"Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 22 маусымдағы № 372 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1054 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1054 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұйымдар Бағдарламаны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын.
3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұйымдар (келісім бойынша) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес ақпарат берсін.
4. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне жүктелсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.04.2019 № 231 қаулысымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 22 маусымдағы
№ 372 қаулысымен
бекітілген
"Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы
Ескерту. Бағдарламаға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 29.04.2019 № 231; 19.10.2019 № 775 қаулысымен.
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
"Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 118 Жарлығымен бекітілген Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасы;
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары;
Қазақстан Республикасы Президентінің қатысумен өткен Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысының 2016 жылғы 9 қыркүйектегі № 01-7.8 (ПӘ) хаттамасының 3.11-тармағы;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 11 қарашадағы "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Мемлекет басшысының 2018 жылғы 5 наурыздағы "Президенттің бес әлеуметтік бастамасы" атты Қазақстан халқына үндеуіндегі тапсырма.
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері
Бағдарламаның мақсаты
Халық үшін тұрғын үйдің қолжетiмдiлiгiн арттыру
Бағдарламаның міндеттері
1-міндет. Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй салу.
2-міндет. Кредиттік тұрғын үй салу.
3-міндет. Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту.
4-міндет. Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру.
5-міндет. Квазимемлекеттік сектор субъектілерін тарту арқылы тұрғын үй салу.
Іске асыру мерзімдері

Об утверждении Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2018 года № 372. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1054.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2019 № 1054 (вводится в действие с 01.01.2020).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу жилищного строительства "Нұрлы жер" (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, организациям принять меры по реализации Программы.
3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам, организациям (по согласованию) представлять информацию согласно Плану мероприятий по реализации Программы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2019 № 231.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 июня 2018 года № 372
Государственная программа
жилищного строительства "Нұрлы жер"
Сноска. Государственная программа с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.04.2019 № 231; от 19.10.2019 № 775.
1. Паспорт Программы
Наименование Программы
Государственная программа жилищного строительства "Нұрлы жер"
Основание
для разработки
Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 118;
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2025 года;
пункт 3.11 протокола расширенного заседания Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2016 года № 01-7.8 (ПӘ) с участием Президента Республики Казахстан;
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 11 ноября 2014 года "Нұрлы жол - путь в будущее";
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции";
поручение Главы государства от 5 марта 2018 года в Обращении к народу Казахстана "Пять социальных инициатив Президента".
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Государственные органы и организации, ответственные за реализацию Программы
Центральные государственные и местные исполнительные органы, субъекты квазигосударственного сектора
Цель Программы
Повышение доступности жилья для населения
Задачи Программы
Задача 1. Строительство арендного жилья без права выкупа.
Задача 2. Строительство кредитного жилья.
Задача 3. Развитие индивидуального жилищного строительства.
Задача 4. Стимулирование строительства жилья частными застройщиками.
Задача 5. Строительство жилья с привлечением субъектов квазигосударственного сектора.
Сроки реализации

109,6
504,2
Жиыны
170,7
269,5
433,6
395,4
406,7
1675,9
*Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетті бекіткен кезде нақтыланады;
**осы қаражат тұрғын үйдің сатылуынан түскен қаражаттың түсуіне қарай бағытталатын болады.
2. Кіріспе
Қазақстанда жүргізіліп жатқан реформалар республикаға экономикалық және әлеуметтік жағдайы тұрақты ел ретінде орнығуға, капитал мен инвестициялар тарту үшін қолайлы жағдай жасауға мүмкіндік берді.

109,6
504,2
Итого
170,7
269,5
433,6
395,4
406,7
1675,9
*уточняются при утверждении республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
** данные средства направляются по мере поступления средств от реализации жилья.
2. Введение
Реформы, проводимые в Казахстане, позволили республике прочно занять позиции страны со стабильной экономической и социальной ситуацией, создать благоприятные условия для привлечения капитала и инвестиций.

Құрылыс саласы Қазақстан Республикасы экономикасының белсенді дамушы салаларының бірі болып табылады әрі елдің және өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуына айтарлықтай әсер етеді. Жалпы ішкі өнімдегі (бұдан әрі – ЖІӨ) құрылыс саласының үлесі бүгінгі күні 6,2 %-ды құрайды. Құрылыс саласы бойынша тұрғын үй құрылысы секторын дамытуға ерекше көңіл бөлінеді, оның ЖІӨ-нің құрылымындағы үлесі 11%-ды құрайды.
Тұрғын үйдің қолжетімділігі мен қолайлылығын арттыру есебінен халықтың өмір сүру сапасын қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының басым міндеті болып табылады.
Осы "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қолданыстағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі шеңберінде әзірленді.
2017 жылы Мемлекет басшысының 2016 жылғы 9 қыркүйекте Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысында берген тапсырмасы бойынша қабылданған "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасы іске қосылды, ол халықтың қалың жігінің тұрғын үйге қолжетімділігін арттыру үшін тұрғын үй құрылысын ынталандырудың жаңа тәсілдерін әзірлеуге және оған қолданыстағы бағдарламалардағы тұрғын үй мәселелерін интеграциялауға бағытталды.
Мемлекеттік тұрғын үй саясатында тікелей қаржыландырудан бюджеттен тыс қаржыландыруға көшуге басты көңіл бөлінді. Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы) және Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде тұрғын үй құрылысы саласына бөлінген қаражат шоғырландырылып, осы Бағдарламада қайта бөлінді.
Халықты тұрғын үймен қамтамасыз етудің ең маңызды құралдары – бұл тұрғын үй құрылысына жеке инвестициялар тарту және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті ынталандыру болып табылады.
Әрбiр отбасының тұрғын үйді сатып алу мүмкiндiгiн жақсарту мақсатында Мемлекет басшысының 2018 жылғы 5 наурыздағы "Президенттің бес әлеуметтік бастамасы" атты Қазақстан халқына үндеуінде Ұлттық Банкке "7-20-25" деген жаңа ипотекалық бағдарлама әзiрлеуге тапсырма берілді, оның негiзгi шарттары кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылына 7 %-дан аспайды, бастапқы жарна 20 %-дан аспайды, кредит мерзiмi 25 жылға дейiн болады.
Миллиондаған қазақстандықтар қолайлы шарттармен тұрғын үй сатып алуға мүмкіндік алады. Осы бастаманы іске асыру тұрғын үй құрылысы индустриясының дамуына үлкен серпін береді және тұтастай алғанда, бүкіл ел экономикасының одан әрі өсуі үшін үлкен мультипликативтік әсерін тигізеді.
Тұтас алғанда, жеке инвестицияларды тарту және кәсіпкерлік қызметті қолдау арқылы Бағдарламаны іске асыру құрылыс индустриясын дамыту үшін негіз болып, республиканың жалпы әлеуметтік-экономикалық дамуына елеулі үлес қосады.

Строительная отрасль является одной из активно развивающихся отраслей экономики Республики Казахстан и оказывает значительное воздействие на социально-экономическое развитие страны и регионов. Доля строительной отрасли во внутреннем валовом продукте (далее – ВВП) Республики Казахстан на сегодня составляет 6,2 %. Особое внимание уделяется развитию сектора жилищного строительства, доля которого в структуре ВВП по строительной отрасли составляет 11%.
Обеспечение высокого качества жизни населения за счет повышения доступности и комфорта жилья является приоритетной задачей Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года.
Настоящая Государственная программа жилищного строительства "Нұрлы жер" (далее – Программа) разработана в рамках действующей Системы государственного планирования.
В 2017 году стартовала Программа жилищного строительства "Нұрлы жер", принятая по поручению Главы государства, данному на расширенном заседании Правительства Республики Казахстан 9 сентября 2016 года, и предусматривающая внедрение новых подходов стимулирования жилищного строительства для повышения доступности жилья широким слоям населения и интеграции в нее вопросов жилья из действующих программ.
В государственной жилищной политике были переведены акценты с прямого на внебюджетное финансирование. Средства в сфере жилищного строительства, выделенные в рамках Государственной программы "Нұрлы жол" на 2015-2019 годы (далее – Госпрограмма "Нұрлы жол") и Программы развития регионов до 2020 года, сконцентрированы и перераспределены в настоящей Программе.
Важнейшими инструментами обеспечения населения жильем являются привлечение частных инвестиций в жилищное строительство и стимулирование государственно-частного партнерства.
Для улучшения возможностей приобретения жилья каждой семьей Главой государства 5 марта 2018 года в Обращении к народу Казахстана "Пять социальных инициатив Президента" поручено Национальному Банку разработать новую ипотечную программу "7-20-25", основными условиями которой будут ставка вознаграждения по кредиту не более 7% в год, первоначальный взнос не более 20%, срок кредита до 25 лет.
Миллионы казахстанцев получат возможность приобрести жилье на выгодных условиях. Реализация данной инициативы станет огромным толчком в развитии индустрии жилищного строительства и создаст огромный мультипликативный эффект для дальнейшего роста экономики всей страны в целом.
В целом реализация Программы с привлечением потенциала частных инвестиций и поддержка предпринимательской активности станут основой для развития строительной индустрии, внесут значимый вклад в общее социально-экономическое развитие республики.

3. Ағымдағы жағдайды талдау
Тұрғын үй құрылысы секторының ағымдағы жағдайын бағалау
Тұрғын үй құрылысы секторында оң динамика сақталып отыр.
2015 – 2017 жылдары тұрғын үй құрылысын қаржыландырудың барлық көздері бойынша 2 549,8 млрд. теңге инвестициялар көлемі1 жұмсалды.
30,6 млн шаршы метр тұрғын үйдің жалпы көлемі пайдалануға берілді, оның ішінде:
2015 жылы – 8,9 млн. шаршы метр (2014 жылға қарай 118,9%);
2016 жылы – 10,5 млн. шаршы метр (2015 жылы - 117,6%);
2017 жылы – 11,2 млн. шаршы метр (2016 жылға қарай 106,2%).
Тұрғын үйдің басым бөлігін – 26,6 млн. шаршы метр немесе 86,9% жеке құрылыс салушылар тапсырды, оның ішінде тұрғындар 13,9 млн шаршы метр, ол пайдалануға берілген жалпы көлемінің 53% құрайды.
Мемлекеттік инвестициялардың есебінен соңғы үш жылда 4,0 млн. шаршы метр тұрғын үйдің құрылысы қамтамасыз етіледі, оның ішінде:
2015 жылы – 1,4 млн. шаршы метр;
2016 жылы – 1,0 млн. шаршы метр;
2017 жылы – 1,6 млн. шаршы метр.
Соңғы үш жылда республикада жалпы 268 900 бірлік тұрғын үй пайдалануға берілді, оның ішінде 95 897 жеке тұрғын үй және тұрғын үй бағдарламалары шеңберінде 60 мыңнан астам пәтер.
2018 жылдың қаңтар – ақпан айларының қорытындысы бойынша 1,9 млн. шаршы метр тұрғын үйдің жалпы ауданы пайдалануға берілді, оның ішінде 1,7 млн. шаршы метрін немесе 89 % жеке құрылыс салушылар мен тұрғындар пайдалануға берді. Сандық мәнде 16 525 бірлік тұрғынжай, оның ішінде – 5 663 жеке тұрғын үй пайдалануға беріледі.
Тұрғын үй құрылысын мемлекеттік қолдау шаралары туралы
Мемлекет тұрғын үй құрылысының қарқынын қолдау және халықты тұрғын үймен қамтамасыз ету мақсатында жан-жақты шаралар қабылдап жатыр.
Атап айтқанда, Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005 – 2007 жылдарға және 2008 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламалары, Қазақстан Республикасы құрылыс индустриясын және құрылыс материалдары өндірісін дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасы, Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2011 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасы, "Қолжетімді тұрғын үй – 2020" бағдарламасы табысты іске асырылды.
Осы бағдарламалар шеңберінде тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы өткізілетін кредиттік тұрғын үй салу схемалары әзірленді және қолданылуда, коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін салу қайта басталды, ЖАО мен квазимемлекеттік сектор субъектілері жалға берілетін тұрғын үй секторын дамыту бойынша шаралар қабылдады, жеке құрылыс салушылардың коммерциялық тұрғын үй салуына және тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарға ИКИ-ді дамытуға және жайластыруға қолдау көрсетілді.
Құрылыс жұмыстары көлемінің өсуіне бірінші кезекте 2015 жылдан бастап жалға берілетін, кредиттік және коммерциялық тұрғын үйлердің құрылысын қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаражат бөлуді көздейтін "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру және тұрғын үйлерді іске қосу себеп болды.

3. Анализ текущей ситуации
Оценка текущего состояния сектора жилищного строительства
В секторе жилищного строительства сохраняется положительная динамика.
За 2015-2017 годы по всем источникам финансирования на жилищное строительство1 направлены 2 549,8 млрд. тенге инвестиций.
Введены в эксплуатацию 30,6 млн. кв. метров общей площади жилых домов, в том числе:
в 2015 году – 8,9 млн. кв. метров (118,9 % к 2014 году);
в 2016 году – 10,5 млн. кв. метров (117,6 % к 2015 году);
в 2017 году – 11,2 млн. кв. метров (106,2 % к 2016 году).
Большая часть жилья – 26,6 млн. кв. метров или 86,9% сдано в эксплуатацию частными застройщиками, из них населением 13,9 млн. кв. метров, что в общем объеме ввода составляет 53%.
За счет государственных инвестиций за последние три года обеспечено строительство 4,0 млн. кв. метров жилья, из них:
в 2015 году – 1,4 млн. кв. метров;
в 2016 году – 1,0 млн. кв. метров;
в 2017 году – 1,6 млн. кв. метров.
Всего по республике за последние три года сдано в эксплуатацию 268 900 единиц жилищ, из них – 95 897 индивидуальных домов и свыше 60 тыс. квартир в рамках жилищных программ.
По итогам января – февраля 2018 года сдано в эксплуатацию 1,9 млн. кв. метров общей площади жилых домов, из них 1,7 млн. кв. метров или 89% сдано частными застройщиками и населением. В количественном выражении сдано в эксплуатацию 16 525 единиц жилищ, из них – 5 663 индивидуальных дома.
_______________
1 По данным Комитета статистики МНЭ РК
О мерах государственной поддержки жилищного строительства
Государством в целях поддержки темпов жилищного строительства и обеспечения населения жильем принимаются всесторонние меры.
В частности, успешно реализованы государственные программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005 – 2007 годы и на 2008-2010 годы по развитию строительной индустрии и производству строительных материалов Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, жилищного строительства в Республике Казахстан на 2011 – 2014 годы и "Доступное жилье - 2020".
В рамках данных программ разработана и действует схема строительства кредитного жилья с реализацией через систему жилищных строительных сбережений, возобновлено строительство жилья коммунального жилищного фонда, приняты меры по развитию сектора арендного жилья МИО и субъектами квазигосударственного сектора, оказана поддержка строительству коммерческого жилья частными застройщиками, развитию и обустройству ИКИ к районам жилищной застройки.
Рост объемов строительных работ с 2015 года обусловлен, в первую очередь, реализацией инфраструктурных проектов и вводом жилья в рамках Госпрограммы "Нұрлы жол", предусматривающей выделение средств из Национального фонда республики для финансирования строительства арендного, кредитного и коммерческого жилья.

"Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде 2016 жылдан бастап кредиттік тұрғын үй құрылысын тездету үшін ЖАО-ның бағалы қағаздар шығаруы есебінен әрбір 2 жыл сайын қаражаттың айналымға түсуін және оларды ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар және ҚТҚЖБ салымшылары үшін тұрғын үй құрылысын қаржыландыратын оператор болып табылатын "Бәйтерек девелопмент" АҚ сатып алуын қамтамасыз ететін тетік енгізілді.
Жеке құрылыс салушыларды және бастапқы тұрғын үй нарығындағы ұсыныстарды қолдау мақсатында коммерциялық тұрғын үй салу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ тартылды.
ЖАО жаппай тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарға ИКИ жүргізуді қамтамасыз етеді. Жалға берілетін, кредиттік, коммерциялық және жеке тұрғын үйлер объектілері үшін шамамен 9 мың км электрмен, газбен, жылумен және сумен жабдықтау желілерін салуға қаражат бөлінді. Шамамен 179 мың жер учаскесі ИКИ-мен қамтамасыз етілді.
Халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуі туралы
Мемлекеттік қолдаудың арқасында 2018 жылға қарай тұрғын үй құрылысының жыл сайынғы көлемі 11 млн. шаршы метр тұрғын үйден асып кетті.
Қазақстанда халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуі2 2005 жылдан бері 20 %-ға өсті және 2017 жылға қарай бір адамға шаққанда 21,4 шаршы метрді құрады. БҰҰ-ның әлеуметтік стандарттарына сәйкес өмір сүру сапасын қамтамасыз ету үшін бір тұрғынға кемінде 30 шаршы метр тиесілі болуға тиіс. Қазақстан осы көрсеткіш бойынша Ресейден (23,4 шаршы метр), Польшадан (25 шаршы метр), ҚХР-дан (32 шаршы метр), Германиядан (39 шаршы метр) және АҚШ-тан (69,7 шаршы метр), Ұлыбританиядан (70 шаршы метр) артта қалып отыр. Шет елдердің тәжірибесі тұрғын үймен қамтамасыз етуді лайықты мерзімдерде (бір ұрпақтың өмірлік циклының ішінде) түпкілікті жақсарту үшін құрылыс белсенділігі жылына бір тұрғынға шаққанда 1 шаршы метрге жуық болуы тиіс екенін көрсетіп отыр. Мысалы, тұрғын үй проблемасын қарқынды шешу кезеңінде Жапонияда жыл сайын 1 адам үшін 0,9 – 1 шаршы метр, АҚШ-та – 0,7 – 0,8 шаршы метр, Франция мен Германияда – 0,7 шаршы метрге жуық салынды. Қытай ұзақ уақыт бойы құрылыс белсенділігін 1 адам үшін 1 шаршы метр деңгейінде ұстап тұр.
Бүгінгі күні Қазақстанда тұрғын үй жылжымайтын мүлкіне сұраныс көлемі ұсыныс көлемінен едәуір артық және халықтың көші-қоны, демографиялық ахуалдың жақсаруы, урбандалу сияқты факторлар сұранысты арттырып отыр.
Қазақстан халқының саны3 2015 жылдан бастап 4,5% артып, 2018 жылғы 1 ақпанда 18,1 млн. адамға жетті. Қала халқының саны – 10,4 млн. адам, ауыл халқының саны – 7,7 млн. адам болды. Урбандалу деңгейі шамамен 57,4 % құрайды.

В рамках Госпрограммы "Нұрлы жол" с 2016 года для ускорения строительства кредитного жилья внедрен механизм оборачиваемости средств каждые 2 года за счет выпуска ценных бумаг МИО и обеспечения их выкупа АО "Байтерек девелопмент", которое является оператором финансирования строительства жилья для очередников, состоящих на учете в МИО, и вкладчиков ЖССБК.
В целях поддержки частных застройщиков и предложений на рынке первичного жилья привлечено для строительства коммерческого жилья на принципах государственно-частного партнерства АО "ФНБ "Самрук-Қазына".
МИО обеспечивает подведение ИКИ к районам массовой жилищной застройки. Были выделены средства на строительство порядка 9 тыс. км. сетей электро, газо-, тепло- и водоснабжения для объектов арендного, кредитного, коммерческого и индивидуального жилья. Порядка 179 тыс. земельных участков были обеспечены ИКИ.
Об обеспеченности населения жильем
Благодаря государственной поддержке к 2018 году ежегодный объем жилищного строительства превысил 11 млн. кв. метров жилья.
Обеспеченность2 населения жильем в Казахстане выросла с 2005 года на 20% и составила 21,4 кв. метров на человека к 2017 году. В соответствии с социальными стандартами ООН для обеспечения качества жизни на одного жителя должно приходиться не менее 30 кв. м. По данному показателю Казахстан отстает от России (23,4 кв. м.), Польши (25 кв. м.), КНР (32 кв. м.), Германии (39 кв. м.) и США (69,7 кв. м.), Великобритании (70 кв. м). Опыт зарубежных стран показывает, что для кардинального улучшения жилищной обеспеченности в приемлемые сроки (на протяжении жизненного цикла одного поколения) строительная активность должна составлять около 1 кв. м. на жителя в год. Например, в период интенсивного решения жилищной проблемы в Японии ежегодно строилось 0,9 - 1 кв. м. жилья на человека, в США - 0,7 - 0,8 кв. м., во Франции и Германии - около 0,7 кв. м., Китай длительное время поддерживает строительную активность на уровне 1 кв. м. на человека.
На сегодняшний день объем спроса на жилую недвижимость в Казахстане значительно превышает объем предложения и такие факторы как миграция населения, улучшение демографической ситуации, урбанизация увеличивают спрос.
Численность населения3 Казахстана с 2015 года увеличилась на 4,5% и достигла к 2018 году 18,1 млн. человек. Численность городского населения составила - 10,4 млн. человек, сельского 7,7 млн. человек. Уровень урбанизации составил около 57,4%.

Құрылыс белсенділігін бір адамға ағымдағы деңгейде ұстап тұру үшін 2031 жылға қарай мемлекеттік және авариялық үйлерде тұратын адамдарды қоспағанда, халықтың болжамды саны 20,7 млн. адам болған кезде тұрғын үй құрылысының жылдық көлемін 30 млн. шаршы метрге дейін ұлғайту қажет.
Халық өсімі мен тұрғын үй қорының серпіні
Тұрғын үй құрылысының жеткіліксіз көлемі тұрғын үйге мұқтаж азаматтар санының өсуіне алып келді, ол 2016 жылғы 1 желтоқсанда 2,5 млн. адамға жетті, оның ішінде ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар – 400 мың адам, ҚТҚЖБ салымшылары – 780 мың адам және жеке тұрғын үйді салу үшін 10 сотық жер алуға кезекте тұрғандар – 1,3 млн. адам.
2018 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ЖАО кезекке тұрған және ҚТҚЖБ-да салымдар ашқан азаматтардың саны 2,8 млн. адамға жетті, оның ішінде кезекте тұрғандардың саны 473 мың адамға дейін және ҚТҚЖБ салымшыларының саны 1 млн. адамға дейін өсті.
Қор нарығы және басқа да қаржы құралдары дамымаған жағдайларда жеке инвесторлар өздерінің жинақтарын негізінен екі құралға – тұрғын үй жылжымайтын мүлік құрылысына инвестицияға және банктердің депозиттеріне салады.
Азаматтар үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін айқындайтын факторлар жылжымайтын мүлік бағалары және тиісті сатып алу қабілеті болып табылады.
Бастапқы нарықтағы тұрғын үй бағасы 2013 жылдан бастап 2018 жылға қарай (2018 жылғы қаңтар) 189,1 мың теңгеден 260,2 мың теңгеге дейін (1,4 есе) өсті. Астанада (1 шаршы метр үшін 325,3 мың теңге), Атырауда (326,3 мың теңге), Алматыда (321,3 мың теңге), Ақтауда (284,6 мың теңге) бағалар ең жоғары, ал Талдықорған мен Жезқазғанда баға ең төмен – 1 шаршы метр үшін 90 мың теңге деңгейінде.
Халықтың әртүрлі топтарының төлем қабілетті сұранысын қолдау үшін тұрғын үй нарығында нарықтық тетіктерді дамыту үшін жағдай жасау қажет.
Теңгерімді тұрғын үй саясатын іске асыру кезінде негізгі сын-қатерлер мыналар болып табылады:
тұрғын үйге, сондай-ақ жер учаскесіне кезекте тұрғандардың тұрғын үймен толық көлемде қамтамасыз етілмеуі;
тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін жеке инвестицияларды белсенді тартудың болмауы;
халықтың төлем қабілетті сұранысының төмендеуі;
құрылыс салушыларға кредит беру көлемінің төмендеуі;
жеке тұрғын үй салуға бөлінген учаскелер үшін инженерлік коммуникациялар құрылысын қаржыландырудың жеткіліксіздігі;
тұрғын үй құрылысы құнының жоғары болуы, бұл жаппай тұрғын үй құрылысының өсуін тежейтін фактор болып табылады;
отандық құрылыс материалдары өндірісінің тиімді нарығының болмауы.
Осы проблемаларды шешу үшін халықаралық тәжірибені ескере отырып, тұрғын үй құрылысында жаңа тәсілдер әзірлеу ұсынылады.
Тұрғын үй құрылысын қолдаудың халықаралық тәжірибесі туралы
Шетелдік тәжірибені талдау тұрғын үй құрылысы саласына белсенді қолдау көрсетіліп отырғанын көрсетті.

Для того, чтобы поддерживать уровень строительной активности на текущем уровне на человека, требуется увеличить годовой объем жилищного строительства до 30 млн. кв. м. к 2031 году при прогнозной численности населения 20,7 млн. человек, за исключением лиц, проживающих в казенных и аварийных домах.
_____________________
2 По данным Комитета статистики МНЭ РК
3 По данным Комитета статистики МНЭ РК
Динамика роста населения и жилищного фонда
Недостаточный объем жилищного строительства приводит к увеличению численности нуждающихся в жилье граждан, которая на 1 декабря 2016 года достигла 2,5 млн. человек, из них свыше 400 тысяч очередники, состоящие на учете в МИО на получение жилья, 780 тысяч - вкладчики ЖССБК и 1,3 млн. человек, ставших в очередь на получение 10 соток земли для строительства индивидуальных жилых домов.
По состоянию на 1 января 2018 года число граждан, ставших на очередность в МИО и открывших вклады в ЖССБК, достигла 2,8 млн. человек, из них увеличилось число очередников до 473 тысяч человек и численность вкладчиков ЖССБК до 1 млн. человек.
В условиях неразвитости фондового рынка и других финансовых инструментов частные инвесторы свои сбережения в основном вкладывают в два инструмента – инвестиции в строительство жилой недвижимости и депозиты банков.
Определяющими факторами доступности жилья для граждан являются цены на недвижимость и соответствующая покупательская способность.
Цены на жилье первичного рынка с 2013 года выросли с 189,1 тыс. тенге до 260,2 тыс. тенге (в 1,4 раза) к 2018 году (январь 2018 года). Наиболее высокие цены в Астане (325,3тыс. тенге за кв. м), Атырау (326,3 тыс. тенге), Алматы (321, 3тыс. тенге), Актау (284,6 тыс. тенге), самые низкие в Талдыкоргане и Жезказгане - на уровне 90 тыс. тенге за кв. м.
Для поддержания платежеспособного спроса различных слоев населения на рынке жилья необходимо создание условий для развития рыночных механизмов.
Основными вызовами при реализации сбалансированной жилищной политики являются:
необеспеченность в полной мере жильем очередников как на жилье, так и на земельные участки;
отсутствие активного привлечения частных инвестиций для финансирования строительства жилья;
снижение платежеспособного спроса населения;
снижение объемов кредитования застройщиков;
недостаточность финансирования строительства инженерных коммуникаций для участков под индивидуальную жилищную застройку;
высокая стоимость строительства жилья, что является сдерживающим фактором роста массового жилищного строительства;
отсутствие эффективного рынка производства отечественных строительных материалов.
Для решения данных проблем предлагается выработка новых подходов в жилищном строительстве с учетом международного опыта.
О международном опыте поддержки жилищного строительства
Анализ зарубежного опыта показывает активную поддержку отрасли жилищного строительства:

1. Ресей Федерациясы.
Қазіргі уақытта Ресейде 2016 – 2020 жылдарға арналған "Тұрғын үй" Федералдық нысаналы бағдарламасы жұмыс істейді.
Бұл Бағдарламада мынадай кіші бағдарламалар көзделген:
1) жас отбасыларды тұрғын үймен қамтамасыз ету;
2) федералдық заңнамада белгіленген азаматтардың санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
3) Ресей Федерациясы субъектілерінің тұрғын үй құрылысын дамыту бағдарламаларын ынталандыру;
4) азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету;
5) коммуналдық инфрақұрылым объектілерін жаңғырту.
Бұдан басқа, мемлекет тұрғын үй құрылысының шеңберінде құрылыс салушылар қызметін ынталандыруда. Мысалы, "Ресей отбасына арналған тұрғын үй" кіші бағдарламасы шеңберіндегі қолдау шаралары мынадай:
1) кепілдікті қамтамасыз ете отырып, облигациялар шығару жолымен инженерлік-техникалық қамтамасыз ету объектілерін сатып алуды қамтамасыз етуді қаржыландыру арқылы инженерлік инфрақұрылым салу бойынша қолдау көрсету;
2) құрылыс салушыларға – "Ресей отбасына арналған тұрғын үй" бағдарламасына қатысушыларға 9,5 % – 13 % пайыздық мөлшерлемемен жеңілдікті кредит беру шарттарын ұсыну болып табылады.
2. Беларусь Республикасы.
Тұрғын үй саясаты 2016 – 2020 жылдарға арналған "Тұрғын үй құрылысы" мемлекеттік бағдарламасына сәйкес жүргізіледі.
Бағдарламаның негізгі бағыттары мыналар болып табылады:
1) жеңілдікті кредиттер мен субсидиялар түрінде мемлекеттік қолдауға құқығы бар азаматтар үшін тұрғын үй салу;
2) инженерлік және көліктік инфрақұрылымы бар не осындай аудандарға барынша жақын жерлерде жер учаскелерін беру арқылы жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
3) тұрғын үй-құрылыс тұтыну кооперативтерінің құрамында үлестік тәсілмен және мемлекеттік тапсырыс шарттарында мемлекеттік қолдауға құқығы бар азаматтар үшін тұрғын үй салу.
Тұтас алғанда, Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру Беларусь Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытуға, көліктік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін қосымша салуға және халық үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін арттыруға ықпал етеді.
3. Түркия.
Түркияда тұрғын үй саясатын реттеу саласындағы негізгі уәкілетті органдар:
1) Қоғамдық жұмыс және тұрғын үй құрылысы министрлігі (министрлік);
2) Түркияның тұрғын үй құрылысын дамыту жөніндегі басқармасы (ТОКі) болып табылады.
Түркия Үкіметінің кезек күттірмейтін іс-қимыл жоспарының шеңберінде 2003 жылдан бастап табысы төменгі деңгейдегі халықты тұрғын үймен қамтамасыз ету және ескірген үйлерден тұрғындарды заманауи тұрғын үй кешендеріне көшіру бойынша іс-шаралар жүргізілуде. Мәселен, 2011 жылдың соңында TOKi табысы орташа Түркия азаматтары үшін шамамен 202 000, тұрмысы төмен және кедей отбасылар үшін 140 000 үй салды. TOKi 2023 жылға қарай Түркияда шамамен 500 000 тұрғын үй салуды жоспарлап отыр.

1. Российская Федерация.
В настоящее время в России действует Федеральная целевая программа "Жилище" на 2016 - 2020 годы.
Данная Программа имеет следующие подпрограммы:
1) обеспечение жильем молодых семей;
2) выполнение государственных обязательств по обеспечению жильем категорий граждан, установленных федеральным законодательством;
3) стимулирование программ развития жилищного строительства субъектов Российской Федерации;
4) обеспечение жильем отдельных категорий граждан;
5) модернизация объектов коммунальной инфраструктуры.
Кроме того, государством также стимулируется деятельность застройщиков в рамках строительства жилья. Так, мерами поддержки в рамках подпрограммы "Жилье для российской семьи" являются:
1) оказание поддержки по строительству инженерной инфраструктуры посредством финансирования обеспечения выкупа объектов инженерно-технического обеспечения путем выпуска облигаций с залоговым обеспечением;
2) предоставление застройщикам - участникам программы "Жилье для российской семьи" льготных условий кредитования с процентной ставкой от 9,5 % до 13%.
2. Республика Беларусь.
Жилищная политика проводится в соответствии с Государственной программой "Строительство жилья" на 2016 - 2020 годы.
Основными направлениями программы являются:
1) строительство жилья для граждан, имеющих право на государственную поддержку в виде льготных кредитов и субсидий;
2) развитие индивидуального жилищного строительства путем предоставления земельных участков с существующей инженерной и транспортной инфраструктурой либо в местах, максимально приближенных к таким районам;
3) строительство жилья для граждан, имеющих право на государственную поддержку долевым способом в составе жилищно-строительных потребительских кооперативов и на условиях государственного заказа.
В целом реализация Государственной программы способствует развитию жилищного строительства в Республике Беларусь, дополнительному строительству объектов транспортной и инженерной инфраструктуры и повышению доступности жилья для населения.
3. Турция.
Основными уполномоченными органами в сфере регулирования жилищной политики в Турции являются:
1) Министерство общественных работ и жилищного строительства (министерство);
2) Управление по развитию жилищного строительства Турции (ТОКі).
В рамках плана неотложных действий Правительства Турции с 2003 года проводятся мероприятия по обеспечению жильем населения с низким уровнем дохода и переселению жителей ветхих домов в современные жилищные комплексы. Так, к концу 2011 года TOKi было построено примерно 202 000 домов для граждан Турции со средним достатком и 140 000 домов для малообеспеченных и бедных семей. Планируется, что TOKi к 2023 году построит в Турции порядка 500 000 жилых домов.

Тұрақты табысы жоқ немесе табысы төмен халықтың аз қамтамасыз етілген топтары үшін алаңы 45-тен 65 шаршы метрге дейін, жалға берілетін, ай сайынғы төлем мөлшері 80 АҚШ долларын құрайтын 20 жыл ішінде өтеу мерзімімен тұрғын үй беру көзделген. Бұл ретте тұрғын үйге ақы төлеу қоныстанғаннан соң 2 жылдан кейін ғана жүргізіледі. Қаза тапқан әскери қызметшілердің, соғыс мүгедектерінің отбасылары, олардың жесірлері мен жетімдеріне тұрғын үй құрылысы үшін пайызсыз қарыздар беріледі.
4. Қытай.
Тұрғын үй саясатындағы реформа Қытай экономикалық жүйесінің маңызды құрамдас бөлігі болып табылады. 1999 жылы бекітілген Қолжетімді тұрғын үй құрылысы бағдарламасы табысы төмен отбасыларды неғұрлым арзан тұрғын үймен қамтамасыз етуге арналған.
Жалпы, тұрғын үй бағдарламасы төрт тетіктен тұрады:
1) табыс деңгейі төмен отбасылар үшін мемлекеттік тұрғын үй салу;
2) қоғамдық жалға берілетін тұрғын үй (халықты тұрғын үймен қамтамасыз ету әдістерінің бірі – бұл мемлекеттің қайталама нарықтан тұрғын үйді сатып алуы және оны мұқтаж азаматтарға сатып алу құқығынсыз жалға беру тетігі болып табылады);
3) жеке құрылыс салушылар есебінен тұрғын үй құрылысы (бұл тетіктің шеңберінде жеке құрылыс салушылардан нарықтық бағадан едәуір төмен бағамен тұрғын алаңдарын сатып алуға мүмкіндік беру жолымен тұрғын үйге сұранысты қанағаттандыру көзделген, бұл ретте мемлекеттің жер учаскелерін, салықтық жеңілдіктер беруі, сондай-ақ пайыздық мөлшерлемелерді субсидиялауы жеке құрылыс салушылар үшін ынталандыру шаралары болып табылады);
4) тұрғын үйді субсидиялау (бұл тетік табысы аз азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй сатып алуға, сондай-ақ оны жалдауға және күтіп-ұстауға байланысты шығыстарға мемлекеттік субсидия бөлуді көздейді).
Мәселен, 2015 жылы Қолжетімді тұрғын үй бағдарламасын қаржыландыру үшін Қытай Үкіметі 20,2 млрд. АҚШ долларын бөлді. Бұл қаражат табысы төмен отбасылар үшін тұрғын үй субсидиялары ретінде пайдаланылды.
5. Швейцария.
Швейцарияның тұрғын үй саясатының негізі – мемлекеттің құрылыс салушыларға және жалға берушілерге қаржылық қолдау көрсету, сондай-ақ субсидиялар беру. Мемлекеттік қолдаудың негізгі субъектілері – қоғамдық мұқтаждар үшін тұрғын үй салушылар (қоғамдық қорлар, тұрғын үй кооперативтері және т.б.). Көрсетілген субъектілер салған тұрғын үй басқа инвесторлардың тұрғын үйіне қарағанда неғұрлым арзан болып табылады, бұл азаматтардың жекелеген санаттары үшін тұрғын үйді жалдау ақысын айтарлықтай төмендетуге мүмкіндік береді. Мемлекет федералдық, кантоналдық және муниципалдық деңгейлерде қоғамдық мұқтаждар үшін тұрғын үй салатын ұйымдар құруды және олардың жұмыс істеуін қолдайды. Сонымен бірге мемлекет жеңілдікті қарыздар, субсидиялар, салықтық преференциялар, төмен бағамен жер учаскелерін беру, кепілдіктер беру арқылы олардың қызметін ынталандырады.
Халықтың қалың жігін қолжетімді тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін тұрғын үй бағдарламаларын іске асырудағы шетелдік және отандық тәжірибелерді ескере отырып, мынадай міндеттерді шешу қажет:

Для малообеспеченных слоев населения, не имеющего постоянного дохода или с низким уровнем дохода, предусмотрено арендное жилье площадью от 45 до 65 кв. метров с ежемесячной оплатой в размере 80 долларов США со сроком погашения в течение 20 лет. При этом оплата жилья производится только через 2 года после заселения. Семьям погибших военнослужащих, инвалидам войны, их вдовам и сиротам выдаются беспроцентные займы на жилищное строительство.
4. Китай.
Реформа в жилищной политике является важной составляющей китайской экономической системы. Программа доступного жилищного строительства, которая была утверждена в 1999 году, призвана обеспечить более дешевым жильем семьи с низким доходом.
В целом жилищная программа состоит из четырех механизмов:
1) государственное строительство жилья для семей с низким уровнем дохода;
2) общественная аренда жилья (одним из методов обеспечения жильем населения является механизм, в рамках которого государство приобретает жилье на вторичном рынке и предоставляет его в аренду нуждающимся гражданам без права выкупа);
3) жилищное строительство за счет частных застройщиков (в рамках данного механизма предусмотрено удовлетворение спроса на жилье путем предоставления возможности приобретения жилых площадей у частных застройщиков за цену значительно ниже рыночной, при этом стимулирующими мерами для частных застройщиков являются предоставление государством земельных участков, налоговые льготы, а также субсидирование процентных ставок);
4) жилищное субсидирование (данный механизм предусматривает выделение государственных субсидий отдельным категориям граждан, имеющих низкий доход, на приобретение жилья, а также расходы, связанные с его арендой и содержанием).
Так, в 2015 году для финансирования Программы доступного жилищного строительства Правительством Китая было выделено 20,2 млрд. долларов США. Данные средства были использованы в качестве жилищных субсидий для семей с низкими доходами.
5. Швейцария.
Основы жилищной политики Швейцарии - это оказание финансовой поддержки государством застройщикам и арендодателям, а также предоставление субсидий. Главные субъекты государственной поддержки - строители жилья для общественных нужд (общественные фонды, жилищные кооперативы и др.). Жилье, построенное указанными субъектами, является более дешевым, чем жилье других инвесторов, что позволяет существенно снижать плату за его аренду для отдельных категорий граждан. Государство на федеральном, кантональном и муниципальном уровнях поддерживает создание и функционирование организаций, строящих жилье для общественных нужд. Также государство стимулирует их деятельность путем предоставления льготных займов, субсидий, налоговых преференций, земельных участков по низким ценам, предоставления гарантий.
С учетом зарубежного и отечественного опыта в реализации жилищных программ, для обеспечения доступности жилья широким слоям населения необходимо решить следующие задачи:

1) ұсыныс бойынша да, сұраныс бойынша да толыққанды теңгерімді тұрғын үй нарығын жасау;
2) тұрғын үй құрылысына жеке инвестицияларды тарту және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті ынталандыру;
3) жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
4) тұрғын үй құрылысы салынатын аудандардың инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту;
5) халықтың қалың жігі үшін ипотекалық кредит беру мен тұрғын үй құрылыс жинақтарының қолжетімділігін арттыру.
Осы міндеттерді шешу жаппай тұрғын үй салуды ынталандыруға және 2018 жылдан бастап жыл сайын 12 млн. шаршы метр тұрғын үйді іске қосуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
4. Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Бағдарламаның мақсаты халық үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін арттыру болып табылады.
Осы мақсатқа қол жеткізу мынадай нысаналы индикаторлармен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіш-тері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шар-шы метр
150*
150*
507,3
637,5
637,5
ИИДМ,
облыс-тардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қала-ларының ЖАО
деректері
ИИДМ,
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
Қойылған мақсатты шешу үшін мынадай міндеттерді шешу көзделіп отыр:
1-міндет. Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй салу
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіш-тері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шар-шы метр
150*
150*
489,6
557,5
557,5
ИИДМ,
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қала-ларының ЖАО деректері
ИИДМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
2-міндет. Кредиттік тұрғын үй салу
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткішімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіш-тері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Кредиттік тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр

1) создать полноценный сбалансированный рынок жилья как со стороны предложения, так и со стороны спроса;
2) привлечь частные инвестиции в жилищное строительство и стимулировать государственно-частное партнерство;
3) развивать индивидуальное жилищное строительство;
4) обеспечить инженерно-коммуникационной инфраструктурой районы жилищной застройки;
5) повысить доступность ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений для широких слоев населения.
Решение данных задач позволит стимулировать массовое строительство жилья и обеспечить ежегодный ввод, начиная с 2018 года, 12 млн. кв. метров жилья.
4. Цель, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации Программы.
Целью Программы является повышение доступности жилья для населения.
Достижение данной цели будет измеряться следующими целевыми индикаторами:
Целевые индикаторы
Наименование индикатора
2016 год
(оценка)
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода жилья за счет всех источников финансирования, тыс. кв. метров*, в том числе:
9619
10116
12097
13065
14110
15239
официальные данные статистики
МИИР, МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байте-рек", АО ФНБ "Самрук-Қазына"
многоквартирное жилье
4825
5116
6991
7550
8154
8806
индивидуальное жилье
4794
5000
5106
5515
5956
6433
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие финансовые годы.
Для решения поставленной цели предусматривается решение следующих задач:
Задача 1. Строительство арендного жилья без права выкупа
Достижение данной задачи будет измеряться следующим показателем результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода арендного жилья без права выкупа
тыс. кв. метров
150*
150*
507,3
637,5
637,5
данные МИИР, МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
МИИР, МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 2. Строительство кредитного жилья
Достижение данной задачи будет измеряться следующим показателем результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные
за достижение
Объем ввода кредитного жилья
тыс. кв. метров

986,3
594,7
631,0
680,0
633,0
ИИДМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары-ның ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ деректері
ИИДМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
3-міндет. Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткішімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Жеке тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
5000
5106

986,3
594,7
631,0
680,0
633,0
данные МИИР, МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек"
МИИР, МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек"
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 3. Развитие индивидуального жилищного строительства
Достижение данной задачи будет измеряться следующим показателем результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода индивидуального жилья
тыс.
кв. метров
5000
5106

5515
5956
6433
статистика-ның ресми деректері
ИИДМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
4-міндет. Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
1. Құрылыс салушылардың субсидияланатын кредиттерінің көлемі
млрд. теңге
15,0*
70,0*
67,0*
ЕДБ деректері
ИИДМ, ЕДБ, ҰКП,
"Бәйтерек" ҰБХ", "Даму" КДҚ" АҚ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО
2. Құрылыс салушылардың субсидияланатын кредиттерінің есебінен тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
50,0*
300*
250*
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
5-міндет. Квазимемлекеттік сектор субъектілерін тарту арқылы тұрғын үй салу
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіш-тері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйді іске қосу көлемі, оның ішінде:
мың шаршы метр

5515
5956
6433
официальные данные статистики
МИИР, МИО областей городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 4. Стимулирование строительства жилья частными застройщиками
Достижение данной задачи будет измеряться следующими показателями результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
1. Объем субсидируемых кредитов застройщиков
млрд. тенге
15,0*
70,0*
67,0*
данные БВУ
МИИР, БВУ, НПП, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФРП "Даму", МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
2. Объем ввода жилья за счет субсидируемых кредитов застройщиков
тыс. кв. метров
50,0*
300*
250*
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 5. Строительство жилья с привлечением субъектов квазигосударственного сектора.
Достижение данной задачи будет измеряться следующими показателями результатов:
Показатели результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода арендного и коммерческого жилья, в том числе:
тыс.
кв.
метров

5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
Бағдарламаны іске асырудың бірінші кезеңі 2017 – 2021 жылдар болып табылады.
Бағдарламаның міндеттері мен мақсаттарына қол жеткізу үшін мынадай бағыттар көзделеді:
1) сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй салу;
2) кредиттік тұрғын үй салу;
3) жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
4) жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру;
5) квазимемлекеттік сектор субъектілерін тарту арқылы тұрғын үй салу.
Бұл бағыттар халықтың арасында тұрғын үйге өсіп келе жатқан сұранысты ЕДБ-ны тарту арқылы қамтамасыз етуге, сондай-ақ жеке тұрғын үй құрылысын ынталандыру үшін жеке құрылыс салушыларға қолдау көрсетуге арналған.
Мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалар (акционері мемлекет болатын акционерлік қоғамдар және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) және мемлекеттік емес заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және көрсетілген заңды тұлғаларының ішкі құжаттарына сәйкес тұрғын үй шарттарын жақсарту және өз қызметкерлеріне тұрғын үйді сатып алу мақсатында оларға қолдау көрсету мүмкіндігін қарауы мүмкін.
Нарықта тұрғын үйге қажеттілікті белгілеу, халықтық төлем қабілетті сұранысын бағалау, Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысын талдау мақсатында зерттеулер жүргізілетін болады.
Жалпы Бағдарламаның басым бағыттарын іске асыру үшін ЖАО:
1) бекітілген бас жоспарларға және егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына сәйкес жаппай тұрғын үйлер салынатын басым аудандарды айқындайды;
2) қолданыстағы заңнамаға сәйкес құрылыс салушыға, оның ішінде жеке құрылыс салушыға жер учаскелерін беруді қамтамасыз етеді.
Заңнамалық негізде ЖАО-ға пайдаланылмайтын жерді мемлекеттің мұқтаждары үшін, оның ішінде ЖТҚ үшін сатып алу бойынша қосымша құқық беру көзделетін болады. Елді мекендердің бас жоспарлары әлеуметтік және көліктік инфрақұрылым қажеттілігін ескере отырып, өзектендірілетін болады.
Әлеуметтік инфрақұрылымды одан әрі дамыту мақсатында сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында белгіленген мемлекеттік нормативтерге сәйкес келетін жобалар бойынша бірінші қабаттарда әлеуметтік мақсаттағы объектілерді (балабақшаларды, балалардың шағын орталықтарын, емханаларды және басқаларды) орналастыра отырып, тұрғын үйлер салуға жол беріледі.
Құрылыс салуға бөлінген алаптар тұрғын үйлердің құрылысы басталғанға дейін жылумен (қуаттылығы 100 сағ/Гкал аса жылумен жабдықтайтын көздерін (қазандықтарды) қоспағанда), сумен, газбен және электрмен жабдықтаудың, телефондандырудың инженерлік желілерін, су бұруды және кәріздерді, инженерлік құрылыстарды, орамішілік жолдар мен өтпелерді қамтитын ИКИ-мен қамтамасыз етілуі тиіс. ИКИ-ді жобалау, дамыту және жайластыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
ЖАО-да тұрғын үйге мұқтаж ретінде есепте тұрған кезектегі адамдар үшін ЖАО-ның жалға берілетін (коммуналдық) тұрғын үй құрылысын жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асыруына рұқсат етіледі.
Тұрғын үйді бөлу тәртібі Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес реттеледі.

5. Основные направления, пути достижения цели и задач программы, соответствующие меры
Первым этапом реализации Программы является период с 2017 по 2021 годы.
Для достижения цели и задач Программы предусматриваются следующие направления:
1) строительство арендного жилья без права выкупа;
2) строительство кредитного жилья;
3) развитие индивидуального жилищного строительства;
4) стимулирование строительства жилья частными застройщиками;
5) строительство жилья с привлечением субъектов квазигосударственного сектора.
Данные направления призваны обеспечить жильем растущий спрос среди населения через привлечение БВУ, а также оказать поддержку частным застройщикам для стимулирования жилищного строительства.
Государственные предприятия, юридические лица с участием государства (акционерные общества и товарищества с ограниченной ответственностью с участием государства, акционером которых является государство) и негосударственные юридические лица могут рассмотреть возможность поддержки своих работников с целью улучшения жилищных условий и приобретения ими жилья, в соответствии с внутренними документами указанных юридических лиц и в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
В целях определения потребности жилья на рынке, оценки платежеспособного спроса населения, анализа жилищного строительства в Республике Казахстан будут проведены исследования.
В целом для реализации приоритетных направлений программы МИО:
1) определяют приоритетные районы массовой застройки жилыми домами в соответствии с утвержденными генеральными планами и проектами детальной планировки;
2) обеспечивают предоставление земельных участков застройщику, в том числе индивидуальному застройщику, в соответствии с действующим законодательством.
На законодательной основе будут предусмотрены МИО дополнительные права по выкупу неиспользуемых земель под государственные нужды, в том числе для ИЖС. Будут актуализированы генеральные планы населенных пунктов с учетом необходимости социальной и транспортной инфраструктуры.
В целях дальнейшего развития социальной инфраструктуры допускается строительство жилых домов с размещением на первых этажах объектов социального назначения (детских садов, детских мини-центров, поликлиник и других) по проектам, соответствующим установленным государственным нормативам в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
Отведенные под застройку массивы до начала строительства жилых домов должны быть обеспечены ИКИ, включающей системы теплоснабжения (за исключением источников теплоснабжения (котельных) мощностью свыше 100 Гкал/ч), инженерные сети водо-, газо- и электроснабжения, телефонизации, водоотведения и канализации, инженерные сооружения, внутриквартальные дороги и проезды. Проектирование, развитие и обустройство ИКИ осуществляются за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Допускается строительство МИО арендного (коммунального) жилья для очередников МИО, состоящих на учете, нуждающихся в жилье, за счет средств местного бюджета.
Порядок распределения жилья регулируется в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан.

ЖАО "7-20-25. Әр отбасы үшін тұрғын үй сатып алудың жаңа мүмкіндіктері" ипотекалық тұрғын үй кредитін беру бағдарламасы бойынша (бұдан әрі − "7-20-25" ипотекалық бағдарламасы) және осы Бағдарлама шеңберінде тұрғын үй сатып алған кезде бастапқы жарнаны жабу үшін әлеуметтік көмек немесе жылдық 0,01% сыйақы мөлшерлемесімен бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау ретінде тұрғын үй сертификаттарын береді.
5.1. Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй салу
ЖАО-ның сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй салуына және (немесе) сатып алуына және (немесе) ағымдағы тұрғын үй қорын сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй ретінде реконструкциялауына республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының бюджеттеріне берілетін нысаналы трансферттер, сондай-ақ жергілікті бюджеттен қаражаттар көзделеді.
Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй тиісті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражаттарға сәйкес:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес айқындалған кезектілік тәртібімен "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабы 1)-8), 10), 11) тармақшаларында айқындалған халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес айқындалған кезектілік тәртібімен "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабы 9) тармақшасында айқындалған халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына;
3) мемлекеттік жастар саясаты саласындағы уәкілетті орган бекітетін жұмыс істейтін жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй беру қағидаларында айқындалған тәртіппен жұмыс істейтін жастарға беріледі.
Жалға берілетін тұрғын үй алу үшін жұмыс істейтін жастарға қойылатын негізгі талаптар:
жиырма тоғыз жасқа толмаған, жалпы орта білім беретін мектептердің, техникалық және кәсіптік ұйымдардың, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін оқу бағдарламаларын меңгерген және еңбек қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының азаматтары;
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларында тұрғылықты жері бойынша соңғы 2 (екі) жылдан кем емес тұрақты тіркелуін растау (осы қалаларда тұрғын үй алуға үміттенетін адамдар үшін);
орналасқан жері бойынша ЖАО-ның тиісті анықтамасымен расталатын авариялық жағдайдағы, құлау қаупі бар (қирау) тұрғын үйді қоспағанда, өтініш берушінің, жұбайының (зайыбының), кәмелетке толмаған балаларының өтініш беру алдында 2 (екі) жыл ішінде меншік құқығындағы тұрғын үйдің, сатып алу құқығымен жалға берілетін тұрғын үйдің жоқтығын растау;
Қағидаларда айқындалған мөлшерде төлем қабілеттілігін растау;
өзге талаптар қағидаларда айқындалады.
2019 жылы Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары ЖАО-ның көзделген қаражат шеңберінде жұмыс істейтін жастарды сатып алу құқығынсыз тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін бастапқы және екінші нарықтан тұрғын үй сатып алуына рұқсат етіледі.

МИО предоставляют жилищные сертификаты для покрытия первоначального взноса при приобретении жилья по программе ипотечного жилищного кредитования "7-20-25. Новые возможности приобретения жилья для каждой семьи" (далее – ипотечная программа "7-20-25") и в рамках настоящей Программы как социальную помощь или социальную поддержку в виде бюджетного кредита по ставке вознаграждения 0,01% годовых.
5.1 Строительство арендного жилья без права выкупа
На строительство и (или) приобретение МИО арендного жилья без права выкупа и (или) реконструкцию МИО текущего жилищного фонда под арендное жилье без права выкупа предусматриваются из республиканского бюджета целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, а также средства из местного бюджета.
Арендное жилье без права выкупа предоставляется соответственно средствам, предусмотренным в республиканском и местных бюджетах на соответствующий финансовый год:
1) социально уязвимым слоям населения, определенным подпунктами 1) - 8), 10) и 11) статьи 68 Закона РК "О жилищных отношениях", в порядке очередности, определенной в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан;
2) социально уязвимым слоям населения, определенным подпунктом 9) статьи 68 Закона РК "О жилищных отношениях", в порядке очередности, определенной в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан;
3) работающей молодежи в порядке, определенном правилами предоставления арендного жилища без права выкупа работающей молодежи, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере государственной молодежной политики.
Основные требования к работающей молодежи для получения арендного жилья без права выкупа:
граждане Республики Казахстан, не достигшие возраста двадцати девяти лет, освоившие образовательные учебные программы общеобразовательных школ, организаций технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования и осуществляющие трудовую деятельность;
подтверждение постоянной регистрации по месту жительства в городах Нур-Султане, Алматы и Шымкенте не менее 2 (двух) последних лет (для претендующих на приобретение жилья в данных городах);
подтверждение отсутствия у заявителя, супруга (супруги), несовершеннолетних детей жилья на праве собственности, арендного с правом выкупа в течение 2 (двух) лет, предшествующих подаче заявления, за исключением жилых домов в аварийном состоянии, грозящем обвалом (обрушением), которое подтверждается соответствующей справкой МИО по месту нахождения данного жилища;
подтверждение платежеспособности в размере, определяемом правилами;
иные требования определяются правилами.
В 2019 году допускается МИО городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента приобретение жилья на первичном и вторичном рынках для обеспечения работающей молодежи арендным жильем без права выкупа в рамках предусмотренных средств.

Республикалық бюджеттен бөлінетін қаражаттың мөлшері сатып алынатын және (немесе) салынатын сатып алу мүмкіндігінсіз жалға берілетін тұрғын үйдің бірлігіне шаққанда 2019 жылы Нұр-Сұлтан және Шымкент қалалары үшін 7,2 млн. теңгеден, Алматы қаласы үшін 13,2 млн. теңгеден және 2020 – 2021 жылдары 7,2 млн. теңгеден аспайды.
Тұрғын үйдің құны белгіленген шектен асқан жағдайда шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жабылады.
2019 жылы Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО-сына осы Бағдарламаның 5.2-кіші бөліміне сәйкес шығарылған облигациялық қарыздар есебінен салынған кредиттік тұрғын үй объектілерінен жұмыс істейтін жастар үшін сатып алу құқығынсыз пәтерлердің бір бөлігін жалға беруге рұқсат етіледі.
Бұл ретте кейін кредиттік тұрғын үйдің құны сатып алу құқығынсыз жалдамалы тұрғын үй объектілерінде пәтерлерді жалға беру және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты арқылы өтеледі.
ЖАО көзделген қатысушылар бөлінісінде сатып алу құқығынсыз берілген жалдамалы тұрғын үйлердің саны туралы мәліметтерді уәкілетті органға ай сайын беруді қамтамасыз етеді.
Мемлекет басшысының "Нұр Отан" партиясының XVIII съезінде және Жастар жылының салтанатты ашылуында берген тапсырмаларын іске асыру үшін жыл сайын 6 мың тұрмысы төмен көпбалалы отбасы және Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларында жұмыс істейтін 3 мың жас азаматтар сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үймен қамтамасыз етілетін болады.
ЖАО-ның сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үйінің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін салу мен (немесе) сатып алудың бағалық параметрлері:
Нұр-Сұлтан, Алматы және олардың қала маңы аймақтарында, Шымкент, Ақтөбе, Атырау және Ақтау, Түркістан қалаларында (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 180 мың теңгеге дейін;
қалған өңірлерде (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 140 мың теңгеге дейін.
Құрылыстың түпкілікті құны тұрғын үйлердің ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады.
Тұрғын үй құрылысы және (немесе) оны сатып алу құнынан асатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
ЖАО-ның жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй салуына (сатып алуына) және (немесе) ағымдағы тұрғын үй қорын сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй ретінде реконструкциялауына жол беріледі.
Реконструкциялау жергілікті бюджет қаражаты есебінен ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы негізінде жобалау-сметалық құжаттамада айқындалған қаражат шегінде жүзеге асырылады. Тұрғын үй реконструкцияланған жағдайда 1 шаршы метрдің құны Бағдарлама шеңберінде жаңа тұрғын үй құрылысы құнының 60 %-ынан аспауы тиіс.

Размер выделяемых средств из республиканского бюджета на единицу приобретения и (или) строительства арендного жилья без выкупа не превышает для городов Нур-Султана и Шымкента 7,2 млн. тенге, для города Алматы в 2019 году 13,2 млн. тенге и по 7,2 млн. тенге на 2020-2021 годы.
При превышении стоимости жилья, установленного предела, затраты покрываются за счет средств местного бюджета.
В 2019 году допускается МИО городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента передать часть квартир в аренду без права выкупа для работающей молодежи в объектах кредитного жилья, построенных за счет выпущенных облигационных займов, в соответствии с подразделом 5.2. настоящей Программы.
При этом в последующем стоимость кредитного жилья возмещается за счет передачи квартир в аренду в объектах арендного жилья без права выкупа и (или) средств местного бюджета.
МИО ежемесячно обеспечивает предоставление сведений в уполномоченный орган о количестве предоставленного арендного жилья без права выкупа в разрезе предусмотренных участников.
Ежегодно в реализацию поручений Главы Государства, данных на XVIII съезде партии "Нұр Отан" и церемонии открытия Года молодежи, арендным жильем без права выкупа будет обеспечиваться 6 тыс. малообеспеченных многодетных семей в городах Нур-Султане, Алматы и Шымкенте 3 тыс. работающей молодежи.
Ценовые параметры строительства и (или) приобретения арендного жилья без права выкупа МИО за 1 квадратный метр в чистовой отделке:
до 180 тыс. тенге в городах Нур-Султане, Алматы и их пригородных зонах, Шымкенте, Актобе, Атырау и Актау, Туркестане (без стоимости инженерных сетей);
до 140 тыс. тенге в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей).
Окончательная стоимость строительства определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов.
Затраты, превышающие стоимость строительства и (или) приобретения жилья, осуществляются за счет средств местного бюджета.
Допускаются строительство (приобретение) арендного жилья без права выкупа и (или) реконструкция МИО текущего жилищного фонда под арендное жилье без права выкупа за счет средств местного бюджета МИО.
Реконструкция осуществляется в пределах средств, определяемых проектно-сметной документацией на основании положительного заключения вневедомственной комплексной экспертизы за счет средств местного бюджета. В случае реконструкции жилья, стоимость 1 квадратного метра должна быть не выше 60 % стоимости строительства нового жилого дома в рамках Программы.

Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес жайлылықтың 3-4-сыныбына сәйкес келуге тиіс. Жайлылығы 3-4-сыныпқа сәйкес келетін жалға берілетін бір пәтерлі және (немесе) оқшауланған аз қабатты тұрғын үйлерді салуға және (немесе) сатып алуға жол беріледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Бағдарламада белгіленген шарттар мен талаптарға сәйкес ЖАО-ның жеке құрылыс салушылардан салынған тұрғын үйлерді сатып алуына жол беріледі.
ЖАО тұрмысы төмен көп балалы отбасыларды сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үймен қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік сатып алу заңнамасында көзделген тәртіппен бастапқы және екінші нарықтан белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық және техникалық талаптарға сай келетін ауданы 60 шаршы метр және одан көп жалға берілген тұрғын үйлерді сатып алады.
Көп балалы отбасылардың келісуімен ауданы 60 шаршы метрден аз емес болатын тұрғын үй сатып алуға жол беріледі.
Қайталама нарықтан тұрғын үй сатып алу тетігін 2019 жылы іске қосу көзделіп отыр.
Республикалық бюджеттен бөлінетін қаражаттың мөлшері сатып алынатын тұрғын үйдің бірлігі үшін 8,4 млн. теңгеден аспайды.
Тұрғын үйдің құны белгіленген шектен асқан жағдайда шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жабылады.
5.2. Кредиттік тұрғын үй салу
1. Кредиттік тұрғын үй салуды қаржыландыру шарттары мен тетігі.
Халық үшін қолжетімді тұрғын үй ұсынысын арттыру мақсатында кредиттік тұрғын үй салу одан әрі жалғасатын болады.
Кредиттік тұрғын үй құрылысын қаржыландыру тетігі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес хаттамасының шарттарына сәйкес 2 жылға дейінгі айналым мерзімділігімен ЖАО-ның облигациялар шығаруы арқылы квазимемлекеттік сектор субъектілерінен қарыз қаражатын тарту жолымен, бұрын бөлінген қаражатты құрылыстың жаңа жобаларына қайта бағыттай отырып жүзеге асырылады.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ЖАО облигацияларын сатып алуды қамтамасыз етуі:
1) 2016 жылы ЖАО-ның бағалы қағаздарын сатып алуды қамтамасыз ету үшін "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ға берілген 67 млрд. теңге;
2) 2017 жылы "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ жалға берілетін және кредиттік тұрғын үй салуға пайдаланбаған 17,4 млрд. теңге;
3) жалға берілетін және кредиттік тұрғын үйді өткізуден "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ қайтаратын 95,6 млрд. теңге;
4) 2017 жылы "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ коммерциялық тұрғын үй салуға пайдаланбаған 21,1 млрд. теңге;
5) коммерциялық тұрғын үйді өткізуден кейін өтелетін 2018 жылы "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қайтаратын 75,9 млрд. теңге, оның ішінде "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО бюджетінің борыш лимитін ескере отырып, қаржыландыруға жататын жобаларды келісу арқылы облигацияларды шығару есебінен тартылатын қаражатты өңірлер арасында бөлуді жоспарлауды жүзеге асырады.
ЖАО уәкілетті органмен келісу бойынша:
бұдан бұрын шығарылған облигациялық қарыздар ішінара немесе толық өтелген жағдайда "Бәйтерек девелопмент" АҚ-дан облигациялық қарыздар ала алады;
бір облигациялық қарыз шеңберінде тұрғын үйді өткізуден алынған қаражатты қайта пайдалана алады.
Белгіленген мерзімдерде ЖАО облигациялық қарыздарды өтеуді тұрғын үйді сатудан түскен қаражат есебінен және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
ЖАО салынып жатқан объектілер бойынша тиімді мониторинг үшін қаржы операторы "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ақпараттық жүйесіне апта сайын деректердің (қаражаттың игерілуі, құрылыстың барысы және объектілерді өткізу туралы мәліметтер) енгізілуін қамтамасыз етеді.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ уәкілетті органмен келісу бойынша ЖОА-ның кредиттік тұрғын үйін өткізуден түскен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ және "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ қаражаты есебінен ЖАО-ның облигацияларын сатып алуды жүзеге асырады.

Арендное жилье без права выкупа должно соответствовать 3-4 классу комфортности согласно требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства. Допускаются строительство и (или) приобретение под арендное жилье одноквартирных и (или) блокированных малоэтажных жилых домов, соответствующих 3-4 классу комфортности.
Допускается приобретение МИО у частных застройщиков построенного жилья в соответствии с условиями и требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан и настоящей Программой.
МИО с целью обеспечения малообеспеченных многодетных семей арендным жильем без права выкупа приобретает жилье площадью 60 кв.м. и более, соответствующее установленным санитарно-эпидемиологическим и техническим требованиям, на первичном и вторичном рынках в порядке, предусмотренном законодательством о государственных закупках.
Допускается с согласия многодетных семей приобретать жилье менее 60 кв.м.
Реализация механизма приобретения жилья на вторичном рынке предусматривается на 2019 год.
Размер выделяемых средств из республиканского бюджета не превышает 8,4 млн. тенге за единицу приобретаемого жилья.
При превышении стоимости жилья, установленного предела, затраты покрываются за счет средств местного бюджета.
5.2. Строительство кредитного жилья
1. Условия и механизм финансирования строительства кредитного жилья.
В целях увеличения предложения доступного жилья для населения будет продолжено дальнейшее строительство кредитного жилья.
Механизм финансирования строительства кредитного жилья осуществляется через выпуск облигаций МИО путем заимствования средств от субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с условиями протокола Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан с периодичностью до 2 лет с повторным направлением ранее выделенных средств на новые проекты строительства.
Обеспечение выкупа облигаций МИО осуществляется АО "Байтерек девелопмент" за счет:
1) 67 млрд. тенге, предоставленных АО "НУХ "Байтерек" в 2016 году для обеспечения выкупа ценных бумаг МИО;
2) 17,4 млрд. тенге, неиспользованных в 2017 году АО "НУХ "Байтерек" средств на строительство арендного и кредитного жилья;
3) 95,6 млрд. тенге, возвращаемых от реализации АО "НУХ "Байтерек" арендного и кредитного жилья;
4) 21,1 млрд. тенге, неиспользованных в 2017 году АО "ФНБ "Самрук-Қазына" средств на строительство коммерческого жилья;
5) 75,9 млрд. тенге, возвращаемых АО "ФНБ "Самрук-Қазына" в 2018 году, в том числе за счет собственных средств АО "ФНБ "Самрук-Қазына" с последующим возмещением от реализации коммерческого жилья.
Уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее - уполномоченный орган) осуществляет планирование распределения между регионами привлекаемых средств за счет выпуска облигаций с учетом лимитов долга бюджетов МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, посредством согласования проектов, подлежащих финансированию.
МИО по согласованию с уполномоченным органом могут:
получать облигационные займы от АО "Байтерек девелопмент" в случае частичного досрочного или полного погашения ранее выпущенных облигационных займов;
повторно использовать полученные от реализации жилья средства в рамках одного облигационного займа.
Погашение МИО облигационных займов в установленные сроки осуществляется за счет средств, полученных от реализации жилья и (или) за счет средств местного бюджета.
Для эффективного мониторинга по строящимся объектам МИО обеспечивает еженедельный ввод данных в информационную систему финансового оператора АО "Байтерек девелопмент" (сведения об освоении средств, ходе строительства и реализации квартир).
АО "Байтерек девелопмент" по согласованию с уполномоченным органом осуществляет выкуп облигаций МИО за счет средств АО "ФНБ "Самрук-Қазына" и АО "НУХ "Байтерек" от реализации кредитного жилья МИО.

"Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның уәкілетті органмен келісу бойынша 5.5-кіші бөлімнің 2-тармағында көзделген жобаларды қаржыландыруға қаражат жұмсауына жол беріледі.
1-1. Нарықтық шарттарда кредиттік тұрғын үй салуды қаржыландыру шарттары мен тетігі.
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО нарықтық шарттарда, сондай-ақ "7-20-25" ипотекалық бағдарламасында көзделген тәртіппен облигациялық қарыздарды шығару арқылы кредиттік тұрғын үйдің құрылысына қаражат тартады.
ЖАО-ның кредиттік тұрғын үйінің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін тартылатын қаражат есебінен салудың бағалық параметрлері:
Нұр-Сұлтан, Алматы және олардың қала маңы аймақтарында, Шымкент Атырау, Ақтау қалаларында (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 220 мың теңгеге дейін;
қалған өңірлерде (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) -160 мың теңгеге дейін.
Тартылатын қаражат бойынша нарықтық сыйақының мөлшерлемесін жабу үшін құрылыс құнынан асатын бағада тұрғын үйді өткізу жүзеге асырылады.
Нұр-Сұлтан, Алматы қалаларының ЖАО, тартылатын қаражат бойынша сыйақының нарықтық мөлшерлемесін жабу үшін осы кіші бөлімнің 2-тармағының шарттарында салынған кредиттік тұрғын үйдің өткізу құнын ұлғайтуға жол беріледі.
2. ЖАО-ның кредиттік тұрғын үйін салу шарттары мен тетігі.
ЖАО-ның кредиттік тұрғын үйінің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін салу мен өткізудің бағалық параметрлері:
Нұр-Сұлтан, Алматы және олардың қала маңы аймақтарында, Шымкент Атырау, Ақтау, Түркістан қалаларында (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 180 мың теңгеге дейін;
қалған өңірлерде (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 140 мың теңгеге дейін.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы 80 шаршы метрден аспауға тиіс, бұдан 5 %-дан асырмай ауытқуға рұқсат етіледі. Салуға жұмсалатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты және (немесе) құрылыс салушының есебінен өтелетін болса, алаңы рұқсат етілген ауытқудан асатын тұрғын үй салуға жол беріледі. Тұрғын үйді өткізу кезінде құнын Бағдарламаға қатысушы жалпы алаң бойынша өтейді.
Құрылыстың түпкілікті құны тұрғын үйлердің ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы негізінде айқындалады. Тұрғын үй құрылысының құнынан асатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеледі. Өткізудің түпкілікті құны осы кіші бөлімде көрсетілген бағалық параметрлерден аспауға тиіс. Тұрғын үйді өткізу құнын төмендету мақсатында ЖАО құрылыс шығындарының бір бөлігін жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтейді.
Өтінім берілген жобаларды іріктеу кезінде индустриялық үй құрылысы жобаларына басымдық беріледі.
Бағдарлама бойынша тұрғын үйдің 1 шаршы метрін салудың бағалық параметрін сақтау және тұрғын үй құрылысы көлемін ұлғайту мақсатында ЖАО жеке құрылыс салушылармен серіктестік қағидаттарында жапсарлас салынған коммерциялық алаңдары бар объектілер сала алады. Бұл ретте жеке құрылыс салушы коммерциялық аудандар құрылысын қаржыландыруды, жобалауға және пайдалануға беруге жұмсалған шығындарды өтеуді қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасында белгіленген шарттар мен талаптарға сәйкес ЖАО-ның Бағдарламада айқындалған тұрғын үй құрылысының бағалық параметрлері бойынша салынған тұрғын үйді жеке құрылыс салушылардан сатып алуына жол беріледі.
ЖАО мердігерлерді тартуды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттар мен талаптарға сәйкес мемлекеттік сатып алуды өткізу арқылы жүргізеді.

Допускается по согласованию с уполномоченным органом направление АО "Байтерек девелопмент" средств на финансирование проектов, предусмотренных пунктом 2 подраздела 5.5.
1-1. Условия и механизм финансирования строительства кредитного жилья на рыночных условиях.
МИО областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента привлекают средства на строительство кредитного жилья посредством выпуска облигационных займов на рыночных условиях, а также в порядке, предусмотренном ипотечной программой "7-20-25".
Ценовые параметры строительства кредитного жилья МИО за 1 квадратный метр в чистовой отделке за счет привлекаемых средств составляют:
до 200 тыс. тенге в городах Нур-Султане, Алматы и их пригородных зонах, Шымкенте, Атырау, Актау (без стоимости инженерных сетей);
до 160 тыс. тенге в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей).
Для покрытия рыночной ставки вознаграждения по привлекаемым средствам реализация жилья осуществляется по цене, превышающей стоимость строительства.
МИО городов Нур-Султана, Алматы для покрытия рыночной ставки вознаграждения по привлекаемым средствам допускается увеличить стоимость реализации кредитного жилья, построенного на условиях пункта 2 настоящего подраздела.
2. Условия и механизм строительства кредитного жилья МИО.
Ценовые параметры строительства и реализации кредитного жилья МИО за 1 квадратный метр в чистовой отделке:
до 180 тыс. тенге в городах Нур-Султане, Алматы и их пригородных зонах, Шымкенте, Атырау, Актау, Туркестане (без стоимости инженерных сетей);
до 140 тыс. тенге в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей).
Общая площадь жилья не должна превышать 80 кв. метров с допустимым отклонением не более 5 %. Допускается строительство жилья с площадями, превышающими допустимое отклонение, при возмещении затрат на их строительство за счет средств местного бюджета и (или) застройщика. При реализации жилья стоимость возмещается по общей площади участником Программы.
Окончательная стоимость строительства определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов. Затраты, превышающие стоимость строительства жилья, возмещаются за счет средств местного бюджета. Окончательная стоимость реализации не может превышать ценовых параметров, указанных в данном подразделе. В целях снижения стоимости реализации жилья МИО возмещают часть затрат на строительство за счет средств местного бюджета.
При отборе заявленных к рассмотрению проектов приоритет отдается проектам индустриального домостроения.
В целях сохранения ценового параметра строительства 1 квадратного метра жилья по Программе и увеличения объемов строительства жилья МИО могут на принципах партнерства с частными застройщиками строить объекты со встроенными коммерческими площадями. При этом, частный застройщик обеспечивает финансирование строительства коммерческих площадей, возмещение затрат на проектирование и ввод в эксплуатацию
Допускается приобретение МИО у частных застройщиков построенного жилья по ценовым параметрам стоимости строительства жилья, определенной Программой, в соответствии с условиями и требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в сфере государственных закупок.
Привлечение подрядчиков МИО производится через проведение государственных закупок в соответствии с условиями и требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан.

Облыс орталықтарының, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО осы Бағдарламаның 5.1-кіші бөліміне сәйкес кредиттік тұрғын үйлердің объектілеріндегі пәтерлердің бөлігін сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үйге беруді анықтай алады.
Бұл ретте сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үйдің құны кредиттік үйдің қалған бөлігі бойынша өткізу құнын балама ұлғайту есебінен жабылады.
3. Кредиттік тұрғын үйді өткізу тәртібі.
Тұрғын үй халыққа ЕДБ және ҚТҚЖБ арқылы өткізілетін болады. Бағдарламаға қатысушылар тұрғын үйді сатып алуды өз қаражаты, ЕДБ ипотекалық тұрғын үй қарыздары, ҚТҚЖБ тұрғын үй, алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары және ҚТҚЖБ шоттарындағы жинақтары есебінен жүзеге асырады.
Тұрғын үйді өткізу уәкілетті орган бекіткен, "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасының шеңберінде салынған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алынған тұрғын үйді іске асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Кредиттік тұрғын үй салуға бағытталған қаражаттың айналымын қамтамасыз ету үшін 2017 жылдан бастап ҚТҚЖБ-ға кейін салымшыларға алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беру үшін 5 жыл бойы жыл сайын жылдық 0,15% сыйақы мөлшерлемесі бойынша бюджеттік кредит түрінде 24 млрд. теңгеден бөлінетін болады.
ҚТҚЖБ салымшыларына жылдық 5%-дан кем емес мөлшерлемесі бойынша 25 жылға дейінгі мерзімге алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары ҚТҚЖБ шотында төмендегі көлемде қаражаты бар болған жағдайда ұсынылады:
алдын ала тұрғын үй қарыздары бойынша сатып алынатын баспананың құнынан 20%-дан кем емес мөлшерінде;
аралық тұрғын үй қарыздары бойынша "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мөлшерде.
Алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары ҚТҚЖБ салымшыларына алдыңғы мемлекеттік және үкіметтік (салалық) бағдарламалардың шеңберінде ҚТҚЖБ бұдан бұрын берген қаражаттан қайтарымды қаражат және қалдығынан (олар болған жағдайда) беруге жол беріледі.
ҚТҚЖБ-ға "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ЖАО және "Бәйтерек девелопмент" АҚ салған тұрғын үйлерді сатып алу үшін, сондай-ақ 5.3-бөлімнің шеңберінде кредит беруге бюджеттік кредит қаражатын пайдалануға жол беріледі.
ЖАО жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы Бағдарламаның және аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберінде ҚТҚЖБ-ның салымшыларына кредит беру үшін бюджеттік кредит беруге жол беріледі.
5.3. Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту
Тұрғын үй құрылысының жалпы көлеміндегі негізгі үлес ЖТҚ келеді.
2016 жылы 10,2 млн. шаршы метр іске қосылған тұрғын үйдің ішіндегі ЖТҚ-ның үлесі 5 млн. шаршы метрді құрады. 2017 жылы 11,2 млн. шаршы метр іске қосылған тұрғын үйдің ішінен ЖТҚ-ның көлемі 4,2 млн. шаршы метрді құрады.
ЖТҚ-ның жоғары үлесі оның халықтың негізгі топтары үшін тұрғын үймен қамтамасыз етудің қолжетімді тәсілі болып табылатынын растайды.
Жалпы алғанда, ЖТҚ бағыты Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында регламенттеледі, ол оның одан әрі дамуына ықпал ететін болады.
Жеке тұрғын үй құрылысын одан әрі ынталандыру үшін мемлекет ЖТҚ салынатын аудандардағы ИКИ құрылысын қаржыландыруды жалғастыратын болады. ЖТҚ дамыту үшін ИКИ құрылысына республикалық бюджеттен жыл сайын қаражат бөлінетін болады, ол шамамен 40 мыңнан астам жер учаскесін сумен, электрмен және газбен жабдықтау желілерімен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Жылумен жабдықтау жүйелерін, телефондандыру, су бұру және кәріз желілерін, инженерлік құрылыстарды, орамішілік жолдар мен өтпе жолдарды қамтитын өзге де инженерлік коммуникацияларды жүргізу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
ЖТҚ-ны ынталандыру үшін мыналар көзделеді:

МИО областных центров, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента могут определить передачу части квартир в объектах кредитного жилья в аренду без права выкупа в соответствии с подразделом 5.1. настоящей Программы.
При этом, стоимость предоставляемого арендного жилья без права выкупа покрывается за счет эквивалентного увеличения стоимости реализации по остальной части кредитного жилья.
3. Порядок реализации кредитного жилья.
Жилье будет реализовываться населению через БВУ и ЖССБК. Участники Программы могут выкупать жилье за счет собственных средств, ипотечных жилищных займов БВУ, жилищных, предварительных, промежуточных жилищных займов ЖССБК и накоплений на счетах ЖССБК.
Реализация жилья будет осуществляться в соответствии с правилами реализации построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер", утверждаемыми уполномоченным органом.
Для обеспечения оборачиваемости средств, направляемых на строительство кредитного жилья, ежегодно с 2017 года выделяются ЖССБК по 24 млрд. тенге в виде бюджетного кредита по ставке вознаграждения 0,15% годовых в течение 5 лет для последующей выдачи вкладчикам предварительных и промежуточных жилищных займов.
Вкладчикам ЖССБК предоставляются предварительные и промежуточные жилищные займы по ставке не менее 5% годовых сроком до 25 лет при наличии средств на счете в ЖССБК:
по предварительным жилищным займам в размере не менее 20% от стоимости приобретаемого жилья;
по промежуточным жилищным займам в размере, определенном Законом Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан".
Допускается предоставление ЖССБК предварительных и промежуточных жилищных займов вкладчикам за счет остатка и возвратных средств от ранее предоставленных ЖССБК средств (при их наличии) в рамках предыдущих государственных и правительственных (отраслевых) программ.
Допускается использование ЖССБК средств бюджетного кредита на кредитование выкупа жилья, построенного МИО и АО "Байтерек девелопмент" в рамках Госпрограммы "Нұрлы жол", а также в рамках подраздела 5.3..
Допускается предоставление МИО бюджетных кредитов на кредитование вкладчиков ЖССБК за счет средств местного бюджета в рамках данной Программы и программ развития территорий.
5.3. Развитие индивидуального жилищного строительства
Значительную долю в общем объеме ежегодного ввода жилья занимает ИЖС.
В 2016 году из 10,2 млн. кв. метров введенного жилья доля ИЖС составила 5 млн. кв. метров. За 2017 год из 11,2 млн. кв. метров введенного жилья объем ИЖС составил 4,2 млн. кв. метров.
Высокая доля ИЖС свидетельствует о том, что оно является доступным способом обеспечения жильем для основной массы населения.
В целом направление ИЖС регламентируется действующим законодательством Республики Казахстан, которое будет в дальнейшем способствовать его развитию.
Для дальнейшего стимулирования строительства индивидуальных жилищ государством будет продолжено финансирование строительства ИКИ к районам застройки ИЖС. На строительство ИКИ для развития ИЖС из республиканского бюджета ежегодно будут выделяться средства, которые позволят обеспечить порядка 40 тыс. земельных участков сетями водо-, электро- и газоснабжения. Подведение иных инженерных коммуникаций, включающих в себя системы теплоснабжения, сети телефонизации, водоотведения и канализации, инженерные сооружения, внутриквартальные дороги и проезды, осуществляется за счет средств местного бюджета.
Для стимулирования развития ИЖС предусматриваются:

1) аз қабатты тұрғын үйлер салудың үлгі жобаларын ЖАО-ның таратуы (бұл жобалар азаматтарға тегін берілуі тиіс);
2) бекітілген бас жоспарларға және егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына сәйкес ЖТҚ-ға арналған алаңдарды беру;
3) алаңдарды тұрғын үйлердің құрылысы басталғанға дейін ИКИ-мен қамтамасыз ету;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен азаматтарға жер учаскелерін беру.
Сонымен қатар жеке тұрғын үй құрылыс үлгілерінің сыртқы келбетінің әркелкілігімен және бей-берекет салынумен сипатталады.
Осыған байланысты бұл бағыттың шеңберінде көптеген озық әлемдік қалалардың үлгісінде бірыңғай сәулеттік стильде жеке тұрғын үйлер салуға басымдық беріледі.
ЖАО бірыңғай сәулеттік стильде жеке тұрғын үй және (немесе) оқшауланған аз қабатты тұрғын үйлер құрылысының пилоттық жобасын (бұдан әрі – пилоттық жоба) ұйымдастырады.
Пилоттық жоба облыс орталықтарында іске асырылады. ЖАО облыс орталықтарының қала маңы аумағында, даму әлеуеті жоғары шағын және моноқалаларда осы жобаны қолдануды айқындайды.
Пилоттық жобаны қаржыландыру:
1) "Кредиттік тұрғын үй салу" деген 5.2-кіші бөлімге сәйкес ЖАО-ның бағалы қағаздарын шығару арқылы қарыз тарту;
2) бірыңғай құрылыс салушының жеке қаражаты, оның ішінде ЕДБ-нің қарыз қаражаты, сондай-ақ "Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру" деген 5.4- кіші бөлімге сәйкес берілетін субсидияланған кредит есебінен жүзеге асырылады.
Бағалы қағаздар шығару жолымен пилоттық жоба қаржыландырылған жағдайда ЖАО Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттар мен талаптарға сәйкес мемлекеттік сатып алуды өткізу арқылы құрылысты ұйымдастырады. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар, жеке кәсіпкерлер арқылы құрылысты іске асыруды ұйымдастыруға жол беріледі.
Құрылыс саласындағы қазақстандық қамту үлесін 90 %-ға дейін ұлғайту және өңдеуші өнеркәсіпте құрылыс материалдары өндірісінің өсуін қамтамасыз ету мақсатында пилоттық жобаларды іске асыру үшін жергілікті құрылыс материалдары қолданылатын ҰҚК технологиялары қолданылады, бұл тұрғын үйді салу және өткізу құнының 1 шаршы метрі үшін 120 мыңнан қымбат болмауын (ИКИ құнын есепке алмағанда) қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Құрылыстың түпкілікті құны тұрғын үйлердің ЖСҚ ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы негізінде айқындалады. Тұрғын үй құрылысы құнынан асатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен төленеді.
Осы жобадағы тұрғын үй ЖТҚ арналған жер учаскелерін алуға кезекте тұрған адамдарға (бұдан әрі – кезекте тұрған адам) өткізіледі. Пилоттық жобаға қатысатын кезекте тұрған адамдар, өз қаражаты есебінен, ҚТҚЖБ немесе ЕДБ ипотекалық қарыздары арқылы дайын тұрғын үйді сатып алады.
Тұрғын үйді өткізу уәкілетті орган бекітетін "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасының шеңберінде салынған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алынған тұрғын үйлерді іске асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

1) распространение МИО типовых проектов строительства малоэтажных жилых домов (данные проекты должны предоставляться гражданам бесплатно);
2) отведение площадок под ИЖС массивами в соответствии с утвержденными генеральными планами и проектами детальной планировки;
3) обеспечение площадок ИКИ до начала строительства жилых домов;
4) предоставление гражданам земельных участков в установленном законодательством порядке.
Вместе с тем, индивидуальное жилье характеризуется неоднородным внешним обликом типов строения и стихийностью застройки.
В этой связи, в рамках данного направления приоритетом будет строительство индивидуальных жилых домов в едином архитектурном стиле, по примеру большинства ведущих мировых городов.
МИО организует в рамках пилотного проекта (далее- пилотный проект) строительство в едином архитектурном стиле индивидуальных жилых домов и (или) блокированных малоэтажных жилых домов.
Пилотный проект реализуется в областных центрах. МИО определяют применение данного проекта в пригородных к областным центрам территориях, городах областного значения, малых и моногородах с высоким потенциалом развития.
Финансирование пилотного проекта осуществляется за счет:
1) привлечения МИО займа путем выпуска ценных бумаг согласно подразделу 5.2. "Строительство кредитного жилья";
2) собственных средств единого застройщика, в том числе заемных средств БВУ, а также субсидируемого кредита, предоставляемого согласно подразделу 5.4. "Стимулирование строительства жилья частными застройщиками".
В случае финансирования пилотного проекта путем выпуска ценных бумаг МИО организуют строительство через проведение государственных закупок в соответствии с условиями и требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан. Допускается организация реализации строительства через социально-предпринимательские корпорации, индивидуальных предпринимателей.
В целях увеличения доли казахстанского содержания в строительной отрасли до 90% и обеспечения роста производства строительных материалов в обрабатывающей промышленности для реализации пилотного проекта применяются технологии ДСК с использованием местных строительных материалов, что позволит обеспечить стоимость строительства и реализацию 1 квадратного метра жилого дома не выше 120 тыс. тенге (без учета стоимости ИКИ).
Окончательная стоимость строительства определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов. Затраты, превышающие стоимость строительства жилья, возмещаются за счет средств местного бюджета.
Жилье в данном проекте реализуется гражданам, состоящим в очереди на получение земельного участка под ИЖС (далее - очередник). Очередники, участвующие в пилотном проекте, выкупают готовый жилой дом за счет собственных средств, ипотечных займов БВУ или ЖССБК.
Реализация жилья осуществляется в соответствии с правилами реализации построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер", утверждаемыми уполномоченным органом.

5.4. Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру
Жеке құрылыс салушылар тарапынан ұсынысты ынталандыру мақсатында ЕДБ кредит беру көлемдерін кеңейту арқылы құрылыс компанияларын қаржы ресурстарымен қамтамасыз ету қажет.
Осы мақсаттар үшін жеке құрылыс салушыларға ЕДБ беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау құралын енгізу ұсынылады.
Субсидиялау туралы шешім қабылданған сәтте қолданыста болған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің деңгейінен 5 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша ЕДБ берген кредиттер бойынша ғана субсидиялау жүзеге асырылады.
Бағдарлама шеңберінде жыл сайын республикалық бюджеттен құрылыс салушылардың кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жылдық 7 %-ын өтеу үшін субсидия бөлінеді.
Субсидиялар "Даму" КДҚ" АҚ қаржы агенті арқылы бөлінеді, оның қызметі республикалық бюджет қаражаты есебінен төленеді.
Жеке құрылыс салушы 1 шаршы метрді өткізудің мынадай бекітілген бағасы бойынша тұрғын үйдің кемінде 50 %-ын ұсынады:
Нұр-Сұлтан, Алматы қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында, Шымкент, Атырау, Ақтау қалаларында – 260 мың теңгені қоса алғанға дейін;
басқа өңірлерде – 220 мың теңгеге дейін.
Жеке құрылыс салушы тұрғын үйді тікелей сату жолымен, ҚТҚЖБ, ЕДБ қарыздары, "7-20-25" ипотекалық бағдарламасы және "ҚИК" ИҰ" АҚ бағдарламасы арқылы іске асырады.
Тұрғын үй құрылысы мақсатында жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банк беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
5.5. Квазимемлекеттік сектор субъектілерін тарту арқылы тұрғын үй құрылысын салу
1. Бұрын қабылданған тұрғын үй құрылысы бағдарламалары шеңберіндегі тетіктерді одан әрі іске асыру.
Қазақстанда жалға берілетін тұрғын үй қоры негізінен жергілікті атқарушы органдар арқылы ЖАО-да кезекте тұрған азаматтар мен жас отбасылар үшін коммуналдық тұрғын үй құрылысы есебінен қалыптасты. 2017 жылы кейбір өңірлерде кезекте тұрған азаматтар мен жас отбасылар үшін ЖАО объектілерінің құрылысы аяқталған болатын.
Бұған қоса халықтың қалың жігі үшін тұрғын үйге қолжетімділікті арттыру мақсатында "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде "Самұрық-Қазына" АҚ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ұлттық компаниялар тартылып, олар арқылы жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үй құрылысын қаржыландыру басталды.
"ҚИК" ИҰ" АҚ-ның, "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның және Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыру тәртібі "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасында және "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасында регламенттеледі. Бұрын қабылданған тұрғын үй бағдарламаларына сәйкес құрылысы басталған жобалар жеке құрылыс салушылармен жасалған шарттар және құрылыс жобаларын іріктеу және қарау кезінде қолданыста болған тиісті бағдарламалар шарттарында аяқталады.

5.4. Стимулирование строительства жилья частными застройщиками
В целях стимулирования предложения со стороны частных застройщиков необходимо обеспечить финансовыми ресурсами строительные компании через расширение объемов кредитования БВУ.
Для данных целей предлагается внедрить инструмент субсидирования ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым БВУ частным застройщикам.
Субсидирование осуществляется только по кредитам, выданным БВУ по ставке вознаграждения, не превышающей уровень базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан более чем на 5%, действующей на момент принятия решения о субсидировании.
Ежегодно в рамках Программы из республиканского бюджета выделяются субсидии для возмещения 7% годовых от ставки вознаграждения по кредитам застройщиков.
Субсидии направляются через финансового агента АО "ФРП "Даму", услуги которого оплачиваются за счет средств республиканского бюджета.
Частный застройщик предлагает не менее 50 % жилья по фиксированной цене реализации за 1 квадратный метр:
до 260 тыс. тенге включительно в городах Нур-Султане, Алматы и их пригородных зонах, Шымкенте, Атырау, Актау;
до 220 тыс. тенге в других регионах.
Частный застройщик реализует жилье путем прямой продажи, займов ЖССБК, БВУ, ипотечной программы "7-20-25" и программы АО "ИО "КИК".
Порядок субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства утверждается уполномоченным органом.
5.5. Строительство жилья с привлечением субъектов квазигосударственного сектора.
1. Дальнейшая реализация механизмов в рамках ранее принятых жилищных программ.
Арендный жилищный фонд в Казахстане в основном формировался через МИО за счет строительства коммунального жилья для очередников МИО и молодых семей. В 2017 году в некоторых регионах было завершено строительство МИО объектов для распределения очередникам МИО и молодым семьям.
Дополнительно с целью повышения доступности жилья для широких слоев населения в рамках Госпрограммы "Нұрлы жол" были привлечены национальные компании АО "Самрук-Казына" и АО "НУХ "Байтерек", через которых было начато финансирование строительства арендного и коммерческого жилья.
Порядок реализации проектов жилищного строительства АО "ИО "КИК", АО "Байтерек девелопмент" и Фонда недвижимости регламентировался Госпрограммой "Нұрлы жол" и Программой жилищного строительства "Нұрлы жер". Проекты, строительство которых начато в соответствии с ранее принятыми жилищными программами, завершаются на условиях заключенных договоров с частными застройщиками и соответствующих программ, действующих на момент отбора и рассмотрения проектов строительства.

2014 – 2017 жылдар аралығындағы кезеңде "ҚИК" ИҰ" АҚ 957,4 мың шаршы метр жалға берілетін тұрғын үйді сатып алды және салды. Алаңы 80 мың шаршы метрді құрайтын объектілердің құрылысы аяқталу сатысында.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ 553,6 мың шаршы метр тұрғын үй салуды қамтамасыз етті. Алаңы 30 мың шаршы метрді құрайтын объектілердің құрылысы аяқталу сатысында.
Жылжымайтын мүлік қоры 390,16 мың шаршы метр жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үй салды. Алаңы 403,5 мың шаршы метрді құрайтын объектілердің құрылысы аяқталу сатысында.
ЖАО және квазимемлекеттік сектор субъектілері объектілеріндегі тұрғын үйді іске асыру "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы шеңберінде жеке құрылыс салушылар салған және (немесе) олардан сатып алынған тұрғын үйлерді іске асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Нұр-Сұлтан қаласында авариялық тұрғын үйді бұзудың пилоттық жобасын одан әрі іске асыру жалғастырылуда, оның шеңберінде жобаны қайта инвестициялау мақсатында нарықта өткізу үшін кеңсе үй-жайлары мен паркингтері бар шағын габаритті тұрғын үйлер мен жайлылығы I-IV сыныпты тұрғын үйлер салу көзделіп отыр.
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі және Нұр-Сұлтан қаласының уәкілетті ұйымы бұрын қабылданған бағдарламалық құжаттарда көзделген шарттармен пилоттық жобаны іске асыруды жалғастыруда.
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі авариялық тұрғын үйді бұзудың пилоттық жобасы шеңберінде инженерлік желілердің құрылысын және абаттандыруды қамтамасыз етеді.
Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі авариялық тұрғын үйлердің меншік иелеріне бұзылатын тұрғын үйлердің орнына алаңы бойынша көлемі тең келетін, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес жаңа пәтерлер береді.
Авариялық тұрғын үйлердегі тұрғын емес үй-жайлардың меншік иесінің мүлкі реквизицияланатын болса, Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі оның құнын өтейді. Авариялық тұрғын үйде орналасқан тұрғын емес үй-жайдың меншік иесі келіскен жағдайда, реквизицияланатын мүлік үшін өтемақы салынып жатқан объектілердегі тұрғын емес үй-жайлардың алаңы бойынша тең көлемде тұрғын емес үй-жайлар беру арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы құрылысының құны тұрғын үйлердің ЖСҚ-сына ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады.
Тұрғын үйдің жалпы алаңының 1 шаршы метрін сату құны салынып жатқан тұрғын үйдің жайлылық деңгейіне және сатылатын кезде жылжымайтын мүлік нарығының қалыптасқан конъюнктурасына, бірақ құрылыс құнынан төмен емес деңгейге байланысты болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2018 жылы Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігі уәкілетті ұйымының "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ алдында бұдан бұрын қабылдаған міндеттемелерін өтеуі үшін республикалық бюджеттен 20 млрд. теңге мөлшерінде нысаналы ағымдағы трансфертті көздеп отыр.
Одан әрі жобаны қаржыландыру басқа көздердің есебінен жүзеге асырылады: жеке инвестицияларды тарту, ЕДБ-ден қарыз алу, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталын толықтыру үшін республикалық және жергілікті бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер, тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан және жобаны іске асыру барысында ілеспе көрсетілетін қызметтерді ұсынудан түскен кіріс.
Жобаны іске асыру:

В период с 2014-2017 гг. АО "ИО "КИК" было приобретено и построено 957,4 тыс. кв. м. под арендное жилье. На стадии завершения строительство объектов площадью 80 тыс. кв. м.
АО "Байтерек девелопмент" обеспечено строительство 553,6 тыс. кв. м. жилья. На стадии завершения строительство объектов площадью 30,0 тыс. кв. м.
Фондом недвижимости построено 390,16 тыс. кв. м. арендного и коммерческого жилья. На стадии завершения строительство объектов площадью 403,5 тыс. кв. м.
Реализация жилья в объектах МИО и субъектов квазигосударственного сектора осуществляется в соответствии с правилами реализации построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер", утверждаемыми уполномоченным органом.
Продолжается дальнейшая реализация пилотного проекта сноса аварийного жилья в городе Нур-Султане, в рамках которого предусмотрено строительство малогабаритного жилья и жилья І-IV классов комфортности с офисными помещениями и паркингами для реализации на рынке в целях реинвестирования проекта.
Акиматом города Нур-Султана и уполномоченной организацией города Нур-Султан продолжается реализация пилотного проекта на условиях, предусмотренных ранее принятыми программными документами.
Акимат города Нур-Султана обеспечивает строительство инженерных сетей и благоустройство в рамках пилотного проекта сноса аварийного жилья.
В рамках реализации пилотного проекта акимат города Нур-Султана предоставляет собственникам аварийного жилья новые квартиры в равнозначных по площади размерах взамен сносимого жилья, но не менее однокомнатной квартиры.
При реквизиции имущества собственника нежилых помещений в аварийных домах акимат города Нур-Султана возмещает ее стоимость. В случае согласия собственника нежилого помещения в аварийном доме, возмещение за реквизируемое имущество может быть обеспечено путем предоставления равнозначных по площади нежилых помещений в строящихся объектах.
Стоимость строительства общей площади жилища определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов.
Стоимость реализации 1 кв. метра общей площади жилища будет зависеть от уровня комфортности строящегося жилья и сложившейся конъюнктуры рынка недвижимости на момент реализации, но не ниже себестоимости строительства.
Правительство Республики Казахстан в 2018 году предусматривает из республиканского бюджета целевые текущие трансферты на погашение ранее принятых обязательств уполномоченной организацией акимата города Нур-Султана перед АО "ФНБ "Самрук-Қазына" в размере 20 млрд. тенге.
В дальнейшем финансирование проекта осуществляется за счет иных источников: привлечение частных инвестиций, займы БВУ, целевые трансферты из республиканского и местного бюджета на пополнение уставного капитала уполномоченной организации, доходы от продажи жилых и нежилых помещений и предоставления сопутствующих услуг в ходе реализации проекта.
Реализация проекта обеспечивает:

2018 жылдан бастап салынған тұрғын үй көлемінің 10 %-ын авариялық үй құрылыстарының меншік иелерін көшіру үшін Нұр-Сұлтан қаласының коммуналдық меншігіне беруді және қалған 90 % көлемін жобаны қайта инвестициялау мақсатында еркін нарықта өткізуді;
мемлекеттік инвестициялардың бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді.
2. "Бәйтерек девелопмент" АҚ және "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ арқылы қаражатты тұрғын үй жобаларына инвестициялау.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ және "Бәйтерек девелопмент" АҚ тұрғын үйді өткізуден қайтарымды қаражатты және Ұлттық қордан бөлінген қаражаттың келісімшарт жасалмаған қалдықтарын бағалы қағаздарды сатып алу арқылы ЖАО кредиттік тұрғын үй құрылысын одан әрі қаржыландыруға, сондай-ақ Нұр-Сұлтан қаласындағы проблемалық тұрғын үй объектілерінің құрылысын аяқтауды қаржыландыруға жібереді.
1) "Бәйтерек девелопмент" АҚ Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің уәкілетті ұйымына (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) проблемалық объектілерді аяқтау үшін ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарымен кредит береді.
Уәкілетті ұйым "Бәйтерек девелопмент" АҚ-дан тартқан қаражат есебінен тұрғын үй құрылысының проблемалық объектілеріне қаржылық, заңдық және техникалық аудит жүргізеді, кредиттік қаражаттың қайтарымдылығын қамтамасыз ету шартымен жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын, объектілерді, оның ішінде аяқталмаған құрылыс объектілерін бұзуды және (немесе) бөлшектеуді, жер учаскелерін (жер пайдалану құқығын) сатып алуды, жаңа көппәтерлі тұрғын үйлер салуды, құрылысқа аванс беруді қаржыландырады.
Уәкілетті ұйым "Бәйтерек девелопмент" АҚ алдында қаражаттың қайтарылуын ескере отырып, Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігімен келісу бойынша объектілерде бос алаңдарды өткізуден, сондай-ақ жаңа көппәтерлі тұрғын үйлерді (жапсарлас салынған үй-жайлары мен паркингі бар) салуға берілетін кредиттік қаражат шеңберінде қаражатты қайта пайдалануға құқылы.
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі жергілікті бюджет қаражаты есебінен проблемалық объектілердің құрылысын аяқтау шеңберінде инженерлік желілер мен абаттандыруды қаржыландыруды және салуды қамтамасыз етуі мүмкін.
Қаражат көздері және "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ның уәкілетті ұйымды кредиттеу шарттары Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің хаттамасына сәйкес айқындалады.
Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясы (бұдан әрі – ВАК) объектілердің тізбесін қарайды және оларды кредиттік қаражат есебінен қаржыландыру үшін уәкілетті ұйымға ұсынады.
Объектілердің бағалық және техникалық параметрлері бекітілген жобалау-сметалық құжаттама, ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы мен орындалған жұмыстардың көлемі туралы техникалық аудиттің нәтижелері негізінде анықталады.
Уәкілетті ұйым көрсетілген растайтын құжаттардың, сондай-ақ бос алаңдар туралы деректердің негізінде кредиттік қаражаттың белгіленген мерзімде қайтарылуын қамтамасыз ету шартымен құрылысты аяқтау үшін қажетті қаржы қаражатының көлемін анықтайды.
Қаражаттың қайтарымдылығы уәкілетті ұйымға проблемалық объектілердегі және (немесе) жаңа көппәтерлі тұрғын үйлердегі бос алаңдарды және (немесе) оларды өткізуден түскен қаражатты, сондай-ақ үлескерлердің пайдасына өндіріп алынған ақша қаражатын және (немесе) мүлікті беру есебінен қамтамасыз етіледі.
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі белгіленген мерзімде уәкілетті ұйымның "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ның алдындағы міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етеді.

передачу в коммунальную собственность города Нур-Султана, начиная с 2018 года, 10 % от объема построенного жилья - для переселения собственников аварийных домостроений и реализации на свободном рынке в целях реинвестирования проекта - 90 % оставшегося объема;
возвратность вложенных государственных инвестиций.
2. Инвестирование средств в жилищные проекты через АО "Байтерек девелопмент" и АО "Фонд недвижимости "Самрук-Қазына".
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" и АО "Байтерек девелопмент" направляют возвратные средства от реализации жилья и незаконтрактованные остатки средств, выделенных из Национального фонда, на дальнейшее финансирование строительства кредитного жилья МИО через выкуп ценных бумаг, а также финансирование завершения проблемных объектов жилищного строительства в городе Нур-Султане.
1) Для завершения проблемных объектов АО "Байтерек девелопмент" предоставляет кредит уполномоченной организации акимата города Нур-Султана (далее – уполномоченная организация) на условиях платности, срочности и возвратности.
Уполномоченная организация за счет средств, привлекаемых от АО "Байтерек девелопмент", проводит финансовый, юридический и технический аудиты проблемных объектов жилищного строительства, финансирует проектные и строительно-монтажные работы, снос и (или) демонтаж объектов, в том числе объектов незавершенного строительства, выкуп земельных участков (прав землепользования), строительство новых многоквартирных жилых домов, а также авансирование строительства с условием обеспечения возвратности кредитных средств.
Уполномоченная организация вправе с учетом возвратности средств перед АО "Байтерек девелопмент" по согласованию с акиматом города Нур-Султана использовать повторно средства от реализации свободных площадей на объектах, а также в рамках предоставляемых кредитных средств, на строительство новых многоквартирных жилых домов (со встроенными помещениями и паркингом).
Акимат города Нур-Султана за счет средств местного бюджета может обеспечивать финансирование и строительство инженерных сетей и благоустройства в рамках завершения строительства проблемных объектов.
Источники средств и условия кредитования АО "НУХ "Байтерек" уполномоченной организации определяются в соответствии с протоколом Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
Межведомственная комиссия акимата города Нур-Султана по вопросам долевого участия в жилищном строительстве (далее – МВК) рассматривает перечень объектов и рекомендует их уполномоченной организации для финансирования за счет кредитных средств.
Ценовые и технические параметры объектов определяются на основании утвержденной проектно-сметной документации, положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы и результатов технического аудита об объемах выполненных работ.
На основании указанных подтверждающих документов, а также данных о наличии свободных площадей уполномоченная организация определяет объем финансовых средств, необходимый для завершения строительства, с условием обеспечения возвратности кредитных средств в установленные сроки.
Возвратность средств обеспечивается за счет передачи уполномоченной организации свободных площадей и (или) средств от их реализации в проблемных объектах и (или) новых многоквартирных жилых домах, а также денежных средств и (или) имущества, взысканного в пользу дольщиков.
Акимат города Нур-Султана обеспечивает исполнение обязательств уполномоченной организации перед АО "Байтерек девелопмент" в установленные сроки.

2) "Бәйтерек девелопмент" АҚ ЕДБ-ге шартты депозиттерді орналастыру арқылы тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыру.
ЕДБ-ге шартты депозиттерді орналастырудың шарттары мен тетіктері, ЕДБ және құрылыс салушыларға қойылатын талаптар, тұрғын үй құрылысының жобаларын іріктеу және қарау және тұрғын үйді сату тәртібі "Бәйтерек девелопмент" АҚ ішкі құжаттарында айқындалады.
Тұрғын үйдің 1 шаршы метрін өткізу құны Нұр-Сұлтан, Алматы қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында – 260 мың теңгені қоса алғанға дейін, басқа өңірлерде – 220 мың теңгеге дейін.
Тұрғын үйдің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін салу мен өткізудің бағалық параметрлері жобаның рентабельділігі және қаражаттың қайтарымдылығы негізінде айқындалатын болады.
Тұрғын үй құрылысының көлемін арттыру мақсатында "Бәйтерек девелопмент" АҚ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кепілдігімен халықаралық қаржы институттарының қаражатын тарта алады.
3. "ҚИК" ИҰ" АҚ арқылы тұрғын үй жобаларына қаражатты инвестициялау.
"ҚИК" ИҰ" АҚ жалға берілетін тұрғын үй объектілері бойынша түсетін жалдау төлемдерін тиісті келісімдер (меморандумдар) жасалған мемлекеттік және мемлекеттік емес заңды тұлғалар үшін тұрғын үй салу немесе сатып алу жобаларын іске асыруға не "ҚИК" ИҰ" АҚ ішкі құжаттарына сәйкес ипотекалық қарыздар бойынша талап ету құқықтарын сатып алуға жолдайды.
Қосымша жалға берілетін тұрғын үй салуды немесе сатып алуды ұлғайту үшін "ҚИК" ИҰ" АҚ түскен жалдау төлемдерін қабылданған міндеттемелерді өтеуге жұмсау құқығымен ішкі және халықаралық капитал нарықтарында қаражатты нарықтық шарттармен қарызға алуды жүзеге асыра алады.
Тұрғын үй құрылысы және тұрғын үйді өткізу жобаларын іріктеу және қарау тәртібі "ИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
"ҚИК" ИҰ" АҚ республикалық бюджет қаражаты есебінен "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасы шеңберінде "ҚИК" ИҰ" АҚ мақұлданған ипотекалық қарыздар бойынша субсидияларды төлеуді жалғастыруда.
Жобалар бойынша бағалық параметрлер 1 шаршы метр үшін мынадан аспауы тиіс:
Нұр-Сұлтан, Алматы қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында, Шымкент, Атырау, Ақтау қалаларында – 260 мың теңгені қоса алғанға дейін;
басқа өңірлерде – 220 мың теңгеге дейін.
4. Тұрғын үй құрылысы жобаларын ҚТҚЖБ бағдарламалары арқылы іске асыру.
1) Әскери қызметшілер мен арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыру.
Әскери қызметшілер мен арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етуге жеке құрылыс салушыларды қатыстыруға болады.
Кредит беру шарттары ҚТҚЖБ ішкі құжаттарында айқындалады және қаражаттың болуына байланысты өзгеруі мүмкін.
Әскери қызметшілер мен арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне тұрғын үй жобаларын іріктеудің және тұрғын үйді өткізудің талаптары мен тәртібі ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарында және (немесе) ҚТҚЖБ мен (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар арасындағы ынтымақтастық туралы келісімде (меморандумда) айқындалады.
ҚТҚЖБ құрылысты қаржыландырудың және тұрғын үйді өткізудің өзге де тетіктерін әзірлеуі және енгізуі мүмкін.

2) Реализация проектов жилищного строительства АО "Байтерек девелопмент" через размещение обусловленных депозитов в БВУ.
Условия и механизмы размещения обусловленного депозита в БВУ, требования к БВУ и застройщикам, порядок отбора и рассмотрения проектов жилищного строительства и реализации жилья определяются внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
Стоимость реализации 1 квадратного метра жилья до 260 тыс. тенге включительно в городах Нур-Султане, Алматы и их пригородных зонах до 220 тыс. тенге в других регионах.
Ценовые параметры строительства и реализации жилья за 1 квадратный метр определяются исходя из рентабельности и возвратности средств.
В целях увеличения объемов строительства жилья АО "Байтерек девелопмент" может привлекать средства международных финансовых институтов под гарантии субъектов квазигосударственного сектора.
3. Инвестирование средств в жилищные проекты через АО "ИО "КИК".
Поступающие арендные платежи по объектам арендного жилья АО "ИО "КИК" направляет на реализацию проектов строительства или приобретение жилья для государственных и негосударственных юридических лиц, с которыми заключены соответствующие соглашения (меморандумы), либо на выкуп прав требований ипотечных займов в соответствии с внутренними документами АО "ИО "КИК".
Дополнительно для увеличения строительства или приобретения арендного жилья АО "ИО "КИК" может осуществлять заимствование средств на внутреннем и международных рынках капитала на рыночных условиях с правом направления поступающих арендных платежей на погашение принятых обязательств.
Порядок отбора и рассмотрения проектов жилищного строительства и реализации жилья определяется внутренними документами АО "ИО "КИК".
АО "ИО "КИК" продолжается обеспечение за счет средств республиканского бюджета выплат субсидий по ранее одобренным АО "ИО "КИК" ипотечным займам в рамках Программы жилищного строительства "Нұрлы жер".
Ценовые параметры по проектам не должны превышать стоимость за 1 квадратный метр:
до 260 тысяч тенге включительно в городах Нур-Султане, Алматы и их пригородных зонах, Шымкенте, Атырау, Актау;
до 220 тысяч тенге в других регионах.
4. Реализация проектов жилищного строительства через программы ЖССБК.
1) Реализация проектов жилищного строительства для военнослужащих и сотрудников специальных государственных органов.
Обеспечение жильем военнослужащих и сотрудников специальных государственных органов возможно с участием частных застройщиков.
Условия кредитования определяются внутренними документами ЖССБК и могут быть изменены в зависимости от наличия средств.
Порядок и условия отбора проектов и реализации жилья военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов определяются внутренними документами ЖССБК и (или) соглашением (меморандумом) между ЖССБК и уполномоченными государственными органами.
ЖССБК могут быть проработаны и внедрены иные механизмы финансирования строительства и реализации жилья.

2) ҚТҚЖБ қаражатын ЕДБ-де шартты депозиттерге орналастыру арқылы жеке құрылыс салушылардың қатысуымен ҚТҚЖБ-ның тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыруы.
Тұрғын үй құрылысына жеке инвестициялар тартуды ынталандыру мақсатында түпкілікті қарыз алушы үшін тиімді сыйақы мөлшерлемесін жылдық 7%-дан асырмау шартымен, ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысында расталған құрылыс құнының 100 %-ына дейінгі мөлшерде жылдық 3 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 5 жылға дейінгі мерзімге шартты депозиттерді орналастыру арқылы құрылыс салушыларға кейіннен кредит беру үшін ЕДБ-ні қорландыру жүзеге асырылатын болады.
Аталған тетікті іске асыру үшін бос қаражат болған кезде 20 млрд. теңгеге дейінгі мөлшердегі ҚТҚЖБ қаражатын жұмсау жоспарланып отыр.
Тұрғын үй құрылысының жобаларын іске асыру тетігі, шарттары, тәртібі және шартты депозиттерді орналастыру есебінен салынған тұрғын үйді сатып алушыларға қойылатын талаптар ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарында регламенттелген.
3) Тұрмысы төмен отбасыларға тұрғын үй сатып алуға кредит беру.
ҚТҚЖБ 3 жыл бойы жыл сайын Бағдарламаға қатысушыларға бастапқы және қайталама нарықтарға тұрғын үйді сатып алуға кредит беру үшін республикалық бюджеттен 25 жыл мерзімге 0,01 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 50 млрд. теңгеден бюджеттік кредит бөлінеді.
ҚТҚЖБ шотында бастапқы жарна болған жағдайда, ҚТҚЖБ 20 жылға дейінгі мерзімге жылдық 2 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша:
алдын ала тұрғын үй қарыздары бойынша қарыз сомасының 10 %-ынан кем емес мөлшерде;
аралық тұрғын үй қарыздары бойынша "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы туралы" 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында анықталған мөлшерде алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын береді.
Бағдарламаға:
көп балалы отбасы;
толық емес отбасы;
мүгедек балалары бар немесе тәрбиелеп отырған отбасы қатыса алады.
Қатысуға қойылатын негізгі талаптар:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) өтініш берген күнге өтініш берушінің және онымен бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының, кәмелеттік жасқа толмаған балаларының) Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тұрғын үйінің болмауы;
3) ағымдағы қаржы жылына отбасының әрбір мүшесіне шаққанда айына заңнамада белгіленген 1 (бір) ең төменгі айлық жалақы көрсеткішінен аспайтын, соңғы 6 (алты) айдағы орташа табысының болуы (балалы бар отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды есепке алмағанда);
4) некені бұзу сәтінен бастап 3 жылдық мерзімнің өтуі (толық емес отбасылар үшін);
5) еңбек және (немесе) кәсіпкерлік қызметтен отбасылық жиынтық табыстың болуы;

2) Реализация проектов жилищного строительства ЖССБК с участием частных застройщиков посредством размещения средств ЖССБК на обусловленных депозитах в БВУ.
В целях стимулирования привлечения частных инвестиций в жилищное строительство будет осуществлено фондирование БВУ для последующего кредитования застройщиков путем размещения обусловленных депозитов сроком до 5 лет по ставке вознаграждения 3% годовых в размере до 100 % от стоимости строительства, подтвержденного заключением комплексной вневедомственной экспертизы, с условием, что эффективная ставка вознаграждения для конечного заемщика не будет превышать 7% годовых.
Для реализации данного механизма планируется направить средства ЖССБК в размере до 20 млрд. тенге при условии наличия свободных средств.
Механизм, условия, порядок реализации проектов жилищного строительства и требования к покупателям жилья, построенного за счет размещения обусловленных депозитов, регламентируются внутренними документами ЖССБК;
3) Кредитование малообеспеченных семей на приобретение жилья.
ЖССБК ежегодно в течение 3-х лет выделяются бюджетные кредиты из республиканского бюджета по 50 млрд. тенге сроком на 25 лет по ставке вознаграждения 0,01 % годовых на кредитование участников Программы для приобретения жилья на первичном и вторичном рынках.
ЖССБК предоставляет предварительные и промежуточные жилищные займы по ставке вознаграждения не более 2 % годовых сроком до 20 лет при наличии первоначального взноса на счете в ЖССБК:
по предварительным жилищным займам в размере не менее 10 % от суммы займа;
по промежуточным жилищным займам в размере, определенном Законом Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан".
Участниками Программы могут быть:
многодетная семья;
неполная семья;
семья, имеющая или воспитывающая детей-инвалидов.
Основные требования к участию:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) отсутствие на дату подачи заявления у заявителя и постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи (супруг (а), несовершеннолетних детей) на территории Республики Казахстан жилья на праве собственности;
3) наличие среднего дохода за последние 6 (шесть) месяцев, не превышающего на каждого члена семьи 1 (одного) показателя минимальной заработной платы в месяц, установленного законодательством на текущий финансовый год (без учета государственных пособий семьям, имеющим детей);
4) истечение 3-х летнего срока с момента расторжения брака (для неполных семей);
5) наличие семейного совокупного дохода от трудовой и (или) предпринимательской деятельности;

6) төлем қабілеттілігін растау;
7) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тұрғын үйге мұқтаж азаматтың мәртебесі мен тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою санаты көрсетілген ЖАО-ның растауы.
Қажетті құжаттардың тізбесі ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
Кредит беру талаптары:
қарыздың нысаналы мақсаты – бастапқы (оның ішінде ЖАО-ның кредиттік тұрғын үйін) және қайталама нарықтарда тұрғын үй сатып алу;
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Ақтау, Атырау қалаларында тұрғын үйді сатып алу кезінде ең жоғарғы қарыз сомасы – 15 млн.теңгеден аспайды, өзге өңірлерде – 10 млн. теңгеден аспайды;
кепілдікті қамтамасыз ету – сатып алынатын тұрғын үй немесе ҚТҚЖБ-ның тиісті талаптарына сай келетін өзге мүлік.
ЖАО тұрғын үй заңнамасында белгіленген тәртіппен қарыз бойынша бастапқы жарнаның бір бөлігін жабу үшін тұрғын үй сертификаттарын береді.

6) подтверждение платежеспособности;
7) подтверждение МИО постановки на учет нуждающегося в жилище и статуса нуждающегося в жилище по предусмотренным категориям участников в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
Перечень необходимых документов определяется внутренними документами ЖССБК.
Условия кредитования:
целевое назначение займа – приобретение жилья на первичном (в том числе кредитного жилья МИО) и вторичном рынках;
максимальная сумма займа при приобретении жилья в городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Актау, Атырау не более 15 млн. тенге, в иных регионах не более 10 млн. тенге;
залоговое обеспечение - приобретаемое жилье либо иное имущество, соответствующее требованиям ЖССБК.
МИО предоставляет жилищные сертификаты для покрытия части первоначального взноса по займу в порядке, установленном жилищным законодательством.

5. Кепілдік беру қорының қатысуымен үлестік салымдарды қорғау тетігін іске асыру.
Үлестік тұрғын үй құрылысына қатысушылардың мүдделерін қорғау мақсатында үлестік тұрғын үй заңнамасы шеңберінде Кепілдік беру қоры құрылды, ол үлестік құрылысқа қатысушыларға қаржылық тұрақтылық, тәжірибенің болуы жөнінде біліктілік талаптарын белгілейтін және инжинирингтік компаниялар арқылы үлескерлер ақшасының нысаналы пайдаланылуын бақылау тетіктерін енгізетін болады.

5. Реализация механизма защиты долевых вкладов с участием Фонда гарантирования.
С целью защиты интересов участников долевого жилищного строительства в рамках долевого жилищного законодательства создан Фонд гарантирования, который будет предъявлять квалификационные требования к участникам долевого строительства по финансовой устойчивости, наличию опыта и внедрять механизмы контроля за целевым использованием денег дольщиков через инжиниринговые компании.

Үлестік салымдарға кепілдік беру тетігін іске асыру үшін мемлекет Кепілдік беру қорын 2017 жылы 10 млрд. теңге мөлшерінде капиталдандыруды жүргізді.
Кепілдік беру қорының кепілдігімен қамтамасыз етілген тұрғын үй құрылысының жобалары бойынша ҚТҚЖБ және ЕДБ қарыз алушыларға ҚТҚЖБ-ның және ЕДБ-дің ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен және шарттарда үлестік қатысу шарттары бойынша талап ету құқықтарын кепілдікке қойып, тұрғын үйді сатып алуы үшін кредит бере алады.
Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнаманың талаптарына сәйкес келетін уәкілетті компания ұзақ мерзімді жер пайдалану құқығын қоспағанда, жалға алу мерзімін ұзарту үшін ЖАО-ға өтінім береді.
Өтінімге ұзақ мерзімді жер пайдалану құқығын қоспағанда, тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнаманың талаптарына сәйкес келуі туралы Кепілдік беру қорынан жазбаша растау қоса беріледі.
ЖАО заңнамада белгiленген тәртiппен жер пайдаланудың жалдау мерзiмiн ұзартады. Оң шешім қабылданған жағдайда жергiлiктi атқарушы орган белгіленген тәртіппен уәкiлеттi компаниямен жер учаскесiне жалдау шартын жасайды, ол ерекше шартты – кепiлдiк беру туралы шарт жасауды қамтамасыз етуге тиiс.

Для реализации механизма гарантирования долевых вкладов государством проведена капитализация Фонда гарантирования в 2017 году в размере 10 млрд. тенге.
По проектам жилищного строительства, обеспеченным гарантией Фонда гарантирования, ЖССБК и БВУ могут кредитовать заемщиков для приобретения жилья под залог прав требований по договорам долевого участия в порядке и на условиях, определенных внутренними документами ЖССБК и БВУ.
Уполномоченная компания, соответствующая требованиям законодательства о долевом участии в жилищном строительстве, за исключением долгосрочного права землепользования, обращается с заявкой в МИО для продления срока аренды.
К заявке прилагается письменное подтверждение Фонда гарантирования о соответствии требованиям законодательства о долевом участии в жилищном строительстве, за исключением долгосрочного права землепользования.
МИО в установленном законодательством порядке продлевает срок аренды землепользования. В случае принятия положительного решения, местный исполнительный орган заключает в установленном порядке с уполномоченной компанией договор аренды земельного участка, который должен предусматривать особое условие – заключение договора о предоставлении гарантии.

109,6
504,2
Жиыны
170,7
269,5
433,6
395,4
406,7
1675,9
*Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетті бекіткен кезде нақтыланады;
**осы қаражат тұрғын үйдің сатылуынан қаражаттың түсуіне қарай бағытталатын болады.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі тиісті кезеңге арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланатын болады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
ЖАО
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"ҚИК" ИҰ" АҚ
"Қазақстандық ипотекалық компания" ипотекалық ұйымы" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
Жылжымайтын мүлік қоры
"Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" акционерлік қоғамы
ҚТҚЖБ
"Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы
Кепілдік беру қоры
"Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы
"Даму" КДҚ" АҚ
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
РБ
республикалық бюджет
ИКИ
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым
ЖТҚ
жеке тұрғын үй құрылысы
ҮҚК
үй құрылысы комбинаттары
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
"Нұрлы жер" мемлекеттік
тұрғын үй құрылысы
бағдарламасына
қосымша
"Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары

109,6
504,2
Итого
170,7
269,5
433,6
395,4
406,7
1675,9
*уточняются при утверждении республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
** данные средства направляются по мере поступления средств от реализации жилья.
Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского бюджета, будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий период.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИИР
-
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МИО
-
местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
АО "НУХ "Байтерек"
-
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "ИО "КИК"
-
акционерное общество "Ипотечная организация "Казахстанская ипотечная компания"
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
-
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
Фонд недвижимости
-
акционерное общество "Фонд недвижимости "Самрук-Қазына"
ЖССБК
-
акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана"
Фонд гарантирования
-
акционерное общество "Фонд гарантирования жилищного строительства"
АО "ФРП "Даму"
-
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму"
БВУ
-
банки второго уровня
РБ
-
республиканский бюджет
ИКИ
-
инженерно-коммуникационная инфраструктура
ИЖС
-
индивидуальное жилищное строительство
ДСК
-
домостроительные комбинаты
ПСД
-
проектно-сметная документация
Приложение
к Государственной программе
жилищного строительства
"Нұрлы жер"
План мероприятий по реализации Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер"

150,0
РБ қаража-ты*
231
Ескертпе:
* қаражат көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетті бекіткен кезде айқындалатын болады;
** көрсеткіштердің орындалуы тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлеміне байланысты айқындалады;
***Бұл көрсеткіштер 2017 жылдың басынан бастап өсу қорытындысымен қалыптасады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ИИДМ
– Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині
– Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ЭМ
– Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
АШМ
– Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ҰЭМ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
АҚДМ
– Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
ЖАО
– облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
– "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"ҚИК" ИҰ" АҚ
– "Қазақстан ипотекалық компаниясы" ипотекалық ұйымы" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
– "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
Жылжымайтын мүлік қоры
– "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" акционерлік қоғамы
"Даму" КДҚ" АҚ
– "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ҰКП
– "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҚТҚЖБ
– "Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы
РБ
– республикалық бюджет
ҰҚ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰБ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ЖТҚ
– жеке тұрғын үй құрылысы
ЕДБ
– екінші деңгейдегі банктер
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 22 маусымдағы
№ 372 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 желтоқсандағы № 922 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 және "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 31 желтоқсандағы № 922 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы № 674 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 50-51-52, 333-құжат).

150,0
средства РБ*
231
Примечание:
* объем средств будет определен при утверждении республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
** выполнение показателей определяется от объемов финансирования на соответствующие финансовые годы;
*** данные показатели формируются нарастающим итогом с начала 2017 года.
Расшифровка аббревиатур:
МИИР
- Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ
- Министерство финансов Республики Казахстан
МЭ
- Министерство энергетики Республики Казахстан
МСХ
- Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МНЭ
- Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МИОР
- Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МИО
- местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
АО "НУХ "Байтерек"
- акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "ИО "КИК"
- акционерное общество "Ипотечная организация "Казахстанская ипотечная компания"
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
- акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
Фонд недвижимости
- акционерное общество "Фонд недвижимости "Самрук-Қазына"
ЖССБК
- акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана"
АО "ФРП "Даму"
– акционерное общество "Фонд развития Предпринимательства "Даму"
НПП
- Национальная палата предпринимателей "Атамекен"
РБ
- республиканский бюджет
НФ
- Национальный фонд Республики Казахстан
НБ
- Национальный Банк Республики Казахстан
ИЖС
- индивидуальное жилищное строительство
БВУ
- банки второго уровня
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 июня 2018 года № 372
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2016 года № 922 "Об утверждении Программы жилищного строительства "Нұрлы жер" и внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2017 года № 674 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и от 31 декабря 2016 года № 922 "Об утверждении Программы жилищного строительства "Нұрлы жер" и внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 50-51-52, ст. 333).

3. "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 желтоқсандағы № 922 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 877 қаулысы.

3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года № 877 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2016 года № 922 "Об утверждении Программы жилищного строительства "Нұрлы жер" и внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".