"Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 1113 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 631 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 1113 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                        К. Мәсімов
«Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын
дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты
Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 29
қарашадағы № 1113 Жарлығына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 1113 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 3-4, 39-құжат; 2012 ж., № 68, 976-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасында:
«Бағдарламаның паспорты» деген 1-бөлімде:
«Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі, Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат агенттігі, Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігі, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкімдіктері»;
«Нысаналы индикаторлар» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикаторлар

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 1113 "Об утверждении Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 631
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 1113 «Об утверждении Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики
Казахстан от 29 ноября 2010 года № 1113 «Об утверждении
Государственной программы развития здравоохранения Республики
Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 1113 «Об утверждении Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 3-4, ст. 39;
2012 г., № 68, ст. 976) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе 1. «Паспорт программы»:
строку «Государственные органы, ответственные за реализацию Программы» изложить в следующей редакции:
«Государственные органы, ответственные за реализацию Программы Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство культуры Республики Казахстан, Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан, Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Министерство юстиции Республики Казахстан, Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры, Агентство Республики Казахстан по связи и информации, Агентство Республики Казахстан по защите прав потребителей, акиматы городов Астаны и Алматы, областей»;
строку «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«Целевые индикаторы

Халықтың күтіліп отырған өмір сүру ұзақтығының 2013 жылға қарай 69,5-ке дейін, 2015 жылға қарай 71 жасқа дейін ұлғаюы;
ана өлім-жітімінің 100 мың тірі туылғандарға шаққанда 2013 жылға қарай 28,1-ге дейін, 2015 жылға қарай 12,4-ке дейін төмендеуі;
нәресте өлім-жітімінің 1000 тірі туылғандарға шаққанда 2013 жылға қарай 14,1-ге дейін, 2015 жылға қарай 11,2-ке дейін төмендеуі;
жалпы өлім-жітімінің 100 мың адамға шаққанда 2013 жылға қарай 8,14-ке дейін, 2015 жылға қарай 7,62-ге дейін төмендеуі;
туберкулезбен сырқаттанушылықтың 100 мың адамға шаққанда 2013 жылға қарай 98,1-ге дейін, 2015 жылға қарай 71,4-ге дейін төмендеуі;

Увеличение ожидаемой продолжительности жизни населения к 2013 году до 69,5 лет, к 2015 году – до 71 года;
снижение материнской смертности к 2013 году до 28,1, к 2015 году - до 12,4 на 100 тыс. родившихся живыми;
снижение младенческой смертности к 2013 году до 14,1, к 2015 году - до 11,2 на 1000 родившихся живыми;
снижение общей смертности к 2013 году до 8,14, к 2015 году - до 7,62 на 1000 населения;
снижение заболеваемости туберкулезом к 2013 году до 98,1, к 2015 году - до 71,4 на 100 тыс. населения;

15-49 жас аралығындағы топта АИТВ-инфекциясының таралуын 0,2 – 0,6 % шегінде ұстау;
І-II сатыда анықталған қатерлі ісіктердің үлес салмағының 2015 жылға қарай 55,1 %-ға дейін ұлғаюы;
қатерлі ісіктері бар науқастардың 5 жылдық өмір сүру үлес салмағының 2015 жылға қарай 50,6 %-ға дейін ұлғаюы»;
«Қаржыландыру көздері мен көлемі» деген жолда екінші бөлік және кесте мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаны іске асыруға мемлекеттік бюджеттен жалпы шығындар 407 205,7 млн. теңгені құрайды.»;
Жылдар бойынша
Барлығы
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Басқа көздер
2011 ж.

удержание распространенности ВИЧ-инфекции в возрастной группе 15-49 лет в пределах 0,2 – 0,6 %;
увеличение удельного веса злокачественных новообразований, выявленных на I-II стадии к 2015 году до 55,1 %;
увеличение удельного веса 5-летней выживаемости больных со злокачественными новообразованиями, к 2015 году до 50,6 %»;
в строке «Источники и объемы финансирования» часть вторую и таблицу изложить в следующей редакции:
«Общие затраты из государственного бюджета на реализацию Программы составят 407 205,7 млн. тенге.
По годам
Всего
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Другие источники
2011 г.

65 262,7
64 700,3
562,4
2012 ж.
79 966,9
75 312,1
454,8
4 200
2013 ж.
74 059,4
69 367,9
491,5
4 200
2014 ж.
99 036,9
98 441,3
595,6
2015 ж.
97 279,8
96 622,0
657,8
Жиыны
415 605,7
404 443,6
2 762,1
8 400
»;
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 3-бөлімде:
«Медициналық-демографиялық жағдай және сырқаттанушылық» деген кіші бөлімде:
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Соңғы бес жыл ішінде (2009 – 2013 жылдары) республикада қатерлі ісікпен (бұдан әрі – ҚІ) науқастанғандардың абсолютті саны ұлғайды: егер 2009 жылы 29071 науқас тіркелген болса, 2013 жылдың соңына олардың саны 33029-ға дейін өсті. Соңғы бес жыл ішінде ҚІ-ден қайтыс болу көрсеткіші 100 мың халыққа шаққанда 2009 жылы 107,4-ден 2013 жылы 101,8-ға дейін төмендеді. Өлім-жітім көрсеткішінің төмендеуі, бірінші кезекте, ҚІ-нің ерте сатыдағы диагностикасының жақсаруына және оны емдеу нәтижесінің тиімділігіне байланысты. ДДҰ деректері бойынша ҚІ-ден қайтыс болу көрсеткіші Еуропа елдерінде Қазақстанға қарағанда жоғары. Жыл сайын әлемде 14 млн. адамда обыр диагностикаланады. 2025 жылға қарай бұл сан  19 млн., 2030 жылға қарай – 22 млн., ал 2035 жылға қарай – 24 млн. адамға жетеді деп болжануда.
Бүгінгі таңда Қазақстанда халықтың өлім-жітімінің құрылымында әлемнің дамыған елдеріндегідей бірінші орынды қан айналымы жүйесінің ауруларынан қайтыс болу, ал екінші орынды – онкологиялық аурулар алады.
Қазақстанда күтілетін өмір сүру ұзақтығының өсу серпіні әсіресе соңғы 5 жылда ҚІ ауруларынан қайтыс болудың біртіндеп ұлғая бастайтынын және Еуропа елдерінің көрсеткішіне жететінін дәлелдеп отыр.

65 262,7
64 700,3
562,4
2012 г.
79 966,9
75 312,1
454,8
4 200
2013 г.
74 059,4
69 367,9
491,5
4 200
2014 г.
99 036,9
98 441,3
595,6
2015 г.
97 279,8
96 622,0
657,8
Итого
415 605,7
404 443,6
2 762,1
8 400
»;
в разделе 3. «Анализ текущей ситуации»:
в подразделе «Медико-демографическая ситуация и заболеваемость»:
часть десятую изложить в следующей редакции:
«В течение последних пяти лет (2009 – 2013 годы) в республике увеличилось абсолютное число заболевших злокачественными новообразованиями (далее – ЗНО): если в 2009 году было зарегистрировано 29 071 заболевший, то к концу 2013 года их число возросло до 33 029. Показатель смертности от ЗНО за последние пять лет снизился с 107,4 на 100 тыс. населения в 2009 году до 101,8 на 100 тыс. населения в 2013 году. Снижение показателя смертности связано, в первую очередь, с улучшением диагностики ЗНО на ранних стадиях и эффективностью результатов лечения. По данным ВОЗ показатель смертности от ЗНО в странах Европы выше, чем в Казахстане. Ежегодно в мире рак диагностируется у 14 млн. человек. Предполагается, что к 2025 году эта цифра достигнет 19 млн., к 2030 году - 22 млн., а к 2035 году - 24 млн. человек.
На сегодня в структуре смертности населения в Казахстане, как и в развитых странах мира, первое место занимает смертность от болезней системы кровообращения, а на втором месте - онкологические заболевания.
Динамика роста ожидаемой продолжительности жизни в Казахстане особенно за последние 5 лет свидетельствует о том, что смертность от ЗНО будет постепенно увеличиваться и достигнет показателей европейских стран.

Республикада 2013 жылы неғұрлым жиі кездесетін ҚІ сүт безі обыры (11,7 %), өкпе обыры (11,4 %), тері обыры (11,2 %), асқазан обыры (8,5 %), жатыр мойны обыры (4,9 %), тоқішек (4,6 %) және тікішек обыры (4,3 %), өңеш обыры (3,8%) болды.
Бұл ретте, ерлер арасындағы сырқаттану құрылымында алдыңғы орынды кеңірдек, бронх, өкпе (19,9 %), асқазан (11,8 %), тері (10,1 %) ісіктері алады, одан кейін қуықасты безі (7,4 %), тоқішек (4,7 %), тікішек (4,6 %), өңеш (4,6%), гемабластоздар (4,2 %), бүйрек (3,8 %), ұйқыбезі (3,5 %) ісігі алады.
Әйел популяциясында обырдың таралуы бойынша бірінші орынды сүт безі қатерлі ісігі (21,5 %), одан кейін тері ісігі (12,1 %), жатыр мойны (9,1 %), жатыр денесі (6,1%), асқазан (5,7%), анабезі (5,4 %), тоқішек (4,6 %), өкпе (4,2 %), тікішек ісіктері (4,0 %), гемабластоздар (3,2 %) алады.»;
«Бағдарламаны іске асырудың мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4-бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаны іске асырудың нысаналы индикаторлары:
халықтың күтіліп отырған өмір сүру ұзақтығының 2013 жылға қарай 69,5-ке дейін, 2015 жылға қарай 71 жасқа дейін ұлғаюы;
ана өлім-жітімінің 100 мың тірі туылғандарға шаққанда 2013 жылға қарай 28,1-ге дейін, 2015 жылға қарай 12,4-ке дейін төмендеуі;
нәресте өлім-жітімінің 1000 тірі туылғандарға шаққанда 2013 жылға қарай 14,1-ге дейін, 2015 жылға қарай 11,2-ке дейін төмендеуі;
жалпы өлім-жітімінің 100 мың халыққа шаққанда 2013 жылға қарай 8,14-ке дейін, 2015 жылға қарай 7,62-ге дейін төмендеуі;
туберкулезбен сырқаттанудың 100 мың адамға шаққанда  2013 жылға қарай 98,1-ге дейін, 2015 жылға қарай 71,4-ге дейін төмендеуі;
15-49 жас аралығындағы топта АИТВ-инфекциясының таралуын 0,2 – 0,6 % шегінде ұстау;
І-II сатыда анықталған қатерлі ісіктердің үлес салмағының 2015 жылға қарай 55,1 %-ға дейін ұлғаюы;
қатерлі ісіктері бар науқастардың 5 жылдық өмір сүру үлес салмағының 2015 жылға қарай 50,6 %-ға дейін ұлғаюы»;
«Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар» деген 5-бөлімде:
«Қоғамдық саулықты сақтау мәселелері бойынша сектораралық және ведомствоаралық өзара іс-қимылдың тиімділігін арттыру» деген 5.1-кіші бөлімде:
«Дұрыс тамақтану» деген денсаулық сақтау мәселелері бойынша сектораралық кіші бағдарламада:
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«темір тапшылығы анемиясымен сырқаттануды 100 мың адамға шаққанда 2013 жылға қарай 2221-ге дейін, 2015 жылға қарай 1 870,0-ге дейін (2009 ж. – 2 314,0) төмендету;»;
«Мектеп оқушылары мен жасөспірімдердің денсаулығы» деген денсаулық сақтау мәселелері бойынша сектораралық кіші бағдарламада:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Нәтижелер көрсеткіштері:
14 жасқа дейінгі балалар арасында сүйек-бұлшық ет жүйесінің ауруымен сырқаттану көрсеткішін тиісті 100 мың адамға шаққанда 2013 жылға қарай 1 194-ке дейін, 2015 жылға қарай 832,0-ге дейін (2009 ж. – 1 196) және 15-17 жас аралығындағы жасөспірімдер арасында тиісті 100 мың адамға шаққанда 2013 жылға қарай 2 665,3-ке дейін, 2015 жылға қарай 2635,3-ке дейін (2009 ж. – 2 997,1) төмендету;

Наиболее часто встречающимися ЗНО в 2013 году в республике были рак молочной железы (11,7 %), рак легкого (11,4 %), рак кожи (11,2 %), рак желудка (8,5 %), рак шейки матки (4,9 %), рак ободочной (4,6 %) и прямой кишки (4,3 %), рак пищевода (3,8 %).
При этом, в структуре заболеваемости среди мужчин лидирующие места занимают опухоли трахеи, бронхов, легкого (19,9 %), желудка (11,8 %), кожи (10,1 %), далее следуют опухоли предстательной железы (7,4 %), ободочной кишки (4,7 %), прямой кишки (4,6 %), пищевода (4,6  %), гемобластозы (4,2 %), почки (3,8 %), поджелудочной железы (3,5 %).
Первое место по распространенности рака в женской популяции принадлежит новообразованиям молочной железы (21,5 %), далее следуют опухоли кожи (12,1 %), шейки матки (9,1 %), тела матки (6,1 %), желудка (5,7 %), яичников (5,4 %), ободочной кишки (4,6 %), рак легкого (4,2 %), прямой кишки (4,0 %), гемобластозы (3,2 %).»;
в разделе 4. «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы»:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Целевые индикаторы реализации Программы:
увеличение ожидаемой продолжительности жизни населения к 2013 году до 69,5 лет, к 2015 году – до 71 года;
снижение материнской смертности к 2013 году до 28,1, к 2015 году - до 12,4 на 100 тыс. родившихся живыми;
снижение младенческой смертности к 2013 году до 14,1, к 2015 году - до 11,2 на 1000 родившихся живыми;
снижение общей смертности к 2013 году до 8,14, к 2015 году - до 7,62 на 1000 населения;
снижение заболеваемости туберкулезом к 2013 году до 98,1, к 2015 году - до 71,4 на 100 тыс. населения;
удержание распространенности ВИЧ-инфекции в возрастной группе 15-49 лет в пределах 0,2 – 0,6 %;
увеличение удельного веса злокачественных новообразований, выявленных на I-II стадии, к 2015 году до 55,1 %;
увеличение удельного веса 5-летней выживаемости больных со злокачественными новообразованиями, к 2015 году до 50,6 %.»;
в разделе 5 «Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры»:
в подразделе 5.1. «Повышение эффективности межсекторального и межведомственного взаимодействия по вопросам охраны общественного здоровья»:
в межсекторальной подпрограмме по вопросам охраны здоровья «Здоровое питание»:
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«снижение заболеваемости железодефицитной анемией до 2 221 к 2013 году, до 1 870,0 к 2015 году на 100 тыс. населения (2009 г. - 2 314,0);»;
в межсекторальной подпрограмме по вопросам охраны здоровья «Здоровье школьников и подростков»:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Показатели результатов:
снижение заболеваемости костно-мышечной системы среди детей до 14 лет до 1 194 к 2013 году, 832,0 к 2015 году на 100 тыс. соответствующего населения (2009 г. - 1 196) и среди подростков в возрасте 15-17 лет до 2 995,1 к 2013 году, до 2 665,3 к 2015 году на 100 тыс. соответствующего населения (2009 г. - 2 997,1);

15-17 жас аралығындағы жасөспірімдер арасында ЖЖБИ сырқаттануды 2013 жылға қарай 8,3-ке дейін, 2015 жылға қарай 8,0-ге дейін (2009 ж. – 8,5) төмендету (маркер ретінде мерез алынды);
14 жасқа дейінгі балалардың арасында психикалық белсенді заттарды тұтынудың салдарынан психологиялық және мінез-құлықтық бұзылуымен сырқаттану көрсеткішін тиісті 100 мың адамға шаққанда 2013 жылға қарай 13,1-ге дейін және 2015 жылға қарай 4,0-ға дейін, 15-17 жас аралығындағы жасөспірімдер арасында тиісті 100 мың адамға шаққанда 2013 жылға қарай 563-ке дейін және 2015 жылға қарай 328,5-ке дейін (2009 ж. – 14 жастағы балалар – тиісті 100 мың адамға шаққанда 13,5, 15-17 жас аралығында – тиісті 100 мың адамға шаққанда 564,8) төмендету;
15-17 жастағы балалардың арасындағы суицидті тиісті 100 мың адамға шаққанда 2013 жылға қарай 23,8-ге дейін және 2015 жылға қарай 17,5-ке дейін (2009 ж. – тиісті 100 мың адамға шаққанда 24,5) төмендету;
мүгедек балаларды 2015 жылға қарай стационар жағдайында медициналық оңалтумен қамтуды 42 %-ға дейін ұлғайту.»;
«Жол-көлік қауіпсіздігі» деген денсаулық сақтау мәселелері бойынша сектораралық кіші бағдарламада:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Нәтижелер көрсеткіштері:
2015 жылға қарай ЖКО нәтижесінде қайтыс болғандардың санын 2013 жылғы деңгейден (3 037 адам) 5 %-ға төмендету;
2015 жылға қарай адамдар зардап шегетін ЖКО-ның санын 2013 жылғы деңгейден (23 359 ЖКО) 5 %-ға қысқарту.»;
«Негізгі әлеуметтік мәні бар аурулардың және жарақаттардың профилактикалық іс-шараларын, скринигтік зерттеулерін күшейту, диагностикасын, емдеу мен оңалтуды жетілдіру» деген 5.2-кіші бөлімде:
жетінші бөлікте:
екінші, үшінші және бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«нәресте өлім-жітімінің 1000 тірі туылғандарға шаққанда 2013 жылға қарай 14,1-ге дейін, 2015 жылға қарай 11,2-ге дейін (2009 ж. – 18,4) төмендеуі;
ана өлім-жітімінің 100 мың тірі туылғандарға шаққанда 2013 жылға қарай 28,1-ге дейін, 2015 жылға қарай 12,4-ке дейін (2009 ж. – 36,9) төмендеуі;»;
«қан айналымы жүйесінің ауруларынан өлім-жітімінің 100 мың адамға шаққанда 2013 жылға қарай 374,8-ге дейін, 2015 жылға қарай 210,29-ге дейін (2009 ж. – 416,4) төмендеуі;»;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«І-II сатыда анықталған қатерлі ісіктердің үлес салмағының 2015 жылға қарай 55,1 %-ға дейін ұлғаюы; қатерлі ісіктері бар науқастардың 5 жылдық өмір сүру үлес салмағының 2015 жылға қарай 50,6 %-ға дейін ұлғаюы.»;
сегізінші бөлік мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Мыналарды:
МСАК жүйесінің профилактикалық бағытылығын жетілдіруді;
онкологиялық аурулардың диагностикасы мен оларды емдеудің жоғары технологиялық әдістерін дамытуды;
кадрлық әлеуетті нығайтуды және дамытуды;
онкологиялық қызметтің инфрақұрылымын жетілдіруді және оның материалдық-техникалық базасын нығайтуды;
онкологиялық науқастарға оңалту және паллиативтік көмектің қазіргі заманғы жүйесін құруды көздейтін онкологиялық көмекті жетілдіру.»;

снижение заболеваемости ИППП среди подростков в возрасте 15-17 лет до 8,3 к 2013 году, до 8,0 к 2015 году (2009 г. - 8,5) (в качестве маркера взят сифилис);
снижение показателя заболеваемости психологическими и поведенческими расстройствами вследствие употребления психоактивных веществ среди детей до 14 лет до 13,1 к 2013 году и до 4,0 к 2015 году на 100 тыс. соответствующего населения, среди подростков в возрасте от 15 до 17 лет до 563 к 2013 году и до 328,5 к 2015 году на 100 тыс. соответствующего населения (2009 г.: дети 14 лет - 13,5 на 100 тыс. соответствующего населения, от 15 до 17 лет - 564,8 на 100 тыс. соответствующего населения);
снижение суицидов среди детей от 15-17 лет до 23,8 к 2013 году и 17,5 к 2015 году на 100 тыс. соответствующего населения (2009 г. - 24,5 на 100 тыс. соответствующего населения);
увеличение охвата медицинской реабилитацией детей инвалидов в условиях стационара до 42 % к 2015 году.»;
в межсекторальной подпрограмме по вопросам охраны здоровья «Дорожно-транспортная безопасность»:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Показатели результатов:
снижение к 2015 году на 5 % числа погибших в результате ДТП от уровня 2013 года (3 037 чел.);
сокращение количества ДТП с пострадавшими от уровня 2013 года (23 359 ДТП) к 2015 году на 5 %.»;
в подразделе 5.2. «Усиление профилактических мероприятий, скрининговых исследований, совершенствование диагностики, лечения и реабилитации основных социально значимых заболеваний и травм»:
в части седьмой:
абзацы второй, третий и пятый изложить в следующей редакции:
«снижение младенческой смертности до 14,1 к 2013 году, до 11,2 к 2015 году на 1000 родившихся живыми (2009 г. - 18,4);
снижение материнской смертности на 100 тыс. родившихся живыми к 2013 году до 28,1, к 2015 году до 12,4 (2009 г. - 36,9);»;
«снижение смертности от болезней системы кровообращения к 2013 году до 374,8 к 2015 году до 210,29 на 100 тыс. населения (2009 г. - 416,4);»;
дополнить абзацами следующего содержания:
«увеличение удельного веса злокачественных новообразований, выявленных на I-II стадии, к 2015 году до 55,1 %;
увеличение удельного веса 5-летней выживаемости больных со злокачественными новообразованиями к 2015 году до 50,6 %.»;
часть восьмую дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. Совершенствование онкологической помощи, предусматривающее:
совершенствование профилактической направленности системы ПМСП;
развитие высокотехнологичных методов диагностики и лечения онкологических заболеваний;
укрепление и развитие кадрового потенциала;
совершенствование инфраструктуры онкологической службы и укрепление ее материально-технической базы;
создание современной системы реабилитационной и паллиативной помощи онкологическим больным.»;

«Санитариялық-эпидемиологиялық қызметті жетілдіру» деген 5.3-кіші бөлімде:
сегізінші бөліктің үшінші және бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1-7 жас аралығындағы 100 мың балаға шаққанда  қызылшамен сырқаттану көрсеткішін 0,08 – 0,1 деңгейінде ұстау;»;
«жіті А вирусты гепатитімен сырқаттануды 100 адамға шаққанда 2013 жылға қарай 39,6-ға дейін, 2015 жылға қарай 4,9-ге дейін төмендету (2009 ж. – 67,0);»;
«Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесінде медициналық көмекті ұйымдастыруды, басқаруды және қаржыландыруды жетілдіру» деген 5.4-кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Нәтижелер көрсеткіштері:
БҰДЖ жағдайында қаржыландырылатын стационарлық көмекті тұтыну деңгейін 1000 адамға шаққанда 2013 жылға қарай 1328 төсек-күнге дейін, 2015 жылға қарай 1172 төсек-күнге дейін (2009 ж. – 1522,6) төмендету;
бірыңғай төлеуші жүйесіне енген жеке меншік нысанындағы медициналық ұйымдардың үлес салмағын 2013 жылға қарай 14 %-ға дейін, 2015 жылға қарай 16 %-ға дейін (2009 ж. – 0%) ұлғайту.
ДБАЖ-ға енгізілген денсаулық сақтау объектілерінің саны: 2011 жылы – 94 объект, 2012 жылы – 245, 2013 жылы – 399, 2014 жылы – 1551, 2015 жылы – 1551.»;
«Медициналық, фармацевтикалық білім беруді жетілдіру, медицинада инновациялық технологияларды дамыту және енгізу» деген 5.5-кіші бөлімде:
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«халықаралық басылымдарда жарияланымдардың үлесін 2013 жылға қарай 10 %-ға дейін, 2015 жылға қарай 20 %-ға дейін (2009 ж. – 6 %) ұлғайту;».
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президентi                                    Н.Назарбаев

в подразделе 5.3. «Совершенствование санитарно-эпидемиологической службы»:
абзацы третий и пятый части восьмой изложить в следующей редакции:
«удержание показателя заболеваемости корью на уровне 0,08-0,1 на 100 тыс. детей в возрасте 1-7 лет;»;
«снижение показателя заболеваемости острым вирусным гепатитом А к 2013 году до 39,6, к 2015 году до 4,9 на 100 тыс. населения (2009 г. - 67,0);»;
в подразделе 5.4. «Совершенствование организации, управления и финансирования медицинской помощи в Единой национальной системе здравоохранения»:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Показатели результатов:
снижение уровня потребления стационарной помощи, финансируемой в условиях ЕНСЗ, до 1 328 койко-дней на 1000 населения к 2013 году, до 1 172 койко-дней на 1000 населения к 2015 году (2009 г. - 1 522,6 койко-дней)»;
увеличение удельного веса медицинских организаций частной формы собственности, вошедших в систему единого плательщика, до 14 % к 2013 году, до 16 % к 2015 году (2009 г. - 0 %);
количество объектов здравоохранения, в которых внедрена ЕИСЗ: 2011 год - 94 объекта, 2012 год - 245, 2013 год - 399, 2014 год - 1 551, 2015 год – 1 551.»;
в подразделе 5.5 «Совершенствование медицинского, фармацевтического образования, развитие и внедрение инновационных технологий в медицине»:
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
«увеличение доли публикаций в международных изданиях до 10 % к 2013 году, до 20 % к 2015 году (2009 г. - 6 %);».
2. Правительству Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев