"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тәуекелдік (венчурлік) қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 сәуірдегі № 198 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тәуекелдік (венчурлік) қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тәуекелдік (венчурлік) қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-ІІ, 20-ІІІ, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 55-кұжат; № 8-1, 62, 65-құжаттар; № 8-И, 72-кұжат; № 12, 87-кұжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар):
1) 93-баптың 1-тармағының алтыншы абзацы алып тасталсын;
2) 97-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке кәсіпкерлікті инфрақұрылымдық қолдау жеке кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын құру және дамыту арқылы қамтамасыз етіледі, ол өз ісін ұйымдастыруға жәрдемдесуді.құқық, маркетинг, инжиниринг және менеджмент саласында ақпаратпен қамтамасыз етуді, коммерциялық негізде материалдық-техникалық, қаржылық және басқа да ресурстармен қамтамасыз етуге жәрдем көрсетуді қоса алғанда, жеке кәсіпкерліктің жұмыс істеуі мен дамуының жалпы шарттарын қамтамасыз ететін, құрылып жатқан немесе жұмыс істеп тұрған ұйымдардың кешені ретінде түсініледі.
Жеке кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымына кәсіпкерлікті қолдау орталықтары, бизнес-инкубаторлар, индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементтері және жеке кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да объектілері жатады.";
3) 242-баптың 1 және 2-тармақтарымынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке немесе заңды тұлғалардың (оның ішінде заңды тұлғалар және (немесе) жеке тұлғалар бірлестіктерінің) еңбек өнімділігін арттыру және экономиканың басым секторларын дамытуды ынталандыру не отандық өңделген тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға жылжыту мақсатында экологиялық қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуін ескере отырып, индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға байланысты кызметі индустриялық-инновациялық қызмет болып табылады.
Экономиканың басым секторлары деп мемлекеттің экономикалық даму серпініне және сапасына эсер ете алатын ұлттық экономика секторлары түсініледі.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рискового (венчурного) финансирования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2018 года № 198
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рискового (венчурного) финансирования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рискового (венчурного) финансирования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21; № 14, ст. 50, 51):
1) в статье 93 абзац шестой пункта 1 исключить;
2) статью 97 изложить в следующей редакции:
"Статья 97. Инфраструктурная поддержка частного предпринимательства обеспечивается путем создания и развития инфраструктуры поддержки частного предпринимательства, под которой понимается комплекс создаваемых или действующих организаций, обеспечивающих общие условия функционирования и развития частного предпринимательства, включая содействие в организации собственного дела, обеспечение информацией в области права, маркетинга, инжиниринга и менеджмента, поддержку в обеспечении материально-техническими, финансовыми и другими ресурсами на коммерческой основе.
К инфраструктуре поддержки частного предпринимательства относятся центры поддержки предпринимательства, бизнес-инкубаторы, элементы индустриально-инновационной инфраструктуры и другие объекты инфраструктуры поддержки частного предпринимательства, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
3) пункты 1 и 2 статьи 242 изложить в следующей редакции:
"1. Индустриально-инновационной деятельностью является деятельность физических или юридических лиц (в том числе, объединений юридических лиц и (или) физических лиц), связанная с реализацией индустриально-инновационных проектов с учетом обеспечения экологической безопасности в целях повышения производительности труда и обеспечения стимулирования развития приоритетных секторов экономики либо продвижением отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний и (или) внешние рынки.
Под приоритетными секторами экономики понимаются сектора национальной экономики, способные оказать воздействие на динамику и качество экономического развития государства.

2. Белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын, технологиялар трансфертіне, жаңа өндірістерді құруға (жұмыс істеп тұрғандарын жетілдіруге) және (немесе) инновациялық кызметті жүзеге асыруға бағытталған іс-шаралар кешені индустриялық-инновациялық жоба болып табылады.
Инновациялық қызмет депинновацияларды жасауға, оның ішінде технологияларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру арқылы инновацияларды жасауға бағытталған қызмет (ғылыми, ғылыми-техникалық, технологиялық, инфокоммуникациялық, ұйымдастырушылық, қаржылық және (немесе) коммерциялық кызметті қоса алғанда) түсініледі.
Инновациялық кызметтің (индустриялық-инновациялық қызметтің) тұтынуға енгізілген, қандай да бір жаңа немесе айтарлықтай жақсартылған әнім (тауар, жұмыс немесе көрсетілетін қызмет), технология немесе процесс, жаңа маркетинг әдісі немесе іскерлік практикадағы жаңа ұйымдастыру әдісі, жұмыс орындарын немесе сыртқы байланыстарды ұйымдастыру түрінде іске асырылған түпкілікті нәтижесі инновация болып табылады.";
4) 243-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"243-бап. Индустриялық-инновациялық кызмет субъектілері.
Экономиканың басым секторларында индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыратын не отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға жылжыту жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар (оның ішінде заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлға құрмаған жеке тұлғалардың бірлестіктері) индустриялық-инновациялық кызмет субъектілері болып табылады.";
5) 244-баптың 2-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) инновациялық кызметті және инновацияларды тиімді ендіруді, жоғары технологиялық өндірістерді дамытуды қолдау;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне технологияларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық кызмет нәтижелерін коммерцияландыруда жәрдем көрсету;";
6) 246-баптың 4-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) индустриялық-инновациялық кызмет субъектілерінің жарғылық капиталдарына катысу, шетелдің қатысуымен заңды тұлғалар құру, инвестициялық қорлар, венчурлік қорлар құру немесе оларға катысу жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәсілдермен индустриялық-инновациялық жобаларға инвестицияларды жүзеге асырады;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) тәуекелмен инвестицияланатын инвестициялық қорларды, венчурлік қорларды және венчурлік қаржыландыру нарығын дамытуға жәрдемдеседі.";

2. Индустриально-инновационным проектом является комплекс реализуемых в течение определенного срока времени мероприятий, направленных на трансферт технологий, создание новых (усовершенствование действующих) производств и (или) осуществление инновационной деятельности.
Под инновационной деятельностью понимается деятельность (включая научную, научно-техническую, технологическую, инфокоммуникационную, организационную, финансовую и (или) коммерческую деятельность), направленная на создание инноваций, в том числе путем коммерциализации технологий, результатов научной и (или) научно-технической деятельности.
Инновацией является введенный в употребление конечный результат инновационной деятельности (индустриально-инновационной деятельности), получивший реализацию в виде какого-либо нового или значительно улучшенного продукта (товара, работы или услуги), технологии или процесса, нового метода маркетинга или нового организационного метода в деловой практике, организации рабочих мест или внешних связей.";
4) статью 243 изложить в следующей редакции:
"Статья 243. Субъекты индустриально-инновационной деятельности
Субъектами индустриально-инновационной деятельности являются физические и (или) юридические лица (в том числе, объединения юридических лиц и (или) физических лиц без образования юридического лица), реализующие индустриально-инновационные проекты в приоритетных секторах экономики либо осуществляющие деятельность по продвижению отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний и (или) внешние рынки.";
5) в пункте 2 статьи 244:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) поддержка инновационной деятельности и эффективного внедрения инноваций, развития высокотехнологичных производств;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) оказание содействия субъектам индустриально-инновационной деятельности в коммерциализации технологий, результатов научной и (или) научно-технической деятельности;";
6) в пункте 4 статьи 246:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет инвестиции в индустриально-инновационные проекты путем участия в уставных капиталах субъектов индустриально-инновационной деятельности, создания юридических лиц с иностранным участием, создания или участия в инвестиционных фондах, венчурных фондах и иными способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) оказывает содействие развитию инвестиционных фондов рискового инвестирования, венчурных фондов и рынка венчурного финансирования.";

7) 247-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) венчурлік қорлар;";
8) мынадай мазмұндағы 251-1-баппен толықтырылсын:
"251-1-бап. Венчурлік қорлар және венчурлік қаржыландыру
1. "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес венчурлік қаржыландыру мақсаттарында ғана ақша мен өзге де мүлікті тартуды және жинақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға немесе шарт негізінде құрылған және заңды тұлға болып табылмайтын заңды тұлғалар және (немесе) жеке тұлғалар бірлестігі венчурлік қор болып табылады.
Венчурлік қор ақшаны Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі депозиттерге орналастыруға да құқылы.
2. Венчурлік қаржыландыру деп айрықша кызмет түрі инновациялық кызмет болып табылатын индустриялық-инновациялық субъектілерін олардың жарғылық капиталына инвестициялар салу, олар шығарған қаржылық құралдарды сатып алу немесе оларға борыштық қаржыландыру ұсыну арқылы қаржыландыруға байланысты кызмет түсініледі.";
9) 255-бап "тәуекелмен инвестицияланатын акционерлік инвестициялық қорлардың," деген сөздерден кейін "венчурлік қорлардың," деген сөздермен толықтырылсын;
10) 258-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Венчурлік қорларды бірлесіп қаржыландыруды индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға катысатын ұлттық даму институттары мен индустриялық-инновациялық жүйенің өзгеде субъектілері жүзеге асырады, олардың тізбесін тиісті саладағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу арқылы индустриялық-инновациялық кызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
11) мынадай мазмұндағы 272-1-баппен толықтырылсын:
"272-1-бап. Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларына мемлекеттік аудитпен қаржылық бақылау.
Ғылыми, ғылыми-техникалық және (немесе) инновациялық кызметті мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуға және іске асыруға мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау ғылыми, ғылыми-техникалық және (немесе) инновациялық кызметтің өзіндік ерекшелігін ескере отырып, индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға катысатын индустриялық-инновациялық жүйе субъектілері қалыптастырған бүкіл инновациялық жобалар жиынтығы (портфелі) тиімділігінің аудиті негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте ғылыми, ғылыми-техникалық және (немесе) инновациялық қызметтің нарықтық және технологиялық перспективаларының жоғары тәуекелді сипаты мен беймәлімділігі ескеріледі, олар, оның ішінде өздеріне салынған қаржылық және өзгеде ресустардың жоғалтылуына алып келуі мүмкін.".

7) статью 247 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) венчурные фонды;";
8) дополнить статьей 251-1 следующего содержания:
"Статья 251-1. Венчурные фонды и венчурное финансирование
1. Венчурным фондом являются юридическое лицо или объединение юридических лиц и (или) физических лиц, образованное на основе договора и не являющееся юридическим лицом, осуществляющие привлечение и аккумулирование денег и иного имущества исключительно в целях венчурного финансирования в соответствии с требованиями, установленными Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах".
Венчурный фонд также вправе размещать деньги на депозитах в банках второго уровня Республики Казахстан.".
2. Под венчурным финансированием понимается деятельность, связанная с финансированием субъектов индустриально-инновационной деятельности, исключительным видом деятельности которых является инновационная деятельность, путем инвестиций в их уставный капитал, приобретения выпущенных ими финансовых инструментов или предоставления им долгового финансирования.";
9) статью 255 после слов "акционерных инвестиционных фондов рискового инвестирования," дополнить словами "венчурных фондов,";
10) пункт 2 статьи 258 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Софинансирование венчурных фондов осуществляется национальными институтами развития и иными субъектами индустриально-инновационной системы, участвующими в государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности, перечень которых утверждается уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности по согласованию с уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли.";
11) дополнить статьей 272-1 следующего содержания:
"Статья 272-1. Государственный аудит и финансовый контроль мер государственной поддержки субъектов индустриально-инновационной деятельности
Государственный аудит и финансовый контроль предоставления и реализации мер государственной поддержки научной, научно-технической и (или) инновационной деятельности осуществляются с учетом специфики научной, научно-технической и (или) инновационной деятельности на основе аудита эффективности всей совокупности (портфеля) инновационных проектов, сформированного субъектами индустриально-инновационной системы, участвующими в государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности.
При этом учитываются высокорисковый характер и неопределенность рыночных и технологических перспектив научной, научно-технической и инновационной деятельности, которые могут повлечь, в том числе потерю вложенных финансовых и иных ресурсов.".

2. "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 90-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 33-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 1 14-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; 2011 ж., № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат):
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Қазақстан Республикасындағы акционерлік инвестициялық қордың құқықтық жағдайын, құрылу, кызмет ету, қайта ұйымдастырылу және таратылу ерекшеліктерін, инвестициялық пай қорының құрылу, жұмыс істеу және жұмыс істеуін тоқтату шарттары мен тәртібін, венчурлік қорлардың құқықтық жағдайы мен кызмет ету ерекшеліктерін айқындайды, бағалы қағаздар нарығына кәсіпқой катысушылардың инвестициялық қорлардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі кызметіне байланысты қатынастарды реттейді, сондай-ақ инвестициялық қорларды мемлекеттік реттеу тәртібін белгілейді.";
3) 1-бап мынадай мазмұндағы 21), 22) тармақшалармен толықтырылсын:
"21) венчурлік қор - венчурлік қаржыландыру мақсаттарында ғана ақшамен өзге де мүлікті тартуды және жинақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға немесе шарт негізінде құрылған және заңды тұлға болып табылмайтын заңды тұлғалар және (немесе) жеке тұлғалар бірлестігі;
22) венчурлік басқарушы - венчурлік қордың катысушыларымен шарт негізінде венчурлік қор активтерін басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлға.";
4) 2-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Қазақстан Республикасының инвестициялық және венчурлік қорлары туралы заңнамасы";
1-тармақта "инвестициялық" деген сөзден кейін "және венчурлік" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Егер осы Заңда өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы, шаруашылық серіктестіктер, жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер және акционерлік қоғамдар туралы заңнамасы венчурлік қорларға қолданылады.";
5) 3-бапта:
1-тармақ 3) тармақшадағы "құқықтық қатынастарды реттейді." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) венчурлік қорлардың құқықтық жағдайы мен қызмет ету ерекшеліктеріне байланысты құқықтық қатынастарды реттейді.";
2-тармақта "басқарушы компанияларды" деген сөздерден кейін "және венчурлік басқарушыларды" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "Заң" деген сөзден кейін ", олардың венчурлік қорлар құру жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;

2. В Закон Республики Казахстан "Об инвестиционных фондах" от 7 июля 2004 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 90; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; 2011 г., № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 4-5, ст. 24; 2015 г., № 8, ст. 45):
1) заголовок Закона изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
2) преамбулу Закона изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон определяет правовое положение, особенности создания, деятельности, реорганизации и ликвидации акционерного инвестиционного фонда, условия и порядок создания, функционирования и прекращения существования паевого инвестиционного фонда, особенности правового положения и деятельности венчурных фондов в Республике Казахстан, регулирует отношения, связанные с деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг по обеспечению функционирования инвестиционных фондов, а также устанавливает порядок государственного регулирования инвестиционных фондов.";
3) статью 1 дополнить подпунктами 21), 22) следующего содержания:
"21) венчурный фонд – юридическое лицо или объединение юридических лиц и (или) физических лиц, образованное на основе договора и не являющееся юридическим лицом, осуществляющие привлечение и аккумулирование денег и иного имущества исключительно в целях венчурного финансирования;
22) венчурный управляющий – юридическое лицо, осуществляющее управление активами венчурного фонда на основании договора с участниками венчурного фонда.";
4) в статье 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Законодательство Республики Казахстан об инвестиционных и венчурных фондах";
в пункте 1 после слова "инвестиционных" дополнить словами "и венчурных";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Законодательство Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, хозяйственных товариществах, товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью и акционерных обществах распространяется на венчурные фонды, если иное не установлено настоящим Законом.";
5) в статье 3:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) связанные с особенностями правового положения и деятельности венчурных фондов.";
в пункте 2 после слов "управляющих компаний" дополнить словами
"и венчурных управляющих";
пункт 3 дополнить словами ", за исключением случаев создания ими венчурных фондов.";

6) 5-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Инвестициялық қордың, венчурлік қордың атауы";
мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Венчурлік қордың атауында "венчурлік қор" деген сөздер қамтылуға тиіс.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Инвестициялық қордың және венчурлік қордың атауындағы "ұлттық", "орталық", "үкіметтік", "кепілдік берілген" немесе "сақтандырылған" деген сөздерді кез келген тілде көрсетілген немесе өзгертілген түрде пайдалануға тыйым салынады. Инвестициялық қордың және венчурлік қордың атауы инвестициялардан түсетін кірістің сақтандырылуын немесе оған кепілдік берілуін бекітпеуге немесе пайымдамауға тиіс.";
7) мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"7-1-тарау. Венчурлік қор
46-1-бап. Венчурлік қордың құқықтық жағдайы
1. Венчурлік қор:
шаруашылық серіктестік немесе акционерлік қоғам;
өздерінің арасындағы қатынастар заңды тұлға құрмастан шарттық негізде құрылатын заңды тұлғалар және (немесе) жеке тұлғалар бірлестігі нысанында құрылуы мүмкін.
2. Заңды тұлға құрмастан құрылған венчурлік қордың қатысушылары бірлескен венчурлік қызметті жүзеге асыру туралы шарт (венчурлік қор шартын) жасасқан кезден бастап осы қор өз қызметін бастайды.
3. Венчурлік қорға катысушылардың саны екіден кем бола алмайды.
46-2-бап. Венчурлік қордың жарғысы
Заңды тұлға түрінде құрылатын венчурлік қордың жарғысында Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған мәліметтерден бөлекөз қызметінің айрықша түрі Қазақстан Республикасының инвестициялық және венчурлік қорлар туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес венчурлік қаржыландыруды жүзеге асыру мақсатында ақша мен өзгеде мүлікті тарту және жинақтау болып табылатыны туралы ереже қамтылуы тиіс.
Венчурлік қор ақшаны Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі депозиттерге орналастыруғада құқылы.
46-3-бап. Венчурлік қор шарты
1. Венчурлік қор шарты бойынша екі немесе одан көп тұлға пайда табу үшін өздерінің салымдарын біріктіруге және заңды тұлға құрмастан венчурлік қаржыландыру жөніндегі бірлескен қызметті жүзеге асыруға міндеттенеді. Венчурлік қор шарты Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде жазылған шарт бостандығы қағидатының негізінде жасалады және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, сондай-ақ көзделмеген, бірақ оған қайшы келмейтін түрлі шарттардың элементтерін қамтуы мүмкін.
2. Венчурлік қор шартында тараптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, осы Заңда және венчурлік қор шартында белгіленген шектерде және көлемде катысады, бұл ретте бір немесе бірнеше тарап (венчурлік басқарушылар) осындай шарттың барлық тараптары атынан венчурлік қордың жалпы істерін жүргізуді жүзеге асырады.

6) в статье 5:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Наименование инвестиционного фонда, венчурного фонда";
дополнить пунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2. наименование венчурного фонда должно содержать слова "венчурный фонд".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В наименовании инвестиционного фонда и венчурного фонда запрещается использовать слова "национальный", "центральный", "правительственный", "гарантированный" или "застрахованный" в указанном или измененном виде на любом языке. Наименование инвестиционного фонда и венчурного фонда не должно утверждать или подразумевать страхование или гарантирование дохода от инвестиций.";
7) дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Венчурный фонд
Статья 46-1. Правовое положение венчурного фонда
1. Венчурный фонд может быть создан в форме:
хозяйственного товарищества или акционерного общества;
объединения юридических лиц и (или) физических лиц, отношения между которыми строятся на договорной основе без образования юридического лица.
2. Венчурный фонд, создаваемый без образования юридического лица, начинает свою деятельность с момента заключения его участниками договора об осуществлении совместной венчурной деятельности (договора венчурного фонда).
3. Число участников венчурного фонда не может быть менее двух.
Статья 46-2. Устав венчурного фонда
Устав венчурного фонда, создаваемого в виде юридического лица, помимо сведений, определенных законодательством Республики Казахстан, должен содержать положение о том, что исключительными видами его деятельности являются привлечение и аккумулирование денег и иного имущества в целях осуществления венчурного финансирования в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан об инвестиционных и венчурных фондах.
Венчурный фонд также вправе размещать деньги на депозитах в банках второго уровня Республики Казахстан.
Статья 46-3. Договор венчурного фонда
1. По договору венчурного фонда двое или более лиц обязуются объединить свои вклады и осуществлять совместную деятельность по венчурному финансированию без образования юридического лица для извлечения прибыли. Договор венчурного фонда заключается на основе принципа свободы договора, изложенного в Гражданском кодексе Республики Казахстан, и может содержать элементы различных договоров, как предусмотренных, так и не предусмотренных законодательством Республики Казахстан, но не противоречащих ему.
2. В договоре венчурного фонда стороны участвуют в пределах и объеме, которые установлены Гражданским кодексом Республики Казахстан, настоящим Законом и договором венчурного фонда, при этом одна или несколько сторон (венчурные управляющие) осуществляют от имени всех сторон такого договора ведение общих дел венчурного фонда.

3. Жеке тұлғалар, коммерциялық ұйымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда коммерциялық емес ұйымдар венчурлік қор шартының тараптары бола алады.
4. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар, шетелдік заңды тұлғалар, сондай-ақ шетелдік құқық бойынша заңды тұлғалар болып табылмайтын шетелдік ұйымдар Қазақстан Республикасының азаматтарымен және заңды тұлғаларымен тең түрде венчурлік қор шартының тарапы ретінде катысады.
5. Венчурлік басқарушының, егер венчурлік шарттардың ең болмағанда біреуінде мұндай катысуға тыйым салынған болса, бір мезгілде екі немесе одан да көп венчурлік кор шарттарына қатысуға құқығы жоқ. Венчурлік басқарушы көрсетілген шектеуді бұза отырып жасаған венчурлік қор шарты, осы шарттың венчурлік басқарушыға барлық тараптарына осыған байланысты өзі келтірген шығындарды өтеу міндетін жүктей отырып, кез келген басқа тараптың талап етуі бойынша сот тәртібімен жарамсыз деп танылуы мүмкін.
6. Венчурлік қор шартында осы шартты ("венчурлік қор" сөзін қамтитын) дараландыру мақсатында оның атауы (жеке-дара белгілеуі) көрсетіледі.
7. Венчурлік қор шарты бойынша құқықтар мен міндеттерді басқа тұлғаға беруге, оның ішінде құқықтық мирасқорлық нәтижесінде беруге байланысты венчурлік қор шартының тарапын ауыстыру, сондай-ақ венчурлік қор шартына жаңа тұлғаны қосу қолданыстағы венчурлік қор шартын токтатуға және барлық инвесторлар арасында жаңа венчурлік қор шартын жасасуға алып келмейді. Егер венчурлік қор шартында өзгеше көзделмесе, венчурлік қор шартына жаңа инвестордың қосылуы осы шартта белгіленген тәртіппен және жағдайларда венчурлік басқарушының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
8. Венчурлік қор шарты осы шартқа катысуға жалпы ниеті бар тұлғаны қосу арқылы жасалуы мүмкін. Бұл жағдайда, венчурлік басқарушы мен осындай тұлға арасында венчурлік кордың жаңа катысушысының ортақ іске салым енгізу жағдайларын, тәртібі мен мерзімдерін айқындайтын қосылу туралы келісім жасалады. Бүл ретте венчурлік қор шартына өзгерістер енгізу талап етілмейді.
46-4-бап. Венчурлік қордың венчурлік басқарушысының кызметі
1. Венчурлік басқарушы - венчурлік қор активтерін венчурлік қорға қатысушылардың мүдделерінде осы Заңда және венчурлік қорға катысушылар жасайтын шартта белгіленген талаптарға сәйкес әрекеттер жасау арқылы басқару жөніндегі кызметті жүзеге асыратын венчурлік қордың заңды тұлға болып табылатын қатысушысы.

3. Сторонами договора венчурного фонда могут быть физические лица, коммерческие организации, а также в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, некоммерческие организации.
4. Иностранцы, лица без гражданства, иностранные юридические лица, а также иностранные организации, не являющиеся юридическими лицами по иностранному праву, участвуют в качестве стороны договора венчурного фонда наравне с гражданами и юридическими лицами Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан и международными договорами.
5. Венчурный управляющий не вправе участвовать одновременно в двух и более договорах венчурного фонда, если хотя бы один из них содержит запрет на такое участие. Договор венчурного фонда, заключенный венчурным управляющим в нарушение указанного ограничения, может быть признан недействительным в судебном порядке по требованию любой другой стороны данного договора с возложением на венчурного управляющего обязанности по возмещению всем сторонам данного договора причиненных им в связи с этим убытков.
6. В договоре венчурного фонда в целях его индивидуализации указываются наименование (индивидуальное обозначение) данного договора (включающее в себя слова "венчурный фонд").
7. Замена стороны договора венчурного фонда в связи с передачей прав и обязанностей по договору венчурного фонда другому лицу, в том числе в результате правопреемства, а также присоединение к договору венчурного фонда нового лица не влекут за собой прекращение действующего договора венчурного фонда и заключение между всеми инвесторами нового договора венчурного фонда. Если иное не предусмотрено договором венчурного фонда, присоединение к договору венчурного фонда нового инвестора осуществляется по решению венчурного управляющего в порядке и на условиях, которые установлены данным договором.
8. Договор венчурного фонда может быть заключен путем присоединения к данному договору в целом намеренного участвовать в нем лица. В этом случае между венчурным управляющим и таким лицом заключается соглашение о присоединении, определяющее условия, порядок и сроки внесения новым участником венчурного фонда вклада в общее дело. При этом внесение изменений в договор венчурного фонда не требуется.
Статья 46-4. Деятельность венчурного управляющего венчурного фонда
1. Венчурный управляющий – участник венчурного фонда, являющийся юридическим лицом, осуществляющим деятельность по управлению активами венчурного фонда в интересах участников венчурного фонда посредством совершения действий в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом и договором, заключаемым участниками венчурного фонда.

2. Венчурлік басқарушы қор активтерін басқару жөніндегі кызметке байланысты венчурлік кордың өкілі ретінде әрекет етуге, сондай-ақ сотта (төрелікте) венчурлік қордың атынан әрекет етуге құқылы.
3. Венчурлік басқарушы осы Заңның 46-3-бабы 5-тармағының талаптарын ескере отырып, бірнеше венчурлік қор активтерін басқаруға құқылы.
46-5-бап. Венчурлік қорлар қызметін жарнамалау
1. Венчурлік қорға қатысушылар және басқа да тұлғалар бұқаралық ақпарат құралдарында және сыртқы (көрнекі) жарнама арқылы венчурлік қор қызметінің жарнамасын орналастыруға, сондай-ақ жария оферта арқылы жаңа катысушыларды тартуға құқылы емес.
2. Венчурлік қордың венчурлік басқарушысының интернет-ресурсында венчурлік қор туралы ақпарат орналастыру осы Заңды қолдану мақсаты үшін венчурлік қор жарнамасы болып табылмайды.
46-6-бап. Шаруашылық серіктестікке катысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы шарт
1. Қызметі үшін венчурлік қаржыландыру ұсынылатын венчурлік қор немесе тұлға болып табылатын шаруашылық серіктестікке катысушылар серіктестікке катысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы шарт жасауға құқылы, осы шарт бойынша олар белгілі бір түрде өз құқықтарын жүзеге асыруға және (немесе) көрсетілген құқықтарды жүзеге асырудан тартынуға (бас тартуға), оның ішінде серіктестікке қатысушылардың жалпы жиналысында белгілі бір түрде дауыс беруге, дауыс беру нұсқасын басқа катысушылармен келісуге, үлесті немесе үлестің бір бөлігін осы шартта айқындалған баға бойынша және (немесе) белгілі бір мән-жайлар басталған кезде сатуға не белгілі бір мән-жайлар басталғанға дейін үлесті немесе үлестің бір бөлігін иеліктен шығарудан тартынуға (бас тартуға), сондай-ақ серіктестіктің басқарылуына, серіктестіктің құрылуына, қызметіне, кайта ұйымдастырылуына немесе таратылуына байланысты өзге де әрекеттерді келісе отырып жүзеге асыруға міндеттенеді. Мұндай шарт тараптар қол қойған бір құжат жасау жолымен жазбаша нысанда жасалады.
2. Серіктестікке қатысушылардың құқықтарын (оның бір бөлігін немесе бөліктерін) жүзеге асыру туралы шарт мынадай:
1) серіктестікке қатысушылардың құқықтарын (оның бір бөлігін немесе бөліктерін) жүзеге асыру туралы шарт жасалған мерзім өткен;
2) серіктестікке катысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы бұрын жасалған шарттың ережелері, оның бөлігі (бөліктері) қайшы келетін немесе серіктестікке катысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы бұрын жасалған шартты немесе оның бөлігін (бөліктерін) қамтитын, серіктестікке қатысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы жаңа шарт жасалған жағдайларда;

2. Венчурный управляющий вправе выступать в качестве представителя венчурного фонда в связи с деятельностью по управлению активами фонда, а также от имени венчурного фонда в суде (арбитраже).
3. Венчурный управляющий вправе управлять активами нескольких венчурных фондов с учетом требования пункта 5 статьи 46-3 настоящего Закона.
Статья 46-5. Реклама деятельности венчурных фондов
1. Участники венчурного фонда и другие лица не вправе размещать рекламу деятельности венчурного фонда в средствах массовой информации и путем наружной (визуальной) рекламы, а также привлекать новых участников посредством публичной оферты.
2. Для цели применения настоящего Закона не является рекламой венчурного фонда размещение информации о венчурном фонде на интернет-ресурсе венчурного управляющего венчурного фонда.
Статья 46-6. Договор об осуществлении прав участников хозяйственного товарищества
1. Участники хозяйственного товарищества, являющегося венчурным фондом или лицом, для деятельности которых предоставляется венчурное финансирование, вправе заключить договор об осуществлении прав участников товарищества, по которому они обязуются осуществлять определенным образом свои права и (или) воздерживаться (отказываться) от осуществления указанных прав, в том числе голосовать определенным образом на общем собрании участников товарищества, согласовывать вариант голосования с другими участниками, продавать долю или часть доли по определенной данным договором цене и (или) при наступлении определенных обстоятельств либо воздерживаться (отказываться) от отчуждения доли или части доли до наступления определенных обстоятельств, а также осуществлять согласованно иные действия, связанные с управлением товариществом, созданием, деятельностью, реорганизацией и ликвидацией товарищества. Такой договор заключается в письменной форме путем составления одного документа, подписанного сторонами.
2. Договор об осуществлении прав участников товарищества (его часть или части) прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока, на который был заключен договор об осуществлении прав участников товарищества (его часть или части);
2) заключения нового договора об осуществлении прав участников товарищества, которому противоречат положения ранее заключенного договора об осуществлении прав участников товарищества, его части (часть), или который поглощает ранее заключенный договор об осуществлении прав участников товарищества или его часть (части);

3) өзге де серіктестікке қатысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы шартта көзделген өз қолданысын тоқтатады.
Серіктестікке катысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы шарт пен бір заңды тұлғаның жарғысы арасында қайшылықтар болған жағдайда:
1) егер қатысушылардың өзара қарым-қатынасына катысты болса, серіктестікке қатысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы шарттың;
2) қолданылуы заңды тұлғаның үшінші тұлғалармен қарым-қатынасы үшін маңызды болса, жарғының талаптары қолданылуға тиіс.
3. Венчурлік қор болып табылатын шаруашылық серіктестіктің жарғылық капиталына салым Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге мүліктен бөлек, қатысушылардың серіктестікке қаржы қарыздары бойынша талап ету құқығы болуы мүмкін.
46-7-бап. Акционерлік келісім
1. Қызметі үшін венчурлік қаржыландыру ұсынылатын венчурлік қор немесе тұлға болып табылатын қоғамның акционерлері акционерлік келісім жасасуға құқылы.
2. Осы Заңның мақсаттары үшін акциялармен куәландырылған құқықтарды жүзеге асыру туралы және (немесе) акцияларға құқықтарды жүзеге асыру ерекшеліктері туралы шарт акционерлік келісім деп танылады. Акционерлік келісім бойынша оның тараптары акциялармен куәландырылған құқықтарды және (немесе) акцияға құқықтарды белгілі бір түрде жүзеге асыруға және (немесе) көрсетілген құқықтарды жүзеге асырудан тартынуға (бас тартуға) міндеттенеді.
Акционерлік келісімде оның тарапынын акционерлердің жалпы жиналысында белгілі бір түрде дауыс беру, дауыс беру нұсқасын басқа акционерлермен келісу, акцияларды күні бұрын белгіленген баға бойынша және (немесе) белгілі бір мән-жайлар басталған кезде сатып алу немесе иеліктен шығару, белгілі бір мән-жайлар басталғанға дейін акцияларды иеліктен шығарудан тартыну (бас тарту), сондай-ақ қоғамды басқаруға, қоғамның қызметіне, қайта ұйымдастырылуына және таратылуына байланысты өзге де әрекеттерді келісе отырып жүзеге асыру міндеті көзделуі мүмкін.
Акционерлік келісім тараптар қол қойған бір құжат жасау жолымен жазбаша нысанда жасалады.
3. Акционерлік келісім тарапының өз акцияларына катысты осы келісім жасалған қоғамды басқару органдарының нұсқауларына сәйкес дауыс беру міндеттемесі акционерлік келісімнің нысанасы бола алмайды.
4. Акционерлік келісім тек оның тараптарына ғана міндетті болып табылады. Егер шарт бойынша басқа тараптың акционерлік келісімде көзделген шектеулер туралы білетіні немесе бұрыннан білуге тиіс екені дәлелденген жағдайларда ғана сот акционерлік келісімнің тарапы акционерлік келісімді бұза отырып жасаған шартты акционерлік келісімнің мүдделі тарапының талап қоюы бойынша жарамсыз деп тануы мүмкін.

3) иных, предусмотренных договором об осуществлении прав участников товарищества.
В случае возникновения противоречий между договором об осуществлении прав участников товарищества и уставом одного юридического лица, должны применяться условия:
1) договора об осуществлении прав участников товарищества, если они относятся к взаимоотношениям участников;
2) устава, если их применение может иметь значение для отношений юридического лица с третьими лицами.
3. Вкладом в уставный капитал хозяйственного товарищества, являющегося венчурным фондом, могут быть, помимо иного имущества, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, права требования участников к товариществу по финансовым займам.
Статья 46-7. Акционерное соглашение
1. Акционеры общества, являющегося венчурным фондом или лицом, для деятельности которых предоставляется венчурное финансирование, вправе заключить акционерное соглашение.
2. Для целей настоящего Закона, акционерным соглашением признается договор об осуществлении прав, удостоверенных акциями, и (или) особенностях осуществления прав на акции. По акционерному соглашению его стороны обязуются осуществлять определенным образом права, удостоверенные акциями, и (или) права на акции и (или) воздерживаться (отказываться) от осуществления указанных прав.
Акционерным соглашением может быть предусмотрена обязанность его сторон голосовать определенным образом на общем собрании акционеров, согласовывать вариант голосования с другими акционерами, приобретать или отчуждать акции по заранее определенной цене и (или) при наступлении определенных обстоятельств, воздерживаться (отказываться) от отчуждения акций до наступления определенных обстоятельств, а также осуществлять согласованно иные действия, связанные с управлением обществом, деятельностью, реорганизацией и ликвидацией общества.
Акционерное соглашение заключается в письменной форме путем составления одного документа, подписанного сторонами.
3. Предметом акционерного соглашения не могут быть обязательства стороны акционерного соглашения голосовать согласно указаниям органов управления общества, в отношении акций которого заключено данное соглашение.
4. Акционерное соглашение является обязательным только для его сторон. Договор, заключенный стороной акционерного соглашения в нарушение акционерного соглашения, может быть признан судом недействительным по иску заинтересованной стороны акционерного соглашения только в случаях, если будет доказано, что другая сторона по договору знала или заведомо должна была знать об ограничениях, предусмотренных акционерным соглашением.

5. Акционерлік келісімде акционерлік келісімнен туындайтын міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету тәсілдері және осындай міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілік шаралары көзделуі мүмкін.
Акционерлік келісім тараптарының осы келісімге негізделген құқықтары, оның ішінде келісімді бұзу арқылы келтірілген залалдардың өтелуін, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдардың) өндіріп алынуын, өтемақыны (нақты ақшалай соманың немесе акционерлік келісімде көрсетілген тәртіппен анықталуға жататын соманың) төленуін немесе акционерлік келісімді бұзуға байланысты өзге де жауаптылық шараларының қолданылуын талап ету құқығы сот, төрелік арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген езге де қорғалуға жатады.
6. Акционерлік келісім (оның бір бөлігі немесе бөліктері):
1) акционерлік келісім (оның бір бөлігі немесе бөліктері) жасалған мерзім өткен;
2) бұрын жасалған акционерлік келісімнің ережелері, оның бір бөлігі немесе бөліктері өзіне қайшы келетін немесе бұрын жасалған акционерлік келісімді немесе оның бір бөлігін (бөліктерін) қамтитын жаңа акционерлік келісім жасалған жағдайларда;
3) өзге де, акционерлік келісімде көзделген өз қолданысын тоқтатады.
7. Акционерлік келісім мен бір акционерлік қоғамның жарғысы арасында қарама-қайшылық болған жағдайда:
1) акционерлердің өзара қарым-қатынасына жататын болса, акционерлік келісімнің;
2) қолданылуы акционерлік қоғамның үшінші тұлғалармен қарым-қатынасы үшін маңызы болса, жарғының талаптары қолданылуға тиіс.
46-8-бап. Опциондық шарт
1. Венчурлік қорларға қатысушылар, венчурлік қорлар, өздерінің кызметі үшін венчурлік қаржыландыру ұсынылатын тұлғалар, сондай-ақ осындай тұлғалардың катысушылары (акционерлері) опциондық шарт жасауға құқылы, оның күшіне орай бір тарап осындай шартта көзделген талаптарда басқа тараптан шартта белгіленген мерзімде, опциондық шартта көзделген әрекеттерді жасауын (оның ішінде ақшалай қаражатты төлеуін, мүлікті беруін немесе қабылдауын)талап етуге құқылы және бүл ретте, егер тиісті тарап көрсетілген мерзімде талаптарды мәлімдемесе, опциондық шарт тоқтатылады. Опциондық шартта осындай шартта айқындалған мән-жайлар басталған кезде опциондық шарт бойынша талаптардың мәлімделді деп есептелетіні көзделуі мүмкін.
Опциондық шартты жасасу және орындау кезінде "Акционерлік коғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 1-тармагының талаптары сақталуға тиіс.
2. Опциондық шартта, оның ішінде коммерциялық ұйымдар арасында жасалған опциондық шартта оның өтемсіз екендігі көзделген не осындай шартты жасасу тараптардың қатынастарынан туындайтын өзге де мән-жайларға немесе заңмен қорғалатын өзге де мүддеге байланысты болған жағдайларды қоспағанда, тарап опциондық шарт бойынша таланты мәлімдеу құқығы үшін осындай шартта көзделген ақша сомасын төлейді.

5. Акционерным соглашением могут предусматриваться способы обеспечения исполнения обязательств, вытекающих из акционерного соглашения, и меры гражданско-правовой ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение таких обязательств.
Права сторон акционерного соглашения, основанные на этом соглашении, в том числе права требовать возмещения причиненных нарушением соглашения убытков, взыскания неустойки (штрафа, пеней), выплаты компенсации (твердой денежной суммы или суммы, подлежащей определению в порядке, указанном в акционерном соглашении) или применения иных мер ответственности в связи с нарушением акционерного соглашения, подлежат судебной, арбитражной и иной, предусмотренной законодательством Республики Казахстан, защите.
6. Акционерное соглашение (его часть или части) прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока, на который был заключено акционерное соглашение (его часть или части);
2) заключения нового акционерного соглашения, которому противоречат положения ранее заключенного акционерного соглашения, его части (часть) или которое поглощает ранее заключенное акционерное соглашение или его часть (части);
3) иных, предусмотренных акционерным соглашением.
7. В случае возникновения противоречий между акционерным соглашением и уставом одного акционерного общества должны применяться условия:
1) акционерного соглашения, если они относятся к взаимоотношениям акционеров;
2) устава, если их применение может иметь значение для отношений акционерного общества с третьими лицами.
Статья 46-8. Опционный договор
1. Участники венчурных фондов, венчурные фонды, лица, для деятельности которых предоставляется венчурное финансирование, а также участники (акционеры) таких лиц вправе заключать опционный договор, в силу которого одна сторона на условиях, предусмотренных таким договором, вправе потребовать в установленный договором срок от другой стороны совершения предусмотренных опционным договором действий (в том числе уплатить денежные средства, передать или принять имущество), и при этом, если соответствующая сторона не заявит требование в указанный срок, опционный договор прекращается. Опционным договором может быть предусмотрено, что требование по опционному договору считается заявленным при наступлении определенных таким договором обстоятельств.
При заключении и исполнении опционного договора должны соблюдаться требования пункта 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
2. За право заявить требование по опционному договору сторона уплачивает предусмотренную таким договором денежную сумму, за исключением случаев, если опционным договором, в том числе заключенным между коммерческими организациями, предусмотрена его безвозмездность либо если заключение такого договора обусловлено иным обязательством или иным охраняемым законом интересом, которые вытекают из отношений сторон.

