"Соттардың азаматтық іс жүргізу заңнамасының кейбір нормаларын қолдануы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2003 жылғы 20 наурыздағы № 2 нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2016 жылғы 20 мамырдағы № 3 нормативтік қаулысы.
1. "Соттардың азаматтық іс жүргізу заңнамасының кейбір нормаларын қолдануы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2003 жылғы 20 наурыздағы № 2 нормативтік қаулысына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2006 жылғы 23 маусымдағы № 5, 2007 жылғы 25 желтоқсандағы № 12, 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 19, 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5, 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 6 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) кіріспедегі "Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінің (әрі қарай — АІЖК)" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі — АПК)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) бүкіл мәтін бойынша:
"АІЖК", "қадағалау", "тиісті қадағалау", "шағым берілген сот актілерін қайта қарау жөнінде қадағалау іс жүргізуін қозғау туралы", "сот қадағалауы тәртібімен" деген сөздер тиісінше "АПК", "кассациялық", "өтінішті іспен бірге кассациялық сатының сот отырысының қарауына беру туралы", "кассациялық тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-тармақта:
"150", "153", "154", "242", "243", "247", "249" деген цифрлар тиісінше "148", "151", "152", "272", "273", "277", "279" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"150-бабының төртінші бөлігінде" деген сөздер "148-бабының үшінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-тармақта:
"27" деген цифрлар "29" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
5) 6-тармақта "48", "272" деген цифрлар тиісінше "47", "286" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6) 7-тармақта:
бірінші абзацта:
"36-бабының екінші бөлігінің 1) және 3) тармақшаларында" деген сөздер "34-бабының екінші бөлігінің 1), 3), 4), 5) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"АІЖК-нің 36-бабының екінші бөлігінің 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген негіздер" деген сөздер "АПК-нің 34-бабының екінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген негіз" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
"қаулысы" деген сөз "ұйғарымы" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 8-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"АПК-нің 58-бабының 6) тармақшасына сәйкес, сот өкілдер ретінде қатыстыратын басқа адамдар деп осы баптың 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында аталмаған, бірақ жоғары заң білімі бар және жазбаша сенімхат негізінде тараптардың мүдделерін білдіретін адамдар танылады. Сот жоғары заң білімі бар басқа адамдарды да іске қатысушы адамның (сенім білдірушінің) сот отырысының хаттамасына енгізілген ауызша өтініші бойынша сотқа қатыстыруы мүмкін";

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 20 марта 2003 года № 2 "О применении судами некоторых норм гражданского процессуального законодательства"
Нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 20 мая 2016 года № 3.
1. Внести в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 20 марта 2003 года № 2 "О применении судами некоторых норм гражданского процессуального законодательства" (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного Суда Республики Казахстан от 23 июня 2006 года № 5, от 25 декабря 2007 года № 12, от 22 декабря 2008 года № 19, от 30 декабря 2011 года № 5, от 29 декабря 2012 года № 6), следующие изменения и дополнения:
1) по всему тексту:
слова "надзорной", "соответствующую надзорную", "о возбуждении надзорного производства по пересмотру обжалованных судебных актов", "в порядке судебного надзора", заменить соответственно словами "кассационной", "кассационную", "о передаче ходатайства с делом для рассмотрения в судебном заседании кассационной инстанции", "в кассационном порядке";
2) в пункте 2:
цифры "150", "153", "154", "242", "243", "247", "249" заменить соответственно цифрами "148", "151", "152", "272", "273", "277", "279";
слова "в части четвертой статьи 150" заменить словами "в части третьей статьи 148";
3) в пункте 5:
цифры "27" заменить цифрами "29";
второе предложение исключить;
4) в пункте 6 цифры "48", "272" заменить соответственно цифрами "47", "286";
5) в пункте 7:
в абзаце первом:
слова "подпунктами 1) и 3) части второй статьи 36" заменить словами "подпунктами 1), 3), 4), 5) части второй статьи 34";
в абзаце втором:
слова "предусмотренных подпунктами 2) и 4) части второй статьи 36 ГПК оснований" заменить словами "предусмотренного подпунктом 2) части второй статьи 34 ГПК основания";
в абзаце четвертом:
слово "Постановление" заменить словом "Определение";
6) в пункте 8:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Применительно к подпункту 6) статьи 58 ГПК под другими лицами, допускаемыми судом в качестве представителей, следует понимать лиц, не названных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) этой статьи, но имеющих высшее юридическое образование и представляющих интересы стороны на основании письменной доверенности. Другие, имеющие высшее юридическое образование лица, также могут быть допущены судом по устному заявлению лица, участвующего в деле (доверителя), занесенному в протокол судебного заседания.";

"61" деген цифрлар "60" деген цифрлармен ауыстырылсын;
8) 9-тармақта:
"66-бабының оныншы бөлігінде, 78-бабының үшінші бөлігінде және 91-бабының сегізінші бөлігінде" деген сөздер "73-бабының тоғызыншы бөлігінде, 79-бабының екінші бөлігінде және 82-бабының сегізінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"64-70" деген цифрлар "63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73" деген цифрлармен ауыстырылсын;
9) 10-тармақта "161", "159" деген цифрлар тиісінше "158", "156" деген цифрлармен ауыстырылсын;
10) 11-тармақта:
"30", "24" деген цифрлар тиісінше "27", "23" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"осы бапта көрсетілгендерден басқалары" деген сөздер "соттылығы заңмен басқа сотта айқындалған істерден басқалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мүшелері" деген сөзден кейін ", сондай-ақ бұрынғы" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 12-тармақта:
"ақшалай талап қойылып отырғаны айқын болса да, мүліктік емес сипаттағы талаптар ретінде" деген сөздер "АПК-нің 104-бабы бірінші бөлігінің 2) тармақшасына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес, егер талапкер заңнамаға сәйкес мемлекеттік баж төлеуден босатылмаса" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Алайда" деген сөз алып тасталсын;
"111" деген цифрлар "113" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"өтемақы сомасының" деген сөздер "талап арыздың қанағаттандырылған бөлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. АПК-нің 164-бабының бірінші бөлігіне сәйкес, азаматтық істерді сот талқылауына дайындау, талап қою арызы қабылданған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізілуге тиіс. Алименттерді өндіріп алу туралы, денсаулықтың бұзылуынан келтірілген зиянды өтеу туралы, сондай-ақ асыраушысынан айырылуына байланысты істерден басқа айрықша қиын істер бойынша ерекше жағдайларда және еңбек қатынастарынан туындайтын талаптар бойынша істі сот талқылауына дайындау үшін берілген мерзім өткеннен кейін бұл мерзім судьяның ұйғарымы бойынша қосымша бір айға ұзартылуы мүмкін.
Көрсетілген мерзім шегінде сот бірқатар процестік әрекеттер жасайды, сондай-ақ жауапкерге талап қою арызына пікір ұсынуды сотқа беруге міндеттейді (АПК-нің 165-бабының бірінші тармағы). АПК-нің 166-бабының екінші бөлігіне сай, пікір сот отырысы басталғанға дейін онымен танысу мүмкіндігін қамтамасыз ететін сот белгілеген мерзімде ұсынылады.
АПК-де көрсетілген нормалар негізге алына отырып, пікір ұсыну мерзімін жауапкердің тұрғылықты немесе тұрған жері мен басқа да объективті себептерді негізге ала отырып, бірақ істі сот талқылауына дайындау үшін белгіленген мерзім шегінде сот белгілейтіні соттарға түсіндірілсін (АПК-нің 164-бабының бірінші бөлігі)";
13) 13-тармақта:

цифры "61" заменить цифрами "60";
7) в пункте 9:
слова "части десятой статьи 66, части третьей статьи 78 и части восьмой статьи 91" заменить словами "части девятой статьи 73, части второй статьи 79 и части восьмой статьи 82";
цифры "64-70" заменить цифрами "63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73";
8) в пункте 10 цифры "161", "159" заменить соответственно цифрами "158", "156";
9) в пункте 11:
цифры "30", "24" заменить соответственно цифрами "27", "23";
слова "за исключением перечисленных в этой статье дел" заменить словами "за исключением дел, подсудность которых другому суду определена законом";
после слова "члены" дополнить словами ", в том числе бывшие";
10) в пункте 12:
слова "как иски неимущественного характера, хотя и свидетельствуют о наличии денежного требования" заменить словами "согласно подпункту 2) части первой статьи 104 ГПК и Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", если истец в соответствии с законодательством не освобожден от уплаты государственной пошлины";
слово "Однако" исключить;
цифры "111" заменить цифрами "113";
слова "от суммы компенсации" заменить словами "от удовлетворенной части иска";
11) дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. В соответствии с частью первой статьи 164 ГПК подготовка гражданских дел к судебному разбирательству должна быть проведена не позднее пятнадцати рабочих дней со дня принятия искового заявления. В исключительных случаях, по делам особой сложности, кроме дел о взыскании алиментов, о возмещении вреда, причиненного повреждением здоровья, а также по случаю потери кормильца и по требованиям, вытекающим из трудовых правоотношений, по истечении срока, предоставленного для подготовки дела к судебному разбирательству, этот срок может быть продлен дополнительно на один месяц по определению судьи.
В пределах указанного срока суд выполняет ряд процессуальных действий, в том числе обязывает ответчика представить в суд отзыв на исковое заявление (часть первая статьи 165 ГПК). Согласно части второй статьи 166 ГПК отзыв представляется в установленный судом срок, обеспечивающий возможность ознакомления с ним до начала судебного заседания.
Исходя из указанных норм ГПК, разъяснить судам, что срок подачи отзыва устанавливается судом исходя из отдаленности проживания или местонахождения ответчика и других объективных причин, но в пределах срока, установленного для подготовки дела к судебному разбирательству (часть первая статьи 164 ГПК).";
12) в пункте 13:

"180", "181", "189", "201" деген цифрлар тиісінше "189", "190", "198", "208" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"АПК-нің 198-бабының бірінші бөлігіне сәйкес, егер сот іске қатысатын адамдардың қайсыбiрінің келмеуi, АПК-нің 73-бабының қағидалары бойынша қосымша дәлелдемелерді ұсыну немесе талап ету қажеттілігі, АПК-нің 153-бабының екінші бөлігінде көзделген жағдайда қарсы талап қойылған кезде, өзге де процестік әрекеттер жасаудың қажеттілігі салдарынан істі осы сот отырысында қарау мүмкін емес деп тапса, iстi талқылауды кейiнге қалдыруға жол беріледі.
Кейінге қалдырудың жеткілікті негізділігін қамтамасыз ету үшін азаматтық істерді қарау барысында кейінге қалдырулар санының әдетте төрт реттен аспауға тиіс екені соттарға түсіндірілсін.";
14) 14-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жауапкер бірінші және апелляциялық сатыдағы соттарға жазбаша өтініш беру жолымен істі сот талқылауына дайындау кезінде немесе сот кеңесу бөлмесіне кеткенге дейін талап қоюды толық немесе ішінара мойындауға құқылы";
екінші абзацта:
", содан кейін жауапкердің талаппен келісуі туралы арызын қабылдау не қабылдамау туралы ұйғарым шығарады" деген сөздер және екінші, үшінші сөйлемдер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"Егер жауапкер талап қоюды ішінара мойындаса, онда сот талқылауын өткізгеннен кейін және талап қоюды мойындауды сот қабылдаған соң барлық қойылған талаптар бойынша шешім қабылданады. Дәлелдемелерді зерттеу жауапкер талапты мойындамаған бөлікте ғана жүргізіледі. Алдын ала сот отырысында шешім қабылдау бөлігінде талап қою мойындалған кезде тараптардың уәждерін, дәлелдемелерді зерттеудің қажеттілігіне орай істі сот талқылауына тағайындау қажет.
АПК-нің 48-бабының екінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша жауапкердің талап қоюды толық немесе ішінара мойындауын қабылдау туралы не осындай мойындауды қабылдамау туралы соттың шешімінде немесе қаулысында көрсетіледі. Осы мәселе бойынша бөлек ұйғарым шығарылмайды";
15) 15-тармақта "арыз сотқа түскеннен" деген сөздер "сот талқылауына дайындау аяқталғаннан" деген сөздермен ауыстырылсын;

цифры "180", "181", "189", "201" заменить соответственно цифрами "189", "190", "198", "208";
дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"В соответствии с частью первой статьи 198 ГПК отложение разбирательства дела допускается, если суд сочтет невозможным рассмотрение дела в этом судебном заседании вследствие неявки кого-либо из лиц, участвующих в деле, необходимости представления или истребования дополнительных доказательств по правилам статьи 73 ГПК, при предъявлении встречного иска в случае, предусмотренном частью второй статьи 153 ГПК, необходимости совершения иных процессуальных действий.
Для обеспечения достаточной обоснованности отложений, разъяснить судам, что в ходе рассмотрения гражданских дел количество отложений, как правило, не должно превышать четырех раз.";
13) в пункте 14:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Ответчик вправе признать иск полностью или в части при подготовке дела к судебному разбирательству или до удаления суда в совещательную комнату, путем подачи письменного заявления в судах первой и апелляционной инстанций.";
в абзаце втором:
слова ", после чего выносит определение о принятии либо отклонении заявления ответчика о признании иска" и второе, третье предложения исключить;
дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"Если ответчиком иск признан частично, то решение принимается по всем предъявленным требованиям после проведения судебного разбирательства и принятия признания иска судом. Исследование доказательств производится только в той части, в которой иск ответчиком не признан. При признании иска в части принятие решения в предварительном судебном заседании не представляется возможным ввиду необходимости исследования доводов сторон, доказательств, в связи с чем, необходимо назначение дела к судебному разбирательству.
О принятии признания иска ответчиком полностью или в части либо о непринятии такого признания по основаниям, предусмотренным частью второй статьи 48 ГПК, указывается в решении или постановлении суда. Отдельное определение по данному вопросу не выносится.";
14) в пункте 15 слова "поступления заявления в суд" заменить словами "окончания подготовки дела к судебному разбирательству";
15) в пункте 16 абзац первый изложить в следующей редакции:
"Если должником в течение десяти рабочих дней со дня получения копии судебного приказа или со дня, когда ему стало известно о его вынесении, будут направлены в суд возражения против заявленного требования, то судья обязан в срок, не позднее трех рабочих дней, вынести определение об отмене судебного приказа либо об отказе в его отмене. Если срок на подачу таких возражений пропущен ответчиком по уважительным причинам, то, в соответствии со статьей 126 ГПК, он может быть восстановлен.";

16) 16-тармақта бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер борышкер сот бұйрығының көшірмесін алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде немесе оның шығарылғаны туралы оған белгілі болған күннен бастап мәлімделген талапқа қарсылығын сотқа жолдаса, онда судья үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзім ішінде сот бұйрығының күшін жою туралы не сот бұйрығының күшін жоюдан бас тарту туралы ұйғарым шығаруға міндетті. Егер жауапкер осындай қарсылық беру мерзімін дәлелді себептер бойынша өткізіп алса, онда ол АПК-нің 126-бабына сәйкес қалпына келтірілуі мүмкін.";
17) 17 және 18-тармақтарда "260", "332" деген цифрлар тиісінше "256", "401" цифрлармен ауыстырылсын;
18) 19-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот шешіміне апелляциялық шағым (наразылық) беру үшін АПК-нің 403-бабының үшінші бөлігінде көзделген мерзімді АПК-де белгіленген жағдайларды қоспағанда шешім түпкілікті нысанда шығарылған күннен бастап, ал сот талқылауына қатыспаған адамдар үшін оларға шешімнің көшірмесі жолданған күннен бастап есептеу керек.";
екінші абзацта:
"бес" деген сөзден кейін "жұмыс" деген сөзбен толықтырылсын;
"он бес күннің" деген сөздер "бір айдың" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 20-тармақта:
2) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
4) тармақшаның екінші сөйлемі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) бірінші сатыдағы соттың шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасынан тыс шығарып жіберу туралы шешімдері.";
20) 21-тармақта:
"128" деген цифрлар "126" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"344-бабының төртінші бөлігінде" деген сөздер "429-бабының бірінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 22-тармақта "345", "347" деген цифрлар тиісінше "412", "413" деген цифрлармен ауыстырылсын;
22) 23-тармақта:
"189, 242, 243, 247, 249" деген цифрлар тиісінше "198, 272, 273, 277, 279" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"қаулы" деген сөз "ұйғарым" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 24-тармақта:
екінші абзацта:
"65", "66" деген цифрлар тиісінше "72", "73" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"АПК-нің 404-бабының екінші бөлігінде көзделген жағдайда дәлелдемелер апелляциялық сатыдағы сотқа ұсынылуы мүмкін";
24) 26-тармақта:
"365-бабында" деген сөздер "427-бабының екінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"247", "249" деген цифрлар тиісінше "277", "279" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "қаулылары" деген сөз "ұйғарымдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
25) 27-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27-1. Апелляциялық шағым берген адам апелляциялық сатыдағы сот қаулы шығарғанға дейін одан бас тартуға немесе бірінші сатыдағы сотта оны кері қайтарып алуға құқылы. Прокурор наразылықты апелляциялық сатыдағы сот қаулы шығарғанға дейін кері қайтарып алуға құқылы.
Апелляциялық сатыдағы сот апелляциялық шағымнан бас тартуды қабылдау туралы ұйғарым шығарады, егер шешімге басқа адамдар шағым бермесе немесе жоғары тұрған прокурор наразылық келтірмесе апелляциялық іс жүргізу тоқтатылады (АПК-нің 409-бабының екінші бөлігі).
Шағым, наразылық кері қайтарылып алынған жағдайда сот оны қайтару туралы ұйғарым шығарады, ол шағымдануға және наразылық келтіруге жатпайды.";

16) в пунктах 17 и 18 цифры "260", "332" заменить соответственно цифрами "256", "401";
17) в пункте 19:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Предусмотренный частью третьей статьи 403 ГПК срок на подачу апелляционной жалобы (протеста) на решение суда следует исчислять со дня вынесения решения в окончательной форме, за исключением случаев, установленных ГПК, а для лиц, не участвовавших в судебном разбирательстве, со дня направления им копии решения.";
в абзаце втором:
после слова "пяти" дополнить словом "рабочих";
слова "пятнадцати дней" заменить словами "одного месяца";
18) в пункте 20:
подпункты 2) и 3) исключить;
в подпункте 4) второе предложение исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) решения судов первой инстанции о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан.";
19) в пункте 21:
цифры "128" заменить цифрами "126";
слова "частью четвертой статьи 344" заменить словами "частью первой статьи 429";
20) в пункте 22 цифры "345", "347" заменить соответственно цифрами "412", "413";
21) в пункте 23:
цифры "189, 242, 243, 247, 249" заменить соответственно цифрами "198, 272, 273, 277, 279";
слово "постановление" заменить словом "определение";
22) в пункте 24:
в абзаце втором:
цифры "65", "66" заменить соответственно цифрами "72", "73";
дополнить вторым предложением следующего содержания:
"В случае, предусмотренном частью второй статьи 404 ГПК, доказательства могут быть представлены суду апелляционной инстанции.";
23) в пункте 26:
слова "статьей 365" заменить словами "частью второй статьи 427";
цифры "247", "249" заменить соответственно цифрами "277", "279";
в абзаце втором слово "Постановления" заменить словом "Определения";
24) пункт 27-1 изложить в следующей редакции:
"27-1. Лицо, подавшее апелляционную жалобу, вправе отказаться от нее до вынесения судом апелляционной инстанции постановления или отозвать ее в суде первой инстанции. Прокурор вправе отозвать протест до вынесения судом апелляционной инстанции постановления.
О принятии отказа от апелляционной жалобы суд апелляционной инстанции выносит определение, которым прекращает апелляционное производство, если решение не обжаловано другими лицами или не опротестовано вышестоящим прокурором (часть вторая статьи 409 ГПК).
В случае отзыва жалобы, протеста суд выносит определение о возвращении, которое обжалованию и опротестованию не подлежит.";
25) пункты 27-2 и 27-3 исключить;

26) 27-2 және 27-3-тармақтар алып тасталсын;
27) 28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. АПК-нің 434-бабының бірінші бөлігіне сәйкес, жергілікті және басқа да соттардың заңды күшiне енген сот актiлерi оларға шағым жасаудың апелляциялық тәртібі сақталған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының мамандандырылған сот алқасының сот актілері тараптар және олардың өкілдері, іске қатысушы басқа да адамдар берген өтініштер бойынша кассациялық тәртiппен қайта қаралуы мүмкiн. АПК-нің 441-бабының екінші бөлігіне сай, іске қатысуға тартылмаған адамдар аталған сот актілеріне олардың құқықтары мен міндеттері туралы мәселе шешілген жағдайларда ғана шағым беруге құқылы.";
28) 29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. АПК-нің 436-бабының бірінші бөлігіне сай, шағымдалып отырған (наразылық келтірілген) сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап алты айдың ішінде өтінішхат берілуі (наразылық келтірілуі) мүмкін. Кассациялық өтінішхат берудің (наразылық келтірудің) алты айлық мерзімі сот актісі АПК-нің 431-бабында көрсетілген қағидалар бойынша заңды күшіне енген күннен бастап есептеледі.
Егер кассациялық сатыдағы сот заңды күшіне енген сот актілерін жаңа шешім шығарып өзгертсе немесе күшін жойса, онда мұндай қаулыға шағымдану мерзімі осы қаулы шығарылған күннен бастап есептеледі.
АПК-нің 442-бабы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына және 444-бабы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес, алты айлық мерзім өткізіліп берілген және оны қалпына келтіру туралы өтінішхатсыз берілген өтінішхат оны берген адамға қайтарылады.
Егер шағым берудің өткізілген мерзімін қалпына келтіру туралы өтінішхат қоса тіркелген өтінішхатты қарау кезінде заңды күшіне енген сот актісін қайта қарау үшін АПК-нің 438-бабының бесінші бөлігінде көзделген негіздердің жоқтығы анықталса, онда АПК-нің 442-бабы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына және 444-бабы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес, өтінішхатты кері қайтару туралы қаулы шығарылады.
Егер Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына кассациялық алқаға наразылық келтіру туралы өтінішхат алты айлық мерзім ішінде берілсе, бірақ прокурор наразылықты кешіктіріп келтірсе, кассациялық алқа заңда белгіленген мерзімді АПК-нің 436-бабының төртінші бөлігінің талабына сай қалпына келтіреді.
Егер алты айлық мерзім бұзылып берілген және оны қалпына келтіру туралы өтінішхаты бар өтінішхатты қараудың нәтижелері бойынша шағым берілген сот актілерін қайта қарау жөнінде кассациялық іс жүргізуді қозғау туралы қаулы шығарылса, онда кассациялық сатыдағы сот осы мерзімді қалпына келтіру туралы мәселені АПК-нің 450-бабының үшінші бөлігінде көзделген тәртіпте сот отырысында қарайды. Прокурордың наразылық келтіру мерзімін қалпына келтіру туралы мәселені де кассациялық сатыдағы сот осындай тәртіппен қарайды. Кассациялық өтінішхат (наразылық) берудің дәлелсіз себептермен өткізіліп алынған мерзімі қалпына келтіруге жатпайды, ал өтінішхат (наразылық) қаралмай кері қайтарылады.";
29) 30-тармақта:

26) пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В соответствии с частью первой статьи 434 ГПК вступившие в законную силу судебные акты местных и других судов, в случае соблюдения апелляционного порядка их обжалования, а также судебные акты специализированной судебной коллегии Верховного Суда Республики Казахстан, могут быть пересмотрены в кассационном порядке по ходатайствам, поданным сторонами и их представителями, другими лицами, участвующими в деле. Согласно части второй статьи 441 ГПК лица, не привлеченные к участию в деле, вправе обжаловать названные судебные акты только в том случае, если этими актами разрешен вопрос об их правах и обязанностях.";
27) пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Согласно части первой статьи 436 ГПК ходатайство может быть подано (протест внесен) в течение шести месяцев со дня вступления в законную силу обжалованного (опротестованного) судебного акта. Шестимесячный срок на подачу ходатайства (протеста) исчисляется со дня вступления судебного акта в законную силу по правилам, предусмотренным статьей 431 ГПК.
Если вступившие в законную силу судебные акты судом кассационной инстанции изменены или отменены с вынесением нового решения, то срок обжалования такого постановления следует исчислять со дня его вынесения.
Ходатайство, поданное с пропуском шестимесячного срока и без ходатайства о его восстановлении, в соответствии с подпунктом 3) части первой статьи 442 и подпунктом 3) части первой статьи 444 ГПК возвращается лицу, его подавшему.
Если при рассмотрении ходатайства, к которому приобщено ходатайство о восстановлении пропущенного срока на его подачу, будет установлено, что отсутствуют предусмотренные частью пятой статьи 438 ГПК основания для пересмотра вступившего в законную силу судебного акта, то в соответствии с подпунктом 3) части первой статьи 442 и подпунктом 3) части первой статьи 444 ГПК выносится постановление о возвращении ходатайства.
В случае подачи в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан в пределах шестимесячного срока ходатайства о внесении протеста в кассационную инстанцию, но фактического внесения прокурором протеста с нарушением срока, указанный срок в соответствии с частью четвертой статьи 436 ГПК продлевается судом кассационной инстанции.
Если по результатам рассмотрения ходатайства, поданного с нарушением шестимесячного срока и содержащего ходатайство о его восстановлении, вынесено постановление о возбуждении кассационного производства по пересмотру обжалованных судебных актов, то суд кассационной инстанции в судебном заседании разрешает вопрос о восстановлении этого срока в порядке, предусмотренном частью третьей статьи 450 ГПК. В аналогичном порядке суд кассационной инстанции рассматривает вопрос о восстановлении срока подачи протеста прокурором. Срок подачи ходатайства (протеста), пропущенный по неуважительным причинам, восстановлению не подлежит, а ходатайство (протест) возвращается без рассмотрения.";
28) в пункте 30:

"387-бабының үшінші бөлігіне" деген сөздер "438-бабының бесінші бөлігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"366-бабының бірінші бөлігінде" деген сөздер "427-бабының төртінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 31-тармақта:
"37-бабының үшінші бөлігіне" деген сөздер "35-бабының бесінші бөлігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"366" деген цифрлар "427" деген цифрлармен ауыстырылсын;
31) 32-тармақта "189" деген цифрлар "198" деген цифрлармен ауыстырылсын;
32) 33-тармақта "396" деген цифрлар "448" деген цифрлармен ауыстырылсын;
33) 35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Апелляциялық және кассациялық саты судьясының ерекше пікірінің мазмұнын жария етуге жол берілмейді. Кассациялық сатыдағы сот осы істі қараған кезде ерекше пікірмен танысуға құқылы.";
34) 40-тармақта "253" деген цифрлар "270" деген цифрлармен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, жалпыға бірдей міндетті болып табылады және алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қ.МӘМИ
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Қ.ШАУХАРОВ

слова "частью третьей статьи 387" заменить словами "частью пятой статьи 438";
слова "частью первой статьи 366" заменить словами "частью четвертой статьи 427";
29) в пункте 31:
слова "частью третьей статьи 37" заменить словами "частью пятой статьи 35";
цифры "366" заменить цифрами "427";
30) в пункте 32 цифры "189" заменить цифрами "198";
31) в пункте 33 цифры "396" заменить цифрами "448";
32) пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Разглашение содержания особого мнения судьи апелляционной и кассационной инстанции не допускается. С особым мнением вправе ознакомиться суд кассационной инстанции при рассмотрении данного дела.";
33) в пункте 40 цифры "253" заменить цифрами "270".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, является общеобязательным и вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
К. МАМИ