"Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 шілдедегі № 597 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 13 шілдедегі № 427 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 620 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.07.2023 № 620 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 шілдедегі № 597 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 41-42, 307-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгіленген тәртiппен республикалық бюджеттен "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаттарына ақшалай сыйлық төлеуге қаражат көздесін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 13 шілдедегі
№ 427 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 597 қаулысымен
бекітілген
"Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру қағидалары
1. Осы "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" 2015 жылғы 9 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру тәртібін айқындайды.
2. "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығы (бұдан әрі – сыйлық) жемiстi ғылыми, шығармашылық, қоғамдық қызметі, сондай-ақ жоғары спорттық жетістіктері үшін дарынды жастарды мемлекеттік қолдау мақсатында жыл сайын осы қаулымен бекітілген номинациялар бойынша беріледі.
3. Сыйлықтың ақшалай мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын белгiлейдi.
4. Өтінімдер қабылдау аяқталған кезде 29 жасқа дейінгі, халықаралық және республикалық конкурстардың, фестивальдер мен көрмелердің лауреаттары, республикалық және халықаралық деңгейлердегі спорттық жарыстардың жүлдегерлері мен жеңімпаздары болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ қызметі инновациялық болып табылатын және тиісті сала мен тұтастай қоғамды дамытуға ықпал ететін кандидаттар сыйлық алуға үміткер болады.
Сыйлық бір уақытта әр номинация бойынша екіден артық емес ізденушіге берілуі мүмкін, бұл жағдайда оның ақшалай бөлігі олардың арасында тең бөлінеді. Сыйлықты қайта беруге жол берілмейді. Бiр кандидатураны бiр номинациядан артық сыйлық алуға ұсынуға болмайды.
Сыйлық авторлар ұжымына берiлсе, оның ақшалай бөлiгi олардың мүшелері арасында тең бөлiнедi.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 597 "О некоторых вопросах Государственной молодежной премии "Дарын"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2017 года № 427. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 620.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.07.2023 № 620 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 597 "О некоторых вопросах Государственной молодежной премии "Дарын" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 41-42, ст. 307) следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Министерству финансов Республики Казахстан предусмотреть в установленном порядке в республиканском бюджете средства на выплату денежных вознаграждений лауреатам Государственной молодежной премии "Дарын".";
Правила присуждения Государственной молодежной премии "Дарын", утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 июля 2017 года № 427
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 597
Правила
присуждения Государственной молодежной премии "Дарын"
1. Настоящие Правила присуждения Государственной молодежной премии "Дарын" (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года "О государственной молодежной политике" и определяют порядок присуждения Государственной молодежной премии "Дарын".
2. Государственная молодежная премия "Дарын" (далее - премия) присуждается ежегодно по номинациям, утвержденным настоящим постановлением, в целях государственной поддержки талантливой молодежи за плодотворную научную, творческую, общественную деятельность, а также за высокие спортивные достижения.
3. Размер денежного вознаграждения премии устанавливается Правительством Республики Казахстан ежегодно.
4. На соискание премии претендуют граждане Республики Казахстан в возрасте до 29 лет на момент окончания приема заявок, являющиеся лауреатами международных и республиканских конкурсов, фестивалей и выставок, призерами и победителями спортивных соревнований республиканского и международного уровней, а также кандидаты, деятельность которых является инновационной и способствует развитию соответствующей отрасли и общества в целом.
Премия может присуждаться одновременно не более чем двум соискателям по каждой номинации, в этом случае ее денежная часть делится поровну между ними. Повторное присуждение премии не допускается. Одна и та же кандидатура не может выдвигаться на соискание премии более чем по одной номинации.
При присуждении премии коллективу авторов ее денежная часть делится поровну между его членами.

5. Сыйлық алуға кандидатуралар ұсынуды орталық, жергiлiктi және өзге де мемлекеттiк органдар, қоғамдық бiрлестiктер мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген өзге де заңды тұлғалар жүргiзедi.
6. Сыйлық мемлекеттік жастар саясаты саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) жанынан арнайы құрылған "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен беріледі.
Комиссия уәкілетті органның, орталық мемлекеттік органдардың, өз міндеттерін қоғамдық бастамаларда атқаратын шығармашылық одақтардың және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген өзге де заңды тұлғалардың өкілдерінен құралады.
Комиссия құрамы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауға және он бес адамнан кем болмауға тиіс. Комиссия мүшелерi Комиссия қызметiне алмастыру құқығынсыз қатысады.
Комиссияны төраға, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары басқарады.
7. Сыйлық алуға өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыру өтінімдерді қабылдау мерзімі басталғанға дейін кемінде төрт ай бұрын уәкiлеттi органның интернет-ресурсында орналастырылады.
8. Сыйлық алуға өтінімдерді қабылдау бұл туралы хабарландыру жасалған кезден басталады және сыйлықтар салтанатты жағдайда тапсырылғанға дейін үш ай бұрын тоқтатылады.
9. Орталық, жергiлiктi және өзге де мемлекеттік органдар, қоғамдық бiрлестiктер және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген өзге де заңды тұлғалар уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды қағаз және электрондық түрде жібереді:
1) кандидаттың жеке куәлігінің көшірмесі;
2) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу өтінімі;
3) қолдаухат пен сыйлық алуға ізденушінің жетістіктері туралы анықтама;
4) марапаттау дипломдарының, грамоталарының, алғыс хаттарының көшірмесі (болған жағдайда);
5) кандидаттың немесе кандидат туралы мақаланың, жарияланымдардың көшірмесі (болған жағдайда);
6) кандидаттың жетістіктерін растайтын өзге де материалдар (болған жағдайда).
Уәкiлеттi орган сыйлық алуға ізденуші бойынша келіп түскен құжаттарды қабылдап, бір күн мерзімде тіркейді және Комиссияның қарауына ұсынады.
10. Комиссияның спектакльдерді, кино және телефильмдерді, көрмелерді қарауын, концерттік бағдарламалар, сондай-ақ музыкалық және әдеби шығармаларды тыңдауын, ізденушінің қызметімен танысуын ұйымдастыру ұсынушы ұйымдарға жүктеледі.

5. Представление кандидатур на соискание премии производится центральными, местными и иными государственными органами, общественными объединениями и иными юридическими лицами, зарегистрированными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Премия присуждается постановлением Правительства Республики Казахстан на основании решения Комиссии по присуждению Государственной молодежной премии "Дарын" (далее – Комиссия), специально созданной при уполномоченном органе в области государственной молодежной политики (далее – уполномоченный орган).
Комиссия формируется из числа представителей уполномоченного органа, центральных государственных органов, творческих союзов, исполняющих свои обязанности на общественных началах, и иных юридических лиц, зарегистрированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Состав Комиссии утверждается приказом уполномоченного органа.
Общее количество членов Комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пятнадцати человек. Члены Комиссии принимают участие в деятельности Комиссии без права замены.
Комиссию возглавляет председатель, а в случае его отсутствия заместитель председателя.
7. Объявление о приеме заявок на соискание премии размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее, чем за четыре месяца до завершения срока приема заявок.
8. Прием заявок на соискание премии начинается с момента объявления о приеме заявок и заканчивается за три месяца до вручения премии в торжественной обстановке.
9. Центральные, местные и иные государственные органы, общественные объединения и иные юридические лица, зарегистрированные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, направляют в уполномоченный орган следующие документы в бумажном и электронном виде:
1) копию удостоверения личности кандидата;
2) регистрационную заявку по форме согласно приложению к настоящему Правилу;
3) ходатайство и справку о достижениях соискателя премии;
4) копии наградных дипломов, грамот, благодарностей (при наличии);
5) копии статей, публикаций кандидата или о кандидате (при наличии);
6) иные подтверждающие материалы о достижениях кандидата (при наличии).
Уполномоченный орган принимает, регистрирует в однодневный срок поступившие документы на соискателя премии и представляет на рассмотрение Комиссии.
10. Организация просмотров Комиссией спектаклей, кино- и телефильмов, выставок, прослушивание концертных программ, а также музыкальных и литературных произведений, ознакомление с деятельностью соискателя возлагаются на выдвигающие организации.

11. Сыйлық алуға ұсынылған кандидатураларды Комиссия екi кезеңде қарайды.
Бірінші кезеңде жан-жақты қарау мақсатында Комиссия мүшелерінен мынадай бағыттар бойынша 6 секция құрылады: "Эстрада, классикалық музыка, халық шығармашылығы", "Әдебиет, театр және кино", "Журналистика және қоғамдық қызмет", "Спорт", "Дизайн және бейнелеу өнері", "Ғылым".
Секция қызметін Комиссия мүшелерінің ішінен Комиссия төрағасы тағайындаған жетекші басқарады.
Секция отырысы хаттамамен рәсімделеді, қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды және Комиссияның қорытынды отырысына қарауға беріледі.
Екiншi кезеңде – Комиссия сыйлық беру туралы шешiм қабылдайды.
12. Комиссияның сыйлық берілетін кандидатураны бекіту туралы шешiмi Комиссия отырысында қарапайым көпшiлiк дауыспен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі. Қажетті дауыс саны болмаған жағдайда, сыйлық берілмейді. Егер отырысқа Комиссия мүшелерiнiң үштен екiсiнен астамы қатысса, ол заңды деп есептеледі.
13. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және оған қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды.
14. Сыйлық беру туралы шешім Қазақстан Республикасының Үкіметі оны қабылдаған кезден бастап күшіне енеді. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң сыйлық беру туралы қаулысы бұқаралық ақпарат құралдарында Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне орай жарияланады.
15. Сыйлық алған адамдарға "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты" атағы беріледі, диплом, төсбелгі және ақшалай сыйлық табыс етiледi.
16. Сыйлықтар салтанатты жағдайда беріледі, марапаттау рәсiмi Қазақстан Республикасының Тәуелсiздiк күнiне орайластырылады.
17. Лауреаттың төсбелгiсi мен дипломының сипаттамасын Комиссияның төрағасы бекiтедi.
"Дарын" мемлекеттік жастар
сыйлығын беру қағидаларына
қосымша
Нысан
Тіркеу өтінімі
1. Тегі _____________________________________________________
Аты ______________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда) _______________________________
2. Туған күні _______________________________________________
3. Ұсынушы ұйымдардың толық атауы _________________________
___________________________________________________________
4. Номинация ______________________________________________
5. Білімі ___________________________________________________
6. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы ____________________________
___________________________________________________________

11. Кандидатуры, выдвинутые на соискание премии, рассматриваются Комиссией в два этапа.
На первом этапе в целях всестороннего рассмотрения создаются 6 секций из числа членов Комиссии по направлениям: "Эстрада, классическая музыка, народное творчество", "Литература, театр и кино", "Журналистика и общественная деятельность", "Спорт", "Дизайн и изобразительное искусство", "Наука".
Работу секции возглавляет руководитель, утверждаемый председателем Комиссии из числа членов Комиссии.
Заседания секций оформляются протоколом, подписываются присутствующими членами Комиссии и передаются на рассмотрение на итоговое заседание Комиссии.
На втором этапе – Комиссия принимает решение о присуждении премии.
12. Решение Комиссии об утверждении кандидатуры на присуждение премии принимается на заседании Комиссии открытым голосованием простым большинством голосов. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель. В случае отсутствия необходимого количества голосов, премия не присуждается. Заседание считается правомочным, если на нем присутствует более двух третей членов Комиссии.
13. Решение Комиссии оформляется протоколом и подписывается присутствующими членами Комиссии.
14. Решение о присуждении премии вступает в силу с момента принятия его Правительством Республики Казахстан. Постановление Правительства Республики Казахстан о присуждении премии публикуется в средствах массовой информации ко Дню Независимости Республики Казахстан.
15. Лицам, удостоенным премии, присваивается звание "Лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", вручаются диплом, нагрудной знак и денежная премия.
16. Премии вручаются в торжественной обстановке, церемония награждения приурочивается ко Дню Независимости Республики Казахстан.
17. Описание нагрудного знака и диплома лауреата утверждается председателем Комиссии.
Приложение
к Правилам присуждения
Государственной молодежной
премии "Дарын"
Форма
Регистрационная заявка
1. Фамилия ________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________
2. Дата рождения ___________________________________________________
3. Полное наименование выдвигающей организации _____________________
__________________________________________________________________
4. Номинация ______________________________________________________
5. Образование _____________________________________________________
6. Ученая степень, ученое звание ______________________________________
___________________________________________________________________

7. Ағымдағы қызметі (кандидаттың жұмыс орны, лауазымы/оқу орны
____________________________________________________________
____________________________________________________________
8. Жұмыс өтілі (жұмыс істейтін азаматтарға) _____________________
9. Тұрғылықты мекенжайы ____________________________________
10. Байланыс телефоны _______________________________________
11. Электрондық пошта _______________________________________
Ұйым басшысы
___________________ ________________________________
(қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр қою орны
20 __ жылғы "___" ____________________

7. Текущая деятельность (место работы, должность/место учебы кандидата
_________________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Стаж работы (для работающих граждан) ______________________________
9. Адрес проживания _________________________________________________
10. Контактный телефон ______________________________________________
11. Электронная почта ________________________________________________
Руководитель организации
______________________
(подпись)
__________________________________
Фамилия, имя, отчество (при их наличии)
Место печати
"___" ____________________ 20__ года.