2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 2 қарашадағы № 706 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы хаттамаға қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 2 қарашадағы
№ 706 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) қатысушы мемлекеттердің үкіметтері
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын Тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесіне (бұдан әрі – Ереже) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1. Ереженің 9-бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бөлім. Еркін сауда режимін ұсынбау үшін негіздер
9.1 Әкелуші елдің кеден органы тауарларды шығару кезінде мынадай жағдайларда:
осы Ереженің 5.1-тармағының талаптары орындалмаса;
осы Ереженің 6.1-тармағының үшінші абзацында, сондай-ақ
6.2-тармағының үшінші абзацында көзделген жағдайларда кеден органының талабы бойынша СТ-1 нысанындағы сертификаттың түпнұсқасы берілмесе;
СТ-1 нысанындағы берілген сертификат осы Ереженің 7, 8-бөлімдерінің талаптары бұзыла отырып толтырылса;
тауардың шығарылуы туралы декларацияның мәтіні осы Ереженің ажырамас бөлігі болып табылатын 5-қосымшада жазылған мәтінге сәйкес келмесе;
тауардың шығарылуы туралы берілген құжатта мәліметтердің дұрыстығына әсер ететін өшірулер және/немесе түзетулер болса;
СТ-1 нысанындағы берілген сертификатта осы Ережеге сәйкес куәландырылмаған түзетулер немесе толықтырулар болса;
СТ-1 нысанындағы сертификатта қойылған мөрлердің бедері және/немесе уәкілетті тұлғалардың қолтаңбалары, және/немесе уәкілетті органның мекенжайы, және/немесе СТ-нысанындағы берілген сертификаттың бланкісі Келісімге қатысушы мемлекет әкелуші елдің кеден органдарына жеткізген ақпаратқа және/немесе үлгілерге сәйкес келмесе;
тауардың шығарылуы туралы құжатта көрсетілген тауарлар туралы мәліметтер кедендік декларациялау кезінде берілгендерге қатысты тауарды біржола бірдейлендіруді жүргізуге мүмкіндік бермесе немесе оларға сәйкес келмесе, еркін сауда режимін ұсынбайды.
9.2 Әкелуші елдің кеден органы тауарларды шығарғаннан кейін мынадай жағдайларда:

О подписании Протокола о внесении изменений и дополнения в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 706.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнения в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года.
2. Подписать Протокол о внесении изменений и дополнения в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2017 года № 706
Проект
Протокол
о внесении изменений и дополнения в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года
Вступил в силу 2 января 2018 года
Бюллетень международных договоров РК 2018 г., № 1, ст. 18
Правительства государств-участников Соглашения о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года (далее – Соглашение), далее именуемые Сторонами,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Правила определения страны происхождения товаров, являющиеся неотъемлемой частью Соглашения, (далее – Правила) следующие изменения и дополнение:
1. Раздел 9 Правил изложить в следующей редакции:
"Раздел 9. Основания для непредоставления режима свободной торговли
9.1. Таможенный орган страны ввоза не предоставляет режим свободной торговли при выпуске товаров в случаях, если:
не выполняются требования пункта 5.1 настоящих Правил;
не представлен по требованию таможенного органа в случаях, предусмотренных абзацем третьим пункта 6.1, а также абзацем третьим пункта 6.2 настоящих Правил, оригинал сертификата формы СТ-1;
представленный сертификат формы СТ-1 заполнен с нарушениями требований разделов 7, 8 настоящих Правил;
текст декларации о происхождении товара не соответствует тексту, изложенному в приложении 5, являющемся неотъемлемой частью настоящих Правил;
в представленном документе о происхождении товара имеются подчистки и/или помарки, влияющие на достоверность сведений;
в представленном сертификате формы СТ-1 имеются не заверенные в соответствии с настоящими Правилами исправления или дополнения;
проставленные в сертификате формы СТ-1 оттиски печатей и/или подписи уполномоченных лиц, и/или адрес уполномоченного органа, и/или бланк представленного сертификата формы СТ-1 не соответствуют информации и/или образцам, доведенным до таможенных органов страны ввоза государством-участником Соглашения;
сведения о товарах, указанные в документе о происхождении товара, не позволяют провести однозначную идентификацию товара относительно представленных при таможенном декларировании или не соответствуют им.
9.2. Таможенный орган страны ввоза не предоставляет режим свободной торговли после выпуска товаров в случаях, если:

осы Ереженің 9.1-тармағында көзделген негіздер болса;
осы Ереженің 9-1-бөлімінде көзделген қайтадан сұрау салу күнінен бастап 3 ай ішінде жауап алынбаса немесе алынған ақпарат сұратылғанға сәйкес келмесе және тауардың шығарылуы туралы құжаттың төлнұсқалығын анықтауға және/немесе тауарлардың шығарылған елін айқындау өлшемшарттарын орындауға мүмкіндік бермесе;
әкелуші елдің кеден органдарында әкетуші елдің уәкілетті немесе тексеруші (верификациялаушы) органынан СТ-1 нысанындағы сертификат берілмегендігі (қолдан жасалғаны) немесе жарамсыз (жалған) құжаттардың және/немесе дұрыс емес мәліметтердің негізінде берілгендігі туралы расталған мәліметтер болса;
әкелуші елдің кеден органдарында әкетуші елдің тексеруші (верификациялаушы) органдарынан тауардың шығарылуы туралы декларацияда мәлімделген тауардың шығарылуы туралы мәліметтердің дұрыс болып табылмауы немесе тауарды өндірушілер осы Ережеде көзделген тауар шығарылған елді айқындау өлшемшарттарын орындамағаны туралы расталған мәліметтер болса;
әкелуші елдің кеден органдары жүзеге асырған зерттеулер нәтижелері бойынша және әкетуші елдің және/немесе тауар шығарылған елдің уәкілетті немесе тексеруші (верификациялаушы) органдарына жіберілген сұрау салулар бойынша алынған ақпараттың негізінде СТ-1 нысанындағы сертификат осы Ережеде белгіленген талаптарды бұза отырып берілгені анықталса, еркін сауда режимін ұсынбайды.
9.3 СТ-1 нысанындағы сертификатты толтыру кезінде жол берілген осындай сертификатта қамтылған мәліметтердің дұрыстығына әсер етпейтін қателердің (жаңсақ жазудың) болуы еркін сауда режимін беруден бас тарту үшін негіз болып табылмауы тиіс.
9.4 Егер әкетуші елдің уәкілетті органы жарамсыз құжаттардың және/немесе дұрыс емес мәліметтердің негізінде СТ-1 нысанындағы сертификаттың заңсыз берілу фактісін анықтаса, онда мұндай уәкілетті орган аталған сертификаттың күшін жоюға және бұл туралы аталған сертификатта көрсетілген әкелуші елдің орталық кеден органын дереу хабардар етуге міндетті.".
2. Ереже мынадай мазмұндағы 9-2-бөліммен толықтырылсын:
"9-2-бөлім. Еркін сауда режимін қалпына келтіру
9-2.1 Келісімге қатысушы мемлекеттің кеден аумағына тауарларды әкелу кезінде ұсынылмаған еркін сауда режимі мынадай шарттар сақталған:
а) осы Ереженің 5.1-тармағында көзделген шарттар орындалған;
б) әкелуші елдің кедендік декларацияны тіркеу күнінен бастап 12 ай өтпеген;
в) 9-1-бөлімнің талаптары орындалған кезде (уәкілетті немесе тексеруші (верификациялаушы) органға сұрау салуды жіберген жағдайда) қолданылады (қалпына келтіріледі).
9-2.2 Еркін сауда режимін қалпына келтіру мақсатында СТ-1 нысанындағы сертификатты берген уәкілетті органның тарапынан сертификатта көрсетілген барлық қажетті мәліметтерді нақтылай отырып, қосымша растау-хат немесе осы Ережеде көзделген тәртіппен әкелуші елдің кеден органдары мойындамаған сертификаттың орнына берілген сертификат берілуі мүмкін.

имеются основания, предусмотренные пунктом 9.1 настоящих Правил;
в течение 3 месяцев с даты повторного запроса, предусмотренного разделом 9-1 настоящих Правил, не получен ответ или полученная информация не соответствует запрашиваемой и не позволяет установить подлинность документа о происхождении товара и/или выполнение критерия определения страны происхождения товаров;
у таможенных органов страны ввоза есть подтвержденные сведения от уполномоченного или проверяющего (верифицирующего) органа страны вывоза о том, что сертификат формы СТ-1 не выдавался (фальсифицирован) или выдан на основании недействительных (подложных) документов и/или недостоверных сведений;
у таможенных органов страны ввоза есть подтвержденные сведения от проверяющего (верифицирующего) органа страны вывоза о том, что заявленные в декларации о происхождении товара сведения о происхождении товара являются недостоверными или производителями товара не выполнены критерии определения страны происхождения товаров, предусмотренные настоящими Правилами;
по результатам исследований, осуществленных таможенными органами страны ввоза, и на основании информации, полученной по запросам, направленным в уполномоченные или проверяющие (верифицирующие) органы страны вывоза и/или страны происхождения товара, таможенными органами страны ввоза выявлено, что сертификат формы СТ-1 выдан в нарушение требований, установленных настоящими Правилами.
9.3. Наличие ошибок (опечаток), допущенных при заполнении сертификата формы СТ-1, не влияющих на достоверность сведений, содержащихся в таком сертификате, не должно являться основанием для отказа в предоставлении режима свободной торговли.
9.4. В случае, если уполномоченным органом страны вывоза установлен факт неправомерной выдачи сертификата формы СТ-1 на основании недействительных документов и/или недостоверных сведений, то такой уполномоченный орган обязан аннулировать данный сертификат и незамедлительно уведомить об этом центральный таможенный орган страны ввоза, указанной в данном сертификате.".
2. Дополнить Правила разделом 9-2 следующего содержания:
"Раздел 9-2. Восстановление режима свободной торговли
9-2.1. Режим свободной торговли, не предоставленный при ввозе товаров на таможенную территорию государства-участника Соглашения, применяется (восстанавливается) при соблюдении следующих условий:
а) выполнены условия, предусмотренные пунктом 5.1 настоящих Правил;
б) не истекло 12 месяцев с даты регистрации таможенной декларации в стране ввоза;
в) выполнены требования раздела 9-1 (в случае направления запроса в уполномоченный или проверяющий (верифицирующий) орган).
9-2.2. В целях восстановления режима свободной торговли дополнительно может быть представлено письмо-подтверждение со стороны уполномоченного органа, выдавшего сертификат формы СТ-1, с уточнением всех необходимых сведений, указанных в сертификате, или сертификат, выданный взамен не признанного таможенными органами страны ввоза, в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.

9-2.3. Еркін сауда режимін қолдану (қалпына келтіру) осы Ережеде белгіленген шарттарды орындау кезінде және тауарды әкелуші елдің кеден заңнамасында айқындалған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
9-2.4. Тауардың шығарылуы туралы құжатты толтыру кезінде жол берілген осындай құжатта қамтылған мәліметтердің дұрыстығына әсер етпейтін қателердің (жаңсақ жазудың) болуы еркін сауда режимін қалпына келтіруден бас тарту үшін негіз болып табылмауға тиіс.
9-2.5. Еркін сауда режимі осы Ереженің 9-2.1-тармағына сәйкес тауардың шығарылуы туралы құжаттың жалғандығының анықталуына байланысты осындай режимді беруден бас тартқан жағдайда қалпына келтірілмейді.".
3. Ереженің 5.3-тармағы алып тасталсын.
2-бап
Осы Хаттама қол қойылған күнінен бастап 60 күннен кейін уақытша қолданылады және оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді оған қол қойған Тараптардың орындағаны туралы депозитарий үшінші хабарламаны алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Мемлекетішілік рәсімдерді кешірек орындаған Тараптар үшін осы Хаттама депозитарий тиісті құжаттарды алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
2017 жылғы "__"____________ ____________қаласында бір төлнұсқа данада орыс тілінде жасалды. Төлнұсқа данасы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Хаттамаға қол қойған әрбір мемлекетке оның расталған көшірмесін жібереді.
Әзербайжан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін
Армения Республикасының
Үкіметі үшін
Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының
Үкіметі үшін
Түрікменстан
Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының
Үкіметі үшін
Украина
Үкіметі үшін
Молдова Республикасының
Үкіметі үшін

9-2.3. Применение (восстановление) режима свободной торговли осуществляется при выполнении условий, установленных настоящими Правилами, и в соответствии с порядком, определяемым таможенным законодательством страны ввоза товара.
9-2.4. Наличие ошибок (опечаток), допущенных при заполнении документа о происхождении товара, не влияющих на достоверность сведений, содержащихся в таком документе, не должно являться основанием для отказа в восстановлении режима свободной торговли.
9-2.5. Режим свободной торговли не может быть восстановлен в соответствии с пунктом 9-2.1 настоящих Правил в случае отказа в предоставлении такого режима в связи с выявлением фальсификации документа о происхождении товара.".
3. Пункт 5.3 Правил исключить.
Статья 2
Настоящий Протокол временно применяется через 60 дней с даты подписания и вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Для Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящий Протокол вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием соответствующих документов.
Совершено в городе_________________ "__"______________ 2017 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Правительство
Азербайджанской Республики
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республики Армения
За Правительство
Республики Таджикистан
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Туркменистана
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Узбекистан
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Украины
За Правительство
Республики Молдова