"Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 - 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 894 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту және «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың
2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту
және «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы
№ 957 Жарлығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) бір ай мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлесін және бекітсін;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен белгіленген мерзімде және тәртіппен Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар Бағдарламаны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын.
4. «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 25-26, 185-құжат) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік бағдарламалар тізбесінде:
реттік нөмірі 8-жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 9-жолмен толықтырылсын:
«
9.
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
2016 жылғы 1 желтоқсанға дейін
2017 – 2021 жылдар

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 - 2021 годы и внесении изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении перечня государственных программ"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 894.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы и внесении изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы (далее – Программа).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) в месячный срок разработать и утвердить План мероприятий по реализации Программы по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан;
2) представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе исполнения Программы в сроки и порядке, установленные Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, принять меры по реализации Программы.
4. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 25-26, ст. 185) следующее изменение и дополнение:
в Перечне государственных программ, утвержденном вышеназванным Указом:
строку, порядковый номер 8, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 9, следующего содержания:
"
9.
Государственная программа развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017-2021 годы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
до 1 декабря
2016 года
2017-2021 годы

2016 жылғы 31 желтоқсанға дейін
».
5. «Қазақстанның су ресурстарын басқару мемлекеттік бағдарламасы және «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 786 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 25, 189-құжат) күші жойылды деп танылсын.
6. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
201 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың
2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
Астана қаласы,
2016 жыл
1. Паспорт
Атауы
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 9 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысында берген тапсырмасы
Жауапты орындаушы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Іске асыруға жауаптылар
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі, Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Басты мақсаты
Нарықтарда сұранысқа ие, бәсекеге қабілетті агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) өнімін өндіруді қамтамасыз ету
Міндеттер
1) ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру
2) ішкі нарықты отандық өніммен молықтыру
3) экспорттық әлеуетті дамыту
4) ішкі нарықты молықтыру, экспорттық әлеуетті іске асыру және мал шаруашылығы үшін азықтық базаны кеңейту үшін өсімдік шаруашылығы өнімінің басым түрлерінің өндірісін үдету
5) мал шаруашылығы өнімінің қайта өңделуі мен экспортын ұлғайту үшін оның басым түрлерінің өндірісін үдету
6) ішкі нарықты молықтыру үшін бағалы балық түрлерін өсіру көлемін ұлғайту
7) ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу және тамақ өнеркәсібі салаларын дамыту
8) мемлекеттік қаржылық қолдау шараларын тиімді пайдалану

до 31 декабря 2016 года
".
5. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 786 "О Государственной программе управления водными ресурсами Казахстана и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 25, ст. 189).
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от "" 201 года №
Государственная
программа развития агропромышленного комплекса
Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы
г. Астана,
2016 год
1. Паспорт
Наименование
Государственная программа развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017-2021 годы
Основание для разработки
Поручение Президента Республики Казахстан, данное на расширенном заседании Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2016 года
Ответственный
за разработку
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Ответственные
за реализацию
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан, Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Главная цель
Обеспечение производства востребованной на рынках конкурентоспособной продукции агропромышленного комплекса (далее – АПК)
Задачи
1) создание сельскохозяйственных кооперативов
2) насыщение внутреннего рынка отечественной продукцией
3) развитие экспортного потенциала
4) наращивание производства приоритетных видов растениеводческой продукции для насыщения внутреннего рынка, реализации экспортного потенциала и расширения кормовой базы для животноводства
5) наращивание производства приоритетных видов животноводческой продукции для увеличения их переработки и экспорта
6) увеличение объемов выращивания ценных видов рыб для насыщения внутреннего рынка
7) развитие отраслей переработки сельскохозяйственной продукции и пищевой промышленности
8) эффективное использование финансовых мер государственной поддержки.

9) су ресурстарын тиімді пайдалану
10) жер ресурстарын тиімді пайдалану
11) техникалық жарақтандырылу деңгейін арттыру
12) топырақ құнарлылығын сақтау мен жақсарту және өсімдік шаруашылығындағы түсімділікті арттыру үшін қажетті тыңайтқыштар өндірісін ұлғайту және ассортиментін кеңейту
13) сауда-логистикалық инфрақұрылымды дамыту
14) тиімді шетелдік технологиялар трансферті
15) ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз ету
16) ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
Іске асыру мерзімі
2017-2021 жылдар
Нысаналы индикаторлар
2021 жылы мынадай көрсеткіштерге қол жеткізу:
1) ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігінің 2015 жылдың деңгейіне қарағанда нақты мәнде 34%-ға өсуі;
2) ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің (көрсетілетін қызметтерінің) 2015 жылдың деңгейіне қарағанда нақты мәнде 30%-ға өсуі;
3) өсімдік шаруашылығы өнімдері өндірісінің 2015 жылдың деңгейіне қарағанда нақты мәнде 33%-ға өсуі;
4) мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің 2015 жылдың деңгейіне қарағанда нақты мәнде 27%-ға өсуі;
5) акваөсіру өнімдері өндірісінің 2015 жылдың деңгейіне қарағанда нақты мәнде 6,5 есеге өсуі;
6) азық-түлік тауарлары көтерме саудасының 2015 жылдың деңгейіне қарағанда 29%-ға өсуі.
Қаржыландыру көздері мен көлемдері
Бағдарламаны 2017 – 2021 жылдары іске асыруға республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген жалпы шығыстар барлығы 2 374,2 млрд. теңге (РБ – 1 216 млрд. теңге*, ЖБ – 904 млрд. теңге*, басқа көздер – 306,2 млрд. теңге) құрайды, оның ішінде:
2017 жылы:
барлығы – 359,7 млрд. теңге;
РБ – 198,2 млрд. теңге;
ЖБ – 144,5 млрд. теңге;
басқа көздер – 17,0 млрд. теңге;
2018 жылы:
барлығы – 397,9 млрд. теңге;
РБ – 202,0 млрд. теңге;
ЖБ – 151,0 млрд. теңге;
басқа көздер – 44,9 млрд. теңге;
2019 жылы:
барлығы – 429,4 млрд. теңге;
РБ – 207,9 млрд. теңге;
ЖБ – 158,4 млрд. теңге;
басқа көздер – 63,1 млрд. теңге;
2020 жылы:
барлығы – 558,8 млрд. теңге;
РБ – 281,6 млрд. теңге;
ЖБ – 193,6 млрд. теңге;
басқа көздер – 83,6 млрд. теңге;
2021 жылы:
барлығы – 628,4 млрд. теңге;
РБ – 326,3 млрд. теңге;
ЖБ – 204,5 млрд. теңге;
басқа көздер – 97,6 млн.теңге.
* – сомалар тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік бюджетке сәйкес нақтыланатын болады
2. Кіріспе
АӨК елдің азық-түлік және экономикалық қауіпсіздігін, сондай-ақ ауылдық аумақтардың еңбек және қоныстанушылық әлеуетін қалыптастыратын экономиканың маңызды секторының бірі болып табылады.
Қазақстан Республикасының (бұдан әрі – ҚР) АӨК-сі әрі қарай дамыту үшін жақсы перспективаларға ие: майлы, етті секторлардың экспорттық позициясы күшеюде, ал астық пен ұн бойынша Қазақстан қысқа мерзімде әлемдегі ірі экспорттаушы елдердің қатарына кірді. Қазақстанның Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) және Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі – ДСҰ) мүшелігі мүмкіндіктер ашады және сонымен бірге ішкі нарықта да, сыртқы нарықта да бәсекеге қабілеттілікке жоғары талаптар қояды. Осыған байланысты, АӨК-ні мемлекеттік реттеудің рөлі аса маңызды.
Тәуелсіздік кезеңінде тоғыз бағдарламалық құжат әзірленді, олардың негізінде АӨК саласындағы мемлекеттік саясат іске асырылды:
1991 – 1995 жылдарға және 2000 жылға дейінгі кезеңге арналған «Ауыл» әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламасы, АӨК-ні дамытудың 1993 – 1995 және 2000 жылға дейiнгi кезеңге арналған тұжырымдамалық бағдарламасы, Ауыл шаруашылығы өндірісін дамытудың 2000 – 2002 жылдарға арналған бағдарламасы, 2003 – 2005 жылдарға арналған Мемлекеттік аграрлық азық-түлік бағдарламасы, Ауылдық аумақтарды дамытудың 2004 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, АӨК-ні тұрақты дамытудың 2006 – 2010 жылдарға арналған тұжырымдамасы, ҚР АӨК-сін тұрақты дамытудың 2006 – 2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасы, АӨК-ні дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарлама және ҚР АӨК-сін дамыту жөніндегі 2013 – 2020 жылдарға арналған «Агробизнес-2020» бағдарламасы.
Тамақ өнімдерінің анағұрлым сұранысқа ие түрлеріне баса назар аудара отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің көлемін ұлғайту және қайта өңделген ауыл шаруашылығы өнімдерінің экспортын дамыту мақсатында бәсекеге қабілетті өнімді бастапқы қайта өңдеу, сақтау мен өткізу үшін қолайлы жағдай және инфрақұрылым жасау жолымен ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді (бұдан әрі – АШТӨ) мемлекеттік қолдаумен барынша қамтуды қамтамасыз ету қажет.

9) эффективное использование водных ресурсов
10) эффективное использование земельных ресурсов
11) повышение уровня технической оснащенности
12) увеличение и расширение ассортимента производства удобрений, необходимых для сохранения и улучшения плодородия почв и повышения урожайности в растениеводстве
13) развитие торгово-логистической инфраструктуры
14) трансферт эффективных зарубежных технологий
15) информационно-маркетинговое обеспечение
16) научное и кадровое обеспечение
Сроки реализации
2017-2021 годы
Целевые индикаторы
Достижение в 2021 году следующих показателей:
1) рост производительности труда в сельском хозяйстве на 34% в реальном выражении к уровню 2015 года;
2) рост валовой продукции (услуг) сельского хозяйства на 30% в реальном выражении к уровню 2015 года;
3) рост производства продукции растениеводства на 33% в реальном выражении к уровню 2015 года;
4) рост производства продукции животноводства на 27% в реальном выражении к уровню 2015 года;
5) рост производства продукции аквакультуры в 6,5 раз в реальном выражении к уровню 2015 года;
6) рост оптовой торговли продовольственными товарами на 29% к уровню 2015 года.
Источники и объемы финансирования
Общие расходы, предусмотренные в республиканском и местных бюджетах на реализацию Программы в 2017-2021 годах, составят всего 2 374,2 млрд. тенге (РБ – 1 216 млрд. тенге*, МБ – 904 млрд. тенге*, другие источники – 306,2 млрд. тенге), в т.ч.:
2017 год:
всего – 359,7 млрд. тенге;
РБ – 198,2 млрд. тенге;
МБ – 144,5 млрд. тенге;
другие источники – 17,0 млрд. тенге;
2018 год:
всего – 397,9 млрд. тенге;
РБ – 202,0 млрд. тенге;
МБ – 151,0 млрд. тенге;
другие источники – 44,9 млрд. тенге;
2019 год:
всего – 429,4 млрд. тенге;
РБ – 207,9 млрд. тенге;
МБ – 158,4 млрд. тенге;
другие источники – 63,1 млрд. тенге;
2020 год:
всего – 558,8 млрд. тенге;
РБ – 281,6 млрд. тенге;
МБ – 193,6 млрд. тенге;
другие источники – 83,6 млрд. тенге;
2021 год:
всего – 628,4 млрд. тенге;
РБ – 326,3 млрд. тенге;
МБ – 204,5 млрд. тенге;
другие источники – 97,6 млн. тенге.
* – суммы будут уточняться в соответствии с государственным бюджетом на соответствующий финансовый год
2. Введение
АПК является одним из важных секторов экономики, который формирует продовольственную и экономическую безопасность страны, а также трудовой и поселенческий потенциал сельских территорий.
АПК Республики Казахстан (далее – РК) имеет хорошие перспективы для дальнейшего развития: усиливаются экспортные позиции масличного, мясного секторов, а по зерну и муке Казахстан в кратчайшие сроки вошел в число крупнейших стран-экспортеров в мире. Членство Казахстана в Евразийском экономическом союзе (далее - ЕАЭС) и Всемирной торговой организации (далее - ВТО) создает возможности и одновременно предъявляет высокие требования к конкурентоспособности как на внутреннем, так и внешних рынках. В этой связи роль государственного регулирования АПК крайне важна.
За период независимости были разработаны девять программных документов, на основе которых реализовывалась государственная политика в сфере АПК: Программа социально-экономического развития "Аул" на 1991-1995 годы и на период до 2000 года, Концептуальная программа развития АПК на 1993-1995 годы и до 2000 года, Программа развития сельскохозяйственного производства на 2000-2002 годы, Государственная агропродовольственная программа на 2003-2005 годы, Государственная программа развития сельских территорий на 2004-2010 годы, Концепция устойчивого развития АПК на 2006-2010 годы, Программа первоочередных мер по реализации Концепции устойчивого развития АПК РК на 2006-2010 годы, Программа развития АПК на 2010-2014 годы и Программа по развитию АПК в РК "Агробизнес – 2017".
В целях увеличения объемов сельхозпроизводства с акцентом на наиболее востребованные виды продуктов питания и развитие экспорта переработанной сельскохозяйственной продукции, в предстоящий период необходимо обеспечить максимальный охват сельхозтоваропроизводителей (далее – СХТП) государственной поддержкой путем создания благоприятных условий и инфраструктуры для производства первичной переработки, хранения и сбыта конкурентоспособной продукции.

Осы ҚР АӨК-сін дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Мемлекет басшысының 2016 жылғы 9 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысында берген тапсырмасына, «100 нақты қадам» Ұлт жоспарында белгіленген Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттарына және «Қазақстан-2050» стратегиясына сәйкес әзірленді.
Осылайша, аталған Бағдарлама ауыл шаруашылығы өнімдерінің аса қажетті түрлері бойынша халықтың ішкі қажеттілігін қамтамасыз етуге, мақсатқа бағытталған экспорттық саясатты айқындауға бағытталатын болады.
Бағдарлама АӨК-ні дамытудың «Агробизнес-2017» бағдарламасы мен Қазақстанның су ресурстарын басқару мемлекеттік бағдарламасын интеграциялау негізінде әзірленді.
3. Ағымдағы ахуалды талдау
Ауыл шаруашылығында елдің жалпы ішкі өнімінің (бұдан әрі – ЖІӨ) шамамен 5%-ы жасалады. 2015 жылы ауыл шаруашылығы өнімдерінің жалпы шығарылымы 3,3 трлн. теңгені құрады, бұл нақты мәнде 2011 жылдың деңгейінен 4,1 %-ға төмен.
1-диаграмма. Жалпы ауыл шаруашылығы өнімдерінің серпіні, млрд. теңге
Саланың жалпы өнімі құрылымында жеке қосалқы шаруашылықтар өнімінің жоғары үлесі байқалады. Қазақстанда өндірілген ауыл шаруашылығы өнімінің 80%-ға жуығы қайта өңделместен шикізат түрінде өткізіледі, ал дайын өнімнің бәсекеге қабілеттілігі төмен.
АӨК саласын SWOT талдау
Күшті жақтары Әлсіз жақтары
- Қазақстан аумағы бойынша әлемде тоғызыншы орынды иеленеді;
- Қазақстан жан басына шаққандағы жыртылған жерлердің алаңы бойынша әлемде екінші орынды иеленеді;
- Қазақстан астық пен ұн бойынша ірі экспорттаушылардың қатарына кіреді;
- ауыл халқының көптігі (барлық халықтың 43%-ы), жұмыспен қамтылғандардың жоғары үлесі (жұмыспен қамтылған халықтың 18%-ы);
- ТМД және Орталық Азия елдерінің өткізу нарықтарының азық-түлік өнімдеріне деген жоғары әлеуетті сұранысы;
- АӨК жалпы өнімінің тұрақты өсімі;
- органикалық өнім өндірісі мен экспортының жоғары әлеуеті.
- елдің ЖІӨ-сінің төмен үлесі (4,8%);
- сауданың, оның ішінде экспорттық сауданың дамымағандығы;
- ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды енгізудің төмен деңгейі;
- ветеринария және тамақ қауіпсіздігі деңгейінің төмендігі;
- жоғары капитал сыйымдылығы;
- өзін-өзі ақтау мерзімінің ұзақтығы;
- табиғи-климаттық жағдайларға тәуелділік;
- төмен еңбек өнімділігі;
- АШТӨ табысының төмен деңгейі.
Мүмкіндіктер Қауіп-қатерлер
- халық санының өсуіне және тамақтану құрылымының өзгеруіне байланысты ауыл шаруашылығы өнімдерінің барлық түрлерінің көлемін ұлғайту мүмкіндігі;
- АШТӨ-ні және ауыл шаруашылығы кооперативтерін тиімді мемлекеттік қолдауды қалыптастыру;
- перспективалы салалар бойынша жеткізілімдер географиясын және экспорт көлемін кеңейту.
- табиғи-климаттық жағдайлардың қолайсыз өзгерістері, ауа-райы жағдайларының тұрақсыздығы;
- жануарлар мен өсімдіктер ауруларының таралуы және табиғи ортаның ластануы;
- ДСҰ-ға кіруге байланысты жекелеген өнім түрлері бойынша халықаралық нарықтардағы бәсекелестіктің өсуі;
- саланы тиімсіз мемлекеттік реттеу тәуекелі.

Настоящая Государственная программа развития АПК РК на 2017 – 2021 годы (далее – Программа) разработана в соответствии с поручением Главы государства, данным на расширенном заседании Правительства РК от 9 сентября 2016 года, в соответствии со стратегическими целями развития РК, обозначенными в Плане нации "100 конкретных шагов" и Стратегии "Казахстан-2050".
Таким образом, данная Программа будет направлена на обеспечение внутренних потребностей населения по востребованным видам сельскохозяйственной продукции, определение целенаправленной экспортной политики.
Программа разработана на основе интеграции Программы по развитию АПК в РК "Агробизнес – 2017" и Государственной программы по управлению водными ресурсами Казахстана.
3. Анализ текущей ситуации
В сельском хозяйстве создается около 5% валового внутреннего продукта (далее – ВВП) страны. В 2015 году валовый выпуск продукции сельского хозяйства составил 3,3 трлн. тенге, что в реальном выражении ниже уровня 2011 года на 4,1 %.
Диаграмма 1. Динамика валовой продукции сельского хозяйства, млрд. тенге
В структуре валовой продукции отрасли наблюдается высокая доля продукции личных подсобных хозяйств. Около 80% произведенной в Казахстане продукции сельского хозяйства реализуется в виде сырья, без переработки, а готовая продукция имеет слабую конкурентоспособность.
SWOT-анализ отрасли АПК
Сильные стороны
Слабые стороны
- по площади территории Казахстан занимает девятое место в мире;
- по площади пахотных земель на душу населения Казахстан занимает второе место в мире;
- Казахстан входит в число крупнейших экспортеров по зерну и муке;
- многочисленность сельского населения (43% от всего населения), высокая доля занятых (18% от занятого населения);
- большой потенциальный спрос на продовольственную продукцию рынков сбыта стран СНГ и Центральной Азии;
- постоянный рост валового продукта АПК;
- высокий потенциал производства и экспорта органической продукции.
- низкая доля в ВВП страны (4,8%);
- неразвитость торговли, в том числе экспортной;
- низкий уровень внедряемости научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
- недостаточный уровень ветеринарной и пищевой безопасности;
- высокая капиталоемкость;
- длительный срок окупаемости;
- зависимость от природно-климатических условий;
- низкая производительность труда;
- низкий уровень прибыльности СХТП.
Возможности
Угрозы
- возможность увеличения объемов по всем видам сельскохозяйственной продукции в связи с растущей численностью и изменением структуры питания населения;
- формирование эффективной государственной поддержки СХТП и сельскохозяйственных кооперативов;
- расширение географии поставок и объемов экспорта по перспективным отраслям.
- неблагоприятные изменения природно- климатических условий, нестабильность погодных условий;
- распространение заболеваний животных и растений и загрязнение природной среды;
- рост конкуренции на международных рынках по отдельным видам продукции в связи со вступлением в ВТО;
- риск неэффективного государственного регулирования отрасли.

3.1. Ішкі нарықтың және экспорттың АӨК өнімімен қамтамасыз
етілуі және ауыл шаруашылығы кооперациясы
Жалпы азық-түлік тауарларының өндіріс көлемінің орташа жылдық өсу қарқыны халықтың тұтынысы мен кірісінің өсу қарқынына үлгермейді, осының нәтижесінде нарықтағы бос тауаша импорт есебінен толтырылады және оның үлесі ішкі тұтынуда едәуір жоғары күйінде қалып отыр.
Тамақ өнімдері өндірісінің жалпы шығарылымы 2015 жылы 1,1 трлн. теңгені құрады, бұл нақты мәнде 2011 жылдың деңгейінен 12,5 %-ға жоғары.
Тамақ өнімдерін өндіру құрылымындағы негізгі үлес астықты қайта өңдеу саласына (22,3%), сүт (16,7%), нан және нан-тоқаш (15%), етті қайта өңдеу (13,6%), май-тоң май (7,9%), жеміс-көкөніс (7,6%) салаларына және өзге салаларға (16,9%) тиесілі.
2-диаграмма. 2015 жылғы ақшалай мәндегі ауыл шаруашылығы
өнімін қайта өңдеу өнімінің өндірісі, млн. теңге
Елдің ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнеркәсібі өнімдері бойынша сыртқы саудадағы тауар айналымының көлемі 2015 жылы 3,2 млрд. АҚШ долларын құрады, бұл 2011 жылдың көлемінен (3,8 млрд. АҚШ доллары) 17,7%-ға төмен.
Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнеркәсібі өнімдері бойынша экспорт көлемі 6,5%-ға (1,0 млрд. АҚШ долларынан 0,9 млрд. АҚШ долларына дейін) азайды.
Импорт көлемі 2015 жылы 2011 жылмен салыстырғанда 21,6%-ға азайды және 2,3 млрд. АҚШ долларын құрады.
Анағұрлым жоғары технологиялы өндіріс бойынша импорттың жоғары үлесі сақталуда. Орташа есеппен бес жылда мал шаруашылығы өнімін қайта өңдеу өнімдері бойынша импорттың анағұрлым жоғары үлесі ірімшік пен сүзбеге (51 %), шұжық өнімдеріне (46%), ет және ет-өсімдік консервілеріне (40%) және сары майға (36,4 %) тиесілі. Өсімдік шаруашылығы өнімін қайта өңдеу өнімдері бойынша импорттың анағұрлым жоғары үлесі қант (42%) бойынша байқалады, ал құрақ қант шикізатын әкелу есебінен импорт 97%-ға дейін жетеді. Бұл ретте қант зауыттарының өндірістік қуаттары 37,1%-ға жүктелген. 2015 жылы жеміс пен көкөністі қайта өңдейтін кәсіпорындардың жүктелуі 27% деңгейінде болғанда жеміс-көкөніс консервілерінің импорты 98,7 мың тоннаны немесе ішкі тұтынудың 84%-ын құрады. Ішкі тұтынудағы май-тоң май өнімдері импортының үлесі 30-40%-ға жетеді. Бұл ретте, май-тоң май кәсіпорындарының қуаты 45-50%-ға жүктелген. Өндірістік қуатты жүктеуге арналған сапалы шикізаттың жетіспеушілігі проблемасы жалпы барлық қайта өңдеу саласы үшін өткір мәселе. Жарма мен ұн өндірісі ішкі тұтынуды толығымен қамтамасыз етеді(осы Бағдарламаға 1-қосымшаны қараңыз).
3-диаграмма. АӨК өнімдерінің экспорты, импорты және
сальдосы, млрд. АҚШ доллары

3.1. Обеспеченность внутреннего рынка и экспорта продукцией АПК и сельскохозяйственная кооперация
Среднегодовые темпы роста объемов производства продовольственных товаров в целом не успевают за темпами роста потребления и доходов населения, в результате чего свободная ниша на рынке восполняется за счет импорта и его доля во внутреннем потреблении остается весьма существенной.
Валовый выпуск производства продуктов питания в 2015 году составил 1,1 трлн. тенге, что в реальном выражении выше уровня 2011 года на 12,5 %.
Основную долю в структуре производства пищевых продуктов занимают зерноперерабатывающая отрасль (22,3%), молочная (16,7%), хлебобулочная (15%), мясоперерабатывающая (13,6%), масложировая (7,9%), плодоовощная (7,6%) и прочие отрасли (16,9%).
Диаграмма 2. Производство продуктов переработки сельскохозяйственной продукции в денежном выражении в 2015 году, млн. тенге
Объем внешнеторгового товарооборота по продуктам переработки сельскохозяйственного сырья и пищевой промышленности страны в 2015 году составил 3,2 млрд. долл. США, что на 17,7% меньше объема 2011 года (3,8 млрд. долл. США).
Объем экспорта по продуктам переработки сельскохозяйственного сырья и пищевой промышленности уменьшился на 6,5% (с 1,0 до 0,9 млрд. долл. США).
Объем импорта в 2015 году по сравнению с 2011 годом уменьшился на 21,6% и составил 2,3 млрд. долл. США.
Высокая доля импорта сохраняется по наиболее высокотехнологичным производствам. В среднем за пять лет по продуктам переработки животноводческой продукции наибольшая доля импорта приходится на сыры и творог (51%), колбасные изделия (46%), мясные и мясорастительные консервы (40%) и сливочное масло (36,4%). По продуктам переработки растениеводческой продукции наибольшая доля импорта отмечается по сахару (42%), а с учетом завоза тростникового сахара-сырца импорт достигает 97%. При этом производственные мощности сахарных заводов загружены на 37,1%. Импорт плодоовощных консервов в 2015 году составил 98,7 тыс. тонн или 84% от внутреннего потребления, при загруженности предприятий по переработке плодов и овощей на уровне 27%. Доля импорта во внутреннем потреблении масложировой продукции достигает 30-40%. При этом, мощности масложировых предприятий загружены на 45-50%. Проблема нехватки качественного сырья для загрузки производственных мощностей остро стоит для всей перерабатывающей отрасли в целом. Производство крупы и муки полностью обеспечивает внутреннее потребление (см. приложение 1 к настоящей Программе).
Диаграмма 3. Экспорт, импорт и сальдо продукции АПК, млрд. долларов США

Қайта өңделген немесе консервіленген картоп өндірісінің көлемі 0,4 мың тоннаны, ішкі тұтынудағы импорт үлесі 98%-ды құрады. Картопты қайта өңдеу кәсіпорындарының өндірістік қуаты 23%-ға жүктелген.
Жаңа ауланған, салқындатылған және мұздатылған балықтың ішкі нарығы 70 мың тонна деңгейінде бағаланады. Ішкі тұтынудағы импорттың үлесі 75%-ды құрайды.
Балықты қайта өңдейтін кәсіпорындардың қуаты жылына 64 мың тоннаны,жүктелуі 43%-ды құрайды.
Қайта өңдеу қуаттылықтарын орналастыру ірі балық кәсіпшілігі су айдындарына байланыстырылған. Балық шығарылымының негізгі көлемі Атырау және Қызылорда облыстарына тиесілі.
2015 жылы жаңа ауланған, салқындатылған немесе мұздатылған балықтың өндіріс көлемі 24,7 мың тоннаны, дайындалған немесе консервіленген балық өндірісінің көлемі 9,4 мың тоннаны құрады.
Экспорт 52,6 млн. АҚШ доллары сомасына 24,5 мың тоннаны құрады. Балық және балық өнімдерінің импорты 61,5 млн. АҚШ доллары сомасына
52,2 мың тоннаны құрады (осы Бағдарламаға 2-қосымшаны қараңыз).
4-диаграмма.2015 жылы қайта өңдеу өнімдерін өндіру және өткізу, %
Жүргізілген талдау тамақ өнімдерінің ішкі нарығында,оның ішінде отандық кәсіпорындарда дәстүрлі түрде шығарылатын сары май мен өсімдік майы, ірімшік пен сүзбе, шұжық өнімдері мен қант, жеміс-көкөніс және ет консервілері сияқты азық-түлік тауарларының түрлері бойынша айтарлықтай дәрежеде импорт барын көрсетеді. Бұл ретте елімізде өндірілетін ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу үлесінің төмендігі және қайта өңдеуші кәсіпорындардың өндірістік қуатының жете жүктелмегендігі байқалады.
АӨК-ні техникалық реттеу саласында ЕАЭО шеңберінде 12 техникалық регламент және оларға стандарттар тізбесі қабылданды. АӨК-нің негізгі өнім түрлеріне арналған ЕАЭО-ның таға да 4 техникалық регламентін әзірлеу жоспарлануда. Аталған регламенттер АӨК өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында әзірленуде.Алайда сапасыз өнім өткізу фактілері бар.
Қалыптасқан жағдайдың негізгі себептерінің бірі АШТӨ-ден алынған өнімді дайындау мен ауыл шаруашылығы шикізатын өңдеуші кәсіпорындарды қоса алғанда, өткізу нарығына жылжыту жүйесінің дамымағандығы болып табылады. Өткізу желісіндегі делдалдар рөлінің күшеюі өндірушілер мен шикізатты қайта өңдеушілердің өзара байланысын толықтай жойды. Ауыл шаруашылығы өнімдеріне деген төмен сатып алу бағасы олардың өндіріс көлемін ұлғайтуды ынталандырмайды, бұл нәтижесінде ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеудің төмен үлесіне, қайта өңдеуші кәсіпорындар қуатының жете жүктелмеуіне және соңында азық-түлік тауарлары импортының жоғары үлесіне алып келеді.
Ұсақ және орта отандық АШТӨ-нің өнімі сапасы және орамы жағынан шетелдік жеткізушілерге біршама жол береді және олармен табысты түрде бәсекелесуге қабілетсіз. Көптеген шаруашылықтар қаржының және білікті кадрлардың жетіспеуіне, санитариялық талаптарды орындау үшін жоғары шығындардың қажет етілуіне, салық заңнамасының жетілдірілмеуіне байланысты өздерінің етін, сүті мен басқа да өнімдерін қайта өңдеуді ұйымдастыра алмайды. Өзінің сауда желісінің болмауы да әсер етеді, оны құру және ұстау әр кәсіпорын үшін қолжетімді бола бермейді.
Көрсетілген проблемаларды шешудің аса тиімді құралы АШТӨ кооперациясы болып табылады.
2015 жылғы қазанда «Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы» ҚР Заңы қабылданғанға дейін ауыл кооперациясын дамытуды мемлекеттік қолдау тетігінің екі моделі қолданыста болды:

Объем производства картофеля переработанного и консервированного составил 0,4 тыс. тонн, доля импорта во внутреннем потреблении - 98%. Производственные мощности предприятий по переработке картофеля загружены на 23%.
Внутренний рынок свежей, охлажденной и замороженной рыбы оценивается на уровне 70 тыс. тонн. Доля импорта во внутреннем потреблении составляет 75%.
Мощности предприятий по переработке рыбы составляют 64 тыс. тонн в год, загруженность – 43%.
Размещение рыбоперерабатывающих мощностей привязано к крупным промысловым водоемам. Основной объем выпуска приходится на Атыраускую и Кызылординскую области.
В 2015 году объем производства рыбы свежей, охлажденной или мороженной составил 24,7 тыс. тонн, рыбы приготовленной или консервированной 9,4 тыс. тонн.
Экспорт составил 24,9 тыс. тонн на сумму 52,6 млн. долларов США. Импорт рыбы и рыбопродуктов составил 52,2 тыс. тонн на сумму 61,5 млн. долларов США (см. приложение 2 к настоящей Программе).
Диаграмма 4. Производство и реализация продуктов переработки в 2015 году, в %
Проведенный анализ показывает, что на внутреннем рынке продуктов питания в значительной степени присутствует импорт, причем и по тем видам продовольственных товаров, которые традиционно производились на отечественных предприятиях, – масло сливочное и растительное, сыры и творог, колбасные изделия и сахар, плодоовощные и мясные консервы. При этом отмечаются низкая доля переработки производимой в стране сельскохозяйственной продукции и недозагруженность производственных мощностей перерабатывающих предприятий.
В сфере технического регулирования АПК принято 12 технических регламентов в рамках ЕАЭС и перечней стандартов к ним. Запланирована разработка еще 4 технических регламентов ЕАЭС на основные виды продукции АПК. Данные регламенты разрабатываются с целью обеспечения безопасности продукции АПК. Однако имеются факты реализации некачественной продукции.
Одной из основных причин сложившейся ситуации является неразвитость системы заготовки и продвижения сельскохозяйственной продукции от СХТП к рынкам сбыта, включая предприятия по переработке сельскохозяйственного сырья. Усиление роли посредников в реализационной сети практически полностью исключило взаимосвязь производителей и переработчиков сырья. Низкие закупочные цены на сельскохозяйственную продукцию не стимулируют увеличение объемов их производства, что в итоге ведет к низкой доле переработки сельскохозяйственного сырья, недозагруженности мощностей перерабатывающих предприятий и в конечном счете к высокой доле импорта продовольственных товаров.
Продукция мелких и средних отечественных СХТП заметно проигрывает по качеству и упаковке и не в состоянии успешно конкурировать с зарубежными поставщиками. Организация собственной переработки мяса, молока и другой продукции не под силу большинству хозяйств из-за нехватки средств и квалифицированных кадров, необходимости высоких затрат для выполнения санитарных требований, несовершенства налогового законодательства. Сказывается отсутствие собственной торговой сети, создание и содержание которой не каждому предприятию доступны.
Наиболее эффективным инструментом решения указанных проблем является кооперация СХТП.
До принятия в октябре 2015 года Закона РК "О сельскохозяйственных кооперативах" действовали две модели механизма государственной поддержки развития сельской кооперации:

- Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі - ҚР АШМ) желісі бойынша «Аграрлық несие корпорациясы» АҚ арқылы ауылдық тұтыну кооперативтерін құруға 5-7 жылға 5%-бен жеңілдетілген кредит беру жолымен;
- «Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы»ҰК» АҚ өңірлік желілері («Оңтүстік», «Жетісу», «Ертіс», «Тобыл», «Батыс», «Сарыарқа», «Каспий») бойынша ауылдық тұтыну кооперативтеріне аграрлық сервистік қызмет ұсыну бойынша сервистік-дайындау орталықтарын (бұдан әрі –СДО) құру жолымен.
Алайда қабылданған мемлекеттік қолдау шараларына қарамастан ауылдық кооперация тиісті түрде дамымады.
Талдау олардың дамуын тежейтін негізгі проблемаларды анықтауға мүмкіндік берді:
- кооперациялардың артықшылығын және кооперативтердің жұмыс істеу тетіктерін түсіндіру бойынша жұмыстың жеткілікті түрде жүргізілмеуіне байланысты АШТӨмен ауыл тұрғындарының кооперативтендіруге сенбеуі;
- басқарушы персоналдың кәсіби даярлығының төмендігі және мамандардың жетіспеушілігі;
- мемлекеттің кооперативтендіру процестерін жеткілікті түрде ынталандырмауы;
- негізгі кооперативтік қағидаттардың (еріктілік, демократиялылық, 1 мүше = 1 дауыс және басқалар) бұзылуы;
- АШТӨ-ні өз мүшелеріне көрсетілетін қызметтерді ұсыну емес, жеңілдетілген кредит алу мақсатында біріктіру;
- бастамашы, кепіл беруші, кооперативтің нақты иесі, кооператив қызметінен түсетін барлық пайданы бөлуші болып табылатын бір ірі шаруашылықтың мүддесінде «жалған кооперативтер» құру, өйткені дәл сол шаруашылық өнімді сатып алуды және өткізуді жүзеге асырады;
- жеткіліксіз немесе өтімсіз кепілмен қамтамасыз ету;
- АШТӨ-ні ауыл шаруашылығы кооперативтеріне біріктіруге ынталандырудың жоқтығы, атап айтқанда кооперативтің коммерциялық емес деген мәртебесінің болуына байланысты кооперативтің таза кірісін оның мүшелері арасында бөлу мүмкіндігінің болмауы.
3.2. Өсімдік шаруашылығы
2015 жылы жалпы өсімдік шаруашылығы өнімінің көлемі 1,8 трлн. теңгені құрады, бұл нақты мәнде 2011 жылдың деңгейінен 10,5%-ға төмен. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің жалпы шығарылымы құрылымындағы саланың үлесі 55,2%-ды құрады.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңы соңғы 5 жылда 21 млн. гектарды құрады және болмашы ғана өзгерді, негізі өзгерістер оның құрылымынан алынып тасталды. Егістіктердің айтарлықтай үлесі бидайға берілген, бірақ монодақылдылықтан бас тартуға және басқа дақылдардың алаңын кеңейтуге бағытталған өсімдік шаруашылығын әртараптандыру саясатының арқасында 2011 жылдан бастап бидай егістіктері 2015 жылы 13,8 млн. гектардан 11,7 млн. гектарға дейін қысқарды (осы Бағдарламаға 3-қосымшаны қараңыз).
Көрсетілген жылдары арпаның алаңы 578,5 мың гектарға немесе
37,6%-ға, сұлы – 66,3 мың гектарға (45,2%), жүгері (маис) – 40,4 мың гектарға (41,0%), майлы дақылдар - 193,6 мың гектарға (10,7%), азықтық дақылдар – 1,0 млн. гектарға (40,8%), көкөніс-бақша дақылдары – 37,8 мың гектарға (19,2%), картоп – 6,2 мың гектарға (3,4 %) өсті.

- по линии Министерства сельского хозяйства РК (далее – МСХ РК) через АО "Аграрная кредитная корпорация" путем предоставления льготного кредитования под 5% на 5-7 лет на создание сельского потребительского кооператива;
- по линии региональных АО "НК "Социально-предпринимательская корпорация" ("Оңтүстік", "Жетысу", "Ертыс", "Тобол", "Батыс", "Сары-Арка", "Каспий") путем создания сервисно-заготовительных центров (далее – СЗЦ) по предоставлению агросервисных услуг сельским потребительским кооперативам.
Однако, несмотря на предпринятые меры государственной поддержки, сельская кооперация не получила должного развития.
Анализ позволил выявить основные проблемы, сдерживающие их развитие:
- недоверие СХТП и сельского населения к кооперированию из-за недостаточной работы по разъяснению преимуществ кооперации и механизмов функционирования кооперативов;
- низкая профессиональная подготовка управленческого персонала и недостаток специалистов;
- недостаточное стимулирование государством процессов кооперирования;
- нарушение основных кооперативных принципов (добровольность, демократичность, 1 член = 1 голос и др.);
- объединение СХТП с целью получения льготного кредита, а не для предоставления услуг своим членам;
- создание "лжекооперативов" в интересах одного крупного хозяйства, которое является инициатором, залогодателем, фактически собственником кооператива, распорядителем всей прибыли от деятельности кооператива, поскольку именно это хозяйство осуществляет закуп и сбыт продукции;
- недостаточное или неликвидное залоговое обеспечение;
- отсутствие стимулирования объединения СХТП в сельскохозяйственные кооперативы, в частности, отсутствие возможности распределения чистого дохода кооператива между его членами в связи с некоммерческим статусом кооператива.
3.2.Растениеводство
Объем валовой продукции растениеводства в 2015 году составил 1,8 трлн. тенге, что в реальном выражении ниже уровня 2011 года на 10,5%. Доля отрасли в структуре всего валового выпуска продукции сельского хозяйства составила 55,2%.
Посевная площадь сельскохозяйственных культур за последние 5 лет составляла порядка 21 млн. га и изменялась незначительно, основные изменения были отмечены в ее структуре. Значительная доля посевов была отведена пшенице, но благодаря политике диверсификации растениеводства, направленной на уход от монокультуры и расширение площадей других культур, с 2011 года посевы пшеницы сократились с 13,8 млн. га до 11,8 млн. га в 2015 году (см. приложение 3 к настоящей Программе).
За указанные годы возросли площади ячменя на 578,7 тыс. га или на 37,6%, овса – на 66,3 тыс. га (45,2%), кукурузы (маис) - на 40,4 тыс. га (41,0%), масличных – на 193,6 тыс. га (10,7%), кормовых – на 1,0 млн. га (на 40,8%), овощебахчевых культур – на 37,8 тыс. га (19,2%), картофеля – на 6,2 тыс. га (3,4%).

5-диаграмма.2011 – 2015 жылдардағы егіс алаңдарының серпіні,
млн. гектар
2011 – 2015 жылдары дәнді дақылдардың егіс алаңы 16,2 млн. гектардан 15,0 млн. гектарға дейін қысқарды. Осы бес жылда орташа жылдық астық жиналымы 18,8 млн. тоннаны құрады, бұл 2006 – 2010 жылдардағы ұқсас көрсеткіштен 10,1%-ға артық. Бұл ретте дәнді дақылдардың орташа түсімділігі 12,3 ц/гектарды (10,4%-ға артық) құрады (осы Бағдарламаға 4-қосымшаны қараңыз).
Майлы дақылдардың егіс алаңы 2015 жылы 2,0 млн. гектарды немесе жалпы егіс алаңының 9,5%-ын құрады. 2011 жылмен салыстырғанда майлы дақылдардың жалпы алаңындағы күнбағыстың үлес салмағы 15,6 пайыздық тармаққа қысқарды, бұл ретте рапстың үлесі – 3,6%пайыздық тармаққа, зығырдың үлесі 13,4%пайыздық тармаққа, сояның үлесі – 1,3%пайыздық тармаққа ұлғайды (осы Бағдарламаға 5-қосымшаны қараңыз).
2015 жылы азықтық дақылдар алаңы 3,5 млн. гектарды құрады, бұл
2011 жылдың деңгейінен 40,8%-ға артық. Жалпы егіс алаңына қарағанда азықтық дақылдардың егіс алаңының үлесі 2015 жылы 16,6 %-ды құрады, ол2011 жылы 11,8%-ды құраған болатын.
Көрсетілген кезеңде көпжылдық шөптер алаңы – 16,1%-ға, біржылдық шөптер алаңы 3,3 есеге өсті. Алайда азықтық дақылдардың жалпы жиналымы мал шаруашылығының қажеттілігін қамтамасыз ету үшін жеткіліксіз (осы Бағдарламаға 6-қосымшаны қараңыз).
2011 – 2015 жылдар аралығындағы кезеңде көкөніс дақылдарының егіс алаңы 8,4%-ға ұлғайды, бұл ретте көкөніс өндірісі 23,9%-ға ұлғайды. Ішкі тұтынудағы импорттың үлесі 2015 жылы 11%-ды құрады (осы Бағдарламаға 7-қосымшаны қараңыз).
6-диаграмма.2011 – 2015 жылдардағы майлы дақылдардың
егіс алаңдарының құрылымы және жалпы жиналымы
2015 жылы жабық топырақтағы құрылыстардың алаңы 967,8 гектарды, жылыжай көкөністерінің жалпы жиналымы 147,7 мың тоннаны құрады, бұл 2011 жылмен салыстырғанда 120 мың тоннаға артық. Халықтың жылыжай көкөністерімен қамтамасыз етілуі 60%-ды құрайды.
2015 жылы картоптың егіс алаңы 190,6 мың гектарды, жалпы жиналымы 3 521,1 мың тоннаны құрады, бұл 2011 жылдың деңгейінен тиісінше 3,4% және 14,5%-ға артық (осы Бағдарламаға 8-қосымшаны қараңыз).Бұл ретте, ірі АШТӨ өндіретін картоп толығымен қалалардың нарықтарына, тұқымға және экспортқа кетеді.
2015 жылы жеміс-жидек дақылдары мен жүзімдіктердің алаңы 57,5 мың гектарды, жалпы жиналымы 280,2 мың тоннаны құрады, бұл 2011 жылдың деңгейінен тиісінше 5,3% және 19,2%-ға артық. Көрсетілген көлем республика халқының қажеттілігін 54%-ға қамтамасыз етуге мүмкіндік берді, ал тапшылық импорттық өнімдер есебінен жабылады (осы Бағдарламаға 9-қосымшаны қараңыз).

Диаграмма 5. Динамика посевных площадей за 2011-2015 годы, млн. га
За 2011– 2015 годы посевная площадь зерновых культур сократилась с 16,2 до 15,0млн. га. За эти 5 лет среднегодовой сбор зерна составил 18,8 млн. тонн, что на 10,1% больше аналогичного показателя за 2006 – 2010 годы. При этом средняя урожайность зерновых культур составила 12,3 ц/га (больше на 10,4%) (см. приложение 4 к настоящей Программе).
Посевная площадь масличных культур в 2015 году составила 2,0 млн. га или 9,6% от общей посевной площади. В сравнении с 2011 годом удельный вес подсолнечника в общей площади масличных уменьшился на 15,6 процентных пунктов, при этом доля рапса увеличилась на 3,6 процентных пунктов, льна – на 13,4 процентных пунктов, сои – на 1,3 процентных пунктов (см. приложение 5 к настоящей Программе).
В 2015 году площадь кормовых культур составила 3,5 млн. га, что на 40,8% больше уровня 2011 года. Доля посевных площадей кормовых культур к общей посевной площади составила 16,6% против 11,8% в 2011 году.
За указанный период площади многолетних трав возросли на 16,1%, однолетних трав – в 3,3 раза. Однако, валовой сбор кормовых культур недостаточен для обеспечения потребности животноводства (см. приложение 6 к настоящей Программе).
За период с 2011 по 2015 годы увеличилась посевная площадь овощных культур на 8,4%, при этом производство увеличилось на 23,9%. Доля импорта во внутреннем потреблении в 2015 году составила 11% (см. приложение 7 к настоящей Программе).
Диаграмма 6. Структура посевных площадей и валового сбора масличных культур в среднем за 2011-2015 годы
Площадь сооружений закрытого грунта в 2015 году составила 967,8 га, валовой сбор тепличных овощей – 147,7 тыс. тонн, что на 120 тыс. тонн больше, чем в 2011 году. Обеспеченность населения в тепличных овощах в период межсезонья составляет 60%.
В 2015 году посевная площадь картофеля составила 190,6 тыс. га, валовой сбор – 3 521,1 тыс. тонн, что больше уровня 2011 года на 3,4% и 14,5%, соответственно (см. приложение 8 к настоящей Программе). При этом картофель, производимый крупными СХТП, полностью идет на рынки городов, семена и экспорт.
В 2015 году площади плодово-ягодных культур и виноградников составили 57,5 тыс. га, валовой сбор – 280,2 тыс. тонн, что больше уровня 2011 года на 5,3% и 19,2% соответственно. Указанный объем позволяет обеспечить потребность населения республики на 54%, дефицит покрывается за счет импортной продукции (см. приложение 9 к настоящей Программе).

2015 жылы қант қызылшасының егіс алаңы 9,2 мың гектарды құрады, бұл 2011 жылдың деңгейінен 49,5%-ға аз. 2011 – 2015 жылдар кезеңінде қант қызылшасы өндірісінің орташа жылдық көлемі 122,9 мың тоннаны құрады, бұл 2006 – 2010 жылдар көрсеткіштерімен салыстырғанда 99,5 мың тоннаға немесе 45%-ға аз. Қант қызылшасы өндірісі көлемінің жеткіліксіздігі себебінен республикаға жыл сайын орта есеппен 255 мың тонна көлемінде құрақ қант шикізаты импортталады (осы Бағдарламаға 10-қосымшаны қараңыз).
Шитті мақта өндірісі Оңтүстік Қазақстан облысында шоғырланған.
2011 – 2015 жылдар аралығындағы кезеңдегі әртараптандыру бойынша қабылданған шаралар шеңберінде мақтаның егіс алаңдарының төмендеуі
61,3 мың гектарды немесе 38,2%-ды құрады, орташа жылдық түсімділік
25,9 ц/гектар болғанда шитті мақтаның жалпы жиналымы 62,1 мың тоннаға немесе 18,5%-ға азайды (осы Бағдарламаға 11-қосымшаны қараңыз).
Республикада ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдарын өндіру мен өткізуді 362 аттестатталған тұқым өндіруші жүзеге асырады, бұл ретте басым көпшілігі (74%) дәнді дақылдар тұқымын өндірумен айналысады, майлы дақылдар бойынша 66 субъект, азықтық шөптер бойынша – 55, жүгері бойынша – 9, қант қызылшасы бойынша - 2 субъект аттестатталған. Осыған байланысты, республикада өндірілген көрсетілген дақылдар тұқымдарының көлемі оларға деген қажеттілікті жаппайды және тұқым импортының айтарлықтай үлесі байқалады.
7-диаграмма.Әр түрлі репродукцияның тұқымдары себілген
егістер үлесі, %
2015 жылдан бастап тұқым шаруашылығын субсидиялау тетігінің өзгеруіне, ең төменгі нормалар бойынша 1-репродукциялы тұқымдарды субсидиялауға көшуге байланысты элиталық тұқымдар себілген алаңдар үлесі төмендеді. Айталық, 2011 жылы аталған көрсеткіш 4,4%-ды, 2014 жылы – 6,3%-ды, 2015 жылы – 3,4%-ды құраған болатын (осы Бағдарламаға 12-қосымшаны қараңыз).
Органикалық тыңайтқыштар енгізілген алаң 2015 жылы шамамен 69 мың гектарды құрады, бұл 2011 жылдың деңгейінен 29,1%-ға төмен. Егіс алаңы 21-22 млн. гектар болған кездегі республиканың органикалық тыңайтқыштарға деген жыл сайынғы қажеттілігі ғылыми-негізделген енгізу нормасы гектарына 5 тонна жағдайында шамамен 100-110 млн. тоннаны құрайды.
8-диаграмма. Тыңайтқыштарды қолдану серпіні
2011 – 2015 жылдары орташа есеппен жыл сайын 109,1 мың тонна әсер етуші заттағы минералды тыңайтқыш енгізілді. Ауыл шаруашылығының минералды тыңайтқыштарға деген жыл сайынғы қажеттілігі әсер етуші затта 1,0 млн. тоннаны немесе нақты салмақта шамамен 2,5 млн. тоннаны құрайды. Бұл ретте, 48%-ы азотты тыңайтқыштардың үлесіне, 51%-ы фосфорлы тыңайтқыштардың үлесіне және 1%-ы калийлі тыңайтқыштардың үлесіне тиесілі (осы Бағдарламаға 13-қосымшаны қараңыз).
9-диаграмма. Өсімдік шаруашылығын субсидиялау серпіні,
млрд. теңге
Өсімдік шаруашылығындағы субсидиялау құралдары басым ауыл шаруашылығы дақылдары мен бақтарды гектарлық субсидиялауға бағытталған. Сонымен бірге, талдау бұл субсидиялау түрінің төмен тиімділігін көрсетіп отыр: біріншіден, ол АШТӨ-ні агротехнологиялар деңгейін арттыруға және өндіретін өнім түсімділігі мен сапасын арттыруға ынталандырмайды; екіншіден, ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – ВАК) мүшелері гектарлық субсидия туралы шешімді көбіне егістердің бар-жоғын іс жүзінде тексерместен қабылдайды; үшіншіден, АШТӨ орындалған жұмыстар көлемін (егістер алаңының көлемдерін) жоғарылатып көрсетеді.
Бұдан басқа, өсімдік шаруашылығында минералды тыңайтқыштар, гербицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) және биопрепараттар, тұқымдар, шитті мақта мен мақта талшығының сапасын сараптауға арналған шығындар құны, сондай-ақ ақ қант өндіру үшін қант қызылшасын сатып алу субсидияланады (осы Бағдарламаға 14-қосымшаны қараңыз).

В 2015 году посевная площадь сахарной свеклы составила 9,2 тыс. га, что на 49,5% меньше уровня 2011 года. За период 2011-2015 годы среднегодовой объем производства сахарной свеклы составил 122,9 тыс. тонн, что на 99,5 тыс. тонн или 45% меньше по сравнению с показателем за 2006-2010 годы. По причине недостаточности объемов производства сахарной свеклы в республику ежегодно в среднем импортируется тростниковый сахар-сырец объемом 255 тыс. тонн (см. приложение 10 к настоящей Программе).
Производство хлопка-сырца сосредоточено в Южно-Казахстанской области. В рамках принятых мер по диверсификации за период с 2011 по 2015 годы снижение посевных площадей хлопчатника составило 61,3 тыс. га или 38,2%, валовой сбор хлопка-сырца уменьшился на 62,1 тыс. тонн или 18,5% при среднегодовой урожайности 25,9 ц/га (см. приложение 11 к настоящей Программе).
В республике производство и реализацию семян сельскохозяйственных культур осуществляют 362 аттестованных производителя семян, при этом подавляющее большинство (74%) занимается производством семян зерновых культур, по масличным культурам аттестовано 66 субъектов, кормовым травам – 55, кукурузе – 9, сахарной свекле – 2. В этой связи производимые в республике объемы семян указанных культур не покрывают потребность в них и наблюдается значительная доля импорта семян.
Диаграмма 7. Доля посевов, засеянных семенами различных репродукций, %
В связи с изменением с 2015 года механизма субсидирования семеноводства с переходом на субсидирование семян 1 репродукции по минимальным нормам снизилась доля посевов, засеянных элитными семенами. Так, в 2011 году данный показатель составил 4,4%, в 2014 году - 6,3%, в 2015 году - 3,4% (см. приложение 12 к настоящей программе).
Площадь внесения органических удобрений в 2015 году составила порядка 69 тыс. га, что ниже уровня 2011 года на 29,1%. Ежегодная потребность республики в органических удобрениях при площади пашни
21 – 22 млн. га составляет порядка 100 – 110 млн. тонн при научно-обоснованной норме внесения 5 тонн/га.
Диаграмма 8. Динамика применения удобрений
В среднем за 2011-2015 годы ежегодно вносилось порядка 109,1 тыс. тонн минеральных удобрений в действующем веществе. Ежегодная потребность сельского хозяйства в минеральных удобрениях составляет 1,0 млн. тонн в действующем веществе или порядка 2,5 млн. тонн в физическом весе. При этом на долю азотных удобрений приходится 48%, на долю фосфорных – 51%, на долю калийных удобрений – 1% (см. приложение 13 к настоящей Программе).
Диаграмма 9. Динамика субсидирования растениеводства, млрд. тенге
Инструменты субсидирования в растениеводстве направлены на погектарное субсидирование сельскохозяйственных приоритетных культур и садов. Вместе с тем, анализ показал низкую эффективность этого вида субсидирования: во-первых, он не стимулирует СХТП к повышению уровня агротехнологий и повышению урожайности и качества производимой продукции; во-вторых, зачастую решения по гектарной субсидии принимаются членами межведомственной комиссии (далее – МВК) без фактической проверки наличия посевов; в-третьих, СХТП завышают объемы выполненных работ (размеры площади посевов).
Кроме того, в растениеводстве субсидируются стоимость минеральных удобрений, гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, семян, затрат на экспертизу качества хлопка-сырца и хлопка-волокна, а также закуп сахарной свеклы для производства белого сахара (см. приложение 14 к настоящей Программе).

Республикада фитосанитариялық қауіпсіздік қанағаттанарлық деңгейде. Зиянкестермен күрестің биологиялық әдістерін қолдану дамуда. Сонымен бірге, ошақтары соңғы жылдары оқшау түрде ұлғайған карантиндік объектілердің жаңа түрлері (жеміс ағаштарының бактериялы күйігі, оңтүстік америкалық қызанақ күйесі) анықталды. Карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдердің таралу алаңы 2016 жылғы жағдай бойынша 5 085,4 мың гектарды құрайды (осы Бағдарламаға 15-қосымшаны қараңыз).
АШТӨ жерлеріндегі карантиндік арамшөптерді қоспағанда, карантиндік объектілер мен аса қауіпті организмдерге қарсы химиялық өңдеулер жүргізу жөніндегі іс-шаралар республикалық бюджет (бұдан әрі – РБ) есебінен қаржыландырылады. Зиянды организмдерге қарсы іс-шаралар жергілікті бюджет (бұдан әрі –ЖБ) есебінен қаржыландырылады. Карантиндік объектілермен және аса қауіпті зиянды организмдермен күрес фитосанитариялық саламаттылықты қамтамасыз ету процесіне АШТӨ-ні тікелей тарту жолымен жүзеге асырылады.
10-диаграмма. Қазақстан Республикасы аумағында жекелеген
карантиндік объектілердің таралу серпіні, гектар
Салада мынадай проблемалар бар:
1. Ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңдарын әртараптандырудың жеткіліксіз қарқыны.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ұтымсыз пайдаланылуы.
3. Ұсынылатын ғылыми негізделген ауыспалы егістердің сақталмауы.
4. Тұқым шаруашылығының жеткіліксіз дамуы.
5. АШТӨ-нің химиялау құралдарын (тыңайтқыштар, пестицидтер және т.б.) жеткіліксіз қолдануы.
6. АШТӨ-нің техникалық және технологиялық жарақтандырылу деңгейінің төмендігі.
7. Негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарының жоғары емес түсімділігі.
8. Қолданылатын технологиялардың, стандарттардың, сертификаттау мен сапаны басқару жүйелерінің талаптарға сәйкес келмеуі.
9. Өңірлерге байланыстыра отырып, бақшаға жарамды аумақтарды айқындау бойынша жұмыстардың жеткіліксіздігі.
10. Аса қауіпті зиянды организмдерді есепке алудың, бақылаудың әлсіздігінен және олардың елге енуінен барлық дақылдық сорттардың арғы тегі жабайы алманың гендік қорын жоғалтып алу қатерінің болуы.
11. Фитосанитариялық заңнамада тыйымдар мен шектеулер енгізу тетігінің, фитосанитариялық тәуекелге талдау жүргізу нормаларының жоқтығы.
12. Зиянды, аса қауіпті организмдермен күресу жөніндегі фитосанитариялық іс-шараларды және карантиндік объектілерді оқшаулау мен жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу бойынша АШТӨ-нің фитосанитариялық сауаттылығы деңгейінің төмендігі.
13. ЕАЭО мен ДСҰ-ға мүшелік шеңберінде сауда әріптестері мен тауар айналымының кеңеюіне байланысты ҚР-да бұрын тіркелмеген карантиндік объектілердің интродукциялану және таралу тәуекелінің артуы.

В республике фитосанитарная безопасность находится на удовлетворительном уровне. Развивается применение биологических методов борьбы с вредителями. Вместе с тем, выявлены новые виды карантинных объектов (бактериальный ожог плодовых деревьев, южноамериканская томатная моль), очаги которых в последние годы локально увеличились. Площадь распространения карантинных объектов и особо опасных вредных организмов по состоянию на 2016 год составляет 5 085,4 тыс. га (см. приложение 15 к настоящей Программе).
Мероприятия по проведению химических обработок против карантинных объектов и особо опасных организмов, за исключением карантинных сорняков на землях СХТП, финансируются за счет республиканского бюджета (далее – РБ). Мероприятия против вредных организмов финансируются за счет местного бюджета (далее – МБ). Борьба с карантинными объектами и особо опасными вредными организмами осуществляется путем непосредственного вовлечения СХТП в процесс обеспечения фитосанитарного благополучия.
Диаграмма 10. Динамика распространения отдельных карантинных объектов на территории РК, га
В отрасли имеются следующие проблемы:
1. Недостаточные темпы диверсификации посевных площадей сельскохозяйственных культур.
2. Нерациональное использование земель сельскохозяйственного назначения.
3. Несоблюдение рекомендуемых научно-обоснованных севооборотов.
4. Недостаточное развитие семеноводства.
5. Недостаточное применение СХТП средств химизации (удобрения, пестициды и т.д.).
6. Низкий уровень технической и технологической оснащенности СХТП.
7. Невысокая урожайность основных сельскохозяйственных культур.
8. Несоответствие требованиям применяемых технологий, стандартов, систем сертификации и управления качеством.
9. Недостаток работ по определению садопригодных территорий с привязкой к регионам.
10. Наличие угрозы потери генофонда дикой яблони – прародительницы всех культурных сортов из-за слабого учета, контроля и проникновения в страну особо опасных вредных организмов.
11. Отсутствие в фитосанитарном законодательстве механизмов введения запретов и ограничений, норм по проведению анализа фитосанитарного риска.
12. Низкий уровень фитосанитарной грамотности СХТП по проведению фитосанитарных мероприятий по борьбе с вредными, особо опасными организмами и мероприятий по локализации и ликвидации карантинных объектов.
13. Повышение риска интродукции и распространения ранее не зарегистрированных в РК карантинных объектов с расширением торговых партнеров и товарооборота в рамках членства в ЕАЭС и ВТО.

14. Көптеген АШТӨ үшін субсидиялардың қолжетімділігі дәрежесінің төмендігі.
15. Субсидиялаудың түпкілікті нәтиже мен өңірлердің мамандануына байланысының болмауы.
16. Гектарлық субсидия тиімділігінің төмендігі.
3.3. Мал шаруашылығы
Жалпы мал шаруашылығы өнімінің көлемі 2015 жылы 1,5 трлн. теңгені құрады, бұл нақты мәнде 2011 жылдың деңгейінен 5,1%-ға жоғары. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің жалпы шығарылымы құрылымындағы саланың үлесі 44,4%-ды құрады.
2016 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ірі қара мал басының саны 2011 жылмен салыстырғанда 8,3%-ға, жылқы – 28,7%-ға, қой – 1,5%-ға, құс – 8,3%-ға ұлғайған.
2015 жылы мал шаруашылығы өнімдері өндірісінде жеке қосалқы шаруашылықтардың (бұдан әрі – ЖҚШ) үлесіне жалпы өндіріс көлемінің ет бойынша 62%-ы, сүт бойынша 80%-ы, жұмыртқа бойынша 26%-ы тиесілі болды.
2016 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша еттің барлық түрінің өндірісі 931,0 мың тоннаны құрады, бұл көрсеткіш 2011 жылмен салыстырғанда 0,9%-ға төмендеген.
11-диаграмма.Мал басының саны, млн. бас
2015 жылдың қорытындылары бойынша тұтыну құрылымында сиыр етінің импорты 3,7%-ды, шошқа еті бойынша – 3,9%-ды, жылқы еті бойынша – 3%-ды, қой еті бойынша – 0,01%-ды құрады, бұл аталған өнім түрлерінің жоғары экспорттық әлеуетін білдіреді. Құс еті өндірісінің өсуіне қарамастан аталған өнім бойынша импортқа тәуелділік дәрежесі жоғары (54%) күйінде қалып отыр.
Барлық түрдегі сүт өндірісі 2015 жылы 5182,4 мың тоннаны құрады. Сүтті қайта өңдеу өнімдерін тұтыну құрылымында импорттың үлесі 10%-дан 40%-ға дейін құрайды.
Жұмыртқаның ішкі өндірісі ішкі нарықтың қажеттілігін толық жабады. Тауарлы жұмыртқаның экспорты жалпы өндірістің шамамен 2%-ын құрайды. (осы Бағдарламаға 16-қосымшаны қараңыз).
Соңғы бес жыл ішінде отандық АШТӨ-дегі ауыл шаруашылығы жануарларының орташа өнімділігі артты, бірақ дамыған елдер деңгейінен төмен күйінде қалып отыр. Мысалы, елдегі орташа сүт сауылымы бір сауын сиырға 2200 кг құрайды, ал Канадада бұл көрсеткіш 4 есеге жоғары (осы Бағдарламаға 17-қосымшаны қараңыз).
Қазіргі уақытта бір шартты басқа 14 центнер азықтық бірлік өндіріледі, бұл зоотехникалық нормалардан 2 есеге төмен. 2015 жылғы құрама жем өндірісі кәсіпорындардың жиынтық қуаттылығы 2,5 млн. тонна болғанда 1,2 млн. тоннаны құрады.
Ауыл шаруашылығы жануарларының барлық түрлері мен құстың асыл тұқымды басының үлесі айтарлықтай ұлғайды және 2015 жылдың қорытындылары бойынша: ірі қара мал (бұдан әрі – ІҚМ)–10,6%-ға, қой – 15,1%-ға, шошқа – 19,9%-ға, жылқы – 7,9%-ға, түйе – 13,1%-ға және құс – 17,1%-ға ұлғайған (осы Бағдарламаға 18-қосымшаны қараңыз).
Мал шаруашылығындағы субсидиялау құралдары сатып алынған асыл тұқымды жануарлардың құнын, селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге, ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыруғаарналған шығындарды арзандатуға, мал шаруашылығы өнімім өндіру құнын арзандатуға бағытталған (осы Бағдарламаға 19-қосымшаны қараңыз).

14. Низкая степень доступности субсидий для большинства СХТП.
15. Отсутствие привязки субсидирования к конечному результату и специализации регионов.
16. Низкая эффективность гектарной субсидии.
3.3.Животноводство
Объем валовой продукции животноводства в 2015 году составил 1,5 трлн. тенге, что в реальном выражении выше уровня 2011 года на 5,1 %. Доля отрасли в структуре валового выпуска продукции сельского хозяйства составила 44,4%.
По состоянию на 1 января 2016 года численность поголовья крупного рогатого скота по сравнению с 2011 годом увеличилась на 8,3%, лошадей на 28,7%, овец на 1,5%, птицы на 8,3%.
В производстве животноводческой продукции за 2015 год на долю личных подсобных хозяйств (далее – ЛПХ) приходится по мясу 62%, по молоку – 80%, по яйцу – 26% от общего объема производства.
По состоянию на 1 января 2016 года производство всех видов мяса составило 931,0 тыс. тонн, данный показатель снизился на 0,9% по сравнению с 2011 годом.
Диаграмма 11. Численность поголовья животных, млн. голов
В структуре потребления по итогам 2015 года доля импорта говядины составила – 3,7%, свинины – 3,9%, конины – 3%, баранины – 0,01%, что говорит о высоком экспортном потенциале данных видов продукции. Несмотря на рост производства мяса птицы, степень импортозависимости по данной продукции остается высокой (54%).
Производство молока всех видов в 2015 году составило 5182,4 тыс. тонн. В структуре потребления продуктов переработки молока доля импорта составляет от 10 до 40%.
Внутреннее производство яиц практически полностью покрывает потребность внутреннего рынка. Экспорт товарного яйца составляет около 2% от общего объема производства (см. приложение 16 к настоящей Программе).
В течение последних пяти лет средняя продуктивность сельскохозяйственных животных у отечественных СХТП повысилась, но остается ниже уровня развитых стран. К примеру, средний удой молока в стране составляет 2200 кг на дойную корову, тогда как в Канаде этот показатель выше, чем в 4 раза (см. приложение 17 к настоящей Программе).
В настоящее время на одну условную голову производится 14 центнеров кормовых единиц, что в 2 раза ниже зоотехнической нормы. Производство комбикормов за 2015 год составило 1,2 млн. тонн при совокупной мощности предприятий – 2,5 млн. тонн.
Доля племенного поголовья всех видов сельскохозяйственных животных и птицы значительно увеличилась и по итогам 2015 года составила: крупнорогатый скот (далее – КРС) – 10,6%, овец – 15,1%, свиней – 19,9%, лошадей – 7,9%, верблюдов – 13,1% и птицы – 17,1% (см. приложение
18 к настоящей Программе).
Инструменты субсидирования в животноводстве направлены на удешевление стоимости приобретенных племенных животных, затрат на ведение селекционно-племенной работы, искусственное осеменение сельскохозяйственных животных, удешевление стоимости производства продукции животноводства (см. приложение 19 к настоящей Программе).

Мал шаруашылығын мемлекеттік қолдау көлемі 2015 жылы 2011 жылмен салыстырғанда 3 есеге ұлғайды. Мемлекеттік қолдау шараларымен мал шаруашылығының барлық бағыттары қамтылды.
12-диаграмма. Мал шаруашылығы салаларын субсидиялау
серпіні, млрд. теңге
Жалпы сиыр етін өндіру көлемінің 6%-ы субсидиялаумен қамтылды. Бұл ретте сиыр етін өндіру көлемінің 70%-дан астамы ЖҚШ-ға тиесілі, ол субсидияланбайды.
13-диаграмма. 2015 жылы мал шаруашылығы өнімдерін
субсидиялаумен қамту, мың тонна
Жалпы сүт өндіру көлемінің 4,7%-ы субсиздиялаумен қамтылды. Бұл ретте сүт өндіру көлемінің 80%-ы ЖҚШ-ға тиесілі (осы Бағдарламаға 20-қосымшаны қараңыз).
2015 жылы жіті инфекциялық аурулардың 248 ошағы тіркелді, нәтижесінде Қазақстанның бірқатар облыстары үшін мал шаруашылығы өнімінің экспортына тыйым салынды (осы Бағдарламаға 21 және
22-қосымшаларды қараңыз).
14-диаграмма.Жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша
эпизоотиялық ахуал (жағдайлар саны)
15-диаграмма. Жануарлардың созылмалы аурулары бойынша
эпизоотиялық ахуал (жағдайлар саны)
Салада мынадай проблемалар бар:
1. Ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстың төмен өнімділігі.
2. Азықтық базамен жеткіліксіз қамтамасыз етілу.
3. Жануарлар мен құстың асыл тұқымды басының төмен үлесі.
4. Азықтық және жемдік дақылдар себілетін егіс алаңдарының жеткіліксіздігі.
5. Жайылымдық алқаптарды ұтымсыз пайдалану.
6. Құрама жем кәсіпорындарында айналым қаражатының жеткіліксіздігі.
7. Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық-санитариялық іс-шаралармен толық қамтымау.
8. Ветеринария заңнамасының халықаралық талаптармен үндестіру бөлігінде жетілдірілмеуі.
9. Ветеринария саласындағы функцияларды жүзеге асыру кезінде облыстардың және облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың жергілікті атқарушы органдары арасында бағыныстылықтың жоқтығы.
10. Өңірлердің жануарларды бірдейлендіруге арналған құралдармен (бұйымдармен) және атрибуттармен уақтылы қамтамасыз етілмеуі.
11. Ауылдық елді мекендерді жоғары жылдамдықты, сапалы интернет байланысымен толық қамтымау.
12. Көптеген АШТӨ үшін субсидиялардың қолжетімділігі дәрежесінің төмендігі.
13. Субсидиялаудың түпкілікті нәтиже мен өңірлердің мамандануына байланысты болмауы.
14. Мал шаруашылығы салаларының ішінде өнімдердің басымдылық тәртібінің болмауы.
3.4. Акваөсіру
Бүгінде Қазақстанда негізгі балық ресурстары табиғи су айдындарынан ауланады, бұл ретте акваөсіру әлсіз дамыған. Айталық, 2015 жылы балық өсіру көлемі 0,7 мың тоннаны, ал табиғи су айдындарынан балық және басқа да су жануарларын аулау 41,5 мың тоннаны құрады.

Объем государственной поддержки животноводства в 2015 году увеличился по сравнению с 2011 годом в 3 раза. Мерами государственной поддержки охвачены все направления животноводства.
Диаграмма 12. Динамика субсидирования отраслей животноводства, млрд. тенге
От общего объема производства говядины субсидированием было охвачено 6%. При этом более 70% объема производства говядины приходится на ЛПХ, который не субсидируется.
Диаграмма 13. Охват субсидированием продукции животноводства в 2015 году, тыс. тонн
От общего объема производства молока субсидированием было охвачено 4,7%. При этом 80% объема производства молока приходится на ЛПХ (см. приложение 20 к настоящей Программе).
В 2015 году было зарегистрировано 248 очагов острых инфекционных болезней, в результате чего для ряда областей Казахстана был запрещен экспорт животноводческой продукции (см. приложения 21 и 22 к настоящей Программе).
Диаграмма 14. Эпизоотическая ситуация по особо опасным болезням животных, (количество случаев)
Диаграмма 15. Эпизоотическая ситуация по хроническим болезням животных, (количество случаев)
В отрасли существуют следующие проблемы:
1. Низкая продуктивность сельскохозяйственных животных и птицы.
2. Недостаточная обеспеченность кормовой базой.
3. Низкая доля племенного поголовья животных и птицы.
4. Недостаточность посевных площадей под кормовыми и фуражными культурами.
5. Нерациональное использование пастбищных угодий.
6. Нехватка оборотных средств у комбикормовых предприятий.
7. Неполный охват сельскохозяйственных животных ветеринарно-профилактическими мероприятиями.
8. Несовершенство ветеринарного законодательства в части гармонизации с международными требованиями.
9. Отсутствие подчиненности при осуществлении функций в сфере ветеринарии между местными исполнительными органами областей и городов областного значения, районов.
10. Несвоевременное обеспечение регионов средствами (изделиями) и атрибутами для идентификации сельскохозяйственных животных.
11. Неполный охват сельских населенных пунктов высокоскоростной качественной интернет-связью.
12. Низкая степень доступности субсидий для большинства СХТП.
13. Отсутствие привязки субсидирования к конечному результату и специализации регионов.
14. Отсутствие приоритетности продукции внутри отраслей животноводства.
3.4. Аквакультура
На сегодня в Казахстане основные рыбные ресурсы вылавливаются в естественных водоемах, при этом слабо развита аквакультура. Так, объем выращивания рыбы в 2015 году составил 0,7 тыс. тонн, а улов рыбы и других водных животных в естественных водоемах - 41,5 тыс. тонн.

Балық өсіруді 75-тен астам балық өсіру шаруашылығы жүзеге асырады, оның ішінде: 42 көлді-тауарлы балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі –КТБӨШ), 17 тоғандық, 10 тұйықталған сумен қамтамасыз ету қондырғылары (бұдан әрі –ТСҚЕҚ) бар индустриялық балық өсіру шаруашылығы, 3 бассейндік және 3 шарбақты балық өсіру шаруашылығы.
Дегенмен салада мынадай проблемалар бар:
1. Жеке балық өсіру шаруашылықтарының арнайы азықтармен қамтамасыз етілмеуі.
2. Кәсіпкерлерді балық өсірудің заманауи технологияларымен ақпараттық-консультациялық қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі.
4. Акваөсірудің нормативтікқұқықтық және нормативтік-техникалық базасының жетілдірілмеуі.
3.5. Органикалық ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісі
Қарқынды ауыл шаруашылығын жүргізуге өту, генетикалық-түрлендірілген организмдерді (бұдан әрі – ГТО), улы химикаттарды, минералды тыңайтқыштарды, антибиотиктерді және жануарлар өнімділігінің жеделдеткіштерін кеңінен пайдалану қоршаған орта мен адамдардың денсаулығына ғана емес, жалпы қоғамдағы экономикалық және әлеуметтік тұрақтылыққа кері әсерін тигізеді. Топырақтың биоәлеуетін, өсімдіктерді, жануарларды барынша пайдаланудың көмегімен органикалық ауыл шаруашылығы экологиялық, әлеуметтік және экономикалық тәуекелдерді барынша төмендетуге ықпал етеді, сондай-ақ ауыл тұрғындарына өз кірістерінің деңгейін арттыруға, өмір сапасын жақсартуға мүмкіндік береді. Қазақстандық ауыл шаруашылығы еңбеккерлері үшін экоөнім өндірісі перспективалы, бірақ әлі жеткілікті дәрежеде дамымаған болып табылады, бұл оларға жаңа мүмкіндіктер ашады. Бұл инновациялық бағыт және оның негізгі міндеттердің бірі – аға ұрпақтан мұра болып қалған жергілікті дәстүр мен мәдениетті сақтау, сондай-ақ ауыл шаруашылығын жүргізудің оң тәжірибесін пайдалану.
Бұдан басқа, органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің өндірісі және оны өткізу Қазақстан АӨК-сінің объективті, ұлттық бәсекелестік артықшылығы болып табылады.
«Органикалық өнім өндіру туралы» ҚР Заңы пестицидтерді, синтетикалық минералды тыңайтқыштарды, өсімді реттегіштерді, жасанды тамақ қоспаларын пайдаланудан бас тартуды көздейді, сондай-ақ ГТО-ны пайдалануға тыйым салады. Органикалық өнімді алу топырақты, табиғи экожүйелерді дұрыс жағдайда ұстаумен және жақсартумен бірге жүреді, дамудың тұрақты болмауына байланысты қатерді барынша азайтады, халықтың денсаулығы және саламаттылығы үшін жағдай жасайды.
Органикалық өнім өндірісінің және айналымының ұлттық жүйесі халықаралық жүйемен сәйкес болуы және Қазақстандағы ауыл шаруашылығының ерекшелігін есепке алуы тиіс.
Органикалық ауыл шаруашылығын жүргізу жүйесін қалыптастыру индустриялық ауыл шаруашылығы өндірісінен бас тартуды білдірмейді: ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізудің органикалық және индустриялық жүйесі ішкі және халықаралық нарықтардағы органикалық өнімге деген ағымдағы және мүмкін болатын қажеттіліктерді қанағаттандыратын, аграрлық технологияға біртіндеп трансформациялана отырып, бір-біріне параллель тиімді жұмыс істей алады.
Ресми статистика 2016 жылғы жағдай бойынша органикалық өнім өндірісін жүзеге асыратын кәсіпорындардың есебін жүргізбейді.
Қазақ АӨК экономикасы және ауылдық аумақтарды дамыту ғылыми-зерттеу институтының деректері бойынша республика аумағында

Выращивание рыбы осуществляют более 75 рыбоводных хозяйств, из них: 42 озерно-товарных рыбоводных хозяйства (далее - ОТРХ), 17 прудовых, 10 индустриальных рыбоводных хозяйств с установками замкнутого водообеспечения (далее - УЗВ), 3 бассейновых и 3 садковых рыбоводных хозяйств.
Тем не менее, в отрасли существуют следующие проблемы:
1. Необеспеченность частных рыбоводных хозяйств специализированными кормами.
2. Недостаток информационно-консультационного обеспечения предпринимателей современными технологиями выращивания рыбы.
3. Несовершенство нормативной правовой и нормативно-технической базы аквакультуры.
3.5. Производство органической сельскохозяйственной продукции
Переход к ведению интенсивного сельского хозяйства, широкое использование генетически-модифицированных организмов (далее – ГМО), ядохимикатов, минеральных удобрений, антибиотиков и стимуляторов продуктивности животных оказывают негативное влияние не только на окружающую среду и здоровье людей, но также на экономическую и социальную устойчивость общества в целом. С помощью максимального использования биопотенциала почвы, растений, животных, органическое сельское хозяйство способно минимизировать экологические, социальные и экономические риски, а также предоставить возможность сельским жителям повысить уровень своих доходов, улучшить качество жизни. Производство экопродукции для казахстанских аграриев является перспективным, но пока недостаточно развитым, что открывает для них новые возможности. Это – инновационное направление, и одни из его задач – сохранение местных традиций и культуры, а также использование положительного опыта ведения сельского хозяйства, унаследованного от старших поколений.
Кроме того, производство и реализация органической сельскохозяйственной продукции являются объективным национальным конкурентным преимуществом АПК Казахстана.
Закон РК "О производстве органической продукции" предусматривает отказ от использования пестицидов, синтетических минеральных удобрений, регуляторов роста, искусственных пищевых добавок, а также запрещает использование ГМО. Получение органических продуктов сопровождается поддержанием и улучшением здоровья почвы, естественных экосистем, минимизирует угрозы, связанные с неустойчивостью развития, создает условия для здоровья и благополучия населения.
Национальная система производства и оборота органической продукции должна быть совместима с международной и учитывать специфику сельского хозяйства Казахстана.
Формирование системы ведения органического сельского хозяйства не означает отказ от индустриального сельскохозяйственного производства: и органическая, и индустриальная системы ведения сельскохозяйственного производства могут эффективно функционировать параллельно друг другу, постепенно трансформируясь в такую аграрную технологию, которая сможет удовлетворить текущие и возможные потребности в органических продуктах на внутреннем и международном рынках.
Официальная статистика по состоянию на 2016 год не ведет учета предприятий, осуществляющих производство органической продукции.

29 органикалық өнім өндіруші және қайта өңдеу, сақтау, тасымалдау және органикалық өніммен байланысты басқа да операциялар үшін сертификатталған 19 компания жұмыс істейді. 2015 жылы органикалық өнім өндірісі шамамен 300 мың тоннаны құрады, оның ішінде шашамен 10 млн. АҚШ доллары сомасына 62 мың тонна өнім Ұлыбританияға, Италияға, Германияға, Францияға, Бельгияға, Нидерландыға, Польшаға, Ресейге, Украинаға және басқа да елдерге экспортталды (осы Бағдарламаға 23-қосымшаны қараңыз.)
Органикалық өнім өндірісінің дамуын мынадай проблемалар тежейді:
1. Органикалық өнім өндірісі және айналымы саласындағы нормативтік құқықтық базаның жетілдірілмеуі.
2. Елімізде өзіндік органикалық өнім өндірісін сертификаттау жүйесінің жоқтығы.
3. Елімізде өнім сапасын айқындайтын мамандандырылған зертхананың жоқтығы.
4. Тауарлық ассортименттің, әдеттесақтау мерзімі ұзақпремиум-сегмент тұтынушыларына бағытталған өнім ассортиментініңаздығы.
5. АШТӨ-нің және халықтың органикалық өнім өндірісі мен оны тұтынудың басымдықтары туралы аз хабардар етілуі.
6. Қазақстан АӨК-сіндегі қалдықтарды барынша азайтудың және қайта пайдаланудың жеткіліксіз деңгейі.
3.6. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің экспорттық әлеуеті
Қазақстанның географиялық орналасуын, ауыл шаруашылығы өнімдерінарығының сыйымдылығын, көліктік қолжетімділігінталдау негізінде ЕАЭО, ТМД елдері, Қытай, Иран, Ауғанстан және БАӘ әлеуетті өткізу нарықтары болып қалады деген қорытынды жасауға болады.
2015 жылдың қорытындылары бойынша экспортталған өнім көлемі бойынша көшбасшы мыналар болып табылады:
- өсімдік шаруашылығы өнімі – бидай, арпа, жүгері, майлы тұқым;
- мал шаруашылығы өнімі – сиыр еті, шошқа еті, қой еті, құс еті.
Тұтас алғанда Ресей, Өзбекстан, Қырғызстан және Тәжікстан сияқты елдер импортының құрылымында өсімдік шаруашылығы өнімінің жекелеген түрлері бойынша Қазақстаннан жеткізілген өнім 86%-дан асады. Айталық, 2015 жылы Ресейдің импортталған бидайының барлық көлемінде Қазақстан бидайының үлесі 86,6%-ды құрады. Өзбекстанның астық, ұн және майлы тұқымдар бойынша импортында Қазақстан өнімінің үлесі тиісінше 100%, 99,2% және 98,7%-ды құрайды.
Мал шаруашылығы өнімі бойынша ішкі тұтынудың отандық өндіріспен қамтамасыз етілгенін ескерсек, сиыр еті, шошқа еті және қой еті экспорттық әлеуетке ие. Аталған өнімдердің айтарлықтай көлемдегі импорты Қытай, Ресей, Иран және БАӘ сияқты елдерде байқалады (осы Бағдарламаға 24-қосымшаны қараңыз).

По данным Казахского научно-исследовательского института экономики АПК и развития сельских территорий на территории республики действуют 29 производителей органической продукции и 19 компаний, сертифицированных на переработку, хранение, транспортировку и другие операции с органическими продуктами. В 2015 году производство органической продукции составило около 300 тыс. тонн, из которых 62 тыс. тонн на сумму около 10 млн. долларов США были экспортированы в Великобританию, Италию, Германию, Францию, Бельгию, Нидерланды, Польшу, Россию, Украину и другие страны (см. приложение 23 к настоящей Программе).
Развитие производства органической продукции сдерживают следующие проблемы:
1. Несовершенство нормативной правовой базы в сфере производства и оборота органической продукции.
2. Отсутствие в стране собственной системы сертификации производства органической продукции.
3. Отсутствие в стране специализированных лабораторий по определению качества продукции.
4. Узкий товарный ассортимент, как правило, продукции с большим сроком хранения с направленностью на потребителей премиум-сегмента.
5. Низкая осведомленность СХТП и населения о преимуществах производства и потребления органической продукции.
6. Недостаточный уровень минимизации и повторного использования отходов в АПК Казахстана.
3.6. Экспортный потенциал сельскохозяйственной продукции
На основании анализа географического расположения Казахстана, емкостей рынка сельскохозяйственной продукции, транспортной доступности можно сделать вывод о том, что потенциальными рынками сбыта остаются страны ЕАЭС, СНГ, Китай, Иран, Афганистан и ОАЭ.
Лидирующими по объему экспортируемыми продуктами по итогам 2015 года являются:
- растениеводческая продукция – пшеница, ячмень, кукуруза, маслосемена;
- животноводческая продукция – говядина, свинина, баранина, мясо птицы.
В целом, в структуре импорта таких стран, как Россия, Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан, по отдельным видам продуктов растениеводства продукция из Казахстана занимает более 86%. Так за 2015 год от всего объема импортированной пшеницы России доля пшеницы из Казахстана составила 86,6 %. В импорте Узбекистана по пшенице, муке и маслосеменам доля продукции из Казахстана составляет 100%, 99,2% и 98,7% соответственно.
По животноводческой продукции, учитывая внутреннюю обеспеченность отечественным производством, экспортный потенциал имеют говядина, свинина и баранина. Наибольшие объемы импорта данных продуктов наблюдаются в таких странах как Китай, Россия, Иран и ОАЭ. (см. приложение 24 к настоящей Программе).

3.7. Су шаруашылығы
Қазақстандағы су ресурстарының негізгі көлемін жерүсті сулары орташа жылдық 101 км3 көлемінде қамтамасыз етеді. Оның ішінде 56%-ы оқшау, ал қалған 44%-ы Қытайдан, Өзбекстаннан, Ресей мен Қырғызстаннан келетін трансшекаралық өзендер ағысы есебінен қалыптасады (осы Бағдарламаға 25-қосымшаны қараңыз).
Тұщы судың қосымша көзі пайдалануға бекітілген қоры 15,4 км3 (оның ішінде қазіргі уақытта жылына 1,2 км3 өндіріледі) құрайтын жерасты сулары, тұщыландырылған теңіз сулары мен өзге де көздер болып табылады.
Кепілді су ресурстарының жалпы көлемі табиғатты қорғау мақсатында пайдалануға, шектес мемлекеттерге міндетті ағынды қамтамасыз етуге қажетті көлемді қоспағанда, жылына 23,2 км3 құрайды.
Қолайсыз климаттық және трансшекаралық гидрологиялық жағдайлар кезінде перспективада 2040 жылға қарай Қазақстан бойынша жерүсті ағыстарының жылына 11,4 км3 азаюы болжануда. Трансшекаралық өзендер бойынша су ағынының 2040 жылға қарай болжамды азаюы екі сценарий бойынша байқалады: бірінші – көршілес елдер келісімдерге сәйкес немесе су ресурстарын тең бөлу кезінде өз лимиттерін толық алады, екінші – көршілес елдердің белгіленген квотаны арттыра отырып, су алуды ұлғайту бойынша қазіргі заманғы қарқыны сақталады (осы Бағдарламаға 26-қосымшаны қараңыз).
16-диаграмма. Қазақстанның су бассейндерінің қамтамасыз етілуі, км3
2015 жылы жалпы алынған су көлемі 22,8 км3құрады, оның ішінде ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін жылына 15,5 км3, оның жылына 12,2 км3 1,4 млн. гектар алаңды тұрақты суару мұқтаждығы үшін бұрып алынған, ал қалған жылына 3,3 км3 ауыл шаруашылығын сумен жабдықтау, көлтабандап суару, шабындықтарға су жайылту және жайылымдарды суландыру арасында бөлінген.
Ауыл шаруашылығы тұтынушылары үшін суды тасымалдау кезіндегі шығындар ирригациялық жүйелердегі пайдалы әсер коэффициенті (бұдан әрі – ПӘК) төмендігімен (0,6-дан 0,65-ке дейін) түсіндіріледі. Ауыл шаруашылығында су беру мен суарудың су үнемдегіш технологияларын қолдану пайдаланылатын суармалы жерлердің кемінде 7%-ын немесе 95,8 мың гектарды құрайды. Ауыл шаруашылығының мұқтаждарына су алудың болжамды орташа көлемі жылына 21 км3.
Соңғы тұтынушы үшін су беру жөніндегі қызметтер құнының төмендігі АШТӨ-нің су ресурстарын тиімсіз тұтынуына әкеледі және су үнемдеу тұрғысынан тиімсіз технологияларды және ауыл шаруашылығы дақылдарын пайдалануға итермелейді, су шаруашылығы және ирригациялық жүйелерге техникалық қызмет көрсетуге, оларды пайдалануға және жөндеуге мүмкіндік бермейді.
Су шаруашылылығы саласында мынадай проблемалар бар:

3.7. Водное хозяйство
Основной объем водных ресурсов в Казахстане обеспечивают поверхностные воды в среднегодовом объеме 101 км3. Из них 56% формируются локально, а остальные 44% за счет стока трансграничных рек из Китая, Узбекистана, России и Кыргызстана (см. приложение 25 к настоящей Программе).
Дополнительными источниками пресной воды являются подземные воды, утвержденные к эксплуатации запасы которых составляют 15,4 км3 (из них в настоящее время добывается 1,2 км3 в год), опресненные морские воды и прочие источники.
Общий объем гарантированных водных ресурсов составляет 23,2 км3 в год, за исключением необходимых для использования в природоохранных целях, обеспечения обязательного перетока в сопредельные государства.
При неблагоприятных климатических и трансграничных гидрологических ситуациях в перспективе прогнозируется уменьшение поверхностного стока по Казахстану на 11,4 км3 в год к 2040 году. Прогнозное снижение притока воды по трансграничным рекам к 2040 году наблюдается в двух сценариях: первый – соседние страны полностью выбирают свой лимит согласно соглашениям или при равном делении водных ресурсов, второй – современные тенденции по увеличению водозабора соседними странами сохраняются, превышая установленную квоту (см. приложение 26 к настоящей Программе).
Диаграмма 16. Обеспеченность водных бассейнов Казахстана, км3
Общий объем водозабора в 2015 году составил 22,8 км3, в том числе на нужды сельского хозяйства – 15,5 км3 в год, из которых 12,2 км3 в год отводится на нужды регулярного орошения, на площади 1,4 млн. га, а оставшиеся 3,3 км3 в год распределены между сельхозводоснабжением, лиманным орошением, заливом сенокосов и обводнением пастбищ.
Для сельскохозяйственных потребителей потери при транспортировке воды объясняются низким коэффициентом полезного действия (далее – КПД) (от 0,6 до 0,65) ирригационных систем. Использование водосберегающих технологий подачи и полива воды в сельском хозяйстве составляет менее 7% от используемых орошаемых земель или 95,8 тыс.га. Прогнозный средний объем водозабора на нужды сельского хозяйства составляет 21 км3 в год.
Низкая стоимость услуги по подаче воды для конечного потребителя приводит к неэффективному потреблению водных ресурсов СХТП и не побуждает к использованию эффективных с точки зрения водосбережения технологий и сельскохозяйственных культур, не позволяет обеспечить в полном объеме техобслуживание, эксплуатацию и ремонт водохозяйственных и ирригационных систем.
В отрасли водного хозяйства имеются следующие проблемы:

1. Су қоймаларының, су шаруашылығы және гидромелиорациялық маңызы бар магистральдық және таратушы каналдардың қанағаттанғысыз техникалық жай-күйі.
2. Су үнемдеуге қойылатын нормативтік талаптар мен су ресурстарын пайдалану жөніндегі бақылаудың жетілдірілмегендігі.
3. Су беру жөніндегі қызметтердің ағымдағы құны су шаруашылығы жүйелерін тиімді ұстау, оған техникалық қызмет көрсету және оны дамыту талаптарына сай келмейді.
4. Суды есепке алудың қанағаттанғысыз жай-күйі және су үнемдеудің жеткіліксіз ынталандырылуы.
5. Ирригациялық инфрақұрылымның бір суарылатын алап шегінде теңгерімді бөлшектенуі.
6. Қар суларын жинақтауға арналаған су қоймаларының жетіспеушілігі.
7. Тасқындар, су басу, су объектілері жағалауларының өзгеруі, аумақтарды жер асты суларының басуы, жерлердің батпақтануы және сортаңдануы, су эрозиясы, судың аздығы салдарынан судың зиянды әсер етуінен болатын материалдық залалдың өсу үрдісі.
8. Мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарын пайдалану жөніндегі кәсіпорындардың әлсіз материалдық-техникалық жарақталуы.
3.8. Жер ресурстары
Қазақстанның ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы алаңы 177,8 млн. гектарды, оның ішінде жайылымдар 146,9 млн. гектарды, егістік пен тыңайған жерлер 26,7 млн. гектарды, шабындықтар 4,2 млн. гектарды құрайды (осы Бағдарламаға 27-қосымшаны қараңыз).
2012 – 2014 жылдардағы түгендеу қорытындылары бойынша 7,4 млн. гектар пайдаланылмайтын жерлер, оның ішінде 0,9 млн. гектар егістік, 1,2 млн. гектар тыңайған жерлер, 0,08 млн. гектар шабындық, 5,2 млн. гектар жайылым, 0,01 млн. гектар көпжылдық екпелер бар екені анықталды.
Пайдаланылмайтын 7,4 млн. гектар жерден 3,36 млн. гектарды бұрынғы жер пайдаланушылар игеруді бастады, 3,0 млн. гектар жер бойынша жалдау шарттары бұзылды, оның ішінде ауыл шаруашылығы айналымына 1,7 млн. гектар тартылды (осы Бағдарламаға 28-қосымшаны қараңыз).
Республиканың барлық өңірлерінде жер сапасының нашарлауына, құрамында қарашіріктің, қоректі заттардың, өсімдіктердің түрлік құрамы мен оның өнімділігінің төмендеуіне қатысты тұрақты үрдіс байқалуда, бұл ауыл шаруашылығы өндірісінің әлеуетін төмендетеді (осы Бағдарламаға 29-қосымшаны қараңыз).
Жыртылған алқаптардың құнарлылығын арттыру және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шаралар толық көлемде жүргізілмейді.
2015 жылдың қорытындысы бойынша тәлімі жерлердегі егістік құрылымындағы құрамында қарашірігі аз топырақ (4%-дан аз) 14,6 млн. гектарды немесе зерттеп қаралған егістік алаңының 72,8%-ын, құрамында қарашірігі орташа топырақ (4-6%) 5,3 млн. гектарды немесе 25,9%-ды, құрамында қарашірігі жоғары топырақ (6%-дан астам) 0,3 млн. гектарды немесе 1,3%-ды құрады. Суармалы егіншілік жағдайында 0,8 млн. гектар немесе зерттеп қаралған егістік алаңының 98,2%-ы төмен қамтамасыз етілген, 15,05 мың гектар немесе 1,8%-ы орташа қамтамасыз етілген болып табылады.

1. Неудовлетворительное техническое состояние водохранилищ, магистральных и распределительных каналов водохозяйственного и гидромелиоративного значения.
2. Несовершенство нормативных требований к водосбережению и контроля по использованию водных ресурсов.
3. Текущая стоимость услуги по подаче воды (тариф) не отвечает требованиям эффективного содержания, технического обслуживания и развития водохозяйственных систем.
4. Неудовлетворительное состояние учета воды и недостаточное стимулирование водосбережения.
5. Балансовая раздробленность ирригационной инфраструктуры в пределах одного орошаемого массива.
6. Нехватка водохранилищ для аккумулирования талых вод.
7. Тенденция роста материального ущерба от вредного воздействия вод вследствие паводков, наводнений, изменения берегов водных объектов, подтопления территорий подземными водами, заболачивания и засоления земель, водной эрозии, маловодья.
8. Слабая материально-техническая оснащенность предприятий по эксплуатации водохозяйственных сооружений государственной собственности.
3.8. Земельные ресурсы
Общая площадь сельскохозяйственных угодий Казахстана составляет 177,8 млн. га, в том числе пастбища– 146,9 млн. га, пашня и залежь – 26,7 млн. га, сенокосы – 4,2 млн. га (см. приложение 27 к настоящей Программе).
По итогам инвентаризации 2012 – 2014 годов было выявлено 7,4 млн. га неиспользуемых земель, в том числе пашни – 0,9 млн. га, залежи – 1,2 млн. га, сенокосов – 0,08 млн. га, пастбищ – 5,2 млн. га, многолетних насаждений – 0,01 млн. га.
Из неиспользуемых 7,4 млн. га земель начато освоение прежними землепользователями 3,36 млн.га, расторгнуты договора аренды по 3,0 млн. га, из которых вовлечено в сельхозоборот 1,7 млн. га (см. приложение 28 к настоящей Программе).
Во всех регионах республики отмечаются устойчивая тенденция к ухудшению качества земель, снижение содержания гумуса, питательных веществ, видового состава растительности и еҰ продуктивности, что снижает потенциал сельскохозяйственного производства (см. приложение 29 к настоящей Программе).
Не в полной мере проводятся мероприятия по повышению плодородия пахотных угодий и обводнению пастбищ.
По итогам 2015 года почвы с низким содержанием гумуса (менее 4%) в структуре пашни на богаре составляли 14,6 млн. га или 72,8% от площади обследованной пашни, со средним содержанием гумуса (4 – 6%) – 5,3 млн. га или 25,9%, высоким (более 6%) – 0,3 млн. га или 1,3%. В условиях орошаемого земледелия низкообеспеченными являются 0,8 млн. га или 98,2% от площади обследованной пашни, среднеобеспеченными – 15,05 тыс. га или 1,8%.

Құрамында жеңіл гидролизделетін азоты төмен топырақ 11,3 млн. гектар алаңды немесе тәлімі жерлердегі зерттеп қаралған егістік алаңының 55,8%-ын, құрамында жеңіл гидролизделетін азоты орташа топырақ 4,4 млн. гектарды немесе 22,0%-ды, құрамында жеңіл гидролизделетін азоты жоғары топырақ 4,5 млн. гектарды немесе 22,2%-ды құрайды. Суармалы егіншілік жағдайында 0,8 млн. гектар немесе зерттеп қаралған егістік алаңының 89,5%-ы төмен қамтамасыз етілген, 0,03 млн. гектар немесе 3,5%-ы – орташа қамтамасыз етілген және 0,06 млн. гектар немесе 7,0%-ы – жоғары қамтамасыз етілген болып табылады.
Тәлімі жер құрылымындағы жылжымалы фосформен аз қамтамасыз етілген топырақ 9,3 млн. гектар немесе 46,2%, орташа қамтамасыз етілгені – 7,9 млн. гектар немесе 39,5% және жоғары қамтамасыз етілгені – 2,9 млн. га немесе 14,3%. Суармалы егіншілік жағдайында зерттеп қаралған егіс алаңынан құрамында жылжымалы фосфоры аз топырақ 0,2 млн. гектар алаңды немесе 26,2%-ды, құрамында жылжымалы фосфоры орташа топырақ 443,2 мың гектарды немесе 51,6%-ды және құрамында жылжымалы фосфоры жоғары топырақ 190,7 мың гектарды немесе 22,2%-ды алып жатыр.
Тәлімі жерлердегі егіншілік жағдайында жыртылған жерлер алмасымды калиймен былайша қамтамасыз етілген: төмен қамтамасыз етілгені 1,9 млн. гектар немесе зерттеп қаралған егістік алаңының 9,4%-ы, жоғары қамтамасыз етілгені - 16,4 млн. гектар немесе 81,4%-ы. Суармалы егіншілік жағдайында құрамында жылжымалы калийі аз топырақ 0,1 млн. гектарды немесе 13,7%-ды, орташа - 0,3 млн. гектарды немесе 33,3%-ды және жоғары - 0,5 млн. гектарды немесе 53,0%-ды алып жатыр.
Бұдан басқа, ауыл шаруашылығы қызметі мал шаруашылығынан атмосфераға бөлінетін парниктік газдардың айтарлықтай эмиссиясымен, негізінен жануарлардың энтеральді ферментациясы процесіндегі метан шығарындыларымен, көңді сақтау және пайдалану кезіндегі метанмен және көмірқышқыл газымен, жайылымдағы жайылатын малдардың экскрементінен болатын көмірқышқыл газымен,өсімдік шаруашылығынан топыраққа минералды және органикалық тыңайтқыштарды енгізумен, топыраққа егіннің биологиялық қалдықтарының сіңуімен, топырақта органикалық заттардың минералдануынан болатын азоттың босауымен байланысты көмірқышқыл газы мен азот қосындыларының шығарындыларымен, күріш өндірісіне байланысты метан шығарындыларымен бірге жүреді.
Мысалы, ауыспалы егісте үнемі қалатын егістікте 2015 жылы топырақтың 0-30 см горизонтында топырақ көміртегі запасы 1990 жылға қарағанда орта есеппен 17%-ға азайған,осыған байланысты, технологияны жаңғыртусыз және тиісті басқарусыз ауыл шаруашылығы өндірісінің ауқымын ұлғайту жыртылған және жайылымдық жердегі топырақтан көмірқышқыл газы мен азот қышқылы ағынының артуымен сүйемелденетін болады.

Почвы с низким содержанием легкогидролизуемого азота занимали площадь 11,3 млн. га или 55,8% от площади обследованной пашни богары, со средним – 4,4 млн. га или 22,0%, с высоким – площадь 4,5 млн. га или 22,2%. В условиях орошаемого земледелия низкообеспеченными являются 0,8 млн. га или 89,5% от обследованной площади пашни, среднеобеспеченными – 0,03 млн. га или 3,5% и высокообеспеченными – 0,06 млн. га или 7,0%.
На низкообеспеченные подвижным фосфором почвы в структуре богары приходилось 9,3 млн. га или 46,2%, на среднеобеспеченные –7,9 млн. га или 39,5% и на высокообеспеченные – 2,9 млн. га или 14,3%. В условиях орошаемого земледелия почвы с низким содержанием подвижного фосфора занимали площадь 0,2 млн. га или 26,2%, со средним –443,2 тыс. га или 51,6% и с высоким – 190,7 тыс. га или 22,2% от обследованной площади пашни.
По обменному калию пахотные угодья в условиях богарного земледелия обеспечены следующим образом: низко обеспечены – 1,9 млн. га или 9,4%, высокообеспечены – 16,4 млн. га или 81,4% от обследованных пахотных угодий. В условиях орошаемого земледелия почвы с низким содержанием подвижного калия занимают площадь 0,1 млн. га или 13,7%, средним – 0,3 млн. га или 33,3% и высоким – 0,5 млн. га или 53,0%.
Кроме того, сельскохозяйственная деятельность сопровождается значительными эмиссиями парниковых газов в атмосферу от животноводства, в основном, выбросами метана в процессе энтеральной ферментации животных, метана и углекислого газа при хранении и использовании навоза, углекислого газа на пастбищах от экскрементов выпасаемых животных. От растениеводства выбросами углекислого газа и азотистых соединений, связанных с внесением в почву минеральных и органических удобрений, поступлением в почву биологических остатков урожая, высвобождением азота от минерализации органического вещества в почве, выбросами метана от производства риса.
К примеру, на пашне, остающейся постоянно в севообороте, запасы почвенного углерода в горизонте почвы 0-30 см на 2015 год уменьшились в среднем на 17 % к 1990 году, в связи с чем увеличение масштабов сельскохозяйственного производства без модернизации технологий и соответствующего управления будет сопровождаться усилением потоков углекислого газа и закиси азота из почвы пахотных и пастбищных земель.

Ауыл шаруашылығы алқаптарының сапалық жай-күйін көрсететін топырақтық және геоботаникалық зерттеулердің сапалы материалдарымен небәрі 27,8 млн. гектар қамтамасыз етілген, бұл жалпы тұтынудың 14,8%-ын құрайды.
Сонымен қатар, ауыл шаруашылығы жерлерінің сапалық жай-күйі туралы ақпарат оларды ұтымды және тиімді пайдаланудың негізі болып табылады.
Бұдан басқа, ауыл шаруашылығы алқаптарының сапасы олардың кадастрлық (бағалау) құнына тікелей әсер етеді, ол түзетуші коэффициенттерді қолдана отырып, жерге арналған төлемнің базалық мөлшерлемесі негізінде айқындалады. Топырақтық және геоботаникалық зерттеулердің сапалы материалдары болмауына байланысты коэффициенттер 1990 жылға дейін дайындалған материалдар бойынша қолданылады.
Іздестіру, жерге орналастыру және жер-кадастрлық жұмыстардың басқа түрлерімен қатар жоғарыда көрсетілген зерттеп қараулар нәтижелері ҚР мемлекеттік жер кадастры (бұдан әрі –МЖК) мәліметтерін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
МЖК-ні жүргізуді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің «Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік корпорациясы» коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі –КЕАҚ) жүзеге асырады. МЖК-ні жүргізу бойынша жұмыстарды қаржыландыруды және ұйымдастыруды ҚР АШМ Жер ресурстарын басқару комитеті жүзеге асырады.
«Жер заңнамасының кейбір нормаларын қолдануға мораторий енгізу туралы» ҚР Президентінің 2016 жылғы 6 мамырдағы № 248 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Мемлекет басшысының 2016 жылғы 18 тамыздағы № 308 Жарлығымен қолданыстағы мораторий 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейін ұзартылды.
Бұл шешім Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен құрылған Жер реформасы жөніндегі комиссияның ұсынысы бойынша қабылданды және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің сандық және сапалық жағдайы туралы шынайы ақпарат алу қажеттігіне негізделген.
Осы мақсатпен мораторийдің қолданысы кезеңінде республиканың жер қорына талдау жүргізу қажет.
Ауыл шаруашылығы алқаптарының мөлшері туралы шынайы ақпарат алу үшін ірі ауқымды топырақтық және геоботаникалық зерттеп қарау және кемінде 66 млн. гектар алаңның топырағына бонитирлеу жүргізу қажет.
Жүргізілген іздестірулер қорытындылары бойынша топырақтық және геоботаникалық карталар қағаз тасығышта сақталады, бұл оларды халыққа және мүдделі мемлекеттік органдарға тиісті ақпарат ұсыну бойынша қызметтер көрсету үшін пайдалануды біршама қиындатады.
Осыған байланысты, қолда бар топырақтық және геоботаникалық іздестірулерді оларды пайдаланудың барлық кезеңі ішінде өзгерістер енгізу, талдаулар жүргізу, қажетті анықтамаларды, кестелерді, диаграммаларды және т.б қалыптастыра отырып, топырақ және өсімдік жабыны параметрлерінің өзгеру қарқынын қадағалау мүмкіндігі үшін электрондық форматқа ауыстыру және жаңа материалдарды электрондық форматта дайындау қажеттілігі бар.
Сонымен бірге, жоғарыда көрсетілген іс-шараларды жүргізу үшін РБ-дан жыл сайынғы қаржыландыру көлемі ауыл шаруашылығы алқаптарының сапалық жай-күйі туралы өзекті ақпарат алуға деген қазіргі қажеттілікті қанағаттандырмайды және ұлғайтуды талап етеді.
Жер қатынастары саласында мынадай проблемалар бар:

Доброкачественными материалами почвенных и геоботанических обследований, отражающих качественное состояние сельскохозяйственных угодий, обеспечено всего 27,8 млн. га, что составляет 14,8% от общей потребности.
Вместе с тем, информация о качественном состоянии земель сельскохозяйственного назначения является основой для их рационального и эффективного использования.
Кроме того, качество сельскохозяйственных угодий напрямую влияет на их кадастровую (оценочную) стоимость, которая определяется на основании базовых ставок плату за землю с применением поправочных коэффициентов. Ввиду отсутствия доброкачественных материалов почвенных и геоботанических обследований коэффициенты применяются по материалам, изготовленным до 1990 года.
Результаты вышеуказанных обследований наряду с другими видами изысканий, землеустроительных и земельно-кадастровых работ обеспечивают формирование сведений государственного земельного кадастра (далее – ГЗК) РК.
Ведение ГЗК осуществляется некоммерческим акционерным обществом (далее – НАО) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" Министерства информации и коммуникаций РК. Финансирование и организация работ по ведению ГЗК осуществляются Комитетом по управлению земельными ресурсами МСХ РК.
Указом Главы государства от 18 августа 2016 года № 308 "О внесении изменений в Указ Президента РК от 6 мая 2016 года № 248 "О введении моратория на применение отдельных норм земельного законодательства" действующий мораторий продлен до 31 декабря 2021 года.
Данное решение было принято по предложению Комиссии по земельной реформе, созданной распоряжением Премьер-Министра РК, и обосновано необходимостью получения достоверной информации о количественном и качественном состоянии земель сельскохозяйственного назначения.
С этой целью на период действия моратория необходимо проведение анализа земельного фонда республики.
Для получения достоверной информации о качестве сельскохозяйственных угодий необходимо проведение крупномасштабных почвенных и геоботанических обследований и бонитировки почв на площади не менее 66 млн. га.
Почвенные и геоботанические карты по итогам проведенных изысканий хранятся на бумажных носителях, что существенно затрудняет их использование для оказания услуг по представлению соответствующей информации населению и заинтересованным государственным органам.
В этой связи существует необходимость перевода имеющихся и изготовления новых материалов почвенных и геоботанических изысканий в электронный формат для возможности внесения изменений в течение всего периода их эксплуатации, проведения анализов, отслеживания динамики изменений параметров почвенного и растительного покрова с формированием необходимых справок, таблиц, диаграмм и т.д.
Вместе с тем, ежегодный объем финансирования из РБ на проведение вышеуказанных мероприятий не удовлетворяет существующую потребность в получении актуальной информации о качественном состоянии сельскохозяйственных угодий и требует увеличения.
В сфере земельных отношений имеются следующие проблемы:

1. Жердің сапасы мен өнімділігінің нашарлауы;
2. Ауыл шаруашылығы алқаптарын топырақтық және геоботаникалық зерттеп қарау, топырақты бонитирлеу жөніндегі сапалы материалдар көлемінің аздығы.
3. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің кадастрлық құнын айқындау үшін өзекті деректердің болмауы.
4. Шалғайдағы жайылымдардың жеткілікті түрде суландырылмауына байланысты оларды игерудің төмен деңгейі.
5. Ауыл шаруашылығынан көмір қышқыл газының шығарындысы.
3.9. Мемлекеттік қолдаудың қаржылық шаралары
Инвестициялық субсидиялау құралы 19 бағыт (49 паспорт) бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарына, техникаға және жабдыққа арналған инвестициялық шығындарды ішінара өтеуге (20%-дан 80%-ға дейін) бағытталған. Осы мемлекеттік қолдау шарасы іске асырыла бастағаннан бері (2014 – 2015жылдар) жалпы субсидиялар сомасы 19,1 млрд. теңгеге барлығы 2 729 АӨК субъектісі субсидияланып, тартылған инвестициялар сомасы 67,8 млрд. теңгені құрады.
Инвестициялық субсидиялар есебінен тартылған инвестициялардың негізгі үлесінің 55%-ы мал шаруашылығына (37,6 млрд. теңге), 35%-ы өсімдік шаруашылығына (23,2 млрд. теңге), 10%-ы мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге (7 млрд. теңге) тиесілі.
Мемлекеттік қолдаудың аталған шарасы іске асырылған екі жылдың қорытындылары бойынша жете қаржыландырылмау 35,4 млрд. теңгені құрады.
АӨК субъектілеріне кредит беру, ауыл шаруашылығы техникасы мен жануарлардың, технологиялық жабдықтың лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау құралы бойынша кредиттік/лизингтік шарттар бойынша пайыздық мөлшерлеме айналым қаражатын толтыру, негізгі құралдарды сатып алу және т.б. үшін ұлттық валютада 7%-ға, шетелдік валютада 5%-ға арзандатылуда; мал шаруашылығы мен азық өндірісі саласында ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығын сатып алу үшін сыйақы мөлшерлемесі ұлттық валютада жылына 10%-ға және шетелдік валютада 7%-ға төмендетілуде.
2014 – 2015 жылдар кезеңінде пайыздық мөлшерлемені субсидиялау жалпы негізгі борыш сомасы 243,2 млрд. теңге болатын 4 601 АӨК субъектісінің міндеттемелері бойынша, оның ішінде АӨК субъектілері сатып алған 12 254 бірлік ауыл шаруашылығы техникасы бойынша жүзеге асырылды.
Қызмет түрлері бойынша қатысушылардың негізгі үлесінің 48,8%-ы өсімдік шаруашылығы саласына, 29,8%-ы мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге, 7,8%-ы мал шаруашылығына және 13,4%-ы өзге де қызмет түрлеріне тиесілі.
АӨК субъектілерінің кредиттік жүктемесін және олардың банкротқа ұшыру тәуекелдерін төмендету мақсатында 2013 жылдан бастап АӨК субъектілерінің міндеттемелерін қаржылық сауықтыру шаралары іске асырылуда. Қаржылық сауықтыру шарттарында кредит беру мерзімдерін 9 жылға дейін ұзарту, сыйақы мөлшерлемесін 14%-ға (оның 7%-ы бюджеттен субсидияланады) дейін төмендету, сондай-ақ қаржы институттарының айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығаруы көзделеді.

1. Ухудшение качества земель и их продуктивности.
2. Малый объем доброкачественных материалов по почвенному и геоботаническому обследованию сельскохозяйственных угодий, бонитировке почв.
3. Отсутствие актуальных данных для определения кадастровой стоимости земель сельскохозяйственного назначения.
4. Низкий уровень освоения отгонных пастбищ в виду их недостаточной обводненности.
6. Выбросы углекислого газа от сельского хозяйства.
3.9. Финансовые меры государственной поддержки
Инструмент инвестиционного субсидирования направлен на частичную компенсацию (от 20% до 80%) инвестиционных затрат на строительно-монтажные работы, технику и оборудование по 19 направлениям (48 паспортов). Всего с начала реализации (2014 – 2015 годы) данной меры государственной поддержки были просубсидированы 2 729 субъектов АПК на общую сумму субсидий – 19,1 млрд. тенге, сумма привлеченных инвестиций составила 67,8 млрд. тенге.
Основная доля привлеченных инвестиций за счет инвестиционных субсидий приходится на отрасль животноводства 55% (37,6 млрд. тенге), на растениеводство – 35% (23,2 млрд. тенге), на переработку животноводческой и растениеводческой продукции 10% (7 млрд. тенге).
По итогам двух лет реализации данной меры государственной поддержки недофинансирование составило 35,4 млрд. тенге.
По инструменту субсидирования ставок вознаграждения по кредитам субъектов АПК, лизингу сельскохозяйственной техники и животных, технологического оборудования удешевляется процентная ставка по кредитным/лизинговым договорам: для пополнения оборотных средств, приобретения основных средств и др. в национальной валюте – на 7%, в иностранной валюте – на 5%; для приобретения сельскохозяйственной техники и оборудования в отрасли животноводства и кормопроизводства, снижение ставки вознаграждения в национальной валюте – на 10% годовых и в иностранной валюте – на 7%.
За 2014 – 2015 годы субсидирование процентной ставки осуществляется по обязательствам 4 601 субъекта АПК на общую сумму основного долга 243,2 млрд. тенге, в том числе по приобретенным субъектами АПК 12 254 единицам сельскохозяйственной техники.
По видам деятельности основная доля участников приходится на растениеводческую отрасль 48,8%, переработку животноводческой и растениеводческой продукции 29,8%, животноводство 7,8% и прочие виды деятельности 13,4%.
В целях снижения кредитной нагрузки субъектов АПК и рисков их банкротства с 2013 года реализуются меры финансового оздоровления обязательств субъектов АПК. Условиями финансового оздоровления предусматриваются продление сроков кредитования до 9 лет, снижение ставки вознаграждения до 14%, из которых 7% субсидируется из государственного бюджета, а также списание финансовыми институтами штрафов и пени.

2013 – 2015 жылдары АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыруды іске асыру кезінде жалпы берешек сомасы 520 млрд. теңгеге 404 АӨК субъектісінің өтінімдері мақұлданды. 2016 жылдан бастап қаржылық сауықтыру бағдарламасына қатысу үшін жаңа өтінімдер қабылдау жүзеге асырылмайды.
2013 – 2014жылдары АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру шеңберінде пайыздық мөлшерлемені субсидиялауға 7,2 млрд. теңге бөлінді. 2015 жылы 18,9 млрд. теңге (оның ішінде 5,8 млрд. теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты) бөлініп, толықтай игерілді. РБ-да 2016 жылға 24,7 млрд. теңге мөлшерінде қаражат көзделген. Жыл сайын сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау үшін шамамен 20 млрд. теңге қажет етіліп, ол 2024 жылға дейін 164,3 млрд. теңгені құрайды.
17-диаграмма. 2013 – 2016 жылдардағы жалпы салалық
субсидиялар серпіні, млн. теңге
Қызмет түрлері бойынша сауықтырылатын берешектің негізгі үлесінің 73 %-ы өсімдік шаруашылығы саласына, 2%-ы мал шаруашылығына, 3%-ы ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеуге және 22%-ы басқа да қызмет түрлеріне тиесілі.
Берешекті сауықтандыруға мақұлданған жалпы соманың 72%-ы немесе 376,4 млрд. теңгесі ірі аграрлық холдингтердің қарызына тиесілі.
АӨК субъектілерінің қарыздарын сақтандыру мен кепілдендіруді субсидиялау шеңберінде сақтандыру компаниясының немесе кепілдік берушінің тарифтік мөлшерлемесі субсидияланады. 2015 жылы сақтандырумен қамтамасыз ету арқылы 3 АШТӨ-ге кредит берілді, тартылған кредиттің жалпы сомасы 7,9 млрд. теңгені құрады.
Дайындаушы ұйымдарға қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) сомасын субсидиялау есептелген ҚҚС мөлшерінде дайындаушы ұйымдардың өнімін арзандату мақсатында 2016 жылы басталды. 15 дайындаушы ұйымға
140 млн. теңге сомасына төлем жүргізілді.
ҚР Ұлттық Банкінің деректеріне сәйкес, ҚР экономикасының салаларына да, ауыл шаруашылығына да берілген кредиттер көлемі жыл сайын өсуде.Бұл ретте АӨК саласындағы кредиттер үлесі 2015 жылы 8%-ды құрады, бұл 2011 жылғы көрсеткіштен 54%-ға төмен.
2015 жылы АӨК субъектілеріне берілген кредиттер сомасы 603,5 млрд. теңгені құрады, бұл 2014 жылғыдан 61%-ға аз.
18-диаграмма. Берілген кредиттер сомасы
2016 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ) мен «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамының (бұдан әрі – «ҚазАгро»ҰБХ» АҚ) ауыл шаруашылығындағы жиынтық кредиттік портфелі 1 448,0 млрд. теңгені құрады, оның ішінде 66%-ы ЕДБ-ға, 34%-ы «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ компаниялар тобына тиесілі.
2016 жылғы тамыздағы жағдай бойынша АӨК субъектілерінің ЕДБ алдындағы мерзімі өткен берешектерінің сомасы 48,7 млрд. теңгені құрады, бұл 2014 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда 44,6%-ға аз.
19-диаграмма. АӨК субъектілерінің ЕДБ алдындағы мерзімі
өткен берешектерінің сомасы
** - 2015 жылы мерзімі өткен берешектің күрт төмендеуі АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру бағдарламасын іске асыру әсерімен байланысты
ЕДБ қысқа мерзімді өндірістік процесті қамтамасыз етуге арналған айналым қаражатын толықтыру үшін басым жағдайда ірі, орныққан шаруашылықтарға кредит береді. Бұл ретте, банктік кредит беру құрылымындағы ауыл шаруашылығының үлесі қысқаруда. Айталық,

За 2013 – 2015 годы при реализации финансового оздоровления субъектов АПК одобрены заявки 404 субъектов АПК на общую сумму задолженности 520 млрд. тенге. С 2016 года прием новых заявок для участия в программе финансового оздоровления не осуществляется.
На субсидирование процентной ставки в рамках финансового оздоровления субъектов АПК в 2013 – 2014 годы было выделено 7,2 млрд. тенге. В 2015 году – 18,9 млрд. тенге, в т.ч. 5,8 млрд. тенге средства Национального фонда РК, которые были полностью освоены. На 2016 год в РБ предусмотрены средства в размере 24,7 млрд. тенге. Ежегодно для субсидирования ставок вознаграждения требуется порядка 20 млрд. тенге, что составит 164,3 млрд. тенге до 2024 года.
Диаграмма 17. Динамика общеотраслевых субсидий в 2013-2016 годы, млн. тенге
По видам деятельности основная доля суммы оздоравливаемой задолженности приходится на растениеводческую отрасль 73%, животноводство 2%, переработку сельскохозяйственной продукции 3% и прочие виды деятельности 22%.
От общей суммы одобренной к оздоровлению задолженности 72% или 376,4 млрд. тенге приходятся на займы крупных агрохолдингов.
В рамках субсидирования страхования и гарантирования займов субъектов АПК субсидируется тарифная ставка страховой компании или гаранта. В 2015 году под страховое обеспечение прокредитованы 3 СХТП, общая сумма привлеченного кредита составила 7,9 млрд. тенге.
Субсидирование суммы налога на добавленную стоимость (далее – НДС) заготовительным организациям начато в 2016 году с целью удешевления продукции заготовительных организации в размере исчисленного НДС. Выплаты произведены на сумму 140 млн. тенге 15 заготовительным организациям.
По данным Национального Банка РК объем выданных кредитов как по отраслям экономики РК, так и в сельском хозяйстве ежегодно растет. При этом доля кредитов в сфере АПК в 2015 году составила 8%, что на 54% ниже показателя 2011 года.
В 2015 году сумма кредитов, выданных субъектам АПК, составила 603,5 млрд. тенге, что на 61% меньше 2014 года.
Диаграмма 18. Сумма выданных кредитов
По состоянию на 1 января 2016 года совокупный кредитный портфель банков второго уровня (далее – БВУ) и акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" (далее – АО "НУХ "КазАгро") в сельском хозяйстве составил 1 448,0 млрд. тенге, из них 66% приходятся на БВУ и 34% на группу компаний АО "НУХ "КазАгро".
Сумма просроченной задолженности субъектов АПК перед БВУ по состоянию на август 2016 года составляет 48,7 млрд. тенге, что на 44,6% меньше по сравнению с аналогичной датой 2014 года.
Диаграмма 19. Сумма просроченной задолженности субъектов АПК перед БВУ
** - Резкое снижение суммы просроченной задолженности в 2015 году связано с эффектом от реализации программы финансового оздоровления субъектов АПК

2012 жылы банктік кредит беру құрылымындағы ауыл шаруашылығының үлесі 6,2%-ды, 2015 жылы 1,9%-ды құрады.
Ауыл шаруашылығына кредит беру нарығында нарықтағыдан айтарлықтай төмен сыйақы мөлшерлемелері бойынша кредит беру және лизинг қызметтерін көрсететін «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ-ның қаржы институттары алда келеді. Нәтижесінде, ауыл шаруашылығына салынатын ұзақ мерзімді инвестициялар, негізінен, мемлекеттік қаржыландыруға тәуелді болатын жағдай орын алды.
2011 – 2015жылдары «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ құрамына кіретін қаржы ұйымдары арқылы РБ қаражатынан 410,5 млрд. теңге, оның ішінде 318 млрд. теңгесі қысқа мерзімді бюджеттік кредиттер түрінде бөлініп, 92,5 млрд. теңгесі компаниялардың жарғылық капиталдарын толықтыруға бағытталды.
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ шағын және орта бизнесті инвестициялық қолдауға бағдарланған. «ҚазАгроҚаржы» АҚ арқылы жыл сайын елімізде 60%-дан астам техника сатып алынуда. ЕДБ мен басқа да жеке меншік қаржы ұйымдары аграрлық сектордағы шағын және орта бизнесті (бұдан әрі – ШОБ) қаржыландыруға болмашы ғана қатысуда.
Қолданыстағы сақтандыру жүйесі міндетті және ерікті сақтандырудан тұрады.
Міндетті сақтандырудың құқықтық негізі дәнді, майлы дақылдарды, қант қызылшасы мен мақтаны сақтандыруды міндеттейтін «Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» ҚР Заңы (бұдан әрі – Заң) болып табылады.
20-диаграмма.Сақтандыру компаниялары мен өзара сақтандыру
қоғамдары (ӨСҚ) санының өсу қарқыны
Заңның бастапқы редакциясы шеңберіндегі жұмыс алға қойылған мақсаттарға қол жеткізуге мүмкіндік берді. Заңға бірнеше рет түзетулер енгізілгеннен кейін аталған нарықта алты сақтандырушыдан тек екі сақтандыру компаниясы мен он төрт өзара сақтандыру қоғамы (бұдан әрі – ӨСҚ) қалды. Егістердің айтарлықтай бөлігін ӨСҚ формальды түрде сақтандырған.
Заң қолданылған уақытта (2006 – 2015 жылдар) жылына орта есеппен 5,4 млн. гектар егіс алаңы сақтандырылып, оның ішінде 558 мың гектар (10%) қолайсыз табиғи құбылыстарға ұшырады (осы Бағдарламаға 30-қосымшаны қараңыз).
Ауыл шаруашылығындағы ерікті сақтандыру техника мен ауыл шаруашылығы жануарларын лизингке беру кезінде уақытша нысанда қолданылады. Уақытша нысан лицензияланған астық қабылдау кәсіпорындарына қолданылады.
Қаржы институттары алдындағы АӨК субъектілерінің міндеттемелерін кепілдендіруді негізінен әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар (бұдан әрі – ӘКК) мен ЕДБ жүзеге асырады.

БВУ преимущественно кредитуют крупные устойчивые хозяйства для пополнения оборотных средств на обеспечение краткосрочного производственного процесса. При этом доля сельского хозяйства в структуре банковского кредитования неуклонно сокращается. Так, если в 2012 году она составляла 6,2%, в 2015 году – 1,9%.
На рынке кредитования сельского хозяйства доминируют финансовые институты АО "НУХ "КазАгро"", предоставляющие услуги кредитования и лизинга по ставкам вознаграждения значительно ниже рыночных. В результате, долгосрочные инвестиции в сельское хозяйство стали в основном зависеть от государственного финансирования.
За 2011 – 2015 годы через финансовые организации, входящие в состав АО "НУХ "КазАгро"", из средств РБ было выделено 410,5 млрд. тенге, из них 318 млрд. тенге в виде краткосрочных бюджетных кредитов, 92,5 млрд. тенге направлены на пополнение уставных капиталов компаний.
АО "НУХ "КазАгро" ориентировано на инвестиционную поддержку малого и среднего бизнеса. Через АО "КазАгроФинанс" ежегодно приобретается более 60% техники в стране. Участие БВУ и других частных финансовых организаций в финансировании малого и среднего бизнеса (далее – МСБ) в аграрном секторе незначительно.
Действующая система страхования состоит из обязательного и добровольного страхования.
Правовой основой обязательного страхования является Закон РК "Об обязательном страховании в растениеводстве" (далее – Закон), который обязывает страховать зерновые, масличные культуры, сахарную свеклу и хлопок.
Диаграмма 20. Динамика роста количества страховых компаний и обществ взаимного страхования (ОВС)
Работа в рамках первоначальной редакции Закона позволяла достичь поставленных целей. После неоднократного внесения поправок в Закон из шести страховщиков на данном рынке остались только две страховые компании и четырнадцать обществ взаимного страхования (далее – ОВС). Значительная часть посевов формально застрахована ОВС.
За время действия Закона (2006 – 2015 годы) было застраховано в среднем 5,4 млн. га посевной площади в год, из них 558 тыс. га подвергались неблагоприятным природным явлениям (10%) (см. приложение 30 к настоящей Программе).
Добровольное страхование в сельском хозяйстве применяется во вмененной форме при предоставлении в лизинг техники и сельскохозяйственных животных. Вмененная форма применяется к лицензированным хлебоприемным предприятиям.
Гарантирование обязательств субъектов АПК перед финансовыми институтами осуществляется преимущественно социально-предпринимательскими корпорациями (далее – СПК) и БВУ.

ЕДБ мен ӘКК кепілдіктер шығару үшін орта есеппен кепілдік сомасының 1%-ынан 7%-ына дейін комиссия алады.
«Азық-түлік келісімшарт корпорациясы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – «Азық-түлік корпорациясы» ҰК» АҚ) 2011 – 2016 жылдары ӘКК-нің кепілдігімен жалпы сомасы 85,8 млрд. теңгеге 9 063 АШТӨ-ні қаржыландырды.
Мемлекеттік қаржылық қолдау шаралары саласында мынадай проблемалар бар:
1. Көптеген АШТӨ үшін субсидиялардың қолжетімділігі дәрежесінің төмендігі.
2. Субсидиялаудың түпкілікті нәтиже мен өңірлердің мамандануына байланысты болмауы.
3. Ұсақ АШТӨ үшін қолжетімді болмауы мен нысаналы көрсеткіштерді орындауды бақылаудың әлсіздігі кезінде инвестициялық субсидиялаудың ірі өндірістерге бағдарлануы.
4. АӨК субъектілеріне кредит беру, ауыл шаруашылығы техникасы мен жануарларының, технологиялық жабдықтың лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау ЕДБ мен лизингтік компанияларды кредиттер және лизинг бойынша пайыздық мөлшерлемелерді төмендетуге ынталандырмайды.
5. Қаржылық сауықтыруға қарамастан, қарыздар бойынша міндеттемелерді орындамау проблемаларының қайта пайда болу тәуекелдері және банкроттық қатері.
6. Саланың кредиттік қатерлерінің жоғары болуына байланысты АӨК субъектілерінің қарыздарын сақтандыру және кепілдендіру тетігіне сақтандыру компаниялары мен кепілдік берушілердің тиісінше қызығушылығының жоқтығы.
7. Дайындаушы ұйымдарға ҚҚС сомасын субсидиялау тетігінің жетілдірілмегендігі: субсидиялар жыл қорытындылары бойынша төленеді; субсидиялар жылдық жиынтық кіріс құрамында есептеледі, бұл субсидияларды төлеудің негізгі шарты болып табылатын ауыл шаруашылығы өнімін өткізуден түскен үлесті төмендетеді.
8. Ауылдық жерлерде өтімді кепілмен қамтамасыз етудің жетіспеуі.
9. АШТӨ-нің «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ кредит беретін ұйымдарында қаржы ресурстарының жеткілікті болуына тәуелді болуы.
10. Кредиттік серіктестіктердің әлсіз институционалды дамуы жағдайында ауылдық жерлерде жеке қаржы ұйымдарының нашар танылғандығынан, қаржылық қызметтер нарығындағы бәсекелестік деңгейінің төмен болуы.
11. ҚР Үкіметі мен халықаралық қаржы ұйымдарының ынтымақтастығы бағдарламалары шеңберінде АӨК-ні қаржыландыруға арналған нысаналы ұзақ мерзімді қарыздардың жоқтығы.
12. Саланың жоғары табиғи-климаттық, эпизоотиялық, фитосанитариялық, карантиндік, экономикалық тәуекелдері.
13. Жеке қаржы ұйымдарында ұзақ мерзімді қорландыру көздерінің жоқтығы.
14. ӨСҚ қызметін сақтандыру ұйымдарының қызметі сияқты мемлекеттік реттеуші органдар (ҚР АШМ және ҚР Ұлттық Банкі) бақыламайды.
15. ӨСҚ заңнамадағы олқылықтарды пайдалана отырып, сақтандырушы рөлінде де, сақтанушы рөлінде де бола алады, бұл сақтандырудың мәнін бұрмалайды.

БВУ и СПК за выпуск гарантий взимается комиссия в среднем от 1% до 7% от суммы гарантии.
Акционерное общество "Национальная компания "Продовольственная корпорация"" (далее – АО "НК "Продкорпорация"") под гарантию СПК за 2011 – 2016 годы было профинансировано 9 063 СХТП на общую сумму 85,8 млрд. тенге.
В сфере финансовых мер государственной поддержки имеются следующие проблемы:
1. Низкая степень доступности кредитов и субсидий для большинства СХТП.
2. Отсутствие привязки субсидирования к конечному результату и специализации регионов.
3. Ориентированность инвестиционного субсидирования на крупные производства при недоступности для мелких СХТП и слабом контроле за исполнением целевых показателей.
4. Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании субъектов АПК, лизинге сельскохозяйственной техники и животных, технологического оборудования не стимулирует БВУ и лизинговые компании к снижению процентных ставок по кредитам и лизингу.
5. Риски повторного появления проблем неисполнения обязательств по займам и угроза банкротства, несмотря на финансовое оздоровление.
6. Отсутствие должного интереса страховых компаний и гарантов к механизму субсидирования страхования и гарантирования займов субъектов АПК из-за высоких кредитных рисков отрасли.
7. Несовершенство механизма субсидирования суммы НДС заготовительным организациям: субсидии выплачиваются по итогам года; субсидии учитываются в составе совокупного годового дохода, что снижает долю от реализации сельскохозяйственной продукции, являющейся основным условием выплаты субсидии
8. Нехватка ликвидного залогового обеспечения в сельской местности.
9. Зависимость СХТП от достаточности финансовых ресурсов в кредитующих организациях АО "НУХ "КазАгро".
10. Низкий уровень конкуренции на рынке финансовых услуг ввиду слабой представленности частных финансовых организаций в сельской местности при слабом институциональном развитии кредитных товариществ.
11. Отсутствие целевых долгосрочных займов на финансирование АПК в рамках программ сотрудничества Правительства РК и международных финансовых организаций.
12. Высокие природно-климатические, эпизоотические, фитосанитарные, карантинные, экономические риски отрасли.
13. Отсутствие источников долгосрочного фондирования у частных финансовых организаций.
14. Деятельность ОВС в отличие от деятельности страховых компаний не контролируется государственными регулирующими органами (МСХ РК и Национального Банка РК).
15. Несовершенство законодательства позволяет ОВС выступать и в роли страховщика, и в роли страхователя, что искажает суть страхования.

16. ӨСҚ-ны көбіне жергілікті атқарушы органдар және қоғамдық ұйымдар құрады, бұл ӨСҚ-ны АШТӨ үшін қосымша қаржылық ауыртпалыққа айналдырды. Фермерлер сыйлықақылар төлейді, бірақ тиісінше төлем алмайды.
17. Ұсақ шаруашылықтардың көбі тіпті қарапайым аграрлық технологияларды сақтамайды, бұл тәуекел дәрежесін арттырады және қолайсыз табиғи құбылыстарға салғырттық қосылады, мұны сақтандырумен жабу мүмкін емес.
18. Заңнама сақтандыру компанияларының агротехнологияларды сақтауды талап етуіне мүмкіндік бермейді және клиент сақтандыру талаптарына анық сәйкес келмеген жағдайда сақтандырудан бас тарту мүмкіндігін көздемейді.
19. Заңға сәйкес дәнді дақылдарды сақтандыру бойынша тиісінше 2004 жылы белгіленген қолданыстағы тарифтер және 2009 жылғы шығындар нормативтері АШТӨ-ні шеккен шығынды өтеудің толық сомасымен қамтамасыз етпейді.
20. АӨК субъектілерінің міндеттемелерін кепілдендіру құралдарының дамымағандығы.
3.10. АӨК қызметінің ілеспе салалары.
Техникалық жарақталу. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау
2016 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстандағы ауыл шаруашылығы техникаларының негізгі түрлерінің паркі 152 мың бірлік трактордан, 42 мың бірлік астық жинаушы комбайннан, 3,5 мың бірлік егу кешендерінен, 86,1 мың бірлік дәнсепкіштен, 15,6 мың бірлік дестелегіштен тұрады,оның ішінде пайдалану мерзімі 15 жылдан жоғары тракторлар – 84%; комбайндар – 54%; дәнсепкіштер – 88%-дан астам; дестелегіштер – 73% (осы Бағдарламаға 31-қосымшаны қараңыз).
Ауыл шаруашылығы техникаларының орташа амортизациялық мерзімдері 10-12 жылды құрайтынын ескере отырып, техниканы пайдаланудың шынайы мерзімі нормативтік мерзімдерден 3-10 жылға артық деп қорытынды жасауға болады.
Ауыл шаруашылығы техникаларының (егу кешендерінен басқа) негізгі түрлері бойынша жаңарту қарқыны жаңартудың талап етілетін технологиялық деңгейі кезінде жылына 10 – 12,5%-ды: тракторлар бойынша – 1,2%-ды; комбайндар бойынша – 2,8%-ды; дәнсепкіштер бойынша – 0,6%-ды, дестелегіштер бойынша –1,6%-ды құрайды. Ауыл шаруашылығы техникасын сатып алудың орташа жылдық көлемі 80 млрд. теңгені, оның ішінде отандық өндіріс 20,5 млрд. теңгені құрайды.
21-диаграмма. 2016 жылға арналған ауыл шаруашылығы
техникасының бары, бірлік
Ауыл шаруашылығы техникасының және жиынтық бөлшектерінің өндірісі бойынша жұмыс істейтін 30 кәсіпорын (зауыт) ішінде негізгі өндіруші 15 кәсіпорын (зауыт), оларда шамамен 2,1 мың адам жұмыс істейді.
Оларға: «Семаз» ЖШС (МТЗ тракторлары), «Вектор комбайн зауыты» ЖШС (комбайндар), «Агромашхолдинг» АҚ (Есіл комбайндары), «Фирма Дафа» ЖШС (аспалы жабдық), «ДонМар» ЖШС (дестелегіштер), «КазКИОТИ» ЖШС (тракторлар) жатады.

16. ОВС в основной массе создаются местными исполнительными органами и общественными организациями, что превратило ОВС дополнительным финансовым бременем для СХТП – фермеры платят премии и не получают выплаты должным образом.
17. Большинство мелких хозяйств не соблюдают даже упрощенные агротехнологии, что значительно увеличивает степень рисков, и на риски неблагоприятных природных явлений накладываются риски бесхозяйственности, которые никак не могут покрываться страхованием.
18. Законодательство не позволяет страховым компаниям требовать соблюдения агротехнологий и не предусматривает возможности отказа в страховании при явном несоответствии клиента страховым требованиям.
19. Действующие тарифы по страхованию зерновых культур согласно Закону и нормативам затрат, установленные, соответственно, в 2004 и 2009 годы, не обеспечивают СХТП полноценной суммой возмещения понесенных убытков.
20. Неразвитость инструментов гарантирования обязательств субъектов АПК.
3.10. Сопутствующие сферы деятельности АПК Техническая оснащенность. Сельхозмашиностроение
По состоянию на 1 января 2016 года парк основных видов сельскохозяйственной техники Казахстана составляют: тракторы – 152 тыс. единиц, зерноуборочные комбайны – 42 тыс. единиц, посевные комплексы – 3,5 тыс. единиц, сеялки – 86,1 тыс. единиц, жатки – 15,6 тыс. единиц, которых со сроком эксплуатации свыше 15 лет: тракторы – 84%; комбайны – 54%; сеялки – более 88%; жатки – 73% (см. приложение 31 к настоящей Программе).
Учитывая, что средние амортизационные сроки сельскохозяйственной техники составляют 10-12 лет, можно сделать вывод о том, что реальные сроки эксплуатации техники превышают нормативные на 3 – 10 лет.
Темпы обновления по основным видам сельскохозяйственной техники (кроме посевных комплексов) при требуемом технологическом уровне обновления 10 – 12,5% в год составляют: по тракторам – 1,2%; комбайнам – 2,8%; сеялкам – 0,6%, жаткам – 1,6%. Среднегодовой объем закупа сельскохозяйственной техники составляет 80 млрд. тенге, в том числе отечественного производства - 20,5 млрд. тенге.
Диаграмма 21. Наличие сельскохозяйственной техники на 2016 год, единиц
Из действующих 30 предприятий (заводов) по производству сельскохозяйственной техники и комплектующих основными производителями являются 15, на которых работает около 2,1 тыс. человек.
К ним относятся: ТОО "Семаз" (тракторы МТЗ), ТОО "Комбайновый завод Вектор" (комбайны), АО "Агромашхолдинг" (комбайны Есиль), ТОО "Фирма Дафа" (навесное оборудование), ТОО "ДонМар" (жатки), ТОО "КазКИОТИ" (тракторы).

Ауыл шаруашылығы техникасын отандық құрастыру өндірісінің жалпы көлемінің 93%-ы тракторлар мен комбайндарды, 7%-ы аспалы жабдықтарды құрастыруға тиесілі.
Құрылған бірлескен құрастыру өндірістері жеткілікті дәрежеде жүктелмеген. Көпшілік жағдайларда локализациялау деңгейі 35%-дан төмен, бұл отандық техника бағасының импортталатын жиынтық бөлшектер құнына тікелей тәуелді болуына алып келеді.
2015 жылдың қорытындылары бойынша отандық құрастыру кәсіпорындарының үлесіне Қазақстанда сатып алынған ауыл шаруашылығы техникасы санының орташа есеппен 30%-ы: комбайндар бойынша – 49,5 %-ы, тракторлар бойынша – 34,8 %-ы, өзге техника бойынша – 20%-ы тиесілі. Ауыл шаруашылығына деген қалған сұраныс импорт есебінен қанағаттандырылады.
Саланың техникалық жарақтандырылуы және ауыл шаруашылығы машиналарын жасау саласында мынадай проблемалар бар:
1. Негізгі ауыл шаруашылығы техникасы түрлерінің тозу деңгейінің жоғарылығы.
2. Ауыл шаруашылығы техникасын жаңартудың жеткіліксіз қарқыны.
3. Жиынтық бөлшектерді локализациялау мен жасаудың төмен деңгейі.
4. Сервистік қызмет көрсету жүйесінің дамымағандығы.
5. Мал шаруашылығы фермаларын механикаландыру деңгейінің жеткіліксіздігі.
Агрохимия
Қазақстанда минералды тыңайтқыштар (фосфорлы және азотты тыңайтқыштар) өндірісімен «Қазфосфат» ЖШС (суперфосфат, аммофос) және «ҚазАзот» ЖШС (аммоний нитраты) айналысады.
Калийлі тыңайтқыштар өндірілмейді,алайда Қазақстанның батыс өңіріндегі калийлі шикізат кен орнында геологиялық-барлау жұмыстары жүргізілуде.
2015 жылы азотты тыңайтқыштарды тұтыну 419,7 мың тоннаны құрады, оның 184,7 мың тоннасы немесе 44%-ы шетелде өндірілген тыңайтқыш. Бұл ретте, Қазақстанда 311,1 мың тоннасы өндірілді. Фосфорлы тыңайтқыштарды тұтыну 84,6 мың тоннаны құрады, оның 0,13 мың тоннасы немесе 0,15 %-ы шетелде өндірілген тыңайтқыш. Бұл ретте Қазақстанда 93,2 мың тонна осы тыңайтқыш түрі өндірілді. 2015 жылы калийлі тыңайтқыштарды тұтыну 9,7 мың тоннаны құрады, барлық көлем импорт есебінен жабылды.
ҚР-да кешенді тыңайтқыштар нарығы да толығымен импорттық өнімнен тұрады және жылына шамамен 10,1 мың тоннаны құрайды. Бұл ретте елдің отандық өндірістің минералды тыңайтқыштарымен қамтамсыз етілуі ғылыми-негізделген тұтынудың шамамен 35%-ын құрайды.
Орташа есеппен алғанда соңғы 5 жылда (2011 – 2015 жылдар) жыл сайын нақты салмақта шамамен 288 мың тонна әртүрлі минералды тыңайтқыштар түрлері әкелінді. Экспорт көлемі де артуда, орташа есеппен жылына шамамен 190,0 мың тонна экспортталады.
Агрохимия саласында мынадай проблемалар бар:
1. Жыл сайын бағаның өсуі кезінде минералды тыңайтқыштар құнының жоғарылығы.

Из общего объема отечественного сборочного производства сельскохозяйственной техники на сборку тракторов и комбайнов приходится 93%, на навесное оборудование – 7%.
Созданные совместные сборочные производства загружены в недостаточной степени. Уровень локализации в большинстве случаев составляет менее 35%, что приводит к прямой зависимости цены на отечественную технику от стоимости импортируемых комплектующих.
По итогам 2015 года на долю отечественных сборочных предприятий пришлось в среднем 30% от количества приобретенной сельскохозяйственной техники в Казахстане: по комбайнам – 49,5%, тракторам 34,8%, прочей технике – 20%. Оставшийся спрос на сельскохозяйственную технику удовлетворяется за счет импорта.
В области технической оснащенности отрасли и сельскохозяйственного машиностроения имеются следующие проблемы:
1.      Высокий уровень износа основных видов сельскохозяйственной техники.
2.      Недостаточные темпы обновления сельскохозяйственной техники.
3. Низкий уровень локализации и производства комплектующих.
4. Неразвитость системы сервисного обслуживания.
5. Недостаточный уровень механизации животноводческих ферм.
Агрохимия
В Казахстане производством минеральных удобрений (фосфорные и азотные удобрения) в основном занимаются ТОО "Казфосфат" (суперфосфат, аммофос) и ТОО "КазАзот" (нитрат аммония).
Калийные удобрения не производятся, однако ведутся геологоразведочные работы на месторождении калийного сырья в западном регионе Казахстана.
В 2015 году потребление азотных удобрений составило 419,7 тыс. тонн, из которых 184,7 тыс. тонн или 44% зарубежного производства. При этом в Казахстане произведено 311,1 тыс. тонн. Потребление фосфорных удобрений составило 84,6 тыс. тонн, из которых 0,13 тыс. тонн или 0,15% зарубежного производства. При этом в Казахстане было произведено 93,2 тыс. тонн этого вида удобрений. Потребление калийных удобрений в 2015 году составило
9,7 тыс. тонн, весь объем которых приходится на импорт.
Рынок комплексных удобрений в Республике Казахстан также состоит полностью из импортной продукции и составляет порядка 10,1 тыс. тонн в год. При этом обеспеченность страны за счет отечественного производства минеральных удобрений составляет около 35% от научно-обоснованной потребности.
В среднем за последние 5 лет (2011 – 2015 годы) ежегодно ввозились порядка 288 тыс. тонн в физическом весе различных видов минеральных удобрений. Растут и объемы экспорта – в среднем экспортируется порядка 190,0 тыс. тонн в год.
В отрасли агрохимии имеются следующие проблемы:
1. Высокая стоимость минеральных удобрений при ежегодном росте цен.

2. Екінші санатты рұқсаттар тізбесінде агрохимикаттарды мемлекеттік тіркеу жөніндегі рұқсат беру рәсімдерін және ел аумағында агрохимикаттарды қолдану құқығына арналған рұқсат құжатын заңнамалық бекітіп берудің болмауы.
3. Отандық кәсіпорындар шығаратын тыңайтқыштар ассортиментінің аз болуы және құнының жоғары болуы.
Салық саясаты
Заңнамада АӨК субъектілері үшін арнайы салықтық режимдер көзделген:
1. Шаруа және фермер қожалықтары үшін – бірыңғай жер салығы (бұдан әрі – БЖЗ). Салық органдарының деректері бойынша 2014 жылы БЖС төлеуші субъектілер саны 125,4 мың бірлікті, шаруа (фермер) қожалықтарында (бұдан әрі – Ш(Ф)Қ) жұмыс істейтін адамдар саны 476,2 мыңды құрап, бюджетке 4,1 млрд. теңге төленген.
2. Ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін. Салық органдарының деректері бойынша 2014 жылы осы режимді пайдаланушы субъектілер саны 1,9 мыңды, онда жұмыс істейтін адамдар саны 117,4 мыңды құрап, бюджетке 12,1 млрд. теңге салық және өзге де төлем төленген.
Салықтар құрылымында анағұрлым жоғары үлесті ҚҚС (орта есеппен
5 жылда 53,5%) иеленеді.
Ауыл шаруашылығы түсімдерінің жалпы құрылымындағы, тұтас алғанда экономиканың барлық салалары бойынша түсімдер құрылымындағы елеулі үлесіне қарамастан, ҚҚС бар болғаны 1,6%-ды құрайды (осы Бағдарламаға 32-қосымшаны қараңыз).
ҚҚС бойынша жеңілдік – есептелген ҚҚС сомасын 70%-ға азайту көзделген. Осы жеңілдікті пайдаланатын субъектілердің жалпы саны –1147, жеңілдік сомасы 5 899 млн. теңгені құрайды:
- ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын ұйымдар бойынша – 3 117 млн. теңге;
- ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері бойынша – 2 782 млн. теңге.
Шығындар сомасындағы салықтардың үлестік салмағы ауыл шаруашылығында 6%-ды құрайды.
2015 жылы саланың рентабельділігі шығынды болуына байланысты минус 11%-ды құрады.
Көліктік-логистикалық инфрақұрылым
Қазіргі уақытта азық-түлік тауарларының өндірушіден тұтынушыға дейінгі қозғалысы стихиялы режимде жүзеге асырылуда. Мысалы, жеміс-көкөніс өнімін делдалдар тікелей фермерлерменЖҚШ танабынан сатып алады. Ет өнімдері нарықтарында да осыған ұқсас жағдай, онда еліміздің көптеген ұсақ тауар өндірушілері дербес, санитариялық талаптарды сақтамастан мал союды жүзеге асырады және етті базарға көтерме бағамен өткізу үшін тасымалдайды.
Бұдан басқа, әрі жүк машиналарының иелері де болып табылатын делдалдар ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілерге таңдап барады. Біріншіден, сатушыны таңдаудағы негізгі өлшемшарт өнім көлемі болып табылады, яғни өнім көлемі автомашинаны толықтай тиеу үшін жеткіліксіз болса, онда мәміле жасалмайды. Екіншіден, тасымалдау нарығындағы автопарк тасымалдау кезінде жеміс-көкөніс өнімінің сапасын айтарлықтай нашарлататын (кему, азаю, бұзылу) негізінен моральдық және техникалық жағынан тозған автомобильдерден тұрады. Үшіншіден, делдалдар барлық өндірістік және күтілмеген шығындарды жабу, сондай-ақ барынша пайда алу мақсатында АШТӨ өнімінің құнына екі-үш есе үстеме қосудыжүзеге асырады, бұл өз кезегінде тұтынушылар үшін негізсіз баға өсіміне алып келеді.Төртіншіден, делдалдар шығындар тәуекелін өзіне алады, өйткені олар ауыл шаруашылығы еңбеккерлерінен сатып алатын өнімнің өткізілуіне қандай да бір кепілдік жоқ. Мысалы, жүретін жолында ЖКО, апара жатқан тауардың межелі пунктте сұранысқа ие болмай қалунемесе бағасының күрт төмендеу тәуекелі бар.Бесіншіден, тасымалдау нарығында ұйымдастырушылықтың болмауы мемлекеттік органдардың өңірлер арасындағы тауар ағынын реттеуді жүзеге асыруына мүмкіндік бермейді.
Осы проблемаларды шешу үшін елімізде көліктік логистика мен қоймалық инфрақұрылымды дамыту бойынша шаралар қабылдануда. Айталық, Қазақстан аумағында 21 көліктік-логистикалық орталық (бұдан әрі – КЛО) жұмыс істейді. Сонымен бірге, қолданыстағы заманауи инфрақұрылымның қуаты проблемаларды толықтай жою үшін жеткіліксіз.

2. Отсутствие законодательного закрепления разрешительной процедуры по государственной регистрации агрохимикатов и разрешительного документа на право применения агрохимикатов на территории страны в перечне разрешений второй категории.
3. Узкий ассортимент минеральных удобрений, выпускаемых отечественными предприятиями, и высокая стоимость.
Налоговая политика
Законодательством для субъектов АПК предусмотрены специальные налоговые режимы:
1. Для крестьянских или фермерских хозяйств – единый земельный налог (далее - ЕЗН). По данным налоговых органов за 2014 год количество субъектов-плательщиков ЕЗН составило 125,4 тысяч единиц, занятых в крестьянских (фермерских) хозяйствах (далее – К(Ф)Х) – 476,2 тыс. человек, уплачено в бюджет 4,1 млрд. тенге.
2. Для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры и сельскохозяйственных кооперативов. По данным налоговых органов за 2014 год количество субъектов, использующих данный режим, составило -1,9 тысяч, занято 117,4 тыс. человек, уплачено в бюджет 12,1 млрд. тенге налогов и иных платежей.
В структуре налогов наибольшую долю занимает НДС (в среднем за 5 лет – 53,5%).
Несмотря на ее значительную долю в общей структуре поступлений от сельского хозяйства, в структуре поступлений в целом по всем отраслям экономики НДС составляет всего 1,6% (см. приложение 32 к настоящей Программе).
По НДС предусмотрена льгота – уменьшение исчисленной суммы НДС на 70%. Общее количество субъектов, пользующихся данной льготой, – 1147, сумма льготы составляет 5899 млн. тенге:
- по организациям, осуществляющим переработку сельскохозяйственного сырья, – 3 117 млн. тенге;
- по производителям сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры и сельскохозяйственным кооперативам – 2782 млн. тенге.
Удельный вес налогов в сумме затрат составляет в сельском хозяйстве 6%.
За 2015 год рентабельность отрасли в связи с убыточностью составила минус 11%.
Торгово-логистическая инфраструктура
В настоящее время продвижение продовольственных товаров от производителей к потребителям осуществляется в стихийном режиме. К примеру, плодоовощная продукция закупается посредниками непосредственно с полей фермеров и владельцев ЛПХ. Аналогичная ситуация и на рынке мясопродуктов, когда множество мелких товаропроизводителей самостоятельно, без соблюдения санитарных требований осуществляют забой скота и транспортируют мясо на рынки для оптовой реализации.
Кроме того, посредники, одновременно являясь владельцами грузовых машин, выборочно подходят к производителям сельскохозяйственной продукции. Во-первых, основным критерием является объем продукции, т.е. если объем продукции недостаточен для полной загрузки автомашин, то сделка не совершается. Во-вторых, автопарк на рынке перевозок в основном состоит из морально и физически устаревших автомобилей, значительно ухудшающих качество плодоовощной продукции во время перевозки (усушка, утряска, порча). В-третьих, посредники, в целях покрытия всех производственных и непредвиденных затрат, а также получения максимальной прибыли осуществляют двух-трехкратную надбавку к стоимости продукции СХТП, что, в свою очередь, приводит к необоснованному росту цен для потребителей. В-четвертых, посредники берут на себя риски убытков, так как отсутствуют какие-либо гарантии сбыта той продукции, которую они приобретают у аграриев. К примеру, существуют риски ДТП по пути следования, невостребованность или резкое снижение цен товара в пункте назначения. И в-пятых, отсутствие организованности на рынке перевозок полностью исключает возможность для государственных органов осуществлять регулирование товаропотоков между регионами.
Для решения этих проблем в стране предпринимаются меры по развитию транспортной логистики и складской инфраструктуры. Так, на территории Казахстана функционирует 21 транспортно-логистический центр (далее – ТЛЦ). Вместе с тем, имеющиеся мощности современной инфраструктуры недостаточны для полного устранения проблем.

Логистикалық тізбектегі әлсіз буын сауда болып табылады. Азық-түлік тауарларының ішкі және сыртқы ағыны негізінен шағын кәсіпорындарға тиесілі– 80% (орташа – 17%, ірі – 3%).
Көтерме сауда негізінен әртүрлі жерлерде орындалады және көптеген бөлшек базары таңертең ерте көтерме базарлардың функциясын орындайды. Бұл ретте,Қазақстанның әрбір қаласында азық-түлік жеткізудің ескі орталықтандырылған жүйесі мұраға қалған, ескі азық-түлік қоймаларында орналасқан мамандандырылған көтерме базарлар бар.
Сөз жеміс-көкөніс өнімдері, сондай-ақ ет пен басқа да тез бүлінетін азық-түлік өнімдері, шұжық өнімдері және т.б. сатылатын айтарлықтай үлкен емес ғимараттар туралы болып отыр.
Жалпы, барлық көтерме базарларды жеке кәсіпорындар басқарады,олар осы ғимараттар мен жер учаскесінің иелері немесе оны жалға алушылар болып табылады. Бірақ көбінесе көтерме базарлардыжергілікті атқарушы билік береді.
Бұл базарлар өнімді автомобильдермен өткізуші көтерме бағамен сатушыларды және сауда пункттерін (келесі тарауда базардағы операторлардың екі санаты сипатталады) қабылдауға арналған әртүрлі бөлімдерден тұрады. Сатып алушылар көтерме және бөлшек сауда қызметі араласып жатқан көтерме базарларға кіре алады.
Тиісінше базарлар сауданы ұйымдастыру бойынша өз функцияларын осы деңгейде орындайды. Сонымен бірге,өнімді өткізу шарттары, атап айтқанда, тез бұзылатын өнімдерді өткізу шарттары гигиеналық-санитариялық талаптарғасәйкес келмейді.
Бұл жоғары баға, маусымаралық кезеңде бағаның тұрақтамауы, ірі партияларды қалыптастырудағы қиындық, азық-түлік тауарларын тұрақты жеткізудің қамтамасыз етілмеуі сияқты салдарларға алып келеді.
Проблемалар:
1. Сауда-логистикалық инфрақұрылымның дамымағандығы.
2. Делдалдар буындарының бақыланбайтын санының болуы.
3. Бөлшек сауда кәсіпорындары мен АШТӨ арасында байланыстың жоқтығы.
4. Республиканың өңірлері арасында жылжыту кезінде азық-түлік тауарларын тарату жүйесінде шығындар мен шығыстардың болуы.
5. Шағын және орта АШТӨ үшін кепілді өткізу нарықтарының жоқтығы.
6. Экспорт үшін ірі, тұрақты партиялар қалыптастыруға ұйымдастырушылық, техникалық және технологиялық мүмкіндіктердің жоқтығы.
Ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз ету
Қазақстанның АӨК-сінде ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз етумен өтеусіз негізде мынадай мамандандырылған ұйымдар айналысты: «ҚазАгроМаркетинг» АҚ және ғылыми-зерттеу институттары (бұдан әрі – ҒЗИ) мен тәжірибелік-өндірістік шаруашылықтар (бұдан әрі – ТӨШ) базасында құрылған білім тарату орталықтары. 2016 жылы аталған қызмет «Атамекен» ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасына (бұдан әрі – «Атамекен» ҚР ҰКП) қарауына берілген болатын. Ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз етумен жыл сайын барлығы 60 мыңнан астам АӨК субъектісі қамтылған.
Сондай-ақ «KAZNEX INVEST» экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттік» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – «KAZNEX INVEST»АҚ) жыл сайын шет елдердегі көрмелерге қазақстандық өндірушілердің қатысуын, байланыстар орнатуды, көрмелер өткізу мен экспортты ілгерілетуге арналған шығындардың бір бөлігін өтеу арқылы экспортты қолдайды.
Бұдан басқа, өткізу, деректерді жинау және тарату мәселелерінде салалық кәсіпкерлер қауымдастықтары ақпараттық және маркетингтік қолдау көрсетеді.
Проблемалар:

Слабым звеном в логистической цепи является торговля. Внутренний и внешний потоки продовольственных товаров в основном приходятся на малые предприятия – 80% рынка (средние – 17%, крупные – 3%).
Оптовая торговля в основном выполняется в разных местах и многие розничные рынки в раннее утро выполняют функцию оптовых рынков. При этом, в каждом казахстанском городе есть специализированные оптовые рынки, расположенные на старых продовольственных складах, где продовольственные поставки унаследовали старую централизованную систему.
Речь идет о достаточно небольших зданиях, где продаются плодоовощная продукция, а также мясо и другие нескоропортящиеся продовольственные продукты, колбасные изделия и т.д.
В целом, всеми этими оптовыми рынками управляют частные предприятия, которые являются либо владельцами этих зданий и земельных участков, либо арендуют их. Но чаще всего оптовые рынки предоставляются местными исполнительными властями.
Эти рынки всегда состоят из разных отделов, предназначенных, в частности, для приема оптовых продавцов, реализующих продукцию с автомобилей и торговых пунктов (две категорий операторов рынка описываются в следующей главе). Покупатели имеют доступ к оптовым рынкам, которые смешивают деятельность оптовой и розничной торговли.
Очевидно, что рынки выполняют свои функции по организации торговли на этом уровне. Вместе с тем, условия реализации продукции не соответствуют санитарно-гигиеническим требованиям, в частности, при реализации скоропортящейся продукции.
Это приводит к таким последствиям как высокие цены, волатильность цен в межсезонье, сложность формирования крупных партий, необеспечение постоянных поставок продовольственных товаров.
Проблемы:
1. Неразвитость торгово-логистической инфраструктуры.
2. Присутствие неконтролируемого количества посреднических звеньев.
3. Отсутствие связей между розничными торговыми предприятиями и СХТП.
4. Наличие потерь и расходов в системе распределения продовольственных товаров при их движении между регионами республики.
5. Отсутствие гарантированных рынков сбыта для мелких и средних СХТП.
6. Отсутствие организационных, технических и технологических возможностей для формирования крупных, стабильных партий для экспорта.
Информационно-маркетинговое обеспечение
В АПК Казахстана информационно-маркетинговым обеспечением на безвозмездной основе занимались следующие специализированные организации: АО "КазАгроМаркетинг" и центры по распространению знаний, созданные на базе научно-исследовательских институтов (далее – НИИ) и опытно-производственных хозяйств (далее – ОПХ). В 2016 году данная деятельность была передана в ведение Национальной палаты предпринимателей РК "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен"). Всего информационно-маркетинговым обеспечением ежегодно охвачено более 60 тыс. субъектов АПК.
Также акционерное общество "Национальное агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST" (далее – АО "KAZNEX INVEST") ежегодно поддерживает участие казахстанских производителей в выставках за рубежом, налаживание контактов, экспорт путем компенсации части затрат на проведение выставок и продвижение экспорта.
Кроме того, информационную и маркетинговую поддержку в вопросах сбыта, сбора и распространения данных играют отраслевые ассоциации предпринимателей.
Проблемы:

1. АӨК субъектілерінің сапалы ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз етумен жеткілікті түрде қамтылмауы.
2. Экономиканың аграрлық секторында біліктілікті арттыру, консультациялық және ақпараттық қызметтер көрсету жүйелері үшін дамымаған инфрақұрылым.
Тиімді шетелдік технологиялар трансферті
Қазіргі уақытта тиімді шетелдік технологиялардың трансферті жекелеген инвестициялық жобалар шеңберінде бытыраңқы түрде жүзеге асырылады. Оңтайлы технологиялық шешімдерді іріктеудің, оларды байқаудан өткізу мен таратудың жүйелі тәсілі жоқ.
Технологиялардың трансферті саласындағы негізгі проблемалар мыналар болып табылады:
1. Ауыл шаруашылығын жүргізу үшін шарттары сәйкес келетін, технологиялық көшбасшы болып табылатын елдердегі неғұрлым өзекті технологиялық міндеттер, технологиялар, оларды шешу тәсілдері туралы құрылымдалған, объективті ақпараттың болмауы.
2. Ресурстарды перспективалық міндеттерге шоғырландыруға және қажетті құзыреттердің иесі болып табылатын шетелдік ұйымдармен әріптестікте оларды шешуге алдын ала кірісуге мүмкіндік беретін, АӨК-дегі технологиялық болжамдау жүзеге асырылмайды.
Ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында АӨК саласындағы ғылыми зерттеулермен «Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы» КЕАҚ-ның (бұдан әрі – «ҰАҒББО» КЕАҚ)ҒЗИ-лары мен ТӨШ-тері, басқа даҒЗИ, ТӨШ және жоғары оқу орындары (бұдан әрі – ЖОО-лар) айналысады. Ғылыми зерттеулерді қаржыландырудың жалпы көлемі 2015 жылы жалпы ауыл шаруашылығы өнімінің 0,15%-ын құрады, бұл орта есеппен технологиялық көшбасшы елдерге қарағанда шамамен 10 есеге төмен.
Қазақстанның жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің басымдықтары білім, ғылым және өндірістің біртұтастығы, сондай-ақ университеттер мен бизнес-құрылымдардың интеграциясын күшейту болып табылады.
«Назарбаев Университеті» ДББҰ-ның тәжірибесін пайдалана отырып, «Қазақ ұлттық аграрлық университеті (бұдан әрі – ҚазҰАУ) мен Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университетін (бұдан әрі – ҚазАТУ) зерттеу университеттеріне кезең-кезеңімен трансформациялау жүргізілуде. ҚазҰАУ және ҚазАТУ Индустриялық-инновациялық дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – ИИДМБ) жобаларыніске асыру үшін кадрлар даярлауға екінші жыл қатысуда.
Өңірлік қағидатты және аграрлық кадрлар даярлау саласындағы көп жылдық тәжірибесін, кәсіби ғылыми-педагогикалық әлеуетінің барын, сондай-ақ жетекші шетел университеттерімен және озық отандық агроқұрылымдармен тығыз байланысын ескере отырып, жетекші үш аграрлық ЖОО-ның күш-жігері АӨК үшін бәсекеге қабілетті кадрлар даярлауға бағытталады.

1. Недостаточный охват субъектов АПК качественным информационно-маркетинговым обеспечением.
2. Неразвитая инфраструктура для систем повышения квалификации, консультационных и информационных услуг в аграрном секторе экономики.
Трансферт эффективных зарубежных технологий
В настоящее время трансферт эффективных зарубежных технологий осуществляется разрозненно, в рамках отдельных инвестиционных проектов. Системный подход к отбору оптимальных технологических решений, их апробации, адаптации и распространению отсутствует.
Основными проблемами в сфере трансферта технологий являются:
1. Отсутствие структурированной, объективной информации о наиболее актуальных технологических задачах, технологиях, подходах к их решению в странах – технологических лидерах с сопоставимыми условиями для ведения сельского хозяйства.
2. Не осуществляется технологическое прогнозирование в АПК, которое позволило бы сфокусировать ресурсы на перспективных задачах и заранее, в партнерстве с зарубежными организациями - носителями необходимых компетенций, приступить к их решению.
Научное и кадровое обеспечение
Научными исследованиями в сфере АПК в Республике Казахстан заняты НИИ и ОПХ некоммерческого акционерного общества "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (далее НАО "НАНОЦ"), другие НИИ, ОПХ и высшие учебные заведения (далее – ВУЗы). Общий объем финансирования научных исследований в 2015 году составил 0,15% от валового продукта сельского хозяйства, что примерно в 10 раз ниже, чем в среднем в странах - технологических лидерах.
Приоритетами высшего и послевузовского образования Казахстана являются триединство образования, науки и производства, а также усиление интеграции университетов и бизнес-структур.
Используя опыт АОО "Назарбаев Университет", ведется поэтапная трансформация Казахского национального аграрного университета (далее – КазНАУ) и Казахского аграрно-технического университета имени Сакена Сейфуллина (далее – КазАТУ) в исследовательские университеты. КазНАУ и КазАТУ уже второй год участвуют в подготовке кадров для реализации проектов Государственной программы индустриально-инновационного развития (далее – ГПИИР).
С учетом регионального принципа и многолетнего опыта в сфере подготовки аграрных кадров, наличия профессионального научно-педагогического потенциала, а также тесного взаимодействия с ведущими зарубежными университетами и передовыми отечественными агроформированиями усилия трех ведущих аграрных ВУЗов направлены на подготовку конкурентоспособных кадров для АПК.

«Ауыл шаруашылығы ғылымдары, көрсетілетін қызметтер және ветеринария» мамандығы бойынша жоғары білімі бар кадрларды даярлауды 23 ЖОО (оның ішінде 7-уі жеке меншік), оның ішінде:
- ҚР-ның үш жоғары білім беру мекемесі. ҚазҰАУ-да 14, С. Сейфуллин атындағы ҚазАТУ-да – 13 және Жәңгірхан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университетінде (бұдан әрі – БҚАТУ) – 11 аграрлық мамандық бойынша даярлау жүргізіледі;
- мамандандырылған аграрлық факультеттері бар тоғыз ЖОО;
- аграрлық мамандықтар бойынша даярлау жүргізілетін 11 салалық емес ЖОО жүзеге асырады.
Жоғарыда көрсетілген ЖОО-ларда халықаралық аккредиттеу агенттіктерінің институционалды және мамандандырылған аккредитациясы бар екенін айта кету қажет.
ҚазҰАУ:
- институционалды аккредитация 2014 жылы алынды (НКАОКО агенттігі);
- мамандандырылған аккредитация 13 білім беру бағдарламасы бойынша 2015 жылы (ACQUIN жылы НААР) және 3 білім беру бағдарламасы бойынша 2016 жылы (НААР) алынды.
ҚазАТУ:
- институционалды аккредитация 2014 жылы алынды (НААР);
- мамандандырылған аккредитация 79 білім беру бағдарламасы бойынша 2015 жылы алынды (НААР).
БҚАТУ:
- институционалды аккредитация 2014 жылы алынды (НКАОКО агенттігі);
мамандандырылған аккредитация 38 білім беру бағдарламасы бойынша 2014 жылы және 19 білім беру бағдарламасы бойынша 2015 жылы алынды (НКАОКО).
Бұл ретте, ауыл шаруашылығы мамандығына гранттардың айтарлықтай саны бөлінетіндігіне қарамастан сала жоғары білімі бар кадрларға тапшылықты сезініп отыр. 2014 – 2016 жылдары АӨК үшін мамандарға және ғылыми кадрларға деген жалпы қажеттілік 6 456 адамды, оның ішінде 2014 жылы – 1575 адамды, 2015 жылы – 2 240 адамды, 2016 жылы – 2641 адамды құрады. Кадрлар тапшылығы негізінен ғалым-агрономдар, ветеринар дәрігерлер, зооинженерлер, ауыл шаруашылығы өндірісінің инженер-механиктері, ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеуші инженер-технологтар, экономистер, бухгалтерлер және т.б. сияқты мамандықтар бойынша сезіледі. Жергілікті атқарушы органдардың деректері бойынша АӨК субъектілерінің шамамен 80%-ы мамандарға деген қажеттілікті бастан кешіп отыр. 13 мыңнан аса АШТӨ-заңды тұлғаның басшылық құрамының тек 12%-ның аграрлық бейінді жоғары және аяқталмаған жоғарыбілімі бар. ЖОО-ныауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша бітірген түлектердің тек 55%-ы бейіні бойынша жұмысқа тұрған, оның ішінде 43%-ы – ауылдық квотамен оқығандар.
Ауыл шаруашылығын жаппай кадрлармен қамтамасыз етуде арнайы орта білім маңызды рөл атқарады. Қазақстанда табиғи-климаттық жағдайларды және өңірлердің қалыптасқан мамандануын ескере отырып, 2015 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша 807 колледж жұмыс істейді, оның ішінде 462 мемлекеттік колледж. Техникалық және кәсіптік оқыту (бұдан әрі – ТжКО) шеңберінде АӨК үшін кадрлар даярлау 21 мамандық бойынша жүргізіледі. Орта арнайы білімі бар аграрлық саладағы кадрларды даярлауды Маңғыстау облысынан басқа еліміздің барлық өңірлерінде орналасқан 62 колледж жүргізеді. Олардың бар-жоғы 20%-ы ауылдық жерде орналасқан.

Подготовку кадров по специальностям "сельскохозяйственные науки, услуги и ветеринария" с высшим образованием осуществляют 23 ВУЗа (из них 7 частных), в том числе:
- три высших образовательных учреждения РК. В КазНАУ ведется подготовка по 14 аграрным специальностям, в КазАТУ – по 13 и Западно-Казахстанском аграрно-техническом университете имени Жангирхана (далее – ЗКАТУ) – по 11;
- девять ВУЗов со специализированными аграрными факультетами;
- 11 непрофильных ВУЗов, в которых ведется подготовка по аграрным специальностям.
Необходимо отметить, что вышеуказанные ВУЗы имеют институциональную и специализированную аккредитации международных аккредитационных агентств:
КазНАУ:
- институциональная аккредитация получена в 2014 году (агентство НКАОКО);
- специализированная аккредитация получена по 13 образовательным программам в 2015 году (ACQUIN и НААР) и по 3 в 2016 (НААР).
КазАТУ:
- институциональная аккредитация получена в 2014 году (НААР);
- специализированная аккредитация получена в 2015 году по 79 образовательным программам (НААР).
ЗКАТУ:
- институциональная аккредитация получена в 2014 году (агентство НКАОКО);
- специализированная аккредитация получена по 38 образовательным программам в 2014 году и по 19 – в 2015 (НКАОКО).
При этом отрасль, несмотря на выделение значительного количества грантов на сельскохозяйственные специальности, испытывает значительный дефицит кадров с высшим образованием. В 2014 – 2016 годы общая потребность в специалистах и научных кадрах для АПК составила 6 456 человек, из них в 2014 году – 1575 человек, 2015 году – 2 240 человек, 2016 году – 2 641 человек. Нехватка кадров ощущается, в основном, по таким специальностям как ученые-агрономы, ветеринарные врачи, зооинженеры, инженеры-механики сельскохозяйственного производства, инженеры-технологи по переработке сельскохозяйственной продукции, экономисты, бухгалтера и т.п. По данным местных исполнительных органов около 80% субъектов АПК испытывают потребность в специалистах. Из числа руководителей более 13 тысяч СХТП-юридических лиц только 12% имеют
Важную роль в массовом обеспечении кадрами сельского хозяйства играет средне-специальное образование. В Казахстане с учетом природно-климатических условий и сложившейся специализации регионов на 1 октября 2015 года функционируют 807 колледжей, в том числе 462 государственных. Подготовка кадров для АПК в рамках технического и профессионального обучения (далее - ТиПО) ведется по 21 специальности. Подготовку кадров аграрного профиля со средним специальным образованием ведут 62 колледжа, расположенные во всех регионах страны, за исключением Мангистауской области. Из них всего 20% расположены в сельской местности.

Оқыту бағдарламаларының практикалық-бағдарлану деңгейі кадрларды даярлаудың заманауи талаптарына сай келмейді, практикалық сағаттардың үлес салмағы шамамен 20-25 %-ды құрайды. Бұл ретте аграрлық мамандықтар бойынша кадрлар даярлайтын ТжКО мекемелерінің әлсіз материалдық-техникалық базасы байқалады. ЖОО мен ТжКО мекемелерінің озық шаруашылықтармен және кәсіпорындармен әлсіз интеграциясы және толық емес өзара іс-қимылы байқалады. Ел халқының 22%-ы ғана ТжКО престижді деп санайды.
Ал АӨК субъектілерінің 80%-ын бейінді мамандарға мұқтаж ұсақ шаруа және фермер қожалықтары құрайды. Бұл ретте өндірісте агрономдар, зоотехниктер, веттехниктер, реттеуші-шеберлер және т.б. жетіспейді.
Бұдан бұрын әр ауданда кәсіби-техникалық училищелер (лицейлер, мектептер) жұмыс істеген, олар ауыл шаруашылығы өндірісінің тракторшы-машинисті, ауыл шаруашылығы машиналары мен тракторларын реттеуші, дәнекерлеуші-жөндеуші, машинамен сауу операторлары, жеміс-көкөніс өсірушілер, жануарларды ветеринариялық өңдеу жөніндегі оператор, құс өсірушілер, жылқы өсірушілер, мал шаруашылығы кешенінің операторы, балық өсіруші және т.б. сияқты бұқаралық жұмысшы мамандарын дайындаған. Бұл ретте оқыту 10 айдан (орта білімі базасында) 36 айға дейін (толық емес орта білімі базасында – 8-9 сынып түлектері) жүргізілген.
ЖОО қызметінің негізгі бағыты бизнестің өндірістік проблемаларын шешуге және білім алушылардың практикалық дағдыларын баулуға нашар бағдарланған. АШТӨ-нің салалық бірлестіктермен, жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, кадрларға деген қажеттіліктің мониторингі, «Дипломмен ауылға» жобасы шеңберінде жас мамандарды тарту және әртүрлі қоғамдық жобаларға ауыл жастарын тарту бойынша жұмыс нашар жүргізілуде. Ауыл шаруашылығы мамандықтарының престижін арттыру бойынша жұмыс мақсатты түрде жүргізілмейді.
Проблемалар:
1. Отандық ғылыми әзірлемелердің бәсекеге қабілеттігінің төмендігі.
2. Ғылыми зерттеулердің анағұрлым өзекті міндеттерге жеткілікті түрде бағытталмауы.
3. Ғылыми зерттеулерге қаржыландыруды бөлудің тиімсіз жүйесі.
4. Аграрлық ғылымның жеткіліксіз қаржыландырылуы.
5. Ғылыми нәтижелерді өндіріске беру тетігінің дамымағандығы.
6. Бұқаралық жұмысшы мамандықтарды даярлау жүйесінің жоқтығы.
7. Жоғары және арнайы орта білімі бар мамандарды даярлау сапасының өндіріс талаптарына сәйкес келмеуі.
8. Аграрлық бейіндегі оқу орны түлектерінің ауыл шаруашылығы кәсіпорындарына жұмысқа тұру үлесінің төмендігі.
9. Көптеген оқу орындарының әлсіз материалдық-техникалық базасы.

Уровень практико-ориентированности обучающих программ не отвечает современным требованиям подготовки кадров, удельный вес практических часов составляет около 20-25%. При этом наблюдается слабая материально-техническая база учреждений образования ТиПО, готовящих кадры по аграрным специальностям. Наблюдаются слабая интеграция и неполное взаимодействие ВУЗов и учреждений ТиПО с передовыми хозяйствами и предприятиями. Только 22 % населения страны считает ТиПО престижным.
В то же время, из всех субъектов АПК 80% составляют мелкие крестьянские и фермерские хозяйства, которые нуждаются в профильных специалистах. При этом на производстве не хватает агрономов, зоотехников, веттехников, мастеров-наладчиков и т.д.
Ранее практически в каждом районе функционировали профессионально-технические училища (лицеи, школы), которые готовили рабочих массовых профессий, таких как трактористы-машинисты сельскохозяйственного производства, наладчики сельскохозяйственных машин и тракторов, слесари-ремонтники, операторы машинного доения, плодоовощеводы, операторы по ветеринарной обработке животных, птицеводы, коневоды, операторы животноводческих комплексов, рыбоводы, и т.д. При этом обучение проводилось от 10 (на базе среднего образования) до 36 месяцев (на базе неполного среднего образования – выпускники 8-9 классов).
Основные направления вузовской деятельности слабо ориентированы на решение производственных проблем бизнеса и привитие практических навыков обучающимся. Совместно с отраслевыми объединениями СХТП, местными исполнительными органами слабо ведется работа по мониторингу потребностей в кадрах, привлечению молодых специалистов в рамках проекта "С дипломом в село" и вовлечению сельской молодежи в различные общественные проекты. Нецеленаправленно проводится работа по повышению престижа сельскохозяйственных профессий.
Проблемы:
1. Низкая конкурентоспособность отечественных научных разработок.
2. Недостаточная ориентированность научных исследований на наиболее актуальные задачи.
3. Неэффективная система распределения финансирования на научные исследования.
4. Недостаточное финансирование аграрной науки.
5. Неразвитость механизмов передачи научных результатов в производство.
6. Отсутствие системы подготовки рабочих массовых профессий.
7. Качество подготовки специалистов с высшим и средним специальным образованием не соответствует требованиям производства.
8. Низкая доля трудоустройства в сельскохозяйственных предприятиях выпускников учебных заведений аграрного профиля.
9. Слабая материально-техническая база большинства учебных заведений.

10. Жас мамандарды ауылда жұмыс істеуге ынталандыру дәрежесінің төмендігі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен ақпараттық
технологияларды дамыту
Ауыл шаруашылығы саласында 101 мемлекеттік қызмет көрсетілсе, оның ішінде 38 мемлекеттік қызмет халыққа «Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік корпорациясы» КЕАҚ арқылы көрсетіледі.
2016 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің 52,3%-ына оңтайландыру жүргізілді. Электрондық үкімет порталы арқылы 73 мемлекеттік қызмет көрсетіледі. Бәсекелес ортаға 2 мемлекеттік қызмет берілді.
ҚР ауыл шаруашылығында ауыл шаруашылығы өнімінің өндірісі кезінде сандық технологияларды қолданатын АШТӨ үлесі болмашы, бұл ауыл шаруашылығын жүргізу кезіндегі түсімділіктің өсіміне және шығыстарды қысқартуға кері әсерін тигізеді.
Проблемалар:
1. «Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік корпорациясы» КЕАҚ арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтер саны сұраныс деңгейіне сәйкес келмейді.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру рәсімдері жаңғыртуды және кеңейтуді талап етеді.
3. Мемлекеттік органдарға тән емес мемлекеттік қызметтерді көрсету.
4. Мыналарды:
- субсидиялау жәнемемлекеттік қолдаудың басқа да шаралары;
- ауыл шаруашылығы техникасын есепке алу;
- мал шаруашылығы өнімінің қадағалануы (ветеринариялық және тамақ қауіпсіздігі);
- өсімдік шаруашылығы өнімінің қадағалануы (фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі);
- балық өнімінің қадағалануы (балық өнімінің көлеңкелі айналымы, тамақ қауіпсіздігі);
- жер ресурстарының мониторингі және оны басқару;
- орман қорының мониторингі және оны есепке алу мен орман өрттерін болдырмау;
- су ресурстарының мониторингі және оны есепке алупроцестерін автоматтандыру деңгейінің жеткіліксіздігі.

10. Низкая степень мотивации молодых специалистов для закрепления на селе.
Развитие государственных услуг и информационных технологий
В сфере сельского хозяйства оказываются 101 государственная услуга, из них 38 государственных услуг оказываются населению через НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
По состоянию на 1 января 2016 года проведена оптимизация по 52% государственным услугам. Через портал электронного правительства оказываются 73 государственные услуги. В конкурентную среду переданы 2 государственные услуги.
В сельском хозяйстве РК доля СХТП, применяющих цифровые технологии при производстве сельскохозяйственной продукции, незначительна, что негативно сказывается на росте урожайности и сокращении расходов при ведении сельского хозяйства.
Проблемы:
1. Количество государственных услуг, оказываемых через НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" не соответствует уровню запросов.
2. Процедуры автоматизации государственных услуг требуют модернизации и расширения.
3. Оказание государственных услуг, несвойственных государственным органам.
4. Недостаточный уровень автоматизации процессов:
- субсидирования и других мер государственной поддержки;
- учета сельскохозяйственной техники;
- прослеживаемости животноводческой продукции (ветеринарная и пищевая безопасность);
- прослеживаемости растениеводческой продукции (фитосанитарная и пищевая безопасность);
- прослеживаемости рыбной продукции (теневой оборот рыбной продукции, пищевая безопасность);
- мониторинга и управления земельными ресурсами;
- мониторинга и учета лесного фонда и предотвращения лесных пожаров;
- мониторинга и учета водных ресурсов.

4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы
индикаторлары және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне жүргізілген талдауға, анықталған проблемалар мен оның жоғары тұрған құжаттарына сүйенсек, Бағдарламаның мақсатынарықтарда сұранысқа ие, бәсекеге қабілетті АӨК өнімін өндіруді қамтамасыз ету болып табылады.
Өнімнің сұранысқа ие болуы ішкі нарық қажеттіліктерін қамтамасыз ету және АӨК-нің экспорттық әлеуетін іске асыру үшін өндірілуі қажет басым тауар топтарының айқындалатынын болжайды.
Өнімнің бәсекеге қабілеттілігі ресурспен қамтамасыз ету, инфрақұрылымды дамыту және АӨК-дегі ынталандырушы мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелерін шешуді болжайды.
Мақсатқа қол жеткізу мынадай нысаналы индикаторлармен өлшенетін болады:
Р/с №
Нысаналы индикаторлар
Өлшем бірлігі
Ақпарат көздері
Орындауға жауаптылар
2015 (нақты)
2016 (бағалау)

4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Исходя из проведенного анализа, выявленных проблем и вышестоящих документов Системы государственного планирования, целью Программы является обеспечение производства востребованной на рынках конкурентоспособной продукцией АПК.
Востребованность продукции предполагает определение приоритетных товарных групп, производство которых необходимо для обеспечения потребностей внутреннего рынка и реализации экспортного потенциала АПК.
Конкурентоспособность продукции предполагает решение вопросов ресурсообеспечения, развитие инфраструктуры и реализацию стимулирующей государственной политики в АПК.
Достижение цели будет измеряться следующими целевыми индикаторами:
№ п/п
Целевые индикаторы
ед. изм.
Источники информации
Ответственные за исполнение
2015 (факт)
2016 (оценка)

5.2. АӨК өніміне қатысты ішкі және сыртқы сауда
саясатын оңтайландыру
Ішкі сауданы дамыту үшін өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыру мен пайдаланудың қолданыстағы тетіктерінің тиімділігін арттыру, оларды реттеу жөніндегі функцияларды жергілікті атқарушы органдарға беру, нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы іс-қимылдарыныңжолын кесубойынша шаралар қабылданатын болады.
Сыртқы сауданы дамыту үшін ҚР АШМ, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ, ҚР АШМ-ның басқа ведомстволық бағынысты ұйымдары сайттарында АӨК субъектілеріне өткізу нарықтары бойынша ашық салалық деректер беру, сондай-ақ, «Атамекен» ҚР ҰКП-ның кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары тарапынан маркетингтік қызметтер көрсету бойынша шаралар қабылданатын болады.
Бекіре тұқымдас балықтардың көлеңкелі айналымын төмендету мақсатында генетикалық паспорттандыру жүйесін енгізу үшін заңнамалық негіз жасалатын болады.
Бұдан басқа, қазақстандық өндірушілер үшін Қазақстанның ішінде және шет елдерде салалық көрмелер өткізуде қолдау көрсетілетін болады.
АШТӨ-нің сауда алаңдарына қол жеткізуін қамтамасыз ету мақсатында республиканың барлық ірі қалаларында көтерме-тарату орталықтары (КТО) желісін құруға жәрдем көрсетілетін болады.КТО қоймалардан, павильондар мен ауыл шаруашылығы өнімінің көтерме саудасына арналған басқа үй-жайлардан тұратын болады, онда ауыл шаруашылығы және тамақ өнімін сақтау, орау, өткізу және тасымалдау жөніндегі технологиялық операциялар генерацияланатын болады. Қажет болған жағдайда, кедендік, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік, санитариялық-эпидемиологиялық және өзге де операциялар көзделетін болады.
КТО тарту үшін заттай гранттар бөлу және тағы сол сияқты қолайлы жағдайлар жасалатын жеке инвесторлардың, оның ішінде шетелдік инвесторлардың қаражаты есебінен құрылады. Бұдан басқа, КТО-ны дамытуға арналған мемлекеттік қолдау шараларын, оның ішінде сатып алынған техника мен жабдықтың құнын өтеуге инвестициялық субсидиялар беру түріндегі шараларды кеңейту үшін нормативтік құқықтық негізді жетілдіру мәселесі пысықталатын болады.
КТО-ны мемлекеттік қолдау олардың құрылысы үшін жер учаскесін бөлуден, «Бизнестің жол картасы – 2020» бағдарламасы шеңберінде инфрақұрылым тартудан, тауар сапасының сәйкестігіне мемлекеттік сертификаттар беруденжәне т.б. тұратын болады.
Бірінші сатыда 2017 жылға дейін Астана, Алматы, Шымкент қалаларында 3 КТО құрылатын болады.
Екінші сатыда 2018 – 2021 жылдары республиканың қалған ірі қалаларында, оның ішінде шекара маңындағы қалаларда КТО құрылатын болады.
КТО базасында дайындалып, экспортқа жөнелтілетін ауыл шаруашылығы өнімінің ірі партиялары құрылатын болады.
Тамақ өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі басым сектор үшін сауда-логистикалық инфрақұрылымды дамыту ИИДМБ шеңберіндегі жүйелі және атаулы мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін болады.
Экспорттық саясат өнімді әлеуетті өткізу нарықтарына ілгерілетуді мақсатты түрде қолдау негізінде жүргізілетін болады. Осы мақсаттар үшін «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ-ның өз қаражаты есебінен «Азық-түлік корпорациясы» ҰК» АҚ «ҚазАгроКепіл» АҚ-мен және «KAZNEX INVEST» экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі» АҚ-мен, сондай-ақ ҚР-ның шетелдердегі дипломатиялық өкілдіктерімен өзара тығыз іс-қимылда АӨК-нің экспорттық орталығы рөлін атқарады. Орталық:

5.2. Оптимизация внутренней и внешней торговой политики в отношении продукции АПК
Для развития внутренней торговли будут приняты меры по повышению эффективности существующих механизмов формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров и передаче функций по их регулированию в местные исполнительные органы, пресечению антиконкурентных действий субъектов рынка.
Для развития внешней торговли будут приняты меры по предоставлению субъектам АПК открытых отраслевых данных по рынкам сбыта на сайтах МСХ РК, АО "НУХ "КазАгро"", других подведомственных организаций МСХ РК, а также оказанию маркетинговых услуг со стороны центров обслуживания предпринимателей НПП РК "Атамекен".
В целях снижения объемов теневого оборота осетровых рыб будет создана законодательная основа для внедрения системы генетической паспортизации.
Кроме того, будет оказана поддержка для казахстанских производителей в проведении отраслевых выставок внутри Казахстана и за рубежом.
В целях обеспечения доступа СХТП на торговые площади будет оказано содействие в создании сети оптово-распределительных центров (далее –ОРЦ) во всех крупных городах республики. ОРЦ будет состоять из складов, павильонов и других помещений для оптовой торговли сельскохозяйственной продукцией, в которых будут сгенерированы технологические операции по хранению, упаковке, сбыту и транспортировке сельскохозяйственной и пищевой продукции. Будут, при необходимости, предусмотрены таможенные, ветеринарно-санитарные, карантинные, санитарно-эпидемиологические и иные операции.
ОРЦ создаются за счет средств частных инвесторов, в том числе иностранных, для привлечения которых будут создаваться благоприятные условия, такие как выделение натурных грантов и пр. Кроме того, будет проработан вопрос совершенствования нормативной правовой основы для расширения мер государственной поддержки на развитие ОРЦ, в том числе в виде предоставления инвестиционных субсидий на возмещение стоимости приобретенной техники и оборудования.
Государственная поддержка ОРЦ будет заключаться в выделении земельного участка для их строительства, подведения инфраструктуры в рамках Дорожной карты бизнеса – 2020, выдачи государственных сертификатов на соответствие качества товара и т.д.
На первом этапе в 2017 году будут созданы 3 ОРЦ в гг. Астана, Алматы, Шымкент.
На втором этапе в 2018-2021 годах будет созданы ОРЦ в остальных крупных городах республики, в том числе приграничных.
На базе ОРЦ будут создаваться крупные партии сельскохозяйственной продукции, которые будут готовиться и поставляться на экспорт.
Развитие торгово-логистической инфраструктуры для приоритетного сектора по переработке продуктов питания будет обеспечено системными и адресными мерами государственной поддержки в рамках ГПИИР.
Экспортная политика будет строиться на основе целенаправленной поддержки продвижения продукции на потенциальных рынках сбыта. Для этих целей, за счет собственных средств АО "НУХ "КазАгро", АО "НК "Продкорпорация" выступит в роли экспортного центра АПК при тесном взаимодействии с АО "КазЭкспортГарант" и АО "Национальное агентство по экспорту и инвестициям АО "KAZNEX INVEST", а также дипломатическими представительствами РК за рубежом. Центр будет осуществлять:

1)сыртқы нарықтарды талдауды және перспективалы өткізу елдері үшін өнімді ілгерілетудің жол карталарын жасауды;
2) АШТӨ-ден өнімді форвардтық сатып алуды және ірі экспорттық партияларды қалыптастыруды;
3) сыртқы нарықта сұранысқа ие ауыл шаруашылығы өнімі үшін өткізудің экспорттық арналарын құруды;
4) АШТӨ-нің экспорттық келісімшарттарын сақтандыруды және кепілдендіруді ұсынуды;
5) «KZ ORGANIC FOOD»-ты қоса алғанда, шатырлы брендтерді ілгерілетуді;
6)өнімді экспорттау бойынша, оның ішінде келісімшарттарды сүйемелдеу бойынша консультациялық қызметтер көрсетудіжүзеге асыратын болады.
5.3. АӨК-ні мемлекеттік реттеу шараларын жетілдіру Өсімдік шаруашылығы
Өсімдік шаруашылығы өнімін тиімді дамыту мақсатында өнімді қайта өңдеу және өткізу инфрақұрылымына байланыстыра отырып, өндірістерді өңірлік мамандандыру қамтамасыз етілетін болады.
Бұл үшін кооперация негізінде өнімді сақтау, тасымалдау, қайта өңдеу және өткізу инфрақұрылымын салу, минералды тыңайтқыштарды және пестицидтерді пайдалану, сондай-ақ жоғары репродукциялы тұқымдарды өндіру мен пайдалану ынталандырылатын болады.Бұл шаралар жоғары түсім мен сапалы өнім алуға мүмікіндік береді.
Тұқым шаруашылығын техникалық және технологиялық жаңғырту инвестициялық шығындарды субсидиялау және тұқым шаруашылығы бойынша технологиялық платформа құру арқылы жүзеге асырылатын болады.
Басым тәртіппен АӨК субъектілерінің техникасы мен жабдығын жаңарту үшін жағдайлар жасалатын болады.
Егіс алаңдары құрылымын әртараптандыруды, құрама жем өндіруді және сұранысқа ие өнім экспортын өсіру мақсатында арпа, сұлы, астыққа арналған жүгері өндіруді ынталандыру қамтамасыз етілетін болады.
Майлы дақылдарды қайта өңдеу жөніндегі кәсіпорындарды жүктеу және сұранысқа ие өнім экспортын ұлғайту үшін майлы дақылдарды, оның ішінде күнбағысты, рапсты, зығырды, сояны өндіру және осы өнімдерді қайта өңдеуші кәсіпорындардың сатып алуын ынталандыру қамтамасыз етілетін болады.
Жеміс-көкөніс шаруашылығын, жүзім шаруашылығын дамыту мақсатында инвестициялық шығындарды субсидиялау есебінен жеміс-жидек дақылдары мен жүзім отырғызу, маусымаралық кезеңде жылыжай кешендерінде көкөніс өнімін өндіру, су үнемдегіш технологияларды қолдану ынталандырылатын болады, сондай-ақ, «Апорт» сортты алма ағашы бақтарын отырғызу және өсіру шығындарын өтеу қамтамасыз етілетін болады. Кооперация негізінде өндірудің, дайындаудың, сақтаудың, қайта өңдеу мен өткізудіңтолық циклі инфрақұрылымы жасалатын болады.
Картоп шаруашылығында картоптыңвируссыз тұқымдарын пайдалануды ынталандыру, картоп сақтау қоймаларын салуды қолдау есебінен өндірістің сапасы мен қарқындылығын арттыруға бағытталған шаралар қабылданатын болады.
Қант қызылшасын өндіру мен қайта өңдеу көлемін арттыру мақсатында қант қызылшасын өндіруді және қайта өңдеуші кәсіпорындардың қант қызылшасын сатып алуын ынталандыру, шағын зауыттар салу және жұмыс істеп тұрған қант зауыттарын инвестициялық шығындарды субсидиялау және су үнемдегіш технологияларды енгізу жолымен реконструкциялау бойынша шаралар қабылданатын болады.
Күріш шаруашылығы мен мақта шаруашылығын қолдау күріш шаруашылығында су үнемдегіш технологиялар енгізуді ынталандыру, лазерлі жоспарлағыштарды пайдалану есебінен жүзеге асырылатын болады. Қосымша қолдау аумақтарды дамытудың, кредит беру мен лизингтің өңірлік бағдарламалары шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Мал шаруашылығы саласының азықтарға деген қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында оларды өндіруге арналған шығындарды және мамандандырылған техника мен жабдық сатып алу кезіндегі инвестициялық шығындарды субсидиялау жолымен азықтық дақылдар өндірісінің өсімін ынталандыру қамтамасыз етілетін болады.
Мал шаруашылығы
Етті мал шаруашылығында неғұрлым сапалы және тиісіншенеғұрлым қымбат асыл тұқымды өнімге сұранысты ұлғайту мақсатында асыл тұқымды өнім сапасынабақылау күшейтілетін болады, республикалық палаталар мен мемлекет тарапынан селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың сапасын бағалау тетіктері жетілдірілетін болады. Сондай-ақ материалдық-техникалық базасы бар және селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізуді тиісінше жүзеге асыратын асыл тұқымдық репродукторлар өнімінің сапасын арттыру есебінен асыл тұқымды жануарларды сатып алу ынталандырылатын болады.
Малды тұқымдық жақсарту, сондай-ақ бордақылау тиімділігін арттыру мақсатында жеке қосалқы және фермерлік шаруашылықтарда асыл тұқымды бұқалардың әлеуеті пайдаланылатын болады.
Малды сатып алу кезіндегі шығасыларды төмендету мақсатында жеке инвестициялар есебінен мал саудасы инфрақұрылымы жасалатын болады.
Сүтті мал шаруашылығында тауарлы сүт өндіру көлемін арттыру мақсатында отбасылық және өнеркәсіптік сүт-тауарлы фермалар құруға жәрдемдесу, өндірісті механикаландыру деңгейін арттыруды ынталандыру, ал селекциялық және асыл тұқымдық жұмыста асыл тұқымдық репродукторлар құруды және сапалы асыл тұқымды материалды пайдалануды ынталандыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Қой шаруашылығында қозы еті мен биязы жүн өндірісі басым бағыты болады.
Қозы етін өндіру үшін қозыларды жыл бойы алу және өсіру технологиялары енгізілетін болады.
Биязы жүн өндіру мақсатында өңірлердің мамандану схемасын ескере отырып,биязы жүнді тұқымдық қошқарлар пайдаланылатын селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс ынталандырылатын болады. Бұл ауыл кооперациясын дамыту есебінен биязы жүнді бастапқы өңдеу жөніндегі кәсіпорындардың қуаттылықтарын жүктеуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Жылқы шаруашылығы мен түйе шаруашылығында тауарлы өндіріске басты назар аударылатын болады.Бұл үшін сервистік қызметтер көрсету, жылқы шаруашылығы мен түйе шаруашылығы өнімін дайындау және қайта өңдеу жөніндегі ауыл шаруашылығы кооперативтері құрылатын болады, сондай-ақ құдықтар орналастыруға және жайылымдарды жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге арналған шығындарды субсидиялау жолымен жайылымдарды суландыру бағдарламасы жалғасатын болады.
Құс шаруашылығында салқындатылған құс етін өндіру мен тұтынуды, етті бағыттағы отбасылық және өнеркәсіптік құс фабрикаларын, сондай-ақ инкубаторлық станцияларды құруды, жұмыртқаны тереңдете қайта өңдеуді ынталандыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Өңірлік бағдарламалар арқылы құс шаруашылығының дәстүрлі емес бағыттары (суда жүзетін құс және бөдене) ынталандырылатын болады.
Шошқа етін өндірудің тиімділігін арттыру үшін асыл тұқымды материалдың қолжетімділігі қамтамасыз етілетін және жұмыс істеп тұрған шошқа өсіру кешендері мен фермаларын жаңғыртуды ынталандыру жөніндегі шаралар қабылданатын болады.
Бал ара шаруашылығында балмен ішкі нарықты қамтамасыз ету және оның экспорттық әлеуетін пайдалану үшін бал аралардың өнімділігін арттыру мақсатында материалдық-техникалық базаны жаңғырту және селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты ынталандыру жөніндегі шаралар қабылданатын болады. Бал тасушы азықтық конвейерлер құру мәселесі пысықталатын болады.
Бұдан басқа, халықаралық талаптарға сәйкес бал ара шаруашылығының нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық базасы өзектендірілетін және үндестірілетін болады.
Марал шаруашылығын, ешкі шаруашылығын және үй қояны шаруашылығын дамытуды қолдауаумақтарды дамытудың өңірлік бағдарламалары жәнежеке қосалқы және фермерлік шаруашылықтарға кредит беру шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстардың өнімділігін арттыру мақсатында жергілікті жердің мал шаруашылығы құрылымы бейімделуі тиіс аймақтық табиғи-климаттық жағдайлармен тығыз байланысты берік азықтық база құру жөніндегі шаралар қабылданатын болады.
Бұл үшін елдің азықтық теңгерімі және табиғи-климаттық ерекшеліктерді ескере отырып, өңірлік аспектіде ауыл шаруашылығы жануарларын азықтандырудың базалық рациондарын жаңарту әзірленетін болады, сондай-ақ азықтық дақылдар егістерін орналастырудың оңтайлы құрылымы және оңтайлы аграрлық техникасы бар перспективалы азықтық және жайылымдық дақылдар айқындалатын болады.
Бұдан басқа, табиғижайылымдарды түбегейлі және үстіртін жақсартуды ынталандыру,жайылымдарды қоршау және суару жүйелерін қалпына келтіру жолымен тыңайған және пайдаланылмаған жерлерді айналымға тарту бойынша шаралар қабылданатын болады.Сондай-ақ азықтар дайындау мен сақтау тәсілдерінің тиімділігін арттыру бойыншада шаралар қабылданатын болады.
Азық өндірісін және тұқым шаруашылығын дамыту мақсатында құрама жем кәсіпорындарының жүктелуін қамтамасыз ету және құрама жемдерді пайдалануды ынталандыру тетігі әзірленетін және іске асырылатын болады.

1) анализ внешних рынков и составление дорожных карт продвижения продукции для перспективных стран сбыта;
2) форвардный закуп продукции у СХТП и формирование крупных экспортных партий;
3) создание экспортных каналов сбыта для востребованной на внешнем рынке сельскохозяйственной продукции;
4) предоставление страхования и гарантирования экспортных контрактов СХТП;
5) продвижение зонтичных брендов, включая "KZ ORGANIC FOOD";
6) оказание консультационных услуг по экспорту продукции, в том числе сопровождению контрактов.
5.3. Совершенствование мер государственного регулирования АПК Растениеводство
В целях эффективного развития продукции растениеводства будет обеспечена региональная специализация производств с привязкой к инфраструктуре переработки и сбыта продукции.
Для этого будет стимулироваться строительство инфраструктуры хранения, транспортировки, переработки и сбыта продукции, использования минеральных удобрений и пестицидов, а также производство и использование семян высоких репродукций на основе кооперации. Эти меры позволят получать высокий урожай и качественную продукцию.
Техническая и технологическая модернизация семеноводства будет осуществлена через субсидирование инвестиционных затрат и создание технологической платформы по семеноводству.
Будут созданы условия для обновления техники и оборудования субъектов АПК в приоритетном порядке.
В целях обеспечения диверсификации структуры посевных площадей, роста производства комбикормов и экспорта востребованной продукции будет обеспечено стимулирование производства ячменя, овса, кукурузы на зерно.
Для загрузки предприятий по переработке масличных культур и увеличения экспорта востребованной продукции будет обеспечено стимулирование производства масличных культур, в том числе: подсолнечника, рапса, льна, сои и закупа данной продукции перерабатывающими предприятиями.
В целях развития плодоовощеводства, виноградарства за счет субсидирования инвестиционных затрат будут стимулированы закладка плодово-ягодных культур и винограда, производство овощной продукции в межсезонье в тепличных комплексах, применение водосберегающих технологий, а также обеспечено возмещение затрат закладки и выращивания яблоневых садов сорта "Апорт". Будет создана инфраструктура полного цикла производства, заготовки, хранения, переработки и реализации на основе кооперации.
В картофелеводстве будут приняты меры, направленные на повышение качества и интенсификацию производства за счет стимулирования использования безвирусных семян картофеля, поддержки строительства картофелехранилищ.
В целях повышения объемов производства и переработки сахарной свеклы будут предприняты меры по стимулированию производства сахарной свеклы и закупа сахарной свеклы перерабатывающими предприятиями, строительству мини-заводов и реконструкции существующих сахарных заводов путем субсидирования инвестиционных затрат и внедрения водосберегающих технологий.
Поддержка рисоводства и хлопководства будет осуществляться за счет стимулирования внедрения водосберегающих технологий, использования лазерных планировщиков в рисоводстве. Дополнительная поддержка будет осуществляться в рамках региональных программ развития территорий, кредитования и лизинга.
В целях обеспечения потребностей животноводческой отрасли в кормах будет обеспечено стимулирование роста производства кормовых культур путем субсидирования затрат на их производство и инвестиционных затрат при закупе специализированной техники и оборудования.
Животноводство
В мясном скотоводстве в целях увеличения спроса на более качественную и, соответственно, более дорогую племенную продукцию будут усилен контроль качества племенной продукции, усовершенствованы механизмы оценки качества селекционной и племенной работы со стороны республиканских палат и государства, также будет стимулироваться приобретение племенных животных за счет повышения качества продукции племенных репродукторов, имеющих материально-техническую базу и надлежащим образом осуществляющих ведение селекционной и племенной работы.
Для породного улучшения скота, а также повышения эффективности откорма будет использован потенциал племенных быков в личных подсобных и фермерских хозяйствах.
В целях снижения издержек при приобретении скота за счет частных инвестиций будет создана инфраструктура торговли скотом.
В молочном скотоводстве в целях повышения объемов производства товарного молока будут приняты меры по содействию создания семейных и промышленных молочно-товарных ферм, стимулированию повышения уровня механизации производства, а в селекционной и племенной работе стимулирование создания племенных репродукторов и использования качественного племенного материала.
В овцеводстве приоритетным направлением будет производство ягнятины и тонкой шерсти.
Для производства ягнятины будут внедрены технологии круглогодичного получения и выращивания ягнят.
В целях производства тонкой шерсти будет стимулирована селекционно-племенная работа с использованием баранов-производителей тонкорунных пород с учетом схемы специализации регионов. Это позволит обеспечить загрузку мощностей предприятий по первичной обработке тонкой шерсти за счет развития сельской кооперации.
В коневодстве и верблюдоводстве основной упор будет делаться на товарное производство. Для этого будут созданы сельскохозяйственные кооперативы по оказанию сервисных услуг, заготовке и переработке продукции коневодства и верблюдоводства, а также продолжена программа обводнения пастбищ путем субсидирования затрат на обустройство колодцев и проведение мероприятий по улучшению пастбищ.
В птицеводстве будут приняты меры по стимулированию производства и потребления охлажденного мяса птицы, создания семейных и промышленных птицефабрик мясного направления, а также инкубаторных станций, глубокой переработки яиц.
Через региональные программы будут стимулироваться нетрадиционные направления птицеводства (водоплавающая птица и перепела).
Для повышения эффективности производства свинины будет обеспечена доступность племенного материала и приняты меры по стимулированию модернизации существующих свиноводческих комплексов и ферм.
Для обеспечения внутреннего рынка и использования экспортного потенциала меда в пчеловодстве будут приняты меры по стимулированию модернизации материально-технической базы и селекционно-племенной работы в целях повышения продуктивности пчел. Будет проработан вопрос создания медоносно-кормовых конвейеров.
Кроме того, будет актуализирована и гармонизирована нормативная правовая и нормативно-техническая база пчеловодства в соответствии с международными требованиями.
Поддержка развития мараловодства, козоводства и кролиководства будет осуществляться в рамках региональных программ развития территорий и кредитования личных подсобных и фермерских хозяйств.
В целях повышения продуктивности сельскохозяйственных животных и птиц будут приняты по созданию прочной кормовой базы, тесно связанной с зональными природно-климатическими условиями, к которым должна быть адаптирована структура животноводства данной местности.
Для этого будут разработан страновой кормовой баланс и обновлены базовые рационы кормления сельскохозяйственных животных в региональном аспекте с учетом природно-климатических особенностей, а также определена оптимальная структура размещения посевов кормовых культур и перспективные кормовые и пастбищные культуры с оптимальной агротехникой.
Кроме того, будут приняты меры по вовлечению в оборот залежных и бросовых земель путем стимулирования коренного и поверхностного улучшения естественных пастбищ, ограждения пастбищ и восстановления оросительных систем. Также будут приняты меры по повышению эффективности способов заготовки и хранения кормов.
В рамках развития кормопроизводства и семеноводства будет разработан и реализован механизм обеспечения загруженности комбикормовых предприятий и стимулирования использования комбикормов.

Осыған байланысты,айналым қаражатын толтыруға арналған кредиттерді қоспағанда, 2017 жылдан бастап кредит беру мерзімдері 2 және одан да көп жылдарды құрайтын кредиттер және лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудан кредит беру мерзімі бір жылға дейінгі айналым қаражатын толтыруға арналған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін сақтай отырып, АӨК субъектілерінің инвестициялық шығындарын субсидиялауға көшу жүзеге асырылатын болады. Бұл реттебосатылатын қаражат инвестициялық субсидиялауға бағытталатын болады, бұл инвесторлардың – АӨК субъектілерінің қажеттілігін қанағаттандыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте инвестициялық субсидиялауға қатысатын АӨК субъектісі үшін бірінші кезекте техника мен технологиялық жабдықтың кредиті/лизингі бойынша негізгі борышты өтеу туралы міндетті норма белгіленетін болады, сондай-ақ АӨК субъектілері күнтізбелік 90 күннен астам мерзімі өткен берешекке жол берген жағдайларда, сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды дереу тоқтату бөлігінде Субсидиялау қағидалары қатаңдатылатын болады.
Инвестициялық шығындарды субсидиялау инвестициялық шығындарды арзандатуға және инвестициялық жобалардың өзін-өзі ақтау мерзімдерін төмендетуге бағытталған мемлекеттік қолдаудың барынша тиімді және сұранысқа ие шараларын беруге бағдарланатын болады.
Инвестициялық субсидиялау бағдарламасын одан әрі іске асыру Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларының жаңа редакциясын әзірлеуге негізделетін болады, олар мыналарды көздейді:
- орта және шағын АШТӨ-нің көпшілігін қамту мақсатында сүт қабылдау пункттері, мал сою пункттері, жемістерді, көкөністерді және картопты қабылдау және сақтау, құс шаруашылығы пункттері, шағын құрама жем зауыттары, СДО, ауыл шаруашылығы техникасын сатып алу және т.б. жөніндегі жобаларды іске асыратын ауыл шаруашылығы кооперативтерін субсидиялау жағына қарай басымдықты қайта қарау;
- ретроспективті инвестициялық жобаларды (2016 жылғы 1 қаңтарға дейін іске асырылған) субсидиялауды алып тастау;
- салалық саясатты тиімді іске асыру, бюджет қаражаттарын тиімді бөлу мақсатында жаңа өндірістік қуаттылықтарды салу және қолданыстағыларын кеңейту жөніндегі ірі инвестициялық жобаларды субсидиялауды ҚР АШМ-мен міндетті түрде келісуді енгізу;
- жобаны қуаттылықтарды салудың немесе кеңейтудің орындылығы және өзін-өзі ақтауы тұрғысынан тексеруді көздейтін құрылыс бойынша инвестициялық жобаларды субсидиялау кезінде жаңа технологиялық өлшемшарттарды (географиялық орналасуы, логистика, өндірілетін өнімге сұраныстың болуы, маңында арзан энергия көздерінің болуы, ветеринариялық/фитосанитариялық қауіпсіздік талаптарының сақталуы, шикізаттың және өткізу нарықтарының қолжетімділігі, инновацияларды енгізу және т.б.)енгізу;
- шағын және орта АШТӨ-ні субсидиялауды неғұрлым кеңінен қамту үшін егістіктің/мал басының бар-жоғы туралы шекті өлшемшарттарды төмендету;
- бюджет қаражатын үнемдеу мақсатында субсидияланатын техника мен жабдық бойынша барынша жол берілген құнын саралау;
- мақұлданған, бірақ бюджет қаражатымен қамтамасыз етілмеген жобалар бойынша комиссиялардың шешімдерін, олардың осы Бағдарламаның ережелеріне сәйкестігін қайта қарау.
Дайындаушы ұйымдар мен ауыл шаруашылығы кооперациясы жүйесін одан әрі дамыту үшін«Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы»ҚР Заңына,сондай-ақ Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымдарға есептелген қосылған құн салығы шегінде бюджетке төленген қосылған құн салығы сомасын субсидиялау қағидаларына:
- ауыл шаруашылығы өнімін өткізуден түскен жиынтық жылдық кіріс үлесін анықтау кезінде субсидияны есепке алмау;

В этой связи, начиная с 2017 года будет осуществлен переход от субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу со сроками кредитования 2 и более лет, за исключением кредитов на пополнение оборотных средств, к субсидированию инвестиционных затрат субъектов АПК с сохранением субсидирования ставки вознаграждения по кредитам на пополнение оборотных средств со сроком кредитования до одного года. При этом высвобождаемые средства будут направляться на инвестиционное субсидирование, что позволит удовлетворить потребность инвесторов – субъектов АПК.
При этом будет установлена обязательная норма для субъекта АПК, участвующего в инвестиционном субсидировании, в первоочередном порядке погашать основной долг по кредиту/лизингу техники и технологического оборудования, а также будут ужесточены Правила субсидирования в части незамедлительного прекращения субсидирования ставок вознаграждения в случаях допущения субъектами АПК просроченной задолженности более 90 календарных дней.
Субсидирование инвестиционных затрат будет ориентировано на предоставление наиболее эффективной и востребованной меры государственной поддержки, направленной на удешевление инвестиционных затрат и снижение сроков окупаемости инвестиционных проектов.
Дальнейшая реализация программы инвестиционного субсидирования будет основана на разработке новой редакции Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом АПК, при инвестиционных вложениях, предусматривающей:
- пересмотр приоритетности в пользу субсидирования сельскохозяйственных кооперативов, реализующих проекты по молокоприемным пунктам, убойным пунктам, пунктам приема и хранения плодов, овощей и картофеля, птицеводству, миникомбикормовым заводам, СЗЦ, приобретению сельскохозяйственной техники и др. с целью большего охвата средних и мелких СХТП;
- исключение субсидирования ретроспективных инвестиционных проектов (реализованных до 1 января 2016 года);
- внедрение обязательного согласования субсидирования крупных инвестиционных проектов по строительству новых и расширению действующих производственных мощностей с МСХ в целях эффективной реализации отраслевой политики, эффективного распределения бюджетных средств;
- внедрение новых технологических критериев при субсидировании инвестиционных проектов по строительству, предусматривающих проверку проекта на предмет целесообразности и окупаемости строительства или расширения мощностей (географическое расположение, логистика, наличие спроса на производимую продукцию, наличие рядом дешевых источников энергии, соблюдение требований ветеринарной/фитосанитарной безопасности, доступность сырья и рынков сбыта, внедрение инноваций и др.);
- снижение пороговых критериев по наличию пашни/поголовья для более широкого охвата субсидированием мелких и средних СХТП;
- дифференциацию максимальной допустимой стоимости по субсидируемым технике и оборудованию с целью экономии бюджетных средств;
- пересмотр решений комиссий по одобренным, но не обеспеченным бюджетными средствами проектам, на их соответствие положениям настоящей Программы.
Для дальнейшего развития системы заготовительных организаций и сельскохозяйственной кооперации будут приняты меры по внесению изменений в Закон РК "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", а также Правила субсидирования заготовительным организациям в сфере агропромышленного комплекса суммы налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет, в пределах исчисленного налога на добавленную стоимость, в части:
- исключения из учета субсидии при определении доли совокупного годового дохода от реализации сельскохозяйственной продукции;

- ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін дайындаушы қызметтен түсетін жыл сайынғы кірісі болуы қажеттігі туралы шарттарды 90-нан 50 %-ға дейін төмендету;
- субсидиялауға жататын ауыл шаруашылығы өнімінің тізбесін толықтыру бөлігінде өзгерістер енгізу бойынша шаралар қабылданатын болады.
Жоғарыда аталған өзгерістерді іске асыру дайындаушы ұйымдарға және ауыл шаруашылығы кооперативтеріне айналым қаражатын ұзақ уақыт кезеңіне оқшаулауды болдырмауға мүмкіндік береді, қайта өңдеуші өнеркәсіптің дамуына, ЖҚШ мен Ш(Ф)Қ-ның өз өнімін өндіруге және өткізуге мүдделі болуына, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімінің және оны қайта өңдеу өнімдерінің импортын алмастыруға ықпал ететін болады.
Жеке сақтандыру компаниялары мен кепілдік берушілердің субсидиялауға қатысуға мүдделілігінің төмен болуына байланысты, қарыздарды кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде «ҚазАгроКепіл» АҚ арқылы жеке қаржы ұйымдарының қарыздарын кепілдендіру құралы енгізілетін болады. Кепілдік кепілдік берушінің шығыстарын РБ қаражатынан өтей отырып, кепілдік берушінің субсидиялық жауапкершілігі негізінде берілетін болады.
Кредит беру және міндеттемелердікепілдендіру
жүйесін жетілдіру
Кредит беру және міндеттемелерді кепілдендіру жүйесін жетілдірудің негізгі шаралары бірінші кезекте клиенттерді қамтуды кеңейтуге, ұсақ және орта шаруашылықтарды, кооперативтерді тартуға бағытталатын болады.
Атап айтқанда, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ қызметін АШТӨ-ні тікелей қолдау құралдарын іске асырудан ауылдық жерде қаржыландырудың қолжетімділігін арттыружөніндегі кешенді шараларды іске асыруға біртіндеп қайта бағдарлау жоспарлануда.
Кейіннен АӨК субъектілеріне кредит беруі үшін жеке қаржы институттарын, атап айтқанда, кредиттік серіктестіктер мен ауыл шаруашылығы кооперативтерін қорландыру үшін капитал нарықтарынан қаражат тартылатын болады.
Сондай-ақкредиттік серіктестіктер мен кооперативтердің қызмет стандарттары мен қағидаларын әзірлеу, кредиттік серіктестіктердің қызметін бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыру функциялары бар өзін-өзі реттейтін ұйымдары құрылатын болады.
АШТӨ-ге түсімдінеғұрлым жоғары баға маусымы кезеңінде өткізу мүмкіндігін беру мақсатында көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын бюджеттік қаржыландыру тетігі қайта қаралатын болады.
Кредиттік серіктестіктер мен кооперативтер желісін кеңейту және дамыту, сондай-ақ депозиттер қабылдауды кредиттік серіктестіктер жүзеге асыратын операциялар тізбесіне қосу бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
«ҚазАгроКепіл» АҚжеке қаржы ұйымдарының шағын және орта бизнеске, ауыл шаруашылығы кооперативтеріне беретін қарыздары бойынша кепілдіктер беретін болады. Сондай-ақ «ҚазАгроКепіл» АҚ өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығындағы сақтандыру жүйесіне қатысатын болады.
Аталған өзгерістер кредиттік кооперация жүйесіне АӨК-ні дамыту міндеттерін шешу үшін ауыл халқының қаражатын тартуға, кредиттік серіктестіктердің мемлекеттік қаржылық қолдауға тәуелділігін төмендетуге, ауыл халқының қалың жігіне кредиттік ресурстарға қолжетімділікті ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Тәуекелдерді сақтандыру жүйесін жетілдіру
Сақтандыру жүйесі қолда бар тәжірибені есепке ала отырып, өзіне міндетті және ерікті нысандарды қамту арқылы қалыптасатын болады. Заңға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар жобасын әзірлеу қажет болады. Өсімдік шаруашылығындағы сақтандыруда бірқатар проблемалардың болуы аталған сақтандыру түрін белгілі бір реформалауды қажет етеді. Қазақстанда ауыл шаруашылығын сақтандырудың озық халықаралық тәжірибесін енгізу мүмкіндігін қарастыру қажет. Балама ретінде ауыл шаруашылығы тәуекелдерін сақтандырудың сәтті модельдерін енгізу ұсынылады. ӨСҚ қызметі мәселесіне оларды тиісінше капиталдандыру, олардың қызметін мемлекеттік реттеушіні айқындау, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру жүйесінен ӨСҚ-ны алып тастай отырып, жалған сақтандыруды жою бөлігінде ерекше көңіл бөлу қажет.
Аграрлық сақтандыру жүйесіндегі халықаралық практиканы ескере отырып, тәуекелдердің андеррайтингі мақсатында өңірлер бөлінісінде сақтандыру жөніндегі дерекқор (электрондық карта) құрылатын болады, сақтандыру төлемдерін субсидиялаудан сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялауға көшу жүзеге асырылатын болады, залалдарды реттеу мен сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруды әкімшілендіру тетіктері жеңілдетілетін болады.
Сондай-ақ мемлекеттік қолдау шаралары қазіргі заманғы агротехнологияларды қолданатын, оның ішінде өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру тетігін пайдаланатын тиімді фермерлерге берілетін болады.
Тәуекелдерді нивелирлеу мақсатында оларды қайта сақтандыру, оның ішінде халықаралық нарықтарда қайта сақтандыру мүмкіндігі іске асырылатын болады.
Өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнімдерін және қайта өңдеу өнімдерін өндіруге қажетті негізгі және айналым қаражатына арналған лизинг, субсидиялар, кредиттер алу кезінде ерікті сақтандырудың уақытша нысандарын қолдану әдістемесі әзірленетін болады.
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ-ны трансформациялау
«ҚазАгро»ҰБХ» АҚ компаниялар тобын трансформациялаудың мақсаты олардың қызметінің тиімділігін арттыру және Бағдарламаның басым міндеттеріне сәйкес ықшам холдинг қалыптастыру болып табылады.

– снижения для сельскохозяйственных кооперативов условий о необходимости наличия ежегодных доходов от заготовительной деятельности с 90 до 50 %.
- дополнения перечня сельскохозяйственной продукции, подлежащей субсидированию.
Реализация вышеперечисленных изменений позволит заготовительным организациям и сельскохозяйственным кооперативам избежать отвлечения оборотных средств на длительный период времени, будет способствовать развитию перерабатывающей промышленности, заинтересованности ЛПХ и К(Ф)Х в росте производства и реализации собственной продукции, а также импортозамещению сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки.
В связи с низкой заинтересованностью частных страховых компаний и гарантов в участии в субсидировании в рамках гарантирования и страхования займов будет внедрен инструмент гарантирования займов частных финансовых организаций через АО "КазАгроГарант". Гарантия будет предоставляться на основе субсидиарной ответственности гаранта с возмещением расходов гаранта из средств РБ.
Совершенствование системы кредитования и гарантирования обязательств
Основные меры совершенствования системы кредитования и гарантирования обязательств будут направлены, в первую очередь, на расширение охвата клиентов, вовлечение мелких и средних хозяйств, кооперативов.
Так, планируется последовательная переориентация деятельности АО "НУХ "КазАгро" от реализации инструментов прямой поддержки СХТП к реализации комплексных мер по повышению доступности финансирования в сельской местности.
Будут привлечены средства с рынков капитала для фондирования частных финансовых институтов, в частности, кредитных товариществ и сельскохозяйственных кооперативов для последующего кредитования субъектов АПК.
Также будут созданы саморегулируемые организации кредитных товариществ и кооперативов с функцией разработки стандартов и правил деятельности, осуществления контрольно-надзорных функций за деятельностью кредитных товариществ.
В целях предоставления возможности СХТП реализовать урожай в период сезона более высоких цен будет пересмотрен механизм бюджетного финансирования весенне-полевых и уборочных работ.
Будет проведена работа по расширению и развитию сети кредитных товариществ и кооперативов, а также включению приема депозитов в перечень операций, осуществляемых кредитными товариществами.
АО "КазАгроГарант" будет предоставлять гарантии по займам частных финансовых организаций, выдаваемым малому и среднему бизнесу, сельскохозяйственным кооперативам. Также АО "КазАгроГарант" будет участвовать в системе страхования в растениеводстве и животноводстве.
Данные изменения позволят системе кредитной кооперации вовлечь средства сельского населения для решения задач развития АПК, снизить зависимость кредитных товариществ от государственной финансовой поддержки, увеличить доступ к кредитным ресурсам широких слоев сельского населения.
Совершенствование системы страхования рисков
Формирование системы страхования будет строиться с учетом имеющегося опыта, включая в себя обязательные и добровольные формы. Необходимо будет разработать проект изменений и дополнений в Закон. Наличие ряда проблем в страховании в растениеводстве требует определенного реформирования данного вида страхования. Необходимо рассмотреть возможность внедрения в Казахстане передового международного опыта сельскохозяйственного страхования. В качестве альтернативы предлагается внедрить успешные модели страхования сельскохозяйственных рисков. Особое внимание уделить вопросу деятельности ОВС в части их должной капитализации, определения государственного регулятора их деятельности, устранения фиктивного страхования, с исключением ОВС из системы обязательного страхования в растениеводстве.
С учетом международной практики в системе агрострахования будет создана база данных (электронной карты) по страхованию в разрезе регионов в целях андеррайтинга рисков, осуществлен переход от субсидирования страховых выплат к субсидированию страховых премий, упрощены механизмы администрирования урегулирования убытков и осуществления страховых выплат.
Также меры государственной поддержки будут предоставляться эффективным фермерам, применяющим современные агротехнологии, в том числе использующим механизм обязательного страхования в растениеводстве.
В целях нивелирования рисков, будет реализована возможность их перестрахования, в том числе на международных рынках.
Разработаны методики применения вмененных форм добровольного страхования при лизинге, получении субсидий, кредитов на основные и оборотные средства, необходимых в производстве растениеводческой и животноводческой продукции и продуктов переработки.
Трансформация АО "НУХ "КазАгро"
Целями трансформации группы компаний АО "НУХ "КазАгро" являются повышение эффективности их деятельности и формирование компактного холдинга в соответствии с приоритетными задачами Программы.

Жекешелендірудің 2016 – 2020 жылдарға арналған кешенді жоспарына сәйкес холдингтің мынадай үш еншілес ұйымы бәсекелес ортаға берілетін болады: «ҚазАгроҚаржы» АҚ, «ҚазАгроӨнім» АҚ, «ҚазАгроМаркетинг» АҚ.
Қаржы институттарын қорландыру тетігін іске асыру «Аграрлық несие корпорациясы» АҚ базасында жүзеге асырылатын болады, ол кейіннен АӨК субъектілерін тиімді шарттарда қаржыландыру үшін КС-ны, ШҚҰ-ны, лизингтік компанияларды, ЕДБ-ны және басқа да қаржы ұйымдарын қорландыратын болады.
Бұл ЭЫДҰ елдерінің, атап айтқанда, Германияның тәжірибесі бойынша ауылдық кредит беру жүйесін бірізді дамытуға мүмкіндік береді, онда мемлекеттік «Рентенбанк» үкіметтің қолдауымен капитал нарықтарынан қаражат тартады және кейіннен АӨК-ге кредит беру үшін жеке қаржы институттарын қорландырады. Бұл ретте «Рентенбанк» тікелей кредит бермейді, бұл фермерлерге бір мемлекеттік ұйымға тәуелді болмай, ұсынылатын шарттарға және көрсетілетін қызметтердің сапасына қарай қаржыландырудың түрлі көздерінің ішінен таңдау жасауға мүмкіндік бере отырып, ауылдық кредит беру нарығындағы бәсекелестікті ынталандырады.
Осы міндетке сәйкес «Аграрлық несие корпорациясы» АҚ жеке қаржы ұйымдарын қорландыруды ұлғайту арқылы түпкілікті қарыз алушыларға кредит берудің оң өсу серпінін сақтай отырып, тікелей кредит беруді жыл сайын кезең-кезеңмен қысқартатын болады.
«Аграрлық несие корпорациясы» АҚ-ның ішкі және сыртқы капитал нарықтарынан, халықаралық қаржы ұйымдары тарапынан қорландыруды тартуы түпкілікті қарыз алушылар – АӨК субъектілері үшін қарыздар/лизинг бойынша валюталық тәуекелдердіңқолжетімділігі және оларды хеджирлеукезінде де жүзеге асырылатын болады. АӨК-ні дамытуға қаржыландыру тарту үшін ҚР Үкіметі мен халықаралық қаржы ұйымдарының ынтымақтастығы бағдарламаларын кеңейту мәселесі пысықталатын болады.
АӨК-ні дамытудың басым салалық бағыттарын қаржыландыру мақсатында, сондай-ақ қарыз алу сыйымдылығын (кредиттік оралым) ұлғайту үшін «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ-ның жарғылық капиталын толықтыруды республикалық бюджеттен қаржыландыру жалғасатын болады. Бюджеттік қаржыландыру көлемі республикалық бюджеттің мүмкіндігі мен «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ-ның қаржылық орнықтылық параметрлеріне сүйене отырып айқындалады.
«Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры» АҚ шағын бизнесті және ауылдық кооперацияны дамытудың басым бағыттары шеберінде шағын кредит беруді жүзеге асыратын болады.
«ҚазАгроКепіл» АҚ субсидиялық жауапкершілік негізінде жеке қаржы ұйымдарының, ауыл шаруашылығы кооперативтерінің шағын және орта бизнеске берілетін қарыздарын кепілдендіретін, сондай-ақ өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығындағы салалық тәуекелдерді сақтандыру жүйесіне қатысатын болады.
Шетелдік инвестициялар тарту үшін Қазақстан-Мажарстан тікелей инвестициялар қорының тәжірибесін ескере отырып, жаңа инвестициялық қорлар құру мәселесі пысықталатын болады.
Схема. «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ компаниялар тобының
жоспарланып отырған ықшам құрылымы
«Азық-түлік корпорациясы» ҰК» АҚ қызметі ауыл шаруашылығы өнімінің және оның қайта өңделген өнімінің экспортын дамытуға, сондай-ақ азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында бидайдың резервтік көлемін ұстап тұруға жұмылдырылатын болады. «Азық-түлік корпорациясы» ҰК» АҚ-ның Азық-түлік қауіпсіздігі жөніндегі Ислам Ұйымы, Біріккен Ұлттар Ұйымының Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымы (ФАО) шеңберінде агент функцияларын іске асыруға қатысу мүмкіндігі зерделенетін болады.

В соответствии с Комплексным планом приватизации на 2016 - 2020 годы три дочерних организации холдинга будут переданы в конкурентную среду: АО "КазАгроФинанс", АО "КазАгроПродукт", АО "КазАгроМаркетинг".
Реализация механизма фондирования финансовых институтов будет осуществляться на базе АО "Аграрная кредитная корпорация", которое будет фондировать КТ, МФО, лизинговые компании, БВУ и другие финансовые организации для последующего финансирования ими субъектов АПК на приемлемых условиях.
Это позволит последовательно развивать систему сельского кредитования по опыту стран ОЭСР, в частности, Германии, где государственный "Рентенбанк" при правительственной поддержке привлекает средства с рынков капитала и фондирует частные финансовые институты для последующего кредитования АПК. При этом "Рентенбанк" напрямую не кредитует, тем самым стимулируя конкуренцию на рынке сельского кредитования, позволяя фермерам не зависеть от одной государственной организации, а иметь возможность выбирать из разных источников финансирования в зависимости от предлагаемых условий и качества оказываемых услуг.
В соответствии с этой задачей АО "Аграрная кредитная корпорация" будет ежегодно поэтапно сокращать прямое кредитование, сохраняя положительную динамику роста кредитования конечных заемщиков через увеличение фондирования частных финансовых организаций.
Привлечение АО "Аграрная кредитная корпорация" фондирования с внутренних и внешних рынков капитала, а также со стороны международных финансовых организаций, будет осуществляться также при доступности и хеджировании валютных рисков по займам/лизингу для конечных заемщиков – субъектов АПК. Будет проработан вопрос расширения программ сотрудничества Правительства РК и международных финансовых организаций для привлечения финансирования на развитие АПК.
В целях финансирования приоритетных отраслевых направлений развития АПК, а также для увеличения емкости заимствования (кредитное плечо) будет продолжено финансирование из республиканского бюджета на пополнение уставного капитала АО "НУХ "КазАгро". Объемы бюджетного финансирования будут определяться исходя из возможностей республиканского бюджета и параметров финансовой устойчивости АО "НУХ "КазАгро".
АО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" будет осуществлять микрокредитование в рамках приоритетных направлений развития малого бизнеса и сельской кооперации.
АО "КазАгроГарант" будет гарантировать на основе субсидиарной ответственности займы частных финансовых организаций, выдаваемых малому и среднему бизнесу, сельскохозяйственных кооперативов, а также участвовать в системе страхования отраслевых рисков в растениеводстве и животноводстве.
С учетом опыта Казахстанско-венгерского фонда прямых инвестиций для привлечения иностранных инвестиций будут проработаны вопросы создания новых инвестиционных фондов.
Схема. Планируемая компактная структура группы компаний АО "НУХ "КазАгро"
Деятельность АО "НК "Продкорпорация" сконцентрируется на развитии экспорта сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки, а также поддержании резервного объема пшеницы в целях обеспечения продовольственной безопасности. Будет изучена возможность участия АО "НК "Продкорпорация" в реализации агентских функций в рамках Исламской организации по продовольственной безопасности, Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций (ФАО).

Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ-ның Жекешелендірудің 2016 – 2020 жылдарға арналған кешенді жоспарына енгізілген еншілес және аффилирленген ұйымдарын бәсекелес ортаға беру және «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ-ны трансформациялау жөніндегі шараларды іске асыру 4 еншілес компанияны («Аграрлық несие корпорациясы» АҚ, «Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры» АҚ, «Азық-түлік корпорациясы» ҰК» АҚ, «ҚазАгроКепіл» АҚ), сондай-ақ инвестициялық қорлардықамтитынықшам холдинг құруға алып келеді. «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ компаниялары тобы жеке бизнеспен өзара іс-қимылда АӨК-ні қолдаудың нысаналы шараларын іске асыратын болады.
Осылайша, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ активтерді стратегиялық басқаруды және АӨК-ні дамытудың мемлекеттік саясатын талдамалық қолдауды жүзеге асыратын көп бейінді салалық холдинг болады.
Трансформациялау жөніндегі шараларды іске асыру және «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ компаниялары тобының ұзақ мерзімді міндеттерін айқындау мақсатында «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ-ны дамытудың 2017 – 2026 жылдарға арналған жаңа стратегиясы қабылданатын болады.
5.4. Су ресурстарын басқаруды жетілдіру
Су ресурстарын басқару саласындағы даму ұзақ мерзімді перспективаға арналған стратегиялық жоспарлауды қажет етеді, осыған байланысты 2040 жылға дейінгі болжамды мақсаттар әзірленді, оларды іске асыруды 2021 жылға арналған индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізген жағдайда қамтамасыз етуге болады.
Осыған байланысты, тұрақты және көлтабандап суарылатын сұранысқа ие жерлерді суару суымен қамтамасыз ету үшін ирригациялық және дренажды желілерді қалпына келтіру, суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін жақсарту, судың халыққа, қоршаған ортаға және экономикаға зиянды әсерінің залалын төмендету, табиғи объектілердің суға деген жыл сайынғы қажеттілігін қанағаттандыру басымдықтар болып табылады.
Бұл үшін су шаруашылығы саласына арналған инвестициялардың қайтарымдылығын қамтамасыз ету мәселесі пысықталатын болады.
Су ресурстарын мониторингтеу, оларды болжамдау және тиісінше бақылауды қамтамасыз ете отырып басқару және суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін және мелиорациялық іс-шаралардың орындалуын мониторингтеужүйесін жетілдірубойынша шаралар қабылданатын болады.
Инфрақұрылымды тиісінше жұмысқа жарамды жай-күйде ұстап тұру тұрғысынаноны пайдалану тиімділігін арттыру мақсатында мынадай шаралар қабылданатын болады:
- суару суы көзінен түпкіліктіАШТӨ-нің су бөлгіші шекарасына дейінгі тұрақты суарылатын жерлерге арналған ирригациялық және дренажды жүйені мемлекеттік, сол сияқты жеке бірыңғай теңгерім ұстаушыларға беру;
- пайдаланушы су шаруашылығы ұйымдарын дамыту;
- инфрақұрылымды қауіпсіз пайдалануды, сондай-ақ су ресурстарының тиісінше сапасы мен қажетті мөлшерін қамтамасыз ету үшін оны жаңғырту;
- тұрақты суарылатын жерлерді қалпына келтіру үшін су шаруашылығы объектілерін республикалық меншікке беру;
- су берумен байланысты емес республикалық маңызы бар трансшекаралық су шаруашылығы құрылыстарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету;
- су шығынын төмендету мақсатында тұрақты және көлтабандап суарылатын жерлер жүйесінің су шаруашылығы инфрақұрылымын қалпына келтіру және реконструкциялау, оның ішінде қазіргі заманғы технологияларды қолдану жолыменқалпына келтіру және реконструкциялау;
- жаңа су шаруашылығы объектілерін салу және авариялық жағдайдағыларын реконструкциялау;
- су шаруашылығы объектілерін көпфакторлы зерттеп қарау;
- суару үшін коллекторлық-дренажды суларды пайдалану;
- су өлшеу аспаптарын орнату, суды есепке алуды автоматтандыру және диспетчерлеу;
- бөгеттер қауіпсіздігінің декларациясын әзірлеу және сараптау.
Су ресурстары тапшылығын ұлттық та, өңірлік те деңгейде қысқарту үшін трансшекаралық су ресурстары суларын бөлу, жерасты суларын пайдалану, жаңа инфрақұрылым салу, су объектілерінің су жинау алаңдарының ормандылығын ұлғайту және табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүзеге асыру, сондай-ақ су ресурстарын кешенді пайдалану мен қорғаудың бассейндік схемаларын нақтылау және жаңарту бойынша шаралар қабылданатын болады.
ҚР су ресурстары көлемінің ағымдағы болжамына сәйкес трансшекаралық сулар су теңгерімінің ең осал компоненті болып табылады. Бұл саладағы халықаралық ынтымақтастық жөніндегі жұмыс мынадай шараларды іске асыру жолымен күшейтілетін болады:
- шектес мемлекеттерден келетін су ресурстарының көлемі мен сапасын мониторингтеу бойынша инфрақұрылым, оның ішінде олармен бірлесіп олардың аумағында да инфрақұрылым құру;
- егжей-тегжейлі компьютерлік модельдер негізінде болжамдар әзірлеу және трансшекаралық су құйылу өзгерісінің ықтимал сценарийлерін талдау;
- келіссөз топтарын күшейту және су шаруашылығы саласындағы ғылыми-зерттеу институттарының сарапшыларын және біліктілігі жоғары мамандарды тарту жолымен тұрақты құрамын қамтамасыз ету жәнехалықаралық келісімдердідайындау және жасасу үшін шектес мемлекеттермен трансшекаралық суды бөлу жөніндегікеліссөздер процесін күшейту;
- жиналған талдамалық ақпаратқа негізделген және халықаралық тәжірибені ескеретін кешенді келіссөздер стратегияларын әзірлеу;
- Орталық Азия өңірінің су-энергетикалық ресурстарын тиімді пайдаланудың тұжырымдамасын әзірлеу;
- трансшекаралық өзендердің суын бөлу жөніндегі ұзақ мерзімді келісімдерді пысықтау және оларды орындау жөніндегі тетіктерді жасау;
- Халықаралық су бағалау орталығының қызметін қамтамасыз ету.
Жерасты суларыменқамтамасыз етілу мақсатында мыналар іске асырылатын болады:
- ауыл шаруашылығы мұқтаждарына арналған жерасты суларын пайдалану әлеуетін зерделеу;
- жерасты суларының кен орындарын жете барлау және қайта бағалау, су тапшылығы бар өңірлерден бастап, ҚР аумағында елді мекендерді, оның ішінде сумен жабдықтаудың баламалы көздері ретінде жерасты су қорларымен қамтамасыз ету бойынша іздестіру-барлау жұмыстарын жүргізу;
- жерасты суларын пайдалануға арналған инфрақұрылым құру.
Су шаруашылығы және гидромелиорациялық инфрақұрылымды дамыту үшін мынадай шаралар іске асырылатын болады:
- экологиялық ахуалға және суға деген қажеттілікке сүйене отырып, инфрақұрылымдық жобалардың басымдылығын айқындау;
- су ағынын бассейнаралық бұру есебінен орналасатын су ресурстарының ұлғаюын пысықтау;
- жаңа су қоймаларын және оларды қолдану үшін ирригациялық жүйелер құру.
Су объектілерін тиісті жай-күйде ұстап тұру үшін су қоры жерлерінің іргелес аумақтарының ормандылығы ұлғайтылатын болады.
Павлодар облысындағы Шідерті өзенінің төменгі сағаларындағы деградация және шөлейттену процестерін жою, Қызылорда облысының көлдері жүйесіне және Ақмола облысындағы Қорғалжын мемлекеттік қорығының Теңіз-Қорғалжын көлдер жүйесіне су беру үшін табиғат қорғау мақсатындағы өтемдік су жіберу жүргізіледі.
Сондай-ақбиологиялық өнімділікті және санитариялық саламаттылықты ұстап тұру үшін табиғи режимге жақын режимді қамтамасыз ететін экологиялық су жіберу жүзеге асырылатын болады.
Өзендер бассейндері бойынша су ресурстары теңгерімінің ұзақ мерзімді болжамын құру су саясатының ең маңызды міндеттерінің бірі болып табылады. Қолжетімді су ресурстарыкөлемін өзгерту үрдісін ескеретін егжей-тегжейлі бассейндік схемалар және тұтыну болжамдары инфрақұрылымды дамытуды ұзақ мерзімді жоспарлау негізінде қалыптасатын болады. Тұрақты негізде бассейндік схеамаларды әзірлеу және оларды жаңарту жөніндегі, бастапқы материалдарды жинау жүйесін жетілдіру және оларды өңдеу, оның ішінде ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып өңдеу жөніндегі жұмыстар жүргізілетін болады.
Су ресурстарын басқару саласында жаңа технологияларды енгізуді барынша жеделдету үшін барлық әлеуетті пайдаланушылар үшін бастапқы деректердің қолжетімділігі қамтамасыз етілетін болады. ҚР мемлекеттік бюджетінің қаражаты есебінен жиналған деректер ашық қолжетімді түрде орналастырылатын болады.
Межелеген нысаналы индикаторлар мен міндеттерді ескере отырып, тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қолда бар су шаруашылығы инфрақұрылымын қалпына келтіруге, жаңасын салуға инвестициялар тарту қажет етіледі.
Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын қалпына келтіру жөніндегі капиталды көп қажет ететін жобаларды қаржыландыру және саланың өзін-өзі ақтауына және инвестициялық тартымдылығына біртіндеп көшу жөніндегі шараларды іске асыру үшін бюджет мүмкіндігі болмағандықтан, олардың өзін-өзі ақтауын ескере отырып, қолайлы шарттармен қайтарымды негізде халықаралық қаржы ұйымдарының қаражаты тартылатын болады және мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында жеке инвестициялар (ірі АШТӨ, басқа ұйымдар) тарту мүмкіндігі зерделенетін болады.
Сондай-ақ пайдалану шығыстарының өзін-өзі ақтауына және су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын ұстауға және үздіксіз жұмыс істетуге арналған ұзақ мерзімді перспективадағы тарифтердің инвестициялық тартымдылығына қол жеткізу, шетелдік тәжірибені ескере отырып, ауыл шаруашылығына арналған тарифтерді ұстап тұрудан біртіндеп кету жөніндегі шаралар пысықталатын болады.
Су ресурстарын реттеумен байланысты төтенше жағдайларды болдырмау үшін су тежегіш және су реттегіш құрылыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық негізі жасалатын болады.
Су шаруашылығы объектілерін қауіпсіз пайдалану қамтамасыз етілетін болады және автоматтандырудың, хабардар етудің, диспетчерлеудің, су ресурстары мен су шаруашылығы объектілерін басқарудың және оларды пайдаланудың қазіргі заманғы жүйелері енгізілетін болады.
Сумен қамтамасыз етудің су аздық циклы елдің экономикасына, әсіресе ауыл шаруашылығы өндірісіне айтарлықтай залал келтіреді. Мұндай құбылыстардың зардаптарын жұмсарту бойынша шаралар көзделетін болады.
Халықты және экономиканы тасқын судан (қар суынан) қорғау бойынша жыл сайын ұйымдастырушылық-техникалық шаралар көзделеді.
Су объектілерінің өткізу қабілетін ұлғайту мақсатында түп және жағалау нығайту жұмыстарын жүргізу үшін өзендердің табиғи гидрологиялық режиміне зерттеп қарау жүргізу көзделеді.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерді іске асыру үшін елдің және әлемнің жетекші институттарын тарта отырып, Бағдарламаны іске асыруды ғылыми сүйемелдеу қамтамасыз етілетін болады.
Білім беру саласында:
- болжамды қажеттілікке сәйкес су шаруашылығы секторы үшін білікті кадрлар даярлау және жұмыскерлердің біліктілігін арттыру, «Болашақ» бағдарламасы шеңберінде су мамандықтары бойынша тиісті гранттар санын ұлғайту қамтамасыз етілетін болады;
- ҚР Білім және ғылым министрлігі «М.Х. Дулати атындағы Тараз мемлекеттік университеті» ШЖҚ РМК-ның техникалық және технологиялық базасы күшейтілетін болады. Бейінді жоғары оқу орындары және «Қазақ су шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты» ЖШС базасында түрлі оқыту курстары ұйымдастырылатын болады;
- барлық инженерлік мамандықтар бойынша оқу қоршаған ортаны қорғауға және ресурстардың өнімділігіне арналған пәндерді зерделеуді қамтитын болады (мәселен, ЭЫДҰ-ның көпшілік елдеріндегі секілді).

В соответствии с поручением Главы государства передача в конкурентную среду дочерних и аффилированных организаций АО "НУХ "КазАгро", включенных в Комплексный план приватизации на 2016 – 2020 годы, и реализация мер по трансформации АО "НУХ "КазАгро" приведут к формированию компактного холдинга, включающего 4 дочерних компании (АО "Аграрная кредитная корпорация", АО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства", АО "НК "Продкорпорация", АО "КазАгроГарант"), а также инвестиционные фонды. Компании группы АО "НУХ "КазАгро" будут реализовывать целевые меры поддержки АПК во взаимодействии с частным бизнесом.
Таким образом, АО "НУХ "КазАгро" станет многопрофильным отраслевым холдингом, осуществляющим стратегическое управление активами и аналитическую поддержку государственной политики развития АПК.
В целях реализации мер по трансформации и определения долгосрочных задач группы компаний АО "НУХ "КазАгро" будет принята новая Стратегия развития АО "НУХ "КазАгро" на 2017 – 2026 годы.
5.4. Совершенствование управления водными ресурсами
Развитие в сфере управления водными ресурсами требует стратегического планирования на долгосрочную перспективу, в связи с этим разработаны прогнозные цели до 2040 года, реализацию которых можно будет обеспечить при достижении индикаторов и показателей на 2021 год.
В связи с этим приоритетами являются восстановление ирригационных и дренажных сетей для обеспечения поливной водой востребованных земель регулярного и лиманного орошения, улучшение мелиоративного состояния поливных земель, уменьшение ущерба от вредного воздействия вод населению, окружающей среде и экономике, удовлетворение ежегодных потребностей природных объектов в воде.
Для этого будет проработан вопрос обеспечения возвратности инвестиций в отрасль водного хозяйства.
Будут приняты меры по совершенствованию системы мониторинга водных ресурсов, их прогнозирования и управления с обеспечением надлежащего контроля и мониторинга мелиоративного состояния орошаемых земель и выполнения мелиоративных мероприятий.
В целях повышения эффективности эксплуатации инфраструктуры к поддержанию ее в надлежащем рабочем состоянии будут приняты следующие меры:
- передача ирригационной и дренажной системы для земель регулярного орошения от источника поливной воды до границы водовыдела конечных СХТП единым балансодержателям, как государственным, так и частным;
- развитие эксплуатирующих водохозяйственных организаций;
- модернизация инфраструктуры для обеспечения ее безопасной эксплуатации, надлежащего качества и необходимого объема водных ресурсов;
- передача водохозяйственных объектов в республиканскую собственность для восстановления земель регулярного орошения;
- обеспечение безопасной эксплуатации трансграничных водохозяйственных сооружений республиканского значения, не связанных с подачей воды;
- восстановление и реконструкция водохозяйственной инфраструктуры систем земель регулярного и лиманного орошения с целью снижения потерь воды, в том числе путем применения современных технологий;
– строительство новых и реконструкция аварийных водохозяйственных объектов;
- многофакторное обследование водохозяйственных объектов;
- использование коллекторно-дренажных вод для орошения;
- установка измерительных приборов воды, автоматизация водоучета и диспетчеризация;
- разработка и экспертиза декларации безопасности плотин.
Для сокращения дефицита водных ресурсов как на национальном, так и региональном уровне будут приняты меры по вододелению трансграничных водных ресурсов, использованию подземных вод, строительству новой инфраструктуры, увеличению лесистости водосборных площадей водных объектов и осуществлению природоохранных попусков, а также детализации и обновлению бассейновых схем комплексного использования и охраны водных ресурсов.
Согласно текущему прогнозу объема водных ресурсов РК трансграничные воды являются наиболее уязвимым компонентом водного баланса. Работа по международному сотрудничеству в данной сфере будет усилена путем реализации следующих мер:
- создания инфраструктуры по мониторингу объема и качества водных ресурсов, поступающих из сопредельных государств, в том числе совместно с ними на их территории;
- разработки прогнозов и анализа возможных сценариев изменения трансграничных перетоков на основании детальных компьютерных моделей;
- усиления переговорных групп и обеспечения постоянного состава путем привлечения экспертов научно-исследовательских институтов и высококвалифицированных специалистов в сфере водного хозяйства и усиления переговорного процесса по трансграничному вододелению с сопредельными государствами для подготовки и заключения международных соглашений;
- разработки комплексных переговорных стратегий, основанных на собранной аналитической информации и учитывающих международный опыт;
- разработки концепции эффективного использования водно-энергетических ресурсов Центрально-Азиатского региона;
- проработки долгосрочных соглашений по вододелению трансграничных рек и создания механизмов по их выполнению;
- обеспечения деятельности Международного центра оценки вод.
В целях обеспеченности подземными водными ресурсами будут реализованы:
- изучение потенциала использования подземных вод для нужд сельского хозяйства;
- доразведка и переоценка месторождений подземных вод, поисково-разведочные работы по обеспечению запасами подземных вод населенных пунктов на территории РК, начиная с вододефицитных регионов, в том числе и как альтернативных источников водоснабжения;
- создание инфраструктуры для использования подземных вод.
Для развития водохозяйственной и гидромелиоративной инфраструктуры будут реализованы следующие меры:
- определение приоритетности инфраструктурных проектов, исходя из экологической ситуации и потребности в воде;
- проработка увеличения располагаемых водных ресурсов за счет межбассейновых перебросок водного стока;
- создание новых водохранилищ и ирригационных систем для их применения.
Для поддержания водных объектов в надлежащем состоянии будет увеличена лесистость прилежащих территорий земель водного фонда.
В целях ликвидации процессов деградации и опустынивания в низовьях реки Шидерты Павлодарской области, заполнения, подпитки озерных систем Кызылординской области и Тенгиз-Коргалжынской системы озер Коргалжынского государственного заповедника Акмолинской области проводятся компенсационные природоохранные попуски.
Также будут осуществлены экологические попуски, обеспечивающие режим, близкий к естественному, для поддержания биологической продуктивности и санитарного благополучия.
Составление долгосрочного прогноза баланса водных ресурсов по речным бассейнам является одной из важнейших задач водной политики. Детальные бассейновые схемы, учитывающие тенденции изменения объема доступных водных ресурсов и прогнозы потребления, будут лежать в основе долгосрочного планирования развития инфраструктуры. На постоянной основе будут проводиться работы по разработке бассейновых схем и их обновлению и совершенствованию системы сбора первичных материалов и их обработки, в том числе с использованием информационных систем.
Для максимального ускорения внедрения новых технологий в сфере управления водными ресурсами будет обеспечена доступность первичных данных для всех потенциальных пользователей. Данные, собранные за счет средств государственного бюджета РК, будут размещены в открытом доступе.
Учитывая поставленные целевые индикаторы и задачи, для достижения показателей прямых результатов требуется привлечение инвестиций для восстановления имеющейся и создания новой водохозяйственной инфраструктуры.
Ввиду отсутствия бюджетных возможностей для финансирования капиталоемких проектов по восстановлению водохозяйственных систем и сооружений и реализации мер по плавному переходу на окупаемость и инвестиционную привлекательность отрасли будут на возвратной основе привлечены средства международных финансовых организаций на приемлемых условиях, с учетом их окупаемости, и изучены возможности привлечения частных инвестиций (крупных СХТП, других организаций) на принципах государственно-частного партнерства.
Также будут проработаны меры по достижению окупаемости эксплуатационных расходов и инвестиционной привлекательности тарифов в долгосрочной перспективе на содержание и бесперебойное функционирование водохозяйственных систем и сооружений, постепенному уходу от сдерживания тарифов для сельского хозяйства с учетом передового зарубежного опыта.
Для предотвращения чрезвычайных ситуаций, связанных с регулированием водных ресурсов, будет создана правовая основа обеспечения безопасности водоподпорных и водорегулирующих сооружений.
Будет обеспечена безопасная эксплуатация водохозяйственных объектов и внедрены современные системы автоматизации, оповещения, диспетчеризации, управления водными ресурсами и водохозяйственными объектами и их использования.
Маловодный цикл водообеспеченности наносит значительный ущерб экономике страны, особенно сельскохозяйственному производству. Будут предусмотрены меры по смягчению последствий таких явлений.
Предусматриваются ежегодные организационно-технические меры по защите населения и экономики от паводковых (талых) вод.
Для проведения дно- и берегоукрепительных работ в целях увеличения пропускной способности водных объектов предусматривается проведение обследования естественного гидрологического режима рек.
В целях формирования навыков и знаний политики культуры водопотребления будет обеспечено научное сопровождение реализации Программы с привлечением ведущих институтов страны и мира для реализации научно-исследовательских работ и опытно-конструкторских разработок.
В области образовательной сферы будут:
- в соответствии с прогнозной потребностью обеспечены подготовка квалифицированных кадров для водохозяйственного сектора и повышение квалификации работников, увеличено соответствующее количество грантов по водным специальностям в рамках программы "Болашақ";
- усилена техническая и технологическая база РГП на ПХВ "Таразский государственный университет им. М.Х.Дулати" Министерства образования и науки РК. Будут организованы различные обучающие курсы на базе профильных вузов и ТОО "Казахский научно-исследовательский институт водного хозяйства";
- по всем инженерным специальностям в обучение будет включено изучение предметов, посвященных защите окружающей среды и производительности ресурсов (например, как в большинстве стран ОЭСР).

5.5. Жер қатынастарын жетілдіру
Жер қатынастарын жетілдіру және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану, олардың деградациясын болдырмау мақсатында мынадай іс-шаралар жүргізілетін болады:
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің 33 млн. гектар алаңында топырақтық іздестірулер жүргізу;
- жайылымдық алқаптардың 33 млн. гектар алаңында геботаникалық іздестірулер жүргізу;
- 30 млн. гектар алаңдағы ауыл шаруашылығы жерлерінде топырақ бонитетін анықтау бойынша жұмыстар жүргізу;
- қалалар мен ауылдық елді мекендер жерлеріндегі 1175 есептік орамдарға арналған электрондық жер-кадастрлық карталар дайындау;
- 66 млн. гектар алаңда электрондық топырақтық және геоботаникалық карталар дайындау.
Бұдан басқа, жерлерді, жер учаскелері иелерін және жер пайдаланушыларды жер қорына дұрыс сандық есепке алу үшін оларға ревизия жүргізілетін болады, сондай-ақ, жердің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау кезінде оған ақы төлеудің базалық мөлшерлемелеріне түзету коэффициенттерін қолдану үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің сапалық сипаттамалары туралы өзекті деректер алынатын болады.
Сондай-ақ жерлерді су және жел эрозиясынан қорғау, микроклимат қалыптастыру, топырақтың құнарлылығын жақсарту, қар және ылғал ұстап тұру мақсатында ағаш-бұта екпелерін құру жөнінде шаралар әзірленетін болады.
5.6. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жүйесін жетілдіру
Ауыл шаруашылығы саласындағы жұмыстың тиімділігін арттыру және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуды жеңілдету үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
- ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміндегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді «Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік корпорациясы» КЕАҚ-ға беру;
- көрсетілетін қызметтердің бір бөлігін бәсекелес ортаға беру есебінен ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін оңтайландыру.
2020 жылға қарай оңтайландыру мен автоматтандыруға жататын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үлесі 100%-ды құрайды.
ИТ-технологияларды одан әрі енгізу
Ауыл шаруашылығы салаларына ақпараттық технологияларды енгізу және ақпараттық жүйелерді дамыту, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен ЕАЭО-ға мүше елдердің жүйелерімен интеграциялау мынадай процестер бойынша ұлттық шлюз арқылы жалғасатын болады:
-субсидиялау және басқа да мемлекеттік қолдау шаралары;
-мал шаруашылығы өнімінің қадағалануы;
-өсімдік шаруашылығы өнімінің қадағалануы;
-балық және балық өнімдері айналымын мониторингтеу;
-су ресурстарын басқару, мониторингтеу және есепке алу;
-ауыл шаруашылығы техникасын тіркеу, порталдық шешімді пайдалана отырып, жүргізуші куәліктерін кепілге қою, беру;
-орман қорын мониторингтеу мен есепке алу және орман өрттерін болдырмау;
-жер ресурстарын мониторингтеу және басқару;
- АШТӨ, қайта өңдеу кәсіпорындары, кооперативтер үшін ауыл шаруашылығы өнімін есепке алу, өндіру, оның қозғалысы.

5.5. Совершенствование земельных отношений
В целях совершенствования земельных отношений и рационального использования земель сельскохозяйственного назначения, предотвращения их деградации будут проведены следующие мероприятия:
-проведение почвенных изысканий на площади 33 млн. га земель сельскохозяйственного назначения;
-проведение геоботанических изысканий на площади 33 млн. га пастбищных угодий;
- проведение работ по определению бонитета почв на землях сельскохозяйственного значения на площади 30 млн. га;
- изготовление электронных земельно-кадастровых карт на 1175 учетных кварталов на землях городов и сельских населенных пунктов,
- изготовление электронных почвенных и геоботанических карт на площади 66 млн. га.
Кроме того, будет проведена ревизия земель, собственников земельных участков и землепользователей с целью достоверного количественного учета земельного фонда, а также будут получены актуальные данные о качественных характеристиках земель сельскохозяйственного назначения для применения поправочных коэффициентов к базовым ставкам платы за землю при определении их кадастровой (оценочной) стоимости.
Также в целях защиты земель от водной и ветровой эрозии, создания микроклимата, улучшения плодородия почв, снего- и влагозадержания будут разработаны меры по созданию древесно-кустарниковых насаждений.
5.6.      Совершенствование системы государственных услуг
Для повышения эффективности работы в сфере сельского хозяйства и упрощения получения государственных услуг будут предприняты следующие меры:
- передача государственных услуг, находящихся в реестре государственных услуг в сфере сельского хозяйства, в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
- оптимизация реестра государственных услуг в сфере сельского хозяйства за счет передачи части услуг в конкурентную среду.
К 2020 году доля государственных услуг, подлежащих оптимизации и автоматизации, составит 100 %.
Дальнейшее развитие IT – технологий
Будут продолжены внедрение информационных технологий в отрасли сельского хозяйства и развитие информационных систем, а также интеграция с системами государственных органов и стран-участниц ЕАЭС посредством национального шлюза по следующим процессам:
- субсидированию и другим мерам государственной поддержки;
- прослеживаемости животноводческой продукции;
- прослеживаемости растениеводческой продукции;
- мониторингу за оборотом рыбы и рыбной продукции;
- управлению, мониторингу и учету водных ресурсов;
- регистрации сельскохозяйственной техники, залогу, выдаче водительских удостоверений с использованием портального решения;
- мониторингу и учету лесного фонда и предотвращению лесных пожаров;
- мониторингу и управлению земельными ресурсами;
- учету, производству, движению сельскохозяйственной продукции для СХТП, предприятий переработки, кооперативов.

2-4-бағыттар «ЦифрлықҚазақстан – 2020» мемлекеттік бағдарламасын іске асыру аясында көзделген.
Көрсетілген шаралардың арқасында:
- мемлекеттік қызметтер көрсетуді электрондық түрге ауыстыру;
- мемлекеттік қызметтер көрсетудің ашықтығы мен жеделдігін арттыру;
- саланың ақпараттық толықтығы деңгейін арттыру;
- ауыл шаруашылығы өнімін экспорттау үшін алғышарттар жасау қамтамасыз етілетін болады.
Жобалардың құны жобаларды талдау және жоспарлау сатысында айқындалатын болады.
Жобаларды қаржыландыру инвестор тарапынан да, қажет болған жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) тетіктері шеңберінде мемлекет тарапынан да жүзеге асырылатын болады. Сондықтан, дамытудың негізгі параметрлері, талаптары мен нәтижелері МЖӘ-нің тиісті тұжырымдамаларында немесе ақпараттық жүйелерді әзірлеуге арналған техникалық тапсырмаларда сипатталатын болады.
5.7. Бақылау, қадағалау, рұқсат беру, сәйкестікті
бағалау жүйелерін оңтайландыру Ветеринариялық қауіпсіздік
Аса қауіпті аурулардың туындауының және таралуының алдын алу үшін ауру қатері төнген ауыл шаруашылығы жануарларын иммунопрофилактикалық іс-шаралармен 100 пайыз қамту қамтамасыз етілетін болады. Бұл ретте, халықаралық стандарттар бойынша сертификатталған иммунопрофилактикалық іс-шаралар кезінде қолданылатын аса қауіпті ауруларға қарсы ветеринариялық препараттардың үлесі 70%-дан, ал диагностикалық зерттеулер үшін пайдаланылатын ветеринариялық препараттардың үлесі 80%-дан төмен болмайды.
Ветеринариялық қауіпсіздік ел аумағын аймақтарға бөлуді есепке ала отырып, тәуекелдерді талдау, бағалау және басқару қағидаттарымен жүйелі диагностикалық, профилактикалық және жою іс-шараларын жүргізу; халықаралық стандарттарға сәйкес келетін ветеринариялық диагностикалық және иммунопрофилактикалық препараттарды пайдалануды ұлғайту есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Сондай-ақ ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жергілікті атқарушы органдарға ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруге арналған бұйымдарды, құралдарды және атрибуттарды сатып алу жөніндегі функцияларды бекітіп беру, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметінің тиімділігін бағалау жүйесін енгізу бөлігінде заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін болады.
Бұдан басқа,жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қойылатын ветеринариялық талаптар айқындалатын болады; Халықаралық эпизоотиялық бюро (бұдан әрі – ХЭБ) ұсынымдарын және ЕАЭО құжаттарын есепке ала отырып, ветеринариялық заңнама үндестірілетін болады; ветеринария саласындағы заңнаманы бұзу кезінде жергілікті атқарушы органдардың әкімшілік шаралар қабылдау мүмкіндігі заңнамалық түрде бекітіліп беріледі; ветеринариялық іс-шараларды жүргізу кезінде ауыл шаруашылығы құралымдарының жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелеріне есеп беруі белгіленетін болады; мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімін мониторингтеу күшейтіледі.
Сондай-ақ мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға жататын объектілердің орын ауыстыруы, шекаралас мемлекеттерде зооантропозооноздық аурулардың туындауы мен эпизоотиялық ахуалдың нашарлауы туралы уақтылы ақпараттандыруды қоса алғанда, мүдделі мемлекеттік органдардың, халықаралық ұйымдардың және қоғамдық бірлестіктердің үйлесуі күшейтілетін болады.
Бұдан басқа, аусылды бақылау, өңірлік деңгейде аусылға қарсы күрестің бірыңғай тәсілдемесі мен стратегиясын әзірлеу, ХЭБ-тің өңірлік және арнайы комиссияларымен бірлесіп, Орта Азия өңірінің ветеринариялық қызметтерінің аусылға қарсы күрес жөніндегі күш-жігерін біріктіру күшейтілетін болады.
Фитосанитариялық қауіпсіздік
Фитосанитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында фитосанитариялық талаптар, мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі, карантиндік және аса қауіпті зиянды организмдермен күресу әдістері мен тәсілдемелері туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізу жолымен қолайлы фитосанитариялық ахуалды сақтауға АШТӨ-ні ынталандыру жөніндегі шаралар кешені әзірленетін болады.
Жедел фитосанитариялық шаралар қабылдау мақсатында тиісті аумақтарда жергілікті атқарушы органдардың карантиндік режим жүргізіп немесе оны жоя отырып, карантиндік аймақты белгілеу мерзімдерін регламенттеу, АШТӨ-нің фитосанитариялық іс-шараларды жүргізу және карантиндік объектілерді жою жөніндегі заңнама талаптарын сақтауы бойынша мониторинг жүргізу жауапкершілігін жергілікті атқарушы органдарға бекітіп беру, уақытша карантиндік фитосанитариялық шараларды жүргізу мен жою рәсімдерін, басқа мемлекеттердің фитосанитариялық шараларының баламалылығын мойындау тәртібін, фитосанитариялық тәуекелге талдау жүргізу қағидаларын регламенттеу көзделетін болады.
АШТӨ-ні ынталандыру үшінзаңнамаға АШТӨ-нің арамшөптермен, зиянды және аса қауіпті зиянды организмдермен күресуге, саны экономикалық зияндылық шегінен (бұдан әрі – ЭЗШ) жоғары үйірлі және саяқ шегіртке тектес зиянкестер түрлерін, жеміс ағаштарының бактериялық күйігін, қауын шыбынын, оңтүстік америкалық қызанақ күйесін және мемлекеттік босалқы жерлердегі карантиндік арамшөптерді қоспағанда, карантиндік объектілерді оқшаулау мен жоюға арналған пестицидтерді және биопрепараттарды (биоагенттерді) сатып алуға арналған шығындарын РБ қаражаты есебінен субсидиялауды, сондай-ақ АШТӨ-ні өз аумағында саламатты фитосанитариялық ахуалды қамтамасыз етуге ынталандыру мақсатында бақтардың иелеріне жойған жеміс ағаштары үшін шығындарды өтеуді көздейтін өзгерістер енгізу қамтамасыз етілетін болады. Субсидиялау мен шығындарды өтеуді жүргізу аса қауіпті зиянды организмдермен және карантиндік объектілермен күресу үшін бюджетте тиісті кезеңге көзделген қаражатты қайта бөлу есебінен жүзеге асырылатын болады.
Саламатты фитосанитариялық ахуалды қамтамасыз ету үшін әкімшілік құқық бұзушылық және жер қатынастары жөніндегі заңнамаға заңнаманың фитосанитариялық талаптарын орындамағаны үшін жауапкершілікті және оның АШТӨ үшін салдарын қатаңдату бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізілетінболады, өсімдіктер карантині саласындағы заңнамаға бұдан бұрын республика аумағында тіркелмеген карантиндік объектінің интродукциялануымен және таралуымен байланысты фитосанитариялық ахуал нашарлаған кезде шұғыл ден қою тетігін енгізуді көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізілетінболады, карантиндік зертханалардың, фитосанитариялық бақылау бекеттерінің және өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың материалдық-техникалық жарақтандырылуын халықаралық талаптар деңгейіне дейін жеткізу, сондай-ақ өсімдіктер карантині мен оларды қорғау жөніндегі іс-шараларды, оның ішінде карантиндік объектілердің, зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің таралу ошақтарын анықтау, республика аумағына әкелінетін тұқымдық және отырғызу материалына қатысты фитосанитариялық талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі зерттеп қарау іс-шараларын уақтылы жүргізу қамтамасыз етілетін болады.
Техникалық реттеу
Саланы техникалық реттеу шеңберіндедамудың қазіргі заманғы деңгейіне өтуді және оларды ЕАЭО шеңберінде үндестіруді қамтамасыз ететін стандарттар әзірленеді,нарықты бұрмаланған өнімнен қорғау үшін мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылы күшейтіледі, сондай-ақ,бұрмаланған өнімді анықтау үшін қолда бар бақылау әдістері (әдістемелер және стандарттар) жетілдіріледі немесе қазіргі заманға сай жаңалары әзірленетін болады.

Направления 2-4 предусмотрены в рамках реализации Государственной программы "Цифровой Казахстан – 2020".
Благодаря указанным мерам будут обеспечены:
- перевод оказания государственных услуг в электронный вид;
- повышение прозрачности и оперативности оказания государственных услуг;
- повышение уровня информационной насыщенности отрасли;
- создание предпосылок для экспорта продукции сельского хозяйства.
Стоимость проектов будет определяться на стадии анализа и планирования проектов.
Финансирование проектов будет осуществляться как со стороны инвестора, так и, при необходимости, со стороны государства в рамках механизмов государственно-частного партнерства (далее – ГЧП). Поэтому основные параметры, требования и результаты развития будут описаны в соответствующих концепциях ГЧП или технических заданиях на разработку информационных систем.
5.7. Оптимизация систем контроля, надзора, разрешений и оценки соответствия Ветеринарная безопасность
Для предупреждения возникновения и распространения особо опасных болезней будет обеспечен 100-процентный охват иммунопрофилактическими мероприятиями сельскохозяйственных животных, подверженных риску заболевания. При этом доля сертифицированных по международным стандартам ветеринарных препаратов против особо опасных болезней, применяемых при иммунопрофилактических мероприятиях, будет не ниже 70 %, используемых для диагностических исследований, – не ниже 80 %.
Ветеринарная безопасность будет обеспечена за счет проведения системных диагностических, профилактических и ликвидационных мероприятий на принципах анализа, оценки и управления рисками с учетом зонирования территории страны; увеличения использования ветеринарных диагностических и иммунопрофилактических препаратов, соответствующих международным стандартам.
Также для обеспечения ветеринарной безопасности будут внесены изменения и дополнения в законодательство в части закрепления за местными исполнительными органами функций по закупу изделий, средств и атрибутов для идентификации сельскохозяйственных животных, а также внедрения системы оценки эффективности деятельности местных исполнительных органов в области ветеринарии.
Кроме того, будут определены ветеринарные требования к государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами; ветеринарное законодательство будет гармонизировано с учетом рекомендаций Международного эпизоотического бюро (далее – МЭБ) и документов ЕАЭС; законодательно закреплена возможность местных исполнительных органов принимать административные меры при нарушении законодательства в области ветеринарии; будет установлена подотчетность сельскохозяйственных формирований подразделениям местных исполнительных органов при проведении ветеринарных мероприятий; усилен мониторинг пищевой продукции, подлежащей государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору.
Также будет усилена координация заинтересованных государственных органов, международных организаций и общественных объединений, включая своевременное информирование о перемещениях подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору объектов, возникновении зооантропозоонозных болезней и ухудшении эпизоотической ситуации в сопредельных государствах.
Кроме того, будут усилены контроль за ящуром, выработка единого подхода и стратегии по борьбе с ящуром на региональном уровне, объединение усилий ветеринарных служб среднеазиатского региона по борьбе с ящуром совместно с региональными и специальными комиссиями МЭБ.
Фитосанитарная безопасность
С целью обеспечения фитосанитарной безопасности будет разработан комплекс мер по стимулированию СХТП к сохранению благоприятной фитосанитарной обстановки путем проведения разъяснительных работ о фитосанитарных требованиях, порядке оказания государственных услуг, методах и подходах борьбы с карантинными и особо опасными вредными организмами.
С целью принятия оперативных фитосанитарных мер будет предусмотрено регламентирование сроков наложения карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмены местными исполнительными органами на соответствующих территориях, закрепление ответственности за местными исполнительными органами за проведение мониторинга по соблюдению СХТП требований законодательства по проведению фитосанитарных мероприятий и ликвидации карантинных объектов, регламентирование процедур введения и отмены временных карантинных фитосанитарных мер, порядка признания эквивалентности фитосанитарных мер других государств, правил проведения анализа фитосанитарного риска.
Для стимулирования СХТП будет обеспечено внесение изменений в законодательство, предусматривающие субсидирование затрат СХТП на приобретение пестицидов и биопрепаратов (биоагентов) для борьбы с сорной растительностью, вредными и особо опасными вредными организмами, локализации и ликвидации карантинных объектов, за исключением стадных и нестадных видов саранчовых вредителей с численностью выше экономического порога вредности (далее – ЭПВ), бактериального ожога плодовых деревьев, дынной мухи, южноамериканской томатной моли и карантинных сорняков на землях запаса за счет средств РБ, а также возмещение затрат за уничтоженные плодовые деревья собственникам садов с целью стимулирования СХТП к обеспечению благополучной фитосанитарной обстановки на своей территории. Проведение субсидирования и возмещения затрат будет осуществлено за счет перераспределения финансовых средств, предусмотренных бюджетом на соответствующий период для борьбы с особо опасными вредными организмами и карантинными объектами.
Для обеспечения благоприятной фитосанитарной обстановки будут внесены изменения и дополнения в законодательство по административным правонарушениям и земельным отношениям в части ужесточения ответственности и последствий для СХТП за неисполнение требований законодательства, внесены изменения и дополнения в законодательство в области карантина растений, предусматривающие внедрение механизма экстренного реагирования при ухудшении фитосанитарной обстановки, связанном с интродукцией и распространением ранее не зарегистрированного на территории республики карантинного объекта, будет обеспечено доведение материально-технического оснащения карантинных лабораторий, фитосанитарных контрольных постов и государственных инспекторов по карантину растений до уровня международных требований, а также своевременность проведения мероприятий по карантину и защите растений, в том числе обследовательских мероприятий по выявлению очагов распространения карантинных объектов, вредных и особо опасных вредных организмов, контролю за соблюдением фитосанитарных требований в отношении семенного и посадочного материала, ввозимого на территорию республики.
Техническое регулирование
В рамках технического регулирования отрасли будут разработаны стандарты, обеспечивающие переход на современные уровень развития и их гармонизацию в рамках ЕАЭС, усилено взаимодействие государственных органов для защиты рынка от фальсифицированной продукции, а также усовершенствованы имеющиеся или разработаны новые современные методы контроля (методики и стандарты) для выявления фальсифицированной продукции.

5.8. Білім, ғылым және өндіріс интеграциясын қамтамасыз ету.
Тиімді шетелдік технологиялар трансферті
Қазақстан АӨК-сінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін өндірістің, білім мен ғылымның тығыз интеграциясы, отандық ғылыми зерттеулерді әзірлеу және енгізу, тиімді шетелдік технологиялар трансферті, елдің аграрлық нарығында сұранысқа ие кадрларды даярлау мен қайта даярлау негізінде оның жедел инновациялық дамуын қамтамасыз ету қажет.
Мынадай мәселелер:
1) экономиканың аграрлық секторының ауыл шаруашылығының тиімділігін арттыруға арналған озық технологияларға деген қажеттіліктерін зерделеу;
2) кадрларды даярлау және қайта даярлау кезінде АШТӨ сұранымдарын есепке алу;
3) ҒЗИ, университеттер, колледждер және АШТӨ күшімен ғылыми және білім беру бағдарламаларын бірлесіп әзірлеу;
4) бизнес-құрылымдардың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында зерттеулер жүргізу немесе технологияларды трансферттеу үшін әлеуетті әріптестерді іздестіру;
5) өндіріске зерттеулер мен технологиялар трансфертінің нәтижелерін тікелей енгізуді ұйымдастыру бойынша аграрлық ғылымның, білім мен өндірістің өзара іс-қимылы, сондай-ақ үздік шетелдік әріптестермен ынтымақтастық қамтамасыз етілетін болады.
АӨК-ні ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету интеграциясы:
- ғылыми-білім беру қызметін жүзеге асыру және консалтингтік қызметтер көрсету үшін барлық университеттердің, ҒЗИ-дің, ТӨШ-тің кадрлық, мүліктік, қаржылық, зияткерлік әлеуетін барынша тиімді пайдалануға;
- университеттер мен колледждерде кадрлар даярлаудың, білім тарату орталықтарында қайта даярлау мен біліктілікті арттырудың үйлесімді және бірыңғай жүйесін құруға;
- ғылыми зерттеулердің нәтижелерін өндіріске енгізудің мерзімін қысқартуға;
- салалық ҒЗИ үшін ғылыми кадрлар даярлауды қамтамасыз етуге;
- ғылыми жұмыстарды ұйымастыруға және қаржыландыру проблемасын шешуге;
- ҒЗИ-дің, ЖОО мен ТӨШ-тің ғимараттар, құрылыстар, жерлер, мал басы және т.б. түріндегі инфрақұрылымдық активтерін пайдалану тиімділігін арттыруға;
- ТӨШ мүмкіндіктерін ғылыми әзірлемелерді енгізуге, шетелдік технологияларды байқаудан өткізуге және бейімдеуге, студенттердің өндірістік практикалардан өтуіне, білім тарату орталықтарының жұмыс істеуіне арналған база секілді ұтымды пайдалануға мүмкіндік береді.
Ғылым, білім және өндіріс интеграциясын қамтамасыз ету, саланы кадрлық қамтамасыз ету мақсатында бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде ҒЗИ мен ЖОО-ны қаржыландырудан тек конкурстық негізде шығармашылық ұжымдарды қаржыландыруға көшу іске асырылатын болады, аграрлық өндірістің нақты сұранымдарын шешуге және практикалық нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған зерттеулерді басымдықпен қаржыландыру қамтамасыз етіледі.
Сондай-ақ, «ҰАҒББО» КЕАҚ-ның жеке қаражаты есебінен ғылыми зерттеулер жүргізу, университеттердің, колледждердіңжәне білім тарату орталықтарының оқу процесінде пайдалану,коммерциялық негізде бизнес-құрылымдардың тапсырыстарын орындау үшін ұжымдық пайдалануға арналған мамандандырылған сертификатталған ғылыми зертханалар құрылатын болады. Бұдан басқа, әлемдік технологияларды байқаудан өткізу және бейімдеу кезінде технологиялық көшбасшы шетелдік ұйымдармен бірлескен зерттеулерге басымдық берілетін болады.
Сонымен бірге, кейіннен АӨК субъектілері базасына енгізе және демонстрациялық учаскелер ұйымдастыра отырып, жоспарланатын нәтижелер тұтынушыларының– АӨК субъектілерінің және/немесе салалық қауымдастықтардың қолданбалы ҒЗТКЖ-ны міндетті бірлесіп қаржыландыруы туралы талаптар белгіленетін болады.
Бұдан басқа, авторлар, патентиеленушілер және нәтижелерді, селекциялық жетістіктерді пайдаланушылар арасында зияткерлік және (немесе) шығармашылық қызмет нәтижелерін пайдаланғаны үшін аударымдар төлеу тетігін енгізу мақсатында қолданыстағы заңнаманы жетілдіру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Ғылым, білім және өндірісті интеграциялауды қамтамасыз ету үшін Алматы қаласындағы ҚазҰАУ және Астана қаласындағы ҚазАТУ базасында АӨК саласындағы екі зерттеу университетін (агротехнологиялық хаб нысанында) құруды заңнамалық қамтамасыз ету мәселесі пысықталатын болады.
Аталған университеттердің әрқайсысы үшін 2017 жылы даму бағдарламалары бекітілетін болады, олар «Назарбаев Университеті» ДББҰ мысалында дербестікті кеңейтуді және ғылыми зерттеулер, шетелдік технологияларды трансферттеу мен бейімдеу және білім тарату бағытындағы функционалды кеңейтуді көздейді.
Университеттерді реформалау білім беру бағдарламаларын жаңғырту және сабақ беру үшін шетелдік профессорларды шақыра отырып, әлемдегі алдыңғы қатарлы аграрлық бейіндегі зерттеу университеттерімен әріптестікте жүзеге асырылатын болады.
Әділ бәсекелес орта құру және ресурстарды тиімді бөлу мақсатында:

5.8. Обеспечение интеграции образования, науки и производства. Трансферт эффективных зарубежных технологий
Для повышения конкурентоспособности АПК Казахстана необходимо обеспечить его ускоренное инновационное развитие на основе тесной интеграции производства, образования и науки, разработки и внедрения отечественных научных исследований, трансферта зарубежных эффективных технологий, подготовки и переподготовки кадров, востребованных на аграрном рынке страны.
Будут обеспечены взаимодействие аграрной науки, образования и производства, а также сотрудничество с лучшими зарубежными партнерами по следующим вопросам:
1) изучение потребностей аграрного сектора экономики в передовых технологиях для повышения эффективности сельского хозяйства;
2) учет запросов СХТП при подготовке и переподготовке кадров;
3) совместная разработка научных и образовательных программ силами НИИ, университетов, колледжей и СХТП;
4) поиск потенциальных партнеров для проведения исследований или трансферта технологий в целях удовлетворения потребностей бизнес-структур;
5) организация прямого внедрения в производство результатов исследований и трансферта технологий.
Интеграция научного и кадрового обеспечения АПК позволит:
- максимально эффективно использовать кадровый, имущественный, финансовый, интеллектуальный потенциал всех университетов, НИИ, ОПХ для осуществления научно-образовательной деятельности и оказания консалтинговых услуг;
- создать стройную и единую систему подготовки кадров в университетах и колледжах, переподготовки и повышения квалификации в центрах распространения знаний;
- сократить сроки внедрения в производство результатов научных исследований;
- обеспечить подготовку научных кадров для отраслевых НИИ;
- решить проблему организации и финансирования научных работ;
- повысить эффективность использования инфраструктурных активов НИИ, ВУЗов и ОПХ в виде зданий, сооружений, земли, поголовья и т.п.;
- рационально использовать возможности ОПХ как базы для внедрения научных разработок, апробации и адаптации зарубежных технологий, прохождения производственных практик студентов, функционирования центров распространения знаний.
В целях обеспечения интеграции науки, образования и производства, кадрового обеспечения отрасли будут реализован переход от финансирования НИИ и ВУЗов в рамках программно-целевого финансирования к финансированию преимущественно творческих коллективов исключительно на конкурсной основе, обеспечено приоритетное финансирование исследований, нацеленных на решение конкретных запросов аграрного производства и достижение практических результатов.
Также за счет собственных средств НАО "НАНОЦ" будут созданы специализированные сертифицированные научные лаборатории коллективного пользования для проведения научных исследований, использования в учебном процессе университетов, колледжей и центров передачи знаний, выполнения заказов бизнес-структур на коммерческой основе. Кроме того, будет предоставлен приоритет совместным исследованиям с зарубежными организациями – технологическими лидерами при апробации и адаптации мировых технологий.
Также будут установлены требования об обязательном софинансировании прикладных НИОКР субъектами АПК и/или отраслевыми ассоциациями – потребителями планируемых результатов, с последующим внедрением на базе субъектов АПК и организацией демонстрационных участков.
Кроме того, в целях внедрения механизма выплат отчислений за использование результатов интеллектуальной и (или) творческой деятельности между авторами, патентообладателями и пользователями результатов селекционных достижений будут приняты меры по совершенствованию действующего законодательства.
Для обеспечения интеграции науки, образования и производства будет проработан вопрос законодательного обеспечения создания двух исследовательских университетов в сфере АПК на базе КазНАУ в г. Алматы (в форме агротехнологического хаба) и КазАТУ в г. Астане.
Для каждого из указанных университетов будут утверждены программы развития, предусматривающие расширение автономии по примеру АОО "Назарбаев Университет" и расширение функционала в направлении научных исследований, трансферта и адаптации зарубежных технологий и распространения знаний.
Реформирование университетов будет осуществляться в партнерстве с ведущими в мире исследовательскими университетами аграрного профиля с приглашением зарубежных профессоров для модернизации образовательных программ и преподавания.
С целью создания справедливой конкурентной среды и эффективного распределения ресурсов будут проработаны вопросы:

1) ұлттық және басқа университеттер арасындағы білім гранттарының құнын теңестіру;
2) гранттарды ЖОО-дан кейінгі бағдарламаларға беруден қай университетте білім алатындығын өз бетінше таңдау мүмкіндігін бере отырып, тікелей оқуға түсетіндердің өздеріне беруге көшу мәселелері пысықталатын болады.
Ол үшін әр университеттің, ҒЗИ-дің және ТӨШ-тің реформалау бағдарламаларын әзірлей және іске асыра отырып, университеттердің, ҒЗИ-дің және ТӨШ-тің академиялық, әкімшілік және қаржылық дербестігін сатылап кеңейту жүзеге асырылатын болады.

1) выравнивания стоимости образовательных грантов между национальными и другими университетами;
2) перехода к предоставлению грантов на послевузовские программы непосредственно поступающим, с предоставлением им возможности самостоятельно выбирать в каком университете обучаться.
Для этого будет осуществлено поэтапное расширение академической, административной и финансовой автономии университетов, НИИ и ОПХ с разработкой и реализацией программ реформирования каждого из университетов, НИИ и ОПХ.

Сондай-ақ оқыту мерзімі орта мектеп бітірушілері үшін 10 ай және орта мектептің 9-сыныбын бітірушілер үшін 2-3 жыл болатын бұрынғы техникалық училищелер (бұдан әрі – ТУ) бағдарламалары бойынша бұқаралық жұмысшы кәсіптері кадрларын даярлау қалпына келтірілетін болады және аграрлық бейіндегі орта арнайы білімі бар кадрларды даярлау үшін колледждердегі орын сандары кеңейтілетін болады.
ҚР мамандықтар сыныптауышына жеке жолмен «Аграрлық сектордағы экономика және басқару», «Аграрлық сектордағы бухгалтерлік есеп және аудит» және «Аграрлық құқық» мамандықтары енгізілетін болады, бұл көрсетілген мамандықтар бойынша бакалаврлар даярлауға атаулы мемлекеттік білім гранттарын бөле отырып, ауыл шаруашылығы кооперативтеріне мамандар даярлау, сондай-ақ көрсетілген мамандықтар бойынша магистратура арқылы жоғары оқу орынан кейінгі білім деңгейіне ие бейінді мамандарды жедел даярлау үшін қажет.
Сондай-ақ «Дипломмен – ауылға» бағдарламасына қатысу үшін ауыл шаруашылығы мамандықтары тізбесін кеңейту мәселесі пысықталатын болады.
Аграрлық сектор жұмыскерлерін қайта даярлау және біліктілігін арттыру, алдыңғы қатарлы шаруашылықтар, ҒЗИ және университеттер базасында білім тарату орталықтарын, консультациялық орталықтарды және барлық мүдделі АӨК субъектілерінің қол жеткізуін қамтамасыз ете отырып, алдыңғы қатарлы технологияларды қолдану практикасы бойынша көрсету алаңдарын, сондай-ақ шикізат жеткізушілер мен қайта өңдеушілер арасында тік кооперация қалыптастыру үшін қайта өңдеуші кәсіпорындар базасында білім тарату орталықтарын құру ұйымдастырылатын болады.
Барлық көрсетілген шаралар бір жағынан академиялық қоғамдастықпен ынтымақтастыққа АӨК субъектілерінің қызығушылығын арттырады, ғалымдарға объективті түрде міндеттер қоюға және алынған нәтижелердің сапасын бағалауға мүмкіндік береді. Екінші жағынан, академиялық қоғамдастық үшін тек сапалы ғылыми әзірлемелерге ғана төлеуге мүдделі агробизнес субъектілері арқылы қосымша қаржыландыру көзі құрылатын болады.
Тұтас алғанда, бұл шаралар ғылым, білім және өндірісті тығыз интеграциялау, отандық ғылыми әзірлемелерді әзірлеу, шетелдік серпінді инновациялық жобаларды трансферттеу және оларды өндіріске жеделдетіп енгізу, елдің аграрлық нарығында сұранысқа ие кадрларды даярлау және қайта даярлау сапасын арттыру арқылы аграрлық сектордың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға мүмкіндік береді.
Шетелдік технологиялар трансфертін қолдаудың тиімді жүйесін құру үшін жұмыс істеп тұрған Агротехнологияларды трансферттеу және коммерцияландыру орталығының (бұдан әрі – АТКО) базасында технологиялық міндеттерді мониторингтеу, болжамдау және технологияларды АӨК-ге трансферттеуді ұйымдастыру жөніндегі функционал ашылатын болады.
Осы мақсатта АТКО қызметі мына бағыттарға қайта бағдарланатын болады:
- АӨК-дегі технологиялық сипаттағы перспективалық міндеттерді болжамдау және қолданыстағыларын мониторингтеу бөлігіндегі талдамалық зерттеулер;
- АӨК-дегі қолданыстағы және перспективалық міндеттердің оңтайлы технологиялық шешімдерін жедел іздеу;
- келіссөздер ұйымдастыру, инвесторлар тарту арқылы және басқа әдістермен оңтайлы технологиялық шешімдерді трансферттеуге ықпал ету;
- АӨК саласындағы үздік әлемдік технологиялар дерекқорын қалыптастыру.
Қолданыстағы міндеттерді мониторингтеу және перспективалық міндеттерді болжамдау нәтижелерін АШМ ҒЗТКЖ-нықаржыландыру кезінде ғылыми зерттеулердің және АӨК-ні жаңғыртуға бағытталған басқа да іс-шаралардың басым бағыттары ретінде пайдаланатын болады.
ҚР-ның шет елдердегі дипломатиялық өкілдіктерімен, ҚР-дағы шетелдік дипломатиялық өкілдіктермен, шетелдік трансферттеу офистерімен және технологияларды коммерцияландыру офистерімен бірге жұмыс жүргізілетін болады.
Ақпараттық қызметтерді өтеусіз негізде көрсету үшін АӨК субъектілеріне өтеусіз негізде ұсынуға жататын ақпараттар мен көрсетілетін қызметтер тізбесіне маманданған ұйымдар оңтайлы техникалық шешімдер іздеу және трансферттеуді ұйымдастыру жөнінде қызметтер көрсету бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізетін болады.

Также будет восстановлена подготовка кадров рабочих массовых профессий по программам бывших технических училищ (далее – ТУ) со сроком обучения 10 месяцев для выпускников средней школы и 2-3 года для выпускников 9 классов средней школы и расширено количество учебных мест в колледжах для подготовки кадров со среднеспециальным образованием аграрного профиля.
Будут включены в Классификатор специальностей РК специальности: "Экономика и управление в аграрном секторе", "Бухгалтерский учет и аудит в аграрном секторе" и "Аграрное право" отдельной строкой для подготовки специалистов для сельскохозяйственных кооперативов с выделением адресного государственного образовательного гранта на подготовку бакалавров по указанным специальностям, а также для ускоренной подготовки профильных специалистов с послевузовским уровнем образования через магистратуру по указанным специальностям.
Также будет проработан вопрос расширения перечня сельскохозяйственных специальностей для участия в программе "С дипломом – в село!".
Будут организованы переподготовка и повышение квалификации работников аграрного сектора, создание на базе передовых хозяйств, НИИ и университетов, центров распространения знаний, консультационных центров и демонстрационных площадок по практике применения передовых технологий, с обеспечением доступа к ним для всех заинтересованных субъектов АПК, также центры распространения знаний для формирования вертикальной кооперации между поставщиками сырья и переработчиками на базе перерабатывающих предприятий.
Все указанные меры, с одной стороны, повысят заинтересованность субъектов АПК в сотрудничестве с академическим сообществом, позволят объективно ставить задачи ученым и оценивать качество полученных результатов. С другой стороны, для академического сообщества будет создан дополнительный источник финансирования через субъекты агробизнеса, которые заинтересованы платить только за качественные научные разработки.
В целом, эти меры позволят повысить конкурентоспособность аграрного сектора путем тесной интеграции науки, образования и производства, разработки отечественных научных разработок, трансферта зарубежных прорывных инновационных проектов и их ускоренного внедрения в производство, повышения качества подготовки и переподготовки кадров, востребованных на аграрном рынке страны.
Для создания эффективной системы поддержки трансферта зарубежных технологий на базе существующего Центра трансферта и коммерциализации агротехнологий (далее – ЦТКА) будет развернут функционал по мониторингу, прогнозированию технологических задач и организации трансферта технологий в АПК.
С этой целью деятельность ЦТКА будет переориентирована на следующие направления:
- аналитические исследования в части мониторинга существующих и прогнозирования перспективных задач технологического характера в АПК;
- оперативный поиск оптимальных технологических решений для существующих и перспективных задач в АПК;
- содействие трансферту оптимальных технологических решений путем организации переговоров, привлечения инвесторов и другими методами;
- формирование базы данных лучших мировых технологий в сфере АПК.
Результаты мониторинга существующих и прогнозирования перспективных задач будут использоваться МСХ при финансировании НИОКР в качестве приоритетных направлений научных исследований и других мероприятий, направленных на модернизацию АПК.
Будет проводиться работа совместно с дипломатическими представительствами РК за рубежом, дипломатическими представительствами зарубежных стран в РК, зарубежными офисами трансферта и офисами коммерциализации технологий.
Для оказания информационных услуг на безвозмездной основе в перечень информации и услуг, подлежащих предоставлению субъектам АПК на безвозмездной основе специализированными организациями, будут внесены изменения и дополнения по оказанию услуг в поиске оптимальных технических решений и организации трансферта.

270
200
217
Қалпына келтірілген көлтабандап суаратын гидротехникалық құрылыстарының саны
бірл.
44
178
288
521
598
Аббревиатуралардың және қысқарған сөздердің толық жазылуы
АӨК
агроөнеркәсіптік кешен
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
«Атамекен» ҚР ҰКП
«Атамекен» Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АТК
ауылдық тұтыну кооперативтері
АТКО
Агротехнологияларды трансферттеу және коммерцияландыру орталығы
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АШТӨ
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
ӘКК
әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы
БАӘ
Біріккен Араб Әмірліктері
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БЖС
бірыңғай жер салығы
БҚО
Батыс Қазақстан облысы
ГТО
генетикалық түрлендірілген организм
ҒЗИ
ғылыми-зерттеу институттары
ҒЗТКЖ
ғылыми зерттеулер және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар
ДББҰ
дербес білім беру ұйымы
ДСҰ
Дүниежүзілік сауда ұйымы
ЕАЭО
Еуразиялық экономикалық одақ
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖЖМ
жанар-жағармай материалдары
ЖҚШ
жеке қосалқы шаруашылық
ЖТС
жеке табыс салығы
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ИДМ
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
ИИДМБ
Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
КДЖ
көктемгі дала жұмыстары
КЕАҚ
коммерциялық емес акционерлік қоғам
КЕЖЖ
күзгі егін жинау жұмыстары
КЛО
көліктік-логистикалық орталық
КС
кредиттік серіктестік
КТБӨШ
көлдік-тауарлы балық өсіру шаруашылықтары
КТО
көтерме-тарату орталығы
КТС
корпоративті табыс салығы
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ
«ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
ҚҚС
қосылған құн салығы
ҚМЖ
құрылыс-монтаждау жұмыстары
ҚР
Қазақстан Республикасы
ҚР ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
МЖК
Мемлекеттік жер кадастры
ОҚО
Оңтүстік Қазақстан облысы
ӨСҚ
өзара сақтандыру қоғамы
ПӘК
пайдалы әсер коэффициенті
РБ
республикалық бюджет
СДО
сервистік-дайындауорталығы
СҚО
Солтүстік Қазақстан облысы
ТМД
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
ТМҚ
тауарлы-материалдыққұндылықтар
ТР
техникалық регламент
ТСҚЕҚ
тұйықталған сумен қамтамасыз ету қондырғылары
«ҰАҒББО» КЕАҚ
«Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы» коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҰК
ұлттық компания
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҰЭМ СК
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті
ШЖҚ РМК
шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын
ШҚО
Шығыс Қазақстан облысы
ШҚҰ
шағын қаржы ұйымдары
ШОБ
шағын және орта бизнес
Ш(Ф)Қ
шаруа (фермер) қожалықтары
ІҚМ
ірі қара мал
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы

270
200
217
Количество восстановленных гидротехнических сооружений лиманного орошения
ед.
44
178
288
521
598
Расшифровка аббревиатур и сокращений
АПК
агропромышленный комплекс
США
Соединенные Штаты Америки
НПП РК "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
СПК
сельские потребительские кооперативы
ЦТКА
Центр трансферта и коммерциализации агротехнологий
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СХТП
сельхозтоваропроизводители
СПК
социально-предпринимательская корпорация
ОАЭ
Объединенные Арабские Эмираты
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
ЕЗН
Единый земельный налог
ЗКО
Западно-Казахстанская область
ГМО
генетически-модифицированный организм
НИИ
научно-исследовательские институты
НИОКР
научные исследования и опытно-конструкторские работы
АОО
автономная организация образования
ВТО
Всемирная торговая организация
ЕАЭС
Евразийский экономический союз
БВУ
банки второго уровня
МБ
местный бюджет
ГСМ
горюче-смазочные материалы
ЛПХ
личное подсобное хозяйство
ИПН
индивидуальный подоходный налог
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
ВВП
валовой внутренний продукт
МИР
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
ГПИИР
Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015-2019 гг.
ВПР
весенне-полевые работы
НАО
некоммерческое акционерное общество
ОУР
осенне-уборочные работы
ТЛЦ
транспортно-логистический центр
КТ
кредитное товарищество
ОТРХ
озерно-товарные рыбоводные хозяйства
ОРЦ
оптово-распределительный центр
КПН
корпоративный подоходный налог
АО "НУХ "КазАгро"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро"
НДС
налог на добавленную стоимость
СМР
строительно-монтажные работы
РК
Республика Казахстан
НБ РК
Национальный Банк Республики Казахстан
ГЗК
Государственный земельный кадастр
ЮКО
Южно-Казахстанская область
ОВС
общество взаимного страхования
КПД
коэффициент полезного действия
РБ
республиканский бюджет
СЗЦ
сервисно-заготовительный центр
СКО
Северо-Казахстанская область
СНГ
Содружество Независимых Государств
ТМЦ
товарно-материальные ценности
ТР
технический регламент
УЗВ
установки замкнутого водообеспечения
НАО "НАНОЦ"
некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
НК
национальная компания
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
КС МНЭ
Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан
РГП на ПХВ
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
ВКО
Восточно-Казахстанская область
МФО
микрофинансовая организация
МСБ
малый и средний бизнес
К(Ф)Х
крестьянские (фермерские) хозяйства
КРС
крупный рогатый скот
ОЭСР
Организация по экономическому сотрудничеству и развитию