Қазақстан Республикасында көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 686 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2016 жылғы 29 қыркүйектегі № 546 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Yкiметiнiң 29.09.2016 № 546 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда Қазақстан Республикасында көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі комиссия (бұдан әрі — Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 маусымдағы
№ 686 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасында көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі комиссияның құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Бас прокуроры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Әлеуметтік-экономикалық мониторинг бөлімінің меңгерушісі (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан қаржыгерлері қауымдастығының төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 маусымдағы
№ 686 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл
жөніндегі комиссия туралы
ереже

О создании Комиссии по противодействию теневой экономике в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 686. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2016 года № 546
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.09.2016 № 546.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Комиссию по противодействию теневой экономике в Республике Казахстан (далее – Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2014 года № 686
Состав
Комиссии по противодействию теневой экономике
в Республике Казахстан
Сноска. Состав в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан, секретарь
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Помощник Президента Республики Казахстан (по согласованию)
Генеральный прокурор Республики Казахстан (по согласованию)
Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию)
Председатель Национального Банка Республики Казахстан (по согласованию)
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции (по согласованию)
заведующий Отделом социально-экономического мониторинга Администрации Президента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (по согласованию)
председатель ассоциации финансистов Казахстана (по согласованию)
заместитель председателя правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (по согласованию)
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2014 года № 686
Положение
о Комиссии по противодействию
теневой экономике в Республике Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі комиссия (бұдан әрі — Комиссия) елдегі көлеңкелі экономиканың деңгейін қысқарту және экономика субъектілерінің көлеңкеге кетуіне түрткі болатын себептерді жою мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында құрылды.
2. Комиссия Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, осы Ережені, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
2. Комиссияның негізгі міндеттері
4. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) салықтар мен кедендік төлемдерді төлеуден жалтаруға қарсы күрес;
2) қолма-қол ақшасыз төлемдерді дамыту;
3) мемлекеттік қаржыны тиімді басқару;
4) бизнес-ортаны жетілдіру;
5) көлеңкелі экономиканы бағалауды жетілдіру;
6) экономика салаларында көлеңкелі өндірісті қысқарту мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия өз құзыреті шегінде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы Ереженің 4-тармағында көзделген мәселелер бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет болған кезде проблемалық мәселелерді талдау мен зерделеу үшін мамандарды, сарапшылар мен ғалымдарды тартуға, сондай-ақ жұмыс топтарын ұйымдастыруға;
3) мемлекеттік органдар мен ұйымдардан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпарат сұратуға және алуға;
4) Комиссияға жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
4. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
6. Комиссияны оның төрағасы басқарады.
Комиссия төрағасы:
1) оның қызметіне басшылық жасайды, Комиссия отырыстарына төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссия жүзеге асыратын қызмет, сондай-ақ салааралық, ведомствоаралық үйлестіру мен Комиссия әзірлейтін шешімдер үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес дербес жауапты болады;
2) Комиссия отырыстарының күн тәртібін, сондай-ақ өткізілетін орны мен уақытын айқындайды.
Төраға болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары атқарады.
7. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Жұмыс органы Комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар Комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні бұрын хаттама жобасымен қоса Комиссия мүшелеріне жіберілуі тиіс.

1. Общие положения
1. Комиссия по противодействию теневой экономике в Республике Казахстан (далее – Комиссия) создана в целях выработки предложений по вопросам сокращения уровня теневой экономики в стране и искоренения причин, побуждающих субъектов экономики уходить в тень.
2. Комиссия является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением, а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Основные задачи Комиссии
4. Основными задачами Комиссии является выработка предложений по по вопросам:
1) борьбы с уклонением от уплаты налогов и таможенных платежей;
2) развития безналичных платежей;
3) эффективного управления государственными финансами;
4) совершенствования бизнес-среды;
5) совершенствования оценки теневой экономики;
6) сокращения теневого производства в отраслях экономики.
3. Права Комиссии
5. Комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) вносить в Правительство Республики Казахстан предложения по вопросам, предусмотренным в пункте 4 настоящего Положения;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан привлекать по мере необходимости специалистов, экспертов и ученых для анализа и изучения проблемных вопросов, а также организовывать рабочие группы;
3) запрашивать и получать от государственных органов и организаций, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке информацию по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
4) осуществлять иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию задач.
4. Организация деятельности Комиссии
6. Комиссию возглавляет ее председатель.
Председатель Комиссии:
1) руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях Комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений и несет в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан персональную ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией, а также межотраслевую, межведомственную координацию и за решения, вырабатываемые Комиссией;
2) определяет повестку дня, а также место и время проведения заседаний Комиссии.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
7. Рабочим органом Комиссии является Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
Рабочий орган осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
8. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі дауыс берген кезде қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру Комиссия отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі - Нұсқаулық) қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру арқылы өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірге құқықтары бар, оны білдірген жағдайда ол жазбаша түрде жазылуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделгендей Комиссияның есеп-хатында қоса берілуі қажет.
Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде хатшы үш жұмыс күні ішінде хаттаманы жасайды, оған төраға және хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, Комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын Комиссия мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып келіспеу туралы жауап жібереді.
9. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жартыжылдықта кемінде бір рет өткізіледі және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысса, заңды болып саналады.
10. Комиссияның дауыс беру парақтарымен бірге материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды Комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
5. Комиссияның қызметін тоқтату
11. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі Комиссияның қызметін тоқтатуға негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
8. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп (далее – Инструкция), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Комиссии, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней секретарем составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
9. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие и считаются правомочными, если на них присутствует не менее половины от общего числа членов Комиссии.
10. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.
5. Прекращение деятельности Комиссии
11. Основанием прекращения деятельности Комиссии является решение Правительства Республики Казахстан.