"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 қарашадағы № 1198 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 960 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 960 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 32-33, 399-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы қару мен оның патрондары айналымының ережесінде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қаруды тіркеу кезінде ішкі істер органы қаруды сатып алудың заңдылығын растайтын құжаттар негізінде бес жыл мерзімге осы қаруды сақтауға рұқсат береді.";
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қаруды сақтауға рұқсат беру үшін:";
14-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттардың қолданылуын тоқтата тұру, қалпына келтіру және тоқтату, сондай-ақ оларды беруден бас тарту "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының талаптарына сәйкес жүргізіледі.";
23-тармақ алып тасталсын;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автомобиль көлігімен тасымалдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 наурыздағы № 316 қаулысымен бекітілген Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Тасымалданатын қару мен патрондар қорапқа орап салынады, оған жүк тасымалдаушы ұйым мөр басады немесе пломбалайды.
Оқ-дәріні тасымалдаған кезде жүру бағыты жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.";
28, 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қаруды (оның негізгі (құрамдас) бөлшектерін) және оның патрондарын пошта арқылы, оның ішінде халықаралық пошта арқылы жөнелтуге жол берілмейді.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 1198. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 960.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 960.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 32-33, ст. 399) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оборота оружия и патронов к нему в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Органом внутренних дел при регистрации оружия выдается разрешение на хранение этого оружия сроком на пять лет на основании документов, подтверждающих законность приобретения оружия.";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Основанием для выдачи разрешения на хранение оружия является ходатайство руководителя организации, в котором указываются сведения:";
пункт 14 исключить;
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Приостановление, возобновление и прекращение действия разрешений на хранение, хранение и ношение оружия, а также отказ в их выдаче производятся в соответствии с требованиями статьи 19 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".";
пункт 23 исключить;
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Перевозка охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом по территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2004 года № 316.
Перевозимые оружие и патроны упаковываются в тару, которая опечатывается или опломбируется организацией, перевозящей груз.
При перевозке пороха, снаряженных патронов маршрут движения согласовывается с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения.";
пункты 28, 29 изложить в следующей редакции:
"28. Пересылка почтовыми отправлениями оружия (их основных (составных) частей) и патронов к ним, в том числе по международным почтовым отправлениям, не допускается.

29. Қызметтік қаруды, патрондарды, оқ-дәріні түрлі көліктермен тасымалдау көліктің осы түрі үшін белгіленген қағидаларға сәйкес жүргізіледі. Қару оқсыз, қапталған түрде, ал патрондар қорапқа орап салынып тасымалданады.";
32-1-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1. Спорттық мақсаттар үшін лақтырылатын қаруды (көрмесінің тартылу күші 14 кг жоғары садақтар мен арбалеттерді) сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге Қазақстан Республикасының 16 жасқа толған азаматтарының да құқығы бар.";
"15. Дүкендердегі азаматтық және қызметтік қару мен олардың патрондарын сақтау, есепке алу және сату тәртібі" деген 15-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Дүкендердегі азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алу, сақтау, есепке алу, тасымалдау және сату тәртібі";
мынадай мазмұндағы 59-1-тармақпен толықтырылсын:
"59-1. Азаматтық және қызметтік қару саудасына лицензиясы бар заңды тұлғалар азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға арналған лицензиялар бойынша сатып алады.
Сатып алынған азаматтық және қызметтік қару сатып алынған күнінен бастап жеті күн мерзімде аумақтық ішкі істер органында лицензия телнұсқасының түпнұсқасын ұсыну немесе лицензия телнұсқасының қосымшасын беру арқылы тіркеледі.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуды:
1) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары;
2) лауазымды адамдарына атыс қаруын сақтауға және алып жүруге құқық берілген мемлекеттік органдар;
3) ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар;
4) қару өндірумен немесе оны сатумен айналысатын заңды тұлғалар;
5) қаруды коллекциялаумен немесе экспонаттаумен айналысатын заңды және жеке тұлғалар;
6) аңшылық шаруашылығы ұйымдары;
7) спорттық ұйымдар;
8) білім беру ұйымдары;
9) Қазақстан Республикасының азаматтары;
10) шетелдіктер;
11) қаруды, оның ішінде жарақат салатын және газбен әсер ететін патрондары бар қаруды қолдану саласында ғылыми медициналық зерттеулер жүргізуге уәкілеттік берілген заңды тұлғалар заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асыра алады.";
72, 73-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Осы Ереженің 70-тармағының 2) - 11) тармақшаларында көрсетілген субъектілер өз қарамағында заңды негізде болатын қару мен патрондарды көрсетілген қарудың есепке алынған жеріндегі ішкі істер органдарына ол туралы алдын ала хабарлау арқылы қарумен сауда жасауға лицензиясы бар заңды тұлғаларға сата алады.

29. Перевозка служебного оружия, снаряженных патронов, пороха различными видами транспорта производится в соответствии с правилами, установленными для этого вида транспорта. Оружие перевозится в разряженном, зачехленном виде, а патроны упаковываются в тару.";
часть первую пункта 32-1 изложить в следующей редакции:
"32-1. Право на приобретение, хранение, хранение и ношение метательного оружия (луков и арбалетов силой натяжения тетивы свыше 14 кг) для спортивных целей имеют также граждане Республики Казахстан, достигшие 16-летнего возраста.";
в разделе 15 "Порядок хранения, учета и торговли гражданским и служебным оружием и патронами к нему в магазинах":
заголовок изложить в следующей редакции:
"15. Порядок приобретения, хранения, учета, перевозки и торговли гражданским и служебным оружием и патронами к нему в магазинах";
дополнить пунктом 59-1 следующего содержания:
"59-1. Юридические лица, имеющие лицензию на торговлю гражданским и служебным оружием, приобретают гражданское и служебное оружие и патроны к нему по лицензиям на его приобретение.
Приобретенное гражданское и служебное оружие в семидневный срок со дня приобретения регистрируется в территориальном органе внутренних дел путем представления оригинала дубликата лицензии или приложения к дубликату лицензии.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Продажу гражданского и служебного оружия и патронов к нему на территории Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством, могут осуществлять:
1) Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные и правоохранительные органы, за исключением органов государственной противопожарной службы;
2) государственные органы, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения огнестрельного оружия;
3) юридические лица с особыми уставными задачами;
4) юридические лица, занимающиеся производством оружия или торговлей им;
5) юридические и физические лица, занимающиеся коллекционированием или экспонированием оружия;
6) охотохозяйственные организации;
7) спортивные организации;
8) организации образования;
9) граждане Республики Казахстан;
10) иностранцы;
11) юридические лица, уполномоченные проводить научные медицинские исследования в области применения оружия, в том числе с патронами травматического и газового действия.";
пункты 72, 73 изложить в следующей редакции:
"72. Субъекты, указанные в подпунктах 2) -11) пункта 70 настоящих Правил, продают находящиеся у них на законных основаниях оружие и патроны юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием, с предварительным уведомлением об этом органов внутренних дел по месту учета указанного оружия.

73. Қаруды сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге рұқсат берген уәкілетті органының (бұдан әрі - уәкілетті орган) жолдамасы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтары өздерінде меншік құқығында заңды негізде болатын қаруды, қару мен оның патрондары айналымын бақылау саласындағы уәкілетті органға алдын ала хабарлай отырып, азаматтық және қызметтік қаруды сатуға, коллекциялауға немесе экспонаттауға лицензиясы бар заңды тұлғаларға, сондай-ақ қару есепке алынған жердегі ішкі істер органдарында қайта тіркегеннен кейін қару сатып алуға рұқсаты бар азаматтарға иеліктен шығаруға құқығы бар.";
мынадай мазмұндағы 73-1-тармақпен толықтырылсын:
"73-1. Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды тасымалдауды оларды сатумен айналысатын заңды тұлғалар ішкі істер органдарының рұқсаты бойынша жүзеге асырады.
Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде ұйым басшысы тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды және жол бойында кемінде екі адамнан тұратын атыс қаруымен қаруланған тиісті күзетпен қамтамасыз етеді (күзет қызметін көрсету жөніндегі шарт).
Қару мен оның патрондарын тасымалдауға рұқсатты күнтізбелік он бес күн мерзімге осы Ережеге 13-қосымшаға сәйкес уәкілетті орган береді және ол Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
Аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автомобиль көлігімен тасымалдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 наурыздағы № 316 қаулысымен бекітілген Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Тасымалданатын қару мен патрондар қорапқа орап салынады, оған жүк тасымалдаушы ұйым мөр басады немесе пломбалайды.
Оқ-дәріні тасымалдаған кезде жүру бағыты жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
Қол жүгі ретінде теміржол, су көлігімен тасымалданатын патрондардың, оқ-дәрінің саны:
1) атыс қаруының жарақталған патрондары — 10 кг;
2) түтінсіз оқ-дәрі - 10 кг;
3) түтінді оқ-дәрі бұйымдары - 5 кг;
4) түтінді оқ-дәрі - 5 кг салмақтан аспауы тиіс.
Ескертпе: қол жүгі ретінде тасымалдауға берілген рұқсатта жүктің тек нетто салмағы көрсетіледі (металл гильзалар, ыдыстар жүктің салмағына кірмейді).
Салмағы:
1) атыс қаруының жарақталған патрондары - 300 кг;

73. По направлению уполномоченного органа в сфере контроля за оборотом оружия (далее - уполномоченный орган), выдавшего разрешение на его хранение или хранение и ношение, граждане Республики Казахстан имеют право отчуждать находящееся у них на законных основаниях на праве собственности оружие юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием, коллекционирование или экспонирование оружия, с предварительным уведомлением уполномоченного органа, выдавшего им разрешения на хранение, хранение и ношение оружия, а также гражданам, имеющим разрешения на приобретение оружия, после перерегистрации оружия в органах внутренних дел по месту учета оружия.";
дополнить пунктом 73-1 следующего содержания:
"73-1. Перевозка оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов осуществляется юридическими лицами, занимающимися торговлей ими по разрешениям органов внутренних дел.
При перевозке оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом руководителем организации назначается ответственный за перевозку и обеспечивается вооруженная охрана в пути следования (договор по оказанию охранных услуг).
Разрешение на перевозку оружия и патронов к нему выдается уполномоченным органом согласно приложению 13 к настоящим Правилам сроком на пятнадцать календарных дней и действует на всей территории Республики Казахстан.
Перевозка охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом по территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2004 года № 316.
Перевозимые оружие и патроны упаковываются в тару, которая опечатывается или опломбируется организацией, перевозящей груз.
При перевозке пороха, снаряженных патронов маршрут движения согласовывается с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения.
Снаряженные патроны, порох перевозятся ручной кладью железнодорожным, водным транспортом в количестве, не превышающем следующего веса:
1) снаряженных патронов к огнестрельному оружию - 10 кг;
2) бездымного пороха — 10 кг;
3) изделий из дымного пороха - 5 кг;
4) дымного пороха - 5 кг.
Примечание: в разрешении на перевозку ручной клади указывается только нетто груза (металлические гильзы, тара в вес груза не входят).
Перевозка автомобильным транспортом охотничьего пороха, снаряженных патронов, не превышающих следующего веса:
1) снаряженных патронов к огнестрельному оружию - 300 кг;

2) оқ-дәрі - 50 кг аспайтын аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды автомобиль көлігімен тасымалдау оларды тасымалдауға ішкі істер органдарының рұқсатынсыз жүзеге асырылады, бұл ретте ұйым басшысы тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды және жол бойында қарулы күзетпен қамтамасыз етеді (күзет қызметін көрсету жөніндегі шарт).
Көрсетілген салмақтан асырған жағдайда, оқ-дәрілер мен жарақталған патрондарды тасымалдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 наурыздағы № 316 қаулысымен бекітілген қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескертпе. Тасымалдау тек азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылауды жүзеге асыратын бөлімшеге хабарлаған соң жүзеге асырылады.";
79, 80-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Ішкі істер органдарынан аңшылық атыс, пневматикалық, газды және электр қаруын сатып алуға рұқсат алу үшін Қазақстан Республикасының азаматтары мынадай құжаттарды:
1) толтырылған карточка-өтінішті;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытынды;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттың көшірмесін;
4) қаруды қауіпсіз ұстаудың ережелерін білетіндігін тексеру туралы анықтаманы ұсынады.
Ескертпе. Азаматтық және қызметтік қару айналымы саласын бақылау жөніндегі бөлімшелердің қызметкерлері, сондай-ақ учаскелік полиция инспекторлары "Жекелеген қару түрлері айналымын мемлекеттік бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес азаматтық қаруды сатып алуға рұқсат беру, сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге рұқсатты ұзарту кезінде міндетті түрде азаматтардың тұрғылықты жері бойынша қарудың сақталу жағдайларын, Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеттің есептері бойынша сотты болуын, экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептері бойынша тексереді, сондай-ақ автоматтандырылған деректер банкінің деректері бойынша ойық ұңғылы атыс қаруларының бақылау атыс оқтары мен гильзаларының болуын және уақтылы ауыстырылуын (тексеру атысының қайталану кезеңі — 5 жылда бір рет) тексереді.
80. Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнайы атақтары және (немесе) сыныптық шендері бар арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері азаматтық қаруды сатып алуға рұқсатты қару ұстауға қарсы көрсетімдердің жоқ екені туралы медициналық қорытындыны тапсырмай-ақ алады.
Ескертпе. Қазақстан Республикасының азаматтары өзін-өзі қорғау мақсатында азаматтардың денсаулығын сақтау саласына басшылық етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкілетті орталық атқарушы органының тиісті нормаларына сәйкес аңшылық куәлігінсіз тұрғылықты жеріндегі ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша алып жүру құқығынсыз ұзын ұңғылы атыс қаруларын сатып алуға құқығы бар.

2) пороха - 50 кг осуществляется без разрешения на их перевозку в органах внутренних дел, при этом руководителем организации назначается ответственный за перевозку и обеспечивается вооруженная охрана в пути следования (договор по оказанию охранных услуг).
В случае превышения указанного веса, перевозка пороха и снаряженных патронов производится в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2004 года № 316.
Примечание. Перевозка осуществляется только после официального уведомления подразделения, осуществляющего контроль в сфере оборота гражданского и служебного оружия.";
пункты 79, 80 изложить в следующей редакции:
"79. Лицами, впервые приобретающими огнестрельное гладкоствольное длинноствольное, охотничье пневматическое оружие, газовые пистолеты и револьверы, электрическое оружие, в орган внутренних дел представляются:
1) заполненная карточка-заявление;
2) медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленное уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) копия документа, подтверждающего гражданство Республики Казахстан;
4) справка о проверке знания правил безопасного обращения с оружием.
Примечание. Сотрудники подразделений по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия, а также участковые инспектора полиции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" при выдаче разрешений на приобретение, при продлении разрешений на хранение или хранение и ношение гражданского оружия в обязательном порядке проверяют у граждан условия хранения оружия по месту жительства, граждан на судимость по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам, учетам органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью, а также наличие и своевременность замены контрольных пуль и гильз к огнестрельному оружию с нарезным стволом по данным автоматизированного банка данных (периодичность контрольного отстрела - 5 лет.).
80. Военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов противопожарной службы, имеющие специальные звания и (или) классные чины, разрешение на приобретение гражданского оружия получают без представления медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием.
Примечание. В целях самообороны граждане Республики Казахстан имеют право приобретать огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие, в том числе с патронами травматического действия, соответствующими нормам уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан без права ношения по разрешениям, выдаваемым уполномоченным органом без наличия удостоверения охотника.

Қазақстан Республикасының азаматтары қаруды "Жекелеген қару түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес пайдалана алады.";
81-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл мерзімге тұру үшін белгіленген тәртіппен ішкі істер органдарында тіркелген шетелдіктердің өздері азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қолдаухаттары бойынша жалпы негіздерде Қазақстан Республикасында газды тапаншалар мен револьверлерді сатып алуға, алып жүруге және сақтауға құқығы бар.";
90-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту үшін қару иесі техникалық байқаудан өткізу үшін қолындағы қаруды және мынадай құжаттарды ұсына отырып, жергілікті ішкі істер органына өтініш білдіреді:";
93, 94-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттардың қолданылуын тоқтата тұру, қалпына келтіру және тоқтату, сондай-ақ оларды беруден бас тарту "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
94. Қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттардың қолданылуын тоқтата тұру, қалпына келтіру және тоқтату туралы дәлелді қорытынды шығарылады, оны ішкі істер органының бастығы бекітеді. Қорытындыда мұндай шешім қабылдаудың негіздері мен дәлелдері жазылады.";
95-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрған, тоқтатқан кезде, ол қару мен оның патрондарымен бірге алынып қойылады. Ішкі істер органдарының жолдамасы бойынша қару иелері немесе олардың заңды өкілдері алынып қойылған қару мен оның патрондарын комиссиялық сатуға тапсырады не қаруды сатып алуға немесе сақтау мен алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсаты бар адамның иелігіне берілуі мүмкін.";
"Марапаттық қаруды сақтаудың және алып қоюдың тәртібі" деген 17-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Марапаттық қаруды сатып алу, сақтау және алып қою тәртібі";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде Қазақстан Республикасының азаматтары алған қысқа ұңғылы ойық атыс қаруы марапаттық қаруға жатады.
Қазақстан Республикасының азаматтары шет мемлекеттер басшыларының, шет мемлекеттер үкіметтерінің басшылары мен мүшелерінің марапаттау құжаттары негізінде марапаттық қару алуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының азаматтарына марапаттық қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсатты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі береді.

Граждане Республики Казахстан могут использовать оружие в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".";
часть первую пункта 81 изложить в следующей редакции:
"81. Иностранцы, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года, имеют право на приобретение, ношение и хранение в Республике Казахстан газовых пистолетов и револьверов на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются.";
абзац первый пункта 90 изложить в следующей редакции:
"90. Для продления срока действия разрешения на хранение, хранение и ношение оружия владелец обращается в уполномоченный орган, представив для технического осмотра имеющееся оружие и следующие документы:";
пункты 93, 94 изложить в следующей редакции:
"93. Приостановление, возобновление и прекращение действия разрешений на хранение, хранение и ношение оружия, а также отказ в их выдаче производятся в соответствии с требованиями статьи 19 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
94. О приостановлении, возобновлении и прекращении действия разрешений на хранение, хранение и ношение оружия выносится мотивированное заключение, которое утверждается начальником органа внутренних дел. В заключении излагаются основания и мотивы принятия такого решения.";
абзац первый пункта 95 изложить в следующей редакции:
"95. При приостановлении и прекращении действия разрешения оно изымается вместе с оружием и патронами к нему. Изъятое оружие и патроны к нему по направлению органов внутренних дел сдаются владельцами или их законными представителями на комиссионную продажу либо могут быть отчуждены лицу, имеющему разрешение органов внутренних дел на приобретение оружия.";
в разделе 17 "Порядок хранения и изъятия наградного оружия":
заголовок изложить в следующей редакции:
"17. Порядок приобретения, хранения и изъятия наградного оружия";
пункт 102 изложить в следующей редакции:
"102. К наградному относится огнестрельное короткоствольное нарезное оружие, полученное гражданами Республики Казахстан на основании Указа Президента Республики Казахстан, постановления Правительства Республики Казахстан.
Граждане Республики Казахстан могут получить наградное оружие на основании наградных документов глав иностранных государств, глав и членов правительств иностранных государств.
Разрешение на хранение и ношение наградного оружия гражданам Республики Казахстан выдается Министерством внутренних дел Республики Казахстан.

Түйдектете атуға мүмкіндік беретін, сыйымдылығы 10 патроннан асатын оқжатары (барабаны) бар, сондай-ақ "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен тыйым салынған қару марапаттық қаруға жатпайды.
Азаматты қысқа ұңғылы ойық атыс қаруымен марапаттауға бастамашылық еткен мемлекеттік органдар (атауын, моделін, калибрін, сериясы мен нөмірін көрсете отырып) марапаттау туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығының, Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобаларын өздері әзірлейді.";
мынадай мазмұндағы 102-1-тармақпен толықтырылсын:
"102-1. Марапаттық қысқа ұңғылы ойық атыс қаруын беру Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қаруынан құрылған марапаттау қорынан жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 105-1 және 105-2-тармақтармен толықтырылсын:
"105-1. Марапаттық қаруды сақтау осы Ереженің 91-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
105-2. Марапаттық қысқа ұңғылы ойық атыс қаруы оны сақтауға және алып жүруге рұқсат ішкі істер органдарында ресімделерден бұрын, кейіннен әрбір бес жылдан кейін атып тексеріледі.";
110-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын, газды қаруды, электр қаруын әкелуге қорытынды көрсетілген қарудың зақымдаушы факторларының адам ағзасына тигізетін әсеріне жол берілетіні туралы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген құжат ұсынылғаннан кейін беріледі.";
118, 119 және 120-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"118. Жауынгерлік және жедел қызметтік міндеттерді шешу үшін жауынгерлік қол атыс қаруы мен суық қарудың бірлі жарым даналарын Қазақстан Республикасынан әкетуді және Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдары мен олардың бөлімшелерінің (бұдан әрі - Қарулы Күштер, басқа әскерлер мен әскери құралымдар, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда) әскери қызметшілері және қызметкерлері қаруды алып жүру құқығын растайтын құжат пен әкетілетін (әкелінетін) қару жазылған іссапар куәлігінің негізінде жүзеге асырылады. Көрсетілген құжат іссапар куәлігінің көшірмесімен бірге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктінде орналасқан кеден органына ұсынылады. Іссапар куәлігінің көшірмесін кеден органының қызметкері түпнұсқасымен салыстырғаннан кейін нөмірлік мөр басу арқылы куәландырады және ол әкетілетін (әкелінетін) қаруды кедендік ресімдеуді жүзеге асырған кеден органының ісінде қалады.

Наградным не может быть оружие, позволяющее вести огонь очередями с емкостью магазина (барабана) более 10 патронов, а также запрещенное Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" к обороту на территории Республики Казахстан.
Государственные органы, инициирующие ходатайство о награждении огнестрельным короткоствольным нарезным оружием гражданина разрабатывают самостоятельно проект Указа Президента Республики Казахстан, постановления Правительства Республики Казахстан о награждении (с указанием наименования, модели, калибра, серии и номера оружия) и вносят его для рассмотрения в Правительство Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 102-1 следующего содержания;
"102-1. Выдача наградного огнестрельного нарезного короткоствольного оружия осуществляется из наградного фонда, формируемого из оружия Вооруженных Сил, других войск, воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, юридических лиц с особыми уставными задачами.";
дополнить пунктами 105-1 и 105-2 следующего содержания;
"105-1. Хранение наградного оружия гражданами осуществляется в соответствии с требованиями пункта 91 настоящих Правил.
105-2. Наградное огнестрельное оружие с нарезным стволом отстреливается перед оформлением в органе внутренних дел разрешения на его хранение и ношение, далее через каждые пять лет.";
часть вторую пункта 110 изложить в следующей редакции:
"Заключение на ввоз огнестрельного бесствольного, газового оружия с патронами травматического действия, электрического оружия выдается после представления документа о допустимости воздействия на организм человека поражающих факторов указанного оружия, выданного уполномоченным органом в области здравоохранения.";
пункты 118, 119 и 120 изложить в следующей редакции:
"118. Вывоз из Республики Казахстан и ввоз на территорию Республики Казахстан единичных экземпляров боевого ручного стрелкового и холодного оружия военнослужащими и сотрудниками соответствующих государственных органов Республики Казахстан и их подразделений (далее - Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные и правоохранительные органы, за исключением органов государственной противопожарной службы) для решения боевых и оперативно-служебных задач осуществляется на основании документа, подтверждающего право ношения оружия, и командировочного удостоверения, в которое вписывается вывозимое (ввозимое) оружие. Указанный документ вместе с копией командировочного удостоверения предъявляется в таможенный орган, расположенный в пункте пропуска через Государственную границу Республики Казахстан. Копия командировочного удостоверения после ее сверки с подлинником заверяется сотрудником таможенного органа путем проставления номерной печати и остается в деле таможенного органа, осуществившего таможенное оформление вывозимого (ввозимого) оружия.

119. Өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасына шақыру бойынша немесе қызметтік тапсырмаларды орындауына байланысты келген шетелдік құқық қорғау органдары, арнаулы қызметтері мен әскерилендірілген ұйымдары қызметкерлерінің жауынгерлік қол атыс қаруын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуі мен Қазақстан Республикасының аумағынан әкету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиті тиісінше Қарулы Күштер, басқа әскерлер мен әскери құралымдар, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары басшыларының жазбаша қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
120. Жазбаша қорытындыда шетелдік құқық қорғау органдары, арнаулы қызметтері мен әскерилендірілген ұйымдары қызметкерлерінің тегі, аты, әкесінің аты, қарудың түрі (маркасы), нөмірі және калибрі, әкелінетін қарудың әрбір бірлігіне арналған оқ-дәрілердің саны көрсетіледі. Өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, жазбаша қорытындыға тиісінше Қарулы Күштердің, басқа әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік органдардың басшысы немесе оның орнындағы адам қол қояды.";
көрсетілген Ережеге 4-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Ережеге 7-1-қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жүйесінің мемлекеттік инспекторлары мен қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген қару мен оның патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері, саны";
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген Ережеге 16-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 21 қарашада қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, сегізінші, тоғызыншы, он сегізінші, он тоғызыншы, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші және жетпіс сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 14 қарашадағы
№ 1198 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
4-қосымша
Жеке күзет ұйымдарының күзетшілері пайдаланатын қызметтік
қарудың және оларға патрондардың түрлері, үлгілері, модельдері
және саны
1. Жеке күзет ұйымдарының күзетшілері бір бекетке 2 бірлік қарудан аспайтын есеппен қаруланады.
2. Сыртқы бекеттегі күзетші, сондай-ақ жылдам қимылдайтын ұтқыр топтың құрамындағы күзетші (жүргізуші-күзетшіні қоспағанда) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат берген жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар азаматтық ұңғысыз атыс қаруымен, газды қарумен немесе электр қаруымен немесе ұзын тегіс ұңғылы қарумен қарулана алады.

119. Ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан, а также транзит через территорию Республики Казахстан боевого ручного стрелкового оружия сотрудниками иностранных правоохранительных органов, специальных служб и военизированных организаций, прибывающими в Республику Казахстан по приглашению или в связи с выполнением ими служебного задания, осуществляются по письменному заключению соответственно руководителями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы.
120. В письменном заключении указываются фамилия, имя, отчество сотрудников иностранных правоохранительных органов, специальных служб и военизированных организаций, тип (марка), номер и калибр оружия, количество боеприпасов к каждой ввозимой единице оружия. Письменное заключение подписывается соответственно руководителем Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы, либо лицом, его замещающим.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 7-1 к указанным Правилам:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему, установленные для вооружения государственных инспекторов и работников системы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан";
дополнить приложением 16 к указанным Правилам согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, восьмого, девятого, восемнадцатого, девятнадцатого, семьдесят четвертого, семьдесят пятого, семьдесят шестого, семьдесят седьмого и семьдесят восьмого пункта 1, которые вводятся в действие с 21 ноября 2014 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 ноября 2014 года № 1198
Приложение 4
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему в
Республике Казахстан
Виды, типы, модели и количество
служебного оружия и патронов к нему, используемые
охранниками частных охранных организаций
1. Охранники частных охранных организаций могут вооружаться оружием из расчета не более 2 единиц оружия на один пост.
2. Охранник на наружном посту, а также охранник в составе мобильной группы оперативного реагирования (за исключением водителя-охранника) могут вооружаться гражданским огнестрельным бесствольным, газовым оружием с патронами травматического действия или электрическим оружием, разрешенными к применению уполномоченным органом в области здравоохранения, или длинноствольным гладкоствольным оружием.

3. Ауысым тобының аға күзетшісі, жылдам қимылдайтын ұтқыр топтың аға күзетшісі, ішкі бекеттегі күзетші, жылдам қимылдайтын ұтқыр топтың құрамындағы жүргізуші-күзетші, сондай-ақ жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын күзетуді жүзеге асыратын күзетші денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат берген жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар азаматтық ұңғысыз атыс қаруымен, газды қарумен немесе электр қаруымен немесе ұзын тегіс ұңғылы қарумен қарулана алады.
4. Күзеттің барлық түрі үшін қару резерві - қаруланудағы әр 10 бірлікке 1 бірлік қару.
5. Объектіні күзетуге түсетін күзетшілерге:
1) тегіс қысқа ұңғылы қарудың, жарақат салатын патрондары бар азаматтық ұңғысыз атыс қаруының, газды қарудың әр бірлігіне 16 патронға (2 оқжатарға, барабанға) дейін;
2) тегіс ұзын ұңғылы қарудың әр бірлігіне 10 патроннан беріледі;
3) оқу атыстарын өткізу үшін 1 күзетшіге жылына кемінде 12 патрон беріледі.
Тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондар № 7 немесе № 8 оқ-дәрімен оқталады, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның нормаларына сәйкес келетін жарақат салатын патрондар қолданылуы мүмкін.
Бағалы металдар мен алмасты, көмірсутек шикізатын өндіруді, сақтауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді қамтамасыз ететін объектілерді, банктерді, электр станцияларын, жылу-электр орталықтарын және электр беру желілерін, жарылғыш, улы және есірткі заттары, радиоактивті материалдар қоймаларын (сақтау орындарын), мемлекеттік материалдық резервтер қоймаларын (сақтау орындарын), сондай-ақ бағалы және қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде теміржол және әуе көлігін күзету кезінде тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондарды № 0; 1 оқ-дәрімен немесе оқпен оқтауға рұқсат етіледі.
Патрондардың азаймайтын қоры:
1) тегіс қысқа ұңғылы, жарақат салатын патрондары бар азаматтық ұңғысыз атыс қаруының, газды қарудың бір бірлігіне - 16 патрон;
2) тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруының бір бірлігіне— 10 патрон.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 14 қарашадағы
№ 1198 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
16-қосымша
Өз қызметін магистральдық теміржол желілері, магистральдық
құбыржолдар, мұнай өңдеу өндірісі және атом энергиясы саласында
жүзеге асыратын ұлттық компаниялар құрған күзет ұйымдарының
қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген қару мен оның
патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері, саны
Р/с
Лауазымдардың атаулары
Қызметтік қару (күзет қызметін жүзеге асыру кезінде)
Ойық
Ұңғысыз атыс, жарақат салатын әсері бар патрондармен ату мүмкіндігі бар газды қару
Ұзын тегіс ұңғылы қару (мылтық, карабин)
Тапанша
Карабин, винтовка
1
2
3
4
5
6
1
Ауысымның аға күзетшісі (атыс тобының ауысымы)
1
2
Ішкі бекеттегі күзет

3. Старший охранник смены, старший охранник мобильной группы оперативного реагирования, охранник на внутреннем посту, водитель-охранник в составе мобильной группы оперативного реагирования, а также охранник, осуществляющий защиту жизни и здоровья физических лиц, могут вооружаться гражданским огнестрельным бесствольным, газовым оружием с патронами травматического действия или электрическим оружием, разрешенными к применению уполномоченным органом в области здравоохранения, или короткоствольным гладкоствольным оружием.
4. Резерв оружия для всех видов охраны - 1 единица на каждые 10 единиц одного вида оружия, имеющегося на вооружении.
5. Охранникам, заступающим на охрану объекта, выдается:
1) до 16 патронов (на 2 магазина, барабана) на каждую единицу короткоствольного гладкоствольного оружия, гражданского огнестрельного бесствольного, газового оружия с патронами травматического действия;
2) по 10 патронов на каждую единицу длинноствольного гладкоствольного оружия;
3) для проведения учебных стрельб на 1 охранника в год положено не более 12 патронов.
Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7 или № 8, а также могут использоваться патроны травматического действия, соответствующие нормам уполномоченного органа в области здравоохранения.
При охране объектов, обеспечивающих добычу, хранение, транспортировку, переработку драгоценных металлов и алмазов, углеводородного сырья, банков, электрических станций, теплоэлектроцентралей и линий электропередачи, складов (хранилищ) взрывчатых, ядовитых и наркотических веществ, радиоактивных материалов, складов (хранилищ) государственных материальных резервов, а также железнодорожного и воздушного транспорта при перевозке ценных и опасных грузов допускается заряжение патронов для гладкоствольного оружия пулей или дробью № 0; № 1.
Неснижаемый запас патронов на единицу оружия:
1) короткоствольного гладкоствольного, гражданского огнестрельного бесствольного, газового с патронами травматического действия - 16 патронов;
2) длинноствольного гладкоствольного - 10 патронов.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 ноября 2014 года № 1198
Приложение 16
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему в
Республике Казахстан
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов
к нему, установленные для вооружения работников охранных
организаций, учрежденных национальными компаниями,
осуществляющими свою деятельность в сфере магистральных
железнодорожных сетей, магистральных трубопроводов,
нефтеперерабатывающего производства и атомной энергии
№ п/п
Наименование должностей
Служебное оружие (при осуществлении охранной деятельности)
Нарезное
Огнестрельное бесствольное, газовое оружие с возможностью стрельбы патронами травматического действия
Гладкоствольное длинноствольное оружие (ружье, карабин)
Пистолет
Винтовка,
карабин
1
2
3
4
5
6
1
Старший охранник смены (сменной стрелковой группы)
1
2
Охранник на внутреннем посту

1. Қаруды атып тексеруге арналған патрондарды басқа мақсаттарға жұмсауға тыйым салынады.
2. Барлық күзет түрлеріне қару қоры - қолда бар қару-жарақтың әрбір 10 бірлігіне 1 бірлік.
3. Тегіс ұңғылы қару үшін патрондар № 7, № 8 бытырамен немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдар қолдануға рұқсат еткен жарақат салатын әсері бар патрондармен оқталады.

1. Патроны, предусмотренные для проверки боя оружия, расходовать в других целях запрещается.
2. Резерв оружия всех видов охраны - 1 единица оружия на каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
3. Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7, № 8 или могут использоваться патроны травматического действия, разрешенные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения.