"Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 909 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 960 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 960 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 32-33, 399-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы қару мен оның патрондары айналымының ережесі:
мынадай мазмұндағы "2-1. Заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алу тәртібі" деген тараумен толықтырылсын:
"3-1. Ұйымдардың өздеріне заңнамада жүктелген және олардың жарғыларында (ережелерінде) көзделген азаматтардың өмірі мен денсаулығын, меншігін қорғау бойынша, қоршаған орта объектілері мен табиғи ресурстарды, құнды және қауіпті жүктерді, арнайы хат-хабарларды күзету бойынша жүктелген міндеттерді жүзеге асыру кезінде пайдалануына арналған қару мен оның патрондары жеткізуші заңды тұлғалардан ішкі істер органдарында оны сатып алуға рұқсат алған соң сатып алынуы мүмкін.
3-2. Заңды тұлғаға қару мен оның патрондарын сатып алуға арналған рұқсатты ресімдеу үшін мыналар болуы қажет:
1) мыналарды:
толық сауалнамалық деректермен бірге, қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтер, техникалық нығайту талаптарына сай келетін және осы Ереженің 7-9-тармақтарында жазылған талаптарға сәйкес өрт-күзет дабылдары құралдарымен жабдықталған қару мен оның патрондарын сақтау және (немесе) сату үшін арнайы жабдықталған үй-жайлардың кадастрлық нөмірі көрсетілген заңды тұлғаның сатып алуға рұқсат алуға арналған өтініш;
2) техникалық нығайту талаптарына сай келетін және осы Ереженің 7-9-тармақтарында жазылған талаптарға сәйкес өрт-күзет дабылдары құралдарымен жабдықталған қару мен оның патрондарын сақтау және (немесе) сату үшін арнайы жабдықталған үй-жайларды жалға алу шартының көшірмесі;
3) қаруға рұқсаты бар адамдардың қаруды иеленуге қарсы көрсетілімдердің жоқтығы туралы медициналық қорытынды;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 909. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 960.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 960.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 32-33, ст. 399) следующие изменения и дополнения:
Правила оборота оружия и патронов к нему в Республике Казахстан, утвержденные указанным постановлением:
дополнить главой "2-1. Порядок приобретения гражданского и служебного оружия и патронов к нему юридическими лицами" следующего содержания:
"3-1. Оружие и патроны к нему, предназначенные для использования организациями при осуществлении возложенных на них законодательством и предусмотренных их уставами (положениями) задач по защите жизни и здоровья граждан, собственности, по охране объектов окружающей среды и природных ресурсов, ценных и опасных грузов, специальной корреспонденции, могут быть приобретены у юридических лиц-поставщиков после получения разрешения на его приобретение в органах внутренних дел.
3-2. Для оформления разрешения юридическому лицу на приобретение оружия и патронов к нему необходимо наличие:
1) заявления юридического лица для получения разрешения на приобретение с указанием:
сведений о лицах, имеющих доступ к оружию, с приложением полных анкетных данных, кадастрового номера специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему, отвечающих требованиям по технической укрепленности и оборудованных средствами пожарно-охранной сигнализации в соответствии с требованиями, изложенными в пунктах 7-9 настоящих Правил;
2) копии договора аренды специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему, отвечающих требованиям по технической укрепленности и оборудованных средствами пожарно-охранной сигнализации в соответствии с требованиями, изложенными в пунктах 7-9 настоящих Правил;
3) медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием на лиц, имеющих доступ к оружию;

4) қаруға рұқсаты бар адамдардың қаруды қауіпсіз пайдалану қағидаларын білетіндігін тексеру туралы анықтама;
5) қару мен оның патрондарын сатып алуға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы бұйрық;
6) жеткізілетін қару мен оқ-дәрілердің нақты түрлері мен модельдерін және олардың санын көрсете отырып, қару және (немесе) оның патрондарын жеткізуге немесе сатып алуға арналған шарт (келісімшарт) (қаруды әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін) не қару мен оның патрондарын сатып алу-сату шарты (келісімшарты) (Қазақстан Республикасының аумағында қару саудасын жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін);
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның жарақат салатын әсері бар патрондары бар қарудың және электр қаруының көрсетілген қарудың зақымдағыш факторларының адамға тигізетін жол берілген әсерінің белгіленген нормаларына сәйкестігі туралы қорытынды (қаруды сатуды жүзеге асыратын ұйым оны сатып алуға ниет білдірген кезде);
8) осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес аумақтық ішкі істер департаменттерімен (тегіс ұңғылы қару үшін) және (немесе) Ішкі істер министрлігімен (ойық қару үшін) келісілген қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтер бланкілері (ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар үшін).
Полицияның жауапты қызметкері "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес өтініште ұсынылған қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда соттылығының жоқтығы, қару мен оның патрондарын сақтауға және (немесе) сатуға арналған үй-жайлардың және қару мен оның патрондарын сатып алу құқығының болуы туралы мәліметтерді мемлекеттік ақпараттық жүйелермен салыстыра тексеруді жүзеге асырады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар болғанда және өтініштегі мәліметтерде көрсетілген ақпараттар мемлекеттік ақпараттық жүйемен сәйкес келген кезде заңды тұлғаға азаматтық және қызметтік қаруды сатып алуға рұқсат беріледі.";
20-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"20. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2) - 8), 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын оларды сатып алуға рұқсаты бар субъектілерге бере алады.";
24-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"24. "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттiк қызметшiлерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының, Қазақстан Республикасының Парламентi депутаттарының жеке қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналған қызметтік қаруды Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі беретін рұқсаттар бойынша мынадай тәртіппен:";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) справки о проверке знания правил безопасного обращения с оружием на лиц, имеющих доступ к оружию;
5) приказа о назначении лица, ответственного за приобретение и сохранность оружия и патронов к нему;
6) договора (контракта) на поставку или приобретение оружия и (или) патронов к нему с указанием конкретных видов и моделей поставляемого оружия и боеприпасов и их количества (для юридических лиц, осуществляющих ввоз оружия), либо договора (контракта) купли-продажи оружия и патронов к нему (для юридических лиц, осуществляющих торговлю оружием на территории Республики Казахстан);
7) заключения уполномоченного органа в области здравоохранения о соответствии оружия с патронами травматического действия и электрического оружия установленным нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов указанного оружия (при намерении его приобретения организацией, осуществляющей торговлю оружием);
8) согласованных с территориальными департаментами внутренних дел (для гладкоствольного оружия) и (или) Министерством внутренних дел (для нарезного оружия) бланков сведений об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему согласно приложению 17 к настоящим Правилам (для юридических лиц с особыми уставными задачами).
Ответственный сотрудник полиции осуществляет сверку представленных в заявлении сведений с государственными информационными системами об отсутствии судимости у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему, наличии помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему и права на приобретение оружия и патронов к нему в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
При наличии перечисленных в настоящем пункте документов и соответствии, представленных в заявлении сведений информации из государственных информационных систем, юридическому лицу выдается разрешение на приобретение гражданского и служебного оружия.";
часть первую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Юридические лица, указанные в подпунктах 2) - 8), 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия", при реорганизации или ликвидации могут передавать гражданское и служебное оружие и патроны к нему субъектам, имеющим разрешение на их приобретение.";
абзац первый пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. Служебное оружие, предназначенное для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, приобретается по разрешениям, выдаваемым Министерством внутренних дел Республики Казахстан, в следующем порядке:";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"31. Спорттық атыс қаруын (үрлемелі қуаты 3 Дж бастап 7,5 Дж дейінгі және калибрі 4,5 мм аспайтын пневматикалық қарудан басқа) және оның патрондарын сатып алуды спорттық ұйымдар ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша осы Ережеге 9-қосымшада көрсетілген түрлеріне, типтеріне, модельдеріне және санына сәйкес жүзеге асырады.
Лақтырылатын қаруды (арқанының керілу күші 14 кг жоғары садақтар мен арбалеттерді) спорттық ұйымдар ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша сатып алады.
Спорттық атыс және лақтырылатын қаруды сатып алу, сақтау және тасымалдау осы Ереженің 4, 5, 6, 8, 9-тармақтарында, 8 және 9-бөлімдерінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
59-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59-1. Азаматтық және қызметтік қару саудасына лицензиясы бар заңды тұлғалар азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын оларды сатып алуға арналған рұқсаттар бойынша сатып алады.
Сатып алынған азаматтық және қызметтік қару сатып алынған күнінен бастап жеті күн мерзімде аумақтық ішкі істер органында рұқсат телнұсқасының түпнұсқасын немесе рұқсат телнұсқасына қосымшаны беру арқылы тіркеледі.";
61-тармақтың 3) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сауда залында көруге қойылатын, сатып алуға рұқсаттар талап етілетін қару бекітпеде орналастырылады, ол сауда залына келушілердің бақылаусыз иеленуінен қорғалады ("тростық" немесе ұқсас бекітпе не сөрелерде қорғау шыныларын, пленкаларды орнату);
9) осы Ереженің 60-тармағының 1), 2) және 8) тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес болуы. Сауда залы көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, дүкенді жапқаннан кейін (жұмыс уақытынан тыс) сатып алу ішкі істер органдарының рұқсаттары бойынша жүзеге асырылатын қаруды, сондай-ақ қарудың патрондарын және оқ-дәріні онда қалдыруға жол берілмейді;";
63-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қарудың тиiстi түрлерiн сатып алуға ішкi iстер органының рұқсаты мен сақтауға рұқсатын, сенiмхатты және қарудың сақталуына жауапты адамның жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткенде – заңды тұлғаларға сатылады.";
63-1 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"63-1. Ішкі істер органдарында тіркелуі тиіс қаруды сатқан кезде дүкендердің сатушылары қаруды сатып алуға арналған рұқсатты сатып алушының жеке куәлігінің немесе паспортының түпнұсқасымен салыстырып тексеруді жүргізеді.
64. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондары саудасын жүзеге асыратын ұйымдарда келiп түсетiн және сатылған қару мен оның патрондарының есебі нөмірленген, тігілген кітаптар бойынша жүргiзiледi және аумақтық ішкi iстер органының "Лицензиялық-рұқсат ету жүйесi" деген бедерi бар арнайы мөрі басылады. Сатылған қарудың маркасы, калибрi, нөмiрi атыс және газ қаруын сатып алуға рұқсаттың телнұсқасына және есепке алу кiтабына, сатылған аңшылық пышақтың нөмiрi – сатып алушының аңшылық куәлігiне жазылады. Рұқсаттың телнұсқасы мен аңшылық куәлігінде көрсетiлген жазбалар сатушының қол қоюымен және осы заттарды сату күні көрсетiле отырып, дүкеннің мөртаңбасымен расталады.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. Приобретение спортивного огнестрельного оружия (кроме пневматического с дульной энергией от 3 Дж до 7,5 Дж и калибром не более 4,5 мм) и патронов к нему осуществляются спортивными организациями по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел в соответствии с видами, типами, моделями и количеством оружия, указанными в приложении 9 к настоящим Правилам.
Метательное оружие (луки и арбалеты силой натяжения тетивы свыше 14 кг) приобретается спортивными организациями по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел.
Приобретение, хранение и перевозка спортивного огнестрельного и метательного оружия осуществляются в порядке, установленном пунктами 4, 5, 6, 8, 9, разделами 8 и 9 настоящих Правил.";
пункт 59-1 изложить в следующей редакции:
"59-1. Юридические лица, имеющие лицензию на торговлю гражданским и служебным оружием, приобретают гражданское и служебное оружие и патроны к нему по разрешениям на их приобретение.
Приобретенное гражданское и служебное оружие в семидневный срок со дня приобретения регистрируется в территориальном органе внутренних дел путем представления оригинала дубликата разрешения или приложения к дубликату разрешения.";
подпункты 3) и 9) пункта 61 изложить в следующей редакции:
"3) оружие, требующее разрешений на его приобретение, выставляемое в торговом зале для демонстрации, располагается на креплении, защищается от бесконтрольного овладения им посетителями торгового зала ("тросовое" или аналогичное крепление, либо установка на витринах защитных стекол, пленок);
9) соответствие требованиям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 8) пункта 60 настоящих Правил. При несоответствии торгового зала указанным требованиям, оставление в нем оружия, приобретение которого осуществляется по разрешениям органов внутренних дел, а также патронов к оружию и пороха, после закрытия магазина (в нерабочее время) не допускается;";
абзац четвертый пункта 63 изложить в следующей редакции:
"юридическим лицам – по предъявлении разрешения органа внутренних дел на приобретение и разрешения на хранение соответствующих видов оружия, доверенности и документа, удостоверяющего личность, лица ответственного за хранение оружия.";
пункты 63-1 и 64 изложить в следующей редакции:
"63-1. При продаже оружия, подлежащего регистрации в органах внутренних дел, продавцы магазинов производят сверку разрешения на приобретение оружия с оригиналом удостоверения личности или паспорта покупателя.
64. В организациях, осуществляющих торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, учет поступившего и проданного оружия и патронов к нему ведется по книгам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система". Марка, калибр, номер проданного оружия вписываются в дубликат разрешения на приобретение огнестрельного и газового оружия и книгу учета, номер проданного охотничьего ножа – в удостоверение охотника покупателя. Указанные записи в дубликате разрешения и удостоверении охотника заверяются подписью продавца и штампом магазина с указанием даты продажи этих предметов.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:

"66. Қарудың осы түрін сатып алуға рұқсатын ұсынбаған заңды және жеке тұлғаларға қарумен сауда жасауға, сондай-ақ нөмірсіз және таңбасыз қару не азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы техникалық регламенттердiң талаптарына сәйкестік белгісі жоқ патрондарды сатуға жол берілмейді.";
18-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағынан әкету және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу тәртібі.
110. Осы тараудың талаптары:
1) қаруды, оның негізгі (құрама) бөлшектері мен патрондарын Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының мұқтаждығы үшін әкелу және (немесе) әкету кезінде;
2) 1899 жылдың соңына дейін жасалған атыс, лақтырылатын және пневматикалық қаруды (ортадан соққылайтын унитарлық патрондармен атуға арналған атыс қаруын қоспағанда) және 1945 жылдың соңына дейін жасалған суық қаруды әкету кезінде қолданылмайды.
111. Азаматтық және қызметтік қаруды, оның негізгі (құрама) бөлшектері мен патрондарын (бұдан әрі – қару) әкелу, әкету және транзиттеу Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген нысан бойынша жасалған қорытынды (рұқсат құжаты) (бұдан әрі – қорытынды) болған кезде жүзеге асырылады.
Қаруды уақытша әкелуге (уақытша әкетуге) қорытынды қаруды кері әкетуге (әкелуге) арналған рұқсат құжаты болып табылады.
112. Заңды тұлғаларға қаруды әкелуге немесе әкетуге арналған қорытындылар қаруды жеткізу шартында (келісімшартта) айқындалған, бірақ күнтізбелік бір жылдан артық емес мерзімге беріледі.
113. Қаруды әкелу, әкету құқығына қорытындыларды ресімдеу кезіндегі жалпы талаптар:
1) ұйым басшысының (жеке тұлғаның) өтініші, онда қару мен оның патрондарының саны, әкелуге (әкетуге) жауапты адамның (жеке тұлғаның) тегі, аты-жөні, паспортының немесе жеке куәлігінің сериясы мен нөмірі, қару мен оның патрондары әкелінетін мемлекет, әкелу жүзеге асырылатын кеден пункті (шекарадан өту пункті) көрсетіледі;
2) Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттер үшінші елдермен саудада әкелуге немесе әкетуге тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және транзиттеуге қорытындыны толтырудың бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытындының жобасы;

"66. Не допускаются торговля оружием юридическим и физическим лицам, не представившим разрешение на приобретение данного вида оружия, а также продажа оружия без номера и клейма либо патронов без знака соответствия требованиям технических регламентов в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему.";
главу 18 изложить в следующей редакции:
"18. Порядок ввоза на территорию Республики Казахстан, вывоза с территории Республики Казахстан и транзита по территории Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
110. Требования настоящей главы не применяются:
1) при ввозе и (или) вывозе оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов;
2) при вывозе огнестрельного, метательного и пневматического оружия, изготовленного до конца 1899 года (за исключением огнестрельного оружия для стрельбы унитарными патронами центрального боя) и холодного оружия, изготовленного до конца 1945 года.
111. Ввоз, вывоз и транзит гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему (далее – оружие) осуществляются при наличии заключения (разрешительного документа), составленного по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45 (далее – заключение).
Заключение на временный ввоз (временный вывоз) оружия также является разрешительным документом на обратный вывоз (ввоз).
112. Заключения на ввоз или вывоз оружия юридическим лицам выдаются на срок, определенный в договоре (контракте) на поставку оружия,
но не более чем на один календарный год.
113. Общие требования при оформлении заключений на право ввоза, вывоза оружия:
1) заявление руководителя организации (физического лица), где указываются количество оружия и патронов к нему, фамилия, инициалы, серия и номер паспорта или удостоверения личности лица, ответственного за ввоз (вывоз) (физического лица), государство, из которого ввозятся оружие и патроны к нему, таможенный пункт (пункт пограничного перехода), через который осуществляется ввоз;
2) проект заключения, оформленного в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45;

3) қаруды әкелу немесе әкету құқығына қорытынды бергені үшін мемлекеттік баждың төленуі.
Заңды тұлғалар үшін қосымша:
1) сәйкестік сертификаты немесе қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін сертификаттау жүргізуге арналған шарт;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтама болуы қажет.
Жеке тұлғалар үшін қосымша жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын куәландыратын құжаттардың мәліметтері (сериясы, нөмірі, қашан және кімнің бергені, жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты мекенжайы) болуы қажет.
113-1. Заңды тұлғаларға қаруды сату үшін әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша мыналардың болуы қажет:
1) тауарды импорттаушының азаматтық және қызметтік қарудың, оның негізгі (құрамдас) бөлшектері мен патрондарының "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5 және 6-баптарында көрсетілген пайдаланушыларға сатылатыны туралы кепілхат.
Егер қару мен патрондардың импорты кезінде Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, арнаулы және құқық қорғау органдары соңғы тұтынушылар болып табылған жағдайда импортқа лицензия ресімдеу "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасын (тізімін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы № 104 қаулысымен бекітілген "Әскери қолданылатын (мақсаттағы) тауарлар мен технологиялар" деген бөлімді ескере отырып, әскери мақсаттағы өнім ретінде жүзеге асырылады.
2) уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия;
3) қарудың нақты түрлері, типтері, модельдері, саны көрсетілетін ерекшелігі қоса берілген қаруды жеткізу шарты (келісімшарты);
4) қаруды сатып алу құқығына рұқсат;
5) қарудың атауы мен моделінің белгісі, негізгі техникалық көрсеткіштері, қаруды шығарған елдің және фирманың атауы туралы ақпарат, оның түрлі-түсті фотосуреті;
6) жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс, газды қарудың, электр қаруының, сондай-ақ жарақат салатын патрондардың зақымдаушы факторларының адам ағзасына тигізетін шекті әсері туралы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытындының не қаруды әкелгеннен кейін адам ағзасына тигізетін шекті әсер нормаларына сәйкестігіне медициналық-биологиялық сынақтар өткізілгені туралы кепілхат болуы қажет.
113-2. Заңды тұлғаларға қаруды сату үшін әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:

3) наличие оплаты государственной пошлины за выдачу заключения на право ввоза или вывоза оружия.
Для юридических лиц дополнительно необходимо наличие:
1) сертификата соответствия или договора на проведение сертификации оружия после его ввоза на территорию Республики Казахстан;
2) справки о государственной перерегистрации юридического лица.
Для физических лиц дополнительно необходимо наличие документов, удостоверяющих личность, или сведений из документов, удостоверяющих личность (серия, номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер, адрес места жительства).
113-1. При оформлении заключения на ввоз оружия юридическим лицам для его реализации дополнительно необходимо наличие:
1) гарантийного письма импортера товара о том, что гражданское и служебное оружие, его основные (составные) части и патроны к нему будут реализованы пользователям, указанным в статьях 5 и 6 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
В случае, если при импорте оружия и патронов к нему конечными потребителями являются Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные и правоохранительные органы, оформление лицензии на импорт осуществляется с учетом раздела "Товары и технологии военного применения (назначения)", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104 "Об утверждении номенклатуры (списка) продукции, подлежащей экспортному контролю", как продукция военного назначения.
2) лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданной уполномоченным органом внутренних дел;
3) договора (контракта) на поставку оружия с приложением спецификации, где указываются конкретные их виды, типы, модели, количество;
4) разрешения на право приобретения оружия;
5) информации о наименовании и обозначении модели оружия, основных технических показателях, наименовании страны и фирмы-изготовителя, его цветной фотографии;
6) заключения о допустимости воздействия на организм человека поражающих факторов огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, электрического оружия, а также патронов травматического действия, выданного уполномоченным органом в области здравоохранения, либо гарантийного письма о проведении медико-биологических испытаний на соответствие нормам допустимого воздействия на организм человека после ввоза оружия.
113-2. При оформлении заключения на вывоз оружия юридическим лицам для его реализации дополнительно необходимо наличие:

1) уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия;
2) қарудың нақты түрлері, типтері, модельдері, саны көрсетілетін ерекшеліктері қоса берілген қаруды жеткізу шарты (келісімшарты);
3) қарудың атауы мен моделінің белгісі, негізгі техникалық көрсеткіштері, қаруды шығарған елдің және фирманың атауы туралы ақпарат, оның түрлі-түсті фотосуреті;
4) оны әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
5) шет мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органының осы қарудың тек бейбіт мақсатта пайдаланылатыны және басқа елдерге экспортталмайтыны туралы жазбаша кепілдік міндеттемесі болуы қажет.
113-3. Қару саудасына лицензиясы бар заңды тұлғаларға қарудың сәйкестігін растау, медициналық-биологиялық зерттеулер жүргiзу, жөндеу, ауыстыру, қайтару мақсатында сынақтарды жүргiзу үшін әкелуге (әкетуге), сондай-ақ көрмелерге қатысу үшін уақытша әкелуге (әкетуге) қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия;
2) қарудың нақты түрлері, типтері, модельдері, саны көрсетілетін ерекшеліктері қоса берілген қаруды жеткізу шарты (келісімшарты);
3) қаруды сатып алу құқығына рұқсат;
4) қарудың атауы мен моделінің белгісі, негізгі техникалық көрсеткіштері, қаруды шығарған елдің және фирманың атауы туралы ақпарат, оның түрлі-түсті фотосуреті;
5) оны әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты болуы қажет.
113-4. Қарудың сәйкестігін растау, медициналық-биологиялық зерттеулер жүргізу, жеке пайдалану үшін сатып алу, жөндеу, ауыстыру, қайтару мақсатында жеке тұлғаларға қаруды әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) қаруды сатып алу құқығына рұқсат;
2) сәйкестік сертификаты немесе қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін сертификаттау жүргізу шарты (тек жеке пайдалану үшін сатып алған кезде);
3) жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс, газды қарудың, электр қаруының, сондай-ақ жарақат салатын патрондардың зақымдаушы факторларының адам ағзасына тигізетін шекті әсері туралы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытындының не қаруды әкелгеннен кейін адам ағзасына тигізетін шекті әсер нормаларына сәйкестігіне медициналық-биологиялық сынақтар өткізілгені туралы кепілхат (тек жеке пайдалану үшін сатып алған кезде);

1) лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданной уполномоченным органом внутренних дел;
2) договора (контракта) на поставку оружия с приложением спецификации, где указываются конкретные их виды, типы, модели, количество;
3) информации о наименовании и обозначении модели оружия, основных технических показателях, наименовании страны и фирмы-изготовителя, его цветной фотографии;
4) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
5) письменного гарантийного обязательства уполномоченного государственного органа иностранного государства о том, что данное оружие будет использоваться только в мирных целях и не будет экспортироваться в другие страны.
113-3. При оформлении заключения на ввоз (вывоз) юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю оружием для проведения испытаний в целях подтверждения соответствия, проведения медико-биологических исследований, ремонта, замены, возврата, а также при временном ввозе (вывозе) для участия в выставках дополнительно необходимо наличие:
1) лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданной уполномоченным органом внутренних дел;
2) договора (контракта) на поставку оружия с приложением спецификации, где указываются конкретные их виды, типы, модели, количество;
3) разрешения на право приобретения оружия;
4) информации о наименовании и обозначении модели оружия, основных технических показателях, наименовании страны и фирмы-изготовителя, его цветной фотографии;
5) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз.
113-4. При оформлении заключения физическим лицам на ввоз оружия для проведения испытаний в целях подтверждения соответствия, проведения медико-биологических исследований, приобретения для личного пользования, ремонта, замены, возврата дополнительно необходимо наличие:
1) разрешения на право приобретения оружия;
2) сертификата соответствия или договора на проведение сертификации оружия после его ввоза на территорию Республики Казахстан (только при приобретении для личного пользования);
3) заключения о допустимости воздействия на организм человека поражающих факторов огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, электрического оружия, а также патронов травматического действия, выданного уполномоченным органом в области здравоохранения, либо гарантийного письма о проведении медико-биологических испытаний на соответствие нормам допустимого воздействия на организм человека после ввоза оружия (только при приобретении для личного пользования);

4) қарудың жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін (тек жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін) әкелінгенін растайтын құжат (шарт, хат) болуы қажет.
113-5. Жеке тұлғаларға қаруды жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) қаруды әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
2) әкетілуі көзделген қаруды сақтау құқығына немесе сақтау және алып жүру рұқсаты;
3) қарудың жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін әкетілетінін растайтын құжат (шарт, хат) болуы қажет.
113-6. Шетелдік заңды тұлғаларға немесе шетелдіктерге (спорт ұйымдарына немесе спортшыларға) спорттық іс-шараларға қатысу үшін қаруды уақытша әкелуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) халықаралық спорттық жарыстарға немесе оқу-жаттығу жиындарына қатысуға шақыру;
2) қару мен оның патрондарының нақты түрінің спортшыға бекітілгені туралы ақпарат (тізім);
3) әкелінетін қаруды сақтау үшін жағдайлардың барын растайтын құжаттама (үй-жайды жалға алу шарты, қаруды сақтауға рұқсат) болуы қажет.
113-7. Заңды немесе жеке тұлғаларға (спорт ұйымдарына немесе спортшыларға) спорттық іс-шараларға қатысу үшін қаруды уақытша әкетуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) халықаралық спорттық жарыстарға немесе оқу-жаттығу жиындарына қатысуға шақыру;
2) қаруды әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
3) спорт ұйымы басшысының қарудың нақты түрін спортшыға бекіту туралы бұйрығы;
4) әкетілуі көзделген спорт қаруын сақтау құқығына рұқсат;
5) спорт ұйымы басшысының спортшыны(ларды) іссапарға жіберу туралы тиісті бұйрығы болуы қажет.
113-8. Шетелдіктерге аңшылыққа қатысу үшін аңшылық атыс қаруының бірлі-жарым даналарын (екі бірліктен артық емес), олардың патрондары мен аңшылық пышақтарды уақытша әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) аңшылық шаруашылығы ұйымының шетелдік аңшымен аң аулауға жасасқан шарты;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген аңшылық алқаптарды бекітіп беру туралы облыстық атқарушы органның шешімі;
3) аңшылық атыс және суық қаруды әкелуге (әкетуге) қорытынды алуға арналған сенімхат;
4) шетелдік аңшының жеке басын куәландыратын құжаттар (паспорт) болуы қажет.
Өтінішпен мүдделі аңшылық шаруашылығы ұйымы жүгінеді, онда әкелінетін патрондар саны, шетелдіктің паспортының немесе жеке куәлігінің сериясы мен нөмірі қосымша көрсетіледі.
Өтініш уәкілетті орман және аңшылық шаруашылығы органының облыстық аумақтық органымен келісіледі.

4) документа (договор, письмо) подтверждающего ввоз оружия для ремонта, замены, возврата (только для ремонта, замены, возврата).
113-5. При оформлении заключения физическим лицам на вывоз оружия для ремонта, замены, возврата дополнительно необходимо наличие:
1) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
2) разрешения на право хранения или хранения и ношения оружия, которое предполагается вывезти;
3) документа (договор, письмо), подтверждающего вывоз оружия для ремонта, замены, возврата.
113-6. При оформлении заключения иностранным юридическим лицам или иностранцам (спортивным организациям или спортсменам) на временный ввоз оружия для участия в спортивных мероприятиях дополнительно необходимо наличие:
1) приглашения для участия в международных спортивных соревнованиях или учебно-тренировочных сборах;
2) информации (список) о закреплении за спортсменом конкретного вида оружия и патронов к нему;
3) документации, подтверждающей наличие условий для хранения ввозимого оружия (договор аренды помещения, разрешение на хранение оружия).
113-7. При оформлении заключения юридическим или физическим лицам (спортивным организациям или спортсменам) на временный вывоз оружия для участия в спортивных мероприятиях дополнительно необходимо наличие:
1) приглашения для участия в международных спортивных соревнованиях или учебно-тренировочных сборах;
2) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
3) приказа руководителя спортивной организации о закреплении за спортсменом конкретного вида оружия;
4) разрешения на право хранения спортивного оружия, которое предполагается вывезти;
5) соответствующего приказа руководителя спортивной организации о командировании спортсмена(ов).
113-8. При оформлении заключения иностранцам на временный ввоз единичных экземпляров (не более двух единиц) огнестрельного охотничьего оружия, патронов к нему и охотничьих ножей для участия в охоте дополнительно необходимо наличие:
1) договора охотохозяйственной организации с иностранным охотником на производство охоты;
2) решения областного исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий, согласованного с уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) доверенности на получение заключения на ввоз (вывоз) охотничьего огнестрельного и холодного оружия;
4) документов (паспорт), удостоверяющих личность иностранного охотника.
С заявлением обращается заинтересованная охотохозяйственная организация, где указываются дополнительно количество ввозимых патронов, серия и номер паспорта или удостоверения личности иностранца.
Заявление согласовывается с областным территориальным органом уполномоченного органа лесного и охотничьего хозяйства.

113-9. Жеке тұлғаларға аңшылық атыс қаруының бірлі-жарым даналарын (екі бірліктен артық емес), олардың патрондары мен аңшылық пышақтарды уақытша әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) аң аулау жүзеге асырылатын мемлекеттің заңнамасында көзделген аң аулауға қатысуын растайтын (қызметтер көрсету туралы шарт немесе шақыру және т.б.) құжат;
2) қаруды әкелу көзделіп отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
3) әкетілуі көзделген аңшылық қаруды сақтау құқығына рұқсаты болуы қажет.
Жеке тұлға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге аң аулауға қатысу үшін шыққан кезде аңшылық қару мен оның патрондарын уақытша әкетуге (әкелуге) қорытынды ресімделмейді.
Бұл ретте, жеке тұлға (аңшы) қаруды әкеткенге дейін кемінде 10 күн бұрын қару тіркелген аумақтық ішкі істер органына Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген аң аулауға қатысуын растайтын құжатты (қызметтер көрсету туралы шарт немесе шақыру) ұсынады.
Жеке тұлға аңшылыққа қатысу кезінде пайдалану үшін әкеткен азаматтық қару көрсетілген азаматтық қару тіркелген мүше мемлекетке әкелуге арналған рұқсат құжаттың жарамдық мерзімі аяқталғанға дейін әкелінуі тиіс.
Құзыретті органдардың азаматтық қаруды аңшылыққа қатысу кезінде пайдалану үшін әкелуге рұқсат құжаттарын беру мерзімі күнтізбелік 15 күннен аспауы тиіс.
113-10. Басқа мемлекетке тұрақты тұруға кететін жеке тұлғаларға азаматтық қаруды, оның патрондарын әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) қаруды әкету жүзеге асырылатын мемлекеттің заңнамасында көзделген тұрақты тұруға кететінін растайтын құжат;
2) қаруды әкету болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
3) әкету болжанып отырған аңшылық қаруды сақтау құқығына рұқсат болуы қажет.
113-11. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін жеке тұлғаларға қару мен оның патрондарын әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қаруды әкетуге рұқсат құжаты қосымша болуы қажет.
Әкелінгеннен кейін қару ішкі істер органына жауапты сақтауға тапсырылады, ал оны тіркеу осы Ережеде көзделген жалпы негіздерде жүргізіледі.

113-9. При оформлении заключения физическим лицам на временный вывоз единичных экземпляров (не более двух единиц) огнестрельного охотничьего оружия, патронов к нему и охотничьих ножей для участия в охоте дополнительно необходимо наличие:
1) документа, подтверждающего участие в охоте (договор об оказании услуг или приглашение и т.п.), предусмотренного законодательством государства, где будет осуществляться охота;
2) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
3) разрешения на право хранения охотничьего оружия, которое предполагается вывезти.
При выезде физического лица для участия в охоте в государства – члены Евразийского экономического союза заключение на временный вывоз охотничьего оружия и патронов к нему не оформляется.
При этом физическое лицо (охотник) не менее чем за 10 дней до вывоза оружия представляет в территориальный орган внутренних дел, где зарегистрировано оружие, документ, подтверждающий участие в охоте (договор об оказании услуг или приглашение), предусмотренный законодательством государства-члена Евразийского экономического союза.
Гражданское оружие, вывезенное физическим лицом для использования при участии в охоте, должно быть ввезено в государство-член, в котором указанное гражданское оружие зарегистрировано, до истечения срока действия разрешительного документа на ввоз.
Срок выдачи компетентными органами разрешительных документов на ввоз гражданского оружия для использования при участии в охоте не должен превышать 15 календарных дней.
113-10. При оформлении заключения на вывоз гражданского оружия, патронов к нему физическим лицам, выезжающим на постоянное место жительства в другое государство дополнительно необходимо наличие:
1) документа, подтверждающего выезд на постоянное место жительства, предусмотренного законодательством государства, куда будет осуществляться вывоз оружия;
2) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
3) разрешения на право хранения охотничьего оружия, которое предполагается вывезти.
113-11. При оформлении заключения на ввоз гражданского оружия и патронов к нему физическим лицам, въезжающим на постоянное место жительства в Республику Казахстан, дополнительно необходимо наличие разрешительного документа на вывоз оружия.
После ввоза оружие сдается на ответственное хранение в орган внутренних дел, а его регистрация производится на общих основаниях, предусмотренных настоящими Правилами.

113-12. Қазақстан Республикасының азаматы марапаттық қаруды әкелуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде үшінші мемлекеттер басшыларының және үшінші мемлекеттердің үкімет басшыларының марапаттық құжаттары қосымша болуы қажет.
113-13. Шетелдіктерге марапаттық қаруды әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде әкетілетін қарумен марапаттау туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы қосымша болуы қажет.
114. Жеке тұлғаларға азаматтық қарудың бірлі-жарым даналары (екі бірліктен артық емес) мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде мыналар болуы қажет:
1) азаматтық қарудың бірлі-жарым даналары (екі бірліктен артық емес) мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытынды беру туралы өтініш;
2) қару мен оның патрондарын әкелетін елдің және әкететін елдің уәкілетті органдары берген, қару мен оның патрондарын сатып алу құқығын растайтын, мөрмен және өтініш берушінің қолымен расталған өтініш берушінің атына берілген рұқсат құжаты. Егер әкелу елінің немесе әкету елінің заңнамасында қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсат құжаттарын беру көзделмеген жағдайда, қару мен оның патрондарын сатып алудың заңдылығын көрсететін құжаттың көшірмесі ұсынылады. Ұсынылған құжат көшірмелерінде қарудың типі, моделінің түрі, калибрі, сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
3) кеден органының "транзит" кедендік режимін белгілеу туралы белгісі бар кеден декларациясының данасы;
4) жеке тұлғаның (өтініш берушінің) жеке басын растайтын құжат;
5) қаруды әкету елінің уәкілетті органы берген қару мен оның патрондарын әкетуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат;
6) қаруды әкелу елінің уәкілетті органы берген қару мен оның патрондарын әкелуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты немесе сақтандыру полисі.
2), 3), 5), 6), 7) тармақшаларда көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліндегі немесе орыс тіліндегі ресми аудармасымен қоса, сондай-ақ 7) тармақшада көрсетілген құжаттарды қоспағанда, нотариалды куәландырылған көшірмелері ұсынылады.
Үшінші тұлғалардың азаматтық қарудың бірлі-жарым даналары (екі бірліктен артық емес) мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуі осы Ереженің 115-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
115. Заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындыны ресімдеу кезінде:

113-12. При оформлении заключения на ввоз наградного оружия гражданином Республики Казахстан дополнительно необходимо наличие наградных документы глав третьих государств и глав правительств третьих государств.
113-13. При оформлении заключения на вывоз наградного оружия иностранцам дополнительно необходимо наличие Указа Президента Республики Казахстан или постановления Правительства Республики Казахстан о награждении вывозимым оружием.
114. При оформлении заключения на транзит единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему по территории Республики Казахстан физическим лицам необходимо наличие:
1) заявления о выдаче заключения на транзит по территории Республики Казахстан единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему;
2) разрешительных документов, выданных уполномоченными органами страны ввоза и страны вывоза оружия и патронов к нему, на имя заявителя, подтверждающих право на приобретение оружия и патронов к нему, заверенных печатью и подписью заявителя. В случае, если законодательство страны ввоза или страны вывоза не предусматривает выдачу разрешительных документов на приобретение оружия и патронов к нему, представляется копия документа, указывающего законность приобретения оружия и патронов к нему. В представленных копиях документов указываются тип, вид модели, калибр, серия и номер оружия;
3) экземпляра таможенной декларации с отметкой таможенного органа об установлении таможенного режима "транзит";
4) документа, подтверждающего личность физического лица (заявителя);
5) документа, выданного уполномоченным органом страны вывоза, о наличии разрешения на вывоз оружия и патронов к нему;
6) документа, выданного уполномоченным органом страны ввоза, о наличии разрешения на ввоз оружия и патронов к нему;
7) договора страхования гражданско-правовой ответственности или страхового полиса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Документы, указанные в подпунктах 2), 3), 5), 6), 7), представляются с официальным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык, а также в нотариально засвидетельствованных копиях, за исключением документов, указанных в подпункте 7).
Транзит через территорию Республики Казахстан единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему третьими лицами осуществляется в соответствии с пунктом 115 настоящих Правил.
115. При оформлении заключения на транзит гражданского и служебного оружия и патронов по территории Республики Казахстан юридическим лицам необходимо наличие:

1) азаматтық және қызметтік қаруды, олардың негізгі (құрама) бөлшектері мен патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытынды беру туралы өтініш;
2) мөрмен және өтініш берушінің қолымен куәландырылған, сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы иеліктен шығару құжаты;
3) мөрмен және өтінім берушінің қолымен куәландырылған, қаруды жасаушы елден экспорттауды жүзеге асыратын заңды тұлға мен қару жасаушы немесе қаруды сатып алушы елге импорттауды жүзеге асыратын заңды тұлға мен қаруды сатып алушы арасындағы шарт;
4) кеден органының "транзит" кеден режимін белгілеу туралы белгісі бар кеден декларациясының данасы;
5) қарудың түрлерін, типтерін, модельдерін, калибрлері мен нөмірлерін, сондай-ақ патрондардың типтері, калибрлері, дайындау партиялары мен саны туралы мәліметтер көрсетілген кеден органы растаған тасымалданатын қаруды нөмірлік есепке алу тізімі;
6) заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжат;
7) экспорттаушы елдің уәкілетті органы берген өнімді әкетуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат;
8) өнім транзитіне байланысты өтініш беруші мемлекеттің заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыру құқығын растайтын құжат;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарты немесе сақтандыру полисі;
10) өтініш берушінің транзитпен тасымалданатын өнімнің жеке қорғалуын жүзеге асыруды қамтамасыз ететінін растайтын құжат және жеке қорғауды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлғалардың күзет қызметін жүзеге асыру құқығын растайтын құжат;
11) оған қатысы жоқ себептер бойынша жүк қабылдаушыға жүкті беру мүмкін болмаған жағдайда, жүк жөнелтушінің осы жүктерді қайта қабылдауға келісімін растайтын құжат болуы қажет.
2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліндегі немесе орыс тіліндегі ресми аудармасымен, сондай-ақ 7) және 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, нотариалды куәландырылған көшірмелері ұсынылады.
116. Осы Ереженің 115-тармағында көрсетілген құжаттар консулдық заңдастыру туралы талаптарды сақтай отырып немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес апостиль қойылып ұсынылады.
117. Әкелінетін (әкетілетін) қару кеден пунктінде бір-бірлеп тексеріледі. Ол туралы деректер әкелінетін (әкетілетін) қару мен патрондарды есепке алу журналына енгізіледі және жинақталған мәліметтер ай сайын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ұсынылады.
Ескертпе. Әкелінетін (әкетілетін) патрондар туралы деректер журналға: жарақталған патрондар саны бойынша, ал оқ-дәрілер салмағы бойынша енгізіледі.";
осы қаулыға қосымшаға сәйкес көрсетілген Ережеге 17-қосымшамен толықтырылсын.

1) заявления о выдаче заключения на транзит по территории Республики Казахстан гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему;
2) документа отчуждения между участниками внешнеторговой сделки, заверенного печатью и подписью заявителя;
3) договора между юридическим лицом, осуществляющим экспорт из страны – изготовителя оружия, и изготовителем оружия или юридическим лицом, осуществляющим импорт в страну - покупателя оружия и покупателем оружия, заверенного печатью и подписью заявителя;
4) экземпляра таможенной декларации с отметкой таможенного органа об установлении таможенного режима "транзит";
5) списка номерного учета перевозимого оружия с указанием видов, типов, моделей, калибров и номеров оружия, а также сведений о типах, калибрах, партиях изготовления и количестве патронов, заверенного таможенным органом;
6) документа, подтверждающего государственную регистрацию в качестве юридического лица;
7) документа, выданного уполномоченным органом страны - экспортера, о наличии разрешения на вывоз продукции;
8) документа, подтверждающего право на осуществление деятельности в соответствии с законодательством государства – заявителя, связанной с транзитом продукции;
9) договора страхования гражданско-правовой ответственности или страхового полиса в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) документа, подтверждающего обеспечение заявителем осуществления физической защиты продукции, перемещаемой транзитом, и документа, подтверждающего право на осуществление охранной деятельности юридических или физических лиц, осуществляющих физическую защиту;
11) документа, подтверждающего согласие грузоотправителя продукции принять эти грузы обратно в случае, если передача груза грузополучателю окажется невозможной по не зависящим от него причинам.
Документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9), представляются с официальным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык, а также в нотариально засвидетельствованных копиях, за исключением документов, указанных в подпунктах 7) и 9).
116. Документы, указанные в пункте 115 настоящих Правил, представляются с соблюдением требования о консульской легализации или проставлением апостиля в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
117. Ввозимое (вывозимое) оружие проверяется на таможенном пункте поштучно. Данные о нем вносятся в журнал учета ввозимого (вывозимого) оружия и патронов, и обобщенные сведения ежемесячно представляются в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
Примечание. Данные о ввозимых (вывозимых) патронах заносятся в журнал: снаряженные патроны по количеству, а порох по весу.";
дополнить приложением 17 к указанным Правилам согласно приложению к настоящему постановлению.

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 909 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасындағы қару мен оның патрондары айналымының ережесіне
17-қосымша
Келісілді
(ІІМ)
М.О.
20__ жылғы "___" ________ _________________________
қолы
Келісілді
(ІІД, КІІД)
М.О.
20__ жылғы "___" ________ _________________________
қолы
Қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы
мәліметтер
1. _________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, пошталық индексі, толық мекенжайы)
2. Қызмет түрі ______________________________________________________
3. Ішкі, сыртқы бекеттердің және ұтқыр топтардың саны (бөлек) ___________
4. Ішкі, сыртқы бекеттер және ұтқыр топтардағы жеке құрамының саны (бөлек) __________________________________________________________________________
5. Қолда бар қару мен патрондардың саны:
1) бір-бірлеп ату үшін қайта жасалған автоматтар _________________________
2) винтовкалар, карабиндер ____________________________________________
3) пистолеттер _______________________________________________________
4) револьверлер_______________________________________________________
5) электр қаруы _______________________________________________________
6) мылтықтар _________________________________________________________
6. Патрондар __________________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
7. Жарамсыз ретінде тапсыруға арналған қару мен оның патрондарының
саны:
1) бір-бірлеп ату үшін қайта жасалған автоматтар _______________________
2) винтовкалар, карабиндер __________________________________________
3) пистолеттер _____________________________________________________
4) револьверлер ____________________________________________________
5) электр қаруы ____________________________________________________
6) мылтықтар ______________________________________________________
8. Патрондар _______________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
9. Қажетті саны:
1) Атыс қаруы:
бір-бірлеп ату үшін қайта жасалған автоматтар _____________________
винтовкалар, карабиндер ________________________________________
пистолеттер ____________________________________________________
револьверлер ___________________________________________________
электр қаруы ___________________________________________________
мылтықтар _____________________________________________________

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2016 года № 909
Приложение 17
к Правилам оборота оружия и
патронов к нему
в Республике Казахстан
Согласовано
_____________________
(МВД)
М.П.
"__"___________20__г.
_____________________
подпись
Согласовано
_____________________
(ДВД (Т)
М.П.
"__"___________20__г.
_____________________
подпись
Сведения
об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему
1.___________________________________________________________________
(наименование юридического лица, почтовый индекс, полный адрес)
2. Вид деятельности__________________________________________________
3. Количество внутренних, наружных постов и мобильных групп (раздельно)
____________________________________________________________________
4. Количество личного состава на внутренних, наружных постах и мобильных группах (раздельно) _____________________________________________________
5. Количество имеющегося оружия и патронов:
1) автоматов, переделанных под одиночное ведение огня____________
2) винтовок, карабинов_____________
3) пистолетов_____________
4) револьверов______________
5) электрического оружия _______
6) ружей ____________________
6. Патронов_________________________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
7. Количество оружия и патронов к нему, предназначенных к сдаче как непригодное:
1) автоматов, переделанных под одиночное ведение огня________________
2) винтовок, карабинов___________
3) пистолетов___________________
4) револьверов___________________
5) электрического оружия _________
6) ружей ________________________
8. Патронов__________________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
9. Потребное количество:
1) Огнестрельного оружия:
автоматов, переделанных под одиночное ведение огня________
винтовок, карабинов__________
пистолетов__________________
револьверов_________________
электрического оружия _______
ружей _______________________

2) Патрондар:
ортаймайтын қор________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
оқу-жаттығу атыстары ___________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
қаруды атып көру үшін___________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
10. Ауысымға (қарауылға) шығу үшін сатып алынатын патрондар саны: ___
11. Қару мен патрондардың қажетті саны туралы мәліметтер
__________________________________________________________________
__________________________________________________ негізінде жасалады.
(тиесілік нормаларының атауы, қашан және кім белгілеген)
М.О.
Заңды тұлға басшысының қолы __________________________________
__________________________

2) Патронов:
неснижаемый запас______________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
на учебные стрельбы_____________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
на пристрелку оружия____________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
10. Количество патронов, приобретаемых для выхода на смену (караул):________
11. Сведения на потребное количество оружия и патронов составлены на основании_______________________________________________________________________________________________________________________________
(наименование норм положенности, когда и кем установленных)
М.П.
Подпись руководителя юридического лиц___________________