"Жылу бөлгіш құрастырмалар (ЖБҚ) шығару жөніндегі объект" ядролық қондырғысын салу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 9 маусымдағы № 358 қаулысы.
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі 274-бабының 2-тармағына және "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жылу бөлгіш құрастырмалар (ЖБҚ) шығару жөніндегі объект" ядролық қондырғысын салу (бұдан әрі – объект) туралы шешім қабылдансын.
2. Шығыс Қазақстан облысының Өскемен қаласы – объектіні салу ауданы туралы шешім қабылдансын.
3. Қоса беріліп отырған Шығыс Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытуға бағытталған қосымша іс-шаралардың көлемі мен оларды жүзеге асыру тәртібі бекітілсін.

О строительстве ядерной установки "Объект по производству тепловыделяющих сборок (ТВС)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2017 года № 358
В соответствии с пунктом 2 статьи 274 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и пунктом 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять решение о строительстве ядерной установки "Объект по производству тепловыделяющих сборок (ТВС)" (далее - объект).
2. Принять решение о районе строительства объекта - город Усть-Каменогорск Восточно-Казахстанской области.
3. Утвердить прилагаемые объем и порядок осуществления дополнительных мероприятий, направленных на социально-экономическое развитие Восточно-Казахстанской области.

4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 9 маусымдағы
№ 358 қаулысымен
бекітілген
Шығыс Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытуға бағытталған қосымша іс-шаралардың көлемі мен оларды жүзеге асыру тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. "Жылу бөлгіш құрастырмалар (ЖБҚ) шығару жөніндегі объект" жобасын (бұдан әрі – жоба) іске асыру мақсатында 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес осы Шығыс Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытуға бағытталған қосымша іс-шаралардың көлемі мен оларды жүзеге асыру тәртібі (бұдан әрі – іс-шаралар) әзірленді.

4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июня 2017 года № 358
1. В целях реализации проекта "Объект по производству тепловыделяющих сборок (ТВС)" (далее - проект), в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года разработаны настоящие объем и порядок осуществления дополнительных мероприятий, направленных на социально-экономическое развитие Восточно-Казахстанской области (далее - мероприятия).

2. Жоба озық технологияларды пайдалану арқылы ядролық отын өндіретін жоғары технологиялық өндірісті құруды, шетелдік инвестицияларды тартуды, жаңа жұмыс орындарын құруды, сондай-ақ Өскемен қаласының құрылыс және өнеркәсіптік кәсіпорындарын тартуды болжайды.
Іс-шаралар төменде көрсетілген көлемдер мен тәртіпке сәйкес орындалады:
2. Шығыс Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытуға бағытталған қосымша іс-шаралар шеңберінде өңір тұрғындарына ұсынылатын қоғамдық және жеке игіліктердің (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) саны мен сапасын арттыру

2. Проект предполагает создание высокотехнологичного производства с использованием передовых технологий по производству ядерного топлива, привлечение иностранных инвестиций, создание новых рабочих мест, а также вовлечение строительных и промышленных предприятий города Усть-Каменогорска.
Мероприятия выполняются согласно нижеуказанным объемам и порядку.
2. Увеличение количества и качества общественных и частных благ (товаров, работ, услуг), предоставляемых населению региона в рамках дополнительных мероприятий, направленных на социально-экономическое развитие Восточно-Казахстанской области

3. 2016 – 2020 жылдар кезеңінде 129 жаңа жұмыс орнын құру жоспарлануда, оның ішінде:
Р/с №
Персонал
Саны, адам
1
2
3
1.
Негізгі жұмысшылар
39
2.
Қосалқы жұмысшылар
10
3.
Өндірістік-басқарушылық персонал
47
4.
Әкімшілік-басқарушылық персонал
27
5.
Өткізу жөніндегі персонал
6
ЖИЫНЫ
129
4. Жылу бөлгіш құрастырмаларды шығаруға (ЖБҚ) арналған персоналды оқыту екі кезеңде ұйымдастырылады:
1) бірінші кезең – 2018 жылы Француз Республикасында "Үлбі-ЖБҚ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің (бұдан әрі – "Үлбі-ЖБҚ" ЖШС) персоналын оқыту. Оқу 5 апта ішінде өтеді, оқытылатын топ 14 үйренушіден құралады. Оқу сатылары теориялық оқыту мен өндірістік объектілерде практикалық оқытуды қамтиды. Оқудың нәтижелері үйренушілерді тестілеумен расталады, оқыту және тестілеу нәтижелері бойынша ұсынымдары бар қорытынды есеп дайындалады.

3. С 2016 по 2020 годы планируется создать 129 новых рабочих мест, в том числе:
№ п/п
Персонал
Количество, чел.
1
2
3
1.
Основные рабочие
39
2.
Вспомогательные рабочие
10
3.
Производственно-управленческий персонал
47
4.
Административно-управленческий персонал
27
5.
Персонал по сбыту
6
ИТОГО
129
4. Обучение персонала для производства тепловыделяющих сборок (далее – ТВС) будет организовано в два этапа:
1) первый этап - обучение персонала товарищества с ограниченной ответственностью "Ульба-ТВС" (далее - ТОО "Ульба-ТВС") во Французской Республике в 2018 году. Обучение будет проходить в течение 5 недель, обучаемая группа будет состоять из 14 обучающихся. Стадии обучения будут включать теоретическое обучение и практическое обучение на производственных объектах. Результаты обучения будут подтверждены тестированием обучающихся, по итогам обучения и тестирования будет подготовлен итоговый отчет с рекомендациями;

2) екінші кезең – 2019 жылы Қазақстан Республикасында "Үлбі-ЖБҚ" ЖШС персоналын оқыту. Оқу Өскемен қаласындағы "Үлбі-ЖБҚ" ЖШС компаниясының жылу бөлетін құрастырмаларын шығару жөніндегі зауыттың өндірістік жабдықтарында жүргізіледі. Оқыту "Үлбі-ЖБҚ" ЖШС компаниясы персоналының өндірістік операцияларды орындау процесінде шетел мамандары жүргізетін нұсқамалар нысанында 6 апта ішінде жүргізіледі. Оқыту жүргізілген соң "Бағалау бағдарламасы" бойынша үйренушілердің білімі тексеріледі. Оқыту мен білімді тексеру қорытындысы бойынша оқытылған жұмыскерлерге нұсқаманы аяқтау туралы куәлік беріледі және ұсынымдар дайындалады.
3. Шығыс Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытуға бағытталған қосымша іс-шаралар шеңберінде өңір әлеуетін ресурстар мен өндірістік базаны сақтайтындай ұтымды және негізделген түрде пайдалану
5. Тауарлық-материалдық құндылықтармен қамтамасыз етуді және жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы мен дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы (қатысу үлесі) меншік немесе сенімгерлік басқару құқығында "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларына сәйкес іске асырады.
6. "Үлбі металлургиялық зауыты" акционерлік қоғамын уран өнімдерінің тапсырысымен қамтамасыз ету "Үлбі-ЖБҚ" ЖШС мен "Үлбі металлургиялық зауыты" АҚ арасында 2019 – 2038 жылдар кезеңінде жылына таблетка түрінде 50 тU-дан (бірінші өндірістік жылы) жылына таблетка түрінде 225 тU дейінгі (ЖБҚ шығару зауытын пайдаланудың аяқталу кезеңінде) көлемде отын таблеткаларын жеткізуге ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу арқылы жүзеге асырылады. "Үлбі металлургиялық зауыты" АҚ-ның тапсырыстарды орындау бойынша жұмыстар көлеміне төмен байытылған уран гексафторидін (бұдан әрі – УГФ) уран диоксидіне дейін реконверсиялау, отын таблеткаларын дайындау және бақылау жатады. УГФ қазақстандық кен орындарындағы табиғи ураннан дайындалады.
7. Машина жасау өнімдері тапсырыстарымен қамтамасыз ету "Үлбі-ЖБҚ" ЖШС мен Қазақстан Республикасының машина жасау кәсіпорындары арасында келісімшарт жасасу арқылы жүзеге асырылады. Тапсырыс көлеміне негізгі және қосалқы технологиялық жабдықтар, технологиялық жарақтар, жүк көтеруші траверстер мен қармаулар, қойма жабдықтары жатады. Жабдықтарға қойылатын талаптар технология иесі мен жеткізушісі әзірлеген "Өндірістік зауыттың технологиялық құжаттамасы" құжаттар жиынтығы негізінде тендерлік құжаттамада белгіленеді. Жеткізушіні таңдау Сатып алу қағидаларына сәйкес конкурстық әдіспен жүзеге асырылады.

2) второй этап - обучение персонала ТОО "Ульба-ТВС" в Республике Казахстан в 2019 году. Обучение будет проведено на производственном оборудовании на заводе по производству тепловыделяющих сборок компании ТОО "Ульба-ТВС" в городе Усть-Каменогорске. Обучение будет проходить в течение 6 недель в форме инструктажа, выполняемого иностранными специалистами, в процессе выполнения производственных операций персоналом компании ТОО "Ульба-ТВС". После проведения обучения будет проведена проверка знаний обучающихся по "Программе оценки". По итогам обучения и проверки знаний обученным работникам будут выданы свидетельства об окончании инструктажа и подготовлены рекомендации.
3. Рациональное и обоснованное использование потенциала региона, сохраняющее ресурсы, производственную базу в рамках дополнительных мероприятий, направленных на социально-экономическое развитие Восточно-Казахстанской области
5. Обеспечение товарно-материальными ценностями и приобретение работ и услуг будут реализованы в соответствии с Правилами закупок товаров, работ и услуг акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и организациями, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на праве собственности или доверительного управления (далее - Правила закупок).
6. Обеспечение акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" заказами урановой продукции будет осуществлено путем заключения долгосрочных контрактов между ТОО "Ульба-ТВС" и АО "Ульбинский металлургический завод" на поставку топливных таблеток в период с 2019 года по 2038 год в объеме от 50 тU в таблетках в год (в первый производственный год) до 225 тU в таблетках в год (на завершающем этапе эксплуатации завода по производству ТВС). В объем работ АО "Ульбинский металлургический завод" по выполнению заказов входят реконверсия гексафторида низкообогащенного урана (далее - ГФУ) до диоксида урана, изготовление и контроль топливных таблеток. ГФУ будет изготовлен из природного урана казахстанских месторождений.
7. Обеспечение заказами машиностроительной продукции будет осуществлено путем заключения контрактов между ТОО "Ульба-ТВС" и машиностроительными предприятиями Республики Казахстан. В объем заказов входят основное и вспомогательное технологическое оборудование, технологическая оснастка, грузоподъемные траверсы и захваты, складское оборудование. Требования к оборудованию будут установлены в тендерной документации на основании комплекта документов "Технологическая документация производственного завода", разработанных владельцем и поставщиком технологии. Выбор поставщика будет осуществляться конкурсным методом в соответствии с Правилами закупок.

8. Шығыс Қазақстан облысы мен Қазақстан Республикасының құрылыс ұйымдарын тарту арқылы құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау жоспарлануда, мердігерді таңдау Сатып алу қағидаларына сәйкес конкурстық әдіспен жүзеге асырылады. Жұмыстарды жүргізу ведомстводан тыс белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалау құжаттамасы негізінде Қазақстан Республикасы заңнамасының тиісті талаптарына және құрылыс нормативтеріне сәйкес тәртіппен жүзеге асырылады.

8. Выполнение строительно-монтажных работ планируется с привлечением строительных организаций Восточно-Казахстанской области и Республики Казахстан, выбор подрядчика будет осуществляться конкурсным методом в соответствии с Правилами закупок. Производство работ будет осуществляться на основании проектной документации, прошедшей в установленном порядке вневедомственную экспертизу, в порядке, соответствующем требованиям законодательства Республики Казахстан и строительным нормативам.