50 жастан асқан адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кешенді жоспарын (50 + бастамасы) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 14 мамырдағы № 478 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 50 жастан асқан адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кешенді жоспары (50 + бастамасы) (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Кешенді жоспардың орындалуына жауапты мүдделі ұйымдар:
1) Кешенді жоспарды іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) 2013 жылғы 1 қыркүйекке және 2013 жылғы 25 желтоқсанға қарай Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі 2013 жылғы 20 қыркүйекке және 2014 жылғы 20 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 14 мамырдағы
№ 478 қаулысымен
бекітілген
50 жастан асқан адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
кешенді жоспары
(50 + бастамасы)

Об утверждении Комплексного плана содействия занятости лиц старше 50 лет (инициатива 50 +)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2013 года № 478
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план содействия занятости лиц старше 50 лет (инициатива 50 +) (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям, ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) принять меры по реализации Комплексного плана;
2) представлять информацию о ходе реализации Комплексного плана в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан к 1 сентября 2013 года и 25 декабря 2013 года.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе исполнения Комплексного плана к 20 сентября 2013 года и 20 января 2014 года.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2013 года № 478
Комплексный план содействия занятости лиц старше 50 лет
(инициатива 50 +)

Ескерту. Кешенді жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.10.2013 N 1065 қаулысымен.
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
Болжанатын шығыстар, млн. теңге
1
2
3
4
5
6
Жұмыс орындарын құру
1
Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарламаның басым бағыттарының шеңберінде, оның ішінде әйелдердің еңбегін кеңінен қолдануға бағытталған жобаларды іске асыру кезінде 50 жастан асқан адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ИЖТМ, АШМ, МГМ, ККМ, облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы мамыр – желтоқсан
талап етілмейді
2

Сноска. Комплексный план с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.10.2013 № 1065.
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок  исполнения
Предполагаемые расходы, млн. тенге
1
2
3
4
5
6
Создание рабочих мест
1
Рассмотреть вопрос по обеспечению содействия в занятости лиц старше 50 лет при реализации проектов в рамках приоритетных направлений Государственной программы форсированного индустриально– инновационного развития, в том числе направленных на широкое применение женского труда
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, МСХ, МНГ, МТК, Акимы областей и городов Астаны и Алматы
май - декабрь  2013 года
Не требуются
2

«Жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде 50 жастан асқан адамдар арасындағы кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру, оның ішінде ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді қолдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ӨДМ, ЭБЖМ
2013 жылғы маусым
талап етілмейді
3
Мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы және шығарылатын өнімді қайта өңдеу, халықтық көркем кәсіпшілік пен қолөнер арқылы жеке қосалқы шаруашылықтарда үй еңбегін дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Еңбекмині, АШМ, облыс әкімдері
2013 жылғы маусым
талап етілмейді
4
50 жастан асқан фермерлердің қаржылық қызметтерге және инфрақұрылымды пайдалануға байланысты қызметтерге, сондай-ақ ауыл шаруашылығын жүргізудің неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларына тұрақты қолжетімділігін қамтамасыз ету негізінде олардың мүмкіндіктерін кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
АШМ, облыс әкімдері
2013 жылғы шілде
талап етілмейді
Жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
5
Қашықтықтан жұмыспен қамтуды пайдалана отырып, оның ішінде шағын және орта бизнес субъектілерін қолдау арқылы өңірлік жұмысқа орналастыру жоспарларын әзірлеу
Өңірлік іс-шаралар жоспарлары
Облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы шілде
талап етілмейді
6
Халықаралық тәжірибені зерттеу және 50 жастан асқан адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Еңбекмині, жұмыс берушілер мен кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері (келісім бойынша), облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы маусым
талап етілмейді
7
50 жастан асқан адамдарды әлеуметтік жұмыс орындарына қабылдауды ынталандыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Еңбекмині, облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы маусым
талап етілмейді
8
Мына:
- бюджеттік мекемелерде;
- мемлекеттік заңды тұлғаларда жұмыс істейтін 50 жастан асқан адамдар кәсіптік даярлау және қайта даярлау, олардың біліктілігін арттыру арқылы үздіксіз білім беру туралы ақпарат
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Еңбекмині
2014 жылғы қаңтар
талап етілмейді
жергілікті атқарушы органдар
орталық атқарушы органдар
9
Бас, салалық, өңірлік келісімдерге, ұжымдық шарттарға:
- 50 жастан асқан адамдардың жұмысқа орналасуын қамтамасыз ету, жұмыс орындарын сақтау, лайықты еңбек жағдайларын жасау жөніндегі;
- 50 жастан асқан адамдардың біліктілігін және ұтқырлығын арттыру бағдарламаларын қабылдау жөніндегі ережелерді енгізу мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Еңбекмині, жұмыс берушілер мен кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері (келісім бойынша), облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы тамыз
талап етілмейді
10

Стимулировать развитие предпринимательства среди лиц старше 50 лет в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», в том числе по поддержке начинающих предпринимателей
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МРР, МЭБП
июнь 2013 года
Не требуются
3
Развивать надомный труд в личных подсобных хозяйствах через животноводство, растениеводство и переработку выпускаемой продукции, народные художественные промыслы и ремесла
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН, МСХ, Акимы областей
июнь 2013 года
Не требуются
4
Расширить возможности фермеров в возрасте старше 50 лет на основе обеспечения их постоянного доступа к финансовым услугам и услугам, связанным с использованием инфраструктуры, а также к более эффективным методам ведения сельского хозяйства и технологиям
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МСХ, Акимы областей
июль 2013 года
Не требуются
Содействие в трудоустройстве
5
Разработать региональные планы трудоустройства с использованием дистанционного труда, в том числе путем поддержки субъектов малого и среднего бизнеса
Региональные планы мероприятий
Акимы областей и городов Астаны и Алматы
июль 2013 года
Не требуются
6
Изучить международный опыт и внести предложения по квотированию рабочих мест для трудоустройства лиц старше 50 лет
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН, Республиканские объединения работодателей и профсоюзов (по согласованию)
Акимы областей и городов Астаны и Алматы
июнь 2013 года
Не требуются
7
Стимулировать прием на работу лиц старше 50 лет на социальные рабочие места
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН, Акимы областей и городов Астаны и Алматы
июнь 2013 года
Не требуются
8
Представить информацию о непрерывном образовании через профессиональную подготовку и переподготовку, повышение квалификации лиц старше 50 лет, работающих:
- в бюджетных учреждениях;
- в государственных юридических лицах
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН
январь  2014 года
Не требуются
местные исполнительные органы
центральные исполнительные органы
9
Рассмотреть вопрос о включении в генеральное, отраслевые, региональные соглашения, коллективные договоры положения:
- по обеспечению трудоустройства, сохранению рабочих мест, создания достойных условий труда лицам старше 50 лет;
- по принятию программ повышение квалификации и мобильности лиц старше 50 лет
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН, Республиканские объединения работодателей и профсоюзов (по согласованию)
Акимы областей и городов Астаны и Алматы
август  2013 года
Не требуются
10

Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 08.10.2013 N 1065 қаулысымен.
11
50 жастан асқан адамдарды жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мақсатында үкіметтік емес ұйымдарды және жұмысқа орналастыру жөніндегі агенттіктерді жұмысқа орналастыруға тарту мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Еңбекмині
2013 жылғы қараша
талап етілмейді
Жұмыспен қамтылған адамдарға арналған кепілдіктер
12
Еңбек кодексіне және басқа да заңнамалық актілерге 55 жастағы адамдарды жұмысқа алған және зейнетақы жасына жеткенге дейін жұмыс істеуін сақтаған кезде кемсітуді болдырмауға бағытталған кепілдіктерді күшейту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Еңбекмині
2013 жылғы сәуір
талап етілмейді
13
Жұмысқа қабылдаған кезде және еңбек қызметі уақытында кемсітуді болдырмау бөлігінде еңбек заңнамасы талаптарының сақталуын қоғамдық бақылауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Еңбекмині, республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісім бойынша)
жарты жылда 1 рет
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭБЖМ – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ӨДМ – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ИЖТМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
МГМ – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ККМ – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі

Исключена постановлением Правительства РК от 08.10.2013 № 1065
11
Рассмотреть вопрос привлечения неправительственных организаций и агентств по трудоустройству в целях обеспечения занятости лиц старше 50 лет
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН
ноябрь 2013 года
Не требуются
Гарантии для занятых лиц
12
Разработать предложения по внесению изменений и дополнений в Трудовой кодекс и другие законодательные акты в части усиления гарантий, направленных на устранение дискриминации при трудоустройстве и сохранения занятости лиц в возрасте от 55 лет и до достижения пенсионного возраста
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН
апрель  2013 года
Не требуются
13
Обеспечить общественный контроль за соблюдением требований трудового законодательства в части недопущения дискриминации при приеме на работу и во время трудовой деятельности лиц старше 50 лет
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН, Республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
1 раз в полугодие
Не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЭБП – Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МРР – Министерство регионального развития Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МИНТ – Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МНГ – Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан