"Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағының базасында перспективалы ұлттық кластерлер қалыптастыру жөніндегі 2013 - 2018 жылдарға арналған жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 631 қаулысы
«Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттiң жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2012 жылғы 18 желтоқсандағы № 449 Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған «Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының базасында перспективалық ұлттық кластерлер қалыптастыру жөніндегі 2013 - 2018 жылдарға арналған жол картасы (бұдан әрi – Жол картасы) бекiтiлсiн.
2. Жол картасын орындауға жауапты жергiлiктi атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделi ұйымдар:
1) Жол картасын iске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) жылына екi рет, 5 қаңтарға және 5 шiлдеге жартыжылдық қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгiне Жол картасының iске асырылу барысы туралы ақпарат берсiн.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгi жылына екi рет, 20 қаңтарға және 20 шiлдеге жартыжылдық қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне Жол картасының iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгiне жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 19 маусымдағы
№ 631 қаулысымен
бекітілген
«Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық
аймағының базасында перспективалы ұлттық кластерлер

Об утверждении Дорожной карты по формированию перспективных национальных кластеров на базе специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий" на 2013 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 631
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 декабря 2012 года № 449 «О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Дорожную карту по формированию перспективных национальных кластеров на базе специальной экономической зоны «Парк инновационных технологий» на 2013 – 2018 годы (далее – Дорожная карта).
2. Местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям, ответственным за исполнение Дорожной карты:
1) принять меры по реализации Дорожной карты;
2) представлять информацию о ходе реализации Дорожной карты в Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан два раза в год, к 5 января и 5 июля, по итогам полугодия.
3. Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе реализации Дорожной карты в Правительство Республики Казахстан по итогам полугодия два раза в год, к 20 января и 20 июля.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2013 года № 631
Дорожная карта
по формированию перспективных национальных кластеров
на базе специальной экономической зоны

қалыптастыру жөніндегі 2013 - 2018 жылдарға арналған
жол картасы
Р/с
Iс-шаралар
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзiмi
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
1. «ИТП» АЭА кластерлерін және құрылымдық қызметін дамыту
1.
Басқарушы компанияны «ТДҰА» АҚ-ға сенімгерлік басқаруға беру
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
ИЖТМ, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
тамыз
талап етілмейді
2.
«Алатау» технопаркі» ЖШС-ны басқарушы компанияға сенімгерлік басқаруға беру
ИЖТМ-ге ақпарат
«ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), басқарушы компания (келісім бойынша)
2013 жылғы
қыркүйек
талап етілмейді
3.
«ИТП» АЭА кластерлерін дамыту бойынша жұмыс тобын құру
ИЖТМ бұйрығы
ИЖТМ, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), басқарушы компания (келісім бойынша)
2013 жылғы
тамыз
талап етілмейді
4.
«ИТП» АЭА-ның қамқоршылық кеңесінің отырысын өткізу
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
ИЖТМ, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), басқарушы компания (келісім бойынша)
2013 жылғы
қараша
талап етілмейді
5.
«ИТП» АЭА ғылым кластерін стратегиялық дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
ИЖТМ, басқарушы компания (келісім бойынша), жұмыс тобы, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
қараша
талап етілмейді
6.
«ИТП» АЭА инфо-коммуникациялық технологиялар кластерін стратегиялық дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
ИЖТМ, басқарушы компания (келісім бойынша), жұмыс тобы, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
қараша
талап етілмейді
7.
«ИТП» АЭА энергия тиімді технологиялар кластерін стратегиялық дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
ИЖТМ, басқарушы компания (келісім бойынша), жұмыс тобы, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
қараша
талап етілмейді
8.
«ИТП» АЭА-ның дамуын қолдау қорын» құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс
ИЖТМ, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), басқарушы компания (келісім бойынша)
2013 жыл
талап етілмейді
9.
Басқарушы компания, қатысушы компания, мемлекеттік органдар, инвесторлар және «ИТП» АЭА-да қызмет ететін басқа субъектілер арасындағы өзара іс-қимыл жасау рәсімдерін оңтайландыру және автоматтандыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу
ИЖТМ-ге ақпарат
«ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), басқарушы компания (келісім бойынша)
2013 жыл
талап етілмейді
10.
Ғылыми, инженерлік-техникалық және басқарушы кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін құру
ИЖТМ-ге ақпарат
басқарушы компания (келісім бойынша), «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2014 жыл
талап етілмейді
11.
«ИТП» АЭА кластерін дамыту жөніндегі жұмыс тобының шешімдері нәтижесі бойынша қызметті жүргізетін «ИТП» АЭА аумағында кіші компанияларды құру және дамыту
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
ИЖТМ, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), басқарушы компания (келісім бойынша)

