"ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен оны өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 26 қарашадағы № 436 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 622 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен оны өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 26 қарашадағы № 436 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С.Ахметов
«ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен оны өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 26 қарашадағы № 436 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен оны өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 26 қарашадағы № 436 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 80, 1179-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) жоғарыда аталған Жарлыққа қосымшада:
ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен оны өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құрамына мыналар енгізілсін:
Құл-Мұхаммед          - Қазақстан Республикасының Мәдениет және
Мұхтар Абрарұлы         ақпарат министрі,
Жұмағұлов             - Қазақстан Республикасының Білім және ғылым
Бақытжан Тұрсынұлы      министрі,
Өскенбаев             - Қазақстан Республикасының Өңірлік даму
Қайырбек Айтбайұлы      бірінші вице-министрі,
Шөкеев                - «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
Өмірзақ Естайұлы        акционерлік қоғамының басқарма төрағасы
(келісім бойынша),
Жошыбаев              - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
Рәпіл Сейітханұлы       министрінің бірінші орынбасары - ЭКСПО-2017
халықаралық мамандандырылған көрмесінің
комиссары,
Ермегияев             - «Астана ЭКСПО-2017» ұлттық
Талғат Амангелдіұлы     компаниясы» акционерлік қоғамының басқарма
төрағасы (келісім бойынша);
мына:
«Досаев               - Қазақстан Республикасының
Ерболат Асқарбекұлы     Экономикалық даму және сауда министрі»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Досаев               - Қазақстан Республикасының
Ерболат Асқарбекұлы     Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі»;
көрсетілген комиссия құрамынан Д.Қ. Мыңбай, С.К. Нокин шығарылсын.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 436 "Об образовании Государственной комиссии по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 622
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 436 «Об образовании Государственной комиссии по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 436 «Об образовании Государственной комиссии по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 436 «Об образовании Государственной комиссии по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 80, ст. 1179) следующие изменения:
1) в приложении к вышеназванному Указу:
ввести в состав Государственной комиссии по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017:
Кул-Мухаммеда               - Министра культуры и информации
Мухтара Абрарулы              Республики Казахстан,
Жумагулова                  - Министра образования и науки
Бакытжана Турсыновича         Республики Казахстан,
Ускенбаева                  - первого вице-министра регионального
Каирбека Айтбаевича           развития Республики Казахстан,
Шукеева                     - председателя правления акционерного
Умирзака Естаевича            общества «Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына»
(по согласованию),
Жошыбаева                   - первого заместителя Министра
Рапиля Сейтхановича           иностранных дел Республики Казахстан —
Комиссара Международной
специализированной выставки ЭКСПО-2017,
Ермегияева                  - председателя правления акционерного
Талгата Амангельдиевича       общества «Национальная компания
«Астана ЭКСПО - 2017»
(по согласованию);
строку:
«Досаев                     - Министр экономического развития и
Ерболат Аскарбекович          торговли Республики Казахстан»
изложить в следующей редакции:
«Досаев                     - Министр экономики и бюджетного
Ерболат Аскарбекович          планирования Республики Казахстан»;
вывести из состава указанной комиссии: Мынбая Д.К., Нокина С.К.;

2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен оны өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ереже осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы « »
№ Жарлығына
Қосымша
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 26 қарашадағы
№ 436 Жарлығымен
Бекітілген
ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережелерді басшылыққа алады.
3. Мемлекеттік комиссия төрағадан, оның орынбасарларынан және Мемлекеттік комиссия мүшелерінен тұрады.
4. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссияның міндеттері, функциялары мен құқықтары
5. Мемлекеттік комиссияның міндеті Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін (бұдан әрі - «ЭКСПО 2017, Астана» көрмесі) дайындау мен өткізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
6. Мемлекеттік комиссия «ЭКСПО 2017, Астана» көрмесін ұйымдастыру мен оны өткізу мәселелері жөнінде, атап айтқанда:
1) «ЭКСПО 2017, Астана» көрмесін ұйымдастыру мен өткізу жөніндегі ұлттық іс-шаралар жоспарының орындалуы;
2) «ЭКСПО 2017, Астана» көрмесін дайындауға, ұйымдастыруға және өткізуге байланысты шығыстар көлемін және оны қаржыландырудың көздерін айқындау;
3) «ЭКСПО 2017, Астана» көрмесін дайындау мен оны өткізуге байланысты мәселелерді жедел шешу бойынша іс-шараларды орындауға қатысатын орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдардың қызметі мен өзара іс-қимылын үйлестіруді қамтамасыз ету;
4) «ЭКСПО -2017, Астана» көрмесін дайындау және өткізу үшін коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдарды тарту;
5) «ЭКСПО 2017, Астана» көрмесін дайындау мен өткізу жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру үшін бюджеттен тыс көздерден қаражат тарту жөнінде ұсыныстар әзірлеу;

2) Положение о Государственной комиссии по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от  2013 года №
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 ноября 2012 года № 436
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной комиссии по подготовке и проведению
Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 1. Общие положения
1. Государственная комиссия по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 (далее — Государственная комиссия) в городе Астане является консультативно-совещательным органом.
2. Государственная комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственная комиссия состоит из председателя, его заместителей и членов Государственной комиссии.
4. Рабочим органом Государственной комиссии является Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
2. Задачи, функции и права Государственной комиссии
5. Задачей Государственной комиссии является выработка предложений по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в городе Астане (далее - выставка «ЭКСПО 2017, Астана»).
6. Государственная комиссия вырабатывает и вносит на рассмотрение Президенту Республики Казахстан предложения по вопросам организации и проведения выставки «ЭКСПО 2017, Астана», в частности по:
1) исполнению Национального плана мероприятий по организации и проведению выставки «ЭКСПО 2017, Астана»;
2) определению объема расходов, связанных с подготовкой, организацией и проведением выставки «ЭКСПО 2017, Астана» и источников их финансирования;
3) обеспечению координации деятельности и взаимодействия центральных государственных органов, местных исполнительных органов и иных организаций, участвующих в выполнении мероприятий по оперативному решению вопросов, связанных с подготовкой и проведением выставки «ЭКСПО 2017, Астана»;
4) привлечению коммерческих и некоммерческих организаций для подготовки и проведения выставки «ЭКСПО 2017, Астана»;
5) выработке предложений по привлечению средств из внебюджетных источников для финансирования мероприятий по подготовке и проведению выставки «ЭКСПО 2017, Астана»;

6) «ЭКСПО 2017, Астана» көрмесін дайындау, ұйымдастыру мен өткізуге байланысты іс-шаралардың орындалуына бақылауды қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар әзірлейді және оларды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізеді.
7. Мемлекеттік комиссия өз құзыреті шегінде:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мен өзге ұйымдардан өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға және алуға;
2) Мемлекеттік комиссия отырыстарында Мемлекеттік комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар өкілдерін тыңдауға;
3) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға құқылы.
3. Мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру
8. Мемлекеттік комиссияның қызметіне басшылық жасауды Мемлекеттік комиссияның төрағасы жүзеге асырады.
9. Төраға болмағанда оның міндеттерін оның орынбасарларының бірі атқарады.
10. Мемлекеттік комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі.
Мемлекеттік комиссияның қарауына шығару үшін ұсынылған мәселелер міндетті түрде мүдделі мемлекеттік органдармен келісіледі.
11. Жұмыс органының функциялары мыналар болып табылады:
1) Мемлекеттік комиссияның отырыстарына дайындықты қамтамасыз  ету;
2) есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне мемлекеттік органдар ұсынатын деректер негізінде тапсырмаларды орындау жөніндегі атқарылған жұмыс туралы қорытылған ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне дейін тоқсан сайын бір рет Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жолдау;
3) отырыстың күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдарды (анықтамалар, тұсаукесерлер, хаттамалық шешімдердің жобалары, сөйлеушілер мен қатысушылардың тізімдері) жинау және Мемлекеттік комиссияның отырыстарын өткізгенге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын Мемлекеттік комиссияның төрағасына ұсыну;
4) Мемлекеттік комиссияның отырысы хаттамасының жобасын Мемлекеттік комиссияның отырысқа қатысқан мүшелеріне келісуге және бұрыштама қоюға жіберу.
12. Мемлекеттік комиссияның төрағасымен келісілген Мемлекеттік комиссия отырысының күн тәртібін отырысқа кемінде он бес жұмыс күні қалғанда жұмыс органы қалыптастырады және отырыс басталғанға дейін үш жұмыс күні бұрын Мемлекеттік комиссияның мүшелеріне жібереді.
13. Мемлекеттік комиссияның отырысы Мемлекеттік комиссия төрағасының шешімі және жұмыс органының ұсынысы бойынша шақырылады.
Отырыс өткізілетін күн, оған шығарылатын мәселелер бойынша материалдар ұсыну мерзімі Мемлекеттік комиссия төрағасының отырысты шақыру туралы шешімінде айқындалады.
Жұмыс органы отырысты шақыру туралы шешім алған сәттен бастап бір күндік мерзімде материалдар мен мәжіліске қатысушылардың тізімін дайындау үшін Мемлекеттік комиссия мүшелеріне, мүдделі мемлекеттік органдарға және ұйымдарға күн тәртібін жолдайды.

6) обеспечению контроля за выполнением мероприятий, связанных с
подготовкой, организацией и проведением выставки «ЭКСПО 2017, Астана».
7. Государственная комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) запрашивать и получать от центральных государственных и местных исполнительных органов и иных организаций информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенных на нее задач и функций;
2) заслушивать на заседаниях Государственной комиссии представителей центральных государственных и местных исполнительных органов и иных организаций по вопросам, входящим в компетенцию Государственной комиссии;
3) принимать решения по вопросам, входящим в ее компетенцию.
3. Организация деятельности Государственной комиссии
8. Руководство деятельностью Государственной комиссии осуществляет председатель Государственной комиссии.
9. В отсутствие председателя его обязанности исполняет один из его заместителей.
10. Заседания Государственной комиссии проводятся по мере
необходимости, но не реже одного раза в квартал.
Вопросы, предложенные для вынесения на рассмотрение Государственной комиссии, в обязательном порядке согласовываются с заинтересованными государственными органами.
11. Функциями рабочего органа являются:
1) обеспечение подготовки заседаний Государственной комиссии;
2) направление в Администрацию Президента Республики Казахстан раз в квартал, к 25 числу месяца, следующего за отчетным, обобщенной информации о проделанной работе по исполнению поручений на основании данных, представляемых государственными органами к 10 числу месяца, следующего за отчетным;
3) сбор и представление материалов по вопросам повестки дня заседания (справки, презентации, проекты протокольных решений, списки выступающих и участников), председателю Государственной комиссии не менее чем за три рабочих дней до проведения заседания;
4) направление присутствовавшим на заседании членам Государственной комиссии для согласования и визирования проекта протокола заседания Государственной комиссии.
12. Повестка дня заседания Государственной комиссии, согласованная с председателем Государственной комиссии, формируется рабочим органом не позднее, чем за пятнадцать рабочих дней до заседания, и направляется членам Государственной комиссии не позднее, чем за три рабочих дня до начала заседания.
13. Заседание Государственной комиссии созывается по решению председателя Государственной комиссии и предложению рабочего органа.
Дата проведения заседания, представление материалов по вопросам, выносимым на него, определяются в решении председателя Государственной комиссии о созыве заседания.
Рабочий орган с момента получения решения о созыве заседания, в однодневный срок рассылает повестку дня членам Государственной комиссии, заинтересованным государственным органам и организациям для подготовки материалов и списков участников совещания.

14. Отырыстың күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдар (мәселе бойынша анықтама, тұсаукесерлері, хаттамалық шешімнің жобасы, сөйлеушілер мен қатысушылар тізімі) отырысты шақыру туралы шешімде өзгеше көзделмесе, жұмыс органына отырыс өткізілгенге дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын берілуі тиіс.
15. Мемлекеттік комиссия мүшелері отырыс өткізілетін күнге дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын жұмыс органына отырысқа өздерінің қатысатынын растайды.
16. Егер Мемлекеттік комиссияның отырысына Мемлекеттік комиссия мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, ол заңды деп есептеледі.
17. Жұмыс органы отырыс өткізілетін күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктермей ресми түрде Қазақстан Республикасы Үкіметіне материалдар мен қатысушылар тізімін енгізеді, сондай-ақ, Мемлекеттік комиссия отырысына қатысушыларды материалдармен қамтамасыз етеді.
Жұмыс органы Мемлекеттік комиссия отырыстарында кворумның болуын қамтамасыз етеді.
18. Мемлекеттік комиссияның шешімдері оның отырысқа қатысып отырған мүшелерінің жалпы санының басым дауысымен қабылданады және Мемлекеттік комиссия хаттамасымен ресімделеді. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің даусы тең түскен жағдайда төрағалық етушінің даусы шешуші болып табылады.
Жұмыс органы Мемлекеттік комиссия отырысы аяқталғаннан кейін бір күн мерзімде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің құрылымдық бөлімшелерімен жұмыс тәртібінде келісілген Мемлекеттік комиссия отырысы хаттамасының жобасын дайындайды.
Жұмыс органы үш жұмыс күні ішінде Мемлекеттік комиссия отырысы хаттамасының жобасына Мемлекеттік комиссия мүшелерінің келісімі мен бұрыштамасын алып, оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
19. Мемлекеттік комиссияның отырыстарына Мемлекеттік комиссияның мүшелері болып табылмайтын лауазымды адамдар, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
20. Орталық және жергілікті атқарушы органдар Мемлекеттік комиссияға жүктелген міндеттерді орындауға жәрдемдеседі.
21. Мемлекеттік комиссияның қызметі Қазақстан Республикасының Президенті шешімінің негізінде тоқтатылады.

14. Материалы по вопросам повестки дня заседания (справки по вопросам, презентации, проект протокола, список выступающих и участников) должны быть представлены в рабочий орган не менее чем за пять рабочих дней до проведения заседания, если не предусмотрено иное в решении о созыве заседания.
15. Члены Государственной комиссии не менее чем за два рабочих дня до даты проведения заседания подтверждают свое участие рабочему органу.
16. Заседание Государственной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует более половины членов Государственной комиссии.
17. Рабочий орган не позднее, чем за три рабочих дня до даты проведения заседания, в официальном порядке вносит материалы и список участников в Правительство Республики Казахстан, а также обеспечивает материалами участников Государственной комиссии.
Рабочий орган обеспечивает наличие кворума на заседаниях Государственной комиссии.
18. Решения Государственной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа ее членов, присутствующих на заседании, и оформляются протоколом Государственной комиссии. При равенстве голосов членов Государственной комиссии, голос председательствующего является решающим.
По окончании заседания Государственной комиссии, рабочий орган в однодневный срок готовит проект протокола заседания Государственной комиссии, согласованный в рабочем порядке со структурными подразделениями Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
Рабочий орган в течение трех рабочих дней согласовывает и визирует у членов Государственной комиссии проект протокола заседания Государственной комиссии и представляет его в Правительство Республики Казахстан.
19. На заседания Государственной комиссии могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Государственной комиссии, а также представители средств массовой информации.
20. Центральные и местные исполнительные органы оказывают содействие Государственной комиссии в выполнении возложенных на нее задач.
21. Деятельность Государственной комиссии прекращается на основании решения Президента Республики Казахстан.