"Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар уақытында байланыс операторларының желілері мен құралдарын пайдалану кезінде оларға келтірілген шығындарды өтеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 7 ақпандағы № 115 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 12 қарашадағы № 1215 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар уақытында байланыс операторларының желілері мен құралдарын пайдалану кезінде оларға келтірілген шығындарды өтеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 7 ақпандағы № 115 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 6, 63-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде, төтенше жағдай енгізілген кезде байланыс операторларының желілері мен байланыс құралдары пайдаланылған жағдайда олардың шеккен шығыстарын өтеу қағидаларын бекіту туралы»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар уақытында байланыс операторларының желілері мен құралдарын пайдалану кезінде оларға келтірілген шығындарды өтеу ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 12 қарашадағы
№ 1215 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 7 ақпандағы
№ 115 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар
кезінде, төтенше жағдай енгізілген кезде байланыс
операторларының желілері мен байланыс құралдары пайдаланылған
жағдайда олардың шеккен шығыстарын өтеу
қағидалары
1. Осы Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде, төтенше жағдай енгізілген кезде байланыс операторларының желілері мен байланыс құралдары пайдаланылған жағдайда олардың шеккен шығыстарын өтеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Байланыс туралы» 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар (бұдан әрі – төтенше жағдайлар) кезінде, төтенше жағдай енгізілген кезде байланыс операторларының желiлерi мен байланыс құралдары пайдаланылған жағдайда олардың шеккен шығыстарын өтеу тәртібін айқындайды.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года № 115 "Об утверждении Правил возмещения затрат, понесенных операторами связи при использовании их сетей и средств во время чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2013 года № 1215
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года № 115 «Об утверждении Правил возмещения затрат, понесенных операторами связи при использовании их сетей и средств во время чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера» (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 6, ст. 63) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил возмещения расходов, понесенных операторами связи при использовании их сетей и средств связи во время чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, введении чрезвычайного положения».
Правила возмещения затрат, понесенных операторами связи при использовании их сетей и средств во время чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 ноября 2013 года № 1215
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 февраля 2005 года № 115
Правила
возмещения расходов, понесенных операторами связи
при использовании их сетей и средств связи во время
чрезвычайных ситуаций социального, природного
и техногенного характера, введении
чрезвычайного положения
1. Настоящие Правила возмещения расходов, понесенных операторами связи при использовании их сетей и средств связи во время чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, введении чрезвычайного положения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» и определяют порядок возмещения расходов, понесенных операторами связи при использовании их сетей и средств связи во время чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера (далее – чрезвычайных ситуаций), введении чрезвычайного положения.

2. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес төтенше жағдай кезінде, төтенше жағдай енгізілген кезде байланыс желілері мен құралдарын пайдалануға басым құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдар байланыс операторларының шығыстарын осы Қағидаларға сәйкес өтейді.
3. Төтенше жағдайлар аудандарының аймағынан, төтенше жағдай режимі енгізілген жерден тыс төтенше жағдайлар салдарын жою кезінде байланыс операторларының желiлерi мен байланыс құралдары пайдаланылған жағдайда олардың шеккен шығыстары мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес байланыс қызметтерiне ақы төлеу үшiн байланыс операторлары мен уәкілетті мемлекеттік органдар арасында жасалған шарттар негiзiнде өтеледі.
Көрсетiлген қызметтерге ақы төлеу қызмет көрсету кезінде осы операторлардың қолданыстағы тарифтерi бойынша және олардың желiлерi мен байланыс құралдары пайдаланылған жағдайда олардың шеккен нақты шығындарын растайтын ұсынылған құжаттар негiзiнде төленедi.
4. Төтенше жағдай аудандарының аймақтарынан, төтенше жағдай режимі енгізілген жерден байланыс операторларының желiлерi мен байланыс құралдары пайдаланылған жағдайда олардың шеккен шығыстары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төтенше ахуалдардың, төтенше жағдайдың салдарын жоюға бөлiнетiн қаражаттан өтеледi.
Көрсеткен қызметтерi үшін байланыс операторларына ақы төлеу қызметтер көрсету кезінде осы операторлардың қолданыстағы тарифтерi бойынша уәкілеттi мемлекеттік органдар тиісті бюджеттерде көздейтiн бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
5. Осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында көзделген жағдайларда байланыс операторларының желiлерi мен байланыс құралдары пайдаланылған жағдайда олардың шеккен шығыстары төтенше жағдайларды жою жөніндегі жұмыстар аяқталған және төтенше жағдайдың қолданысы тоқтатылған сәттен бастап бiр айдан кешiктiрiлмейтiн мерзiмдерде өтеледi.
6. Қажет болған жағдайларда шығыстарды өтеудiң өзге де мерзiмдерi Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ескертілуі мүмкiн.

2. Уполномоченные государственные органы, имеющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан право на приоритетное использование сетей и средств связи при чрезвычайных ситуациях, введении чрезвычайного положения, возмещают операторам связи расходы в соответствии с настоящими Правилами.
3. Расходы, понесенные операторами связи при использовании их сетей и средств связи из зон районов чрезвычайных ситуаций, местности, где введен режим чрезвычайного положения, возмещаются из средств, выделяемых на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций, чрезвычайного положения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Оплата за предоставленные услуги производится по действующим во время предоставления услуг тарифам этих операторов и на основании представленных документов, подтверждающих фактические затраты, понесенные ими при использовании их сетей и средств связи.
4. Расходы, понесенные операторами связи при использовании их сетей и средств связи во время ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций вне зоны районов чрезвычайных ситуаций, местности, где введен режим чрезвычайного положения, возмещаются на основании договоров, заключенных между операторами связи и уполномоченными государственными органами для оплаты услуг связи в соответствии с законодательством о государственных закупках.
Оплата за предоставленные услуги операторам связи производится по действующим во время предоставления услуг тарифам этих операторов за счет бюджетных средств, предусматриваемых уполномоченным государственным органам в соответствующих бюджетах.
5. Расходы, понесенные операторами связи при использовании их сетей и средств связи в случаях, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящих Правил, возмещаются в сроки не позднее одного месяца с момента завершения работ по ликвидации чрезвычайных ситуаций и прекращения действия чрезвычайного положения.
6. В случаях необходимости иные сроки возмещения расходов могут быть оговорены в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.