Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 желтоқсандағы № 988 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз!
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 24 қарашадан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағын, 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 9-тармағының сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он екінші, он үшінші, он бесінші, он алтыншы абзацтарын, осы қаулыға 2-қосымшаның 1-бөлімі 3-тармағының 2) тармақшасын, 2-бөлімінің 7-тармағын қоспағанда, 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Осы қаулыға 2-қосымшаның 1-бөлімі 3-тармағының 1) тармақшасы 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 988 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбiр шешiмдерiне енгізілетін өзгерiстер мен толықтырулар
1. "Арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарға зейнеткерлікке шыққан кезде әлеуметтік қамсыздандыруды, барлық жеңілдіктер мен артықшылықтарды сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1597 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 4, 66-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарға зейнеткерлікке шыққан кезде әлеуметтік қамсыздандыруды, барлық жеңілдіктер мен артықшылықтарды сақтау қағидаларында:
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдар Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Мемлекеттік әкімшілік қызметшілер лауазымдарының санаттары бойынша тізілімінде, еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша тиісті қызмет салаларының уәкілетті мемлекеттік органдары бекітетін азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімінде көзделген мемлекеттік әкімшілік немесе азаматтық қызметшілерге арналған тиісті санаттардағы лауазымдарға тағайындалады.";
5-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2015 года № 988.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 2.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан (далее – изменения и дополнения).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2016 года, за исключением пункта 6 изменений и дополнений, который вводится в действие с 24 ноября 2014 года, абзацев восьмого, девятого, десятого, двенадцатого, тринадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого пункта 9 изменений и дополнений, подпункта 2) пункта 3 раздела 1, пункта 7 раздела 2 приложения 2 к настоящему постановлению, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года, и подлежит официальному опубликованию.
Подпункт 1) пункта 3 раздела 1 приложения 2 к настоящему постановлению действует до 1 января 2018 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 988
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые
решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1597 "Об утверждении Правил сохранения социального обеспечения, всех льгот и преимуществ при выходе на пенсию лиц, права которых иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду упразднены" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 4, ст. 66):
в Правилах сохранения социального обеспечения, всех льгот и преимуществ при выходе на пенсию лиц, права которых иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду упразднены, утвержденных указанным постановлением:
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Лица, права которых иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду упразднены, назначаются на должности соответствующей категории для административных государственных или гражданских служащих, предусмотренные реестром должностей административных государственных служащих, по категориям, утверждаемым Президентом Республики Казахстан, реестром должностей гражданских служащих, утверждаемым уполномоченными государственными органами соответствующих сфер деятельности, по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду.";
подпункт 5) пункта 5 изложить в следующей редакции:

"5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өздерімен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, тиісті мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық және санаторийлік-курорттық қызмет көрсетілуіне;";
8-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тағайындалған кезде құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлері үшін заңнамада көзделген барлық жеңілдіктер мен артықшылықтар сақталады:";
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін:
әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемiнде жиырма бес жыл еңбек сiңiрген және арнаулы атақты, сыныптық шенді алу, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған кезде тіркелген арнайы атағы, сыныптық шені бойынша құқық қорғау қызметінде болудың шекті жасына сәйкес келетін жасқа жеткен;
әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемiнде жиырма бес жыл еңбек сiңiрген, штаттың қысқартылуына не өз еркіне не жұмысын жалғастыруға кедергі келтіретін денсаулық жағдайының салдарынан атқаратын лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмеуiне байланысты қызметтен босатылған;
жиырма бес және одан да көп жыл жалпы еңбек өтілі бар, оның кемiнде он екі жылын және алты айын үзіліссiз әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет құрайтын және штаттың қысқартылуына не жұмысын жалғастыруға кедергі келтіретін денсаулық жағдайының салдарынан атқаратын лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмеуіне байланысты қызметтен босатылған не арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған кезде тіркелген арнаулы атағы, сыныптық шені бойынша құқық қорғау қызметінде болудың шекті жасына сәйкес келетін жасқа жеткен адамдардың алуға құқығы бар;";
4) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері мен біржолғы жәрдемақы тағайындау үшін есепке алынатын ақшалай қаражатты айқындау кезінде:";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін есепке алынатын ақшалай қаражат мемлекеттік әкімшілік не азаматтық қызметтен босатылған күнгі соңғы қызмет атқарған орны бойынша тіркелген ақшалай қаражатты не лауазымдық жалақыны көрсете отырып, соңғы қызмет орны бойынша тиісті қаржы органының белгіленген үлгідегі анықтамасымен расталады.

"5) на медицинское и санаторно-курортное обслуживание, включая членов семьи, проживающих совместно с ними, в соответствующих государственных организациях здравоохранения в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;";
в пункте 8:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"8. Лицам, права которых иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду упразднены, сохраняются все льготы и преимущества при назначении пенсионных выплат за выслугу лет, предусмотренные законодательством для сотрудников правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы:";
подпункт 1) исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) право на пенсионные выплаты за выслугу лет:
имеющие выслугу на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе не менее двадцати пяти лет и достигшие возраста, соответствующего предельному возрасту состояния на правоохранительной службе по зафиксированному специальному званию, классному чину на момент упразднения права иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду;
имеющие выслугу на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе не менее двадцати пяти лет, уволенные по сокращению штатов либо собственному желанию, либо несоответствию занимаемой должности или выполняемой работе вследствие состояния здоровья, препятствующего продолжению работы;
имеющие общий трудовой стаж двадцать пять и более лет, из которых не менее двенадцати лет и шести месяцев составляет непрерывная воинская служба, служба в специальных государственных и правоохранительных органах, государственная фельдъегерская служба, и уволенные по сокращению штатов либо несоответствию занимаемой должности или выполняемой работе вследствие состояния здоровья, препятствующего продолжению работы, либо достигшие возраста, соответствующего предельному возрасту состояния на правоохранительной службе по зафиксированному специальному званию, классному чину на момент упразднения права иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду;";
абзац первый подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"4) при определении денежного содержания, учитываемого для назначения пенсионных выплат за выслугу лет и выплаты единовременного пособия, принимаются:";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Денежное содержание, учитываемое для назначения пенсионных выплат за выслугу лет, подтверждается справкой установленного образца соответствующего финансового органа по последнему месту службы с указанием зафиксированного денежного содержания либо должностного оклада по последней занимаемой должности на день увольнения с административной государственной либо гражданской службы.

10. Арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауды тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар соңғы қызмет орны бойынша жүзеге асырады.
11. Арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарға құқық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет желісі бойынша еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне тиісті мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық қызмет көрсету және санаторийлік-курорттық емделу құқығы сақталады.";
13-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Арнаулы атақтарды, сыныптық шендерді иелену және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдар қатарынан қайтыс болған еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушылардың отбасы мүшелеріне асыраушысынан айырылуына байланысты жәрдемақы тағайындалуына қарамастан: әйеліне (күйеуіне) асыраушысының еңбек сіңірген жылдары үшін үш айлық зейнетақысы мөлшерінде және отбасының еңбекке жарамсыз әрбір мүшесіне – оның қайтыс болған күніне қарай төленген асыраушысының еңбек сіңірген жылдары үшін айлық зейнетақы төлемінің мөлшерінде біржолғы жәрдемақылар төленеді.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
6. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 733 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
8. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
9. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 17.02.2017 № 71 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 988 қаулысына
1-қосымша
Арнаулы атақтарды және
сыныптық шендерді иелену,
сондай-ақ нысанды
киім киіп жүру құқықтары
жойылған адамдарға
зейнеткерлікке шыққан кезде
әлеуметтік қамсыздандыруды,
барлық жеңілдіктер мен
артықшылықтарды сақтау
қағидаларына қосымша
Құқық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет желісі бойынша еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған, әлеуметтік қамсыздандыруды, барлық жеңілдіктер мен артықшылықтар сақтаған адамдарды тіркеу туралы
АНЫҚТАМА
____________________________________________________________ берді
(мемлекеттік органның, бөлімшенің атауы)

10. Назначение пенсионных выплат за выслугу лет лицам, права которых иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду упразднены, осуществляется по последнему месту службы соответствующими уполномоченными государственными органами.
11. Лицам, права которых иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду упразднены, при назначении пенсионных выплат за выслугу лет по линии правоохранительных органов и государственной фельдъегерской службы, а также членам их семей сохраняется право на медицинское обслуживание и санаторно-курортное лечение в соответствующих государственных организациях здравоохранения.";
часть первую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. Членам семьи умерших получателей пенсионных выплат за выслугу лет из числа лиц, права которых иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду упразднены, независимо от назначения пособия по случаю потери кормильца, выплачиваются единовременные пособия: жене (мужу) – в размере трехмесячной пенсионной выплаты за выслугу лет кормильца и на каждого нетрудоспособного члена семьи – в размере месячной пенсионной выплаты за выслугу лет кормильца, выплачивающейся ему ко дню смерти.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
6. Утратил силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 733 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
8. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
9. Утратил силу постановлением Правительства РК от 17.02.2017 № 71.
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 988
Приложение
к Правилам сохранения социального
обеспечения, всех льгот и преимуществ
при выходе на пенсию лиц, права
которых иметь специальные звания и
классные чины, а также носить
форменную одежду упразднены
СПРАВКА
о регистрации лиц, права которых иметь специальные звания
и классные чины, а также носить форменную одежду
упразднены, с сохранением социального обеспечения, всех
льгот и преимуществ при назначении пенсионных выплат
за выслугу лет по линии правоохранительных органов
и государственной фельдъегерской службы
Выдана ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование государственного органа, подразделения)

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_______________________
2. Жойылған кездегі арнаулы атағы (сыныптық шені) ___________
3. Жойылған кездегі құқық қорғау органы, мемлекеттік
фельдъегерлік қызмет қызметкерінің атқарған лауазымы ______________
4. Арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену, сондай-ақ
нысанды киім киіп жүру құқығының жойылуына байланысты мемлекеттік
немесе азаматтық лауазымға ауыстыру туралы 2012 жылғы "___" _______ №
______ бұйрық.
Мөр орны Органның кадр қызметінің басшысы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 988 қаулысына
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 988 қаулысына
3-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 988 қаулысына
4-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 988 қаулысына
5-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

1. Фамилия, имя, отчество (при наличии) _______________________
_____________________________________________________________________
2. Специальное звание (классный чин) на момент упразднения
_____________________________________________________________________
3. Занимаемая должность сотрудника правоохранительного органа,
государственной фельдъегерской службы на момент упразднения _________
_____________________________________________________________________
4. Приказ о переводе на государственную или гражданскую
должность в связи с упразднением права иметь специальные звания и
классные чины, а также носить форменную одежду от
"____" __________ 20____ года № ______
Место печати Руководитель кадровой службы органа
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 988
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 988
Сноска. Приложение 3 утратило силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 988
Сноска. Приложение 4 утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 988
Сноска. Приложение 5 утратило силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).