"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 қазандағы № 635 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене
шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 жылғы 9 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 21 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне лотереялар және лотерея қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
41-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2016 года № 635
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам
физической культуры и спорта
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст. 172; Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам долевого участия в жилищном строительстве», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лотерей и лотерейной деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 апреля 2016 г.):
пункт 1 статьи 41 изложить в следующей редакции:

«1. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға, Ұлттық әл-ауқат қоры тобына кіретін ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын оның ұйымдарына, Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетіне және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын оның ұйымдарына, дербес кластерлік қорға, дербес білім беру ұйымдарына және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын олардың ұйымдарына жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге, бюджеттік инвестициялық жобаларды iске асыруға және мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық тұрақтылығын және (немесе) әлеуметтік-мәдени дамуын қамтамасыз етуге бағытталған басқа да мiндеттердi орындауға арналған тапсырыс мемлекеттік тапсырма болып табылады.
Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға, Ұлттық әл-ауқат қоры тобына кіретін ұйымдарға мемлекеттік тапсырманы орындауға бюджет қаражатын бөлу осы заңды тұлғалардың жарғылық капиталы ұлғайтылмай жүзеге асырылады.».
2. «Дене шынықтыру және спорт туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 14, 85-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 10, 48-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 140-құжат; 2016 ж., № 2, 9-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 37-1), 44-1), 44-2) және 44-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«37-1) спорт түрлерін саралау – халықаралық жарыстардағы спорттық жетістіктерге, спорт түрінің ұлттық-мәдени дәстүрлілігіне, кадрлық әлеуеттің, материалдық-техникалық базаның болуына, бұқаралығына және спорт түрі ерекшеліктерінің өңірдің климаттық жағдайларына арақатынасына қарай спорт түрлерін жіктеу;
44-1) спорттың олимпиадалық түрі – Олимпиада хартиясына сәйкес Халықаралық олимпиада комитеті таныған тиісті қағидалары, жаттығу ортасы, пайдаланатын спорт мүкәммалы мен жабдығы бар спорт түрі;
44-2) спорттың олимпиадалық емес түрі – Олимпиадалық және Паралимпиадалық ойындар бағдарламасына кірмеген, тиісті қағидалары, жаттығу ортасы, пайдаланатын спорт мүкәммалы мен жабдығы бар әлемдік спорт қоғамдастығында кеңінен дамыған және халықаралық федерациялар басқаратын спорт түрі;
44-3) спорттың паралимпиадалық түрі – Халықаралық Паралимпиадалық комитеттің Қағидалар жинағына сәйкес Халықаралық Паралимпиадалық комитет таныған тиісті қағидалары, жаттығу ортасы, пайдаланатын спорт мүкәммалы мен жабдығы бар спорт түрі;»;

«1. Государственным заданием является заказ юридическим лицам с участием государства в уставном капитале, организациям, входящим в группу Фонда национального благосостояния, Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан и ее организациям, определяемым Правительством Республики Казахстан, Национальному олимпийскому комитету Республики Казахстан и его организациям, автономному кластерному фонду, автономным организациям образования и их организациям, определяемым Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг, реализацию бюджетных инвестиционных проектов и выполнение других задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности и (или) социально-культурного развития государства.
Выделение бюджетных средств юридическим лицам с участием государства в уставном капитале, организациям, входящим в группу Фонда национального благосостояния, на выполнение государственного задания осуществляется без увеличения уставного капитала этих юридических лиц.».
2. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О физической культуре и спорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 14, ст. 85; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 10, ст. 48; № 20-IV, ст. 113; № 22-I, cт. 140; 2016 г., № 2, ст. 9):
1) статью 1 дополнить подпунктами 37-1), 44-1), 44-2) и 44-3) следующего содержания:
«37-1) ранжирование видов спорта – классификация видов спорта в зависимости от спортивных достижений на международных соревнованиях, национально-культурной традиционности вида спорта, наличия кадрового потенциала, материально-технической базы, массовости и соотношения особенностей вида спорта к климатическим условиям региона;
44-1) олимпийский вид спорта – вид спорта, вошедший в программу Олимпийских игр, имеющий соответствующие правила, среду занятия, используемый спортивный инвентарь и оборудование, признанный Международным олимпийским комитетом в соответствии с Олимпийской хартией;
44-2) неолимпийский вид спорта – вид спорта, не вошедший в программу Олимпийских и Паралимпийских игр, имеющий соответствующие правила, среду занятия, используемый спортивный инвентарь и оборудование, широкое развитие в мировом спортивном сообществе и возглавляемый международными федерациями;
44-3) паралимпийский вид спорта – вид спорта, признанный Международным Паралимпийским комитетом в соответствии со Сводом правил Международного Паралимпийского комитета, имеющий соответствующие правила, среду занятия, используемый спортивный инвентарь и оборудование;»;

2) 2-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ұлттық, техникалық, қолданбалы, олимпиадалық, паралимпиадалық және олимпиадалық емес спорт түрлерін дамыту;»;
3) 6-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын;
4) 7-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) аккредиттелген республикалық федерациялармен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесе отырып, спорт түрлері, оның iшiнде ұлттық, техникалық және қолданбалы, бұқаралық спорт түрлері бойынша, сондай-ақ ардагер спортшылар арасында республикалық және халықаралық жарыстар өткiзедi;»;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегінен тыс өткізілетін спорттық іс-шараларға даярлық және оған қатысу кезеңінде спортшыларды, жаттықтырушыларды және дене шынықтыру мен спорт саласындағы мамандарды, барлық санаттағы әскери қызметшілер мен құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін қамтамасыз етудің заттай нормаларын әзірлейді және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның келісуі бойынша бекітеді;»;
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«33) аккредиттелген республикалық спорт федерацияларының ұсынуымен спорт түрлерi бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлерi бойынша ұлттық құрама командалардың) бас жаттықтырушыларын және мемлекеттік жаттықтырушыларды, олимпиадалық спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетінің келісуімен, паралимпиадалық спорт түрлері бойынша Ұлттық Паралимпиада комитетінің келісуімен лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;»;
53) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«53) халықаралық және республикалық спорттық жарыстардың ережелерін (регламенттерін) келіседі;»;
мынадай мазмұндағы 62), 63) және 64) тармақшалармен толықтырылсын:
«62) Қазақстан Республикасының басым спорт түрлерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
63) Қазақстан Республикасында спорт түрлерін саралау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
64) жергілікті атқарушы органдарға спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін келіседі.»;
5) 8-баптың 1-тармағында:
2) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аккредиттелген республикалық және (немесе) жергілікті спорт федерацияларымен бірлесе отырып, спорт түрлерi, оның ішінде ұлттық, техникалық және қолданбалы түрлері, бұқаралық спорт бойынша, сондай-ақ ардагер спортшылар арасында облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың спорт жарыстарын өткiзедi, сондай-ақ спорт түрлері бойынша республикалық және халықаралық жарыстарды өткізуге қатысады;»;

2) подпункт 2) пункта 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
«2) развитие национальных, технических, прикладных, олимпийских, паралимпийских и неолимпийских видов спорта;»;
3) подпункт 3) статьи 6 исключить;
4) в статье 7:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) проводит республиканские и международные соревнования по видам спорта, в том числе национальным, техническим и прикладным, массовому спорту, а также среди спортсменов-ветеранов совместно с аккредитованными республиканскими федерациями и местными исполнительными органами;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом по бюджетному планированию натуральные нормы обеспечения спортсменов, тренеров и специалистов в области физической культуры и спорта, военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов в период подготовки и участия в спортивных мероприятиях, проводимых на территории Республики Казахстан и за ее пределами;»;
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
«33) назначает и освобождает от должностей главных тренеров сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и государственных тренеров по представлению республиканских аккредитованных спортивных федераций, по олимпийским видам спорта - по согласованию с Национальным олимпийским комитетом Республики Казахстан, по паралимпийским видам спорта - по согласованию с Национальным Паралимпийским комитетом;»;
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
«53) согласовывает положения (регламенты) международных и республиканских спортивных соревнований;»;
дополнить подпунктами 62), 63) и 64) следующего содержания:
«62) разрабатывает и утверждает перечень приоритетных видов спорта Республики Казахстан;
63) разрабатывает и утверждает правила ранжирования видов спорта в Республике Казахстан;
64) согласовывает местным исполнительным органам региональный перечень приоритетных видов спорта.»;
5) в пункте 1 статьи 8:
подпункты 2) и 4) изложить в следующей редакции:
«2) проводит областные, городов республиканского значения, столицы спортивные соревнования по видам спорта, а также участвует в проведении республиканских и международных соревнований по видам спорта, в том числе национальным, техническим и прикладным, массовому спорту, а также среди спортсменов-ветеранов совместно с республиканскими и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями;»;

«4) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында бұқаралық спортты, мүгедектер арасындағы спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;»;
мынадай мазмұндағы 20-4) және 20-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«20-4) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына, сондай-ақ спорттың ойналатын түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (ұлттық құрама командалардың) құрамында ойнайтын спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына және клубтық командалардың жетекшілеріне ай сайынғы ақшалай үлес төлемдерінің мөлшерлерін әзірлейді және бекітеді;
20-5) спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін әзірлейді және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша бекітеді;»;
6) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Спорттың олимпиадалық және олимпиадалық емес түрі (түрлері) бойынша республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары Халықаралық олимпиада комитеті, Азияның Олимпиадалық кеңесі таныған халықаралық спорт ұйымының мүшесі болып табылуға және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитеті және Ұлттық Паралимпиадалық комитеті таныған болуға тиіс.»;
7) 13-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) олимпидалық спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының бас жаттықтырушыларын және мемлекеттік жаттықтырушыларды лауазымға тағайындауды және одан босатуды келіседі.»;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитеті және оның ұйымдары Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік тапсырмаларды алуға құқылы.»;
8) 41-баптың 4-тармағы алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының екінші бөлігін, 1-баптың 2-тармағы
7) тармақшасының екінші бөлігін қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

«4) обеспечивает развитие массового спорта, спорта среди инвалидов и национальных видов спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы;»;
дополнить подпунктами 20-4) и 20-5) следующего содержания:
«20-4) разрабатывает и утверждает размеры выплат ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), их тренерам, а также спортсменам, выступающим в составах сборных команд Республики Казахстан (национальных сборных команд) по игровым видам спорта, их тренерам и руководителям клубных команд;
20-5) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта региональный перечень приоритетных видов спорта;»;
6) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«2. Республиканская и (или) региональная спортивные федерации по олимпийскому и неолимпийскому виду (видам) спорта должны являться членами международной спортивной организации, признанной Международным олимпийским комитетом, Олимпийским советом Азии и (или) быть признанными Национальным олимпийским комитетом Республики Казахстан и Национальным Паралимпийским комитетом.»;
7) в статье 13:
пункт 3 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
«7) согласовывает назначение и освобождение от должности главных тренеров сборных команд Республики Казахстан и государственных тренеров по олимпийским видам спорта.»;
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
«8. Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан и его организации вправе получать государственные задания в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.»;
8) пункт 4 статьи 41 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением части второй пункта 1 статьи 1, части второй подпункта 7) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года.
Президент
Республики Казахстан