Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" 2002 жылғы 29 шілдедегі № 843 және "Куәландырушы орталықтарды аккредиттеуді жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2010 жылғы 19 қарашадағы № 1222 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 7 қыркүйектегі № 523 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 8 сәуірдегі № 199 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.04.2022 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 шілдедегі № 843 (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 25, 265-құжат) қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.10.2020 № 714 қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.10.2020 № 714 қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 523 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 29 шілдедегі
№ 843 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ақпараттық кеңiстiгiнің жай-күйiн дұрыс әрi уақтылы талдау мақсатында Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкiлеттi орган – бұқаралық ақпарат құралдары саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган);

О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2002 года № 843 "Об утверждении Правил осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан" и от 19 ноября 2010 года № 1222 "Об утверждении Правил проведения аккредитации удостоверяющих центров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 2016 года № 523. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2022 года № 199.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.04.2022 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2002 года № 843 "Об утверждении Правил осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 25, ст. 265):
Правила осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан, утвержденные вышеназванным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 28.10.2020 № 714.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.10.2020 № 714.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 сентября 2016 года № 523
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 июля 2002 года № 843
Правила
осуществления учета иностранных периодических печатных
изданий, распространяемых в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" и устанавливают порядок осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан, (далее - Правила) в целях достоверного и своевременного анализа состояния информационного пространства Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области средств массовой информации – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области средств массовой информации, (далее - уполномоченный орган);

2) шетелдiк мерзімді баспа басылымы – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде басылатын және тұрақты атауы, ағымдағы нөмiрi бар, кемiнде үш айда бiр рет шығарылатын газет, журнал, альманах, бюллетень, олардың қосымшасы;
3) таратушы – шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын меншiк иесiмен, шығарушысымен шарт бойынша немесе өзге де заңды негiздерде Қазақстан Республикасының аумағында таратуды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға (филиал немесе өкiлдiк).
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының аумағы) таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
4. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алудың бiрыңғай тiзiлiмiн жүргiзедi.
2. Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру тәртiбi
5. Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алу үшiн таратушы уәкiлеттi органға таратушының атауын, шетелдік мерзімді баспа басылымдарының атауларын, таратылу аумағын, оның таратылатын тілін, негізгі тақырыптық бағыттығын, мерзімділігін, таратылатын даналарының болжамды санын көрсете отырып өтініш береді.
6. Өтiнiш уәкiлеттi органда тiркелген күнінен бастап он жұмыс күні iшiнде қаралады.
7. Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес болған жағдайда уәкiлеттi орган есепке қою журналына есепке қою күнін, құжаттың нөмірін, таратушының атауын енгізу арқылы Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке қояды.
8. Өтінішті қарау қорытындылары бойынша таратушыға Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке қою немесе "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы"
2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 19-1-бабының 2-тармағында көзделгендей бас тарту туралы құжат беріледі.
9. Құжатты жоғалтып немесе бүлдіріп алған жағдайда таратушыға еркін нысандағы жазбаша өтініші бойынша оң жақтағы жоғарғы бұрышында "Телнұсқа" деген жазуы бар жаңа нөмір берілген құжаттың телнұсқасы беріледі. Өтініш уәкілетті органда тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні iшiнде қаралады.

2) иностранное периодическое печатное издание – газета, журнал, альманах, бюллетень, приложения к ним, имеющие постоянное название, текущий номер, выпускаемые не реже одного раза в три месяца и издающиеся за пределами Республики Казахстан;
3) распространитель - физическое или юридическое лицо (филиал или представительство), осуществляющее распространение иностранных периодических печатных изданий на территории Республики Казахстан по договору с ее собственником, издателем или на иных законных основаниях.
3. Учет иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории области, города республиканского значения, столицы, (далее – территория Республики Казахстан) осуществляет уполномоченный орган.
4. Уполномоченный орган ведет единый реестр учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан.
2. Порядок осуществления учета иностранных периодических
печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан
5. Для учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан, распространитель представляет в уполномоченный орган заявление с указанием наименования распространителя, названия иностранного периодического печатного издания, территории распространения, языка его распространения, его основной тематической направленности, периодичности, предполагаемого количества распространяемых экземпляров.
6. Заявление рассматривается в течение десяти рабочих дней со дня регистрации в уполномоченном органе.
7. Уполномоченный орган, в случае соответствия представленных документов требованиям настоящих Правил, ставит на учет иностранные периодические печатные издания, распространяемые на территории Республики Казахстан, посредством внесения в журнал учета даты постановки на учет, номера документа, наименования распространителя.
8. По итогам рассмотрения заявления распространителю выдается документ об учете иностранного периодического печатного издания, распространяемого в Республике Казахстан, либо отказе, предусмотренный пунктом 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
9. В случаях утраты или порчи документа распространителю по письменному заявлению в произвольной форме выдается дубликат документа с присвоением нового номера и надписью "Дубликат" в правом верхнем углу. Заявление рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня регистрации в уполномоченном органе.