Адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда төтенше жағдайлар аймағындағы ұйымдардың байланыс, көлік құралдарын, мүлкі мен өзге де материалдық құралдарын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 22 қазандағы № 1126 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 552 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 11.07.2023 № 552 қаулысымен.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 48) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда төтенше жағдайлар аймағындағы ұйымдардың байланыс, көлік құралдарын, мүлкі мен өзге де материалдық құралдарын пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. "Адамдарды құтқару үшін және өте қажет болған жағдайда төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 27 тамыздағы № 875 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 35, 357-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 1126 қаулысымен
бекітілген
Адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда төтенше
жағдайлар аймағындағы ұйымдардың байланыс, көлік құралдарын,
мүлкі мен өзге де материалдық құралдарын пайдалану
қағидалары
1. Осы Адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда төтенше жағдайлар аймағындағы ұйымдардың байланыс, көлік құралдарын, мүлкі мен өзге де материалдық құралдарын пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 48) тармақшасына сәйкес әзірленген және құтқарушылардың төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалану тәртібін айқындайды.
Байланыс құралдары, көлік, мүлік және өзге де материалдық құралдар іздестіру-құтқару, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу барысында адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда ғана пайдаланылады.
2. Аса қажеттілік жағдайлары табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп-қатер төнген кезде басталады.

Об утверждении Правил использования для спасения людей и, в случае крайней необходимости, средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 1126. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 552
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.07.2023 № 552.
В целях реализации подпункта 48) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования для спасения людей и, в случае крайней необходимости, средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2003 года № 875 "Об утверждении Правил использования для спасения людей и в случае крайней необходимости средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 35, ст. 357).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 октября 2014 года № 1126
Правила
использования для спасения людей и, в случае крайней необходимости,
средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств
организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций
1. Настоящие Правила использования для спасения людей и, в случае крайней необходимости, средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и определяют порядок использования спасателями средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций.
Средства связи, транспорт, имущество и иные материальные средства используются в ходе проведения поисково-спасательных, аварийно-спасательных и неотложных работ только для спасения людей и в случае крайней необходимости.
2. Случаи крайней необходимости наступают при непосредственной угрозе жизни и здоровью людей, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.

3. Төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалануды тұрақты штаттық негізде немесе ерікті бастамамен құрылатын авариялық-құтқару қызметтері мен авариялық-құтқару құралымдарының құтқарушылары жүзеге асырады.
Құтқарушылардың төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалануы және қайтару мерзімі туралы шешімді төтенше жағдайларды жою басшысы қабылдайды және бұйрықтармен (өкімдермен) ресімделеді.
4. Төтенше жағдайларды жою басшысының шешімі негізінде құтқарушылар төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың басшыларынан байланыс құралдарын, көлікті, мүлікті және өзге де материалдық құралдарды қабылдап алады.
5. Төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалану осы ұйымдар қызметінің бұзылуына әкеп соқтырмауы тиіс.
6. Төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалану үшін құтқарушылар ұйымдардың адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда қажетті байланыс құралдарының, көліктің, мүліктің және өзге де материалдық құралдарының тізбесін айқындайды.
7. Авариялық-құтқару қызметінің немесе авариялық-құтқару құралымының басшысы ұйым басшысымен бірлесіп осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес қабылдап алу актісін, ал авариялық-құтқару жұмыстары аяқталғаннан кейін пайдаланылған мүлікті беру актісін екі данада жасайды.
Адамдарды құтқару үшін және аса
қажет болған жағдайда төтенше
жағдайлар аймағындағы ұйымдардың
байланыс, көлік құралдарын, мүлкі
мен өзге де материалдық құралдарын
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Бекітемін
Төтенше жағдайларды жою басшысы
________________________________
20____ ж. _____ ________________
Адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда
материалдық құралдарды қабылдап алу актісі
Авариялық-құтқару қызметінің немесе авариялық-құтқару құралымының
басшысы _____________________________________________________________
Ұйым басшысы ________________________________________________________
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан
Республикасының Заңына сәйкес _______________________________________
ұйымынан адамдарды құтқару жұмыстарын орындау уақытына мынадай
материалдық құралдар:
байланыс құралдары __________________________________________________
көлік _______________________________________________________________
мүлік _______________________________________________________________
өзге материалдық құралдар ___________________________________________
қабылдап алғаны туралы осы актіні жасасты.
Материалдық құралдардың техникалық жай-күйі _________________________
Авариялық-құтқару қызметінің немесе авариялық-құтқару құралымының
басшысы _____________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
Ұйым басшысы ________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
Адамдарды құтқару үшін және аса
қажет болған жағдайда төтенше
жағдайлар аймағындағы ұйымдардың
байланыс, көлік құралдарын, мүлкі
мен өзге де материалдық құралдарын
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Бекітемін
Төтенше жағдайларды жою басшысы
________________________________
20____ ж. _____ ________________
Адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда
материалдық құралдарды қайтарып беру актісі
Авариялық-құтқару қызметінің немесе авариялық-құтқару құралымының
басшысы _____________________________________________________________
Ұйым басшысы ________________________________________________________
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан
Республикасының Заңына сәйкес _______________________________________
ұйымына адамдарды құтқару жұмыстарын орындау уақытына пайдаланылған
мынадай материалдық құралдар:
байланыс құралдары __________________________________________________
көлік _______________________________________________________________
мүлік _______________________________________________________________
өзге материалдық құралдар ___________________________________________
қайтарылатыны туралы осы актіні жасасты.
Материалдық құралдардың техникалық жай-күйі _________________________
Материалдық-құтқару қызметі немесе авариялық-құтқару құралымының
басшысы _____________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
Ұйым басшысы ________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)

3. Использование средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций, осуществляется спасателями аварийно-спасательных служб и аварийно-спасательных формирований, создаваемых на постоянной штатной основе или добровольных началах.
Решение об использовании и сроках возврата спасателями средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций принимается руководителем ликвидации чрезвычайных ситуаций и оформляется приказами (распоряжениями).
4. На основании решения руководителя ликвидации чрезвычайных ситуаций спасатели принимают от руководителей организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций, средства связи, транспорт, имущество и иные материальные средства.
5. Использование средств связи транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций, не должно приводить к нарушению деятельности этих организаций.
6. Для использования средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций, спасатели определяют перечень средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, необходимых для спасения людей и в случае крайней необходимости.
7. Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного формирования совместно с руководителем организации составляют акт приема, а по окончании аварийно-спасательных работ акт передачи задействованного имущества по формам согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам в двух экземплярах.
Приложение 1
к Правилам использования для
спасения людей и, в случае крайней
необходимости, средств связи,
транспорта, имущества и иных
материальных средств организаций,
находящихся в зонах
чрезвычайных ситуаций
Утверждаю
Руководитель ликвидации
чрезвычайной ситуации
_______________________
"___" ___________ 20__г.
Акт
приемки материальных средств
для спасения людей и в случае крайней необходимости
Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного формирования
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Руководитель организации ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
составили настоящий акт о том, что в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 апреля
2014 года "О гражданской защите" приняты от организации _____________________________
на время выполнения работ по спасению людей материальные средства:
средства связи ___________________________________________________________________
транспорт _______________________________________________________________________
имущество ______________________________________________________________________
иные материальные средства ______________________________________________________
Техническое состояние материальных средств ________________________________________
Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного формирования
________________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
Руководитель организации ________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
Приложение 2
к Правилам использования для
спасения людей и, в случае
крайней необходимости, средств
связи, транспорта, имущества и
иных материальных средств
организаций, находящихся в
зонах чрезвычайных ситуаций
Утверждаю
Руководитель ликвидации
чрезвычайной ситуации
_____________________
"__" ___________ 20__г.
Акт
передачи материальных средств
для спасения людей и в случае крайней необходимости
Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного формирования
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Руководитель организации ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
составили настоящий акт о том, что в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 апреля
2014 года "О гражданской защите" возвращаются организации
________________________________________________ материальные средства, привлеченные
на время выполнения работ по спасению людей:
средства связи ___________________________________________________________________
транспорт _______________________________________________________________________
имущество ______________________________________________________________________
иные материальные средства ______________________________________________________
Техническое состояние материальных средств ________________________________________
Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного формирования
________________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
Руководитель организации ________________________________________________________
(фамилия, инициалы)