Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 22 ақпандағы № 73 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 22 ақпандағы
№ 73 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы қолдану қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бейбіт уақытта Қазақстан Республикасының қауіпсіздігіне, оның аумағындағы адамдардың өмiрi мен қауiпсiздiгiне, оның стратегиялық және қорғаныс объектiлеріне қатер төнген жағдайларда Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін бұзушы әуе кемелеріне (бұдан әрі – бұзушы әуе кемесі) қару мен жауынгерлік техниканы қолдану тәртібін реттейді.
2. Бұзушы әуе кемелеріне "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабының 1-тармағында көзделген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзатын ұшақтар мен тікұшақтар, сондай-ақ ұшқышсыз ұшу аппараттары (құралдары), қашықтықтан (автоматты түрде) басқарылатын және басқарылмайтын зымырандар, аэростаттар, әуе шарлары, зондылар және басқа да ұшу аппараттары жатады.
3. Қазақстан Республикасының қауіпсіздігіне, оның аумағындағы адамдардың өмiрi мен қауiпсiздiгiне, оның стратегиялық және қорғаныс объектiлеріне қатер төнген жағдайларда бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы қолдануды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері (бұдан әрі – Қарулы Күштер), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік күзет қызметі), Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары (бұдан әрі – ұлттық қауіпсіздік органдары) және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары (бұдан әрі – ішкі істер органдары) жүзеге асырады.
Қарулы Күштер бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы жергілікті жерлерде белгіленген тыйым салу белгілерімен немесе шектеулермен белгіленген шекаралар шегінде қорғаныс объектілері, әскери бөлімдер, қару-жарақ пен әскери техника аумағы үстінде, сондай-ақ күзету іс-шараларына қатысу кезінде немесе күзетілетін объектілер аумағы үстінде жауынгерлік кезекшілік атқарған кезде қолданады.
Ұлттық қауіпсіздік органдары бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы өздеріне қолжетімді аймақтағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын заңсыз кесіп өтуді тоқтату жөнінде шаралар қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету, жергілікті жерлерде белгіленген тыйым салу белгілерімен немесе шектеулермен белгіленген шекаралар шегінде қорғаныс объектілерін, әскери бөлімдерді, қару-жарақ пен әскери техниканы күзету кезінде, сондай-ақ күзету іс-шараларына қатысу кезінде немесе күзетілетін объектілер аумағы үстінде қолданады.
Ішкі істер органдары қару мен жауынгерлік техниканы ұшқышсыз ұшу аппараттарына (құралдарына) немесе экипажсыз және жолаушыларсыз қашықтықтан (автоматты түрде) басқарылатын және басқарылмайтын өзге де ұшу аппараттарына (құралдарына) жергілікті жерде тыйым салу белгілерімен немесе қоршаулармен белгіленген шекара шегінде қорғаныстық объектілер, әскери бөлімдер аумағы үстінде, қару-жарақ пен әскери техниканы күзету кезінде, мемлекеттік күзетілуге жататын объектілер аумағы үстінде, сондай-ақ күзету іс-шараларына қатысу кезінде немесе күзетілетін объектілер аумағы үстінде қолданады.
Мемлекеттік күзет қызметі қару мен жауынгерлік техниканы ұшқышсыз ұшу аппараттарына (құралдарына) немесе экипажсыз және жолаушыларсыз қашықтықтан (автоматты түрде) басқарылатын және басқарылмайтын өзге де ұшу аппараттарына (құралдарына) күзету іс-шараларын жүргізу аймағында немесе күзетілетін объектілер аумағы үстінде қолданады.

Об утверждении Правил применения оружия и боевой техники по воздушным судам-нарушителям воздушного пространства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2018 года № 73.
В соответствии с пунктом 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения оружия и боевой техники по воздушным судам-нарушителям воздушного пространства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 февраля 2018 года № 73
Правила
применения оружия и боевой техники по воздушным
судам-нарушителям воздушного пространства Республики Казахстан
1. Настоящие Правила применения оружия и боевой техники по воздушным судам-нарушителям воздушного пространства Республики Казахстан (далее - Правила) регулируют порядок применения оружия и боевой техники в мирное время по воздушным судам-нарушителям воздушного пространства Республики Казахстан (далее - воздушное судно-нарушитель), в случаях создания угрозы безопасности Республики Казахстан, жизни и безопасности людей на ее территории, ее стратегическим и оборонным объектам.
2. К воздушным судам-нарушителям относятся самолеты и вертолеты, а также беспилотные летательные аппараты (средства), дистанционно (автоматически) управляемые и неуправляемые ракеты, аэростаты, воздушные шары, зонды и другие летательные аппараты, совершающие нарушение порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан (далее – порядок использования воздушного пространства), предусмотренные пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон).
3. Применение оружия и боевой техники по воздушным судам-нарушителям осуществляется Вооруженными Силами Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы), Службой государственной охраны Республики Казахстан (далее – Служба государственной охраны), органами национальной безопасности Республики Казахстан (далее – органы национальной безопасности) и органами внутренних дел Республики Казахстан (далее – органы внутренних дел), в случаях создания угрозы безопасности Республики Казахстан, жизни и безопасности людей на ее территории, ее стратегическим и оборонным объектам.
Вооруженные Силы применяют оружие и боевую технику по воздушным судам-нарушителям при несении боевого дежурства, над территорией оборонных объектов, воинских частей, при охране вооружения и военной техники в пределах границ, обозначенных на местности запретными знаками или ограждением, а также при участии в охранных мероприятиях или над территорией охраняемых объектов.
Органы национальной безопасности применяют оружие и боевую технику по воздушным судам-нарушителям в зоне их досягаемости при охране Государственной границы Республики Казахстан для принятия мер по прекращению незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан, оборонных объектов, воинских частей, вооружения и военной техники в пределах границ, обозначенных на местности запретными знаками или ограждением, а также при участии в охранных мероприятиях или над территорией охраняемых объектов.
Органы внутренних дел применяют оружие и боевую технику по беспилотным летательным аппаратам (средствам) или иным дистанционно (автоматически) управляемым и неуправляемым летательным аппаратам (средствам) без экипажа и пассажиров над территорией оборонных объектов, воинских частей, при охране вооружения и военной техники в пределах границ, обозначенных на местности запретными знаками или ограждением, над территорией объектов, подлежащих государственной охране, а также при участии в охранных мероприятиях или над территорией охраняемых объектов.
Служба государственной охраны применяет оружие и боевую технику по беспилотным летательным аппаратам (средствам) или иным дистанционно (автоматически) управляемым и неуправляемым летательным аппаратам (средствам) без экипажа и пассажиров в зоне проведения охранных мероприятий или над территорией охраняемых объектов.

Заңның 27-бабы 1-тармағының 1), 3), 4), 6) 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда қару мен жауынгерлік техника ұшқышсыз ұшу аппараттарын немесе экипажсыз және жолаушыларсыз өзге де қашықтықтан (автоматты түрде) басқарылатын және басқарылмайтын әуе кемелерін, ұшу аппараттарын (құралдарын) зақымдауға олар Қазақстан Республикасының қауіпсіздігіне, оның аумағындағы адамдардың өмірі мен қауіпсіздігіне, оның стратегиялық және қорғаныс объектілеріне қатер төндірген кезде ескертусіз қолданылады.
4. Бұзушы әуе кемесін зақымдауға қару мен жауынгерлік техниканы қолдану туралы шешімді Қарулы Күштерде Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы және (немесе) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі уәкілеттік берген лауазымды адамдар қабылдайды.
Шекара кеңістігінде келісілмеген ұшуларды жүзеге асыратын ұшқышсыз ұшу аппараттарына немесе қашықтықтан (автоматты түрде) басқарылатын және басқарылмайтын экипажсыз және жолаушыларсыз өзге де ұшу құралдарына қатысты оларды зақымдауға қару мен жауынгерлік техниканы қолдану туралы шешімді шекара кеңістігінде немесе Қазақстан Республикасының аумақтық теңізінің аймағындағы теңіз учаскесінде шекара бөлімшесінің бастығы немесе оның орнында уақытша болатын адам (бөлімше, бекет бастығы, әскери немесе шекара кораблінің (катерінің) командирі, ұшақ немесе тікұшақ командирі, шекара нарядының жетекшісі, шекара бөлімшесінің сақшысы, шекара бөлімшесі, бөлімі бойынша кезекші) қабылдайды және жоғары тұрған басқару пунктіне дереу баяндайды.
Күзету іс-шараларын жүргізу аймағында немесе күзетілетін объектілер аумағының үстінде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзатын ұшқышсыз ұшу аппараттарына (құралдарына) немесе қашықтықтан (автоматты түрде) басқарылатын және басқарылмайтын экипажсыз және жолаушыларсыз өзге де ұшу аппараттарына (құралдарына) қатысты оларды зақымдауға қару мен жауынгерлік техниканы қолдану туралы шешімді күзету іс-шараларын жүргізу аймағындағы Мемлекеттік күзет қызметінің аға лауазымды адамы қабылдайды.
Қалалық жағдайларда мемлекеттік күзетілуге жататын объектілер аумағының үстінен, сондай-ақ қару-жарақ пен әскери техниканы күзету кезінде және жергілікті жерде тыйым салу белгілерімен немесе қоршаумен белгіленген шекаралар шегінде қорғаныс объектілері, әскери бөлімдер аумағының үстінен келісілмеген ұшуларды жүзеге асыратын және адамдардың өмірі мен қауіпсіздігіне нақты қатер төндіретін ұшқышсыз ұшу аппараттарына (құралдарына) немесе қашықтан (автоматты түрде) басқарылатын және басқарылмайтын экипажсыз және жолаушыларсыз өзге де ұшу аппараттарына (құралдарына) қатысты зақымдайтын қару мен жауынгерлік техниканы қолдану туралы шешімді Қарулы Күштердің, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының бірінші басшылары айқындайтын олардың уәкілетті лауазымды адамдары қабылдайды.

В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 6), 7) пункта 1 статьи 27 Закона, оружие и боевая техника применяются на поражение по беспилотным летательным аппаратам или иным дистанционно (автоматически) управляемым и неуправляемым воздушным судам, летательным аппаратам (средствам) без экипажа и пассажиров без предупреждения при создании ими угрозы безопасности Республики Казахстан, жизни и безопасности людей на ее территории, ее стратегическим и оборонным объектам.
4. Решение о применении оружия и боевой техники на поражение воздушного судна-нарушителя в Вооруженных Силах принимается Министром обороны Республики Казахстан, первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и (или) должностными лицами, уполномоченными Министром обороны Республики Казахстан.
Решение о применении оружия и боевой техники на поражение в отношении беспилотных летательных аппаратов или иных дистанционно (автоматически) управляемых и неуправляемых летательных аппаратов (средств) без экипажа и пассажиров, осуществляющих несогласованные полеты в пограничном пространстве или на морском участке в зоне территориального моря Республики Казахстан, принимается начальником пограничного отделения или лицом, временно его замещающим (начальником отделения, поста, командиром военного или пограничного корабля (катера), командиром самолета или вертолета, старшим пограничного наряда, часовым пограничного отделения, дежурным по пограничному отделению, отделу), и незамедлительно докладывается в вышестоящий пункт управления.
Решение о применении оружия и боевой техники на поражение в отношении беспилотных летательных аппаратов (средств) или иных дистанционно (автоматически) управляемых и неуправляемых летательных аппаратов (средств) без экипажа и пассажиров, нарушающих порядок использования воздушного пространства Республики Казахстан в зоне проведения охранных мероприятий или над территорией охраняемых объектов, принимается старшим должностным лицом Службы государственной охраны, находящимся в зоне проведения охранных мероприятий.
Решение о применении оружия и боевой техники на поражение в отношении беспилотных летательных аппаратов (средств) или иных дистанционно (автоматически) управляемых и неуправляемых летательных аппаратов (средств) без экипажа и пассажиров, осуществляющих несогласованные полеты в городских условиях над территорией объектов, подлежащих государственной охране, и создающих явную угрозу жизни и безопасности людей, а также при охране вооружения и военной техники и над территорией оборонных объектов, воинских частей в пределах границ, обозначенных на местности запретными знаками или ограждением, принимается уполномоченными должностными лицами Вооруженных Сил, органов национальной безопасности и внутренних дел, определяемыми их первыми руководителями.

Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үіметінің 29.04.2020 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.10.2021 № 714 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Бұзушы әуе кемесі осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген іс-әрекеттерді жасаған кезде әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзуды тоқтату үшін әуе кемелеріне тосқауыл жасайтын экипаждар зақымдауға қару қолданар алдында бұл туралы белгіленген сигналдар берумен бұзушы әуе кемесінің экипажына ескертеді. Бұзушы әуе кемесінің экипажы әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзуды тоқтату туралы талаптарды орындамаған жағдайда тосқауыл қоятын әуе кемесінің экипажы ескерту жасап оқ атады.
Ескерту жасап оқ ату туралы шешімді: Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы, Қарулы Күштер Әуе қорғанысы күштерінің бас қолбасшысы (Қарулы Күштер Әуе қорғанысы күштері бас штабының бастығы), Қарулы Күштер Әуе қорғанысы күштері Бас командалық пунктінің жедел кезекшісі және (немесе) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі уәкілеттік берген лауазымды адамдар қабылдайды.
6. Тәртіп бұзушы әуе кемесінде әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің бұзылуына қатысы жоқ жолаушылар және өзге де адамдар бар екені туралы нақты ақпарат болған кезде Қарулы Күштер және ұлттық қауіпсіздік органдары ұшып жүрген азаматтық әуе кемелеріне қарсы қару мен жауынгерлік техниканы қолданудан тартынады.
7. Егер бортында әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзуға қатысы жоқ жолаушылар немесе өзге де адамдар бар әуе кемесін терроризм актісін жасау үшін пайдалану, сондай-ақ әуе кемесін басып алу туралы анық ақпарат бар болса және бұл ретте қалыптасқан мән-жайлардан туындайтын, әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзуды тоқтату үшін қажетті барлық шаралар таусылса және осы әуе кемесінің одан әрі ұшуы адамдардың қаза табуының не техногендік апат туындауының нақты қаупін төндірсе, Қарулы Күштер қару мен жауынгерлік техниканы осы әуе кемесін жойып жіберу арқылы оның ұшуының жолын кесу үшін қолданады.
Бұзушы әуе кемесі әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органдарының немесе әуе кемелеріне тосқауыл жасайтын экипаждардың командаларын орындаған кезде қару мен жауынгерлік техниканы қолдану тоқтатылады.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.04.2020 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.10.2021 № 714 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При совершении воздушным судном-нарушителем действий, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, экипажи перехватывающих воздушных судов для прекращения нарушения порядка использования воздушного пространства перед применением оружия на поражение предупреждают об этом экипаж воздушного судна-нарушителя подачей установленных сигналов. В случае невыполнения экипажем воздушного судна-нарушителя требований о прекращении нарушения порядка использования воздушного пространства, экипажем перехватывающего воздушного судна производятся предупредительные выстрелы.
Решение о производстве предупредительных выстрелов принимается: первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, главнокомандующим Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан (начальником главного штаба Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан), оперативным дежурным Главного командного пункта Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан и (или) должностными лицами, уполномоченными Министром обороны Республики Казахстан.
6. При наличии достоверной информации, что на воздушном судне-нарушителе находятся пассажиры и иные лица, не причастные к нарушению порядка использования воздушного пространства, Вооруженные Силы и органы национальной безопасности воздерживаются от применения оружия и боевой техники против гражданских воздушных судов в полете.
7. В случае, если имеется достоверная информация об использовании воздушного судна с пассажирами или иными лицами на борту, не причастными к нарушению порядка использования воздушного пространства, для совершения акта терроризма, а также о захвате воздушного судна и при этом были исчерпаны все обусловленные сложившимися обстоятельствами меры, необходимые для прекращения нарушения порядка использования воздушного пространства, и дальнейший полет этого воздушного судна создает реальную опасность гибели людей либо наступления техногенной катастрофы, Вооруженные Силы применяют оружие и боевую технику для пресечения полета указанного воздушного судна путем его уничтожения.
Применение оружия и боевой техники прекращается при выполнении воздушным судном-нарушителем команд органов управления (обслуживания) воздушным движением или экипажей перехватывающих воздушных судов.

Қарулы Күштер қару мен жауынгерлік техниканы "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 73-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда бұзушы әуе кемесіне ескертусіз қолданады.
8. Қолайсыз метеорологиялық немесе басқа да жағдайларда бұзушы әуе кемесінің мемлекеттік тиесілігін және түрін анықтау мүмкін болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағы шегінде тосқауыл жасайтын ұшақтар (тікұшақтар), радиолокациялық құралдар бұзушы әуе кемесіне ілесіп ұшуды жүзеге асырады және оны тану үшін барлық шаралар қабылданады.
Көрсетілген мән-жайлар болған кезде, егер осы бұзушы әуе кемесінің одан әрі ұшуы Қазақстан Республикасының қауіпсіздігіне, оның аумағындағы адамдардың өмiрi мен қауiпсiздiгiне және стратегиялық объектiлеріне қатер төндірмесе, оларды зақымдауға қару мен жауынгерлік техника қолданылмайды.
9. Тосқауыл жасайтын әуе кемесінің экипажы бұзушы әуе кемесін зақымдауға қару мен жауынгерлік техниканы қолдану мүмкін болмаған жағдайда бұзушы әуе кемесін жоюды осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген Қорғаныс министрлігі лауазымды адамдарының шешімі бойынша бұзушы әуе кемесі зақымдау аймағында болатын Қарулы Күштердің әуе шабуылына қарсы қорғаныс күштері мен құралдары немесе басқа да күштер мен құралдар жасайды.
10. Қарулы Күштер, ішкі істер органдары, ұлттық қауіпсіздік органдары және Мемлекеттік күзет қызметі лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы қолдану жөніндегі іс-әрекеттерінің тәртібін олардың бірінші басшылары айқындайды.
11. Бұзушы әуе кемесін анықтау, кезекші күштер мен бұзушы әуе кемесінің әрекеттері, сондай-ақ ол бойынша қару мен жауынгерлік техниканы қолдану туралы Мемлекеттік күзет қызметінің, ұлттық қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының бөлімшелері барлық қолжетімді байланыс арналары арқылы өзара іс-қимыл жасайтын Қарулы Күштер Әуе қорғанысы күштерінің әуе шабуылына қарсы қорғаныс әскерлерін басқару пункттеріне және Қарулы Күштер Бас штабының Орталық командалық пунктіне дереу ақпарат береді.
Адамдардың қаза табуына немесе өзге де ауыр салдарларға әкеп соқтырған қару мен жауынгерлік техника қолданылған әрбір жағдай туралы жиырма төрт сағат ішінде Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік және прокуратура органдары хабардар етіледі.
Шетелдік бұзушы әуе кемелері және мемлекеттік тиесілігі белгіленбеген бұзушы әуе кемелері туралы жиырма төрт сағат ішінде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі хабардар етіледі.

Вооруженные Силы применяют оружие и боевую технику по воздушному судну-нарушителю на поражение без предупреждения в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 73 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан".
8. В случае, когда из-за неблагоприятных метеорологических или других условий установить государственную принадлежность и тип воздушного судна-нарушителя не представляется возможным, осуществляется сопровождение воздушного судна-нарушителя перехватывающими самолетами (вертолетами), радиолокационными средствами и принимаются все меры для его опознавания в пределах территории Республики Казахстан.
При наличии указанных обстоятельств оружие и боевая техника на поражение не применяются, если дальнейший полет этого воздушного судна-нарушителя не создает угрозу безопасности Республики Казахстан, жизни и безопасности людей и стратегическим объектам на ее территории.
9. В случае невозможности применения оружия и боевой техники на поражение воздушного судна-нарушителя экипажем перехватывающего воздушного судна, уничтожение воздушного судна-нарушителя производится силами и средствами противовоздушной обороны или другими силами и средствами Вооруженных Сил, в зоне поражения которых находится воздушное судно-нарушитель, по решению должностных лиц Министерства обороны Республики Казахстан, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
10. Порядок действий должностных лиц Вооруженных сил, органов внутренних дел, национальной безопасности и Службы государственной охраны по применению оружия и боевой техники по воздушным судам-нарушителям воздушного пространства Республики Казахстан определяется их первыми руководителями.
11. Информация об обнаружении воздушного судна-нарушителя, действиях дежурных сил и воздушного судна-нарушителя, а также применении оружия и боевой техники по нему подразделениями Службы государственной охраны, органов национальной безопасности и внутренних дел незамедлительно передается на взаимодействующие пункты управления войск противовоздушной обороны Сил воздушной обороны Вооруженных Сил и Центральный командный пункт Генерального штаба Вооруженных Сил по всем доступным каналам связи.
О каждом случае применения оружия и боевой техники, повлекшем гибель людей или иные тяжкие последствия, в течение двадцати четырех часов информируются органы национальной безопасности и прокуратуры Республики Казахстан.
Об иностранных воздушных судах-нарушителях и воздушных судах-нарушителях неустановленной государственной принадлежности в течение двадцати четырех часов информируется Министерство иностранных дел Республики Казахстан.