"Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2013 - 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 78 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 қазандағы № 1139 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2013 - 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 78 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі жыл сайын 1 ақпанға және 1 тамызға қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Б.Ә. Сағынтаевқа жүктелсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2013 - 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарында:
«Бірінші кезең (2013 - 2014 жылдар) - басқарудың төменгі деңгейлеріндегі қолданыстағы жүйенің әлеуетін кеңейту» деген бөлімде:
«3. Ақпараттық-насихаттау қызметі» деген кіші бөлім алып тасталсын;
«Екінші кезең (2015 - 2020 жылдар) - жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі дамыту» деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«
Екінші кезең (2015 - 2020 жылдар) - жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі дамыту
4. Жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі дамыту
1.
1.Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасының екінші кезеңін іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ҰЭМ, Әділетмині, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҚР ЗШИ (келісім бойынша), ЭЗИ АҚ (келісім бойынша), «Нұр Отан» партиясының ҚСИ (келісім бойынша)
2015 жылғы 1-жарты жылдық
талап етілмейді
2.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының іске асырылуын:
ҰЭМ-ге талдамалық жазба
ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын наурыз
талап етілмейді
1)
ауылдық округтер, ауылдар, кенттер, аудандық маңызы бар қалалар әкімдерінің меншікті кірістерінің көздерін қалыптастыру;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2013 № 78 "Об утверждении Плана мероприятий на 2013 - 2020 годы по реализации Концепции развития местного самоуправления в Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2014 года № 1139
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2013 года № 78 «Об утверждении Плана мероприятий на 2013 - 2020 годы по реализации Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан» следующие изменения и дополнения:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
«4. Министерству национальной экономики Республики Казахстан ежегодно к 1 февраля и 1 августа представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана.
5. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Сагинтаева Б.А.»;
в Плане мероприятий на 2013 - 2020 годы по реализации Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в разделе «Первый этап (2013 - 2014 годы) - расширение потенциала действующей системы на нижних уровнях управления»:
подраздел «3. Информационно-пропагандистская деятельность» исключить;
раздел «Второй этап (2015 - 2020 годы) - дальнейшее развитие местного самоуправления» изложить в следующей редакции:
«
Второй этап (2015 – 2020) – дальнейшее развитие местного самоуправления
4. Дальнейшее развитие местного самоуправления
1.
Внесение предложений к Плану мероприятий по реализации второго этапа Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
МНЭ, МЮ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы,
ИЗ РК (по согласованию) АО ИЭИ (по согласованию) ИОП партии «Нур Отан» (по
согласованию)
1 полугодие 2015 года
не требуются
2.
Анализ реализации Закона Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам местного самоуправления» в части:
Аналитическая записка в МНЭ
МНЭ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно март
не требуются
1)
формирования собственных доходных источников акимов сельских округов, сел, поселков, городов районного значения;

2)
халықтың жиындары мен жиналыстарын өткізу, олардың өкілеттіктері және шешім қабылдауы;
3)
жергілікті маңызы бар проблемаларды шешуге бөлінген бюджеттік қаражаттың пайдаланылуын мониторингтеуге жергілікті тұрғындардың қатысуы бөлігінде талдау
3.
Заңнаманы жетілдіру, оның ішінде қала әкімінің тұрғындармен Заңда айқындалған тәртіппен қоғамдық тәртіптің сақталуын және азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ тұрғын үй-коммуналдық қызметтердің тиісінше жұмыс істеуі, елді мекендердегі санитариялық жағдай мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауы үшін мәслихаттарға қоғамдық құрылымдар (комитеттер, кеңестер және басқа да) құру құқығын бекіту мәселесі бойынша ұсыныстарды әзірлеу үшін Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасының бірінші кезеңінде көзделген шаралардың іске асырылу барысы туралы өңірлердің тәжірибесін өңірлерге шыға отырып зерделеу
ҰЭМ-ге талдамалық жазба
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2014 жылғы қараша
талап етілмейді
4.
Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу үшін жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша озық халықаралық тәжірибені шетелдік мемлекеттерге шыға отырып зерделеу
ҰЭМ-ге талдамалық жазба
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2014-2016 жылдар
ҮЕҰ қаражаттары есебінен
5. 1)
Мыналарды: қала әкімінің тұрғындармен Заңда айқындалған тәртіппен қоғамдық тәртіптің сақталуын және азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ тұрғын үй-коммуналдық қызметтердің тиісінше жұмыс істеуі, елді мекендердегі санитариялық жағдай мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауы үшін мәслихаттарға қоғамдық құрылымдар (комитеттер, кеңестер және басқа да) құру құқығын бекітуді;
Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасы
ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҚР ЗШИ (келісім бойынша), ЭЗИ АҚ (келісім бойынша), «Нұр Отан» партиясы ҚСИ (келісім бойынша)
2014 жылғы қараша
талап етілмейді
2)
салықтардың, алымдардың және басқа да міндетті төлемдердің бір бөлігін жергілікті басқару деңгейіне беру арқылы жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қаржылық дербестігін кеңейтуді;
3)
жергілікті өзін-өзі басқару органдарының меншігін қалыптастыру арқылы
жергілікті өзін-өзі
басқару органдарының
экономикалық
дербестігін кеңейтуді;
4)
облыстық және аудандық деңгейлердегі атқарушы органдардың іске асыру функцияларын оңтайландыру есебінен басқарудың төменгі деңгейіндегі әкімдердің өкілеттіктерін кезең-кезеңмен кеңейтуді көздейтін «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
6.
Жергілікті атқарушы органдарға қатысты Қазақстан Республикасы ҰЭМ, Қаржымині, 2015 жылғы мәслихаттардың, жергілікті халықтың жиындары мен жиналыстарының бақылау функцияларын күшейту бөлігінде Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, жергілікті өкілді органдар (келісім бойынша), «ҚМДБ» РҚБ (келісім бойынша), ҮЕҰ (келісім бойынша)
2015 жылғы наурыз
талап етілмейді
7.
Жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қаржылық және экономикалық дербестігінің берік негізін жасауды көздейтін Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасының екінші кезеңін іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині, ҚР ЗШИ (келісім бойынша), «Нұр Отан» партиясының ҚСИ (келісім бойынша), облыстардың,  Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҮЕҰ (келісім бойынша)

2)
проведения собраний и сходов населения, их полномочий и принятия ими решений;
3)
участия местного населения в мониторинге за использованием бюджетных средств, выделенных на решение проблем местного значения
3.
Изучение опыта регионов о ходе реализации мер, предусмотренных на первом этапе Концепции развития местного самоуправления для выработки предложений по совершенствованию законодательства, в том числе по вопросу
закрепления за маслихатами права создания общественных структур
(комитетов, советов и другие) для взаимодействия акима города с населением по вопросам обеспечения охраны общественного порядка и безопасности граждан в порядке, определенном Законом, а также надлежащего функционирования жилищно- коммунальных служб, санитарного состояния в населенных пунктах с выездом в регионы
аналитическая записка в МНЭ
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по
согласованию)
ноябрь 2014 года
не требуются
4.
Изучение передового международного опыта по вопросам развития местного самоуправления для выработки предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан с выездом в зарубежные государства
аналитическая записка в МНЭ
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по
согласованию)
2014 -2016 годы
за счет средств НПО
5.
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления», предусматривающего:
Концепция проекта Закона Республики Казахстан
МНЭ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, ИЗ РК (по согласованию), АО ИЭИ (по согласованию), ИОП партии «Нур Отан» (по согласованию)
ноябрь 2014 года
не требуются
1)
закрепление за маслихатами права создания общественных структур (комитетов, советов и другие) для взаимодействия акима города с населением по вопросам обеспечения охраны общественного порядка и безопасности граждан в порядке, определенном Законом, а также надлежащего функционирования жилищно-коммунальных служб, санитарного состояния в населенных
пунктах;
2)
расширение финансовой самостоятельности органов местного самоуправления путем передачи части налогов, сборов и других обязательных платежей на местный уровень управления;
3)
расширение экономической самостоятельности органов местного самоуправления путем формирования собственности органов местного самоуправления;
4)
поэтапное расширение полномочий акимов нижнего уровня управления за счет оптимизации реализационных функций исполнительных органов областного и районного уровней
6.
Выработка предложений по дальнейшему развитию местного самоуправления в Республике Казахстан в части усиления контрольных функций маслихатов, сходов и собраний местного населения в отношении местных исполнительных органов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, местные представительные органы (по согласованию),
РОО «ОДМК» (по
согласованию), НПО (по согласованию)
март 2015 года
не требуются
7.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан по реализации второго этапа Концепции развития местного самоуправления, предусматривающего создание прочной основы для финансовой и экономической самостоятельности органов местного самоуправления
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ, МФ, ИЗ РК (по согласованию), ИОП партии «Нур Отан» (по согласованию), акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)

2015 жылғы 1 қыркүйек
талап етілмейді
8.
Жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қаржылық және экономикалық дербестігінің берік негізін жасауды көздейтін Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасының екінші кезеңін іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині, ҚР ЗШИ (келісім бойынша), «Нұр Отан» партиясының ҚСИ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2015 жылғы қараша
талап етілмейді
9.
Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасының екінші кезеңін және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының іске асырылу барысын талдау
ҰЭМ-ге талдамалық жазба
ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы ақпан
талап етілмейді
10.
Мектепке дейінгі және орта білімді ұйымдастыру бойынша функцияларды беру бөлігінде басқарудың төменгі деңгейіндегі әкімдердің өкілеттіктерін кеңейту бойынша халықаралық тәжірибені зерделеу және ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге талдамалық жазба
ҰЭМ, БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҚР ЗШИ (келісім бойынша), ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 жылғы қаңтар
талап етілмейді
11.
Әлеуметтік қорғау, мәдениет және спорт ұйымдары объектілерін ұстауды ұйымдастыру мәселелері бойынша функцияларды басқарудың төменгі деңгейіндегі әкімдерге беру мәселесі бойынша халықаралық тәжірибені зерделеу және ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге талдамалық жазба
ҰЭМ, ДСӘДМ, МСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҚР ЗШИ (келісім бойынша), ҮЕҰ (келісім бойынша)
2018 жылғы шілде
талап етілмейді
12.
Ауылдық округтер деңгейінде әкімшілік-аумақтық бірліктерді оңтайландыруды жүргізу мүмкіндігі туралы ұсыныстар әзірлеу (толыққанды жергілікті өзін-өзі басқаруды қалыптастыру үшін әлеуетті ұлғайту мақсатында)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2018 жылғы шілде
талап етілмейді
13.
Облыстық маңызы бар қалалар, облыс аудандары және қалалардағы аудандар әкімдерінің сайланбалылығын енгізу мүмкіндігі туралы мәселені зерделеу және пысықтау
ҰЭМ-ге талдамалық жазба
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҚР ЗШИ (келісім бойынша), «Нұр Отан» партиясының ҚСИ (келісім бойынша)
2018 жылғы шілде
талап етілмейді
14.
Облыс-аудан, аудан-ауыл деңгейлері бойынша жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару функцияларының аражігін одан әрі ажырату бойынша (функцияларды бере отырып) ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге талдамалық жазба
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2019 жылғы шілде
талап етілмейді
15.
Жергілікті өзін-өзі басқарудың бюджеті мен мүлкін қалыптастыру, өкілді органын құру және ұйымдастыру мүмкіндігі, олардың құқықтық мәртебесі туралы ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге талдамалық жазба
ҰЭМ, Әділетмині, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2019 жылғы шілде
талап етілмейді
16.
Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасының екінші кезеңінің іске асырылу барысын талдау және жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі дамыту үшін ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2019 жылғы шілде
талап етілмейді

1 сентября 2015 года
не требуются
8.
Внесение на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан по реализации второго этапа Концепции развития местного самоуправления, предусматривающего создание прочной основы для финансовой и экономической самостоятельности органов местного самоуправления
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ, МФ, ИЗ РК (по согласованию), ИОП партии «Нур Отан» (по согласованию), акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
ноябрь 2015 года
не требуются
9.
Анализ хода реализации второго этапа Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан и Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам местного самоуправления»
аналитическая записка в МНЭ
МНЭ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
февраль 2016 года
не требуются
10.
Изучение зарубежного опыта и выработка предложений по расширению полномочий акимов нижнего уровня управления в части передачи функций по организации детского дошкольного и среднего образования
аналитическая записка в МНЭ
МНЭ, МОН, акимы областей, городов Астаны и Алматы, ИЗ РК (по согласованию), НПО (по согласованию)
январь 2017 года
не требуются
11.
Изучение зарубежного опыта и выработка предложений по вопросу передачи акимам нижнего уровня управления функций по вопросам организации содержания объектов социальной защиты, культуры и спорта
аналитическая записка в МНЭ
МНЭ, МЗСР, МКС, акимы областей, городов Астаны и Алматы, ИЗ РК (по согласованию)
июль 2018 года
не требуются
12.
Выработка предложений о возможности проведения оптимизации административно-территориальных единиц на уровне сельских округов (с целью увеличения потенциала для формирования полноценного местного самоуправления)
информация в Правительство Республики Казахстан
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июль 2018 года
не требуются
13.
Изучение и проработка вопроса о возможности введения выборности акимов городов областного значения, районов областей и районов в городах
аналитическая записка в МНЭ
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, ИЗ РК (по согласованию), ИОП партии «Нур Отан» (по согласованию)
июль 2018 года
не требуются
14.
Выработка предложений по дальнейшему разграничению функций местного государственного управления и самоуправления (с передачей функций) по уровням область-район, район-село
аналитическая записка в МНЭ
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июль 2019 года
не требуются
15.
Выработка предложений о возможности формирования бюджета и собственности, образования и организации представительного органа местного самоуправления, их правового статуса
аналитическая записка в МНЭ
МНЭ, МЮ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июль 2019 года
не требуются
16.
Анализ хода реализации второго этапа Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан и выработка предложений для дальнейшего развития местного самоуправления
информация в Правительство Республики Казахстан
МНЭ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июль 2019 года
не требуются

5. Ақпараттық-насихаттау қызметі
1.
Өзін-өзі басқаруды жүзеге асыруға құқықтар мен мүмкіндіктерді іске асыру мәселелері бойынша халықтың құқықтық сауаттылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Дөңгелек үстелдер, семинарлар өткізу, БАҚ-та сөз сөйлеу
ҰЭМ, ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын
жергілікті бюджет қаражатының шегінде
2.
Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасының екінші кезеңін іске асырудың негізгі ережелерін түсіндіру жөніндегі іс-шаралар (халықпен кездесулер өткізу)
Семинарлар өткізу, БАҚ-та сөз сөйлеу
ҰЭМ, ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын
жергілікті бюджет қаражатының шегінде
3.
Жергілікті өзін-өзі басқарудың негізгі тұжырымдамалық бағыттарын және ерекшеліктерін түсіндіру мәселелері жөніндегі дөңгелек үстелдер өткізуді ұйымдастыру
Семинарлар өткізу
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын
жергілікті бюджет қаражатының шегінде
4.
Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқару тұжырымдамасының негізгі ережелері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық материалдарды жариялау (мақалалар, сұхбат, сөз сөйлеу  және басқа да)
БАҚ-та жарияланым
ҰЭМ, ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын
мемлекеттік ақпараттық тапсырыс шеңберінде
5.
Жергілікті өзін-өзі басқару туралы заңнаманың негізгі ережелерін практикада қолдану мәселелері бойынша жергілікті өзін-өзі басқару органдарына жүйелі түрде консультативтік және әдістемелік көмек көрсетуді ұйымдастыру
Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына әдістемелік көмек
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді
6.
Өңірлердің оң тәжірибесін және жергілікті өзін-өзі басқару органдары жұмысының үздік практикасын тарату
БАҚ-та жарияланым
ҰЭМ, ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді
»;
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«ҰЭМ - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика  министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым  министрлігі
ДСӘДМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және  әлеуметтік даму министрлігі
МСМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт  министрлігі
ИДМ - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
«Нұр Отан» партиясының ҚСИ - «Нұр Отан» партиясының қоғамдық саясат институты
«ҚМДБ» РҚБ - «Қазақстанның мәслихат депутаттарының бірлестігі»   республикалық қоғамдық бірлестігі
ҮЕҰ - үкіметтік емес ұйымдар
БАҚ — бұқаралық ақпарат құралдары

5. Информационно-пропагандистская деятельность
1.
Организация и проведение мероприятий по повышению правовой грамотности населения по вопросам реализации прав и возможностей на осуществление самоуправления
проведение круглых столов, семинаров, выступления в СМИ
МНЭ, МИР, акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно
в пределах средств местных бюджетов
2.
Мероприятия (проведение встреч с населением) по разъяснению основных положений реализации второго этапа Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан
проведение семинаров, выступления в СМИ
МНЭ, МИР, акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно
в пределах средств местных бюджетов
3.
Организация проведения круглых столов по вопросам разъяснения основных концептуальных направлений и особенностей развития местного самоуправления
проведение семинаров
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно
в пределах средств местных бюджетов
4.
Публикация в средствах массовой информации материалов (статей, интервью, выступлений и другое) по основным положениям Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан
публикация в СМИ
МНЭ, МИР, акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно
В рамках государственного информационного заказа
5.
Организация системной консультативной и методической помощи органам местного самоуправления по вопросам применения на практике общих положений законодательства о местном самоуправлении
Методическая помощь органам местного самоуправления
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно
не требуются
6.
Распространение положительного опыта регионов и лучшей практики работы органов местного самоуправления
публикация в СМИ
МНЭ, МИР, акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно
не требуются
»;
Примечание: расшифровку аббревиатур дополнить строками следующего содержания:
«МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗСР - Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
МКС - Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МИР - Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
ИОП партии «Нур Отан» - институт общественной политики партии «Нур Отан»
РОО «ОДМК» - республиканское общественное объединение «Объединение депутатов маслихатов Казахстана»
НПО - неправительственные организации
СМИ - средства массовой информации».

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов