2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 941 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрі Бейбіт Бәкірұлы Атамқұловқа 2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 941 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 20-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
2-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенi" – 2016 – 2025 жылдары Ресей Федерациясының Федералды ғарыштық бағдарламасында құрылуы көзделген, экологиялық қауіпсіздік деңгейі жоғары, перспективалы орта класты ресейлік тасымалдағыш зымыранмен ғарыш аппараттарын ұшыруға арналған кешен. "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiнің құрамына "Байқоңыр" ғарыш айлағының "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің техникалық құралдарының, құрылысжайлары мен коммуникацияларының негізінде құрылатын старттық және техникалық кешендер, жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалану бойынша персоналды дайындаудың оқу-жаттығу құралдары, Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктерінің құлау аудандары, телекоммуникациялық және ақпараттық қамтамасыз ету жүйесі, жерүсті ғарыш және қамтамасыз етуші инфрақұрылым объектілері кіреді;".

О подписании Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 941
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года.
2. Уполномочить Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан Атамкулова Бейбута Бакировича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2017 года № 941
Проект
Протокол
о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь статьей 20 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Абзац второй статьи 2 изложить в следующей редакции:
"космический ракетный комплекс "Байтерек" – комплекс, предназначенный для запусков космических аппаратов перспективной российской ракетой-носителем среднего класса, создание которой предусмотрено Федеральной космической программой Российской Федерации на 2016 – 2025 годы, с высоким уровнем экологической безопасности. В состав космического ракетного комплекса "Байтерек" входят стартовый и технический комплексы, создаваемые на базе технических средств, сооружений и коммуникаций космического ракетного комплекса "Зенит-М" космодрома "Байконур", учебно-тренировочные средства подготовки персонала по эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры, районы падения отделяющихся частей ракет-носителей на территории Республики Казахстан, система телекоммуникационного и информационного обеспечения, объекты наземной космической и обеспечивающей инфраструктуры;".

2-бап
3-бап мынадай мазмұндағы тоғызыншы және оныншы абзацтармен толықтырылсын:
"Тараптар Бірлескен кәсіпорынның жарғылық капиталы ұлғайтылған жағдайда Тараптардың әрқайсысының акционерлеріне тиесілі дауыс беретін акциялардың тепе-тең санымен көрсетілетін акциялар саны бойынша теңдікті сақтайды.
"Байқоңыр" кешеніндегі Бірлескен кәсіпорын филиалының жұмыскерлері "Байқоңыр" ғарыш айлағының персоналына жатқызылады.".
3-бап
Мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап
Қазақстан Тарапы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мыналарды (мемлекеттік тапсырма нысанында):
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру және олардың жұмыс істеуі үшін пайдаланылатын Ресей Тарапы жалға алатындар құрамынан шығарылған, "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін ұстауды және пайдалануды;
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру және одан автоматты және басқарылатын ғарыш аппараттарын ұшыруды жүзеге асыру мақсатында старттық және техникалық кешендерді қоса алғанда, "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін реконструкциялауды және жаңғыртуды (старттық және техникалық кешендердегі тасымалдағыш зымыранды дайындау кезінде пайдаланылатын бақылау-тексеру аппаратураларын, сондай-ақ қол жеткізу шектелген жүйелер мен агрегаттарды қоспағанда), оның ішінде жаңа объектілер салуды, қолданыстағы объектілерді күрделі жөндеу мен реконструкциялауды;
старттық және техникалық кешендерді пайдалану бойынша персоналды дайындаудың оқу-жаттығу құралдарын құруды;
Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктерінің құлау аудандарын бөлуді;
телекоммуникациялық және ақпараттық қамтамасыз ету жүйесін жаңғыртуды;
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін пайдалану үшін қажетті, қамтамасыз етуші инфрақұрылым объектілерін құруды және жаңғыртуды қаржыландыруды қамтамасыз етеді.
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру жобасын қаржыландырудың мерзімдері мен көлемі жобаның техникалық-экономикалық негіздемесімен айқындалады.
Ресей Тарапы:
перспективалы орта класты тасымалдағыш зымыранды құруды;
тасымалдағыш зымыранның құрамдас бөліктерін тасымалдау құралдарының жиынтығын құруды;
екпіндеткіш блоктың техникалық кешенін, ғарыш аппаратының техникалық кешенін, ғарыштық басты бөліктің техникалық кешенін жаңғыртуды;
басқарылатын көлік кемесінің техникалық кешенін құруды;
телеметриялық ақпаратты өлшеу, жинау және өңдеу құралдарының кешенін жаңғыртуды;
старттық және техникалық кешендердегі перспективалы орта класты тасымалдағыш зымыран үшін бақылау-тексеру аппаратурасын құруды қаржыландыруды қамтамасыз етеді.".

Статья 2
Статью 3 дополнить абзацами девятым и десятым следующего содержания:
"В случае увеличения уставного капитала Совместного предприятия, Стороны сохраняют паритет по количеству акций, который выражается в равном количестве голосующих акций, принадлежащих акционерам от каждой из Сторон.
Работники филиала Совместного предприятия на комплексе "Байконур" относятся к персоналу космодрома "Байконур".".
Статья 3
Дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1
Казахстанская Сторона обеспечивает финансирование в установленном законодательством Республики Казахстан порядке (в форме государственного задания):
содержания и эксплуатации исключенных из состава арендуемых Российской Стороной объектов наземной космической инфраструктуры космического ракетного комплекса "Зенит-М", используемых для создания и функционирования космического ракетного комплекса "Байтерек";
реконструкции и модернизации объектов наземной космической инфраструктуры космического ракетного комплекса "Зенит-М", включая стартовый и технический комплексы (за исключением контрольно-проверочной аппаратуры, используемой при подготовке ракеты-носителя на стартовом и техническом комплексах, а также систем и агрегатов, имеющих ограниченный доступ), в том числе строительства новых объектов, капитального ремонта и реконструкции существующих объектов, в целях создания космического ракетного комплекса "Байтерек" и осуществления с него запусков автоматических и пилотируемых космических аппаратов;
создания учебно-тренировочных средств подготовки персонала по эксплуатации стартового и технического комплексов;
отведения районов падения отделяющихся частей ракет-носителей на территории Республики Казахстан;
модернизации системы телекоммуникационного и информационного обеспечения;
создания и модернизации объектов обеспечивающей инфраструктуры, необходимых для эксплуатации космического ракетного комплекса "Байтерек".
Сроки и объем финансирования проекта создания космического ракетного комплекса "Байтерек" определяются технико-экономическим обоснованием проекта.
Российская Сторона обеспечивает финансирование:
создания перспективной ракеты-носителя среднего класса;
создания комплекта средств транспортирования составных частей ракеты-носителя;
модернизации технического комплекса разгонного блока, технического комплекса космического аппарата, технического комплекса космической головной части;
создания технического комплекса пилотируемого транспортного корабля;
модернизации комплекса средств измерения, сбора и обработки телеметрической информации;
создания контрольно-проверочной аппаратуры для перспективной ракеты-носителя среднего класса на техническом и стартовом комплексах.".

4-бап
5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап
Тараптар 2022 жылы орта класты тасымалдағыш зымыранмен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінде ұшу сынақтарының басталуын қамтамасыз етеді.".
5-бап
6-баптың екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Тарапынан – Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
Ресей Тарапынан – "Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорация.".
6-бап
10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап
Тараптар "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру мақсатында Бірлескен кәсіпорынға Тараптардың құзыретті органдарымен келісу бойынша "Байқоңыр" ғарыш айлағының жерүсті ғарыш инфрақұрылымының қолданыстағы құрылысжайларына (объектілеріне) ажыратылатын және ажырағысыз жақсартуларды енгізу және жаңа құрылысжайларды (объектілерді) құру құқығын ұсынады.
Осы Келісімді іске асыру мақсатында "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің объектілері Тараптардың құзыретті органдары бекіткен тізбеге сәйкес "Байқоңыр" кешенінің Ресей Тарапы жалға алатын объектілерінің құрамынан шығарылады және Жалға беру шартында айқындалған тәртіппен Қазақстан Тарапына 2018 жылғы 1 маусымға дейін беріледі.
Қазақстан Тарапы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бірлескен кәсіпорынға "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің көрсетілген объектілерінің сенімгерлік басқаруға берілуін қамтамасыз етеді.
Қажет болған кезде, "Байқоңыр" кешенінің өзге құрылысжайлары (объектілері) Жалға беру шартында айқындалған тәртіппен "Байқоңыр" кешенінің жалға алынатын объектілерінің құрамынан шығарыла отырып, Бірлескен кәсіпорынға берілуі мүмкін.".
7-бап
11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап
Осы Келісімді іске асыру мақсатында құрылатын "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің объектілерін салу жобасының мемлекеттік сараптамасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.".
8-бап
Осы Хаттама дипломаттық арналар арқылы оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Хаттама өзінің қолданысын Келісімнің қолданысы тоқтатылуымен бір мезгілде тоқтатады.
201_ жылғы "____"___________ ___________ қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей ФедерациясыныңҮкіметі үшін

Статья 4
Статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5
Стороны обеспечивают начало летных испытаний космического ракетного комплекса "Байтерек" с ракетой-носителем среднего класса в 2022 году.".
Статья 5
Абзацы второй и третий статьи 6 изложить в следующей редакции:
"с Казахстанской Стороны – Министерство оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
с Российской Стороны – Государственная корпорация по космической деятельности "Роскосмос".".
Статья 6
Статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10
В целях создания космического ракетного комплекса "Байтерек" Стороны предоставляют Совместному предприятию право на создание новых сооружений (объектов) и внесение отделимых и неотделимых улучшений в существующие сооружения (объекты) наземной космической инфраструктуры космодрома "Байконур" по согласованию с компетентными органами Сторон.
В целях реализации настоящего Соглашения объекты космического ракетного комплекса "Зенит-М" согласно перечню, утвержденному компетентными органами Сторон, исключаются из состава арендуемых Российской Стороной объектов комплекса "Байконур" и передаются Казахстанской Стороне в порядке, определенном Договором аренды, до 1 июня 2018 года.
Казахстанская Сторона обеспечивает передачу Совместному предприятию в доверительное управление указанных объектов космического ракетного комплекса "Зенит-М" в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При необходимости Совместному предприятию могут быть переданы иные сооружения (объекты) комплекса "Байконур" с исключением их из состава арендуемых объектов комплекса "Байконур" в порядке, определенном Договором аренды.".
Статья 7
Статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11
Государственная экспертиза проекта строительства объектов космического ракетного комплекса "Байтерек", создаваемых в целях реализации настоящего Соглашения, проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
Статья 8
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол прекращает свое действие одновременно с прекращением действия Соглашения.
Совершено в городе ________________ "____"_________ 2017 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Российской Федерации