Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік терминология комиссиясы туралы" 1998 жылғы 21 сәуірдегі № 367 және "Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік ономастика комиссияcы туралы" 1998 жылғы 21 сәуірдегі № 368 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 397 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2013 жылғы 24 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 09.03.2022 № 114 қаулысымен.
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.03.2022 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.03.2022 № 114; 25.03.2022 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Республикалық ономастика комиссиясының құрамы;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Республикалық ономастика комиссиясы туралы ереже бекітілсін.";
3-тармақ алынып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік ономастика комиссиясы (Мемономком) туралы ереже осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік ономастика комиссиясының құрамында:
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Республикалық ономастика комиссиясының құрамы";
көрсетілген комиссияның құрамына:
Құл-Мұхаммед
Мұхтар Абрарұлы
-
Қазақстан Республикасының Мәдениет және
ақпарат министрі, төраға енгізілсін;
көрсетілген комиссияның құрамынан Дархан Қамзабекұлы Мыңбай шығарылсын.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 24 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 397 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1998 жылғы 21 сәуірдегі
№ 368 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Республикалық
ономастика комиссиясы туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Республикалық ономастика комиссиясы (бұдан әрi – Комиссия) Қазақстан Республикасының аумағындағы әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерге, елді мекендердің құрамдас бөлiктерiне, әуежайларға, порттарға, теміржол вокзалдарына, теміржол стансаларына, метрополитен стансаларына, автовокзалдарға, автостансаларға, физикалық-географиялық және мемлекет меншігіндегі басқа да объектілерге атау беру және оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға жеке адамдардың есімін беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлiгi ретiнде тарихи атауларды қалпына келтiру, сақтау бойынша бірыңғай көзқарасты қалыптастыру жөніндегі ұсыныстар әзiрлейтiн консультациялық-кеңесші орган болып табылады.

О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 1998 года № 367 "О Государственной терминологической комиссии при Правительстве Республики Казахстан" и от 21 апреля 1998 года № 368 "О Государственной ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 397.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) Утратил силу постановлением Правительства РК от 09.03.2022 № 114.
2) Утратил силу постановлением Правительства РК от 25.03.2022 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Утвердить прилагаемые:
1) состав Республиканской ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан;
2) положение о Республиканской ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан.";
пункт 3 исключить;
Положение о Государственной ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан (Госономком) изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в составе Государственной ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
слова "Приложение 1 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 1998 г. № 368" заменить словами "Утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 1998 года № 368";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Состав Республиканской ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан";
ввести в указанный состав комиссии:
Кул-Мухаммеда - Министра культуры и информации Республики
Мухтара Казахстан, председателем
Абрарулы
вывести из указанного состава комиссии: Мынбая Дархана Камзабековича.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.03.2022 № 114.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 24 апреля 2013 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 397
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 1998 года № 368
Положение
о Республиканской ономастической комиссии
при Правительстве Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Республиканская ономастическая комиссия при Правительстве Республики Казахстан (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом, который вырабатывает предложения по формированию единых подходов по наименованию и переименованию административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, аэропортов, портов, железнодорожных вокзалов, железнодорожных станций, станций метрополитена, автовокзалов, автостанций, физико-географических и других объектов государственной собственности на территории Республики Казахстан, уточнению и изменению транскрипции их наименований, и присвоению собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства, а также восстановлению и сохранению исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан.

2. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiледi.
4. Комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң Тiл комитетi болып табылады.
2. Негiзгi мiндеттерi
5. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасының аумағындағы әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерге, елді мекендердің құрамдас бөлiктерiне, әуежайларға, порттарға, теміржол вокзалдарына, теміржол стансаларына, метрополитен стансаларына, автовокзалдарға, автостансаларға, физикалық-географиялық және мемлекет меншігіндегі басқа да объектілерге атау беру және оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға жеке адамдардың есімін беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлiгi ретiнде тарихи атауларды қалпына келтiру, сақтау бойынша бірыңғай көзқарасты қалыптастыру жөніндегі ұсыныстар әзiрлеу;
2) Қазақстан Республикасының ономастика мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
3) бұрын атауы жойылып кеткен тарихи топонимдердi қалпына келтiру жөнiндегі ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссияның негiзгi функциялары мен құқықтары
6. Комиссия жүктелген мiндеттердi шешу мақсатында:
1) ономастика мәселелері бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлейді;
2) облыстарға, аудандар мен қалаларға атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту жөнінде қорытындылар береді;
3) Қазақстан Республикасының аумағындағы әуежайларға, порттарға, теміржол вокзалдарына, теміржол стансаларына, метрополитен стансаларына, автовокзалдарға, автостансаларға, физикалық-географиялық және мемлекет меншігіндегі басқа да объектілерге атау беру, сондай-ақ оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға жеке адамдардың есімін беру жөнінде қорытындылар береді;
4) қаладағы аудандарға, облыстық маңызы бар қалалардың құрамдас бөлiктерiне атау беру, сондай-ақ оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту жөнінде қорытындылар береді;
5) қаладағы аудандарға, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың құрамдас бөліктеріне атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту бойынша республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ономастика комиссияларының қорытындыларына келісім береді;

2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Состав Комиссии утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан.
4. Рабочим органом Комиссии (далее – рабочий орган) является Комитет по языкам Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
2. Основные задачи
5. Основными задачами Комиссии являются:
1) выработка предложений по формированию единых подходов по наименованию и переименованию административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, аэропортов, портов, железнодорожных вокзалов, железнодорожных станций, станций метрополитена, автовокзалов, автостанций, физико-географических и других объектов государственной собственности на территории Республики Казахстан, уточнению и изменению транскрипции их наименований, и присвоению собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства, а также восстановлению и сохранению исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
2) выработка предложений по совершенствованию нормативной правовой базы Республики Казахстан по вопросам ономастики;
3) выработка предложений по восстановлению ранее утраченных исторических топонимов.
3. Основные функции и права Комиссии
6. В целях решения возложенных задач Комиссия:
1) разрабатывает рекомендации и предложения по вопросам ономастики;
2) выдает заключения по наименованию, переименованию областей, районов и городов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
3) выдает заключения по присвоению наименования аэропортам, портам, железнодорожным вокзалам, железнодорожным станциям, станциям метрополитена, автовокзалам, автостанциям, физико-географическим и другим объектам государственной собственности на территории Республики Казахстан, а также переименованию, уточнению и изменению транскрипции их наименований и присвоению собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства;
4) выдает заключения по наименованию, переименованию районов в городе, составных частей городов областного значения, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
5) согласовывает заключения ономастических комиссий городов республиканского значения, столицы по наименованию, переименованию районов в городе, составных частей городов республиканского значения, столицы, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;

6) бұрын атауы жойылып кеткен тарихи топонимдердi қалпына келтiру жөнiндегі ұсыныстарды қарайды.
7. Өз міндеттері мен функцияларына сәйкес Комиссия:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауға;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметіне ономастика мәселелері бойынша заңнамалық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар енгізуге;
3) Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша облыстық ономастика комиссиялары мен республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ономастика комиссияларының төрағаларын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасының өзге де ұйымдарының өкілдерін (келісім бойынша) Комиссияның отырыстарына шақыруға және тыңдауға;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік және басқа да ұйымдардан Комиссияның міндеттерін іске асыру үшін қажетті материалдарды сұратуға және алуға;
5) Комиссияға жүктелген міндеттер мен функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарға құқылы.
4. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
8. Комиссия төрағадан, төраға орынбасарынан, Комиссия мүшелерінен және хатшыдан тұрады. Комиссия хатшысы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
9. Комиссия төрағасы оның жұмысын басқарады, отырыстарда төрағалық етеді. Төраға болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары атқарады.
Комиссия отырыстарының материалдарын әзірлеуді және оның аяқталуы бойынша хаттама рәсімдеуді Комиссия хатшысы жүзеге асырады.
10. Комиссия мүшелері отырыстарға алмастыру құқығынсыз қатысады.
11. Комиссия жұмысының ұйымдық-техникалық қамтамасыз етілуін жұмыс органы жүзеге асырады.
12. Жұмыс органы Комиссия отырысының күн тәртібін (бұдан әрі – күн тәртібі) қалыптастырады.
13. Отырыстың күн тәртібін, сондай-ақ өтетін орны мен уақытын, Комиссия төрағасы айқындайды және нақтылайды.
14. Жұмыс органы Комиссия отырысын өткізуге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде қажетті материалдарды электрондық түрде қоса беріп, күн тәртібін Комиссия мүшелеріне жібереді.
15. Комиссия отырыстары тоқсанына бір рет және Комиссияның төрағасы айқындайтын өзге де күндерде өткізіледі.
16. Комиссияның отырысы, егер оған оның мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысса, заңды деп саналады.
17. Комиссия шешімдері отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелері жалпы санының көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
Комиссия мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, оны білдірген жағдайда жазбаша түрде жазылуы және Комиссия отырысының хаттамасына қоса тіркелуі тиіс.

6) рассматривает предложения по восстановлению ранее утраченных исторических топонимов.
7. В соответствии со своими задачами и функциями Комиссия имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными и другими государственными органами и иными организациями;
2) вносить в Правительство Республики Казахстан предложения и рекомендации по совершенствованию законодательства по вопросам ономастики;
3) приглашать на заседания Комиссии и заслушивать председателей областных ономастических комиссий и ономастических комиссий городов республиканского значения, столицы, а также представителей государственных органов и иных организаций Республики Казахстан (по согласованию) по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
4) в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных и других организаций материалы, необходимые для реализации задач Комиссии;
5) иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию задач и функций.
4. Организация работы Комиссии
8. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов Комиссии и секретаря. Секретарь Комиссии не является ее членом.
9. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
Подготовку материалов на заседаниях Комиссии и оформление протокола после его проведения осуществляет секретарь Комиссии.
10. Члены Комиссии участвуют на заседании без права замены.
11. Организационно-техническое обеспечение работы Комиссии осуществляет рабочий орган.
12. Рабочий орган формирует повестку дня заседания Комиссии (далее – повестка дня).
13. Повестка дня, а также место и время проведения заседания определяются и уточняются председателем Комиссии.
14. Рабочий орган направляет повестку дня с приложением необходимых материалов в электронном виде членам Комиссии, в срок не позднее пяти рабочих дней до проведения заседания Комиссии.
15. Заседания Комиссии проводятся один раз в квартал и в иные дни, определяемые председателем комиссии.
16. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют не менее половины ее членов.
17. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием большинством голосов от общего числа членов Комиссии, присутствующих на ее заседании.
Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решения. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания Комиссии.

18. Комиссияның құзыретіне кіретін жекелеген мәселелерді қарау үшін қажет болған жағдайда жұмыс топтары құрылады.
19. Комиссия шешімдері қорытынды түрінде ресімделеді және оған төраға, хатшы, қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды.
20. Қорытынды тиісті мемлекеттік органдарға жіберіледі.

18. Для рассмотрения отдельных вопросов, входящих в компетенцию Комиссии, в случае необходимости, создаются рабочие группы.
19. Решения комиссии оформляются в виде заключения и подписываются председателем, секретарем, присутствующими членами Комиссии.
20. Заключение направляется соответствующим государственным органам.