Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2018 жылға арналған республикалық бюджеттен оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 4 сәуірдегі № 163 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулы 01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі
"2018 – 2020 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2017 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2018 жылға арналған республикалық бюджеттен оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің уақтылы және мақсатты пайдаланылуын;
2) тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің пайдаланылуы туралы есеп беруді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі облыстардың, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану мониторингін қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 4 сәуірдегі
№ 163 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2018 жылға арналған республикалық бюджеттен оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2018 жылға арналған республикалық бюджеттен оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "2018 – 2020 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2017 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына, "2018 – 2020 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 7 желтоқсандағы № 823 қаулысына сәйкес әзірленді және 099 "Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету" республикалық бюджеттік бағдарламасы, 118 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер" кіші бағдарламасы бойынша облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді (бұдан әрі – нысаналы трансферттер) пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2018 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2018 года № 163.
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2018 года.
В соответствии с подпунктом 17) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 30 ноября 2017 года "О республиканском бюджете на 2018 – 2020 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2018 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника.
2. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить:
1) своевременное и целевое использование выделенных целевых текущих трансфертов;
2) представление в Министерство образования и науки Республики Казахстан отчетов об использовании выделенных целевых трансфертов ежеквартально до пятого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан обеспечить мониторинг использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетами областей, городов Астаны и Алматы.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2018 года № 163
Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2018 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2018 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2017 года "О республиканском бюджете на 2018 – 2020 годы", постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2017 года № 823 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2018 – 2020 годы" и определяют порядок использования целевых текущих трансфертов (далее – целевые трансферты), выделяемых областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы из республиканского бюджета по республиканской бюджетной программе 099 "Обеспечение доступности качественного школьного образования", подпрограмме 118 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника".

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісі – білім беру саласындағы уәкілетті орган;
2) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы органдар;
3) оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастыру – негізгі қызметкердің тілдік курстарда оқуы кезеңінде орта білім беру ұйымының педагог қызметкерінің білім беру бағдарламаларын іске асыру шеңберінде педагогтік негізделген оқыту, тәрбиелеу және дамыту процесін ұйымдастыруы;
4) тілдік курстарда оқу – сабақ беру және оқыту сапасын арттыру үшін бұрын игерілген тілдік құзыреттерді дамытуға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін педагог кадрлардың біліктілігін арттыру. Тілдік курстарда оқу ұзақтығын білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
3. Нысаналы трансферттер оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеу үшін пайдаланылады.
2-тарау. Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі
4. Нысаналы трансферттер уәкілетті орган айқындаған еңбек қызметінен қол үзбей оқитын жеке білім беру бағдарламалары бойынша курстарды және тілдік даярлық курстарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгіленген мөлшерде жұмыс берушінің жарналарын (әлеуметтік салық, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры) ескере отырып, "Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 95 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 9 наурызда № 13420 болып тіркелген) сәйкес барлық оқу түрлері бойынша тілдік құзырет курстарында оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін орта білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне қосымша ақы төлеуге пайдаланылады.
5. Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері нысаналы трансферттерді төмен тұрған бюджеттерге аударуды бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) администратор республиканской бюджетной программы – уполномоченный орган в области образования;
2) местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы – коллегиальные исполнительные органы, возглавляемые акимом области, города республиканского значения и столицы, осуществляющие в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
3) замещение на период обучения основного сотрудника – организация педагогически обоснованного процесса обучения, воспитания и развития в рамках реализации образовательных программ педагогическим работником организации среднего образования в период обучения на языковых курсах основного сотрудника;
4) обучение на языковых курсах – повышение квалификации педагогических кадров, позволяющее поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные языковые компетенции для повышения качества преподавания и обучения. Продолжительность обучения на языковых курсах устанавливается уполномоченным органом в области образования.
3. Целевые трансферты используются на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника.
Глава 2. Порядок использования целевых трансфертов областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника
4. Целевые трансферты используются на доплату работникам организаций среднего образования за замещение на период обучения основного сотрудника по всем типам занятости на курсах по языковой компетенции согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 95 "Об утверждении правил организации и проведения курсов повышения квалификации педагогических кадров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 9 марта 2016 года № 13420), за исключением курсов по индивидуальным образовательным программам и курсов языковой подготовки без отрыва от трудовой деятельности, определенных уполномоченным органом, с учетом взносов (социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, фонд социального медицинского страхования) работодателя в размере, установленном в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Перечисление целевых трансфертов нижестоящим бюджетам администраторами республиканских и местных бюджетных программ осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством.

6. Қаржы жылының қорытындылары бойынша пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) республикалық бюджеттен бөлінген негізгі қызметкерді оқу кезеңінде алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге берілетін нысаналы трансферттердің сомалары келесі қаржы жылының 1 наурызына дейін жоғары тұрған бюджеттің кірісіне қайтаруға жатады.
7. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары:
1) жеке қаржыландыру жоспарларына және осы Қағидаларға сәйкес республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын нысаналы мақсаты бойынша пайдаланады;
2) білім беру саласындағы орталық уәкілетті органға облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдаланылуы туралы тоқсан сайын есеп береді.

6. Неиспользованные (недоиспользованные) по итогам финансового года суммы целевых трансфертов на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника, выделенные из республиканского бюджета, подлежат возврату в доход вышестоящего бюджета до 1 марта следующего финансового года.
7. Местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы:
1) используют суммы целевых трансфертов из республиканского бюджета по целевому назначению в соответствии с индивидуальными планами финансирования и настоящими Правилами;
2) представляют в центральный уполномоченный орган в области образования ежеквартальный отчет об использовании целевых трансфертов из республиканского бюджета областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника.