"Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 тамыздағы № 705 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ «Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. «Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы» 2008 жылғы 20 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 17-18, 70-құжат; 2010 ж., № 11, 59-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заң қоғамдық келісім мен ұлттық бірлік саласындағы мемлекеттік саясатты, «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын іске асыруға, қоғамдық-саяси тұрақтылықты қамтамасыз етуге мемлекеттік және қоғамның азаматтық институттарының этносаралық қатынастар саласындағы өзара іс-қимылының тиімділігін арттыруға бағытталған Қазақстан халқы Ассамблеясының мәртебесін, оны қалыптастыру және жұмысын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.»;
2) 1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан халқы Ассамблеясы (бұдан әрі – Ассамблея) – заңды тұлға құрылмай, Қазақстан Республикасының Президенті құратын, қоғамдық келісім және ұлттық бірлік саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеуге және іске асыруға ықпал ететін мекеме.»;
3) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«3-бап. Ассамблеяның мақсаты
Ассамблеяның мақсаты қазақ халқының топтастырушы рөлін арқау ете отырып, қазақстандық патриотизм, Қазақстан халқының азаматтық және рухани-мәдени ортақтығы негізінде «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясымен біріктірілген қазақстандық азаматтық бірдейлікті және бәсекеге қабілетті ұлтты қалыптастыру процесінде Қазақстан Республикасында этносаралық келісімді қамтамасыз ету болып табылады.»;
4) 4-баптың 2) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтары негізінде Қазақстан халқы бірлігін нығайту;»;
«4) азаматтардың саяси-құқықтық мәдениетін қалыптастыруға қатысу;»;
5) 6-баптың 1) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об Ассамблее народа Казахстана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2015 года № 705
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан «Об Ассамблее народа Казахстана».
Премьеp-Mинистр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан «Об Ассамблее народа Казахстана»
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 20 октября 2008 года «Об Ассамблее народа Казахстана» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 17-18, ст. 70; 2010 г., № 11, ст. 59; 2013 г., № 14, ст. 75) следующие изменения и дополнения:
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
«Настоящий Закон определяет статус, порядок формирования и организацию работы Ассамблеи народа Казахстана, направленной на реализацию государственной политики в сфере общественного согласия и национального единства, общенациональной патриотической идеи «Мәнгілік Ел», обеспечение общественно-политической стабильности и повышение эффективности взаимодействия государственных и гражданских институтов общества в сфере межэтнических отношений.»;
2) пункт 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
«1. Ассамблея народа Казахстана (далее - Ассамблея) - учреждение без образования юридического лица, образуемое Президентом Республики Казахстан, способствующее разработке и реализации государственной политики в сфере общественного согласия и национального единства.»;
3) статью 3 изложить в следующей редакции:
«Статья 3. Цель Ассамблеи
Целью Ассамблеи является обеспечение межэтнического согласия в Республике Казахстан в процессе формирования казахстанской гражданской идентичности и конкурентоспособной нации, объединенной общенациональной патриотической идеей «Мәнгілік Ел», на основе казахстанского патриотизма, гражданской и духовно-культурной общности народа Казахстана при консолидирующей роли казахского народа.»;
4) подпункты 2) и 4) статьи 4 изложить в следующей редакции:
«2) укрепление единства народа Казахстана на основе ценностей общенациональной патриотической идеи «Мәнгілік Ел»;»;
«4) участие в формировании политико-правовой культуры граждан;»;
5) подпункты 1) и 9) статьи 6 изложить в следующей редакции:

«1) қоғамдық келісім және ұлттық бірлік саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеуге және іске асыруға жәрдемдесу;»;
«9) қоғамдық келісім мен ұлттық бірлік саласындағы мемлекеттік саясат мәселелері жөніндегі заң жобаларына қоғамдық-саяси сараптама жасауға қатысу;»;
6) 9-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Сессияның шешімін Ассамблеяның Төрағасы бекітеді. Ассамблея сессиясының шешімдеріндегі мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға жіберілген қоғамдық келісім және ұлттық бірлік саласындағы мемлекеттік саясат жөніндегі ұсынымдар мен ұсыныстар міндетті түрде қарауға жатады.
Сессияның жұмысы сессия шешімімен бекітілетін регламентпен реттеледі.»;
7) 11-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) Ассамблеяның жұмысы туралы, оның ішінде «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын іске асыру жөніндегі жыл сайынғы есептерді дайындау;»;
8) 12-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) Ассамблеяның жұмысы туралы, оның ішінде «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын іске асыру жөніндегі жыл сайынғы есептерді тыңдайды және бекітеді;».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

«1) содействие в разработке и реализации государственной политики в сфере общественного согласия и национального единства;»;
«9) участие в общественно-политической экспертизе законопроектов по вопросам государственной политики в сфере общественного согласия и национального единства;»;
6) пункт 7 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«7. Решение сессии утверждается Председателем Ассамблеи. Содержащиеся в решениях сессии Ассамблеи рекомендации и предложения по государственной политике в сфере общественного согласия и национального единства, направленные государственным органам и должностным лицам, подлежат обязательному рассмотрению.
Работа сессии регулируется регламентом, утверждаемым решением сессии.»;
7) пункт 4 статьи 11 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) подготовка ежегодных отчетов о работе Ассамблеи, в том числе по реализации общенациональной патриотической идеи «Мәнгілік Ел»;»;
8) пункт 2 статьи 12 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) заслушивает и утверждает ежегодные отчеты о работе Ассамблеи, в том числе по реализации общенациональной патриотической идеи «Мәнгілік Ел»;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан