"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 наурыздағы № 311 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124 құжат; 2013 ж., № 1, 60, 88-құжаттар, № 2, 231-құжат; 2013 жылғы 14 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бәсекелестік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 6 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 311
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст.24; № 17-18, ст.241; № 21-22, ст.281; 2002 г., № 4, ст.33; № 17, ст.155; 2003 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.25; № 5, ст.30; № 11, ст.56, 64, 68; № 14, ст.109; № 15, ст.122, 139; № 18, ст.142; № 21-22, ст.160; № 23, ст.171; 2004 г., № 6, ст.42; № 10, ст.55; № 15, ст.86; № 17, ст.97; № 23, ст.139, 140; № 24, ст.153; 2005 г., № 5, ст.5; № 7-8, ст.19; № 9, ст.26; № 13, ст.53; № 14, ст.58; № 17-18, ст.72; № 21-22, ст.86, 87; № 23, ст.104; 2006 г., № 1, ст.5; № 2, ст.19, 20; № 3, ст.22; № 5-6, ст.31; № 8, ст.45; № 10, ст.52; № 11, ст.55; № 12, ст.72, 77; № 13, ст.85, 86; № 15, ст.92, 95; № 16, ст.98, 102; № 23, ст.141; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст.16, 18; № 3, ст.20, 23; № 4, ст.28, 33; № 5-6, ст.40; № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 12, ст.88; № 13, ст.99; № 15, ст.106; № 16, ст.131; № 17, ст.136, 139, 140; № 18, ст.143, 144; № 19, ст.146, 147; № 20, ст.152; № 24, ст.180; 2008 г., № 6-7, ст.27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст.54, 57, 58; № 15-16, ст.62; № 20, ст.88; № 21, ст.97; № 23, ст.114; № 24, ст.126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст.7, 21; № 9-10, ст.47, 48; № 13-14, ст.62, 63; № 15-16, ст.70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст.79, 80, 82; № 18, ст.84, 86; № 19, ст.88; № 23, ст.97, 115, 117; № 24, ст.121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст.1, 4, 5; № 5, ст.23; № 7, ст.28, 32; № 8, ст.41; № 9, ст.44; № 11, ст.58; № 13, ст.67; № 15, ст.71; № 17-18, ст.112, 114; № 20-21, ст.119; № 22, ст.128, 130; № 24, ст.146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст.19, 25, 26, 28; № 3, ст.32; № 6, ст.50; № 8, ст.64; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 13, ст.115, 116; № 14, ст.117; № 16, ст.128, 129; № 17, ст.136; № 19, ст.145; № 21, ст.161; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст.21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст.32; № 5, ст.35, 36; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 12, ст.84, 85; № 13, ст.91; № 14, ст.92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 60, 88; № 2, ст. 231; Закон Республики Казахстан от 6 марта 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам конкуренции», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 марта 2013 года):

1) 541-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мамандандырылған аудандық және соларға теңестірілген әкімшілік соттардың судьялары, осы баптың үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80 - 84, 85 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 85-1 (екінші бөлігінде), 85-2 (екінші бөлігінде), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95 - 110-1, 124 (бірінші бөлігінде), 127, 129, 130, 135-1, 136 - 136-2, 140 (екінші бөлігінде), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (екінші бөлігінде), 147-6 (2-1-бөлігінде), 147-10 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші бөліктерінде), 147-11, 147-12, 147-13 (үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (төртінші бөлігінде), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (бірінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 162, 163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөліктерінде), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 167-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 168-1, 168-3, 168-5, 168-8, 175 (екінші бөлігінде) (жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, аудиторлар және аудиторлық ұйымдар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 176 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 177-3, 177-4, 177-5, 179 (бірінші және екінші бөліктерінде), 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (екінші бөлігінде), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (төртінші - алтыншы бөліктерінде), 214, 218-1 (жетінші бөлігінде), 219-6, 219-8 (екінші және үшінші бөліктерінде), 222 - 226, 228 - 229, 230-1, 230-2, 231 (екінші бөлігінде), 232, 233, 234-1, 235 (екінші бөлігінде), 235-1 (төртінші бөлігінде), 237, 237-1, 240-2, 246 (екінші бөлігінде), 275-1, 278 (бірінші бөлігінде), 283 (бірінші, үшінші бөліктерінде), 298 (екінші, үшінші бөліктерінде), 298-1 (екінші бөлігінде), 302 (үшінші бөлігінде), 303 (екінші бөлігінде), 304 (екінші бөлігінде), 305 (екінші бөлігінде), 306 (екінші бөлігінде), 306-1 (үшінші бөлігінде), 306-2, 306-3 (екінші және үшінші бөліктерінде), 308, 309-1 (жетінші, сегізінші бөліктерінде), 309-2 (төртінші бөлігінде), 309-4 (сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде), 309-5, 310-1 (1-1 және екінші бөліктерінде), 311-1 (жетінші бөлігінде), 312-1, 314, 315, 316, 317 (екінші және үшінші бөліктерінде), 317-1, 317-2, 317-4 (екінші және үшінші бөліктерінде), 318, 319, 319-1, 320 (бірінші және 1-1-бөліктерінде), 321, 322 (үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 323 (екінші бөлігінде), 324 (екінші және үшінші бөліктерінде), 324-1, 324-2, 326, 327 (бірінші бөлігінде), 328, 330, 330-1 (екінші бөлігінде), 332 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 335, 336 (үшінші бөлігінде), 336-1 (үшінші бөлігінде), 336-2 (үшінші бөлігінде), 338 (бірінші бөлігінде), 338-1, 339, 340, 342 - 344, 346 - 357, 357-1, 357-2 (екінші бөлігінде), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 357-7 (екінші бөлігінде), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (екінші бөлігінде), 370 (екінші бөлігінде), 371 (екінші бөлігінде), 372 - 376, 380 (екінші бөлігінде), 380-2, 381-1, 386 (үшінші бөлігінде), 388, 389-1, 390 (екінші бөлігінде), 391 (екінші бөлігінде), 391-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 393, 394 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 394-1, 396 (төртінші бөлігінде), 400-1, 400-2, 405 (бірінші бөлігінде), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426 - 430, 433, 442, 443 (бесінші бөлігінде), 445, 446 (екінші бөлігінде), 446-1, 453 (екінші бөлігінде), 454 (бірінші - үшінші бөліктерінде), 461 (3-1-бөлігінде), 463-3 (бесінші бөлігінде), 464-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 465 (екінші бөлігінде), 466 (екінші бөлігінде), 467, 468 (бірінші және екінші бөліктерінде), 468-1, 468-2, 469, 471 (1-1, 1-2 және екінші бөліктерінде), 473 (үшінші бөлігінде), 474-1, 477 (үшінші бөлігінде), 484, 492 (екінші бөлігінде), 494 (екінші бөлігінде), 494-1 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 496 (екінші бөлігінде), 501, 512-1 - 512-5, 513 - 518, 520 - 537-1-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;

1) часть первую статьи 541 изложить в следующей редакции:
«1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80 – 84, 85 (частями четвертой и пятой), 85-1 (частью второй), 85-2 (частью второй), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95 – 110-1, 124 (частью первой), 127, 129, 130, 135-1, 136 – 136-2, 140 (частью второй), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (частью второй), 147-6 (частью 2-1), 147-10 (частями второй, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой), 147-11, 147-12, 147-13 (частями третьей, пятой и шестой), 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (частью четвертой), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (частями первой, четвертой и пятой), 162, 163 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой и девятой), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 167-1 (частями второй и третьей), 168-1, 168-3, 168-5, 168-8, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных частными нотариусами, частными судебными исполнителями, аудиторами и аудиторскими организациями), 176 (частями первой и третьей), 177-3, 177-4, 177-5, 179 (частями первой и второй), 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (частью второй), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (частями четвертой – шестой), 214, 218-1 (частью седьмой), 219-6, 219-8 (частями второй и третьей), 222 – 226, 228–229, 230-1, 230-2, 231 (частью второй), 232, 233, 234-1, 235 (частью второй), 235-1 (частью четвертой), 237, 237-1, 240-2, 246 (частью второй), 275-1, 278 (частью первой), 283 (частями первой, третьей), 298 (частями второй, третьей), 298-1 (частью второй), 302 (частью третьей), 303 (частью второй), 304 (частью второй), 305 (частью второй), 306 (частью второй), 306-1 (частью третьей), 306-2, 306-3 (частями второй и третьей), 308, 309-1 (частями седьмой, восьмой), 309-2 (частью четвертой), 309-4 (частями восьмой, девятой), 309-5, 310-1 (частями 1-1 и второй), 311-1 (частью седьмой), 312-1, 314, 315, 316, 317 (частями второй и третьей), 317-1, 317-2, 317-4 (частями второй и третьей), 318, 319, 319-1, 320 (частями первой и 1-1), 321, 322 (частями третьей, четвертой и пятой), 323 (частью второй), 324 (частями второй и третьей), 324-1, 324-2, 326, 327 (частью первой), 328, 330, 330-1 (частью второй), 332 (частями первой, второй, четвертой), 335, 336 (частью третьей), 336-1 (частью третьей), 336-2 (частью третьей), 338 (частью первой), 338-1, 339, 340, 342 – 344, 346 – 357, 357-1, 357-2 (частью второй), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 357-7 (частью второй), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (частью второй), 370 (частью второй), 371 (частью второй), 372 – 376, 380 (частью второй), 380-2, 381-1, 386 (частью третьей), 388, 389-1, 390 (частью второй), 391 (частью второй), 391-1 (частями второй и третьей), 393, 394 (частями второй, третьей и четвертой), 394-1, 396 (частью четвертой), 400-1, 400-2, 405 (частью первой), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426 – 430, 433, 442, 443 (частью пятой), 445, 446 (частью второй), 446-1, 453 (частью второй), 454 (частями первой – третьей), 461 (частью 3-1), 463-3 (частью пятой), 464-1 (частями первой и второй), 465 (частью второй), 466 (частью второй), 467, 468 (частями первой и второй), 468-1, 468-2, 469, 471 (частями 1-1, 1-2 и второй), 473 (частью третьей), 474-1, 477 (частью третьей), 484, 492 (частью второй), 494 (частью второй), 494-1 (частями третьей и пятой), 496 (частью второй), 501, 512-1 – 512-5, 513 – 518, 520 – 537-1 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.»;

2) 543-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ішкі істер органдары осы Кодекстің 131, 144, 160 (бірінші және екінші бөліктерінде), 163-1, 165, 175 (екінші бөлігінде) (көлік құралдарының иелері, автомобиль көлігімен және қалалық электр көлігімен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 247, 277, 281-1, 298 (бірінші бөлігінде), 298-1 (бірінші бөлігінде), 300, 305 (бірінші бөлігінде), 306 (бірінші бөлігінде), 311, 330-1 (бірінші бөлігінде), 328-1, 333, 334 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336-2 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336-3 (бірінші бөлігінде), 336-4 (бірінші бөлігінде), 338 (екінші бөлігінде), 341 (бірінші бөлігінде), 357-2 (бірінші бөлігінде), 357-7 (бірінші бөлігінде), 364, 369 (бірінші бөлігінде), 370 (бірінші бөлігінде), 371 (бірінші бөлігінде), 377, 378, 379, 380 (бірінші бөлігінде), 380-1, 387, 389, 390 (бірінші бөлігінде), 391 (бірінші бөлігінде), 391-1 (бірінші бөлігінде), 392, 394 (бірінші бөлігінде), 395, 396 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 439 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 440, 441, 443 (төртінші бөлігінде), 446 (бірінші бөлігінде), 459, 461 (бірінші - үшінші, төртінші - сегізінші бөліктерінде), 461-1, 462, 463 (бірінші және төртінші бөліктерінде), 463-1, 463-2, 463-3 (бірінші - төртінші бөліктерінде) - 463-8, 464, 464-1 (үшінші бөлігінде), 465 (бірінші бөлігінде), 466 (бірінші бөлігінде), 468 (үшінші бөлігінде), 470, 471 (бірінші бөлігінде), 472, 473 (бірінші және екінші бөліктерінде), 474-476, 477 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 478, 480, 481 (автомобиль көлігіндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 482, 485-487, 500 (бірінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;
3) 576-4-бап мынадай мазмұнындағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және осы Кодекстің 165, 300, 311, 387-баптарында көзделген аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында жасалған бұзушылықтар үшін әкімшілік жаза қолдануға құқылы.».
4) 636-баптың бірінші бөлігіндегі «165» сандар алып тасталсын.
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджеткодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125 құжат; 2013 ж., № 2, 263-құжат):

2) часть первую статьи 543 изложить в следующей редакции:
«1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 131, 144, 160 (частями первой и второй), 163-1, 165, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском электротранспорте), 247, 277, 281-1, 298 (частью первой), 298-1 (частью первой), 300, 305 (частью первой), 306 (частью первой), 311, 330-1 (частью первой), 328-1, 333, 334 (частями первой и второй), 336 (частями первой и второй), 336-1 (частями первой и второй), 336-2 (частями первой и второй), 336-3 (частью первой), 336-4 (частью первой), 338 (частью второй), 341 (частью первой), 357-2 (частью первой), 357-7 (частью первой), 364, 369 (частью первой), 370 (частью первой), 371 (частью первой), 377, 378, 379, 380 (частью первой), 380-1, 387, 389, 390 (частью первой), 391 (частью первой), 391-1 (частью первой), 392, 394 (частью первой), 395, 396 (частями первой и третьей), 439 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 440, 441, 443 (частью четвертой), 446 (частью первой), 459, 461 (частями первой - третьей, четвертой - восьмой), 461-1, 462, 463 (частями первой и четвертой), 463-1, 463-2, 463-3 (частями первой - четвертой) - 463-8, 464, 464-1 (частью третьей), 465 (частью первой), 466 (частью первой), 468 (частью третьей), 470, 471 (частью первой), 472, 473 (частями первой и второй), 474 - 476, 477 (частями первой, второй, четвертой), 478, 480, 481 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 482, 485-487, 500 (частью первой) настоящего Кодекса.»;
3) статью 576-4 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов вправе рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания за нарушения, предусмотренные статьями 165, 300, 311, 387 настоящего Кодекса, совершенные на территории городов районного значения, поселков, сел, сельских округов.»;
4) в части первой статьи 636 цифры «165» исключить.
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 263):

1) 50-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы ауылдардағы, ауылдық округтердегі, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістіктегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілеріне орналастырғаны үшін төлемақыны қоспағанда, облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі, облыстық маңызы бар елді мекендердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістіктегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде және облыстық маңызы бар уәкілетті мемлекеттік орган тіркеген көлік құралдарында сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақы;»;
2) 51-баптың 1-тармағының 23) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«23) қалалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі және елді мекендердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістіктегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде және республикалық маңызы бар қаланың, астананың уәкілетті мемлекеттік органы тіркеген көлік құралдарында сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақы болып табылады;»;
3) 52-бапта:
1-тармақтың 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«17) сыртқы (көрнекі) жарнаманы ауылдардағы, ауылдық округтерден, кенттердегі, аудандық маңызы бар қалалардағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістіктен жарнаманы тұрақты орналастыру объектілеріне орналастырғаны үшін төлемақыны қоспағанда, аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі және аудандық маңызы бар елді мекендердегі (облыстық маңызы бар қала) үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістіктегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде және аудандық маңызы бар (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті мемлекеттік орган тіркеген көлік құралдарында сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақы;»;
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) ауылдардың, ауылдық округтердің, кенттердің, аудандық маңызы бар қалалардың әкімдері салатын айыппұлдарды, өсімпұлдарды, санкцияларды, өндіріп алуды қоспағанда, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алу;»;
4) 53-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацы мынадай
редакцияда жазылсын:
«облыстық бюджеттен қаржыландырылатын сайлауларды қоспағанда, сайлаулар өткізу;»;
5) 54-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық округтердің, ауылдардың, кенттердің әкімдерін сайлауды қамтамасыз ету және өткізу;»;

1) подпункт 5) пункта 1 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах областного значения и на транспортных средствах, зарегистрированных уполномоченным государственным органом областного значения, за исключением платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в селах, сельских округах, поселках;»;
2) подпункт 23) пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
«23) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования городского значения и на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах и на транспортных средствах, зарегистрированных уполномоченным государственным органом города республиканского значения, столицы;»;
3) в статье 52:
подпункт 17) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«17) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения и на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах районного (города областного) значения и на транспортных средствах, зарегистрированных уполномоченным государственным органом районного (города областного) значения, за исключением платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в селах, сельских округах, поселках, городах районного значения;»;
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета района (города областного значения), за исключением штрафов, пени, санкций, взысканий, налагаемых акимами сел, сельского округа, поселков, городов районного значения;»;
4) абзац четвертый подпункта 1) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
«проведение выборов, за исключением выборов, финансируемых из областного бюджета;»;
5) подпункт 1) пункта 1 статьи 54 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
«обеспечение и проведение выборов акимов городов районного значения, сельских округов, сел, поселков;»;

6) 62-баптың 4-тармағының төртінші, бесінші бөліктері мынадай
редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің стратегиялық жоспарлары Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын тәртіппен бекітіледі.
«Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі, Қазақстан Республикасы Парламентінің Шаруашылық басқармасы, Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталығы, Қазақстан Республикасының «Сырбар» сыртқы барлау қызметі, Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиялары, мәслихаттардың аппараттары және аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар стратегиялық жоспарлар әзірлемейді.»;
7) 83-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«83-бап. Қазақстан Республикасының кейбір заңдары мен Президенті актілерінің ерекшеліктерін ескере отырып, бюджеттің атқарылуы
Осы Кодекстің бюджеттің атқарылуын реттейтін ережелері мемлекеттік құпиялар, Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарын, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық округтердің, ауылдардың, кенттердің әкімдерін, мәслихаттардың депутаттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау, жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыру, елдің сыртқы саяси қызметін, қорғаныс қабілеті мен ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.»;
8) 88-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) қаржылық ұйымдардың жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төменгі мөлшерде қалыптастыру кезінде республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде тиісті қаржы жылына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайтуға көзделген ақшаны есепке жатқызумен және оны инвестициялық жобаларды іске асыруға пайдаланумен (бұдан әрі - квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты);»;

6) части четвертую, пятую пункта 4 статьи 62 изложить в следующей редакции:
«Стратегические планы Верховного Суда Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан утверждаются в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
Конституционный Совет Республики Казахстан, Администрация Президента Республики Казахстан, Управление делами Президента Республики Казахстан, Служба охраны Президента Республики Казахстан, Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан, Хозяйственное управление Парламента Республики Казахстан, Национальный центр по правам человека Республики Казахстан, Служба внешней разведки Республики Казахстан «Сырбар», Республиканская гвардия Республики Казахстан, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета, Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан, ревизионные комиссии областей, города республиканского значения, столицы, аппараты маслихатов и исполнительные органы, финансируемые из районного (города областного значения) бюджета, стратегические планы не разрабатывают.»;
7) статью 83 изложить в следующей редакции:
«Статья 83. Исполнение бюджета с учетом особенностей некоторых
законов и актов Президента Республики Казахстан
Положения настоящего Кодекса, регулирующие исполнение бюджета, применяются с учетом особенностей, установленных законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, регулирующими вопросы государственных секретов, выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Парламента Республики Казахстан, акимов городов районного значения, сельских округов, сел, поселков, депутатов маслихатов, а также членов органов местного самоуправления в Республике Казахстан, осуществления оперативно-розыскной деятельности, обеспечения внешнеполитической деятельности, обороноспособности и национальной безопасности страны.»;
8) в статье 88:
подпункт 7) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«7) с зачислением денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, на увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов (далее – счет субъектов квазигосударственного сектора), за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора;»;

1-тармақ мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамада көзделген түсімдерді есепке жатқызумен және аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдардың, ауылдық округтің әкімдері жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға (жергілікті өзін-өзі басқару шоты) бағытталған шығыстарды жүргізуге байланысты операцияларды есепке алуға арналады.»;
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналы қаржыландырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мен шетел валютасындағы шоттар бойынша түсімдер мен жүргізілген төлемдер бойынша операциялар мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес ескеріледі.»;
9) 98-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Инкассолық өкімдерді ұсыну мемлекеттік мекеменің кодына, ақылы қызметтер көрсету, демеушілік, қайырымдылық көмек, жергілікті өзін-өзі басқару шоттарына, сондай-ақ республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде тиісті қаржы жылына жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына жүзеге асырылуы мүмкін.»;
10) мынадай мазмұндағы 102-1-баппен толықтырылсын:
«102-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, кент ауыл, ауылдық округ әкімінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақша бойынша атқару
1. Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың ауылдық округтің әкімдері жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамада көзделген түсімдерден алынатын қаражатты пайдалану үшін жыл сайын аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағыттайтын ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын жасайды.
2. Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың ауылдық округтің әкімі жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағыттаған ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын тиісті ауылдың, кенттің, аудандық маңызы бар қаланың әкімі бекітеді және жергілікті қоғамдастықтың жиналысында келісіледі.
Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің ауылдың, ауылдық округтің әкімі жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағыттаған ақша түсімдері мен шығыстарының бекітілген жоспарының қолданысы ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
3. Қаржы жылының ішінде аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі жергілікті өзін-өзі басқару Функцияларын іске асыруға бағыттаған ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарында көзделген сомалардан артық түскен кірістер аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағыттаған ақша түсімдері мен шығыстарының жоспары ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін нақтыланған жағдайда ағымдағы қаржы жылында жұмсалуы мүмкін.

пункт 1 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) с зачислением поступлений, предусмотренных законодательством о местном государственном управлении и самоуправлении, и проведением расходов, направленных акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа на реализацию функций местного самоуправления (счет местного самоуправления).»;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Операции по поступлениям и проведенным платежам по контрольным счетам наличности спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, местного самоуправления и счетам в иностранной валюте учитываются в соответствии с кодами государственных учреждений.»;
9) часть третью пункта 3 статьи 98 изложить в следующей редакции:
«Выставление инкассовых распоряжений может осуществляться на код государственного учреждения, счета платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления, а также на счета субъектов квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете.»;
10) дополнить статьей 102-1 следующего содержания:
«Статья 102-1. Исполнение по деньгам, направленным на
реализацию акимом города районного значения,
поселка, села, сельского округа функций
местного самоуправления
1. Для использования средств от поступлений, предусмотренных законодательством о местном государственном управлении и самоуправлении, акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа, ежегодно составляется план поступлений и расходов денег, направляемых на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления.
2. План поступлений и расходов денег, направленных на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления утверждается акимом соответствующего села, поселка, города районного значения и согласовывается собранием местного сообщества.
Действие утвержденного плана поступлений и расходов денег, направленных на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления прекращается 31 декабря текущего финансового года.
3. Доходы, поступившие в течение финансового года сверх сумм, предусмотренных планом поступлений и расходов денег, направленных на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления, могут расходоваться в текущем финансовом году при условии уточнения плана поступлений и расходов денег, направленных на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления до конца текущего финансового года.

4. Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамада көзделген түсімдерден алынатын ақша есебінен төлемдер төлеуге арналған шот негізінде жүзеге асырылады және жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.
5. Жергілікті қоғамдастық жиналысының шешімі бойынша аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің ведомстволық бағыныстан мемлекеттік мекемелер үшін жергілікті өзін-өзі басқару қаражаты есебінен тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) сатып алуға құқығы бар.
6. Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамада көзделген түсімдер қаражатының жергілікті өзін-өзі басқару шотында есепті қаржы жылының соңына қарай пайдаланылмай қалған қалдықтары түсімдер мен шығыстар жоспарын нақтылау арқылы ағымдағы жылдың шығыстарын қаржыландыруға бағытталуы мүмкін.».
3. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат;
№ 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат, № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 88-құжат; № 2, 139, 231-құжаттар):
1) 528-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен белгiлi бiр мерзiмге автомобиль жолдары жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi – жол органы) беретiн құжат негiзiнде жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде жарнама объектілерін орналастыру кезінде, ал тиісінше облыстың жергілікті атқарушы органы беретiн құжат негiзiнде облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде жарнама объектiлерiн орналастыру кезiнде;»;

4. Платежи за счет денег от поступлений, предусмотренных законодательством о местном государственном управлении и самоуправлении, осуществляются на основании счета к оплате и проводятся в пределах остатков на контрольном счете наличности местного самоуправления.
5. Аким города районного значения, поселка, села, сельского округа по решению собрания местного сообщества имеет право приобретать товары (работы, услуги) для подведомственных государственных учреждений за счет средств местного самоуправления.
6. Остатки средств от поступлений, предусмотренных законодательством о местном государственном управлении и самоуправлении, оставшиеся на счете местного самоуправления не использованными на конец отчетного финансового года, могут быть направлены на финансирование расходов текущего года посредством уточнения плана поступлений и расходов.».
3. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст.16, 18; № 13-14, ст.63; № 15-16, ст.74; № 17, ст.82; № 18, ст.84; № 23, ст.100; № 24, ст.134; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; № 7, ст.28, 29; № 11, ст.58; № 15, ст.71; № 17-18, ст.112; № 22, ст.130, 132; № 24, ст.145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 13, ст.116; № 14, ст.117; № 15, ст.120; № 16, ст.128; № 20, ст.151; № 21, ст.161; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.11, 15; № 3, ст.21, 22, 25, 27; № 4, ст.32; № 5, ст.35; № 6, ст.43, 44; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 11, ст.80; № 13, ст.91; № 14, ст.92; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 88; № 2, ст. 139, 231):
1) подпункт 1) пункта 2 статьи 528 изложить в следующей редакции:
«1) при размещении объектов рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения на основании документа, выдаваемого уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам (далее - дорожный орган), а при размещении объектов рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения на основании документа, выдаваемого соответственно местным исполнительным органом области на определенный срок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;»;

2) 530-баптың 3-тармағының 1), 2) тармақшалары кестесінің 5-бағаны алып тасталсын.
4. «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 21, 773-құжат; 2001 ж., № 13-14, 170-құжат; 2003 ж., № 4, 24-құжат; № 18, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 61-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 17, 140-құжат; № 19, 147-құжат; 2009 ж., № 24, 122-құжат; 126; 2010 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 20, 158-құжат; 2012 ж., № 5, 36-құжат; № 13, 91-құжат, № 21-22, 123 құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
1) «А» корпусы – Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын кадр резервіне іріктеудің, конкурстық іріктеудің, мемлекеттік қызметті өткеру мен оны тоқтатудың ерекше тәртібі, сондай-ақ арнайы біліктілік талаптары көзделген басқарушылық деңгейдегі мемлекеттік әкімшілік лауазымдар;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметшi – заңдарда және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда өзінің қызметін тұрақты кәсіби негізде жүзеге асыратын мемлекеттiк қызметшi;»;
2) 4-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы Заңның күші заңдарда және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде реттелмеген жағдайларда жергілікті өкілді органдар тарапынан тағайындалатын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сайланатын мемлекеттiк қызметшiлерге қолданылады.»;
3) 12-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заңда көзделген жағдайларды, сондай-ақ жергілікті өкілді органдардың тағайындау немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сайлау жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасу конкурстық негізде жүзеге асырылады.»;
4) 13-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарын Қазақстан Республикасының Президентi бекітеді;»;
5) 27-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«2-1) заңдарда және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген олардың өкілеттіктері мерзімдерінің өтуі;
2-2) олардың атқаратын лауазымдары саяси лауазымдарға немесе азаматтарды жергілікті өкілді органдар тағайындайтын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сайланатын лауазымдарға өзгеруі;»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де негiздемелер негiз болып табылады.».

2) графу 5 таблицы подпунктов 1), 2) пункта 3 статьи 530 исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 21, ст. 773; 2001 г., № 13-14, ст. 170; 2003 г., № 4, ст. 24; № 18, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 61; 2007 г., № 9, ст. 67; № 17, ст. 140; № 19, ст. 147; 2009 г., № 24, ст. 122, 126; 2010 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 11, ст. 102; № 20, ст. 158; 2012 г., № 5, ст. 36; № 13, ст. 91, № 21-22, ст. 123):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) корпус «А» – административные государственные должности управленческого уровня, для которых предусмотрены особый порядок отбора в кадровый резерв, конкурсного отбора, прохождения и прекращения государственной службы, определяемый Президентом Республики Казахстан, а также специальные квалификационные требования;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) административный государственный служащий – государственный служащий, осуществляющий свою деятельность на постоянной профессиональной основе, за исключением случаев, предусмотренных законами и актами Президента Республики Казахстан;»;
2) статью 4 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Действие настоящего Закона распространяется на административных государственных служащих, назначаемых местными представительными органами или избираемых в соответствии с законами Республики Казахстан, в части, не урегулированной законами и актами Президента Республики Казахстан.»;
3) часть вторую пункта 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«Занятие административной государственной должности осуществляется на конкурсной основе, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом, а также случаев назначения местными представительными органами или избрания в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
4) часть вторую пункта 5 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«Специальные квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса «А» утверждаются Президентом Республики Казахстан;»;
5) в пункте 1 статьи 27:
дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
«2-1) истечение сроков их полномочий, предусмотренных законами и актами Президента Республики Казахстан;
2-2) преобразование занимаемых ими должностей в политические должности либо должности, на которые граждане назначаются местными представительными органами или избираются в соответствии с законами Республики Казахстан;»;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) иные основания, предусмотренные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.».

5. «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 15-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар):
1) 1-бапта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) орталық мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі – тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде орталық атқарушы органның функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;»;
мынадай мазмұндағы 16), 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
«16) жергілікті қоғамдастық жиыны – тұрғындардың (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) осы Заңда айқындалған шекте және тәртіппен жергілікті мәні бар неғұрлым маңызды мәселелерді шешуге тікелей қатысуы;
17) жергілікті қоғамдастық жиналысы – жиын өкілеттік берген жергілікті қоғамдастық өкілдерінің осы Заңда айқындалған шекте және тәртіппен жергілікті мәні бар ағымдағы мәселелерді шешуге қатысуы.»;
18) жергілікті қоғамдастықтың қызмет ету түрі осы Заңда көзделген жергілікті қоғамдастықтың ерекшеліктеріне тән жиын және жиналыстар болып табылады.».
2) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«3-бап. Жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару қызметiнiң экономикалық және қаржылық негiзi
Жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару қызметiнiң экономикалық және қаржылық негiзiн:
1) жергiлiктi бюджет;
2) коммуналдық заңды тұлғаларға бекiтiлген мүлiк;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес коммуналдық меншiктегi өзге де мүлiк құрайды.
Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтің, аудандық маңызы бар қалалардың әкімдері жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздерін қалыптастыруға құқылы.
Жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздері мынадай түсімдерден:

5. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст.97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2; ст. 3):
1) в статье 1:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) территориальное подразделение центрального государственного органа – структурное подразделение центрального исполнительного органа, осуществляющее в пределах соответствующей административно-территориальной единицы функции центрального исполнительного органа;»;
дополнить подпунктами 16), 17) и 18) следующего содержания:
«16) сход местного сообщества – непосредственное участие жителей (членов местного сообщества) в решении наиболее важных вопросов местного значения в пределах и порядке, определенном настоящим Законом;
17) собрание местного сообщества – участие представителей местного сообщества, делегированных сходом, в решении текущих вопросов местного значения в пределах и порядке, определенном настоящим Законом.»;
18) формой деятельности местного сообщества являются сход и собрание местного сообщества с присущими им особенностями, предусмотренными настоящим Законом»;
2) статью 3 изложить в следующей редакции:
«Статья 3. Экономическая и финансовая основа
деятельности местного государственного
управления и самоуправления
Экономическую и финансовую основу деятельности местного государственного управления и самоуправления составляют:
1) местный бюджет;
2) имущество, закрепленное за коммунальными юридическими лицами;
3) иное имущество, находящееся в коммунальной собственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Акимы поселка, села, сельского округа, города районного значения вправе формировать доходные источники местного самоуправления.
Доходные источники местного самоуправления формируются из следующих поступлений:

1) кент, ауыл, ауылдық округ, аудандық маңызы бар қала әкімдерінің иелігіндегі меншікті жалға беруден түсетін кірістерден;
2) ерікті алымдардан;
3) қайырымдылық қорлары мен демеушілер жарналарынан;
4) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, Қазақстан Республикасының аумағындағы кенттерде, ауылдарда, ауылдық округте, аудандық маңызы бар қалаларда үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақылардан;
5) абаттандыру қағидаларын бұзғаны, инфрақұрылым объектілері мен жасыл желектерге зиян келтіргені, белгіленбеген орындарда сауда жасағаны үшін, жасыл желектерді күтіп ұстау және қорғау қағидаларын бұзғаны үшін, иттер мен мысықтарды күтіп ұстау қағидаларын бұзғаны үшін айыппұлдардан;
6) заңнамаға қайшы келмейтін өзге де көздерден қалыптастырылады.
Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде жарнаманы стационарлық орналастыру объектілерінде, Қазақстан Республикасының аумағындағы кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде, аудандық маңызы бар қалаларда үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен және мөлшерлемелер бойынша алынады.»;
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Мәслихаттар жылына кемінде бір рет мәслихаттың атқарған жұмысы, оның тұрақты комиссияларының қызметі туралы халық алдында есеп береді. Маслихат депутаттары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес халық алдында жауапты болады.»;
4) 9-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мәслихаттардың үлгі регламентін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.»;
5) 21-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«21-бап. Депутаттың өз өкілеттігін жүзеге асыруы кезіндегі құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі»;
мынадай мазмұндағы 4, 5-тармақтармен толықтырылсын:
«4. Мәслихат депутатына осы Заңның 21-бабының 2-тармағында көзделген өз міндеттерін орындамағаны және тиісінше орындамағаны үшін мынадай жазалау шаралары қолданылуы мүмкін:
1) мін тағу;
2) көпшiлiк алдында кешiрiм сұрауға мәжбүр ету.
5. Жаза:
1) тиісті аумақтық сайлау комиссиясының ұсынуы бойынша қатысып отырған депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен мәслихат сессиясында қолданылады;
2) белгілі бір теріс қылық үшін жаза қайталап қолданыла алмайды;
3) қолдануы туралы ақпарат бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.»;
6) мынадай мазмұндағы 23-1-баппен толықтырылсын:

1) доходы от аренды имущества, находящегося в ведении акимов поселка, села, сельского округа, города районного значения;
2) добровольные сборы;
3) взносы благотворительных фондов и спонсоров;
4) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, на открытом пространстве за пределами помещений в поселках, селах, сельского округа, города районного значения на территории Республики Казахстан;
5) штрафы за нарушение правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов, а также разрушение объектов инфраструктуры, уничтожение и повреждение зеленых насаждений городов и населенных пунктов, торговлю в неустановленных местах, за нарушение правил содержания и защиты зеленых насаждений, за нарушение правил содержания собак и кошек;
6) прочие источники, не противоречащие законодательству.
Плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, на открытом пространстве за пределами помещений в поселках, селах, сельского округа, города районного значения на территории Республики Казахстан взимается в порядке и по ставкам, определяемым Правительством Республики Казахстан.»;
3) статью 6 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Маслихаты не реже одного раза в год отчитываются перед населением о проделанной работе маслихата, деятельности его постоянных комиссий. Депутаты маслихата несут ответственность перед населением в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
4) статью 9 дополнить частью второй следующего содержания:
«Типовой регламент маслихатов утверждается Президентом Республики Казахстан.»;
5) в статье 21:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 21. Права, обязанности и ответственность депутата при
осуществлении его полномочий»;
дополнить пунктами 4, 5 следующего содержания:
«4. На депутата маслихата за неисполнение и ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона, могут налагаться следующие меры взыскания:
1) порицание;
2) понуждение к принесению публичного извинения.
5. Взыскания:
1) налагаются на сессии маслихата большинством голосов от общего числа присутствующих депутатов по представлению соответствующей территориальной избирательной комиссии;
2) не могут быть наложены повторно за один и тот же проступок;
3) с публикацией информации об их наложении в средствах массовой информации.»;
6) дополнить статьей 23-1 следующего содержания:

«23-1-бап. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен тәртіпке сәйкес мәслихаттармен кандидаттарды келісуді қажет ететін әкімдерді лауазымына тағайындауды мәслихатпен келісу тәртібі
1. Әкімді тағайындайтын тұлға не оған өкілеттік берілген тұлға әкім лауазымына тағайындау туралы ұсынысты мәслихаттың қарауына енгізеді.
2. Әкім лауазымына тағайындау туралы ұсыныста өмірбаян деректері, еңбек қызметі, мемлекеттік наградалар туралы ақпарат және әкім лауазымына кандидат туралы өзге де ақпарат көрсетіледі.
3. Әкім лауазымына тағайындау туралы ұсынысты қарау мәслихаттың кезекті және кезектен тыс сессиясында жүзеге асырылады.
Әкім лауазымына тағайындау туралы ұсынысты қарау жөніндегі мәслихаттың кезектен тыс сессиясына әкім лауазымына кандидаттың қатысуы міндетті.
Әкім лауазымына тағайындау туралы ұсынысты қарау жөніндегі мәслихаттың кезектен тыс сессиясының барысында мәслихат депутаттары әкім лауазымына кандидатқа сұрақтар қоюға, тағайындалатын кандидатура бойынша талқылау жүргізуге құқылы.
Талқылау аяқталғаннан кейін дауыс беру өткізіледі.
Егер әкім лауазымына кандидат мәслихат депутаттарының жалпы санының көпшілік даусын алмаған жағдайда, әкімді тағайындайтын тұлға не оған өкілеттік берілген тұлға мәслихат сессиясының шешiмін алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мәслихаттың қарауына әкім лауазымына басқа кандидатураны тағайындау туралы ұсынысты қайтадан жібереді.
4. Әкімді тағайындайтын тұлға не оған өкілеттік берілген тұлға әкім лауазымына кандидатураны қатарынан үш реттен артық енгізе алмайды.
Кандидатқа маслихат үшінші рет келісім бермеген жағдайда:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың не астананың әкiмi лауазымына кандидатураға келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының Президенті тиісті мәслихаттың өкілеттігін мерзiмiнен бұрын тоқтатуға құқылы;
2) аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі лауазымына кандидатураға келіспеген жағдайда, облыс әкімі Қазақстан Республикасының Президентіне жазбаша хабарлайды және тиісті мәслихаттың өкілеттігін мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы мәселе қояды.
Бұл жағдайда Президент не жоғары тұрған әкім кандидатурасы жаңадан құрылған мәслихатпен келісілуге тиіс тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің әкімі тағайындалғанға дейін әкімнің міндетін уақытша атқарушыны тағайындайды.»;
7) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«24-бап. Мәслихаттың әкімге сенімсіздік білдіру өкілеттігі
1. Мәслихат депутаттарының жалпы санының кемінде бестен бірінің бастамасы бойынша әкімге сенімсіздік білдіру туралы мәселе қойылуы мүмкін. Мұндай жағдайда мәслихат өз депутаттарының жалпы санының көпшілік даусымен әкімге сенімсіздік білдіруге және тиісінше Қазақстан Республикасы Президентінің не жоғары тұрған әкімнің алдына оны қызметінен босату туралы мәселе қоюға құқылы.

«Статья 23-1. Порядок согласования маслихатом назначения на
должность акима области, города республиканского
значения, столицы, а также акимов, согласование
кандидатур которых с маслихатами требуется в
соответствии с порядком, установленным
Президентом Республики Казахстан
1. Лицо, назначающее акима, либо лицо им уполномоченное вносит на рассмотрение маслихата представление о назначении на должность акима.
2. В представлении о назначении на должность акима отражаются биографические данные, информация о трудовой деятельности, государственных наградах и иная информация о кандидате на должность акима.
3. Рассмотрение представления о назначении на должность акима осуществляется на очередной или внеочередной сессии маслихата.
Присутствие кандидата на должность акима на внеочередной сессии маслихата по рассмотрению представления о назначении на должность акима обязательно.
В ходе сессии маслихата по рассмотрению представления о назначении на должность акима депутаты маслихата вправе задавать вопросы кандидату на должность акима, проводить обсуждение по назначаемой кандидатуре.
По завершению обсуждений проводится голосование.
В случае, если кандидат на должность акима не набрал большинства голосов от общего числа депутатов маслихата, лицо, назначающее акима либо лицо, им уполномоченное, в течение двух рабочих дней со дня получения решения сессии маслихата повторно направляет на рассмотрение маслихата представление о назначении другой кандидатуры на должность акима.
4. Лицом, назначающим акима, либо лицом, им уполномоченным, кандидатура на должность акима может вносится не более трех раз подряд.
В случае несогласования маслихатом кандидатуры на должность в третий раз:
1) акима области, города республиканского значения либо столицы Президент Республики Казахстан вправе досрочно прекратить полномочия соответствующего маслихата;
2) акима района (города областного значения) аким области письменно уведомляет Президента Республики Казахстан и ставит вопрос о досрочном прекращении полномочий соответствующего маслихата.
В этом случае Президент либо вышестоящий аким назначают временно исполняющего обязанности акима до назначения акима соответствующей административно-территориальной единицы, кандидатура которого должна быть согласована с вновь сформированным маслихатом в установленном порядке.»;
7) статью 24 изложить в следующей редакции:
«Статья 24. Полномочие маслихата выразить недоверие акиму
1. По инициативе не менее одной пятой от общего числа депутатов маслихата может быть поставлен вопрос о выражении вотума недоверия акиму. В этом случае маслихат большинством голосов от общего числа его депутатов вправе выразить недоверие акиму и поставить вопрос о его освобождении от должности соответственно перед Президентом Республики Казахстан либо вышестоящим акимом.

2. Әкім ұсынған аумақты дамыту жоспарларының, экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларының орындалуы, жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептерді мәслихаттың екі рет бекітпеуі мәслихаттың әкімге сенімсіздік білдіруі туралы мәселені қарауы үшін негіз болып табылады.
3. Әкімге сенімсіздік білдіру туралы мәселеге бастамашылық жасау мәслихат депутаттарының қолдарын жинау арқылы жүзеге асырылады. Қолдарды жинауды мәслихаттың бастамашы депутаттары ұйымдастырады және қол қою парақтарымен ресімделеді.
4. Қол қою парақтарын жинау мәслихаттың бастамашы депутаттары жазбаша өтініш берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Толтырылған қол қою парақтары мәслихат хатшысына тапсырылады, ол бес жұмыс күні ішінде жиналған қолдардың төлнұсқалығын тексеруді ұйымдастырады. Тексеру нәтижелері бойынша мәслихаттың бастамашы депутаттары қолдарының төлнұсқалығы туралы хаттама жасалады.
5. Мәслихаттың әкімге сенімсіздік білдіру жөніндегі сессиясы мәслихаттың бастамашы депутаттары қолдарының төлнұсқалығы туралы
хаттама ресімделген күннен бастап бір ай ішінде өткізіледі.
Мәслихаттың әкімге сенімсіздік білдіру жөніндегі сессиясы барысында әкімге сенімсіздік білдіру туралы мәселеге бастамашы болған себептер талқыланады, дауыс беру өткізіледі.
Әкімге сенімсіздік білдіру, егер бұл шешімге мәслихат депутаттарының жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, өтті деп есептеледі. Әкімге сенімсіздік білдіру бойынша мәслихат сессиясы мәслихат сессиясының шешімімен ресімделеді.
6. Әкімге сенімсіздік білдірілген жағдайда, мәслихат сессиясының шешімі Қазақстан Республикасының Президентіне не жоғары тұрған әкімге шұғыл тәртіппен жолданады.
7. Қазақстан Республикасының Президентi не жоғары тұрған әкiм сенімсіздік білдіру туралы мәслихат сессиясының шешiмін алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде әкімнің өкілеттігін тоқтату туралы мәселенi қарайды не оған өз мiндеттерiн одан әрi жүзеге асыруды тапсырады.
8. Егер Қазақстан Республикасының Президенті не жоғары тұрған әкім сенімсіздік білдіруді қабылдамаған жағдайда, мәслихат депутаттары депуттардың жалпы санының көпшілік даусымен алғаш рет сенімсіздік білдірілген күннен бастап алты ай өткеннен кейін Қазақстан Республикасының Президенті не жоғары тұрған әкім алдында сенімсіздікті қайтадан білдіруге құқылы. Мұндай жағдайда әкімді Қазақстан Республикасының Президенті не жоғары тұрған әкім қызметінен босатады.»;
8) 28-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкiмiн облыс, республикалық маңызы бар қала және астана мәслихатының келісімімен Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайды. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкiмiн тағайындауды мәслихатпен келісу тәртібі осы Заңда айқындалады.»;

2. Основанием для рассмотрения маслихатом вопроса о выражении недоверия акиму является двукратное неутверждение маслихатом представленных акимом отчетов об исполнении планов, экономических и социальных программ развития территории, местного бюджета.
3. Инициирование вопроса о выражении вотума недоверия акиму осуществляется сбором подписей депутатов маслихата. Сбор подписей организуется инициаторами-депутатами маслихата и оформляется подписными листами.
4. Сбор подписных листов осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня письменного обращения инициаторов-депутатов маслихата. Заполненные подписные листы сдаются секретарю маслихата, который в течение пяти рабочих дней организует проверку подлинности собранных подписей. По результатам проверки составляется протокол о подлинности подписей инициаторов-депутатов маслихата.
5. Сессия маслихата по выражению вотума недоверия акиму проводится в течение одного месяца со дня оформления протокола о подлинности подписей инициаторов-депутатов маслихата.
В ходе сессии маслихата по выражению вотума недоверия акиму обсуждаются причины, послужившие к инициированию вопроса о выражении вотума недоверия акиму, проводится голосование.
Выражение вотума недоверия акиму считается состоявшимся, если за это решение проголосовало большинство от общего числа депутатов маслихата. Сессия маслихата по выражению вотума недоверия акиму оформляется решением сессии маслихата.
6. В случае выражения вотума недоверия акиму, решение сессии маслихата в незамедлительном порядке направляется Президенту Республики Казахстан либо вышестоящему акиму.
7. Президент Республики Казахстан либо вышестоящий аким со дня получения решения сессии маслихата о выражении вотума недоверия в течение десяти рабочих дней рассматривают вопрос о прекращении полномочий акима либо поручают ему дальнейшее осуществление его обязанностей.
8. В случае, если Президент Республики Казахстан либо вышестоящий аким отклоняют вотум недоверия акиму, депутаты маслихата большинством голосов от общего числа депутатов вправе по истечении шести месяцев со дня первого выражения вотума недоверия повторно выразить вотум недоверия перед Президентом Республики Казахстан либо вышестоящим акимом. В этом случае Президент Республики Казахстан либо вышестоящий аким освобождают от должности акима.»;
8) пункт 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
«1. Аким области, города республиканского значения, столицы назначается на должность Президентом Республики Казахстан с согласия маслихата области, города республиканского значения и столицы. Порядок согласования маслихатом назначения на должность акима области, города республиканского значения, столицы определяется настоящим Законом.»;

9) 31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдеріне берілетін аудандық коммуналдық меншіктің тізбесін айқындайды.»;
10) 32-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмi Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын тәртiппен қызметке тағайындалады немесе сайланады. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмi лауазымына тағайындауды мәслихатпен келісу тәртібі осы Заңда айқындалады.»;
11) 35-бапта:
1-тармақтың 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1) әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаны әзірлеу кезінде жергілікті қоғамдастық жиналысының (жиынының) талқылауына Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің құрамында көзделген бағыттар бойынша жергілікті маңызы бар мәселелерді қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды шығаруға құқылы;»;
1-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«22) кәсіпқой емес медиаторлардың тізілімін жүргізеді;»;
1-тармақ мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
«23) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
мынадай мазмұндағы 1-3-тармақпен толықтырылсын:
«1-3. Ауыл, ауылдық округ, кент, аудандық маңызы бар қала әкiмi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
1) берілген аудандық коммуналдық меншікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға алуға) береді;
2) берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындайды;
3) берілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
4) берілген аудандық коммуналдық заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асырады;
5) берілген аудандық коммуналдық заңды тұлғаның жылдық қаржылық есептілігін бекітеді;
6) берілген аудандық коммуналдық қазыналық кәсіпорындар өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсететін қызметтердің) бағасын белгілейді;
7) берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік мекемелердің жергілікті бюджеттен қаржыландырылуының жеке жоспарларын бекітеді;
8) кіріс көздерін қалыптастырады;
9) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда әкімнің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаны есепке жатқызуға арналған бақылау шотының болуын қамтамасыз етеді;

9) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) определяет перечень районной коммунальной собственности, передаваемой акимам городов районного значения, поселка, села, сельского округа.»;
10) пункт 1 статьи 32 изложить в следующей редакции:
«1. Аким района (города областного значения) назначается или избирается на должность в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан. Порядок согласования маслихатом назначения на должность акима района (города областного значения) определяется настоящим Законом.»;
11) в статье 35:
подпункт 4-1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«4-1) при разработке бюджетной программы, администратором которой выступает аппарат акима, выносит на обсуждение собрания (схода) местного сообщества предложения по финансированию вопросов местного значения по направлениям, предусмотренным в составе бюджета района (города областного значения) в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;»;
подпункт 22) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«22) ведет реестр непрофессиональных медиаторов;»;
пункт 1 дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
«23) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан и иными подзаконными актами.»;
дополнить пунктом 1-3 следующего содержания:
«1-3. Аким села, сельского округа, поселка, города районного значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
1) предоставляет переданное районное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа;
2) определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, переданных коммунальных государственных предприятий;
3) обеспечивает сохранность переданного коммунального имущества;
4) осуществляет управление переданными районными коммунальными юридическими лицами;
5) утверждает годовую финансовую отчетность переданного районного коммунального юридического лица;
6) устанавливает цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые переданными районными коммунальными казенными предприятиями;
7) утверждает индивидуальные планы финансирования переданных районных коммунальных государственных учреждений из местного бюджета;
8) формирует доходные источники;
9) обеспечивает открытие в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета контрольного счета наличности, предназначенного для зачисления денег, направляемых акимом на реализацию функций местного самоуправления;

10) жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамада көзделген бюджет қаражатын үнемдеу және (немесе) түсімдер есебінен жеке еңбек шарты бойынша қызметкерлерді тартады;
11) жергілікті қоғамдастықтың жиналысында келісілгеннен кейін жергілікті өзін-өзі басқарудың ақша түсімдері мен шығыстары жоспарын бекітеді;
12) бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсететін қызметтерді) өткізуден түсетін олардың билігінде қалатын ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді»;
12) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«36-бап. Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкiмiн қызметке тағайындау және сайлау, қызметiнен босату және өкiлеттiгiн тоқтату тәртiбi
13) 38-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Әкiмнiң өкiлеттiгiн тоқтатуына, жаңа әкiмнiң тағайындалуына немесе сайлануына байланысты әкiм аппаратының мемлекеттiк қызметшiлерi қызметiнiң мәселелерi Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.»;
14) 39-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«39-3-бап. Жергілікті қоғамдастықтың жиындары мен жиналыстары
1. Ауылдардың, кенттердің, аудандық маңызы бар қалалардың аумағында жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу үшін жергілікті қоғамдастықтың жиналыстары не жиындары өткізіледі.
Жергілікті қоғамдастықтың жиналыстарына, жиындарына кәмелетке толмаған адамдардың, сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдардың, сондай-ақ сот үкімімен бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын адамдардың қатысуға құқығы жоқ.
2. Жиын жергілікті мәні бар неғұрлым маңызды:
1) әкімдердің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі есептерін тыңдау және талқылау;
2) халықтың жекелеген топтарының (ардагерлердің, отбасы және әйелдер ісі жөніндегі, жастар, ақсақалдар, үй, көше және кварталдық комитеттер ісі жөніндегі және басқаларының) мүдделерін білдіретін жергілікті қоғамдастық жиналысының құрамын анықтау және қатысушыларын жіберу;
3) жергілікті маңызы бар мәселелер бойынша мәслихаттарға, ауылдық округ, ауыл, кент, аудандық маңызы бар қалалар әкiмдеріне, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына ұсыныстар енгізу мәселелері;
4) жергілікті қоғамдастықтың жиыны белгілеген жергілікті маңызы бар өзге де мәселелер бойынша өткізіледі.
3. Жиналыс жергілікті маңызы бар ағымдағы мәселелер бойынша өткізіледі:
1) бюджеттік бағдарламаларды талқылау;
2) өз кірістерінің көздерін қалыптастыру және пайдалану мәселелерін талқылау;
3) жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген бюджет қаражатын пайдалануға мониторинг жүргізуге қатысу;

10) привлекает работников по индивидуальному трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством о местном государственном управлении и самоуправлении;
11) утверждает план поступлений и расходов денег местного самоуправления после согласования с собранием местного сообщества;
12) составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетным законодательством;
12) заголовок статьи 36 изложить в следующей редакции:
«Статья 36. Порядок назначения и избрания на должность,
освобождения от должности и прекращения полномочий
акима района в городе, города районного значения,
поселка, села, сельского округа
13) пункт 3 статьи 38 изложить в следующей редакции:
«3. Вопросы деятельности государственных служащих аппарата акима в связи с прекращением полномочий акима, назначением или избранием нового акима определяются законодательством Республики Казахстан.»;
14) статью 39-3 изложить в следующей редакции:
«Статья 39-3. Сходы и собрания местного сообщества
1. На территории сел, поселков, городов районного значения для решения вопросов местного значения проводятся собрание либо сход местного сообщества.
Не имеют права участвовать в собрании, сходе местного сообщества несовершеннолетние лица, лица, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда.
2. Сход проводится по наиболее важным вопросам местного значения:
1) заслушивание и обсуждение отчетов акимов по вопросам осуществления ими функций местного самоуправления;
2) определение состава и делегирование участников собрания местного сообщества, выражающих интересы отдельных групп населения (ветеранов, по делам семьи и женщин, по делам молодежи, старейшин, домовых, уличных и квартальных комитетов и других);
3) внесение предложений маслихатам, акимам сельских округов, сел, поселков, городов районного значения, органам местного самоуправления по вопросам местного значения;
4) иные вопросы местного значения, определенные сходом местного сообщества.
3. Собрание проводится по текущим вопросам местного значения:
1) обсуждение бюджетных программ;
2) обсуждение вопросов формирования и использования собственных доходных источников;
3) участие в мониторинге за использованием бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения;

4) жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген бюджеттік қаражаттарды пайдалануға қоғамдық бақылау және мониторинг жүргізу мақсатында жиналысқа қатысушылардан комиссия құру;
5) жергілікті қоғамдастықтың басқа да ағымдағы мәселелері.
4. Жергілікті қоғамдастықтың жиынын тиісті ауыл, кент, аудандық маңызы бар қала әкiмінің өзі шақыруы мүмкін не осы аумақта тұратын және оған қатысуға құқығы бар және тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) және тұратын жерін көрсете отырып, оны шақыру қажеттігі туралы өтінішке қол қойған жергілікті қоғамдастық мүшелерінің кемінде он пайызының бастамасы бойынша шақырылуы мүмкін.
Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын тиісті ауыл, кент, аудандық маңызы бар қала әкiмінің өзі шақыруы мүмкін не жергілікті қоғамдастықтың жиыны жіберген оның жиналысы мүшелерінің кемінде он пайызының бастамасы бойынша шақырылуы мүмкін.
Жергілікті қоғамдастықтың жиынын, жиналысын өткізуді тиісті ауыл, кент, аудандық маңызы бар қала әкiмі ұйымдастырады.
Жергілікті қоғамдастықтың жиынын, жиналысын өткізу уақыты, орны және талқыланатын мәселелер туралы жергілікті қоғамдастықтың халқы алдын ала жергілікті қауымдастық жиынының шешімімен анықталған аудан аумағында шығарылатын және таратылатын бұқаралық ақпарат құралдары және жазбаша шақырулар арқылы, бірақ оның өткізілу күнінен он күннен кешіктірмей хабардар етіледі.
5. Жергілікті қоғамдастықтың жиыны оған қатысуға құқығы бар ауыл, кент, аудандық маңызы бар қала тұрғындарының кемінде жиырма бес пайызы қатысқан кезде өткізілген болып есептеледі.
Жергілікті қоғамдастықтың жиналысы жергілікті қоғамдастықтың жиыны жіберген мүшелердің кемінде жартысы қатысқан кезде заңды болып есептеледі.
6. Жергілікті қоғамдастықтың жиынын не жиналысын ауыл, кент, аудандық маңызы бар қаланың әкімі немесе оған өкілеттік берілген тұлға ашады.
Жергілікті қоғамдастықтың жиынын немесе жиналысын жүргізу үшін ашық дауыс беру арқылы жиналыстың төрағасы және хатшысы сайланады. Күн тәртібін жергілікті қоғамдастықтың жиыны не жиналысы бекітеді.
Жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жиналысында хаттама жүргізіліп, онда:
1) жиналысты (жиынды) өткізу уақыты мен орны;
2) тиісті аумақта тұратын жергілікті қоғамдастық мүшелерінің және жергілікті қоғамдастықтың жиынына не жиналысына қатысуға құқығы бар адамдардың жалпы саны;
3) қатысушылардың саны;
4) жергілікті қоғамдастықтың жиыны не жиналысы төрағасының және хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
5) күн тәртібі, сөйлеген сөздердің мазмұны және қабылданған шешімдер көрсетіледі.
Хаттамаға жергілікті қоғамдастық жиынының, жиналысының төрағасы және хатшысы қол қояды және тиісті ауылдың (селоның), кенттің, аудандық маңызы бар қаланың әкіміне беріледі.

4) образование комиссии из числа участников собрания в целях проведения общественного контроля и мониторинга за использованием бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения;
5) другие текущие вопросы местного сообщества.
4. Сход местного сообщества может созываться соответствующим акимом села, поселка, города районного значения самостоятельно либо по инициативе не менее десяти процентов членов местного сообщества, проживающих на данной территории и имеющих право в нем участвовать и подписавших заявление о необходимости его созыва с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии) и места жительства.
Собрание местного сообщества может созываться соответствующим акимом села, поселка, города районного значения самостоятельно либо по инициативе не менее десяти процентов членов его собрания, делегированных сходом местного сообщества.
Проведение схода, собрания местного сообщества организуется соответствующим акимом села, поселка, города районного значения.
О времени, месте созыва схода, собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах население местного сообщества оповещается заблаговременно через средства массовой информации, издаваемые и распространяемые на территории района, определенные решением схода местного сообщества и письменные приглашения, но не позднее, чем за десять дней до дня его проведения.
5. Сход местного сообщества считается состоявшимся при участии в нем не менее двадцати пяти процентов жителей села, поселка, города районного значения, имеющих в нем право участвовать.
Собрание местного сообщества правомочно при участии в нем не менее половины членов, делегированных сходом местного сообщества.
6. Сход либо собрание местного сообщества открываются акимом села, поселка, города районного значения или уполномоченным им лицом.
Для ведения схода или собрания местного сообщества открытым голосованием избираются председатель и секретарь собрания. Повестка дня утверждается сходом либо собранием местного сообщества.
На сходе или собрании местного сообщества ведется протокол, в котором указываются:
1) дата и место проведения собрания (схода);
2) общее число членов местного сообщества, проживающих на соответствующей территории и имеющих право участвовать в сходе либо собрании местного сообщества;
3) количество присутствующих;
4) фамилия, имя, отчество (при наличии) председателя и секретаря схода или собрания местного сообщества;
5) повестка дня, содержание выступлений и принятые решения.
Протокол подписывается председателем и секретарем схода, собрания местного сообщества и передается соответствующему акиму села, поселка, города районного значения.

7. Жергілікті қоғамдастық жиынының не жиналысының шешімі оған жергілікті қоғамдастық жиынына немесе жиналысына қатысушылардың жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданған болып есептеледі. Ауылдың, кенттің, аудандық маңызы бар қаланың әкімдері жергілікті қоғамдастық жиынының не жиналысының шешімімен келіспейтінін білдіруге құқылы, ол осындай келіспеушілік туғызған мәселені қайта талқылау арқылы шешіледі.
Ауылдың, кенттің, аудандық маңызы бар қала әкімінің келіспеушілігін туғызған мәселелерді шешу мүмкін болмаған жағдайда, мәселені жоғары тұрған әкім тиісті аудан, қала мәслихатының отырысында алдын ала талқылағаннан кейін шешеді.
8. Жергілікті қоғамдастық жиынында не жиналысында қабылданған шешімдер ауылдың, кенттің, аудандық маңызы бар қаланың тиісті аумағы әкімінің міндетті түрде қарауына жатады.
9. Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару органдары өз құзыреті шегінде жергілікті қоғамдастықтың жиынында не жиналысында қабылданған және тиісті аумақ әкімі мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді.
10. Жергілікті қоғамдастық жиынында не жиналысында қабылданған шешімдер жергілікті қауымдастық жиынының шешімімен анықталған аудан аумағында шығарылатын және таратылатын бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ресми жариялануға (халықты хабардар етуге) жатады. Қажет болған жағдайда жергілікті қоғамдастық жиынында не жиналысында қабылданған шешімдердің қорытындылары бойынша тиісті ауыл, кент, аудандық маңызы бар қала әкімі шешім шығарады.».
6. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 35-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 2, 263-құжат):
1) 11-бап мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
«15-1) аудандық маңызы бар қала, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімінің басқаруына берілетін аудандық коммуналдық мүліктің үлгілік тізбесін бекітеді;»;
2) 18-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, аудандық коммуналдық мүлікті басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, аудандық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз, шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне кейіннен сатып алу құқығымен немесе кейіннен меншігіне өтеусіз негізде беру құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлікпен басқаруға береді;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындайды;»;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, аудандық коммуналдық мүлікті пайдалану туралы, оның ішінде оны кепілге, мүліктік жалдауға (жалға алуға), өтеусіз пайдалануға және сенімгерлікпен басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды.»;

7. Решение схода либо собрания местного сообщества считается принятым, если за него проголосовало более половины участников схода или собрания местного сообщества. Акимы села, поселка, города районного значения вправе выразить несогласие с решением схода либо собрания местного сообщества, которое разрешается путем повторного обсуждения вопросов, вызвавших такое несогласие.
В случае невозможности разрешения вопросов, вызвавших несогласие акима села, поселка, города районного значения, вопрос разрешается вышестоящим акимом после его предварительного обсуждения на заседании соответствующего маслихата района, города.
8. Решения, принятые на собрании либо сходе местного сообщества, подлежат обязательному рассмотрению акимом соответствующей территории села, поселка, города районного значения.
9. Органы местного государственного управления и самоуправления, должностные лица в пределах их компетенции обеспечивают исполнение решений, принятых на собрании либо сходе местного сообщества и одобренных акимом соответствующей территории.
10. Решения, принятые на собрании либо сходе местного сообщества, подлежат официальному опубликованию (обнародованию) через средства массовой информации, издаваемые и распространяемые на территории района, определенные решением схода местного сообщества. В случае необходимости по итогам решения собрания либо схода местного сообщества соответствующий аким села, поселка, города районного значения издает решение.».
6. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64, № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 263):
1) статью 11 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
«15-1) утверждает типовой перечень районного коммунального имущества, передаваемого в управление акиму города районного значения, поселков, сел, сельских округов;»;
2) в статье 18:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) управляют районным коммунальным имуществом, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляют меры по его защите;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) предоставляют районное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа, с правом последующего выкупа или правом последующей передачи в собственность субъектам малого предпринимательства на безвозмездной основе, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) определяют приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемые из бюджета, коммунальных государственных предприятий, созданных местными исполнительными органами районов, городов областного значения, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) принимают решения об использовании районного коммунального имущества, в том числе о передаче его в залог, имущественный наем (аренду), безвозмездное пользование и доверительное управление, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.»;

3) 122-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Аудандық коммуналдық заңды тұлғаларды басқару аудандардың облыстық маңызы бар, қалалардың жергілікті атқарушы органының шешімімен аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне беріледі.».
7. «Жарнама туралы» 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79, 82-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат):
11-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сыртқы (көрнекi) жарнаманы республикалық маңызы бар қалада, астанада, облыстық маңызы бар аудандарда және қалаларда орналастырғаны үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртiппен және мөлшерде төлемақы алынады.
Сыртқы (көрнекi) жарнаманы аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, ауылдық округтерде және кенттерде орналастырғаны үшiн Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртiппен және мөлшерде төлемақы алынады.».
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың 2-тармағында айқындалған уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген тәртiппен республикалық маңызы бар қалада, астанада, облыстық маңызы бар аудандарда және қалаларда сыртқы (көрнекi) жарнама объектілерін орналастыруға берілген рұқсат құжаттары туралы мәлiметтердi салық қызметi органдарына ұсынуға мiндеттi.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3) пункт 5 статьи 122 дополнить частью второй следующего содержания:
«Управление районными коммунальными юридическими лицами передается акимам городов районного значения, поселков, сел, сельских округов решением местного исполнительного органа районов, городов областного значения.».
7. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года «О рекламе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 174; 2006 г., № 15, ст. 92; № 16, ст. 102; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 79, 82; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 14, ст. 92):
в статье 11:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. За размещение наружной (визуальной) рекламы в городе республиканского значения, столице, районах и городах областного значения взимается плата в порядке и размерах, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
За размещение наружной (визуальной) рекламы в городах районного значения, селах, сельских округах и поселках взимается плата в порядке и размерах, установленных Правительством Республики Казахстан.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Уполномоченные органы, определенные пунктом 2 настоящей статьи, обязаны представлять в органы налоговой службы сведения о выданных разрешительных документах на размещение объектов наружной (визуальной) рекламы в городе республиканского значения, столице, районах и городах областного значения в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан