"Иеліктен шығаруға жатпайтын, мемлекет меншігіндегі және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің меншігіндегі объектілердің, оның ішінде стратегиялық объектілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 64 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Иеліктен шығаруға жатпайтын, мемлекет меншігіндегі және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің меншігіндегі объектілердің, оның ішінде стратегиялық объектілердің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Иеліктен шығаруға жатпайтын, мемлекет меншігіндегі және
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің меншігіндегі
объектілердің, оның ішінде стратегиялық объектілердің
тізбесін бекіту туралы
«Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 94-бабының 4-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) иеліктен шығаруға жатпайтын, мемлекет меншігіндегі объектілердің, оның ішінде стратегиялық объектілердің тізбесі;
2) иеліктен шығаруға жатпайтын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің меншігіндегі объектілердің, оның ішінде стратегиялық объектілердің тізбесі бекітілсін.
2. «Иеліктен шығаруға жатпайтын объектілердің тізбесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 12 тамыздағы № 894 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 52-53, 526-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Иеліктен шығаруға жатпайтын, мемлекет меншігіндегі объектілердің, оның ішінде стратегиялық объектілердің тізбесі
1. Жер (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздерде, шарттарда және шектерде жеке меншікте болуы мүмкін жерден басқа), оның қойнауы, су, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі, басқа да табиғи ресурстар.
2. Мемлекеттік қадағалау желісі және оның мүлкі.
3. Мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері.
4. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары (Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік ислам бағалы қағаздарын шығару талаптарына сәйкес оларды кері сатып алу міндеттемесімен мемлекеттік ислам арнайы қаржы компаниясына сатылғандарды қоспағанда), ішкі су жолдары және оларда орналасқан кеме қатынасы үшін пайдаланылатын кеме қатынасының гидротехникалық құрылыстары, маяктар, кеме қатынасының қауіпсіздігін реттейтін және оған кепілдік беретін құрылғылар мен навигациялық белгілер, шлюздер, әуе қозғалысын басқару органдарының аэронавигациялық құрылғылары, әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты инженерлік желілер, сондай-ақ метрополитен.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении перечня объектов, в том числе стратегических, находящихся в государственной собственности и в собственности субъектов квазигосударственного сектора, не подлежащих отчуждению"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 64
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении перечня объектов, в том числе стратегических, находящихся в государственной собственности и в собственности субъектов квазигосударственного сектора, не подлежащих отчуждению».
Премьер-Министр
Республики Казахстан               К. Масимов
Об утверждении перечня объектов, в том числе стратегических,
находящихся в государственной собственности и в собственности
субъектов квазигосударственного сектора,
не подлежащих отчуждению
В соответствии с пунктом 4 статьи 94 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень объектов, в том числе стратегических, находящихся в государственной собственности, не подлежащих отчуждению;
2) перечень объектов, в том числе стратегических, находящихся в собственности субъектов квазигосударственного сектора, не подлежащих отчуждению.
2. Признать утратившими силу Указ Президента Республики Казахстан от 12 августа 2014 года № 894 «О перечне объектов, не подлежащих отчуждению» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 52-53, ст. 526).
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                    Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от  2016 года №
Перечень
объектов, в том числе стратегических, находящихся в
государственной собственности, не подлежащих отчуждению
1. Земля (кроме той, которая может находиться в частной собственности на основаниях, условиях и в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан), ее недра, воды, растительный и животный мир, другие природные ресурсы.
2. Государственная наблюдательная сеть и ее имущество.
3. Объекты государственного природно-заповедного фонда.
4. Автомобильные дороги общего пользования (за исключением проданных государственной исламской специальной финансовой компании по решению Правительства Республики Казахстан с обязательством их обратного выкупа в соответствии с условиями выпуска государственных исламских ценных бумаг), внутренние водные пути и расположенные на  них судоходные гидротехнические сооружения, используемые для судоходства, маяки, устройства и навигационные знаки, регулирующие и гарантирующие безопасность судоходства, шлюзы, аэронавигационные устройства органов управления воздушным движением, инженерные сети, связанные с обеспечением безопасности полетов воздушных судов, а также метрополитен.

5. Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстары.
6. Қаланың, ауданның қызмет көрсетілетін аумағындағы жалғыз мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымы болып табылатын, ауылда медициналық-санитариялық алғашқы көмек, мамандандырылған көмек көрсететін (қан, ана мен баланы қорғау, радиациялық медицина орталықтары, онкологиялық, туберкулез, АИТВ жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын ауруларды және инфекциялық, психикалық науқастарды емдеу объектілері) денсаулық сақтау ұйымдары.
7. Халықты әлеуметтік қорғау объектілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары, сәбилер үйлері, балаларға, қарттарға, мүгедектерге, Ұлы Отан соғысына қатысушыларға және оларға теңестірілген адамдарға арналған санаторийлер, интернаттар мен госпитальдар, сондай-ақ қарттарға, мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар)1.
_________________________
1 Осы тармақ 2020 жылға дейін қолданылады.
8. Мемлекеттік меншік болып табылатын және азаматтық қорғаныс іс-шараларын қамтамасыз ету мен жұмылдыру тапсырмаларын орындауға арналған азаматтық қорғаныс объектілері мен мүлкі, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет объектілері мен мүлкі.
9. Пайдаланылмайтын әскери мүлікті қоспағанда, мемлекеттік меншік болып табылатын, экономика салаларының ұйымдарына жедел басқару, шаруашылық жүргізу құқығында бекітілген және қорғаныс мұқтаждарын қамтамасыз етуге және жұмылдыру тапсырмаларын орындауға арналған объектілер мен мүлік.
10. Пайдаланылмайтын әскери мүлікті қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемелеріне жедел басқару құқығында бекітілген әскери мүлік.
11. Арнаулы мемлекеттік органдардың қызметін қамтамасыз ету үшін құрылған немесе құрылатын ұйымдар.
12. Арнаулы мемлекеттік органдар бейбіт уақытта пайдаланбайтын жылжымайтын мүлік.
13. Мемлекет меншігіндегі Ұлттық архив қорының құжаттары, сондай-ақ мемлекеттік архивтер мен олардың филиалдарының ғимараттары, үй-жайлары мен жабдықтары.
14. Мемлекет меншігіндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының құжаттары.
15. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беретін, Қазақстан Республикасының аумағында азаматтардың білім алуға конституциялық құқықтарын қамтамасыз ететін мемлекеттік ұйымдар.
16. Мемлекеттік мәдениет ұйымдары, мемлекет меншігіндегі ұлттық мәдени игілік объектілері, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және басқа субъектілерге тиесілі емес тарих және мәдениет ескерткіштері.

5. Водохозяйственные сооружения, имеющие особое стратегическое значение, определяемые Президентом Республики Казахстан.
6. Организации здравоохранения, оказывающие первичную медико-санитарную помощь на селе, специализированную помощь (центры крови, по охране матери и ребенка, радиационной медицины, объекты по лечению онкологических, туберкулезных, инфицированных ВИЧ и больных СПИДом, инфекционных, психических больных), являющиеся единственными  государственными организациями здравоохранения на обслуживаемой территории города, района.
7. Объекты социальной защиты населения, организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, дома ребенка, санатории для детей, престарелых, инвалидов, участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, интернаты и госпитали, а также государственные медико-социальные учреждения (организации) для престарелых, инвалидов, в том числе детей-инвалидов1.
_____________________
1 Данный пункт действует до 2020 года.
8. Объекты и имущество Гражданской обороны, являющиеся государственной собственностью и предназначенные для обеспечения мероприятий гражданской обороны и выполнения мобилизационных заданий, а также объекты и имущество государственной противопожарной службы.
9. Объекты и имущество, являющиеся государственной собственностью, закрепленные за организациями отраслей экономики на праве оперативного управления, хозяйственного ведения и предназначенные для обеспечения нужд обороны и выполнения мобилизационных заданий, за исключением неиспользуемого военного имущества.
10. Военное имущество, закрепленное на праве оперативного управления за государственными учреждениями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением неиспользуемого военного имущества.
11. Организации, созданные или создаваемые для обеспечения деятельности специальных государственных органов.
12. Недвижимое имущество, не используемое специальными государственными органами в мирное время.
13. Документы Национального архивного фонда, находящиеся в государственной собственности, а также здания, помещения и оборудование государственных архивов и их филиалов.
14. Документы Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан, находящиеся в государственной собственности.
15. Государственные организации начального, основного среднего, общего среднего образования, обеспечивающие на территории Республики Казахстан конституционные права граждан на образование.
16. Государственные организации культуры, объекты национального культурного достояния, находящиеся в государственной собственности, памятники истории и культуры, находящиеся на территории Республики Казахстан и не принадлежащие другим субъектам.

17. Ұлттық әл-ауқат қорының акциялары.
18. Атом энергиясын пайдаланатын объектілер:
1) «Ядролық физика институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының қарамағындағы атом энергиясын пайдаланатын объектілер:
ВВР-К реакторлық кешені;
радиохимиялық кешен (24, 24а ғимараттар);
У-150М циклотрон базасындағы жеделдету кешені;
УКП-2-1 үдеткіш кешені;
ЭЛВ-4 үдеткіш кешені;
C-30 үдеткіш кешені;
ДЦ-60 үдеткіш кешені;
ядролық жарылыстар жүргізілетін технологиялық алаңдар – «Лира» объектілері;
2) Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігінің «Геофизикалық зерттеулер институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының қарамағындағы атом энергиясын пайдаланатын объект – «Бурабай» геофизикалық обсерваториясы.

17. Акции Фонда национального благосостояния.
18. Объекты, использующие атомную энергию:
1) объекты, использующие атомную энергию, находящиеся в ведении республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Институт ядерной физики»:
реакторный комплекс ВВР-К;
радиохимический комплекс (здания 24, 24а);
ускорительный комплекс на базе циклотрона У-150М;
ускорительный комплекс УКП-2-1;
ускорительный комплекс ЭЛВ-4;
ускорительный комплекс C-30;
ускорительный комплекс ДЦ-60;
технологические площадки проведения ядерных взрывов – объекты «Лира»;
2) объект, использующий атомную энергию, находящийся в ведении республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Институт геофизических исследований» Министерства энергетики Республики Казахстан – геофизическая обсерватория «Боровое».
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2016 года №
Перечень
объектов, в том числе стратегических, находящихся в
собственности субъектов квазигосударственного сектора,
не подлежащих отчуждению
1. Магистральная железнодорожная сеть.
2. Национальная электрическая сеть.
3. Магистральные трубопроводы (нефтепроводы и газопроводы).