«Парк инновационных технологий» на 2013 - 2018 годы
№ п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Сроки исполнения
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
1. Развитие кластеров и структурной деятельности СЭЗ «ПИТ»
1.
Передача управляющей компании в доверительное управление АО «НАТР»
информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, АО «НАТР» (по согласованию)
август
2013 года
не требуются
2.
Передача ТОО «Технопарк «Алатау» в доверительное управление управляющей компании
информация в МИНТ
АО «НАТР» (по согласованию), управляющая компания (по согласованию)
сентябрь
2013 года
не требуются
3.
Создание рабочей группы по развитию кластеров в СЭЗ «ПИТ»
приказ МИНТ
МИНТ, АО «НАТР» (по согласованию),
управляющая компания (по согласованию)
август
2013 года
не требуются
4.
Проведение заседания Попечительского совета СЭЗ «ПИТ»
информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, АО «НАТР» (по согласованию),
управляющая компания (по согласованию)
ноябрь
2013 года
не требуются
5.
Выработка предложений по стратегическому развитию научного кластера в СЭЗ «ПИТ»
информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, управляющая компания (по согласованию), рабочая группа,
АО «НАТР» (по согласованию)
ноябрь
2013 года
не требуются
6.
Выработка предложений по стратегическому развитию кластера инфо-коммуникационных технологий в СЭЗ «ПИТ»
информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, управляющая компания (по согласованию),
рабочая группа, АО «НАТР» (по согласованию)
ноябрь
2013 года
не требуются
7.
Выработка предложений по стратегическому развитию кластера энергоэффективных технологий в СЭЗ «ПИТ»
информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, управляющая компания (по согласованию),
рабочая группа, АО «НАТР» (по согласованию)
ноябрь
2013 года
не требуются
8.
Проработка вопроса создания «Фонда поддержки развития СЭЗ «ПИТ»
предложения в Правительство Республики Казахстана
МИНТ, АО «НАТР» (по согласованию),
управляющая компания (по согласованию)
2013 год
не требуются
9.
Выработка предложений по оптимизации и автоматизации процедур взаимодействия между управляющей компанией, компаниями-участниками, государственными органами, инвесторами и другими субъектами, действующими в СЭЗ «ПИТ»
информация в МИНТ
АО «НАТР» (по согласованию), управляющая компания (по согласованию)
2013 год
не требуются
10.
Выработка системы подготовки и повышения квалификации научных, инженерно-технических и управленческих кадров
информация в МИНТ
управляющая компания (по согласованию),
АО «НАТР» (по согласованию)
2014 год
не требуются
11.
Создание и развитие малых компаний на территории СЭЗ «ПИТ», ведущих деятельность по результатам решений рабочей группы по развитию кластеров в СЭЗ «ПИТ»
информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, АО «НАТР» (по согласованию), управляющая компания
(по согласованию)

2014 - 2018 жылдар
талап етілмейді
12.
Ғылыми-техникалық саладағы ынтымақтастықты қоса алғанда, «ИТП» АЭА-ның қатысушыларының зерттеу және әзірлеу секторының қызметін жетілдіру
ИЖТМ-ге ақпарат
басқарушы компания (келісім бойынша), «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2013 - 2018 жылдар
талап етілмейді
13.
Сыртқы инвестицияларды, стартаптар және жоғары технологиялық кәсіпорындарды дамыту бойынша жетекші ғалымдар мен сарапшыларды тарту бойынша ұсыныстар әзірлеу
ИЖТМ-ге ақпарат
басқарушы компания (келісім бойынша), «KAZNEX INVEST» АҚ (келісім бойынша), «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2013 - 2018 жылдар
талап етілмейді
2. «ИТП» АЭА-ның инфрақұрылымын дамыту
14.
«ИТП» АЭА инфрақұрылымының екінші кезегін салу
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат
Алматы қаласының әкімдігі, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), басқарушы компания (келісім бойынша)
2013 - 2015 жылдар
республикалық бюджет
15.
«Зерде» холдингі» АҚ-ның инфо-коммуникациялық технологиялар кластері құрылысына жер учаскесін бөлу мәселесін пысықтау
ИЖТМ-ге ақпарат
басқарушы компания (келісім бойынша), «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), «Зерде» холдингі» АҚ (келісім бойынша)
2013 жыл
талап етілмейді
16.
«Зерде» холдингі» АҚ-ның инфо-коммуникациялық технологиялар кластерін салу мәселесін пысықтау
ИЖТМ-ге ақпарат
«Зерде» холдингі» АҚ (келісім бойынша)
2014 - 2018 жылдар
талап етілмейді
17.
ДАТА-орталығын салу мәселесін пысықтау
ИЖТМ-ге ақпарат
басқарушы компания (келісім бойынша), «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), «Қазақтелеком» АҚ (келісім бойынша)
2014 жыл
талап етілмейді
18.
«ҚМГИ» АҚ-ның ғылыми-зерттеу орталығы кешенін салу мәселесін пысықтау
ИЖТМ-ге ақпарат
басқарушы компания (келісім бойынша), «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), «ҚМГИ» АҚ (келісім бойынша)
2014 жыл
талап етілмейді
19.
«Алатау» технопаркі» ЖШС-ның әкімшілік-өндірістік кешенін салу мәселесін пысықтау
ИЖТМ-ге ақпарат
«ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2015 жыл
талап етілмейді
20.
Республикалық бюджет шеңберінде салынған «ИТП» АЭА-ның екінші кезегінің инфрақұрылымы объекттерін басқарушы компанияға сенімгерлік басқаруға беру
ИЖТМ-ге ақпарат
«ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2016 жылғы
І-тоқсан
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ – акционерлік қоғам
басқарушы компания – «Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының басқарушы компаниясы» акционерлік қоғамы
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік
жұмыс тобы – «Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағында кластерлерді дамыту жөніндегі жұмыс тобы
«ИТП» АЭА – «Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағы
ИЖТМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
«ҚМГИ» АҚ – «Қазақ мұнай және газ институты» акционерлік қоғамы
«ТДҰА» АҚ – «Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік» акционерлік қоғамы
«KAZNEX INVEST» АҚ – «KAZNEX INVEST» экспорт және инвестициялар ұлттық агенттігі» акционерлік қоғамы.

2014 - 2018 годы
не требуются
12.
Совершенствование деятельности сектора исследований и разработок участников СЭЗ «ПИТ», включая сотрудничество в научно-технической сфере
информация в МИНТ
управляющая компания (по согласованию), АО «НАТР» (по согласованию)
2013 - 2018 годы
не требуются
13.
Выработка предложений по привлечению внешних инвестиций, ведущих ученых и экспертов по развитию стартапов и высокотехнологичных предприятий
информация в МИНТ
управляющая компания (по согласованию), АО «KAZNEX INVEST»
(по согласованию), АО «НАТР» (по согласованию)
2013 - 2018 годы
не требуются
2. Развитие инфраструктуры СЭЗ «ПИТ»
14.
Строительство второй очереди инфраструктуры СЭЗ «ПИТ»
информация в Правительство Республики Казахстан
акимат города Алматы, АО «НАТР» (по согласованию),
управляющая компания (по согласованию)
2013 - 2015 годы
республи-
канский бюджет
15.
Проработка вопроса выделения земельного участка под строительство кластера инфо-коммуникационных технологий АО «Холдинг «Зерде»
информация в МИНТ
управляющая компания (по согласованию), АО «НАТР» (по согласованию),
АО «Холдинг «Зерде» (по согласованию)
2013 год
не требуются
16.
Проработка вопроса строительства кластера инфо-коммуникационных технологий АО «Холдинг «Зерде»
информация в МИНТ
АО «Холдинг «Зерде» (по согласованию)
2014 - 2018 годы
не требуются
17.
Проработка вопроса строительства ДАТА-Центра
информация в МИНТ
управляющая компания (по согласованию), АО «НАТР» (по согласованию),
АО «Казахтелеком» (по согласованию)
2014 год
не требуются
18.
Проработка вопроса строительства комплекса научно-исследовательского центра АО «КИНГ»
информация в МИНТ
управляющая компания (по согласованию), АО «НАТР» (по согласованию), АО «КИНГ» (по согласованию)
2014 год
не требуются
19.
Проработка вопроса строительства административно-производственного комплекса ТОО «Технопарк «Алатау»
информация в МИНТ
АО «НАТР» (по согласованию)
2015 год
не требуются
20.
Передача построенных объектов инфраструктуры второй очереди СЭЗ «ПИТ» в рамках республиканского бюджета в доверительное управление управляющей компании
информация в МИНТ
АО «НАТР» (по согласованию)
І квартал
2016 года
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО – акционерное общество управляющая компания – акционерное общество «Управляющая компания специальной экономической зоны «Парк инновационных технологий»
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью рабочая группа – рабочая группа по развитию кластеров в специальной экономической зоне «Парк инновационных технологий»
СЭЗ «ПИТ» – специальная экономическая зона «Парк инновационных технологий»
МИНТ – Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
АО «КИНГ» – акционерное общество «Казахстанский институт нефти и газа»
АО «НАТР» – акционерное общество «Национальное агентство по технологическому развитию»
АО «KAZNEX INVEST» – акционерное общество «Национальное агентство по экспорту и инвестициям «KAZNEX INVEST».