Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1178 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 15 қазандағы № 853 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 15.10.2024 № 853 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ ерте дегенде 01.01.2025 қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1178 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен
алып тастауды белгілеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қағидалары "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидалар мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастау - Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірі Үкіметінің актісінде белгіленген басқа мүше мемлекеттердің әлеуетті өнім берушілерінің (мердігерлеріне, бірлесіп орындаушыларына) нақты тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) мемлекеттік сатып алу рәсімдеріне қатысуға қол жеткізуін шектеу не экономиканың белгілі бір салаларында жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алуға қол жеткізуін шектеу;
2) мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - мемлекеттік сатып алу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.

Об утверждении Правил установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1178. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2024 года № 853.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.10.2024 № 853 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 01.01.2025).
Вводится в действие с 1 января 2016 года.
В соответствии с пунктом 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 1178
Правила установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют порядок установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок.
3. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
1) изъятие из национального режима при осуществлении государственных закупок - установленное актом Правительства одного государства-члена Евразийского экономического союза ограничение доступа потенциальных поставщиков (подрядчиков, соисполнителей) других государств-членов к участию в процедурах государственных закупок конкретных товаров (работ, услуг) либо ограничение доступа к государственным закупкам, осуществляемым в определенных отраслях экономики;
2) уполномоченный орган в сфере государственных закупок (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственных закупок.

2. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен
алып тастауды белгілеу тәртібі
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды екі жылдан аспайтын мерзімге белгілеуге құқылы.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 06.05.2019 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастау:
1) конституциялық құрылыс негіздерін қорғауға;
2) елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
3) ішкі нарықты қорғауға;
4) ұлттық экономиканы дамытуға;
5) отандық тауар өндірушілерді қолдауға белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 06.05.2019 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Мемлекеттік орган мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қажет болған жағдайда, өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұлттық режимнен алып тастауды белгілейтін қаулысының жобасын (бұдан әрі - қаулы жобасын) әзірлейді.
7. Әзірлеуші мемлекеттік орган әзірлеген қаулы жобасы Үкіметке енгізілгенге дейін, барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісілгеннен кейін уәкілетті орган келіседі.
8. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілейтін қаулы жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізген және басқа мемлекеттік органдармен келіскен кезде мыналарды:
1) қаулы жобасын;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қажеттілігінің негіздемесін;
3) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 06.05.2019 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қажеттігіне негіздеме болуы мүмкін өзге де құжаттар (материалдар) мен мәліметтерді;
5) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан қаулы жобасын қабылдау қажеттілігін негіздеу үшін ұсынылатын көрсеткіштер мен мәліметтердің тізбесін ұсынады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2024 № 240 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

2. Порядок установления изъятий из национального режима при
осуществлении государственных закупок
4. Правительство Республики Казахстан вправе установить изъятия из национального режима при осуществлении государственных закупок на срок не более двух лет.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2019 № 260 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Изъятия из национального режима при осуществлении государственных закупок могут быть установлены для:
1) защиты основ конституционного строя;
2) обеспечения обороны страны и безопасности государства;
3) защиты внутреннего рынка;
4) развития национальной экономики;
5) поддержки отечественных товаропроизводителей.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2019 № 260 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Государственный орган при необходимости установления изъятия из национального режима при осуществлении государственных закупок в пределах своей компетенции разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан, устанавливающий изъятие из национального режима (далее - проект постановления).
7. Уполномоченный орган согласовывает проект постановления, разработанный государственным органом-разработчиком до внесения его в Правительство, после согласования его со всеми заинтересованными государственными органами.
8. Государственный орган-разработчик проекта постановления, устанавливающего изъятие из национального режима при осуществлении государственных закупок, при внесении в Аппарат Правительства Республики Казахстан и согласовании с другими государственными органами представляет:
1) проект постановления;
2) обоснование необходимости установления изъятия из национального режима при осуществлении государственных закупок по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
3) исключен постановлением Правительства РК от 06.05.2019 № 260 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
4) иные документы (материалы) и сведения, которые могут являться обоснованием необходимости установления изъятия из национального режима при осуществлении государственных закупок;
5) перечень показателей и сведений, представляемых для обоснования необходимости принятия проекта постановления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 06.05.2019 № 260 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.03.2024 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Әзірлеуші мемлекеттік орган қаулы жобасын мемлекеттік органдармен келіскеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламентінде белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9. Государственный орган-разработчик после согласования проекта постановления с государственными органами вносит его в Правительство Республики Казахстан в порядке, установленном Регламентом Правительства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу туралы хабарлау
тәртібі
10. Уәкілетті орган күні бұрын, бірақ алып тастауды белгілеу туралы акт қабылданған күнге дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей Еуразиялық экономикалық комиссияға және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің әрқайсысына хабарлама мен осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттар тізбесін жібереді.
11. Егер Еуразиялық экономикалық комиссия уәкілетті органнан осы Қағидалардың 8-тармағында көзделмеген өзге мәліметтерді сұратса, уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде аталған сұрау салуды әзірлеуші мемлекеттік органға жібереді.
12. Әзірлеуші мемлекеттік орган осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген сұрау салуды қарайды және уәкілетті органнан осындай сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тиісті ақпарат ұсынады.
13. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген сұрау салуға бір жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жауап береді.
Мемлекеттік сатып алуды
жүзеге асыру кезінде ұлттық
режимнен алып тастауды
белгілеу қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілейтін нормативтік құқықтық актіні қабылдау қажеттігінің негіздемесі

3. Порядок уведомления об установлении изъятий
из национального режима
9. Уполномоченный орган заблаговременно, но не позднее пятнадцати календарных дней до даты принятия акта об установлении изъятий направляет уведомление и перечень документов, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, в Евразийскую экономическую комиссию и каждое из государств-членов Евразийского экономического союза.
10. Если Евразийская экономическая комиссия запрашивает у уполномоченного органа иные сведения, не предусмотренные пунктом 8 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение одного рабочего дня направляет указанный запрос в государственный орган-разработчик.
11. Государственный орган-разработчик рассматривает запрос, указанный в пункте 10 настоящих Правил, и представляет соответствующую информацию в течение трех рабочих дней с даты получения такого запроса от уполномоченного органа.
12. Уполномоченный орган в срок, не превышающий одного рабочего дня, отвечает на запрос, указанный в пункте 10 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам установления
изъятий из национального
режима при осуществлении
государственных закупок
Обоснование необходимости принятия нормативного правового акта, устанавливающего изъятие из национального режима при осуществлении государственных закупок

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.03.2024 № 240 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Негіздемеде көрсетілуге тиіс мәліметтердің тізбесі
Әзірлеуші мемлекеттік органның ақпараты
1
2
3
1.
Жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган
2.
Жобаны қабылдау қажеттігінің негіздемесі
3.
Жағдайдың өзгешелігінің негіздемесі
4.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру аяқталғанға дейін әлеуетті өнім берушілер туралы ақпаратты жасырын сақтау қажеттігіне байланысты мемлекеттік салып алуды жүзеге асыру ерекшеліктерін белгілеу қажеттігінің негіздемесі (егер қабылданатын актіде осындай ерекшеліктер белгіленетін болса)
5.
Шартты тікелей жасасу арқылы бір көзден мемлекеттік сатып алу қажеттігінің негіздемесі (егер қабылданатын актіде жалғыз өнім беруші айқындалатын болса)
6.
Жобаны қабылдаудың нақты мақсаттары, күтілетін нәтижелердің мерзімдері мен болжамды тиімділігі
7.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қажеттігінің негіздемесі болуы мүмкін өзге де құжаттар (материалдар) мен мәліметтер
Мемлекеттік органның бірінші басшысы ___________________________
қолы, қолдың толық жазылуы
Күні_________________
Мемлекеттік сатып алуды
жүзеге асыру кезінде ұлттық
режимнен алып тастауды
белгілеу қағидаларына
2-қосымша
Қаулы жобасын қабылдау қажеттілігін негіздеу үшін ұсынылатын
көрсеткіштер мен мәліметтердің
ТІЗБЕСІ

Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правительства РК от 29.03.2024 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Перечень сведений, которые должны быть отражены в обосновании
Информация государственного органа-разработчика
1
2
3
1.
Государственный орган-разработчик проекта
2.
Обоснование необходимости принятия проекта
3.
Обоснование исключительности случая
4.
Обоснование необходимости установления особенностей осуществления государственных закупок, связанных с необходимостью соблюдения конфиденциальности информации о потенциальных поставщиках до окончания осуществления государственной закупки (если принимаемый акт устанавливает такие особенности)
5.
Обоснование необходимости государственной закупки из одного источника путем прямого заключения договора (если принимаемый акт определяет единственного поставщика)
6.
Конкретные цели, сроки ожидаемых результатов и предполагаемая эффективность принятия проекта
7.
Иные документы (материалы) и сведения, которые могут являться обоснованием
1
2
3
необходимости установления изъятия из национального режима
Первый руководитель государственного органа _______/____________________
подпись, расшифровка подписи
Дата ______________________
Приложение 2
к Правилам установления изъятий
из национального режима при
осуществлении государственных закупок
ПЕРЕЧЕНЬ
показателей и сведений, представляемых для обоснования
необходимости принятия проекта постановления

1. Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) тұтыну көлемі*
2. Мүше мемлекетке және қажет болса үшінші елдерге қатысты тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) әкелу және әкету көлемі*
3. Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) мемлекеттік сатып алу көлемі*
4. Тауарды өндіру (жұмысты орындау, қызметті көрсету) көлемі**
5. Тауар өндірушілердің өндірістік қуатының жүктемесі**
6. Тауар өндірудің рентабельділігі**
7. Тауар (жұмысты, көрсетілетін қызметті) бірлігін өндіру шығындары**
8. Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өндірушілер бағаларының орташа деңгейі**
9. Инвестициялар көлемі**
10. Ұлттық режимнен алып тастауға рұқсат берілуі мен оның қажеттілігі туралы тұжырым жасауға мүмкіндік беретін тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) ерекше сипаттамалары
___________________
* Көрсеткіштің мәні тұтас алғанда Қазақстан Республикасы бойынша ұсынылады.
** Көрсеткіштің мәні тұтас алғанда Қазақстан Республикасының өндірушілері бөлінісінде ұсынылады.
Ескертпе. Көрсеткіштер мен мәліметтер алдыңғы үш жылдық кезеңге ұсынылады және қажеттілігіне қарай статистикалық есептіліктің немесе бухгалтерлік теңгерімнің деректерімен расталады, сондай-ақ ағымдағы кезеңге арналған болжамдық көрсеткіштер ұсынылады.
Көрсеткіштер мен мәліметтер бойынша деректер болмаған жағдайда, мұндай деректердің болмау себептері көрсетіледі.

1. Объем потребления товара (работы, услуги)*
2. Объемы ввоза и вывоза товара (работы, услуги) в отношении государства-члена и при необходимости третьих стран*
3. Объем государственных закупок товара (работы, услуги)*
4. Объем производства товара (выполнения работы, оказания услуги)**
5. Загрузка производственных мощностей производителей товара**
6. Рентабельность производства товара**
7. Затраты на производство единицы товара (работы, услуги)**
8. Средний уровень цен производителей товара (работы, услуги)**
9. Объем инвестиций**
10. Специфические характеристики товара (работы, услуги), позволяющие сделать вывод о допустимости и необходимости изъятия из национального режима
__________________________
* Значение показателя представляется в целом по Республике Казахстан.
** Значение показателя представляется в разрезе производителей Республики Казахстан.
Примечание. Показатели и сведения представляются за предшествующий трехлетний период и при необходимости подтверждаются данными статистической отчетности или бухгалтерского баланса, а также представляются прогнозные показатели на текущий период.
В случае отсутствия данных по показателям и сведений, указываются причины отсутствия таких данных.