"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қарашадағы № 800 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы
1-БӨЛІМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-тарау. Негізгі ережелер
1-бап. Осы Заңда реттелетін қатынастар
2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
3-бап. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасы
4-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
5-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды мемлекеттік реттеу қағидаттары
6-бап. Мүдделер теңгерімі қағидаты
7-бап. Әділдік қағидаты
8-бап. Транспаренттілік қағидаты
9-бап. Өндірісті ынталандыру қағидаты
10-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру мақсаттары
2-БӨЛІМ. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ ННДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
2-тарау. Үкіметтің, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар құзыреті
11-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
12-бап. Уәкілетті органның құзыреті
13-бап. Салық саясатын қалыптастыру жөніндегі уәкілетті органның құзыреті
14-бап. Салық саясатын іске асыру жөніндегі уәкілетті органның құзыреті
15-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыреті
3-БӨЛІМ. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ ИНДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫҢ ҚҰРЫЛУЫ, ЖҰМЫС ІСТЕУІ ЖӘНЕ ТАРАТЫЛУЫ
3-тарау. Арнайы экономикалық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы
16-бап. Арнайы экономикалық аймақты құру, арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту тәртібі
17-бап. Арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу шарттары
18-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыруға берілген өтінімді қарау рәсімі
19-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы мәртебесінен айыру рәсімі
20-бап. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыруға үміткер тұлғаларға қойылатын талаптар
21-бап. Тұлғалардың қосалқы қызметті жүзеге асыруға рұқсат алу үшін ұсынатын құжаттары
22-бап. Тұлғаларға қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыруға рұқсат берудің негізі мен рәсімі

О проекте Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2017 года № 800
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах."
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О специальных экономических и индустриальных зонах РАЗДЕЛ 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ  Глава 1. Основные положения
Статья 1. Отношения, регулируемые настоящим Законом
Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах
Статья 4. Сфера действия настоящего Закона
Статья 5. Принципы государственного регулирования специальных экономических и индустриальных зон
Статья 6. Принцип баланса интересов
Статья 7. Принцип справедливости
Статья 8. Принцип транспарентности
Статья 9. Принцип стимулирования производства
Статья 10. Цели создания специальных экономических и индустриальных зон
РАЗДЕЛ 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ И ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН Глава 2. Компетенция Правительства, центральных государственных и местных исполнительных органов
Статья 11. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Статья 12. Компетенция уполномоченного органа
Статья 13. Компетенция уполномоченного органа по государственному планированию
Статья 14. Компетенция уполномоченного органа по реализации налоговой политики
Статья 15. Компетенция местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы
РАЗДЕЛ 3. СОЗДАНИЕ, ФУНКЦИОНИРОВАНИЕ И УПРАЗДНЕНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ И ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН Глава 3. СОЗДАНИЕ, ФУНКЦИОНИРОВАНИЕ И УПРАЗДНЕНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ ЗОН
Статья 16. Порядок создания специальной экономической зоны, изменения границ и (или) площади территории специальной экономической зоны
Статья 17. Условия функционирования специальной экономической зоны
Статья 18. Процедура рассмотрения заявки на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны
Статья 19. Процедура лишения статуса участника специальной экономической зоны
Статья 20. Требования к лицам, претендующим на осуществление вспомогательных видов деятельности на территории специальной экономической зоны
Статья 21. Документы, подаваемые для допуска лиц к осуществлению вспомогательных видов деятельности
Статья 22. Основание и процедура допуска лиц к осуществлению вспомогательного вида деятельности

23-бап. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында коммуналдық қызметтер көрсету
24-бап. Арнайы экономикалық аймақты тарату
25-бап. Арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықтарды қайта беру
4-тарау. Индустриялық аймақтардың құрылуы және жұмыс істеуі
26-бап. Индустриялық аймақтардың түрлері
27-бап. Индустриялық аймақ құру туралы жалпы ережелер
28-бап. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру тәртібі
29-бап. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру тәртібі
30-бап. Жекеше индустриялық аймақты құру тәртібі
31-бап. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсынысты қабылдамау үшін негіздер
32-бап. Индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту тәртібі
33-бап. Индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныстарды қабылдамау үшін негіздер
34-бап. Индустриялық аймақтардың жұмыс істеу жағдайлары
35-бап. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру
4-БӨЛІМ. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫ ЖӘНЕ ИНДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫ БАСҚАРУ
5-тарау. Бірыңғай үйлестіру орталығы
36-бап. Бірыңғай үйлестіру орталығының құқықтық жағдайы
37-бап. Бірыңғай үйлестіру орталығының өкілеттіктері
6-тарау. Арнайы экономикалық аймақтарды басқару
38-бап.Арнайы экономикалық аймақтың басқару органын құру
39-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органының функциялары
40-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын басқару үшін тұлғаларды іріктеу
41-бап. Арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының құқықтары мен міндеттері
42-бап. Қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу
43-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органының қызметін қаржыландыру
44-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органын тарату
7-тарау. Индустриялық аймақтарды басқару
45-Индустриялық аймақтың басқару органын құру
46-бап. Индустриялық аймақтың басқару органының функциялары
47-бап. Индустриялық аймақ қатысушыларының құқықтары мен міндеттері
48-бап. Индустриялық аймақта қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу
49-бап. Индустриялық аймақтың басқару органының қызметін қаржыландыру
50-бап. Индустриялық аймақтың басқару органын тарату
5-БӨЛІМ. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫҢ ЖӘНЕ ННДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ РЕЖИМІ ЖӘНЕ ЖҰМЫС ІСТЕУ ШАРТТАРЫ
8-тарау. Арнайы экономикалық аймақтардың арнайы құқықтық режимі және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеу шарттары
51-бап. Арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі

Статья 23. Предоставление коммунальных услуг на территории специальной экономической зоны
Статья 24. Упразднение специальной экономической зоны
Статья 25. Переуступка прав на участие в специальной экономической зоне
Глава 4. СОЗДАНИЕ И ФУНКЦИОНИРОВАНИЕ ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН
Статья 26. Виды индустриальных зон
Статья 27. Общие положения о создании индустриальной зоны
Статья 28. Порядок создания индустриальной зоны республиканского значения
Статья 29. Порядок создания индустриальной зоны регионального значения
Статья 30. Порядок создания частной индустриальной зоны
Статья 31. Основания для отклонения предложения о создании индустриальных зон республиканского значения
Статья 32. Порядок изменения границ и (или) площади территории индустриальных зон
Статья 33. Основания для отклонения предложений об изменении границ и (или) площади территории индустриальных зон
Раздел 4. УПРАВЛЕНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫМИ ЭКОНОМИЧЕСКИМИ ЗОНАМИ И ИНДУСТРИАЛЬНЫМИ ЗОНАМИ
Глава 5. ЕДИНЫЙ КООРДИНАЦИОННЫЙ ЦЕНТР
Статья 36. Правовое положение единого координационного центра
Статья 37. Полномочия единого координационного центра
Глава 6. УПРАВЛЕНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫМИ ЭКОНОМИЧЕСКИМИ ЗОНАМИ
Статья 38. Создание органа управления специальной экономической зоны
Статья 39. Функции органа управления специальной экономической зоны
Статья 40. Отбор лиц для управления управляющей компанией специальной экономической зоны
Статья 41. Права и обязанности участников специальной экономической зоны
Статья 42. Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности в специальной экономической зоне
Статья 43. Финансирование деятельности органа управления специальной экономической зоны
Статья 44. Ликвидация органа управления специальной экономической зоны
Глава7. УПРАВЛЕНИЕ ИНДУСТРИАЛЬНЫМИ ЗОНАМИ
Статья 45. Создание органа управления индустриальной зоны
Статья 46. Функции органа управления индустриальной зоны
Статья 47. Права и обязанности участников индустриальной зоны
Статья 48. Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности в индустриальной зоне
Статья 49. Финансирование деятельности органа управления индустриальной зоны
Статья 50. Ликвидация органа управления индустриальной зоны
Раздел 5. ПРАВОВОЙ РЕЖИМ И УСЛОВИЯ ФУНКЦИОНИРОВАНИЯ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ ЗОН И ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН
Глава 8. ПРАВОВОЙ РЕЖИМ И УСЛОВИЯ ФУНКЦИОНИРОВАНИЯ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ ЗОН
Статья 51. Специальный правовой режим специальной экономической зоны

52-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына және басқарушы компанияларына, индустриялық аймақтың басқарушы компанияларына салық салу
53-бап. Арнайы экономикалық аймақтардағы кедендік реттеу
54-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлар
55-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақта шетелдік жұмыс күшін тарту
56-бап. Арнайы. экономикалық және индустриялық аймақтың қатысушыларын құқықтық қорғау кепілдіктері
57-бап. Арнайы экономикалық аймақтардағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік
9-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер
58-бап. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
59-бап. Өтпелі ережелер
60-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1-БӨЛІМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР 1-тарау. Негізгі ережелер
1-бап. Осы Заңда реттелетін қатынастар
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және таратылуы кезінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді.
2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы экономикалық аймақ - қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру үшін арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын, дәл белгіленген шекаралары бар Қазақстан Республикасы аумағының бір бөлігі;
2) индустриялық аймақ - жеке кәсіпкерлік субъектілеріне кәсіпкерлік қызметтің, оның ішінде өнеркәсіп, агроөнеркәсіптік кешен, туристік индустрия, көлік логистикасы, қалдықтарды жинау саласындағы объектілерді орналастыру және пайдалану үшін Қазақстан Республикасының өзге заңнамасында белгіленген тәртіппен берілетін, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген аумақ;
3) арнайы экономикалық аймақтың басқару органы - басқарушы компания, астананың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік мекемесі немесе дербес кластерлік қор;
4) индустриялық аймақтың басқару органы - индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы;
5) арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізілімі - Қазақстан Республикасының аумағында құрылған барлық арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының тізілімі, оны жүргізуді бірыңғай үйлестіру орталығы жүзеге асырады;
6) индустриялық аймақтардың бірыңғай тізілімі - Қазақстан Республикасының аумағында құрылған барлық индустриялық аймақтардың түрлері бойынша тізілімі, оны жүргізуді бірыңғай үйлестіру орталығы жүзеге асырады;

Статья 52. Налогообложение участников управляющих компаний специальных экономических зоны, управляющих компаний индустриальных зон
Статья 53. Таможенное регулирование в специальных экономических зонах
Статья 54. Товары, помещаемые под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Статья 55. Привлечение иностранной рабочей силы в специальной экономической зоне
Статья 56. Гарантии правовой защиты участников специальной экономической зоны
Статья 57. Государственно-частное партнерство в специальной экономической зоне
Глава 9. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 58. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о специальных экономических зонах и индустриальных зонах
Статья 59. Переходные положения
Статья 60. Порядок введения в действие настоящего Закона
Раздел 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ Глава 1. Основные положения
Статья 1. Отношения, регулируемые настоящим Законом
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие при создании, функционировании и упразднении специальных экономических и индустриальных зон на территории Республики Казахстан.
Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) специальная экономическая зона - часть территории Республики Казахстан с точно обозначенными границами, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны для осуществления приоритетных видов деятельности;
2) индустриальная зона – территория, обеспеченная инженерно-коммуникационной инфраструктурой, предоставляемая субъектам частного предпринимательства для размещения и эксплуатации объектов предпринимательской деятельности в области промышленности, агропромышленного комплекса, туристской индустрии, транспортной логистики, управления отходами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) автономный кластерный фонд – некоммерческая организация, являющаяся органом управления специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий", а также выполняющая иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
4) орган управления специальной экономической зоны – управляющая компания, государственное учреждение местного исполнительного органа столицы или автономный кластерный фонд;
5) орган управления индустриальной зоны – управляющая компания индустриальной зоны;
6) единый реестр участников специальных экономических зон - реестр участников всех специальных экономических зон, созданных на территории Республики Казахстан, ведение которого осуществляется единым координационным центром;

7) арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушысы - жобаны іске асыруға мүдделі заңды тұлға;
8) арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушысының, өтініш берушінің, арнайы экономикалық аймақ қатысушысының жобасы (бұдан әрі - жоба) - қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру үшін қазіргі заманғы өнімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті өндірістер мен көрсетілетін қызметтер құруды көздейтін іс-шаралар кешені;
9) арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы - арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын және арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізілген заңды тұлға. "Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағының қатысушылары үшін осы арнайы экономикалық аймақтың аумағынан тыс қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруға жол беріледі;
10) индустриялық аймақтың қатысушысы - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен индустриялық аймақтың аумағында кәсіпкерлік қызмет объектілерін орналастыруды және пайдалануды жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға, онымен индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасады;
11) арнайы экономикалық аймақтың немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы - осы Заңға сәйкес арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға;
12) "бір терезе" қағидаты - өтініш берушілердің құжаттарды жинау мен дайындауға қатысуын барынша азайтуды және олардың мемлекеттік қызметтер көрсету субъектілерімен тікелей байланысын шектеуді көздейтін арнайы экономикалық және индустриялық аймақтың аумағында мемлекеттік және өзге қызметтер көрсету нысаны;
13) инфрақұрылым объектілері - арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың жылу және электр энергиясын өндіру және (немесе) беру, сумен жабдықтау және газбен жабдықтау, кәріз, көлік коммуникациясы, байланыс қызметтері объектілерінің және өзге де объектілердің құрамына кіретін объектілер;
14) қызметті жүзеге асыру туралы шарт - уәкілетті орган бекітетін үлгі нысан негізінде арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушысы немесе бірнеше қатысушысы мен арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың басқару органы арасында жасалатын, аумағында және (немесе) олардың құқықтық режимінде қызметті жүзеге асыру талаптары, тараптардың құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі белгіленетін шарт;

7) потенциальный участник специальной экономической зоны – юридическое лицо, заинтересованное в реализации проекта;
8) проект потенциального участника специальной экономической зоны, заявителя, участника специальной экономической зоны (далее – проект) – комплекс мероприятий, предусматривающих создание современных высокопроизводительных, конкурентоспособных производств и услуг для осуществления приоритетных видов деятельности;
9) участник специальной экономической зоны - юридическое лицо, осуществляющее на территории специальной экономической зоны приоритетные виды деятельности и включенное в единый реестр участников специальных экономических зон. Для участников специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий" допускается осуществление приоритетных видов деятельности вне территории данной специальной экономической зоны;
10) участник индустриальной зоны – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющее размещение и эксплуатацию объектов предпринимательской деятельности на территории индустриальной зоны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с которым управляющей компанией индустриальной зоны заключен договор об осуществлении деятельности;
11) управляющая компания специальной экономической зоны или индустриальной зоны - юридическое лицо в организационно-правовой форме акционерного общества или товарищества с ограниченной ответственностью, создаваемое или определяемое в соответствии с настоящим Законом для обеспечения функционирования специальной экономической или индустриальной зоны;
12) принцип "одного окна" - форма предоставления государственных и иных услуг на территории специальной экономической и индустриальной зоны, предусматривающая минимизацию участия заявителей в сборе и подготовке документов и ограничение их непосредственного контакта с субъектами оказания государственных услуг;
13) объекты инфраструктуры - объекты, входящие в состав объектов производства и (или) передачи тепловой и электрической энергии, водоснабжения и газоснабжения, канализации, транспортных коммуникаций, услуг связи и иных объектов специальной экономической или индустриальной зоны;
14) договор об осуществлении деятельности - договор, заключаемый на основании типовой формы, утверждаемой уполномоченным органом, между участником или несколькими участниками специальной экономической или индустриальной и органом управления специальной экономической или индустриальной зоны, устанавливающий условия осуществления деятельности на их территории и (или) в их правовом режиме, права, обязанности и ответственность сторон;

15) Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар жөніндегі бірыңғай үйлестіру орталығы (бұдан әрі - бірыңғай үйлестіру орталығы) - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, міндеттері осы Заңға сәйкес арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың инвестициялық тартымдылығын дамыту, ілгерілету және арттыру болып табылатын заңды тұлға;
16) қызметтің басым түрлері - уәкілетті орган айқындайтын, арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
17) бірыңғай технологиялық процесс - қызметтің бір басым түрі шеңберінде өндіріс процесінде орындалатын технологиялық тұрғыдан өзара байланысты және жүйелі әрекеттердің (жұмыстардың) жиынтығы. Бірыңғай технологиялық процесс шеңберіндегі қызмет түрлерінің жиынтығы қызметтің басым түрінің ажырамас бөлігі болып табылады және онымен тұтастықты құрайды;
18) қызметтің қосалқы түрлері - арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары болып табылмайтын тұлғалар соның аумағында жүзеге асыратын, арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті қызмет түрлері;
19) қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар - осы Заңға сәйкес қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын, арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылмайтын дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар;
20) өтініш беруші - арнайы экономикалық аймақтың басқару органына қызметтің басым немесе қосалқы түрлерін жүзеге асыруға арналған өтінімді не индустриялық аймақтың басқару органына индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға арналған өтінімді беретін тұлға;
21) сарапшылық кеңес - осы Заңға сәйкес республикалық маңызы бар арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құрудың немесе таратудың орындылығы мәселелерін қарау үшін уәкілетті орган құратын тұрақты түрде әрекет ететін ведомствоаралық консультациялық-кеңесші орган. Сарапшылық кеңестің жұмыс органының функцияларын орындайтын уәкілетті орган сарапшылық кеңестің құрамын бекітеді;
22) уәкілетті орган - арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
23) арнайы комиссия - уәкілетті орган құрған және уәкілетті органның, салық саясатын қалыптастыру және іске асыру жөніндегі уәкілетті органдардың, кәсіпкерлікті дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың өкілдерінен тұратын, арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының арнайы экономикалық аймақтарды құру мақсатына сәйкес келмейтін және (немесе) осы Заңға сәйкес аталған арнайы экономикалық аймақ үшін қызметтің басым түрлері тізбесінде көзделмеген қызмет түрлерін келісу бойынша өтінімдерін қарауды жүзеге асыратын тұрақты әрекет ететін комиссия. Арнайы комиссияның жұмысы үшін өзге де мүдделі тұлғалар тартылуы мүмкін;

15) единый координационный центр по специальным экономическим и индустриальным зонам в Республике Казахстан (далее – единый координационный центр) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, задачами которого являются развитие, продвижение и повышение инвестиционной привлекательности специальных экономических и индустриальных зон в соответствии с настоящим Законом;
16) приоритетные виды деятельности – виды деятельности, определяемые уполномоченным органом, на которые распространяется специальный правовой режим специальной экономической зоны;
17) единый технологический процесс - совокупность технологически взаимосвязанных и последовательных действий (работ), выполняемых в процессе производства в рамках одного приоритетного вида деятельности. Совокупность видов деятельности в рамках единого технологического процесса являются неотъемлемой частью приоритетного вида деятельности и образуют с ним одно целое;
18) вспомогательные виды деятельности - виды деятельности, необходимые для обеспечения деятельности участников специальной экономической зоны, осуществляемые лицами, не являющимися участниками специальной экономической зоны, на ее территории;
19) лица, осуществляющие вспомогательные виды деятельности - индивидуальные предприниматели или юридические лица, на которых не распространяется специальный правовой режим специальной экономической зоны, осуществляющие вспомогательные виды деятельности в соответствии с настоящим Законом;
20) заявитель - лицо, подающее заявку в орган управления специальной экономической зоны на осуществление приоритетных или вспомогательных видов деятельности, либо заявку в орган управления индустриальной зоны на осуществление предпринимательской деятельности в качестве участника индустриальной зоны;
21) экспертный совет – постоянно действующий межведомственный консультативно-совещательный орган, создаваемый уполномоченным органом для рассмотрения вопросов целесообразности создания или упразднения специальных экономических и индустриальных зон республиканского значения в соответствии с настоящим Законом. Состав экспертного совета утверждается уполномоченным органом, который выполняет функции рабочего органа экспертного совета;
22) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон;
23) специальная комиссия – постоянно действующая комиссия, созданная уполномоченным органом и состоящая из представителей уполномоченного органа, уполномоченных органов по развитию предпринимательства, государственному планированию, бюджетному планированию, осуществляющая рассмотрение заявок потенциальных участников специальных экономических зон по согласованию видов деятельности, не соответствующих целям создания специальной экономической зоны и (или) не предусмотренным в перечне приоритетных видов деятельности для данной специальной экономической зоны в соответствии с настоящим Законом. Для работы специальной комиссии могут также привлекаться иные заинтересованные лица;

24) арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі - осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне сәйкес арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу шарттарының жиынтығы;
25) кіші индустриялық аймақ - дайын өндірістік және басқа да, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне беру үшін мультимедиялық ғимараттар (жай) орналасқан аумақ;
26) өңірлік үйлестіру кеңесі - облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдері немесе олардың орынбасарлары құратын және басқаратын, бизнес-қоғамдастық өкілдерінің жалпы санының кемінде елу пайызының қатысуымен, осы Заңға сәйкес функцияларды және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де функцияларды жүзеге асыратын консультациялық-кеңесші орган.
3-бап. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
4-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және оларды тарату кезінде туындайтын қатынастардың субъектілері болып табылатын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
5-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды мемлекеттік реттеу қағидаттары
1. Қазақстан Республикасында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды мемлекеттік реттеу мүдделер теңгерімі, әділдік, транспаренттілік және ендірісті ынталандыру қағидаттарына негізделеді.
2. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасы осы Заңда көзделген қағидаттарға қайшы келмейді.
6-бап. Мүдделер теңгерімі қағидаты
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және оларды тарату кезінде туындайтын қатынастардың барлық субъектілерінің мүдделер теңгерімін көздейді.
Осы Заң мақсаттары үшін мүдделер теңгерімі деп тараптардың құқықтары мен міндеттері мөлшерлес және тараптар өздерінің заңды мүдделерін іске асыру үшін тең мүмкіндіктерге ие құқықтық қатынастың жай-күйі түсініледі.

