"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 27 желтоқсандағы № 889 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72,
75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 33-құжат; № 10, 50-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-II, 67, 70-құжаттар; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 13, 45-құжат):
182-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жергілікті өкілді органдар (мәслихаттар) бекіткен тәртіппен және мөлшерде бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерді төлеуге және отын сатып алуға;".
2. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 22, 174-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1 , 9-құжат; № 6 , 28-құжат; № 14 , 84-құжат; № 19-I , 19-II , 94, 96-құжаттар; № 21 , 122-құжат; № 22, 128-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года № 889
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 11, ст. 65; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 33; № 10, ст. 50; № 19-II, ст. 102; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 22-I, ст. 143; № 22-V, ст. 156; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 6, cт. 45; № 8-II, cт. 67, 70; № 23, ст. 119; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 9, ст. 22; № 13, cт. 45):
подпункт 2) пункта 3 статьи 182 изложить в следующей редакции:
"2) оплата коммунальных услуг и приобретение топлива в порядке и размерах, утвержденных местными представительными органами (маслихатами) за счет бюджетных средств;".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 22, ст. 174; 2012 г., № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 9; № 6, ст. 28; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128; 2015 г., № 10, ст. 50; № 20-VII, ст. 115; № 22-ІІ, ст. 145; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-II, ст. 67; 2017 г., № 8, ст.16; № 16, cт. 56):

1) 1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 17-2) тармақшамен толықтырылсын:
"17-2) көп балалы отбасы – құрамында бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін олар оқу орнын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқитын балалары бар отбасы;";
2) мынадай мазмұндағы 71-1-баппен толықтырылсын:
"71-1-бап. Көп балалы отбасылардың мәртебесі
Көп балалы отбасыларға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеңілдіктер мен әлеуметтік кепілдіктер беріледі.".
3. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат):
1) 23-баптың 2-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) жұмыскерлердің еңбек қызметін растайтын құжаттардың және оларды зейнетақымен қамсыздандыруға және міндетті әлеуметтік сақтандыруға арналған ақшаны ұстап қалу мен аудару туралы мәліметтердің сақталуын және мемлекеттік архивке тапсырылуын қамтамасыз етуге;";
2) 53-баптың 8-тармағының орыс тіліндегі мәтіні жаңа редакцияда жазылды, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
3) 99-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жүкті әйел жүктілікке және босануға байланысты демалысқа құқық беретін еңбекке уақытша қабілетсіздік парағында көрсетілген күннен бастап демалысты оның аталған түріне құқықты растайтын еңбекке уақытша қабілетсіздік парағын ұсыну жолымен ресімдейді.
Жүктілікке және босануға байланысты демалыс:
ұзақтығы босануға дейін күнтізбелік жетпіс күнге және босанғаннан кейін күнтізбелік елу алты (қиын босанған немесе екі немесе одан көп бала туған жағдайда – жетпіс) күнге;
бір жүз жетпіс күнтізбелік күн (қиын босанған немесе екі және одан көп бала туған жағдайда – бір жүз сексен төрт күн) – ядролық сынақтар әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге;
жетпіс күнтізбелік күн – дене салмағы бес жүз және одан артық грамм болған жиырма екі және жиырма тоғыз апталық тірі бала туған және ол жеті тәуліктен астам өмір сүрген жағдайда;
елу алты күнтізбелік күн – дене салмағы бес жүз және одан артық грамм болған жиырма екі аптадан және жиырма тоғыз аптаға дейінгі мерзімде өлі бала туған немесе ол жеті тәулікке дейін тірі болып, өлген жағдайда;
тоқсан бір күнтізбелік күн – ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдер үшін дене салмағы бес жүз және одан артық грамм болған жиырма екіден жиырма тоғыз аптаға дейінгі мерзімде тірі бала туған немесе ол жеті тәуліктен астам өмір сүрген жағдайда;
жетпіс жеті күнтізбелік күн – ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдер үшін өлі бала туған кезде немесе туған баласы жеті тәулікке дейін тірі болып, өлген жағдайда.";

1) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктом 17-2) следующего содержания:
"17-2) многодетная семья – семья, имеющая в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);";
2) дополнить статьей 71-1 следующего содержания:
"Статья 71-1. Статус многодетных семей
Многодетным семьям предоставляются льготы и социальные гарантии в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.".
3. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст. 151; 2016 г., № 7-I, cт. 49; 2017 г., № 11, cт. 29; № 13, cт. 45):
1) подпункт 17) пункта 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"17) обеспечить сохранность и сдачу в государственный архив документов, подтверждающих трудовую деятельность работников, и сведений об удержании и отчислении денег на их пенсионное обеспечение и обязательное социальное страхование;";
2) пункт 8 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"8. Расторжение трудового договора по основанию, предусмотренному подпунктом 20) пункта 1 статьи 52 настоящего Кодекса, допускается после предъявления работником листа временной нетрудоспособности."
3) пункт 2 статьи 99 изложить в следующей редакции:
"2. Беременная женщина с даты, указанной в листе временной нетрудоспособности, дающем право на отпуск по беременности и родам, оформляет его путем представления листа временной нетрудоспособности, подтверждающего право на данный вид отпуска.
Отпуск по беременности и родам предоставляется продолжительностью:
семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть (в случае осложненных родов или рождения двух или более детей – семьдесят) календарных дней после родов;
сто семьдесят календарных дней (сто восемьдесят четыре дня – в случае осложненных родов или при рождении двух и более детей) – женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний;
семьдесят календарных дней – в случае рождения в сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель живого ребенка и прожившего более семи суток с массой тела пятьсот грамм и более;
пятьдесят шесть календарных дней – в случае рождения в сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель мертвого ребенка или умершего до семи суток жизни с массой тела пятьсот грамм и более;
девяносто один календарный день – женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов в сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель живым ребенком и прожившим более семи суток с массой тела пятьсот грамм и более,
семьдесят семь календарных дней – женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае рождения мертвого ребенка или умершего до семи суток жизни.";

4) 133-баптың 2-тармағының орыс тіліндегі мәтіні жаңа редакцияда жазылды, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді.
4. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 6, 45-құжат; № 14, 98-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 23, 925-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат):
1) 9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек жарақаты салдарынан және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екiншi рет некеге тұрмаған әйелдерi (күйеулерi);";
2) 11-баптың 31 және 32-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Стационарлық үлгідегі, жартылай стационарлық үлгідегі, уақытша болу медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда) және үйде қызмет көрсетуде арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдендірілген көлемін бірінші кезекте алу.
32. Ұлы Отан соғысы қатысушысын немесе мүгедегін жерлеуді жүзеге асырған отбасыға немесе адамға жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мөлшерде төленеді.";
3) 14-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жаңа кәсiптi меңгеру кезiнде (жаңа жұмысшыларды даярлау) бүкiл оқу кезеңiне жұмысшының тарифтік мөлшерлемесінің 100 пайызы мөлшерiнде еңбекақы төленедi.".
5. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасының Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 8, 238-құжат; № 23, 925-құжат; 2000 ж., № 23, 411-құжат; 2001 ж., № 2, 14-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2004 ж., № 24, 157-құжат; 2005 ж. № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8; 64-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат, № 19-І, № 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат, № 22-ІІ, 145-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат):

4) пункт 2 статьи 133 изложить в следующей редакции:
"2. Основанием для выплаты социальных пособий по временной нетрудоспособности являются листы временной нетрудоспособности, выданные в порядке, утвержденном уполномоченным органом в области здравоохранения.".
4. В Закон Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 6, ст. 45; № 14, ст. 98; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1999 г., № 8, ст. 247; № 23, ст. 925; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2011 г., № 1, ст. 3; № 16, ст. 129; 2012 г., № 5, ст. 41; 2014 г., № 16, ст. 90):
1) в пункт 2 статьи 9 внесены изменения в тексте на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
2) пункты 31 и 32 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"31. Первоочередное получение гарантированного объема специальных социальных услуг в медико-социальных учреждениях (организациях) стационарного типа, полустационарного типа, временного пребывания и надомного обслуживания.
32. Единовременная выплата на погребение семье или лицу, осуществляющему погребение участника или инвалида Великой Отечественной войны, выплачивается в размере, определенном Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан.";
3) в пункт 5 статьи 14 внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
5. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 8, ст. 238; № 23, ст. 925; 2000 г., № 23, ст. 411; 2001 г., № 2, ст. 14; 2002 г., № 6, ст. 71; 2004 г., № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 23, ст. 111; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, cт. 27; № 19-II, ст. 106; № 22-II, ст. 145; 2016 г., № 7-I, cт. 49):

1) 6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жәрдемақы төлеу ағымдағы ай үшін және жәрдемақы алуға құқық пайда болған кезден бастап жәрдемақы тағайындалған жағдайлар сақталған кезеңге жүргізіледі. Жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда – жәрдемақы қайтыс болған айына, ал Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда – кеткен айына қоса төленедi.";
2) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер";
3) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Жәрдемақы алу құқығының сақталуы
Жәрдемақы 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін тағайындалған, бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның ішінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқитын балалары бар көп балалы отбасылар, балалары кәмелеттік жасқа толғаннан кейін олар оқу орнын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) жәрдемақы алу құқығын сақтайды.".
6. "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 19, 647-құжат; 2002 ж., № 10, 105-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 24, 178-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 22-II, 145-құжат):
4-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жұмыс өтілін есептеу Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
7. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 15, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар, № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат, № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 123-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат):
34-1-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1) пункт 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2. Выплата пособия производится за текущий месяц и на период соблюдения условий, по которым пособие назначено с момента возникновения права на получение пособия. В случае смерти получателя пособия, пособие выплачивается по месяц смерти включительно, а в случае выезда получателя пособия на постоянное место жительство за пределы Республики Казахстан – по месяц выезда включительно.";
2) заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Заключительные и переходные положения";
3) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Сохранение права на пособие
Многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста), пособие которым назначено до 1 января 2018 года, сохраняют право на получение пособия.".
6. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст. 647; 2002 г., № 10, ст. 105; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 24, ст. 178; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, ст. 27; № 22-II, cт. 145):
статью 4 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Исчисление стажа работы осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.".
7. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 15, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; 2008 г., № 24, ст. 129; 2009 г., № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 16; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, cт. 123; № 23, cт. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; 2016 г., № 6, cт. 45):
подпункт 2) пункта 1 статьи 34-1 изложить в следующей редакции:

"2) жергілікті өкілді органдар белгілеген тәртіппен және мөлшерде бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерді төлеуге және отын сатып алуға;".
8. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1, 4-құжаттар; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж.,
№ 6, 27-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; 2016 ж. № 7-1, 49-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат):
1) 1-бапта:
4) тармақша алып тасталсын;
6), 11), 15) және 16) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әлеуметтiк аударымдарды төлеушi (бұдан әрi – төлеушi) – осы Заңда белгiленген тәртiппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдарды есептеудi және төлеудi жүзеге асыратын жұмыс беруші, жеке кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор, сондай-ақ арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары;";
"11) әлеуметтiк төлемдi алушы (бұдан әрi – алушы) – әлеуметтік қатер басталғанға дейін Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына ол үшін әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры оған қатысты әлеуметтiк төлемдер тағайындау туралы шешiм шығарған жеке тұлға, ал міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің сол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген қатысушысы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда – қайтыс болған (coт хабар-ошарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерi;";
"15) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi – Қор) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік аударымдар жүргізілген және асыраушысынан айырылған жағдайда, асырауындағы отбасы мүшелерін қоса алғанда, соларға қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы төнген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушыларына, әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
16) Қор активтерi – әлеуметтiк аударымдар, әлеуметтiк аударымдарды төлеу мерзiмi өтiп кеткенi үшiн алынған өсiмпұл, инвестициялық табыс және Қордың қызметiн қамтамасыз етуге арналған комиссиялық сыйақыны, әлеуметтiк төлемдерге бағытталған қаражатты және артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсiмпұлдарды қайтаруды шегерiп тастағанда, Қорға түсетiн Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де түсiмдер;";

"2) оплата коммунальных услуг и приобретение топлива за счет бюджетных средств в порядке и размерах, установленных местными представительными органами;".
8. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст. 41; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 9-10, ст. 50; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1, 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 6, ст. 27; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; 2016 г., № 7-І, ст. 49; 2017 г., № 12, cт. 36):
1) в статье 1:
подпункт 4) исключить;
подпункты 6), 11), 15) и 16) изложить в следующей редакции:
"6) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор, а также крестьянские или фермерские хозяйства, применяющие специальный налоговый режим, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном настоящим Законом;";
"11) получатель социальной выплаты (далее – получатель) – физическое лицо, за которого производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, – члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;";
"15) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления и в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи-иждивенцев в случае потери кормильца;
16) активы Фонда – социальные отчисления, пеня, полученная за просрочку уплаты социальных отчислений, инвестиционный доход и иные, предусмотренные законодательством Республики Казахстан поступления в Фонд за минусом комиссионного вознаграждения на обеспечение деятельности Фонда, средств, направленных на социальные выплаты и возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений;

мынадай мазмұндағы 16-1) және 16-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"16-1) инвестициялық табыс – Қордың активтерін инвестициялау нәтижесінде алынған (алынуға тиіс) ақша;
16-2) инвестициялық декларация – Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде инвестициялауға арналған объектілер мақсатын, стратегиясын, тізбесін, Қор активтеріне қатысты инвестициялық қызмет шарттары мен шектеулерін, Қор активтерін хеджирлеу және әртараптандыру шарттарын айқындайтын құжат;";
21) тармақша алып тасталсын;
2) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Әлеуметтiк төлемдердi алу құқығы
Мемлекет азаматтарға әлеуметтiк тәуекел жағдайлары басталған кезде осы Заңда белгiленген шарттарда мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру түрлерi бойынша әлеуметтiк төлемдердi алу құқығына кепiлдiк бередi.
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар, оралмандар әлеуметтік төлемдерді алу құқығын Қазақстан Республикасының азаматтарымен тең пайдаланады.";
3) 7-бапта:
7-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Қор активтерінің сақталуын қамтамасыз ету";
1-тармақ және 2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекет Қор активтерінің сақталуына және нысаналы жұмсалуына кепілдік береді.
2. Қор активтерінің сақталуы:";
4) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандырылуға жататын адамдар
"Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыруға "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған адамдарды қоспағанда, қызметкерлер, дара кәсіпкерлер, жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, сондай-ақ арнаулы салық режимi қолданылатын, шаруа немесе фермер қожалықтары, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және Қазақстан Республикасының аумағында кіріс әкелетін қызметтi жүзеге асыратын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар жатады.";
5) 10-бапта:
1-тармақтың 1) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде өзге де құқықтары бар.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) құжаттарды қабылдауды және толықтығын тексеруді жүзеге асыруға, әлеуметтік төлемдерді тағайындауға, қайта есептеуге, тоқтата тұруға, қайта бастауға, тоқтатуға арналған істер макетін қалыптастыруға және оларды Қорға беруге;";
1-1) және 2) тармақшалар алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасын Мемлекеттік корпорация арқылы қайтару қажет болған жағдайда бұл туралы алушыға хабарлауға;";
5) және 6) тармақшалар алып тасталсын;

дополнить подпунктами 16-1) и 16-2) следующего содержания:
"16-1) инвестиционный доход – деньги, полученные (подлежащие получению) в результате инвестирования активов Фонда;
16-2) инвестиционная декларация – документ, определяющий цели, стратегию, перечень объектов для инвестирования в рамках законодательства Республики Казахстан, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении активов Фонда, условия хеджирования и диверсификации активов Фонда;";
подпункт 21) исключить;
2) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Право на получение социальных выплат
Государство гарантирует гражданам право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска по видам обязательного социального страхования на условиях, установленных настоящим Законом.
Иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, оралманы пользуются правом на получение социальных выплат наравне с гражданами Республики Казахстан.";
3) в статье 7:
заголовок статьи 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Обеспечение сохранности активов Фонда";
пункт 1 и абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1. Государство гарантирует сохранность и целевое использование активов Фонда.
2. Сохранность активов Фонда обеспечивается посредством:";
4) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Лица, подлежащие обязательному социальному страхованию
Обязательному социальному страхованию подлежат работники, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы, а также крестьянские или фермерские хозяйства, применяющие специальный налоговый режим, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан и осуществляющие деятельность, приносящую доход на территории Республики Казахстан, за исключением лиц, достигших возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".";
5) в статье 10:
подпункты 1) и 4) пункта 1 исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) на иные права в рамках законодательства Республики Казахстан по вопросам обязательного социального страхования.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществлять прием и проверку полноты документов, формировать макеты дел на назначение, перерасчет, приостановление, возобновление, прекращение социальных выплат и передавать их в Фонд;";
подпункты 1-1) и 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в случае необходимости возврата через Государственную корпорацию излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат сообщать об этом получателю;";
подпункты 5) и 6) исключить;

мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Қордың шешімі негізінде әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыруға, тоқтата тұруға, қайта бастауға және тоқтатуға;";
8) тармақша алып тасталсын;
10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті органға және Қорға қажетті есептілікті ұсынуға;
11) міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша қажетті түсіндірмелер беруге;";
6) 10-1-бапта:
1-тармақта:
1) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қорға әлеуметтік аударымдары жүргізілген, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды;";
"3) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы ақпараттық жүйелерді толтыруды және жаңартып отыруды;";
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) әлеуметтік төлемдерге ай сайынғы қажеттілікті, әлеуметтік төлемдерді төлеу графиктерін және қаражат қажеттілігі туралы өтінімдерді қалыптастыру;";
7) тармақша алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) төлеушілерден түскен әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтiк аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды Қорға аударуды, артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен күннен кейінгі келесі бір операциялық күннен кешіктірмей қайтаруды жүзеге асыруды;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) төлеушілерге артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомаларын және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды Қордың қаражаты Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей қамтамасыз етуге;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік корпорация:
1) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды;
2) артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомаларын және олар бойынша өсімпұлдарды қайтаруды;
3) әлеуметтік төлемдерді және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын;
4) артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруды есепке алу және аудару мәселелері бойынша Қормен өзара әрекет етеді және ақпарат алмасуды жүзеге асырады.";
7) 12-бапта:
1-тармақтың 1-4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-4) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмысынан айырылған адамдарды қоспағанда, жұмысынан айырылған жағдайда, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтініш беруге;";

дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) осуществлять, приостанавливать, возобновлять и прекращать социальную выплату на основании решения Фонда;";
подпункт 8) исключить;
подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"10) представлять необходимую отчетность уполномоченному органу и Фонду в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) давать необходимые разъяснения по вопросам обязательного социального страхования.";
6) в статье 10-1:
в пункте 1:
подпункты 1) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) персонифицированный учет участников системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления в Фонд, их социальных отчислений и социальных выплат;";
"3) наполнение и актуализацию информационных систем в сфере обязательного социального страхования;";
подпункт 4) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) формирование ежемесячной потребности, графиков социальных выплат и заявок о потребности средств на социальные выплаты;";
подпункт 7) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) осуществление переводов социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений от плательщиков, возвратов излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них в Фонд, не позднее одного операционного дня, следующего за днем их поступления на счет Государственной корпорации;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) обеспечение возвратов плательщикам излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений не позднее одного операционного дня, следующего за днем поступления средств Фонда на счет Государственной корпорации;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная корпорация взаимодействует и осуществляет обмен информацией с Фондом по вопросам учета и перевода:
1) социальных отчислений и пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений;
2) возвратов излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и пеней по ним;
3) социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них;
4) возвратов излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них.";
7) в статье 12:
подпункт 1-4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1-4) подавать заявление через веб-портал "электронного правительства" о назначении социальной выплаты на случай потери работы, за исключением лиц, потерявших работу по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан, на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;";

2-тармақтың 1) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін қажетті дұрыс құжаттарды ұсынуға;";
"3) әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтаруды жүргізуге;";
8) 14-бапта:
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер мен шаруа немесе фермер қожалықтары үшін солардың пайдасына төленетін әлеуметтік аударымдардың мөлшері:";
9) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі
1. Қорға әлеуметтік аударымдар төленбейтін табыстарды қоспағанда, жұмыскерге ақшалай және өзге де түрде еңбекақы ретінде табыстар түрінде төленетін жұмыс берушінің шығындары жұмыскерлер үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі болып табылады.
Бұл ретте жұмыс берушінің шығыстарына әскери қызметшілердің, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерін ақшалай қамту кіреді.
2. Жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, сондай-ақ арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер мен шаруа немесе фермер қожалықтары үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі:
өзі үшін – өз пайдасына әлеуметтік аударымдарды есептеу мақсаттары үшін өздері дербес айқындай алатын табысының сомасы, бірақ Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық салу мақсаттары үшін айқындалатын табыстан артық емес;
жалдамалы жұмыскерлер үшін – Қорға әлеуметтік аударымдар төленбейтін табыстарды қоспағанда, жұмыскерге ақшалай және өзге де түрде еңбекақы ретінде табыстар түрінде төленетін шығыстар болып табылады.
3. Бір төлеушіден әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы объекті тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақының он еселенген мөлшерiнен аспауға тиіс.
Егер күнтізбелік ай үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жалақының ең төменгі мөлшерінен кем болса, онда әлеуметтік аударымдар жалақының ең төменгі мөлшері негізге алына отырып есептеледі, аударылады.";

подпункты 1) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) представлять достоверные документы, необходимые для назначения социальных выплат, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
"3) производить возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат;";
8) в статье 14:
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, профессиональных медиаторов, а также индивидуальных предпринимателей и крестьянских или фермерских хозяйств, применяющих специальный налоговый режим в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, размер социальных отчислений, уплачиваемых ими в свою пользу, составляет:";
9) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Объект исчисления социальных отчислений
1. Объектом исчисления социальных отчислений для работников являются расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов в качестве оплаты труда в денежном и ином выражении за исключением доходов, с которых не уплачиваются социальные отчисления в Фонд.
При этом в расходы работодателя включается денежное содержание военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов.
2. Объектом исчисления социальных отчислений для частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, профессиональных медиаторов, а также индивидуальных предпринимателей и крестьянских или фермерских хозяйств, применяющих специальный налоговый режим, является:
за себя – сумма получаемого дохода, определяемая ими самостоятельно для целей исчисления социальных отчислений в свою пользу, но не более дохода, определяемого для целей налогообложения в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;
за наемных работников – расходы, выплачиваемые работнику в виде доходов в качестве оплаты труда в денежном и ином выражении, за исключением доходов, с которых не уплачиваются социальные отчисления в Фонд.
3. Ежемесячный объект, принимаемый для исчисления социальных отчислений от одного плательщика, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
В случае, если объект исчисления социальных отчислений за календарный месяц менее минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то социальные отчисления исчисляются, перечисляются исходя из минимального размера заработной платы.";

10) 16-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әлеуметтiк аударымдарды, егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, жұмыс беруші өз қаражаты есебінен ай сайын Мемлекеттік корпорацияның банк шоты арқылы төлемдерді жүзеге асыру жолымен есептi айдан кейiнгi айдың 25-iнен кешiктiрмей, әлеуметтік аударымдар төленетін айды көрсете отырып, Қорға төлейдi.";
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, сондай-ақ арнаулы салық режимі қолданылатын  дара кәсіпкерлер мен шаруа немесе фермер қожалықтары әлеуметтік аударымдар сомаларын өз қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген мерзімдерде төлейді.";
11) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару
Төлеуші артық (қате) төлеген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдар сомалары Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен Мемлекеттік корпорацияның кейіннен аударуы үшін, төлеушіге Қор қаражаты түскен күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей, төлеушінің өтініші Қорға келіп түскен күннен бастап банктік жеті күн ішінде Мемлекеттік корпорацияның банк шотына аударылуға жатады.";
12) 20-бапта:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қордың әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығына тексеру жүргiзуге құқығы бap. Осы мақсаттарда ол мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, әлеуметтік аударымдарды төлеушіге сұрау салу жіберуі мүмкін. Бұл peттe әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы және шешiм қабылдау мерзiмдерiн ұзарту туралы шешiм қабылдауда орын алған кідірту туралы өтiнiш берушi бiр айдан аспайтын мерзiмде жазбаша түрде хабардар етілуге тиiс.
5. Кейiннен өтiнiштер берiлген кезде әлеуметтік төлемдер осы баптың 2 - 4-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тағайындалады.
Қордың шешiмiне сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.";
6-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмысынан айырылған, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға және бала бір жасқа толғанға дейінгі оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайларда Қордан төленетiн әлеуметтiк төлемдерді тағайындау, сондай-ақ ауыр босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда, жүктілікке және босануға байланысты табысын жоғалтқан жағдайда, әлеуметтік төлемдерді қайта есептеуге жүгіну мерзімдері Қордан төленетiн әлеуметтiк төлемдерге құқық туындаған күннен бастап он екі айдан аспайды.
Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді тағайындауға жүгіну мерзімі, он сегiз жасқа толғанға дейiн мүгедек болып қалған адамдарды қоспағанда, қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған балаларының, оның iшiнде асырап алған балаларының, аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің, қарындастары мен немерелерінің әлеуметтік төлемді тағайындауға жүгінген күні жиырма үш жасқа толған күнінен аспауға тиіс.";

10) в статье 16:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Социальные отчисления в Фонд уплачиваются работодателем за счет собственных средств ежемесячно путем осуществления платежей через банковский счет Государственной корпорации не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, с указанием месяца, за который уплачиваются социальные отчисления, если иное не установлено настоящей статьей.";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы, а также индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства, применяющие специальный налоговый режим, уплачивают за счет собственных средств суммы социальных отчислений в сроки, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.";
11) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений
Суммы излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений подлежат перечислению на банковский счет Государственной корпорации в течение семи банковских дней со дня поступления заявления плательщика в Фонд для последующего перечисления Государственной корпорацией не позднее одного операционного дня, следующего за днем поступления средств Фонда плательщику, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
12) в статье 20:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Фонд имеет право производить проверку достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальных выплат. В этих целях он может направлять запросы в государственные органы и соответствующие организации, плательщику социальных отчислений. При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальных выплат и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, заявитель должен быть извещен в письменной форме.
5. При последующих обращениях социальные выплаты назначаются в порядке и сроки, установленные пунктами 2-4 настоящей статьи.
Решение Фонда может быть обжаловано в судебном порядке.";
часть третью пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Сроки обращения за назначением социальных выплат из Фонда на случаи потери работы, потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, а также в случае осложненных родов, рождении двух и более детей за перерасчетом социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами не могут превышать двенадцать месяцев со дня возникновения права на социальные выплаты из Фонда.
Срок обращения за назначением социальной выплаты на случай потери кормильца не может превышать достижения двадцатитрехлетнего возраста детей, в том числе усыновленных (удочеренных), братьев, сестер и внуков, состоявших на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца на дату обращения за назначением социальной выплаты, за исключением лиц, ставших инвалидами до достижения восемнадцати лет.";

13) 22-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Асыраушысынан айырылған жағдайда әлеуметтік төлемдерді тағайындауға және алуға, әлеуметтік аударымдар жүргізілген, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесі қатысушысының – қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кеткен деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған мына отбасы мүшелері:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) он сегiз жасқа толмаған және егер олар он сегiз жасқа толғанға дейiн мүгедек болып қалса, осы жастан асқан балалары, оның iшiнде асырап алған балалары, аға-інілері, апа-сіңлілері, қарындастары мен немерелері құқылы.
Бұл ретте аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің, қарындастары мен немерелерінің еңбек етуге қабілетті ата-анасы болмаған немесе олар ата-анасынан алименттер алмаған жағдайда, олардың да осындай құқығы бар. Осы тармақшада аталған, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын немесе білім алған он сегіз жастан асқан адамдардың жиырма үш жастан аспайтын шекте оқуын бітіргенше әлеуметтік төлемдер тағайындауға және алуға құқығы бар;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кеткен деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерiнің саны өзгерген жағдайда, Қор әлеуметтiк төлемдердi қайта есептеу туралы шешiм қабылдайды. Бұл peттe әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар отбасы мүшелерiнiң санына қарай тиiсiнше ұлғайтылады немесе азайтылады.";
14) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Қор өз қызметiн Қордың активтерiнен алатын комиссиялық сыйақы есебiнен жүзеге асырады.
Қордың өз қаражаты Қордың жарғылық капиталынан және комиссиялық сыйақыдан қалыптастырылады және солардан тұрады.
Қор мынадай қызмет түрлерін:
1) әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылардың есебін жүргізуді;
2) әлеуметтік төлемдерді алушылардың есебін жүргізуді;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің ақпараттық жүйесін және электрондық ақпарат ресурстарын құруды және дамытуды жүзеге асырады.
Осы Заңда реттелмеген бөліктерде Қордың қызметінде Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасы қолданылады.";
15) 29-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Мемлекеттік корпорациядан ақпарат алуға;";
6) және 7) тармақшалар алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мемлекеттік органдар және тиісті ұйымдар, әлеуметтік аударымдарды төлеушілер арқылы ақпаратқа сұрау салу жолымен әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруге;";
2-тармақта:

13) в статье 22:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Право на назначение и получение социальных выплат на случай потери кормильца имеют следующие члены семьи, состоявшие на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца – участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) дети, в том числе усыновленные (удочеренные), братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, если они стали инвалидами до достижения восемнадцати лет.
При этом братья, сестры и внуки – при условии, если они не имеют трудоспособных родителей или если они не получают алименты от родителей. Указанные в настоящем подпункте лица, старше восемнадцати лет, обучающиеся или обучавшиеся по очной форме обучения в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, имеют право на назначение и получение социальных выплат до окончания учебы в пределах, не превышающих двадцатитрехлетнего возраста.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае изменения числа членов семьи, состоявших на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, Фонд принимает решение о перерасчете социальных выплат. При этом размер социальной выплаты соответственно увеличивается или уменьшается по числу членов семьи, имеющих право на получение социальных выплат.";
14) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Фонд осуществляет свою деятельность за счет комиссионного вознаграждения, получаемого от активов Фонда.
Собственные средства Фонда формируются и состоят из уставного капитала Фонда и комиссионного вознаграждения.
Фонд осуществляет следующие виды деятельности:
1) ведение учета участников системы обязательного социального страхования, за которые производились социальные отчисления;
2) ведение учета получателей социальных выплат;
3) создание и развитие информационной системы и электронных информационных ресурсов системы обязательного социального страхования.
В части, не урегулированной настоящим Законом, к деятельности Фонда применяется законодательство Республики Казахстан об акционерных обществах.";
15) в статье 29:
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) получать информацию от Государственной корпорации;";
подпункты 6) и 7) исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) проверять достоверность документов (сведений), необходимых для назначения социальных выплат, путем запроса информации через государственные органы и соответствующие организации, плательщиков социальных отчислений;";
в пункте 2:

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомаларын және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдар сомаларын, сондай-ақ артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын Мемлекеттік корпорация арқылы Қорға қайтаруды жүзеге асыруға;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) әлеуметтік төлемдерді тағайындау не тағайындаудан бас тарту, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта жалғастыру, тоқтату туралы шешім қабылдау;";
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) Қордан төленетін әлеуметтік төлемдерге қажеттілікті есептеу бойынша болжамды деректерді қалыптастыруға;
5-2) әлеуметтік төлемдерді график бойынша жүзеге асыру үшін Мемлекеттік корпорацияны күнделікті қаржыландыруды жүргізуге;";
мынадай мазмұндағы 7), 8), 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) Қордың активтерін есепке алуды жүзеге асыру және ақпараттың сенімділігін, сақталуын қамтамасыз ету және рұқсат етілмеген қолжетімділіктен қорғалуы үшін бағдарламалық қамтылым түрінде Қордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің болуын;
8) ақпаратты сақтауға арналған резервтік орталықтың болуын;
9) сол үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзілген мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң қатысушысына келіп түскен әлеуметтік аударымдар сомалары және алушыларға арналған әлеуметтік төлемдер сомалары туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге;
10) Қордың қызметінде қолданылатын ақпараттық, коммуникациялық жүйелер мен технологияларды қоса алғанда, бағдарламалық-техникалық қамсыздандырылуға кемінде үш жылда бір рет аудит жүргізуге;";
16) 30-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қор инвестициялық қызметтi Қор мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi арасында жасалатын шарттың және Экономикалық саясат жөніндегі кеңес мақұлданған инвестициялық декларацияның негiзiнде Қордың активтерiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi арқылы қаржы құралдарына орналастыру жолымен жүзеге асырады.";
17) 31-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтiк аударымдар, әлеуметтiк аударымдарды төлеу мерзiмi өтiп кеткенi үшiн алынған өсiмпұлдар, инвестициялық табыс, Қордың қызметiн қамтамасыз етуге арналған комиссиялық сыйақыларды, әлеуметтік төлемдерге бағытталған қаражаттарды және артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтiк аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін алынған өсiмпұлдарды қайтаруды шегергенде, артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомалары және Қорға түсетiн, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де түсiмдер;";

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) осуществлять возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений плательщику, а также обеспечивать возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них в Фонд через Государственную корпорацию;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) принимать решения о назначении либо отказе в назначении, перерасчете, приостановлении, возобновлении, прекращении социальных выплат;";
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) формировать прогнозные данные по исчислению потребности на социальные выплаты из Фонда;
5-2) производить ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальных выплат по графику;";
дополнить подпунктами 7), 8), 9) и 10) следующего содержания:
"7) иметь автоматизированную информационную систему Фонда в виде программного обеспечения для осуществления учета активов Фонда и обеспечения надежности, сохранности и защиты информации от несанкционированного доступа;
8) иметь резервный центр для хранения информации;
9) обеспечивать конфиденциальность информации о поступивших суммах социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, и суммах социальных выплат получателям;
10) проводить аудит программно-технического обеспечения, включая информационные, коммуникационные системы и технологии, используемые Фондом в своей деятельности, не реже одного раза в три года.";
16) пункт 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"1. Фонд осуществляет инвестиционную деятельность путем размещения активов Фонда в финансовые инструменты через Национальный Банк Республики Казахстан на основании инвестиционной декларации, одобренной Советом по экономической политике и договора, заключаемого между Фондом и Национальным Банком Республики Казахстан.";
17) в статье 31:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) социальных отчислений, пеней, полученных за просрочку уплаты социальных отчислений, инвестиционного дохода, возвратов излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и иных поступлений в Фонд, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, за минусом комиссионного вознаграждения на обеспечение деятельности Фонда, средств, направленных на социальные выплаты и возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений;";

2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшiн өсiмпұлдарды, сондай-ақ өзге де қате есептелген қаражатты қайтаруға;".
9. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 7-8, 18-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат):
7-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласындағы әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;";
3) тармақша алып тасталсын.
10. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 8-II, 72-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат);
18-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ауылдық елдi мекендерде тұратын және жұмыс істейтiн мемлекеттiк денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге және отын сатып алуға әлеуметтік көмек жергілікті өкiлдi органдар (мәслихаттар) бекіткен тәртіппен және мөлшерде бюджет қаражаты есебiнен беріледi.".
11. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 10, 50-құжат; № 14, 72-құжат, № 20-IV, 113-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 17, 18; № 16, 56-құжат):
53-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, а также иных ошибочно зачисленных средств.".
9. В Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 7-8, ст. 18; 2006 г., № 15, ст. 92; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, cт. 113; № 23-II, cт. 170):
в пункте 1 статьи 7:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) разрабатывает и утверждает методические рекомендации в области социальной защиты инвалидов;";
подпункт 3) исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 129; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 52; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 156; № 22-VII, ст. 161; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 8-I, ст. 65; № 8-II, ст. 72; 2017 г., № 12, cт. 34):
пункт 5 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"5. Социальная поддержка на оплату коммунальных услуг и приобретение топлива специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах, предоставляется в порядке и размерах, утвержденных местными представительными органами (маслихатами), за счет бюджетных средств.".
11. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; № 18, ст. 142; 2012 г., № 2, ст. 11; № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 7; № 7, ст. 34; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 3, ст. 21; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 10, ст. 50; № 14, ст. 72; № 20-IV, ст. 113; № 21-III, ст. 135; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 156, 158; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., № 8-II, ст. 67; № 23, ст. 119; 2017 г., № 8, ст. 16; № 9, ст. 17, 18; № 16, cт. 56):
пункт 2 статьи 53 изложить в следующей редакции:

"2. Ауылдық жерде жұмыс істейтін білім берудің педагог қызметкерлеріне жергілікті өкілді органдардың (мәслихаттардың) шешімі бойынша:
1) қала жағдайында педагогтік қызметпен айналысатын педагог қызметкерлердің ставкаларымен салыстырғанда айлықақылар мен тарифтік ставкалар кемінде жиырма бес пайызға арттырылып белгіленеді;
2) жергілікті өкілді органдар (мәслихаттар) белгілеген тәртіпте және мөлшерде бюджет қаражаты есебінен коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге және отын сатып алуға әлеуметтік көмек көрсетіледі;".
12. "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 24, 127-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 21-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; 2015 ж., №10, 50-құжат; № 20- IV, 113-құжат, № 23-ІІ, 170-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 12, 36-құжат):
1) 8-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мыналарды:
халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын;
білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әлеуметтік жұмыскерлерді аттестаттау тәртібін;
әлеуметтік жұмыскерлерге қойылатын біліктілік талаптарын;
білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау тәртібін;
халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуді қаржыландыру және мониторингтеу тәртібін;
арнаулы әлеуметтік қызметтер жүйесі ұйымдарының және арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету мамандарының бірыңғай тіркелімін қалыптастыру тәртібін;
арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін ұйымдар қызметінің үлгілік қағидаларын;
арнаулы әлеуметтік қызметтерді беру саласындағы әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;".
13. "Сыртқы барлау туралы" 2010 жылғы 22 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 10, 46-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; 2014 ж., № 7, 33-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат):
13-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сыртқы барлау субъектілерінің қызметкерлері мен әскери қызметшілері кадрлар есебінде, қолданыстағы резервте және запаста тұрады. Сыртқы барлау субъектілерінің қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қару мен арнайы құралдарды алып жүруге, сақтауға құқығы бар.
Сыртқы барлау органының басшысы қызметкерлердің жекелеген санаттарының сыртқы барлау органындағы қызметке алынғанға дейінгі еңбек өтілін олардың еңбек сіңірген жылдарына есептейді.
Сыртқы барлау органы қызметкерлерінің шет мемлекеттердің арнайы қызметтерінде және өзге де шетелдік ұйымдарда, қылмыстық топтарда тапсырмаларды орындау уақыты Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен зейнетақы төлемдерін тағайындау, арнайы атақты беру және лауазымдық жалақыны есептеу үшін еңбек сіңірген жылдарына жеңілдікпен есептеп шығарылуға жатады.".

"2. Педагогическим работникам образования, работающим в сельской местности, по решению местных представительных органов (маслихатов):
1) устанавливаются повышенные не менее чем на двадцать пять процентов оклады и тарифные ставки по сравнению со ставками педагогических работников, занимающихся педагогической деятельностью в городских условиях;
2) оказывается социальная поддержка на оплату коммунальных услуг и приобретение топлива в порядке и размерах, утвержденных местными представительными органами (маслихатами), за счет бюджетных средств.".
12. В Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 127; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 21; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; 2015 г., № 10, ст. 50; № 20-IV, ст. 113; № 23-ІІ, ст. 170; 2017 г., № 8, ст. 16; № 12, cт. 36):
подпункт 2) статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывает и утверждает:
стандарты оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения;
порядок аттестации социальных работников по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
квалификационные требования к социальным работникам;
порядок оценки и определения потребности в специальных социальных услугах по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
порядок финансирования и мониторинга оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения;
порядок формирования единого регистра организаций системы специальных социальных услуг и специалистов, оказывающих специальные социальные услуги;
типовые правила деятельности организаций, оказывающих специальные социальные услуги;
методические рекомендации в области предоставления специальных социальных услуг;".
13. В Закон Республики Казахстан от 22 мая 2010 года "О внешней разведке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 10, ст. 46; 2011 г., № 1, ст. 3; 2012 г., № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 8, ст. 63; 2013 г., № 2, ст. 10; 2014 г., № 7, ст. 33; № 14, ст. 84; № 21, ст. 118; 2015 г., № 22-V, cт. 156; 2016 г., № 24, cт. 126; 2017 г., № 16, cт. 56):
пункт 5 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"5. Сотрудники и военнослужащие субъектов внешней разведки состоят в кадрах, действующем резерве и запасе. Сотрудники и военнослужащие субъектов внешней разведки имеют право на ношение, хранение оружия и специальных средств в соответствии с законами Республики Казахстан.
Руководитель органа внешней разведки отдельным категориям сотрудников засчитывает в выслугу лет стаж их трудовой деятельности до зачисления на службу в органе внешней разведки.
Время выполнения сотрудниками органа внешней разведки заданий в специальных службах иностранных государств и иных зарубежных организациях, преступных группах подлежит зачету в выслугу лет в льготном исчислении для назначения пенсионных выплат, присвоения специального звания и исчисления должностного оклада в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.".

14. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 2012 ж., № 4, 31-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат, № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 148-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 154-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат):
1) 78-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қызметкерлер қатарынан еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушы қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не оны жерлеуді жүзеге асырған адамға алушы қайтыс болған кездегі үш айлық зейнетақы төлемінің мөлшерінде жерлеуге арналған біржолғы төлем төленеді.
Қызметкерлер қатарынан еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетақы төлемдерін алатын қайтыс болғандардың отбасы мүшелеріне асыраушысынан айырылуы бойынша жәрдемақы тағайындалуына қарамастан әйеліне (күйеуіне) – асыраушысының үш айлық зейнетақысы мөлшерінде және еңбекке жарамсыз әрбір отбасы мүшесіне – асыраушысының қайтыс болған күніне төленетін бір айлық зейнетақысы мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді.
Аталған тармақта көзделген біржолғы жәрдемақы мөлшерін айқындау кезінде жәрдемақы алу құқығы бар отбасы мүшелерінің қатарына: жасына және еңбекке жарамдылығына қарамастан әйелі (күйеуі); 18 жасқа толмаған немесе, егер олар 18 жасқа дейін мүгедек болған болса, ол жастан үлкен немесе асыраушысы қайтыс болған күнге оқу орнының күндізгі бөлімінде білім алатын және 23 жасқа толмаған болса, балалары; қайтыс болған қызметкердің асырауында болған, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткен не мүгедек болып табылатын ата-анасы енгізіледі.";
2) 81-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аталған ережелер арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметiнiң жалпы ұзақтығына қарамастан 1941 – 1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына, басқа мемлекеттер аумағында әскери іс-қимылдарға және бітімгершілік операцияларға қатысқандарға қолданылады.".
15. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 50-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж. № 8-1, 65-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат):

14. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 31; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 154; 2016 г., № 7-I, ст. 49; № 24, ст. 126; 2017 г., № 11, cт. 29):
1) пункт 9 статьи 78 изложить в следующей редакции:
"9. В случае смерти получателя пенсионных выплат за выслугу лет из числа сотрудников его семье либо лицу, осуществившему погребение, выплачивается единовременная выплата на погребение в размере трехмесячной пенсионной выплаты на момент смерти получателя.
Членам семьи умерших получателей пенсионных выплат за выслугу лет из числа сотрудников, независимо от назначения пособия по случаю потери кормильца, выплачиваются единовременные пособия: жене (мужу) – в размере трехмесячной пенсионной выплаты кормильца и на каждого нетрудоспособного члена семьи – в размере месячной пенсионной выплаты кормильца, выплачивающейся ему ко дню смерти.
При определении размера единовременного пособия, предусмотренного настоящим пунктом, в число членов семьи, имеющих право на пособие, включаются: жена (муж) независимо от возраста и трудоспособности; дети, не достигшие 18 лет или старше этого возраста, если они стали инвалидами до достижения 18 лет или являлись на день смерти кормильца обучающимися в очных учебных заведениях и не достигли 23-летнего возраста; находящиеся на иждивении умершего родители, достигшие установленного законодательством Республики Казахстан пенсионного возраста либо являющиеся инвалидами.";
2) пункт 2 статьи 81 изложить в следующей редакции:
"2. Указанные положения распространяются на участников Великой Отечественной войны 1941–1945 годов, боевых действий и миротворческих операций на территории других государств, независимо от общей продолжительности службы в специальных государственных органах.".
15. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1; № 6, ст. 28; № 8, ст. 49; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 10, ст. 50; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г. № 8-1, ст. 65; 2017 г., № 16, cт. 56):

1) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушы немесе мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушы қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 15,7 еселенген мөлшерінде жерлеуге арналған біржолғы төлем төленеді.";
2) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Еңбек өтілін растау
1. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерiн есептеу үшiн еңбек өтілі 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi кезең үшін есепке алынады.
2. Еңбек өтілі еңбек кiтапшасымен расталады, ал еңбек кітапшасы немесе онда тиiстi жазбалар болмаған кезде жұмыс туралы мәлiметтердi растайтын құжаттар не сот шешiмi негізінде белгіленеді.";
3) 14-1-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауды мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындайтын орган жүргізеді.
4. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындау өтініш берілген күннен бастап жүргізіледі. Өтініш пен қажетті құжаттардың Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күні мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға өтініш жасалған күн болып есептеледі.";
4) 15-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Талап етілетін еңбек өтілінен артық 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін жұмыс істеген әрбір толық жыл үшін жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері 1 пайызға ұлғайтылады, бірақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін есептеу үшін ескерілетін кірістің 75 пайызынан аспайды.
Егер толық көлемде есептелген жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленетін зейнетақының ең төменгі мөлшерінен төмен болса, жасына байланысты зейнетақы төлемдері ең төмен мөлшерде тағайындалады.";
5) 18-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жасына байланысты зейнетақы төлемдері өтініш жасалған күннен бастап тағайындалады. Өтініш пен қажетті құжаттардың Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күні жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға өтініш жасалған күн болып есептеледі.";
6) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Өткен уақыт үшін мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алу
1. Тағайындалған, бірақ алушы талап етпеген мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің сомалары өткен уақыт үшін, бірақ оларды алуға өтініш жасау алдындағы үш жылдан асырылмай төленеді.

1) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. В случае смерти получателя пенсионных выплат по возрасту или получателя государственной базовой пенсионной выплаты, его семье либо лицу, осуществившему погребение, выплачивается единовременная выплата на погребение в размере 15,7-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
2) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Подтверждение трудового стажа
1. Трудовой стаж для исчисления пенсионных выплат по возрасту учитывается за период до 1 января 1998 года.
2. Трудовой стаж подтверждается трудовой книжкой, а при отсутствии трудовой книжки или соответствующих записей в ней устанавливается на основании документов, подтверждающих сведения о работе, либо решения суда.";
3) пункты 3 и 4 статьи 14-1 изложить в следующей редакции:
"3. Назначение государственной базовой пенсионной выплаты производится органом, назначающим государственную базовую пенсионную выплату и пенсионные выплаты по возрасту.
4. Назначение государственной базовой пенсионной выплаты производится со дня обращения. Днем обращения за назначением государственной базовой пенсионной выплаты считается день регистрации заявления и необходимых документов в Государственной корпорации.";
4) пункт 4 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"4. Размер пенсионных выплат по возрасту за каждый полный отработанный год до 1 января 1998 года сверх требуемого трудового стажа увеличивается на 1 процент, но не более 75 процентов от дохода, учитываемого для исчисления пенсионных выплат по возрасту.
Если исчисленный размер пенсионных выплат по возрасту в полном объеме ниже минимального размера пенсии, устанавливаемого на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, пенсионные выплаты по возрасту назначаются в минимальном размере.";
5) пункт 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"2. Пенсионные выплаты по возрасту назначаются со дня обращения. Днем обращения за назначением пенсионных выплат по возрасту считается день регистрации заявления и необходимых документов в Государственной корпорации.";
6) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Получение государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту и пенсионных выплат за выслугу лет за прошлое время
1. Назначенные, но не востребованные получателем суммы государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту и пенсионных выплат за выслугу лет выплачиваются за прошлое время, но не более чем за три года перед обращением за их получением.

2. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындайтын органның немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақымен қамсыздандыруды жүзеге асыратын органның, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның кінәсінен уақытында алынбаған мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің сомалары мерзімдері шектелмей өткен уақыт үшін төленеді.";
7) 25-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Адвокаттар, жеке сот орындаушылары, жекеше нотариустар, кәсіби медиаторлар, дара кәсiпкерлер, сондай-ақ азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыс алатын жеке тұлғалар үшiн бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге жататын өз пайдасына мiндеттi зейнетақы жарналары әрбiр ай үшiн есептелетiн, алған табыстың 10 пайызы мөлшерiнде, бiрақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнiң 10 пайызынан кем емес және ең төмен жалақының 75 еселенген мөлшерiнiң 10 пайызынан аспайтын мөлшерде белгiленедi.";
8) 39-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы алып тасталсын;
9) 65-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің әскери қызметшiлері, ішкі істер органдарының қызметкерлері қатарындағы адамдардың ақшалай қамтылымының мөлшері Қазақстан Республикасының әскери қызметшілерінің, ішкі істер органдары қызметкерлерінің ұқсас не теңестірілген лауазымы бойынша қызметтен босатылған (жеке құрам тізімдерінен алып тасталған) күніне айқындалады.";
10) 65-баптың 5-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
11) 66-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекетте есептелген еңбек сіңірген жылдары, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, қайта қарауға жатпайды.";
12) 68-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері қызметтен босатылған (жеке құрам тізімдерінен алып тасталған) күннен бастап, бірақ оларға ақшалай қамтылым төленген күннен ерте емес және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға өтініш жасаған күнге дейін үш жылдан аспайтындай тағайындалады және жүзеге асырылады.";
"3. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері өтініш жасаған күннен бастап, бірақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекетте зейнетақы төленген күннен кейін тағайындалады.";

