Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің көліктік бақылау саласындағы мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы" 2009 жылғы 29 қазандағы № 1710 және "Темір жол жылжымалы құрамын тіркеу қағидаларын бекіту туралы" 2011 жылғы 17 қарашадағы № 1351 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 4 желтоқсандағы № 1307 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 728 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2015 № 728 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
2) «Темір жол жылжымалы құрамын тіркеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 17 қарашадағы № 1351 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 3, 55-құжат):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы»
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса берiлiп отырған Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу қағидалары бекiтiлсiн.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Темір жол жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеу қағидалары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2013 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 1307 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 17 қарашадағы
№ 1351 қаулысымен
бекiтiлген
Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тiркеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Темiр жол көлiгi туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленген және жылжымалы құрамды және оның кепілін тiркеу, қайта тіркеу тәртiбiн айқындайды.

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2009 года № 1710 "Об утверждении стандартов государственных услуг Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в сфере транспортного контроля" и от 17 ноября 2011 года № 1351 "Об утверждении Правил регистрации железнодорожного подвижного состава"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2013 года № 1307. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2015 года № 728
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2015 № 728 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2011 года № 1351 «Об утверждении Правил регистрации железнодорожного подвижного состава» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 55):
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил государственной регистрации подвижного состава и его залога»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации подвижного состава и его залога.»;
Правила регистрации железнодорожного подвижного состава, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 декабря 2013 года № 1307
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 ноября 2011 года № 1351
Правила
государственной регистрации подвижного состава и его залога 1. Общие положения
1. Правила государственной регистрации подвижного состава и его залога (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» и определяют порядок регистрации, перерегистрации подвижного состава и его залога.

2. Қазақстан Республикасында жолаушыларды, багажды, жүктердi, жүк багажды және пошта жөнелтілімдерін темiр жол көлiгiмен тасымалдауға арналған жылжымалы құрамды мемлекеттік тiркеудi бiрыңғай мемлекеттiк дерекқор қалыптастыру және қозғалыс қауiпсiздiгi талаптарын сақтау мақсатында Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетiнiң аумақтық органдары (бұдан әрi – тіркеуші орган) жүргiзедi.
3. Мемлекеттік тiркеуге меншiк нысанына, қолданылу саласы мен орнына қарамастан, жалпы пайдаланымдағы жолдарға шығуға құқығы бар, сондай-ақ iшкi технологиялық мақсаттар үшiн пайдаланылатын жылжымалы құрамының бiрлiктерi жатады. Оның қатарына Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының, шетелдік заңды тұлғалардың, шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың және халықаралық ұйымдардың меншiктi немесе жалға алған, сондай-ақ сенiмгерлiк басқарудағы немесе мүлiктiк жалға алынған жылжымалы құрам бірліктері кiредi.
4. Мемлекеттік тiркеуден не қайта тіркеуден өткен жылжымалы құрамды тіркеуші орган осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Жылжымалы құрамның мемлекеттiк тiзiлiмiне (бұдан әрі – тізілім) енгiзуге тиiс.
2. Жылжымалы құрамды тiркеу, қайта тiркеу және оның кепiлін
тіркеу тәртiбi
5. Жылжымалы құрамды мемлекеттік тiркеу не қайта тіркеу жылжымалы құрамды иеленушілердің барлығы үшiн бiрдей негiзде және шарттарда жүзеге асырылады.
6. Осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен тiркелетiн жылжымалы құрамды мемлекеттік тiркеу, қайта тiркеу:
1) егер өтiнiш берушi заңды тұлға болып табылса, заңды тұлға тiркелген орны бойынша;
2) егер өтiнiш берушi жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер болған жағдайда, салық төлеушi ретiнде тiркелген орны бойынша жүзеге асырылады.
7. Жылжымалы құрам мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының резидент еместері Қазақстан Республикасының аумағына жөндеу үшiн уақытша әкелген;
2) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүрiп өткен;
3) Қазақстан Республикасының резидент еместері Қазақстан Республикасының аумағына жүктердi түсiру және тиеу үшiн уақытша әкелген, сондай-ақ әкеткен жағдайларда, мемлекеттік тiркеуге жатпайды.
8. Меншік құқығы алынған сәттен бастап 30 жұмыс күні ішінде жылжымалы құрам тіркеуші органда мемлекеттік тiркелуге тиіс.
Жалға беру, сенiмгерлiкпен басқару құқығы алынған, жылжымалы құрам туралы мәліметтер өзгерген, сондай-ақ заңды тұлғаның атауы және жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты өзгерген сәттен бастап 30 жұмыс күні ішінде жылжымалы құрам тіркеуші органда қайта мемлекеттік тiркеуге тиіс.

2. Государственная регистрация подвижного состава, предназначенного для перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом в Республике Казахстан, и его залога производится территориальными органами Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – регистрирующий орган) в целях формирования единого государственного банка данных и соблюдения требований безопасности движения.
3. Государственной регистрации, вне зависимости от формы собственности, сферы и места применения, подлежат единицы подвижного состава, имеющие право выхода на пути общего пользования, а также используемые для внутренних технологических целей. В их число входят единицы подвижного состава, собственные либо арендуемые физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, иностранными юридическими лицами, иностранными гражданами, лицами без гражданства и международными организациями, а также находящиеся в доверительном управлении либо имущественном найме.
4. Прошедший государственную регистрацию либо перерегистрацию подвижной состав подлежит внесению в Государственный реестр подвижного состава (далее – реестр) регистрирующим органом согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2. Порядок регистрации, перерегистрации
подвижного состава и регистрации его залога
5. Государственная регистрация либо перерегистрация подвижного состава осуществляется на равных основаниях и условиях для всех владельцев подвижного состава.
6. Государственная регистрация, перерегистрация подвижного состава, регистрируемого в порядке, установленном настоящими Правилами, осуществляются:
1) по месту регистрации юридического лица в случае, если заявителем является юридическое лицо;
2) по месту регистрации в качестве налогоплательщика в случае, если заявителем являются физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель.
7. Подвижной состав не подлежит государственной регистрации в случаях:
1) временного ввоза на территорию Республики Казахстан нерезидентами Республики Казахстан для ремонта;
2) следования транзитом по территории Республики Казахстан;
3) временного ввоза на территорию Республики Казахстан, а также вывоза с территории Республики Казахстан нерезидентами Республики Казахстан для выгрузки и погрузки грузов.
8. Подвижной состав подлежит государственной регистрации в регистрирующем органе в течение 30 рабочих дней с момента приобретения права собственности.
Подвижной состав подлежит государственной перерегистрации в регистрирующем органе в течение 30 рабочих дней с момента приобретения права аренды, доверительного управления, изменения сведений о подвижном составе, а также изменения наименования юридического лица и фамилии, имени, отчества физического лица.

9. Жылжымалы құрам:
1) шетелдiк тұлғаға сенiмгерлiкпен басқаруға не мүлiктiк жалға Қазақстан Республикасының шегiнен тыс одан әрi пайдалануға;
2) сенiмгерлiкпен басқаруға не мүлiктiк жалға (жалға беру) күнтізбелік 90 күннен аспайтын мерзімге берiлген жағдайларда, қайта мемлекеттік тiркеу жүргізілмейді.
10. Жеке және заңды тұлғаларға жылжымалы құрамның бiрнеше үлгiлерiн мемлекеттік тiркеуге және қайта тiркеуге өтініш беруге рұқсат етіледі.
11. Тіркеуші органға жылжымалы құрамның мынадай түрлерін мемлекеттік тіркеуге өтініш беріледі:
1) жүк жылжымалы құрамы;
2) жылжымалы жолаушы және оған теңестiрiлген пошта, пошта-багаж және багаж жылжымалы құрамы;
3) тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрам;
4) арнайы жылжымалы құрам.
12. Жүк жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеу кезінде мынадай санаттары көрсетіледі:
1) жабық вагондар;
2) платформалар;
3) жартылай вагондар;
4) цистерналар;
5) рефрижераторлық және изотермиялық вагондар;
6) астық тасығыш;
7) цемент тасығыш;
8) фитингтiк платформалар;
9) битум тасығыш платформалар;
10) басқалар (жүк тасымалдауға арналған арнайы вагондар, оның iшiнде бункерлiк түрi, транспортерлер, контейнер тасығыш және арнайы жүк вагондар түрi).
13. Жылжымалы жолаушы және оған теңестiрiлген пошта, пошта-багаж және багаж жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеу кезінде мынадай санаттары көрсетіледі:
1) купе вагондары;
2) плацкарт вагондары;
3) «СВ» – ұйықтауға арналған вагондар;
4) «РИЦ» – РИЦ габаритті купе вагондары;
5) вагон-мейрамханалар;
6) облысаралық вагондар;
7) «ЗАК» – қамауға алынған адамдарды тасымалдауға арналған вагондар;
8) қызметтiк вагондар;
9) қызметтiк техникалық вагондар;
10) пошта вагондары;
11) багаж вагондары.
14. Тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу кезінде мынадай санаттары көрсетіледі:
1) магистральдық жолдар бойынша кез келген санаттағы пойыздарды жүргiзу үшiн пайдаланылатын тартқыш жылжымалы құрам (МГЖҚ);
2) кең жолтабанды магистральдық, станциялық және кiрме жолдарда маневрлiк жұмысты жүргiзу үшiн пайдаланылатын тартқыш жылжымалы құрам (МНЖҚ-К);
3) тар жолтабанды магистральдық, станциялық және кiрме жолдарда маневрлiк жұмысты жүргiзу үшiн пайдаланылатын тартқыш жылжымалы құрам (МНЖҚ-Т);
4) тар және кең жолтабанды магистральдық және станциялық жолдар бойынша жолаушылар тасымалын ұйымдастыру үшiн пайдаланылатын мотор–вагонды жылжымалы құрам (МВЖҚ);
5) өнеркәсiптiк темiр жол көлiгi жолдарында пайдаланылатын және магистральдық және станциялық жолға шықпайтын тартқыш жылжымалы құрам (ТЖҚ-ӨТКЖ).

9. Государственная перерегистрация подвижного состава не производится в случаях передачи:
1) в доверительное управление либо имущественный наем иностранному лицу для дальнейшего использования за пределами Республики Казахстан;
2) в доверительное управление либо имущественный наем (аренду) на срок не более 90 календарных дней.
10. Физическим и юридическим лицам допускается подавать заявление на государственную регистрацию, перерегистрацию нескольких типов подвижного состава.
11. В регистрирующий орган подается заявление на государственную регистрацию следующих типов подвижного состава:
1) грузовой подвижной состав;
2) пассажирский подвижной и приравниваемый к нему почтовый, почтово-багажный и багажный подвижной состав;
3) тяговый и мотор–вагонный подвижной состав;
4) специальный подвижной состав.
12. При государственной регистрации грузового подвижного состава указываются следующие категории:
1) крытые вагоны;
2) платформы;
3) полувагоны;
4) цистерны;
5) рефрижераторные и изотермические вагоны;
6) зерновозы;
7) цементовозы;
8) фитинговые платформы;
9) битумовозные платформы;
10) прочие (специализированные вагоны для перевозки грузов, в том числе вагоны бункерного типа, транспортеры, контейнеровозы и специальные вагоны грузового типа).
13. При государственной регистрации пассажирского подвижного и приравниваемого к нему почтового, почтово-багажного и багажного подвижного состава указываются следующие категории:
1) купейные вагоны;
2) плацкартные вагоны;
3) "СВ" - спальные вагоны;
4) "РИЦ" - купейные вагоны габарита РИЦ;
5) вагоны-рестораны;
6) межобластные вагоны;
7) "ЗАК" - вагоны для перевозки заключенных;
8) служебные вагоны;
9) служебно-технические вагоны;
10) почтовые вагоны;
11) багажные вагоны.
14. При государственной регистрации тягового и мотор–вагонного подвижного состава указываются следующие категории:
1) тяговый подвижной состав, используемый для вождения поездов любых категорий по магистральным путям (МГПС);
2) тяговый подвижной состав, используемый для производства маневровой работы на магистральных, станционных и подъездных путях широкой колеи (МНПС-Ш);
3) тяговый подвижной состав, используемый для производства маневровой работы на магистральных, станционных и подъездных путях узкой колеи (МНПС-У);
4) мотор–вагонный подвижной состав (МВПС), используемый для организации перевозок пассажиров по магистральным и станционным путям узкой и широкой колеи;
5) тяговый подвижной состав, используемый на путях промышленного железнодорожного транспорта и не выходящий на магистральные и станционные пути (ТПС-ППЖТ).

15. Арнайы жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу кезінде мынадай санаттары көрсетіледі:
1) өздігінен жүретін арнайы жылжымалы құрам;
2) өздігінен жүрмейтін арнайы жылжымалы құрам.
16. Жылжымалы құрамды мемлекеттік тiркеу және қайта тiркеу үшiн заңды және жеке тұлғалар тіркеуші органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) заңды тұлғаның бiрiншi басшысының қолымен және мөрімен расталған осы Қағидаларға 2345-қосымшаларға сәйкес мемлекеттік тіркеуге не қайта тіркеуге жататын жылжымалы құрам, оның iшiнде сенiмгерлiкпен басқаруға, мүлiктiк жалға не лизингке берiлген мүкәммал паркiнiң тiзбесі;
2) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес белгiленген үлгiдегi өтiнiш;
3) заңды тұлға үшін – заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама;
ескертпе: «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейінгі берілген заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) мемлекеттік (есептік) тіркелуі туралы куәлік заңды тұлғаның қызметінің тоқталуына дейін жарамды болып табылады;
4) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжат;
5) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының өкілі жүгінген кезде – уәкілетті өкiлдiң жеке басын куәландыратын құжат және өкілдікке өкiлеттікті растайтын құжат;
6) дара кәсіпкер үшін – дара кәсіпкерді мемлекеттiк тiркеу туралы куәлік;
7) меншік құқығын растайтын құжат не мүлікті жалға алу (жалдау), лизинг не сенiмгерлiкпен басқару шарты;
8) жасаушы зауыттың жылжымалы құрамның әр бірлігіне арналған техникалық паспорты (формуляры).
9) тартқыш, сондай-ақ мотор-вагонды жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) кезінде – тіркеу алымының бюджетке төленгенiн растайтын құжат.
Осы тармақтың 3)–8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың түпнұсқалары көшірмелерімен салыстырып тексерілгеннен кейін өтініш иесіне өтініш берілген сәтте қайтарылады. Құжаттардың түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған көшірмелер ұсынылады.
17. Тіркеуші орган жылжымалы құрамның кепiлiн мемлекеттік тiркеу үшiн жылжымалы құрамының кепiлiн тiркеу тiзiлiмiн осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жүргiзедi және кепiл ұстаушылардың мүдделерiн қорғау жөнiндегi шараларды қабылдайды, кепiл ұстаушының келiсiмiнсiз кепiлдiкке алынған жылжымалы құрамын иелiктен айыруға жол бермейдi.

15. При государственной регистрации специального подвижного состава указываются следующие категории:
1) специальный самоходный подвижной состав;
2) специальный несамоходный подвижной состав.
16. Для государственной регистрации и перерегистрации подвижного состава юридические и физические лица представляют в регистрирующий орган следующие документы:
1) перечень инвентарного парка подвижного состава, подлежащего государственной регистрации либо перерегистрации, в том числе находящегося в доверительном управлении, имущественном найме либо лизинге согласно приложениям 2, 3, 4, 5 к настоящим Правилам, заверенный подписью первого руководителя юридического лица и печатью;
2) заявление установленного образца согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
3) свидетельство* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для юридического лица;
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
4) документ, удостоверяющий личность, - для физического лица;
5) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство, – при обращении представителя получателя государственной услуги;
6) свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя – для индивидуального предпринимателя;
7) документ, подтверждающий право собственности, либо договор имущественного найма (аренды), лизинга либо доверительного управления имуществом;
8) технический паспорт (формуляр) завода-изготовителя на каждую единицу подвижного состава;
9) при государственной регистрации (перерегистрации) тягового, а также мотор–вагонного подвижного состава – документ, подтверждающий уплату в бюджет регистрационного сбора.
Подлинники документов, указанных в подпунктах 3)-8) настоящего пункта, после сверки с копиями возвращаются заявителю в момент подачи заявления. В случае непредставления подлинников документов, представляются нотариально засвидетельствованные копии.
17. Регистрирующий орган для государственной регистрации залога подвижного состава ведет реестр регистрации залогов согласно приложению 7 к настоящим Правилам, и принимает меры по защите интересов залогодержателей, не допускает отчуждение заложенного подвижного состава без согласия залогодержателя.

18. Жылжымалы құрамы кепілін мемлекеттік тiркеу үшiн өтініш беруші не оның сенімхаты бойынша уәкілетті өкілі «Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы» 1998 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабына сәйкес құжаттарды ұсынады.
19. Тіркеуші орган құжаттарды қабылдау кезінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес өтініш берушіге тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат береді.
20. Тіркеуші орган жылжымалы құрамды мемлекеттік тiркеу, қайта тiркеу туралы өтiнiштi осы Қағидаларға 16-тармақта көрсетілген барлық қажеттi құжаттармен бiрге өтiнiш берiлген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қарайды.
21. Тіркеуші орган кепiлдi мемлекеттік тiркеу не одан бас тарту туралы шешiмді Заңның 101116 және 17-баптарына сәйкес қабылдайды.
Белгіленген мерзімде бас тарту туралы дәлелді жауап ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган куәлікті бір жұмыс күні ішінде береді.
22. Жылжымалы құрамның кепiлiн мемлекеттік тіркеу, тiркелген кепiлдiң өзгерiстерiн, толықтыруларын және тоқтатылуын мемлекеттiк тiркеу үшiн алым «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы (Салық кодексi)» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексiнде белгіленген тәртiппен алынады.
Тартқыш, сондай-ақ мотор-вагонды жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) үшiн алым «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы (Салық кодексi)» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексiнде белгіленген тәртiппен алынады.
23. Жылжымалы құрамды тiркеген адам оны мемлекеттік тiркелген күнiнен бастап пайдаланады.
24. Жылжымалы құрамы кепілін мемлекеттік тiркеу туралы куәлiк электрондық құжат болып табылады, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес оның есептік нөмiрi болады.
Жылжымалы құрамын мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк электрондық құжат болып табылады, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес оның есептік нөмiрi болады. Жылжымалы құрамның әрбiр тiркелетiн бiрлiгiне берiледi.
25. Жылжымалы құрамды тiркеген адамдар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тіркеуші органның талабы бойынша жылжымалы құрамы туралы мәлiметтер ұсынады, оның пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру үшiн тіркеуші органның қол жеткiзуiн қамтамасыз етедi;
2) заңды тұлға таратылған не қайта ұйымдастырылған жағдайда, шешім қабылдағаннан бастап 5 жұмыс күні ішінде тіркеуші органды хабардар етедi.
26. Тіркеуші орган жылжымалы құрамды мемлекеттік тiркеу не қайта тіркеу туралы өтiнiш келiп түскен күннен бастап 5 жұмыс күнiнен кешiктiрмей:

18. Для государственной регистрации залога подвижного состава заявитель либо по доверенности его уполномоченный представитель представляют документы в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан от 30 июня 1998 года «О регистрации залога движимого имущества» (далее - Закон).
19. При приеме документов регистрирующим органом заявителю выдается расписка о приеме соответствующих документов согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
20. Заявление о государственной регистрации, перерегистрации подвижного состава рассматривается регистрирующим органом в течение восьми рабочих дней со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами, указанными в пункте 16 к настоящим Правилам.
21. Решение о государственной регистрации залога либо отказ регистрирующим органом принимается в соответствии со статьями 1011,  16 и 17 Закона.
В случае непредставления мотивированного отказа в установленные сроки, уполномоченный орган выдает свидетельство в течение одного рабочего дня.
22. Сбор за государственную регистрацию залога подвижного состава, изменения, дополнения и прекращение зарегистрированного залога взимается в порядке, определяемом Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)».
Сбор за государственную регистрацию (перерегистрацию) тягового, а также мотор–вагонного подвижного состава взимается в порядке, определяемом Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)».
23. Лицо, зарегистрировавшее подвижной состав, использует его со дня государственной регистрации.
24. Свидетельство о государственной регистрации залога подвижного состава является электронным документом, имеет учетный номер согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава является электронным документом, имеет учетный номер согласно приложению 10 к настоящим Правилам, выдается на каждую регистрируемую единицу подвижного состава.
25. Лица, зарегистрировавшие подвижной состав:
1) представляют сведения о подвижном составе, обеспечивают доступ регистрирующего органа для осуществления контроля за его использованием по требованию регистрирующего органа в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
2) в случаях ликвидации либо реорганизации юридического лица с момента принятия решения информируют регистрирующий орган в течение 5 рабочих дней.
26. Регистрирующий орган отказывает в государственной регистрации либо перерегистрации подвижного состава и выдает мотивированный отказ в письменном виде не позднее 5 рабочих дней со дня поступления заявления в случаях:

1) осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетiлген құжаттар ұсынылмаған;
2) тіркеуші органға ұсынылған құжаттарда өшiрулер, қолжазбаларында не машина жазбаларында түзетулер не көшiрмелердi куәландыратын қолы және мөрi болмаған;
3) сот қабылдаған шешiмге сәйкес жылжымалы құрамға тыйым салынған жағдайларда, жазбаша түрде уәжделген бас тарту туралы жауап береді.
Белгіленген мерзімде бас тарту туралы дәлелді жауапты ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде куәлік немесе тізілімнен шығару туралы хабарлама береді.
27. Тіркеуші орган жылжымалы құрамды мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы берiлген куәлiктi:
1) жылжымалы құрамды тіркеген заңды тұлға не дара кәсіпкер таратылған не қызметі тоқтатылған;
2) меншік құқығын растайтын құжаттың не мүлікті жалға алу (жалдау), лизинг не сенiмгерлiкпен басқару шартының қолданысы тоқтатылған жағдайларда керi қайтарып алады.
28. Жылжымалы құрам тiзiлiмнен:

1) непредставления документов, указанных в пункте 16 настоящих Правил;
2) наличия в представленных регистрирующему органу документах подчисток, рукописных либо машинописных исправлений либо отсутствия подписей и печатей на требующих их заверения экземплярах;
3) нахождения подвижного состава под арестом в соответствии с принятым решением суда.
В случае непредставления мотивированного отказа в установленные сроки, уполномоченный орган выдает свидетельство в течение трех рабочих дней или уведомление об исключении из реестра.
27. Регистрирующий орган отзывает выданное свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава в случаях:
1) ликвидации либо прекращения деятельности юридического лица либо индивидуального предпринимателя, зарегистрировавших подвижной состав;
2) прекращения действия документа, подтверждающего право собственности, либо договора имущественного найма (аренды), лизинга либо доверительного управления имуществом.
28. Подвижной состав исключается из реестра в случаях:

1) жылжымалы құрам есептен шығарылған, ол қалпына келмейтiндей зақымданған не алты айдан астам жоғалып, оны iздестiру тоқтатылған;
2) жылжымалы құрамды шетелдiк тұлғаларға иелiктен шығарып, одан әрi Қазақстан Республикасының шегінен тыс қолдануға алып шығарған жағдайда алып тасталады.
29. Жылжымалы құрамды тізілімнен шығарған кезде меншiк иесi не оған теңестiрiлген адам тіркеуші органға 6-қосымшаға сәйкес белгiленген үлгiдегi өтiнiшті және есептен шығару туралы актіні не зақымдану, жоғалу, Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларына, сондай-ақ шетелдік тұлғаға иеліктен шығару туралы құжатын ұсынады.
Өзгерістерді, толықтыруларды тіркеу және тіркелген кепілдікті тоқтату Заңның 161719-баптарына сәйкес жүргізіледі.

1) списания подвижного состава, его повреждения без восстановления либо пропажи более шести месяцев, если поиски его прекращены;
2) отчуждения подвижного состава иностранным лицам с последующим вывозом для использования за пределами Республики Казахстан.
29. При исключении подвижного состава из реестра собственник либо приравненное к нему лицо представляют в регистрирующий орган заявление установленного образца, согласно приложению 6, и акт о списании либо документ о повреждении, пропаже, отчуждении юридическим и физическим лицам Республики Казахстан, а так же иностранному лицу подвижного состава.
Регистрация изменений, дополнений и прекращения зарегистрированного залога проводится в соответствии со статьей 161719 Закона.

30. Тіркеуші орган жылжымалы құрамды шығару туралы мәлiметті тiзiлiмге енгiзедi және өтініш берушіге тиісті хабарлама жібереді.
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жылжымалы құрамның мемлекеттiк тiзiлiмi
Тартқыш және мотор-вагонды жылжымалы құрамның мемлекеттік
тізілімі
КБИ
Куәлік нөмірі
Берілген күні
Меншік иесі
Меншік түрі
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
Көлік құралының жалпы қуаты, квт-де
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Зауыт нөмірі
Түгендеу нөмірі
Жасалған күні
Нормативтік қызмет мерзімі
Нақты қызмет мерзімі
Соңғы жөндеу күнi
Келесі жөндеу күнi
КЖ-1
КЖ-2
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Техникалық жай-күйі
Жұмысқа жарамсыз жай-күйде күтіп тұр
Дейін жарамды
Сериясы
Санаты
Тіркелген депосы
жарамды
есептен шығарылған
18
19
20
21
22
23
24
Арнайы жылжымалы құрамның мемлекеттік тізілімі
КБИ
Куәлік нөмірі
Берілген күні
Меншік иесі
Меншік түрі
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Зауыт нөмірі
Түгендеу нөмірі
Жасалған күні
Нормативтік қызмет ету мерзімі
Нақты қызмет мерзімі
Соңғы жөндеу күнi
Келесі жөндеу күні
Техникалық жай-күйі
КЖ-1
КЖ-2
жарамды
есептен шығарылған
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Жұмысқа жарамсыз жай-күйде күтіп тұр
Дейін жарамды
Түрі
Санаты
Тіркелген депосы
19
20
21
22
23
Жүк жылжымалы құрамның мемлекеттік тізілімі
КБИ
Куәлік нөмірі
Берілген күні
Меншік иесі
Меншік түрі
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Зауыт нөмірі
Түгендеу нөмiрi
Жасалған күні
Нормативтік қызмет ету мерзімі
Нақты қызмет мерзімі
Соңғы ДЖ күні
Соңғы жөндеу күнi
КЖ-1
КЖ-2
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Келесі жөндеу күнi
Техникалық жай-күйі
Жұмысқа жарамсыз жай-күйде күтіп тұр
Дейін жарамды
Түрі
Санаты
Тіркелген станциясы
жарамды
есептен шығарылған
17
18
19
20
21
22
23
24
Жолаушы жылжымалы құрамның мемлекеттік тізілімі
КБИ
Куәлік нөмірі
Берілген күні
Меншік иесі
Меншік түрі
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Зауыт нөмірі
Түгендеу нөмiрi
Жасалған күні
Нормативтік қызмет мерзімі
Нақты қызмет мерзімі
Соңғы ДЖ күні
Соңғы жөндеу күнi
КЖ-1
КЖ-2
ҚМҰКЖ
ҚККЖ
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Келесі жөндеу күнi
Техникалық жай-күйі
Жұмысқа жарамсыз жай-күйде күтіп тұр
Дейін жарамды
Түрі
Санаты
Тіркелген депосы
жарамды
есептен шығарылған
19
20
21
22
23
24
25
26
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
______________________________________
(иесiнiң толық атауы)
тиесiлi тартқыш және мотор-вагонды жылжымалы құрамның тiзбесi
Р/с
Сериясы
Санаты
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
Зауыт нөмiрi
Түгендеу нөмiрi
Жасалған күн
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Нормативтік қызмет ету мерзiмi
Нақты қызмет ету мерзiмi
Соңғы жөндеу күнi
Келесі жөндеу күні
Техникалық жай-күйі
Дейін жарамды
Тіркелген депосы
Көлік құрамының жалпы қуаты, КвТ-де
(КЖ-1)*
(КЖ-2)**
жарамды
есептен шығарылған
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Басшы ______________________/_________________________________/
(қолы)                      (Т.А.Ә.)
М.О.
(заңды тұлға және дара кәсiпкер үшiн)
Ескертпе:
*(КЖ-1) – 1-көлемдегi күрделi жөндеу
**(КЖ-2) – 2-көлемдегi күрделi жөндеу
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
______________________________________
(иесiнiң толық атауы)
тиесiлi жүк жылжымалы құрамының тiзбесi
Р/с
Вагон түрi
Санаты
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
Зауыт нөмiрi
Түгендеу нөмiрi
Жасалған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Нормативтік қызмет ету мерзiмi
Нақты қызмет ету мерзiмi
Соңғы жөндеу
күні (ДЖ)*
Соңғы жөндеу күнi (КЖ)
Келесі жөндеу күні
Техникалық жай-күйі
Дейін жарамды
Тіркелген станциясы****
(КЖ)**
(ҚМҰКЖ) ***
жарамды
есептен шығарылған
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Басшы ______________________/_________________________________/
(қолы)                      (Т.А.Ә.)
М.О.
(заңды тұлға және дара кәсiпкер үшiн)
Ескертпе:
*(ДЖ) – деполық жөндеу
**(КЖ) – күрделi жөндеу
***(ҚМҰКЖ) – қызмет мерзімін ұзарта отырып күрделi жөндеу
**** жүк вагондарының меншiк иелерi үшiн
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
______________________________________
(иесiнiң толық атауы)
тиесiлi жолаушы жылжымалы құрамының тiзбесi
Р/с
Вагон түрi
Санаты
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
Зауыт нөмiрi
Түгендеу нөмiрi
Жасалған күн
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Нормативтік қызмет ету мерзiмi
Нақты қызмет ету мерзiмi
Соңғы жөндеу күні (ДЖ)*
Соңғы жөндеу күнi (КЖ)
Келесі жөндеу күні
Техникалық жай-күйі
Дейін жарамды
Тіркелген депосы
(КЖ-1)**
(КЖ-2) ***
(ҚМҰКЖ) ****
(ҚККЖ) *****
жарамды
есептен шығарылған
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Басшы ______________________/_________________________________/
(қолы)                       (Т.А.Ә.)
М.О.
(заңды тұлға және дара кәсiпкер үшiн)
Ескертпе:
*(ДЖ) – деполық жөндеу
**(КЖ-1) – 1-көлемдегі күрделі жөндеу
***(КЖ-2) – 2-көлемдегі күрделі жөндеу
**** (ҚМҰКЖ) – қызмет ету мерзімін ұзарта отырып күрделі жөндеу
***** (ҚККЖ) – қалпына келтіре отырып, күрделі жөндеу
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
______________________________________
(иесiнiң толық атауы)
тиесілі арнайы жылжымалы құрамының тiзбесi
Р/с
Сериясы
Санаты
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
Зауыт нөмiрi
Түгендеу нөмiрi
Жасалған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Нормативтік қызмет ету мерзiмi
Нақты қызмет ету мерзiмi
Соңғы жөндеу күнi (КЖ)
Келесі жөндеу күні
Техникалық жай-күйі
Дейін жарамды
Тіркелген депосы****
(КЖ-1)**
(КЖ-2)***
жарамды
есептен шығарылған
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Басшы ______________________/_________________________________/
(қолы)                      (Т.А.Ә.)
М.О.
(заңды тұлға және дара кәсiпкер үшiн)
Ескертпе:
*(КЖ-1) – 1-көлемдегі жөндеу
**(КЖ-2) – 2-күрделi жөндеу
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
6-қосымша
___________ облысы (қаласы) бойынша
уәкiлеттi органның басшысы
___________________________________
(Т.А.Ә.)
Өтiнiш
___________________________________________________ құқығында тиесiлi
(меншiк, мүлiктiк жалдау, жалға алу немесе лизинг)
саны ____________ бiрлiк жылжымалы құрамды тiркеудi (қайта тiркеудi),
мемлекеттік тізілімнен шығаруды сұраймын (керек емесін сызып тастау)
Мекенжайы:
________________________ қаласы _____________________________ көшесi.
ЖСН/БЖН: ____________________________________________________________
байланыс телефондары (факс) _________________________________________
Тiзбе __________________________________ парақта қоса берiледi.
Өтiнiш берушi ________________/________________________________
(басшының қолы)            (Т.А.Ә.)
М.О.
(заңды тұлға және дара кәсiпкер үшiн)
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жылжымалы мүлiк кепiлiнiң тiзiлiмi
Жазбаның №
Тізілімнің №
Кепілдің мәні
Кепіл ұстаушы
Кепіл беруші
Кепілдің сомасы
Шарттың қолданысы
Ауыртпалықтың туындауы
Ауыртпалықтың жойылуы
Тіркеушінің ерекше белгілері
Жеке тұлғаның Т.А.Ә. тұрғылықты жері, туған күні; заңды тұлғаның орналасқан орны, атауы, тіркеу №
Жеке тұлғаның Т.А.Ә. тұрғылықты жері, туған күні; заңды тұлғаның орналасқан орны, атауы, тіркеу №
теңге
доллар
Құжаттың атауы және №, жасалған күні мен орны
Күні және уақыты (сағат және минут), тіркеу №, тіркеушінің Т.А.Ә. және қолы
Құжаттың атауы және №, жасалған күні мен орны
Күні және уақыты (сағат және минут), тіркеу №, тіркеушінің Т.А.Ә. және қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
8-қосымша
______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
Жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу),
мемлекеттік тізілімнен шығару туралы (керегінің астын сызу)
20__ жылғы «___» ___________________________
уақыты: ___________ сағат _____________ мин.
№ ____ өтініш бойынша құжаттарды алу қолхаты
Қабылданған құжаттардың тізбесі: (құжаттың атауы, сериясы,
нөмірі, қашан және кім берді)
1.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қабылдаған: ___________________________________________________
Өтінішті қабылдаған тұлғаның Т.А.Ә және қолы
Өтінішті орындау күні 20__ жылғы «___» ________________________
_____________________________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
Жылжымалы құрамның мемлекеттік кепілін тіркеу туралы
20__ жылғы «___» ___________________________
уақыты: ____________ сағат ____________ мин.
№ ____ өтініш бойынша құжаттарды алу қолхаты
Қабылданған құжаттардың тізбесі: (құжаттың атауы, сериясы,
нөмірі, қашан және кім берді)
1.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қабылдаған: ___________________________________________________
Өтінішті қабылдаған тұлғаның Т.А.Ә және қолы
Өтінішті орындау күні 20__ жылғы «___» ________________________
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
9-қосымша
___________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
20__ жылғы «___» ___________ № _____
Жылжымалы құрамның кепілін мемлекеттік
тіркеу туралы
КУӘЛІК
_____________________________________________________________________
кепіл ұстаушының немесе кепіл ұстаушының уәкілетті
_____________________________________________________________________
өкілінің деректемелері)
____________________________________________________________ берілді.
Жылжымалы мүлікке қатысты кепіл тіркелгенін растау:
Мүліктің түрі
Тізілімдік нөмірі
Кепіл затының сипаттамасы
Құрам саны
Құны
Ескертпе
Кепіл ұстаушының құқықтары: _________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., тұрғылықты жері, туған күні мен жылы)
Мекенжайы:
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның, заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы және заңды
_____________________________________________________________________
тұлғаның тіркеу нөмірі)
_____________________________________________________________________
Кепіл заты __________________________________________________________
(кепіл затының сипаттамасы)
______________________________________ кепіл туралы шарттың негізінде
(шартты жасасу күні)           пайда болды
______________________________________ тіркелген және мынадай негізгі
(тіркелу күні мен нөмірі)
шарттарды қамтиды
_____________________________________________________________________
(негізгі міндеттеменің орындалу мөлшері, мерзімі және кепілдің өзге
_____________________________________________________________________
де шарттары)
Кепіл берушінің құқықтары ___________________________________________
(құқық түрі)
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә., тұрғылықты орны, туған күні және жылы;
_____________________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері және тіркеу нөмірі)
_____________________________________________________________________
(кепіл затына құқық белгілеуші құжаттың атауы,
____________________________________________________________________
қабылдау күні, тіркеу күні мен №)
____________________________________________________________ расталды
Басшы ___________________________________ М.О. ______________________
(Т.А.Ә.)                              (қолы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ескертпе:
1. Осы куәлік кепілді өтеу кезінде тіркеуші органға қайтарылуы тиіс.

30. Регистрирующий орган вносит в реестр сведения об исключении подвижного состава и направляет соответствующее уведомление заявителю.
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
Форма
Государственный реестр подвижного состава Государственный реестр
тягового и мотор-вагонного подвижного состава
ИТК
Номер
свидетельства
Дата выдачи
Собственник
Вид собственности
Арендатор
Срок аренды
Регион
курсирования
Общая мощность транспортного средства, в кВТ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Заводской
номер
Инвентарный
номер
Дата постройки
Нормативный срок службы
Фактический срок службы
Дата
последнего ремонта
Дата
следующего
ремонта
КР-1
КР-2
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Техническое состояние
В нерабочем состоянии ожидает
Годен до
Серия
Категория
Депо приписки
годен
списан
18
19
20
21
22
23
24
Государственный реестр
специального подвижного состава
ИТК
Номер
свидетельства
Дата выдачи
Собственник
Вид собственности
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Заводской номер
Инвентарный номер
Дата постройки
Нормативный срок службы
Фактический срок службы
Дата последнего
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
КР-1
КР-2
годен
списан
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
В нерабочем состоянии ожидает
Годен до
Серия
Категория
Депо приписки
19
20
21
22
23
Государственный реестр
грузового подвижного состава
ИТК
Номер свидетельства
Дата выдачи
Собственник
Вид собственности
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Заводской номер
Инвентарный номер
Дата постройки
Нормативный срок службы
Фактический срок службы
Дата последнего ДР
Дата последнего
КР-1
КР-2
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
В нерабочем состоянии ожидает
Годен до
Род
Категория
Станция приписки
годен
списан
17
18
19
20
21
22
23
24
Государственный реестр
пассажирского подвижного состава
ИТК
Номер свидетельства
Дата выдачи
Собственник
Вид собственности
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Заводской номер
Инвентарный номер
Дата постройки
Нормативный срок службы
Фактический срок службы
Дата последнего ДР
Дата последнего
КР-1
КР-2
КРПС
КВР
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
В нерабочем состоянии ожидает
Годен до
Род
Категория
Депо приписки
годен
списан
19
20
21
22
23
24
25
26
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
Форма
Перечень
тягового и мотор-вагонного подвижного
состава, принадлежащего
____________________________________
(полное наименование владельца)
№ п/п
Серия
Категория
Арендатор
Срок аренды
Регион
курсирования
Заводской
номер
Инвентарный
номер
Дата
постройки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Нормативный
срок
службы
Фактический
срок
службы
Дата
последнего
ремонта
Дата
следующего
ремонта
Техническое
состояние
Годен
до
Депо
приписки
Общая
мощность
транспортного
средства,
в кВТ
(КР-1) *
(КР-2) **
годен
списан
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Руководитель ___________________/__________________________/
(подпись)                (Ф.И.О)
МП
(для юридического лица и индивидуального предпринимателя)
Примечание:
*(КР-1) - капитальный ремонт в объеме 1
**(КР-2) - капитальный ремонт в объеме 2
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
Форма
Перечень
грузового подвижного состава, принадлежащего
______________________________
(полное наименование владельца)
№ п/п
Род вагона
Категория
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
Заводской номер
Инвентарный номер
Дата
постройки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Нормативный срок службы
Фактический срок службы
Дата последнего ремонта (ДР)*
Дата последнего ремонта
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
Годен до
Станция приписки****
(КР)**
(КРП)***
годен
списан
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Руководитель ___________________/__________________________/
(подпись)                (Ф.И.О)
МП
(для юридического лица и индивидуального предпринимателя)
Примечание:
*(ДР) - деповской ремонт
**(КР) - капитальный ремонт
*** (КРП) - капитальный ремонт с продлением срока службы
**** для собственников грузовых вагонов
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
Форма
Перечень
пассажирского подвижного состава, принадлежащего
_______________________________
(полное наименование владельца)
№ п/п
Род вагона
Категория
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
Заводской номер
Инвентарный номер вагона
Дата постройки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Нормативный срок
Фактический срок
Дата последнего ремонта (ДР)*
Дата последнего ремонта
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
Годен до
Депо приписки
(КР1)**
(КР2)***
(КРПС) ****
(КВР) *****
годен
списан
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Руководитель ___________________/__________________________/
(подпись)                 (Ф.И.О)
МП
(для юридического лица и индивидуального предпринимателя)
Примечание:
*(ДР) - деповской ремонт
**(КР-1) - капитальный ремонт в объеме 1
***(КР-2) - капитальный ремонт в объеме 2
**** (КРПС) - капитальный ремонт с продлением срока службы
***** (КВР) - капитальный восстановительный ремонт
Приложение 5
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
Форма
Перечень
специального подвижного состава, принадлежащего
____________________________________
(полное наименование владельца)
№ п/п
Серия
Категория
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
Заводской номер
Инвентарный номер
Дата постройки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Нормативный срок службы
Фактический срок
Дата последнего ремонта
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
Годен до
Депо приписки
(КР-1) *
(КР-2) **
годен
списан
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Руководитель ___________________/__________________________/
(подпись)             (Ф.И.О)
МП
(для юридического лица и индивидуального предпринимателя)
Примечание:
*(КР-1) - капитальный ремонт в объеме 1
**(КР-2) - капитальный ремонт в объеме 2
Приложение 6
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
Руководителю уполномоченного органа
по (городу) ________________ области
____________________________________
(Ф.И.О)
Заявление
Прошу зарегистрировать (перерегистрировать), исключить из
государственного реестра (ненужное зачеркнуть) подвижной состав,
принадлежащий на праве _____________________________________________
____________________________________________________________________,
(собственности, имущественного найма, аренды или лизинга)
в количестве ___ единиц.
Адрес:
г. _______________, ул. ____________________
ИИН/БИН: _________________________
контактные телефоны (факс), _______________.
Перечень прилагается на ___ листах.
Заявитель ______________________/_____________________
(подпись руководителя)        (Ф.И.О.)
М.П.
(для юридического лица и индивидуального предпринимателя)
Приложение 7
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
Форма
Реестр залога движимого имущества
з
а
п
и
с
и
р
е
е
с
т
р
а
П
р
е
д
м
е
т
з
а
л
о
г
а
Залого-
держатель
Залого-
датель
Сумма
залога
Д
е
й
с
т
в
и
е
д
о
г
о
в
о
р
а
Возникновение
обременения
Прекращение
обременения
Особые
отметки
регистра-
тора
Ф.И.О.,
место–
жительство,
дата
рождения
физ. лица;
место–
нахождение,
наимено-
вание,
рег. №
юриди-
ческого
лица
Ф.И.О.,
место –
жительство,
дата
рождения
физ. лица;
место –
нахождение,
наименов.
рег. №
юридичес.
лица
т
е
н
г
е
д
о
л
л
а
р
Наимено-
вание и №
документа,
дата и
место
заключения
Дата и
время
(час
и
минута)
рег. №;
Ф.И.О.
и
подпись
регис-
тратора
Наиме-
нова-
ние и
доку-
мента,
дата и
место
заклю-
чения
Дата
и
время
(час
и
минута)
рег. №;
Ф.И.О.
и
подпись
регис-
тратора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 8
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
_________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Расписка
в получении документов по заявлению о государственной
регистрации (перерегистрации),
исключении из государственного реестра (нужное подчеркнуть)
подвижного состава № ______
от «__» __________ 20__ г.
Время: _______ час.________ мин.
Перечень принятых документов: (наименование документа, серия, номер, когда и кем выдан)
1. ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Принял: ____________________________________________
Ф.И.О. и подпись лица, принявшего заявление
Дата выполнения заявления «__» ___________ 20__ г.
_______________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Расписка
в получении документов по заявлению о государственной
регистрации залога
подвижного состава № ______
от «__» __________ 20__ г.
Время: _______ час.________ мин.
Перечень принятых документов: (наименование документа, серия, номер, когда и кем выдан)
1. ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Принял: ____________________________________________
Ф.И.О. и подпись лица, принявшего заявление
Дата выполнения заявления «__» ___________ 20 __ г.
Приложение 9
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
_____________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Свидетельство
о государственной регистрации залога подвижного состава
№ __ от "__" _________ 20 __ г.
Выдано ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(реквизиты залогодержателя или уполномоченного представителя
залогодержателя)
Подтверждение того, что в отношении движимого имущества:
Вид имущества
Реестровый
номер
Описание предмета
залога
Кол.
Составл.
Стоимость
Примечание
зарегистрирован залог, право залогодержателя:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О., место – жительство, дата и год рождения)
____________________________________________________________________
(физ. лица, место – нахождение, наименование и регистр. номер
юридического лица)
на предмет залога ___________________________________________________
(описание предмета залога)
возникло на основании договора о залоге _____________________________
(дата заключения договора)
зарегистрированного ________________ и включающего следующие основные
(дата и номер регистрации)
условия: ____________________________________________________________
(размер, срок исполнения основного обязательства и другие
условия залога)
Право _____________ залогодателя ____________________________________
(вид права)     (Ф.И.О., место – жительство, дата и год рожд.)
____________________________________________________________________
(физ. лица, место – нахождение, наименование и регистр. номер юрид.
лица)
подтверждено ________________________________________________________
(наименование, дата принятия, дата и № регистрации
____________________________________________________________________
правоустанавливающего документа на предмет залога)
Руководитель __________________________________ М.П. ________________
(Ф.И.О.) (подпись)
____________________________________________________________________
Примечание:
1. Настоящее свидетельство подлежит возврату в регистрационный
орган при погашении залога.

2. Куәлік жоғалған (бүлінген) жағдайда, құқық иеленуші куәлікті жоғалту (бүлдіру) себептерін көрсете отырып, тіркеуші органға өтініш беруі тиіс.
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi
КӨЛIКТIК БАҚЫЛАУ КОМИТЕТI
Жылжымалы құрамды мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы
(керегінің астын сызу)
КУӘЛIК
КБИ_ _ _ _ _Сериясы_ _ _ _ _ _№_ _ _ _ _ _
Осы куәлiк «Темiр жол көлiгi туралы» Қазақстан Республикасының
Заңына сәйкес ___________________________________________ құқығындағы
(жылжымалы құрамына құқығы көрсетiлсiн)
_____________________________________________________________ берiлдi
(иесiнiң толық атауы, Т.А.Ә.)
және ____________________________________________________ үлгiсiндегi
санаты ______________________________________________________________
сериясы, вагон түрi _________________________________________________
зауыт нөмiрi ________________________________________________________
түгендеу нөмiрi _____________________________________________________
секциясы ____________________________________________________________
жасалған жылы _______________________________________________________
20__ жылғы «___» ______________ бастап жылжымалы құрамның мемлекеттiк
тiркелгенін (қайта тiркелгенін) растайды.
(керегінің астын сызыңыз)
Осы куәлiк Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген
барлық жағдайларда қолданылады және жылжымалы құрамның иесiн
куәландыратын құжатпен бiрге көрсетiледi, ондағы келтiрiлген
мәлiметтер өзгерген жағдайда ауыстыруға жатады.
_____________________________________________________________________
Берiлген күнi 20__ жылғы «___» ________________
М.О.
Уәкiлеттi органның лауазымды адамы __________________________________
қолы, Т.Ә.А.
Жылжымалы құрамды және оның
кепілін тiркеу қағидаларына
11-қосымша
________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
Өтініш № _____
Кепіл беруші
Жеке тұлғаның Т.А.Ә., тұрғылықты жері, туған күні;
заңды тұлғаның орналасқан орны, атауы, тіркеу №: ____________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: түрі _______ серия _________ № ______
_________________________________ берген, берілген күні _____________
(құжатты берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефон _________________________________________
______________________________________________________________ атынан
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
_____________________________________________ негізінде әрекет етеді.
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
Кепіл ұстаушы
Жеке тұлғаның Т.А.Ә., тұрғылықты жері, туған күні;
заңды тұлғаның орналасқан орны, атауы, тіркеу №: ____________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: түрі _______ серия _________ № ______
_________________________________ берген, берілген күні _____________
(құжатты берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефон _________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________ атынан
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
_____________________________________________ негізінде әрекет етеді.
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
Жылжымалы мүлік кепіл шартын тіркеуді өтінемін: _____________________
_____________________________________________________________________
Шарттың жасалған күні _______________________________________________
Шарттың жасалған орны _______________________________________________
Кепіл мәні туралы мәліметтер (жылжымалы мүліктің сипаттамасы) _______
_____________________________________________________________________
Кепілге салынған мүліктің құны ______________________________________
Шарттың қолданылу мерзімі ___________________________________________
Кепілге салынған мүлік ______________________________ кепіл берушінің
____________________________________________________ кепіл ұстаушының
иелігінде және пайдалануында қалады
Пайдалануға болатыны: иә, жоқ
Қайталама кепiл туралы мәлiметтер: иә, жоқ (керек емесін сызып
тастау)
Өтінішке мыналарды қоса беремін: (құжаттың атауы, серия, нөмір, қашан
және кім берген)

2. При утрате (повреждении) свидетельства правообладатель обязан
подать заявление в регистрационный орган с указанием причины утраты
(повреждения) свидетельства.
Приложение 10
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
Министерство транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
КОМИТЕТ ТРАНСПОРТНОГО КОНТРОЛЯ
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о государственной регистрации
(перерегистрации) подвижного состава
(нужное подчеркнуть)
ИТК _ _ _ _ Серия _ _ _ _ _ № _ _ _ _ _ _ _ _
Настоящее свидетельство выдано в соответствии с Законом
Республики Казахстан «О железнодорожном транспорте»
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(полное наименование владельца, Ф.И.О.)
находящегося на праве
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать права на подвижной состав)
и подтверждает государственную регистрацию (перерегистрацию) подвижного состава
(нужное подчеркнуть)
____________________________________________________________________
__________________________________________ типа
Категории _____________________________________________________
____________________________________________________________________
серия, род вагона ___________________________________________________
______________________________________
заводской номер _______________________________________________
инвентарный номер _____________________________________________
секция _________________________
год постройки __________________
с «__» ____________ 20 __ года.
Настоящее свидетельство применяется во всех предусмотренных
законодательством Республики Казахстан случаях и предъявляется вместе
с документом, удостоверяющим владельца подвижного состава, подлежит
замене в случае изменения приведенных в нем сведений.
_______________________________________________________________
______________________________________
Дата выдачи «__» _________ 20 __ г.
М.П.
Должностное лицо уполномоченного органа _______________________
подпись, Ф.И.О.
Приложение 11
к Правилам государственной
регистрации подвижного
состава и его залога
___________________________________
___________________________________
наименование регистрирующего органа
Заявление № ____
Залогодатель
Ф.И.О., место – жительство, дата рождения физического лица;
место – нахождение, наименование, рег. № юридического лица:  _______
____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид _________ серия ________ № ___
выдан ____________________________________ дата выдачи ______________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон _____________________________________________
От имени которого действует _________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Залогодержатель
Ф.И.О., место – жительство, дата рождения физического лица; место –
нахождение, наименование, рег. № юр. лица:
____________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность: вид _________ серия _______ № ____
выдан ______________________________________ дата выдачи ____________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон _____________________________________________
____________________________________________________________________
От имени которого действует _________________________________________
____________________________________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу зарегистрировать договор залога движимого имущества: __________
_____________________________________________________________________
Дата заключения договора ____________________________________________
Место заключения договора ___________________________________________
Сведения о предмете залога (описание движимого имущества) ___________
_____________________________________________________________________
Стоимость заложенного имущества _____________________________________
Срок действия договора ______________________________________________
Заложенное имущество остается во владении и пользовании:
залогодателя _______________________ залогодержателя ________________
Допустимость его использования: да, нет
Сведения о перезалоге: да, нет (ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю: (наименование документа, серия, номер, когда и
кем выдан)

1. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік қажет пе:
иә, жоқ (керек емесін сызып тастау)
---------------------------------------------------------------------
Өтініш берілген күн: 20__ ж. ________________________________________
Өтініш қабылданған күн: 20__ ж. _____________________________________
Өтініш берушінің қолы: ______________________________________________
Уақыт: ___________________________ сағат _______________________ мин.
Тіркеушінің Т.А.Ә. және қолы ________________________________________

1. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Необходимо ли Свидетельство о государственной регистрации:
Да, Нет (ненужное зачеркнуть)
---------------------------------------------------------------------
Дата подачи заявления: _________________________ 20 __г.
Дата приема заявления: _________________________ 20 __г.
Подпись заявителя: ____________________________
Время: _________________ час ___________________ мин.
Ф.И.О. и подпись регистратора _______________________________________