3. Егер опциондық шартта өзгеше көзделмесе, опциондық шарт тоқтатылған кезде осы баптың 2-тармағында көзделген төлемақы қайтарылуға жатпайды.
46-9-бап. Шарт жасасуға арналған опцион
1. Венчурлік қорлардың катысушылары, венчурлік қорлар, өздерінің қызметі үшін венчурлік қаржыландыру ұсынылатын тұлғалар, сондай-ақ осындай тұлғалардың катысушылары (акционерлері) шарт жасасуға арналған опцион (құқық) (шарт жасасуға арналған опцион) беру туралы келісім жасасуға құқылы, оның күшіне орай бір тарап кері қайтарып алынбайтын оферта арқылы басқа тарапқа шарт жасасуға арналған опционында көзделген талаптарда бір немесе бірнеше шарт жасасу құқығын береді.
Егер келісімде, оның ішінде коммерциялық ұйымдар арасында жасалған келісімде өзгеше көзделмесе шарт жасасуға арналған опцион төлемақыға немесе басқа қарсы ұсынымға беріледі. Басқа тарап опционда көзделген тәртіппен, мерзімдерде және шарттарда осындай офертаның акцепті жолымен шарт жасасуға құқылы.
Шарт жасасуға арналған опционда акцепт осындай опционда айқындалған, оның ішінде талаптардың бірінің ерік-жігеріне тәуелді болатын жағдайлар басталған кезде ғана мүмкін болады деп көзделуі мүмкін.
Шарт жасасуға арналған опционды жасасу және орындау кезінде "Акционерлік коғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 1-тармағының талаптары сақталуға тиіс.
2. Шарт жасасуға арналған опционда кері қайтарып алынбайтын офертаның акцепті үшін мерзім белгіленбеген жағдайда, бүл мерзім, егер шарттың немесе әдеттердің мәнінен өзгеше туындамаса, бір жылға тең деп саналады.
3. Егер шарт жасасуға арналған опционда өзгеше көзделмесе, ол бойынша төлем кері қайтарып алынбайтын оферта негізінде жасалған шарт бойынша төлемдер шотына жазылмайды және акцепт болмаған жағдайда қайтарылуға жатпайды.
4. Шарт жасасуға арналған опционда жасалуға жататын шарттың нысанасын және басқа да елеулі талаптарын айқындауға мүмкіндік беретін талаптар қамтылуға тиіс.
Жасалуға жататын шарттың нысанасы кері қайтарып алынбайтын офертаның акцепті сәтінде оны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін кезкелген тәсілмен сипатталуы мүмкін.
5. Шарт жасасуға арналған опцион жасалуға жататын шарт үшін белгіленген нысанда жасалады.
6. Шарт жасасуға арналған опцион, егер осындай келісімнің мәнінен өзгеше туындамаса, басқа келісімге қосылуы мүмкін.
7. Шарт жасасуға арналған опцион бойынша құқық, егер осы келісімде өзгеше көзделмесе немесе оның мәнінен өзгеше туындамаса, басқа тұлғаға берілуі мүмкін.
46-10-бап. Венчурлік қаржыландыру мақсатында жасалатын шарттардың ерекшеліктері

3. При прекращении опционного договора платеж, предусмотренный пунктом 2 настоящей статьи, возврату не подлежит, если иное не предусмотрено опционным договором.
Статья 46-9. Опцион на заключение договора
1. Участники венчурных фондов, венчурные фонды, лица, для деятельности которых предоставляется венчурное финансирование, а также участники (акционеры) таких лиц вправе заключать соглашение о предоставлении опциона (права) на заключение договора (опцион на заключение договора), в силу которого одна сторона посредством безотзывной оферты предоставляет другой стороне право заключить один или несколько договоров на условиях, предусмотренных опционом на заключение договора.
Опцион на заключение договора предоставляется за плату или другое встречное предоставление, если иное не предусмотрено соглашением, в том числе заключенным между коммерческими организациями. Другая сторона вправе заключить договор путем акцепта такой оферты в порядке, сроки и на условиях, которые предусмотрены опционом.
Опционом на заключение договора может быть предусмотрено, что акцепт возможен только при наступлении определенного таким опционом условия, в том числе зависящего от воли одной из сторон.
При заключении и исполнении опциона на заключение договора должны соблюдаться требования пункта 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
2. В случае, когда опционом на заключение договора срок для акцепта безотзывной оферты не установлен, этот срок считается равным одному году, если иное не вытекает из существа договора или обычаев.
3. Если опционом на заключение договора не предусмотрено иное, платеж по нему не засчитывается в счет платежей по договору, заключаемому на основании безотзывной оферты, и не подлежит возврату в случае, когда не будет акцепта.
4. Опцион на заключение договора должен содержать условия, позволяющие определить предмет и другие существенные условия договора, подлежащего заключению.
Предмет договора, подлежащего заключению, может быть описан любым способом, позволяющим его идентифицировать на момент акцепта безотзывной оферты.
5. Опцион на заключение договора заключается в форме, установленной для договора, подлежащего заключению.
6. Опцион на заключение договора может быть включен в другое соглашение, если иное не вытекает из существа такого соглашения.
7. Права по опциону на заключение договора могут быть уступлены другому лицу, если иное не предусмотрено этим соглашением или не вытекает из его существа.
Статья 46-10. Особенности договоров, заключаемых в целях венчурного финансирования

1. Венчурлік қаржыландыру мақсатында шарт жасасқан тараптың, егер:
1) мән-жайлар туралы анық емес растамалар ұсынған тарап олардың анық еместігі туралы және контрагенттің келісілген талаптарда шарт жасасу кезінде осындай анық емес растамаларға сүйенетіні туралы білсе немесе білуге тиіс болса;
2) мән-жайлар туралы растамалар жазбаша нысанда жасалса және олар осындай растаманы берген тұлғаның осы арқылы өзі үшін міндеттемелер немесе езге де азаматтық-құқықтық салдарлар жасау жөніндегі айқын ниетін қамтитын болса, басқа тараптың шартты жасасу, оны орындау немесе тоқтату үшін маңызы бар мән-жайлар туралы анық емес растамаларына ақылға қонымды түрде негізделе отырып, өзіне келтірілген залалдарды өтеткізуге құқығы бар.
2. Шартты жарамсыз деп тану осы баптың 1-тармағында көзделген салдарлардың басталуына кедергі келтірмейді.
3. Міндеттеме тараптары өздерінің венчурлік қаржыландыруды жүзеге асыруы кезінде әрекет ете отырып, ездерінің келісімімен бір тараптың басқа тараптың осындай келісімде айқындалған мән-жайлар басталған кезде туындаған және оның тарапының міндеттемені бұзуына байланысты емес мүліктік жоғалтуларын (міндеттемені орындаудың мүмкін болмауынан, үшінші тұлғалардың немесе мемлекеттік билік органының келісімде көрсетілген тарапқа немесе үшінші тұлғаға талаптар қоюынан туындаған жоғалтулар және т,б.) өтеу міндетін көздей алады. Тараптардың келісімінде осындай жоғалтуларды өтеу мөлшері немесе оны анықтау тәртібі айқындалуға тиіс.
4. Тараптың жоғалту мөлшерін ұлғайтуға әдейі жәрдемдескені дәлелденген жағдайларды қоспағанда, сот шарт тараптары көздеген жоғалтуларды өтеу шегін төмендете алмайды.
5. Шарт тараптары көздеген жоғалтулар, егер тараптардың келісімінде өзгеше көзделмесе, шарттың жасалмаған немесе жарамсыз деп танылуына қарамастан өтеледі.
6. Егер жоғалтулар үшінші тұлғаның құқыққа сыйымсыз әрекеттеріне байланысты туындаса, осындай жоғалтуларды өтеген тарапқа кредитордың осы үшінші тұлғаға залалдарды өтеу туралы қоятын талабы өтеді.
7. Осы баптың қағидалары, егер жоғалтуларды өтеу туралы талаптар акционерлік келісімде (шаруашылық серіктестікке қатысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы шартта) не акцияларды немесе шаруашылық серіктестіктің жарғылық капиталындағы үлестерді иеліктен шығару туралы шартта көзделген, оның ішінде осындай акционерлік келісімнің (шаруашылық серіктестікке қатысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы шарттың) тарапы кәсіпкерлік субъектісі болып табылмайтын жеке тұлға немесе мемлекет болып табылған жағдайларда да қолданылады.".

1. Сторона, заключившая договор в целях венчурного финансирования, разумно основываясь на недостоверных заверениях другой стороны об обстоятельствах, имеющих значение для заключения договора, его исполнения или прекращения, имеет право на возмещение причиненных ей убытков, если:
1) сторона, предоставившая недостоверные заверения об обстоятельствах, знала или должна была знать об их недостоверности и о том, что контрагент полагается на такие недостоверные заверения при заключении договора на согласованных условиях;
2) заверения об обстоятельствах совершены в письменной форме и содержат ясное намерение лица, предоставившего такие заверения, создать для себя тем самым обязательства или иные гражданско-правовые последствия.
2. Признание договора недействительным не препятствует наступлению последствий, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
3. Стороны обязательства, действуя при осуществлении ими венчурного финансирования, могут своим соглашением предусмотреть обязанность одной стороны возместить имущественные потери другой стороны, возникшие в случае наступления определенных в таком соглашении обстоятельств и не связанные с нарушением обязательства его стороной (потери, вызванные невозможностью исполнения обязательства, предъявлением требований третьими лицами или органами государственной власти к стороне или третьему лицу, указанному в соглашении, и т.п.). Соглашением сторон должны быть определены размеры возмещения таких потерь или порядок его определения.
4. Суд не может уменьшить предел возмещения потерь, предусмотренных сторонами договора, за исключением случаев, если доказано, что сторона умышленно содействовала увеличению размера потерь.
5. Потери, предусмотренные сторонами договора, возмещаются независимо от признания договора незаключенным или недействительным, если иное не предусмотрено соглашением сторон.
6. В случае, если потери возникли в связи с неправомерными действиями третьего лица, к стороне, возместившей такие потери, переходит требование кредитора к этому третьему лицу о возмещении убытков.
7. Правила настоящей статьи применяются также в случаях, если условие о возмещении потерь предусмотрено в акционерном соглашении (договоре об осуществлении прав участников хозяйственного товарищества) либо договоре об отчуждении акций или долей в уставном капитале хозяйственного товарищества, в том числе, когда сторонами такого акционерного соглашения (договора об осуществлении прав участников хозяйственного товарищества) являются физическое лицо, не являющееся субъектом предпринимательства, или государство.".

3. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-VII, 11 8-құжат):
1-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) стартап-компания - Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген.шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын және төменде келтірілген талаптардың біріне сәйкес келетін:
қызметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық кызмет нәтижелерін коммерцияландыруға бағытталған жоғары оқу орындарының, ғылыми ұйымдардың катысуымен құрылған;
жаңа өнімдерді әзірлейтін не қолда бар өнімдерді (тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін кызметтерді, технологияны, бағдарламалық қамтылымды) жетілдіретін дара кәсіпкер немесе заңды тұлға.".
4. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 155-қүжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 жылғы 6 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
11-баптың 2-тармағында:
3) тармақшада "индустриялық-инновациялық жобаларға" деген сөздерден кейін ", венчурлік қорларға" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) тәуекел етіп инвестициялаудың инвестициялық қорларын, венчурлік қорларды және венчурлік қаржыландыру нарығын дамытуға, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында технологиялар трансфертіне деген сұранысты дамытуға жәрдем көрсетеді;".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2015 г., № 20-VII, cт. 118):
подпункт 8) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"8) стартап-компания – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, зарегистрированные на территории Республики Казахстан, относящиеся к субъектам малого или среднего предпринимательства и соответствующие одному из представленных ниже требований:
созданные с участием высших учебных заведений, научных организаций, деятельность которых направлена на коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
разрабатывающие новые продукты либо совершенствующие имеющиеся продукты (товары, работы, услуги, технологии, программное обеспечение).".
4. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, ст. 155; 2016 г., № 24, ст. 126; Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 декабря 2017 г.):
в пункте 2 статьи 11:
подпункт 3) после слов "индустриально-инновационные проекты," дополнить словами "венчурные фонды,";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) оказывает содействие развитию инвестиционных фондов рискового инвестирования, венчурных фондов и рынка венчурного финансирования, а также развитию спроса на трансферт технологий в области информационно-коммуникационных технологий;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан