Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің қоршаған ортаны қорғау саласындағы ынтымақтастығы туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 559 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің қоршаған ортаны қорғау саласындағы ынтымақтастығы туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің қоршаған ортаны қорғау саласындағы ынтымақтастығы туралы келісімге қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 мамырдағы
№ 559 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің
қоршаған ортаны қорғау саласындағы ынтымақтастығы туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің үкіметтері,
өз халқының және басқа мемлекеттер халықтарының, сондай-ақ болашақ ұрпақ алдында өмір сүруге қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуге жауапкершілікті сезіне отырып,
әр мемлекеттің жерді, оның жер қойнауын, ормандарын, су ресурстарын, өсімдік пен жануарлар әлемін және басқа да табиғи ресурстарды пайдалану тәртібін орнату құқығын негізге ала отырып,
қоршаған ортаның тұтастығы мен бөлінбейтіндігі, оның сақталуы мен орнықты дамуына барлық мемлекеттер мүдделерінің біртұтастығы ұғымын негізге ала отырып,
табиғи-экологиялық және бассейіндік шекараларға мемлекеттер арасындағы шекаралар сәйкес келе бермейтінін ескере отырып және бір мемлекеттің аумағындағы шаруашылық және өзге де қызмет басқа мемлекеттердің қоршаған ортасына, халқының тұрмыс сапасына және шаруашылық қызметіне залал тигізбеуге тиіс екенін түсіне отырып,
қоршаған ортаны қорғау мен табиғатты пайдаланудың құқықтық негіздерін жасау саласында келісілген іс-қимыл жасау және мемлекетаралық қатынастарды дамыту қажеттігін мойындай отырып,
үйлестірілген іргелі және қолданбалы экологиялық зерттеулер жүргізу қажеттігін сезіне отырып,
2007 жылғы 5 қазандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығын одан әрі дамыту тұжырымдамасы мен 2008 жылғы 14 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған экономикалық даму стратегиясын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Тараптар қоршаған ортаны қорғау: жерді, топырақты, жер қойнауын, ормандарды, суды, атмосфералық ауаны, озон қабаты мен климатты, өсімдік және жануарлар әлемін қорғау және пайдалану саласында ынтымақтасады.

О подписании Соглашения о сотрудничестве в области охраны окружающей среды государств-участников Содружества Независимых Государств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 559
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о сотрудничестве в области охраны окружающей среды государств-участников Содружества Независимых Государств.
2. Подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение о сотрудничестве в области охраны окружающей среды государств-участников Содружества Независимых Государств, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 мая 2013 года № 559
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
о сотрудничестве в области охраны окружающей среды
государств-участников Содружества Независимых Государств
Правительства государств-участников Содружества Независимых Государств, далее именуемые Сторонами,
сознавая ответственность перед своими народами и народами других государств, а также будущими поколениями за обеспечение благоприятных условий для проживания,
основываясь на праве каждого государства устанавливать порядок пользования землей, ее недрами, лесами, водными ресурсами, растительным и животным миром и другими природными ресурсами,
исходя из понимания целостности и неделимости окружающей среды, единства интересов всех государств в ее сохранении и устойчивом развитии,
отмечая, что границы между государствами могут не совпадать с природно-экологическими и бассейновыми границами, и сознавая, что хозяйственная и иная деятельность на территории одного государства не должна наносить ущерб окружающей среде, качеству жизни населения и хозяйственной деятельности других государств,
признавая необходимость принятия согласованных действий и развития межгосударственных отношений в области создания правовых основ охраны окружающей среды и природопользования,
сознавая необходимость проведения скоординированных фундаментальных и прикладных экологических исследований,
руководствуясь Концепцией дальнейшего развития Содружества Независимых Государств от 5 октября 2007 года и Стратегией экономического развития Содружества Независимых Государств на период до 2020 года от 14 ноября 2008 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны сотрудничают в области охраны окружающей среды: охраны и использования земель, почв, недр, лесов, вод, атмосферного воздуха, озонового слоя и климата, растительного и животного мира.

2-бап
Тараптардың ынтымақтастығы мынадай негізгі бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, экологиялық нормалар мен стандарттарды әзірлеу және қабылдау;
табиғи ресурстар кадастрын жүргізу және экологиялық мониторингті жүзеге асыру;
қоршаған ортаның жай-күйін мемлекеттік бақылау жүйесін жетілдіру;
жанды ресурстарды молайту, биологиялық алуантүрлілікті сақтау және қалпына келтіру үшін шаралар қабылдау;
қорықтар, қаумалдар, ұлттық парктер және ерекше қорғалатын басқа да табиғи аумақтар мен табиғи кешендер желілерін дамыту, оларға іргелес жатқан аймақтарда шаруашылық және өзге де қызметтерді мейлінше азайту шараларын қабылдау;
шаруашылық және өзге қызметтердің экологиялық салдарын жан-жақты бағалау;
экологиялық сараптаманы, соның ішінде жоспарлар мен бағдарламаларды дамыту мен жетілдіруге бағытталған іс-қимылды жүзеге асыру, сондай-ақ трансшекаралық контексте жоспарланатын қызметтің қоршаған ортаға әсеріне бағалау жүргізу;
халыққа экологиялық білім беру мен тәрбиелеуді дамыту, экология мәселелерінде жариялылықты қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдау;
таралу аймағы осы Келісімге қатысушы мемлекеттер үшін ортақ жануарлар мен өсімдіктердің сирек және құрып кету қаупі төнген түрлерін қалпына келтіру бойынша ортақ тәсілдерді әзірлеу және келісілген іс-шараларды жүзеге асыру;
инновациялық жобаларды, энергия тиімді және ресурс үнемдеуші технологияларды, қалдығы аз, қалдықсыз және экологиялық қауіпсіз технологиялық процестерді енгізу;
табиғат пайдалану мен қоршаған ортаны қорғаудың экономикалық тетіктерінің жүйесін қалыптастыруды жүзеге асыру, экологиялық қызметтер, өнімдер, технологиялар және жабдықтар нарығын дамытуды ынталандыру.
3-бап
Тараптар қоршаған ортаны қорғау саласындағы ынтымақтастықты қамтамасыз ету үшін мыналарды орынды деп таныды:
қоршаған ортаны қорғау мен экологиялық қауіпсіздік саласында бірлескен мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу және жүзеге асыру;
трансшекаралық контексте қоршаған ортаның жай-күйі туралы деректердің салыстырылуын қамтамасыз ете отырып, қоршаған ортаның сапасын бағалау мен оның жай-күйін бақылаудың және оған антропогендік әсер етудің келісілген көрсеткіштерін әзірлеу және қолдану;
уағдаластық бойынша қоршаған ортаға шаруашылық және өзге қызметтің әсерін бағалау жөнінде келісілген әдістемелерді әзірлеу және пайдалану;
мыналарға: жабайы аңдар мен жабайы өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерін қорғауға, сондай-ақ олар мекендейтін және өсетін жерлерге; жабайы жануарлар мен жабайы өсімдіктердің агрессивті бөгде түрлерінің инвазиясынан келетін зиянды болдырмауға және азайтуға; биологиялық алуантүрлілік құрауыштарына генетикалық өзгерген организмдердің әсерін зерттеуге қатысты бақылаудың келісілген әдістерін әзірлеу және қолдану;
жалпы тәсілдерді әзірлеу және таралу аймағы осы Келісімге қатысушы мемлекеттер үшін ортақ жануарлар мен өсімдіктердің сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін қалпына келтіру бойынша келісілген іс-шараларды жүзеге асыру;
қоршаған ортаның жай-күйі туралы ақпарат алмасуды жүзеге асыру;
қоршаған ортаны қорғау саласында келісілген ғылыми-техникалық саясатты әзірлеу және жүзеге асыру, үйлестірілген ғылыми зерттеулер жүргізуді;
табиғат қорғау қызметін ынталандырудың келісілген қағидаттарын әзірлеу және қолдану;
табиғат қорғау технологиялары саласында өзара іс-қимыл әрекеті, табиғат қорғау мақсатындағы қажетті жаңа техника аспаптарды, арнайы техникалық құралдар мен мониторинг үшін жеке қорғау құралдарын өндіру және өзара жеткізілуі, табиғи және техногендік апаттар салдарының алдын алу және жоюды;
табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану саласындағы, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды болдырмау, білімді, ғылым мен техниканы дамытудың мемлекетаралық басым бағыттарын іске асыру үшін ресурстарды және бірлескен күш-жігерді біріктіру және шоғырландыру.

Статья 2
Сотрудничество Сторон осуществляется по следующим основным направлениям:
разработка и принятие нормативных правовых актов, экологических норм и стандартов в области охраны окружающей среды и природопользования;
ведение кадастра природных ресурсов и осуществление экологического мониторинга;
совершенствование системы государственного контроля за состоянием окружающей среды;
принятие мер для воспроизводства живых ресурсов, сохранения и восстановления биологического разнообразия;
развитие сети заповедников, заказников, национальных парков и других особо охраняемых природных территорий и природных комплексов, принятие мер к минимизации хозяйственной и иной деятельности в прилегающих к ним зонах;
всесторонняя оценка экологических последствий хозяйственной и иной деятельности;
осуществление действий, направленных на развитие и совершенствование экологической экспертизы, в том числе планов и программ, а также проведение оценки воздействия на окружающую среду планируемой деятельности в трансграничном контексте;
принятие мер для развития экологического образования и воспитания населения, обеспечения гласности в вопросах экологии;
разработка общих подходов и осуществление согласованных мероприятий по восстановлению редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений, имеющих общие для государств–участников настоящего Соглашения ареалы;
внедрение инновационных проектов, энергоэффективных и ресурсосберегающих технологий, малоотходных, безотходных и экологически безопасных технологических процессов;
осуществление формирования системы экономических механизмов природопользования и охраны окружающей среды, стимулирование развития рынка экологических услуг, продукции, технологий и оборудования.
Статья 3
Для обеспечения сотрудничества в области охраны окружающей среды Стороны признали целесообразным:
совместно разрабатывать и осуществлять межгосударственные программы и проекты в области охраны окружающей среды и экологической безопасности;
разрабатывать и применять согласованные показатели оценки качества и контроля состояния окружающей среды и антропогенных воздействий на нее, обеспечивая сопоставимость данных о состоянии окружающей среды в трансграничном контексте;
разрабатывать и использовать по договоренности согласованные методики по оценке воздействия хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду;
разрабатывать и применять согласованные методы контроля в отношении: защиты редких и исчезающих видов диких животных и дикорастущих растений, а также мест их обитания и произрастания; предотвращения и минимизации вреда от инвазии агрессивных чужеродных видов диких животных и дикорастущих растений; изучения влияния генетически измененных организмов на компоненты биологического разнообразия;
разрабатывать общие подходы и осуществлять согласованные мероприятия по восстановлению редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений, имеющих общие для государств–участников настоящего Соглашения ареалы;
осуществлять обмен информацией о состоянии окружающей среды;
вырабатывать и осуществлять согласованную научно-техническую политику в области охраны окружающей среды, проводить скоординированные научные исследования;
разрабатывать и применять согласованные принципы стимулирования природоохранной деятельности;
взаимодействовать в области природоохранных технологий, разработки, производства и взаимных поставок необходимой новой техники и приборов природоохранного назначения, специальных технических средств и средств индивидуальной защиты для мониторинга, предупреждения и ликвидации последствий природных и техногенных катастроф;
объединять и концентрировать совместные усилия и ресурсы для реализации межгосударственных приоритетных направлений развития образования, науки и техники в области рационального использования природных ресурсов, предотвращения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.

4-бап
Тараптар осы Келісімді іске асыру үшін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық экологиялық кеңесін құруға келісті.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық экологиялық кеңесінің қызметі осы Келісімнің қосымшасы және оның ажырамас бөлігі болып табылатын Ереженің негізінде жүзеге асырылады.
Тараптар Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық экологиялық кеңесінің мүшелерін тағайындайды және ол туралы ТМД Атқарушы комитетіне хабарлайды.
5-бап
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы ортақ іс-шаралар мен бағдарламаларды қаржыландыру тиісті министрліктер мен ведомстволарға жүктелген қызметтерді орындау ұлттық бюджеттерде олар үшін көзделген қаражат шегінде, сондай-ақ шарттық негізде бюджеттен тыс көздерді тарту есебінен жүзеге асырылады.
6-бап
Осы Келісім Тараптардың мемлекеті қатысушысы болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын олардың әрқайсысының құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
7-бап
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы үшінші хабарламаны депозитарий алған күнінен бастап күшіне енеді.
Мемлекетішілік рәсімдерді кеш орындаған Тараптар үшін осы Келісім депозитарий тиісті құжаттарды алған күнінен бастап күшіне енеді.
8-бап
Осы Келісімге Тараптардың келісімі бойынша осы Келісімнің 7-бабында көзделген тәртіппен күшіне енетін тиісті хаттамамен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап
Осы Келісімді қолдану және түсіндіру кезінде туындайтын Тараптар арасындағы даулы мәселелер мүдделі Тараптардың консультациялары және келіссөздері арқылы шешіледі.
10-бап
Осы Келісім оның мақсаттары мен қағидаттарын бөлісетін кез келген мемлекеттің депозитарийге қосылу туралы құжатты беру арқылы қосылуы үшін ашық.
Келісім қосылатын мемлекет үшін:
а) қосылу туралы құжат депозитарийге тапсырылған күні Келісім күшіне енген жағдайда, депозитарий қосылу туралы құжатты алған күнінен бастап;
б) депозитарийге қосылу туралы құжат тапсырылған күні Келісім күшіне енбеген жағдайда, Келісім күшіне енген күнінен бастап күшіне енеді.
11-бап
Осы Келісім белгіленбеген мерзімге жасалады. Тараптардың әрқайсысы депозитарийге шыққанға дейін кемінде алты ай бұрын өзінің ниеті туралы жазбаша хабарлама жібере отырып және Келісім қолданылған уақытта туындаған қаржылық және өзге де міндеттемелерін реттеп, осы Келісімнен шығуға құқылы.

Статья 4
Для реализации настоящего Соглашения Стороны согласились создать Межгосударственный экологический совет государств-участников Содружества Независимых Государств.
Деятельность Межгосударственного экологического совета государств–участников Содружества Независимых Государств осуществляется на основании Положения, являющегося приложением к настоящему Соглашению и его неотъемлемой частью.
Стороны назначают членов Межгосударственного экологического совета государств–участников Содружества Независимых Государств и информируют об этом Исполнительный комитет СНГ.
Статья 5
Финансирование совместных мероприятий и программ в области охраны окружающей среды осуществляется в пределах средств, предусмотренных в национальных бюджетах соответствующим министерствам и ведомствам для выполнения возложенных на них функций, а также за счет привлечения внебюджетных источников на договорной основе.
Статья 6
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств каждой из Сторон, вытекающих из других международных договоров, участником которых является ее государство.
Статья 7
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения депозитарием третьего уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Для Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения депозитарием соответствующих документов.
Статья 8
По согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются соответствующим протоколом, вступающим в силу в порядке, предусмотренном статьей 7 настоящего Соглашения.
Статья 9
Спорные вопросы между Сторонами, возникающие при применении и толковании настоящего Соглашения, решаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон.
Статья 10
Настоящее Соглашение открыто для присоединения любого государства, разделяющего его цели и принципы, путем передачи депозитарию документов о присоединении.
Для присоединяющегося государства Соглашение вступает в силу:
а) с даты получения депозитарием документа о присоединении при условии, что на дату сдачи депозитарию документов о присоединении Соглашение вступило в силу;
б) с даты вступления Соглашения в силу при условии, что на дату сдачи депозитарию документов о присоединении Соглашение не вступило в силу.
Статья 11
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок. Каждая из Сторон вправе выйти из настоящего Соглашения, направив депозитарию письменное уведомление о своем намерении не позднее чем за шесть месяцев до выхода и урегулировав финансовые и иные обязательства, возникшие за время действия Соглашения.

12-бап
Осы Келісім күшіне енген күнінен бастап оның Тараптары арасында 1992 жылғы 8 ақпандағы Экология және қоршаған табиғи ортаны қорғау саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісім мен 1992 жылғы 8 ақпандағы Экология және қоршаған табиғи ортаны қорғау саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы 2002 жылғы 7 қазандағы хаттаманың қолданысы тоқтатылады.
_____ жылғы «___» ________________ _________ қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды. Түпнұсқа данасы оның расталған көшірмесін осы Келісімге қол қойған әрбір мемлекетке жіберетін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады.
Әзербайжан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін
Армения Республикасының
Үкіметі үшін
Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының
Үкіметі үшін
Түрікменстан
Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының
Үкіметі үшін
Украина
Үкіметі үшін
Молдова Республикасының
Үкіметі үшін
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы мемлекеттердің қоршаған
ортаны қорғау саласындағы
ынтымақтастығы
туралы келісімге қосымша
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің
мемлекетаралық экологиялық кеңесі туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық экологиялық кеңесі (бұдан әрі – Кеңес) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының (бұдан әрі – ТМД) қоршаған ортаны қорғау саласындағы салалық ынтымақтастық органы болып табылады.
2. Кеңес өз қызметінде халықаралық құқықтың жалпыға бірдей қабылданған қағидаттары мен нормаларын, ТМД шеңберінде жасалған жарғыны және басқа да халықаралық шарттарды, Мемлекеттер басшылары кеңесінің, Үкіметтер басшылары кеңесінің, Сыртқы істер министрлері кеңесінің және ТМД экономикалық кеңесінің шешімдерін, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің қоршаған ортаны қорғау саласындағы ынтымақтастығы туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) және осы Ережені басшылыққа алады.
3. Кеңес өз қызметінде ТМД Үкіметтер басшыларының кеңесіне есеп береді.
4. Кеңес өз қызметін ТМД Атқарушы комитетімен, ТМД басқа да салалық ынтымақтастық ұйымдарымен өзара тығыз іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
5. Кеңестің құрамына Келісімге қатысушы мемлекеттердің табиғат қорғау органдарының басшылары немесе олардың құзыретті өкілдері кіреді.
Келісімге қатысушы әрбір мемлекет Кеңесте бір дауысқа ие болады.
Кеңес құрамына бақылаушы ретінде ТМД қатысушысы болып табылмайтын, бірақ Келісімге қол қойған мемлекеттердің өкілдері қатысады.
II. Кеңестің міндеттері мен функциялары
Мыналар Кеңестің негізгі міндеттері мен функциялары болып табылады:

Статья 12
Между Сторонами настоящего Соглашения с даты его вступления в силу прекращают действие Соглашение о взаимодействии в области экологии и охраны окружающей природной среды от 8 февраля 1992 года и Протокол от 7 октября 2002 года о внесении изменений в Соглашение о взаимодействии в области экологии и охраны окружающей природной среды от 8 февраля 1992 года.
Совершено в городе                       года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство
Азербайджанской Республики
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республики Армения
За Правительство
Республики Таджикистан
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Туркменистана
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Узбекистан
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Украины
За Правительство
Республики Молдова
Приложение
к Соглашению о
сотрудничестве в области охраны
окружающей среды государств-участников
Содружества Независимых Государств
ПОЛОЖЕНИЕ
о Межгосударственном экологическом совете
государств-участников Содружества Независимых Государств
I. Общие положения
1. Межгосударственный экологический совет государств-участников Содружества Независимых Государств (далее – Совет) является органом отраслевого сотрудничества Содружества Независимых Государств (далее – СНГ) в области охраны окружающей среды.
2. Совет в своей деятельности руководствуется общепринятыми принципами и нормами международного права, уставом и другими международными договорами, заключенными в рамках СНГ, решениями Совета глав государств, Совета глав правительств, Совета министров иностранных дел и Экономического совета СНГ, Соглашением о сотрудничестве в области охраны окружающей среды государств-участников Содружества Независимых Государств (далее – Соглашение) и настоящим Положением.
3. В своей деятельности Совет подотчетен Совету глав правительств СНГ.
4. Совет осуществляет свою деятельность в тесном взаимодействии с Исполнительным комитетом СНГ, другими органами отраслевого сотрудничества СНГ.
5. В состав Совета входят руководители природоохранных органов государств-участников Соглашения или их полномочные представители.
Каждое государство–участник Соглашения имеет в Совете один голос.
В состав Совета входят с правом совещательного голоса его секретарь и представитель Исполнительного комитета СНГ.
В работе Совета в качестве наблюдателей участвуют представители государств, не являющихся участниками СНГ, но подписавших Соглашение.
II. Задачи и функции Совета
Основными задачами и функциями Совета являются:

1. Мемлекеттер басшыларының кеңесі, Үкіметтер басшыларының кеңесі, Сыртқы істер министрлерінің кеңесі және ТМД экономикалық кеңесі қабылдаған қоршаған ортаны қорғау саласындағы шешімдердің орындалуын ұйымдастыруға және үйлестіруге жәрдем көрсету.
2. Ұсынымдар тұжырымдау жолымен Келісімге қатысушы мемлекеттердің қоршаған ортаны қорғау саласындағы саясатын үйлестіру.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы құқықтық нормативтік актілерді үйлестіру бойынша ұсынымдар дайындау.
4. Табиғат пайдалану және қоршаған ортаны қорғау экономикасы саласындағы жалпы әдістемелік тәсілдерді әзірлеуге жәрдем көрсету.
5. Табиғатты пайдалану, экологиялық қауіпсіздік және ақпараттандыру саласындағы мемлекетаралық және өңірлік бағдарламалар мен жобаларды әзірлеуді ұйымдастыру және іске асыруға жәрдемдесу.
6. Келісімге қатысушы мемлекеттердің экологиялық ақпарат жинауы, бағалауы, болжауы және алмасуы мақсатында экологиялық мониторингтің мемлекетаралық жүйесін дамытуға жәрдем көрсету.
7. Келісімге қатысушы мемлекеттер үшін таралу аймағы ортақ сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қалпына келтіру бойынша ортақ тәсілдерді әзірлеу және келісілген іс-шараларды жүзеге асыру.
8. Биологиялық алуантүрлілік құрауыштарына генетикалық өзгерген организмдердің әсерін болдырмау, сондай-ақ жабайы жануарлар мен жабайы өсімдіктердің агрессивті бөгде түрлерінің инвазиясынан келетін зиянды азайту әдістерін қолдануға және әзірлеуге жәрдемдесу.
9. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы келісілген ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыру, үйлестірілген іргелі және қолданбалы экологиялық зерттеулерді ұйымдастыру, экологиялық білім беру мен тәрбиелеуді жетілдіру.
10. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мамандардың жұмыста тәжірибе алмасуын және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
11. Экологиялық сараптама жүйесін дамытуға және жетілдіруге жәрдемдесу.
12. Қоршаған ортаны қорғау саласында кадрлар даярлауға жәрдемдесу.
13. Энергияның баламалы көздерін дамыту және енгізу мәселелеріне жәрдемдесу.
14. Кеңеске ТМД Үкіметтер басшыларының кеңесі айқындайтын басқа да міндеттер мен функциялар жүктелуі мүмкін.
III. Кеңестің құқықтары
Кеңестің өз міндеттері мен функцияларын жүзеге асыру үшін мынадай құқығы бар:
1. Келісімге қатысушы мемлекеттерден өз функцияларын орындау үшін қажетті, жабық болып табылмайтын ақпаратты, сондай-ақ Кеңестің шешімдерін орындау туралы ақпаратты сұрату және алу.
2. Кеңес дайындаған құжаттардың жобаларын Мемлекеттер басшылары кеңесінің, Үкіметтер басшылары кеңесінің және ТМД басқа да органдарының қарауына белгіленген тәртіппен енгізу.

1. Содействие в организации и координации исполнения решений в области охраны окружающей среды, принятых Советом глав государств, Советом глав правительств, Советом министров иностранных дел и Экономическим советом СНГ.
2. Координация политики в области охраны окружающей среды государств-участников Соглашения путем выработки рекомендаций.
3. Подготовка рекомендаций по гармонизации нормативных правовых актов в сфере охраны окружающей среды.
4. Содействие разработке общих методических подходов в области экономики природопользования и охраны окружающей среды.
5. Организация разработки и содействие реализации межгосударственных и региональных программ и проектов в области природопользования, экологической безопасности и информирования.
6. Содействие развитию межгосударственной системы экологического мониторинга в целях сбора, оценки, прогноза и обмена экологической информацией государств-участников Соглашения.
7. Разработка общих подходов и осуществление согласованных мероприятий по восстановлению редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений, имеющих общие для государств–участников Соглашения ареалы.
8. Содействие разработке и применению методов предотвращения влияния генетически измененных организмов на компоненты биологического разнообразия, а также минимизации вреда от инвазии агрессивных чужеродных видов диких животных и дикорастущих растений.
9. Осуществление согласованной научно-технической деятельности в области охраны окружающей среды, организация скоординированных фундаментальных и прикладных экологических исследований, совершенствование экологического образования и воспитания.
10. Организация обмена опытом работы и повышения квалификации специалистов в области охраны окружающей среды.
11. Содействие развитию и совершенствованию системы экологической экспертизы.
12. Содействие подготовке кадров в области охраны окружающей среды.
13. Содействие в вопросах развития и внедрения альтернативных источников энергии.
14. На Совет могут возлагаться другие задачи и функции, определяемые Советом глав правительств СНГ.
III. Права Совета
Для осуществления своих задач и функций Совет имеет право:
1. Запрашивать и получать от государств-участников Соглашения информацию, не являющуюся закрытой, необходимую для выполнения своих функций, а также информацию о выполнении решений Совета.
2. Вносить в установленном порядке на рассмотрение Совета глав государств, Совета глав правительств и других органов СНГ проекты документов, подготовленные Советом.

3. Нақты міндеттерді шешу үшін тұрақты немесе уақытша жұмыс топтар құру, олардың жұмыс регламентін қабылдау, мұндай топтардың басшыларын тағайындау және қызметін бақылау.
4. Экологиялық сараптаманы, оның ішінде жоспарлар мен бағдарламаларды, дамытуға және жетілдіруге, сондай-ақ трансшекаралық контексте жоспарланатын қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалауды жүргізуге бағытталған іс-қимылды жүзеге асыру.
5. Халықаралық форумдарда және халықаралық бастамаларды іске асыру кезінде өзара мүдделілік туғызатын мәселелер бойынша ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің қоршаған ортаны қорғау саласындағы келісілген тәсілдерін тұжырымдау.
6. Өз жұмысының регламентін әзірлеу және бекіту, сондай-ақ оған өзгерістер енгізу.
IV. Кеңес жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі
1. Кеңестің жұмысы әдетте, Кеңес отырыстарын Келісімге қатысушы мемлекеттерде кезек-кезек өткізу арқылы жүзеге асырылады.
Кеңес өз жұмысын өзі әзірлеген және бекіткен жоспарлар негізінде ұйымдастырады.
2. Кеңестің отырыстары қажетіне қарай, бірақ жылына кемінде бір рет өткізіледі. Кезекті отырыс өткізілетін жер Кеңестің алдыңғы отырысында, әдетте мемлекеттер атауының әліпбилік тәртібімен айқындалады. Кеңестің кезектен тыс отырысы Келісімге қатысушы кез келген мемлекеттің бастамасы бойынша және Кеңес мүшелерінің көпшілігінің келісімімен шақырылуы мүмкін.
Егер Кеңес отырысына оның мүшелерінің немесе ол уәкілеттік берген тұлғалардың жартысынан астам қатысса, ол заңды болып табылады.
3. Егер Кеңес өзгеше белгілемесе, Кеңесте төрағалықты Келісімге қатысушы мемлекеттер атауларының орыс әліпбиі тәртібімен әрбір мемлекеттің атынан кезектесіп оның өкілі бір жыл бойы жүзеге асырады.
Кеңестің алдыңғы және кейінгі төрағалары оның тең төрағалары болып табылады. Кеңестің төрағасы уақытша болмаған жағдайда, оның міндеттері тең төрағалардың біріне жүктеледі.
4. Кеңестің төрағасы:
Кеңестің қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
Кеңестің отырыстарын өткізеді;
белгіленген тәртіппен ТМД органдарында Кеңестің мүддесін білдіреді;
Кеңестің тапсырмасы бойынша өз құзыреті шегінде олардың жұмыс топтары деңгейінде басқа ұйымдармен байланыс жасауды қолдайды көрсетеді және дамытады;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік билігінің табиғат қорғау органдары арасында өзара іс-қимылды жасауды қамтамасыз етуге жәрдем көрсетеді;
Кеңестің қызметін қамтамасыз етуге байланысты өзге де іс-қимылдарды жүзеге асырады.
5. Кеңес мүшесі жұмыс топтарының қызметі, қабылдаған шешімдері туралы қажетті ақпарат алуға, сондай-ақ Кеңес құзыретінің шегінде кез келген мәселені талқылауға енгізуге құқылы.

3. Создавать постоянные или временные рабочие группы для решения конкретных задач, принимать регламент их работы, назначать руководителей и контролировать деятельность таких групп.
4. Осуществлять действия, направленные на развитие и совершенствование экологической экспертизы, в том числе планов и программ, а также проведение оценки воздействия на окружающую среду планируемой деятельности в трансграничном контексте.
5. Вырабатывать согласованные подходы государств-участников СНГ в области охраны окружающей среды на международных форумах и при реализации международных инициатив по вопросам, представляющим взаимный интерес.
6. Разрабатывать и утверждать регламент своей работы, а также вносить в него изменения.
IV. Организация и порядок работы Совета
1. Работа Совета осуществляется, как правило, путем проведения заседаний Совета поочередно в государствах-участниках Соглашения.
Свою работу Совет организует на основе разработанных и утвержденных им планов.
2. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в год. Место проведения очередного заседания определяется на предыдущем заседании Совета, как правило, в алфавитном порядке наименований государств. Внеочередное заседание Совета может созываться по инициативе любого государства-участника Соглашения и с согласия большинства членов Совета.
Заседание Совета правомочно, если на нем присутствует более половины его членов или уполномоченных ими лиц.
3. Председательство в Совете осуществляется поочередно каждым государством в лице его представителя в порядке русского алфавита названий государств – участников Соглашения, как правило, в течение одного года, если иное не будет установлено Советом.
Предшествующий и последующий председатели Совета являются его сопредседателями. В случае временного отсутствия председателя Совета его обязанности возлагаются на одного из сопредседателей.
4. Председатель Совета:
осуществляет общее руководство деятельностью Совета;
проводит заседания Совета;
представляет в установленном порядке Совет в органах СНГ;
поддерживает и развивает по поручению Совета контакты с другими организациями на уровне их рабочих групп в пределах своей компетенции;
содействует обеспечению взаимодействия между природоохранными органами государственной власти государств-участников СНГ;
осуществляет иные действия, связанные с обеспечением деятельности Совета.
5. Член Совета имеет право получать необходимую информацию о деятельности рабочих групп, принятых решениях, а также вносить на обсуждение любые вопросы в пределах компетенции Совета.

6. Кеңестің отырысына Келісімге қатысушы мемлекеттердің қоғамдық ұйымдарының өкілдері, осы Келісімге қатысушы болып табылмайтын ТМД мемлекеттерінің өкілдері, сондай-ақ Кеңес мүшелерінің келісімімен Кеңес отырысына қатысатын үшінші мемлекеттердің, мемлекетаралық бірлестіктер мен халықаралық ұйымдардың өкілдері бақылаушы ретінде қатыса алады.
7. Кеңестің әрбір келесі отырысының күні мен алдын ала күн тәртібі Кеңестің кезекті отырысында айқындалады.
Келісімге қатысушы мемлекеттердің табиғат қорғау органдары және өзге де мемлекеттік органдары Кеңес отырысында қарау үшін ұсыныстар әзірлейді.
Ұсыныстар құжаттардың немесе олардың тұжырымдамаларының алдын ала жобалары түрінде енгізіледі.
Мәселені күн тәртібіне енгізу туралы түпкілікті шешімді Кеңес қабылдайды.
8. Кеңес шешімдері Кеңестің қатысып отырған мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады. Бағдарламалар мен жобаларды, осы Ережені өзгерту туралы ұсыныстарды бекіту туралы Кеңес шешімдері Кеңестің қатысып отырған мүшелерінің үштен екісінің дауыс беруімен қабылданады.
9. Келісімге қатысушы қандай да бір мемлекеттің мүддесін тікелей қозғайтын Кеңес шешімі оның өкілетті өкілінің қатысуынсыз қабылданбайды.
10. Кеңестің жұмысы туралы есеп белгіленген тәртіппен Үкіметтер басшылары кеңесінің, Сыртқы істер министрлері кеңесінің, ТМД Экономикалық кеңесінің, жарғылық және басқа да Достастық органдары жанындағы Достастыққа қатысушы мемлекеттердің тұрақты өкілетті өкілдері кеңесінің, сондай-ақ ТМД Экономикалық кеңесі жанындағы Экономикалық мәселелер жөніндегі комиссияның отырыстарында қаралады.
V. Кеңестің хатшылығы
1. Кеңес хатшылығының функциялары басшысы Кеңес төрағасы болып табылатын мемлекеттік биліктің табиғат қорғау органының аппаратына және ТМД Атқарушы комитетінің тиісті құрылымдық бөлімшесіне жүктеледі.
Кеңестің хатшылығы мынадай функцияларды атқарады:
қабылдаушы тараппен бірлесіп, Кеңестің кезекті отырыстарын өткізуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
Кеңес мүшелерінің қызметін, ұйымдастырушылық, құжаттамалық және ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
Кеңес мүшелерінің ұсыныстары негізінде Кеңес отырыстарының күн тәртібінің жобасын әзірлеу және оларға жұмыс материалдарын дайындау;
Кеңес отырыстарына құжаттардың жобаларын дайындау және келісу;
Келіп түскен құжаттарды қорыту және оларды Кеңес мүшелеріне таратуды ұйымдастыру;
Кеңес қызметі мәселелері бойынша Кеңес мүшелерімен хат алмасуды қамтамасыз ету;
Кеңесте қабылдаған шешімдердің орындалу дәрежесін көрсететін жалпы мәліметтерді қорыту;
Кеңесті ТМД басқа органдарының және халықаралық ұйымдардың қызметі жөніндегі қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету.

6. В заседании Совета могут принимать участие в качестве наблюдателей представители общественных организаций государств-участников Соглашения, представители государств СНГ, не являющихся участниками настоящего Соглашения, а также представители третьих государств, межгосударственных объединений и международных организаций, которые участвуют в заседании Совета с согласия членов Совета.
7. Дата и предварительная повестка дня каждого следующего заседания Совета определяются на очередном заседании Совета.
Природоохранные органы и иные государственные органы государств–участников Соглашения готовят предложения для рассмотрения на заседании Совета.
Предложения вносятся в виде предварительных проектов документов или их концепций.
Окончательное решение о включении вопроса в повестку дня принимает Совет.
8. Решения Совета принимаются большинством голосов присутствующих членов Совета. Решения Совета об утверждении программ и проектов, предложений об изменении настоящего Положения принимаются двумя третями голосов присутствующих членов Совета.
9. Решения Совета, непосредственно затрагивающие интересы какого-либо государства-участника Соглашения, не могут приниматься в отсутствие его полномочного представителя.
10. Отчет о работе Совета рассматривается в установленном порядке на заседаниях Совета глав правительств, Совета министров иностранных дел, Экономического совета СНГ, Совета постоянных полномочных представителей государств-участников Содружества при уставных и других органах Содружества, а также Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете СНГ.
V. Секретариат Совета
1. Функции секретариата Совета возлагаются на аппарат природоохранного органа государственной власти, руководитель которого является председателем Совета, и соответствующее структурное подразделение Исполнительного комитета СНГ.
Секретариат Совета выполняет следующие функции:
организация и обеспечение совместно с принимающей стороной проведения очередных заседаний Совета;
осуществление организационного, документального и информационного обеспечения деятельности членов Совета;
формирование на основании предложений членов Совета проектов повесток дня заседаний Совета и подготовка рабочих материалов к ним;
подготовка и согласование проектов документов к заседаниям Совета;
обобщение поступающих материалов и организация их рассылки членам Совета;
обеспечение переписки с членами Совета по вопросам деятельности Совета;
обобщение сведений, отражающих степень выполнения принятых Советом решений;
обеспечение Совета необходимой информацией о деятельности других органов СНГ и международных организаций.

2. Кеңес хатшысын Кеңес төрағасы тағайындайды және басшысы Кеңесте төрағалық ететін мемлекеттік биліктің табиғат қорғау органының өкілі, ал хатшының орынбасары – ТМД Атқарушы комитетінің өкілі болып табылады.
3. Кеңес хатшылығы туралы ережені Кеңес бекітеді.
4. Кеңес қабылдаған құжаттардың депозитарий ТМД Атқарушы комитеті болып табылады.
VI. Қаржыландыру
1. Кеңестің отырысын өткізуді қаржыландыруға байланысты шығыстар аумағында Кеңестің отырысы өткізілетін Келісімге қатысушы мемлекеттің мемлекеттік билігінің табиғат қорғау органы есебінен жүзеге асырылады.
2. Кеңес мүшелерінің және сарапшылардың отырысқа қатысуына байланысты шығыстарды жіберуші Тараптың жіберген мемлекеттік билігінің тиісті органы дербес көтереді.

2. Секретарь Совета назначается председателем Совета и является представителем природоохранного органа государственной власти, руководитель которого председательствует в Совете, а заместителем секретаря – представитель Исполнительного комитета СНГ.
3. Положение о секретариате Совета утверждается Советом.
4. Депозитарием документов, принятых Советом, является Исполнительный комитет СНГ.
VI. Финансирование
1. Расходы, связанные с финансированием проведения заседаний Совета, осуществляются за счет природоохранного органа государственной власти государства-участника Соглашения, на территории которого проводится заседание Совета.
2. Расходы, связанные с участием в заседаниях членов Совета и экспертов, несет соответствующий орган государственной власти направляющей Стороны самостоятельно.