Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының), шетел тасымалдаушыларының, авиациялық оқу орталықтары мен авиация персоналының, авиациялық қауіпсіздік пен әуе кеңістігін пайдалану қызметтері саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 наурыздағы № 240 қаулысы. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 901 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 510 бұйрығын және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 509 бұйрығын қараңыз.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) "Авиация персоналына куәлiктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) "Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) "Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды тіркеу туралы куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) "Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
5) "Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөнінде сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
6) "Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
7) "Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
8) "Аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметінің сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
9) "Экипаж мүшесінің куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 240 қаулысымен
бекiтiлген
"Авиация персоналына куәлiктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

О вопросах оказания Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан государственных услуг в сферах деятельности аэродромов (вертодромов), иностранных перевозчиков, авиационных учебных центров и авиационного персонала, авиационной безопасности и использования воздушного пространства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2014 года № 240. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901(вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 28.04.2015 г. № 510; от 28 апреля 2015 года № 509.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельств авиационному персоналу»;
2) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов»;
3) стандарт государственной услуги «Выдача свидетельства о регистрации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан»;
4) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации»;
5) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта»;
6) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)»;
7) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата органа обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации»;
8) стандарт государственной услуги «Выдача сертификата службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации»;
9) стандарт государственной услуги «Выдача удостоверений члена экипажа».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 240
Стандарт государственной услуги
«Выдача свидетельств авиационному персоналу»

1. Жалпы ережелер
1. "Авиация персоналына куәлiктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
2) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – авиация персоналына берілетін куәлік (бұдан әрі – куәлік).
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
Куәлікті көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келген кезде берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) азаматтық және эксперименттік авиация ұйымының қолымен және мөрімен расталған объективті деректері бар авиация персоналына ұсыным;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығын немесе Қазақстан Республикасының тұруға ықтиярхатын растайтын құжаттардың көшірмелері;
4) екі фотосурет (түрлі түсті, күлгін, 3,5х4,5 өлшемдегі);

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача свидетельств авиационному персоналу» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается юридическим лицам и физическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо через веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 30 (тридцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство авиационному персоналу (далее – свидетельство).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
Свидетельство выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных свидетельств.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности) к услугодателю:
1) заявление в произвольной форме;
2) представление на авиационный персонал с объективными данными, заверенное подписью и печатью организации гражданской и экспериментальной авиации;
3) копии документов, подтверждающих гражданство Республики Казахстан или вид на жительство Республики Казахстан;
4) две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5х4,5 см);

5) азаматтық авиация оқу мекемесін (ұшу училищесі, авиациялық-техникалық училище, авиация институты, авиация техникумы, колледж, оқу орталығы) бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері.
Ескертпе: әуе кемесіне қызмет көрсету жөніндегі инженерлер мен техниктер үшін – азаматтық авиацияның авиациялық-техникалық және ұшу орталығын, авиация институтын немесе әуе кемесі және оның жабдықтарын техникалық немесе ұшуға пайдалану мамандықтары бойынша авиация техникумын аяқтау туралы құжаттардың көшірмелері;
зертханалар немесе шеберханалар жағдайында құрауыштарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі инженерлер, техниктер, механиктер үшін – азаматтық авиацияның авиациялық-техникалық немесе ұшу орталығын, техникалық мамандықтар бойынша авиация институтын немесе авиация техникумын немесе техникалық колледжді, училищені немесе институтты аяқтау туралы құжаттардың көшірмелері;
аса жеңіл авиацияға қызмет көрсету жөніндегі техниктер үшін – аса жеңіл авиация технигі курсын аяқтау туралы құжаттардың көшірмелері;
6) "Міндетті медициналық тексеріп-қарау өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесін, Міндетті медициналық тексеріп-қарауды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қаңтардағы № 166 қаулысына сәйкес медициналық қорытынды көшірмелері (ұшу персоналы, экипаждың қызмет көрсететін персоналы және әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерлері үшін);
7) мамандығы бойынша уақытына қарай біліктілікті арттырудың соңғы курстарын өту туралы құжаттардың көшірмелері.
Ескертпе: азаматтық авиацияның оқу мекемесінде тек теориялық курстардан өткен пилоттар мен штурмандар тренажерлық және ұшу даярлығы актілерін қосымша ұсынады;
әуе кемесіне қызмет көрсету жөніндегі инженерлер мен техниктер, аса жеңіл авиация техниктері, сондай-ақ құрауыштарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі техниктер үшін – "Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге қатысты адам мүмкіндіктері" курсын өткені туралы куәліктің немесе сертификаттың көшірмесі, олардың өту мерзімі уәкілетті органның құжаттарды қарау үшін қабылдау күніне 3 жылдан аспауға тиіс;
порталда:
авиация персоналының куәлігін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта тізбеленген құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

5) копии документов об окончании учебного заведения гражданской авиации (летное училище, авиационно-техническое училище, авиационный институт, авиационный техникум, колледж, учебный центр).
Примечание: для инженеров и техников по обслуживанию воздушного судна – копии документов об окончании авиационно-технического и летного центра гражданской авиации, авиационного института или авиационного техникума по специальностям техническая или летная эксплуатация воздушного судна и его оборудования;
для инженеров, техников, механиков по техническому обслуживанию и ремонту компонентов в условиях лаборатории или мастерских – копии документов об окончании авиационно-технического или летного центра гражданской авиации, авиационного института или авиационного техникума или технического колледжа, училища или института по техническим специальностям;
для техников по обслуживанию сверхлегкой авиации – копии документов об окончании курсов техников сверхлегкой авиации;
6) копии медицинского заключения (для летного персонала, обслуживающего персонала экипажа и диспетчеров обслуживания воздушных движений) в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2012 года № 166 «Об утверждении перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры, правил проведения обязательных медицинских осмотров»;
7) копии документов о прохождении последних по времени курсов повышения квалификации по специальности.
Примечание: пилоты и штурманы, прошедшие в учебном заведении гражданской авиации только теоретический курс, дополнительно представляют акты тренажерной и летной подготовки;
для инженеров и техников по обслуживанию воздушного судна, техников сверхлегкой авиации, а также инженеров, техников по техническому обслуживанию и ремонту компонентов – копию свидетельства или сертификата о прохождении курса «Возможности человека применительно к техническому обслуживанию воздушных судов», срок прохождения которых должен быть не более 3-х лет на момент даты принятия документов уполномоченным органом к рассмотрению;
на портале:
для получения свидетельства авиационного персонала услугополучатель подает заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением в электронном виде документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Шағым пошта арқылы не жұмыс күндері жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартылатын өтініш туралы ақпарат (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, пошталық мекенжайы;
заңды тұлғаның – атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.

3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын
өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Авиация персоналына куәлiктер
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Электрондық құжат нысанындағы өтініш
1. ЖСН ______________________________________________________________
2. ЗТ атауы _________________________________________________________
3. Электрондық поштаның мекенжайы (болған кезде) ____________________
4. Ұйымның толық атауы ______________________________________________
5. Басшының тегі, аты, әкесінің аты _________________________________
6. Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты ________________________________________________________
7. Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің телефоны
_____________________________________________________________________
8. Қоса тіркелген құжаттар:
1. _________________________________
2. ________________________________
3. ________________________________
4. ________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 240 қаулысымен
бекiтiлген
"Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрi – мемлекеттiк көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации
о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единого контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельств
авиационному персоналу»
Заявление в форме электронного документа
1. ИИН ________________________________________________________
2. Наименование ЮЛ ____________________________________________
3. Адрес электронной почты (при ее наличии) ___________________
4. Полное наименование организации ____________________________
5. Фамилия, имя, отчество руководителя ________________________
6. Фамилия, имя, отчество сотрудника, ответственного за обеспечение взаимодействия __________________________________________
7. Телефон сотрудника, ответственного за обеспечение взаимодействия ___________
8. Прикрепленные документы:
1.__________________________________
2. _________________________________
3. _________________________________
4. _________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 240
Стандарт государственной услуги
«Выдача разрешения на выполнение международных
нерегулярных полетов»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).

3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған байланыс арналары арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі не аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған байланыс арналары арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсат (бұдан әрі – рұқсат) не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) мынадай мәліметтер көрсетілген рұқсат беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға еркін нысандағы өтінім:
пайдаланушының атауы және толық пошталық мекенжайы;
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) коды және рейс нөмірі;
әуе кемесінің типі, тіркеу нөмірі және радио арқылы шақыруы;
әуе кемесі тіркелген мемлекет;
әуе кемесі командирінің (негізгі және резервтік) тегі, экипаж мүшелерінің саны және олардың азаматтығы;
ұшу мақсаты;
жолаушылардың (жүктердің) болуы және олардың саны;
жолаушыларды (жүктерді) жөнелту және жеткізу пункттері және аралық отырғызу пункттері;
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ұшу бағытындағы әуе трассаларын, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіне (кеңістігінен) кіру (шығу) нүктелерін көрсете отырып, әуе кемесі қозғалысының күні, толық авиамаршруты және кестесі;
жүк жөнелтуші (толық атауы, мекенжайы, телефоны);
жүкті алушы (толық атауы, мекенжайы, телефоны);
навигациялық және байланыс жабдығының типі;
бортта шет мемлекеттердің әскери құралымдарының, қару-жарағының және әскери техникасының болуы;
әуежайлар және аэронавигация қызметтері үшін болжамды төлем нысандары;
лауазымды адамның қолы, телефоны.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:

3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявлений на оказания государственной услуги осуществляется по каналам связи, опубликованным в сборнике аэронавигационной информации.
Выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через канцелярию услугодателя либо по каналам связи, опубликованным в сборнике аэронавигационной информации.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение 30 (тридцать) календарных дней.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – разрешение на выполнение международных нерегулярных полетов (далее – разрешение), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности) услугодателю:
1) заявка в произвольной форме на получение государственной услуги по выдаче разрешения, с указанием следующих сведений:
наименования и полного почтового адреса эксплуатанта;
кода Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и номера рейса;
типа, регистрационного номера и радиопозывного воздушного судна;
государства регистрации воздушного судна;
фамилии командира воздушного судна (основного и резервного), количества членов экипажа и их гражданство;
цели полета;
наличия пассажиров (грузов) и их количества;
пункта отправки и доставки пассажиров (груза) и пунктов промежуточных посадок;
даты, полного авиамаршрута и графика движения воздушного судна, с указанием воздушных трасс на маршруте полета по территории Республики Казахстан, точек входа (выхода) в (из) воздушного пространства Республики Казахстан;
грузоотправителя (полное наименование, адрес, телефон);
грузополучателя (полное наименование, адрес, телефон);
типа навигационного и связного оборудования;
наличия на борту воинских формирований, вооружений и военной техники иностранных государств;
предполагаемой формы оплаты аэропортовых и аэронавигационных услуг;
подписи должностного лица, телефона.
К заявке прилагаются следующие документы:

1) егер пайдаланушыны тіркеуші мемлекет Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) мүшесі болса, Қазақстан Республикасының аумағына қонбайтын халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға байланысты өтінімді қоспағанда, өтінімде көрсетілген мәліметтерді растау үшін орнатылған байланыс арналары арқылы мыналарды ұсынуы қажет:
пайдаланушы куәлігінің көшірмелері (болған жағдайда);
әуе кемесін тіркеу туралы куәліктің көшірмелері;
әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатының көшірмелері;
үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауапкершілікті сақтандыру полисінің көшірмелері;
жүк құжаттамасының (көрсетілетін қызметті берушінің жеке сұрау салуы бойынша ұсынылады) көшірмесі;
2) пайдаланушы "Әуеде қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулықтар" ИКАО - Doc. 9284-AN/905 басылымында Біріккен Ұлттар Ұйымының тізімі бойынша жіктелуі көрсетілген тізбесі белгіленген бортындағы қауіпті жүкпен халықаралық тұрақты емес ұшуды жүзеге асыруға өтінім берген кезде қосымша мынадай құжаттарды:
әуеде қауіпті жүктерді тасымалдауға байланысты қызметті жүзеге асыру құқығына пайдаланушы сертификатының көшірмелерін;
пайдаланушының немесе жүк жөнелтушінің жүктің оралуы және таңбалануының Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) белгіленген нормалары мен қағидаларына сәйкестігі туралы кепілдік хатының көшірмелерін ұсынады;
3) мақсаты Қазақстан Республикасының азаматтарын тасымалдау болып табылатын азаматтық әуе кемелерінің шетелдік пайдаланушыларының туристік чартерлік рейстері үшін орнатылған байланыс арналары арқылы:
өтінімде көрсетілген рейсті жалға алушының туроператорлық қызмет көрсетуі үшін лицензия көшірмелерін ұсынуы қажет.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Шағым пошта арқылы не жұмыс күндері жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, пошталық мекенжайы;
заңды тұлғаның – атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.

1) для подтверждения сведений, указанных в заявке за исключением заявки, связанной с выполнением международного нерегулярного полета без посадки на территории Республики Казахстан, если государство регистрации эксплуатанта является членом Международной организации гражданской авиации (ИКАО), необходимо представить по установленным каналам связи:
копии свидетельства эксплуатанта (при наличии);
копии свидетельства о регистрации воздушного судна;
копии сертификата летной годности воздушного судна;
копии страхового полиса гражданской ответственности перед третьими лицами;
копию грузовой накладной (предоставляется по отдельному запросу услугодателя);
2) при подаче заявки на осуществление международного нерегулярного полета с опасным грузом на борту, перечень которого с указанием классификации по списку Организации объединенных наций определен в «Технических инструкциях по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху» издания ИКАО – Doc 9284-AN/905, эксплуатант дополнительно предоставляет:
копии сертификата эксплуатанта на право осуществления деятельности, связанной с перевозкой опасных грузов по воздуху;
копии гарантийного письма, оформленного эксплуатантом или грузоотправителем о соответствии упаковки и маркировки груза установленным нормам и правилам Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
3) для туристских чартерных рейсов иностранных эксплуатантов гражданских воздушных судов, целью которых является перевозка граждан Республики Казахстан, необходимо представить по установленным каналам связи:
копии лицензии на занятие туроператорской деятельностью фрахтователя рейса, указанного в заявке.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 240 қаулысымен
бекiтiлген
"Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге
асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды тіркеу туралы куәлік беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды тіркеу туралы куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрi – мемлекеттiк көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы немесе www.e.gov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды тіркеу туралы куәлік беру – күнтізбелік 30 (отыз) күн;
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру – күнтізбелік 10 (он) күн;
2) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 240
Стандарт государственной услуги
«Выдача свидетельства о регистрации иностранных перевозчиков,
осуществляющих свою деятельность на территории
Республики Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача свидетельства о регистрации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача свидетельства о регистрации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан – 30 (тридцать) календарных дней;
выдача дубликата свидетельства о регистрации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан – 10 (десять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;

3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – шетелдiк тасымалдаушыны тіркеу туралы куәлік (телнұсқа) беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және қағаз түрінде.
Шетелдiк тасымалдаушыны тіркеу туралы куәлікті (телнұсқа) көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушы өзі келген кезде, берілген куәліктерді есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда шетелдік тасымалдаушыны тіркеу туралы куәлікті (телнұсқаны) электрондық құжат нысанында "жеке кабинеттен" алады.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) заңды тұлға (шетелдік тасымалдаушы) жарғысының, өкілдікті, филиалды есептік тіркеу туралы куәліктің немесе бас агентті мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасындағы шетелдік тасымалдаушының өкілдігі, филиалы туралы ереженің не бас агент жарғысының көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасында тиiстi қаржылық жылға жасалған әуежайлық қызмет көрсету шартының, агенттiк шарттардың көшiрмесi;
5) шетелдік тасымалдаушы өкілдігінің, филиалының басшысына не бас агентке сенімхаттың көшірмесі;
6) шетелдiк тасымалдаушыны тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу: көрсетілетін қызметті алушы еркін нысандағы өтінішті көрсетілетін қызметті берушіге береді.
Порталда:
осы тармақта тізбеленген құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті береді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача свидетельства о регистрации иностранного перевозчика (дубликата).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и бумажная.
Свидетельство о регистрации иностранного перевозчика (дубликат) выдается сотрудником услугодателя услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных свидетельств.
На портале свидетельство о регистрации иностранного перевозчика (дубликат) услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к услугодателю:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копия устава юридического лица (иностранного перевозчика), свидетельства об учетной регистрации представительства, филиала или свидетельства о государственной регистрации генерального агента;
3) копия положения о представительстве, филиале иностранного перевозчика в Республике Казахстан, либо устава генерального агента;
4) копия заключенного на соответствующий финансовый год договора на аэропортовое обслуживание, агентских договоров в Республике Казахстан;
5) копия доверенности на главу представительства, филиала иностранного перевозчика, либо на генерального агента.
Получение дубликата свидетельства о регистрации иностранного перевозчика: услугополучатель подает услугодателю заявление произвольной формы;
на портале:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением в электронном виде документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын
өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Қазақстан Республикасының аумағында
өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк
тасымалдаушыларды тіркеу туралы
куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Өтiнiш
Сiзден ______________________________________________________________
(авиакомпанияның атауы)
шетелдік тасымалдаушыны тіркеуіңізді сұраймыз.
Авиакомпания туралы мәлiметтер:
1. Меншiк нысаны _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Құрылған жылы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiк немесе анықтама _______________
_____________________________________________________________________
(нөмiрi, кiм және қашан берді)
4. Банк деректемелері _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(ЖСК №, корреспонденттік шот, БСК, банктiң атауы және
орналасқан жерi)
5. Заңды мекенжайы және басқа деректемелері _________________________
_____________________________________________________________________
(пошталық мекенжайы, телефоны, телефаксі, телексі, телетайпы,
телеграфтық
_____________________________________________________________________
және телефондық шартты шақырулары, ИКАО, ИАТА, СИТА, АФТН кодтары)
6.___________________________________________________________________
(кәсiпорынның бiрiншi басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)

4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства о регистрации
иностранных перевозчиков, осуществляющих
свою деятельность на территории
Республики Казахстан»
Форма
Заявление
Прошу Вас зарегистрировать иностранного перевозчика
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование авиакомпании)
Сведения об авиакомпании:
1. Форма собственности ________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Год создания _______________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Свидетельсто или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(номер, кем и когда выдано)
4. Банковские реквизиты _______________________________________
_____________________________________________________________________
(№ ИИК, корреспондентский счет, БИК, наименование и местонахождение
банка)
5. Юридический адрес и другие реквизиты _______________________
_____________________________________________________________________
(почтовый адрес, телефон, телефакс, телекс, телетайп, телеграфные и
_____________________________________________________________________
телефонные условные позывные, коды ИКАО, ИАТА, СИТА, АФТН)
6. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя
предприятия (далее – Ф.И.О.)

7. Қоса берiлген құжаттар ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Авиакомпания басшысы: ________________________ ______________________
(Т.А.Ә.) (қолы, күнi)
Өтiнiш 20 __ жылғы ____________ қарау үшiн қабылданды.
"Қазақстан Республикасының аумағында
өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк
тасымалдаушыларды тіркеу туралы
куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Электрондық құжат нысанындағы өтініш
1. ЖСН ______________________________________________________________
2. ДК/ЖТ/ЗТ атауы ___________________________________________________
3. Өтініш беруші заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның банк
деректемелері _______________________________________________________
4. Заңды тұлға өтініш берушінің орналасқан жері (мекенжайы) немесе
жеке тұлға өтініш берушінің тұрғылықты мекенжайы: ___________________
_____________________________________________________________________
5. Өтініш берушінің пошталық (нақты) мекенжайы: _____________________
6. Байланыс телефоны/факсы/электрондық пошта мекенжайы, АФТН коды:
_____________________________________________________________________
7. ӘК-нің орналасу әуеайлағы (алаңы) ________________________________
8. Авиациялық жұмыстардың мәлімделген түрлері: ______________________
9. Қазақстан Республикасы шегіндегі немесе шегінен тыс ұшу аймақтары:
_____________________________________________________________________
10. Ұшуды бастаудың жоспарланған күні _______________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 240 қаулысымен
бекiтiлген
"Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатын
беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не www.e.gov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде;

7. Прилагаемые документы ______________________________________
Руководитель авиакомпании:
_______________________________________________________________
(Ф.И.О.)                 (подпись, дата)
Заявление принято к рассмотрению ________________ 20 __ г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача свидетельства о регистрации
иностранных перевозчиков, осуществляющих
свою деятельность на территории
Республики Казахстан»
Заявление в форме электронного документа
1. ИИН ________________________________________________________
2. Наименование ИП/ФЛ/ЮЛ ______________________________________
3. Банковские реквизиты заявителя юридического лица или физического лица: __________________________
4. Место нахождения (адрес) заявителя – юридического лица или место жительства заявителя – физического лица: ______________________
5. Почтовый (фактический) адрес заявителя: ____________________
6. Контактные телефоны/факс/адрес электронной почты, код АФТН: ________
7. Аэродром (площадка) базирования ВС: ________________________
8. Заявляемые виды авиационных работ: _________________________
9. Регионы полетов в пределах Республики Казахстан или за
пределами: __________________________________________________________
10. Планируемая дата начала полетов: ________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 240
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата авиационного учебного центра
гражданской авиации»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 60 (шестьдесят) календарных дней;

2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификаты.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және қағаз түрінде.
Сертификатты көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушының өзі келген кезде, берілген сертификаттарды есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатын электрондық құжат нысанында "жеке кабинеттен" алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Авиациялық оқу орталығын сертификаттау үшін алым төлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерде жүзеге асырылады.
Авиациялық оқу орталығын сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері:
1) авиациялық персоналды даярлау – алым төленетін күні қолданыстағы 547 айлық есептік көрсеткішті;
2) авиациялық персоналды қайта даярлау – алым төленетін күні қолданыстағы 510 айлық есептік көрсеткішті;
3) авиациялық персоналдың кәсіби деңгейін қолдау – алым төленетін күні қолданыстағы 474 айлық есептік көрсеткішті;
4) авиациялық персоналды даярлау, авиациялық персоналды қайта даярлау – алым төленетін күні қолданыстағы 583 айлық есептік көрсеткішті;
5) авиациялық персоналды даярлау, авиациялық персоналдың кәсіби деңгейін қолдау – алым төленетін күні қолданыстағы 583 айлық есептік көрсеткішті;
6) авиациялық персоналды қайта даярлау, авиациялық персоналдың кәсіби деңгейін қолдау – алым төленетін күні қолданыстағы 547 айлық есептік көрсеткішті;
7) авиациялық персоналды даярлау, авиациялық персоналды қайта даярлау, авиациялық персоналдың кәсіптік деңгейін қолдау – алым төленген күнгі қолданыстағы 619 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Авиациялық оқу орталығын сертификаттау көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и бумажная.
Сертификат выдается сотрудником услугодателя услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
На портале сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за сертификацию авиационного учебного центра осуществляется в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» Республики Казахстан.
Ставки сбора за сертификацию авиационного учебного центра составляют:
1) подготовка авиационного персонала – 547 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
2) переподготовка авиационного персонала – 510 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
3) поддержание профессионального уровня авиационного персонала – 474 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
4) подготовка авиационного персонала, переподготовка авиационного персонала – 583 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
5) подготовка авиационного персонала, поддержание профессионального уровня авиационного персонала – 583 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
6) переподготовка авиационного персонала, поддержание профессионального уровня авиационного персонала – 547 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
7) подготовка авиационного персонала, переподготовка авиационного персонала, поддержание профессионального уровня авиационного персонала – 619 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора.
Сертификация авиационного учебного центра осуществляется после оплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).

8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) құрылтай құжаттардың көшірмелері;
3) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаудың көшірмесі;
4) сапа жөніндегі нұсқаудың көшірмесі;
5) ұшу қауіпсіздігі жүйесін басқару жөніндегі нұсқаудың көшірмесі (қажеттілігіне қарай);
6) авиациялық оқу орталығының ұйымдық құрылымы және штаттық кестесі;
7) кәсіптік даярлығы және біліктілігі туралы ақпаратты қоса алғанда, авиациялық оқу орталығының персоналы туралы мәліметтер;
8) оқу процесін қамтамасыз ету үшін пайдаланатын негізгі құралдар туралы тізбе және қысқаша мәліметтер;
9) пайдаланылатын бағдарламалық құралдар туралы тізбе және қысқаша мәліметтер;
10) авиациялық оқу орталығының оқу процесін қамтамасыз етуге қатысты басқа оқу мекемелерімен, кәсіпорындармен және тысқары ұйымдармен жасасқан шарттарының көшірмелері (олар болған жағдайда);
11) авиациялық оқу орталығын бітіргені туралы куәліктердің және сертификаттардың үлгілері;
12) қаржылық-экономикалық жағдайы туралы ақпарат;
13) авиациялық оқу орталығын сертификаттау үшін алым төлемін растайтын құжат.
Құжаттардың барлық көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының немесе ол уәкілеттік берген адамның мөрімен және қолымен расталады.
Порталда:
көрсетілетін қызметті алушы азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатын алу үшін осы тармақта тізбеленген құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш береді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет нәтижесін алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности):
к услугодателю:
1) заявка по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копии учредительных документов;
3) копия руководства по подготовке персонала и процедурам;
4) копия руководства по качеству;
5) копия руководства по управлению системой безопасности полетов (при необходимости);
6) организационная структура и штатное расписание авиационного учебного центра;
7) данные о персонале авиационного учебного центра, включая информацию о профессиональной подготовке и имеющихся квалификациях;
8) перечень и краткие сведения об основных средствах, используемых для обеспечения учебного процесса;
9) перечень и краткие сведения об используемых программных средствах;
10) копии договоров, заключенных авиационным учебным центром с другими учебными заведениями, предприятиями и сторонними организациями, касающиеся обеспечения учебного процесса (при их наличии);
11) образцы свидетельств и сертификатов об окончании авиационного учебного центра;
12) информация о финансово-экономическом положении;
13) документ, подтверждающий уплату сбора за сертификацию авиационных учебных центров.
Все копии документов заверяются печатью и подписью услугополучателя или уполномоченного им лица;
на портале:
Для получения сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации услугополучатель подает заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением в электронной форме документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын
өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығы
сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Авиациялық оқу орталығына сертификаттау жүргізуге өтінім
1. __________________________________________________________________
(АОО, ұйымның, құрылымдық бөлімшесінің атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйым басшысының лауазымы, Т.А.Ә.)
Кәсіби даярлаудың мынадай түрлері мен бағыттары бойынша
авиациялық оқу орталығын сертификаттауды сұрайды:
Р/с №
Кәсіби даярлау түрлері
Бағыттар (мамандығы, мамандануы, курстың атауы)
1.
Авиациялық персоналды бастапқы даярлау
2.
Авиациялық персоналды қайта даярлау
3.
Авиациялық персоналдың кәсіби деңгейін қолдау
2. Ұйым туралы мәліметтер:
1) Меншік нысаны ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе анықтама
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(нөмірі, кім және қашан берді)
3) Заңды (пошталық) мекенжайы және басқа да деректемелері ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации
о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата авиационного
учебного центра гражданской авиации»
Заявка
на проведение сертификации авиационного учебного центра
1. ____________________________________________________________
(наименование АУЦ, организации, структурного подразделения)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя организации)
Просит провести сертификацию авиационного учебного центра по следующим видам и направлениям профессиональной подготовки:
п/п
Виды профессиональной подготовки
Направления (специальность,
специализация, наименование курса)
1
Первоначальная подготовка авиационного
персонала
2
Переподготовка авиационного персонала
3
Поддержание профессионального уровня
авиационного персонала
2. Сведения об организации:
1) Форма собственности ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) Свидительство или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________
(номер, кем и когда выдано)
3) Юридический (почтовый) адреса и другие реквизиты ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________

4) Телефон/факс, эл. пошта __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Қоса берілетін құжаттар: _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20___ж. "___" _____________
___________________________________
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы
(Қолы) /Т.А.Ә./
М.О.
"Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығы
сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Электрондық құжат нысанындағы өтініш
1. ЖСН ______________________________________________________________
2. ЗТ атауы _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйым басшысының лауазымы, Т.А.Ә.)
Кәсіби даярлаудың мынадай түрлері мен бағыттары бойынша
авиациялық оқу орталығының сертификаттауды сұрайды:
Р/с №
Кәсіби даярлау түрлері
Бағыттар (мамандық, мамандану, курстың атауы)
1.
Авиациялық персоналды бастапқы даярлау
2.
Авиациялық персоналды қайта даярлау
3.
Авиациялық персоналдың кәсіби деңгейін қолдау
2. Ұйым туралы мәліметтер:
1) Меншік нысаны ____________________________________________________
2) Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе анықтама
_____________________________________________________________________
(нөмірі, кім және қашан берді)
3) Заңды (пошталық) мекенжайлары және басқа да деректемелері ________
4) Телефон/факс, эл. пошта __________________________________________
3. Қоса берілетін құжаттар: _________________________________________
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 240 қаулысымен
бекiтiлген
"Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің
қарап-тексеруді ұйымдастыруы жөнінде сертификат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

4) Телефон/факс, эл. почта ____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________
3. Прилагаемые документы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________________
«___» _____________ 20 ___г.
________________________
Руководитель услугодателя
(Подпись)                          /Ф.И.О./
М.П.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата авиационного
учебного центра гражданской авиации»
Заявление в форме электронного документа
1. ИИН ________________________________________________________
2. Наименование ЮЛ ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя организации)
Просит провести сертификацию авиационного учебного центра по следующим видам и направлениям профессиональной подготовки:
п/п
Виды профессиональной подготовки
Направления (специальность,
специализация, наименование курса)
1
Первоначальная подготовка авиационного
персонала
2
Переподготовка авиационного персонала
3
Поддержание профессионального уровня
авиационного персонала
2. Сведения об организации:
1) Форма собственности ________________________________________
2) Свидетельство или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
_____________________________________________________________________
(номер, кем и когда выдано)
3) Юридический (почтовый) адреса и другие реквизиты ___________
4) Телефон/факс, эл. почта ____________________________________
3. Прилагаемые документы:
1) ____________________________________________
2) ____________________________________________
3) ____________________________________________
4) ____________________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 240
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата по организации досмотра службой
авиационной безопасности аэропорта»

1. Жалпы ережелер
1. "Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы жөнінде сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап:
әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы жөнінде сертификат беру – күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы жөнінде сертификаттың телнұсқасын беру – күнтізбелік 10 (он) күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификат, әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификаттың телнұсқасы.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификатты (телнұсқасын) көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушы өзі келген кезде, берілген сертификаттарды есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификаты үшін алым төлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерде жүзеге асырылады.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөнінде сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеру бөлімшесінің штат санына байланысты:
1) 251 адам және одан көп – алым төленетін күні қолданыстағы 235 айлық есептік көрсеткішті;

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю:
выдача сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта – в течение 30 (тридцать) календарных дней;
выдача дубликата сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта – в течение 10 (десять) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, дубликата сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
Сертификат по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта (дубликат) выдается сотрудником услугодателя получателю государственной услуги при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Уплата сбора за сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта осуществляется в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, в зависимости от штатной численности подразделения досмотра службы авиационной безопасности аэропорта, составляют:
1) от 251 человека и выше – 235 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;

2) 201 адамнан 250 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 224 айлық есептік көрсеткішті;
3) 151 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 213 айлық есептік көрсеткішті;
4) 101 адамнан 150 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 202 айлық есептік көрсеткішті;
5) 51 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 191 айлық есептік көрсеткішті;
6) 50 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 180 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) көрсетілетін қызметті алушының құрылтай құжаттары;
3) көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама.
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
4) көрсетілетін қызметті алушымен авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы бойынша шарттық қатынастары бар азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымдарының тізбесі (болған кезде);
5) авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы жөнінде пайдаланушылармен жасасқан шарттардың (шарттарға қосымшалардың) көшірмелері (болған кезде);
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікелей авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді жүзеге асыратын әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің (бұдан әрі – АҚҚ) басшылық құрамы туралы деректер;

2) от 201 до 250 человек – 224 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
3) от 151 до 200 человек – 213 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
4) от 101 до 150 человек – 202 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
5) от 51 до 100 человек – 191 месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
6) до 50 человек – 180 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) к услугодателю:
1) заявку по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги:
2) учредительные документов услугополучателя;
3) копию свидетельства* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугополучателя.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
4) перечень эксплуатантов и организаций гражданской авиации, имеющих с услугополучателем договорные отношения по организации досмотра службой авиационной безопасности (при наличии);
5) копии договоров (приложений к договорам) с эксплуатантами по организации досмотра службой авиационной безопасности (при наличии);
6) данные о руководящем составе службы авиационной безопасности (далее – САБ) аэропорта, непосредственно осуществляющим обеспечение авиационной безопасности по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;

7) бағынуы мен өзара іс-қимыл жасасу байланыстарын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының АҚҚ ұйымдық құрылымының схемалары;
8) көрсетілетін қызметті алушының АҚҚ туралы ережесі;
9) ААҚ қарап-тексеру бөлімшесінің персоналмен жасақталуы бойынша деректер;
10) ААҚ қарап-тексеру бөлімшесінің өндірістік базасы бойынша деректер;
11) қарап-тексеруді ұйымдастыруды техникалық құралдармен қамтамасыз ету тізбесі (атауы, саны);
12) авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыру бойынша нұсқаулық құжаттарының тізбесі;
13) көрсетілетін қызметті алушы ұйымының инспекциялық тексеру актісі (оны өткізу шартымен);
14) көрсетілетін қызметті алушының ААҚ бақылайтын аймақтар (қолжетімділігі шектеулі аймақтар) көрсетілген аумағы жоспарының схемалары және қарап-тексеру пункттері орналасқан аэровокзал ғимаратының егжей-тегжейлі схемасы (жоспары);
15) ААҚ персоналын оқыту бағдарламалары;
16) әуежайдың авиациялық қауіпсіздік нұсқаулықтары (бағдарламасы);
17) көрсетілетін қызметті алушының авиациялық қауіпсіздік сапасын ішкі бақылау бағдарламалары;
18) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген "Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды;
19) әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы бойынша сертификаттау үшін бюджетке алым сомасының төленгенін растайтын құжат.
Осы тармақтың 2) - 16) тармақшаларында көрсетілген құжаттар көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының қолымен және мөрімен расталған көшірмелер түрінде ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап-тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификатының телнұсқасын алу үшін қажетті негіздемемен еркін нысандағы өтінішті және пайдаланушының бұрын берілген сертификатын қоса (жоғалту (ұрлау) жағдайларынан басқа) береді.
Көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған кезде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Шағым пошта арқылы не жұмыс күндері жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.

7) схемы организационной структуры САБ услугополучателя с указанием подчиненности и взаимодействующих связей;
8) положение о САБ услугополучателя;
9) данные по укомплектованности персоналом подразделения досмотра САБ;
10) данные по производственной базе подразделения досмотра САБ;
11) перечень технических средств обеспечения организации досмотра (наименование, количество);
12) перечень руководящих документов по организации досмотра службой авиационной безопасности;
13) акт инспекционного обследования организации – услугополучателя (при условии его проведения);
14) схемы плана территории услугополучателя с указанием на ней контролируемых САБ зон (зон ограниченного доступа) и подробная схема (план) здания аэровокзала с расположением на ней пунктов досмотра;
15) программы обучения персонала САБ;
16) инструкции (программа) авиационной безопасности аэропорта;
17) программы внутреннего контроля качества авиационной безопасности услугополучателя;
18) санитарно-эпидемиологического заключения на право работ с источниками ионизирующих излучения в соответствии с Санитарными правилами «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202;
19) документ, подтверждающий оплату в бюджет суммы сбора за сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта.
Документы, указанные в подпунктах 2)-16) настоящего пункта, представляются в виде копий, заверенных первым руководителем и печатью услугополучателя.
Для получения дубликата сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта услугополучатель представляет заявление произвольной формы с необходимым обоснованием и приложением ранее выданного сертификата эксплуатанта (кроме случаев утраты (хищения).
При сдаче услугодателю подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе юридического лица указывается его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруы жөнінде сертификат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Әуежайдың авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң қарап-тексерудi ұйымдастыруы жөнiндегi сертификатын алуға өтінім
_________________________________________________________ мақсатында
(қарап-тексерудi ұйымдастыру жөнiндегi сертификатты алу, қолданылу
мерзiмiн ұзарту)
_____________________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң толық атауы)
сертификаттау жүргiзудi сұраймын.
Қарап-тексерудi жүзеге асырудың жоспарланған күнi ___________________
(ұзартылған/өзгерiстер
_____________________________________________________________________
енгiзiлген кезде тиiсiнше қолданыстағы сертификаттың аяқталу мерзiмi көрсетiледi)
Өтiнiш берушi:
1) сертификаттау рәсiмдерiн орындауға;
2) сертификаттық талаптарға сай болуға;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға
қарап-тексерудi ұйымдастыруды және қамтамасыз етудi бақылауды
жүзеге асыру мүмкiндiгiн беруге мiндеттенедi.
Басшы _________________________________________________________
(лауазымы/қолы/күнi)
М.О.
"Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруы жөнінде сертификат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Қарап-тексеру бөлiмшесiнiң персоналы, әуежайдың авиациялық
қауіпсіздік қызметінің басшылық құрамы, әуежайдың
авиациялық қауіпсіздік қызметінің өндiрiстiк базасы,
техникалық құралдардың тізбесі бойынша жиынтық деректер
1. Әуежайдың қарап-тексеру бөлiмшесiнiң персоналы мен
авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылық құрамының
жасақталуы жөнiндегi деректер
(әуежай атауы)
Штаттық лауазымдар
Санаты
Штат бойынша саны
Нақты саны
1
2
3
4
ААҚ басшылық құрамының штаттық лауазымдары
1.
2.
Қарап-тексеру бөлiмшесiнiң штаттық лауазымдары
1.
2.
2. Авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң өндiрiстiк базасы
жөнiндегi деректер
ААҚ үшiн өндiрiстiк үй-жайлар мен құрылыстар
Саны және жалпы ауданы - (шаршы м)
Жеке меншiк
Жалданатын
1
2
3
1. ААҚ қызметтiк үй-жайлары
2. ААҚ тұрмыстық үй-жайлары

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсe услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»);
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта»
ЗАЯВКА
на получение сертификата по организации досмотра службой
авиационной безопасности аэропорта
Прошу провести сертификацию ___________________________________
(полное название заявителя)
с целью ____________________________________________________________.
(получения, продления срока действия сертификата по
организации досмотра)
Планируемая дата осуществления досмотра ____________________________.
(при продлении/внесении изменений указывается соответственно
срок окончания действующего сертификата)
Заявитель обязуется:
1) выполнять процедуры сертификации;
2) отвечать сертификационным требованиям;
3) предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской авиации осуществлять контроль за организацией и обеспечением досмотра.
Руководитель __________________________________
(должность/подпись/дата)
М.П.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта»
Сводные данные по персоналу подразделения досмотра,
руководящему составу службы авиационной безопасности аэропорта,
производственной базе службы авиационной безопасности
аэропорта, перечню технических средств
1. Данные по укомплектованности персонала подразделения
досмотра и руководящего состава службы
авиационной безопасности аэропорта
(наименование аэропорта)
Штатные должности
Категория
Количество
по штату
Фактическое
количество
1
2
3
4
Штатные должности руководящего
состава САБ
1.
2.
Штатные должности подразделения
досмотра
1.
2.
1. Данные по производственной базе службы авиационной
безопасности
Производственные помещения и сооружения для САБ
Количество и общ.
Площадь – (кв. м)
Собственные
Арендуемые
1
2
3
1. Служебные помещения САБ
2. Бытовые помещения САБ

3. ААҚ оқу сыныбы
4. Өту/шығу БӨП
5. Жолаушыларды, ӘК экипаж мүшелерiн, авиаперсоналды қарап-текcеpу пункттерi
6. Багажды, жүктi, поштаны, борттық қорларды қарап тексеру пункттерi
7. Қосымша ақпарат
3. Авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң техникалық
құралдарының тiзбесi
Қарап-тексеру пункттерiнiң саны
1. Халықаралық желiлерде
__________________________________
2. Iшкi желiлерде
__________________________________
3. БӨП-те __________________________________
4. Ресми делегация залдарында __________________________________
5. Багажды, жүктi, борттық қорларды қарап-тексеру үшiн __________________________________
Авиациялық қауiпсiздiктiң техникалық құралдарының мақсаты және атауы
Типі, моделi
Саны
1
2
3
1. Жолаушыларды, экипаж мүшелерiн, авиаперсоналды және олардың қол жүгiн қарап-тексерудiң техникалық құралдары:
2. Рентгендiк-теледидар қондырғылары, стационарлық металл iздегiштер, тасымалданатын (қол) металл iздегiштер
3. Багажды, жүктi, поштаны және борттық қорларды қарап-тексерудiң техникалық құралдары: рентгендiк-теледидар құрылғылары, тасымалданатын (қол) металл iздегiштер
4. Жарылғыш заттарды (жарылғыш заттар буының детекторлары) анықтауға арналған жабдық
Әуежай басшысы _____________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Күнi ___________________М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 240 қаулысымен
бекiтiлген
"Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын
беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы немесе www.e.gov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде:
әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын беру – үш ай;
әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатының телнұсқасын беру – күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде;

3. Учебный класс САБ
4. КПП для прохода/проезда
5. Пункты досмотра пассажиров, членов экипажей ВС,
авиаперсонала
6. Пункты досмотра багажа, груза, почты, бортовых
запасов
7. Дополнительная информация
2. Перечень технических средств обеспечения
авиационной безопасности
Кол-во
пунктов
досмотра
1. На международных линиях ______________
2. На внутренних линиях _________________
3. На КПП __________
4. В залах официальных делегаций ___________
5. Для досмотра багажа, груза, бортовых
запасов ________
Назначение и наименование технических
средств авиационной безопасности
Тип, модель
Количество
1
2
3
1. Технические средства досмотра
пассажиров, членов экипажей,
авиационного персонала и их ручной
клади:
2. Рентгено-телевизионные установки,
стационарные металлоискатели
переносные (ручные) металлоискатели
3. Технические средства досмотра
багажа, грузов, почты и бортовых
запасов:
рентгено-телевизионные установки
переносные (ручные) металлоискатели
4. Оборудование для обнаружения
взрывчатых веществ (детекторы паров
взрывчатых веществ)
Руководитель аэропорта          _____________________
(подпись, Ф.И.О.)
Дата: __________ М.П.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 240
Стандарта государственной услуги
«Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома) – три месяца;
выдача дубликата сертификата годности аэродрома (вертодрома) – в течение 7 (семь) календарных дней;

2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификаты не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және қағаз түрінде.
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатының сәйкестік куәлігін көрсетілетін қызметтің беруші көрсетілетін қызметті алушы өзі келген кезде, берілген сертификаттарды есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын электрондық құжат нысанында "жеке кабинеттен" алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау үшін алым төлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған тәртіппен және мөлшерде жүзеге асырылады.
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері мыналарды құрайды:
1. класына (санаты) байланысты әуеайлақтың жарамдылығы бойынша:
А немесе Б немесе В класы/санатталмаған – алым төленетін күні қолданыстағы 1349 айлық есептік көрсеткіш;
А немесе Б немесе В класы / I-санаты – алым төленетін күні қолданыстағы 1604 айлық есептік көрсеткіш;
А немесе Б немесе В класы / II немесе III-санаты – алым төленетін күні қолданыстағы 2078 айлық есептік көрсеткіш;
Г класы/ санатталмаған – алым төленетін күні қолданыстағы 1203 айлық есептік көрсеткіш;
Д класы/санатталмаған – алым төленетін күні қолданыстағы 948 айлық есептік көрсеткіш;
Е класы/санатталмаған – алым төленетін күні қолданыстағы 692 айлық есептік көрсеткіш;
2) типі және класына байланысты тікұшақ айлағының жарамдылығы бойынша:
1) жер беті деңгейінде орналасқан:
I, II, III класы жабдықталмаған – алым төленетін күні қолданыстағы 364 айлық есептік көрсеткіш;
I, II, III класы ішінара жабдықталған – алым төленетін күні қолданыстағы 419 айлық есептік көрсеткіш;
I, II, III класы жабдықталған – алым төленетін күні қолданыстағы 510 айлық есептік көрсеткіш;
3) жер бетіндегі:
I, II, III класы жабдықталмаған – алым төленетін күні қолданыстағы 328 айлық есептік көрсеткіш;
I, II, III класы ішінара жабдықталған – алым төленетін күні қолданыстағы 382 айлық есептік көрсеткіш;
I, II, III класы жабдықталған – алым төленетін күні қолданыстағы 437 айлық есептік көрсеткіш;
4) палубалық тікұшақ айлағы немесе тікұшақ палубасы:
I, II, III класы жабдықталмаған – алым төленетін күні қолданыстағы 255 айлық есептік көрсеткіш;
I, II, III класы ішінара жабдықталған – алым төленетін күні қолданыстағы 309 айлық есептік көрсеткіш;
I, II, III класы жабдықталған – алым төленетін күні қолданыстағы 328 айлық есептік көрсеткіш.
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау көрсетілген алым мемлекеттік бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу жіберілген жағдайда, төлемді "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асыруға болады.

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат годности аэродрома (вертодрома), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и бумажная.
Удостоверение соответствия сертификата годности аэродрома (вертодрома) выдается услугодателем услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных сертификатов.
На портале сертификат годности аэродрома (вертодрома) услугополучатель получает в «личном кабинете» в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за сертификацию годности аэродрома (ветродрома) осуществляется в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию годности аэродрома (ветродрома) составляют:
1) по годности аэродрома, в зависимости от класса (категории):
класс А или Б или В/ некатегорированный – 1349 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс А или Б или В/ категория – I – 1604 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс А или Б или В/ категория – II или III – 2078 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс Г/ некатегорированный – 1203 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс Д/ некатегорированный – 948 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс Е/ некатегорированный – 692 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
2) по годности вертодрома, в зависимости от типа и класса:
1) расположенный на уровне поверхности:
класс I, II, III не оборудованный – 364 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс I, II, III частично оборудованный – 419 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс I, II, III оборудованный – 510 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
приподнятый на поверхности:
класс I, II, III не оборудованный – 328 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс I, II, III частично оборудованный – 382 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс I, II, III оборудованный – 437 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
палубный вертодром или вертопалуба:
класс I, II, III не оборудованный – 255 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс I, II, III частично оборудованный – 309 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
класс I, II, III оборудованный – 328 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора.
Сертификация годности аэродрома (ветродрома) осуществляется после оплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).

8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
1) заңды тұлға үшін – өтініш берушінің бірінші басшысы куәландырған және мөрмен расталған жарғының, өтініш берушіні заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің* не анықтаманың көшірмелері.
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
2) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) және радионавигациялық құралы орналасқан жер учаскесін (жеке меншіктегі), құрылысты пайдалану құқығына акт көшірмесі;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификатына өтініш беруші міндеттемесінің көшірмесі;
5) пайдаланушының әуе қозғалысына қызмет көрсету және метео қамтамасыз ету органдарымен өзара іс-қимыл жасасу шарттарының көшірмелері;
6) әуе қозғалысын басқару объектілері мен ұшуды жарық сигналымен қамтамасыз ету жүйесін ұшу кезінде тексеру актілерінің көшірмелері;
7) радиотехникалық жабдық және әуе қозғалысын басқару және оған қызмет көрсету жөніндегі диспетчер немесе радиооператор пункті жабдықтарының тізбесі;
8) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) жөніндегі нұсқаудың, метеорологиялық қамтамасыз етудегі басшылыққа алынатын құжаттың, әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіру жөніндегі жедел жоспардың көшірмелері;

8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности):
к услугодателю:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов для получения сертификата годности аэродрома (вертодрома):
1) копии устава и свидетельства* либо справки о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица, заверенных первым руководителем и печатью заявителя – для юридического лица;
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
2) копия документа, удостоверяющего личность – для физического лица;
3) копия акта на право пользования (собственности) земельным участком, сооружением, на котором расположен аэродром (вертодром) и его радионавигационное средство;
4) копия обязательства заявителя на сертификат годности аэродрома (вертодрома) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) копии договоров взаимодействия эксплуатанта с органами обслуживания воздушного движения и метеообеспечения;
6) копии актов летных проверок объектов управления воздушным движением и системы светосигнального обеспечения полетов;
7) перечень радиотехнического оборудования и оборудования пункта диспетчера или радиооператора по управлению и обслуживанию воздушным движением;
8) копии руководства по аэродрому (вертодрому), руководствующий документ метеорологического обеспечения, оперативного плана по проведению аварийно-спасательных работ и тушению пожаров в районе аэродрома (вертодрома);

9) ұшуды жүргізу бойынша (бірлесіп пайдаланылатын әуеайлақтар үшін) нұсқаулық көшірмесі;
10) инженерлік-техникалық персоналды оқыту және біліктілігін арттыруды растайтын құжаттар көшірмелері;
11) аэронавигациялық ақпарат жинағына (бұдан әрі – AIP) енгізу үшін ақпарат беру және алмасу бойынша нұсқаулық;
12) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты лауазымдық нұсқаулықтар тізбесі;
13) әуеайлақтың жарамдылығы сертификатының қолданысы кезеңінде авиациялық тосын оқиғалар, оқиғалар және оларға алғышарттар туралы ақпарат (өтінімді қайта ұсынған кезде);
14) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Осы тармақта көрсетілген растайтын құжаттардың тізбесіне, егер олар көрсетілген құжаттаманы әзірлеуге тартылса, ғылыми-зерттеу ұйымдарының және тиісті құзыретті органдардың қорытындысы қоса беріледі.
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатының телнұсқасын алу үшін негіздеме, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттар және бұрын берілген сертификат (ұрлану (жоғалу) жағдайларынан басқа) қоса берілген еркін нысандағы өтінішті ұсынады.
Порталда:
әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта тізбеленген құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті береді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
10. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) азаматтық әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) пайдалануға жарамдылығы нормаларына сәйкес келмеуі мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздеме болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның
лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Шағым пошта арқылы не жұмыс күндері жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартылатын өтініш туралы ақпарат (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, пошталық мекенжайы;
заңды тұлғаның – атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.

9) копия инструкции по производству полетов (для аэродромов совместного использования);
10) копии документов, подтверждающих прохождение обучения и повышения квалификации инженерно-технического персонала;
11) инструкция по передаче и обмену информацией для внесения в сборник аэронавигационной информации (далее – AIP);
12) перечень должностных инструкции, связанных с обеспечением безопасности полетов;
13) информация об авиационных инцидентах, происшествиях и предпосылок к ним за период действия сертификата годности аэродрома (при повторном представлении заявки);
14) копию документа, подтверждающего оплату сбора за сертификацию аэродрома (вертодрома).
К перечню подтверждающих документов, указанных в настоящем пункте прилагаются заключения научно-исследовательских организаций и соответствующих компетентных органов, если они привлекались к разработке указанной документации.
Для получение дубликата сертификата годности аэродрома (вертодрома) представляет заявление в произвольной форме с обоснованием, документами, подтверждающими соответствующие изменения, и ранее выданный сертификат (кроме случаев утраты или хищения);
на портале:
для получения сертификата годности аэродрома (вертодрома) услугополучатель представляет заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением в электронном виде документов, перечисленных в настоящем пункте.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
через портал услугополучателю в «личный кабинет» направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
10. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является несоответствие аэродрома (вертодрома) нормам годности к эксплуатации гражданских аэродромов (вертодромов).
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.

12. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде
электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414
"Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының)
жарамдылығы сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
______________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) жарамдылығына сертификаттау жүргiзуге өтінім
1. __________________________________________________________________
(ұйымның, өтiнiш берушiнiң атауы, оның мекенжайы)
негiзiнде әрекет ететiн _____________________________________________
(әуеайлақтың атауы)
атынан
______________________________________________________________
(басшының Т.А.Ә, лауазымы)
_____________________________________________________________________
(нормативтiк актiлердiң атауы және оларды көрсету)
талаптарына сәйкес келетiнiн мәлiмдейдi және осы
объектiнiң сертификаттық талаптарға сәйкестiгiне инспекциялық
тексеру жүргiзудi сұрайды.
2. Әуеайлақ класы бойынша қосымша ақпарат ___________________________
әуеайлақтың Халықаралық азаматтық авиация ұйымы санаттарының
бiрi бойынша жабдықталуы ___________________________________________
3. Қосымша: _________________________________________________________
Басшы _______________ ____________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер ____________ _____________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
М.О. Күнi______________
"Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының)
жарамдылығы сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатына
өтiнiш берушiнiң мiндеттемесi
Мен, _______________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
осымен ______________________________ әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының)
__________________________________________________________,
(нормативтiк құжаттардың атауы)
сертификаттау талаптарына сәйкес келетiнiн, ұсынылған
құжаттамадағы ақпарат әуеайлақтың нақты жағдайына сәйкес
келетiнiн куәландырамын және:

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 916 единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата годности
аэродрома (вертодрома)»
_____________________________________________________________________
(наименование услугодателя)
ЗАЯВКА
на проведение сертификации годности аэродрома (вертодрома)
1. ____________________________________________________________
(наименование организации, заявителя, его адрес)
в лице ________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя)
действующий на основании _____________________________________,
заявляет, что ________________________________________________,
(наименование аэродрома)
соответствует требованиям _____________________________________
_______________________________________________________________
(наименование и указание нормативных актов)
и просит провести инспекционную проверку данного объекта на соответствие сертификационным требованиям.
2. Дополнительная информация класс аэродрома
_______________________________________________________________
оборудование аэродрома по одной из категорий Международной организации гражданской авиации _____________________________________
3. Приложение:_________________________________________________
Руководитель ____________ ________________________
(Ф.И.О.)             (подпись)
Главный бухгалтер _______________ ________________
(Ф.И.О.)         (подпись)
М.П.                           Дата ______________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата годности
аэродрома (вертодрома)»
Обязательство
заявителя на сертификат годности аэродрома (вертодрома)
Я, ____________________________________________________________
(Ф.И.О. – должность)
настоящим удостоверяю, что аэродром (вертодром) _____________________
соответствует сертификационным требованиям _________________________,
(наименование нормативных
документов) _________________________________________________________
информация в представленной документации соответствует фактическому состоянию аэродрома, и обязуюсь:

1) әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) нормативтiк құжаттаманың
сертификаттау талаптарына және ережелерiне сәйкес пайдалануға
және ұстауға;
2) аэронавигациялық ақпарат басылымдарындағы (АIP)
деректердiң әуеайлақтың нақты жай-күйіне сәйкестiгiн қамтамасыз
етуге;
3) әуеайлақта (тiкұшақ айлағында) сертификаттау және
нормативтiк талаптарға сәйкессiздiктер анықталған кезде,
әуежайда дереу ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн қажеттi
шектеулер енгiзiп, бұл туралы уәкiлеттi органға хабарлауға;
4) Ұшуды жүргiзу жөнiндегi нұсқаулыққа және Әуеайлақ
(тiкұшақ айлағы) ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзу
және өрт сөндiру жөнiндегi жедел жоспарға толықтырулар мен
өзгерiстер енгiзуге уәкiлеттi органнан мақұлдау алуға;
5) АIP-ге енгiзу үшiн дайындалған материалдарды уәкiлеттi
органға бекiтуге жiберуге мiндеттенемiн.
Басшы _____________ ____________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
М.О. 20 __ ж. "___"_________
"Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының)
жарамдылығы сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
______________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
Электрондық құжат нысанындағы өтінім
1. ____________________________________________________________
(ұйымның, өтiнiш берушiнiң атауы, оның мекенжайы)
негiзiнде әрекет ететiн _____________________________________________
(әуеайлақтың атауы)
атынан ______________________________________________________________
(басшының Т.А.Ә, лауазымы)
_____________________________________________________________________
(нормативтiк актiлердiң атауы және оларды көрсету)
талаптарына сәйкес келетiндiгiн мәлiмдейдi және осы объектiнiң
сертификаттық талаптарға сәйкестiгiне инспекциялық тексеру
жүргiзудi сұрайды.
2. Әуеайлақ сыныбы бойынша қосымша ақпарат ___________________
әуеайлақтың Халықаралық азаматтық авиация ұйымы санаттарының
бiрi бойынша жабдықталуы ____________________________________________
3. Қосымша: ___________________________________________________
Басшы _______________ ____________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер _______________ ___________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
М.О. Күнi______________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 240 қаулысымен
бекiтiлген
"Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету
органының сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандарты

1) эксплуатировать и содержать аэродром (вертодром) в соответствии с сертификационными требованиями и положениями нормативной документации;
2) обеспечивать соответствие данных, содержащихся в изданиях аэронавигационной информации (AIP) фактическому состоянию аэродрома;
3) при выявлении на аэродроме (вертодроме) несоответствий сертификационным и нормативным требованиям безотлагательно вводить необходимые ограничения, обеспечивающие безопасность полетов в аэропорту и информировать об этом уполномоченный орган;
4) получать от уполномоченного органа одобрение на внесение дополнений и изменений в Инструкцию по производству полетов и Оперативный план по проведению аварийно-спасательных работ и тушению пожаров в районе аэродрома (вертодрома);
5) направлять в уполномоченный орган на утверждение материалы, подготовленные для внесения в AIP.
Руководитель ___________________ ____________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
МП                        «___» _________ 20 ___ г.
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата годности
аэродрома (вертодрома)»
_____________________________________________________________________
(наименование услугодателя)
Заявление в форме электронного документа
1. ____________________________________________________________
(наименование организации, заявителя, его адрес)
в лице ________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя)
действующий на основании _____________________________________,
заявляет, что ________________________________________________,
(наименование аэродрома)
соответствует требованиям _____________________________________
_______________________________________________________________
(наименование и указание нормативных актов)
и просит провести инспекционную проверку данного объекта на соответствие сертификационным требованиям.
2. Дополнительная информация класс аэродрома
_______________________________________________________________
оборудование аэродрома по одной из категорий Международной организации
гражданской авиации ___________________________________________
3. Приложение:_________________________________________________
Руководитель         ____________ ____________________
(Ф.И.О.)          (подпись)
Главный бухгалтер    _______________ _________________
(Ф.И.О.)         (подпись)
М.П.                               Дата ______________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 240
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата органа обслуживания воздушного движения
аэронавигационной организации»

1. Жалпы ережелер
1. "Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрi – мемлекеттiк көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап:
аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету қызметінің сертификатын беру – күнтізбелік 45 (қырық бес) күн ішінде;
аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету қызметі сертификатының (бұдан әрі – сертификат) телнұсқасын беру – 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету қызметінің сертификаты (сертификаттың телнұсқасын).
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету қызметінің сертификаты үшін алым төлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерде жүзеге асырылады.
Аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдығын және байланысын пайдалану қызметін сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері санатына байланысты:
1) 201 адам және одан көп – алым төленетін күні қолданыстағы
435 айлық есептік көрсеткішті;
2) 101 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 324 айлық есептік көрсеткішті;
3) 51 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 313 айлық есептік көрсеткішті;
4) 21 адамнан 50 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 302 айлық есептік көрсеткішті;
5) 11 адамнан 20 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 190 айлық есептік көрсеткішті;

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата службы обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю:
выдача сертификата службы обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации – в течение 45 (сорок пять) календарных дней;
выдача дубликата сертификата службы обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации (далее – сертификат) – 7 (семь) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – сертификат (дубликата сертификата) службы обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за сертификат службы обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации осуществляется в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации в зависимости от категорий, составляют:
1) от 201 человека и выше – 435 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
2) от 101 до 200 человек – 324 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
3) от 51 до 100 человек – 313 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
4) от 21 до 50 человек – 302 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;
5) от 11 до 20 человек – 190 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора;

6) 10 адамға дейін – алым төленген күнгі қолданыстағы 180 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Сертификаттау көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) аэронавигациялық ұйымның құрылтай құжаттары:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама;
жарғының көшірмесі;
өтініш берушінің негізгі қызмет орнының мекенжайы;
3) жылдық аудиттелген қаржылық есептілігі;
4) әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметі бағыныштылығының көрсетілуін қамтитын ұйымдық құрылымы;
5) әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және (немесе) аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметінің штаттық кестесі және персоналмен жасақталуы туралы мәліметтер;
6) Әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметі туралы ереже;
7) құрамына әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметі кіретін аэронавигациялық ұйымның басшылық құрамы туралы мәліметтер, басшылық құрамның білімі және жұмыс тәжірибесі туралы тиісті құжаттар көшірмелері;
8) аэронавигациялық ұйымның кемінде 3 жыл кезеңге арналған бекітілген даму жоспары;
9) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері туралы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандыру міндеттемелері туралы мәліметтер;
10) персоналдың біліктілігін арттыру бойынша техникалық оқуды және курстарды жоспарлауды, өткізуді растайтын құжаттама;
11) ӘҚҚК бұзылуына байланысты күтпеген жағдайларға арналған іс-шаралар жоспары;

6) до 10 человек – 180 месячных расчетных показателя, действующих на дату уплаты сбора.
Сертификация осуществляется после уплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляются в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) к услугодателю:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов для получения сертификата;
2) учредительные документы аэронавигационной организации:
копия свидетельства* или справка о государственной регистрации юридического лица;
копия устава;
адрес основного места деятельности заявителя;
3) годовая аудированная финансовая отчетность;
4) организационная структура, включающая указание подчиненности органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации;
5) штатное расписание и сведения об укомплектованности персоналом органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации;
6) Положения об органе обслуживания воздушного движения и (или) службе эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации;
7) сведения о руководящем составе аэронавигационной организации, в состав которой входит орган обслуживания воздушного движения и (или) служба эксплуатации радиотехнического оборудования и связи, копии соответствующих документов об образовании и опыте работы руководящего состава;
8) утвержденный план развития аэронавигационной организации на период не менее 3 лет;
9) сведения по страховым обязательствам в соответствии с требованием законодательства Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
10) документация, подтверждающая планирование, проведение технической учебы и курсов повышение квалификации персонала;
11) план мероприятий на случай непредвиденных обстоятельств в связи с нарушением обслуживания воздушного движения;

12) соңғы жылдағы инспекциялық тексеру актілерінің көшірмелері;
13) салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, сертификаттау жүргізгені үшін мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем тапсырмасы данасының көшірмесі;
14) әуе қозғалысына қызмет көрсету органының ұшу басшылары, аға диспетчерлері, авиациялық станция операторлары, нұсқаушы және диспетчерлік құрамы туралы мәліметтер, олар мыналарды қамтиды:
лауазымы;
тегі, аты, әкесінің аты;
лауазымы;
тегі, аты, әкесінің аты;
алғашқы даярлығы;
диспетчер, оператор куәлігінің класы, нөмірі, қолданылу мерзімі, кім берген;
дербес жұмыс жасауға рұқсат беру;
диспетчерді, операторды медициналық куәландыру, куәліктерінің қолданылу мерзімі;
байланысты ағылшын тілінде жүргізуге рұқсат беру, бітіргені туралы құжат нөмірі, кім және қашан берген;
мамандығы бойынша біліктілігін арттырудың соңғы курстары;
ағылшын тілі бойынша біліктілігін арттырудың соңғы курстары;
тренажерлық даярлықтан өту (авария жағдайында, байланыс істен шыққанда және күтпеген мән-жайларда іс-қимыл жасауға оқыту және дағдыларын қолдау);
жұмыс өтілі;
жасы;
15) диспетчер, оператор жұмысы технологиясының көшірмелері (сертификаттау объектісінің қолда бар әрбір пункті үшін);
16) жауапкершілік аймақтарының, әуе трассаларының, жергілікті әуе желілерінің, әуе қозғалысына қызмет көрсету секторларының шекаралары белгіленген әуе кеңістігі құрылымының картасы;
17) соңғы жылдағы әуе трассаларындағы (жауапкершілік ауданында) әуе қозғалысының қарқындылығы және әуе қозғалысына қызмет көрсету секторларының (аймақтарының) өткізу қабілеті туралы анықтама;
18) соңғы жылдағы әуе қозғалысына қызмет көрсету ұйымының және қауіпсіздік жай-күйінің талдауы.
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
Көрсетілетін қызметті алушы аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы сертификатының телнұсқасын алу үшін қажетті негіздемені қоса отырып, еркін нысандағы өтініш ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақыты, тегі, аты, әкесінің аты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.

12) копии актов инспекционных проверок за последний год;
13) копии экземпляра платежного поручения, подтверждающий факт уплаты государственной пошлины за проведение сертификации, с предоставлением оригинала для сверки;
14) сведения о руководителях полетов, старших диспетчерах, операторах авиационных станций, инструкторском и диспетчерском составе органа обслуживания воздушного движения, которые включают:
должность;
фамилия, имя, отчество;
первичная подготовка;
класс, номер, срок действия свидетельства диспетчера, оператора, кем выдано;
допуск к самостоятельной работе;
медицинское освидетельствование, срок действия свидетельства диспетчера, оператора;
допуск к ведению связи на английском языке, номер документа об окончании, кем и когда выдан;
последние курсы повышения квалификации по специальности;
последние курсы повышения квалификации по английскому языку;
прохождение тренажерной подготовки (обучение и поддержание навыков по действиям в аварийной обстановке, при отказе связи и в непредвиденных обстоятельствах);
стаж работы;
возраст;
15) копии технологии работы диспетчера, оператора (для каждого имеющегося пункта объекта сертификации);
16) карта структуры воздушного пространства с нанесением на нее границ зон ответственности, воздушных трасс, местных воздушных линий, секторов обслуживания воздушного движения;
17) справка об интенсивности воздушного движения на воздушных трассах (в районе ответственности) за последний год и пропускной способности секторов (зон) обслуживания воздушного движения;
18) анализ организации и состояния безопасности обслуживания воздушного движения за последний год.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
Для получение дубликата сертификата органа обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации услугополучатель представляет заявление с необходимым обоснованием произвольной формы.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов услугодателю подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии с указанием даты его получения, фамилии, имени, отчества и времени приема пакета документов.

13. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Аэронавигациялық ұйымның
әуе қозғалысына қызмет
көрсету органының
сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының сертификатын алуға арналған өтінім
_________________________________________________________ мақсатында
(сертификат алу)
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы, БСН-і, мекенжайы)
__________________________________ сертификаттау жүргізуді сұраймын.
Аэронавигациялық қызметтің мәлімделген түрі (кіші түрі):_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
өтініш беруші:
- сертификаттау рәсімдерін орындауға;
- қойылатын сертификаттық талаптарға cай болуға;
- өтініш беруші әуе кеңістігін пайдалану және авиация
қызметі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының және
нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын мойындайды және
оларды орындауға, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті
органға аэронавигациялық қызмет көрсетуге бақылауды және
қадағалауды жүзеге асыруына мүмкіндік беруге міндеттенеді.
______________________________________________
(лауазымы/ қолы/ Т.А.Ә./күні)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 240 қаулысымен
бекiтiлген
"Аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және
байланысты пайдалану қызметінің сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметінің сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.

13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата органа
обслуживания воздушного движения
аэронавигационной организации»
Заявление
на получение сертификата органа обслуживания воздушного
движения аэронавигационной организации
Прошу провести сертификацию _________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование заявителя, БИН, адрес)
с целью _____________________________________________________________
(получения сертификата)
Заявленный вид (подвид) аэронавигационного обслуживания:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
заявитель обязуется:
выполнять процедуры сертификации;
отвечать предъявляемым сертификационным требованиям;
заявитель признает и обязуется выполнять требования законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в сфере использования воздушного пространства и деятельности авиации, предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской авиации осуществлять контроль и надзор за предоставлением аэронавигационного обслуживания.
_____________________________________________________________________
(должность/ подпись/ Ф.И.О./дата)
М.П.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 240
Стандарт государственной услуги
«Выдача сертификата службы эксплуатации радиотехнического
оборудования и связи аэронавигационной организации»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача сертификата службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.

2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап:
аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметінің сертификатын беру – күнтізбелік 45 (қырық бес) күн ішінде;
аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметі сертификатының (бұдан әрі – сертификат) телнұсқасын беру – 7 (жеті) жұмыс күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметі сертификатын (сертификаттың телнұсқасын) не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметінің сертификаты үшін алым төлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерде жүзеге асырылады.
Аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметін сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері санатына байланысты:
1) 201 адам және одан көп – алым төленетін күні қолданыстағы 435 айлық есептік көрсеткішті;
2) 101 адамнан 200 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 324 айлық есептік көрсеткішті;
3) 51 адамнан 100 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 313 айлық есептік көрсеткішті;
4) 21 адамнан 50 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 302 айлық есептік көрсеткішті;
5) 11 адамнан 20 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 190 айлық есептік көрсеткішті;
6) 10 адамға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 180 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметін сертификаттау көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Алым төлемі екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю:
выдача сертификата службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации – в течение 45 (сорок пять) календарных дней;
выдача дубликата сертификата службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации (далее – сертификат) – 7 (семь) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги – бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача сертификата (дубликата сертификата) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Оплата сбора за сертификат службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации осуществляется в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за сертификацию службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации в зависимости от категорий, составляют:
1) от 201 человека и выше – 435 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
2) от 101 до 200 человек – 324 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
3) от 51 до 100 человек – 313 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
4) от 21 до 50 человек – 302 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
5) от 11 до 20 человек – 190 месячных расчетных показателя, действующего на дату уплаты сбора;
6) до 10 человек – 180 месячных расчетных показателя, действующего на дату оплаты сбора.
Сертификация службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации осуществляются после уплаты в бюджет указанного сбора по месту нахождения услугополучателя.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) аэронавигациялық ұйымның құрылтай құжаттары:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама;
жарғы көшірмесі;
өтініш берушінің негізгі қызмет орнының мекенжайы;
3) жылдық аудиттелген қаржылық есептілігі;
4) аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдық пен байланысты пайдалану қызметінің бағыныштылығын көрсетуді қамтитын ұйымдық құрылымы;
5) аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдық пен байланысты пайдалану қызметінің штаттық кестесі және персоналмен жасақталуы туралы мәліметтер;
6) аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдық пен байланысты пайдалану қызметі туралы ереже;
7) құрамына радиотехникалық жабдық пен байланысты пайдалану қызметі кіретін аэронавигациялық ұйымның басшылық құрамы туралы мәліметтер, басшылық құрамның білімі және жұмыс тәжірибесі туралы тиісті құжаттардың көшірмелері;
8) аэронавигациялық ұйымның кемінде 3 жыл кезеңге арналған бекітілген даму жоспары;
9) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері туралы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандыру міндеттемелері туралы мәліметтер;
10) персоналдың біліктілігін арттыру бойынша техникалық оқу және курстарды жоспарлауды, өткізуді растайтын құжаттама;
11) ӘҚҚК бұзылуына байланысты күтпеген жағдайларға арналған іс-шаралар жоспары;
12) соңғы жылдағы инспекциялық тексеру актілерінің көшірмелері;
13) салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, сертификаттау жүргізгені үшін мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем тапсырмасы данасының көшірмелері;
14) радиотехникалық жабдық пен байланысты пайдалану қызметінің басшылық, инженерлік-техникалық құрамы туралы мәліметтер, олар мыналарды қамтиды:
лауазымы;
тегі, аты, әкесінің аты;
дербес жұмыс жасауға рұқсат беру;
мамандығы бойынша соңғы біліктілігін арттыру курстары;
жасы;
15) радиотехникалық жабдық пен байланысты пайдалану қызметіне бекітілген ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – ҰРТҚ) және байланыс жабдығының (құралдарының) жиынтық тізбесі;
16) ҰРТҚ және байланыс құралдарын пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету тәртібін айқындайтын құжаттар:
ҰРТҚ және байланыс құралдарын резервте сақтау бойынша бекітілген нұсқаулықтар тізбесі;
ҰРТҚ және байланыс құралдарына қызмет көрсету және жөндеу кестесі (жай-күйі бойынша қызмет көрсетілетін құралдардан басқа);
аэронавигациялық ұйымның ҰРТҚ және авиациялық электр байланысы құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша басқа ұйымдармен жасасқан келісімдердің көшірмелері;
өлшеу және бақылау құралдарын есепке алу бойынша анықтама;
ҰРТҚ және байланыс құралдарына жерде тексеру жүргізу туралы анықтама;
ҰРТҚ және байланыс құралдарына ұшу кезінде тексеру жүргізу туралы анықтама;

9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) к услугодателю:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением следующих документов для получения сертификата;
2) учредительные документы аэронавигационной организации:
копия свидетельства* или справка о государственной регистрации юридического лица;
копия устава;
адрес основного места деятельности заявителя;
3) годовая аудированная финансовая отчетность;
4) организационная структура, включающая указание подчиненности службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации;
5) штатное расписание и сведения об укомплектованности персоналом службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации;
6) положение о службе эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации;
7) сведения о руководящем составе аэронавигационной организации, в состав которой входит служба эксплуатации радиотехнического оборудования и связи, копии соответствующих документов об образовании и опыте работы руководящего состава;
8) утвержденный план развития аэронавигационной организации на период не менее 3 лет;
9) сведения по страховым обязательствам в соответствии с требованием законодательства Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
10) документация, подтверждающая планирование, проведение технической учебы и курсов повышение квалификации персонала;
11) план мероприятий на случай непредвиденных обстоятельств в связи с нарушением ОВД;
12) копии актов инспекционных проверок за последний год;
13) копии экземпляра платежного поручения, подтверждающий факт уплаты государственной пошлины за проведение сертификации, с предоставлением оригинала для сверки;
14) сведения о руководящем, инженерно-техническом составе службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи должны включать:
должность;
фамилия, имя, отчество;
допуск к самостоятельной работе;
последние курсы повышения квалификации по специальности;
возраст;
15) сводный перечень оборудования (средств) радиотехнического обеспечения полетов (далее – РТОП) и связи, закрепленных за службой эксплуатации радиотехнического оборудования и связи;
16) документы, определяющие порядок эксплуатации, техобслуживания средств РТОП и связи:
перечень утвержденных инструкций по резервированию средств РТОП и связи;
график технического обслуживания и ремонта средств РТОП и связи (кроме средств, обслуживаемых по состоянию);
копии соглашений, заключенных аэронавигационной организацией с другими организациями на техническое обслуживание и ремонт средств РТОП и авиационной электросвязи;
справка по учету средств измерений и контроля;
справка о проведении наземных проверок средств РТОП и связи;
справка о проведении летных проверок средств РТОП и связи;

ҰРТҚ және байланыс құралдарының "Азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығының нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қаңтардағы № 156 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығының нормаларына сәйкестігі анықтамасы;
соңғы жылдағы ҰРТҚ және байланыс құралдарының істен шығуы туралы анықтама және істен шығуларын тексеру актілерінің көшірмелері;
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 жылғы 9 маусымдағы № 349 бұйрығымен бекітілген авиациялық электр байланысын ұйымдастырудың үлгі сұлбаларына сәйкес авиациялық электр байланысы сұлбаларының көшірмелері;
17) соңғы жылдағы ҰРТҚ және авиациялық электр байланысын ұйымдастыруды және қауіпсіздігінің жай-күйін талдау.
Ескертпе: "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметі сертификатының телнұсқасын алу үшін қажетті негіздемемен еркін нысандағы өтінішті ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде құжаттардың топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі тіркеу туралы белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: kga_info@mtc.gov.kz, қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 24-26-05.
Шағым пошта арқылы не жұмыс күндері жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.

справка соответствия средств РТОП и связи Нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2012 года № 156 «Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации»;
справка об отказах средств РТОП и связи за последний год и копии актов расследования отказов;
копии схем авиационной электросвязи в соответствии с типовыми схемами организации авиационной электросвязи, утвержденными приказом Министерством транспорта и коммуникаций РК от 9 июня 2011 года № 349;
17) анализ организации и состояния безопасности РТОП и авиационной электросвязи за последний год.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
Для получение дубликата сертификата органа обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации услугополучатель представляет заявление с необходимым обоснованием произвольной формы.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: kga_info@mtc.gov.kz, телефон приемной: 8 (7172) 24-26-05.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе юридического лица указывается его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.

11. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналасқан.
13. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Аэронавигациялық ұйымның
радиотехникалық жабдықты
және байланысты пайдалану
қызметінің сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты және
байланысты пайдалану қызметінің сертификатын алуға өтініш
__________________________________________________________ мақсатында
(сертификатты алу мақсаты)
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы, БСН-і, мекенжайы)
___________________________________ сертификаттау жүргізуді сұраймын.
Аэронавигациялық қызмет көрсетудің мәлімделген түрі (кіші түрі):
_____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________
өтініш беруші:
- сертификаттау рәсімдерін орындауға;
- қойылатын сертификаттық талаптарға сай болуға;
- өтініш беруші әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі
саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының және нормативтік
құқықтық актілерінің талаптарын мойындайды және оларды орындауға,
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға аэронавигациялық
қызмет көрсетуге бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруына мүмкіндік
беруге міндеттенеді.
______________________________________________
(лауазымы/қолы/ Т.А.Ә./күні)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 240 қаулысымен
бекiтiлген
"Экипаж мүшесінің куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Экипаж мүшесінің куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача сертификата службы
эксплуатации радиотехнического
оборудования и связи
аэронавигационной организации»
Заявление
на получение сертификата службы эксплуатации радиотехнического
оборудования и связи аэронавигационной организации
Прошу провести сертификацию _________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование заявителя, БИН, адрес)
с целью _____________________________________________________________
(получения сертификата)
Заявленный вид (подвид) аэронавигационного обслуживания:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
заявитель обязуется:
выполнять процедуры сертификации;
отвечать предъявляемым сертификационным требованиям;
заявитель признает и обязуется выполнять требования законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в сфере использования воздушного пространства и деятельности авиации, предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской авиации осуществлять контроль и надзор за предоставлением аэронавигационного обслуживания.
______________________________________________
(должность/ подпись/ Ф.И.О./дата)
М.П.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 240
Стандарт государственной услуги
«Выдача удостоверения члена экипажа»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача удостоверения члена экипажа» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.

2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап:
экипаж мүшесінің куәлігін беру – 15 (он бес) жұмыс күніне дейін;
2) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – қағаз түріндегі экипаж мүшесінің куәлігі.
Экипаж мүшесінің куәлігін көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушы өзі келгенде, берілген экипаж мүшесінің куәліктерін есепке алу және тіркеу журналына қол қойғызып береді.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Қабылдау және нәтижелерді беру алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім-хат;
2) ұшу қызметіне, оның ішінде ұшуды техникалық сүйемелдеу үшін инженерлік-техникалық персонал және ұшудағы әуе кемелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персонал қызметіне байланысты лауазымға тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі;
3) экипаж мүшесінің куәлігі иесінің жеке қолының үлгісі, 9*12 мөлшеріндегі түрлі-түсті (күңгірт) фото (бас киімсіз және нысанды киімде), тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы көрсетілген қағаз және магниттік жеткізгіште;
4) арнайы ережелердің көшірмелері (ұшу экипажының мүшелері үшін: ұшқыштар, штурмандар, бортинженерлер, бортмеханиктер және бортрадистер);
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер;
6) авиациялық персоналдың қолданыстағы куәлігінің көшірмесі (ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуды техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға);
7) Халықаралық азаматтық авиация ұйымында (ИКАО) (әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персонал үшін) тіркелген оқу орталығында алынған сертификаттың көшірмесі;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен немесе оның аумақтық органдарымен өтінім-хатты келісу материалдары.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақыты, тегі, аты, әкесінің аты көрсетіле отырып, оның көшірмесіндегі белгі қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю:
выдача удостоверения члена экипажа – до 15 (пятнадцати) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – удостоверение члена экипажа в бумажном виде.
Удостоверение члена экипажа выдается сотрудником услугодателя услугополучателю при личном посещении под расписку в журнале учета и регистрации выданных удостоверений членов экипажа.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому  законодательству Республики Казахстан.
Прием и выдача результатов осуществляются в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) к услугодателю:
1) письмо-заявка в форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копия приказа о назначении на должность, связанную с летной деятельностью, в том числе инженерно-технического персонала для технического сопровождения полетов и персонала, обеспечивающего безопасность воздушного судна в полете;
3) образец личной подписи, цветное (матовое) фото размером 9х12 (без головного убора и в форменной одежде) владельца удостоверения члена экипажа, на бумажных и магнитных носителях с указанием фамилии, имени, отчества, должности;
4) копии специальных положений (для членов летного экипажа: пилоты, штурманы, бортинженеры, бортмеханики и бортрадисты);
5) сведения согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
6) копия действующего свидетельства авиационного персонала (лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов);
7) копия сертификата, полученного в учебном центре, зарегистрированном в Международной организации гражданской авиации (ИКАО) (для персонала, обеспечивающего безопасность воздушного судна);
8) материалы согласования письма-заявки с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан или его территориальными органами.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов услугодателю подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии с указанием даты его получения, фамилии, имени, отчества и времени приема пакета документов.

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.mtc.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Экипаж мүшесінің куәлігін беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Экипаж мүшесінің куәлігін алуға арналған өтінім-хат
1) ЭМК алуға негіздеме;
2) әліпбилік тәртіппен қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде жасалған қызметкерлер тізімі;
3) мынадай талаптарды сақтау туралы міндеттеме:
ЭМК көшірмелерін дайындауға және пайдалануға, әуежай аумағында өндірістік қызметке байланысты емес уақытта болуға рұқсат етілмейді;
өткізу және объектішілік режимнің, әуежайда қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты шекаралық, кеден және өзге де мемлекеттік органдардың талаптарын сақтауы;
ЭМК қолданылу мерзімінің өтуі бойынша, сондай-ақ авиакомпаниялардың авиациялық қауіпсіздігі жөніндегі және авиакомпаниялардың кадр бөлімшелерінің басшылары (инспекторы) қол қойған актіні жасау арқылы жұмыс орнын ауыстыру немесе жұмыстан босатылу кезінде тапсыру;

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.mtc.gov.kz, (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Комитет гражданской авиации»).
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 24 07 49, 24 12 91, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача удостоверения члена экипажа»
Письмо-Заявка
на получение удостоверения члена экипажа
1) основания получения УЧЭ;
2) список сотрудников, составленный в алфавитном порядке на казахском, русском и английском языках;
3) обязательство о соблюдении следующих требований:
не допускается изготовление и использование ксерокопий УЧЭ, нахождение на территории аэропорта во время, не связанное с производственной деятельностью;
соблюдение пропускного и внутриобъектового режима, пограничных, таможенных и иных государственных органов, отвечающих за обеспечение безопасности в аэропорту;
сдача УЧЭ по истечению срока его действия, а также при смене места работы или при увольнении с составлением акта, за подписью руководителей (инспектора) по авиационной безопасности авиакомпании и подразделений кадров авиакомпании;

4) авиакомпанияның бірінші басшысының қолы;
5) орындаушының тегі, аты, әкесінің аты, қызметтік телефоны, электрондық мекенжайы.
"Экипаж мүшесінің куәлігін беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Хат-өтінімге қоса берілетін мәліметтер
Нысан
(альбомды парақ)
Тегі, аты, әкесінің аты
ЭМК №
Жынысы
Туған күні, азаматтығы
Жеке куәліктің деректері
Атқарылатын
лауазымы
Ұшу қызметтің басталуы
Авиаперсонал куәлігінің нөмірі
Тұрғылықты жері
Жеке қолы
Р/с №
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Қазақ тілі
Орыс тілі
Ағылшын тілі
2.
Қазақ тілі
Орыс тілі
Ағылшын тілі

4) подпись первого руководителя авиакомпании;
5) фамилия имя отчество исполнителя, служебный телефон, электронный адрес.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача удостоверения члена экипажа»
Сведения, прилагаемые к письму-заявке
Форма
(альбомный лист)
Фамилия,
Имя,
Отчество
УЧЭ
Пол
Дата
рожде-
ния,
граж-
данст-
во
Данные
удосто-
верения
личности
Зани-
маемая
долж-
ность
Начало
летной
деяте-
льности
Номер
свидете-
льства
авиа-
персо-
нала
Место
жите-
льст-
ва
Личная
под-
пись
п/п
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Казахский
язык
Русский язык
Английский
язык
2.
Казахский
язык
Русский язык
Английский
язык