеткізілетін отынды тиеу орнына дейінгі қашықтықты бекітеді.
9. Келісілген отынның орташа тәуліктік жұмсалуы мен отынды тиеу (өндіру) ауданынан бастап энергия өндіретін ұйым орналасқан жерге дейінгі қашықтық негізінде норма айқындалады.
10. Норма отынды жеткізу, отынды жеткізуде пайда болған шектеу себептерін жою үшін қажетті ең ұзақ мерзімді ескере отырып, шектеу кезінде күндер санымен, сондай-ақ жеткізілетін отынды тиеу ауданынан энергия өндіруші ұйым орналасқан жерге дейін теміржол көлігімен жеткізудің қалыптасқан уақытынан айқындалған температуралық кестенің және/немесе жоспарлы электр жүктемесінің сақталуын қамтамасыз етеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.10.2013 № 1143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Среднесуточный расход топлива и расстояние от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива ежегодно, до 1 августа соответствующего года, согласовываются местным исполнительным органом для каждой энергопроизводящей организации с установленной мощностью менее 100 Гкал/час.
9. На основании согласованного среднесуточного расхода топлива и расстояния от района отгрузки (добычи) топлива до местонахождения энергопроизводящей организации определяется норма.
10. Норма обеспечивает соблюдение утвержденного температурного графика и/или плановой электрической нагрузки при ограничении поставки топлива в количестве дней, определенных с учетом необходимого максимального срока для устранения возникших причин ограничения поставки топлива, а также из сложившегося времени доставки топлива железнодорожным транспортом от района отгрузки (добычи) топлива до местонахождения энергопроизводящей организации.