"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 2 тамыздағы № 762 қаулысы
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградалары туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 8, 159-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидаларында:
«2. Ведомстволық наградалармен марапаттау» (ведомстволық наградалардан айыру) тәртібі» деген бөлімде:
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Комиссия ведомстволық наградалармен марапаттауға (ведомстволық наградалардан айыруға) объективтi көзқарасты қамтамасыз ету үшiн осы қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградаларының тiзбесiнде айқындалған орталық мемлекеттiк органдарда жауапты хатшының бұйрығымен тұрақты негiзде құрылады.»;
14-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Орталық мемлекеттiк органның жауапты хатшысы Комиссия шешiм шығарған сәттен бастап күнтiзбелiк 10 күн iшiнде:»;
151718-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Ведомстволық наградадан айырылған адам оны мемлекеттiк органның жауапты хатшысының тиiстi бұйрығы қабылданған күннен бастап бiр ай iшiнде мемлекеттiк органға қайтарады.»;
«17. Ведомстволық наградаларды тапсыруды орталық мемлекеттiк органның жауапты хатшысы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды адамдар жүргiзедi.
18. Әрбiр марапатталушыға ведомстволық наградаларды тапсырумен бiр мезгiлде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк органның жауапты хатшысы қол қойған тиiстi куәлiк берiледi.»;
«3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негiздемелерi» деген бөлімде:
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34. «Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі» төсбелгісімен еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында кемінде 5 жыл еңбек өтілі, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және кәсіби шеберлікпен орындап жүрген еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау саласының қызметкерлері, арадагерлері және басқа да адамдар марапатталады.»;
мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді:
мынадай мазмұндағы кіші бөлімдермен толықтырылсын:
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» төсбелгісі

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2013 года № 762
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 «О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 8 ст. 159) следующие изменения и дополнения:
1) в Правилах награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в разделе 2. Порядок награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград):
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
«Комиссия создается на постоянной основе для обеспечения объективного подхода к награждению ведомственными наградами (лишению ведомственных наград) приказом ответственного секретаря в центральных государственных органах, определенных перечнем ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденным настоящим постановлением.»;
абзац первый пункта 14 изложить в следующей редакции:
«14. Ответственный секретарь центрального государственного органа в течение 10 календарных дней с момента вынесения решения Комиссией принимает приказ о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград):»;
пункты 151718 изложить в следующей редакции:
«15. Лицо, лишенное ведомственной награды, возвращает ее в государственный орган в течение месяца со дня принятия соответствующего приказа ответственного секретаря государственного органа.»;
«17. Вручение ведомственных наград производится ответственным секретарем центрального государственного органа или по его поручению другими должностными лицами.
18. Каждому награжденному одновременно с вручением ведомственных наград выдается соответствующее удостоверение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное ответственным секретарем государственного органа.»;
в разделе 3. Основания награждения ведомственными наградами:
пункт 34 изложить в следующей редакции:
«34. Нагрудным знаком «Әлеуметтік еңбек саласының үздігі» награждаются работники, ветераны и иные лица в сфере труда, занятости и социальной защиты населения, имеющие стаж работы в организациях труда, занятости и социальной защиты населения не менее 5 лет, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.»;
пункт 61 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не изменяется:
«61. Нагрудным знаком «Мәдениет саласының үздігі» награждаются работники отрасли культуры, имеющие стаж работы в системе культуры не менее 15 лет, внесшие особый вклад в развитие сферы культуры, за многолетний труд и личный вклад в развитие культуры страны, за активное участие в совершенствовании отрасли культуры, за инновационную деятельность в области культуры.»;
дополнить подразделами следующего содержания:
«Нагрудный знак «Жер қойнауының құрметті барлаушысы»

73. «Жер қойнауының құрметті барлаушысы» төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті кәсіпорындарының, ұйымдары мен мекемелерінің және экономиканың басқа да салаларының кемінде 10 жыл жұмыс істеген, геологияның дамуына және елдің минералдық-шикізат базасын басқаруға зор үлес қосқан қызметкерлері геологиялық барлау жұмыстарының бағыттарын ғылыми негіздегені, пайдалы қазбалардың кен орындарын ашқаны және оларды барлағаны үшін, геологиялық барлау жұмыстары практикасына ғылыми-техникалық прогресс жетістіктерін енгізгені үшін, өндірістік қызметте қол жеткізген жоғары нәтижелері үшін, геологиялық кадрларды дайындау және тәрбиелеу ісіндегі жетістіктері үшін, жемісті ғылыми және қоғамдық қызметі үшін, сондай-ақ геология және жер қойнауын пайдалану саласында шет елдермен табысты ынтымақтастық жасағаны үшін марапатталады.
«Жер қойнауын барлаудың үздігі» төсбелгісі
74. «Жер қойнауын барлаудың үздігі» төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті кәсіпорындарының, ұйымдары мен мекемелерінің және экономиканың басқа да салаларының кемінде 10 жыл жұмыс істеген, жер қойнауын геологиялық зерделеу, Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларының кен орындарын іздестіру және барлау ісіне жеке зор үлес қосқан қызметкерлері және осы ретте қол жеткізілген жоғары өндірістік, ғылыми, экологиялық және техникалық-экономикалық көрсеткіштер үшін марапатталады.
«Заң саласының үздігі» төсбелгісі
75. «Заң саласының үздігі» төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың заң қызметтерінің қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және кәсіби орындайтын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл және одан астам еңбек сіңірген қызметкерлері марапатталады.»;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградаларының тiзбесiнде және сипаттамаларында:
«Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградаларының тiзбесi» деген 1-бөлімнің «Төсбелгілер:» деген кіші бөлімінде:
8-тармақ мынадай мазмұндағы 9), 10), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
«9) «Жер қойнауының құрметті барлаушысы»;
10) «Жер қойнауын барлаудың үздігі»;
11) «Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн»;

73. Нагрудным знаком «Жер қойнауының құрметті барлаушысы» награждаются работники предприятий, организаций и учреждений Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан и других отраслей экономики, проработавшие в них не менее 10 лет, внесшие большой вклад в развитие геологии и управление минерально-сырьевой базой страны, за научное обоснование направлений геологоразведочных работ, открытие месторождений полезных ископаемых и их разведку, за внедрение достижений научно-технического прогресса в практику геологоразведочных работ, за наивысшие результаты, достигнутые в производственной деятельности, за заслуги в деле подготовки и воспитания геологических кадров, за плодотворную научную и общественную деятельность, а также успешное сотрудничество с зарубежными странами в области геологии и недропользования.
Нагрудный знак «Жер қойнауын барлаудың үздігі»
74. Нагрудным знаком «Жер қойнауын барлаудың үздігі» награждаются работники предприятий, организаций и учреждений Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан и других отраслей экономики, проработавшие в них не менее 10 лет, внесшие большой личный вклад в дело геологического изучения недр, поиски и разведку месторождений полезных ископаемых Республики Казахстан и достигнутые при этом высокие производственные, научные, экологические и технико-экономические показатели.
Нагрудный знак «Заң саласының үздігі»
75. Нагрудным знаком «Заң саласының үздігі» награждаются сотрудники юридических служб центральных государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности, имеющие выслугу 10 и более лет в календарном исчислении в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.».»;
2) в перечне и описаниях ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в подразделе «Нагрудные знаки:» раздела 1. «Перечень ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан»:
пункт 8 дополнить подпунктами 9), 10), 11), 12) следующего содержания:
«9) «Жер қойнауының құрметті барлаушысы»;
10) «Жер қойнауын барлаудың үздігі»;
11) «Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін»;

12) «Туризм саласының үздігі».»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi:
«Мәдениет саласының үздiгi».»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі:
1) «Дене шынықтыру және спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін»;
2) «Құрметті спорт қызметкері».»;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі:
1) «Құрметтi құрылысшы»;
2) «Құрметтi сәулетшi»;
3) «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері».»;
мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
«16. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар:
«Заң саласының үздігі».»;
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының сипаттамалары» деген 2-бөлімде:
«Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің төсбелгілері» деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы тараулармен толықтырылсын:
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» (31-2-қосымша)
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» төсбелгісі диаметрі 24 мм шеңберге сызылған, биіктігі 35 мм қырланған бесбұрышты нысандағы сары түсті металдан (латуньнан) дайындалады.
Төсбелгі екі бөліктен тұрады: осы төсбелгінің жоғарғы (аспа) және төменгі тағаны. Төсбелгі шығыршық пен құлақша арқылы аспамен жалғанған.
Шеңбердің төменгі жартысында бір қолымен геологиялық балғаға сүйеніп тұрған, екінші қолында таужынысының айшықты үлгісін ұстап тұрған геология барлаушысының айшықты күміс мүсіні бейнеленген.
Шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасы картасының жасыл сұлбасы, оның сол жақ жоғары бөлігінде айшықты күміс бұрғылау мұнарасы бейнеленген.
Шеңбердің жоғары жартылай шеңбері бойынша көгілдір фонда - қазақ тілінде күміс әріптермен «Жер қойнауының құрметті барлаушысы» деген жазу.
Төменгі жартылай шеңбердің қарсы жақтарында - күміс лавр бұтақтары.
Шеңбер ортасынан шашыраған күміс сәулелер көрінеді. Қырланған бесбұрыш алаңы алтынмен қапталған.
Төсбелгінің теріс жағында шығыңқы алтын әріптермен алтын фонда:
«Геологиядағы зор еңбегі үшін» деген жазу жазылады:
Әрбір жазудан кейін ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Аспаның тағаны мемлекеттік ту бейнеленген төсем түрінде тікбұрыштан және алтынмен қапталған ұлттық ою-өрнек бейнеленген үшбұрыштан жасалған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Жер қойнауын барлаудың үздігі» (31-3-қосымша)

12) «Туризм саласының үздігі.».»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Министерства культуры и информации Республики Казахстан «Мәдениет саласының үздігі».»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры:
1) «Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін»;
2) «Құрметті спорт қызметкері».»;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
«14. Министерства регионального развития Республики Казахстан:
1) «Құрметті құрылысшы»;
2) «Құрметті сәулетші»;
3) «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері».»;
дополнить пунктом 16 следующего содержания:
«16. Государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан:
«Заң саласының үздігі».;
в разделе 2 «Описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Республики Казахстан»:
подраздел «Нагрудные знаки Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан» дополнить главами следующего содержания:
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» (приложение 31-2)
«Нагрудный знак «Жер қойнауының құрметті барлаушысы» изготавливается из металла желтого цвета (латуни) в форме граненного пятиугольника высотой 35 мм, в который вписан круг диаметром 24 мм.
Нагрудный знак состоит из двух частей: верхней колодки (подвески) и нижней – собственно нагрудного знака. Нагрудный знак с помощью кольца и ушка соединен с подвеской.
В нижней половине круга изображена серебряная стилизованная фигура геологоразведчика, одной рукой опирающегося на геологический молоток, в другой держащего стилизованный образец породы.
В центре круга - зеленый силуэт карты Республики Казахстан, из левой верхней части которого поднимается серебряная стилизованная буровая вышка.
По верхнему полукружью круга на голубом фоне надписи серебряными буквами на казахском языке «Жер қойнауының құрметті барлаушысы».
По противоположным сторонам нижнего полукружья - серебряные лавровые ветви.
Из центра круга идут расходящиеся серебряные лучи. Площадь граненного пятиугольника покрыта золотом.
На оборотной стороне Нагрудного знака золотыми выпуклыми буквами на золотом фоне идет надпись:
«Геологиядағы зор еңбегі үшін».
После каждой надписи изображение национального орнамента.
Колодка подвески составлена из прямоугольника в виде полотна с изображением государственного флага и треугольника с изображением национального орнамента, покрытого золотом.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Жер қойнауын барлаудың үздігі» (приложение 31-3)

«Жер қойнауын барлаудың үздігі» төсбелгісі шағын шығыңқылығы бар металл дискі нысанындағы сары түсті металдан (латуньнан) дайындалады, шеңбердің диаметрі 30 мм, қалыңдығы 2 мм. Дискінің шығыңқы жағында жазулар мен бейне-нышандар салынған:
дискінің тұйық айналасында ені 3 мм болатын алтын жалатылған лента жолағы өтеді, оның үстінде қазақ тілінде көк түсті әріптермен – жоғарғы жартысында – «Қазақстан Республикасы», төменгі жарытысында «Жер қойнауын барлаудың үздігі» деген жазу жазылады. Жазулар ұлттық ою-өрнек элементтерімен бөлінген;
дискінің шеңберінде Қазақстан Республикасы картасының сұмасы (карта жасыл эмальмен қапталған);
карта сұлбасының ортасында екі айқасқан алтын түсті геологиялық балға;
карта сұлбасының жоғарғы бөлігінде алтын түсті айшықты бұрғылау мұнарасы бейнеленген;
шеңбердің жоғарғы бөлігін (бұрғылау мұнарасының жартысы деңгейінде) айшықты сейсмотолқын қиып өтеді.
Белгі шеңберінің бос алаңы көгілдір эмальмен құйылған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.».
«Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн» (39-қосымша)
«Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн» төсбелгiсi биiктiгi 32 мм, енi 25 мм және қалыңдығы 2 мм тiкбұрыш нысанындағы латуньнан дайындалады.
Белгiнiң ортасында көгiлдiр фонда алтын түстi реңкте бүркiттiң қанатында Қазақстанның картасы бар жер шары бейнеленген.
Белгiнiң жоғарғы бөлiгiнде «ТУРИЗМ САЛАСЫНА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН» деген жазу орналасқан. Жер шарының жоғарғы бөлiгiнде «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ» деген жазу орналасқан.
Қондырмасы – мельхиор, көк эмаль, қызыл эмаль.
Белгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
«Туризм саласының үздiгi» (41-қосымша)
«Туризм саласының үздiгi» төсбелгiсi биiктiгi 32 мм, енi 25 мм және қалыңдығы 2 мм тiкбұрыш нысанындағы латуньнан дайындалады.
Белгiнiң бет жағында қою жасыл фонда Қазақстан Республикасының картасы бейнеленген. Картаның жоғары бөлiгiнде «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ» деген жазу, төменгi бөлiгiнде «ТУРИЗМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI» деген жазу орналасқан.
Белгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.»;
«Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң төсбелгiсi» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң төсбелгiсi
«Мәдениет саласының үздiгi» (37-қосымша)
«Мәдениет саласының үздiгi» төсбелгiсi диаметрi 34 мм шеңбер нысанында алтын түстес металдан дайындалады.
Шеңбердiң iшiнде күннiң, шаңырақтың және ұлттық ою-өрнектiң бейнесi, төменде алтын түстес «МӘДЕНИЕТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI» деген жазу орналасқан.

Нагрудный знак «Жер қойнауын барлаудың үздігі» изготавливается из металла желтого цвета (латуни) в форме металлического диска, имеющего небольшую выпуклость, диаметр круга 30 мм, толщина 2 мм. На выпуклой стороне диска нанесены надписи и символы-изображения:
по замкнутой окружности диска проходит позолоченная ленточная полоса шириной 3 мм, на которой буквами синего цвета на казахском языке надписи: в верхней половине - Қазақстан Республикасы, в нижней половине - Жер қойнауын барлаудың үздігі. Надписи разделены элементами национального орнамента;
в круге диска изображены: силуэт карты Республики Казахстан (карта покрыта зеленой эмалью);
в центре силуэта карты два скрещенных геологических молотка золотистого цвета;
из верхней части силуэта карты поднимается стилизованная буровая вышка золотистого цвета;
верхняя часть круга (на уровне половины буровой вышки) пересекает стилизованная сейсмоволна.
Свободное поле круга значка залито голубой эмалью.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.».
«Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн» (приложение 39)
Нагрудный знак «Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн» изготавливается из латуни в форме прямоугольника высотой 32 мм, шириной 25 мм и толщиной 2 мм.
На голубом фоне в центре знака в золотистых тонах расположен земной шар с картой Казахстана на крыльях беркута.
В верхней части знака размещена надпись «ТУРИЗМ САЛАСЫНА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН». В верхней части земного шара размещена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ».
Накладка – мельхиор, синяя эмаль, красная эмаль.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Туризм саласының үздiгi» (приложение 41)
Нагрудный знак «Туризм саласының үздiгi» изготавливается из латуни в форме прямоугольника высотой 32 мм, шириной 25 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне знака на темно-зеленом фоне изображена карта Республики Казахстан. В верхней части карты размещается надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», в нижней части - «ТУРИЗМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI».
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Нагрудные знаки Министерства культуры Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Нагрудный знак Министерства культуры и информации Республики Казахстан
«Мәдениет саласының үздігі» (приложение 37)
Нагрудный знак «Мәдениет саласының үздігі» изготавливается из металла золотистого цвета в форме круга диаметром 34 мм.
Внутри круга расположены изображения солнца, шаңырака и национального орнамента, внизу надпись «МӘДЕНИЕТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» золотистого цвета.

Белгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 34 мм және биiктiгi 18 мм көгiлдiр түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Белгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.»;
«Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлiгiнiң төсбелгiлерi» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің төсбелгілері
«Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн» (38-қосымша)
«Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн» төсбелгiсi латуньнан дайындалады және көлемi 38х28 мм күрделi нысандағы аспаны бiлдiредi. Белгіні дайындауда қызыл және көк түстi эмаль пайдаланылады.
Белгiнiң бет жағындағы төменгi бөлiкте «желбiреген лента» фонында «ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТТЫ ДАМЫТУҒА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН» деген жазу орналасқан. Белгiнiң ортасында айқастырылған екi алаудың фонында барыстың бейнесi орналасқан. Белгiнiң шеттерiнде лавр бұтақтары орналасқан.
Белгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 25 мм және биiктiгi 37 мм көк түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Белгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
«Құрметтi спорт қызметкерi» (40-қосымша)
«Құрметтi спорт қызметкерi» төсбелгiсi диаметрi 42 мм сегiз ұшты жұлдыз нысанында дайындалады.
Белгi үш бөлiктен тұрады - негiз, қондырма және жапсырма. Негiзге бекiтiлетiн жапсырмасы бар қондырма алаңы негiздiң басты сәулелерiнiң үстiне орналасқан он екi сәулелi алтын жалатылған сәулелермен көмкерiлген. Негiз күмiс қорытпасынан дайындалған.
Қондырма шетi аймақтарында бүртiктер орындалған диаметрi 23,3 мм дұрыс шығыңқы шеңбер болып табылады. Шығыршық бойы iшкi бүртiк пен жапсырма алаңының арасында «ҚҰРМЕТТI СПОРТ ҚЫЗМЕТКЕРI» деген жазу айналдыра орналасқан.
Белгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 26 мм және биiктiгi 30 мм көгiлдiр түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады. Таған латуньнан дайындалады.
Белгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.»;
«Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық iстерi агенттiгiнiң төсбелгiлерi деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің төсбелгілері:
«Құрметтi құрылысшы» (43-қосымша)
«Құрметтi құрылысшы» төсбелгiсi диаметрi 28 мм және қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс-никель қорытпасынан дайындалады.
Белгiнiң бет жағында шартты түрде бедерлi өрнектелген шаңырақты айналдыра «ҚҰРМЕТТI ҚҰРЫЛЫСШЫ» деген жазу шығыңқы орналастырылады. Шаңырақтың iшi және жазулар қою көк түстi эмальмен қапталған.
Белгiнiң сыртқы жағында тiркеу нөмiрi орналасқан. Белгiнiң қыры тегiс.
Белгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 25 мм және биiктiгi 15 мм қара көк түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Белгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
«Құрметтi сәулетшi» (44-қосымша)
«Құрметтi сәулетшi» төсбелгiсi диаметрi 28 мм және қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс-никель қорытпасынан дайындалады.
Белгiнiң бет жағында шартты түрде өрнектелген шаңырақты айналдыра «ҚҰРМЕТТI СӘУЛЕТШI» деген жазу орналастырылады. Шаңырақтың iшi және жазулар қою көгілдір түстi эмальмен қапталған.
Белгiнiң сыртқы жағында тiркеу нөмiрi орналасқан. Белгiнiң қыры тегiс.
Белгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 25 мм және биiктiгi 15 мм қою көгілдір түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Белгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.»;
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» (45-қосымша)
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» төсбелгісі диаметрі 28 мм және қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс-никель қорытпасынан дайындалады.
Белгінің бет жағында шартты түрде өрнектелген шаңырақты айналдыра «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» деген жазу шығыңқы орналастырылады. Шаңырақтың іші және жазулар қою көгілдір түсті эмальмен қапталған.
Белгінің сыртқы жағында тіркеу нөмірі орналастырылады. Белгінің қыры тегіс.
Белгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм қою көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.»;
мынадай мазмұндағы «Заң саласының үздігі» деген кіші бөліммен толықтырылсын:
«Заң саласының үздігі» төсбелгісі (47-қосымша)
«Заң саласының үздігі» төсбелгісі диаметрі 42 мм сегіз ұшты жұлдыз нысанында дайындалады.
Белгi үш бөлiктен тұрады - негiз, қондырма және жапсырма. Негiзге бекiтiлетiн жапсырмасы бар қондырма алаңы негiздiң басты сәулелерiнiң үстiне орналасқан көп сәулелi күміс жұлдызбен көмкерiлген. Негіз және сәулелер күміс қорытпасынан дайындалған.
Қондырма шетi аймақтарында бүртiктер орындалған диаметрi 23,3 мм дұрыс шығыңқы шеңбер болып табылады. Шығыршық бойы ішкі бүртік пен жапсырма алаңының арасында «ЗАҢ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» деген алтын жалатылған жазу, ал төменгі бөлігінде алтын жалатылған ұлттық ою-өрнек бар. Мәтін мен ою-өрнек жылтыраған шығыңқы.
Белгінің беткі жағында ортасында «Фемида» сот төрелігінің көне грек жебеуші әйелінің алтын жалатылған шығыңқы суреті орналасқан.
Белгі шеңберінің бос алаңы ақ эмальмен құйылған.
Белгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 26 мм және биіктігі 30 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, ортасында алтын түсті ұлттық ою-өрнек орналасқан үшбұрышты тағанмен жалғанады.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.»;

Знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 18 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Нагрудные знаки Министерства туризма и спорта Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Нагрудные знаки Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры
«Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн» (приложение 38)
Нагрудный знак «Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн» изготавливается из латуни и представляет собой сложную форму подвески размером 38х28 мм. В изготовлении знака используются эмали красного и синего цветов.
На лицевой стороне в нижней части знака расположена надпись «ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТТЫ ДАМЫТУҒА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН» на фоне «развивающейся ленты». В центре знака расположено изображение барса на фоне двух скрещенных факелов. По бокам знака расположены лавровые ветви.
Знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 37 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметтi спорт қызметкерi» (приложение 40).
Нагрудный знак «Құрметтi спорт қызметкерi» изготавливается в форме восьмиконечной звезды диаметром 42 мм.
Знак состоит из трех частей – основы, накладки и вставки. Площадка на основе, на которой крепится накладка со вставкой, окаймлена двенадцатилучевой позолоченной звездой с лучами, расположенными поверх главных лучей основы. Основа изготовлена из сплава серебра.
Накладка является правильным выпуклым кругом диаметром 23,3 мм, по периферии которого выполнены бурты. По кольцу между внутренним буртиком и площадкой под вставку расположена надпись по окружности «ҚҰРМЕТТI СПОРТ ҚЫЗМЕТКЕРI».
Знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Колодка изготавливается из латуни.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Нагрудные знаки Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства» изложить в следующей редакции:
«Нагрудные знаки Министерства регионального развития Республики Казахстан
«Құрметтi құрылысшы» (приложение 43)
Нагрудный знак «Құрметтi құрылысшы» изготавливается из медно-никелевого сплава в форме круга диаметром 28 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне знака располагается выступающая надпись «ҚҰРМЕТТI ҚҰРЫЛЫСШЫ» вокруг рельефного условного шанырака. Углубления в шаныраке и надписи покрыты темно-голубой эмалью.
На оборотной стороне знака расположен регистрационный номер. Ребро знака гладкое.
Знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой темно-голубого цвета.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметтi сәулетшi» (приложение 44)
Нагрудный знак «Құрметтi сәулетшi» изготавливается из медно-никелевого сплава в форме круга диаметром 28 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне знака располагается выступающая надпись «ҚҰРМЕТТI СӘУЛЕТШI» вокруг рельефного условного шанырака. Углубления в шаныраке и надписи покрыты темно-голубой эмалью.
На оборотной стороне знака расположен регистрационный номер. Ребро знака гладкое.
Знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой темно-голубого цвета.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» (приложение 45)
Нагрудный знак «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» изготавливается из медно-никелевого сплава в форме круга диаметром 28 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне знака располагается выступающая надпись «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» вокруг рельефного условного шанырака. Углубления в шаныраке и надписи покрыты темно-голубой эмалью.
На оборотной стороне знака расположен регистрационный номер. Ребро знака гладкое.
Знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой темно-голубого цвета.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
дополнить подразделом «Заң саласының үздігі» следующего содержания:
«Нагрудный знак «Заң саласының үздігі» (приложение 47)
«Нагрудный знак «Заң саласының үздігі» изготавливается в форме восьмиконечной звезды диаметром 42 мм.
Знак состоит из трех частей - основы, накладки и вставки. Площадка на основе, на которой крепится накладка со вставкой, окаймлена многолучевой серебряной звездой с лучами, расположенными поверх главных лучей основы. Основа и лучи изготовлены из сплава серебра.
Накладка является правильным выпуклым кругом диаметром 23,3 мм, по периферии которого выполнены бурты. По кольцу между внутренним буртиком и площадкой под вставку в верхней части расположена позолоченная надпись «ЗАҢ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ», а в нижней части позолоченный национальный орнамент. Текст и орнамент выпуклые блестящие.
На лицевой стороне знака в центре расположено позолоченное выпуклое изображение «Фемиды» древнегреческой богини правосудия.
Свободное поле круга значка залито белой эмалью.
Знак с помощью ушка и кольца соединяется с треугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета посередине которых расположен национальный орнамент золотистого цвета.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;

осы қаулыға 12 және 3-қосымшаларға сәйкес Сипаттамаларға 31-2, 31-3 және 47-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 2 тамыздағы
№ 762 қаулысына
1-қосымша
Сипаттамаларға
31-2-қосымша
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 2 тамыздағы
№ 762 қаулысына
2-қосымша
Сипаттамаларға
31-3-қосымша
«Жер қойнауын барлаудың үздігі» төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 2 тамыздағы
№ 762 қаулысына
3-қосымша
Сипаттамаларға
47-қосымша
«Заң саласының үздігі» төсбелгісі

дополнить приложениями 31-2, 31-3 и 47 к описаниям согласно приложениям 12 и 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1 к постановлению
Правительства Республики Казахстан
от 2 августа 2013 года № 762
Приложение 31-2 к описаниям
Нагрудный знак «Жер қойнауының құрметті барлаушысы»
Приложение 2 к постановлению
Правительства Республики Казахстан
от 2 августа 2013 года № 762
Приложение 31-3 к описаниям
Нагрудный знак «Жер қойнауын барлаудың үздігі»
Приложение 3 к постановлению
Правительства Республики Казахстан
от 2 августа 2013 года № 762
Приложение 47 к описаниям
Нагрудный знак «Заң саласының үздігі»