Көрсетілетін заң көмегі сапасының критерийлерін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 10 ақпандағы № 72 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 459 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы» 2013 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған көрсетілетін заң көмегі сапасының критерийлері бекiтілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 10 ақпандағы
№ 72 қаулысымен
бекітілген
Көрсетілетін заң көмегі сапасының
критерийлері
1. Мемлекет кепілдік берген заң көмегі:
1) құқықтық ақпарат беру;
2) құқықтық консультация беру;
3) «Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы» 2013 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда және тәртіппен соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түрінде көрсетіледі.
2. Мыналар құқықтық ақпарат беру түрінде көрсетілетін заң көмегі сапасының критерийлері болып табылады:
1) заңмен берілген өкілеттіктер шегінде құқықтық ақпарат беруді жүзеге асыру;
2) халыққа объективтi және жан-жақты ақпараттың берілуін қамтамасыз ету;
3) құқықтық ақпарат беру түрінде заң көмегін көрсететін субъектілердің әрекетiне (әрекетсiздiгiне) негізделген шағымдардың болмауы.
3. Мыналар құқықтық консультация беру түрінде көрсетілетін заң көмегі сапасының критерийлері болып табылады:
1) жеке тұлғалардың өтініштеріне мемлекеттік тілде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сiлтеме жасай отырып, өтініш берілген тілде уәжделген жауап бере отырып, олардың объективтi, жан-жақты қаралуын қамтамасыз ету;
2) жеке тұлғалардың өтініштерін қарау кезінде мерзімдерін сақтау;
3) өтініш берушілердің өтініштері құзыретіне сәйкес басқа субъектілерге немесе лауазымды адамдарға жіберілгені туралы оларды уақтылы хабардар ету;
4) құқықтық консультация түрінде заң көмегін көрсететін субъектілердің әрекетiне (әрекетсiздiгiне) негізделген шағымдардың болмауы.
4. Мыналар соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түрінде көрсетілетін заң көмегі сапасының критерийлері болып табылады:

Об утверждении критериев качества оказываемой юридической помощи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2014 года № 72. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 459
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 459 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2013 года «О гарантированной государством юридической помощи» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые критерии качества оказываемой юридической помощи.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 февраля 2014 года № 72
Критерии качества
оказываемой юридической помощи
1. Гарантированная государством юридическая помощь оказывается в виде:
1) правового информирования;
2) правового консультирования;
3) защиты и представительства интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях в случаях и порядке, установленных Законом Республики Казахстан от 3 июля 2013 года «О гарантированной государством юридической помощи» и иными законодательными актами Республики Казахстан.
2. Критериями качества оказываемой юридической помощи в виде правового информирования являются:
1) осуществление правового информирования в пределах предоставленных законом полномочий;
2) обеспечение объективного и всестороннего информирования населения;
3) отсутствие обоснованных жалоб на действия (бездействие) субъектов, оказывающих юридическую помощь в виде правового информирования.
3. Критериями качества оказываемой юридической помощи в виде правового консультирования являются:
1) обеспечение объективного, всестороннего рассмотрения обращений физических лиц с предоставлением мотивированного ответа на государственном языке или языке обращения со ссылкой на законодательство Республики Казахстан;
2) соблюдение сроков при рассмотрении обращений физических лиц;
3) своевременность уведомления заявителей о направлении их обращений на рассмотрение другим субъектам или должностным лицам в соответствии с их компетенцией;
4) отсутствие обоснованных жалоб на действия (бездействие) субъектов, оказывающих юридическую помощь в виде правового консультирования.
4. Критериями качества оказываемой юридической помощи в виде защиты и представительства интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях являются:

1) кәсiптік мiндеттерді орындау кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын сақтау;
2) кәсiптiк міндеттерді орындау кезінде Адвокаттардың кәсіптік этикасы кодексiнiң нормаларын сақтау;
3) қылмыстық қудалау органдарының лауазымды адамдарының заң көмегін көрсететін субъектілердің әрекетiне (әрекетсiздiгiне) негізделген шағымдарының болмауы;
4) заң көмегін көрсететін субъектілердің әрекетiне (әрекетсiздiгiне) соттардың заңды күшіне енген жеке қаулыларының, ұйғарымдарының болмауы;
5) заң көмегін көрсететін субъектілердің әрекетiне (әрекетсiздiгiне) негізделген шағымдардың болмауы.
5. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін субъектілердің қызметін үйлестіруді, сондай-ақ көрсетілетін заң көмегінің сапасын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган жүзеге асырады.

1) соблюдение при исполнении профессиональных обязанностей норм законодательства Республики Казахстан;
2) соблюдение при исполнении профессиональных обязанностей норм Кодекса профессиональной этики адвокатов;
3) отсутствие обоснованных представлений должностных лиц органов уголовного преследования на действия (бездействие) субъектов, оказывающих юридическую помощь;
4) отсутствие вступивших в законную силу частных постановлений, определений судов на действия (бездействие) субъектов, оказывающих юридическую помощь;
5) отсутствие обоснованных жалоб на действия (бездействие) субъектов, оказывающих юридическую помощь.
5. Координация деятельности субъектов оказания гарантированной государством юридической помощи, а также контроль за качеством оказываемой юридической помощи осуществляется уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.