24) специальный правовой режим специальной экономической зоны - совокупность условий функционирования специальной экономической зоны в соответствии с настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
25) малая индустриальная зона – территория с расположенными на ней готовыми производственными и иными зданиями (помещениями), в том числе модульными, для передачи субъектам малого и среднего предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
26) региональный координационный совет - консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, города республиканского значения, столицы или их заместителями, с участием представителей бизнес-сообщества не менее пятидесяти процентов от общего числа, осуществляющий функции в соответствии с настоящим Законом и иные функции, определенные Правительством Республики Казахстан.
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах
1. Законодательство Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 4. Сфера действия настоящего Закона
Действие настоящего Закона распространяется на физических и юридических лиц, являющихся субъектами отношений, возникающих при создании, функционировании и упразднении специальных экономических и индустриальных зон на территории Республики Казахстан.
Статья 5. Принципы государственного регулирования специальных экономических и индустриальных зон
1. Государственное регулирование специальных экономических и индустриальных зон в Республике Казахстан основывается на принципах баланса интересов, справедливости, транспарентности и стимулирования производства.
2. Законодательство Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах не может противоречить принципам, предусмотренным настоящим Законом.
Статья 6. Принцип баланса интересов
Настоящий Закон предусматривает баланс интересов всех субъектов отношений, возникающих при создании, функционировании и упразднении специальных экономических и индустриальных зон на территории Республики Казахстан.
Для целей настоящего Закона под балансом интересов понимается такое состояние правоотношений, в котором права и обязанности сторон соразмерны, и стороны имеют равные возможности для реализации своих законных интересов.

7-бап. Әділдік қағидаты
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларына аумақтарында қызметті жүзеге асыру үшін талаптарды сақтаған жағдайда осындай қызметті жүзеге асыру үшін тең мүмкіндіктер беріледі.
8-бап. Транспаренттілік қағидаты
Транспаренттілік қағидатының мәні арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құруда анық, ашық және жария рәсімдерді, аумағында жаңа қатысушылардың қызметін жүзеге асыру және қатысушылардың қызметін жүзеге асыру үшін рұқсат беруді қамтамасыз ету болып табылады.
9-бап. Өндірісті ынталандыру қағидаты
Өндірісті ынталандыру қағидатының мәні отандық тауар өндірушілерге, сондай-ақ жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің отандық өнім берушілеріне Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға қайшы келмейтіндей шамада қолдау көрсету болып табылады.
10-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру мақсаттары
1. Арнайы экономикалық аймақ қазіргі заманғы өнімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті өндірістерді жедел дамыту, қызметтер көрсетудің сапа жағынан жаңа деңгейін қалыптастыру, экономика салаларына және өңірлерге инвестициялар, жаңа технологиялар тарту, сондай-ақ халықты жұмыспен қамтуды арттыру мақсатында құрылады.
2. Индустриялық аймақ өңірлерде кәсіпкерлікті дамытуды инфрақұрылымдық қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
2-БӨЛІМ. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ ИНДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
2-тарау. Үкіметтің, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар құзыреті
11-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне:
1) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру және олардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеу;
2) арнайы экономикалық аймақты құру және тарату туралы шешім қабылдау;
3) арнайы экономикалық аймақты құру мақсаттарын айқындау;
4) арнайы экономикалық аймақ туралы ережені бекіту;
5) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын құру туралы шешім қабылдау;
6) бірыңғай үйлестіру орталығын айқындау;
7) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына қатысу;
8) халықаралық, өңірлік стандарттар, шет мемлекеттердің стандарттары және арнайы экономикалық аймақтардың аймағындағы тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге қатысты шет мемлекеттер ұйымдарының стандарттары қолданылуы мүмкін, арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары іске асыратын жобаларды іріктеу тәртібін айқындау;
9) өзіне Конституциямен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындау жатады.

Статья 7. Принцип справедливости
Потенциальным участникам специальных экономических и индустриальных зон предоставляются равные возможности для осуществления деятельности на их территории при условии соблюдения требований для осуществления такой деятельности.
Статья 8. Принцип транспарентности
Принцип транспарентности заключается в обеспечении прозрачных, открытых и гласных процедур создания специальных экономических зон и индустриальных зон, допуска для осуществления на их территории деятельности новых участников и осуществления деятельности участников.
Статья 9. Принцип стимулирования производства
Принцип стимулирования производства заключается в оказании поддержки отечественным производителям товаров, а также отечественным поставщикам работ и услуг в той мере, в которой это не противоречит международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан.
Статья 10. Цели создания специальных экономических и индустриальных зон
1. Специальная экономическая зона создается в целях ускоренного развития современных высокопроизводительных, конкурентоспособных производств, формирования качественно нового уровня предоставления услуг, привлечения инвестиций, новых технологий в отрасли экономики и регионы, а также повышения занятости населения.
2. Индустриальная зона создается в целях инфраструктурного обеспечения развития предпринимательства в регионах.
Раздел 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ И ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН Глава 2. Компетенция Правительства, центральных государственных и местных исполнительных органов
Статья 11. Компетенция Правительства Республики Казахстан
К компетенции Правительства Республики Казахстан относятся:
1) разработка основных направлений государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
2)) принятие решения о создании и упразднении специальной экономической зоны;
3) определение целей создания специальной экономической зоны;
4) утверждение положения о специальной экономической зоне;
5) принятие решения о создании или определении управляющей компании специальной экономической зоны;
6) определение единого координационного центра;
7) участие в управляющей компании специальной экономической зоны;
8) определение порядка отбора проектов, в отношении которых могут применяться международные, региональные стандарты, стандарты иностранных государств и стандарты организаций иностранных государств в отношении товаров, работ и услуг на территории специальных экономических зон;
9) выполнение иных функций, возложенных на него Конституцией, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.

12-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті органның құзыретіне:
1) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру және олардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және тарату саласындағы мемлекеттік органдардың және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды басқару органдарының қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
3) салық саясатын қалыптастыру және іске асыру жөніндегі уәкілетті органдардың келісуі бойынша арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын қызметтің басым түрлерінің тізбелерін әзірлеу және бекіту;
4) республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құруды келісу;
5) жасасу (қолдану) қажеттілігі осы Заңда белгіленген үлгілік шарттар мен құжаттардың нысандарын:
арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын, жеке және мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша жер пайдаланудың (жалдаудың) үлгілік шарттарын;
арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын, жеке және мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шарттарын;
қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шарттарды;
арнайы экономикалық аймақты басқару органының функцияларын басқарушы компанияның тиісінше орындауы жөніндегі үлгілік шарттарды;
арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде тіркеу үшін өтінім мен сауалнама нысанын;
арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тұлғаның тіркелуін куәландыратын куәлік нысанын әзірлеу және бекіту;
6) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру тұжырымдамаларына қойылатын талаптарды бекіту;
7) сарапшылық кеңес туралы ережені бекіту;
8) Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық аймақты құру немесе тарату туралы ұсыныстар енгізу;
9) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтың басқару органының есептілікті ұсынуы тәртібі мен кезеңділігін айқындау;
10) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесіне сәйкес арнайы экономикалық аймақ қызметінің тиімділігін бағалау;
11) жыл сайынғы негізде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы талдамалық ақпарат беру;
12) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар үшін жобаларды іріктеудің тәртібі мен өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;

Статья 12. Компетенция уполномоченного органа
К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) реализация государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
2) осуществление координации деятельности государственных органов и управляющих компаний в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон;
3) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченными органами по формированию и реализации налоговой политики перечней приоритетных видов деятельности, на которые распространяется специальный правовой режим специальной экономической зоны;
4) согласование создания индустриальной зоны республиканского значения;
5) разработка и утверждение типовых договоров, необходимость заключения (применения) которых установлена настоящим Законом:
типовых договоров временного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности и государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
типовых договоров временного вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
типовых договоров об осуществлении деятельности;
типовых договоров по надлежащему исполнению функций органа управления специальной экономической зоны управляющей компанией;
форм заявки и анкеты для регистрации в качестве участника специальной экономической или индустриальной зоны;
форм свидетельства, удостоверяющего регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны;
6) утверждение требований к концепциям создания специальной экономической и индустриальной зоны;
7) утверждение положения об экспертном совете;
8) внесение в Правительство Республики Казахстан предложений о создании или упразднении специальной экономической зоны;
9) определение порядка и периодичности представления органом управления специальной экономической и индустриальной зоны отчетности;
10) оценка эффективности деятельности специальной зоны в соответствии с методикой оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
11) предоставление на ежегодной основе в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан аналитической информации о результатах деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
12) разработка и утверждение порядка и критериев отбора проектов для специальных экономических и индустриальных зон;

13) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
14) құзырет шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар құруды жоспарлауға қатысу;
15) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметі тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін келісу;
16) республикалық маңызы бар барлық арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар үшін жыл сайынғы нысаналы индикаторларды қамтитын даму стратегияларын келісу;
17) арнайы экономикалық аймақты басқарушы компаниямен арнайы экономикалық аймақты басқару органының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шарт жасау;
18) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтарды басқару органының жер учаскелерін тиісінше арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ қатысушылары арасында бөлу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
19) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген езге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
13-бап. Салық саясатын қалыптастыру жөніндегі уәкілетті органның құзыреті
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның құзыретіне:
1) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы және жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеуге және келісуге қатысу;
3) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін келісу;
4) уәкілетті органның арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыру үшін рұқсат етілген басым қызмет түрлерінің тізбесін айқындау туралы актісін келісу;
5) арнайы комиссияның жұмысына қатысу;
6) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
14-бап. Салық саясатын іске асыру жөніндегі уәкілетті органның құзыреті
Мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі уәкілетті органның құзыретіне:
1) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы және жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеуге және келісуге қатысу;

13) разработка и утверждение методики оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию;
14) участие в пределах компетенции в планировании создания специальных экономических и индустриальных зон;
15) согласование ключевых показателей эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
16) согласование стратегии развития, включающей ежегодные целевые индикаторы для всех специальных экономических и индустриальных зон республиканского значения;
17) заключение договора с управляющей компанией специальной экономической зоны по надлежащему исполнению функций органа управления специальной экономической зоны;
18) разработка и утверждение порядка распределения органом управления специальной экономической или индустриальной зоны земельных участков между участниками специальной экономической или индустриальной зоны соответственно;
19) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 13. Компетенция уполномоченного органа по развитию предпринимательства
К компетенции уполномоченного органа по развитию предпринимательства относятся:
1) в пределах своей компетенции реализация государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
2) участие в разработке и согласовании проектов нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность специальных экономических и индустриальных зон, в пределах своей компетенции;
3) согласование методики оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
4) согласование акта уполномоченного органа об определении перечня видов деятельности, разрешенных для осуществления на территории специальной экономической зоны;
5) участие в работе специальной комиссии;
6) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 14. Компетенция уполномоченного органа по государственному планированию
К компетенции уполномоченного органа по государственному планированию относятся:
1) в пределах своей компетенции реализация государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
2) участие в разработке и согласовании проектов нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность специальных экономических и индустриальных зон, в пределах своей компетенции;

3) уәкілетті органның арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыру үшін рұқсат етілген қызмет түрлерінің тізбесін айқындау туралы актісін келісу;
4) арнайы комиссияның жұмысына қатысу;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының езге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
15-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыреті
1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне:
1) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) осы Заңда белгіленген тәртіппен шешім қабылдау және индустриялық аймақты құруды келісу;
3) жеке индустриялық аймақтарды құру тұжырымдамасын тиісті елді мекен пунктінің бас жоспарына және экологиялық заңнама талаптарына сәйкестігі тұрғысынан келісу;
4) уәкілетті органмен келісу бойынша республикалық маңызы бар индустриялық аймақтар туралы ережелерді бекіту;
5) өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтар туралы ережелерді бекіту;
6) уәкілетті органға келісу үшін осы Заңда белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық аймақтарды құру туралы ұсыныс енгізу;
7) индустриялық аймақтарды дамыту жоспарларының жобасын әзірлеу;
8) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларына қатысу немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын айқындау;
9) Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтарды орналастыру үшін жер учаскелерін беру және басқарушы компаниялармен, дербес кластерлік қормен жер учаскелерін және бюджет қаражаты есебінен салынған инфрақұрылым объектілерін жер пайдалану шарттарын жасасу;
10) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларын тарту;
11) экономикалық немесе индустриялық аймақтар қатысушыларының қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың талаптарын орындауына мониторингті жүзеге асыру, сондай-ақ осы мониторинг деректерін талдау;
12) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
2. Астананың жергілікті атқарушы органының құзыретіне қосымша:

3) согласование акта уполномоченного органа об определении перечня видов деятельности, разрешенных для осуществления на территории специальной экономической зоны;
4) участие в работе специальной комиссии;
5) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 15. Компетенция местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы
1. К компетенции местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы относятся:
1) реализация государственной политики в сфере функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
2) принятие решения и согласование создания индустриальной зоны в порядке, установленным настоящим Законом;
3) согласование концепции создания частных индустриальных зон на предмет соответствия генеральному плану застройки соответствующего населенного пункта и требованиям экологического законодательства;
4) по согласованию с уполномоченным органом утверждение положений об индустриальных зонах республиканского значения;
5) утверждение положений об индустриальных зонах регионального значения;
6) внесение для согласования в уполномоченный орган предложения о создании специальных экономических зон в порядке, установленном настоящим Законом;
7) разработка проекта плана развития индустриальных зон;
8) участие в управляющих компаниях специальных экономических или индустриальных зон или определение управляющих компаний специальных экономических или индустриальных зон в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) предоставление земельного участка для размещения специальных экономических или индустриальных зон в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан, и заключение с управляющей компанией, автономным кластерным фондом договоров безвозмездного пользования земельными участками и объектами инфраструктуры, построенными за счет бюджетных средств;
10) привлечение участников специальных экономических или индустриальных зон;
11) осуществление мониторинга за выполнением участниками специальных экономических или индустриальных зон условий договоров об осуществлении деятельности, а также анализа данных мониторинга;
12) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
2. К компетенции местного исполнительного органа столицы дополнительно относятся:

1) мемлекеттік органдар мен "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының жұмыс істеуі мен таратылуы саласындағы арнайы экономикалық аймақтың басқару органының өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
2) "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының қатысушыларын есепке алуды жүргізу жатады.
3-БӨЛІМ. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ ИНДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫҢ ҚҰРЫЛУЫ, ЖҰМЫС ІСТЕУІ ЖӘНЕ ТАРАТЫЛУЫ
3-тарау. Арнайы экономикалық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы
16-бап. Арнайы экономикалық аймақты құру, арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын озгерту тәртібі
1. Арнайы экономикалық аймақты құруға мүдделі орталық немесе жергілікті атқарушы органдар, заңды тұлғалар уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес ресімделген арнайы экономикалық аймақты құру тұжырымдамасын ұсына отырып, арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсынысты уәкілетті органға енгізеді.
2. Уәкілетті орган арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс енгізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның орындылығын қарайды және арнайы экономикалық аймақты құру тұжырымдамасының уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкестігін тексереді және қабылданған шешім туралы өтініш берушіге жазбаша негізделген жауап жібереді.
Арнайы экономикалық аймақ құру тұжырымдамасы көрсетілген талаптарға сәйкес келген кезде уәкілетті орган арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсынысты сарапшылық кеңестің қарауына осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзім ішінде жіберуге тиіс.
Сарапшылық кеңес арнайы экономикалық аймақты құру туралы уәкілетті орган ұсыныс енгізген күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қорытынды әзірлейді.
3. Уәкілетті орган сарапшылық кеңестің өз қорытындысынан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Регламентінде айқындалған тәртіппен арнайы экономикалық аймақты құру туралы Үкімет қаулысының жобасын әзірлеуді және Үкіметтің қарауына енгізуді қамтамасыз етеді.
4. Сарапшылық кеңес мынадай жағдайларда:
1) арнайы экономикалық аймақты құру орынсыз болған;
2) арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныс мемлекеттік экономикалық саясаттың басымдықтарына сәйкес келмеген;
3) ұсынылған материалдар толық немесе дұрыс болмаған;
4) ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
5) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қаупі туындаған және елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жағдайларында арнайы экономикалық аймақ құру туралы ұсынысты қабылдамайды.
Арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсынысты қабылдамау кейіннен арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныспен жүгінуге кедергі болып табылмайды.

1) обеспечение взаимодействия государственных органов и органа управления специальной экономической зоны в сфере функционирования и упразднения специальной экономической зоны "Астана - новый город";
3) ведение учета участников специальной экономической зоны "Астана - новый город".
Раздел 3. СОЗДАНИЕ, ФУНКЦИОНИРОВАНИЕ И УПРАЗДНЕНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ И ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН Глава 1. СОЗДАНИЕ, ФУНКЦИОНИРОВАНИЕ И УПРАЗДНЕНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ ЗОН
Статья 16. Порядок создания специальной экономической зоны, изменения границ и (или) площади территории специальной экономической зоны
1. Предложение о создании специальной экономической зоны вносится в уполномоченный орган центральными или местными исполнительными органами, юридическими лицами, заинтересованными в создании специальной экономической зоны, с представлением концепции создания специальной экономической зоны, оформленной в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом.
2. В течение пяти рабочих дней со дня внесения предложения о создании специальной экономической зоны уполномоченный орган рассматривает целесообразность и проверяет концепцию создания специальной экономической зоны на соответствие требованиям, утвержденным уполномоченным органом, и о принятом решении направляет письменный обоснованный ответ.
При соответствии концепции создания специальной экономической зоны указанным требованиям предложение о создании специальной экономической зоны должно быть направлено уполномоченным органом на рассмотрение экспертного совета в течение срока, установленного в части первой настоящего пункта.
Экспертный совет готовит заключение в срок не позднее двадцати рабочих дней со дня внесения предложения о создании специальной экономической зоны уполномоченным органом.
3. Уполномоченный орган после положительного заключения экспертного совета обеспечивает разработку и внесение на рассмотрение Правительства проекта постановления Правительства о создании специальной экономической зоны в порядке, определенном Регламентом Правительства Республики Казахстан.
4. Экспертный совет отклоняет предложение о создании специальной экономической зоны в случаях:
1) нецелесообразности создания специальной экономической зоны;
2) несоответствия предложения о создании специальной экономической зоны приоритетам государственной экономической политики;
3) неполноты или недостоверности представленных материалов;
4) несоответствия предложения требованиям в области охраны окружающей среды;
5) необходимости защиты особо охраняемых природных территорий, жизни и здоровья людей, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия и обеспечения национальной безопасности страны.
Отклонение предложения о создании специальной экономической зоны не является препятствием для последующего обращения с предложением о создании специальной экономической зоны.

5. Арнайы экономикалық аймақты құру туралы шешімді қабылдауды, оның ережесі мен жұмыс істеуінің нысаналы индикаторларын бекітуді Қазақстан Республикасының Үкіметі жүзеге асырады.
Қызметінің басым түрлерін уәкілетті орган салық саясатын қалыптастыру және іске асыру жөніндегі уәкілетті органдармен келісу бойынша бекітеді.
6. Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгертуге мүдделі орталық немесе жергілікті атқарушы органдар, заңды тұлғалар арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгертудің негіздемесін (қаржылық-экономикалық есеп-қисаптарды) ұсына отырып, уәкілетті органға енгізеді.
Ұсынысты бірнеше заңды тұлға бірлесіп беруі мүмкін.
7. Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныстың орындылығы туралы мәселені уәкілетті орган осындай ұсыныс енгізілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган:
1) арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс мемлекеттік экономикалық саясаттың басымдықтарына сәйкес келмеген;
2) арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
3) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қатері туындаған, елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз еткен;
4) арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс негізсіз болған;
5) арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режим қолданылатын аумақтағы жерлерден шығарылуға жататын жер учаскесінде оның инфрақұрылым объектілері не осы арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы аумағында қызметін жүзеге асыру үшін пайдаланатын жер учаскелері болған жағдайларда, арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты қабылдамайды.
Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты қабылдамау арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныспен кейіннен жүгінуге кедергі болып табылмайды.
8. Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгертудің орындылығы туралы шешімді уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органымен келісе отырып қабылдайды.

5. Принятие решения о создании специальной экономической зоны и видах деятельности, соответствующих целям создаваемой специальной экономической зоны, принимается Правительством.
Приоритетные виды деятельности утверждаются уполномоченным органом по согласованию с уполномоченными органами по формированию и реализации налоговой политики.
6. Предложение об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны вносится в уполномоченный орган центральными или местными исполнительными органами, юридическими лицами, заинтересованными в изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны, с предоставлением обоснования (финансово-экономических расчетов) изменения границ и (или) площади территории специальной экономической зоны.
Предложение может быть подано совместно несколькими юридическими лицами.
7. Вопрос о целесообразности предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны рассматривается уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня внесения такого предложения.
Уполномоченный орган отклоняет предложение об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны в случаях:
1) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны приоритетам государственной экономической политики;
2) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны требованиям в области охраны окружающей среды;
3) необходимости защиты особо охраняемых природных территорий, жизни и здоровья людей, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия, обеспечения национальной безопасности страны;
4) необоснованности предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны.
5) наличия на земельном участке, подлежащем выведению из состава земель, находящихся на территории, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны, объектов ее инфраструктуры либо земельных участков, используемых участником данной специальной экономической зоны для осуществления деятельности на ее территории.
Отклонение предложения об изменении границ и (или) площади территории специальной зоны не является препятствием для последующего обращения с предложением об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны.
8. Решение о целесообразности изменения границ и (или) площади территории специальной экономической зоны принимается уполномоченным органом по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом области, городов республиканского значения, столицы.

9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген шешім қабылданғаннан кейін жиырма жұмыс күні ішінде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық аймақтың аумағы шекарасының және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты енгізеді.
Арнайы экономикалық аймақ аумағының шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
10. Арнайы экономикалық жердің алаңын азайту кезінде босатылатын жерді жер санаттарына жатқызу Қазақстан Республикасының жер заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
17-бап. Арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу шарттары
1. Арнайы экономикалық аймақ оның қатысушыларының техникалық реттеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышының белгілі бір бөліміне сәйкес келетін қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруы үшін жиырма бес жылға дейінгі мерзімге құрылады.
2. Арнайы экономикалық аймақтар мемлекеттік меншіктегі және жер пайдалануға берілмеген жер учаскелерінде не Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерінің меншік иелерінен және жер пайдаланушылардан мәжбүрлеп иеліктен шығарылған жер учаскелерінде құрылады.
Арнайы экономикалық аймақтар азаматтардың және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі жер учаскелерінде де құрылады.
3. Қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруға, инфрақұрылым объектілерінің құрылысына, сондай-ақ қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыруға арналған, арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелері Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес, арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына, дербес кластерлік қорға арнайы экономикалық аймақты құру мерзіміне уақытша өтеулі жер пайдалануға беріледі.
Басқарушы компания, дербес кластерлік қор қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына және (немесе) қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын адамдарға жер учаскелерін осы Заңға сәйкес жасалатын қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың негізінде өтеусіз негізде береді.
Бұл ретте арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларына беру үшін жер учаскелерін бөлуді Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы немесе дербес кластерлік қор жүзеге асырады.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға сәйкес арнайы экономикалық аймақтың басқару органы жер учаскесінің арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы жобасын іске асыру үшін көзделген бөлігін онда айқындалған кезеңдерге сәйкес резервке қоюға міндетті. Бүл ретте осылайша резервке қойылған жер учаскелерін басқару органы өзімен осы шарт жасалған арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы жобаны кезең-кезеңмен іске асыру міндеттемелерін орындамаған жағдайларды қоспағанда, оның келісуінсіз өзге тұлғаларға кейінгі жер пайдалануға беруі немесе езге түрде иеліктен шығаруы мүмкін емес.
Уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) берілген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде бюджет қаражаты есебінен толық немесе ішінара құрылған инфрақұрылым объектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқарушы компанияға, дербес кластерлік қорға жалға, сенімгерлікпен басқаруға, сондай-ақ жарғылық капиталды толықтыру есебінен берілуі мүмкін.
Қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға және (немесе) арнайы экономикалық аймақ қатысушыларына басқарушы компания, дербес кластерлік қор қайтадан жер пайдалануға (қосалқы жалға) берілген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде бюджет қаражаты есебінен толық немесе ішінара құрылған инфрақұрылым объектілері уақытша өтеулі пайдалануға берілуі мүмкін.

9. В течение двадцати рабочих дней после принятия решения, указанного в пункте 8 настоящей статьи, уполномоченный орган вносит в Правительство Республики Казахстан предложение об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны.
Решение об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны принимается Правительством Республики Казахстан.
10. Отнесение земель, высвобождаемых при уменьшении площади специальных экономических зон, к категориям земель осуществляется в порядке, определенном земельным законодательством Республики Казахстан.
Статья 17. Условия функционирования специальной экономической зоны
1. Специальная экономическая зона создается на срок до двадцати пяти лет для осуществления ее участниками приоритетных видов деятельности, соответствующих определенному разделу Общего классификатора видов экономической деятельности, уполномоченным государственным органом в области технического регулирования.
2. Специальные экономические зоны создаются на земельных участках, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование, либо на земельных участках, принудительно отчужденных у собственников земельных участков и землепользователей для государственных нужд в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
Специальные экономические зоны также создаются на земельных участках, находящихся в частной собственности граждан и (или) негосударственных юридических лиц.
3. Земельные участки, находящиеся в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, предназначенные для осуществления приоритетных видов деятельности, для строительства объектов инфраструктуры, а также для осуществления вспомогательных видов деятельности предоставляются во временное безвозмездное землепользование управляющей компании специальной экономической зоны, автономному кластерному фонду в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан на срок создания специальной экономической зоны.
Управляющая компания, автономный кластерный фонд вправе передавать участникам специальной экономической зоны, осуществляющим приоритетные виды деятельности, и (или) лицам, осуществляющим вспомогательные виды деятельности, земельные участки на основании договоров об осуществлении деятельности, заключаемых в соответствии с настоящим Законом на безвозмездной основе.
При этом раздел земельных участков для предоставления участникам специальных экономических зон осуществляет управляющая компания специальной экономической зоны или автономный кластерный фонд.
В соответствии с договорами об осуществлении деятельности орган управления специальной экономической зоны обязан зарезервировать часть земельного участка, предусмотренную под реализацию проекта участника специальной экономической зоны в соответствии с этапами, определенными в нем. При этом, зарезервированные таким образом земельные участки не могут быть переданы иным лицам или иным образом отчуждены органом управления без согласия участника специальной экономической зоны, с которым заключен указанный договор, за исключением случаев, когда такой участник не выполнил обязательств по поэтапной реализации проекта.
Объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств на земельных участках, находящихся в государственной собственности, переданных во временное возмездное землепользование (аренду), могут передаваться управляющей компании, автономному кластерному фонду в аренду, доверительное управление, а также в счет пополнения уставного капитала в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Лицам, осуществляющим вспомогательные виды деятельности, и (или) участникам специальной экономической зоны управляющей компанией, автономным кластерным фондом могут передаваться во временное возмездное пользование объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств, на земельных участках, находящихся в государственной собственности, переданных во вторичное землепользование (субаренду).

4. Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жер учаскелері арнайы бюджет қаражаты және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз етілуге тиіс.
Инфрақұрылым объектілерін салуды немесе реконструкциялауды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары немесе қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар өздеріне берілген жер учаскесінің аумағында өздеріне қажетті инфрақұрылым объектілерін салуды өз қаражаты есебінен жүзеге асыруға құқылы.
5. Арнайы экономикалық аймақ құрылатын, қызметтің басым және (немесе) қосалқы түрлерін жүзеге асыруға арналған жеке меншіктегі жер учаскелерін олардың меншік иелері басқарушы компанияға арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдалану (жалдау) шартына сәйкес уақытша өтеулі пайдалануға (жалға) бере алады.
Басқарушы компания арнайы экономикалық аймақ құрылатын, қызметтің басым және (немесе) қосалқы түрлерін жүзеге асыруға арналған жеке меншіктегі жер учаскелерін арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына немесе қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шартына сәйкес уақытша өтеулі кейінгі пайдалануға (қосалқы жалға) беруге құқылы.
Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдалану (жалдау) және арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шарттары тиісінше арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдаланудың (жалдаудың) және арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгі шарттарына сәйкес жасалады.
Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдалану (жалдау) және арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі пайдалану (қосалқы Жалдау) шарттарының мерзімдері арнайы экономикалық аймақ құрылатын мерзімнен аспауға тиіс.
Жер учаскесінің меншік иесі осы Заңның талаптарына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыруға құқылы. Бұл ретте, жер учаскесінің меншік иесімен арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдалану (жалдау) шарты жасалмайды.

4. Земельные участки, на которых создается специальная экономическая зона, должны быть обеспечены объектами инфраструктуры за счет бюджетных средств и (или) иных, не запрещенных законодательством Республики Казахстан источников.
Порядок финансирования строительства или реконструкции объектов инфраструктуры за счет бюджетных средств осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Участники специальной экономической зоны или лица, осуществляющие вспомогательные виды деятельности, вправе осуществлять за счет собственных средств строительство необходимых им объектов инфраструктуры на территории земельного участка, переданного им.
5. Земельные участки, находящиеся в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, предназначенные для осуществления приоритетных и (или) вспомогательных видов деятельности, могут передаваться их собственниками управляющей компании во временное возмездное пользование (аренду) в соответствии с договором временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.
Управляющая компания вправе передавать земельные участки, находящиеся в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, предназначенные для осуществления приоритетных и (или) вспомогательных видов деятельности, во временное возмездное вторичное пользование (субаренду) участникам специальной экономической зоны или лицам, осуществляющим вспомогательные виды деятельности, в соответствии с договором временного возмездного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.
Договоры временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, и временного возмездного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, заключаются в соответствии с типовыми договорами временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, и временного возмездного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, соответственно.
Сроки договоров временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, и временного возмездного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, не должны превышать срок, на который создается специальная экономическая зона.
Собственник земельного участка вправе осуществлять деятельность на территории специальной экономической зоны в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего вспомогательные виды деятельности, в соответствии с требованиями настоящего Закона. При этом договор временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, с собственником земельного участка не заключается.

6. Осы баптың 2, 3 және 4-тармақтарының ережелері осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының жеке меншігіндегі жер учаскелеріне қолданылмайды.
7. Арнайы экономикалық аймақтардың аумағында мемлекеттік қызмет көрсеткен кезде:
1) мемлекеттік қызметтерді уақтылы және сапалы көрсетуді;
2) көрсетілетін мемлекеттік қызметтер бойынша ақпараттық көмек көрсетуді қамтамасыз ететін "бір терезе" қағидаты қолданылады.
8. "Бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуды арнайы экономикалық аймақтың аумағында "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
9. Басқарушы компания немесе дербес кластерлік қор және арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары немесе қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар арасында жасалатын қызметті жүзеге асыру туралы шартта және уақытша өтеулі жер пайдалану (кейінгі жер пайдалану) шартында міндетті талап ретінде арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары немесе қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру үшін қажетті объектілерді салуды және пайдалануға енгізуді жүзеге асыруға тиіс мерзімдер көрсетілген.
18-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыруға берілген өтінімді қарау рәсімі
1. Арнайы экономикалық аймақ қатысушысының қызметі қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады, оны жасау үшін өтініш беруші арнайы экономикалық аймақтың басқару органына осы бапқа сәйкес өтініш береді.
2. Өтініш берушілерге:
1) жер қойнауын пайдаланушылар;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 279-бабының 5 және
6) тармақшаларында көзделген акцизделетін тауарларды өндіруді, жинауды (жинақтауды) жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, акцизделетін тауарларды өндіретін ұйымдар;
3) арнайы салық режимдерін қолданатын ұйымдар;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) қолданысқа енгізілгенге дейін көзделген инвестициялық салық преференцияларын қолданатын (қолданған) ұйымдар;
5) Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасына сәйкес инвестициялық басым жобаны және инвестициялық стратегиялық жобаны іске асыратын ұйымдар;

6. Положения пунктов 2, 3 и 4 настоящей статьи не распространяются на земельные участки, находящиеся в частной собственности участников специальных экономических зон, созданных до введения в действие настоящего Закона.
7. На территории специальных экономических зон при предоставлении государственных услуг применяется принцип "одного окна", обеспечивающий:
1) своевременное и качественное предоставление государственных услуг;
2) оказание информационной помощи по предоставляемым государственным услугам.
8. Предоставление государственных услуг по принципу "одного окна" осуществляется на территории специальной экономической зоны Государственной корпорацией "Правительство для граждан" в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. В договоре об осуществления деятельности договоре временного землепользования (вторичного землепользования), заключаемом между управляющей компанией или автономным кластерным фондом и участником специальной экономической зоны или лицами, осуществляющими вспомогательные виды деятельности, в качестве обязательного условия указываются сроки, в течение которых участники специальных экономических зон или лица, осуществляющие вспомогательные виды деятельности должны осуществить строительство и ввод в эксплуатацию объектов, необходимых для осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны.
Статья 18. Процедура рассмотрения заявки на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны
1. Деятельность участника специальной экономической зоны осуществляется в соответствии с договором об осуществлении деятельности, для заключения которого заявитель подает заявку в орган управления специальной экономической зоны в соответствии с настоящей статьей.
2. К заявителям не относятся:
1) недропользователи;
2) организации, производящие подакцизные товары, за исключением организаций, осуществляющих производство, сборку (комплектацию) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
3) организации, применяющие специальные налоговые режимы;
4) организации, применяющие (применившие) инвестиционные налоговые преференции, предусмотренные до введения в действие Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)";
5) организации, реализующие (реализовавшие) инвестиционный приоритетный проект и инвестиционный стратегический проект в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;

6) ойын бизнесін ұйымдастырушылар жатпайды.
3. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру үшін өтінімге қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштегі мынадай құжаттар:
1) уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
3) өтініш берушінің бірінші басшысының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) заңды тұлға жарғысының көшірмесі;
5) заңды тұлғаның жоғары органының арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шешімінің көшірмесі;
6) өтініш берушінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған соңғы есептік күнге қаржылық есептіліктің көшірмесі;
7) жобаның уәкілетті орган белгілеген талаптарға сай келетін техникалық-экономикалық негіздемесі;
8) қызмет көрсететін банктің өтініш берушінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы (картотеканың болмауы туралы) үзінді жазбасы және кредиттік тарихта бар толық немесе ішінара ақпарат туралы мәліметтер қамтылған кредиттік бюродан алынатын кредиттік есеп;
9) тіркеу есебіне қою орны бойынша мемлекеттік кіріс органынан салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегінің болуы немесе болмауы туралы анықтама қоса беріледі.
Егер заңды тұлға құжаттарды берген кезде Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органдарында салық төлеуші ретінде мемлекеттік тіркеуде жоқ екендігі туралы анықтаманың көшірмесі ұсынылады.
Шетелдік заңды тұлғалар осы тармақтың 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген заңдастырылған құжаттарды, сауда тізілімінен заңдастырылған үзіндіні немесе шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжатты нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынады.
4. Өтініш беруші өтінім берген кезде арнайы экономикалық аймақтың басқару органы:
1) өтінімді ол берілген күні өтінімдерді тіркеу журналына тіркеуге және бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастыруға;
2) ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын тексеруге міндетті.
5. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органы өтінімді жобаларды іріктеу тәртібі мен өлшемшарттарына сәйкес қарайды.
6. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органы мәлімделген қызмет түрінің және (немесе) бірыңғай технологиялық процесс шеңберіндегі қызмет түрлерінің арнайы экономикалық аймақты құрудың мақсаттарына, қызметтің басым түрлеріне, өтініш берушілердің жобаларын іріктеу өлшемшарттарына және (немесе) ұсынылған құжаттардың осы баптың 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда, өтініш берушіге қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасудан бас тартады.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасаудан бас тарту туралы шешімді оны қабылдаудың негіздемесімен бірге арнайы экономикалық аймақтың басқару органы өтінім берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жазбаша түрде жіберуге және бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Бұл ретте өтініш беруші уәкілетті орган арқылы арнайы комиссияға қызметтің басым түрлерінің тізбесіне қызмет түрін енгізу туралы өтінішімен оның ішінде ол арнайы экономикалық аймақты құру мақсаттарына сәйкес келмеген жағдайда жүгінуге құқылы.
Мұндай өтінішті уәкілетті орган арнайы комиссияның қарауына уәкілетті органға келіп түскен кезден бастап бес жұмыс күні ішінде шығарылады. Өтінішті қарауды және ол бойынша шешім қабылдауды уәкілетті орган бекіткен арнайы комиссия туралы ережеге сәйкес арнайы комиссия жүзеге асырады.

6) организаторы игорного бизнеса.
6. К заявке для осуществления деятельности в качестве участника специальной экономической зоны прилагаются следующие документы на бумажном и (или) электронном носителе:
1) анкета заявителя по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
2) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копия документа, удостоверяющего личность первого руководителя заявителя;
4) копия устава юридического лица;
5) копия решения высшего органа юридического лица об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны;
6) копия финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подписанная первым руководителем заявителя или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером);
7) технико-экономическое обоснование проекта, отвечающее требованиям, установленным уполномоченным органом;
8) выписка обслуживающего банка о движении денег по банковским счетам заявителя (об отсутствии картотеки) и кредитный отчет из кредитного бюро, содержащий сведения о полной или частичной информации, имеющейся в кредитной истории;
9) справка с органа государственных доходов по месту регистрационного учета о наличии или отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
В случае если юридическое лицо на момент подачи документов не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрировано в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется копия справки об отсутствии государственной регистрации в качестве налогоплательщика в органах государственных доходов Республики Казахстан.
Иностранные юридические лица представляют легализованные документы, указанные в подпунктах 2), 5) и 6) настоящего пункта, легализованную выписку из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки.
4. При представлении заявителем заявки орган управления специальной экономической зоны обязан:
1) зарегистрировать заявку в журнале регистрации заявок и разместить на интернет-ресурсе единого координационного центра в день ее подачи;
2) проверить полноту пакета представленных документов.
5. Орган управления специальной экономической зоны рассматривает заявку в соответствии с порядком и критериями отбора проектов.
6. Орган управления специальной экономической зоны отказывает заявителю в заключении договора об осуществлении деятельности в случаях несоответствия заявленного вида деятельности и (или) видов деятельности в рамках единого технологического процесса целям создания специальной экономической зоны, приоритетным видам деятельности, критериям отбора проектов заявителей, и (или) представленных документов требованиям, установленным пунктом 3 настоящей статьи.
Решение об отказе в заключении договора об осуществлении деятельности с обоснованием его принятия, орган управления специальной экономической зоны обязан направить в письменном виде заявителю и разместить на интернет-ресурсе единого координационного центра в течение десяти рабочих дней с даты подачи заявки.
При этом заявитель вправе обратиться в специальную комиссию через уполномоченный орган с заявлением о включении вида деятельности в перечень приоритетных видов деятельности в том числе в случае его несоответствия целям создания специальной экономической зоны.
Такое заявление выносится на рассмотрение специальной комиссии уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней с момента поступления в уполномоченный орган. Рассмотрение заявления и принятие решения по нему осуществляется специальной комиссией в соответствии с положением о специальной комиссии, утвержденным уполномоченным органом.

7. Мәлімделген қызмет түрлері, оның ішінде бірыңғай технологиялық процесс шеңберіндегі қызмет түрлері қызметтің басым түрлеріне және өтініш берушілердің жобаларын іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келген кезде арнайы экономикалық аймақтың басқару органы өтінім берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасады.
8. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органы қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасалған кезден бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай үйлестіру орталығына және мемлекеттік кіріс органдарына қызметті жүзеге асыру туралы шарттың көшірмесін жібереді және қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасау туралы ақпаратты бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастырады.
9. Бірыңғай үйлестіру орталығы қызметті жүзеге асыру туралы шарттың кешірмесін алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне өтініш беруші туралы мәліметтерді енгізеді және уәкілетті орган айқындаған тәртіппен арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тұлғаның тіркелуін растайтын куәлікті береді.
Арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізілген күннен бастап өтініш беруші арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы деп танылады, бүл туралы бірыңғай үйлестіру орталығы арнайы экономикалық аймақтың басқару органын хабардар етеді. Арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне өтініш берушіні енгізу туралы ақпарат бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастырылады.
10. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тұлғаның тіркелуін куәландыратын куәлікті алғаннан кейін арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен қызметтің басым түрлерін арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асырған кезде салықтық жеңілдіктерді алуға құқылы.
Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы арнайы экономикалық аймақтың шегінен тыс жерде қызметтің басым түрлерін және қызметтің өзге түрлерін олардың бөлек жеке есебі жүргізілу шартымен ғана жүзеге асыруға құқылы.
11. Мемлекеттік кіріс органдары қызметті жүзеге асыру туралы шарттың көшірмесін алғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық аймақтың қатысушысын есепке алуды жүзеге асырады.
12. Қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылуы:
1) арнайы экономикалық аймақ таратылған;
2) қызметті жүзеге асыру туралы шарттың мерзімі аяқталған немесе ол мерзімінен бұрын бұзылған;
3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында немесе қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
Арнайы экономикалық аймақтың басқару органы мемлекеттік кіріс органдарын қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы тоқтатылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей қызметті жүзеге асыру туралы шарт қолданысының тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.

7. При соответствии заявленных видов деятельности, в том числе видов деятельности в рамках единого технологического процесса приоритетным видам деятельности и критериям отбора проектов заявителей, орган управления специальной экономической зоны в течение десяти рабочих дней с даты подачи заявки заключает договор об осуществлении деятельности.
8. Орган управления специальной экономической зоны не позднее следующего рабочего дня с момента заключения договора об осуществлении деятельности направляет в единый координационный центр и органы государственных доходов копию договора об осуществлении деятельности, и размещает информацию о заключении договора об осуществлении деятельности на интернет-ресурсе единого координационного центра.
9. Единый координационный центр в течение пяти рабочих дней после получения копии договора об осуществлении деятельности, вносит сведения о заявителе в единый реестр участников специальных экономических зон и выдает свидетельство, удостоверяющее регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны в порядке, определенном уполномоченным органом.
Со дня внесения сведений в единый реестр участников специальных экономических зон, заявитель признается участником специальной экономической зоны, о чем единый координационный центр уведомляет орган управления специальной экономической зоны. Информация о внесении в единый реестр участников специальных экономических зон заявителя размещается на интернет-ресурсе единого координационного центра.
10. После получения свидетельства, удостоверяющее регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны, участник специальной экономической зоны вправе осуществлять приоритетные виды деятельности исключительно на территории специальной экономической зоны в порядке, предусмотренным налоговым законодательством Республики Казахстан.
Участник специальной экономической зоны вправе осуществлять иные виды деятельности за пределами специальной экономической зоны и иные виды деятельности только при условии ведения их раздельного учета.
11. Органы государственных доходов после получения копии договора об осуществлении деятельности осуществляют учет участника специальной экономической зоны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
12. Действие договора об осуществлении деятельности прекращается при:
1) упразднении специальной экономической зоны;
2) истечении срока или досрочном расторжении договора об осуществлении деятельности;
3) иных случаях, предусмотренных настоящим Законом, гражданским законодательством Республики Казахстан или договором об осуществлении деятельности.
Орган управления специальной экономической зоны уведомляет органы государственных доходов о прекращении действия договора об осуществлении деятельности не позднее пяти рабочих дней со дня прекращения действия договора об осуществлении деятельности.

13. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы қызметті жүзеге асыру туралы шартқа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде ез жобасының техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес келетін мөлшерде қаржылық қамтамасыз етудің болуын растауға міндетті.
Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы қаржылық қамтамасыз етуі мынадай тәсілдермен:
1) ақшамен;
2) банктік кепілдікпен;
3) кепілгерлікпен;
4) мүлік кепілімен;
5) сақтандыру шартымен қалыптастырылады.
Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы қаржылық қамтамасыз ету тәсілдерінің кез келгенін, оның ішінде екі немесе бірнеше тәсілді үйлестіру арқылы таңдауға құқылы.
19-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы мәртебесінен айыру рәсімі
1. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы осы Заңның 18-бабы 13-тармағында көзделген талаптарды сақтамаған жағдайда арнайы экономикалық аймақтың мұндай қатысушысымен қызметті жүзеге асыру туралы шарт осы Заңда және қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген тәртіппен бұзылуға жатады
2. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органы арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған талаптарды бұзған жағдайда, қызметті жүзеге асыру туралы шартты біржақты тәртіппен бұзады. Арнайы экономикалық аймақ қатысушысының міндеттемелерді орындамағаны анықталған кезде уәкілетті орган белгілейтін нысан бойынша тиісті актілер жасалады.
Арнайы экономикалық аймақтың басқару органы арнайы экономикалық аймақтың қатысушысын қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған міндеттемелерді орындамағаны туралы және бұзушылықтарды күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде жою қажеттігі туралы хабардар етеді.
Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы көрсетілген ескертулерді жою жөнінде шаралар қабылдамаған жағдайда, арнайы экономикалық аймақтың басқару органы арнайы экономикалық аймақтың қатысушысын қызметті жүзеге асыру туралы шартты және (немесе) жер учаскесін уақытша пайдалану шартын біржақты тәртіппен бұзу туралы кемінде он жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
3. Қызметті жүзеге асыру туралы шартты біржақты тәртіппен бұзған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде арнайы экономикалық аймақтың басқару органы бүл жөнінде арнайы экономикалық аймақтың қатысушысын, мемлекеттік кіріс органдарын, бірыңғай үйлестіру кеңесін, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарын хабардар етеді.
20-бап. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыруға үміткер тұлғаларға қойылатын талаптар

13. Участник специальной экономической зоны в течение одного календарного года со дня подписания договора об осуществлении деятельности обязан подтвердить наличие финансового обеспечения в размере, соответствующем технико-экономическому обоснованию своего проекта.
Финансовое обеспечение участника специальной экономической зоны, формируется следующими способами:
1) деньгами;
2) банковской гарантией;
3) поручительством;
4) залогом имущества;
5) договором страхования.
Участник специальной экономической зоны вправе выбрать любой из способов финансового обеспечения, в том числе путем комбинирования двух или нескольких способов.
Статья 19. Процедура лишения статуса участника специальной экономической зоны
1. В случае несоблюдения участником специальной экономической зоны требований, предусмотренных пунктом 13 статьи 18 настоящего Закона, договор об осуществлении деятельности с таким участником специальной экономической зоны подлежит расторжению в порядке, предусмотренном настоящим Законом, договором об осуществлении деятельности.
2. Орган управления специальной экономической зоны расторгает в одностороннем порядке договор об осуществлении деятельности в случае нарушения участником специальной экономической зоны существенных условий, определенных договором об осуществлении деятельности. При выявлении неисполнения участником специальной экономической зоны обязательств составляются соответствующие акты, по форме устанавливаемой уполномоченным органом.
Орган управления специальной экономической зоны уведомляет участника специальной экономической зоны о неисполнении обязательств, определенных договором об осуществлении деятельности, и необходимости устранения нарушения в срок не более шестидесяти календарных дней.
В случае непринятия мер по устранению участником специальной экономической зоны указанных замечаний орган управления специальной экономической зоны не менее чем за десять рабочих дней уведомляет участника специальной экономической зоны о расторжении договора об осуществлении деятельности и договора временного пользования земельным участком в одностороннем порядке.
2. В течение двух рабочих дней со дня расторжения договора об осуществлении деятельности в одностороннем порядке орган управления специальной экономической зоны уведомляет об этом участника специальной экономической зоны, органы государственных доходов, единый координационный совет, а также местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы.
Статья 20. Требования к лицам, претендующим на осуществление вспомогательных видов деятельности на территории специальной экономической зоны

1. Қызметтің қосалқы түрлері арнайы экономикалық аймақты басқару органымен және (немесе) арнайы экономикалық аймақ қатысушысымен жасалатын қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
2. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыруға үміткер тұлғалар мынадай талаптарға сай болуға:
1) жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндіруші болып табылуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде тіркелуге тиіс.
21-бап. Тұлғалардың қосалқы қызметті жүзеге асыруға рұқсат алу үшін ұсынатын құжаттары
1. Осы Заңның 20-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес болған кезде арнайы экономикалық аймақты басқару органын қоспағанда, қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыруға үміткер тұлғалар арнайы экономикалық аймақты басқару органына қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде рұқсат алуға өтінім береді.
2. Өтінімге уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі құжаттар қоса беріледі.
22-бап. Тұлғаларға қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыруға рұқсат берудің негізі мен рәсімі
1. Қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыратын тұлға ретінде рұқсат беруге арналған өтінім келіп түскен кезде арнайы экономикалық аймақтың басқару органы:
1) ұсынылған құжаттардың уәкілетті орган бекіткен құжаттар тізбесіне сәйкестігін тексереді;
2) өтінімдерді тіркеу журналына өтінімді тіркейді. Өтінімнің тіркелген күні оның берілген күні болып табылады.
2. Ұсынылған құжаттар уәкілетті орган бекіткен құжаттар тізбесіне сәйкес келген жағдайда, арнайы экономикалық аймақты басқару органы өтінім тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасайды және бұл туралы әрекет ету аймағында арнайы экономикалық аймақ орналасқан мемлекеттік кірістер органын тұлғаға арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыруға рұқсат беру туралы хабардар етеді.
3. Арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыруға үміткер тұлғалар мұндай құқықты алу үшін жекелеген жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді орындау үшін арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен келісу бойынша арнайы экономикалық аймақтың қатысушысымен шарт жасай алады.
4. Ұсынылған құжаттар уәкілетті орган бекіткен құжаттар тізбесіне сәйкес келмеген жағдайда арнайы экономикалық аймақтың басқару органы өтінім тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтінімді қайтарады. Өтінімді қайтару тұлғаны жіберілген кемшіліктерді жойғаннан кейін басқарушы компанияға қайтадан өтініммен жүгіну құқығынан айырмайды.

1. Вспомогательные виды деятельности осуществляются в соответствии с договором, заключаемым с органом управления специальной экономической зоны и (или) участником специальной экономической зоны.
2. Лица, претендующие на осуществление вспомогательных видов деятельности на территории специальной экономической зоны, должны соответствовать следующим требованиям:
1) являться казахстанским производителем работ, услуг;
2) должны быть зарегистрированы в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 21. Документы, подаваемые для допуска лиц к осуществлению вспомогательных видов деятельности
1. При соответствии требованиям, указанным в статье 20 настоящего Закона, лица, претендующие на осуществление вспомогательных видов деятельности, за исключением органа управления специальной экономической зоны, представляют в орган управления специальной экономической зоны заявку на допуск в качестве лица, осуществляющего вспомогательный вид деятельности.
2. К заявке прилагаются документы на бумажном и (или) электронном носителях согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом.
Статья 22. Основание и процедура допуска лиц к осуществлению вспомогательного вида деятельности
1. При поступлении заявки на допуск в качестве лица, осуществляющего вспомогательный вид деятельности, орган управления специальной экономической зоны:
1) проверяет соответствие представленных документов перечню документов, утвержденному уполномоченным органом;
2) регистрирует заявку в журнале регистрации заявок. Датой регистрации заявки является день ее подачи.
2. При соответствии представленных документов перечню документов, утвержденному уполномоченным органом, орган управления специальной экономической зоны в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявки заключает договор об осуществлении деятельности и извещает об этом орган государственных доходов, зоне действия которого находится специальная экономическая зона, о допуске лица к осуществлению вспомогательного вида деятельности на территории специальной экономической зоны.
3. Лица, претендующие на осуществление вспомогательных видов деятельности на территории специальной экономической зоны, для получения такого права также могут заключить договор с участником специальной экономической зоны по согласованию с управляющей компанией специальной экономической зоны на выполнение отдельных видов работ и услуг.
4. В случае несоответствия представленных документов перечню документов, утвержденному уполномоченным органом, орган управления специальной экономической зоны возвращает заявку в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявки. Возвращение заявки не лишает лицо права обратиться с повторной заявкой после устранения допущенных недостатков.

23-бап. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында коммуналдық қызметтер көрсету
Арнайы экономикалық аймақтың аумағын электрмен, жылу энергиясымен, газбен, сумен жабдықтауды жүзеге асыратын және коммуналдық қызметтер көрсететін өнім берушілер осындай қызметтер көрсетілетін өзге де тұтынушыларға ұсынылатын қызметтерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
24-бап. Арнайы экономикалық аймақты тарату
1. Арнайы экономикалық аймақ осы арнайы экономикалық аймақ құрылған мерзім аяқталған соң таратылады. Арнайы экономикалық аймақтың әрекет ету мерзімі Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы экономикалық аймақты құру туралы тиісті актісімен айқындалады.
2. Арнайы экономикалық аймақ таратылғаннан кейін арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының және арнайы экономикалық аймақтың аумағында жер учаскелерін өтеулі уақытша жер пайдалану құқығы тиесілі,
3. сондай-ақ қызметті жүзеге асыру туралы шарттар бойынша жер учаскелері берілген қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асырған тұлғалардың Қазақстан Республикасының шекаралық аймағы мен шекаралық белдеуінде орналасқан жер учаскелерін беру үшін көзделген шектеулерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен осы жер учаскелерін сату кезінде оларды сатып алудың басым құқығы болады.
4. Бұл ретте мұндай арнайы экономикалық аймақ республикалық маңызы бар индустриялық аймақ мәртебесіне ие болады, ал басқару органы индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына қайта өзгертілуге тиіс.
25-бап. Арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықтарды қайта беру
1. Осы баптың мақсаттары үшін арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқық деп арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелген және арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізілген заңды тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың аумағында басым қызмет түрлерін жүзеге асыру құқығы түсініледі.
2. Қатысушы заңды тұлға біріктіру нысанында қайта ұйымдастырылған кезде қатысуға құқық біріктіру нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлға осы Заңда айқындалған тәртіппен қайта ресімделуге жатады. Сол бір қызметтің басым түрін жүзеге асыратын бірнеше қатысушы заңды тұлғаны біріктірген кезде біріктіру нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаға қайта ресімдеуге қатысушылардың таңдауы бойынша тек бір қатысушы заңды тұлға ғана жатады.
3. Қатысушы заңды тұлғаны қайта құру нысанында қайта ұйымдастырған кезде мұндай заңды тұлға, қайта құру нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны үшін арнайы экономикалық аймақта қандай да бір қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған жағдайларды қоспағанда, осы Заңда айқындалған тәртіппен қайта ресімделуге жатады.

Статья 23. Предоставление коммунальных услуг на территории специальной экономической зоны
Поставщики, осуществляющие снабжение территории специальной экономической зоны электрической, тепловой энергией, газом, водой и оказывающие коммунальные услуги, обязаны обеспечить доступ к таким услугам, аналогичный для иных потребителей таких услуг.
Статья 24. Упразднение специальной экономической зоны
1. Специальная экономическая зона упраздняется по истечении срока, на который данная специальная экономическая зона была создана. Срок действия специальной экономической зоны определяется соответствующим актом Правительства Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны.
После упразднения специальной экономической зоны участники специальной экономической зоны и лица, осуществлявшие вспомогательные виды деятельности, которым принадлежит право временного пользования земельными участками на безвозмездной основе на территории специальной экономической зоны, при продаже этих земельных участков имеют преимущественное право их покупки в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Казахстан. При этом, земельный участок приобретает статус индустриальной зоны республиканского значения, а орган управления должен преобразоваться в управляющую компанию индустриальной зоны.
Статья 25. Переуступка прав на участие в специальной экономической зоне
1. Для целей настоящей статьи под правом на участие в специальной экономической зоне понимается право юридического лица, зарегистрированного в качестве участника специальной экономической зоны и включенного в единый реестр участников специальных экономических зон, осуществлять на территории специальной экономической зоны приоритетные виды деятельности.
2. При реорганизации юридического лица-участника в форме слияния право на участие подлежит переоформлению на вновь возникшее в результате слияния юридическое лицо в порядке, определенном настоящим Законом. При слиянии нескольких юридических лиц-участников, осуществляющих один и тот же приоритетный вид деятельности, переоформлению на вновь возникшее в результате слияния юридическое лицо подлежит только одно юридическое лицо-участник по выбору участников.
3. При реорганизации юридического лица-участника в форме преобразования такое юридическое лицо подлежит переоформлению в порядке, определенном настоящим Законом, за исключением случаев, когда для организационно-правовой формы вновь возникшего в результате преобразования юридического лица занятие каким-либо из видов деятельности в специальной экономической зоне запрещено законами Республики Казахстан.

4. Қатысушы заңды тұлғаны басқа заңды тұлғамен қосу нысанында қайта ұйымдастырған кезде соңғысы арнайы экономикалық аймаққа қатысуға осы Заңда айқындалған тәртіппен қайта өтінім береді, ал қатысушы заңды тұлға арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы мәртебесінен айырылады. Егер қосылатын заңды тұлға және қосылатын заңды тұлғаны өзіне қосып алған заңды тұлға сол бір қызмет түрін жүзеге асыратын болса және екеуі де арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары болып табылса, басқа қатысушы заңды тұлғаны өзіне қосып алатын қатысушы заңды тұлғаны қайта ресімдеу жүргізілмейді.
5. Қатысушы заңды тұлғаны бөліп шығару нысанында қайта ұйымдастырған кезде онда бар арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы бөліп шығару жүргізілген заңды тұлғаның келісімі болған кезде, бөлініп шыққан заңды тұлғаның арнайы экономикалық аймақта қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін қойылатын талаптарға сәйкестігі расталған жағдайда ғана қайта ұйымдастыру нәтижесінде бөлініп шыққан заңды тұлғаның біреуіне қайта ресімделуге жатады.
Қайта ұйымдастыру нәтижесінде бөлініп шыққан заңды тұлға осы тармақта көзделген негіз бойынша арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты қайта ресімдеуге өтініш беруші болып табылады.
Қайта ұйымдастыру нәтижесінде бөлініп шыққан заңды тұлғаға арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты қайта ресімдеу кезінде өтініш беруші осы Заңның 18-бабының 3-тармағында көзделген, арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру үшін өтініш беруші ұсынатын құжаттардан басқа, арнайы экономикалық аймақта қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін қойылатын талаптарға езінің сәйкестігі туралы мәліметтер мен құжаттарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген бөліп шығару жүргізілген заңды тұлғаның арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты бөлініп шыққан заңды тұлғаға қайта ресімдеуге келіскені туралы шешімін ұсынады.
Қайта ұйымдастыру нәтижесінде бөлініп шыққан заңды тұлғаға арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты қайта ресімдеу туралы өтінішті өтініш беруші бөліп шығару нысанында қайта ұйымдастыру аяқталған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде береді.
Арнайы экономикалық аймақты басқару органы осы Заңның 18-бабының 3-тармағында, осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттар ұсынылмаған немесе тиісінше ресімделмеген жағдайда, сондай-ақ өтініш беруші арнайы экономикалық аймақта қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін қойылатын талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты осы тармақта көзделген негіз бойынша бастамашылық жасалған қайта ресімдеуден бас тартады.

4. При реорганизации в форме присоединения юридического лица-участника к другому юридическому лицу последний заново подает заявку на участие в специальной экономической зоне в порядке, определенном настоящим Законом, а юридическое лицо-участник теряет статус участника специальной экономической зоны. Если присоединяемое юридическое лицо и юридическое лицо, к которому присоединяется присоединяемое юридическое лицо, осуществляют один и тот же вид деятельности и оба являются участниками специальной экономической зоны, переоформление юридического лица-участника, к которому присоединяется другое юридическое лицо-участник, не производится.
5. При реорганизации юридического лица-участника в форме выделения имеющееся у него право на участие в специальной экономической зоне, при наличии согласия юридического лица, из которого произведено выделение, подлежит переоформлению на одно выделенное в результате реорганизации юридическое лицо только в случае подтверждения соответствия выделенного юридического лица требованиям, предъявляемым для осуществления видов деятельности в специальной экономической деятельности.
Заявителем на переоформление участия в специальной экономической зоне по основанию, предусмотренному настоящим пунктом, является выделенное в результате реорганизации юридическое лицо.
Для переоформлении права на участие в специальной экономической зоне на выделенное в результате реорганизации юридическое лицо заявитель, помимо документов, подаваемых заявителем для осуществления деятельности в качестве участника специальной экономической зоны, предусмотренных пунктом 3 статьи 18 настоящего Закона, представляет сведения и документы о своем соответствии требованиям, предъявляемым для осуществления видов деятельности в специальной экономической деятельности, а также оформленное в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решение о согласии юридического лица, из которого произведено выделение на переоформление право на участие в специальной экономической зоне на выделенное юридическое лицо.
Заявление о переоформлении права на участие в специальной экономической зоне на выделенное в результате реорганизации юридическое лицо подается заявителем в течение тридцати календарных дней с момента завершения реорганизации в форме выделения.
Орган управления специальной экономической зоны отказывает в переоформлении права на участие в специальной экономической зоне, инициированном по основанию, предусмотренному настоящим пунктом, в случае непредставления или ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 3 статьи 18 настоящего Закона, части третьей настоящего пункта, а также в случае несоответствия заявителя требованиям, предъявляемым для осуществления видов деятельности в специальной экономической деятельности.

6. Қатысушы заңды тұлғаны бөлу нысанында қайта ұйымдастырған кезде онда бар арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығы қайта ұйымдастыру нәтижесінде жаңадан пайда болған осы заңды тұлғаның арнайы экономикалық аймақта қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін қойылатын талаптарға сәйкестігі расталған жағдайда, бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаның біреуіне қайта ресімделуге жатады.
Бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғалардың біреуі осы тармақта көзделген негіз бойынша арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты қайта ресімдеуге өтініш беруші болып табылады.
Бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғалардың біріне арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты қайта ресімдеу үшін өтініш беруші осы Заңның 18-бабының 3-тармағында көзделген құжаттардан басқа, арнайы экономикалық аймақта қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін қойылатын талаптарға езінің сәйкестігі туралы мәліметтер мен құжаттарды ұсынады.
Бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғалардың біріне арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты қайта ресімдеу туралы өтінішті өтініш беруші бөлу нысанында қайта ұйымдастыру аяқталған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде береді.
Арнайы экономикалық аймақты басқару органы мынадай:
1) осы Заңның 18-бабының 3-тармағында және осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттар ұсынылмаған немесе тиісінше ресімделмеген;
2) өтініш беруші арнайы экономикалық аймақта қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін қойылатын талаптарға сәйкес келмеген;
3) егер арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқық заңды тұлғаларды бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болғандардың ішіндегі басқа заңды тұлғаға бұрын қайта ресімделген жағдайда, арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты осы тармақта көзделген негіз бойынша бастамашылық жасалған қайта ресімдеуден бас тартады.
7. Арнайы экономикалық аймақты басқару органы өтініш берушінің осы баптың 5 және 6-тармақтарында көзделген негіздер бойынша арнайы экономикалық аймаққа қатысу құқығын қайта ресімдеуге құжаттарын алған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті.
Ұсынылған құжаттардың толық болмауы фактісі анықталған жағдайда арнайы экономикалық аймақты басқару органы көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қараудан уәжді түрде бас тартады. Өтінішті қараудан бас тарту арнайы экономикалық аймаққа қатысуға құқықты қайта ресімдеуге өтініш берушінің қайтадан жүгінуі үшін кедергі болып табылмайды.

6. При реорганизации юридического лица-лицензиата в форме разделения имеющееся у него право на участие в специальной экономической зоне подлежит переоформлению на одно из вновь возникших в результате разделения юридическое лицо в случае подтверждения соответствия данного вновь возникшего в результате реорганизации юридического лица требованиям, предъявляемым для осуществления видов деятельности в специальной экономической эоне.
Заявителем на переоформление права на участие в специальной экономической зоне по основанию, предусмотренному настоящим пунктом, является одно из вновь возникших в результате разделения юридических лиц.
Для переоформления права на участие в специальной экономической зоне на одно из вновь возникших в результате разделения юридических лиц заявитель, помимо документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 22 настоящего Закона, представляет сведения и документы о своем соответствии требованиям, предъявляемым для осуществления видов деятельности в специальной экономической деятельности.
Заявление о переоформлении права на участие в специальной экономической зоне на одно из вновь возникших в результате разделения юридических лиц подается заявителем в течение тридцати календарных дней с момента завершения реорганизации в форме разделения.
Орган управления специальной экономической зоны отказывает в переоформлении права на участие в специальной экономической зоне, инициированном по основанию, предусмотренному настоящим пунктом, в случаях:
1) непредставления или ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 3 статьи 18 настоящего Закона и в части третьей настоящего пункта;
2) несоответствия заявителя требованиям, предъявляемым для осуществления видов деятельности в специальной экономической деятельности;
3) если ранее право на участие в специальной экономической зоне было переоформлено на другое юридическое лицо из числа вновь возникших в результате разделения юридических лиц.
7. Орган управления специальной экономической зоны в течение двух рабочих дней с момента получения документов заявителя на переоформление права на участие в специальной экономической зоне по основаниям, предусмотренным пунктами 5 и 6 настоящей статьи, обязан проверить полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов орган управления специальной экономической зоны в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления. Отказ в рассмотрении заявления не является препятствием для повторного обращения заявителя на переоформление права на участие в специальной экономической зоны.

4-тарау. Индустриялық аймақтардың құрылуы және жұмыс істеуі
26-бап. Индустриялық аймақтардың түрлері
Индустриялық аймақтар мынадай түрлерге бөлінеді: республикалық маңызы бар индустриялық аймақ, өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ жекеше индустриялық аймақ және шағын индустриялық аймақ.
27-бап. Индустриялық аймақ құру туралы жалпы ережелер
1. Қаржыландырылуы республикалық бюджеттен толық не ішінара жүзеге асырылатын индустриялық аймақтар республикалық маңызы бар индустриялық аймақтар болып табылады және уәкілетті органның келісуімен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша құрылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, қаржыландырылуы жергілікті бюджеттен толық не ішінара жүзеге асырылатын индустриялық аймақтар өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтар болып табылады және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша құрылады.
3. Жергілікті атқарушы органдар осы баптың 1 немесе 2-тармақтарында көзделген индустриялық аймақ құрылған кезден бастап 20 жұмыс күні ішінде бұл туралы бірыңғай үйлестіру орталығына хабарлайды.
4. Жекеше индустриялық аймақты мемлекеттік емес заңды тұлғалар не жеке тұлғалар өз қаражаты, жеке инвестициялар, қарыздар есебінен құрады.
Бұл ретте заңды немесе жеке тұлғалар - жекеше индустриялық аймақтардың меншік иелері бұл туралы индустриялық аймақ құрылған кезден бастап жиырма жұмыс күні ішінде бірыңғай үйлестіру орталығына хабарлайды.
5. Шағын индустриялық аймақ уәкілетті орган айқындаған тәртіппен құрылады және жұмыс істейді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне беру үшін дайын, оның ішінде модульдік, өндірістік және өзге де ғимараттары (үй-жайлары) орналасқан жекелеген аумақты көздейді.
6. Республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтар құру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке инвестициялар тартылуы мүмкін.
7. Индустриялық аймақтың аумағындағы оның мәртебесіне байланысты барлық мәмілелер индустриялық аймақты уәкілетті орган бекіткен тәртіппен бірыңғай-үйлестіру орталығы жүргізетін бірыңғай индустриялық аймақтар тізіліміне енгізгеннен кейін жарамды болып табылады.
8. Қатысушыларға индустриялық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыруға рұқсат ету индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы мен индустриялық аймақтың қатысушылары арасында жасалатын шарттар негізінде жүргізіледі.
Мұндай шарттар нысанын уәкілетті орган бекітетін үлгілік шарт негізінде жасалады. Индустриялық аймақтардың барлық қатысушыларына, олардың түрлеріне қарамастан, жасалған шарттардың тұрақтылығына олардың талаптарына сәйкес кепілдік беріледі.
Шарттың үлгілік нысаны индустриялық аймақтардың барлық түрлері үшін міндетті және өзгермейтін жағдайлар мен тараптардың келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін жағдайларды көздейді.

Глава 4. СОЗДАНИЕ И ФУНКЦИОНИРОВАНИЕ ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН
Статья 26. Виды индустриальных зон
1. Индустриальные зоны подразделяются на следующие виды: индустриальная зона республиканского значения, индустриальная зона регионального значения, частная индустриальная зона и малая индустриальная зона.
Статья 27. Общие положения о создании индустриальной зоны
1. Индустриальные зоны, финансирование которых осуществляется полностью либо частично из республиканского бюджета, являются индустриальными зонами республиканского значения и создаются по решению местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы по согласованию с уполномоченным органом.
2. Индустриальные зоны, за исключением указанных в пункте 1 настоящей статьи, финансирование которых осуществляется полностью либо частично из местного бюджета, являются индустриальными зонами регионального значения и создаются по решению местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
3. Местные исполнительные органы в течение двадцати рабочих дней с момента создания индустриальной зоны, предусмотренной пунктами 1 или 2 настоящей статьи, информируют единый координационный центр об этом.
4. Частная индустриальная зона создается негосударственными юридическими лицами либо физическими лицами за счет собственных средств, частных инвестиций и займов.
При этом юридические или физические лица - собственники частных индустриальных зон в течение двадцати рабочих дней с момента создания индустриальной зоны информируют единый координационный центр об этом.
5. Малая индустриальная зона создается и функционирует в порядке, определенном уполномоченным органом, и предусматривает отдельную территорию с расположенными на ней готовыми производственными и иными зданиями (помещениями), в том числе модульными, для передачи субъектам малого и среднего предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Для создания индустриальных зон республиканского и регионального значения могут привлекаться частные инвестиции в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
7. Все сделки на территории индустриальной зоны, связанные с использованием ее статуса, являются действительными после включения индустриальной зоны в единый реестр индустриальных зон, который ведется единым координационным центром в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
8. Допуск участников к осуществлению деятельности на территории индустриальной зоны производится на основании договоров, заключаемых между управляющей компанией индустриальной зоны и участниками индустриальной зоны.
Такие договора составляются на основании типового договора, форма которого утверждается уполномоченным органом. Всем участникам индустриальных зон, независимо от их вида, гарантируется стабильность, заключенных договоров в соответствии с их условиями.
Типовая форма договора предусматривает обязательные и неизменные условия для всех видов индустриальных зон, и условия, которые могут быть изменены по соглашению сторон.

28-бап. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру тәртібі
1. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсынысты уәкілетті органға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы индустриялық аймақты құру тұжырымдамасын ұсына отырып енгізеді.
2. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсынысқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелері, орталық мемлекеттік органдар мен олардың бөлімшелері, жергілікті өкілді органдар, жергілікті' өзін-өзі басқару органдары, сондай-ақ ұйымдар мен азаматтар бастама жасауы мүмкін. Мұндай ұсыныстар республикалық маңызы бар индустриялық аймақты болжалды құру орны бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қарауына енгізіледі және "Әкімшілік рәсімдер туралы" және "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қаралуға жатады.
Көрсетілген ұсыныстар қаралғаннан кейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тиісті жер болған жағдайда осы баптың 1-тармағына сәйкес уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
3. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру тұжырымдамасы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес ресімделеді және мыналарды:
1) индустриялық аймақты құру мақсаттарын;
2) индустриялық аймақ қатысушыларының жобаларын іріктеу өлшемшарттарының тізбесін;
3) болжалды қаржылық-экономикалық және әлеуметтік салдарды;
4) тұжырымдамада көзделген іс-шаралардың мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі туралы деректерді;
5) индустриялық аймақтың болжалды орналасу схемасын;
6) коммуникациялар объектілерінің қолжетімділігі туралы деректерді;
7) іс-шараларды іске асыруға қаржыландыру көлемі мен тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мүмкіндігінің есептемелерін;
8) индустриялық аймақты дамыту жоспарының жобасын қамтуға тиіс.
4. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсыныс келісу үшін енгізілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде уәкілетті орган республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құрудың тұжырымдамасын осы баптың 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді. Тексеру қорытындысы бойынша уәкілетті орган қорытындыны қалыптастырады және оны жергілікті атқарушы орган ұсынған барлық басқа құжаттарды қоса тіркеп, сарапшылық кеңеске жібереді.
5. Сарапшылық кеңес осы баптың 4-тармағында көрсетілген құжаттар оның қарауына енгізілген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде индустриялық аймақты құрудың мақсатқа лайықтығы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясаты мен заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан сараптаманы жүзеге асырады және оның барлық мүшелерінің пікірлерін және уәкілетті органның қорытындысын ескере отырып, сараптама қорытындысының нәтижесі бойынша өз қорытындысын дайындайды.

Статья 28. Порядок создания индустриальной зоны республиканского значения
1. Предложение о создании индустриальной зоны республиканского значения вносится местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в уполномоченный орган вместе с концепцией создания индустриальной зоны.
2. Предложения о создании индустриальных зон республиканского значения могут инициироваться структурными подразделениями местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, центральными государственными и их подразделениями, местными представительными органами, органами местного самоуправления, а также организациями и гражданами. Такие предложения вносятся на рассмотрение в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы по месту предполагаемого создания индустриальной зоны республиканского значения и подлежат рассмотрению в порядке, установленном законами Республики Казахстан "Об административных процедурах" и "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
После рассмотрения указанных предложений, местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в случае наличия соответствующих земель вправе обратиться в уполномоченный орган в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
3. Концепция создания индустриальной зоны республиканского значения оформляется в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом и должна содержать:
1) цели создания индустриальной зоны;
2) перечень критериев отбора проектов участников индустриальной зоны;
3) предполагаемые финансово-экономические и социальные последствия;
4) данные о соответствии мероприятий, предусмотренных в концепции, документам системы государственного планирования;
5) схему предполагаемого расположения индустриальной зоны;
6) данные о доступности объектов коммуникаций;
7) расчеты объема финансирования на реализацию мероприятий и возможности достижения прямого и конечного результатов;
8) проект плана развития индустриальной зоны.
4. В течение пятнадцати рабочих дней со дня внесения для согласования предложения о создании индустриальной зоны республиканского значения уполномоченный орган проверяет концепцию создания индустриальной зоны республиканского значения на соответствие требованиям, установленным пунктом 3 настоящей статьи. По итогам проверки уполномоченный орган формирует и направляет его с приложением всех других документов, представленных местным исполнительным органом, в экспертный совет.
5. Экспертный совет в течение двадцати рабочих дней со дня внесения на его рассмотрение документов, указанных в пункте 4 настоящей статьи, осуществляет их экспертизу на предмет целесообразности создания индустриальной зоны, соответствия приоритетам государственной политики и законодательству Республики Казахстан и готовит свое заключение по итогам экспертизы с учетом позиций всех его членов и заключения уполномоченного органа.

6. Сарапшылық кеңес оң қорытынды шығарғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде уәкілетті орган республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құруға жазбаша келісімін береді.
Мұндай келісім облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы шешім шығаруы үшін негіз болып табылады.
7. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы шешім шығарылғаннан кейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы республикалық маңызы бар индустриялық аймақты болжалды құру жері бойынша индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы құрылады немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы айқындалады және Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделген тәртіппен жер учаскесі ресімделеді.
8. Тиісті жергілікті атқарушы орган индустриялық аймақты орналастыруға жер учаскесі берілген кезден бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай үйлестіру орталығына бұл туралы хабарлайды.
29-бап. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру тәртібі
1. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы шешімді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы қабылдайды.
Шешім қабылдаумен қатар тиісті жергілікті атқарушы орган өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру тұжырымдамасын жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында орналастыра отырып әзірлейді.
2. Индустриялық аймақты құру тұжырымдамасы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес ресімделеді және мыналарды:
1) индустриялық аймақты құру мақсаттарын;
2) индустриялық аймақтың жобаларын іріктеу өлшемшарттарының тізбесін;
3) қоршаған ортаға әсер етуді бағалауды;
4) болжалды қаржылық-экономикалық және әлеуметтік салдарды;
5) индустриялық аймақтың орналасу схемасын;
6) тұжырымдамада көзделген іс-шаралардың мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі туралы деректерді;
7) іс-шараларды әрбір компонент бөлігінде іске асыруға қаржыландыру көлемі мен тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мүмкіндігінің есептеулерін;
8) индустриялық аймақты және оның инфрақұрылымын дамыту жоспарының жобасын қамтуға тиіс.
3. Жергілікті бюджеттен өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құруды қаржыландыру бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы жергілікті атқарушы орган шешімінің жобасы міндетті түрде тиісті жергілікті атқарушы органның қоғамдық кеңесіне қарауға жіберіледі.

6. В течение пяти рабочих дней после вынесения экспертным советом заключения, и при условии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии, уполномоченный орган дает письменное согласие на создание индустриальной зоны республиканского значения.
Такое согласие является основанием для вынесения решения местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы о создании индустриальной зоны республиканского значения.
7. После вынесения решения о создании индустриальной зоны республиканского значения местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы по месту предполагаемого создания индустриальной зоны республиканского значения создается или определяется управляющая компания индустриальной зоны и оформляется земельный участок в порядке, предусмотренном Земельным кодексом Республики Казахстан.
8. Соответствующий местный исполнительный орган в течение десяти рабочих дней с момента предоставления земельного участка под размещение индустриальной зоны информируют единый координационный центр о создании индустриальной зоны.
Статья 29. Порядок создания индустриальной зоны регионального значения
1. Решение о создании индустриальной зоны регионального значения принимается местным исполнительным органом области, городов республиканского значения, столицы.
Параллельно с принятием решения соответствующим местным исполнительным органом разрабатывается концепция создания индустриальной зоны регионального значения с размещением ее на официальном интернет ресурсе местного исполнительного органа.
2. Концепция создания индустриальной зоны оформляется в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом и должна содержать:
1) цели создания индустриальной зоны;
2) перечень критериев отбора проектов индустриальной зоны;
3) оценку воздействия на окружающую среду;
4) предполагаемые финансово-экономические и социальные последствия;
5) схему расположения индустриальной зоны;
6) данные о соответствии мероприятий, предусмотренных в концепции, документам системы государственного планирования;
7) расчеты объема финансирования на реализацию мероприятий в разрезе каждого компонента и возможности достижения прямого и конечного результатов;
8) проект плана развития индустриальной зоны.
3. Финансирование создания индустриальной зоны регионального значения из местного бюджета осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством.
4. Проект решения местного исполнительного органа о создании индустриальной зоны регионального значения в обязательном порядке направляется для рассмотрения в общественный совет соответствующего местного исполнительного органа.

5. Өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы шешім шығарылғаннан кейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты болжалды құру жері бойынша индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын құрады және Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделген тәртіппен жер учаскесі ресімделеді.
6. Тиісті жергілікті атқарушы орган индустриялық аймақты орналастыруға жер учаскесі берілген кезден бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай үйлестіру орталығына бұл туралы хабарлайды.
30-бап. Жекеше индустриялық аймақты құру тәртібі
1. Жекеше индустриялық аймақтарды жекеше индустриялық аймақ мәртебесін беру жоспарланатын жер учаскелерінің меншік иелері болып табылатын, сондай-ақ олардың аумағында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін қажетті осы жер учаскелеріндегі инфрақұрылымның меншік иелері болып табылатын мемлекеттік емес заңды тұлғалар не жеке тұлғалар құрады.
2. Жекеше индустриялық аймақтардың меншік иелері облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен мыналарды:
1) индустриялық аймақты құру мақсатын;
2) қоршаған ортаға әсердің бағасын;
3) индустриялық аймақтың болжалды орналасу схемасын қамтитын жекеше индустриялық аймақты құрудың тұжырымдамасын міндетті түрде келіседі.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жекеше индустриялық аймақты құрудың тұжырымдамасы келіп түскен кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тұжырымдаманы тиісті елді мекен құрылысының бас жоспарына және экологиялық заңнама талаптарына сәйкестігі нысанасына қарайды.
4. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органымен жекеше индустриялық аймақты құрудың тұжырымдамасы келісілгеннен кейін жекеше индустриялық аймақтың меншік иесі оның индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын жүзеге асыруы үшін заңды тұлғаны жауапкершілігі шектеулі серіктестік немесе акционерлік қоғам нысанында тіркеуге немесе айқындауға тиіс.
5. Жекеше индустриялық аймақтардың меншік иелері жекеше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын тіркеген кезден бастап
жиырма жұмыс күні ішінде бірыңғай үйлестіру орталығына бұл туралы хабарлайды.
6. Жекеше индустриялық аймақтардың басқарушы компаниялары индустриялық аймақтардың қатысушыларымен қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды тек осы Заңның 27-бабының 8-тармағына сәйкес қана жасасуға тиіс.
31-бап. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсынысты қабылдамау үшін негіздер

5. После вынесения решения о создании индустриальной зоны республиканского значения местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы по месту предполагаемого создания индустриальной зоны регионального значения создается управляющая компания индустриальной зоны и оформляется земельный участок в порядке, предусмотренном Земельным кодексом Республики Казахстан.
6. Соответствующий местный исполнительный орган в течение десяти рабочих дней с момента предоставления земельного участка под размещение индустриальной зоны информируют единый координационный центр о создании индустриальной зоны.
Статья 30. Порядок создания частной индустриальной зоны
1. Частные индустриальные зоны создаются негосударственными юридическими лицами либо физическими лицами, являющимися собственниками земельных участков, которым планируется присвоить статус частной индустриальной зоны, а также являющимися собственниками инфраструктуры на данных земельных участках, необходимой для осуществления деятельности на их территории.
2. Собственники частных индустриальных зон в обязательном порядке согласовывают с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы концепцию создания частной индустриальной зоны, включающую:
1) цели создания индустриальной зоны;
2) оценку воздействия на окружающую среду;
3) схему предполагаемого расположения индустриальной зоны.
3. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы течение десяти рабочих дней с момента поступления концепции создания частной индустриальной зоны на предмет соответствия генеральному плану застройки соответствующего населенного пункта и требованиям экологического законодательства.
4. После согласования концепции создания частной индустриальной зоны с местным исполнительным органом области, городов республиканского значения, столицы собственник частной индустриальной зоны должен зарегистрировать юридическое лицо в форме товарищества с ограниченной ответственностью или акционерного общества для осуществления им функций управляющей компании индустриальной зоны.
5. Собственники частных индустриальных зон в течение двадцати рабочих дней с момента регистрации управляющей компании частной индустриальной зоны информируют единый координационный центр об этом.
6. Управляющие компании частных индустриальных зон должны заключать договоры об осуществлении деятельности с участниками индустриальных зон только в соответствии с пунктом 8 статьи 33 настоящего закона.
Статья 31. Основания для отклонения предложения о создании индустриальных зон республиканского значения

1. Уәкілетті орган мынадай:
1) индустриялық аймақты құру орынсыз болған;
2) индустриялық аймақты құру туралы ұсыныс мемлекеттік экономикалық саясаттың басымдықтарына сәйкес келмеген;
3) ұсынылған материалдар толық және (немесе) дұрыс болмаған;
4) ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
5) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қаупі туындаған және елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз еткен;
6) бірыңғай үйлестіру орталығының, Республикалық бюджет комиссиясының, сарапшылық кеңестің теріс қорытындылары болған жағдайларда республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсынысты қабылдамайды.
2. Республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсынысты қабылдамау республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру туралы ұсыныспен кейіннен қайта жүгіну үшін кедергі болып табылмайды.
32-бап. Индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту тәртібі
1. Индустриялық аймақтар аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты:
1) республикалық маңызы бар индустриялық аймақтар бойынша - уәкілетті органға облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы;
2) өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтар бойынша - облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгертуге мүдделі заңды немесе жеке тұлғалар енгізеді. Жерге құқық белгілейтін құжаттар ресімделгеннен кейін облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы бірыңғай үйлестіру орталығын жүргізілген өзгерістер туралы хабардар етеді.
2. Индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту оның меншік иесінің шешімі бойынша жер заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Жерге құқық белгілейтін құжаттар ресімделгеннен кейін жекеше индустриялық аймақтың меншік иесі бірыңғай үйлестіру орталығын жүргізілген өзгерістер туралы хабардар етеді.
3. Осы баптың 1-тармағында көзделген индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысқа мыналар:
1) негіздеулер мен қаржылық-экономикалық есептеулерді қамтитын, ұсынылатын өзгерістердің тұжырымдамасы;
2) қоршаған ортаға әсердің бағасы қоса беріледі.
4. Осы баптың 1-тармағында көзделген индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгертудің орындылығы туралы мәселе мұндай ұсыныс енгізілген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қаралады. Осы мерзім аяқталған соң мұндай ұсыныстың бастамашысына осы баптың 1-тармағында көзделген индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты қарау қорытындысы жөніндегі қорытынды жіберіледі.

1. Уполномоченный орган отклоняет предложение о создании индустриальной зоны республиканского значения в случаях:
1) нецелесообразности создания индустриальной зоны;
2) несоответствия предложения о создании индустриальной зоны приоритетам государственной экономической политики;
3) неполноты или недостоверности представленных материалов;
4) несоответствия предложения требованиям в области охраны окружающей среды;
5) необходимости защиты особо охраняемых природных территорий, жизни и здоровья людей, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия и обеспечения национальной безопасности страны;
6) отрицательных заключений единого координационного центра, Республиканской бюджетной комиссии, экспертного совета.
2. Отклонение предложения о создании индустриальной зоны не является препятствием для последующего обращения с предложением о создании индустриальной зоны.
Статья 32. Порядок изменения границ и (или) площади территории индустриальных зон
1. Предложение об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны вносится:
1) по индустриальным зонам республиканского значения - в уполномоченный орган местным исполнительным органом области, городов республиканского значения, столицы;
2) по индустриальным зонам регионального значения - в соответствующий местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы юридическими или физическими лицами, заинтересованными в изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны. После оформления правоустанавливающих документов на землю местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы уведомляет единый координационный центр о произведенных изменениях.
2. Изменение границ и (или) площади территории частной индустриальной зоны осуществляется по решению ее собственника в порядке, установленном земельным законодательством. После оформления правоустанавливающих документов на землю собственник частной индустриальной зоны уведомляет единый координационный центр о произведенных изменениях.
3. К предложению об изменении границ и (или) площади территории индустриальных зон, предусмотренных в пункте 1 настоящей статьи, прилагаются:
1) концепция изменений, включающая обоснования и финансово-экономические расчеты;
2) оценка воздействия на окружающую среду.
4. Вопрос о целесообразности изменения границ и (или) площади территории индустриальных зон, предусмотренных в пункте 1 настоящей статьи, рассматривается в течение тридцати рабочих дней со дня внесения такого предложения. По истечении данного срока инициатору такого предложения направляется заключение об итогах рассмотрения предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальных зон, предусмотренных в пункте 1 настоящей статьи.

5. Осы баптың 1-тармағында көзделген индустриялық аймақтар шекараларын өзгерту мақұлданған жағдайда индустриялық аймақтың орналасқан жері бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер учаскесін ресімдеуді жүзеге асырылады.
6. Индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы шешімді олардың меншік иелері қабылдайды.
33-бап. Индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныстарды қабылдамау үшін негіздер
1. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс мынадай:
1) индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс мемлекеттік экономикалық саясаттың басымдықтарына сәйкес келмеген;
2) индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
3) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қатері туындаған, елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз еткен;
4) индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс негізсіз болған жағдайларда қабылданбайды.
2. Жергілікті атқарушы органдар жекеше индустриялық аймақ аумағының шекаралары және (немесе) алаңы өзгертілген кезде мынадай:
1) индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныс қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарға сәйкес келмеген;
2) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау қажет болған, тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қатері туындаған, елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз еткен;
3) жекеше индустриялық аймақ мәртебесін пайдалану жоспарланатын жер учаскелеріне өтініш бастамашысының меншік құқықтарын растайтын құқық белгілейтін құжаттар болмаған;
4) аумағында жекеше индустриялық аймақ орналасқан жер учаскесі иесінің келісімі болмаған жағдайларда құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеуден бас тартуы мүмкін.
3. Индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсынысты қабылдамау индустриялық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы ұсыныспен кейіннен қайта жүгіну үшін кедергі болып табылмайды.
34-бап. Индустриялық аймақтардың жұмыс істеу жағдайлары
1. Республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтар мемлекеттік меншіктегі және Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер пайдалануға берілмеген жер учаскелерінде құрылады.
Жекеше индустриялық аймақтар азаматтардың және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі жер учаскелерінде де құрылады және жекеше индустриялық аймақтар деп аталады.

5. В случае одобрения изменения границ индустриальной зоны соответствующим местным исполнительным органом осуществляется оформление земельного участка в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
7. Решение об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны принимается их собственниками.
Статья 33. Основания для отклонения предложений об изменении границ и (или) площади территории индустриальных зон
1. Предложение об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны республиканского или регионального значения может быть отклонено в случаях:
1) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны приоритетам государственной экономической политики;
2) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны требованиям в области охраны окружающей среды;
3) необходимости защиты особо охраняемых природных территорий, жизни и здоровья людей, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия, обеспечения национальной безопасности страны;
4) необоснованности предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны.
2. Местными исполнительными органами может быть отказано в оформлении правоустанавливающих документов на землю при изменении границ и (или) площади территории частной индустриальной зоны также в случаях:
1) несоответствия предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны требованиям в области охраны окружающей среды;
2) необходимости защиты особо охраняемых природных территорий, жизни и здоровья людей, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия, обеспечения национальной безопасности страны;
3) отсутствия правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие прав собственности инициатора заявления на земельные участки, на которые планируется распространить статус частной индустриальной зоны;
4) отсутствия согласия владельца земельного участка, на территории которого расположена частная индустриальная зона.
3. Отклонение предложения об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны не является препятствием для последующего обращения с предложением об изменении границ и (или) площади территории индустриальной зоны.
Статья 34. Условия функционирования индустриальных зон
1. Индустриальные зоны республиканского и регионального значения создаются на земельных участках, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование, либо на земельных участках, принудительно отчужденных у собственников земельных участков и землепользователей для государственных нужд в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
Частные индустриальные зоны создаются на земельных участках, находящихся в частной собственности граждан и (или) негосударственных юридических лиц.

2. Индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелері индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес уақытша өтеулі жер пайдалануға беріледі.
Басқарушы компания республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың қатысушыларына жер учаскелерін осы Заңға сәйкес қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың негізінде өтеусіз негізде береді.
Бұл ретте индустриялық аймақтың қатысушыларына беру үшін жер учаскелерін бөлуді индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы жүзеге асырады. Басқарушы компанияларға индустриялық аймақ қатысушыларына ұсыну үшін жер учаскелерін бөлу кезінде таңдау тәсілін пайдалануға тыйым салынады.
Жекеше индустриялық аймақтың басқарушы компанияларына жекеше индустриялық аймақта орналастыру үшін пайдаланылатын жер бойынша уақытша жер пайдалану құқығы осындай жердің меншік иесі айқындайтын мерзімге беріледі.
Жекеше индустриялық аймақтың қатысушыларына жер учаскелері олардың және индустриялық аймақтың басқарушы компанияларының арасында жасалған шартта айқындалған үлгілік шартқа сәйкес белгіленген мерзімге беріледі.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға сәйкес басқарушы компания жер учаскесінің индустриялық аймақтың қатысушысы жобасын іске асыру үшін көзделген бөлігін онда айқындалған кезеңдерге сәйкес резервке қоюға міндетті. Бүл ретте, осылайша резервке қойылған жер учаскелерін индустриялық аймақтың қатысушысы жобаны кезең-кезеңмен іске асыру міндеттемелерін орындамаған жағдайларды қоспағанда, мұндай қатысушының келісуінсіз өзге тұлғаларға беруі немесе өзге түрде иеліктен шығаруы мүмкін емес.
3. Уақытша жер пайдалануға берілген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде толық немесе ішінара бюджет қаражаты есебінен құрылған инфрақұрылым объектілері индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына сенімгерлік басқаруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар, жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер және мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес жарғылық капиталды толықтыру есебіне берілуі мүмкін.
Индустриялық аймақтың қатысушыларына индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы өтеулі негізде уақытша пайдалануға берілген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде толық немесе ішінара бюджет қаражаты.есебінен құрылған инфрақұрылым объектілерін сенімгерлік басқару немесе жалдау шартында көзделген талаптармен бере алады.

2. Земельные участки, находящиеся в государственной собственности, на которых создается индустриальная зона, предоставляются во временное безвозмездное землепользование управляющей компании индустриальной зоны в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
Управляющая компания передает участникам индустриальной зоны республиканского или регионального значения земельные участки на основании договоров об осуществлении деятельности в соответствии с настоящим Законом на безвомездной основе.
При этом, раздел земельных участков для предоставления участникам индустриальной зоны осуществляет управляющая компания индустриальной зоны. Управляющей компанией запрещается использование избирательного подхода при разделе земельных участков для их предоставления участникам индустриальной зоны.
Управляющим компаниям частной индустриальной зоны право временного землепользования по землям, предоставляется на срок, определяемый собственником таких земель.
Участникам частной индустриальной зоны земельные участки предоставляется на срок, определенный в договоре, заключаемом между ними и управляющей компанией индустриальной зоны, установленный в соответствии с типовым договором.
В соответствии с договорами об осуществлении деятельности управляющая компания обязана зарезервировать часть земельного участка, предусмотренную под реализацию проекта участника индустриальной зоны в соответствии с этапами, определенными в нем. При этом, зарезервированные таким образом земельные участки не могут быть переданы иным лицам или иным образом отчуждены управляющей компанией без согласия участника индустриальной зоны, с которым заключен указанный договор, за исключением случаев, когда такой участник не выполнил обязательств по поэтапной реализации проекта.
3. Объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств на земельных участках, находящихся в государственной собственности, переданных во временное землепользование, могут передаваться управляющей компании индустриальной зоны в доверительное управление, а также в счет пополнения уставного капитала в соответствии с законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью и государственном имуществе.
Участникам индустриальной зоны управляющей компанией индустриальной зоны могут передаваться объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств, на земельных участках, находящихся в государственной собственности, переданных во временное пользование на безвозмездной основе, на условиях, предусмотренных в договорах доверительного управления или аренды.

2. Бірыңғай үйлестіру орталығының мүлкі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды тиімді және тұрақты дамыту мақсатында бірыңғай үйлестіру орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған қаржыландыру көздерін тартуға және пайдалануға құқылы.
37-бап. Бірыңғай үйлестіру орталығының өкілеттіктері
Бірыңғай үйлестіру орталығының өкілеттіктеріне:
1) мемлекеттік органдармен, басқарушы компаниялардың қатысушыларымен (акционерлерімен), арнайы экономикалық аймақтардың басқару органдарымен, арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың қатысушылары мен арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың қатысушыларын тіркеу, арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың инфрақұрылымын қаржыландыру және дамыту мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
2) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар және индустриялық аймақтар туралы заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
3) арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының мемлекетке тиесілі қатысу үлестерін (акцияларын) сенімгерлік басқару;
4) Қазақстан Республикасында арнайы экономикалық аймақтарды және индустриялық аймақтарды дамыту және ілгерілету жөнінде қызметтер көрсету, оның ішінде:
арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың инфрақұрылымы объектілерінің жай-күйін мониторингтеу;
арнайы экономикалық аймақтарды және индустриялық аймақтарды дамыту стратегиясын және арнайы экономикалық аймақтарға арналған жобаларды іріктеу өлшемшарттарын әзірлеу, арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың басқару органдарын қаржыландыруды жоспарлау, арнайы экономикалық аймақтарды және индустриялық аймақтарды қаржыландыру (бюджетті жасау және шоғырландыру) жоспарларын әзірлеу, басқару модельдерін, ішкі бизнес-процестер мен корпоративтік құжаттарды әзірлеу және арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың басқару органдарына енгізу, арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың басқару органдарының қызметін жетілдіру, арнайы экономикалық аймақтарды және индустриялық аймақтарды ілгерілету жөніндегі жоспарды әзірлеу, арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың басқару органдарының қызметкерлерін оқыту жөнінде ұсынымдар (ұсыныстар) әзірлеу;
нарыққа талдау жүргізу және арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың маркетингтік стратегиясын әзірлеу жөнінде арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың басқару органдарына консультация беру;
нысаналы маркетинг жүргізу;
отандық арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың мүмкіндіктерін халықаралық нарықтағы әлеуетті қатысушылардың нысаналы тобына ілгерілетуді қамтамасыз ету;
арнайы экономикалық аймақтарға және индустриялық аймақтарға әлеуетті салалық және инфрақұрылымдық инвесторларды тартуға жәрдем көрсету;
арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының қызметін ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету, оның ішінде арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының мемлекеттік органдардың, арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың басқару органдарының, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің өкілдерімен кездесулерін ұйымдастыру, арнайы экономикалық аймақтар және индустриялық аймақтар тақырыбы бойынша бизнес-форумдар, көрмелер, конференциялар және семинарлар өткізу; жобаларға талдау жүргізу;
арнайы экономикалық аймақтардың және индустриялық аймақтардың аумақтарында қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу;
уәкілетті органның стратегиялық құжаттарының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге жәрдем көрсету;
арнайы экономикалық аймақтың басқару органдары ұсынатын мәліметтердің негізінде арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізу;
индустриялық аймақты құру тұжырымдамасын қоса алғанда, индустриялық аймақты құру жобаларына сараптама жүргізу, сондай-ақ құрылатын индустриялық аймақ үшін инфрақұрылымның құрылысы кезінде жобалау-сметалық құжаттамаға сараптама жүргізу;
индустриялық аймақтардың бірыңғай тізілімін жүргізу;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған қызметтің өзге де түрлері жатады.

2. Имущество единого координационного центра формируется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. В целях эффективного и стабильного развития специальных экономических и индустриальных зон в Республике Казахстан единый координационный центр вправе привлекать и использовать источники финансирования, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Статья 37. Полномочия единого координационного центра
К полномочиям единого координационного центра относятся:
1) взаимодействие с государственными органами, участниками (акционерами) управляющих компаний, органами управления специальных экономических зон, органами управления индустриальных зон, участниками специальных экономических зон и индустриальных зон по вопросам регистрации участников специальных экономических зон и индустриальных зон, финансирования и развития инфраструктуры специальных экономических зон и индустриальных зон;
2) внесение в уполномоченный орган предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о специальных экономических зонах и индустриальных зонах;
3) доверительное управление долями участия (акциями) управляющих компаний специальных экономических зон и индустриальных зон, принадлежащими государству;
оказание услуг по развитию и продвижению специальных экономических зон и индустриальных зон в Республике Казахстан, в том числе:
мониторинг состояния объектов инфраструктуры специальных экономических зон и индустриальных зон;
выработка рекомендаций (предложений) по разработке планов развития специальных экономических зон и индустриальных зон, критериев отбора проектов для специальных экономических зон, планированию финансирования органов управления специальных экономических зон и индустриальных зон, разработке планов финансирования (составление и консолидация бюджета) специальных экономических зон и индустриальных зон, разработке и внедрению в органы управления специальных экономических зон и индустриальных зон модели управления, внутренних бизнес-процессов и корпоративных документов, совершенствованию деятельности органов управления специальных экономических зон и индустриальных зон, разработке плана по продвижению специальных экономических зон и индустриальных зон, обучению сотрудников органов управления специальных экономических зон и индустриальных зон;
проведение анализа рынка и консультация органов управления специальных экономических зон и индустриальных зон по разработке маркетинговой стратегии специальных экономических зон и индустриальных зон;
проведение целевого маркетинга;
обеспечение продвижения возможностей отечественных специальных экономических зон и индустриальных зон целевой группе потенциальных участников на международном рынке;
оказание содействия в привлечении потенциальных отраслевых и инфраструктурных инвесторов в специальные экономические зоны и индустриальные зоны;
обеспечение информационного сопровождения деятельности потенциальных участников специальных экономических зон и индустриальных зон, в том числе организация встреч потенциальных участников специальных экономических зон и индустриальных зон с представителями государственных органов, органов управления специальных экономических зон и индустриальных зон, а также объединений субъектов частного предпринимательства, проведение бизнес-форумов, выставок, конференций и семинаров по тематике специальных экономических зон и индустриальных зон;
проведение анализа проектов;
мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности на территориях специальных экономических зон и индустриальных зон;
оказание содействия в достижении целевых индикаторов стратегических документов уполномоченного органа;
ведение единого реестра индустриальных зон;
4) иные виды деятельности, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.

6-тарау. Арнайы экономикалық аймақтарды басқару
38-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органын құру
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы экономикалық аймақ құру туралы актісі қолданысқа енгеннен кейін, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары акционерлік қоғам немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында арнайы экономикалық аймақ басқарушы компаниясын құру және (немесе) құруға қатысуын қамтамасыз ету туралы шешім қабылдауы қажет.
2. Астананың арнайы экономикалық аймағының басқару органын мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында құру Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
3. Арнайы экономикалық аймақ құрылған жағдайда мына тұлғалар:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары;
3) мемлекеттік емес заңды тұлғалар, оның ішінде басқа елдерде немесе Қазақстан Республикасында арнайы экономикалық аймақтарды басқару тәжірибесі бар шетелдік заңды тұлғалар басқарушы компанияның құрылтайшысы бола алады.
4. Арнайы экономикалық аймақ орталық атқарушы органдардың немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы. органдарының бастамасы бойынша құрылған жағдайда, егер Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы экономикалық аймақты құру туралы актісінде өзгеше белгіленбесе, басқарушы компания шығарған қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) жиырма алты пайызынан астамы мемлекетке тиесілі болуға тиіс.
Арнайы экономикалық аймақ мемлекеттік емес заңды тұлғалардың бастамасы бойынша құрылған жағдайда, басқарушы компания шығарған қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) кемінде жиырма алты пайызы мемлекетке тиесілі болуға тиіс.
Басқарушы компаниялардың мемлекетке тиесілі қатысу (акциялар) үлестері бірыңғай үйлестіру орталығына сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін.
5. Басқарушы компанияның бірінші құрылтай жиналысы (құрылтай шартына қол қою, жалғыз құрылтайшының шешімін шығару) Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқарушы компанияны құруға мемлекеттің қатысуы туралы шешімі қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей өткізілуге (жүзеге асырылуға) тиіс.
6. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органы Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық аймақтың орналасқан жері бойынша тіркеледі.

Глава 6. УПРАВЛЕНИЕ СПЕЦИАЛЬНЫМИ ЭКОНОМИЧЕСКИМИ ЗОНАМИ
Статья 38. Создание органа управления специальной экономической зоны
1. После введения в действие акта Президента Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы должно быть принято решение о создании и (или) об участии в создании органа управления специальной экономической зоны в организационно-правовой форме акционерного общества или товарищества с ограниченной ответственностью.
2. Создание органа управления специальной экономической зоны столицы в организационно-правовой форме государственного учреждения осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
3. Учредителями управляющей компании в случае создания специальной экономической зоны по их инициативе могут выступать следующие лица:
1) Правительство Республики Казахстан;
2) местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы;
3) негосударственные юридические лица, в том числе иностранные юридические лица, имеющие опыт управления специальными экономическими зонами в других странах или в Республике Казахстан.
4. В случае создания специальной экономической зоны по инициативе центральных исполнительных органов или местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы более двадцати шести процентов доли участия (голосующих акций), выпущенной управляющей компанией, должны принадлежать государству, если иное не установлено актом Президента Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны.
В случае создания специальной экономической зоны по инициативе негосударственных юридических лиц государству должны принадлежать не менее двадцати шести процентов доли участия (голосующих акций), выпущенных управляющей компанией.
Доли участия (акции) управляющих компаний, принадлежащие государству, могут передаваться в доверительное управление единому координационному центру.
5. Первое учредительное собрание управляющей компании должно быть проведено не позднее тридцати календарных дней со дня принятия решения Правительства Республики Казахстан об участии государства в создании управляющей компании.
6. Орган управления специальной экономической зоны регистрируется по месту расположения специальной экономической зоны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств.

7. Акционерлер (қатысушылар) басқарушы компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы ұсынған адамдар қатарынан, лауазымы бойынша басқарушы компанияның директорлар кеңесінің стратегиялық жоспарлау мәселелері жөніндегі комитетін басқаратын (байқау кеңесінің төрағасы болып табылатын) тәуелсіз директорды (байқау кеңесінің мүшесін), сондай-ақ бірыңғай үйлестіру орталығы ұсынған адамдар қатарынан тәуелсіз директорды (байқау кеңесінің мүшесін) сайлайды.
8. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органы құрылғаннан кейін басқарушы компания уәкілетті оранмен шарт жасасады, оның шеңберінде басқарушы компания арнайы экономикалық аймақтың басқару органының функцияларын тиісінше орындау және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдайды.
39-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органының функциялары
Арнайы экономикалық аймақтың басқару органының функцияларына:
1) арнайы экономикалық аймақтардың жұмыс істеуі мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасу;
2) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына және қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға жер учаскелерін өтеусіз негізде уақытша пайдалануға және инфрақұрылым объектілерін жалға (қосалқы жалға) беру;
3) қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды жасасу және бұзу;
4) уәкілетті органға және бірыңғай үйлестіру орталығына арнайы экономикалық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы есептілікті арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының жыл сайынғы есептері негізінде уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ұсыну;
5) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларын тарту;
6) инфрақұрылым объектілерін салу үшін және арнайы экономикалық аймақтың өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін инвестициялар тарту;
7) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына берілмеген жер учаскелерінде бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асыру;
8) "бір терезе" қағидаты бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының жұмыс істеуі үшін қабылдау орнын ұйымдастыру;
9) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу;
10) арнайы экономикалық аймақты дамыту жоспарын әзірлеу;
11) арнайы экономикалық аймақтың маркетингтік стратегиясын әзірлеу;
12) арнайы экономикалық аймақта жаңа өндірістерді құру бойынша маркетингтік зерттеулер жүргізу;
13) арнайы экономикалық аймақтың басқару органына басқарушылық және консалтингтік қызметтерді ұсыну үшін сарапшылар мен ұйымдарды тарту;

7. В состав совета директоров (наблюдательного совета) управляющей компании участники акционеры (участники) избирают независимого директора из числа лиц, рекомендованных Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, который по должности возглавляет комитет совета директоров по вопросам стратегического планирования управляющей компании, а также независимого директора из числа лиц, рекомендованных единым координационным центром.
8. После создания органа управления специальной экономической зоны управляющая компания заключает договор с уполномоченным органом, в рамках которого управляющая компания принимает на себя обязательства по надлежащему исполнению функций органа управления специальной экономической зоны и достижению ключевых показателей.
Статья 39. Функции органа управления специальной экономической зоны
К функциям органа управления специальной экономической зоны относятся:
1) взаимодействие с государственными органами по вопросам функционирования специальных экономических зон;
2) предоставление во временное пользование на безвозмездной основе или пользование (субаренду) земельных участков и предоставление в аренду (субаренду) объектов инфраструктуры участникам специальной экономической зоны и лицам, осуществляющим вспомогательные виды деятельности;
3) заключение и расторжение договоров об осуществлении деятельности;
4) представление уполномоченному органу и единому координационному центру отчетности о результатах деятельности специальных экономических зон в порядке, определенном уполномоченным органом, на основании ежегодных отчетов участников специальных экономических зон;
5) привлечение участников специальной экономической зоны;
6) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и для осуществления иных видов деятельности специальных экономических зон;
7) осуществление строительства объектов инфраструктуры согласно утвержденному технико-экономическому обоснованию на земельных участках, не переданных участникам специальной экономической зоны;
8) организация места приема для функционирования Государственной корпорации "Правительство для граждан" по принципу "одного окна";
9) мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
10) разработка плана развития специальной экономической зоны;
11) разработка маркетинговой стратегии специальной экономической зоны;
12) проведение маркетинговых исследований по созданию новых производств на специальной экономической зоне;
13) привлечение экспертов и организаций для предоставления управленческих и консалтинговых услуг органу управления специальной экономической зоны;

14) арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және ілгерілету жөніндегі іс-шараларды еткізу;
15) арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларын, өтініш берушілерді, арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларын ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету, оның ішінде арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының, өтініш берушілердің, арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларының мемлекеттік органдардың, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің өкілдерімен кездесулерін ұйымдастыру;
16) арнайы экономикалық аймақта индустриялық-инновациялық және инвестициялық жобаларды іске асыру үшін инвестицияларды тарту;
17) "бір терезе" қағидаты бойынша арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларымен, өтініш берушілермен, арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларымен өзара іс-қимыл жасау және жұмыс істеу және осы қағидатты іске асыру шеңберінде, оның ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алған кезде мемлекеттік органдармен және өзге көрсетілетін қызметтерді алған кезде өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасаған кезде арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының мүдделерін білдіру;
18) коммуналдық, логистикалық және сервистік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
19) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысу;
20) бизнес-жоспарларды, техникалық-экономикалық негіздемені, жобалық-сметалық құжаттаманы және өзге де жобалық құжаттаманы әзірлеу бойынша қызметтер көрсету;
21) арнайы экономикалық аймақтың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру және арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына мұндай қызметтер көрсету;
22) арнайы экономикалық аймақтың аумағын абаттандыру және күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру;
23) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына консалтингтік және маркетингтік қызметтерді көрсету;
24) техникалық қадағалауды жүзеге асыру және арнайы экономикалық аймақтың аумағында тұрғызылатын инфрақұрылым және кәсіпкерлік қызмет объектілері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтерді көрсету;
25) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін езге де функциялар жатады.
Дербес кластерлік қордың функциялары осы Заңда және "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
40-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын басқару үшін тұлғаларды іріктеу
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Заңның 16-бабы 5-тармағына сәйкес арнайы экономикалық аймақты құру және құрылатын арнайы экономикалық аймақтың мақсаттарына сәйкес келетін қызмет түрлері туралы шешімді қабылдағаннан кейін басқарушы компанияны басқару үшін адамдарды конкурстық іріктеуді уәкілетті орган жүргізеді.
2. Басқарушы компанияны басқару үшін адамдарды конкурстық іріктеуді уәкілетті орган тиісті мүдделі мемлекеттік органдармен және бірыңғай үйлестіру орталығымен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Үкіметі арнайы экономикалық аймақты құру және құрылатын арнайы экономикалық аймақтың мақсаттарына сәйкес келетін қызмет түрлері туралы шешімді қабылдаған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде, бірақ арнайы экономикалық аймақты құру күнінен кешіктірмей жүргізеді.
3. Атқарушы органның басшысымен не басқарушы компанияның атқарушы органы функцияларын жеке-дара атқаратын адаммен еңбек қатынастары тоқтатылған жағдайда, басқарушы компанияны басқару үшін адамдарды конкурстық іріктеуді уәкілетті орган тиісті мүдделі мемлекеттік органдармен және бірыңғай үйлестіру орталығымен бірлесіп еңбек қатынастары тоқтатылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүргізеді.
4. Басқарушы компанияны басқару үшін адамдарды конкурстық іріктеуді жүргізу тәртібін, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптарын уәкілетті орган айқындайды.
41-бап. Арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының құқықтары мен міндеттері
1. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары үшін көзделген құқықтық қорғау кепілдіктерін, салықтық және езге де жеңілдіктерді пайдалануға;
2) осы Заңда көзделген тәртіппен қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру үшін жер учаскелерін алуға және инфрақұрылым объектілерін салуға;
3) қызметті жүзеге асыру туралы шартта бірыңғай технологиялық процеске кіретін және арнайы экономикалық аймақты құру мақсаттарымен қызметтің басым түрлеріне сәйкес келетін қызметтің басым түрлерін айқындауға;
4) қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру процесінде қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыратын тұлғаларды тартуға;
5) қызметтің қосалқы түрлерін айқындауға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары:
1) арнайы экономикалық аймақтың басқару органына өз қызметі туралы жыл сайынғы есепті ұсынуға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында және қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген міндеттерді адал және тиісінше орындауға міндетті.
42-бап. Қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторингті:
тұрақты түрде арнайы экономикалық аймақтардың басқару органдары қызметті жүзеге асыру туралы шартты орындау шеңберіндегі бастапқы құжаттаманың негізінде, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының жыл сайынғы есептері негізінде;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және бірыңғай үйлестіру орталығы арнайы экономикалық аймақтардың басқару органдары есептілік нысанында ұсынатын ақпараттың, сондай-ақ осы Заңға сәйкес арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары туралы ақпараттың негізінде жүргізеді.

14) проведение мероприятий по развитию и продвижению специальных экономических зон;
15) обеспечение информационного сопровождения потенциальных участников специальных экономических зон, заявителей, участников специальных экономических зон, в том числе организация встреч потенциальных участников специальных экономических зон, заявителей, участников специальных экономических зон с представителями государственных органов, объединений субъектов частного предпринимательства;
16) привлечение инвестиций для реализации индустриально-инновационных и инвестиционных проектов на специальной экономической зоне;
17) взаимодействие и работа с потенциальными участниками специальных экономических зон, заявителями, участниками специальных экономических зон по принципу "одного окна";
18) предоставление коммунальных, логистических и сервисных услуг;
19) участие в проектах государственно-частного партнерства.
Функции автономного кластерного фонда определяются настоящим Законом и законами Республики Казахстан "Об инновационном кластере" и "Парк инновационных технологий".
Статья 40. Отбор лиц для управления управляющей компанией специальной экономической зоны
1. Уполномоченный орган проводит конкурсный отбор лиц для управления управляющей компанией после внесения Правительством Республики Казахстан представления о создании специальной экономической зоны Президенту Республики Казахстан в соответствии со статьей 19 настоящего Закона.
2. Конкурсный отбор лиц для управления управляющей компанией проводится уполномоченным органом совместно с соответствующими заинтересованными государственными органами и единым координационным центром в течение шестидесяти календарных дней со дня внесения представления о создании специальной экономической зоны Президенту Республики Казахстан.
3. В случае прекращения трудовых отношений с руководителем исполнительного органа либо лицом, единолично исполняющим функции исполнительного органа управляющей компании, конкурсный отбор лиц для управления управляющей компанией проводится уполномоченным органом совместно с соответствующими заинтересованными государственными органами и единым координационным центром в течение пятнадцати рабочих дней со дня прекращения трудовых отношений.
4. Порядок проведения конкурсного отбора лиц для управления управляющей компанией, а также квалификационные требования к ним определяются уполномоченным органом.
Статья 41. Права и обязанности участников специальной экономической зоны
1. Участники специальной экономической зоны вправе:
1) пользоваться гарантиями правовой защиты, налоговыми и иными льготами, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан для участников специальных экономических зон;
2) получать земельные участки и строить объекты инфраструктуры для осуществления приоритетных видов деятельности в порядке, предусмотренном настоящим Законом;
3) на определение в договоре об осуществлении деятельности видов деятельности, входящих в единый технологический процесс и соответствующих целям создания специальной экономической зоны и приоритетным видам деятельности;
4) привлекать в процессе осуществления приоритетных видов деятельности лиц, осуществляющих вспомогательный вид деятельности;
5) определять вспомогательные виды деятельности;
6) пользоваться иными правами, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан.
2. Участники специальной экономической зоны обязаны:
1) представлять ежегодный отчет о своей деятельности органу управления специальной экономической зоны;
2) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договором об осуществлении деятельности.
Статья 42. Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности в специальной экономической зоне
Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности ведется:
органами управления специальных экономических зон постоянно в рамках исполнения договора об осуществлении деятельности на основании первичной документации, а также ежегодных отчетов участников специальных экономических зон;
местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы и единым координационным центром на основе информации, предоставляемой органами управления специальных экономических зон в форме отчетности, а также информации об участниках специальных экономических зон в соответствии с настоящим Законом.

43-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органының қызметін қаржыландыру
1. Мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын арнайы экономикалық аймақтың басқару органының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Басқарушы компанияның қызметін қаржыландыру:
1) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына басқарушы компания көрсететін қызмет үшін сыйақы;
2) нысаналы қарыздық қаржыландыру;
3) инфрақұрылым объектілерін, жер учаскелерін, сондай-ақ өзге де мүлікті жалға және (немесе) қосалқы жалға беруден түсетін кірістер;
4) жарғылық капитал ретінде енгізілген қаражат;
5) республикалық және жергілікті бюджет қаражаты;
6) басқарушы компанияның қызметінен түсетін Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де кірістер есебінен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 5) тармақшасы мемлекет бастамасы бойынша құрылған арнайы экономикалық аймақтарға ғана қатысты қолданылады.
3. Дербес кластерлік қордың ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын арнайы экономикалық аймақтың басқару органының қызметін қаржыландыру "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
44-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқару органын тарату
1. Мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған арнайы экономикалық аймақтың басқару органы арнайы экономикалық аймақтың әрекет ету мерзімі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес таратылады (қайта ұйымдастырылады).
2. Арнайы экономикалық аймақтың әрекет ету мерзімі аяқталғаннан кейін жер учаскесі республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың мәртебесін алады, ал басқару органы индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына қайта өзгертілуге немесе таратылуға тиіс.
7-тарау. Индустриялық аймақтарды басқару
45-бап. Индустриялық аймақтың басқару органын құру
1. Жергілікті атқарушы органның арнайы индустриялық аймақты құру туралы актісі қолданысқа енгізілгеннен кейін жергілікті атқарушы орган арнайы индустриялық аймақтың басқару органын құру туралы және (немесе) құруға қатысу туралы шешім қабылдайды. Жекеше индустриялық аймақтың басқару органын қоспағанда, индустриялық аймақтың басқару органы акционерлік қоғамның немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.
2. Мыналар:
1) республикалық маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының құрылтайшысы - Қазақстан Республикасының Үкіметі;

Статья 43. Финансирование деятельности органа управления специальной экономической зоны
1. Финансирование деятельности органа управления специальной экономической зоны, создаваемого в организационно-правовой форме государственного учреждения, осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Финансирование деятельности управляющей компании осуществляется за счет:
1) вознаграждения за услуги, предоставляемые управляющей компанией участникам специальной экономической зоны;
2) целевого заемного финансирования;
3) доходов от сдачи в аренду и (или) субаренду объектов инфраструктуры, земельных участков, а также иного имущества;
4) средств, внесенных в качестве уставного капитала;
5) средств республиканского и местного бюджета;
6) иных не запрещенных законодательством Республики Казахстан доходов от деятельности управляющей компании.
3. Финансирование деятельности органа управления специальной экономической зоны, создаваемого в организационно-правовой форме автономного кластерного фонда, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий".
Статья 44. Ликвидация органа управления специальной экономической зоны
1. Орган управления специальной экономической зоны, созданный в организационно-правовой форме государственного учреждения, после истечения срока действия или принятия решения о досрочном упразднении специальной экономической зоны ликвидируется (реорганизуется) в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. После истечения срока действия специальной экономической зоны, земельный участок приобретает статус индустриальной зоны республиканского значения, а орган управления должен преобразоваться в управляющую компанию индустриальной зоны или ликвидироваться.
Глава7. УПРАВЛЕНИЕ ИНДУСТРИАЛЬНЫМИ ЗОНАМИ
Статья 45. Создание органа управления индустриальной зоны
1. После введения в действие акта местного исполнительного органа о создании индустриальной зоны местным исполнительным органом должно быть принято решение о создании и (или) об участии в создании органа управления индустриальной зоны. Орган управления индустриальной зоны, за исключением органа управления частной индустриальной зоны, создается в организационно-правовой форме акционерного общества или товарищества с ограниченной ответственностью.
2. Учредителями управляющей компании индустриальной зоны в случае создания индустриальной зоны по их инициативе могут выступать:
1) Правительство Республики Казахстан - управляющих компаний индустриальной зон республиканского значения;

2) республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының құрылтайшысы - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары;
3) мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының құрылтайшылары бола алады.
3. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ орталық атқарушы органдардың немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының бастамасы бойынша құрылған жағдайда, егер жергілікті атқарушы органның индустриялық аймақты құру туралы актісінде өзгеше белгіленбесе, акциялардың (қатысу үлестерінің) жиырма алты пайызынан астамы мемлекетке тиесілі болуға тиіс.
Индустриялық аймақтың басқарушы компанияларының мемлекетке тиесілі акциялары (қатысу үлестері) бірыңғай үйлестіру орталығына сенімгерлікпен басқаруға берілуі мүмкін.
4. Республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының бірінші құрылтай жиналысы (құрылтай шартына қол қою, жалғыз құрылтайшының шешімін шығару) уәкілетті орган индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын құру туралы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей өткізілуге тиіс.
5. Индустриялық аймақтың басқару органы Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен арнайы индустриялық аймақтың орналасқан жері бойынша тіркеледі.
6. Жекеше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының басқару органдары ұйымдық-құқықтық нысанға байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қалыптастырылады.
7. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы құрылтайшысының шешімі бойынша бірнеше индустриялық аймаққа бір басқарушы компанияның жұмыс істеуіне жол беріледі.
8. Республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын басқару үшін адамдар іріктеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары мыналарға:
республикалық маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларына қатысты - уәкілетті органмен келісе отырып;
өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларына қатысты жүзеге асырады.
Республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын басқару үшін адамдарды конкурстық іріктеу жүргізудің тәртібін, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптарын уәкілетті орган айқындайды.
46-бап. Индустриялық аймақтың басқару органының функциялары
Индустриялық аймақтың басқару органының функцияларына:
1) индустриялық аймақтардың жұмыс істеуі мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасу;
2) индустриялық аймақтың қатысушыларына жер учаскелерін өтеусіз негізде беру және инфрақұрылым объектілерін жалға (қосалқы жалға) беру;
3) индустриялық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды жасасу және бұзу;
4) уәкілетті органға және бірыңғай үйлестіру орталығына индустриялық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы есептілікті индустриялық аймақтар қатысушыларының тоқсан сайынғы есептері негізінде уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ұсыну;

2) местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы - управляющих компаний индустриальных зон республиканского и регионального значения;
3) государственные и негосударственные организации.
3. В случае создания индустриальной зоны по инициативе центральных исполнительных органов или местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы (индустриальные зоны республиканского или регионального значения) более двадцати шести процентов доли участия должны принадлежать государству, если иное не установлено актом местного исполнительного органа о создании индустриальной зоны.
Акции (доли участия) управляющих компаний индустриальной зоны, принадлежащие государству, могут передаваться в доверительное управление единому координационному центру.
4. Первое учредительное собрание управляющей компании индустриальной зоны должно быть проведено не позднее тридцати календарных дней со дня принятия решения уполномоченного органа о создании управляющей компании индустриальной зоны.
5. Орган управления индустриальной зоны регистрируется по месту расположения индустриальной зоны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств.
6. Органы управления управляющей компании частной индустриальной зоны формируются в зависимости от организационно-правовой формы в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
7. По решению местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы допускается функционирование одной управляющей компании на несколько индустриальных зон.
Статья 46. Функции органа управления индустриальной зоны
К функциям органа управления индустриальной зоны относятся:
1) взаимодействие с государственными органами по вопросам функционирования индустриальных зон;
2) предоставление во временное пользование на безвозмездной основе или пользование (субаренду) земельных участков и предоставление в аренду (субаренду) объектов инфраструктуры участникам индустриальной зоны;
3) заключение и расторжение договоров об осуществлении деятельности на территории индустриальной зоны;
4) представление уполномоченному органу и единому координационному центру отчетности о результатах деятельности индустриальных зон в порядке, определенном уполномоченным органом, на основании ежеквартальных отчетов участников индустриальных зон;

5) индустриялық аймақ қатысушыларын тарту;
6) инфрақұрылым объектілерін салу үшін және индустриялық аймақтардың өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін инвестициялар тарту;
7) индустриялық аймақтың қатысушыларына берілмеген жер учаскелерінде бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асыру;
8) "бір терезе" қағидаты бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының және индустриялық аймақтардың қатысушылары үшін қызметтер көрсететін өзге де ұйымдардың жұмыс істеуі үшін қабылдау орнын ұйымдастыру;
9) индустриялық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу;
10) индустриялық аймақты дамыту жоспарын әзірлеу;
11) индустриялық аймақтың маркетингтік стратегиясын әзірлеу;
12) индустриялық аймақта жаңа өндірістерді құру бойынша маркетингтік зерттеулер жүргізу;
13) индустриялық аймақтарды дамыту және ілгерілету жөніндегі іс-шараларды еткізу;
14) индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларын, өтініш берушілерді, индустриялық аймақтардың қатысушыларын ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету, оның ішінде индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының, өтініш берушілердің, индустриялық аймақтардың қатысушыларының мемлекеттік органдардың, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің өкілдерімен кездесулерін ұйымдастыру;
15) индустриялық аймақта индустриялық-инновациялық және инвестициялық жобаларды іске асыру үшін инвестицияларды тарту;
16) "бір терезе" қағидаты бойынша индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларымен, өтініш      берушілермен, индустриялық аймақтардың қатысушыларымен өзара іс-қимыл жасау және жұмыс істеу;
17) коммуналдық, логистикалық және сервистік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
18) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысу;
19) бизнес-жоспарларды, техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау-сметалық құжаттаманы және өзге де жобалық құжаттаманы әзірлеу бойынша қызметтер көрсету;
20) индустриялық аймақтың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру және индустриялық аймақтың қатысушыларына мұндай қызметтерді көрсету;
21) индустриялық аймақтың аумағын абаттандыру және күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру;
22) индустриялық аймақтың қатысушыларына консалтингтік және маркетингтік қызметтерді көрсету;
23) техникалық қадағалауды жүзеге асыру және индустриялық аймақтың аумағында көтерілетін инфрақұрылым және кәсіпкерлік қызмет объектілері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтерді ұсыну;

5) привлечение участников индустриальной зоны;
6) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и для осуществления иных видов деятельности индустриальных зон;
7) осуществление строительства объектов инфраструктуры согласно утвержденному технико-экономическому обоснованию на земельных участках, не переданных участникам индустриальной зоны;
8) организация места приема для функционирования Государственной корпорации "Правительство для граждан" по принципу "одного окна" и иных организаций, предоставляющих услуги для участников индустриальных зон;
9) мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности на территории индустриальной зоны;
10) разработка плана развития индустриальной зоны;
11) разработка маркетинговой стратегии индустриальной зоны;
12) проведение маркетинговых исследований по созданию новых производств в индустриальной зоне;
13) проведение мероприятий по развитию и продвижению индустриальных зон;
14) обеспечение информационного сопровождения потенциальных участников индустриальных зон, заявителей, участников индустриальных зон, в том числе организация встреч потенциальных участников индустриальных зон, заявителей, участников индустриальных зон с представителями государственных органов, объединений субъектов частного предпринимательства;
15) привлечение инвестиций для реализации индустриально-инновационных и инвестиционных проектов в индустриально зоне;
16) взаимодействие и работа с потенциальными участниками индустриальных зон, заявителями, участниками индустриальных зон по принципу "одного окна";
17) предоставление коммунальных, логистических и сервисных услуг;
18) участие в проектах государственно-частного партнерства;
19) оказание услуг по разработке бизнес-планов, технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации и иной проектной документации;
20) осуществление строительно-монтажных работ на территории индустриальной зоны и предоставление таких услуг участникам индустриальной зоны;
21) осуществление работ по благоустройству и содержанию территории индустриальной зоны;
22) предоставление консалтинговых и маркетинговых услуг участникам индустриальной зоны;
23) осуществление технического надзора и предоставление инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по объектам инфраструктуры и предпринимательской деятельности, возводимым на территории индустриальной зоны;

24) басқару органына басқарушылық және консалтингтік қызметтерді ұсыну үшін сарапшылар мен ұйымдарды тарту;
25) "бір терезе" қағидатын іске асыру шеңберінде, оның ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алған кезде мемлекеттік органдармен және өзге көрсетілетін қызметтерді алған кезде өзге ұйымдармен өзара іс-қимыл жасаған кезде индустриялық аймақ қатысушыларының мүдделерін білдіру;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де функциялар жатады.
47-бап. Индустриялық аймақ қатысушыларының құқықтары мен міндеттері
1. Индустриялық аймақтың қатысушылары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде индустриялық аймақтың қатысушылары үшін көзделген құқықтық қорғау кепілдіктерін пайдалануға;
2) осы Заңда көзделген тәртіппен индустриялық аймақтың аумағында өз қызметін жүзеге асыру үшін жер учаскелерін алуға және инфрақұрылым объектілерін салуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Индустриялық аймақтың қатысушылары:
1) индустриялық аймақтың басқару органына өз қызметі туралы жыл сайынғы есепті ұсынуға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында және индустриялық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген міндеттерді адал және тиісінше орындауға міндетті.
48-бап. Индустриялық аймақта қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторингті:
тұрақты түрде арнайы экономикалық аймақтардың басқару органдары қызметті жүзеге асыру туралы шартты орындау шеңберіндегі бастапқы құжаттаманың негізінде, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының жыл сайынғы есептері негізінде;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және бірыңғай үйлестіру орталығы индустриялық аймақтардың басқару органдары есептілік нысанында ұсынатын ақпараттың, сондай-ақ осы Заңға сәйкес осындай индустриялық аймақтардың қатысушылары туралы ақпараттың негізінде жүргізеді.
49-бап. Индустриялық аймақтың басқару органының қызметін қаржыландыру
Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының қызметін қаржыландыру:
1) индустриялық аймақтың қатысушыларына басқарушы компания көрсететін қызмет үшін сыйақы;
2) нысаналы қарыздық қаржыландыру;
3) инфрақұрылым объектілерін, жер учаскелерін, сондай-ақ езге де мүлікті жалға және (немесе) қосалқы жалға беруден түсетін кірістер;
4) жарғылық капитал ретінде енгізілген қаражат;

24) привлечение экспертов и организаций для предоставления управленческих и консалтинговых услуг органу управления;
25) представление интересов участников индустриальных зон в рамках реализации принципа "одного окна", в том числе при взаимодействии с государственными органами при получении государственных услуг и иными организациями при получении иных услуг;
26) иные функции, не противоречащие законодательству Республики Казахстан, предоставленные собственниками соответствующей индустриальной зоны.
Статья 47. Права и обязанности участников индустриальной зоны
1. Участники индустриальной зоны вправе:
1) пользоваться гарантиями правовой защиты, а также льготами, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан для участников индустриальных зон;
2) получать земельные участки и строить объекты инфраструктуры для осуществления своей деятельности на территории индустриальной зоны в порядке, предусмотренном настоящим Законом;
3) пользоваться иными правами, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан.
2. Участники индустриальной зоны обязаны:
1) представлять ежегодный отчет о своей деятельности органу управления индустриальной зоны;
2) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договором об осуществлении деятельности на территории индустриальной зоны.
Статья 48. Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности в индустриальной зоне
Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности ведется:
органами управления индустриальных зон на постоянной основе, в рамках исполнения договора об осуществлении деятельности на основании первичной документации, а также ежегодных отчетов участников специальных экономических зон;
местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы и единым координационным центром на основе информации, предоставляемой органами управления специальных экономических зон в форме отчетности, а также информации об участниках специальных экономических зон в соответствии с настоящим Законом.
Статья 49. Финансирование деятельности органа управления индустриальной зоны
Финансирование деятельности управляющей компании индустриальной зоны осуществляется за счет:
1) вознаграждения за услуги, предоставляемые управляющей компанией участникам индустриальной зоны;
2) целевого заемного финансирования;
3) доходов от сдачи в аренду и (или) субаренду объектов инфраструктуры, земельных участков, а также иного имущества;
4) средств, внесенных в качестве уставного капитала;

5) республикалық және жергілікті бюджет қаражаты;
6) индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының қызметінен түсетін Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де кірістер есебінен жүзеге асырылады.
50-бап. Индустриялық аймақтың басқару органын тарату
1. Мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған индустриялық аймақтың басқару органы тиісті шешім қабылданғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес таратылады (қайта ұйымдастырылады).
2. Индустриялық аймақтың басқарушы компаниясын ерікті тарату туралы шешімді қатысушылардың (акционерлердің) жалпы жиналысы қабылдайды, ол Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес кредиторлардың келісімі бойынша және олардың бақылауымен тарату рәсімін айқындайды.
5-БӨЛІМ. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫҢ ЖӘНЕ ИНДУСТРИЯЛЫҚ АЙМАҚТАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ РЕЖИМІ ЖӘНЕ ЖҰМЫС ІСТЕУ ШАРТТАРЫ
8-тарау. Арнайы экономикалық аймақтардың арнайы құқықтық режимі және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеу шарттары
51-бап. Арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі
Арнайы экономикалық аймақтың аумағында арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары үшін осы Заңда, Қазақстан Республикасының салық, кеден, жер заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасында белгіленген арнайы құқықтық режим қолданылады.
Арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі мыналарды:
1) арнайы экономикалық аймақтар қызметінің басым түрлерін;
2) қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруға арналған объектілерді салуды және пайдалануға енгізуді;
3) арнайы экономикалық аймақтардың инфрақұрылымы объектілерін салуды және пайдалануға енгізуді жүзеге асырылатын тұлғаларға қолданылады.
52-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына және басқарушы компанияларына, индустриялық аймақтың басқарушы компанияларына салық салу
Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары және басқарушы компаниялары, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компаниялары Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық жеңілдіктерді қолданады.
53-бап. Арнайы экономикалық аймақтардағы кедендік реттеу
1. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында немесе оның бір бөлігінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылады.
Шегінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтың шекаралары Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы экономикалық аймақты құру туралы актісіне сәйкес айқындалады.
2. Еркін кедендік аймақтың кеден рәсімі Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес қолданылады.

5) средств республиканского и местного бюджета;
6) иных не запрещенных законодательством Республики Казахстан доходов от деятельности управляющей компании индустриальной зоны.
Статья 50. Ликвидация органа управления индустриальной зоны
1. Орган управления индустриальной зоны, созданный в организационно-правовой форме государственного учреждения, после принятия соответствующего решения ликвидируется (реорганизуется) в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Решение о добровольной ликвидации управляющей компании индустриальной зоны принимается общим собранием участников (акционеров), которое определяет ликвидационную процедуру по соглашению с кредиторами и под их контролем в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Раздел 5. ПРАВОВОЙ РЕЖИМ И УСЛОВИЯ ФУНКЦИОНИРОВАНИЯ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ ЗОН И ИНДУСТРИАЛЬНЫХ ЗОН Глава 8. ПРАВОВОЙ РЕЖИМ И УСЛОВИЯ ФУНКЦИОНИРОВАНИЯ СПЕЦИАЛЬНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ ЗОН
Статья 51. Специальный правовой режим специальной экономической зоны
На территории специальной экономической зоны действует специальный правовой режим для участников специальной экономической зоны, установленный настоящим Законом, налоговым, таможенным, земельным законодательством Республики Казахстан, а также законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
Специальный правовой режим специальной экономической зоны распространяется на лица, осуществляющие:
1) приоритетные виды деятельности специальных экономических зон;
2) строительство и ввод в эксплуатацию объектов, предназначенных для осуществления приоритетных видов деятельности;
3) строительство и ввод в эксплуатацию объектов инфраструктуры специальных экономических зон.
Статья 52. Налогообложение участников управляющих компаний специальных экономических зоны, управляющих компаний индустриальных зон
Участники специальной экономической зоны облагаются налогами и другими обязательными платежами в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Статья 53. Таможенное регулирование в специальных экономических зонах
1. На территории специальной экономической зоны или на ее части действует таможенная процедура свободной таможенной зоны.
Границы специальной экономической зоны, в пределах которых действует таможенная процедура свободной таможенной зоны, определяются в соответствии с актом Правительства Республики Казахстан о создании специальной экономической зоны.
2. Таможенная процедура свободной таможенной зоны применяется в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.

3. Арнайы экономикалық аймақтың аумағы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының бір бөлігі болып табылады.
4. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтың аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады.
Еркін кедендік аймақтың кеден рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақ аумағында кедендік бақылауды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асырады.
54-бап. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлар
Еркін кедендік аймақтың кеден рәсімі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтың аумағына әкелінген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен және шарттарда еркін кедендік аймақтың кеден рәсімімен орналастырылады және кедендік баждарды, салықтарды, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тысқары жерде орналасқан тауарлар ретінде қарастырылады.
55-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақта шетелдік жұмыс күшін тарту
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумағында жұмыс істеу үшін шетелдік жұмыс күшін тарту Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
56-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтың қатысушыларын құқықтық қорғау кепілдіктері
1. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларына Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен қамтамасыз етілетін құқықтар мен мүдделерді қорғауға кепілдік беріледі.
2. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қатысушыларының мүлкін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп алып қоюға (мемлекет иелігіне алуға, реквизициялауға) тек қана Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген айрықша жағдайларда және тәртіппен жол беріледі.
3. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушылары Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдерді төлегеннен кейін табыстарды өз қалауы бойынша пайдалануға құқылы.
57-бап. Арнайы экономикалық аймақтардағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

3. Территория специальной экономической зоны является частью таможенной территории таможенного союза.
4. Территория специальной экономической зоны, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля.
Таможенный контроль на территории специальной экономической зоны, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется органами государственных доходов в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.
Статья 54. Товары, помещаемые под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Товары, ввезенные на территорию специальной экономической зоны, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, помещаются под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в порядке и на условиях, определенных таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, и рассматриваются как находящиеся вне таможенной территории таможенного союза для целей применения таможенных пошлин, налогов, а также мер нетарифного регулирования.
Статья 55. Привлечение иностранной рабочей силы в специальной экономической зоне
Привлечение иностранной рабочей силы для работы на территории специальных экономических зон осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
Статья 56. Гарантии правовой защиты участников специальной экономической зоны
1. Участникам специальной экономической зоны гарантируется защита прав и интересов, которая обеспечивается Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2. Принудительное изъятие имущества участника специальной экономической зоны (национализация, реквизиция) для государственных нужд допускается в исключительных случаях и в порядке, которые предусмотрены законами Республики Казахстан.
3. Участники специальной экономической зоны вправе по своему усмотрению использовать доходы, полученные от осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Статья 57. Государственно-частное партнерство в специальной экономической зоне
Государственно-частное партнерство в специальных экономических зонах осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве".