Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1429 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1429 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.09.2015 № 774 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 38, 459-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 35) және 36) тармақшалармен толықтырылсын:
"35) пилот қашықтан басқаратын әуе кемесі – осы әуе кемесінің бортында болмайтын даярланған маман басқаратын әуе кемесі;
36) белгiленген маршрут – уәкiлеттi органдармен, мүдделi ведомстволармен және ұйымдармен келiсiлген және авиациялық жұмыстар жүргiзуге арналған әуе трассасы мен жергiлiктi әуе желiсiнен тыс маршрут.";
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруттары (әуе трассалары, ЖӘЖ және белгіленген маршруттар);";
11 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруты, тиiстi жағдайларда, әуе трассасын, жергiлiктi әуе желiсiн немесе белгіленген маршрутты бiлдiредi. Әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруттарының индекстерiн белгiлеу қағидаттары осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес белгiленедi.";
"13. Жергiлiктi әуе желiлерi және белгіленген маршруттар төменгi әуе кеңiстiгiнде орналасады. ҰКШЕ бойынша ұшу үшін жергiлiктi әуе желiсiнiң және белгіленген маршруттың енi 4 километрден белгiленедi.";
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1429.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 1429
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 11.09.2015 № 774 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 38, ст. 459):
в Правилах использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 дополнить подпунктами 35) и 36) следующего содержания:
"35) дистанционно пилотируемое воздушное судно – воздушное судно, которое пилотирует подготовленный специалист, не находящийся на борту этого воздушного судна;
36) установленный маршрут – маршрут вне воздушной трассы, местной воздушной линии, согласованный с уполномоченными органами, заинтересованными ведомствами и организациями и предназначенный для выполнения авиационных работ.";
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) маршруты обслуживания воздушного движения (воздушные трассы, МВЛ и установленные маршруты);";
пункты 11 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. Маршрут обслуживания воздушного движения в соответствующих случаях обозначает воздушную трассу, местную воздушную линию или установленный маршрут. Принципы установления индексов маршрутов обслуживания воздушного движения устанавливаются в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.";
"13. Местные воздушные линии и установленные маршруты устанавливаются в нижнем воздушном пространстве. Ширина местной воздушной линии и установленного маршрута для полетов по ПВП устанавливается в 4 километра.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:

"17-1. Атыс, ракета ұшыру, жарылыс жұмыстарын, ұшқышсыз ұшатын аппараттардың, басқарылмайтын аэростаттардың ұшуын жүргізумен және меншік иесінің немесе объектіні пайдалануға жауапты органның ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін өзге де қызметімен байланысты жұмыстар жүзеге асырылатын әрбір объект (полигон, атыс орны, оқу орталығы, карьер, кен орны, кеніш, қима, аэрологиялық станция) үшін ӘҚБ органдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулық әзірленеді, ол жауапкершілік ауданында объект тұрған ӘҚБ органымен келісіледі.";
22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қауіпті аймақтар мыналармен байланысты қызметтің мынадай түрлері бойынша белгіленеді:
1) оқ-дәрілер сақталатын объектілерде олармен жұмыстар жүргізу;
2) атмосферада ғылыми зерттеуді жүзеге асыру;
3) электрмагниттік сәулелену;
4) жарықтық сәулелену;
5) басқарылмайтын зондтарды жіберу аудандары;
6) тасымалдағыш зымырандардан бөлінетін бөліктердің құлау аймақтары.
23. Ұшуды шектеу аймақтары барлық атыс түрлері, зымырандарды ұшыру, жарылыс жұмыстары жүргізілетін аудандар, мемлекеттік табиғи қорықтар, ұлттық саябақтар, тарих және мәдениет ескерткіштері, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдардың ұсынысы бойынша қорғалатын объектілер үстінде белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 26-1, 26-2 және 26-3-тармақтармен толықтырылсын:
"26-1. Тыйым салынған аймақтарды, қауіпті аймақтарды және ұшу шектелген аймақтарды бастапқы белгілеген кезде әр аймаққа белгі тағайындалады.
26-2. Берілген белгі осы аймаққа қатысты барлық кейінгі өзгерістерде аймақты белгілеу үшін пайдаланылады.
26-3. Белгілеу әріптер мен цифрлардың мынадай тобынан құралады:
1) әріптік белгілеу UA;
2) тиісінше Р әрпі – тыйым салынған аймақ үшін, R әрпі – ұшуды шектеу аймағы үшін және D әрпі – қауіпті аймақ үшін;
3) Қазақстан Республикасының аумағы шегінде қайталанбайтын нөмір.";
33, 55, 58 және 59-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Авиациялық жұмыстар, парашютпен секіру, пилотсыз ұшу аппараттарының, пилот қашықтан басқаратын әуе кемелерінің ұшуы, байлаулы аэростаттарды елді мекендердің үстіне көтеру әуе кеңістігін пайдаланушыларда ӘҚБ БО-ның елді мекеннің үстімен ұшуға рұқсаты болған жағдайда және әуе кеңістігін пайдаланушының олардың аумағы шегінде ұшуды жоспарлаған республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын хабардар ете отырып орындалады.";
"55. Әуе кеңістігін пайдалану жоспары мыналарға бөлінеді:

"17-1. Для каждого объекта (полигона, стрельбища, учебного центра, карьера, месторождения, рудника, разреза, аэрологической станции) на котором проводятся работы, связанные с производством стрельб, пусков ракет, взрывных работ, полетов беспилотных летательных аппаратов, неуправляемых аэростатов и осуществляется иная деятельность, представляющая угрозу безопасности полетов собственником или органом, ответственным за эксплуатацию объекта, разрабатывается инструкция по взаимодействию с органами УВД, которая согласовывается с органом УВД, в районе ответственности которого находится объект.";
пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"22. Опасные зоны устанавливаются в интересах следующих видов деятельности, связанной с:
1) проведением работ с боеприпасами на объектах их хранения;
2) осуществлением научных исследований в атмосфере;
3) электромагнитными излучениями;
4) световыми излучениями;
5) районами запуска неуправляемых зондов;
6) зонами падения отделяющихся частей ракет-носителей.
23. Зоны ограничения полетов устанавливаются над районами проведения всех видов стрельб, пусков ракет, взрывных работ, государственными природными заповедниками, национальными парками, памятниками истории и культуры, а также над охраняемыми объектами по представлению заинтересованных государственных органов.";
дополнить пунктами 26-1, 26-2 и 26-3 следующего содержания:
"26-1. При первоначальном установлении запретных зон, опасных зон или зон ограничения полетов каждой зоне присваивается обозначение.
26-2. Присвоенное обозначение используется для обозначения зоны во всех последующих изменениях, касающихся данной зоны.
26-3. Обозначение состоит из следующей группы букв и цифр:
1) буквенное обозначение UA;
2) буква Р – для запретной зоны, буква R – для зоны ограничения полетов и буква D – для опасной зоны соответственно;
3) номер, не дублируемый в пределах территории Республики Казахстан.";
пункты 33, 55, 58 и 59 изложить в следующей редакции:
"33. Авиационные работы, парашютные прыжки, полеты беспилотных летательных аппаратов, дистанционно пилотируемых воздушных судов, подъемы привязных аэростатов над населенными пунктами выполняются при наличии у пользователей воздушного пространства разрешения ГЦ УВД на полет над населенным пунктом и с уведомлением пользователем воздушного пространства местных исполнительных органов города республиканского значения и столицы, городов областного значения, в пределах территории которых планируются полеты.";
"55. План использования воздушного пространства подразделяется на:

1) әуе кемелерінің ұшу жоспарлары;
2) пилотсыз ұшу аппараттарының, пилот қашықтан басқаратын әуе кемелерінің, басқарылатын аэростаттардың, дирижабльдердің ұшу жоспарлары;
3) басқарылмайтын аэростаттарды (зонд-шарларды) жіберу, атыстар өткізу, зымырандар жіберу және жарылыс жұмыстарын жүргізу жоспарлары.";
"58. Ұшу жоспары А және (немесе) С сыныбындағы әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін, сондай-ақ G сыныбындағы әуе кеңістігін пайдалану кезінде әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органдарына хабарлау және пайдаланушының сұрау салуы бойынша ұшу-ақпараттық қызмет көрсету мақсатында ұсынылады.
Пилотсыз ұшу аппаратының, пилот қашықтан басқаратын әуе кемесінің немесе басқарылатын аэростаттың ұшу жоспары туралы хабарлама әуе кеңістігінің сыныбына қарамастан, әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін беріледі.
Пайдаланушылар күзетілетін объектілер үстінен барлық пилотсыз ұшу аппараттарының, пилот қашықтықтан басқаратын әуе кемелерінің немесе басқарылатын аэростаттардың ұшуын Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметімен осындай ұшу басталғанға дейін кемінде 5 жұмыс күні қалғанда келіседі.
59. Әуе кеңiстiгiн пайдаланушы:
1) А және (немесе) С сыныбындағы әуе кеңiстiгiндегi әуе трассалары, жергiлiктi әуе желiлерi және белгіленген маршруттар бойынша ұшуды орындайтын әуе кемелерi;
2) А және (немесе) С сыныбындағы әуе кеңiстiгiнiң әуе трассалары мен жергiлiктi әуе желiлерiнен тыс жерлерде ұшуды орындайтын азаматтық әуе кемелерi;
3) G сыныбындағы әуе кеңiстiгiнде ұшуды орындайтын азаматтық әуе кемелерi ұшуды орындаған жағдайда, ұшу жоспарын ӘҚБ БО интернет-ресурсына және ӘҚҚ органының жақын жердегі "Брифинг" тобына ұсынады.";
60-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) пилотсыз ұшу аппараттарының, пилот қашықтан басқаратын әуе кемелерінің.";
61-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұсынылған жоспар туралы ақпарат қамтылған Интернет желісі пайдаланылған хабарлама ӘҚЖ БО интернет-ресурсына беріледі. Осындай жоспарларды беру үшін әуе кеңістігін пайдаланушылар ұшуды орындау құқығын куәландыратын қолданыстағы құжаттар болған жағдайда, азаматтық авиацияның уәкілетті органынан логин және пароль алады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Әуе кемесiнiң ұшу жоспары мыналарды қамтиды:
1) әуе кемесiнiң тану индексi туралы ақпарат (рейс нөмiрi, әуе кемесiнiң мемлекеттiк және тiркелген тану белгiлерi);
2) ұшу қағидалары (аспап бойынша ұшу қағидалары (бұдан әрi – АҰҚ), ұшуды көзбен шолу қағидалары (бұдан әрі – ҚШҚ) және ұшу түрi (тұрақты (S), тұрақты емес (N), жалпы мақсаттағы авиация ұшуы (G), мемлекеттiк авиацияның әуе кемесiнiң ұшуы (М), басқа кез келген ұшу (X) үшiн) туралы ақпарат;

1) планы полетов воздушных судов;
2) планы полетов беспилотных летательных аппаратов, дистанционно пилотируемых воздушных судов, управляемых аэростатов, дирижаблей;
3) планы проведения запусков неуправляемых аэростатов (шаров-зондов), стрельб, пусков ракет и взрывных работ.";
"58. План полета представляется для получения разрешения на использование воздушного пространства классов А и (или) С, а также при использовании воздушного пространства класса G в целях уведомления органов обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением) и полетно-информационного обслуживания по запросу эксплуатанта.
Сообщение о плане полета беспилотного летального аппарата, дистанционно пилотируемого воздушного судна или управляемого аэростата подается для получения разрешения на использование воздушного пространства независимо от класса воздушного пространства.
Полеты беспилотных летательных аппаратов, дистанционно пилотируемых воздушных судов или управляемых аэростатов над охраняемыми объектами согласовываются эксплуатантами со Службой охраны Президента Республики Казахстан не менее чем за 5 рабочих дней до начала таких полетов.
59. План полета представляется пользователем воздушного пространства на интернет-ресурсе ГЦ ПВД или в ближайшую группу "Брифинг" органа ОВД в случае выполнения полетов:
1) воздушных судов по воздушным трассам, местным воздушным линиям и установленным маршрутам в воздушном пространстве классов А и (или) С;
2) гражданских воздушных судов вне воздушных трасс и местных воздушных линий воздушного пространства классов А и (или) С;
3) гражданских воздушных судов в воздушном пространстве класса G.";
пункт 60 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) беспилотных летальных аппаратов, дистанционно пилотируемых воздушных судов.";
пункт 61 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сообщение с использованием сети Интернет, содержащее информацию о представленном плане, подается на интернет-ресурс ГЦ ПВД. Для подачи таких планов пользователи воздушного пространства получают логин и пароль в уполномоченном органе гражданской авиации при наличии действующих документов, удостоверяющих право выполнения полетов.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. План полета воздушного судна содержит:
1) информацию об опознавательном индексе воздушного судна (номере рейса, государственном и регистрационном опознавательных знаках воздушного судна);
2) информацию о правилах полета (правила полетов по приборам
(далее – ППП), правила визуальных полетов (далее – ПВП) и типе полета (регулярный (S), нерегулярный (N), полет авиации общего назначения (G), полет воздушного судна государственной авиации (М), для любых других полетов (X));

3) әуе кемелерiнiң саны және түрi, iзiнiң турбуленттiлiк санаты туралы ақпарат (азаматтық әуе кемелерi үшiн);
4) әуе кемесiнiң жабдығы туралы ақпарат;
5) ұшып шығу әуеайлағы және ұшып шығу уақыты туралы ақпарат;
6) ұшу маршруты туралы ақпарат;
7) ұшып баратын әуеайлақ және жалпы есептiк өткен уақыт (қонуға дейiнгi), қосымша әуеайлақтар туралы ақпарат;
8) ұшу маршрутының ерекшелiктерiн, әуе кемесiнiң тiркеу белгiлерiн, пайдаланушының атауын, әуе кемесiнiң ұшу-техникалық деректерiн, бортта қолданылатын жабдықты сипаттауға қажетті ақпарат, егер ол үлгiдегi ақпараттан өзгеше болса немесе әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органдары тарапынан ерекше қатынасты талап ететiн ақпарат болса, өзге де ақпарат, осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес ұшу мәртебесi;
9) отын қорына, борттағы адамдар санына, авариялық-құтқару жабдықтарына қатысты ақпарат.
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жоспары туралы хабарламаға кіретін ақпараттың үлгілік құрамы (көлемі) және көрсетілген жоспарды беру ережесі осы Қағидаға 3, 5 және 6-қосымшалармен айқындалады.
Ұшуды орындау кезiнде рейстердiң нөмiрлерiнiң қайталануын болдырмау мақсатында қазақстандық пайдаланушылар қолданатын рейстер нөмiрлерiн үйлестiрудi ӘҚЖ БО жүзеге асырады.
Пилотсыз ұшу аппаратының, пилот қашықтан басқаратын әуе кемелерінің немесе басқарылатын аэростаттардың ұшу жоспарына Қағиданың осы тармағының 1), 3)-6), 8) тармақшаларында көрсетілген ақпарат енгізіледі.";
64-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қажеттілігі тану немесе ұшу-ақпараттық қызмет көрсету мақсатында туындауы мүмкін ұсталып қалуды болдырмау үшін әуе қозғалысын басқару органдары жасайтын іс-қимылдарды үйлестіру мақсатында бақыланбайтын әуе кеңістігі шегінде орындалатын ұшуға дейін;";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Ұшу жоспары есептелген ұшу уақытынан кемінде 60 минут бұрын және есептелген ұшу уақытынан 120 сағат бұрын пилотсыз ұшу аппараттарының, дирижабльдердің, пилот қашықтан басқаратын әуе кемелері мен аэростаттардың ұшуын қоспағанда, ұшу жоспары ұшқанға дейiн үш сағат бұрын ұсынылады. Есептелген ұшу уақыты деп әуе кемесiн рульдеуден бұрын, егер қолданылатын болса, оның тiреуiштерiн алып тастау, ал қалған жағдайларда әуе кемесiнiң ұшып көтерiлу уақыты түсiнiледi.";
69-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Азаматтық әуе кемесiн пайдаланушы тұрақты ұшуды орындау кезiнде осы Қағиданың 58-тармағында көрсетiлген ұшу жоспарынан басқа осы Қағидаға 3 және 7-қосымшаларға сәйкес қайталанатын ұшу жоспарын бiрiншi тұрақты ұшуды орындау күнiнен кемінде күнтiзбелiк 15 күн бұрын ұсынады.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағы арқылы халықаралық тұрақты ұшуларды қонусыз орындауға ұсынылған қайталанатын ұшу жоспарын ӘҚЖ БО арқылы бекіту туралы хабарлама беру арқылы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітуге тиіс.";

3) информацию о количестве и типе воздушных судов, категории турбулентности следа (для гражданских воздушных судов);
4) информацию об оборудовании воздушного судна;
5) информацию об аэродроме вылета и времени вылета;
6) информацию о маршруте полета;
7) информацию об аэродроме назначения и общем расчетном истекшем времени (до посадки), запасных аэродромах;
8) информацию, необходимую для описания особенностей маршрута полета, регистрационных знаков воздушного судна, наименования эксплуатанта, летно-технических данных воздушного судна, используемого бортового оборудования, и иную необходимую информацию, если она отличается от типовой или требует особого отношения со стороны органов обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением), статус полета в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам;
9) информацию относительно запаса топлива, числа лиц на борту,
аварийно-спасательного оборудования.
Типовой состав (объем) информации, включаемой в сообщение о плане полета гражданского воздушного судна, и передача указанного плана определяются приложениями 3, 5 и 6 к настоящим Правилам.
В целях исключения дублирования номеров рейсов при выполнении полетов координацию используемых номеров рейсов казахстанских эксплуатантов осуществляет ГЦ ПВД.
В план полета беспилотного летального аппарата, дистанционно пилотируемого воздушного судна или управляемого аэростата вносится информация, указанная в подпунктах 1), 3)-6), 8) настоящего пункта Правил.";
подпункт 2) пункта 64 изложить в следующей редакции:
"2) полета, выполняемого в пределах неконтролируемого воздушного пространства в целях координации действий с органами управления воздушным движением во избежание перехвата, необходимость в котором может возникнуть для целей опознавания или полетно-информационного обслуживания.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. План полета представляется не менее чем за 60 минут до расчетного времени вылета и не более чем за 120 часов до расчетного времени вылета, за исключением полетов беспилотных летальных аппаратов, дирижаблей, дистанционно пилотируемых воздушных судов и управляемых аэростатов, план полета которых представляется за три часа до вылета. Под расчетным временем вылета понимается время уборки колодок с воздушного судна для начала его руления, если это применимо, а в иных случаях – время взлета воздушного судна.";
в пункте 69:
часть первую изложить в следующей редакции:
"69. Эксплуатант гражданского воздушного судна при выполнении регулярных полетов, помимо представления плана полета, указанного в пункте 58 настоящих Правил, не менее чем за 15 календарных дней до даты выполнения первого регулярного полета представляет повторяющийся план полета в соответствии с приложениями 3 и 7 к настоящим Правилам.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Представленный повторяющийся план на выполнение международных регулярных полетов через территорию Республики Казахстан без посадки подлежит утверждению уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, с выдачей уведомления об утверждении через ГЦ ПВД.";

73 және 75-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"73. ӘҚК (ӘҚБ) органдары және әуе кеңістігінің пайдаланушылары беретін әуе кемелерінің қозғалысы туралы хабарламалар осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес айқындалады. Осы Қағидаға 6 және 7-қосымшаларда белгіленген ұшу жоспары мен қайталанатын ұшу жоспарының форматтарын қоспағанда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша әуе кемелерінің қозғалысы туралы хабарлама форматтарын белгілейді.";
"75. Әуе кеңiстiгiн пайдаланушы ұшу қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн және мыналарға:
1) басқарылмайтын аэростаттардың ұшуына;
2) атыс өткiзуге, зымырандар жiберуге, жарылыс жұмыстарын жүргiзуге байланысты қызметтi орындаған жағдайда, әуе кеңiстiгiн пайдалануға берiлетiн өтiнiмдi ӘҚБ БО-ға немесе жақын жердегi ӘҚҚ (ӘҚБ) орталығына ұсынады.
Егер ұшудың ең жоғары биiктiгi жергiлiктi жер бедерiнiң үстiнен 50 метрден аспаған жағдайда және ұшу маршруты елдi мекендерден және әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруттарының шекараларынан, әуе кемелерiнiң ұшу және қонуға кіру схемаларынан, ұшуға тыйым салынған аймақтардан, қауiптi аймақтардан және ұшулар шектелген аймақтардан, сондай-ақ шекара маңындағы жолақтан тыс жерлерде орналасқан кезде өтiнiмді ұсынбастан басқарылмайтын аэростатты (шар-зонд) пайдалануға жол беріледі.";
100-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) әуе кемесінің сынақтық ұшу немесе айналып ұшуды орындауға дайындығы туралы жөндеу немесе жинақтау кәсіпорнының бірінші басшысының қолы қойылған анықтамасы болған жағдайда.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Әуе кеңiстiгiн пайдаланудың хабарламалық тәртiбi деп әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларға ұшуды бақыланбайтын әуе кеңістігінде диспетчерлiк қызмет көрсетусіз орындауға мүмкiндiк беру түсiндiріледi.";
мынадай мазмұндағы 144-1-тармақпен толықтырылсын:
"144-1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша қысқа мерзімді шектеулерді енгізуді қоса алғанда, астана мен астана әуежайы үстіндегі әуе кеңістігін пайдалану тәртібін айқындайды.
Шет мемлекеттің әскери құралымдарын, қару-жарағын және әскери техникасын тасымалдау үшін ұшуды орындайтын шетелдік әуе кемесінің немесе әуеде басып алынған әуе кемесінің экипажынан астана әуежайына жоспарланбаған және рұқсатсыз қонуды (әуе кемесінің бортында орын алған авариялық жағдайды қоспағанда) жүзеге асырғысы келетін ұшу туралы ӘҚҚ органдары ӘҚЖ БО ұсынымы бойынша астана әуежайы үстіндегі әуе кеңістігіне қысқа мерзімді шектеулер орнатады.";
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 73 и 75 изложить в следующей редакции:
"73. Сообщения о движении воздушных судов, передаваемые органами ОВД (УВД) и пользователями воздушного пространства, определяются в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственной авиации устанавливает форматы сообщений о движении воздушных судов, за исключением установленных приложениями 6 и 7 к настоящим Правилам форматов плана полета и повторяющегося плана полета.";
"75. Заявка на использование воздушного пространства представляется пользователем воздушного пространства в ГЦ УВД или в ближайший центр УВД в случае выполнения деятельности, представляющей угрозу безопасности полетов, и связанной:
1) с полетами неуправляемых аэростатов;
2) с проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ.
Эксплуатация неуправляемого аэростата (шара-зонда) допускается без предоставления заявки, если максимальная высота полета не превышает 50 метров от поверхности рельефа местности и маршрут полета находится вне населенных пунктов и вне пределов границ маршрутов обслуживания воздушного движения, схем вылета и захода на посадку воздушных судов, запретных для полетов зон, опасных зон и зон ограничения полетов, а также вне приграничной полосы.";
часть первую пункта 100 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) при наличии справки ремонтного или сборочного предприятия за подписью первого руководителя предприятия о готовности воздушного судна к выполнению испытательного полета или облета.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. Под уведомительным порядком использования воздушного пространства понимается предоставление пользователям воздушного пространства возможности выполнения полетов без предоставления диспетчерского обслуживания в неконтролируемом воздушном пространстве.";
дополнить пунктом 144-1 следующего содержания:
"144-1. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственной авиации определяет порядок использования воздушного пространства над столицей и столичным аэропортом, включая введение кратковременных ограничений.
Кратковременные ограничения устанавливаются органами УВД по представлению ГЦ ПВД над воздушным пространством столичного аэропорта в случае намерения экипажа иностранного воздушного судна, выполняющего полет для перевозки воинских формирований, вооружений и военной техники иностранного государства, или воздушного судна, захваченного в полете, совершить незапланированную и несанкционированную посадку в столичному аэропорту (за исключением ситуации, связанной с аварийной обстановкой на борту воздушного судна).";
пункт 156 изложить в следующей редакции:

"156. Уақытша режим орнатуға арналған ұсыным ӘҚБ БО-ға қызмет басталғанға дейінгі жеті тәуліктен кешіктірмей жiберiледi. Уақытша режим орнату туралы мемлекеттік органдардан немесе ұйымдардан келіп түскен, құпия мәліметтері жоқ ұсынымдарды құпия емес жеделхаттар немесе құпия емес пошта арқылы жіберуге болады.";
157-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік авиацияның тұрақты ұшу аймақтарында әуе кеңiстiгiн пайдаланудың уақытша режимдерiн және қысқа мерзiмдi шектеулер қоюға арналған ұсынымда осындай аймақтың нөмiрi, ұшуға тыйым салу уақыты мен биiктiк ауқымы ғана көрсетiледi.";
162-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"162. Ғарыштық аппараттарды ұшыру және қондыру кезінде әуе кеңістігін пайдалану қауіпсіздігі ғарыштық аппаратты ұшыруды немесе қондыруды жүзеге асыратын (қамтамасыз ететін) мемлекеттік орган немесе ұйым уақытша режим орнатуға берген ұсынымдары бойынша Қазақстан Республикасының Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы әзірлейтін және енгізетін уақытша режимдерді енгізу арқылы қамтамасыз етіледі.";
мынадай мазмұндағы 162-1, 162-2, 162-3 және 162-4-тармақтармен толықтырылсын:
"162-1. Ғарыш қызметін қамтамасыз ету кезінде уақытша режимді орнатуға арналған ұсынымды мемлекеттік орган немесе ұйым Қазақстан Республикасының Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығына ғарыш қызметі жоспарланған күнге дейін кемінде 7 тәулік қалған мерзімде ұсынады.
Қазақстан Республикасының Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығына көрсетілген мерзімнен кеш ұсынылған уақытша режимдер орнатуға арналған ұсынымдар қаралмайды, бұл туралы ақпарат ұсынымды берушілерге жеткізіледі.
162-2. Уақытша режимді орнатуға арналған ұсынымда мыналар:
1) өткізетін күн (негізгі және қосалқы күндер);
2) уақытша режимдер қолданылатын аудандардың шекаралары нүктелерінің географиялық координаталары немесе тұрақты ғарыш аймақтарының нөмірлері;
3) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүзеге асыру қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында әуе кеңістігінің басқа пайдаланушылары үшін уақытша режимнің басталатын және аяқталатын уақыты;
4) ұшуға тыйым салынатын биіктік ауқымы;
5) ғарыш қызметін қамтамасыз ету үшін жұмылдырылатын әуе кемелері мен басқа да ұшу аппараттарын тарту туралы қосымша ақпарат көрсетіледі.
162-3. Әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі мүдделерін қамтамасыз етуді ескере отырып, әзірленеді және енгізіледі.
Уақытша режимді енгізу мүмкін болмаған жағдайда, Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы бұл туралы ғарыш қызметі жоспарланғанға дейін кемінде 3 тәулік қалған мерзімде ұсыным берушіге хабарлайды.

"156. Представление на установление временного режима направляется в ГЦ УВД не позднее чем за семь суток до начала деятельности. Представления на временные режимы от государственных органов или организаций, не содержащие секретных сведений, могут подаваться несекретными телеграммами или несекретной почтой.";
пункт 157 дополнить частью второй следующего содержания:
"В постоянных зонах полетов государственной авиации для установки временных режимов и кратковременных ограничений использования воздушного пространства в представлении указываются только номер такой зоны, время и диапазон высоты запрещения полетов.";
пункт 162 изложить в следующей редакции:
"162. Безопасность использования воздушного пространства при запусках и посадках космических аппаратов обеспечивается посредством введения временных режимов, разрабатываемых и вводимых Главным центром управления воздушным движением Республики Казахстан по представлениям на установление временного режима, подаваемым государственным органом или организацией, осуществляющим (обеспечивающим) запуск или посадку космического аппарата.";
дополнить пунктами 162-1, 162-2, 162-3 и 162-4 следующего содержания:
"162-1. Представление на установление временного режима при обеспечении космической деятельности подается государственным органом или организацией в Главный центр управления воздушным движением Республики Казахстан в срок не менее чем за 7 суток до запланированной даты космической деятельности.
Представления на установление временных режимов, поступившие в Главный центр управления воздушным движением Республики Казахстан позже указанных сроков, не рассматриваются, информация об этом доводится до подателя представления.
162-2. В представлении на установление временного режима указываются:
1) дата проведения (основные и резервные дни);
2) географические координаты точек границ районов действия временных режимов или номера постоянных космических зон;
3) время начала и окончания действия временного режима для других пользователей воздушного пространства в целях обеспечения безопасности осуществления деятельности, связанной с использованием воздушного пространства Республики Казахстан;
4) диапазон высот запрещения полетов;
5) дополнительная информация о привлечении воздушных судов и других летательных аппаратов, привлекаемых к обеспечению космической деятельности.
162-3. Временный режим использования воздушного пространства разрабатывается и вводится с учетом обеспечения интересов национальной безопасности Республики Казахстан.
В случае невозможности введения временного режима, Главный центр управления воздушного движения извещает об этом подателя представления в срок не позднее, чем за 3 суток до запланированной космической деятельности.

162-4. Қазақстан Республикасының Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы уақытша режимнің қолданылу уақыты өткеннен кейін уақытша режимді алып тастайды.
Ғарыш қызметі мерзімінен бұрын аяқталған жағдайда, ғарыш аппаратын ұшыруды немесе қондыруды жүзеге асыратын (қамтамасыз ететін) мемлекеттік орган немесе ұйым берген ақпарат бойынша орнатылған уақытша режимді тоқтатуға болады.";
көрсетілген Қағидаға 3 және 4-қосымшалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес көрсетілген Қағидаға 5, 6, 7-қосымшалармен толықтырылсын.
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

162-4. Временный режим снимается Главным центром управления воздушным движением Республики Казахстан после завершения времени действия временного режима.
В случае досрочного окончания космической деятельности по информации государственного органа или организации, осуществляющим (обеспечивающим) запуск или посадку космического аппарата, установленный временный режим может быть прекращен.";
приложения 3 и 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 5, 6, 7 к указанным Правилам согласно приложениям 3, 4, 5 к настоящему постановлению.
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.10.2017 № 650 қаулысымен ( алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1429 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану қағидасына
3-қосымша
Әуе кемелерінің қозғалысы және әуе кеңістігін пайдаланумен
байланысты қызметті жүргізу туралы
хабарлама түрлері
Р/с
Хабарлама атауы
Авиациялық тіркелген байланыс желісі бойынша берілетін хабарламаның шұғылдық сериясы
Беру мерзімі
Кім хабарлайды
Кімге хабарланады
Қазақстан Республикасындағы ішкі ұшулар бойынша
Қазақстан Республикасынан тыс орындалатын халықаралық ұшулар бойынша
1
2
3
4
5
6
7
1.
ӘК пайдаланушының (командирінің) хабарламасы
1.1
РПЛ - қайталанатын ұшу жоспары (RPL – Repetitive Flight plan) –
ЛЛ
Ұшу басталғанға дейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей
ӘК пайдаланушы
ӘҚЖ БО
ӘҚЖ БО
Ұшудың қайталанатын жоспарларының (RPL) "Q" тармағында RVSM-нен ұшуға рұқсаты бар әуе кемелері эшелондарында RVSM әуе кеңістігі(нде)/арқылы 290-нан 410-ды қоса алғанға дейін ұшуды орындау кезінде, "EQPT/W" форматы көрсетіледі. 280 және одан жоғары эшелонға сәйкес RVSM-мен ұшуға рұқсаты жоқ және ұшудың шекті пайдаланылатын биіктіктерімен және ӘК үшін сұратылып отырған эшелонға қарамастан "EQPT/" форматы көрсетіледі.
1.2
ЦХГ - өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Тұрақты сипаттағы өзгерістер туралы хабарлама бұрын берілген RPL деректерінде қамтылған (RPL) негізгі ұшу жоспарының деректеріне қандай да бір өзгеріс енгізу керек болған жағдайда беріледі
ЛЛ
Ұшу басталғанға дейін күнтізбелік 7 күннен кешіктірмей
ӘК пайдаланушы
1. ӘҚЖ БО
2. ӘҚЖ БО
1.3
ФПЛ - тұрақты емес ұшуға;
кесте бойынша тұрақты рейстерге; қосымша және кесте бойынша алдыңғы тәуліктерден ауыстырылған рейстерге;
авиациялық жұмыстар бойынша ұшуға;
бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуға;
шекаралық жолақтағы ұшуға берілетін ұсынылған ұшу жоспары (Filed flight plan - FPL).
ФПЛ – қашықтықтан басқарылатын әуе кемелері, басқарылатын аэростаттар, дирижабльдер ұшуының ұшу жоспары (Filed flight plan - FPL)
ГГ
Кесте (жоспар) бойынша жөнелтілу уақытына дейін кемінде 60 минут бұрын және 120 сағаттан артық емес; IFPS немесе арқылы ұшу бойынша - 3 сағаттан кешіктірмей
ӘК пайдаланушысы (командир)
Брифинг
Брифинг
Ұшу жоспарын ФПЛ (FPL) ұшу уақытынан 24 сағат бұрын ұсынған жағдайда, "Өзге ақпарат" деген 18-жолда КҮНІ/және әуе кемесінің ұшу күні көрсетіледі, мысалы, КҮНІ/2205.
Азаматтық әуе кемелерінің 290-нан 410-ға дейін қоса алғанда, эшелондарда ұшуды RVSM әуе кеңістігінде/арқылы ұшуды орындау кезінде:

4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.10.2017 № 650 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 1429
Приложение 3
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Виды сообщений
о движении воздушных судов и производстве деятельности
связанной с использованием воздушного пространства
№ п/п
Наименование сообщения
Серия срочности при подаче сообщений по сети авиационной фиксирован-
ной связи
Срок подачи
Кто сообщает
Кому сообщается
По внутренним полетам в Республике Казахстан
По международ-
ным полетам за пределы Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
7
1.
Сообщения эксплуатанта (командира) ВС
1.1.
РПЛ - повторяющийся план полета (RPL – Repetitive Flight plan) -
КК
Не позднее 15 календарных дней до начала полета
Эксплуатант ВС
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
При выполнении полетов в/через воздушное пространство RVSM на эшелонах от 290 до 410 включительно воздушными судами, имеющими допуск на полеты с RVSM в пункте "Q" повторяющихся планов полета (RPL), указывается формат "EQPT/W". Для ВС, не имеющих допуск на полеты с RVSM и с предельными эксплуатационными высотами полета, соответствующими эшелону 280 и выше, указывается формат "EQPT/" независимо от запрашиваемого эшелона
1.2.
ЦХГ - изменение (Change или Modification – CHG). Сообщение об изменениях постоянного характера передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо изменение в основные данные плана полета (RPL), содержащиеся в переданных ранее данных RPL
КК
Не позднее 7 календарных дней до начала полета
Эксплуатант ВС
2. ГЦ ПВД
1.3.
ФПЛ - Представленный план полета (Filed flight plan - FPL) на нерегулярные полеты;
на регулярные рейсы по расписанию;
на дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
на полеты по авиационным работам;
на полеты в неконтролируемом воздушном пространстве;
на полеты в приграничной полосе.
ФПЛ= план полета (Filed flight plan - FPL) на полеты дистанционно- пилотируемых воздушных судов, управляемых аэростатов, дирижаблей
ФФ
Не менее чем за 60 мин и не более, чем 120 час до времени отправления по расписанию(плану);
По полетам в\через IFPS- не позднее 3-х часов
Не менее чем за три часа до вылета
Эксплуатант (командир) ВС
Брифинг
Брифинг
Брифинг
Брифинг
При представлении плана полета ФПЛ (FPL) более чем за 24 часа в поле 18 "Прочая информация" указывается ДАТА/ и дата вылета воздушного судна, например ДАТА/2205.
При выполнении полетов в/через воздушное пространство RVSM, на эшелонах от 290 до 410 включительно гражданскими воздушными судами:

1) RVSM-нен ұшуға рұқсаты бар, ұшу жоспарында (FPL) "Жабдық" деген 10-жолда "W" әрпі көрсетіледі, "Маршрут" деген 15-жолда мыналар көрсетіледі:
- RVSM әуе кеңістігінің көлденең шекарасының шегіне енетін пункті мен тікелей RVSM-ға ену пунктінен кейін басталатын маршрут учаскесі үшін сұратылатын ұшу эшелоны;
- RVSM әуе кеңістігінің көлденең шекарасының шегіне енетін пункті мен тікелей RVSM-ға ену пунктінен кейін басталатын маршрут учаскесі үшін сұратылатын ұшу эшелоны;
2) ұшып шығатын және ұшып баратын әуеайлақтар RVSM әуе кеңістігінің көлденең шекараларынан тыс орналасқан жағдайда, RVSM-нен ұшуға рұқсат берілмеген (FPL) ұшу жоспарларында "Бағыт" жеген 15-жолда:
- RVSM әуе кеңістігінің көлденең шекарасының шегіне енетін пункті мен тікелей ену пунктінен кейін басталатын маршрут учаскесі үшін 290 эшелонынан төмен немесе 410 эшелонынан жоғары сұратылатын ұшу эшелоны;
- RVSM әуе кеңістігінің көлденең шекарасының шегінен шығатын пункті мен тікелей шығу пунктінен кейін басталатын маршрут учаскесі үшін сұратылатын ұшу эшелоны.
Ұшып баратын әуеайлақ RVSM әуе кеңістігінің көлденең шекараларының шегінде болған жағдайда, RVSM әуе кеңістігінің көлденең шекараларының шегінде ену пункті мен 290 төмен сұратылатын ұшу эшелоны көрсетіледі.
1.4
ДЛА – кешігу (Delay - DLA). Хабарлама әуе кемесінің ұшып шығуы оған қатысты ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері беріліп, кесте (жоспар) бойынша есептелген ұшып шығу уақытынан 30-дан астам минутқа кешіктірілген жағдайда беріледі.
ФФ
Күтіліп отырған кешіктірілу 30 мин және одан да көп болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытынан 30 минут кешіктірмей
ӘК пайдаланушы (командир).
Брифинг
Брифинг
1.5
ЦХГ - өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Хабарлама ұшу жоспарының бұран берілген FPL деректерінде қамтылған ұшу жоспарының негізгі деректеріне қандай да бір біржолғы өзгеріс енгізу қажет болған жағдайда беріледі.
Хабарлама осы өзгеріс оларға қатысты болатын ұшу жоспарының негізгі деректерді алушыларына жіберіледі. Ұшу жоспарының тиісті өзгертілген негізгі деректері бұл өзгеріске қатысты болатын, бірақ мұндай ақпаратты алмаған тараптарға беріледі.
ФФ
Ұшу жоспарында көрсетілген кесте (жоспар) бойынша ӘК-нің есептелген ұшып шығу уақытына дейін 30 минуттан кешіктірмей (RPL немесе FPL)
ӘК пайдаланушы (командир).
Брифинг
Брифинг
1.6
ЦНЛ - ұшуды тоқтату (Cancel - CNL). Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының негізгі деректері (FPL) бұрын таратылған ұшу тоқтатылған жағдайда беріледі.
ФФ
Жоспар бойынша ӘК ұшып шығу уақытынан кешіктірмей
ӘК пайдаланушы (командир).
Брифинг
Брифинг
1.7.
СПЛ - Қосымша ұшу жоспары (Supplementary flight plan – SPL). Хабарлама CPL немесе FPL хабарламасында бұрын берілгеннен басқа қосымша ақпарат сұранымы (RQS) түскен кезде беріледі
ФФ
Сұраным түскен кезде
ӘК пайдаланушы (командир).
Брифинг
Брифинг
1.8
АФИЛ үлгісіндегі ФПЛ - ӘК бортынан ұшу жоспары (AFIL)
ФФ
Трассаға (ЖӘЖ) ПОД шығар кезде ұшып шыққанға дейін 10 минуттан кешіктірмей
ӘК пайдаланушы (командир).

1) имеющими допуск на полеты с RVSM, в планах полета (FPL) в поле 10 "Оборудование" указывается буква "W", в поле 15 "Маршрут" указываются:
пункт входа в пределы горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета для участка маршрута, начинающегося непосредственно после пункта входа в RVSM;
пункт выхода из пределов горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета для участка маршрута, начинающегося непосредственно после пункта выхода из RVSM;
2) не имеющими допуска на полеты с RVSM, в планах полета (FPL) в поле 15 "Маршрут" в случае, когда аэродромы вылета и назначения находятся вне пределов горизонтальных границ воздушного пространства RVSM, указываются:
пункт входа в пределы горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета ниже эшелона 290 или выше эшелона 410 для участка маршрута, начинающегося непосредственно сразу после пункта входа;
пункт выхода из пределов горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета для участка маршрута, начинающегося непосредственно сразу после точки выхода.
В случае, когда аэродром назначения находится в пределах горизонтальных границ воздушного пространства RVSM, указываются пункт входа в пределы горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета ниже 290.
1.4.
ДЛА - Задержка (Delay - DLA). Сообщение передается в том случае, когда вылет воздушного судна, в отношении которого были переданы основные данные плана полета (FPL), задерживается более чем на 30 минут от расчетного времени вылета по расписанию (плану)
ФФ
Не позднее 30 мин до времени отправления ВС по расписанию(плану) при ожидаемой задержке на 30 мин и более
Эксплуатант (командир) ВС
Брифинг
Брифинг
1.5.
ЦХГ - Изменение (Change или Modification – CHG). Сообщение передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо разовое изменение в основные данные плана полета, содержащиеся в переданных ранее данных FPL. Сообщение направляется тем получателям основных данных плана полета, к которым относится это изменение. Соответствующие измененные основные данные плана полета предоставляются тем сторонам, к которым относятся эти изменения, но которые раньше не получали такую информацию
ФФ
Не позднее 30 мин до расчетного времени отправления ВС по расписанию(плану) указанного в плане полета (RPL или FPL)
Эксплуатант (командир) ВС
Брифинг
Брифинг
1.6.
ЦНЛ - отмена (Cancel - CNL). Сообщение передается в том случае, когда отменяется полет, в отношении которого были ранее распространены основные данные плана полета (FPL)
ФФ
Не позднее времени вылета ВС по плану
Эксплуатант (командир) ВС.
Брифинг
Брифинг
1.7.
СПЛ - Дополнительный план полета (Supplementary flight plan – SPL). Сообщение передается при поступлении запроса дополнительной информации (RQS), помимо той, которая уже была передана в сообщении CPL или FPL
ФФ
При поступлении запроса
Эксплуатант (командир) ВС
Брифинг
Брифинг
1.8.
ФПЛ типа АФИЛ - план полета с борта ВС (AFIL)
ФФ
Не позднее 10 мин до пролета ПОД выхода на трассу(МВЛ)
Эксплуатант (командир) ВС

1. АДО (АДП), ӘДО (ДПРА) ӘК орналасқан орны бойынша
2. Орналасқан орны бойынша ЖДП.
1. АДО (АДП), ӘДО (ДПРА) ӘК орналасқан орны бойынша
2. Орналасқан орны бойынша ЖДП.
1.9
СВР – тұрақты рейстің біржолғы өзгерісін келісу (рейстерді біріктіру, қону пункттерін өзгерту, ӘК түрлерін ауыстыру)
ФФ
ӘК-нің кесте бойынша есептелген ұшып шығу уақытына дейін екі сағаттан кешіктірмей
ӘК пайдаланушы (командир).
1. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
2. Ұшу және қону әуеайлағының брифингі.
1. ҚР-дағы ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
2. ҚР-дағы ұшу және қону әуеайлағының брифингі
1.10
АЛР – авиациялық оқиға, оқыс жағдай туралы алғашқы хабарлама, сондай-ақ бақыланбайтын әуе кеңістігінде ӘК қауіпсіздігіне, экипажға және жолаушыларға қауіп төніп тұрғандығы туралы кез келген ақпарат
CC
Мәліметтерді алғаннан, фактіні анықтағаннан кейін дереу
ӘК пайдаланушы (командир).
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган.
3. ӘҚЖ БО;
4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган.
2
Брифинг хабарламалары
2.1
АЛР – Авариялық хабарлау (Alerting - ALR). Авариялық хабарлауға қатысты хабарлама ӘҚҰ органы әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептеген уақытта беріледі. Төмендегі үш кезеңнің біреуі көрсетіледі:
Апатқа ұшырау кезеңі - DЕТRЕSFА
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
Белгісіздік кезеңі – INСЕRFА
СС
CC
CC
Мәліметтерді алғаннан, фактіні анықтағаннан кейін дереу
Брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы (тек авиациялық оқиға);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО.
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы (тек авиациялық оқиға);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО.
2.2
РЦФ – радиобайланыстың істен шығуы (Radiocommunication failure - RCF), хабарлама ӘҚҰ органына оның ауданында ұшуды орындайтын әуе кемесінде радио байланыстың істен шығуы орын алғандығы белгілі болған жағдайда беріледі
СС
Хабарламаны алғаннан кейін дереу
Брифинг
1. ӘКҰ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. АДО (РДП) ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша;
4. Маршрут бойынша ЖДП;
5. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7. ӘҚҚ әскери органы.
1. ӘКҰ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. АДО (РДП) ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша;
4. Маршрут бойынша ЖДП;
5. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7. ӘҚҚ әскери органы.
2.3.
АНВ- ANV– азаматтық авиация қызметіне заңсыз қол сұғу актісі
СС
Мәліметтерді алғаннан, фактіні анықтағаннан кейін дереу
Брифинг
1. ӘКҰ БО;

1. РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС
2. МДП по месту нахождения
1. РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС
2. МДП по месту нахождения
1.9.
СВР - согласование разового изменения регулярного рейса (объединение рейсов, изменение пунктов посадок, замена типа ВС
ФФ
Не позднее двух часов до расчетного времени вылета ВС по расписанию
Эксплуатант (командир) ВС.
1. ДСА аэропортов вылета и посадок;
2. Брифинг аэродрома вылета и посадки
1. ДСА аэропортов вылета и посадок в РК;
2. Брифинг аэродрома вылета и посадки в РК
1.10.
АЛР - первичное сообщение об авиационном происшествии, инциденте, а также любой информации об угрозе безопасности ВС, экипажу и пассажирам в неконтролируемом воздушном пространстве
СС
Немедленно по получении сведений, установления факта
Эксплуатант (командир)ВС
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации
1. ГЦ ПВД;
2.Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации
2.
Сообщения Брифинг
2.1.
АЛР – Аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда орган ОВД считает, что воздушное судно находится в аварийном положении. Указывается в одной из трех стадий:
СС
Немедленно по получении сведений, установления факта
Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномоченному органу в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО(только авиационное происшествие);
4. ГЦ УВД по государственным ВС
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномоченному органу в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО (только авиационное происшествие);
4. ГЦ УВД по государственным ВС
Стадия бедствия - DЕТRЕSFА
CC
Стадия тревоги – АLЕRFА
СС
Стадия неопределенности – INСЕRFА
CC
2.2.
РЦФ - Отказ радиосвязи (Radiocommunication failure - RCF), передается в том случае, когда органу ОВД становится известно о том, что на воздушном судне, выполняющем полет в его районе, имеет место отказ радиосвязи
СС
Немедленно по получении сообщения
Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномоченному органу в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам;
4. МДП по маршруту;
5. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам;
6. ГЦ УВД по государственным ВС;
7. Органу войск ПВО
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномоченному органу в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным в аэродромам в РК;
4. МДП по маршруту в РК;
5. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
6. ГЦ УВД по государственным ВС;
7. Органу войск ПВО
2.3.
АНВ- ANV- акт незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации
СС
Немедленно по получении сведений, установления факта
Брифинг
1. ГЦ ПВД;

2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы.
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1. ӘКҰ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы.
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
2.4.
АНП- ANP- әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзу
СС
Мәліметтерді алғаннан, фактіні анықтағаннан кейін дереу
Брифинг
1. ӘКҰ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы.
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1. ӘКҰ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы.
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
2.5
ФПЛ – тұрақты емес ұшуға;
кесте бойынша тұрақты рейстерге;
қосымша және кесте бойынша алдыңғы тәуліктерден ауыстырылған рейстерге;
авиациялық жұмыстар бойынша ұшуларға;
бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуларға;
шекаралық жолақтағы ұшуларға берілетін ұшу жоспары (Filed flight plan - FPL).
ФПЛ - қашықтықтан басқарылатын әуе кемелері, басқарылатын аэростаттар, дирижабльдер ұшуының ұшу жоспары (Filed flight plan - FPL)
ФФ
Кесте (жоспар) бойынша жөнелтілу уақытына дейін кемінде 60 минут бұрын және 120 сағаттан артық емес; IFPS немесе арқылы ұшу бойынша - 3 сағаттан кешіктірмей
Ұшуға дейін кемінде дегенде 3 сағат бұрын
ӘК ұшып шығу әуеайлағының брифингі
1. ӘҚБ БО;
2. Бірінші қону әуеайлағының брифингі;
3. Ұшу және бірінші қону әуежайының ӘДҚ-сы;
4. ӘҚҚ әскери органы;
5. ӘҚБ БО (авиациялық жұмыстар бойынша, шекарамен шектес жолақтағы ұшу, бақылаусыз әуе кеңістігіндегі ұшу; мемлекеттік авиация ӘК, қашықтықтан басқарылатын әуе кемелері, басқарылатын аэростаттар, дирижабльдер ұшулары);
6. Қону пунктіне дейінгі ұшу бағытындағы ЖДП;
7. Бірінші қону әуеайлағына дейінгі АДО (АДП).
1. ӘҚБ БО;
2. ҚР-дағы бірінші қону әуеайлағының брифингі;
3. Қазақстан Республикасы ұшу және бірінші қону әуежайының ӘДҚ-сы
4. ӘҚҚ әскери органы;
5. ӘҚБ БО (авиациялық жұмыстар бойынша, шекарамен шектес жолақтағы ұшу, бақылаусыз әуе кеңістігіндегі ұшу; мемлекеттік авиация ӘК, қашықтықтан басқарудағы әуе кемелері, басқарылатын аэростаттар, дирижабльдер ұшулары);
6. ҚР-дағы бірінші қону пунктіне дейін ұшу маршруты бойынша ЖДП;
7. ҚР-дағы бірінші қону әуеайлағына дейінгі АДО (АДП)
8. Мемлекеттер ААЖ сәйкес ұшу маршруты бойынша мекенжайлар (IFPS аймағына кіретіндерден басқа)
ФПЛ (FPL) ұшу жоспарын 24 сағаттан бұрын ұсынған жағдайда "Өзге ақпарат" деген 18-жолда КҮНІ/және әуе кемесінің ұшу күні көрсетіледі, мысалы КҮНІ/2205
2.6
ДЛА – кешігу (Delay - DLA). Хабарлама ұшу жоспарының негізгі деректері оларға қатысты (FPL) берілген әуе кемесінің ұшуы кешіккен жағдайда беріледі
ФФ
Күтіліп отырған кешіктірілу 30 мин және одан да көп болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытынан кешіктірмей
ӘК ұшып шығу әуеайлағының брифингі
ӘҚЖ БО;

2. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО;
4. ГЦ УВД по государственным ВС
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО;
4. ГЦ УВД по государственным ВС
2.4.
АНП- ANP- нарушение порядка использования воздушного пространства
СС
Немедленно по получении сведений, установлению факта
Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО;
4. ГЦ УВД по государственным ВС
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО;
4. ГЦ УВД по государственным ВС
2.5
ФПЛ - Представленный план полета (Filed flight plan - FPL). –на нерегулярные полеты;
на регулярные рейсы по расписанию;
на дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
на полеты по авиационным работам;
на полеты в неконтролируемом воздушном пространстве;
на полеты в приграничной полосе.
ФПЛ= план полета (Filed flight plan - FPL) на полеты дистанционно пилотируемых воздушных судов, управляемых аэростатов, дирижабле
ФФ
Не менее чем за 60 мин и не более, чем 120 час до времени отправления по расписанию (плану);
По полетам в\через IFPS- не позднее 3-х часов
Не менее чем за три часа до вылета
Брифинг аэродрома вылета ВС
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродрома первой посадки;
3. ДСА аэропорта вылета и первой посадки;
4. Органу войск ПВО
5. ГЦ УВД (по авиационным работам, на полеты в приграничной полосе, на полеты в неконтроли-
руемом воздушном пространстве, ВС государствен-
ной авиации, на полеты дистанционно пилотируемых воздушных судов,
управляемых аэростатов, дирижаблей;
6. МДП по маршруту полета до пункта посадки;
7. РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродрома первой посадки в РК.
3. ДСА аэропорта вылета и первой посадки в РК;
4. Органу войск ПВО.
5. ГЦ УВД (по авиацион-
ным работам, на полеты в пригранич-
ной полосе, на полеты в неконтролируемом воздушном пространстве, ВС государственной авиации, на полеты дистанционно пилотируемых воздушных судов, управляемых аэростатов, дирижаблей;
6. МДП по маршруту полета до пункта первой посадки в РК;
7. РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки в РК;
8. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета(за исключением входящих в зону IFPS)
При представлении плана полета ФПЛ (FPL) более чем за 24 часа в поле 18 "Прочая информация" указывается ДАТА/ и дата вылета воздушного судна, например ДАТА/2205.
2.6
ДЛА - Задержка (Delay - DLA). Сообщение передается в том случае, когда вылет воздушного судна, в отношении которого были переданы основные данные плана полета (FPL), задерживается
ФФ
Не позднее времени вылета ВС по расписанию (плану) при ожидаемой задержке на 30 мин и более
Брифинг аэродрома вылета ВС
1. ГЦ ПВД;

2. Ұшу маршруты бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ-сы;
4. Мемлекеттік ӘК-нің ӘҚБ БО;
5. ӘҚҚ әскери органы
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ҚР-дағы ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4. Мемлекеттік ӘК-нің ӘҚБ БО;
5. ӘҚҚ әскери органы;
6. Мемлекеттер ААЖ сәйкес ұшу маршруты бойынша мекенжайлар (IFPS аймағына кіретіндерден басқа)
2.7
ЦХГ - өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Хабарлама ұшу жоспарының бұрын берілген деректерінде қамтылған негізгі деректерге қандай да бір біржолғы өзгеріс енгізу қажет болған жағдайда беріледі (FPL). Хабарлама осы өзгеріс қатысты болып табылатын ұшу жоспарының негізгі деректерін алушыларға жіберіледі. Ұшу жоспарының тиісті өзгертілген негізгі деректері (FPL) осы өзгерістер оларға қатысты болған, бірақ бұрын осындай ақпарат алмаған тараптарға беріледі. ЦНЛ – ұшуды тоқтату (Cancel - CNL). Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының негізгі деректері (RPL немесе FPL) бұрын таратылған ұшу тоқтатылған жағдайда беріледі
ФФ
ДЛА белгіленген уақытында немесе одан ерте болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытына дейін 30 минуттан кешіктірмей
Ұшып шығу әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ-сы;
4. Мемлекеттік ӘК-нің ӘҚБ БО;
5. ӘҚҚ әскери органы;
6. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ҚР-дағы ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ-сы;
4. Мемлекеттік ӘК-нің ӘҚБ БО;
5. ӘҚҚ әскери органы;
6. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП).
7. Мемлекеттер ААЖ сәйкес ұшу маршруты бойынша мекенжайлар (IFPS аймағына кіретіндерден басқа)
2.8
ДЕП - әуе кемесінің ұшып шығуы (Departure - DEP). Хабарлама бұдан бұрын ұшу жоспарының (RPL немесе FPL) негізгі деректері таратылған әуе кемесіне қатысты беріледі
ФФ
ӘК ұшуына дейін 5 минуттан кешіктірмей
Ұшып шығу әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақ бойынша бірінші қону әуеайлағына дейін АДО (АДП).
3. Бірінші қону пунктіне дейінгі ұшу маршруты бойынша ЖДП.
4. Ұшу маршруты бойынша бірінші қону әуеайлағының брифингі;
5. ӘҚҚ әскери органы.
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақ бойынша ҚР-дағы бірінші қону әуеайлағына дейін АДО (АДП).
3. ҚР-дағы бірінші қону пунктіне дейінгі ұшу маршруты бойынша ЖДП.
4. Ұшу маршруты бойынша ҚР-дағы бірінші қону әуеайлағының брифингі;
5. ӘҚҚ әскери органы.
6. Мемлекеттер ААЖ сәйкес ұшу маршруты бойынша мекенжайлар (IFPS аймағына кіретіндерден басқа)
2.9
АРР – Келіп жету (Arrival – ARR). Хабарлама ӘК келіп жету әуеайлағына, қосалқы немесе басқа әуеайлаққа қонуды орындаған жағдайда беріледі.
ГГ
ӘК қонғаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
Қону әуеайлағының брифингі

2. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. Органу войск ПВО
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета в РК;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок РК;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. Органу войск ПВО;
6. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета(за исключением входящих в зону IFPS)
2.7
ЦХГ - Изменение (Change или Modification – CHG). Сообщение передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо разовое изменение в основные данные плана полета (FPL), содержащиеся в переданных ранее данных. Сообщение направляется тем получателям основных данных плана полета, к которым относится это изменение. Соответствующие измененные основные данные плана полета (FPL) предоставляются тем сторонам, к которым относятся эти изменения, но которые раньше не получали такую информацию.
ЦНЛ - Отмена (Cancel - CNL). Сообщение передается в том случае, когда отменяется полет, в отношении которого были ранее распространены основные данные плана полета (RPL или FPL)
ФФ
Не позднее 30 мин до вылета ВС по расписанию (плану) при или ранее назначенного времени ДЛА
Брифинг аэродрома вылета
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. Органу войск ПВО;
6. РДЦ (РДП) по маршруту полета
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета в РК;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок РК;
4. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС;
5. Органу войск ПВО;
6. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
7. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета(за исключением входящих в зону IFPS)
2.8
ДЕП - вылет воздушного судна (Departure - DEP). Сообщение передается в отношении воздушного судна, по которому ранее были распространены основные данные плана полета (FPL или RPL)
ФФ
Не позднее 5 минут после вылета ВС
Брифинг аэродрома вылета
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам до аэродрома первой посадки;
3. МДП по маршруту полета до пункта первой посадки;
4. Брифинг аэродрома первой посадки по маршруту полета;
5. Органу войск ПВО
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам до аэродрома первой посадки в РК;
3. МДП по маршруту полета до пункта первой посадки в РК;
4. Брифинг аэродрома первой посадки по маршруту полета в РК;
5. Органу войск ПВО;
6. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета(за исключением входящих в зону IFPS)
2.9.
АРР - Прибытие (Arrival – ARR). Сообщение передается, когда ВС произвело посадку на аэродроме назначения, запасном или другом аэродроме
ГГ
Не позднее 5 мин после посадки ВС.
Брифинг аэродрома посадки

1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшып шығу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы.
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшып шығу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы;
4. Мемлекеттер ААЖ сәйкес ұшу маршруты бойынша мекенжайлар (IFPS аймағына кіретіндерден басқа)
2.10
ЦПЛ – Ағымдағы ұшу жоспары (Current flight plan – CPL). Кейінгі диспетчерлік рұқсатнамаларға негізделген ықтималды өзгерістерді қоса алғандағы, (әуеайлақ ауданында ӘК қосалқы әуеайлаққа кетуі) ұшу жоспары
ФФ
Маневр басталғаннан кейін 3 минуттан кешіктірмей
Брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП).
3. Ұшу маршруты бойынша ЖДП;
4. ӘҚҚ әскери органы;
5. Ұшу және қону әуежайының брифингі, ӘДҚ-сы;
6. ӘК бағытталған әуежайдың брифинг, ӘДҚ-сы.
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша АДО (АДП).
3. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша ЖДП;
4. ӘҚҚ әскери органы.
5. ҚР-дағы ұшу және қону әуежайының брифингі, ӘДҚ брифингі;
6. ҚР-дағы шегінен тыс ӘК бағытталған әуежайдың брифингі
2.11
АПЗ - метеожағдайларды қоспағанда, әуеайлақта ӘК-ні қабылдауды шектеу, тоқтату (ұзарту)
ФФ
Әуежайдың ӘДҚ-дан келіп түскен ақпаратқа сәйкес шектеудің басталуына дейін 2 сағаттан кешіктірмей, ал ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндірген ерекше жағдайларда дереу
Брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. NOTAM-офис;
3. АДО (АДП).
4. ЖДП;
5. Брифинг.
1. ӘҚЖ БО;
2. NOTAM-офис;
3. ҚР-дағы АДО (АДП);
4. ҚР-дағы ЖДП;
5. ҚР-дағы брифингі.
2.12
АПВ – бұрын жабылған әуеайлаққа ӘК қабылдауды қайта бастау
ФФ
Шешім қабылданғаннан кейін дереу
Брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. NOTAM-офис;
3. АДО (АДП);
4. ЖДП;
5. Брифинг.
1. ӘҚЖ БО;
2. NOTAM-офис;
3. ҚР-дағы АДО (АДП);
4. ҚР-дағы ЖДП;
5. ҚР-дағы брифингі.
3.
АДО (АДП) хабарламалары
3.1
ЕСТ - есептік деректер (Estimate – EST). Ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген жағдайда EST хабарламасы әр АДП немесе ұшу ақпараты орталығы ұшу маршруты бойынша келесі АДП немесе ұшу ақпараты орталығына береді
ФФ
ӘҚҰ тарату нүктесіне ұшуға дейін 10 минуттан кешіктірмей, бірақ 30 минуттан бұрын емес
АДО (АДП)
1. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1. Шекаралас мемлекеттің ӘҚБ органы
3.2
ЦДН - Үйлестіру (Coordination – CDN). Хабарламаны қабылдаушы орган жіберуші органға біріншісі бұдан бұрын алынған CPL немесе EST хабарламаларында қамтылған, үйлестіруге қатысты деректерге өзгерістерді енгізуді ұсынған жағдайда, үйлестіру сұхбатының барысында жібереді
ФФ
ӘҚҰ беру нүктесіне ұшуға дейін 10 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП)
1. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1. Шекаралас мемлекеттің ӘҚБ органы
3.3
РЩП – Ұшу жоспарына сұрау салу (Request flight plan - RQP). Хабарлама ӘҚҚ органы бұдан бұрын ешқандай тиісті ұшу жоспары деректерін алмаған әуе кемесі туралы хабарлама алған кезде ұшу жоспарының деректерін (RPL немесе FPL) алуға ниет білдірген жағдайда беріледі
ФФ
Бұдан бұрын оларға қатысты ұшу жоспары ешқандай тиісті негізгі деректері алынбаған әуе кемесі туралы хабарламаны алған кезде (EST)
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;

1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок;
3. Органу войск ПВО
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок;
2.10.
ЦПЛ – Текущий план полета (Current flight plan – CPL). План полета, включая возможные изменения (уход ВС на запасной аэродром в районе аэродрома), обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями
ФФ
Не позднее 3 мин после начала
Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3. МДП по маршруту полета;
4. Органу войск ПВО
5. Брифинг, ДСА аэропортов вылета и посадок;
6. Брифинг, ДСА аэропортов куда направлено ВС
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3. МДП по маршруту полета В РК;
4. Органу войск ПВО;
5. Брифинг, ДСА аэропортов вылета и посадок в РК;
6. Брифинг аэропорта куда направлено ВС за пределами РК.
2.11.
АПЗ - ограничение, прекращение (продление) приема ВС на аэродроме, кроме метеоусловий.
ФФ
Не позднее чем за 2 часа до начала ограничения согласно информации полученной от ДСА аэропорта, а в исключитель-
ных случаях, угрожающих безопасности полетов – немедленно
Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. NOTAM-офис;
3. РДЦ(РДП);
4. МДП;
5. Брифинг.
1. ГЦ ПВД;
2. NOTAM-офис;
3. РДЦ(РДП) в РК;
4. МДП в РК;
5. Брифинг в РК
2.12.
АПВ - возобновление приема ВС на ранее закрытый аэродром
ФФ
Немедленно по принятию решения
Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. NOTAM-офис;
3..РДЦ(РДП);
4. МДП;
5. Брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. NOTAM-офис;
3. РДЦ(РДП) в РК;
4. МДП в РК;
5. Брифинг в РК
3.
Сообщения РДЦ (РДП)
3.1.
ЕСТ - Расчетные данные (Estimate – EST). В том случае, когда предоставлены основные данные плана полета (FPL), сообщение EST передается каждым РДЦ или центром полетной информации следующему по маршруту полета РДЦ или центру полетной информации
ФФ
Не позднее 10 мин, но не ранее 30 мин до пролета точки передачи ОВД
РДЦ(РДП)
1. РДЦ(РДП) по маршруту полета
1. Органу УВД сопредельного государства
3.2.
ЦДН - Координация (Coordination –CDN). Сообщение передается принимающим органом передающему органу в ходе диалога координации, когда первый предлагает изменение к данным, касающимся координации, которые содержатся в ранее полученном сообщении CPL или EST
ФФ
Не позднее 10 мин до пролета точки передачи ОВД
РДЦ(РДП)
1. РДЦ(РДП) по маршруту полета
1. Органу УВД сопредель-
ного государства
3.3.
РЩП - Запрос плана полета (Request flight plan - RQP). Сообщение передается в том случае, когда орган ОВД намеревается получить данные плана полета (RPL или FPL) при получении сообщения о воздушном судне, в отношении которого никаких соответствующих основных данных плана полета ранее получено не было
ФФ
При получении сообщения о воздушном судне (EST), в отношении которого никаких соответствующих основных данных плана полета ранее получено не было
РДЦ(РДП)
1 ГЦ ПВД;

2. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
3. Брифинг;
4. Ұшу маршруты бойынша ЖДП
1. ӘҚЖ БО;
2. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
3. Брифинг;
4. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша ЖДП;
5. Шет елдің ӘҚАЖ органы
3.4
ЦПЛ – Ағымдағы ұшу жоспары (Current fligнным ht plan – CPL). Кейінгі диспетчерлік рұқсатнамаларға негізделген ықтималды өзгерістерді (ӘҚҚА-да ӘК қосалқы әуеайлаққа кетуі) қоса алғандағы енгізілген ұшу жоспары.
Хабарлама осы әуе кемесінің оның қозғалысын басқару басқа ӘҚҰ органына берілетін басқаруды беру нүктесіне дейін есептелген ұшу уақытына дейін немесе ӘҚҚ-ның тиісті уәкілетті органы алдын ала өзге уақыт мерзімін белгілемесе беріледі
ФФ
Маневр басталғаннан кейін 3 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП).
3. ӘҚҚ әскери органы;
4. Брифинг;
5. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО.
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП).
3. ӘҚҚ әскери органы;
4. Брифинг;
5. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
6. Шекаралас мемлекеттің ӘҚБ органы.
3.5
АЛР – авариялық хабарландыру (Alerting – ALR). Авариялық хабарландыруға қатысты хабарлама ӘҚҰ органы әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептеген кезде беріледі. Төмендегі үш кезеңнің біреуі көрсетіледі:
Апатқа ұшырау кезеңі - DЕТRЕSFА
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
Белгісіздік кезеңі – INСЕRFА
СС
СС
СС
СС
Мәліметтерді алғаннан, деректі анықтағаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы (тек авиациялық оқиға);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО.
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы (тек авиациялық оқиға);
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО.
3.6.
АНВ- ANV- азаматтық авиация қызметіне заңсыз қол сұғу актісі
СС
Мәліметтерді алғаннан, деректі анықтағаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы;
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
6. Ұшу маршруты бойынша ЖДП;
7. Қону әуеайлағының брифингі.
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органы;
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
6. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша ЖДП.
3.7
АНП- ANP- әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзу
СС
Фактіні анықтағаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ӘҚҚ әскери органына;
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
6. Ұшу маршруты бойынша ЖДП.
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;

2. ГЦ УВД по государственным ВС;
3. Брифинг;
4. МДП по маршруту полета
1 ГЦ ПВД;
2. ГЦ УВД по государственным ВС;
3. Брифинг;
4. МДП по маршруту полета в РК;
5. Орган ППВД иностран-
ного государства
3.4.
ЦПЛ – Текущий план полета (Current fligнным ht plan – CPL). План полета, включая возможные изменения (уход ВС на запасной аэродром в РОВД), обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями.
Сообщение передается заблаговременно до расчетного времени пролета этим воздушным судном точки передачи управления, в которой управление его движением переходит к другому органу ОВД, или если соответствующий полномочный орган ОВД не предписывает иной период времени
ФФ
Не позднее 3 минут после начала маневра
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ(РДП) по маршруту полета;
3. Органу войск ПВО;
4. Брифинг;
5. ГЦ УВД по государственным ВС
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ(РДП) по маршруту полета в РК;
3. Органу войск ПВО;
4. Брифинг;
5. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС;
6. Органу УВД сопредель-
ного государства
3.5.
АЛР – Аварийное оповещение (Alerting – ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда орган ОВД считает, что воздушное судно находится в аварийном положении. Указывается в одной из трех стадий:
СС
Немедленно по получении сведений, установления факта
РДЦ(РДП)
1. ГЦ ПВД;
1. ГЦ ПВД;
Стадия бедствия - DЕТRЕSFА.
СС
2. Уполномочен-
ному органу в сфере гражданской авиации;
2. Уполномочен-
ному органу в сфере гражданской авиации;
Стадия тревоги – АLЕRFА.
СС
3. Органу войск ПВО(только авиационное происшествие);
3. Органу войск ПВО(только авиацион-
ное происшествие);
Стадия неопределенности – INСЕRFА
СС
4. ГЦ УВД по государственным ВС
4. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС
3.6.
АНВ- ANV- акт незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации
СС
Немедленно по получении сведений, установления факта
РДЦ(РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО;
4. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС;
5. РДЦ(РДП) по маршруту полета;
6. МДП по маршруту полета;
7. Брифинг аэродрома посадки
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО;
4. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС
5. РДЦ(РДП) по маршруту полета в РК;
6. МДП по маршруту полета в РК;
3.7.
АНП- ANP- нарушение порядка использования воздушного пространства
СС
Немедленно по установлению факта
РДЦ(РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО;
4. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС;
5. РДЦ(РДП) по маршруту полета;
6. МДП по маршруту полета
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации;

3. ӘҚҚ әскери органына
4. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
6. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша ЖДП.
3.8
РЦФ – радиобайланыстың істен шығуы (Radiocommunication failure - RCF), хабарлама ӘҚҰ органына оның жауапкершілік ауданында ұшуды орындайтын әуе кемесінде радиобайланыстың істен шығуы орын алғандығы белгілі болған жағдайда беріледі
СС
Хабарламаны алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
4. Маршрут бойынша ЖДП;
5. Ұшу маршруттары және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7. ӘҚҚ әскери органы.
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. ҚР-дағы ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
4. ҚР-дағы маршрут бойынша ЖДП;
5. ҚР-дағы ұшу маршруттары және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтық брифингі;
6. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7. ӘҚҚ әскери органы.
3.9
ФЛИ – "А" литерін орындағанда Мемлекеттік шекарадан, ӘҚҚА шекарасынан және ПОД ұшып өту
ФФ
ПОД-тан ұшып өткеннен кейін 3 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ ОБ.
1. ӘҚЖ ОБ;
2. ӘҚҚ әскери органы (Мемлекеттік шекараны ұшып өту)
3.10
РЖМ - әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулер
ГГ
ӘҚБ органынан алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ ОБ.
2. Брифинг;
3. АДО (АДП);
4. ЖДП.
1. ӘҚЖ ОБ;
2. ҚР-дағы брифинг;
3. ҚР-дағы АДО (АДП);
4. ҚР-дағы ЖДП.
3.11
РЖИ - әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулерді алып тастау
ГГ
ӘҚБ органынан алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ ОБ.;
2. Брифинг;
3. АДО (АДП);
4. ЖДП.
1. ӘҚЖ ОБ.;
2. ҚР-дағы брифинг;
3. ҚР-дағы АДО (АДП);
4. ҚР-дағы ЖДП.
4
ӘҚЖ БО хабарламалары
4.1
РПЛ – қайталанатын ұшу жоспары (RPL – Repetitive Flight plan) -
КК
Ұшу басталғанға дейін күнтізбелік 7 күн бұрын
ӘҚЖ БО
1. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. Ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы;
4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган.
1. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. ҚР-дағы ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органына
4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган
4.2
ЦХГ - өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Тұрақты сипаттағы өзгерістер туралы хабарлама бұрын берілген RPL деректерінде қамтылған ұшудың негізгі деректеріне (RPL) қандай да бір өзгеріс енгізу қажеттігі болған жағдайда беріледі.
ЦНЛ – тоқтату (Cancel- CNL)
КК
Ұшу басталғанға дейін күнтізбелік 3 күн бұрын
ӘҚЖ БО
1. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. Ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы;

3. Органу войск ПВО;
4. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС
5. РДЦ(РДП) по маршруту полета в РК;
6. МДП по маршруту полета в РК.
3.8.
РЦФ - Отказ радиосвязи (Radiocommunication failure - RCF), передается в том случае, когда органу ОВД становится известно о том, что на воздушном судне, выполняющем полет в его районе ответственности имеет место отказ связи
СС
Немедленно по получении сообщения
РДЦ(РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномоченному органу в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам;
4. МДП по маршруту;
4. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам;
5. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС;
6. Органу войск ПВО
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномочен-
ному органу в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
4. МДП по маршруту в РК;
4. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
5. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС;
6. Органу войск ПВО
3.9.
ФЛИ – пролет Государственной границы, границы РОВД и ПОД при выполнении литера "А"
ФФ
Не позднее 3 мин после пролета ПОД
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД;
2. Органу войск ПВО (пролет Государствен-
ной границы
3.10.
РЖМ- кратковременные ограничения на использования воздушного пространства
ГГ
Немедленно по получении от органа УВД
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг;
3. РДЦ(РДП);
4. МДП
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг в РК;
3. РДЦ(РДП) в РК;
4. МДП в РК
3.11.
РЖИ- отмена кратковременных ограничений на использования воздушного пространства
ГГ
Немедленно по получении от органа УВД
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг;
3. РДЦ(РДП);
4. МДП.
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг в РК;
3. РДЦ(РДП) в РК;
4. МДП в РК
4.
Сообщения ГЦ ПВД
4.1.
РПЛ - повторяющийся план полета (RPL – Repetitive Flight plan) -
КК
За 7 календарных дней до начала полета
ГЦ ПВД
1. РДЦ(РДП) по маршруту полета;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок;
3. Органу войск ПВО;
4. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации;
1. РДЦ(РДП) по маршруту полета в РК;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок в РК;
3. Органу войск ПВО;
4. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации;
4.2.
ЦХГ - изменение (Change или Modification – CHG). Сообщение об изменениях постоянного характера передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо изменение в основные данные плана полета (RPL), содержащиеся в переданных ранее данных RPL ЦНЛ - Отмена (Cancel - CNL)
КК
За 3 календарных дня до начала полета
ГЦ ПВД
1. РДЦ(РДП) по маршруту полета
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок
3. Органу войск ПВО

4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган.
1. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. ҚР-дағы ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы^
4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган
4.3
ПЛН – алдағы және ағымдағы тәуліктерге әуе кеңістігін пайдалану жоспарынан үзінділер.
ГГ
Алдағы тәуліктерге - жергілікті уақытпен 21.00-ден кешіктірмей.
Ағымдағы тәуліктерге – ағымдағы жоспарға өзгеріс енгізу бойынша дереу
ӘҚЖ БО
1. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. Ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы;
4. Ұшу маршруты бойынша ЖДП
1. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. ҚР-дағы ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы
4. ҚР-дағы маршрут бойынша ЖДП
4.4
ППН – ұшу жоспарын бекітпеу, әуе кеңістігін пайдалануға тыйым салу
ГГ
Ұшу жоспарын алғаннан кейін 30 минуттан кешіктірмей
ӘҚЖ БО
1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
2. Ұшу жоспарын берген ұшу әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚБ БО;
4. ӘК пайдаланушысы
1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
2. Ұшу жоспарын берген ұшу әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚБ БО;
4. ӘК пайдаланушысы
4.5
УЛС – литерлік рейстерді орындау
ГГ
Ұшатын күн қарсаңында – ұшуды орындауға дейін бір тәулік қалғанда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органнан нұсқау алғанда;
Дереу – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органнан ұшатын күні нұсқау алғаннан кейін.
ӘҚЖ БО
1. ҚР-дағы ӘК пайдаланушыларға;
2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. Ұшу маршруты бойынша ЖДП;
4. ӘҚБ БО;
5. Ұшу және қосалқы маршруттар бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
6. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ.
1. ҚР-дағы ӘК пайдаланушыға;
2. ҚР-дағы ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. ҚР-дағы маршрут бойынша ЖДП;
4. ӘҚБ БО;
5. ҚР-дағы ұшу және қосалқы маршруттар бойынша ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
6. ҚР-дағы ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ.
4.6
РЖМ – әуе кеңістігін пайдалану режимі
ДД
Дереу ӘҚБ БО-дан белгілеу туралы ақпаратты алғаннан кейін
ӘҚЖ ОБ
1. АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. Брифинг;
4. ЖДП.
1. ҚР-дағы АДО(АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. ҚР-дағы брифинг;
4. Қазақстан Республикасындағы ЖДП.
4.7.
РЖИ – әуе кеңістігін пайдалану режимін тоқтату
ДД
ӘҚБ БО-дан анықталған ақпаратты алысымен дереу
ӘҚБ БО
1. АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. Брифинг;
4. ЖДП.
1. ҚР-дағы АДО(АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. Қазақстан Республикасындағы брифинг;
4. ҚР-дағы ЖДП.
5
ӘҚБ БО хабарламалары
5.1
РЖМ - әуе кеңістігін пайдалануға шектеулер мен тыйым салулар
ДД
Режимді белгілегеннен кейін дереу
ӘҚБ БО.
1. ӘҚЖ БО.
1. ӘҚЖ БО.
5.2
РЖИ - әуе кеңістігін пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды алып тастау
ДД
Режимді алып тастағаннан кейін дереу
ӘҚБ БО.
1. ӘҚЖ БО.
1. ӘҚЖ БО.
5.3
ППН – ұшу жоспарын бекітпеу (FPL).
ГГ
Ұшу жоспарын алғаннан кейін 30 минуттан кешіктірмей.
ӘҚБ БО.
1. ӘҚБ органы;
2. КВС (авиациялық әскери бөлімдерінің командирлері).
1. ӘҚБ органы;
2. КВС (авиациялық әскери бөлімдерінің командирлері).
5.4
ПЛН - алдағы және ағымдағы тәуліктерге әуе кеңістігін пайдалану жоспарынан үзінділер.
ГГ
Алдағы тәулікте – жергілікті уақыт бойынша сағат 21-ден кешіктірмей.
Ағымдағы тәулікте – ағымдағы жоспардың өзгеруі бойынша дереу.
ӘҚБ БО.
1. ӘҚЖ БО;
2. ӘҚБ органы;
3. ӘҚҚ әскери органы.
1. ӘҚЖ ОБ;
2. ӘҚБ БО органы;
3. ӘҚҚ әскери органы.
6
ӘҚБ органдарының хабарламалары
6.1
РЖМ - әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеу
ГГ
Қысқа мерзімді шектеуді белгілегеннен кейін дереу
ӘҚБ органы
1. АДО (АДП)
1. АДО (АДП)
6.2
РЖИ - әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулерді алып тастау
ДД
Режимді орнатқаннан кейін дереу
ӘҚБ органы
1. АДО (АДП)
1. АДО (АДП)
7
Басқарылмайтын пилотсыз аэростаттар пайдаланушыларының хабарламалары және атыс жүргізу, зымырандарды ұшыру және жарылыс жұмыстарын өткізуге байланысты хабарламалар
7.1
Пилотсыз аэростаттарға әуе кеңістігін пайдалануға өтінім
ДД
Қызмет басталғанға дейін кем дегенде 24 сағат бұрын
Пайдаланушы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ органы.
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ органы.
7.2
Атыстарды өткізу, зымырандарды ұшыру, жарылыс жұмыстарын өткізуге байланысты хабарлама
ДД
Ұшу басталғанға дейін кем дегенде 24 сағат бұрын
ӘК пайдаланушы.
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ органы.
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ органы.
8
Әуежайлардың диспетчерлік қызметтерінің (ӘДҚ) хабарламалары
8.1
АЛР – авариялық хабарландыру (Alerting – ALR - ӘК-нің бұзылуы, жердегі төтенше уақиғалар туралы бастапқы хабарлама, сондай-ақ ӘК қауіпсіздігі, экипаж және жолаушылар туралы кез келген ақпарат
Мәліметтерді алғаннан, фактілерді анықтағаннан кейін дереу
ӘДҚ
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО.
1. ӘҚЖ БО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган;
3. Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО.
Ескертпе: Қазақстан Республикасының өкілеттік органдарының орналасқан жері, жұмыс кестесі мен байланыс деректері Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинақтарында жарияланады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӘДО - әуеайлақтық диспетчерлік орталық;
ӘАДП - әуеайлақ ауданының диспетчерлік пункті;
АДП – аудандық диспетчерлік пункт;
АДО – аудандық диспетчерлік орталық.
CAA – Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (Civil Aviation Authority)
CFMU – әуе қозғалысын жоспарлаудың орталық органы (Central Flight Management Unit).
ATFMU – әуе кеңістігін пайдаланудың жоспарлау органы (Air Traffic Flow Management Unit)
FMP - әуе қозғалысының легін ұйымдастыру пункті (Flow Management Position)
ACC – әуе қозғалысына қызмет көрсету ауданы – ӘҚҚА (Air Control Centre).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1429 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану қағидасына
4-қосымша
Ұшу мақсаттары және литерлердің атауы және олардың шартты
белгілері
гуманитарлық көмек көрсету жөніндегі ұшулар
HUM
денсаулық сақтау органдарының өтінімдері бойынша халыққа медициналық көмек көрсетуге арналған ұшулар
HOSP
медициналық көрсеткіштер бойынша өмірлеріне қауіп-қатер төніп тұрған адамдарды авариялық эвакуациялауға арналған ұшулар
МEDEVAC
іздестіру-құтқару ұшулары
SAR
"мемлекет басшысы" мәртебесі бар ұшулар
HEAD
"мемлекет басшысы" мәртебесі жоқ мемлекеттік органдармен арнайы мәлімденген ұшулар
STATE
ӘҚҰ (ӘҚБ) органдары үшін ұшу жоспарларында берілетін қауіпсіздік мақсаттағы құпия ұшулар
PROTECTED
арнайы бөлінген әуе кеңістігінде ұшуды орындайтын әуе кемесі
ALTRV
atfm қолданылатын іс-шараларынан босатылған әуе кемесінің ұшуы
ATFMX
өртті сөндіру жөніндегі ұшулар
FFR
радиотехникалық құралдар мен жарықсигналды жабдықтың үстінен ұшып өту
FLTCK
қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын әуе кемесінің ұшуы
HAZMAT
ӘҚБ әскери органдарының жауапкершілік аймағындағы ұшу
MARSA
rvsm бар ұшу үшін жабдықталмаған әуе кемесінің rvsm әуе кеңістігінде ұшу
NONRVSM
сынақты ұшуы
01
авиациялық техниканың ұшып өтуі
02
авиациялық жұмыстар
03
жаттығу ұшуы
04
"А" литері
А
"ОК" литері
ОК
"ПК" литері
ПК

4. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации
1. РДЦ(РДП) по маршруту полета в РК
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок в РК
3. Органу войск ПВО
4. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации
4.3.
ПЛН - выписки планов использования воздушного пространства на предстоящие и текущие сутки
ГГ
На предстоящие сутки - не позднее 21.00 местного времени.
На текущие сутки - немедленно по изменению текущего плана
ГЦ ПВД
1. РДЦ(РДП) по маршруту полета в РК;
2. Брифинг аэродромов вылета и посадок в РК;
3. Органу войск ПВО;
4. МДП по маршруту полетов в РК
4.4.
ППН - не утверждение плана полета, запрет на использование воздушного пространства
ГГ
Не позднее 30 минут после получения плана полета
ГЦ ПВД
1. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации;
2. Брифинг аэродромов вылета подавшего план полета;
3. ГЦ УВД;
4. Эксплуатанту ВС
1. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации;
2. Брифинг аэродромов вылета подавшего план полета;
3. ГЦ УВД;
4. Эксплуатанту ВС
4.5.
УЛС - выполнение литерных рейсов
ГГ
Накануне дня полета - при получении указания уполномочен-
ного органа в сфере гражданской авиации, поступившее за сутки до выполнения полета;
Немедленно - по получению указания уполномочен-
ного органа в сфере гражданской авиации в день вылета
ГЦ ПВД
1. Эксплуатанту ВС РК;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3. МДП по маршруту полета;
4. ГЦ УВД;
5. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета и запасным;
6. ДСА аэропортов вылета и посадок.
1. Эксплуатанту ВС РК;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3. МДП по маршруту полета в РК;
4. ГЦ УВД;
5. Брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета и запасным в РК;.
6. ДСА аэропортов вылета и посадок в РК
4.6.
РЖМ – режим использования воздушного пространства
ДД
Немедленно после получения информации об установлении от ГЦ УВД
ГЦ ПВД
1. РДЦ(РДП);
2. NOTAM-офис;
3. Брифинг;
4. МДП
1. РДЦ(РДП)в РК;
2. NOTAM-офис;
3. Брифингв РК;
4. МДП в РК.
4.7.
РЖИ – отмена режима на использования воздушного пространства
ДД
Немедленно после получения информации об установлении от ГЦ УВД
ГЦ ПВД
1. РДЦ(РДП);
2. NOTAM-офис;
3. Брифинг;
4. МДП
1. РДЦ(РДП)в РК;
2. NOTAM-офис;
3. Брифингв РК;
4. МДП в РК.
5.
Сообщения ГЦ УВД
5.1.
РЖМ - ограничения и запреты на использования воздушного пространства
ДД
Немедленно по установлению режима
ГЦ УВД
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
5.2.
РЖИ - отмена ограничений и запретов на использование воздушного пространства
ДД
Немедленно по снятию режима
ГЦ УВД
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
5.3.
ППН - не утверждение плана полета (FPL).
ГГ
Не позднее 30 минут после получения плана полета
ГЦ УВД
1. Органу УВД;
2. КВС(командиры авиационных воинских частей.
1. Органу УВД;
2. КВС(командиры авиацион-
ных воинских частей.
5.4.
ПЛН - выписки планов использования воздушного пространства на предстоящие и текущие сутки.
ГГ
На предстоящие сутки - не позднее 21 часа местного времени.
На текущие сутки - немедленно по изменению текущего плана.
ГЦ УВД
1. ГЦ ПВД;.
2. Органам УВД;
3. Органу войск ПВО;
1. ГЦ ПВД;
2. Органам УВД;
3. Органу войск ПВО;
6.
Сообщения органов УВД
6.1.
РЖМ - кратковременное ограничение на использование воздушного пространства
ГГ
Немедленно по установлению кратковремен-
ного ограничения
Орган УВД
1. РДЦ(РДП)
1. РДЦ(РДП
6.2
РЖИ - отмена кратковременных ограничений на использование воздушного пространства
ДД
Немедленно по установлению режима
Орган УВД
1 РДЦ(РДП)
1 РДЦ(РДП)
7.
Сообщения экспулатантов неуправляемых беспилотных аэростатов и сообщения, связанные с проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ
7.1.
Заявка на использование воздушного пространства беспилотными аэростатами.
ДД
Не менее чем за 24 часа до начала полета
Экспулатант.
1. ГЦ УВД;
2. Органу УВД
1. ГЦ УВД;.
2. Органу УВД
7.2.
Сообщение, связанные с проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ
ДД
Не менее чем за 24 часа до начала деятельности
Пользователь ВП
1. ГЦ УВД;.
2 Органу УВД
1. ГЦ УВД;.
2. Органу УВД
8.
Сообщения диспетчерских служб аэропортов (ДСА)
8.1.
АЛР – Аварийное оповещение (Alerting – ALR-первичное сообщение о повреждении ВС, чрезвычайных происшествий на земле, а также любой информации безопасности ВС, экипажу и пассажирам
Немедленно по получении сведений, установления факта
ДСА
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации;
3. ГЦ УВД по государственным ВС
1. ГЦ ПВД;
2. Уполномочен-
ный орган в сфере гражданской авиации;
3. ГЦ УВД по государствен-
ным ВС
Примечание: Местоположение полномочных органов Республики Казахстан, график работы и контактные данные публикуются в сборниках аэронавигационной информации Республики Казахстан.
расшифровка аббревиатур:
АДЦ – аэродромный диспетчерский центр;
ДПРА – диспетчерский пункт района аэродрома;
РДП – районный диспетчерский пункт;
РДЦ – районный диспетчерский центр.
CAA – Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации (Civil Aviation Authority);
CFMU – Центральный орган планирования воздушного движения (Central Flight Management Unit);
ATFMU – Орган планирование использования воздушного пространства (Air Traffic Flow Management Unit);
FMP – пункт организации потоков воздушного движения (Flow Management Position);
ACC – Район обслуживания воздушного движения – РОВД (Air Control Centre).
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 1429
Приложение 4
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Наименование целей и литеров полетов и их условные обозначения
полеты по оказанию гуманитарной помощи
HUM
полеты для оказания медицинской помощи населению по заявкам органов здравоохранения
HOSP
полеты для аварийной эвакуации людей, жизнь которых по медицинским показаниям находится под угрозой
МEDEVAC
поисково-спасательные полеты
SAR
полеты со статусом "глава государства"
HEAD
специально заявленные государственными органами полеты без статуса "глава государства"
STATE
секретные в целях безопасности полеты, передаваемые в планах полета для органов овд (увд)
PROTECTED
воздушное судно, выполняющее полет в специально выделенном воздушном пространстве
ALTRV
полет воздушного судна, освобожденного от применяемых мер atfm
ATFMX
полеты по тушению пожаров
FFR
облет радиотехнических средств и светосигнального оборудования
FLTCK
полет воздушного судна, осуществляющего перевозку опасных грузов
HAZMAT
полет в зоне ответственности военных органов УВД
MARSA
полет в воздушном пространстве rvsm воздушного судна, не оборудованного для полетов с rvsm
NONRVSM
испытательный полет
01
облет авиационной техники
02
авиационные работы
03
тренировочный полет
04
литер "А"
А
литер "ОК"
ОК
литер "ПК"
ПК

Ескертпе. 01, 02, 03, 04, А, ОК, ПК шартты белгілері Қазақстан Республикасының шегіндегі ұшулар кезінде ғана қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1429 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану қағидасына
5-қосымша
Навигациялық ерекшеліктер және ұшу жоспарындағы олардың шартты
белгілері
ерекшеліктер атауы
ұшу жоспарындағы шартты белгіленуі
RNAV ерекшеліктері
RNAV 10 (RNP 10)
A1
RNAV 5, БАРЛЫҚ РҰҚСАТ ЕТІЛГЕН ДАТЧИКТЕР
B1
RNAV 5, GNSS
B2
RNAV 5, DME/DME
B3
RNAV 5, VOR/DME
B4
RNAV 5, INS или IRS
B5
RNAV 5, LORAN C
B6
RNAV 2, БАРЛЫҚ РҰҚСАТ ЕТІЛГЕН ДАТЧИКТЕР
C1
RNAV 2, GNSS
C2
RNAV 2, DME/DME
C3
RNAV 2, DME/DME/IRU
C4
RNAV 1, БАРЛЫҚ РҰҚСАТ ЕТІЛГЕН ДАТЧИКТЕР
D1
RNAV 1, GNSS
D2
RNAV 1, DME/DME
D3
RNAV 1, DME/DME/IRU
D4
RNP ерекшеліктері
RNP 4
L1
БАЗАЛЫҚ RNP 1, БАРЛЫҚ РҰҚСАТ ЕТІЛГЕН ДАТЧИКТЕР
O1
Базовые RNP 1, GNSS
О2
Базовые RNP 1, DME/DME
O3
Базовые RNP 1, DME/DME/IRU
O4
RNP APCH
S1
RNP APCH C BARO-VNAV
S2
RNP AR APCH c RF
T1
RNP AR APCH без RF
T2
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1429 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану қағидасына
6-қосымша
Ұшу жоспары бланкісінің үлгісі (FPL)
*Ескертпе:
1. Ұшу жоспары бланкісін толтыру
Ұшу жоспары бланкісінің үлгісі 5-қосымшада келтірілген және арнайы бөлінген нөмірленген жолдардан тұрады.
Ұшу бланкісін толтыруға қойылатын жалпы талаптар:
1) белгіленген форматтар мен деректерді белгілеу әдісін қатаң ұстану;
2) бірінші көзделген кеңістікке деректерді енгізу. Қосымша кеңістіктер бар болған жағдайда, бланкінің толтырылмаған жерін таза күйінде қалдыру;
3) уақытты UTC (әлемдік үйлестірілген уақыт) бойынша төрт цифрмен көрсету;
4) өткен есептік уақытты төрт цифр түрінде (сағаттар пен минуттар) енгізу;
5) 1-2 жолдардың мекенжай бөлігін ӘҚҚ қызметтері толтырады.
Ұшулар және қонулар әуеайлақтың жақын маңында орналасқан қону алаңынан орындалған жағдайда, ұшу жоспарында сол әуеайлақтың шартты белгіленуі көрсетіледі.
2. ӘҚҰ деректерін енгізу
7-19 жолдарды төменде көрсетілген талаптарға сәйкес толтыру:
7-жол. Әуе кемесінің тану индексі
(ең көбі 7 белгі)
Кемінде 7 әріптік-цифрлық белгіден тұратын және дефистер немесе символдарды қамтымайтын мына әуе кемелерінің тану индексінің бірін енгізу:
1) соңынан тану индексі келетін ӘК пайдаланушыларының ИКАО коды (ӘҚҚ органымен байланысу үшін радиотелефондық шақыру ретінде көрсетілген байланыстыруды пайдаланған жағдайда);
2) әуе кемесінің ұлттық белгісі және тіркеу нөмірі (ӘҚҚ органымен байланысу үшін радиотелефондық шақыру ретінде көрсетілген байланыстыруды пайдаланған немесе әуе кемесі байланыс құралдарымен жабдықталмаған жағдайда).
8-жол. Ұшу қағидалары және түрі
(1 немесе 2 белгі)
Ұшу қағидалары
Ұшу қағидаларында қолданылатын санаттарды белгілеу үшін мына әріптердің бірін енгізу:
I – егер барлық ұшу АҰҚ бойынша жүргізіледі деп жоспарланса;
V – егер барлық ұшу КҰҚ бойынша жүргізіледі деп жоспарланса;
Y – егер ұшу алдымен АҰҚ бойынша жүргізілсе, ал кейіннен ұшу қағидалары бір немесе бірнеше рет өзгеретін болса;
Z – егер ұшу алдымен КҰҚ бойынша жүргізілсе, кейіннен бір немесе бірнеше рет ұшу қағидалары өзгеретін болса.
15-жолда ұшу қағидаларын өзгерту жоспарланған тармақ немесе тармақша көрсетіледі.
Ұшу түрі
Ұшу түрін белгілеу үшін мына әріптердің бірін енгізу:
S – тұрақты әуе қатынасы үшін;
N – тұрақты емес әуе тасымалдары үшін;
G – жалпы сипаттағы авиация үшін;
M – әскери ұшақтардың ұшуы үшін;
X – жоғарыда көрсетілмеген кез келген басқа санаттар үшін.
18-жолда STS индексінен кейін ӘҚҰ органы тарапынан ерекше назарды талап ететін ұшу мәртебесін және RMK индексінен кейін себебін көрсету.
9-жол. Әуе кемелерінің цифры мен түрі және ізінің
турбуленттілік санаты
Әуе кемелерінің цифры (1 немесе 2 белгі)
Әуе кемелері бірден көп болса, олардың санын енгізу.

Примечание. Условные обозначения 01, 02, 03, 04, А, ОК, ПК применяются только при полетах в пределах Республики Казахстан.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 1429
Приложение 5
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Навигационные спецификации и их условные
обозначения в плане полета
наименование спецификации
Условное обозначение в плане полета
Спецификации RNAV
RNAV 10 (RNP 10)
A1
RNAV 5, все разрешенные датчики
B1
RNAV 5, GNSS
B2
RNAV 5, DME/DME
B3
RNAV 5, VOR/DME
B4
RNAV 5, INS или IRS
B5
RNAV 5, LORAN C
B6
RNAV 2, все разрешенные датчики
C1
RNAV 2, GNSS
C2
RNAV 2, DME/DME
C3
RNAV 2, DME/DME/IRU
C4
RNAV 1, все разрешенные датчики
D1
RNAV 1, GNSS
D2
RNAV 1, DME/DME
D3
RNAV 1, DME/DME/IRU
D4
Спецификации RNP
RNP 4
L1
Базовые RNP 1, все разрешенные датчики
O1
Базовые RNP 1, GNSS
О2
Базовые RNP 1, DME/DME
O3
Базовые RNP 1, DME/DME/IRU
O4
RNP APCH
S1
RNP APCH C BARO-VNAV
S2
RNP AR APCH c RF
T1
RNP AR APCH без RF
T2
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 1429
Приложение 6
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Образец бланка плана полета (FPL)*
* Примечание:
1. Заполнение бланка плана полета
Образец бланка плана полета приведен в приложении 5 и состоит из специально выделенных пронумерованных полей.
Общие требования к заполнению бланка полета:
1) строго придерживаться предписанных форматов и метода обозначения данных;
2) внесение данных в первое предусмотренное пространство. При наличии дополнительного пространства оставить незаполненные места бланка чистыми.
3) время указывать четырьмя цифрами по UTC (всемирное координированное время);
4) расчетное истекшее время вносить в виде четырех цифр (часы и минуты);
5) адресная часть полей 1-2 заполняется службами ОВД.
В случае выполнения взлетов и посадок с посадочных площадок, расположенных в близлежащих окрестностях аэродрома, в плане полета указывается условное обозначение такого аэродрома.
2. Внесение данных ОВД
Заполнить поля 7–19 в соответствии с приводимыми ниже требованиями:
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна
(максимум 7 знаков)
Внести один из следующих опознавательных индексов воздушного судна, состоящий не более чем из 7 буквенно-цифровых знаков и не содержащий дефисов или символов:
1) код ИКАО эксплуатантов ВС, за которым следует опознавательный индекс (при использовании указанного сочетания в качестве радиотелефонного позывного для связи с органом ОВД);
2) национальный знак и регистрационный номер воздушного судна (при использовании указанного сочетания в качестве радиотелефонного позывного для связи с органом ОВД или воздушное судно не оборудовано средствами радиосвязи)
Поле 8. Правила и тип полета (1 или 2 знака)
Правила полета
Внести одну из следующих букв для обозначения категории применяемых правил полета:
I – если планируется, что весь полет будет выполняться по ППП;
V – если планируется, что весь полет будет выполняться по ПВП;
Y – если полет вначале будет выполняться по ППП, а затем один или несколько раз будут изменены правила полета;
Z – если полет вначале будет выполняться по ПВП, а затем один или несколько раз будут изменены правила полета.
В поле 15 указать пункт или пункты, где планируется изменить правила полета.
Тип полета
Внести одну из следующих букв для обозначения типа полета:
S – для регулярного воздушного сообщения;
N – для нерегулярных воздушных перевозок;
G – для авиации общего назначения;
M – для полетов военных самолетов;
X – для любых других категорий, не указанных выше.
В поле 18 после индекса STS указать статус полета требующего особого внимания со стороны органа ОВД, и причину после индекса RMK.
Поле 9. Количество и тип воздушных судов и категория
турбулентности следа
Количество воздушных судов (1 или 2 знака)
Внести количество воздушных судов, если их больше одного.

Әуе кемесінің түрі (2–4 белгі)
ИКАО Doc 8643 "Әуе кемелері түрлерінің шартты белгілері" құжатында көрсетілген тиісті шартты белгілерді енгізу немесе, егер осындай шартты белгілер айқындалмаған болса, немесе бірден артық әуе кеме түрі қатармен ұшқан жағдайда ZZZZ енгізу және 18-жолда TYP белгілер тобынан кейін әуе кемесінің (кемелерінің) (санын және) түрін (түрлерін) көрсету.
Ізінің турбуленттілік санаты (1 белгі)
Әуе кемесі ізінің турбуленттілік санатын көрсету үшін ұзын қисық сызықтан кейін мына әріптердің бірін енгізу:
Н – Ауыр, барынша жоғары сертификатталған ұшып көтерілу салмағы 136 000 кг немесе одан да көп әуе кемесінің түрін көрсетуге арналған;
М – Орташа, барынша жоғары сертификатталған ұшып көтерілу салмағы 136 000 кг кем, бірақ 7000 кг аспайтын әуе кемесінің түрін көрсетуге арналған;
L – Жеңіл, барынша жоғары сертификатталған ұшып көтерілу салмағы 7000 кг немесе одан аз әуе кемесінің түрін көрсетуге арналған.
10-жол. Әуе кемісінің және экипаждың жабдығы мен мүмкіндіктері
Мүмкіндіктер мынадай элементтерді қамтиды:
1) әуе кемісінің бортында жұмысқа жарамды тиісті жабдықтың болуы;
2) ұшу экипажының біліктілігіне сәйкес келетін жабдық пен мүмкіндіктер.
Радиобайланыс құралдары, навигациялық құралдар, қонуға кіру құралдары және мүмкіндіктері
Мына әріптердің бірін енгізу:
N – маршрут бойынша ұшуға арналған борттық байланыс құралдары, навигациялық құралдар және қонуға кіру құралдары болмаған жағдайда немесе бұл жабдық жұмыс істемесе;
S – егер маршрут бойынша ұшуға арналған стандартты борттық байланыс құралдары, навигациялық құралдар және қонуға кіру құралдары болған жағдайда және олар жұмысқа жарамды болса. Стандартты жабдыққа ӨЖЖ радиотелефон, VOR және ILS жатады және (немесе) қолда бар және жұмысқа жарамды байланыс құралдары, навигациялық құралдар, қонуға кіру құралдары және мүмкіндіктерді белгілеу үшін мына әріптердің бірін немесе бірнешеуін енгізу:
A – GBAS негізіндегі қону жүйесі;
B – LPV (APV c SBAS);
C – LORAN C;
D – DME;
E1 – FMC WPR ACARS;
Е2 – D-FIS ACARS;
Е3 – PDC ACARS;
F – ADF;
G – GNSS (NAV/индексінен кейін 18-жолда қосымша ретінде GNSS сыртқы функциялық толықтыру түрлерін көрсету);
H – ЖЖ радиотелефон;
I – Инерциялы навигация;
J1 – ATN (3-ескертпені қарау) негізіндегі CPDLC арналған 2-режимдегі VDL;
J2 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған HFDL;
J3 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған А режиміндегі VDL;
J4 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC 2-режимдегі VDL;
J5 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған SATCOM (INMARSAT);
J6 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған SATCOM (MТSAT);
J7 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған SATCOM (Iridium);
K – MLS;
L – ILS;
M1 – ӘҚБ (INMARSAT) арналған радиотелефонды (RTF) SATCOM;
М2 – ӘҚБ (МТSАТ) арналған радиотелефонды байланыс (RTF);
М3 – ӘҚБ (Iridium) арналған радиотелефонды байланыс (RTF);
O – VOR;

Тип воздушного судна (2–4 знака)
Внести соответствующее условное обозначение, указанное в Doc 8643 ИКАО "Условные обозначения типов воздушных судов", или, если такое условное обозначение не определено, или в случае полетов строем более одного типа воздушного судна, вставить ZZZZ и в поле 18 указать (количество и) тип(ы) воздушного(ых) судна (судов) после группы знаков TYP.
Категория турбулентности следа (1 знак)
Внести после длительной косой черты одну из следующих букв для указания категории турбулентности следа воздушного судна:
Н – Тяжелое, для указания типа воздушного судна с максимальной сертификационной взлетной массой 136 000 кг или более;
М – Среднее, для указания типа воздушного судна с максимальной сертификационной взлетной массой менее 136 000 кг, но более 7000 кг;
L – Легкое, для указания типа воздушного судна с максимальной сертификационной взлетной массой 7000 кг или менее.
Поле 10. Оборудование и возможности воздушного судна и экипажа
Возможности включают в себя следующие элементы:
1) наличие соответствующего исправного оборудования на борту воздушного судна;
2) оборудование и возможности, соответствующие квалификации летного экипажа;
Средства радиосвязи, навигационные средства, средства захода на посадку и возможности
Внести одну из следующих букв:
N - в случае отсутствия бортовых средств связи, навигационных средств и средств захода на посадку для полета по маршруту, либо это оборудование не работает;
S - если имеются стандартные бортовые средства связи, навигационные средства или средства захода на посадку для полетов по маршруту и они находятся в исправном состоянии. К стандартному оборудованию относятся ОВЧ-радиотелефон, VOR и ILS и(или) вставить одну или несколько следующих букв для обозначения имеющихся и исправных средств связи, навигационных средств, средств захода на посадку и возможностей:
A – система посадки на основе GBAS;
B – LPV (APV c SBAS);
C – LORAN C;
D – DME;
E1 – FMC WPR ACARS;
Е2 – D-FIS ACARS;
Е3 – PDC ACARS;
F – ADF;
G – GNSS (дополнительно в поле 18 после индекса NAV/ указать типы внешнего функционального дополнения GNSS);
H – ВЧ-радиотелефон;
I – Инерциальная навигация;
J1 – VDL режима 2 для CPDLC на основе ATN (см. примечание 3);
J2 – HFDL для CPDLC на основе FANS 1/А;
J3 – VDL режима А для CPDLC на основе FANS 1/А;
J4 – VDL режима 2 для CPDLC на основе FANS 1/А;
J5 – SATCOM (INMARSAT) для CPDLC на основе FANS 1/А;
J6 – SATCOM (MТSAT) для CPDLC на основе FANS 1/А;
J7 – SATCOM (Iridium) для CPDLC на основе FANS 1/А;
K – MLS;
L – ILS;
M1 – радиотелефонная (RTF) SATCOM для УВД (INMARSAT);
М2 – радиотелефонная связь (RTF) для УВД (МТSАТ);
М3 – радиотелефонная связь (RTF) для УВД (Iridium);
O – VOR;

Р1-Р9 – RСР үшін резервтелген;
R – PBN үшін бекітілген (PBN/ белгілер тобынан кейін 18-жолда қосымша ретінде осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес навигациялық ерекшеліктердің шартты белгілері көрсетіледі);
T – TACAN;
U – УЖЖ радиотелефон;
V – ӨЖЖ радиотелефон;
W – RVSM үшін бекітілген.
X – MNPS үшін бекітілген;
Y – 8,33 кГц арналарды тарату мүмкіндігі бар ӨЖЖ радиотелефон;
Z – өзге де борттық жабдық немесе өзге де мүмкіндіктер (СОМ/, NAV/ және/немесе DAT сәйкес келетін белгілер тобынан кейін өзге де қолданылатын борттық жабдық 18-жолда қосымша ретінде көрсетіледі).
Навигациялық сипаттамалар туралы ақпарат маршруттың рұқсаты мен тапсырмасын беру мақсатында ӘҚҚ органына беріледі.
Бақылау жабдығы және оның мүмкіндіктері
Осы ұшу маршруты үшін борттық бақылау жабдығы болмаған немесе істен шыққан жағдайда N әрпін енгізу немесе жұмысқа жарамды борттық жабдықты және/немесе бақылау мүмкіндігін белгілеу үшін ең көбі 20 белгіден тұратын мынадай сәйкестендіргіштердің біреуін немесе бірнешеуін енгізу:
А және С режимдеріндегі ЕШРЛ:
A – қабылдап жауап беру – А режимі (4 цифр – 4096 код);
С – қабылдап жауап беру – А режимі (4 цифр – 4096 код) және С режимі;
S режиміндегі ЕШРЛ:
Е – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін, барометрлік биіктік туралы деректерді және ұзартылған өздігімен шығаратын сигналды беру мүмкіндігі бар S режимі (ADS-B);
Н – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін, барометрлік биіктік туралы деректерді және жетілдірілген бақылау мүмкіндігін беру мүмкіндігі бар S режимі;
I – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін беру мүмкіндігі бар, бірақ барометрлік биіктік туралы деректерді беру мүмкіндігі жоқ S режимі;
L – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін, барометрлік биіктік туралы деректерді, ұзартылған өздігімен шығаратын сигналды беру мүмкіндігі (ADS-B) және жетілдірілген бақылау мүмкіндігі бар S режимі;
P – қабылдап жауап беру – барометрлік биіктік туралы деректерді беру мүмкіндігі бар, бірақ әуе кемесінің тану индексін беру мүмкіндігі жоқ S режимі;
S – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін және барометрлік биіктік туралы деректерді беру мүмкіндігі бар S режимі;
Х – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін және барометрлік биіктік туралы деректерді беру мүмкіндігі жоқ S режимі.
Автоматты тәуелді радиотарату бақылауы (ADS-B):
Бөлінген 1090 МГц жиіліктегі ADS-B "out" мүмкіндігі бар В1 - ADS-B;
Бөлінген 1090 МГц жиіліктегі ADS-B "out" және "in" мүмкіндіктері бар В2 - ADS-B;
U1 – UAT пайдалану кезіндегі ADS-B "out" мүмкіндігі;
U2 – UAT пайдалану кезіндегі ADS-B "out" және "in" мүмкіндіктері;

Р1-Р9 – зарезервированы для RСР;
R – утверждено для PBN (дополнительно в поле 18 после группы знаков PBN/ указываются условные обозначения навигационных спецификаций в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам);
T – TACAN;
U – УВЧ-радиотелефон;
V – ОВЧ-радиотелефон;
W – утверждено для RVSM.
X – утверждено для MNPS;
Y – ОВЧ-радиотелефон с возможностью разноса каналов 8,33 кГц;
Z – Прочее бортовое оборудование или прочие возможности (дополнительно в поле 18 указать прочее применяемое бортовое оборудование после соответствующей группы знаков СОМ/, NAV/ и/или DAT).
Информация о навигационных характеристиках предоставляется органу ОВД для целей выдачи разрешения и задания маршрута.
Оборудование наблюдения и его возможности
Внести букву N в случае отсутствия или неисправности бортового оборудования наблюдения для данного маршрута полета или вставить один или несколько из следующих идентификаторов, состоящих не более чем из 20 знаков, для обозначения исправного бортового оборудования и/или возможностей наблюдения.
ВОРЛ режимов А и С:
A – приемоответчик – режим А (4 цифры – 4096 кодов);
С – приемоответчик – режим А (4 цифры – 4096 кодов) и режим С;
ВОРЛ режима S:
Е-приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна, данных о барометрической высоте и удлиненного самогенерируемого сигнала (ADS-B);
Н – приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна, данных о барометрической высоте и возможностью усовершенствованного наблюдения;
I – приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна, но без передачи данных о барометрической высоте;
L – приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна, данных о барометрической высоте, удлиненного самогенерируемого сигнала (ADS-B) и возможностью усовершенствованного наблюдения;
P – приемоответчик – режим S с возможностью передачи данных о барометрической высоте, но без передачи опознавательного индекса воздушного судна;
S – приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна и данных о барометрической высоте;
Х – приемоответчик – режим S, без возможности передачи опознавательного индекса воздушного судна и данных о барометрической высоте.
Радиовещательное автоматическое зависимое наблюдение (ADS-B):
В1 – ADS-B с возможностью ADS-B "out" на выделенной частоте 1090 МГц;
В2 – ADS-B с возможностями ADS-B "out" и "in" на выделенной частоте 1090 МГц;
U1 – возможности ADS-B "out" при использовании UAT;
U2 – возможности ADS-B "out" и "in" при использовании UAT;

V1 – 4 режимді VDL пайдалану кезіндегі ADS-B "out" мүмкіндігі;
V2 – 4 режимді VDL пайдалану кезіндегі ADS-B "out" және "in" мүмкіндіктері.
Келісімшартты автоматты тәуелді бақылау (ADS-С):
FANS 1/А мүмкіндіктері бар D1 - ADS-С;
ATN мүмкіндіктері бар G1 - ADS-С.
Жоғарыда көрсетілмеген әріптік-цифрлық белгілер резервтелген.
Бақылауды қолданудың қосымша түрлерін SUR/белгілер тобынан кейін 18-жолда көрсету қажет.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
(8 белгі)
"Орналасу орнының көрсеткіштері (индекстері)" (Doc 7910) құжатында көрсетілген ұшып шығу әуеайлағының орналасу орны үшін ИКАО-ның төрт әріптік индексін енгізу.
Егер орналасу орнының индексі берілмеген болса, ZZZZ енгізу және 18-жолда алдыңғы DEP/белгілер тобынан кейін әуеайлақ атауын немесе орналасу орнын көрсету, немесе егер әуе кемесі әуеайлақтан ұшып шықпаса, алдыңғы DEP белгілер тобынан кейін маршруттағы бірінші нүктені немесе маркерлік радиомаякты көрсету.
Ұшу кезінде әуе кемесінің бортынан ұшу жоспарын алған кезде AFIL енгізу және 18-жолда алдыңғы DEP/белгілер тобынан кейін қосымша ұшу жоспары туралы деректерді алуға болатын ӘҚҰ органының орналасу орны үшін ИКАО-ның төрт әріптік көрсеткішін көрсету.
Ұшып шығу алдында берілген ұшу жоспарына қалыптарды жинауды есептеу уақытын енгізу (EOBT) немесе ұшу барысында әуе кемесінен алынған ұшу жоспарына берілген ұшу жоспары жататын маршруттағы бірінші пункт үстінен ұшып өтудің нақты және есептік уақытын енгізу.
15-жол. Маршрут
Мыналарды енгізу:
1) Крейсерлік жылдамдық (ең көбі 5 белгі)
Пайдаланушының таңдауы бойынша көрсетілген ұшудың бірінші немесе барлық крейсерлік учаскесі үшін шынайы әуе жылдамдығын көрсету:
бір сағаттағы километрде – кейіннен төрт цифр жазылған К әрпімен;
тораптарда – кейіннен төрт цифр жазылған N әрпімен;
Маха нақты цифр арқылы, жүздікке дейінгі дәлдікпен – соңынан үш цифр жазылған М әрпімен.
2) Крейсерлік эшелон (ең көбі 5 белгі)
Белгіленген маршруттың бірінші немесе барлық учаскелері үшін алдын ала жоспарланған крейсерлік эшелонды мына түрде көрсету:
кейіннен үш цифры бар F әрпі түрінде көрсетілген ұшу эшелоны;
кейіннен төрт цифры бар S әрпімен көрсетілген ондаған метрдегі ұшу эшелоны;
кейіннен үш цифры бар А әрпімен көрсетілген жүздеген футтағы абсолюттік биіктік;
кейіннен төрт цифры бар М әрпімен көрсетілген ондаған метрдегі абсолюттік биіктік;
КҰК бойынша бақыланбайтын ұшулар үшін, VFR әріптері.
3) Маршрут (жылдамдықтың өзгеруін, эшелонды және/немесе ұшу қағидаларын қоса алғанда)
ӘҚҚ белгіленген маршруттары бойынша ұшу
Егер ұшып шығу әуеайлағы ӘҚҚ маршрутында орналасса немесе онымен байланысты болса, ӘҚҚ бірінші маршрутының индексін енгізу немесе, егер ұшып шығу әуеайлағы ӘҚҚ маршрутында орналаспаған болса немесе онымен байланысты болмаса, ӘҚҚ маршруты индексінің соңынан келетін келесі ӘҚҚ бірінші маршрутының байланысу пунктін көрсетумен DCT әріптерін енгізу. Кейіннен ұшу жылдамдығын және/немесе эшелонын өзгертуді бастау жоспарланған немесе ӘҚҚ маршрутын өзгерту және/немесе ұшу қағидаларын өзгерту жоспарланатын әрбір пунктті көрсету.
Егер ӘҚҚ-ның төменгі маршрутынан жоғарғы маршрутына өту жоспарланған болса және маршруттар бір бағытта орналасқан болса, өту нүктесі туралы деректерді енгізу талап етілмейді.
ӘҚҚ маршрутының келесі пункт индексін көрсету (егер ұшу әуеайлақ ауданында жоспарланса (ӘҚҚ маршрутының пункті) – әуеайлақ атауын қайта көрсету (ӘҚҚ маршрутының пунктін), немесе екі пункт те географиялық координаталарымен айқындалғандағынын қоспағанда, егер ұшу келесі пунктке дейін белгіленген маршруттан тыс жерде өтетін болса, рет әріптерін көрсету.
Егер екі пункт те географиялық координаталармен немесе пеленг және қашықтықпен айқындалмаған болса, келесі пункттер арасына DCT әріптерін енгізу.
Авиациялық жұмыстар бойынша ұшуды орындау кезінде ӘҚҚ
белгіленген маршруттарынан тыс ұшу
15-жолда мынадай кодталған индекстер қолданылады:

V1 – возможности ADS-B "out" при использовании VDL режима 4;
V2 – возможности ADS-B "out" и "in" при использовании VDL режима 4.
Контрактное автоматическое зависимое наблюдение (ADS-С):
D1 – ADS-С с возможностями FANS 1/А;
G1 – ADS-С с возможностями ATN.
Не указанные выше буквенно-цифровые знаки зарезервированы.
Дополнительные виды применения наблюдения следует указывать в поле 18 после группы знаков SUR/.
Поле 13. Аэродром и время вылета (8 знаков)
Внести четырехбуквенный индекс ИКАО для местоположения аэродрома вылета, указанный в документе "Указатели (индексы) местоположения" (Doc 7910).
Если индекс местоположения не присвоен, внести ZZZZ и в поле 18 указать название аэродрома или местоположение после предшествующей группы знаков DEP/, или первую точку на маршруте или маркерный радиомаяк после предшествующей группы знаков DEP, если воздушное судно не взлетело с аэродрома.
При получении план полета с борта воздушного судна во время полета, внести AFIL и в поле 18 указать четырехбуквенный указатель ИКАО для местоположения органа ОВД, у которого можно получить данные о дополнительном плане полета, после предшествующей группы знаков DEP/.
Внести в план полета, представленный до вылета, расчетное время уборки колодок (EOBT) или в план полета, полученный с борта воздушного судна во время полета, фактическое или расчетное время пролета над первым пунктом на маршруте, к которому относится данный план полета.
Поле 15. Маршрут
Внести:
1) Крейсерская скорость (максимум 5 знаков)
Указать истинную воздушную скорость для первого или всего крейского участка полета, выраженную по выбору эксплуатнта:
в километрах в час – буквой К с последующими четырьмя цифрами);
в узлах – буквой N с последующими четырьмя цифрами;
через истинное число Маха, с точностью до сотых – буквой М с последующими тремя цифрами.
2) Крейсерский эшелон (максимум 5 знаков)
Указать запланированный крейсерский эшелон для первого или всего участка намеченного маршрута следующим образом:
эшелон полета, выраженный в виде буквы F, с последующими тремя цифрами;
эшелон полета в десятках метров, выраженный с помощью буквы S с последующими четырьмя цифрами;
абсолютная высота в сотнях футов, выраженная с помощью буквы А с последующими тремя цифрами;
абсолютная высота в десятках метров, выраженная с помощью буквы М с последующими четырьмя цифрами;
для неконтролируемых полетов по ПВП, буквы VFR.
3) Маршрут (включая изменения скорости, эшелона и/или правил полета)
Полеты по установленным маршрутам ОВД
Внести, если аэродром вылета расположен на маршруте ОВД или соединен с ним, индекс первого маршрута ОВД или если аэродром вылета не расположен на маршруте ОВД или не соединен с ним, буквы DCT с последующим указанием пункта соединения первого маршрута ОВД, за которыми следует индекс маршрута ОВД. Затем указать каждый пункт, в котором запланировано начать изменение скорости и/или эшелона полета, или планируется изменение маршрута ОВД и/или изменение правил полета.
Если запланирован переход с нижнего на верхний маршрут ОВД и маршруты расположены в одном и том же направлении, вносить данные о точке перехода не требуется.
Указать индекс следующего пункта маршрута ОВД (если планируется полет в районе аэродрома (пункта маршрута ОВД) – повторно указать наименование аэродрома (пункта маршрута ОВД)), или буквы DCT, если полет до следующего пункта будет проходить за пределами установленного маршрута, за исключением, когда оба пункта определены географическими координатами.
Внести буквы DCT между последующими пунктами, если оба пункта не определены географическими координатами или пеленгом и расстоянием.
Полеты вне установленных маршрутов ОВД при выполнении
полетов по авиационным работам
В поле 15 применяются следующие кодированные индексы:

Ұшуды жоспарлаған кезде жергілікті әуе желілері (ЖӘЖ) бойынша, ЖӘЖ-ден тыс маршруттар бойынша, авиациялық жұмыстар бойынша ФПЛ жолдарын толтыру кириллица әліпбиін пайдаланумен орыс тілінде ИКАО ДОС 4444 2-толықтырудың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
ФПЛ бланкісінің 15-жолындағы "крейсерлік эшелон" бөлімін толтыру кезінде ұшуды шынайы биіктікте қадағаланатын ҰБ-да жүргізу көзделген кезде, ұшу биіктігі шынайы биіктікке сәйкес келетін, кейіннен үш цифр жазылған "И" әрпімен белгіленеді, ал қадағаланбайтын ҰБ-ны "КҰҚ" деп көрсету керек.
ФПЛ бланкісінің 15-жолындағы "маршрут" бөлімін толтыру кезінде маршрутты көрсеткенде, кодталған индексі берілмеген нүктелер қолданылады, минуттарға дейінгі дәлдікпен картада оның географиялық координаталарын көрсетумен М 1:500 000 немесе 1:1000 000 қолданылатын атауларға сәйкес келетін нүктенің географиялық атауын (аталымын) көрсету қажет.
Егер маршрут нүктесінің географиялық атауы (аталымы) болмаса, он секундқа дейінгі дәлдікпен оның географиялық координаталары көрсетіледі.
Егер маршрут нүктесінің географиялық атауы "Навигациялық құралдардың және ЖӘЖ нүктелерінің әліпбилік көрсеткіші", "ҚР ЖӘЖ тізбесі" бөлімдерінде болса, оның географиялық координаталарын көрсету қажет емес.
18-жолды толтыру кезінде ұшуды авиациялық жұмыстар бойынша орындау жоспарланса және жоспарлау кезеңінде ЕТО-ны есептеу мүмкін болмаса, ЕЕТ көрсету үшін үдемелі уақыттың орнына арнайы "0000" (төрт нөл) белгісі қолданылады. Егер қатар ҰАА-ға (ЖДП ауданына) кіру ЖӘЖ келісілмеген нүктелерінде орындалса, қатар тұрған ҰАА (ЖДП ауданы) шегіндегі географиялық координаталар нүктелері көрсетіледі.
Ұзақтығы бір сағаттан астам уақыт бойынша ұшу маршруттары кезінде ұшу уақытының 30 минуттан аспайтын бір-бірінен алыста орналасқан маршруттар бойынша пункттерді (нүктелерді) көрсету.
Аралық әуеайлақтарға (алаңдарға) қону кезінде қону уақыты айқындалмаған және "0" деп белгіленген жағдайда, қисық тік сызықтан кейін 15-жолда "маршрут" бөлімінде тұрақтың шамаланған уақыты көрсетіледі.
ӘҚҚ маршруты
(2–7 белгі)
Маршрутқа немесе маршрут учаскесіне белгіленген кодталған индекс, (әуеайлақ ауданында ұшу кезінде қажет болған жағдайда – ұшып шығудың немесе келіп жетудің стандартты маршрутына белгіленген кодталған индекс).
Негізгі нүкте
(2–11 белгі)
Нүктеге берілген кодталған индекс (2-5 белгі) немесе егер кодталған индекс берілмесе, мынадай жолдардың бірі қолданылады:
1) тек қана градустар (7 белгі):
бойлықты градуспен көрсететін үш цифрмен сүйемелденетін N (солтүстік) немесе S (оңтүстік) әрпінен кейін ендікті градуспен көрсететін 2 цифр, олардан кейін Е (шығыс) немесе W (батыс) әріптері келеді.

При планировании полетов по местным воздушным линиям (МВЛ), маршрутам вне МВЛ, по авиационным работам заполнение полей ФПЛ производится в соответствии с требованиями Добавления 2 ДОС 4444 ИКАО по на русском языке с использованием алфавита кириллицы.
При заполнении раздела "крейсерский эшелон" поля 15 бланка ФПЛ, когда полет предполагается выполнять в контролируемом ВП на истинной высоте, высота полета выражается буквой "И" с последующими тремя цифрами соответствующими истинной высоте, в неконтролируемом ВП указать "ПВП".
При заполнении раздела "маршрут" поля 15 бланка ФПЛ, когда в указании маршрута используются точки, которым не присвоен кодированный индекс, необходимо указывать географическое название (наименование) точки соответствующие названиям, используемым на картах М 1:500 000 или 1:1000 000 с последующим указанием ее географических координат с точностью до минут.
Если точка маршрута не имеет географического названия наименования) – указываются ее географические координаты с точностью до десяти секунд.
Если географическое название точки маршрута имеется в разделах "Алфавитный указатель навигационных средств и точек МВЛ" "Перечня МВЛ РК" указание ее географических координат не обязательно.
При заполнении поля 18 для указания ЕЕТ когда планируется выполнение полета по авиационным работам и рассчитать ЕТО на стадии планирования не представляется возможным вместо нарастающего времени используется специальное обозначение "0000" (четыре нуля). Если вход в смежный РПИ (район МДП) происходит не на оговоренных точках МВЛ – указываются географические координаты точки на границе смежных РПИ (районов МДП).
При маршрутах полетов протяженностью по времени более одного часа указывать пункты (точки) по маршруту, удаленные друг от друга, как правило, не более чем на 30 мин. полетного времени.
При посадках на промежуточных аэродромах (площадках), когда время прибытия не определено и обозначается как "0", в разделе "маршрут" поля 15 после косой вертикальной черты указывать ориентировочное время стоянки.
Маршрут ОВД (2–7 знаков)
Кодированный индекс, предписанный маршруту или участку маршрута, (при необходимости при полетах в районе аэродрома- кодированный индекс, предписанный стандартному маршруту вылета или прибытия).
Основная точка (2–11 знаков)
Кодированный индекс (2–5 знаков), присвоенный точке или, если кодированный индекс не присвоен, используется один из следующих путей:
1) Только градусы (7 знаков):
2 цифры, обозначающие широту в градусах с последующей буквой N (север) или S (юг), сопровождаемые тремя цифрами, указывающими долготу в градусах, за которыми следует буква Е (восток) или W (запад).

2) Градустар мен минуттар (11 белгі):
бойлықты градуспен, сондай-ақ минут ондықтарымен және бірліктерімен көрсететін 5 цифрдан кейін Е (шығыс ендік) немесе W (батыс бойлық) әріптерімен сүйемелденетін ендікті градуспен, сондай-ақ минут ондықтарымен және бірліктерімен көрсететін 4 цифрдан кейін N (солтүстік ендікті білдіретін) немесе S (оңтүстік ендікті білдіретін) әріптері.
3) Негізгі нүкте арасындағы пеленг және қашықтық:
негізгі нүкте белгісінен кейін магниттік меридианға қатысты градустарды көрсететін үш цифр түріндегі осы нүктеден басталатын пеленг жазылады, одан кейін теңіздік мильдерді көрсететін үш цифр түріндегі нүктелерден басталатын қашықтық жазылады.
Жылдамдық пен эшелонның өзгеруі
(ең көбі 21 белгі)
Жылдамдықты өзгертуді бастау (шынайы ауа жылдамдығының 5 % немесе Мах цифрының 0,01 немесе одан жоғары) немесе эшелонды өзгерту жоспарланған пункт көрсетілгеннен кейін көлбеу сызықты, крейсерлік жылдамдықты және крейсерлік эшелонды көрсету керек.
Ұшу қағидаларының өзгеруі
(ең көбі 3 белгі)
Ұшу қағидаларын өзгерту жоспарланған пункт көрсетілгеннен кейін мына белгілердің бірін көрсету:
VFR – АҰҚ-дан КҰҚ-ға ауысу үшін;
IFR – КҰҚ-дан АҰҚ-ға ауысу үшін.
Крейсерлік режимде биіктік алу
(ең көбі 28 белгі)
Кейіннен бөлетін қисық сызық салумен С әрпін көрсету; кейіннен бөлетін қисық сызық салумен крейсерлік режимде биіктік алу жоспарланған пункт; крейсерлік режимде биіктік алу кезінде орналасқан атмосфералық қабатты айқындайтын кейінгі екі эшелонмен, крейсерлік режимде биіктік алу кезінде сақталатын жылдамдық; немесе арасында интервал жоқ, PLUS әріптерімен сүйемелденетін, одан жоғары биіктікті крейсерлік режимде алу жоспарланған эшелон.
16-жол. Межелі әуеайлақ пен жалпы есептік өткен уақыт, межелі
пункттегі қосалқы әуеайлақ(тар)
Межелі әуеайлақ пен жалпы есептік өткен уақыт (8 белгі)
Межелі әуеайлақтың орналасқан жері үшін "Орналасу орны көрсеткіштері (индекстері)" ИКАО құжатында (Doc 7910) көрсетілген ИКАО төрт әріптік индексін енгізу немесе орналасу орны индексі берілмесе, ZZZZ енгізіп, 18-жолда DEST/алдыңғы белгілер тобымен әуеайлақ атауын немесе орналасқан жерін көрсету; аралықсыз жалпы есепті өткен уақытты көрсету.
Ұшуда әуе кемесінен алынған ұшу жоспарына қатысты жалпы есептік өткен уақыт осы ұшу жоспары жататын маршруттың бірінші пунктінен ұшу жоспарында көрсетілген соңғы пункте дейінгі есептік уақыт болып табылады.
Межелі пункттің қосалқы әуеайлағы (әуеайлақтары)
ИКАО-ның "Орналасу орны көрсеткіштері (индекстері)" құжатында (Doc 7910) көрсетілген екіден аспайтын қосалқы әуеайлақтың орналасуының төрт әріптік ИКАО индексін (индекстерін) енгізу, оларды аралықпен бөлу немесе, егер орналасу орны индексі межелі пункттің қосалқы әуеайлағына (әуеайлақтарына) алдын ала жазылмаған болса, ZZZZ белгісін қойып, 18-жолда ALTN/ алдыңғы белгілер тобымен межелі пункттің қосалқы әуеайлағының (әуеайлақтарының) атауы мен орналасу орнын көрсету қажет.
18-жол. Өзге де ақпарат
Мыналарды енгізу:
өзге ақпарат болмаса, 0 (нөл);
мынадай реттілікпен басқа қажетті ақпаратты (тиісті индекс түрінде) (егер ол қолданылса):
STS/ - ӘҚҰ органдары тарапынан ерекше назар аударуды талап ететін ұшудың осы Қағидаға 4-қосымшада көрсетілген мақсаттары мен шартты белгілері (литерлері);
ӘҚҰ органдары тарапынан ерекше назар аударуды талап ететін өзге ақпарат RMK/индексімен көрсетіледі.
RMK/ индексінен кейін мынадай индекстер көрсетіледі:

2) Градусы и минуты (11 знаков):
4 цифры, обозначающие широту в градусах, а также десятках и единицах минут с последующей буквой N (обозначающей северную широту) или S (южная широта), сопровождаемые 5 цифрами, указывающими долготу в градусах, а также десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восточная долгота) или W (западная долгота).
3) Пеленг и расстояние от основной точки:
Обозначение основной точки за которым следует пеленг от этой точки в виде трех цифр, указывающих градусы относительно магнитного меридиана, за которым следует расстояние от точки в виде трех цифр, указывающих морские мили.
Изменение скорости и эшелона
(максимум 21 знак)
После указания пункта, в котором планируется начать изменение скорости (5 % истинной воздушной скорости или 0,01 числа Маха и более) или изменение эшелона, указать наклонную черту, крейсерскую скорость и крейсерский эшелон.
Изменение правил полета
(максимум 3 знака)
После указания пункта, в котором планируется изменение правил полета, указать одно из следующих обозначений:
VFR – для перехода с ППП на ПВП;
IFR – для перехода с ПВП на ППП.
Набор высоты в крейсерском режиме
(максимум 28 знаков)
Указать букву С с последующей делительной косой чертой; пункт, в котором планируется начать набор высоты в крейсерском режиме, с последующей делительной косой чертой; скорость, которая должна выдерживаться во время набора высоты в крейсерском режиме, с последующими двумя эшелонами, определяющими атмосферный слой, занимаемый вовремя набора высоты в крейсерском режиме, или эшелон, выше которого планируется продолжать набор высоты в крейсерском режиме, сопровождаемой буквами PLUS, без интервала между ними.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное
истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы) пункта назначения
Аэродром назначения и общее расчетное
истекшее время (8 знаков)
Внести четырехбуквенный индекс ИКАО для местоположения аэродрома назначения, указанный в документе "Указатели (индексы) местоположения" документ ИКАО (Doc 7910) или если индекс местоположения не присвоен, вставить ZZZZ и указать в поле 18 название или местоположение аэродрома с предшествующей группой знаков DEST/; без интервала указать общее расчетное истекшее время.
В отношении плана полета, полученного от воздушного судна в полете, общее расчетное истекшее время является расчетным временем от первого пункта маршрута, к которому относится данный план полета, до конечного пункта, указанного в плане полета.
Запасной(ые) аэродром(ы) пункта назначения
Внести четырехбуквенный(ые) индекс(ы) ИКАО местоположения не более чем двух запасных аэродромов пункта назначения, указанный(е) в документе "Указатели (индексы) местоположения" документ ИКАО (Doc 7910), разделив их интервалом, или если индекс местоположения не был предписан запасному (запасным) аэродрому(мам) пункта назначения, вставить обозначение ZZZZ и указать в поле 18 название и местоположение запасного(ных )аэродрома(ов) пункта назначения с предшествующей группой знаков ALTN/.
Поле 18. Прочая информация
Внести:
0 (ноль) при отсутствии прочей информации;
другую необходимую информацию в следующей последовательности (в виде соответствующего индекса)(если она применима):
STS/ – цели и условные обозначения (литеры) полетов, требующих особого отношения со стороны органов ОВД, которые указаны в приложении 4 к настоящим Правилам;
Прочая информация, требующая особого отношения со стороны органов ОВД указываются под индексом RMK/.
После индекса RMK/ указывается следующие индексы:

PBN/ - RNAV және/немесе RNP мүмкіндіктерін көрсету. Осы ұшуға қатысы бар, осы Қағидаға 5-қосымшада көрсетілген төмендегі дескрипторларды (8 элементтен немесе қосындысында 16 белгіден аспайтын) қамтиды.
NАV/ - PBN/-да көрсетілгендерді қоспағанда, навигациялық жабдықтың GNSS функционалдық қосымшасына қатысты негізгі деректері.
СОМ/ - байланысты қолдану түрлерін немесе 10-жолда көрселмеген мүмкіндіктерді көрсету.
DAT/ - деректерді қолдану түрлерін немесе 10-жолда айтылмаған мүмкіндіктерді көрсету.
SUR/ - бақылауды қолдану түрлерін немесе 10-жолда айтылмаған мүмкіндіктерді көрсету.
DEP/ - егер 13-жолға ZZZZ енгізілген болса, ұшып шығу әуеайлағының не, егер 13-жолға AFIL енгізілген болса, қосымша ұшу жоспары туралы деректер алынуы мүмкін ӘҚҰ органының атауы мен орналасу орны. Аэронавигациялық ақпарат құжаттарында көрсетілмеген әуеайлақтар үшін соңынан N (солтүстік) немесе S (оңтүстік) әріптерін жазумен градуспен және ондықпен және минут бірліктерімен ендікті білдіретін 4 цифрмен, оның соңынан Е (шығыс) немесе W (батыс) әрпі келетін, градуспен және ондықпен және минут бірліктерімен ендікті білдіретін бойлықты көрсететін бес цифрмен сүйемелденетін оның орналасу орнын көрсету.
DEST/ - егер 16-жолда ZZZZ енгізілген болса, ұшып баратын әуеайлақтың атауы мен орналасу орны. Тиісті аэронавигациялық ақпарат жинағында атап көрсетілмеген әуеайлақтар үшін олардың орналасу орнын көрсету.
DOF/ - әуе кемесінің алты цифр форматындағы ұшып шығу күні (YYMMDD, ондағы YY – жыл, ММ – ай және DD – күн).
REG/ - егер олар 7-жолдағы әуе кемесінің тану индексінен басқа болса, әуе кемесінің ұлттық және тіркеу белгісі.
ЕЕТ/ - ҰАА шекараларының негізгі нүктелері немесе индекстері және ұшып көтерілу сәтінен бастап осындай ҰАА нүктелері немесе шекараларына дейінгі үдемелі есептік өткен уақыт.
SEL/ - тиісті жабдығы бар әуе кемелері үшін SELCAL коды.
TYP/ - алдында қажет болғанда әуе кемелері цифры аралықсыз көрсетілетін және, егер 9-жолға ZZZZ енгізілсе, аралық арқылы әуе кеме (кемелері) түрі (түрлері).
DLE/ - маршрутта кешігу немесе күту; уақыттың төрт цифрдан тұратын форматын (hhmm) қолданумен кешігудің сағат және минутпен көрсетілген кешігу ұзақтығын кейіннен көрсетумен кешігу болжанған маршруттағы негізгі нүктені (нүктелерді) көрсету.
OPR/ - егер 7-жолдағы әуе кемесінің тану индексінен өзгеше болса, ИКАО индексі немесе пайдаланушының атауы.
ORGN/ - ұшу жоспарын жасаушыны бірден айқындау мүмкін болмаса, жоспарды жасаушының сегіз әріптік AFTN мекенжайы немесе басқа тиісті байланысу ақпараты.
PER/ – ӘҚҚ-ның тиісті өкілетті органы ұйғарған болса, "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Әуе кемелерінің ұшуларын жүргізу" (PANSOPS, Doc 8168) құжатының "Ұшуларды орындау қағидаларының" І томында айқындалған, бір әріппен көрсетілетін әуе кемесінің ұшу-техникалық деректері;
ALTN/ - егер 16-жолда ZZZZ енгізілген болса, ұшып баратын қосалқы әуеайлақтың (әуеайлақтардың) атауы. Тиісті аэронавигациялық ақпарат жинағында көрсетілмеген әуеайлақтар үшін олардың орналасқан жерін көрсету.
RALT/ - "Орналасу орны көрсеткіштері (индекстері)" құжатында (Doc 7910) көрсетілген маршруттағы қосалқы әуеайлақтың (әуеайлақтардың) төрт әріптік көрсеткіші (көрсеткіштері) немесе егер индекс берілмеген болса, маршруттағы қосалқы әуеайлақтардың атауы (атаулары). Тиісті аэронавигациялық ақпарат жинағында көрсетілмеген әуеайлақтар үшін олардың орналасқан жерін көрсету.
TALT/ - "Орналасу орны көрсеткіштері (индекстері)" құжатында (Doc 7910) көрсетілген ұшып көтерілу кезіндегі қосалқы әуеайлақтың төрт әріптік индексі (индекстері) немесе егер индекс берілмеген болса, ұшып көтерілу кезіндегі қосалқы әуеайлақтың атауы. Тиісті аэронавигациялық ақпарат жинағында көрсетілмеген әуеайлақтар үшін.
RIF/ - соңынан әуеайлақ орналасқан жердің ИКАО-да қабылданған төрт әріптік индексі қойылатын, қайта қаралған (өзгертілген) ұшып бару әуеайлағына апаратын маршрут туралы мәліметтер. Қайта қаралған маршрутты пайдалану үшін ұшуға жаңа диспетчерлік рұқсат алу керек.
RМК/ - ӘҚҰ мақсаттары үшін қажетті ашық мәтінмен берілген кез келген басқа ескертулер.
18-жолда басқа индекстерді пайдалануға жол берілмейді.
19-жол. Қосымша ақпарат
Отын қоры
Е/ - ден кейін сағат және минутпен көрсетілген ұшу уақыты бойынша отын қорын білдіретін төрт цифрдан тұратын топты енгізу.
Борттағы адамдар саны
Р/-дан кейін борттағы адамдардың (жолаушылар мен экипаж) жалпы санын көрсету. Егер адамдардың жалпы саны ұшу жоспарын беру кезінде белгісіз болса, TBN (хабарлануға тиіс) әріптерін қою.
Авариялық-құтқару жабдығы

PBN/ – указание возможностей RNAV и/или RNP. Включает все указанные ниже дескрипторы, имеющие отношение к данному полету (не более 8 элементов или в сумме не более 16 знаков), указанных в приложении 5 к настоящим Правилам.
NАV/ – основные данные о навигационном оборудовании, кроме указанного в PBN/, касающиеся функционального дополнения GNSS.
СОМ/ – указать виды применения связи или возможности, не указанные в поле 10.
DAT/ – указать виды применения данных или возможности, не оговоренные в поле 10.
SUR/ – указать виды применения наблюдения или возможности, не оговоренные в поле 10.
DEP/ – название и местоположение аэродрома вылета, если в поле 13 внесено ZZZZ, либо органа ОВД, от которого могут быть получены данные о дополнительном плане полета, если в поле 13 внесено AFIL. Для аэродромов, не указанных в документах аэронавигационной информации, указать их местоположение 4 цифрами, обозначающими широту в градусах и десятках и единицах минут с последующей буквой N (север) или S (юг), сопровождаемые пятью цифрами, указывающими долготу в градусах и десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восток) или W (запад).
DEST/ – название и местоположение аэродрома назначения, если в поле 16 вставлено ZZZZ. Для аэродромов, не перечисленных в соответствующем сборнике аэронавигационной информации, указать их местоположение.
DOF/ – дата вылета воздушного судна в формате из шести цифр (YYMMDD, где YY – год, ММ – месяц и DD – день).
REG/ – национальный и регистрационный знак воздушного судна, если они отличаются от опознавательного индекса воздушного судна в поле 7.
ЕЕТ/ – основные точки или индексы границ РПИ и нарастающее расчетное истекшее время с момента взлета до таких точек или границ РПИ.
SEL/ – код SELCAL для воздушных судов с соответствующим оборудованием.
TYP/ – тип(ы) воздушного(ых) судна(судов), перед которым при необходимости без интервала указывается количество воздушных судов, и через интервал – если в поле 9 внесено ZZZZ.
DLE/ – задержка или ожидание на маршруте; указать основную(ые) точку(и) на маршруте, где предполагается задержка с последующим указанием продолжительности задержки в часах и минутах, используя формат времени из четырех цифр (hhmm).
OPR/ – индекс ИКАО или название эксплуатанта, если они отличаются от опознавательного индекса воздушного судна в поле 7.
ORGN/ – восьмибуквенный адрес AFTN составителя или другая соответствующая контактная информация, если не представляется возможным сразу определить составителя плана полета.
PER/ – летно-технические данные воздушного судна, указываемые одной буквой, определенной в томе I "Правила производства полетов" документа "Правила аэронавигационного обслуживания. Производство полетов воздушных судов" (PANSOPS, Doc 8168), если это предписано соответствующим полномочным органом ОВД.
ALTN/ – название запасного(ых) аэродрома(ов) пункта назначения, если в поле 16 вставлено ZZZZ. Для аэродромов, не перечисленных в соответствующем сборнике аэронавигационной информации, указать местоположение.
RALT/ – четырехбуквенный(е) указатель(и) запасного(ых) аэродрома(ов) на маршруте, указанный(е) в документе "Указатели (индексы) местоположения" (Doc 7910), или название(я) запасного(ых) аэродрома(ов) на маршруте, если индекс не присвоен. Для аэродромов, не перечисленных в соответствующем сборнике аэронавигационной информации, указать их местоположение.
TALT/ – четырехбуквенный(е) индекс(ы) запасного аэродрома при взлете, определенный(е) в документе "Указатели (индексы) местоположения" (Doc 7910) или название запасного аэродрома при взлете, если индекс не присвоен. Для аэродромов, не перечисленных в соответствующем сборнике аэронавигационной информации.
RIF/ – сведения о маршруте, ведущем к пересмотренному (измененному) аэродрому назначения, после чего следует принятый в ИКАО четырехбуквенный индекс местоположения аэродрома. Для использования пересмотренного маршрута необходимо получить новое диспетчерское разрешение в полете.
RМК/ – любые другие замечания открытым текстом, которые необходимы для целей ОВД.
Использование в поле 18 других индексов не допускается.
Поле 19. Дополнительная информация
Запас топлива
После Е/ – внести группу из четырех цифр, обозначающую запас топлива по времени полета в часах и минутах.
Число лиц на борту
После Р/ – указать общее число лиц (пассажиров и экипажа) на борту. Вставить буквы TBN (подлежит извещению), если общее число лиц неизвестно ко времени представления плана полета.
Аварийно-спасательное оборудование

R/ - (радиожабдық). 243,0 МГц жиілігінде ӨЖЖ байланыс жоқ болса, U әрпін сызып тастау. Егер 121,5 МГц жиілігінде ӨЖЖ байланыс жоқ болса, V әрпін сызып тастау. Егер борттық авариялық радиомаяк (ELТ) жоқ болса, E әрпін сызып тастау.
S/ - (құтқару жабдығы). Егер бортта құтқару жабдығы жоқ болса, барлық индекстерді сызып тастау. Егер бортта полярлық құтқару жабдығы жоқ болса, Р әрпін сызып тастау. Егер бортта шөл далаға арналған құтқару жабдығы жоқ болса, D әрпін сызып тастау. Егер бортта теңізде құтқару жабдығы жоқ болса, М әрпін сызып тастау. Егер бортта құрайттарға арналған құтқару жабдығы жоқ болса, J әрпін сызып тастау.
J/ - (құтқару кеудешелері). Егер бортта құтқару кеудешелері жоқ болса, барлық индекстерді сызып тастау. Егер құтқару кеудешелері жарық беру көздерімен жарақталмаса, L әрпін сызып тастау. Егер құтқару кеудешелерінің флуоресцентті жабындары болмаса, F әрпін сызып тастау. Егер құтқару кеудешелері радиоқұралдармен жарақталған болса, олардың радиожарақталуын көрсету үшін U әрпін немесе V әрпін, R/ жолында және одан жоғары сызып тастау.
D/ - (қайықтар) (саны). Егер бортта құтқару қайықтары жоқ болса, D және C индекстерін сызып тастау немесе борттағы құтқару қайықтарының санын көрсету;
(сыйымдылығы) – борттағы барлық құтқару қайықтарының жалпы сыйымдылығын (орын санын) көрсету;
(жабу) – егер қайықтар ашық болса, С индексін сызып тастау.
(түсі) – егер бортта бар болса, қайықтардың түсін көрсету.
А/ (әуе кемесінің түсі және белгілері) - әуе кемесінің түсін және оның негізгі белгілерін көрсету.
N/ (ескертпелер) – егер ескертпелер жоқ болса, N индексін сызып тастау немесе борттағы бар басқа құтқару жабдығын көрсету және құтқару жабдығына қатысты басқа ескертпелерді енгізу.
С/ (пилот) - әуе кемесі командирінің тегін көрсету.
3. Ұшу жоспарын ұсынатын адам туралы мәліметтер
Ұшу жоспарын ұсынған мемлекеттік органды, жеке немесе заңды тұлғаны көрсету.
4. Ұшу жоспарын қабылдау
Ұшу жоспары туралы хабарлама (ФПЛ) берілгеннен кейін 30 минуттың ішінде ұшу жоспарын бекітпеу туралы (ППН) хабарлама болмаған жағдайда, ол ӘҚЖ БО (ӘҚҰ БО) ұшу жоспарын қабылдағанын білдіреді.
5. Ұсынылған ұшу жоспарына қатысты хабарламаны беру тәртібі
(FPL)
Форматқа қатысты айқын қателерді және (немесе) жіберілген қателерді түзету.
Өзгесі көзделмеген болса, мынадай тармақтар беріледі:
1) 3-жолдың алдындағы штрихпен белгіленген жолдарда көрсетілген тармақтар;
2) <<
(FPL 3-жол: белгіге дейінгі штрихпен белгіленбеген бағандардағы барлық символдар мен деректер) белгісінен бастап 18-жолдың соңындағы <<
белгісіне дейінгі тармақтар.
19-жолда толтырылған тармақтар ӘҚҰ органының сұрау салуы бойынша ғана жіберіледі.

R/ – (радиооборудование). Вычеркнуть букву U, если отсутствует ОВЧ-связь на частоте 243,0 МГц. Вычеркнуть букву V, если отсутствует ОВЧ-связь на частоте 121,5 МГц. Вычеркнуть букву E, если отсутствует бортовой аварийный радиомаяк (ELТ).
S/ – (спасательное оборудование). Вычеркнуть все индексы, если на борту отсутствует спасательное оборудование. Вычеркнуть букву P, если на борту отсутствует полярное спасательное оборудование. Вычеркнуть букву D, если на борту отсутствует спасательное оборудование, предназначенное для пустынь. Вычеркнуть букву М, если на борту отсутствует морское спасательное оборудование. Вычеркнуть букву J, если на борту отсутствует спасательное оборудование, предназначенное для джунглей.
J/ – (спасательные жилеты). Вычеркнуть все индексы, если на борту отсутствуют спасательные жилеты. Вычеркнуть букву L, если спасательные жилеты не оснащены источником света. Вычеркнуть букву F, если спасательные жилеты не имеют флуоресцентного покрытия. Вычеркнуть букву U или букву V, как и в поле R/ выше для указания радиооснащенности спасательных жилетов, если они снабжены радиосредствами.
D/ – (лодки) (число). Вычеркнуть индексы D и C, если на борту отсутствуют спасательные лодки или указать число имеющихся на борту спасательных лодок;
(вместимость) - указать общую вместимость (число мест) всех находящихся на борту спасательных лодок;
(закрыть) - вычеркнуть индекс С, если лодки являются открытыми;
(цвет) - указать цвет лодок, если они имеются на борту.
А/ (цвет и знаки воздушного судна) - указать цвет воздушного судна и его основные знаки.
N/ (примечания) - вычеркнуть индекс N, если примечания отсутствуют или указать другое имеющееся на борту спасательное оборудование и внести другие примечания, касающиеся спасательного оборудования.
С/ (пилот) - указать фамилию командира воздушного судна.
3. Сведения об представляющем план полета лице
Указать государственный орган, физическое или юридическое лицо, представившее план полета.
4. Принятие плана полета
В случае отсутствия сообщения о неутверждении плана полета (ППН) в течение 30 минут после передачи сообщения о плане полета (ФПЛ) означает принятие плана полета ГЦ ПВД (ГЦ УВД).
5. Передача сообщения, касающегося представленного
плана полета (FPL)
Исправить явные ошибки в отношении формата и(или) пропуски.
Передаются следующие пункты, если не предусмотрено иное:
1) пункты, указанные в заштрихованных строках, предшествующие поле 3;
2) пункты, начиная со знака <<
(FPL поле 3: все символы и данные, указанные в незаштрихованных графах до знака )<<
в конце поля 18.
Пункты, заполненные в поле 19, отправляются только по запросу органа ОВД.

3) Хабарлама соңының сигналы - N әрпі төрт рет қайталанады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1429 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану қағидасына
7-қосымша
Қайталанатын ұшу жоспары (RPL) бланкісінің үлгісі
ҚАЙТАЛАНАТЫН ҰШУ ЖОСПАРЛАРЫНЫҢ ТІЗБЕСІ
А. Пайдаланушы
B. Адресат (адресаттар)
C. Ұшып шығу әуеайлағы (әуеайлақтары) вылета
D
Күні
E
Сериялық нөмірі N
F
Беті
G. Қосымша деректер (19-жол) В:
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
+
-
Жж
ккаа
бастап
жарамды
Жж
ккаа
дейін
жарамды
Ұшу күндері
ӘК-нің тану индексі (7-жол)
ӘК түрі және іздің турбуленттілігік санаты (9-жол)
Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты (13-жол)
Маршруты
(15-жол)
Крейсерлік
Ұшып баратын әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт (16-жол)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Жылдамдығы
Эшелон
Маршрут
*Ескертпе:
1. Қайталанатын ұшу жоспары (RPL) тізбесінің бланкісін толтыру
АҰҚ (FPL нысанындағы I ұшу қағидалары) бойынша орындалатын ұшу жоспарларын ғана атап өту. Барлық әуе кемелерінің тұрақты ұшуды (FPL форматтағы S ұшу түрі) орындайтындығы болжануда, олай болмаған жағдайда, Q (ескертпе) бағанына тиісті түсініктемені енгізу. Ұшуды RPL-ға сәйкес орындайтын барлық әуе кемелерінің А және С режимдерінде 4096 кодтарын қолданатын қабылдап жауап бергіштермен жабдықталғаны болжануда. Олай болмаған жағдайда, Q (ескертпе) бағанына тиісті түсініктемені енгізу.
Ұшу жоспарларын ұшып шығу әуеайлақтарының орналасқан орнының индекстері бойынша әліпби тәртібімен санамалау.
Ұшу жоспарларын әрбір ұшып шығу әуеайлағына қатысты қалыптарды тазалаудың есептеу уақыты бойынша хронологиялық тәртіппен санамалау.
Барлық жағдайларда уақытта UTC төрт цифрмен (үйлестірілген бүкіл әлемдік уақыт) көрсету. Барлық жағдайларда өткен есептік уақытты төрт цифрмен (сағаттар мен минуттар) көрсету.
Деректерді ұшудың әр учаскесі үшін бір немесе одан да көп кідірістерімен жеке жолға енгізу.
Беттердің нөмірі мен берілген беттердің жалпы санын көрсету арқылы беттерді белгілеу.
О және Q бағандарындағы бір жолда бөлінген орын жеткіліксіз болған жағдайда, кез келген RPL үшін қосымша жолдарды (біріншіден басқа) қолдану.
2. Ұшуды тоқтату
Барлық басқа бағандарда қамтылатын, тоқтатылған ұшу туралы деректердің алдындағы Н бағанына минус белгісін қою.
Барлық өзге бағандардағы тоқтатылған ұшу туралы деректерді өзгеріссіз қалдыра отырып, Н бағанындағы плюс белгісімен белгіленген жазбаны және J бағанындағы соңғы ұшу күнін енгізу.
3. Ұшу туралы деректерді өзгерту
1.2-тармақта көрсетілгендей етіп алып тастауды жүргізу;
I және J бағандарындағы жоспар(лар)дың жарамдылық мерзіміне қатысты жаңа деректерді қоса алғанда, тиісті бағандардағы деректердің қажеттілігіне қарай өзгертілген ұшудың жаңа жоспар(лар)ының деректері қамтылатын үшінші жазбаны енгізу.

3) Сигнал конца сообщения - четыре раза повторяется буква N.
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 1429
Приложение 7
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Образец бланка повторяющегося плана полета (RPL) *
ПЕРЕЧЕНЬ ПОВТОРЯЮЩИХСЯ ПЛАНОВ ПОЛЕТА
A. Эксплуатант
B. Адресат(ы)
C. Аэродром(ы) вылета
D
Дата
E
Серий-
ный номер N
F
Страница
G. Дополнительные данные (п. 19) В:
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
+
Действи-
телен
с
Действи-
телен
по
Дни полетов
Опознаватель-
ный индекс В.С. (п. 7)
Тип В.С. и категория турбулент-
ности следа
(п. 9)
Аэродром и время вылета
(п. 13)
Маршрут (п. 15)
Крейсерские
Аэродром назначе-
ния и общее расчет-
ное истекшее время
(п. 16)
Примеча-
ния
-
ггммдд
ггммдд
1
2
3
4
5
6
7
Скорость
Эшелон
Маршрут
* Примечание:
1. Заполнение бланка повторяющегося плана полета (RPL)
Перечислить только планы полетов, которые будут выполняться по ППП. (Правила полетов I в форме FPL). Предполагается, что все воздушные суда выполняют регулярные полеты (тип полета S в формате FPL), в противном случае внести соответствующее пояснение в колонке Q (примечания). Предполагается, что все воздушные суда, выполняющие полет в соответствии с RPL, оборудованы приемоответчиками, использующими 4096 кодов в режимах А и С. В противном случае, внести соответствующее пояснение в колонке Q (примечания).
Перечислить планы полета в алфавитном порядке по индексам местоположения аэродромов вылета.
Перечислить полетные планы в отношении каждого аэродрома вылета в хронологическом порядке по расчетному времени уборки колодок.
Указать во всех случаях время, выраженное четырьмя цифрами UTC (координированного всемирного времени). Указать во всех случаях расчетное истекшее время четырьмя цифрами (часы и минуты).
Вносить данные на отдельной строке для каждого участка полетов с одной или более остановками.
Обозначать страницы путем указания номера страницы и общего числа представленных страниц.
Использовать дополнительные строки (помимо первой) для любого RPL в тех случаях, когда места, выделенные на одной строке в колонках О и Q являются недостаточными.
2. Отмена полета
Поставить знак минус в колонке Н перед данными об отмененном полете, содержащимися во всех других колонках;
Внести последующую запись, помеченную знаком плюс в колонке Н, и дату последнего полета в колонке J, оставив без изменений данные об отмененном полете во всех прочих колонках.
3. Изменение данных о полете
Произвести отмену согласно тому, как это указано в пункте 1.2;
Внести третью запись, содержащую данные нового(ых) плана(ов) полета с измененными по мере необходимости данными в соответствующих колонках, включая новые данные, относящиеся к сроку действительности плана(ов) в колонках I и J.

4. RPL деректерін енгізу
А–Q бағандарын мынадай талаптарға сәйкес толтыру:
А бағаны (пайдаланушы) – пайдаланушының атауын көрсету.
В бағаны (адресат(тар) – осы ұшу бағытына жататын, қайталанатын ұшу жоспарларын ҰАА-ға қатысты қолдану үшін мемлекет тағайындаған мекемелерінің атау(лар)ын көрсету.
С бағаны (ұшып шығу әуеайлағы (тары) - ұшып шығу әуеайлағы (тары)ның орналасқан орнының индекстерін қою.
D бағаны (күні) - ұсынылған тізбенің әр бетіне 6 цифрдан тұратын топ арқылы тізбе ұсынған күнді (жыл, ай, күн) көрсету.
Е бағаны (сериялық нөмір) – көрсетілген жыл (әр жаңа жылдың 1 санынан басталатын) үшін тізбе ұсынылған жылдың соңғы екі цифры, сызықша және сериялық номер енгізілетін, ұсынылған тізбенің сериялық нөмірін көрсету, 2 сан;
F бағаны (беті) – бет нөмірі мен ұсынылған беттердің жалпы санын көрсету.
G бағаны (В қосымша деректері) - ұшу жоспарының (ФПЛ) 19-жолына сәйкес ұсынылатын ақпарат қамтылған органның атауы мен тиісті байланыс ақпаратын көрсету.
Н бағаны (жазба түрі) - тізбеден алынуға тиісті әрбір ұшу жоспарына қатысты минус (-) белгісін қою. Әрбір бастапқы тізбеге қатысты, ал кейіннен ұсыну жағдайларында – бұрынғы ұсынылғанда аталмаған әрбір ұшу жоспарына қатысты (+)белгісін қою.
Ескертпе. Бұрынғы берілген уақыттан бастап өзгеріссіз қалатын, кез келген ұшу жоспарына қатысты бұл бағанда ешқандай ақпарат көрсету талап етілмейді.
I бағаны (... бастап жарамды) – осы ұшуды орындауды бастау уақыты жоспарланған күнді (жыл, ай, күн) көрсету;
J бағаны (... дейін жарамды) – егер жарамдылық мерзімі белгісіз болса, ұшу тізбесіне немесе UFN (келесі хабарламаға дейін) енгізілген, орындауды аяқтау жоспарланған күнді (жыл, ай, күн) көрсету;
К бағаны (ұшу күндері) – аптаның күніне сәйкес келетін сан қажетті шағын бағанға қойылады:
дүйсенбі – 1;
сейсенбі – 2;
сәрсенбі – 3;
бейсенбі – 4;
жұма – 5;
сенбі – 6;
жексенбі – 7.
Ұшу көзделмеген кезде әр күннің қажетті бағанына 0 қою.
L бағаны (әуе кемесінің тану индексі (ИКАО ұшу жоспарының 7-тармағы) – осы ұшуға қолданылатын әуе кемесінің тану индексін қою;
М бағаны (әуе кемесінің түрі мен турбуленттілік санаты) (ИКАО ұшу жоспарының 9-тармағы)) – "Әуе кемелері түрлерінің шартты белгілері" ИКАО Doc 8643 құжатында көрсетілген, ИКАО тиісті шартты белгілерін қою.
H, M немесе L тиісті индекстерін қою:

4. Внесение данных RPL
Заполнить колонки А–Q в соответствии со следующими требованиями:
Колонка А (эксплуатант) – указать наименование эксплуатанта;
Колонка В (адресат(ы)) – указать название(я) учреждения(ий), назначенного(ых) государством для применения повторяющихся планов полета в отношении РПИ, относящихся к данному маршруту полета;
Колонка С (аэродром(ы) вылета) – вставить индекс(ы) местоположения аэродрома(ов) вылета;
Колонка D (дата) – указать на каждой странице представленного перечня посредством группы из 6 цифр дату (год, месяц, день) представления перечня;
Колонка Е (серийный номер) – указать серийный номер представленного перечня 2 числа), включающий две последних цифры года, тире и серийный номер представления перечня за указанный год (начинающийся в каждый новый год с числа 1);
Колонка F (страница) – указать номер страницы и общее число представленных страниц;
Колонка G (дополнительные данные В) – указать название и соответствующую контактную информацию органа, который располагает информацией, представляемой согласно поля 19 плана полета (ФПЛ);
Колонка Н (тип записи) – вставить знак минус (-) в отношении каждого плана полета, подлежащего изъятию из перечня. Вставить знак плюс (+) в отношении каждого первоначального перечня, а в случае последующих представлений – в отношении каждого плана полета, не перечисленного в предыдущем представлении.
Примечание. В отношении любого плана полета, который остается неизмененным со времени предыдущего представления, в этой колонке не требуется указывать никакой информации;
Колонка I (действителен с) – указать дату (год, месяц, день), на которую запланировано начало выполнения данного полета;
Колонка J (действителен до) – указать дату (год, месяц, день), на которую запланировано окончание выполнения внесенного в перечень полета, или UFN (до последующего извещения), если срок действительности неизвестен;
Колонка К. (дни полетов) – вставить число, соответствующее дню недели в нужной подколонке:
понедельник – 1;
вторник – 2;
среда – 3;
четверг – 4;
пятница – 5;
суббота – 6;
воскресенье – 7.
Вставить 0 для каждого дня в нужной колонке, когда полет не предусматривается.
Колонка L (опознавательный индекс воздушного судна (Пункт 7 плана полета ИКАО)) – Вставить опознавательный индекс воздушного судна, используемый для данного полета;
Колонка М (тип воздушного судна и категория турбулентности (Пункт 9 плана полета ИКАО)) – вставить соответствующее условное обозначение ИКАО, указанное в документе ИКАО Doc 8643 "Условные обозначения типов воздушных судов".
Вставить соответствующие индексы H, M или L:

Н – ең жоғарғы сертификатталған ұшу салмағы 136 000 немесе одан жоғары әуе кемелерінің түрін көрсету үшін ауыр;
М – ең жоғарғы сертификатталған ұшу салмағы 136 000 кг кем, бірақ 7000 кг артық әуе кемелерінің түрін көрсету үшін орташа;
L – ең жоғарғы сертификатталған ұшу салмағы 7 000 кг немесе одан кем әуе кемелерінің түрін көрсету үшін жеңіл.
N бағаны (әуеайлақ және ұшып шығу уақыты (ИКАО ұшу жоспарының 13-жолы)) – ұшып шығу әуеайлағы орналасқан орнының индексін қою. Әуе кемесі ұшып шығуға байланысты қозғала бастаған кезде калыптарды жинау уақытын, яғни есептеу уақытын қою.
О бағаны (маршруты (ИКАО ұшу жоспарының 15-жолы)):
1) Крейсерлік жылдамдық – бірінші немесе барлық крейсерлік ұшу учаскесіне арналған шынайы ауа жылдамдығын көрсету.
2) Крейсерлік эшелон – маршрут бойынша бірінші немесе барлық ұшу учаскесіне арналған жоспарланған крейсерлік эшелонды көрсету.
3) Маршрут – бүкіл маршрут туралы деректерді қою.
Р бағаны (ұшып баратын әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт (Ұшу жоспарының 16-жолы) – ұшып баратын әуеайлақтың орналасқан орнының индексін қою. Жалпы есептік өткен уақытты көрсету.
Q бағаны (ескертпелер) - ӘҚҰ органдары тарапынан (ұшу жоспарының 18-жолы) ерекше назар аударуды талап ететін деректерді енгізу.

H – Тяжелое для указания типа воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой 136 000 кг или более;
М – Среднее для указания типа воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой менее 136 000 кг, но более 7000 кг;
L – Легкое для указания типа воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой 7000 кг или менее.
Колонка N (аэродром и время вылета (Поле 13 плана полета ИКАО)) – вставить индекс местоположения аэродрома вылета. Вставить время уборки колодок, т. е. расчетное время, когда воздушное судно начнет движение, связанное с вылетом.
Колонка О (маршрут (Поле 15 плана полета ИКАО)):
1) Крейсерская скорость – указать истинную воздушную скорость для первого или всего крейсерского участка полета.
2) Крейсерский эшелон – указать запланированный крейсерский эшелон для первого или всего участка полета по маршруту.
3) Маршрут – вставить данные обо всем маршруте.
Колонка Р (аэродром назначения и общее расчетное истекшее время (Поле 16 плана полета)) – вставить индекс местоположения аэродрома назначения. Указать общее расчетное истекшее время.
Колонка Q (примечания) – внести данных, требующих особого внимания со стороны органов ОВД (поле 18 плана полет).