2. Суммы государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту и пенсионных выплат за выслугу лет, не полученные своевременно по вине органа, назначающего государственную базовую пенсионную выплату и пенсионные выплаты по возрасту, или органа, осуществляющего пенсионное обеспечение за выслугу лет, а также Государственной корпорации, выплачиваются за прошлое время без ограничения сроков.";
7) абзац первый пункта 4 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"4. Для адвокатов, частных судебных исполнителей, частных нотариусов, профессиональных медиаторов, индивидуальных предпринимателей, а также физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, обязательные пенсионные взносы в свою пользу, подлежащие уплате в единый накопительный пенсионный фонд, устанавливаются в размере 10 процентов от получаемого дохода, но не менее 10 процентов от минимального размера заработной платы и не выше 10 процентов 75-кратного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, исчисляемые за каждый месяц.";
8) подпункт 1) пункта 2 статьи 39 исключить;
9) пункт 3 статьи 65 дополнить частью второй следующего содержания:
"Размер денежного содержания лиц из числа военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел государств-участников Содружества Независимых Государств, прибывших на постоянное место жительства в Республику Казахстан из государств-участников Содружества Независимых Государств, определяется на день увольнения со службы (исключения из списков личного состава) по аналогичной либо приравненной должности военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан.";
10) часть вторую пункта 5 статьи 65 исключить;
11) часть третью статьи 66 изложить в следующей редакции:
"Выслуга лет, исчисленная в государстве-участнике Содружества Независимых Государств, пересмотру не подлежит, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
12) пункты 1 и 3 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"1. Пенсионные выплаты за выслугу лет назначаются и осуществляются со дня увольнения со службы (исключения из списков личного состава), но не ранее дня, по который им было выплачено денежное содержание, и не более чем за три года до дня обращения за назначением пенсионных выплат за выслугу лет.";
"3. Пенсионные выплаты за выслугу лет лицам, прибывшим на постоянное место жительства в Республику Казахстан из государств-участников Содружества Независимых Государств, назначаются со дня обращения, но не ранее дня, по который выплачена пенсия в государстве-участнике Содружества Независимых Государств.";

13) 70-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"70-бап. Әскери қызметшiлер мен арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiн зейнетақымен қамсыздандыруды жүзеге асыратын органдар
1. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындауды тиiстi мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырады.".
16. "Қайырымдылық туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-I, 139-құжат; 2017 ж., № 14, 47-құжат):
1) 1-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қайырымдылық – қайырымдылық көмек көрсетуге және ізгілік қажеттіліктерді қанағаттандыруға негізделген, ерікті, өтеусіз не жеңілдетілген шарттармен филантропиялық, демеушілік және меценаттық қызмет, сондай-ақ туған жерді қолдау түрінде жүзеге асырылатын әлеуметтік пайдалы қызмет;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қайырымдылық жасаушы – қайырымдылықты жүзеге асыратын адам, филантроп және (немесе) демеуші және (немесе) меценат, және (немесе) туған жеріне қолдау көрсететін адам;";
мынадай мазмұндағы 15-1), 15-2) және 15-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) туған жерді қолдау – патриотизмге негізделген, туған жерді қолдауға бағытталған ерікті қызмет;
15-2) туған жерге қолдау көрсететін адам – туған жерге қолдау көрсететін жеке тұлға;
15-3) туған жер – жеке тұлға туған және (немесе) өз өмірінің бір бөлігін өткізген Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігі;";
2) 4-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қайырымдылықтың түрлері филантропиялық, демеушілік, меценаттық қызмет және туған жерді қолдау бойынша қызмет болып табылады.";
3) мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1-тарау. Туған жерді қолдау бойынша қызметті жүзеге асыру тәртібі
30-1-бап. Туған жерді қолдау бойынша қызмет объектілері
Осы Заңның 4-бабының 2-тармағына сәйкес туған жерді қолдау бойынша қызмет объектілері:
1) Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігі;
2) туған жерге қолдау көрсететін адамның туған жерінде орналасқан ғылым, білім беру, мәдениет, өнер, спорт объектілері, аумақтар;

13) статью 70 изложить в следующей редакции:
"Статья 70. Органы, осуществляющие пенсионное обеспечение военнослужащих и сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы
1. Назначение пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, осуществляется соответствующими государственными органами в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.".
16. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О благотворительности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, cт. 139; 2017 г., № 14, cт. 47):
1) в статье 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) благотворительность – социально-полезная деятельность, основанная на оказании благотворительной помощи и удовлетворении гуманных потребностей, осуществляемая добровольно, безвозмездно либо на льготных условиях в виде филантропической, спонсорской и меценатской деятельности, а также поддержки малой родины;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) благотворитель – лицо, филантроп и (или) спонсор, и (или) меценат, и (или) лицо, оказывающее поддержку малой родине, осуществляющее благотворительность;";
дополнить подпунктами 15-1), 15-2) и 15-3) следующего содержания:
"15-1) поддержка малой родины – добровольная деятельность, основанная на патриотизме, направленная на поддержку малой родины;
15-2) лицо, оказывающее поддержку малой родине, – физическое лицо, оказывающее поддержку малой родине;
15-3) малая родина – административно-территориальная единица Республики Казахстан, на которой физическое лицо родилось и (или) провело часть своей жизни;";
2) пункт 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"1. Видами благотворительности являются филантропическая, спонсорская, меценатская деятельность и деятельность по поддержке малой родины.";
3) дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Порядок осуществления деятельности по поддержке малой родины
Статья 30-1. Объекты деятельности по поддержке малой родины
Объектами деятельности по поддержке малой родины в соответствии с пунктом 2 статьи 4 настоящего Закона являются:
1) административно-территориальная единица Республики Казахстан;
2) объекты науки, образования, культуры, искусства, спорта, территории, находящиеся на малой родине лица, оказывающего поддержку малой родине;

3) туған жерге қолдау көрсететін адамның туған жерінде орналасқан өзге де объектілер болып табылады.
30-2-бап. Жеке тұлғаның туған жерді қолдау бойынша қызметі
Жеке тұлға өзінің жеке меншігіндегі мүлікті және (немесе) өзінің зияткерлік меншігінің нәтижелерін пайдалана отырып туған жерін қолдау бойынша қызметпен айналысады.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3) иные объекты, находящиеся на малой родине лица, оказывающего поддержку малой родине.
Статья 30-2. Деятельность физического лица по поддержке малой родины
Физическое лицо занимается деятельностью по поддержке малой родины с использованием имущества, находящегося в его личной собственности, и (или) результатов своей интеллектуальной собственности.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан