"Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесі Хатшылығының Қаржылық қағидалары туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 20 қарашадағы № 1247 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесі Хатшылығының Қаржылық қағидалары туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесі Хатшылығының қаржылық қағидалары туралы келісімді ратификациялау туралы
2012 жылғы 23 тамызда Бішкек қаласында жасалған Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесі Хатшылығының қаржылық қағидалары туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
ТҮРКІТІЛДЕС МЕМЛЕКЕТТЕРДІҢ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ КЕҢЕСІ
ХАТШЫЛЫҒЫНЫҢ ҚАРЖЫЛЫҚ ҚАҒИДАЛАРЫ ТУРАЛЫ КЕЛІСІМ
Бұдан әрі - «Тараптар» деп аталатын, Әзербайжан Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Түркия Республикасының Үкіметтері,
Халықаралық құқықтың жалпыға бірдей танылған қағидаттары мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
2009 жылғы 3 қазандағы Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесін құру туралы Нахчыван келісімінің 11-бабының ережелерін іске асыруға ұмтыла отырып,
2011 жылғы 27 желтоқсанда қол қойылған Түркия Республикасының Үкіметі мен Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесі Хатшылығы арасындағы Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесінің Хатшылығы туралы қабылдаушы елдің Келісіміне тиісті құрметпен қарай отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Анықтамалар
«Түркі кеңесі» Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесін білдіреді;
«Хатшылық» Түркі кеңесінің Хатшылығын білдіреді;
«Бюджет» Хатшылықтың міндеттері мен функцияларын іске асыруға арналған қаражаттарды құруды және оған билік етуді білдіреді;
«Қаржы жылы» күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан басталып 31 желтоқсанында аяқталатын уақыт кезеңін білдіреді;
«Жарналар» Хатшылықтың ағымдағы қаржы жылындағы қызметіне байланысты шығыстарды өтеуге арналған Тараптар үшін белгіленген сомаларды білдіреді;
«СІМК» Түркі кеңесінің Сыртқы істер министрлерінің кеңесін білдіреді;
«АК» Түркі кеңесінің Ақсақалдар кеңесін білдіреді;
«АЛТК» Түркі кеңесінің аға лауазымды тұлғаларының комитетін білдіреді;
«Қабылдаушы мемлекет» аумағында Хатшылықтың штаб-пәтері орналасқан Түркі кеңесіне мүше мемлекетті білдіреді;
«Сыртқы аудит» СІМК тағайындаған тәуелсіз аудитор/аудиторлар жүзеге асыратын Хатшылықтың қаржылық және экономикалық қызметін тексеруді білдіреді;
«Кірістер» бюджетке белгіленген жарналар ретінде Хатшылық  алған қаражатты білдіреді;
«Өзге де кірістер» белгіленген жарналарды, ақша нысанындағы қайырмалдықтарды, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылында шығыстарды тікелей өтеу нәтижесінде алынған сомаларды қоспағанда, барлық түсімдерді білдіреді;
«Шығыстар» Хатшылық өз міндеттері мен функцияларын қаржыландыру
үшін бюджеттен алатын қаражатқа билік етуін білдіреді;
«Айналым қаражатының резерві» міндетті жарналардың толық төленуіне дейінгі Хатшылықтың шығыстары үшін пайдаланылатын бюджеттің бір бөлігі болып табылады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о финансовых правилах Секретариата Совета сотрудничества тюркоязычных государств"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2013 года № 1247
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О ратификации Соглашения о финансовых правилах Секретариата Совета сотрудничества тюркоязычных государств».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О ратификации Соглашения о финансовых правилах Секретариата
Совета сотрудничества тюркоязычных государств
Ратифицировать Соглашение о финансовых правилах Секретариата Совета сотрудничества тюркоязычных государств, совершенное в городе Бишкеке 23 августа 2012 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ О ФИНАНСОВЫХ ПРАВИЛАХ СЕКРЕТАРИАТА СОВЕТА
СОТРУДНИЧЕСТВА ТЮРКОЯЗЫЧНЫХ ГОСУДАРСТВ
Правительства Азербайджанской Республики, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Турецкой Республики, именуемые далее как «Стороны»,
Руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права,
Стремясь реализовать положения статьи 11 Нахичеванского соглашения о создании Совета сотрудничества тюркоязычных государств от 3 октября 2009 года,
С должным уважением к Соглашению принимающей страны между Правительством Турецкой Республики и Секретариатом Совета сотрудничества тюркоязычных государств о Секретариате Совета сотрудничества тюркоязычных государств, подписанного 27 декабря 2011 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Определения
«Тюркский совет» означает Совет сотрудничества тюркоязычных государств;
«Секретариат» означает Секретариат Тюркского совета;
«Бюджет» означает образование и распоряжение средств, предназначенных для реализации задач и функций Секретариата;
«Финансовый год» означает период времени, начинающийся 1 января и заканчивающийся 31 декабря календарного года;
«Взносы» означают суммы, установленные для Сторон для покрытия расходов, связанных с деятельностью Секретариата в текущем финансовом году;
«СМИД» означает Совет министров иностранных дел Тюркского совета;
«СС» означает Совет старейшин Тюркского совета;
«КСДЛ» означает Комитет старших должностных лиц Тюркского совета;
«Принимающая страна» означает государство-член Тюркского совета, на территории которой располагается штаб-квартира Секретариата;
«Внешний аудит» означает проверка финансовой и экономической деятельности Секретариата, осуществляемая независимым аудитором/аудиторами, назначенным(и) СМИД;
«Доходы» означают средства, полученные Секретариатом в виде установленных взносов в бюджет;
«Прочие доходы» означают все поступления, за исключением установленных взносов, пожертвований в денежной форме, а также сумм, полученных в результате прямого возмещения расходов в текущем финансовом году;
«Расходы» означают распоряжение средствами Секретариатом из бюджета для финансирования ее задач и функций;
«Резерв оборотных средств» является частью бюджета, который будет использоваться для расходов Секретариата, до полной выплаты обязательных взносов.

2-бап
Жалпы ережелер
Осы келісім АК-ға қатысты шығыстарды қоса алғанда, Хатшылық бюджетінің қаржыландыру көзін, құрылуы мен атқарылу тәртібін айқындайды және олардың қызметінің негізгі қаржылық аспектілерін реттейді.
3-бап
Бюджет
1. Хатшылықтың бюджеті АК шығыстарын қоса алғанда, қаржы жылындағы ақша және/немесе басқа нысандағы барлық кірістер мен шығыстарды өтейді.
2. Хатшылықтың бюджетін АЛТК мақұлдағаннан кейін СІМК бекітеді.
3. Кірістер мыналардан тұрады:
а) Мүше мемлекеттердің негізгі кіріс ретіндегі міндетті жарналары.
і) Жарналардың шәкілі мынадай мөлшерде белгіленген:
Әзербайжан Республикасы - 2/15
Қазақстан Республикасы - 4/15
Қырғыз Республикасы - 1/15
Түркия Республикасы - 8/15
іі) Алайда, мүше-мемлекеттердің экономикалық мүмкіндіктерінің өзгеруіне және/немесе ұйымның ұлғаюына байланысты қажеттіліктер пайда болған жағдайда СІМК-нің осы шәкілге АЛТК арқылы  түзетулер енгізуге құқығы бар. Бұл түзетулер келесі жылғы бюджет үшін күшіне енуге тиіс және жарналар тиісті түрде жасалуы тиіс.
ііі) Жаңа жарналардың шәкілі бойынша консенсус болмаған жағдайда осы бапта көрсетілген шәкіл күшінде қалады.
іv) Осы Келісім ратификацияланғанға дейін ерікті жарналар ағымдағы шәкілге сәйкес төленеді.
b) Тараптардың ерікті жарналарынан құралған Хатшылық бюджетіне  мөлшері шектелмейтін төлемдер.
с) Тараптардың мақұлдауына жататын Түркі кеңесіне бақылаушы мемлекеттерден, басқа мемлекеттерден, Түркі кеңесіне бақылаушы ұйымдардан, басқа халықаралық ұйымдардан және форумдардан, заңды және жеке тұлғалардан да қабылдануы мүмкін ақшалай және/немесе басқа да нысандағы ерікті жарналар.
d) Хатшылықтың міндеттері мен функцияларына қайшы келмейтін өзге де кірістер.
4. Шығыстарға мыналар енеді:
а) Бас хатшының сыйақысы, оның ішінде:
4.а.1. медициналық сақтандыру, 4.а.2. асырауындағы адамдарға жәрдемақы, 4.а.3. балаларға жәрдемақы, 4.а.4. білім гранты, 4.а.5. тұруға жәрдемақы, 4.а.6. ротация бойынша жәрдемақы, 4.а.7. демалыс жәрдемақысы, 4.а.8. өкілдік шығыстар, 4.а.9. әлеуметтік қамсыздандыру  бойынша төлемдер.
b) Бас хатшы орынбасарының сыйақысы, оның ішінде:
4.b.1. медициналық сақтандыру, 4.b.2. асырауындағы адамдарға жәрдемақы, 4.b.З. балаларға жәрдемақы, 4.b.4. білім гранты, 4.b.5. ротация бойынша жәрдемақы, 4.b.6. демалыс жәрдемақысы (жылына бір рет), 4.b.7. өкілдік шығыстар, 4.b.8. әлеуметтік қамсыздандыру бойынша төлемдер.
с) Хатшылық персоналының сыйақысы, оның ішінде:
4.с.1. медициналық сақтандыру, 4.с.2. асырауындағы адамдарға жәрдемақы, 4.с.3. балаларға жәрдемақы, 4.c.4. білім гранты, 4.с.5. ротация бойынша жәрдемақы, 4.с.6. демалыс жәрдемақысы (жылына бір рет), 4.с.7. әлеуметтік қамсыздандыру бойынша төлемдер, 4.с.8. тілді білгені үшін жәрдемақы (Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесі Хатшылығы Штатының қағидаларына сәйкес G санатындағы персонал үшін).
d) Қызмет мерзімін аяқтайтын персонал мүшелері қызметінің аяқталуына байланысты өтемақы.
е) Қызмет көрсетуші персоналдың еңбек келісімшарттары аяқталған жағдайдағы шығу жәрдемақысы.
f) Тәуліктік, көліктік және қонақүйде тұру шығыстарын қоса алғанда, Бас хатшының, Бас хатшы орынбасарының, Хатшылық персоналының және АК мүшелерінің іссапарларына арналған шығыстар.
g) Хатшылық үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
h) Кеңсе жиһаздары мен жабдықтарды, автокөліктерді және Хатшылықтың жұмыс істеуі үшін қажетті басқа да құралдарды сатып алу;
і) Хатшылықтың күнделікті жұмыс істеуіне арналған шығыстарды қоса алғанда, басқа да шығыстар:
- үй-жайға, кеңсе жиһаздарына, жабдықтарға, автокөліктерге және басқа да құралдарға техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу;
- персоналарды оқыту;
- лауазымға үміткердің шығыстары;
- жобаларға арналған шығыстар;
- протоколдық шығыстар;
- консалтинг.

Статья 2
Общие положения
Соглашение определяет источники финансирования, порядок формирования и исполнения бюджета Секретариата, который включает расходы относительно СС и регулируют основные финансовые аспекты их деятельности.
Статья 3
Бюджет
1. Бюджет Секретариата, включая расходы СС, покрывает все доходы и расходы финансового года в денежных и/или иных формах.
2. Бюджет Секретариата после одобрения КСДЛ утверждается СМИД.
3. Доходы состоят из:
a) Обязательных взносов государств-членов в качестве основного дохода.
i) Шкала взносов установлены в следующих размерах:
Азербайджанская Республика - 2/15
Республика Казахстан - 4/15
Кыргызская Республика - 1/15
Турецкая Республика - 8/15
ii) Однако, СМИД через КСДЛ имеет право вносить поправки в эту шкалу при возникновении необходимости в связи с изменением экономических возможностей членов и/или расширения организации. Эти поправки должны вступить в силу для бюджета следующего года и взносы должны быть составлены соответственно.
iii) В случае отсутствия консенсуса по шкале новых взносов, шкала, указанная в настоящей статье, остается в силе.
iv) До ратификации настоящего Соглашения, добровольные взносы оплачиваются в соответствии с текущей шкалой.
b) Платежей в бюджет Секретариата от добровольных взносов Сторон, размеры которых не ограничиваются;
c) Добровольных взносов в денежной и/или других формах, которые также могут быть приняты от стран-наблюдателей Тюркского совета, других государств, организаций-наблюдателей Тюркского совета, других международных организаций и форумов, юридических и физических лиц, подлежащих одобрению Сторонами;
d) Прочие доходы при условии, что они не находятся в противоречии с целями и задачами Секретариата.
4. В расходы включаются:
a) Вознаграждение Генерального секретаря, в том числе:
4.а.1. медицинская страховка, 4.а.2. пособие на иждивенцев, 4.а.3. пособие на детей, 4.а.4. образовательный грант, 4.а.5. пособие на проживание, 4.а.6. пособие по ротации, 4.а.7. отпускное пособие, 4.а.8. представительские расходы, 4.а.9. выплаты по социальному обеспечению;
b) Вознаграждение Заместителей Генерального Секретаря, в том числе:
4.b.1. медицинская страховка, 4.b.2. пособие на иждивенцев, 4.b.3. пособие на детей, 4.b.4. образовательный грант, 4.b.5. пособие по ротации, 4.b.6. отпускное пособие (один раз в год), 4.b.7. представительские расходы, 4.b.8. выплаты по социальному обеспечению;
c) Вознаграждение персонала Секретариата, в том числе:
4.с.1. медицинская страховка, 4.с.2. пособие на иждивенцев, 4.с.3. пособие на детей, 4.с.4. образовательный грант, 4.с.5. пособие по ротации, 4.с.6. отпускное пособие (один раз в год), 4.с.7. выплаты по социальному обеспечению, 4.с.8. пособие за знание языка (для категории G в соответствии с Правилами Штата Секретариата Совета сотрудничества тюркоязычных стран);
d) Возмещение окончания службы членов персонала, заканчивающих свой срок службы;
e) Выходное пособие в случае прекращения контрактов обслуживающего персонала;
f) Расходы на командировки Генерального секретаря, Заместителя Генерального секретаря, персонала Секретариата и членов СС, включая суточные, расходы на транспорт и проживание в гостинице;
g) Приобретение товаров и услуг для Секретариата;
Һ) Приобретение офисной мебели и оборудования, автомобилей и иных средств, необходимых для функционирования Секретариата;
i) Другие расходы, включая следующие расходы на повседневное функционирование Секретариата:
- техническое обслуживание и ремонт помещений, офисной мебели, оборудования, автомобилей и других средств
- обучение персонала
- расходы кандидата на должность
- расходы на проекты
- протокольные расходы
- консалтинг

5. Персоналдың рангі және жалақыларына сәйкес қаржы жылына арналған шығыстар көрсетілетін Хатшылықтың штаттық матрицасын Хатшылық дайындайды және АЛТК мақұлдауынан кейін СІМК бекітеді.
4-бап
Бюджеттің атқарылуы
1. Бюджетті Хатшылық атқарады.
2. Әр Тараптың міндетті жарнасының нақты сомасы бюджетте көрсетілуі тиіс.
3. Бюджетке жыл сайынғы жарналар АҚШ долларымен есептеледі және төленеді.
4. Хатшылық отырыстар барысында СІМК-ні бағаланған жарналардың бюджетке толық көлемде түскені жөнінде хабардар етеді.
5. Тиісті жарналар қаржы жылының алғашқы үш айы ішінде төленеді. Алайда, бұл ұлттық заңнамаға байланысты мүмкін болмаған жағдайларда төлемдер төрт кезең ішінде жасалып, әр үш айдың алғашқы күнінде жүзеге асырылуы мүмкін.
5-бап
Шығыстар сметасы
1. Хатшылықтың бюджеті қаржы жылына арналған шығыстарды қамтитын құжат - шығыстар сметасына сәйкес атқарылады.
2. Хатшылық өз смета жобасын қалыптастырады және оны әр бап бойынша есептеулермен және негіздемелермен бірге жаңа қаржы жылының алдындағы жылдың бірінші жартысында Тараптардың қарауы үшін жолдайды.
3. Жергілікті валютадағы шығыстарға арналған бюджетті бағалау үшін валюта бағамдары Қабылдаушы мемлекеттің Орталық банкінің алдыңғы жылғы орташа валюта бағамы бойынша негізделеді.
4. Бекітілген бюджеттің шегінде, жалақы позицияларын қоспағанда, бір позициядан екіншісіне кез келген трансферт Тараптарды алдын ала хабардар ете отырып, Хатшылық жүргізуі мүмкін.
5. Хатшылықтың қаржы жылының соңына дейін мақсаты бойынша пайдаланылмаған бюджет қаражатының қалдықтары келесі қаржы кезеңінің бюджет кірісіне енгізілуі тиіс. Әрбір мүше мемлекеттің жарналары тиісінше есептелуге тиіс және олардың таза жарналарының мөлшері туралы Тараптарға хабарлауға тиіс.
6. Жабдықтарды және ұзақ мерзімді қолданысқа арналған заттарды сатып алу үшін алдыңғы жылы толық пайдаланылмауына байланысты 1 қаңтардағы жағдай бойынша құралған бюджет қаражатының қалдықтары кейінге қалдырылған тапсырыстарды төлеу үшін пайдаланылуға тиіс.
6-бап
Ақшалай қаражаттарды орналастыру
1. Бас хатшы Хатшылықтың ақшалай қаражаты сақталатын банк шотын/шоттарын белгілейді.
2. Хатшылықтың шоттары АҚШ долларымен және Қабылдаушы мемлекеттің ұлттық валютасымен жүргізіледі. Алдыңғы кезеңдегі шығыстарға арналған валюта бағамдарының бухгалтерлік есебі Қабылдаушы мемлекеттің Орталық банкінің үш орташа айлық валюта бағамдарына негізделеді.
7-бап
Есептілік
1. Бас хатшы Хатшылықтың қаржылық қаражатын бақылауды жүзеге асырады және оған билік ету бойынша АЛТК арқылы СІМК алдында есеп береді.

5. Штатная матрица Секретариата, с указанием расходов на финансовый год согласно рангу и заработной плате персонала подготавливается Секретариатом и утверждается СМИД после одобрения КСДЛ.
Статья 4
Исполнение бюджета
1. Бюджет исполняется Секретариатом.
2. Точная сумма обязательных взносов каждой Стороны, должны быть укачаны в бюджете.
3. Ежегодные взносы в бюджет исчисляются и оплачиваются в долларах США.
4. Секретариат информирует СМИД в ходе заседании о перечислении оцененных взносов в бюджет в полном объеме.
5. Соответствующие взносы оплачиваются предпочтительно в течение первых трех месяцев финансового года. Однако, если в тех случаях, когда это не представляется возможным в связи с национальным законодательством, выплаты могут быть сделаны в четырех интервалах и осуществлены в первый день каждых трех месяцев.
Статья 5
Смета расходов
1. Бюджет Секретариата исполняется в соответствии со сметой расходов - документом, охватывающим расходы на финансовый год.
2. Секретариат формирует свой проект сметы и направляет его с расчетами и обоснованиями по каждой статье для рассмотрения Сторонами, в первой половине года, предшествующего новому финансовому году.
3. На расходы в местной валюте, курсы валюты для оценки бюджета будут базироваться по среднему валютному курсу предыдущего года Центрального банка Принимающей страны.
4. В пределах утвержденного бюджета любой трансферт из одной позиции в другую, за исключением позиции по заработной плате, может быть произведен Секретариатом, предварительно информируя Стороны.
5. Остатки бюджетных средств Секретариата, не использованные по назначению к концу финансового года, должны быть включены в доход бюджета следующего финансового периода. Взносы каждого государства-члена должны быть рассчитаны соответственно и о размере их чистых взносов должны быть доведены до сведения Сторон.
6. Остатки средств бюджета, образовавшиеся по состоянию на 1 января В связи с неполным использованием на приобретение оборудования и предметов длительного пользования в предыдущем году, должны быть использованы для выплат отложенных ордеров.
Статья 6
Размещение денежных средств
1.Генеральный секретарь назначает банковский счет/счета, на которых хранятся денежные средства Секретариата.
2. Счета Секретариата ведутся в долларах США и в национальной валюте Принимающей страны. Бухгалтерский учет валютных курсов на расходы за предыдущий период будет основываться на трех среднемесячных валютных курсах Центрального банка Принимающей страны.
Статья 7
Отчетность
1. Генеральный Секретарь осуществляет контроль и подотчетен СМИД через КСДЛ над распоряжением финансовыми средствами Секретариата.

2. Бас хатшы АЛТК арқылы СІМК-не әр қаржылық кезең үшін жылдық  есепті/баяндаманы алдыңғы қаржы жылынан кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
3. Әр қаржы жылының қорытындылары бойынша қаражаттың оң сальдосы не тапшылығы кірістердің шығыстардан артуын не шығыстардың кірістерден артуын есептеу арқылы анықталуы мүмкін. Хатшылық бюджетінің қолма-қол қаражат тапшылығы болған жағдайда Бас хатшы бұл туралы АЛТК арқылы СІМК-ні хабардар етеді және қажетті қаржылық шараларды қабылдауға қатысты ұсыныстар енгізеді.
8-бап
Аудит
1. Хатшылықтың қаржылық қызметінің сыртқы аудитін АЛТК-нің мақұлдауы арқылы СІМК уәкілеттік берген тәуелсіз аудитор/аудиторлар кемінде жылына бір рет жүргізеді. Бас хатшы уәкілетті органға сыртқы аудитті жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынады.
2. Сыртқы аудит жүргізілгеннен кейін аудиттік есепті Бас хатшы барлық Тараптарға таратуға тиіс.
9-бап
Айналым қаражатының резерві
1. Айналым қаражатының резерві бюджеттің бір бөлігі болып табылады және жыл сайынғы міндетті жарналарды алғанға дейін бюджет қаражатын қаржыландыру үшін ғана пайдаланылуға тиіс.
2. Айналым қаражаты резервінің сомасы жылдық бюджеттің 3/12 бөлігінен төмен болмайтын мөлшерде бекітілуге тиіс. Жыл сайынғы күтілетін міндетті жарналар алынғаннан кейін аванстық сома айналым қаражатының резервіне қайтарылады.
10-бап
Қорытынды ережелер
1. Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий дипломатиялық арналар арқылы алғаннан кейінгі отызыншы күні күшіне енеді.
Осы Келісім күшіне енгеннен кейін Түркі кеңесінің жаңа мүше мемлекеттерінің қосылуы үшін ашық болады.
Ол қосылушы мемлекет үшін депозитарий қосылу туралы құжатты алғаннан кейінгі отызыншы күні күшіне енеді.
2. Түркия Республикасы осы Келісімнің депозитарийі болып табылады. Депозитарий Тараптарды осы Келісімнің күшіне енген күні, сондай-ақ тиісті Тараптардан ратификациялау, қабылдау, бекіту немесе қосылу туралы құжаттарды дипломатиялық арналар арқылы алғаны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
3. Осы Келісімді түсіндіруге немесе қолдануға қатысты келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар оларды консультациялар және келіссөздер арқылы шешеді.
4. Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге осы баптың 1-тармағында көзделген тәртіппен күшіне енетін жеке хаттамалар нысанында өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін. Мұндай өзгерістер мен толықтырулар осы Келісімнің ажырамас бөліктері болуға тиіс.

2. Генеральный Секретарь представляет СМИД через КСДЛ годовой отчет/доклад за каждый финансовый период не позднее 31 марта года, следующего за предыдущим финансовым годом.
3. По итогам каждого финансового года положительное сальдо либо дефицит средств может быть определен путем подсчета превышения доходов над расходами, либо превышения расходов над доходами. В случае дефицита наличных средств бюджета Секретариата Генеральный секретарь об этом информирует СМИД через КСДЛ и вносит предложения относительно принятия необходимых финансовых мер.
Статья 8
Аудит
1. Внешний аудит финансовой деятельности Секретариата должен проводиться не реже одного раза в год независимым аудитором/аудиторами, уполномоченным СМИД через одобрение КСДЛ. Генеральный секретарь представляет в уполномоченный орган документы, необходимые для проведения внешнего аудита.
2. После проведения внешнего аудита, аудиторский отчет должен быть распространен Генеральным секретарем всем Сторонам.
Статья 9
Резерв оборотных средств
1. Резерв оборотных средств является частью бюджета и должен быть использован исключительно для финансирования бюджетных ассигнований до получения ежегодных обязательных взносов.
2. Сумма резерва оборотных средств должны быть установлены в размере не ниже 3/12 от годового бюджета. После получения ожидаемых ежегодных обязательных взносов авансовая сумма будет возвращена в резерв оборотных средств.
Статья 10
Заключительные положения
1. Настоящее Соглашение вступает в силу на тридцатый день после получения депозитарием через дипломатические каналы последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
После его вступления в силу настоящее Соглашение открыто для присоединения новыми государствами-членами Тюркского совета.
Оно вступает в силу для присоединяющего государства на тридцатый день после получения депозитарием документа о присоединении.
2. Турецкая Республика является депозитарием настоящего Соглашения. Депозитарий письменно через дипломатические каналы уведомляет Стороны о дате вступления в силу настоящего Соглашения, а также о получении документа о ратификации, принятии, утверждении или присоединении от соответствующих Сторон.
3. В случае возникновения разногласий относительно толкования или применения настоящего Соглашения, Стороны разрешают их посредством консультаций и переговоров.
4. По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения в форме отдельных протоколов, вступающих в силу в порядке, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи. Эти изменения и дополнения должны быть неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.

5. Тараптардың кез келгені депозитарийге жазбаша түрдегі хабарламаны жолдау арқылы осы Келісімнен кез келген уақытта шыға алады. Осы Келісім бұл Тарап үшін мұндай хабарламаны депозитарий алған күннен бастап 6 ай өткен соң өзінің қолданысын тоқтатады.
2012 жылғы 23 тамызда Бішкек қаласында бір төлнұсқа данада әзербайжан, қазақ, қырғыз, түрік және ағылшын тілдерінде жасалды әрі барлық мәтіндер теңтүпнұсқалы. Келіспеушілік болған жағдайда ағылшын тіліндегі нұсқаның басым күші болады.
Осы Келісімнің төлнұсқа данасы депозитарийде сақталады, ол оған қол қойған әрбір Тарапқа куәландырылған дананы жолдайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін
Әзербайжан Республикасының Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының Үкіметі үшін
Түркия Республикасының Үкіметі үшін
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұдан әрі Келісімнің әзербайжан, қырғыз, түрік және ағылшын тілдеріндегі мәтіні берілген.

5. Любая из Сторон в любое время может выйти из настоящего Соглашения путем направления письменного уведомления депозитарию. Настоящее Соглашение прекращает свое действие для этой Стороны по истечению 6 месяцев с даты получения депозитарием такого уведомления.
Совершено в городе Бишкек 23 августа 2012 года в одном подлинном экземпляре на азербайджанском, казахском, кыргызском, турецком и английском языках, все тексты аутентичны. В случае разногласия, английская версия имеет преимущественную силу.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится у депозитария, который направляет каждой подписавшей его Стороне заверенную копию.
За Правительство Республики Азербайджан
За Правительство Республики Казахстан
За Правительство Кыргызской Республики
За Правительство Турецкой Республики
Примечание РЦПИ!
Далее прилагается текст Соглашения на английском языке.