Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібінде кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 1276 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібінде кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы (келісім бойынша) "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамымен (келісім бойынша) және "Қазақстанның Даму банкі" акционерлік қоғамымен (келісім бойынша) бірлесіп:
1) Жоспардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) 2014 жылғы 15 желтоқсанға қарай Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне Жоспардың орындалуы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі 2014 жылғы 30 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 1276 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібінде кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды
қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспары
Ағымдағы жағдайды талдау
Ескерту. Бөлімге өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 937; 12.02.2019 № 55 қаулысымен.
Экономиканы әртараптандыру және оның бәсекеге қабілеттілігін арттыру арқылы тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету мақсатында 2010 жылы Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама (бұдан әрі – ҮИИДМБ) қабылданды. ҮИИДМБ алдын ала қорытындысы оның елдің әлеуметтік–экономикалық дамуына оң әсер еткенін айғақтайды. 2008 жылдан 2013 жылға дейін өңдеу өнеркәсібінің жалпы қосылған құны көлемінің өсуі 25,8 % құрады (1,8 ден 3,8 трлн. теңгеге дейін). Ұқсас кезең ішінде өңдеу өнеркәсібінде еңбек өнімділігінің нақты өсуі 158,5 %, 37,3-тен 57,5 мың АҚШ долл/адам. дейін1 құрады. Бұл ретте 2013 жылы өңдеу өнеркәсібінің өндіріс көлемі 5 852,6 млрд. теңгені құрады, оның ішінде тамақ өнеркәсібі – 1 172,6 млрд. теңге (20%), машина жасау – 859,2 млрд. теңге (14,5 %), химия өнеркәсібі – 185,9 млрд. теңге (3 %).2
Өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанның ЖІӨ құрылымындағы
ЖҚҚ нақты өсуі өңдеу өнеркәсібінің үлесі
___________________________

Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 1276.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности (далее – План).
2. Акционерному обществу "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию) совместно с акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму" (по согласованию) и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (по согласованию):
1) обеспечить своевременное выполнение Плана;
2) к 15 декабря 2014 года представить в Министерство национальной экономики Республики Казахстан информацию об исполнении Плана.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан до 30 декабря 2014 года представить в Правительство Республики Казахстан сводную информацию об исполнении Плана.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2014 года № 1276
План
совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности
Анализ текущей ситуации
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2018 № 937; от 12.02.2019 № 55.
С целью обеспечения устойчивого и сбалансированного роста экономики через диверсификацию и повышение ее конкурентоспособности, в 2010 году принята Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию на 2010-2014 годы (далее – ГПФИИР). Предварительные итоги ГПФИИР свидетельствуют о ее положительном влиянии на социально-экономическое развитие страны. С 2008 по 2013 годы реальный рост объема валовой добавленной стоимости обрабатывающей промышленности составил 25,8% (с 1,8 до 3,8 трлн. тенге). За аналогичный период реальный рост производительности труда в обрабатывающей промышленности составил 158,5% с 37,3 до 57,5 тыс. долл. США/чел. При этом в 2013 году объем производства обрабатывающей промышленности составил 5 852,6 млрд. тенге, в том числе пищевой промышленности – 1 172,6 млрд. тенге (20%), машиностроения – 859,2 млрд. тенге (14,5%), химической промышленности – 185,9 млрд. тенге (3%)2.
Реальный рост ВДС обрабатывающей промышленности
Доля обрабатывающей промышленности в структуре ВВП Казахстана
__________________________________________________

1"Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаның көрсеткіштері" статистикалық бюллетені (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalId/publicationsGPFIIR)
2"Қазақстанның және оның өңірлерінің өнеркәсібі" статистикалық жинағы (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalId/publicationsCompilations)
Әлеуметтік-экономикалық дамудың жоғары көрсеткіштеріне қол жеткізу табиғи ресурстармен қамтамасыз етілу, жағымды макроэкономикалық орта және саяси тұрақтылық сияқты бәсекеге қабілеттіліктің негізгі факторларының арқасында орын алды. Бұл ретте болашақта ел экономикасы бәсекеге қабілеттілігін жоғалтуы және "орташа табыс тұзағында" қалуы мүмкін3. Айталық, оң үрдістерге қарамастан, өңдеу өнеркәсібінің өсу қарқыны төмендеуде (2013 жылы – 1,9%, ал 2010 жылы – 13,9%). ЖІӨ-нің озыңқы өсуі есебінен оның құрылымындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесі 2008 жылы 11,8%-дан 2014 жылдың бірінші жартыжылдығының қорытындылары бойынша 10,7%-ға дейін төмендеді. Сонымен қатар, шикізаттық емес өнімнің экспорт құрылымындағы үлесі ұқсас кезеңде 28 %-дан 24%-ға дейін қысқарған.
Өңдеу өнеркәсібі өнімінің өсу қарқынының баяулауы елдегі инвестициялық белсенділіктің төмендеуімен бірге жүреді. Айталық, соңғы бес жыл ішінде негізгі капиталға инвестициялардың жылдық өсу деңгейі 14,8 %-дан 6,9 %-ға дейін қысқарды4. Бұл ретте 2013 жылы инвестициялық салымдардың ең көп көлемі, өткен жылдардағыдай, тау-кен өндірісіне тиесілі (негізгі капиталға барлық инвестициялардың 29 %). Негізгі капиталға инвестицияларды қаржыландырудың негізгі көзі кәсіпорынның меншікті қаражаты болып отыр (59 %), ал нарықта ұзақ мерзімді қорландыру көздерінің жетіспеушілігі байқалады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2014 жылдың бірінші жартысында қабылдаған шаралар өңдеу өнеркәсібі секторында жағымды өзгерістерге әсер етті. Осылайша, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – ҰБ) ресми мәліметтері бойынша 2014 жылдың жаз кезеңінде өңдеу өнеркәсібіне берілген кредиттердің көлемі өткен жылдың ұқсас көрсеткішінен 2,8%-ға артты. Сонымен қатар, 2014 жылдың маусым – тамыз айларында берілген өңдеу өнеркәсібінің ұзақ мерзімді кредиттері өткен жылмен салыстырғанда 2,2 есеге өсті5. Дегенмен, жалпы кредит қоржынының құрылымындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесіне тек 6,8 % сәйкес келеді, ал ҰБ зерттеу мәліметтері бойынша өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарында кредитке деген қажеттілік тұтастай экономика бойынша алғанда жоғары. Тұтастай алғанда, Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық–инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама шеңберінде өңдеу өнеркәсібі үшін инвестицияларға деген болжамды қажеттілік шамамен 6,6 трлн. теңгені құрайды.

1Статистический бюллетень "Показатели Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 гг" (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalld/publicationsGPFIIR)
2Статистический сборник "Промышленность Казахстана и его регионов" (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalld/publicationsCompilations)
Достижение высоких показателей социально-экономического развития произошло благодаря таким базовым факторам конкурентоспособности, как обеспеченность природными ресурсами, благоприятная макроэкономическая среда и политическая стабильность. При этом в перспективе экономика страны может потерять конкурентоспособность и оказаться в "ловушке среднего дохода"3. Так, несмотря на положительные тенденции, темпы прироста обрабатывающей промышленности снижаются (в 2013 г. – 1,9%, тогда как в 2010 году – 13,9%). За счет опережающего роста ВВП доля обрабатывающей промышленности в его структуре снизилась с 11,8% в 2008 году до 10,7% по итогам первого полугодия 2014 года. Кроме того, доля несырьевой продукции в структуре экспорта сократилась с 28% до 24% в аналогичном периоде.
Замедление темпов роста выпуска обрабатывающей промышленности сопровождалось снижением инвестиционной активности в стране. Так, в течение последних пяти лет уровень годового роста инвестиций в основной капитал сократился с 14,8% до 6,9%4. При этом наибольший объем инвестиционных вложений в 2013 году пришелся, как и в предыдущие годы, на горнодобывающую промышленность (29% от всех инвестиций в основной капитал). Основным источником финансирования инвестиций в основной капитал остаются собственные средства предприятий (59%), тогда как на рынке наблюдается недостаток долгосрочных источников фондирования.
Меры, предпринятые Правительством Республики Казахстан в первой половине 2014 года, уже повлияли на положительные изменения в секторе обрабатывающей промышленности. Так, по официальным данным Национального Банка Республики Казахстан (далее – НБРК) объемы кредитов, выданных в обрабатывающей промышленности за летний период 2014 года, на 2,8% превысили аналогичный показатель прошлого года. Более того, долгосрочные кредиты обрабатывающей промышленности, выданные в июне-августе 2014 года, выросли в 2,2 раза по сравнению с прошлым годом.5 Тем не менее, на долю обрабатывающей промышленности в структуре общего кредитного портфеля приходится лишь 6,8%, а по данным исследования НБРК потребность в кредитах у предприятий обрабатывающей промышленности выше, чем в целом по экономике. В целом в рамках Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015-2019 годы прогнозная потребность в инвестициях для обрабатывающей промышленности составит порядка 6,6 трлн. тенге.

Өңдеу өнеркәсібінің жұмыс істеуіне қолдау көрсететін қызмет көрсету салаларын дамыту мәселесі де маңызды болып табылады.Оған көлік және логистика, коммуникация, техникалық сынақтар және ғылыми зерттеулер, мамандандырылған техниканы жалдау, буып-түю және т.б. жатады. 2014 жылғы 9 айдың мәліметтері бойынша бұл секторларда негізгі қаражатқа инвестиция салудың теріс қарқыны байқалады (көлік және қоймада сақтау бойынша – 15 %, ақпарат және байланыс бойынша – 17 %).
Осылайша, өңдеу өнеркәсібі және өңдеу өнеркәсібі үшін қызмет көрсететін секторлар үшін ұлттық валютада кредит қаражатының қолжетімділігін арттыру қажеттілігіне байланысты кәсіпорынның айналым капиталын толықтыру және негізгі қорларды жаңарту қажеттілігін ескеретін қаржылық құралдарды бөлу бойынша мемлекеттің қосымша шаралар қабылдауының қажеттігі байқалады.
Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібінде кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Жоспар) кәсіпкерлік субъектілеріне мынадай бағыттар бойынша қолдау көрсетуге бағытталған шаралар кешенін айқындайды:
бірінші бағыт: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Даму" КДҚ" АҚ) тізбесін Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия мақұлдаған екінші деңгейдегі банктерге (бұдан әрі – ЕДБ) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібіндегі және өңдеу өнеркәсібіне қызмет көрсетуге қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ШОКС) қаржыландыру үшін, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған өндіріс қуаттарын жүктеу үшін кәсіпорынның айналым қаражатын толықтыруға кредит береді (қаражатты шартты орналастыру жолымен) (бұдан әрі – бірінші бағыт) (мақсатты пайдалану шарты "Цеснабанк" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Цеснабанк" АҚ) берген қарыздарға қолданылмайды);
екінші бағыт: осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібіндегі ірі кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ІКС) қаржыландыру үшін "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҚДБ" АҚ) ЕДБ-ға банкаралық кредит беруі (бұдан әрі – екінші бағыт) (мақсатты пайдалану шарты "Цеснабанк" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды).

Важным также является вопрос развития сферы услуг, поддерживающей функционирование обрабатывающей промышленности. К ней относятся транспорт и логистика, коммуникации, технические испытания и научные исследования, аренда специализированной техники, упаковывание и т.д. По данным за 9 месяцев 2014 года в этих секторах наблюдается отрицательная динамика инвестиций в основные средства (по транспорту и складированию на 15%, по информации и связи – на 17%).
_______________________________________
3Концепция индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы
4Статистический бюллетень "Об инвестиционной деятельности в Республике Казахстан" (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalld/homeNumbersInvestment) 5Статистический бюллетень НБ РК (http://www.nationalbank.kz/?docid=310)
Таким образом, в связи с необходимостью повышения доступности кредитных средств в национальной валюте для обрабатывающей промышленности и секторов, предоставляющих услуги для обрабатывающей промышленности, отмечается необходимость принятия государством дополнительных мер по выделению финансовых средств, учитывающих потребность предприятий в пополнении оборотного капитала и обновлении основных фондов.
Настоящий План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства (далее – План) определяет комплекс мер, направленных на поддержку субъектов предпринимательства, по следующим направлениям:
первое направление: акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму") предоставляет кредит (путем обусловленного размещения средств) банкам второго уровня, перечень которых одобрен Государственной комиссией по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – БВУ), для финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – СМСП) в обрабатывающей промышленности и сфере услуг, относящихся к обслуживанию обрабатывающей промышленности, а также на пополнение оборотных средств предприятий для загрузки мощностей действующих производств в соответствии с приложением 1 к настоящему Плану (далее – первое направление), (условие по целевому использованию не распространяется на займы, выданные акционерному обществу "Цеснабанк" (далее – АО "Цеснабанк");
второе направление: межбанковское кредитование акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – АО "БРК") БВУ для финансирования субъектов крупного предпринимательства (далее – СКП) в обрабатывающей промышленности в соответствии с приложением 2 к настоящему Плану (далее – второе направление), (условие по целевому использованию не распространяется на займы, выданные АО "Цеснабанк").

Тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаларға бірінші және екінші бағыттар бойынша кредит беру осы Жоспарға 2-1-қосымшаға сәйкес тамақ өнеркәсібінің қаржыландыруға арналған салаларының тізбесіне (бұдан әрі - тізбе) сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаның нысаналы мақсатын растау үшін экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) нақты кодына байланыстырылған тізбеден кемінде бір тауар түрін шығару жеткілікті. Көрсетілетін қызметтер саласы үшін ЭҚЖЖ кодтарына жатқызу сәйкестік өлшемшарты болып табылады.
__________________________________
32015 - 2019 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық даму тұжырымдамасы
4"Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қызмет туралы" статистикалық бюллетені (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalId/homeNumbersInvestment)
5ҰБ статистикалық бюллетені (http://www.nationalbank.kz/?docid=310)
Жалпы ережелер
Мақсатқа қол жеткізу және алға қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.04.2015 № 362 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 354 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруды жалғастыра отырып, ҰБ, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ) өңдеу өнеркәсібінде және өңдеу өнеркәсібіне қызмет көрсетуге қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы ШОКС-ты кейіннен қаржыландыру үшін, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған өндіріс қуаттарын жүктеу үшін және өңдеу өнеркәсібінде ІКС-ті қаржыландыру үшін ШОКС-тың айналым қаражатын толықтыруға ЕДБ-ны қаржыландыру бойынша қосымша шаралар қабылдайтын болады.
2014 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – ҰҚ) қаражатынан жоғарыда аталған шараларды іске асыру үшін ШОКС-ты және ІКС-ті қосымша қаржыландырудың жалпы көлемі 100 миллиард теңгені құрайды.
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ облигациялар айналысы басталған күннен бастап 20 жылға дейінгі мерзімге жылдық 0,1 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 100 млрд. теңге сомасына облигациялар шығару жолымен ҰҚ-дан қарыз алуды жүзеге асырады. Облигациялық қарызды өтеу мерзімі – айналыс мерзімінің соңында, 2024 жылдан бастап эмитенттің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығы болады.
Қаражат алғаннан кейін "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ:
1) "Даму" КДҚ" АҚ-ға жасалған кредит шартының талаптарына сәйкес мерзім соңында қаражатты бір сомамен өтеу шартымен жылдық 0,15 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 20 жылға дейінгі мерзімге 50 миллиард теңге сомасына кредит береді;

Кредитование проектов в сфере пищевой промышленности по первому и второму направлениям осуществляется в соответствии с перечнем сфер пищевой промышленности для финансирования согласно приложению 2-1 к настоящему Плану (далее - перечень). При этом, для подтверждения целевого назначения проекта в сфере пищевой промышленности достаточно выпуска не менее одного вида товара из перечня, привязанного к конкретному коду общего классификатора видов экономической деятельности (далее - ОКЭД). Для сферы услуг критерием соответствия будет отнесение к кодам ОКЭД.
Общие положения
Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.04.2015 № 362.
В продолжение реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2014 года № 354 Правительством Республики Казахстан, НБРК, акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (далее – АО "НУХ "Байтерек") будут приняты дополнительные меры по финансированию БВУ для последующего финансирования СМСП в обрабатывающей промышленности и сфере услуг, относящихся к обслуживанию обрабатывающей промышленности, а также на пополнение оборотных средств СМСП для загрузки мощностей действующих производств и для финансирования СКП в обрабатывающей промышленности.
Общий объем дополнительного финансирования СМСП и СКП из средств Национального фонда Республики Казахстан (далее – НФ РК) в 2014 году для реализации вышеуказанных мер составляет 100 миллиардов тенге.
АО "НУХ "Байтерек" осуществляет заимствование из НФ РК путем выпуска облигаций на сумму 100 миллиардов тенге сроком до 20 лет с даты начала обращения облигаций по ставке вознаграждения 0,1 % годовых. Срок погашения облигационного займа – в конце срока обращения с правом досрочного погашения по инициативе эмитента, начиная с 2024 года.
После получения средств АО "НУХ "Байтерек" предоставит:
1) АО "ФРП "Даму" кредит на сумму 50 миллиардов тенге сроком до 20 лет по ставке вознаграждения 0,15 % годовых с условием погашения средств единой суммой в конце срока согласно условиям заключенного кредитного договора;

2) "ҚДБ" АҚ-ға жасалған қарыз шартының талаптарына сәйкес мерзім соңында қаражатты бір сомамен өтеу шартымен жылдың 0,15 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 20 жылға дейінгі мерзімге 50 миллиард теңге сомасына кредит береді.
Қаражатты екінші деңгейдегі банктерге шартты түрде орналастырудың шарттары мен тетіктері
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.04.2015 № 362; 26.02.2016 № 119; 29.12.2018 № 937; 13.05.2019 № 274 қаулыларымен.
1. Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) ЕДБ тізбесін және оларға лимит сомаларын бірінші және екінші бағыттар бойынша мақұлдайды.
2. "Даму" КДҚ" АҚ, "ҚДБ" АҚ-ның және ЕДБ осы Жоспарды іске асыру аясында ҰҚ-дан бөлінетін қаражаттан төлемдерді жүргізу үшін ҰБ-да жеке банктік шоттар ашады.
3. "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ "Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ-ның ҰБ-дағы жеке банктік шоттарына жасалған Кредиттік шарттың және Қарыз шартының талаптарына сәйкес қаржы сомасын орналастырады.
4. "Даму" КДҚ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ЕДБ-мен мынадай шарттарда кредиттік келісімдер жасасады:
1) Мемлекеттік комиссия мақұлдаған лимиттер шегінде қамтамасыз етусіз ҰБ-да ЕДБ-ның жеке банктік шоттарында кредит қаражатын орналастыру;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 %-дан аспайды;
3) ЕДБ-ның кредит беру мерзімі – 20 жылға дейін;
4) қаражат ЕДБ шотына түскен күннен бастап ЕДБ-ның кредиттік қаражатты игеру мерзімі:
инвестициялық мақсаттарға берілетін кредиттер бойынша – 12 ай;
айналым қаражатын толықтыру мақсатына берілетін кредиттер бойынша – 6 ай.
5) ЕДБ-ға кредит беру валютасы – теңге;
6) ЕДБ үшін "Даму" КДҚ" АҚ-дан қаражат тарту мөлшерлемесі мен ШОКС-қа кредит беру мөлшерлемесі арасындағы айырмашылық жылдық 4,0 %-дан аспауы тиіс;
7) "Даму" КДҚ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған кредиттік келісім шеңберінде:
Мемлекеттік комиссия мақұлдаған ЕДБ лимитінің кемінде 50 %-ын Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібінде және өңдеу өнеркәсібіне қызмет көрсетуге қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы ШОКС-тың инвестициялық жобаларын қаржыландыру мақсатына ЕДБ бағыттайтын қарыздардың үлесі құрайды;
Мемлекеттік комиссия мақұлдаған ЕДБ лимитінің кемінде 50 %-ын Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібінде ШОКС-тың айналым қаражатын толықтыру мақсатына ЕДБ бағыттайтын қарыздардың үлесі құрайды, оның ішінде ЕДБ лимитінің кемінде 25 %-ы тамақ өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын ШОКС-тың айналым қаражатын толықтыру мақсатына жұмсалады.
Бұл ретте, Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібіне қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы жобаларды іске асыратын ШОКС-қа айналым қаражаты берілмейді.

2) АО "БРК" кредит на сумму 50 миллиардов тенге сроком до 20 лет по ставке вознаграждения 0,15 % годовых с условием погашения средств единой суммой в конце срока согласно условиям заключенного договора займа.
Условия и механизмы обусловленного размещения средств в банках второго уровня
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.04.2015 № 362; от 26.02.2016 № 119; от 29.12.2018 № 937; от 13.05.2019 № 274.
1. Государственная комиссия по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – Госкомиссия) одобряет перечень БВУ и суммы лимитов на них по первому и второму направлениям.
2. АО "ФРП "Даму", АО "БРК" и БВУ открывают отдельные банковские счета в НБРК для проведения платежей из средств, выделяемых из НФ РК в рамках реализации настоящего Плана.
3. АО "НУХ "Байтерек" разместит на отдельном банковском счете АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" в НБРК сумму средств в соответствии с условиями заключенных кредитного договора и договора займа.
4. АО "ФРП "Даму" заключает кредитные соглашения с БВУ в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан на следующих условиях:
1) размещение кредитных средств на отдельных банковских счетах БВУ в НБРК без обеспечения в пределах лимитов, одобренных Госкомиссией;
2) ставка вознаграждения – не более 2% годовых;
3) срок кредитования БВУ – до 20 лет;
4) срок освоения БВУ кредитных средств с даты поступления средств на счет БВУ:
12 месяцев по кредитам, выдаваемым на инвестиционные цели;
6 месяцев по кредитам, выдаваемым на цели пополнения оборотных средств;
5) валюта кредитования БВУ – тенге;
6) для БВУ разница между ставкой привлечения средств от АО "ФРП "Даму" и ставкой кредитования СМСП не должна превышать 4,0 % годовых;
7) в рамках кредитного соглашения, заключенного между АО "ФРП "Даму" и БВУ:
не менее 50 % от лимита на БВУ, одобренных Госкомиссией, составляет доля займов, направляемых БВУ на цели финансирования инвестиционных проектов СМСП в обрабатывающей промышленности и сфере услуг, относящихся к обслуживанию обрабатывающей промышленности, в соответствии с приложением 1 к Плану;
не более 50 % от лимита на БВУ, одобренных Госкомиссией, составляет доля займов, направляемых БВУ на цели пополнения оборотных средств СМСП в обрабатывающей промышленности, в соответствии с приложением 1 к Плану, в том числе не менее 25 % от лимита на БВУ направляется на цели пополнения оборотных средств СМСП, реализующих проекты в пищевой промышленности.
При этом, оборотные средства не предоставляются СМСП, реализующим проекты в сфере услуг, относящихся к обрабатывающей промышленности, в соответствии с приложением 1 к Плану.

2019 жылдан бастап ШОКС-ті қаржыландырудан қайтарылған қаражат есебінен 25 млрд. теңге Ұлттық қор қаражатының айналым мерзімінің соңына дейін қайтарылатын негізде экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыруға жолданатын болады. Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру – өнімді өндіруге және экспортқа өткізуге байланысты айналым қаражатын толықтыруға ШОКС жобасын қаржыландыру. Экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру – кейіннен экспорт үшін өнім өндіру мақсатында инвестициялық шығындарды жүзеге асыруға ШОКС қаражатын беру.
4-тармақтың 7) тармақшасында көзделген пропорцияларды сақтау ЕДБ қаражатын екінші рет орналастыруға қолданылмайды.
5. "ҚДБ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ЕДБ-мен мынадай шарттарда банктік қарыз шартын жасасады:
1) Мемлекеттік комиссия мақұлдаған лимиттер шегінде қамтамасыз етусіз ҰБ-да ЕДБ-ның жеке банктік шоттарында кредит қаражаттарын орналастыру;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 %-дан аспайды;
3) ЕДБ-ға кредит беру мерзімі – 20 жылға дейін;
4) қаражат ЕДБ шотына түскен күннен бастап ЕДБ-ның кредиттік қаражатты игеру мерзімі – 18 ай;
5) ЕДБ-ға кредит беру валютасы – теңге;
6) ЕДБ үшін "ҚДБ" АҚ-дан қаражат тарту мөлшерлемесі мен ІКС-ке кредит беру мөлшерлемесі арасындағы айырмашылық жылдық 4,0 %-дан аспауы тиіс;
7) "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында келісілген Банктік қарыз шартының шегінде:
Мемлекеттік комиссия мақұлдаған ЕДБ лимитінің кемінде 100 %-ын Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібінде ШОКС инвестициялық жобаларын қаржыландыру мақсатына ЕДБ-ға бағытталатын қарыздардың үлесі құрайды.
6. ЕДБ орналастырылған кредит қаражатын мақсатты пайдалану және игеру бойынша "Даму" КДҚ" АҚ мен "ҚДБ" АҚ алдында есеп береді.
ЕДБ есептерін ұсыну тәртібі, нысаны мен кезеңділігі, сондай-ақ ЕДБ-ге кредит берудің осы Жоспарда көзделмеген өзге де, оның ішінде: экспорттық түсімнің бар болуын анықтау үшін ковенанттарды белгілеу шарттары тиісті кредиттік келісіммен, банктік қарыз шартымен белгіленеді. Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру үшін іріктеу кезінде басымдық осындай жобаны қаржыландыру басталған күннен бастап 1 (бір) қаржы жылынан кейін экспорттық түсімнің жыл сайын кемінде 5 % өсуін қамтамасыз ететін жобаларға берілуі тиіс. Мұндай жобаны қаржыландыру туралы шешім қабылданғанға дейін алдыңғы 2 (екі) жыл ішінде ШОКС субъектілерінің экспорттық түсімінің көлемін экспорттық түсімнің орташа жылдық көлемі деңгейінде сақтауды қамтамасыз ететін экспортқа бағытталған жобаларды экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе қаржыландыруға жол беріледі.
ЕДБ-ге бөлінетін қаражатты қолданыстағы кредиттерді қайта қаржыландыру, қаржы құралдарына және (немесе) олармен жасалатын операцияларды инвестициялау мақсаттарына, сондай-ақ шетелдік валютаны сатып алу үшін валюта нарығына жіберуге тыйым салынады.
ЕДБ ШОКС-қа бұрын берілген қарыздарды өтеу есебінен босаған қаражатты ҚР ҰБ-дағы өздерінің жеке банктік шоттарына есепке жазуды ай сайын жүзеге асырады. Бұл ретте ЕДБ босаған қаражатты үш ай ішінде ШОКС-ке одан әрі кредит беруге жұмсайды не қаражатты "Даму" КДҚ" АҚ-ның ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шоттарына мерзімінен бұрын қайтарады.
ІКС-тің бұрын берілген қарыздарын өтеу есебінен босатылған қаражатты ҚР ҰБ-дегі өзінің жеке банктік шоттарына есепке жазуды ЕДБ ай сайынғы негізде жүзеге асырады. Бұл ретте ЕДБ "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған банктік қарыз шарттарында белгіленген мерзім ішінде қаражатты ІКС-ке одан әрі кредит беруге бағыттайды. Қаражат банктік қарыз шарттарында көрсетілген мерзімдерде орналастырылмаған жағдайда, "ҚДБ" АҚ ЕДБ-ден қаражаттың орналастырылмаған бөлігін мерзімінен бұрын өтеуді талап етуге құқылы.

С 2019 года 25 млрд. тенге за счет возвратных средств от финансирования СМСП будут направлены на предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов на револьверной основе до конца срока обращения средств Национального фонда. Предэкспортное/экспортное финансирование – финансирование проекта СМСП на пополнение оборотных средств, связанных с производством и реализацией продукции на экспорт. Финансирование экспортоориентированных проектов – предоставление средств СМСП на осуществление инвестиционных затрат с целью последующего производства продукции для экспорта.
Соблюдение пропорций, предусмотренных подпунктом 7) пункта 4, не распространяется на вторичное размещение средств БВУ.
5. АО "БРК" заключает договора банковского займа с БВУ в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан на следующих условиях:
1) размещение кредитных средств на отдельных банковских счетах БВУ в НБРК без обеспечения в пределах лимитов, одобренных Госкомиссией;
2) ставка вознаграждения – не более 2% годовых;
3) срок кредитования БВУ – до 20 лет;
4) срок освоения БВУ кредитных средств – 18 месяцев с даты поступления средств на счет БВУ,
5) валюта кредитования БВУ – тенге;
6) для БВУ разница между ставкой привлечения средств от АО "БРК" и ставкой кредитования субъектов СКП не должна превышать 4,0 % годовых;
7) в рамках договора банковского займа, заключенного между
АО "БРК" и БВУ:
не менее 100% от лимита на БВУ, одобренных Госкомиссией, составляет доля займов, направляемых БВУ на цели финансирования инвестиционных проектов конечных заемщиков в обрабатывающей промышленности в соответствии с приложением 2 к Плану.
6. БВУ отчитываются перед АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" по целевому использованию и освоению размещенных кредитных средств.
Порядок, форма и периодичность представления отчетов БВУ, а также иные условия предоставления кредитов БВУ, в том числе: установление ковенантов для определения наличия экспортной выручки, не предусмотренные настоящим Планом, устанавливаются соответствующим кредитным соглашением, договором банковского займа. При отборе для предэкспортного/экспортного финансирования и/или финансирования экспортоориентированных проектов приоритет должен отдаваться проектам, обеспечивающим ежегодный рост экспортной выручки не менее 5 % после 1 (одного) финансового года с даты начала финансирования такого проекта. Допускается предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов, обеспечивающих сохранение объемов экспортной выручки СМСП на уровне среднегодового объема экспортной выручки за предыдущие 2 (два) года, до принятия решения о финансировании такого проекта.
БВУ запрещается направлять выделяемые средства на цели рефинансирования действующих кредитов, инвестирования в финансовые инструменты и (или) операции с ними, а также на валютный рынок для покупки иностранной валюты.
БВУ на ежемесячной основе осуществляют зачисление средств, высвободившихся за счет погашения ранее выданных займов СМСП, на свои отдельные банковские счета в НБРК. При этом БВУ в течение трех месяцев направляют их на дальнейшее кредитование СМСП либо досрочно возвращают на отдельные банковские счета АО "ФРП "Даму" в НБРК.
БВУ на ежемесячной основе осуществляют зачисление средств, высвободившихся за счет погашения ранее выданных займов СКП, на свои отдельные банковские счета в НБРК. При этом БВУ в течение срока, установленного договорами банковского займа, заключенными между АО "БРК" и БВУ, направляют их на дальнейшее кредитование СКП. В случае неразмещения средств в сроки, указанные в договорах банковского займа, АО "БРК" вправе потребовать от БВУ досрочного погашения неразмещенной части средств.

7. ШОКС және ІКС жобаларын қаржыландыру шеңберінде жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі ҰБ талаптарына сәйкес анықталады.
Кәсіпкерлік субъектінің қарыз бойынша міндеттемелерді бұзу себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе басқа төлемдерді қоспағанда, кәсіпкерлік субъектісінің қарызына байланысты комиссиялар, алымдар және/немесе басқа төлемдер алынбайды.
ШОКС және ІКС мүлікті бағалау және сақтандыру бойынша шығындарды төлейді.
8. ЕДБ орналастырылатын қаражатты мақсатына сай пайдаланбаған, толықтай немесе ішінара игермеген жағдайларда, сондай-ақ кредиттік келісімде немесе банктік қарыз шартында көзделген өзге де жағдайлар туындаған кезде "Даму" КДҚ" АҚ, "ҚДБ" АҚ ЕДБ-ге қатысты кредиттік келісімнің, банктік қарыз шартының талаптарына сәйкес шаралар қолданады, оның ішінде кредиттік келісімдерді, банктік қарыз шартын мерзімінен бұрын бұзу және/немесе кейін басқа ЕДБ-лер арасында қайта бөле отырып, орналастырылған қаражатты оларды кері қайтарып алу, және/немесе ЕДБ портфелін (банктік қарыз шарттары бойынша ШОКС/ІКС-ке құқықтар (талаптар) беру мәселесіне бастама көтеруге құқылы. Кері қайтарып алынған, ЕДБ мерзімінен бұрын өтеген қаражатты ЕДБ арасында қайта бөлу, сондай-ақ ЕДБ портфелін (банктік қарыз шарттары бойынша ШОКС/ІКС-ке құқықтарды (талаптарды) басқа ЕДБ-ге беру Мемлекеттік комиссияның тиісті шешімі негізінде жүзеге асырылады.
9. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119 қаулысымен.
10. Осы кіші бөлімнің 2-тармағында, 4-тармағының 6) және 7) тармақшаларында, 5-тармағының 6) және 7) тармақшаларында, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген шарттар "Цеснабанк" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.
Өңдеу өнеркәсібінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119; 08.09.2016 № 528; 15.12.2017 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2018 № 937; 12.02.2019 № 55; 13.05.2019 № 274; 21.09.2021 № 643 қаулыларымен.
1. Нысаналы топ – бірінші бағыт бойынша өңдеу өнеркәсібінде және өңдеу өнеркәсібіне қызмет көрсетуге қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған ШОКС.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнімнің (бальзамдардан басқа) шығарылуын көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарлардың шығарылуын көздейтін жобаларды іске асыратын;

7. Годовая эффективная ставка вознаграждения в рамках финансирования проектов СМСП и СКП определяется в соответствии с требованиями НБРК.
Комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с займом субъекта предпринимательства, не взимаются, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения субъектами предпринимательства обязательств по займу.
СМСП и СКП оплачивают расходы по оценке и страхованию имущества.
8. В случаях нецелевого использования, полного или частичного неосвоения БВУ размещаемых средств, а также при наступлении иных случаев, предусмотренных кредитным соглашением или договором банковского займа, АО "ФРП "Даму", АО "БРК" применяют в отношении БВУ меры согласно условиям кредитного соглашения, договора банковского займа, в том числе вправе инициировать вопрос досрочного расторжения кредитных соглашений, договора банковского займа и/или отзыва размещенных средств с дальнейшим их перераспределением среди других БВУ, и/или уступки портфеля БВУ (прав (требований) к СМСП/СКП по договорам банковского займа). Перераспределение отозванных, досрочно погашенных БВУ средств, а также уступка портфеля БВУ (прав (требований) к СМСП/СКП по договорам банковского займа) другому БВУ осуществляются среди БВУ на основании соответствующего решения Госкомиссии.
9. Исключен постановлением Правительства РК от 26.02.2016 № 119.
10. Условия, указанные в пункте 2, подпунктах 6) и 7) пункта 4, подпунктах 6) и 7) пункта 5, пунктах 6, 7 и 8 настоящего подраздела, не распространяются на займы, выданные АО "Цеснабанк".
Условия финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.02.2016 № 119; от 08.09.2016 № 528; от 15.12.2017 № 847 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2018 № 937; от 12.02.2019 № 55; от 13.05.2019 № 274; от 21.09.2021 № 643 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
1. Целевая группа – СМСП, реализующие и (или) планирующие реализовать проекты в обрабатывающей промышленности и сфере услуг, относящихся к обслуживанию обрабатывающей промышленности по первому направлению.
2. Участниками не могут быть СМСП:
1) реализующие проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров, за исключением проектов, предусматривающих выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;

2) акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей мемлекеттік кәсіпорындарға/мекемелерге, ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға тиесілі ШОКС қатысушылар бола алмайды.
3. ШОКС-тің мақұлданған өтінімдеріне кредит беру мақсатында ЕДБ ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шотынан қаражатты есептен шығару үшін қажетті сомаларды "Даму" КДҚ" АҚ-мен алдын ала келісуді жүзеге асырады. Бұл ретте қаражаттың мақсатты пайдаланылуына түпкілікті тексеруді "Даму" КДҚ" АҚ ШОКС жобасын іске асыратын жерге барғаннан кейін жүзеге асырады.
4. Кредиттер ШОКC-қа мақсатты пайдалану, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарымен беріледі, оның ішінде:
1) лимиті жоқ тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаларды қоспағанда, ҚР ҰҚ қаражатының есебінен берілген барлық кредиттер үшін бір ШОКС-ға берілетін қаржыландырудың ең жоғары лимиті – 3600000000 (үш миллиард алты жүз миллион) теңге;
2) кредит беру мерзімі:
инвестицияларға – 10 жылдан аспайды;
айналым қаражатын толықтыруға – 5 жылдан аспайды;
3) ШОКС үшін номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық
6,0 %-дан аспайды;
4) кредит беру валютасы – теңге.
5. Осы кіші бөлімнің шарттары "Цеснабанк" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.
5. Тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаға 500000000 (бес жүз миллион) теңгеден жоғары сомаға кредит берілген жағдайда, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) оң қорытындысы қажет. Ол үшін "Даму" КДҚ" АҚ уәкілетті органға сұрау салу мен мынадай ақпаратты жібереді: жоба бойынша қысқаша ақпарат, жобаның қуаты, өндірілетін өнім, жоба іске асырылатын жер (облыс, аудан, елді мекен), шикізат базасының болуы, әлеуетті өткізу нарықтары.
Уәкілетті орган сұрау салуды алған күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жобаны қаржыландырудың салалық орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды береді.
Өңдеу өнеркәсібінде ірі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119; 08.09.2016 № 528; 15.12.2017 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2018 № 937; 12.02.2019 № 55; 13.05.2019 № 274; 21.09.2021 № 643 қаулыларымен.
1. Нысаналы топ – екінші бағыт бойынша өңдеу өнеркәсібінде жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған ІКС.

2) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо принадлежит государственным предприятиям/учреждениям, национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям.
3. В целях кредитования одобренных заявок СМСП БВУ осуществляют предварительное согласование с АО "ФРП "Даму" сумм, необходимых для списания средств с отдельного банковского счета БВУ в НБРК. При этом окончательная проверка целевого использования средств осуществляется АО "ФРП "Даму" после выезда на место реализации проекта СМСП.
4. Кредиты предоставляются СМСП на условиях целевого использования, платности, срочности, возвратности и обеспеченности, в т.ч.:
1 максимальный лимит финансирования на одного СМСП для всех кредитов, выданных за счет средств НФ РК, – 3600000000 (три миллиарда шестьсот миллионов) тенге, за исключением проектов в сфере пищевой промышленности, по которым лимит отсутствует;
2) срок кредитования:
на инвестиции – не более 10 лет;
на пополнение оборотных средств – не более 5 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения для СМСП – не более 6,0 % годовых;
4) валюта кредитования – тенге.
5. Условия настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Цеснабанк".
5. В случае кредитования проекта в сфере пищевой промышленности на сумму свыше 500000000 (пятьсот миллионов) тенге, необходимо положительное заключение уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса (далее - уполномоченный орган). Для этого АО "ФРП "Даму" направляет уполномоченному органу запрос и следующую информацию: краткая информация по проекту, мощность проекта, производимый продукт, место реализации проекта (область, район, населенный пункт), наличие сырьевой базы, потенциальные рынки сбыта.
Уполномоченный орган в течение 7 (семь) рабочих дней после даты получения запроса представляет заключение об отраслевой целесообразности или нецелесообразности финансирования проекта.
Условия финансирования субъектов крупного предпринимательства в обрабатывающей промышленности
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.02.2016 № 119; от 08.09.2016 № 528; от 15.12.2017 № 847 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2018 № 937; от 12.02.2019 № 55; от 13.05.2019 № 274; от 21.09.2021 № 643 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
1. Целевая группа – СКП, реализующие и (или) планирующие реализовать проекты в обрабатывающей промышленности по второму направлению.

2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнімнің (бальзамдардан басқа) шығарылуын көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарлардың шығарылуын көздейтін жобаларды іске асыратын;
2) акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекеттік кәсіпорындарға/мекемелерге, ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға тиесілі ІҚС қатысушылар бола алмайды.
3. ІКС-тің мақұлданған өтінімдеріне кредит беру мақсатында ЕДБ ҰБ-дағы ЕДБ-ның жеке банктік шотынан қаражатты есептен шығару үшін қажетті сомаларды "ҚДБ" АҚ-мен алдын ала келісуді жүзеге асырады.
4. Кредиттер ІКC-ке мақсатты пайдалану, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарымен беріледі, оның ішінде:
1) ең жоғары лимиті жоқ тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаларды қоспағанда, бір ІКС-ге берілетін қаржыландыру лимиті – 7000000000 (жеті миллиард) теңгеге дейін;
2) кредит беру мерзімі: инвестицияларға – 10 жылдан аспайды;
3) ІКС үшін номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 6,0 %-дан аспайды;
4) кредит беру валютасы – теңге;
5) инвестицияларға кредит беру бойынша негізгі борышты төлеу бойынша жеңілдікті кезең – түпкілікті қарыз алушы кредитті игеруді бастаған күннен бастап 24 айдан аспайды.
5. Осы кіші бөлімнің шарттары "Цеснабанк" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.
5. Тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаға 500000000 (бес жүз миллион) теңгеден жоғары сомаға кредит берілген жағдайда, уәкілетті органның оң қорытындысы қажет. Ол үшін "ҚДБ" АҚ уәкілетті органға сұрау салу мен мынадай ақпаратты жібереді: жоба бойынша қысқаша ақпарат, жобаның қуаты, өндірілетін өнім, жоба іске асырылатын жер (облыс, аудан, елді мекен), шикізат базасының болуы, әлеуетті еткізу нарықтары.
Уәкілетті орган сұрау салуды алған күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жобаны қаржыландырудың салалық орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды береді.
Екінші деңгейдегі банктерге қойылатын талаптар
1. Халықаралық рейтинг агенттігі берген кредит рейтингінің "В–" төмен болмауы.
2. Қазақстан Республикасының кемінде 5 өңірінде филиалдар желісінің болуы.
3. Негізгі қарыз және (немесе) қарыз қаражатын беру күніне есептелген сыйақы бойынша мерзімі 90 күннен астамөткен берешегі бар, кредит деңгейі 15 %-дан жоғары ЕДБ үшін ҰБ-мен жеке келісім жасасу талабы қосымша белгіленеді. Жеке келісімде ЕДБ-ның негізгі қарыз және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі 90 күннен астам өткен берешегі бар кредиттер деңгейін ҰБ белгілеген мерзімде 15 %-ға дейін төмендету міндеті көзделетін болады. ЕДБ жеке келісімнің шарттарын орындамаған жағдайда, қаражатты "Даму" КДҚ" АҚ-ға және "ҚДБ" АҚ-ға қайтару көзделеді.
Мониторинг

2. Участниками не могут быть СКП:
1) реализующие проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров, за исключением проектов, предусматривающих выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо принадлежит государственным предприятиям/учреждениям, национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям.
3. В целях кредитования одобренных заявок СКП БВУ осуществляют предварительное согласование с АО "БРК" сумм, необходимых для списания средств с отдельного банковского счета БВУ в НБРК.
4. Кредиты предоставляются СКП на условиях целевого использования, платности, срочности, возвратности и обеспеченности, в т.ч.:
1) лимит финансирования на одного СКП – до 7000000000 (семь миллиардов) тенге, за исключением проектов в сфере пищевой промышленности, по которым максимальный лимит отсутствует;
2) срок кредитования: на инвестиции – не более 10 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения для СКП – не более 6,0 % годовых;
4) валюта кредитования – тенге;
5) льготный период по оплате основного долга по кредитованию инвестиций – не более 24 месяцев с даты начала освоения кредита конечным заемщиком.
5. Условия настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Цеснабанк".
5. В случае кредитования проекта в сфере пищевой промышленности на сумму свыше 500000000 (пятьсот миллионов) тенге, необходимо положительное заключение уполномоченного органа. Для этого АО "БРК" направляет уполномоченному органу запрос и следующую информацию: краткая информация по проекту, мощность проекта, производимый продукт, место реализации проекта (область, район, населенный пункт), наличие сырьевой базы, потенциальные рынки сбыта.
Уполномоченный орган в течение 7 (семь) рабочих дней после даты получения запроса представляет заключение об отраслевой целесообразности или нецелесообразности финансирования проекта.
Требования к банкам второго уровня
1. Наличие кредитного рейтинга, присвоенного международным рейтинговым агентством, не ниже "В-".
2. Наличие филиальной сети в Республике Казахстан не менее чем в 5 регионах.
3. Для БВУ, у которых уровень кредитов, имеющих просроченную задолженность, свыше 90 дней по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению выше 15 % на дату выдачи средств займа, устанавливается дополнительное требование - заключение индивидуального соглашения с НБРК. Индивидуальное соглашение будет предусматривать обязанность БВУ снизить уровень кредитов, имеющих просроченную задолженность свыше 90 дней по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению до 15 % в установленный НБРК срок. В случае неисполнения условий БВУ индивидуального соглашения, будет предусмотрен возврат средств в АО "ФРП "Даму" и АО "БРК".
Мониторинг

Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119; 29.12.2018 № 937 қаулыларымен.
1. "Даму" КДҚ" АҚ-ның және "ҚДБ" АҚ тұрақты негізде осы Жоспарды іске асыруға қатысатын ЕДБ қаржылық-экономикалық жағдайына талдауды жүзеге асыратын болады.
2. "Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ:
1) ЕДБ-ның қаражатты мақсатты пайдалануы мен уақтылы игеруіне;
2) ШОКС және ІКС алған қаражаттың мақсатты пайдаланылуына;
3) ЕДБ-нің бұрын берілген қарыздарды өтеуден босатылатын қаражат есебінен ШОКС-ты, ІКС-ті уақтылы қаржыландыруына мониторингті жүзеге асыратын болады.
3. ЕДБ "Даму" КДҚ" АҚ-ға, "ҚДБ" АҚ-ға тұрақты негізде қаражатты игеру туралы есептерді жіберіп отыратын болады, есептерді беру нысаны мен мерзімдері тиісті Кредиттік келісімде, Банктік қарыз шартында көрсетіледі.
"Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ осы тармақтың талаптарына сәйкес ЕДБ-ден алынған ақпаратты Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 18 сәуірдегі № 281 өкімімен құрылған ҰҚ-дан бөлінген қаражаттың жұмсалуын бақылау жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) және "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ға тапсырады.
4. ЕДБ қаржыландырылған субъектілерге мониторинг жүргізеді. Бұл ретте кәсіпкерлік субъектісінің қаржыландырылған әрбір жобасы бойынша жеке кредит дерекнамасы жүргізіледі, онда кәсіпкерлік субъектісінің қаражатты мақсатты пайдаланғанын растайтын құжаттар сақталуы тиіс.
5. "Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ осы Жоспар шеңберінде бөлінетін қаражат бойынша ЕДБ-ның төлем тәртібін қадағалайтын болады.
6. "Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ Комиссияға және оның құрамына кіретін мемлекеттік органдар мен ұйымдарға ҰБ қаражаты есебінен ЕДБ-дан қарыз алған соңғы қарыз алушылар туралы ақпаратты, сондай-ақ ЕДБ-ға кредит алу үшін өтініш білдірген кәсіпкерлік субъектілері туралы және ЕДБ-дан кредит беру туралы оң шешім алған кәсіпкерлік субъектілері туралы ақпаратты, оның ішінде "Даму" КДҚ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған Кредиттік келісімнің, "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған Банктік қарыз шартының талаптарына сәйкес ЕДБ-дан алынған банктік, коммерциялық және басқа заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты береді.
7. Бөлінетін қаражаттың экономикалық нәтижелеріне мониторинг жүргізу мақсатында, ШОКС, ІКС субъектілерінің келісімі болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті "Даму" КДҚ" АҚ-ға, "ҚДБ" АҚ-ға салықтық құпия болып табылатын мынадай мәліметтерді: салық салынбайтын кірістерді ескере отырып, жиынтық жылдық кіріс, шетелдік көздерден түсетін кірістер, салық салынатын кіріс, сатылған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша жұмсалған шығыстар, жұмыскерлердің есептеліп жазылған кірістері бойынша жұмсалған шығыстар, таза кіріс, жұмыскерлердің саны (адам), бір жұмыскерге есептегенде орташа айлық жалақы, салықтық төлемдердің сомалары туралы ақпаратты ұсынады.

Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.02.2016 № 119; от 29.12.2018 № 937.
1. АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" на регулярной основе будут осуществлять анализ финансово-экономического состояния БВУ, участвующих в реализации настоящего Плана.
2. АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" будут осуществлять мониторинг:
1) целевого использования и своевременного освоения средств БВУ;
2) целевого использования полученных средств СМСП и СКП;
3) своевременного финансирования БВУ СМСП, СКП за счет средств, высвобождаемых от погашения ранее выданных займов.
3. БВУ на регулярной основе будут направлять в АО "ФРП "Даму", АО "БРК" отчеты об освоении средств, форма и сроки представления отчета отражаются в соответствующем кредитном соглашении, договоре банковского займа.
АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" представляют информацию, полученную от БВУ в соответствии с условиями настоящего пункта, в Комиссию по контролю за расходованием средств, выделенных из НФ РК, образованную распоряжением Президента Республики Казахстан от 18 апреля 2014 года № 281 (далее – Комиссия) и АО "НУХ "Байтерек".
4. БВУ проводят мониторинг профинансированных субъектов. При этом по каждому профинансированному проекту субъекта предпринимательства ведется отдельное кредитное досье, в котором должны храниться документы, подтверждающие целевое использование средств субъектом предпринимательства.
5. АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" будут отслеживать платежную дисциплину БВУ по средствам, выделяемым в рамках настоящего Плана.
6. АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" представляют Комиссии и входящим в ее состав государственным органам и организациям информацию о конечных заемщиках, получивших займы за счет средств НФ РК в БВУ, а также субъектах предпринимательства, обратившихся в БВУ за кредитованием и субъектах предпринимательства, получивших положительное решение БВУ о кредитовании, в том числе информацию, составляющую банковскую, коммерческую и иную охраняемую законом тайну, полученную от БВУ в соответствии с условиями заключенных кредитных соглашений между АО "ФРП "Даму" и БВУ, договоров банковского займа между АО "БРК" и БВУ.
7. В целях проведения мониторинга экономических результатов выделяемых средств Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан представляет АО "ФРП "Даму", АО "БРК" при наличии согласия субъектов МСП, СКП следующие сведения, являющиеся налоговой тайной: информацию о совокупном годовом доходе с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, доходах из иностранных источников, облагаемом налогом доходе, расходах по реализованным товарам (работам, услугам), расходах по начисленным доходам работников, чистом доходе, численности работников (человек), среднемесячной заработной плате на одного работника, суммах налоговых выплат.

8. Осы кіші бөлімнің 2, 3, 6 және 7-тармақтарының шарттары "Цеснабанк" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Қазақстан
Республикасы Ұлттық
Банкінің өңдеу өнеркәсібінде
кәсіпкерлік субъектілерін
қаржыландыруды қамтамасыз
ету жөніндегі бірлескен
іс-қимыл жоспарына
1-қосымша
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын қаржыландыру үшін өңдеу өнеркәсібі салаларының тізбесі
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 12.02.2019 № 55 қаулысымен.
Секция
Атауы
ЭҚЖЖ коды
С
Өңдеу өнеркәсібі

8. Условия пунктов 2, 3, 6 и 7 настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Цеснабанк".
Приложение 1
к Плану совместных действий
Правительства Республики
Казахстан и Национального Банка
Республики Казахстан по
обеспечению финансирования
субъектов предпринимательства
в обрабатывающей промышленности
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.02.2019 № 55.
Перечень сфер обрабатывающей промышленности для финансирования
проектов субъектов малого и среднего предпринимательства
Секция
Наименование
Код ОКЭД
С
Обрабатывающая промышленность

1092
*ескертпе: ЭҚЖЖ 1083, 1084 кодтары шеңберінде өнімді экспорттайтын кәсіпкерлік субъектілері үшін ғана қарыздар беруге жол беріледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметі
мен Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің өңдеу
өнеркәсібінде кәсіпкерлік
субъектілерді қаржыландыруды
қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен
іс-қимыл жоспарына
3-қосымша
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы мен
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы арасындағы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын орналастыру
туралы кредиттік шарт
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметі
мен Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің өңдеу
өнеркәсібінде кәсіпкерлік
субъектілерді қаржыландыруды
қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен
іс-қимыл жоспарына
4-қосымша
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы мен
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы арасындағы қарыз
шарты
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметі
мен Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің өңдеу
өнеркәсібінде кәсіпкерлік
субъектілерді қаржыландыруды
қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен
іс-қимыл жоспарына
5-қосымша
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы мен екінші
деңгейдегі банктер арасындағы өңдеу өнеркәсібі саласында және
көрсетілетін қызметтер саласында шағын және орта кәсіпкерлік
субъектілеріне кейіннен кредит беру үшін қаражатты екінші
деңгейдегі банктерге орналастыру туралы кредиттік келісім
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметі
мен Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің өңдеу
өнеркәсібінде кәсіпкерлік
субъектілерді қаржыландыруды
қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен
іс-қимыл жоспарына
6-қосымша
№___ Банктік қарыз шарты
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119 қаулысымен.

1092
* примечание: предоставление займов в рамках кодов ОКЭД 1083, 1084 допускается только для субъектов предпринимательства, экспортирующих продукцию.
Приложение 3
к Плану совместных действий
Правительства Республики
Казахстан и Национального Банка
Республики Казахстан по
обеспечению финансирования
субъектов предпринимательства
в обрабатывающей промышленности
Кредитный договор
между акционерным обществом "Национальный управляющий
холдинг "Байтерек" и акционерным обществом "Фонд развития
предпринимательства "Даму" о размещении средств
Национального фонда Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 26.02.2016 № 119.
Приложение 4
к Плану совместных действий
Правительства Республики
Казахстан и Национального Банка
Республики Казахстан по
обеспечению финансирования
субъектов предпринимательства
в обрабатывающей промышленности
Договор займа
между акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"
Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правительства РК от 26.02.2016 № 119.
Приложение 5
к Плану совместных действий
Правительства Республики
Казахстан и Национального Банка
Республики Казахстан по
обеспечению финансирования
субъектов предпринимательства
в обрабатывающей промышленности
Кредитное соглашение
между акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства
"Даму" и банками второго уровня о размещении средств в банках
второго уровня для последующего кредитования субъектов малого
и среднего предпринимательства в сфере обрабатывающей
промышленности и сфере услуг
Сноска. Приложение 5 исключено постановлением Правительства РК от 26.02.2016 № 119.
Приложение 6
к Плану совместных действий
Правительства Республики
Казахстан и Национального Банка
Республики Казахстан по
обеспечению финансирования
субъектов предпринимательства
в обрабатывающей промышленности
Договор банковского займа №___
Сноска. Приложение 6 исключено постановлением Правительства РК от 26.02.2016 № 119.