Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 және "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 31 желтоқсандағы № 922 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы № 674 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 22 маусымдағы № 372 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 22.06.2018 № 372 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 77-78-79, 582-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген үкіметтік бағдарламалардың тізбесінде:
мына:
"
6.
"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
2017 – 2021 жылдар
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасы
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
2017 – 2021 жылдар
";
2) "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 желтоқсандағы № 922 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасында:
"1. Бағдарламаның паспорты" деген бөлімде:
"Бағдарламаны әзірлеуші" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Бағдарламаны әзірлеуші
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
";
"Нысаналы индикаторлар" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Нысаналы ин
дикаторлар
Индикатордың атауы
2016 жыл (баға
лау)
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауапты
Қаржыландырудың барлық көздері есебінен тұрғын үйді іске қосу көлемі, мың ш.м.*, оның ішінде:

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и от 31 декабря 2016 года № 922 "Об утверждении Программы жилищного строительства "Нұрлы жер" и внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2017 года № 674. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2018 года № 372
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.06.2018 № 372.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 77-78-79, ст. 582):
в перечне правительственных программ, утвержденном указанным постановлением:
строку
"
6.
Программа жилищного строительства "Нұрлы жер"
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
2017 – 2021 годы
"
изложить в следующей редакции
"
6.
Программа жилищного строительства "Нұрлы жер"
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
2017 – 2021 годы
";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2016 года № 922 "Об утверждении Программы жилищного строительства "Нұрлы жер" и внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан":
в Программе жилищного строительства "Нұрлы жер", утвержденной указанным постановлением:
в разделе "1. Паспорт Программы":
строку "Разработчик Программы" изложить в следующей редакции:
"
Разработчик Программы
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
";
строку "Целевые индикаторы" изложить в следующей редакции:
"
Целевые индикаторы
Наименование индикатора
2016 год (оценка)
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода жилья за счет всех источников финансирования, тыс.кв. метров*, в том числе:

300,8
1499,4
* Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетті бекіткен кезде нақтыланады;
**осы қаражат тұрғын үйдің сатылуына қарай ЖАО-ның бағалы қағаздарын сатып алу арқылы кредиттік тұрғын үй салуға жұмсалады.";
"4. Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Бағдарламаның мақсаты халық үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін арттыру болып табылады.
Осы мақсатқа қол жеткізу мынадай нысаналы индикаторлармен өлшенетін болады:
Нысаналы индикаторлар
Индикатор
дың атауы
2016 жыл (баға
лау)
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақ-парат көзі
Қол жеткізуге жауапты
Қаржыландырудың барлық көздері есебінен тұрғын үйді іске қосу көлемі,
мың шаршы метр*, оның ішінде:

300,8
1499,4
*уточняются при утверждении республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
**данные средства направляются на строительство кредитного жилья через выкуп ценных бумаг МИО по мере реализации жилья.";
раздел "4. Цель, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации Программы" изложить в следующей редакции:
"4. Цель, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации Программы
Целью Программы является повышение доступности жилья для населения.
Достижение данной цели будет измеряться следующими целевыми индикаторами:
Целевые индикаторы
Наименование индикатора
2016 год (оценка)
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода жилья за счет всех источников финансирования, тыс.кв. метров*, в том числе:

1. Тұрғын үйді сатып алуға арналған субсидияланатын ипотекалық тұрғын үй қарыздарының көлемі
млрд.теңге
15,0*
105,0*
ЕДБ деректері
ИДМ,
ЕДБ, ҰКП, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "ҚИК" ИҰ" АҚ
2. Жаңа тұрғын үйді сатып алуға арналған субсидияланған ипотекалық тұрғын үй қарыздарының саны
мың бірлік
1,0*
7,0*
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
2-міндет. Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
1. Құрылыс салушылардың субсидияланатын кредиттерінің көлемі
млрд. теңге
15,0*
137,0*
ЕДБ деректері
ИДМ,
ЕДБ, ҰКП,
"Бәйтерек" ҰБХ",
"Даму" КДҚ"
АҚ, облыстардың, Астана және Алматы қала-ларының ЖАО
2. Құрылыс салушылардың субсидияланатын кредитінің есебінен тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
50,0*
550*
*
*
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
3-міндет. Тұрғын үй құрылыс жинағы жүйесі арқылы кредиттік тұрғын үй салу
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Кредиттік тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың
шаршы
метр
986,3*
992,2*
956,3*
1008,8*
1102,5*
ИДМ,
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО,
"Бәй-терек" ҰБХ" АҚ дерек-тері
ИДМ,
облыстардың Астана және Алматы қалаларының
ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
4-міндет. Халықтың әлеуметтік осал топтары үшін жалға берілетін тұрғын үй қорын құру
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Сатып алу мүмкіндігінсіз жалға берілетін тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
150*
150*
150*
150*
150*
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
5-міндет. Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Жеке тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың
шаршы
метр
5000*
5400*
5480*
5490*
5500*
ресми деректер
ИДМ,
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
6-міндет. Халықты жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйлермен қамтамасыз ету
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйлерді іске қосу көлемі, оның ішінде:
мың
шаршы
метр

1. Объем субсидируемых ипотечных жилищных займов на выкуп жилья
млрд.тенге
15,0*
105,0*
данные БВУ
МИР, БВУ, НПП, АО "НУХ "Байтерек", АО "ИО "КИК"
2. Количество субсидированных ипотечных жилищных займов на выкуп нового жилья
тыс. ед.
1,0*
7,0*
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие финансовые годы.
Задача 2. Стимулирование строительства жилья частными застройщиками
Достижение данной задачи будет измеряться следующими показателями результатов:
Показатели результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
1. Объем субсидируемых кредитов застройщиков
млрд.тенге
15,0*
137,0*
данные БВУ
МИР, БВУ, НПП, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФРП "Даму", МИО областей, городов Астаны и Алматы
2. Объем ввода жилья за счет субсидируемых кредитов застройщиков
тыс. кв. метров
50,0*
550*
*
*
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 3. Строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений
Достижение данной задачи будет измеряться следующим показателем результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода кредитного жилья
тыс. кв. метров
986,3*
992,2*
956,3*
1008,8*
1102,5*
данные МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек"
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек"
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 4. Создание фонда арендного жилья для социально-уязвимых слоев населения
Достижение данной задачи будет измеряться следующим показателем результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода арендного жилья без выкупа
тыс. кв. метров
150*
150*
150*
150*
150*
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 5. Развитие индивидуального жилищного строительства
Достижение данной задачи будет измеряться следующим показателем результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода индивидуального жилья
тыс. кв. ` метров
5000*
5400*
5480*
5490*
5500*
официальные данные
МИР, МИО областей городов Астаны и Алматы
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 6. Обеспечение населения арендным и коммерческим жильем
Достижение данной задачи будет измеряться следующими показателями результатов:
Показатели результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода арендного и коммерческого жилья, в том числе:
тыс. кв. метров

291,1*
613,8*
125*
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
ЖАО-ның жалға берілетін тұрғын үйі
23,1*
75*
125*
"ҚИК" ИҰ" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйі
165,0
135,0
Жылжымайтын мүлік қорының сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйі
103,0
403,8
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
7-міндет. Үлестік тұрғын үй құрылысын қолдау
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар

291,1*
613,8*
125*
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
Арендное жилье МИО
23,1*
75*
125*
Арендное жилье с выкупом АО "ИО "КИК"
165,0
135,0
Арендное жилье с выкупом и коммерческое жилье Фонда недвижимости
103,0
403,8
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 7. Поддержка долевого жилищного строительства
Достижение данной задачи будет измеряться следующими показателями результатов:
Показатели результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение

1. Кепілдік беру қорының үлестік құрылысқа кепілдік беру көлемі
млрд. теңге
40,3
59,2
90,3
105,9
127,1
"Бәй-терек" ҰБХ" АҚ дерек-тері
ИДМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, Кепілдік беру қоры
2. Кепілдік беру қорының кепілдігімен үлестік құрылыс нарығын қамту
%
20
25
25
25
25
Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауапты мемлекеттік органдар: ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО, ҰКП, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ.";
"Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары" деген 5-бөлімде:
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Нәтижесінде көзделген шаралар тұрғын үй құрылысын ынталандырады. ЖАО-да тұрғын үйге мұқтаж ретінде есепте тұрған кезектегі адамдар үшін жалға берілетін (коммуналдық) тұрғын үй құрылысын жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асыруға рұқсат етіледі. Тұрғын үйді бөлу тәртібі Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес реттеледі.";

1. Объем выдачи гарантирования долевого строительства Фондом гарантирования
млрд. тенге
40,3
59,2
90,3
105,9
127,1
данные АО "НУХ "Байтерек"
МИР, АО "НУХ "Байтерек", Фонд гарантирования
2. Охват рынка долевого строительства гарантией Фонда гарантирования
%
20
25
25
25
25
Государственные органы, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов: МИР, МИО областей, городов Алматы и Астаны, НПП, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФНБ "Самрук-Қазына".";
в разделе 5. "Основные направления, пути достижения цели и задач программы, соответствующие меры":
часть десятую изложить в следующей редакции:
"В результате предусматривающие меры позволят стимулировать строительство жилья. Допускается строительство МИО арендного (коммунального) жилья для очередников МИО, состоящих на учете, нуждающихся в жилье, за счет средств местного бюджета. Порядок распределения жилья регулируется в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан.";

"Ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру" деген 5.1-кіші бөлім, "Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру" деген 5.2-кіші бөлім, "Тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы кредиттік тұрғын салу" деген 5.3-кіші бөлім және "Халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін жалға берілетін тұрғын үй қорын құру" деген 5.4-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"5.1. Ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру
Халық тарапынан сұранысты ынталандыру мақсатында ЕДБ-ның жыл сайын 150 млрд. теңге беру деңгейінде ипотекалық кредит беру көлемін қалпына келтіру қажет.
Осы мақсаттар үшін халыққа ЕДБ беретін ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау құралын енгізу ұсынылады.
Субсидиялау жылдық 16 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша ЕДБ беретін ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Бағдарлама шеңберінде жыл сайын республикалық бюджеттен сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін мынадай субсидия бөлінеді:
осы кіші бөлім шеңберінде тұрғын үйді сатып алу үшін тұрғын үй ипотекалық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінен жылдық 6 % дейін (субсидиялаудан кейін түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі 10 % аспайтын болады);
"Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген 5.5-кіші бөлім бойынша пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үй сатып алу үшін тұрғын үй ипотекалық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінен жылдық 7 % құрайтын болады (субсидиялаудан кейін түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі 5 % кем емес болады).
Қарыз алушының Бағдарламаға қатысуы үшін міндетті шарттар мыналар болып табылады:
осы кіші бөлім шеңберінде тұрғын үй сатып алуға арналған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша кредиттеу мерзімі – "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген 5.5-кіші бөлімге сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үй сатып алуға арналған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша 180 айға дейін;
ЕДБ-ға өтініш берген қарыз алушының ЕДБ-де сатып алынатын тұрғын үйдің құнынан кемінде 30 % мөлшерде қаражатының және/немесе сатушыға қаражат төлеу туралы растайтын құжаттарының және/немесе қарыз алушыға немесе үшінші тұлғаға тиесілі жылжымайтын мүліктің құнымен бірдей қосымша кепіл затының болуы;
ҚТҚЖБ-ға өтініш жасаған қарыз алушының шотында сатып алынатын тұрғын үйдің кемінде 30 % қаражатының болуы;
нысаналы мақсаты – бастапқы тұрғын үйді сатып алу;
субсидиялауға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызының ең жоғарғы сомасы тұрғын үйді Алматы және Астана қалаларында сатып алған кезде – 20 млн. теңгеге дейін, ал басқа өңірлерде – 15 млн. теңгеге дейін қоса алғанда;

подразделы 5.1. "Повышение доступности ипотечного кредитования", 5.2. "Стимулирование строительства жилья частными застройщиками", 5.3 "Строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений" и 5.4. "Создание фонда арендного жилья для социально-уязвимых слоев населения" изложить в следующей редакции:
"5.1. Повышение доступности ипотечного кредитования.
В целях стимулирования спроса со стороны населения необходимо восстановить объем ипотечного кредитования БВУ на уровне ежегодной выдачи 150 млрд. тенге.
Для данных целей предлагается внедрить инструмент субсидирования ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выдаваемым БВУ населению.
Субсидирование осуществляется только по ипотечным жилищным займам, выдаваемым БВУ, по ставке вознаграждения не более 16% годовых.
Ежегодно в рамках Программы из республиканского бюджета выделяются субсидии для возмещения части ставки вознаграждения:
до 6% годовых от ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья в рамках данного подраздела (после субсидирования ставка вознаграждения для конечного заемщика составит не более 10% годовых);
до 7% годовых от ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, на приобретения жилья в рамках пилотного проекта по подразделу 5.5. "Развитие индивидуального жилищного строительства" (после субсидирования ставка вознаграждения для конечного заемщика составит не менее 5% годовых).
Обязательными условиями участия заемщика в Программе являются:
срок кредитования по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья в рамках данного подраздела – до 180 месяцев, по ипотечным жилищным займам, на приобретение жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу 5.5. "Развитие индивидуального жилищного строительства";
наличие у заемщика, обратившегося в БВУ, средств в размере не менее 30% от стоимости приобретаемого жилья, и/или подтверждающих документов об оплате средств продавцу, и/или равноценного дополнительного залога жилой недвижимости, принадлежащего заемщику или третьим лицам;
наличие у заемщика, обратившегося в ЖССБК, средств на счете в размере не менее 30% от стоимости приобретаемого жилья;
целевое назначение - покупка первичного жилья;
максимальная сумма ипотечного жилищного займа, подлежащего субсидированию, при приобретении жилья в городах Астане и Алматы – до 20 млн. тенге, в других регионах до 15 млн. тенге включительно;

"Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген 5.5-кіші бөлім шеңберінде субсидияланатын ипотекалық тұрғын үй қарыздарының ең жоғарғы сомасы – 20 млн. теңгеге дейін қоса алғанда;
субсидиялаудың ең ұзақ мерзімі – 120 ай, бірақ кредиттеу мерзімінен аспайды.
"Бастапқы тұрғын үй" деген ұғым құрылыс салушыдан (тапсырыс берушіден) немесе құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) тұрғын үйін өткізетін басқа заңды тұлғалардан сатып алған кезде жеке меншік құқығы бірінші рет тіркелетін жылжымайтын мүлік объектісі (салынған объектідегі пәтер, жеке тұрғын үй) деп түсіндіріледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидия беру тәртібін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
ЕДБ, қарыз аушы мен "ҚИК" ИҰ" АҚ арасындағы өзара қарым-қатынас келісіммен реттеледі, оның үлгілік нысанын "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ бекітеді.
Субсидиялар қаржы агенті "ҚИК" ИҰ" АҚ арқылы жіберіледі, оның көрсеткен қызметіне ақы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен төленеді. Түпкілікті қарыз алушыларға аударылатын субсидиялардан жеке табыс салығы Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарын ескере отырып, республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
"ҚИК" ИҰ" АҚ ипотекалық қарызды субсидиялауды қараған кезде ЕДБ мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
Қазақстан Республикасының заңнамасында талап етілген қолданыстағы лицензияның, оның ішінде банктік және ипотекалық қарыздар беруге байланысты өзге де операциялар жүргізуге арналған лицензиялардың болуы;
ЕДБ-дегі жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесіне қатысуы.
Бағдарлама шеңберінде халыққа ЕДБ берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидия беру тәртібінде көзделген жағдайларды қоспағанда, БВУ қарыз алуға/оған қызмет көрсетуге/субсидия беру шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссия, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алмайды.
Тұтынушылық мақсатқа, қарыздарды қайта қаржыландыруға, тұрғын емес жылжымайтын мүлікті, жер учаскелерін сатып алуға бағытталған ипотекалық қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға жол берілмейді.
Ипотекалық нарықты ынталандыру мақсатында "ҚИК" ИҰ" АҚ ЕДБ-ден және банк операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын қаржылық ұйымдардан ипотекалық (оның ішінде "ҚИК" ИҰ" АҚ субсидиялайтын) қарыздар бойынша талап ету құқығын "ҚИК" ИҰ" АҚ ішкі құжаттарына сәйкес түскен жалдау төлемдерін қайта инвестициялау есебінен сатып алуға құқылы.
Қосымша талап ету құқықтарын сатып алу үшін капитал нарығында қарыз қаражатын тартуға рұқсат беріледі.

максимальная сумма ипотечного жилищного займа, субсидируемого в рамках подраздела 5.5. "Развитие индивидуального жилищного строительства", составляет до 20 млн. тенге включительно;
максимальный срок субсидирования - 120 месяцев, но не более срока кредитования.
Под понятием "первичное жилье" понимается объект жилой недвижимости (квартира в построенном объекте, индивидуальный жилой дом), на которое право собственности регистрируется впервые при его приобретении от застройщика (заказчик) либо иных юридических лиц, реализующих жилье от застройщика (заказчика).
Порядок предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению через субъектов квазигосударственного сектора, утверждается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Взаимоотношения между БВУ, заемщиком и АО "ИО "КИК" регулируются соглашением, типовая форма которого утверждается АО "НУХ "Байтерек".
Субсидии направляются через финансового агента АО "ИО "КИК", услуги которого оплачиваются за счет средств республиканского бюджета. Оплата индивидуального подоходного налога с начисляемых конечным заемщикам субсидий с учетом требований налогового законодательства Республики Казахстан осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
На момент рассмотрения АО "ИО "КИК" субсидирования ипотечного займа БВУ должны соответствовать следующим требованиям:
наличие действующих лицензий, требуемых законодательством Республики Казахстан, в том числе лицензии на проведение банковских и иных операций, связанных с выдачей ипотечных займов;
участие в системе обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в БВУ.
В рамках Программы БВУ не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с получением/обслуживанием займов/заключением договора субсидирования, за исключением случаев, предусмотренных порядком предоставления субсидии для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным БВУ населению.
Не допускается субсидирование ставки вознаграждения по ипотечным займам, направленным на потребительские цели, рефинансирование займа, приобретение нежилой недвижимости, земельного участка.
В целях стимулирования ипотечного рынка АО "ИО "КИК" вправе осуществлять выкуп прав требования по ипотечным займам (в том числе субсидируемых АО "ИО "КИК") у БВУ и финансовых организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за счет реинвестирования поступающих арендных платежей согласно внутренним документам АО "ИО "КИК".
Дополнительно для выкупа прав требований допускается привлечение заемных средств на рынке капитала.

5.2. Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру
Жеке құрылыс салушылар тарапынан ұсынысты ынталандыру мақсатында ЕДБ кредит беру көлемдерін кеңейту арқылы құрылыс компанияларын қаржы ресурстарымен қамтамасыз ету қажет.
Осы мақсатта жеке құрылыс салушыларға ЕДБ беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау құралын енгізу ұсынылады.
Субсидиялау туралы шешім қабылданған сәтте қолданыста болған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің деңгейінен 5 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша ЕДБ берген кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылады.
Бағдарлама шеңберінде жыл сайын республикалық бюджеттен құрылыс салушылардың кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жылдық 7 %-ын өтеу үшін субсидия бөлінеді.
Субсидиялар қаржы агенті "Даму" КДҚ" АҚ арқылы бөлінеді, оның көрсетілетін қызметтері республикалық бюджеттің қаражаты есебінен төленеді.
Қарыз алушының Бағдарламаға қатысуы үшін міндетті шарттар мыналар болып табылады:
нысаналы мақсаты – тұрғын үй құрылысын қаржыландыруға айналымдағы қаражатты толықтыру және/немесе инвестициялау, тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін айналым қаражатын толықтыру және/немесе инвестициялау үшін бұрын берілген кредитті қайта қаржыландыру;
кредит валютасы – теңге;
субсидиялаудың ең ұзақ мерзімі –36 айға дейін қоса алғанда;
ЕДБ бұдан бұрын 18 ай ішінде берген, жобаны ӨҮК-ге енгізгенге дейінгі қайта қаржыландырылатын кредиттер жаңа кредиттерге жатады.
Осы кіші бөлім шеңберінде қаржыландырылатын жобаларға тікелей байланысты емес шығыстарға жол берілмейді.
ЕДБ ішкі құжаттарға сәйкес құрылыс салушының кредит алуына арналған құжаттарына сараптама жүргізеді.
Кредит беруге ЕДБ-нің оң шешімін алғаннан кейін жеке құрылыс салушы ынтымақтастық туралы келісім жасау үшін ҚТҚЖБ-ға жүгінеді.
ҚТҚЖБ жеке құрылыс салушы өтініш берген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ҚТҚЖБ айқындаған ішкі тәртіпке сәйкес қажетті құжаттардың толық топтамасы ұсынылған жағдайда осы келісімді жасайды не оны жасаудан бас тартады.
ҚТҚЖБ тарапынан ынтымақтастық туралы келісім жасаудан бас тарту жеке құрылыс салушының Бағдарламаға қатысуға рұқсат алуы үшін кедергі болып табылмайды және ӨҮК осы жобаны қарастыруға құқылы.
Жеке құрылыс салушы 1 шаршы метрді өткізудің мынадай бекітілген бағасы бойынша ҚТҚЖБ салымшыларына тұрғын үйдің кемінде 50 %-ын ұсынады:
Астана, Алматы қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында –260 мың теңгеге дейін қоса алғанда;
басқа өңірлерде –220 мың теңгеге дейін қоса алғанда.
ҚТҚЖБ салымшыларына тұрғын үйді өткізу шарттары ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен, сондай-ақ ҚТҚЖБ мен құрылыс салушының арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен айқындалады.
Жеке құрылыс салушы кредит беруге ЕДБ-нің оң шешімі және ҚТҚЖБ-ның жобаны қарағанын растайтын құжаттар болған кезде Бағдарламаға қатысуға келісім алу үшін ӨҮК-ге жүгінеді.
Бұл ретте жеке құрылыс салушы кейін тұрғын үйді салымшыларға өткізу үшін ҚТҚЖБ-ға қайта жүгінуге құқылы. Жасалған келісім шеңберінде салынған тұрғын үйге ҚТҚЖБ салымшыларының арасында сұраныс болмаған жағдайда жеке құрылыс салушы осы бағытта көзделген өткізудің бекітілген құны бойынша тұрғын үйді нарықта өткізеді. Жеке құрылыс салушы пәтерді өткізгені туралы ӨҮК-ге хабарлайды.
ӨҮК хаттамасының негізінде "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ бекіткен үлгі нысанға сәйкес ЕДБ, жеке құрылыс салушы мен "Даму" КДҚ" АҚ арасында үшжақты шарт жасалады.
Тұрғын үй құрылысы мақсатында жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банк беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау тәртібін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
Бағдарлама шеңберінде құрылыс салушыларға ЕДБ берген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидия беру тәртібінде көзделген жағдайларды қоспағанда, ЕДБ қарыз алуға/оған қызмет көрсетуге/субсидия беру шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссия, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алмайды.

5.2. Стимулирование строительства жилья частными застройщиками.
В целях стимулирования предложения со стороны частных застройщиков необходимо обеспечить финансовыми ресурсами строительные компании через расширение объемов кредитования БВУ.
Для данных целей предлагается внедрить инструмент субсидирования ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым БВУ частным застройщикам.
Субсидирование осуществляется только по кредитам, выданным БВУ по ставке вознаграждения, не превышающей уровень базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан более чем на 5%, действующей на момент принятия решения о субсидировании.
Ежегодно в рамках Программы из республиканского бюджета выделяются субсидии для возмещения 7% годовых от ставки вознаграждения по кредитам застройщиков.
Субсидии направляются через финансового агента АО "ФРП "Даму", услуги которого оплачиваются за счет средств республиканского бюджета.
Обязательными условиями для участия заемщика в Программе являются:
целевое назначение – пополнение оборотных средств и/или инвестиции на финансирование строительства жилья, и/или рефинансирование кредита, ранее направленного на пополнение оборотных средств, и/или инвестиции на финансирование строительства жилья;
валюта кредита – тенге;
максимальный срок субсидирования – до 36 месяцев включительно.
К новым кредитам относятся рефинансируемые кредиты, ранее выданные БВУ в течение 18 месяцев, до вынесения проекта на РКС.
Не допускаются расходы, не связанные непосредственно с финансируемым проектом в рамках данного подраздела.
БВУ проводит экспертизу документов застройщика на получение кредита в соответствии с внутренними документами.
После получения положительного решения БВУ на выдачу кредита частный застройщик обращается в ЖССБК для заключения соглашения о сотрудничестве.
ЖССБК в срок не более 15 (пятнадцать) рабочих дней с даты обращения частного застройщика заключает данное соглашение при условии предоставления полного пакета необходимых документов согласно внутреннему порядку, определенному ЖССБК, либо отказывает в его заключении.
Отказ от заключения соглашения о сотрудничестве со стороны ЖССБК не является препятствием для частного застройщика в получении одобрения на участие в Программе, и РКС вправе рассматривать данный проект.
Частный застройщик предлагает не менее 50% жилья вкладчикам ЖССБК по фиксированной цене реализации за 1 квадратный метр:
до 260 тыс. тенге включительно в городах Астане, Алматы и их пригородных зонах;
до 220 тыс. тенге включительно в остальных регионах.
Условия реализации жилья вкладчикам ЖССБК определяются внутренними документами ЖССБК, а также соглашением о сотрудничестве между ЖССБК и застройщиком.
Частный застройщик обращается в РКС для получения одобрения на участие в Программе при наличии положительного решения БВУ на выдачу кредита и документов, подтверждающих рассмотрение проекта ЖССБК.
При этом, частный застройщик вправе в последующем повторно обратиться в ЖССБК с целью реализации жилья вкладчикам. В случае отсутствия спроса среди вкладчиков ЖССБК на построенное жилье в рамках заключенного соглашения, частный застройщик реализует жилье на рынке по фиксированной цене реализации, предусмотренной данным направлением. Частный застройщик уведомляет РКС о реализации квартир.
На основании протокола РКС заключается трехсторонний договор субсидирования между БВУ, частным застройщиком и АО "ФРП "Даму" в соответствии с типовой формой, утвержденной АО "НУХ "Байтерек".
Порядок субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства утверждается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
В рамках Программы БВУ не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с получением/обслуживанием займов/заключением договора субсидирования, за исключением случаев, предусмотренных порядком предоставления субсидии для возмещения части ставки вознаграждения по займам, выданным БВУ застройщикам.

5.3. Тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы кредиттік тұрғын салу
5.3.1. Кредиттік тұрғын үй салуды қаржыландыру шарттары мен тетігі.
ҚТҚЖБ салымшылары, оның ішінде ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар үшін қолжетімді тұрғын үй ұсынысын арттыру мақсатында кредиттік тұрғын үй салу одан әрі жалғасатын болады.
Кредиттік тұрғын үй құрылысын қаржыландыру тетігі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес хаттамасының шарттарына сәйкес 2 жылға дейінгі айналым мерзімділігімен ЖАО-ның облигациялар шығаруы жолымен квазимемлекеттік сектор субъектілерінен қарыз қаражатын тарту есебінен, бұрын бөлінген қаражатты құрылыстың жаңа жобаларына қайта бағыттай отырып жүзеге асырылады.
ЖАО-ның облигацияларын сатып алуды қамтамасыз ету мыналар есебінен жүзеге асырылады:
1) 2016 жылы ЖАО-ның бағалы қағаздарын сатып алуды қамтамасыз ету үшін "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ға берілген 67 млрд. теңге;
2) 2017 жылы "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ жалға берілетін және кредиттік тұрғын үй салуға пайдаланбаған 17,4 млрд. теңге;
3) жалға берілетін және кредиттік тұрғын үйді өткізуден "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ қайтаратын 95,6 млрд. теңге;
4) 2017 жылы "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ коммерциялық тұрғын үй салуға пайдаланбаған 21,1 млрд. теңге;
5) коммерциялық тұрғын үйді өткізуден "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қайтаратын 75,9 млрд. теңге.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-сы бюджетінің борыш лимитін ескере отырып, облигацияларды шығару есебінен, қаржыландыруға жататын жобаларды келісу арқылы тартылған қаражатты өңірлер арасында бөлуді жоспарлауды жүзеге асырады. Жобаларды ҚТҚЖБ-мен келісу қосымша талап етіледі.
Уәкілетті органның өңірлер арасында қаражатты бөлуді тиімді жоспарлау мақсатында ЖАО ынтымақтастық туралы келісімнің негізінде қаржы операторы "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ға қаражаттың мақсатты игерілуі, құрылыстың барысы және объектілерді өткізу туралы ақпарат береді. Бұл ретте "Бәйтерек девелопмент" АҚ ЖАО объектілерінің құрылысына мониторингті жүзеге асырады.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ ЖАО-ның облигацияларын сатып алуды "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ және "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қаражаты, сондай-ақ уәкілетті органмен келісу бойынша ЖАО-ның тұрғын үйді өткізуден түскен қайтарымды қаражаты есебінен жүзеге асырады.
ЖАО уәкілетті органмен келісу бойынша:
бұдан бұрын берілген облигациялық қарыздар ішінара немесе толық өтелген жағдайда "Бәйтерек девелопмент" АҚ-дан облигациялық қарыздар алуға;
бір облигациялық қарыз шеңберінде тұрғын үйді өткізуден алынған қаражатты қайта пайдалануға құқылы.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ уәкілетті органмен келісу бойынша қаражаттың бөлінбеген көлемін мынадай талаптарға сәйкес болған кезде ЕДБ-де шартты салымдар орналастыру арқылы тұрғын үй құрылысы жобаларын қаржыландыруға жіберуіне жол беріледі:
жеке құрылыс салушының меншік, жер пайдалану құқығында жер учаскесінің немесе бас жоспарға және елді мекенді егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес тиісті ИКИ-мен қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілуі жоспарланған, ауыртпалықтан бос тиісті нысаналы мақсаты бар, тексеріп қарау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу және/немесе құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін берілген жер учаскесінің болуы;
кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттаманың болуы;

5.3. Строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений.
5.3.1 Условия и механизм финансирования строительства кредитного жилья.
В целях увеличения предложения доступного жилья для вкладчиков ЖССБК, в том числе очередников, состоящих на учете в МИО, будет продолжено дальнейшее строительство кредитного жилья.
Механизм финансирования строительства кредитного жилья осуществляется через выпуск облигаций МИО путем заимствования средств от субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с условиями протокола Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан с периодичностью до 2 лет с повторным направлением ранее выделенных средств на новые проекты строительства.
Обеспечение выкупа облигаций МИО осуществляется за счет:
1) 67 млрд. тенге, предоставленных АО "НУХ "Байтерек" в 2016 году для обеспечения выкупа ценных бумаг МИО;
2) 17,4 млрд. тенге, неиспользованных в 2017 году АО "НУХ "Байтерек" средств на строительство арендного и кредитного жилья;
3) 95,6 млрд. тенге, возвращаемых от реализации АО "НУХ "Байтерек" арендного и кредитного жилья;
4) 21,1 млрд. тенге, неиспользованных в 2017 году АО "ФНБ "Самрук-Қазына" средств на строительство коммерческого жилья;
5) 75,9 млрд. тенге, возвращаемых АО "ФНБ "Самрук-Қазына" от реализации коммерческого жилья.
Уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – уполномоченный орган) осуществляет планирование распределения между регионами привлекаемых средств за счет выпуска облигаций с учетом лимитов долга бюджетов МИО областей, городов Астаны и Алматы, посредством согласования проектов, подлежащих финансированию. Дополнительно требуется согласование проектов с ЖССБК.
МИО на основании соглашения о сотрудничестве представляют финансовому оператору АО "Байтерек девелопмент" информацию о целевом освоении средств, ходе строительства и реализации объектов в целях эффективного планирования уполномоченным органом распределения средств между регионами. При этом, АО "Байтерек девелопмент" осуществляет мониторинг строительства объектов МИО.
АО "Байтерек девелопмент" осуществляет выкуп облигаций МИО за счет средств АО "НУХ "Байтерек" и АО "ФНБ "Самрук-Қазына", а также возвратных средств от реализации МИО жилья по согласованию с уполномоченным органом.
МИО по согласованию с уполномоченным органом вправе:
получать облигационные займы от АО "Байтерек девелопмент" в случае частичного или полного погашения ранее выданных облигационных займов;
повторно использовать полученные от реализации жилья средства в рамках одного облигационного займа.
Допускается направление АО "Байтерек девелопмент" нераспределенного объема остатков средств по согласованию с уполномоченным органом на финансирование проектов жилищного строительства через размещение обусловленных вкладов в БВУ при соответствии следующим условиям:
наличие у частного застройщика земельного участка на праве собственности, землепользования или земельного участка, выданного для проведения обследования и проектно-изыскательных работ и/или выполнения строительно-монтажных работ с соответствующим целевым назначением, свободного от обременений, обеспеченного или запланированного к обеспечению соответствующей ИКИ согласно генеральному плану и проекту детальной планировки населенного пункта;
наличие проектно-сметной документации с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы;

шарттастырылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық 1 %-дан аспауы қажет, бұл ретте жеке құрылыс салушыға берілген ЕДБ-нің тиімді сыйақы мөлшерлемесі кредиттік тұрғын үйдің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін салудың және өткізудің мынадай құнына сәйкестігін ескере отырып белгіленеді:
Астана, Алматы, Атырау, Ақтау қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында 200 мың теңгеге дейін;
қалған өңірлерде – 180 мың теңгеге дейін;
тұрғын үйдің жалпы алаңы 5 %-дан аспайтын рұқсат етілген ауытқумен 80 шаршы метрден аспауға тиіс. Тұрғын үй салуға жұмсалған шығындар құрылыс салушының есебінен өтелген кезде тұрғын үйді алаңын рұқсат етілген ауытқудан асырып салуға болады.
Жеке құрылыс салушылар одан әрі өткізу құқығымен жапсарлас салынған коммерциялық алаңдары, әлеуметтік инфрақұрылым объектілері және/немесе қосымша қабаттары бар тұрғын үй құрылысын қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы.
Құрылыс салушылардың қаражаты үшін ЕДБ-ге қойылатын талаптар "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
Жеке құрылыс салушылар ЕДБ-ге өтінім жібереді, бұл ретте ЕДБ Бағдарламаның талаптарына сәйкес келген кезде тұрғын үй құрылысы жобаларын іріктеуді дербес жүзеге асырады.
ЕДБ "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ға өтінім жібереді.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ ЕДБ-ге жіберілген тұрғын үй құрылысы жобаларын ҚТҚЖБ-мен келіседі.
Тұрғын үйді өткізу тәртібі "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның, ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен және олардың арасында жасалған әріптестік туралы келісіммен айқындалады.
5.3.2. ЖАО-ның кредиттік тұрғын үй салу шарттары мен тетігі
ЖАО-ның кредиттік тұрғын үйінің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін салу мен өткізудің бағалық параметрлері:
Астана, Алматы, Атырау, Ақтау қалаларында (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 180 мың теңгеге дейін;
қалған өңірлерде (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 140 мың теңгеге дейін.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы 5 %-дан аспайтын рұқсат етілген ауытқумен 80 шаршы метрден аспауға тиіс.
Құрылыстың түпкілікті құны тұрғын үйлердің ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады. Тұрғын үй құрылысының құнынан асатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен қайтарылады.
Өткізудің түпкілікті құны осы кіші бөлімде көрсетілген бағалық параметрлерден аспауға тиіс. Тұрғын үйді ҚТҚЖБ салымшыларына өткізу құнын төмендету мақсатында ЖАО құрылыс шығындарының бір бөлігін жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеуге құқылы.
Өтінім берілген жобаларды іріктеу кезінде индустриялық үй құрылысы жобаларына басымдық беріледі. Осы мақсатта, сондай-ақ іске қосылатын тұрғын үйлер санын арттыру үшін индустриялық үй құрылысы технологиялары қолданылатын шағын тұрғын үйлердің үлгілік жобалары әзірленді.
Бағдарлама бойынша тұрғын үйдің 1 шаршы метрін салудың бағалық параметрін сақтау және тұрғын үй құрылысы көлемін ұлғайту мақсатында ЖАО жеке құрылыс ұйымдарымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін пайдалануға құқылы.
Жеке құрылыс салушылар және ЖАО одан әрі өткізу құқығымен жапсарлас салынған коммерциялық алаңдары, әлеуметтік инфрақұрылым объектілері және/немесе қосымша қабаттары бар тұрғын үй құрылысын қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаты іске асырылған кезде ЖАО және/немесе жеке құрылыс салушы мемлекеттік немесе меншікті қаражат есебінен салынып жатқан үй-жайлардың алаңдары мен құнын бөле отырып, кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысын ресімдейді, сондай-ақ конкурстың шарттарында мердігерлік құрылыс ұйымдарының сауда және кеңсе алаңдары, қосымша қабаттар бөлігінде жобалауға арналған шығындарды өтеуін және тұрғын, сауда және кеңсе алаңдарын пайдалануға жеке беруін көздейді.
Бұл ретте ЖАО мен мердігерлік құрылыс ұйымдары бекітілген және келісілген жұмыс жүргізу кестесіне сәйкес құрылысты қаржыландыруды жүзеге асырады.
Бағалы қағаздар шығару есебінен ЖАО-ның құрылыс салушыларды тартуы Қазақстан Республикасының заңнамасына белгіленген шарттар мен талаптарға сәйкес мемлекеттік сатып алу өткізу арқылы жүргізіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында жеке құрылыс салушылармен бірлесіп ұйымдастырылатын тұрғын үй құрылысының жобалары мынадай шарттарға сәйкес келген кезде жүзеге асырылады:
құрылыс салушының меншік, жер пайдалану құқығында жер учаскесінің немесе бас жоспарға және елді мекенді егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес тиісті ИКИ-мен қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілуі жоспарланған, тиісті нысаналы мақсаты бар, ауыртпалықтан бос тексеріп қарау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу және/немесе құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін берілген жер учаскесінің болуы;
кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттаманың болуы;
жеке құрылыс салушының кепіл түрінде қамтамасыз етуге жер учаскесін, аяқталмаған құрылыс пен жобалау-сметалық құжаттаманы ұсынуға келісімі.
Жеке құрылыс салушылар ұсынған тұрғын үй құрылысының жобаларын іріктеу және қарау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

ставка вознаграждения по обусловленному депозиту не должна превышать 1% годовых, при этом эффективная ставка вознаграждения БВУ по выданному займу частному застройщику устанавливается с учетом соответствия стоимости строительства и реализации 1 квадратного метра жилья в чистовой отделке:
- до 200 тыс. тенге в городах Астана, Алматы, Атырау, Актау и их пригородных зонах;
- до 180 тыс. тенге в остальных регионах;
общая площадь жилья не должна превышать 80 кв. метров с допустимым отклонением не более 5%. Допускается строительство жилья с площадями, превышающими допустимое отклонение, при возмещении затрат на их строительство за счет застройщика.
Частные застройщики вправе осуществлять финансирование строительства жилья со встроенными коммерческими площадями, объектами социальной инфраструктуры и/или дополнительными этажами с правом дальнейшей реализации.
Требования к БВУ для средств застройщиков определяются внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
Частные застройщики направляют заявки в БВУ, при этом БВУ самостоятельно осуществляет отбор проектов жилищного строительства при условии соответствия требованиям Программы.
БВУ направляет заявку в АО "Байтерек девелопмент" согласно требованиям внутренних нормативных документов АО "Байтерек девелопмент".
АО "Байтерек девелопмент" согласовывает с ЖССБК проекты жилищного строительства, направленные БВУ.
Порядок реализации жилья определяется внутренними документами АО "Байтерек девелопмент", ЖССБК и соглашением о сотрудничестве между ними.
5.3.2 Условия и механизм строительства кредитного жилья МИО.
Ценовые параметры строительства и реализации кредитного жилья МИО за 1 квадратный метр в чистовой отделке:
до 180 тыс. тенге в городах Астана, Алматы, Атырау, Актау (без стоимости инженерных сетей);
до 140 тыс. тенге в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей).
Общая площадь жилья не должна превышать 80 кв. метров с допустимым отклонением не более 5%.
Окончательная стоимость строительства определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов. Затраты, превышающие стоимость строительства жилья, возмещаются за счет средств местного бюджета.
Окончательная стоимость реализации не может превышать ценовых параметров, указанных в данном подразделе. В целях снижения стоимости реализации жилья вкладчикам ЖССБК МИО вправе возмещать часть затрат на строительство за счет средств местного бюджета.
При отборе заявленных к рассмотрению проектов приоритет отдается проектам индустриального домостроения. В этих целях, а также для увеличения количества вводимого жилья будут разработаны типовые проекты малогабаритного жилья с применением технологии индустриального домостроения.
В целях сохранения ценового параметра строительства 1 квадратного метра жилья по Программе и увеличения объемов строительства жилья МИО вправе использовать механизм государственно-частного партнерства с частными застройщиками.
Частные застройщики и МИО вправе осуществлять финансирование строительства жилья со встроенными коммерческими площадями, объектами социальной инфраструктуры и/или дополнительными этажами с правом дальнейшей реализации.
При реализации принципа государственно-частного партнерства МИО и/или частный застройщик оформляют заключения комплексной вневедомственной экспертизы с разделением площадей и стоимости помещений, строящихся за счет государственных или частных средств, а также предусматривают в условиях конкурса возмещение подрядными строительными организациями затрат на проектирование в части торговых и офисных площадей, дополнительных этажей и раздельный ввод в эксплуатацию жилых, торговых и офисных площадей.
При этом МИО и подрядные строительные организации осуществляют финансирование строительства в соответствии с утвержденным и согласованным графиком производства работ.
Привлечение застройщиков МИО за счет выпуска ценных бумаг производится через проведение государственных закупок в соответствии с условиями и требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан.
Проекты жилищного строительства, организуемые совместно с частными застройщиками на принципах государственно-частного партнерства, осуществляются при соответствии следующим условиям:
наличие у частного застройщика земельного участка на праве собственности, землепользования или земельного участка, выданного для проведения обследования и проектно-изыскательных работ и/или выполнения строительно-монтажных работ с соответствующим целевым назначением, свободного от обременений, обеспеченного или запланированного к обеспечению соответствующей ИКИ согласно генеральному плану и проекту детальной планировки населенного пункта;
наличие проектно-сметной документации с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы;
согласие частного застройщика на предоставление обеспечения в виде залога земельного участка, незавершенного строительства и проектно-сметной документации.
Отбор и рассмотрение проектов жилищного строительства, представленных частными застройщиками, проводятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5.3.3 Тұрғын үйді сатып алуды қамтамасыз ету тәртібі мен талаптары
Бағдарламаға қатысушы тұрғын үйді сатып алуды тұрғын үй, алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары, жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары және/немесе меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Бағдарламаға қатысушыларға кредит беру тәртібі мен талаптары ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
ЖАО құрылыстың жүргізілу барысын, тұрғын үйдің пайдалануға уақтылы берілуін және ҚТҚЖБ салымшыларының тұрғын үйді сатып алуы есебінен қаражаттың қайтарылуын бақылауды қамтамасыз етеді.
Салымшылардың кредиттік тұрғын үйлерді сатып алуы үшін ҚТҚЖБ жылдық 5% -дан кем емес мөлшерлеме бойынша алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын береді.
Кредиттік тұрғын үй салуға бағытталған қаражаттың айналымын қамтамасыз ету үшін 2017 жылдан бастап ҚТҚЖБ-ға кейін салымшыларға алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беру үшін 5 жыл бойы жыл сайын бюджеттік кредит түрінде 24 млрд. теңгеден бөлінетін болады.
ҚТҚЖБ "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ЖАО және "Бәйтерек девелопмент" АҚ салған тұрғын үйлерді сатып алу үшін кредит беруге бюджеттік кредит қаражатын пайдалануға құқылы.
ЖАО жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы Бағдарламаның, сондай-ақ өңірлік бағдарламалар шеңберінде ҚТҚЖБ-ның салымшыларына кредит беру үшін бюджеттік кредит беруге құқылы.
Төмендетілген пайыздық мөлшерлеме бойынша алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары ҚТҚЖБ салымшыларына алдыңғы мемлекеттік және үкіметтік (салалық) бағдарламалар шеңберінде ҚТҚЖБ бұрын берген қаражаттың қалдығы және қайтарымды қаражат (ол болған жағдайда), атап айқанда:
12,2 млрд. теңге мөлшеріндегі бюджеттік кредит қаражаты;
25 млрд. теңге мөлшеріндегі жарғылық капитал қаражаты;
22 млрд. теңге мөлшеріндегі "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ның облигациялық қарыз қаражаты есебінен беріледі.
Бағдарламаның қатысушыларына тұрғын үйді өткізу және бөлу шарттары ҚТҚЖБ мен ЖАО-ның арасындағы келісіммен айқындалады.
Құрылыс объектісіндегі ЖАО арқылы салынған кредиттік тұрғын үйдің кемінде 50 %-ы ҚТҚЖБ салымшылары болып табылатын, ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдардың арасында бөлінеді. Бағдарламаға қатысуға өтініш берген не төлем қабілетін бағалауды растаған ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдардың арасында өтініш берушілердің саны жеткіліксіз болған жағдайда тұрғын үй ҚТҚЖБ-ның басқа салымшыларының ішінен өтініш бергендерге бөлінеді.
Бағдарламаға қатысушыларды іріктеу, сондай-ақ оларға тұрғын үйді бөлу тәртібі балдық жүйенің негізінде ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады. Қатысушыларды іріктеген кезде ҚТҚЖБ айқындайтын бағалау көрсеткішін және (немесе) іріктеуге қатысатын салымшының тұрғын үй құрылыс жинақтары туралы шарттың өзге де сапалық сипаттамаларын негізге ала отырып, көп балл жинаған ҚТҚЖБ салымшыларының тұрғын үйді сатып алуға басым құқығы болады.
Осы бағыт шеңберінде өтініш берушіге және оның отбасы мүшелеріне 1 бірліктен аспайтын тұрғын үйді жеке меншікке сатып алуға рұқсат беріледі.
Осы талаптың орындалуын бақылау өткізілетін объектілер бойынша өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің қатысуын тексеру туралы өтініш берушінің міндетті келісімі негізінде жүзеге асырылады.
Кредиттік тұрғын үй ЖАО-да кезекте тұрған адамдарға және ҚТҚЖБ салымшыларына өткізілмеген жағдайда, ЖАО-ның бағалы қағаздарын сатып алушылар алдындағы міндеттемелерін өтеген кезде ЖАО бөлінбеген кредиттік тұрғын үйлерге иелік етуге құқылы.
Сондай-ақ ЖАО жергілікті бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Бәйтерек девелопмент" АҚ арқылы қаржыландырылатын кредиттік тұрғын үйлерді сатып алуға және осы үйлерге өз бетінше иелік етуге құқылы.
ЖАО арқылы кредиттік тұрғын үйге өтініш берушіге қойылатын талаптар:

5.3.3 Порядок и условия обеспечения выкупа жилья.
Выкуп жилья осуществляется участником Программы за счет жилищных, предварительных и промежуточных жилищных займов, накопленных жилстройсбережений и/или собственных средств.
Порядок и условия кредитования участников Программы определяются внутренними документами ЖССБК.
МИО обеспечивают контроль за ходом строительства, своевременным вводом жилья в эксплуатацию и возвратом средств за счет выкупа жилья вкладчиками ЖССБК.
Для выкупа вкладчиками кредитного жилья ЖССБК предоставляет предварительные и промежуточные жилищные займы по ставке не менее 5% годовых.
Для обеспечения оборачиваемости средств, направляемых на строительство кредитного жилья, ежегодно с 2017 года выделяются ЖССБК по 24 млрд. тенге в виде бюджетного кредита в течение 5 лет для последующей выдачи вкладчикам предварительных и промежуточных жилищных займов.
ЖССБК вправе использовать средства бюджетного кредита на кредитование выкупа жилья, построенных МИО и АО "Байтерек девелопмент" в рамках Госпрограммы "Нұрлы жол".
МИО вправе предоставлять бюджетные кредиты на кредитование вкладчиков ЖССБК за счет средств местного бюджета в рамках данной Программы, а также региональных программ.
Предварительные и промежуточные жилищные займы по сниженным процентным ставкам предоставляются вкладчикам ЖССБК за счет остатка и возвратных средств от ранее предоставленных ЖССБК средств (при их наличии) в рамках предыдущих государственных и правительственных (отраслевых) программ, а именно:
средств бюджетного кредита в размере 12,2 млрд. тенге;
средств уставного капитала в размере 25 млрд. тенге;
средств облигационного займа АО "НУХ "Байтерек" в размере 22 млрд. тенге.
Условия реализации и распределения жилья участникам Программы определяются соглашением между ЖССБК и МИО.
Не менее 50% построенного кредитного жилья через МИО в объекте строительства распределяется среди очередников, состоящих на учете в МИО, являющихся вкладчиками ЖССБК. В случае недостаточности количества заявителей среди очередников, состоящих на учете в МИО, подавших заявление на участие либо подтвердивших оценку платежеспособности, жилье распределяется среди других заявителей из числа вкладчиков ЖССБК.
Порядок и условия отбора, а также распределения жилья участникам Программы определяются внутренними документами ЖССБК на основе балльной системы. При отборе участников приоритетное право на приобретение жилья имеют вкладчики ЖССБК, набравшие большее количество баллов, исходя из определяемого ЖССБК оценочного показателя и (или) иных качественных характеристик договора о жилстройсбережениях вкладчика, участвующего в отборе.
В рамках данного направления допускается приобретение в собственность жилья не более 1 единицы на участника и членов его семьи.
Контроль за исполнением данного требования осуществляется на основании обязательного согласия заявителя о проверке участия заявителя и членов семьи по реализуемым объектам.
В случае нереализации кредитного жилья очередникам МИО и вкладчикам ЖССБК, МИО вправе распорядиться нераспределенным кредитным жильем при условии погашения обязательств перед покупателем ценных бумаг МИО за счет средств местного бюджета.
Также МИО вправе за счет средств местного бюджета выкупить кредитное жилье, финансируемое через АО "Байтерек девелопмент", в соответствии с законодательством Республики Казахстан и самостоятельно распорядиться данным жильем.
Требования к заявителям на кредитное жилье через МИО:

1) Қазақстан Республикасының азаматтығы немесе оралман мәртебесі;
2) ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен төлем қабілетін растау;
3) Бағдарламаға қатысушының және онымен бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының, кәмелеттік жасқа толмаған балаларының), сондай-ақ отбасы құрамына кіретін және өтініште көрсетілген өзге де мүшелерінің:
әрбір отбасы мүшесіне пайдалы алаңы 15 шаршы метрден кем болатын жатақханадағы бөлменің болуын;
тұрғын үйдің орналасқан жері бойынша ЖАО-ның тиісті анықтамасымен расталатын құлау (қирау) қаупі бар авариялық жағдайдағы саманнан салынған және қаңқалы-қамысты тұрғын үйді қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында (ортақ бірлескен меншігі, осы тармақшада көрсетілген тұрғын үй бірлігі ретінде өзге отбасы мүшелерімен ортақ бірлескен (үлестік) меншігін құрайтын үлестік меншіктегі үлесі) жеке меншік үйінің немесе сатып алу мүмкіндігі бар жалға алынған тұрғын үйінің жоқтығы;
4) өтініші берушінің және онымен үнемі бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының (зайыбының), кәмелетке толмаған балаларының), сондай-ақ отбасы құрамына кіретін және өтініште көрсетілген отбасының басқа да мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында соңғы 5 жыл ішінде тұрғын үйді ауыстыру немесе өзіне меншік құқығында тиесілі тұрғын үйді иеліктен шығару арқылы тұрғын үй жағдайларын әдейі нашарлатуы фактілерінің болмауы.
Құрылыс объектісінде бөлінбеген тұрғын үй болған және жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келетін осы объекті бойынша өтініш беруші болмаған жағдайда бөлінбеген тұрғын үй ҚТҚЖБ ішкі құжаттарына сәйкес жоғарыда көрсетілген 3) және 4) тармақшалардың талаптарына сай келмейтін ҚТҚЖБ салымшыларына өткізіледі.
Астана және Алматы қалаларында кредиттік тұрғын үй алуға үміткер қатысушылар үшін көрсетілген қалалардағы тұрғылықты жері бойынша кемінде соңғы 2 жыл тұрақты тіркеуде болуы талап етіледі.
ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрғанын және тұрғын үйге мұқтаж мәртебесін растау талап етіледі.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО тиісті облыстың барлық елді мекендерінде ЖАО-да есепке қойылған кезекте тұрғандардың жеке деректерін және жеке сәйкестендіру нөмірлерін (ЖСН) көрсете отырып, жаңартылған тізімін ҚТҚЖБ-ға жібереді. ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдардың тізімдерін дұрыс және уақытында жаңарту үшін жауапкершілік ЖАО-ға жүктеледі.
Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы және "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде құрылысы басталған объектілерден тұрғын үй алуға үміткер салымшыларға тұрғын үйді өткізу және іріктеу рәсімдерін осы тармаққа сәйкес ҚТҚЖБ жүргізеді.
5.4 Халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін жалға берілетін тұрғын үй қорын құру
ЖАО-ның сатып алу мүмкіндігінсіз жалға берілетін тұрғын үй салуына және (немесе) ағымдағы тұрғын үй қорын сатып алу мүмкіндігінсіз жалға берілетін тұрғын үй ретінде реконструкциялауына республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне нысаналы даму трансферттері көзделеді.
Осы сатып алу мүмкіндігінсіз жалға берілетін тұрғын үй Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес айқындалған кезектілік тәртібімен ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдардың ішінен халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына беріледі.
ЖАО-ның жалға берілетін тұрғын үйінің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін бағалық параметрлер:
Астана, Алматы, Атырау, Ақтау қалаларында (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 180 мың теңгеге дейін;
қалған өңірлерде (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 140 мың теңгеге дейін.
Құрылыстың түпкілікті құны тұрғын үйлердің ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады.
Тұрғын үй құрылысының құнынан асатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
ЖАО-ның жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үй салуына және (немесе) реконструкциялауына жол беріледі.

1) гражданство Республики Казахстан или статус оралмана;
2) подтверждение платежеспособности в порядке, предусмотренном внутренними документами ЖССБК;
3) отсутствие на территории Республики Казахстан у заявителя на жилье и постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи (супруги, несовершеннолетних детей), а также других членов семьи, включенных в состав семьи и указанных в заявлении, арендного жилья с выкупом или жилья на праве собственности (общей совместной собственности, доли в долевой собственности, составляющей общую совместную (долевую) собственность других членов семьи, указанных в настоящем подпункте, как единицу жилья), за исключением:
наличия комнат в общежитиях полезной площадью менее 15 квадратных метров на каждого члена семьи;
жилых домов саманного и каркасно-камышитового типа в аварийном состоянии, грозящем обвалом (обрушением), которое подтверждается соответствующей справкой МИО по месту нахождения данного жилища;
4) отсутствие фактов преднамеренного ухудшения жилищных условий заявителем на жилье и постоянно совместно проживающими с ним членами его семьи (супругом (-ой), несовершеннолетними детьми), а также другими членами семьи, включенными в состав семьи и указанными в заявлении, путем обмена жилого помещения или отчуждения жилища, принадлежащего им на праве собственности, в течение последних 5 лет на территории Республики Казахстан.
В случаях наличия нераспределенного жилья в объекте строительства и отсутствия заявителей по данному объекту, соответствующих вышеуказанным требованиям, нераспределенное жилье реализуется вкладчикам ЖССБК, не отвечающим требованиям вышеуказанных подпунктов 3) и 4), в соответствии с внутренними документами ЖССБК.
Для участников, претендующих на приобретение кредитного жилья в городах Астане и Алматы, требуется наличие постоянной регистрации по месту жительства в указанных городах не менее 2 последних лет.
Для очередников, состоящих на учете в МИО, требуется подтверждение постановки на учет нуждающихся в жилище и статуса, нуждающегося в жилье в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
МИО областей, городов Астана и Алматы направляют в ЖССБК актуальный список очередников, состоящих на учете в МИО, всех населенных пунктов соответствующей области с указанием персональных данных и индивидуальных идентификационных номеров (ИИН). За достоверность и своевременную актуализацию списков очередников, состоящих на учете в МИО, ответственность возлагается на МИО.
Процедура отбора и реализации жилья вкладчикам, претендующим на приобретение жилья в объектах МИО, начатых в рамках Программы развития регионов до 2020 года и Госпрограммы "Нұрлы жол", осуществляется ЖССБК в соответствии с настоящим пунктом.
5.4. Создание фонда арендного жилья для социально-уязвимых слоев населения.
На строительство МИО арендного жилья без выкупа и (или) реконструкцию МИО текущего жилищного фонда под арендное жилье без выкупа предусматриваются из республиканского бюджета целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы.
Данное арендное жилье без выкупа предоставляется социально-уязвимым слоям населения из числа очередников, состоящих на учете в МИО, в порядке очередности, определенной в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан.
Ценовые параметры строительства арендного жилья МИО за 1 квадратный метр в чистовой отделке:
до 180 тыс. тенге в городах Астана, Алматы, Атырау, Актау (без стоимости инженерных сетей);
до 140 тыс. тенге в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей).
Окончательная стоимость строительства определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов.
Затраты, превышающие стоимость строительства жилья, будут произведены за счет средств местного бюджета.
Допускаются строительство и (или) реконструкция объектов под арендное жилье без выкупа жилья за счет средств местного бюджета МИО.

Тұрғын үйді реконструкциялау жергілікті бюджет қаражаты есебінен ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы негізінде жобалау-сметалық құжаттамамен айқындалған қаражат көлемінде жүзеге асырылады. Тұрғын үй реконструкцияланған жағдайда 1 шаршы метрдің құны Бағдарлама шеңберінде жаңа тұрғын үй құрылысы құнының 60 %-ынан аспауы тиіс.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы 5 %-дан аспайтын рұқсат етілген ауытқумен 65 шаршы метрден аспауға тиіс. Тұрғын үй салуға жұмсалған шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтелген кезде 2017 жылы тұрғын үй алаңын рұқсат етілген ауытқудан асырып салуға болады.";
"Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген 5.5-кіші бөлімде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке тұрғын үй салу бойынша пилоттық жобаларды іске асыру.
ЖАО бірыңғай сәулеттік стильде жеке тұрғын үй және/немесе оқшауланған аз қабатты тұрғын үйлер құрылысының пилоттық жобасын (бұдан әрі – пилоттық жоба) ұйымдастырады.
Осы жобада тұрғын үй ЖТҚ-ға жер учаскесін алу үшін кезекте тұрған азаматтарға (бұдан әрі – кезекте тұрғандар) өткізіледі.
Қазақстандық өндірушіні қолдау мақсатында үй құрылысы комбинаттарының технологияларын, өзге де және (немесе) жергілікті материалдар пайдаланылатын үлгілік жобаларды қолдануға жол беріледі.
Үлгілік құрылыс жобаларында ҰҚК технологияларын және жергілікті құрылыс материалдарын қолдану құрылыс құнының 1 шаршы метрі үшін 120 мыңнан қымбаттамауын (ИКИ құнын есепке алмағанда) қамтамасыз етуге, құрылыс саласындағы қазақстандық қамту үлесін 90 %-ға дейін ұлғайтуға және өңдеуші өнеркәсіпте құрылыс материалдары өндірісінің өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Пилоттық жоба облыс орталықтарында іске асыралады. ЖАО-ның облыс орталықтарының қала маңы аумағында, даму әлеуеті жоғары шағын және моноқалаларда осы жобаны қолдануды айқындауға құқығы бар.
Пилоттық жобаны қаржыландыру:
1) "Тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы кредиттік тұрғын салу" деген 5.3-кіші бөлімге сәйкес ЖАО-ның бағалы қағаздар шығару арқылы қарыздар тартуы;
2) бірыңғай құрылыс салушының жеке қаражаты, оның ішінде ЕДБ-нің қарыз қаражаты, сондай-ақ "Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру" деген 5.2-кіші бөлімге сәйкес берілетін субсидияланған кредит есебінен жүзеге асырылады.
Бағалы қағаздар шығару жолымен пилоттық жоба қаржыландырылған жағдайда ЖАО Қазақстан Республикасының заңнамасына белгіленген шарттар мен талаптарға сәйкес мемлекеттік сатып алу өткізу арқылы құрылысты ұйымдастырады. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар, жеке кәсіпкерлер арқылы құрылысты іске асыруды ұйымдастыруға жол беріледі.

Реконструкция осуществляется в пределах средств, определяемых проектно-сметной документацией на основании положительного заключения вневедомственной комплексной экспертизы за счет средств местного бюджета. В случае реконструкции жилья, стоимость 1 квадратного метра должна быть не выше 60% стоимости строительства нового жилого дома в рамках Программы.
Общая площадь жилья не должна превышать 65 кв. метров с допустимым отклонением не более 5%. В 2017 году допускается строительство жилья с площадями, превышающими отклонение при возмещении затрат на их строительство за счет средств местного бюджета.";
в подразделе 5.5. "Развитие индивидуального жилищного строительства":
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Реализация пилотных проектов строительства индивидуального жилья.
МИО организует в рамках пилотного проекта (далее-пилотный проект) строительство в едином архитектурном стиле индивидуальных жилых домов и/или блокированных малоэтажных жилых домов.
Жилье в данном проекте реализуется гражданам, состоящим в очереди на получение земельного участка под ИЖС (далее– очередник).
С целью поддержки казахстанского производителя допускается применение технологий домостроительных комбинатов, типовых проектов с использованием иных и/или местных материалов.
Применение технологии ДСК и местных строительных материалов к проектам типовой застройки позволит обеспечить стоимость строительства не дороже 120 тыс. тенге за 1 квадратный метр (без учета стоимости ИКИ), увеличить долю казахстанского содержания в строительной отрасли до 90% и обеспечить рост производства строительных материалов в обрабатывающей промышленности.
Пилотный проект реализуется в областных центрах. МИО вправе определить применение данного проекта в пригородных к областным центрам территориях, в городах областного значения, в малых и моногородах с высоким потенциалом развития.
Финансирование пилотного проекта осуществляется за счет:
1) привлечения МИО займа путем выпуска ценных бумаг согласно подразделу 5.3. "Строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений";
2) собственных средств единого застройщика, в том числе заемные средства БВУ, а также субсидируемый кредит, предоставляемый согласно подразделу 5.2. "Стимулирование строительства жилья частными застройщиками".
В случае финансирования пилотного проекта путем выпуска ценных бумаг МИО организует строительство через проведение государственных закупок в соответствии с условиями и требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан. Допускается организация реализации строительства через социально-предпринимательские корпорации, индивидуальных предпринимателей.

Тұрғын үйдің 1 шаршы метрін салу және өткізу құны (ИКИ құнын есептемегенде) 120 мың теңгеден аспауға тиіс. Өткізілетін тұрғын үйдің жалпы құнына сумен және электрмен жабдықтау желілеріне қосу нүктесінен тұрғын үйге дейін ИКИ жүргізуге арналған шығындар қосылады.
Құрылыстың түпкілікті құны тұрғын үйлердің ЖСҚ кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы негізінде анықталады. Тұрғын үй құрылысы құнынан асатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен төленеді.
Пилоттық жобаға қатысатын кезекте тұрғандар дайын тұрғын үйді өз қаражаты есебінен немесе ҚТҚЖБ қарызы арқылы сатып алады.
Кредит беру үшін "Ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру" деген 5.1-кіші бөлім шеңберінде көзделген 5 (бес) жылдан аспайтын мерзімге субсидиялау тетігінің есебінен төмендетілген сыйақы мөлшерлемелері бойынша алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары көзделген. 5 (бес) жыл өткеннен кейін, сондай-ақ тұрғын үй қарыздарына ауысқан кезде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тоқтатылады.
Кредит беру мақсатында ҚТҚЖБ қарыз қаражатын тартуға, сондай-ақ кредит беру процесінде өз қаражатын қарыз қаражатымен ауыстыруға құқылы. Қарыз қаражатын тарту және Бағдарламаның осы бағыты бойынша қарыз алушыларға кредит беру шарттары ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
2. Пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тетігі.
1) ЖАО бекітілген бас жоспарға және егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес пилоттық жобаны іске асыруға алаңдар бөледі және алаңдарды ИКИ-мен қамтамасыз етеді (олар жоқ болған жағдайда);
2) ЖАО кезекте тұрғандарға пилоттық жобаны іске асыру туралы хабарландыру береді, үйдің мәлімделген параметрлеріне сәйкес алдын ала тізім қалыптастырады және кезекте тұрғандарға ҚТҚЖБ-да төлем қабілетін бағалаудан өту үшін жолдама береді немесе кезекте тұрғандардан тұрғын үйді сатып алуға жеке қаражатының бар екенін растайтын құжаттарды алады;
3) ҚТҚЖБ кезекте тұрғандардың төлем қабілетіне бағалау жүргізеді және кезекте тұрғандар туралы тиісті ақпаратты ЖАО-ға ұсынады (ЖАО тұрғын үйді сатып алуды растаған кезекте тұрғандардың түпкілікті тізімін қалыптастырады);
4) ЖАО құрылымдық бөлімшелерге, бірыңғай құрылыс салушыға не кезекте тұрғандарға үйлер салуды ұйымдастыру үшін уақытша жер учаскелерін бөледі;
5) ЖАО, бірыңғай құрылыс салушы, ҚТҚЖБ және кезекте тұрған адам үйлерді салу, өткізу шарттары, ИКИ (оны жайластырған жағдайда) және жер учаскелерін беру туралы өзара іс-қимыл туралы келісім жасайды;
6) үй пайдалануға берілгеннен кейін ЖАО (бірыңғай құрылыс салушы) кезекте тұрған адамға жер учаскесін ұзақ мерзімді уақытша өтеусіз пайдалануға құқық береді.
Үйді сатып алу үшін кезекте тұрғандарға ҚТҚЖБ талаптарына сәйкес келетін қарызды ҚТҚЖБ-де ресімдеу үшін ЖАО (бірыңғай құрылыс салушы) кезекте тұрған адамдар үшін уәкілетті органда тіркелген жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарын, үйді сатып алу-сату шарттарын немесе пайдалануға беру актісін ҚТҚЖБ-ға беруді қамтамасыз етеді;

Стоимость строительства и реализации 1 квадратного метра жилого дома не должна превышать 120 тыс. тенге (без учета стоимости ИКИ). В общую стоимость реализуемого дома включаются затраты по подключению ИКИ от точки подключения на сети водо- и электроснабжения до жилого дома.
Окончательная стоимость строительства определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов. Затраты, превышающие стоимость строительства жилья, будут произведены за счет средств местного бюджета.
Очередники, участвующие в пилотном проекте, выкупают готовый жилой дом за счет собственных средств или через займы ЖССБК.
Для кредитования предусмотрены предварительные и промежуточные жилищные займы по сниженным ставкам вознаграждения за счет механизма субсидирования, предусмотренного в рамках подраздела 5.1. "Повышение доступности ипотечного кредитования", на срок не более 5 (пяти) лет. По истечении 5 (пяти) лет, а также при переходе на жилищный заем, субсидирование ставки вознаграждения прекращается.
Для целей кредитования ЖССБК вправе привлекать заемные средства, а также замещать собственные средства заемными средствами в процессе кредитования. Условия привлечения заемных средств и кредитования заемщиков по данному направлению Программы определяются внутренними документами ЖССБК.
2. Механизм взаимодействия при реализации пилотного проекта.
1) МИО отводит площадки под реализацию пилотного проекта в соответствии с утвержденным генеральным планом, проектом детальной планировки и обеспечивает площадки ИКИ (в случае их отсутствия);
2) МИО объявляет о реализации пилотного проекта очередникам, формирует предварительные списки в соответствии с заявляемыми параметрами дома и выдает очереднику направление для прохождения оценки платежеспособности в ЖССБК или получает от очередника документальное подтверждение о наличии собственных средств для выкупа дома;
3) ЖССБК проводит процедуру оценки платежеспособности очередников и представляет соответствующую информацию об очередниках в МИО. (МИО формирует окончательный список очередников, подтверждающих выкуп дома);
4) МИО отводит земельные участки во временное землепользование для организации строительства домов структурным подразделениям, единому застройщику либо очереднику;
5) МИО, единый застройщик, ЖССБК и очередник заключают соглашения о взаимодействие по строительству, об условиях реализации домов, ИКИ (в случае их обустройства) и передачи земельных участков;
6) после ввода дома в эксплуатацию МИО (единый застройщик) предоставляют очереднику право долгосрочного временного возмездного землепользования на земельный участок.
Для оформления ЖССБК займа очереднику для выкупа дома, соответствующего требованиям ЖССБК, МИО (единый застройщик) обеспечивают передачу в ЖССБК зарегистрированных за очередником в уполномоченном органе правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, договор купли-продажи или акт ввода в эксплуатацию дома.

7) кезекте тұрғандарға жер учаскелерін жеке меншікке берілуі ол құрылыс құнын толық төлеген кезде жүзеге асырылады.";
"Бұрын қабылданған мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар шеңберінде тұрғын үй құрылысының бағыттарын іске асыру" деген 5.6-кіші бөлімде:
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Құжаттар ЖАО Бағдарламаның белгілі бір бағыты бойынша пәтерлер санын, типтерін және өткізу тәсілдерін (сату, сатып алу мүмкіндігімен жалға алу, сатып алу мүмкіндігінсіз жалға алу) көрсете отырып, тұрғын үйді өткізу туралы хабарландыруларды жариялаған кезде тапсырылады. Аудан орталықтарында, қалаларда, республикалық, облыстық маңызы бар қалаларда, астанада үміткерлерден өтініштер мен құжаттар қағаз жеткізгіште не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы қабылданады. Ауылдық елді мекендерде, кенттерде ауылдық округтердің (ауылдардың, кенттердің) әкімдері қағаз жеткізгіште қабылдайды.";
"ҚИК" ИҰ" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйі" деген 5.6.2-тармақта:
бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалға берілетін тұрғын үйді бөлу тәртібі:
ЖАО-ның тұрғын үй комиссиясының шешімімен Бағдарламаның талаптарына сәйкес келетін Бағдарламаға қатысушылардың түпкілікті пулын бекітуі (пулға қатысушылардың саны пәтерлердің санына мөлшерлес болуы тиіс);
түпкілікті пул бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушыларға қабылданған шешімдер туралы ЖАО-ның хабарлауы және бекітілген тізімдерді "ҚИК" ИҰ" АҚ-ға жіберуі;
"ҚИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілетін жүргізу;
Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілетін бағалау нәтижесін ескере отырып, пәтерлердің нөмірлері мен қабаттарда орналасуы бойынша егжей-тегжейлі ақпаратты "ҚИК" ИҰ" АҚ-дан алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ЖАО-ның тұрғын үйді бөлуі.
Бағдарламаға қатысушыларға тұрғын үйді өткізу, іріктеу және бөлу шарттары "ҚИК" ИҰ" АҚ мен ЖАО-ның арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен айқындалады.
ЖАО кезекте тұрғандар арасында тұрғын үйді бөлмеген жағдайда "ҚИК" ИҰ" АҚ ішкі құжаттарына сәйкес оны теңгерімге қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай өткеннен кейін осы тұрғын үйді басқа адамдарға бөлуге құқылы.
Сатып алу мүмкіндігімен жалға алу мыналарды көздейді:
жалға алу мерзімі 20 жылға дейін;
жалға берілетін тұрғын үйді мерзімінен бұрын сатып алу мүмкіндігі туралы талап;
жалға алушының жалдау төлемақыларын және мүлікті күтіп-ұстау шығыстарын, оның ішінде мүлік салығын, жер салығын, коммуналдық және өзге де пайдалану шығыстарын төлеуі;
жалға алушы жалдау шарты бойынша міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған жағдайда тұрғын үйді жеке меншікке беру туралы талап;
жалдау төлемақылары енгізілмеген, сондай-ақ жалдау шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда, жалға алушыны және оның отбасы мүшелерін жалға берілген тұрғын үйден шығару тәртібі;
жалға берілетін тұрғын үйді жалға алушының жөндеуі туралы талап.

7) передача земельного участка в собственность очередника допускается при полной оплате им стоимости строительства.";
в подразделе 5.6. "Реализация направлений жилищного строительства в рамках ранее принятых государственных и правительственных программ":
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Документы подаются при публикации МИО объявлений о реализации жилья по определенному направлению Программы с указанием количества, типов квартир и способов реализации (продажа, аренда с выкупом, аренда без выкупа). В районных центрах, городах, городах республиканского, областного значения, столице заявления и документы от претендентов принимаются на бумажном носителе либо веб-портале "электронного правительства". В сельских населенных пунктах, поселках – на бумажном носителе акимами сельских округов (сел, поселков).";
в пункте 5.6.2. "Арендное жилье с выкупом АО "ИО "КИК":
части пятую, шестую, седьмую и восьмую изложить в следующей редакции:
"Порядок распределения арендного жилья:
утверждение решением жилищной комиссии МИО окончательного пула участников, соответствующих требованиям Программы (количество участников пула должно быть соразмерным количеству квартир);
уведомление МИО участников Программы в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения окончательного пула о принятом решении и направление утвержденных списков в АО "ИО "КИК";
проведение платежеспособности участников Программы в соответствии с внутренними документами АО "ИО "КИК";
распределение МИО жилья в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения от АО "ИО "КИК" детальной информации по номерам и расположению квартир на этажах с учетом результатов оценки платежеспособности участников Программы.
Условия реализации, отбора и распределения жилья участникам Программы определяются соглашением о сотрудничестве между АО "ИО "КИК" и МИО.
В случае нераспределения МИО жилья среди очередников МИО, АО "ИО "КИК" вправе распределить данное жилье иным лицам по истечении 6 (шести) месяцев с даты принятия его на баланс в соответствии с внутренними документами АО "ИО "КИК".
Аренда с выкупом предусматривает:
срок аренды до 20 лет;
условие о возможном досрочном выкупе арендного жилья;
оплату арендатором арендных платежей и расходов за содержание имущества, в том числе налога на имущество, земельного налога, коммунальных и прочих эксплуатационных расходов;
условие о передаче жилья в собственность при условии полного и надлежащего выполнения арендатором обязательств по договору аренды;
порядок выселения арендатора и членов его семьи из арендного жилья в случаях невнесения арендных платежей, а также неисполнения обязательств по договору аренды;
условие о ремонте арендатором арендного жилья.

Бұрын қабылданған бағдарламалар шеңберінде басталған және өткізіліп жатқан, алаңдары белгіленген шектердің 25 %-дан артық емес рұқсат етілген ауытқудан асатын жобаларды қоспағанда, жалға берілген тұрғын үйдің жалпы алаңы 5 %-дан аспайтын рұқсат етілген ауытқумен 80 шаршы метрден аспауға тиіс.
"ҚИК" ИҰ" АҚ сатып алу мүмкіндігі бар жалға берілетін тұрғын үйді "ҚИК" ИҰ" АҚ-мен тиісті келісімдер/меморандумдар жасаған мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жұмыскерлеріне, оның ішінде түскен жалдау төлемдерін қайта инвестициялау есебінен өткізуді жалғастыруға құқылы. Жобаларды іріктеу тәртібі, тұрғын үйді өткізу шарттары "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттарында айқындалады.";
"Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның жалға берілетін және кредиттік тұрғын үйі" деген 5.6.3-тармақта:
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"2017 – 2018 жылдары "Бәйтерек девелопмент" АҚ "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде басталған жалға берілетін және кредиттік тұрғын үй объектілерінің құрылысын және көрсетілген "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасының шарттары мен талаптарына сәйкес оларды толық өткізуге дейін жасалған келісімдер бойынша өткізуді аяқтайды.
Бағдарламаға қатысушыларға тұрғын үйді өткізу және объектілерді келісу шарттары, тәртібі "Бәйтерек девелопмент" АҚ мен ҚТҚЖБ арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен және "Бәйтерек девелопмент" АҚ мен ҚТҚЖБ ішкі құжаттарымен айқындалады.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ-дан өткізілетін үйге ресімделген құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары бойынша ақпаратты алған күннен бастап 6 (алты) ай ішінде ҚТҚЖБ салымшыларға кредиттік тұрғын үйді іріктеу және бөлу рәсімдерін жүргізеді.
ҚТҚЖБ-мен келісілмеген тұрғын үй және салымшылар арасында ҚТҚЖБ бөлмеген тұрғын үй белгіленген мерзімде ЖАО-да кезекте тұрғандарға сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін болады.
Бағдарламаға қатысушыларға тұрғын үйді өткізу, іріктеу және бөлу шарттары "Бәйтерек девелопмент" АҚ мен ЖАО арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен, сондай-ақ "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ ЖАО-ға өткізілетін жалға берілетін тұрғын үй туралы егжей-тегжейлі ақпаратты жіберген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде ЖАО өтінім берушілерді іріктеуді және жалға берілетін тұрғын үйді ЖАО-да кезекте тұрғандардың арасында бөлуді жүзеге асырады.
ЖАО белгіленген мерзімде ЖАО-да кезекте тұрғандардың арасында тұрғын үйді бөлмеген жағдайда "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес "Бәйтерек девелопмент" АҚ кредиттік тұрғын үйді өткізу құны бойынша басқа адамдарға өткізеді.
Жалға берілетін тұрғын үйді бөлу тәртібі:
ЖАО тұрғын үй комиссиясының шешімімен Бағдарламаның талаптарына сәйкес келетін Бағдарламаға қатысушылардың түпкілікті пулын бекіту;
түпкілікті пул бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушыларға қабылданған шешімдер туралы ЖАО-ның хабарлауы және бекітілген тізімдерді "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ға жіберуі;
"Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілетін бағалау рәсімдерінен өтуін қамтамасыз ету;
Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілетін бағалау нәтижесін ескере отырып, пәтерлердің нөмірлері мен қабаттарда орналасуы бойынша егжей-тегжейлі ақпаратты "Бәйтерек девелопмент" АҚ-дан алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ЖАО-ның тұрғын үйді бөлуі.
Сатып алу мүмкіндігімен жалға алу мыналарды көздейді:
жалға алу мерзімі 20 жылға дейін;
жалға берілетін тұрғын үйді мерзімінен бұрын сатып алу мүмкіндігі туралы талап;
жалға алушының жалдау төлемақыларын және мүлікті күтіп-ұстау шығыстарын, оның ішінде мүлік салығын, жер салығын, коммуналдық және өзге де пайдалану шығыстарын төлеуі;
жалға алушы жалдау шарты бойынша міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған жағдайда тұрғын үйді жеке меншікке беру туралы талап;
жалдау төлемақылары енгізілмеген, сондай-ақ жалдау шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда, жалға алушыны және оның отбасы мүшелерін жалға берілген тұрғын үйден шығару тәртібі;
жалға берілетін тұрғын үйді жалға алушының жөндеуі туралы талап.";
төртінші және бесінші бөліктер алып тасталсын;

Общая площадь арендного жилья не должна превышать 80 кв.метров с допустимым отклонением не более 5%, за исключением проектов начатых и реализуемых в рамках ранее принятых программ с площадями, превышающими допустимое отклонение не более 25% от установленных пределов.
АО "ИО "КИК" вправе продолжить реализацию арендного жилья с выкупом для работников негосударственных юридических лиц, с которыми АО "ИО "КИК" заключены соответствующие соглашения/меморандумы, в том числе за счет реинвестирования поступающих арендных платежей. Порядок отбора проектов, условия реализации жилья определяются внутренними документами АО "ИО "КИК".";
в пункте 5.6.3. "Арендное и кредитное жилье АО "Байтерек девелопмент.":
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"В 2017-2018 годах АО "Байтерек девелопмент" завершает строительство объектов арендного и кредитного жилья, начатых в рамках Госпрограммы "Нұрлы жол", и их реализацию по заключенным соглашениям в соответствии с условиями и требованиями указанной Госпрограммы "Нұрлы жол" до их полной реализации.
Условия, порядок реализации жилья участникам Программы и согласования объектов определяются соглашением о сотрудничестве между АО "Байтерек девелопмент" и ЖССБК и внутренними документами ЖССБК и АО "Байтерек девелопмент".
ЖССБК проводит процедуры отбора и распределения кредитного жилья вкладчикам в течение 6 (шести) месяцев с даты получении от АО "Байтерек девелопмент" информации по оформленным правоустанавливающим и идентификационным документам на реализуемое жилье.
Жилье, не согласованное ЖССБК, и жилье, не распределенное ЖССБК среди вкладчиков в установленные сроки, реализуется очередникам МИО в аренду с выкупом.
Условия реализации, отбора и распределения жилья участникам Программы определяются соглашением о сотрудничестве между АО "Байтерек девелопмент" и МИО, а также внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
МИО осуществляет отбор заявителей и распределение арендного жилья среди очередников МИО в течение 6 (шести) месяцев с даты направления АО "Байтерек девелопмент" детальной информации в МИО о реализуемом арендном жилье.
В случае нераспределения МИО жилья среди очередников МИО в установленные сроки, АО "Байтерек девелопмент" реализует жилье иным лицам по стоимости реализации кредитного жилья в соответствии с внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
Порядок распределения арендного жилья:
утверждение решением жилищной комиссии МИО окончательного пула участников Программы, соответствующих требованиям Программы;
уведомление МИО участников Программы в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения окончательного пула о принятом решении и направление утвержденных списков в АО "Байтерек девелопмент";
обеспечение прохождения процедуры оценки платежеспособности участниками Программы в соответствии с внутренними документами АО "Байтерек девелопмент";
распределение МИО жилья в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения от АО "Байтерек девелопмент" детальной информации по номерам и расположению квартир на этажах с учетом результатов оценки платежеспособности участников Программы.
Аренда с выкупом предусматривает:
срок аренды до 20 лет;
условие о возможном досрочном выкупе арендного жилья;
оплату арендатором арендных платежей и расходов за содержание имущества, в том числе возмещение налога на имущество, земельного налога, оплату коммунальных и прочих эксплуатационных расходов;
условие о передаче жилья в собственность при условии полного и надлежащего выполнения арендатором обязательств по договору аренды;
порядок выселения арендатора и членов его семьи из арендного жилья в случаях невнесения арендных платежей, а также неисполнения обязательств по договору аренды;
условие о ремонте арендатором арендного жилья.";
части четвертую и пятую исключить;

"Жылжымайтын мүлік қорының коммерциялық және сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйі" деген 5.6.4-тармақта:
1) тармақшада:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Коммерциялық тұрғын үйдің құрылыс салушысы жобаны қаржыландыру басталған кезден бастап 24 айдан аспайтын мерзімде құрылыс объектісіндегі жылжымайтын мүліктің бүкіл пулынан тұрғын үйді қаржыландыру басталған кезге белгіленген құрылыс құнына 20 %-дан аспайтын үстеме баға бойынша эскроу-шотты пайдаланып өткізуге құқылы.";
2) тармақшада:
он сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлік қоры салынып жатқан және дайын (пайдалануға берілген) жылжымайтын мүлік объектілерінде осы тармақшада көрсетілген талаптарға сәйкес келетін тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатып алуды жүзеге асыруға құқылы.";
елу тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын үй-жайларды сатып алу мүмкіндігімен жалға беруі 15 жылға дейін жүзеге асырылады, бұл ретте сатып алу мүмкіндігімен жалға алудың ең ұзақ мерзімі Жылжымайтын мүлік қорының қаржыландыру шарттарына байланысты қысқартылуы мүмкін. Жалға алушы сатып алу мүмкіндігімен тұрғын үйді жалдау шарты бойынша өзінің міндеттемелерін толық орындағаннан кейін Жылжымайтын мүлік қоры тұрғын үй-жайды жалға алушының меншігіне беретін болады.";
"Астана қаласында авариялық тұрғын үйді бұзудың пилоттық жобасын іске асыру" деген 5.6.7-тармақта:
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Пилоттық жоба шеңберінде жобаны қайта инвестициялау мақсатында нарықта өткізу үшін кеңсе үй-жайлары мен паркингтері бар шағын габаритті тұрғын үйлер мен жайлылығы I-IV сыныпты тұрғын үйлерді салу көзделіп отыр.";
он екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жобаны іске асыру:
2017 жылдың соңына қарай алаңы 150 мың шаршы метр болатын 228 авариялық үйді бұзу, тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың 3 519 меншік иесін көшіру бойынша іс-шараларды орындауды;
тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды нарық бағалары бойынша сатудан және жобаны іске асыру барысында ілеспе көрсетілетін қызметтер ұсынудан түскен қаражатты қайта инвестициялау есебінен авариялық үй құрылыстарының меншік иелерін көшіру үшін тұрғын үй салу бойынша жергілікті бюджетке түсетін жүктемені төмендетеді;
2018 жылдан бастап салынған тұрғын үй көлемінің 10 %-ын авариялық үй құрылыстарының меншік иелерін көшіру үшін Астана қаласының коммуналдық меншігіне беруді және қалған 90 % көлемін жобаны қайта инвестициялау мақсатында еркін нарықта сатуды;
мемлекеттік инвестициялардың бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді.";

в пункте 5.6.4. "Коммерческое и арендное жилье с выкупом Фонда недвижимости.":
в подпункте 1):
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Застройщик коммерческого жилья в срок не более 24 месяцев с начала финансирования проекта вправе реализовывать жилье из всего пула недвижимости в объекте строительства по цене не более чем с 20% надбавкой к стоимости строительства, установленной на момент начала финансирования, с использованием эскроу-счета.";
в подпункте 2):
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"Фонд недвижимости имеет право осуществлять выкуп жилых и нежилых помещений, соответствующих требованиям, указанным в настоящем подпункте, в строящихся и готовых (введенных в эксплуатацию) объектах недвижимости.";
абзац пятьдесят девятый изложить в следующей редакции:
"Реализация жилых помещений Фондом недвижимости в аренду с выкупом осуществляется до 15 лет, при этом максимальный срок аренды с выкупом может быть сокращен в зависимости от условий финансирования Фонда недвижимости. После полного исполнения арендатором своих обязательств по договору аренды жилья с выкупом жилое помещение будет передано Фондом недвижимости в собственность арендатора.";
в пункте 5.6.7. "Реализация пилотного проекта сноса аварийного жилья в городе Астане.":
часть шестую изложить в следующей редакции:
"В рамках пилотного проекта предусмотрено строительство малогабаритного жилья и жилья I-IV классов комфортности с офисными помещениями и паркингами для реализации на рынке в целях реинвестирования проекта.";
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:
"Реализация проекта обеспечивает:
выполнение к концу 2017 года мероприятий по сносу 228 аварийных домов площадью 150 тыс. кв. метров и переселение владельцев 3 519 жилых и нежилых помещений;
снижение нагрузки на местный бюджет по строительству жилья для переселения собственников аварийных домостроений за счет реинвестируемых средств от продажи жилых и нежилых помещений по рыночным ценам и предоставления сопутствующих услуг в ходе реализации проекта;
передачу в коммунальную собственность города Астаны, начиная с 2018 года, 10 % от объема построенного жилья - для переселения собственников аварийных домостроений и реализации на свободном рынке в целях реинвестирования проекта - 90 % оставшегося объема;
возвратность вложенных государственных инвестиций.";

мынадай мазмұндағы 5.7-кіші бөліммен толықтырылсын:
"5.7. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыруы
5.7.1 Әскери қызметшілер және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін ҚТҚЖБ тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыру.
Жеке құрылыс салушылардың қатысуымен әскери қызметшілерді және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етуге болады.
ҚТҚЖБ-ның әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беруі үшін бұрын берілген бюджеттік кредиттерге, оның iшiнде олардың мерзімін ұзарту арқылы қайта құрылымдау жүргізуі қажет.
Әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне тұрғын үй жобаларын іріктеудің және тұрғын үйді өткізудің талаптары мен тәртібі ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен және (немесе) ҚТҚЖБ мен Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі және/немесе өзге уәкілетті мемлекеттік органдар арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен/меморандуммен айқындалады.
ҚТҚЖБ құрылысты қаржыландырудың және тұрғын үйді өткізудің өзге де тетіктерін әзірлеуі және енгізуі мүмкін.

дополнить подразделом 5.7. следующего содержания:
"5.7. Реализация проектов жилищного строительства субъектами квазигосударственного сектора.
5.7.1. Реализация проектов жилищного строительства ЖССБК для военнослужащих и сотрудников специальных государственных органов.
С участием частных застройщиков возможно обеспечение жильем военнослужащих и сотрудников специальных государственных органов.
Для выдачи ЖССБК военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов предварительных и промежуточных жилищных займов необходимо провести реструктуризацию ранее выданных бюджетных кредитов, в том числе путем их пролонгации.
Порядок и условия отбора проектов и реализации жилья военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов определяются внутренними документами ЖССБК и (или) соглашением/меморандумом между ЖССБК и Министерством обороны Республики Казахстан и/или иными уполномоченными государственными органами.
ЖССБК могут быть проработаны и внедрены иные механизмы финансирования строительства и реализации жилья.

5.7.2. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кепілдігі бойынша халықаралық қаржы институттарының қаражатын тарту есебінен тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыру.
Бюджеттен тыс қаржыландыруды кеңейту мақсатында "Бәйтерек" девелопмент" АҚ жаңа технологияларды қолдана отырып, энергиялық тиімді тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кепілдігімен халықаралық қаржы институттарының қаражатын тартатын болады.
Тұрғын үйдің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін салу мен өткізудің бағалық параметрлері жобаның рентабельділігі және қаражаттың қайтарымдылығы негізінде айқындалатын болады.
Сондай-ақ "Бәйтерек" девелопмент" АҚ тиісті келісімдер/меморандумдар жасалған мемлекеттік ұйымдар және мемлекеттік емес заңды тұлғалар үшін, сондай-ақ ҚТҚЖБ салымшылары үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарымен тұрғын үй құрылысын қаржыландыруды жеке инвестицияларды тарту және/немесе халықаралық қаржы институттарының тартылған қаражаты есебінен жүзеге асыруға құқылы.
Бұл ретте, "Бәйтерек девелопмент" АҚ өзінің жеке қаражаттары есебінен тұрғын үй құрылысының шартты қаржыландырылуын жүзеге асыруға құқылы.
Тұрғын үй құрылысының жобаларын іріктеу және қарау тәртібі және тұрғын үйді ҚТҚЖБ, ЖАО және өзге де тұлғалар арқылы өткізу "Бәйтерек" девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
ҚТҚЖБ-ның салымшыларына тұрғын үйді өткізу тәртібі ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен және ынтымақтастық туралы келісімімен айқындалады.";
"Қажетті ресурстар" деген 6-бөлімде:
"Бағдарламаны қаржыландыру көлемі мынаны құрайды:" деген кестеде:
мына:
"
Бюджеттен тыс қаражат**, оның ішінде:
0

5.7.2. Реализация проектов жилищного строительства за счет привлечения средств международных финансовых институтов под гарантии субъектов квазигосударственного сектора.
В целях расширения внебюджетного финансирования АО "Байтерек девелопмент" будет привлекать средства международных финансовых институтов под гарантии субъектов квазигосударственного сектора для финансирования строительства энергоэффективного жилья с применением новых технологий.
Ценовые параметры строительства и реализации жилья за 1 квадратный метр в чистовой отделке определяются исходя из рентабельности и возвратности средств.
Также АО "Байтерек девелопмент" вправе осуществлять за счет привлеченных частных инвестиций и/или средств международных финансовых институтов финансирование строительства жилья, в том числе на принципах государственно-частного партнерства для государственных организаций и негосударственных юридических лиц, с которыми заключены соответствующие соглашения/меморандумы, а также для вкладчиков ЖССБК.
При этом, за счет собственных средств АО "Байтерек девелопмент" вправе осуществлять обусловленное финансирование строительства жилья.
Порядок отбора и рассмотрения проектов жилищного строительства и реализации жилья через ЖССБК, МИО и иным лицам определяется внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
Порядок реализации жилья для вкладчиков ЖССБК определяется внутренними документами ЖССБК и соглашениями о сотрудничестве.";
в разделе 6. "Необходимые ресурсы":
в таблице "Объемы финансирования Программы составляют:":
строки:
"
Внебюджетные средства*, в том числе:
0

15,0**
137,0**
**
**
**
**
2-көрсеткіш. Құрылыс салушының субсидиялана-тын кредиттерінің есебінен тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
50,0**
550,0**
**
**
**
Іс-шаралар
4
Құрылыс салушылардың кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлеме-сінің бір бөлігін субсидиялау
млрд. теңге
шарт
жыл сайын, 2017 –2019 жыл-дар
ИДМ, Қаржымині, ЕДБ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "Даму" КДҚ" АҚ, ҰКП, облыстар-дың, Астана және Алматы қалалары-ның ЖАО
10,7*
10,7*
10,7*
*
*
32,1
РБ* қара-жаты
228
5
Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлеме-лерін субсидиялау тәртібін әзірлеу
ҰЭМ бұй-рығы
2017 жылғы ақпан
ҰЭМ, ҰБ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
-
-
-
-
-
-
6
Субсидиялау шеңберінде көрсетілетін оператор қызметтеріне ақы төлеу
млрд. теңге
шарт
жыл сайын, 2017 – 2021 жылдар
ИДМ, "Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша)
0,3*
0,3*
0,3*
*
*
0,9*
РБ* қара-жаты
228
3-міндет. Тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы кредиттік тұрғын үй салу
Көрсеткіш**:
Кредиттік тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
ИДМ, облыстар-дың, Астана және Алматы қалалары-ның ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
986,3*
992,2*
956,3*
1008,8*
1102,5*
5046,0*
Іс-шаралар
7
ЖАО-ның облигациялық қарыздар бойынша тартылған қаражат және қаражатты қайта пайдалану есебінен тұрғын үйді іске қосуын қамтамасыз ету **
млрд.
теңге
пайдалануға беру актісі
жыл сайын,

15,0**
137,0**
**
**
**
**
Показатель 2. Объем ввода жилья за счет субсидируемых кредитов застройщиков
тыс. кв. метров
50,0**
550,0**
**
**
**
Мероприятия
4
Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам застройщиков
млрд. тенге
договор
ежегодно, 2017-2019 годы
МИР, МФ, БВУ, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФРП "Даму", НПП, МИО областей, городов Астаны
10,7*
10,7*
10,7*
*
*
32,1
средства РБ*
228
5
Разработка порядка субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства
приказ МНЭ
февраль 2017 года
МНЭ, НБ (по согласованию), НПП (по согласованию)
-
-
-
-
-
-
6
Оплата услуг оператору, оказываемых в рамках субсидирования
млрд. тенге
договор
ежегодно, 2017-2021 годы
МИР, АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
0,3*
0,3*
0,3*
*
*
0,9*
средства РБ*
228
Задача 3. Строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений
Показатель**:
Объем ввода кредитного жилья
тыс. кв. метров
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
986,3*
992,2*
956,3*
1008,8*
1102,5*
5046,0*
Мероприятия
7
Обеспечение ввода жилья МИО за счет привлекаемых средств по облигационным займам и повторного использования средств**
млрд. тенге
акт ввода в эксплуатацию

2017 – 2018 жыл-дар
ИДМ
0,1
РБ* қара-жаты
6-міндет. Халықты жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйлермен қамтамасыз ету
1-көрсеткіш**
Жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйлерді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Жылжы-майтын мүлік
қоры" (келісім бойынша)
292,8
613,8
125,5
1032,1
Іс-шаралар
21
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін жобалауға және (немесе) салуға, реконструк-циялауға нысаналы даму трансферт-терін бөлуді қамтамасыз ету
млрд. теңге
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, келісімдер
жыл сайын,

2017 – 2018 годы
МИР
0,1
средства РБ*
Задача 6. Обеспечение населения арендным и коммерческим жильем
Показатель 1**
Объем ввода арендного и коммерческого жилья
тыс. кв. метров
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), Фонд недвижимости (по согласованию)
292,8
613,8
125,5
1032,1
Мероприятия
21
Обеспечение распределения целевых трансфертов на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда
млрд. тенге
постановление Правительства Республики Казахстан, соглашения

206
Ескертпе:
* қаражат көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетті бекіткен кезде айқындалатын болады;
** көрсеткіштердің орындалуы тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлеміне байланысты айқындалады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ИДМ
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
"Бәйтерек"ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"ҚИК" ИҰ" АҚ
"Қазақстандық ипотекалық компания" ипотекалық ұйымы" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
Жылжымайтын мүлік қоры
"Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" акционерлік қоғамы
ҚТҚЖБ
"Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы
РБ
республикалық бюджет
ҰҚ
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ЖТҚ
жеке тұрғын үй құрылысы

206
Примечание:
* объем средств будет определен при утверждении республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
** выполнение показателей определяется от объемов финансирования на соответствующие финансовые годы.
Расшифровка аббревиатур:
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МИР
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "ИО "КИК"
акционерное общество "Ипотечная организация "Казахстанская ипотечная компания"
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
Фонд недвижимости
акционерное общество "Фонд недвижимости "Самрук-Казына"
ЖССБК
акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана"
РБ
республиканский бюджет
НФ
Национальный фонд Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
ИЖС
индивидуальное жилищное строительство