"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мәдениет және тарихи-мәдени мұра мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 шілдедегі № 590 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мәдениет және тарихи-мұра мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, № 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; 2015 жылғы 21 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 10 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
145-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) монументалдық өнердің жаңа құрылыс жайларын орнату қағидаларын бұзушылықтар;».
2. «Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы» 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 15, 363-құжат; 1995 ж., № 20, 120-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам культуры и историко-культурного наследия"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 590
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам культуры и историко-культурного наследия».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам культуры и
историко-культурного наследия
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, № 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам минимальных социальных стандартов и их гарантий», опубликованный в газетах «Казахстанская правда» и «Егемен Қазақстан» 21 мая 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 8 июня 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам», опубликованный в газетах «Казахстанская правда» и «Егемен Қазақстан» от 10 июня 2015 г.):
подпункт 3) статьи 145 изложить в следующей редакции:
«3) нарушений правил установления новых сооружений монументального искусства;».
2. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 1992 года «Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 15, ст. 363; 1995 г., № 20, ст. 120; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-ІІ, ст. 96; № 23, ст. 143):

1) 3-бап мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) монументалдық өнердің жаңа құрылыс жайлары – ұлы тұлғаларды, маңызды тарихи оқиғаларды мәңгі есте қалдыру үшін орнатылатын монументалдық өнер туындылары (ескерткіштер, стеллалар, мүсіндер, мемориалдық тақталар);»;
2) 18-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
«10-1) монументалдық өнердің жаңа құрылыс жайларын орнату жөніндегі жұмысты жүргізеді;»;
3) 19-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) халықаралық және республикалық маңызы бар, мемлекеттік меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беруді келіседі;»;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«12) монументалдық өнердің жаңа құрылыс жайларының орнатылуын бақылауды жүзеге асырады;»;
14-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14-6) тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру қағидаларын бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 14-9) 14-10) және 14-11) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-9) тарих және мәдениет ескерткіштерін ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-10) монументалдық өнердің жаңа құрылыс жайларын орнату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
14-11) монументалдық өнердің жаңа құрылыс жайларын орнату жөнінде мемлекеттік комиссия құрады және ол туралы ережені бекітеді;»;
4) 20-1-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) монументалдық өнердің жаңа құрылыс жайларының орнатылуын;»;
5) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«30-бап. Тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға берудің тәртібі мен шарттары
1. Жеке және заңды тұлғаларға тарих және мәдениет ескерткіштерін беру ғылыми, мәдени-ағарту, туристік мақсаттар үшін жүзеге асырылады.
2. Жергілікті маңызы бар, коммуналдық меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштері облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының шешімі бойынша пайдалануға беріледі.
Халықаралық және республикалық маңызы бар, коммуналдық меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштері уәкілетті органның келісімімен облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының шешімі бойынша пайдалануға беріледі.
Халықаралық және республикалық маңызы бар, республикалық меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштері уәкілетті органның келісімімен мемлекеттік меншікті басқаратын уәкілетті органның шешімі бойынша пайдалануға беріледі.»;

1) статью 3 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) новые сооружения монументального искусства – произведения монументального искусства (памятники, стеллы, бюсты, мемориальные доски), устанавливаемые для увековечивания памяти о выдающихся личностях, значимых исторических событиях;»;
2) часть первую статьи 18 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
«10-1) ведут работу по установлению новых сооружений монументального искусства;»;
3) в статье 19:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) согласовывает предоставление в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения, являющихся государственной собственностью;»;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) осуществляет контроль за установкой новых сооружений монументального искусства;»;
подпункт 14-6) изложить в следующей редакции:
«14-6) утверждает правила предоставления в пользование памятников истории и культуры;»;
дополнить подпунктами 14-9),14-10) и 14-11) следующего содержания:
«14-9) разрабатывает и утверждает правила проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
14-10) разрабатывает и утверждает правила установления новых сооружений монументального искусства;
14-11) создает комиссию по установлению новых сооружений монументального искусства и утверждает положение о ней;»;
4) подпункт 2) пункта 2 статьи 20-1 изложить в следующей редакции:
«2) установлением новых сооружений монументального искусства;»;
5) статью 30 изложить в следующей редакции:
«Статья 30. Порядок и условия предоставления памятников истории
и культуры в пользование
1. Предоставление в пользование памятников истории и культуры физическим и юридическим лицам осуществляется для научных, культурно-просветительских, туристических целей.
2. Памятники истории и культуры местного значения, являющиеся коммунальной собственностью, предоставляются в пользование по решению местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы).
Памятники истории и культуры международного и республиканского значения, являющиеся коммунальной собственностью, предоставляются в пользование по решению местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) по согласованию с уполномоченным органом.
Памятники истории и культуры международного и республиканского значения, являющиеся республиканской собственностью, предоставляются в пользование по решению уполномоченного органа по управлению государственным имуществом по согласованию с уполномоченным органом.»;

6) 40-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан аумағындағы археологиялық зерттеулер нәтижесінде Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңды және жеке тұлғалары алған барлық материалдар мен табылған заттар ғылыми тіркелгеннен және өңделгеннен кейін уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының мемлекеттік музейлеріне беріледі. Оларды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкетуге тыйым салынады.»;
7) 41-бап алып тасталсын.
3. «Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы» 1998 жылғы
22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 435-құжат; 2001 ж., № 21-22, 286-құжат; 2003 ж., № 10, 53-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 8, 55-құжат; 2009 ж., № 11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат):
1) 5-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағатының, Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік мұрағаттарының, Қазақстан Республикасы Президенті мұрағатының, республикалық маңызы бар қалалар мен Қазақстан Республикасы астанасы мемлекеттік мұрағаттарының, облыстар, қалалар, аудандар мемлекеттік мұрағаттарының және олардың филиалдарының, арнаулы мемлекеттік мұрағаттардың, кітапханалардың, музейлердің құжаттары Ұлттық мұрағат қорын қалыптастыру негізі болып табылады.»;
2) 7-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағатында, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік мұрағаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің мұрағатында және олардың филиалдарында сақтаулы тұрған, оның ішінде 1917 жылға дейін жасалған, арнаулы мемлекеттік мұрағаттардағы, мемлекеттік кітапханалардағы және музейлердегі республикалық меншіктегі құжаттар, Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қоры, Қазақстан Республикасы Президентінің, Парламентінің, Үкіметінің, орталық атқарушы органдарының, Жоғарғы Сотының, Бас прокуратурасының, Ұлттық Банкінің және басқа республикалық мемлекеттік заңды тұлғалардың қызметі нәтижесінде жасалған және жасалып жатқан құжаттар;»;
3) 11-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Ұлттық мұрағат қорының жеке меншіктегі құжаттарын сақтау және пайдалану жөніндегі міндеттемелер олардың меншік иелері уәкілетті органмен және (немесе) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарымен жасасқан шарттарда көрсетіледі.»;

6) часть третью статьи 40 изложить в следующей редакции:
«Все материалы и находки, полученные юридическими и физическими лицами Республики Казахстан и других государств в результате археологических исследований на территории Казахстана, передаются в порядке, определяемом уполномоченным органом, в государственные музеи Республики Казахстан после научной фиксации и обработки. Вывоз их за пределы Республики Казахстан запрещается.»;
7) статью 41 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года «О Национальном архивном фонде и архивах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст. 435; 2001 г., № 21-22, ст. 286; 2003 г., № 10, ст. 53; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г., № 8, ст. 55; 2009 г., № 11-12, ст. 53; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24; № 16, ст. 90; № 19-ІІ, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143):
1) пункт 1 статьи 5 изложить в следующей редакции:
«1. Основой формирования Национального архивного фонда являются документы Национального архива Республики Казахстан, центральных государственных архивов Республики Казахстан, архива Президента Республики Казахстан, государственных архивов города республиканского значения и столицы Республики Казахстан, государственных архивов областей, городов, районов и их филиалов, специальных государственных архивов, библиотек, музеев.»;
2) подпункт 1) пункта 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«1) документы, находящиеся в республиканской собственности, хранящиеся в Национальном архиве Республики Казахстан, центральных государственных архивах Республики Казахстан, архиве Президента Республики Казахстан и их филиалах, в том числе созданные до 1917 года, специальных государственных архивах, государственных библиотеках и музеях, Государственный страховой фонд копий документов, документы, образовавшиеся и образующиеся в результате деятельности Президента, Парламента, Правительства, центральных исполнительных органов, Верховного Суда, Генеральной прокуратуры, Национального Банка Республики Казахстан и других государственных республиканских юридических лиц;»;
3) пункт 4 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«4. Обязательства по хранению и использованию документов Национального архивного фонда, находящихся в частной собственности, фиксируются в договорах, заключаемых их собственниками с уполномоченным органом и (или) местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы).»;

4) 15-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының мемлекеттік және ведомстволық мұрағаттар мен олардың филиалдарында сақталатын, Ұлттық мұрағат қорының пайдалану үшін ашық құжаттарын тегін пайдалануға құқығы бар. Жеке және заңды тұлғалардың жекелеген санаттарына құжаттарды пайдалануды шектеу осы Заңның 16-бабында белгіленеді.»;
5) 18-баптың 2-тармағында:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын мемлекеттің, қоғамның және азаматтардың сұраныстары мен қажеттіктерін қанағаттандыру үшін басып шығаруды және пайдалануды ұйымдастыру;»;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«17) Ұлттық мұрағат қоры құрамына жатқызылған және жеке мұрағаттарда сақталатын құжаттардың сақталуын мемлекеттік бақылау;».
4. «Мәдениет туралы» 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 24, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 49-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-ІІ, 96-құжат; 2015 жылғы 21 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) қоғамдық маңызы бар әдебиет – қоғамның рухани-білім және зияткерлік-мәдени әлеуетін арттыруға бағытталған өзекті шығармалар;»;
мынадай мазмұндағы 12-1), 12-2), 12-3) және 12-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«12-1) Қазақстан Республикасының материалдық емес мәдени мұрасы – ұрпақтан ұрпаққа берілетін және мәдени құндылықтардың материалдық емес бөлігі болып табылатын әдет-ғұрыптар, түсiнiктер мен пайымдардың нысандары, бiлiм мен дағдылар, сондай-ақ олармен байланысты құралдар, заттар, артефактiлер;
12-2) материалдық емес мәдени мұраны қорғау – материалдық емес мәдени мұраның идентификациялануын, құжаттандырылуын, зерттелуін, сақталуын, қорғалуын, кең таралуын, рөлiнің артуын, сондай-ақ оның жаңғыртылуын қоса алғанда, оның өміршеңдігін қамтамасыз ету мақсатында шара қолдану;
12-3) Материалдық емес мәдени мұра элементтерінің ұлттық тізбесі – Қазақстан халқының материалдық емес мәдени мұрасының мәдени құндылықтарының тізбесі;

4) пункт 4 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«4. Физические и юридические лица Республики Казахстан имеют право бесплатно пользоваться открытыми для использования документами Национального архивного фонда, хранящимися в государственных и ведомственных архивах и их филиалах. Ограничения использования документов отдельным категориям физических и юридических лиц устанавливаются статьей 16 настоящего Закона.»;
5) в пункте 2 статьи 18:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) организация издания и использования документов Национального архивного фонда для удовлетворения запросов и потребностей государства, общества и граждан;»;
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
«17) государственный контроль за сохранностью документов, отнесенных к составу Национального архивного фонда и хранящихся в частных архивах;».
4. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 24, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 124; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 49; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-ІІ, ст. 96; Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам минимальных социальных стандартов и их гарантий», опубликованный в газетах «Казахстанская правда» и «Егемен Қазақстан» 21 мая 2015 г.):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) общественно значимая литература – актуальные произведения, направленные на повышение духовно-образовательного и интеллектуально-культурного потенциала общества;»;
дополнить подпунктами 12-1), 12-2), 12-3) и 12-4) следующего содержания:
«12-1) нематериальное культурное наследие Республики Казахстан – обычаи, формы представления и выражения, знания и навыки, а также связанные с ними инструменты, предметы, артефакты, передаваемые из поколения к поколению и являющиеся нематериальной частью культурных ценностей;
12-2) охрана нематериального культурного наследия – принятие мер с целью обеспечения жизнеспособности нематериального культурного наследия, включая его идентификацию, документирование, исследование, сохранение, защиту, популяризацию, повышение роли, а также их возрождение;
12-3) Национальный перечень элементов нематериального культурного наследия – перечень культурных ценностей нематериального культурного наследия народа Казахстана;

12-4) музей қоры – мемлекеттік музейлер, қорық-музейлер және басқа мемлекеттік ұйымдар қорындағы және Қазақстан Республикасына тиесілі мәдени құндылықтардың жиынтығы;»;
13) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«13) мәдени қызмет субъектілері – мәдениет саласындағы қызметке қатысушы мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, жеке және заңды тұлғалар;
14) ұлттық мәдени игілік – Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген, ел тарихы мен мәдениеті үшін айрықша мәні бар материалдық мәдени құндылықтар;»;
2) 7-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Қазақстан Республикасының аумағында мәдени құндылықтарды қорғау, консервациялау, реставрациялау және пайдалану жөніндегі, сондай-ақ елдің көрнекі мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;»;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) Ұлттық-мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін және Материалдық емес мәдени мұраның ұлттық тізбесін жүргізеді;»;
9-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9-1) қоғамдық маңызы бар әдебиетті республикалық деңгейде басып шығаруды, сондай-ақ ұлттық фильмдер жасауды қалыптастырады, орналастырады және бақылайды;»;
мынадай мазмұндағы 9-2) тармақшамен толықтырылсын:
«9-2) қоғамдық-маңызды әдебиетті басып шығару қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
15-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15-1) мемлекеттік кітапханалардың, мемлекеттік музейлер мен
музей-қорықтардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді)
өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
«18-1) мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, жеке және заңды тұлғалардың ұсынысы бойынша Адамзаттың материалдық емес мәдени мұрасының репрезентативтiк тiзiмiне және ЮНЕСКО-ның шұғыл қорғауын қажет ететiн материалдық емес мәдени мұра тiзiмiне Қазақстан халқының материалдық емес мәдени мұра элементтерін енгізу туралы өтінімдер жібереді;»;
21) және 21-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«21) салалық көркемдік кеңестер құрады және олар туралы ережелерді бекітеді;
21-1) Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін және Материалдық емес мәдени мұра элементтерінің ұлттық тізбесін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
35-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«35-1) тауар белгісін, қызмет көрсету белгісін, тауарлардың шығарылған жерлерінiң атауларын қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның сұрау салуына сәйкес Қазақстан Республикасының тарихы мен мәдениетiнiң игiлiгi болып табылатын белгiленімдерді тауар белгісі, қызмет көрсету белгісі тауарлардың шығарылған жерлерінiң атаулары ретінде пайдалану үшін келiседi не келiсуден бас тартады;»;
мынадай мазмұндағы 35-2), 35-3), 35-4), 35-5), 35-6), 35-7) және 35-8) тармақшалармен толықтырылсын:

12-4) музейный фонд – совокупность культурных ценностей, находящихся в фондах государственных музеев, заповедников-музеев и других государственных организаций и принадлежащих Республике Казахстан;»;
подпункты 13) и 14) изложить в следующей редакции:
«13) субъекты культурной деятельности – государственные органы, местные исполнительные органы, физические и юридические лица, участвующие в деятельности в области культуры;
14) национальное культурное достояние – материальные культурные ценности, имеющие особое значение для истории и культуры страны, включенные в Государственный реестр объектов национального культурного достояния;»;
2) в статье 7:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) организует на территории Республики Казахстан мероприятия по охране, консервации, реставрации и использованию культурных ценностей, а также по увековечению памяти видных деятелей культуры страны;»;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) ведет Государственный реестр объектов национального культурного достояния и Национальный перечень элементов нематериального культурного наследия;»;
подпункт 9-1) изложить в следующей редакции:
«9-1) формирует, размещает и контролирует издание общественно значимой литературы на республиканском уровне, а также создание национальных фильмов;»;
дополнить подпунктом 9-2) следующего содержания:
«9-2) разрабатывает и утверждает правила издания общественно значимой литературы;»;
подпункт 15-1) изложить в следующей редакции:
«15-1) разрабатывает и утверждает правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными библиотеками, государственными музеями и музеями-заповедниками и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг);»;
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
«18-1) по предложению государственных органов, местных исполнительных органов, физических и юридических лиц направляет заявки о включении в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества и список нематериального культурного наследия, нуждающегося в срочной охране ЮНЕСКО, элементов нематериального культурного наследия народа Казахстана;»;
подпункты 21) и 21-1) изложить в следующей редакции:
«21) создает отраслевые художественные советы и утверждает положения о них;
21-1) разрабатывает и утверждает правила ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния и Национального перечня элементов нематериального культурного наследия;»;
подпункт 35-1) изложить в следующей редакции:
«35-1) согласовывает либо отказывает в согласовании обозначений, являющихся достоянием истории и культуры Республики Казахстан, для использования их в качестве товарного знака, знака обслуживания, наименований мест происхождения товаров в соответствии с запросом уполномоченного государственного органа в сфере охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров;»;
дополнить подпунктами 35-2), 35-3), 35-4), 35-5), 35-6 и 35-7) следующего содержания:

«35-2) мемлекеттік музейлерде қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиясын құру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
35-3) мемлекеттік театрлар мен концерттік ойын-сауық ұйымдарының сахналық қойылым құралдарын есепке алу, тапсыру және есептен шығару нұсқаулығын әзірлейді және бекітеді;
35-4) Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару нұсқаулығын әзірлейді және бекітеді;
35-5) мемлекеттік кітапханалардың кітапхана қорын есепке алу және есептен шығару жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
35-6) мемлекеттік кітапханалардың кітапхана қорын қалыптастыру, сақтау және пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
35-7) мемлекеттік театрларға, концерттік ұйымдарға, мәдени-демалыс ұйымдарына, музейлерге және цирктерге субсидиялар төлеу қағидаларын әзірлейді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша бекітеді.»;
3) 8-бапта:
«3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың театр, цирк, музыка және кино өнерін, мәдени-демалыс қызметін және халық шығармашылығын, кітапхана және музей ісін дамыту жөніндегі мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдайды және үйлестіреді, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мәдениет саласындағы мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәдени құндылықтарын есепке алу, қорғау, консервациялау, реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;»;
4) 9-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мәдени құндылықтарды есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;»;
5) 11-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мәдени құндылықтардың сақталуына қамқорлық жасауға;»;
6) мынадай мазмұндағы 19-1 және 19-2-баптармен толықтырылсын:
«19-1-бап. Әдебиет және өнер жөніндегі ұлттық кеңес
Мәдени қоғамдастықты тарту және мәдениет саласындағы басқарушылық мәселелерді үйлестіру мақсатында Қазақстан Республикасының Президенті жанынан консультативтік-кеңесші орган – мәдени саясатты іске асыру мәселелері бойынша Әдебиет және өнер жөніндегі ұлттық кеңес құрылады.
Әдебиет және өнер жөніндегі ұлттық кеңестің құрамына Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері, көрнекі шығармашыл тұлғалар, шығармашылық одақтар мен мәдениет ұйымдарының басшылары, сарапшылар, қоғам қайраткерлері және бизнес-қоғамдастықтың өкілдері енеді.
Әдебиет және өнер жөніндегі ұлттық кеңестің құрамы және ол туралы ереже Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Әдебиет және өнер жөніндегі ұлттық кеңестің жұмыс органы уәкілетті орган болып табылады.

«35-2) разрабатывает и утверждает правила создания фондово-закупочной (фондово-отборочной) комиссии в государственных музеях;
35-3) разрабатывает и утверждает инструкцию по учету, передаче и списанию сценическо-постановочных средств государственных театров и концертно-зрелищных организаций;
35-4) разрабатывает и утверждает инструкцию по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан;
35-5) разрабатывает и утверждает инструкции по учету и списанию библиотечного фонда государственных библиотек;
35-6) разрабатывает и утверждает правила формирования, сохранения и использования библиотечного фонда государственных библиотек;
35-7) разрабатывает правила выплаты субсидий государственным театрам, концертным организациям, культурно-досуговым организациям, музеям и циркам и утверждает их по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.»;
3) в статье 8:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры области, города республиканского значения, столицы по развитию театрального, циркового, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечивает деятельность учреждений области, города республиканского значения и столицы в области культуры;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) организует работу по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей области, города республиканского значения, столицы, увековечению памяти видных деятелей культуры страны;»;
4) подпункт 2) статьи 9 изложить в следующей редакции:
«2) организует работу по учету, охране и использованию культурных ценностей;»;
5) подпункт 2) статьи 11 изложить в следующей редакции:
«2) заботиться о сохранении культурных ценностей;»;
6) дополнить статьями 19-1 и 19-2 следующего содержания:
«Статья 19-1. Национальный совет по литературе и искусству
В целях привлечения культурного сообщества и координации управленческих вопросов в сфере культуры при Президенте Республики Казахстан создается консультативно-совещательный орган по вопросам реализации культурной политики – Национальный совет по литературе и искусству.
В состав Национального совета по литературе и искусству входят депутаты Парламента Республики Казахстан, члены Правительства Республики Казахстан, выдающиеся творческие личности, руководители творческих союзов и организаций культуры, эксперты, общественные деятели и представители бизнес-сообщества.
Состав Национального совета по литературе и искусству и положение о нем утверждается Указом Президента Республики Казахстан.
Рабочим органом Национального совета по литературе и искусству является уполномоченный орган.

19-2-бап. Салалық көркемдік кеңестер
1. Мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты жетілдіру мақсатында уәкілетті орган театр, музыка және концерттік қызмет, цирк өнері, киноиндустрия, музей ісі және археология, бейнелеу өнері, архитектура және дизайн, әдебиет және кітап басып шығару жөніндегі консультативтік-кеңесші органдар – салалық көркемдік кеңестерді құрады.
Салалық көркемдік кеңестер құрамына мәдениет саласындағы белгілі қайраткерлер, ғалымдар, мамандар, шығармашылық бірлестіктердің өкілдері енеді.
2. Көркемдік кеңестердің негізгі функциялары мәдениет пен өнердің жоғары көркем туындысын – бәсекеге қабілетті отандық өнім жасау мақсатында мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін үйлестіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу болып табылады.»;
7) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
«22-1-бап. Цирктер
1. Цирктер – эстрадалық цирк жанрындағы туындылардың сахналық көрсетілімдерін жүзеге асыратын театр-ойын-сауық ұйымдары.
2. Цирктер меншік нысанына қарамастан көркемдік бағыттарды, репертуарды, сахналық туындыларды жасау және кең таратудың эстрада-цирк жанры туындыларын көпшілік алдында орындау туралы шешімдерді қабылдауды таңдауда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтін тиімді шығармашылық және өндірістік даму үшін қажетті өзге де қызметті жүзеге асыруда ерікті.
3. Азаматтарды мәдени өмір саласына тарту мақсатында халық үшін цирк іс-шараларының қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге байланысты шығындарды жабуға мемлекеттік цирктерге бюджет қаражатынан бюджеттік субсидиялар бөлінеді.»;
8) 24-баптың 2-1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Кітапханалардың кітапхана қорын қалыптастыру сатып алу, кітап алмасу, сыйға тарту және мемлекеттік тапсырыс бойынша басып шығарылған кітаптарды қайтарымсыз беру арқылы жүзеге асырылады.»;
9) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«25-бап. Музейлер
1. Музейлер - музей заттары мен музей коллекцияларын сақтау, зерделеу және көпшілікке көрсету үшін құрылған, мәдени, білім беру, ғылыми-зерттеу функцияларын жүзеге асыруға және Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасын көпшілікке танытуды қамтамасыз етуге арналған мәдениет ұйымдары.
2. Қазақстан Республикасының аумағында әртүрлі бейіндегі музейлер, оның ішінде қорық-музейлер мен жеке коллекциялар музейлері құрылуы мүмкін.
3. Музей заттары мен музей коллекциялары музей қорының құрамына кіреді және Қазақстан Республикасы халқының мәдени мұрасының ажырамас бөлігі болып табылады.
Музей қорларын жинақтау уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттік музейлерде құрылатын қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиялары шешімдерінің негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік музейлерден музей заттарын және музей коллекцияларын жеке меншікке беруге тыйым салынады.

Статья 19-2. Отраслевые художественные советы
1. В целях совершенствования государственной политики в сфере культуры уполномоченным органом создаются консультативно-совещательные органы – отраслевые художественные советы по театральной, музыкальной и концертной деятельности, цирковому искусству, киноиндустрии, музейному делу и археологии, изобразительному искусству, архитектуре и дизайну, литературе и книгоизданию.
В состав отраслевых художественных советов входят видные деятели, ученые, специалисты, представители творческих объединений в области культуры.
2. Основными функциями художественных советов является выработка предложений по координации деятельности государственных организаций культуры с целью создания конкурентоспособного отечественного продукта – высокохудожественных произведений культуры и искусства.»;
7) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
«Статья 22-1. Цирки
1. Цирки – театрально-зрелищные организации, осуществляющие сценические представления произведений эстрадно-циркового жанра.
2. Цирки независимо от форм собственности свободны в выборе художественных направлений, репертуара, принятии решений о публичном исполнении произведений эстрадно-циркового жанра, создании и популяризации сценических произведений, а также осуществлении иной деятельности, необходимой для эффективного творческого и производственного развития, не противоречащей законам Республики Казахстан.
3. В целях вовлечения граждан в сферу культурной жизни из бюджетных средств государственным циркам выделяются бюджетные субсидии на покрытие убытков, связанных с предоставлением услуг по обеспечению доступности цирковых мероприятий для населения.»;
8) часть первую пункта 2-1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«2-1. Формирование библиотечного фонда библиотек осуществляется путем закупа, книгообмена, дарения и безвозмездного получения книг, изданных по государственному заказу.»;
9) статью 25 изложить в следующей редакции:
«Статья 25. Музеи
1. Музеи – организации культуры, созданные для хранения, изучения и публичного представления музейных предметов и музейных коллекций, призванные осуществлять культурные, образовательные, научно-исследовательские функции и обеспечивать популяризацию историко-культурного наследия Республики Казахстан.
2. На территории Республики Казахстан могут создаваться музеи разных профилей, в том числе заповедники-музеи и музеи частных коллекций.
3. Музейные предметы и музейные коллекции включаются в состав музейного фонда и являются неотъемлемой частью культурного наследия народа Республики Казахстан.
Комплектование музейных фондов осуществляется на основании решений фондово-закупочных (фондово-отборочных) комиссий, создаваемых в государственных музеях, в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Запрещается передача музейных предметов и музейных коллекций из государственных музеев в частную собственность.

4. Мемлекеттік музейлер мен қорық-музейлер өздерінің негізгі қызметіне жатпайтын, ақы төлеу міндетті сипатта болмайтын және жеке және заңды тұлғалармен келісім бойынша айқындалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуге құқылы.
Мұндай тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақша Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
5. Мемлекеттік музейлер мен қорық-музейлердің:
1) жеткізгіштердің, форматтардың, стандарттардың барлық түрінен көшірмелер дайындауға және оларды өңдеуге;
2) байланыс операторымен шарт негізінде Интернет желісі қызметтерін ұсынуға;
3) фото- және бейне түсірілімдер жасауға;
4) кәдесый және полиграфиялық өнімдерді өткізуге;
5) музейлер мен музей-қорықтар басып шығарған оқу-әдістемелік әдебиетті және басқа да оқу құралдарын өткізуге құқығы бар.
6. Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу тәртібі мен шарттары және музей ісі саласындағы басқа да қатынастар уәкілетті орган белгілеген тәртіппен реттеледі.»;
10) 28-2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Фильмге прокаттау куәлігін беру уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жүзеге асырылады.»;
11) 32-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мәдени құндылықтарға материалдық және материалдық емес құндылықтар жатады.»;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
«2. Материалдық мәдени құндылықтар:»;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) археологиялық олжалар;»;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) бөлшектенген тарих және мәдениет ескерткіштерінің құрамдас бөліктері.»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Материалдық емес мәдени құндылықтар:
1) материалдық емес мәдени мұраның жеткізгіші ретінде тілді қоса алғанда, пайымның ауызша салт-дәстүрлері мен нысандары;
2) орындаушылық өнерлер;
3) әдет-ғұрыптар;
4) салт-дәстүрлер;
5) мейрамдар;
6) табиғат пен әлемге жататын білімдер және әдет-ғұрыптар;
7) дәстүрлі кәсіптермен байланысты білімдер және дағдылар.»;
12) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«33-бап. Ұлттық мәдени игілік объектілерін есепке алу және жүйелеу
1. Мәдени мұраны сақтау мақсатында:
1) осы Заңның 32-бабының 2-тармағында көрсетілген және елдің тарихы мен мәдениеті үшін ерекше маңызы бар объектілер Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізіледі;
2) осы Заңның 32-бабының 3-тармағында көрсетілген және елдің тарихы мен мәдениеті үшін ерекше маңызы бар объектілер Материалдық емес мәдени мұра элементтерінің ұлттық тізбесіне енгізіледі.
2. Мәдени құндылықтарды зерделеумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізіліміне және Материалдық емес мәдени мұра элементтерінің ұлттық тізбесіне енгізілуге жататын объектілер туралы мәліметтерді уәкілетті органға беруге міндетті. Жаңа объектілер мен заттардың анықталуына қарай қажетті мәліметтері бар ақпарат ұсынылады.»;

4. Государственные музеи и заповедники-музеи вправе реализовывать товары (работы, услуги), не относящиеся к их основной деятельности, плата за которые не носит обязательного характера и определяется по соглашению с физическими и юридическими лицами.
Деньги от реализации таких товаров (работ, услуг) используются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
5. Государственные музеи и заповедники-музеи имеют право на:
1) изготовление копий со всех видов носителей, форматов, стандартов и их обработку;
2) предоставление услуг сети интернет на основании договора с оператором связи;
3) проведение фото- и видеосъемок;
4) реализацию сувенирной и полиграфической продукции;
5) реализацию учебно-методической литературы и других пособий, изданных музеями и музеями-заповедниками.
6. Порядок и условия доступа к музейным предметам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея, и другие отношения в области музейного дела регулируются в порядке, установленном уполномоченным органом.»;
10) пункт 2 статьи 28-2 изложить в следующей редакции:
«2. Выдача прокатного удостоверения на фильм осуществляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.»;
11) в статье 32:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. К культурным ценностям относятся материальные и нематериальные ценности.»;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
«2. Материальные культурные ценности:»
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) археологические находки;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) составные части расчлененных памятников истории и культуры.»;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Нематериальные культурные ценности:
1) устные традиции и формы выражения, включая язык в качестве носителя нематериального культурного наследия;
2) исполнительские искусства;
3) обычаи;
4) обряды;
5) празднества;
6) знания и обычаи, относящиеся к природе и вселенной;
7) знания и навыки, связанные с традиционными ремеслами.»;
12) статью 33 изложить в следующей редакции:
«Статья 33. Учет и систематизация объектов национального
культурного достояния
1. В целях сохранения культурного наследия:
1) объекты, указанные в пункте 2 статьи 32 настоящего Закона и имеющие особое значение для истории и культуры страны, вносятся в Государственный реестр объектов национального культурного достояния;
2) объекты, указанные в пункте 3 статьи 32 настоящего Закона и имеющие особое значение для истории и культуры страны, вносятся в Национальный перечень элементов нематериального культурного наследия.
2. Физические и юридические лица, занимающиеся изучением культурных ценностей, обязаны представлять в уполномоченный орган сведения об объектах, подлежащих занесению в Государственный реестр объектов национального культурного достояния и Национальный перечень элементов нематериального культурного наследия. По мере выявления новых объектов и предметов предоставляется информация с необходимыми сведениями.»;

13) 35-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уақытша экспозиция, гастрольдік қызмет, реставрациялау жұмыстары және ғылыми зерттеулер, таныстырылымдар, көрмелер және халықаралық мәдени іс-шаралар өткізу жағдайларын, сондай-ақ осы Заңда белгіленген өзге де жағдайларды қоспағанда, осы Заңның 32-бабының 2-тармағында көрсетілген мәдени құндылықтарды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкетуге тыйым салынады.
2. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге заңсыз әкетілген және (немесе) оның аумағына заңсыз әкетілген мәдени құндылықтар міндетті түрде қайтарылуға жатады. Заңсыз әкетілген және Қазақстанға қайтарылған, сондай-ақ соттың шешімі бойынша тәркіленген мәдени құндылықтар тиісті бейіндегі республикалық маңызы бар мемлекеттік музейлерге тапсырылуға жатады.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Мәдени ынтымақтастық мақсатында Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген және шет мемлекеттердің, шетелдік заңды және жеке тұлғалардың меншігі болып табылатын мәдени құндылықтар Қазақстан Республикасының қорғауында болады. Оларға Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы заңнамасының күші қолданылады.»;
14) 36-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Заңның 32-бабының 2-тармағында көрсетілген мәдени құндылықтарды заттардың меншік иесі не меншік иесі оған уәкілеттік берген тұлға облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары беретін мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік негізінде уақытша әкетуді жүзеге асыруы мүмкін.
Мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлікті беруден бас тартуға:
1) мәдени құндылықтарды реставрациялау мақсатында уақытша әкету жағдайларын қоспағанда, олардың қанағаттанарлықсыз физикалық жай-күйі;
2) мәдени құндылықтардың халықаралық және (немесе) мемлекеттік іздестіруде болуы;
3) мәдени құндылықтардың осы Заңның 35-бабының 1-тармағында көрсетілген уақытша әкету мақсаттарына сәйкес келмеуі негіз болып табылады.».
5. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; № 24, 129, 133-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 17-18, 108-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 4, 37-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161, 171-құжаттар; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 22-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6, 9-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84,  86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-ІІ, 96-құжат; № 23; 138, 143-құжаттар):
4-баптың 64) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

13) в статье 35:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Вывоз культурных ценностей, указанных в пункте 2 статьи 32 настоящего Закона, за пределы Республики Казахстан запрещен, за исключением случаев временной экспозиции, гастрольной деятельности, реставрационных работ и научных исследований, презентаций, выставок и проведения международных культурных мероприятий, а также иных случаев, установленных настоящим Законом.
2. Культурные ценности, незаконно вывезенные за пределы Республики Казахстан и (или) незаконно ввезенные на ее территорию, подлежат обязательному возвращению. Культурные ценности, незаконно вывезенные и возвращенные в Казахстан, а также конфискованные по решению суда подлежат сдаче в государственные музеи республиканского значения соответствующего профиля.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Культурные ценности, временно ввозимые на территорию Республики Казахстан в целях культурного сотрудничества и являющиеся собственностью иностранных государств, иностранных юридических и физических лиц, находятся под охраной Республики Казахстан. На них распространяется действие законодательства Республики Казахстан в области культуры.»;
14) пункт 1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«1. Временный вывоз культурных ценностей, указанных в пункте 2 статьи 32 настоящего Закона, может осуществляться собственником предметов либо лицом, уполномоченным на то собственником, на основании свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей, выдаваемого местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы.
Основаниями для отказа в выдаче свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей являются:
1) неудовлетворительное физическое состояние вывозимых культурных ценностей, за исключением случаев временного вывоза их в целях реставрации;
2) нахождение культурных ценностей в международном и (или) государственном розыске;
3) несоответствие целям временного вывоза культурных ценностей, указанным в пункте 1 статьи 35 настоящего Закона.».
5. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; № 24, ст. 129, 133; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 108; № 24, ст. 146; 2011 г., № 2, ст. 26; № 4, ст. 37; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161, 171; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 22; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 94; № 15, ст. 97; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 75; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 4, 6, 9; № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-ІІ, ст. 96; № 23, ст. 138; № 23, ст. 143):
подпункт 64) статьи 4 изложить в следующей редакции:

«64) театрдың, театр-ойын-сауық ұйымдарының, филармонияның, музейдің және мәдени-демалыс ұйымының сахналық көрсетілімдерді жүзеге асыру және көпшілік алдында өнер туындыларын орындау үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;».
6. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 22; 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; 2015 жылғы 17 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сумен жабдықтау және су бұру, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты кредиттеу және субсидиялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 36-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының аумағындағы және жеке және заңды тұлғалардың меншігі болып табылмайтын барлық тарих және мәдениет ескерткіштері Қазақстан Республикасының меншігі болып табылады.»;
2) 74-баптың 10-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Республикалық және халықаралық маңызы бар, республикалық меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беруге арналған шарт тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган мен жеке немесе заңды тұлға арасында жасалады.»;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Республикалық және халықаралық маңызы бар, коммуналдық меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беруге арналған шарт тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы мен жеке немесе заңды тұлға арасында жасалады.
Жергілікті маңызы бар және коммуналдық меншік болып табылатын тарих ескерткіштерін пайдалануға беруге арналған шарт облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы мен жеке немесе заңды тұлға арасында жасалады.
Егер тарих және мәдениет ескерткіштеріне жойылу немесе бүліну қаупі төнсе, пайдалануында тарих және мәдениет ескерткіштері бар тұлғаны сот шешімі бойынша оларды пайдалану құқығынан айырған жағдайда шарт бұзылған болып есептеледі.».

«64) приобретения театром, театрально-зрелищной организацией, филармонией, музеем и культурно-досуговой организацией товаров и услуг для
осуществления сценических представлений и публичного исполнения произведений искусства;».
6. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95;
№ 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-ІІ, ст. 94, 96; № 22; ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам водоснабжения и водоотведения, кредитования и субсидирования жилищно-коммунального хозяйства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 17 июня 2015 г.):
1) пункт 2 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«2. Все памятники истории и культуры, находящиеся на территории Республики Казахстан и не являющиеся собственностью физических и юридических лиц, являются собственностью Республики Казахстан.»;
2) в пункте 10 статьи 74:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Договор на предоставление в пользование памятников истории и культуры республиканского и международного значения, являющихся республиканской собственностью, заключается между уполномоченным органом по государственному имуществу и физическим или юридическим лицом по согласованию с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия.»;
дополнить частями следующего содержания:
«Договор на предоставление в пользование памятников истории и культуры республиканского и международного значения, являющихся коммунальной собственностью, заключается между местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и физическим или юридическим лицом по согласованию с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия.
Договор на предоставление в пользование памятников истории и культуры местного значения, являющихся коммунальной собственностью, заключается между местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и физическим или юридическим лицом.
Договор считается расторгнутым в случае лишения по решению суда лица, в пользовании которого находится памятник истории и культуры, права пользования им, если памятник истории и культуры подвергается угрозе уничтожения или порчи.».

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан