Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жүйесін жетілдіру жөніндегі 2014 - 2015 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 маусымдағы № 661 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жүйесін жетілдіру жөніндегі 2014 – 2015 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары және өзге де ұйымдары (келiсiм бойынша):
1) Кешенді жоспарды iске асыру жөнiндегi шараларды қабылдасын;
2) Кешенді жоспарда белгіленген айдың 15-күнінен кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсiн.
3. Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігі 25 шiлдеге және 25 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының Үкiметiне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берудi қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулының іске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Бақытжан Әбдірұлы Сағынтаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 14 маусымдағы
№ 661 қаулысымен
бекітілген
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жүйесін жетілдіру жөніндегі

Об утверждении Комплексного плана по совершенствованию системы защиты прав потребителей на 2014 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2014 года № 661
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по совершенствованию системы защиты прав потребителей на 2014 – 2015 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным государственным органам и иным организациям Республики Казахстан (по согласованию):
1) принять меры по реализации Комплексного плана;
2) представить информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Агентство Республики Казахстан по защите прав потребителей не позднее 15 числа месяца, установленного Комплексным планом.
3. Агентству Республики Казахстан по защите прав потребителей обеспечить предоставление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе исполнения Комплексного плана до 25 июля и 25 января.
4. Контроль за реализацией настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Сагинтаева Бакытжана Абдировича.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2014 года № 661
Комплексный план
по совершенствованию системы защиты прав потребителей на

2014 ж. – 39,4 млн. теңге
Республикалық бюджет
6
«Қазақстан Республикасында тұтынушылардың құқықтарын қорғау» автоматтандырылған көпфунционалдық ақпараттық-коммуникативтік жүйесі бойынша мүдделі мемлекеттік органдардың қарауына инвестициалық ұсыныс енгізу
ЭБЖМ, БАА-не инвестициялық ұсыныс
ТҚҚА
2014 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Республикалық бюджет
2. Санитариялық-эпидемиологиялық сипаттағы тәуекелдерді басқару және қауіп-қатерді бағалау
7
Өңірдің санитариялық-эпидемиологиялық паспортын әзірлеу және енгізу бойынша ұсыныстар дайындау
талдамалық ақпарат
ТҚҚА, ДСМ
2014 жылғы шілде
талап етілмейді
-
8
Тиісті өндірістік практика стандарттарына (GМР) сәйкес диагностикалық және иммундық-биологиялық препараттарды өндіру бойынша өндірістік кешенді құруға техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу
ЭБЖМ-ге техникалық-экономикалық негіздеме жіберу
ТҚҚА
2014 жылғы қараша
2014 ж. – 16,4 млн. теңге
Республикалық бюджет
9
Орталық референс-зертхана (бұдан әрі – ОРЗ) қызметінің ғылыми-практикалық және зерттеу бағыттары жөнінде ұсыныстар дайындау
талдамалық ақпарат
ТҚҚА, БҒМ, АШМ
2015 жылғы қаңтар
талап етілмейді
-
10
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының ұсынымдарына сәйкес зертханалық жағдайларда биологиялық кауіпсіздік және биологиялық қорғау жөнінде практикалық нұсқауды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
ТҚҚА, ДСМ
2015 жылғы ақпан
талап етілмейді
-
11
Облыстық және республикалық деңгейде ауруларды қадағалау жөнінде Электрондық ықпалдастырылған жүйені енгізу
құқықтық акт
ТҚҚА, ДСМ
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Қаржыландыруды америкалық тарап 2007 жылғы 13 желтоқсандағы ҚР және АҚШ арасындағы келісімді іске асыру шеңберінде жүзеге асырады
12
ОРЗ ғимаратының құрылысын аяқтау
құқықтық акт
ТҚҚА, БҒМ, АШМ
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Қаржыландыруды америкалық тарап 2007 жылғы 13 желтоқсандағы ҚР және АҚШ арасындағы келісімді іске асыру шеңберінде жүзеге асырады
3. Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау жүйесін реформалау
13
Бақылау және қадағалау қызметін өткізуге, оның ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы жоспарлы тексерулерден бас тартуға жаңа тәсілдерді қалыптастыру жөнінде ұсыныстар дайындау
талдамалық ақпарат
ТҚҚА, ӨДМ, ҰКП (келісім бойынша)
2014 жылғы тамыз
талап етілмейді
-
14
Мына:
- Бас жоспарлардың және нақты жобалау жоспарларының жобаларын қоспағанда, жобаларға;
- жер учаскесін беруге;
- қызметтің басталғаны туралы хабарлау сипатында оларды ауыстыру жолымен елеусіз эпидемиологиялық тәуекел объектілеріне санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беруді алып тастау бойынша ұсыныстар дайындау
талдамалық ақпарат
ТҚҚА, ӨДМ, ҰКП (келісім бойынша)
2014 жылғы тамыз
талап етілмейді
-
15
Объектілердің гигиеналық және эпидемиологиялық маңыздылығын ескере отырып, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілердің тізбесін қайта қарау
талдамалық ақпарат
ТҚҚА, ӨДМ, ҰКП (келісім бойынша)
2014 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
-
16
Санитариялық қағидаларда белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың бұзылғаны үшін жауапкершілік шараларын күшейту бойынша ұсыныстар дайындау
талдамалық ақпарат
ТҚҚА, ӨДМ, ҰКП (келісім бойынша)
2014 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
-
17
Кәсіпкерлік және тексеруге жататын субъектілерге мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде қойылатын талаптарды қысқартуға бағытталған Санитариялық қағидалардың жалпы құрылымы мен мазмұнын қайта қарау
талдамалық ақпарат
ТҚҚА, ӨДМ, ҰКП (келісім бойынша)
2014 жылғы қараша
талап етілмейді
-

2014 г. - 39,4 млн.тг.
республиканский бюджет
6
Внести на рассмотрение заинтересованным государственным органам инвестиционное предложение по автоматизированной многофункциональной информационно-
коммуникативной системе "Защита прав потребителей в Республике Казахстан"
Инвестиционное предложение в АСИ, МЭБП
АЗПП
декабрь
2014 года
не требуется
-
2. Оценка угроз и управление рисками санитарно-эпидемиологического характера
7
Выработка предложений по разработке и внедрению санитарно-эпидемиологи-
ческого паспорта региона
аналитическая информация
АЗПП, МЗ
июль
2014 года
не требуется
-
8
Разработка технико-экономического обоснования к созданию производственного комплекса по производству диагностических и иммунобиологических препаратов в соответствии со стандартами надлежащей производственной практики (GМР)
направление технико-
экономического обоснования в МЭБП
АЗПП
ноябрь
2014 года
2014 г. – 16,4 млн. тенге
республиканский бюджет
9
Выработка предложений по научно-практическим и исследовательским направлениям деятельности центральной референс-лаборатории
аналитическая информация
АЗПП, МОН, МСХ
январь
2015 года
не требуется
-
10
Разработка практического руководства по биологической безопасности и биологической защите в лабораторных условиях в соответствии с рекомендациями Всемирной организации здравоохранения
методические рекомендации
АЗПП, МЗ
февраль 2015 года
не требуется
-
11
Внедрение электронной интегрированной системы по надзору за заболеваниями на областном и республиканском уровне
правовой акт
АЗПП, МЗ
декабрь
2015 года
не требуется
Финансирование осуществляется американской стороной в рамках реализации Соглашения между РК и США от 13 декабря 2007 года
12
Завершение строительства здания центральной референс-лаборатории
правовой акт
АЗПП, МОН, МСХ
декабрь
2015 года
не требуется
Финансирование осуществляется американской стороной в рамках реализации Соглашения между РК и США от 13 декабря 2007 года
3. Реформирование системы санитарно-эпидемиологического контроля и надзора
13
Выработка предложений по формированию новых подходов к проведению контрольно-надзорной деятельности, в том числе предусматривающих отказ от плановых проверок в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
аналитическая информация
АЗПП, МРР,
НПП (по согласованию)
август
2014 года
не требуется
-
14
Выработка предложений по исключению выдачи санитарно-эпидемиологического заключения на:
- проекты, за исключением проектов генеральных планов и планов детальной планировки;
- отвод земельных участков;
- объекты незначительного эпидемиологического риска путем перевода их на уведомительный характер о начале деятельности
аналитическая информация
АЗПП, МРР,
НПП (по согласованию)
август
2014 года
не требуется
-
15
Пересмотр перечня объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору с учетом их гигиенической и эпидемиологической значимости
правовой акт
АЗПП, МРР,
НПП (по согласованию)
сентябрь 2014 года
не требуется
-
16
Выработка предложений по усилению мер ответственности за нарушения санитарно-эпидемиологических требований, установленных в санитарных правилах
аналитическая информация
АЗПП,
МРР, НПП (по согласованию)
сентябрь 2014 года
не требуется
-
17
Пересмотр общей структуры и содержания санитарных правил, направленных на сокращение требований, предъявляемых к субъектам предпринимательства, и подлежащих проверке при осуществлении государственного контроля и надзора
аналитическая информация
АЗПП, МРР, НПП (по согласованию)
ноябрь
2014 года
не требуется
-

4. Қазақстан Республикасында өнімдердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар кешенін әзірлеу
18
Ішкі нарықты қауіпті және сапасыз өнімдерден қорғау саласында Сарапшылық кеңес құру
құқықтық акт
ТҚҚА, ИЖТМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
2014 жылғы шілде
-
-
19
Өнімдердің санитариялық-эпидемиологиялық мониторингі жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындау
талдамалық ақпарат
ТҚҚА
2014 жылғы тамыз
талап етілмейді
-
20
ТҚҚА Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама және мониторинг ғылыми-практикалық орталығының жанында тәуекелдерді және сыни бақылау межелерін талдауды басқару жүйесі бойынша (НАССР) Орталық-Азиялық оқыту орталығын құру
құқықтық акт
ДСМ
2014 жылғы қараша

4. Разработка комплекса мер по обеспечению безопасности продукции в Республике Казахстан
18
Создание Экспертного совета в области защиты внутреннего рынка от опасной и некачественной продукции
правовой акт
АЗПП, МИНТ, заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
июль
2014 года
-
-
19
Выработка предложений по совершенствованию системы санитарно-эпидемиологического мониторинга за продукцией
аналитическая информация
АЗПП
август
2014 года
не требуется
-
20
Создание Центрально-Азиатского обучающего центра по системе управления анализами рисков и критических контрольных точек (HACCP) при научно-практическом центре санитарно-эпидемиологической экспертизы и мониторинга АЗПП
правовой акт
АЗПП,
МЗ
ноябрь
2014 года

5,0 млн. тенге
«Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау секторындағы технологияларды беру және институционалдық реформа жүргізу» Дүниежүзілік банктің жобасы шеңберінде
21
Кеден одағының Техникалық регламенттерінің көрсеткіштеріне сәйкестігіне зертханалық зерттеу номенклатурасын кеңейту
талдамалық ақпарат
ТҚҚА, ИЖТМ
2014 жылғы қараша
талап етілмейді
-
22
Зертханалық қызметтерді оңтайландыруды, тәуекелді бағалау және мониторинг орталығын құруды есепке ала отырып, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы тәуекелді бағалау және басқарудың ұлттық жүйесін қалыптастыру жөнінде ұсыныстар дайындау
талдамалық ақпарат
ТҚҚА
2014 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
-
23
Алиментариус Кодексі негізінде тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы халықаралық ұйымдармен (БҰҰ ААҰ, ДСҰ) ынтымақтастық жөнінде ұсыныстар енгізу
талдамалық ақпарат
ТҚҚА
2014 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
-
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасының Үкіметіне тиісті ақпарат осы қаулының 3-тармағына сәйкес ұсынылады
** Қаржыландыру көлемі тиісті кезеңге арналған «Республикалық бюджет туралы» Заң бекітілген кезде нақтыланатын болады
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ДСМ        – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
БҒМ        – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ӨДМ        – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
ИЖТМ       – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар
министрлігі
АШМ        – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ТҚҚА       – Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
агенттігі
ҰКП        - Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы

5,0 млн. тенге
В рамках проекта Всемирного Банка "Передача технологий и проведение институциональной реформы в секторе здравоохранения Республики Казахстан"
21
Расширение номенклатуры лабораторных исследований на соответствие показателям Технических регламентов Таможенного союза
аналитическая информация
АЗПП,
МИНТ
ноябрь
2014 года
не требуется
-
22
Выработка предложений по формированию национальной системы оценки и управления рисками в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с учетом оптимизации лабораторных служб, создания научного центра оценки риска и мониторинга
аналитическая информация
АЗПП
декабрь
2014 года
не требуется
-
23
Внесение предложений по сотрудничеству с международными организациями (ПСО ООН, ВОЗ) в области обеспечения безопасности пищевой продукции на основе Кодекса Алиментариус
аналитическая информация
АЗПП
декабрь
2014 года
не требуется
-
Примечание:
* соответствующая информация представляется в Правительство Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 настоящего постановления.
** объем финансирования будет уточняться при утверждении Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий период.
Расшифровка аббревиатур:
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИНТ
Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МРР
Министерство регионального развития Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
АЗПП
Агентство Республики Казахстан по защите прав потребителей
НПП
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан