Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 маусымдағы № 395 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері:
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын 10 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.12.2019 № 1029 қаулысымен.

Об утверждении Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2018 – 2022 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 395.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2018 – 2022 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным исполнительным органам, акимам областей, городов республиканского значения и столицы:
1) обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) ежегодно к 10 января представлять в Министерство здравоохранения Республики Казахстан информацию о ходе реализации мероприятий, предусмотренных Комплексным планом.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2019 № 1029.

3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі жылдың қорытындысы бойынша, 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 29 маусымдағы
№ 395 қаулысымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспар

3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан по итогам года, не позднее 25 января, представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 июня 2018 года № 395
Комплексный план по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2018 – 2022 годы

2019 – 2022
жылдар
талап етілмейді
3
Орта білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесіне Еуропалық онкологиялық ауруларға қарсы күрес кодексінің ұсынымдарын енгізуді пысықтау
ДСМ-ға ақпарат
БҒМ, "Ы. Алтынсарин атындағы
ҰБА" АҚ (келісу бойынша)
2019 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
4
Педагог қызметкерлер үшін Еуропалық онкологиялық ауруларға қарсы күрес кодексінің ұсынымдарын зерделеу бойынша семинарларды, дәрістерді және дөңгелек үстелдерді курсаралық кезеңдегі жұмыс жоспарына енгізуді көздеу
семинарлар, дөңгелек үстелдер, дәрістер
БҒМ, "Өрлеу" БАҰО" АҚ (келісу бойынша)
2019 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
5
Орта білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесіне Еуропалық онкологиялық ауруларға қарсы күрес кодексінің ұсынымдарын енгізуге мониторинг жүргізу
ДСМ-ға ақпарат
БҒМ, "Өрлеу" БАҰО" АҚ (келісу бойынша)
2020 – 2022 жылдар
талап етілмейді
6
Инфекциялардан туындаған онкологиялық аурулардың профилактикасын:
1) адам папилломасы вирусынан вакцинациялау қажеттігі туралы
ақпараттық науқан өткізу;
2) "В" вирустық
гепатитінен вакцинациялаумен нысаналы топтың кемінде 95 %-ін қамтуды ұлғайту;
3) 10-13 жас аралығындағы жасөспірімдердің кемінде 70 %-ін қамти отырып, адам папилломасы вирусынан жасөспірімдерді ерікті түрде вакцинациялау туралы ақпараттандыру арқылы қамтамасыз ету
ДСМ-ға ақпарат
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022 жылдар
РБ
070-101
көзделген қаражат шегінде
7
Жұмыс орнындағы канцерогендік факторлардың әсерін төмендету жөніндегі
іс-шаралардың іске асырылуын бақылауды қамтамасыз ету
есеп
ДСМ, Еңбекмині, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022 жылдары
талап етілмейді
8
Канцерогенді жүктеменің қоршаған орта объектілеріне (ауа, су, топырақ, тамақ өнімдері) әсерін төмендету мониторингін қамтамасыз ету
есеп
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді
9
Онкологиялық аурулардың профилактикасы және ерте диагностикалау бойынша бірлескен іс-шаралар (акциялар, дөңгелек үстелдер, конференциялар және т.б.) өткізу бөлігінде үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастық жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруды қамтамасыз ету
ДСМ-ға ақпарат
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022
жылдар
талап етілмейді
2-бөлім. Онкологиялық скринингтік қарап-тексерулердің тиімділігін арттыру
10
Жекелеген скринингтік қарап-тексерулерді (жатыр мойны обыры, сүт безі обыры, колоректальдық обыр) жүргізу кезінде нысаналы топтың 70 %-ін және одан көп қамтуды кеңейту және қамтамасыз ету:
cүт безі обыры:
2019 жылы – 60 %,
2020 жылы – 70 %,
2021 жылы – 80 %,
2022 жылы – 90 %;
жатыр мойны обыры:
2019 – 2022 жылдары 90,0 %
колоректальдық обыр:
2019 жылы – 60 %,
2020 жылы – 70 %,
2021 жылы – 80 %,
2022 жылы – 90 %
ДСМ-ға ақпарат
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері

2019 – 2022
годы
не требуется
3
Проработать внедрение рекомендаций Европейского кодекса борьбы против онкологических заболеваний в учебно-воспитательный процесс организаций среднего образования
информация в МЗ
МОН, АО "НАО имени И. Алтынсарина" (по согласованию)
сентябрь 2019 года
не требуется
4
Предусмотреть включение семинаров, лекций и круглых столов по изучению рекомендаций Европейского кодекса борьбы против онкологических заболеваний для педагогических работников в план работы в межкурсовой период
семинары, круглые столы, лекции
МОН, АО "НЦПК "Өрлеу" (по согласованию)
сентябрь 2019 года
не требуется
5
Провести мониторинг внедрения рекомендаций Европейского кодекса борьбы против онкологических заболеваний в учебно - воспитательный процесс организаций среднего образования
информация в МЗ
МОН, АО "НЦПК "Өрлеу" (по согласованию)
2020 – 2022 годы
не требуется
6
Обеспечить профилактику онкологических заболеваний, вызванных инфекциями, путем:
1) проведения информационной кампании о необходимости вакцинации от вируса папилломы человека;
2) увеличения охвата вакцинацией от вирусного гепатита "В" не менее 95 % от целевой группы;
3) информирования о добровольной вакцинации подростков от вируса папилломы человека с охватом не менее 70 % подростков в возрасте 9 лет
информация в МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 – 2022 годы
в пределах предусмотренных средств РБ 070-101
7
Обеспечить контроль за реализацией мероприятий по снижению воздействия канцерогенных факторов на рабочем месте
отчет
МЗ, МТСЗН, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 – 2022 годы
не требуется
8
Обеспечить мониторинг снижения влияния канцерогенной нагрузки на объекты окружающей среды (воздух, воду, почву, продукты питания)
отчет
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 – 2022 годы
не требуется
9
Обеспечить реализацию мероприятий по сотрудничеству с неправительственными организациями в части проведения совместных мероприятий (акций, круглых столов, конференций и др.) по профилактике и ранней диагностике онкологических заболеваний
информация в МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 – 2022
годы
не требуется
Раздел 2. Повышение эффективности онкологических скрининговых осмотров
10
Расширить и обеспечить охват целевых групп при
проведении отдельных скрининговых осмотров (рака шейки матки, рака молочной железы, колоректального рака):
Рак молочной железы:
2019 год – 60 %,
2020 год – 70 %,
2021 год – 80 %,
2022 год – 90 %
Рак шейки матки:
2019 – 2022 годы – 80 %
Колоректальный рак:
2019 год – 60 %,
2020 год – 70 %,
2021 год – 80 %,
2022 год – 90 %
информация в МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы

2019 – 2022 жылдар
265 173
558 894
852 405
1 155 175
2 831 646
2019 жыл –
РБ 067-100;
2020 –2022 жылдар-МӘМС қаражаты есебінен
11
Онкологиялық скринингтік қарап-тексерулерден өту және өткізу кезінде азаматтардың және медициналық ұйымдардың ортақ жауапкершілігін енгізу жөніндегі мәселені пысықтау
Үкіметке ақпарат
СМ, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 жылғы қаңтар
талап етілмейді
12
Сүт безі обырын (Алматы, Қызылорда, Солтүстік Қазақстан облыстарында, Алматы, Шымкент қалаларында –
цифрлық маммографтар), колоректалды обыр
(Ақтөбе, Атырау, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан облыстарында колоноскоптары бар эндобейнебағандар)
ерте анықтауға арналған скринингтік зерттеулер кезінде тереңдетілген диагностика жүргізу үшін медициналық ұйымдарды
қажетті жабдықтармен жете жарақтау
жол картасы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
ЖБ көзделген қаражат шегінде
II бағыт. Тиімділігі жоғары ерте диагностика
13
Онкологиялық науқастарға ПЭТ-зерттеулерді мыналардың есебінен жүргізудің қолжетімділігін арттыру:
Үкіметке ақпарат
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар

2019 – 2022 годы
265 173
558 894
852 405
1 155 175
2 831 646
2019 год –
РБ 067-100;
2020 – 2022 годы – за счет средств ОСМС
11
Проработать вопрос по внедрению солидарной ответственности при прохождении и проведении онкологических скрининговых осмотров граждан и медицинских организаций
информация в Правительство
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
январь 2019 года
не требуется
12
Доукомплектовать медицинские организации необходимым оборудованием для проведения углубленной диагностики при
скрининговых исследованиях на раннее выявление рака молочной железы (цифровые маммографы в Алматинской, Кызылординской, Северо-Казахстанской областях, г. Алматы, г. Шымкент), колоректального рака (эндовидеостойки с колоноскопами в Актюбинской, Атырауской, Карагандинской, Кызылординской, Мангистауской, Северо-Казахстанской областях)
дорожная карта
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 – 2022 годы
в пределах предусмотренных средств МБ
Направление II. Высокоэффективная ранняя диагностика
13
Повысить доступность проведения ПЭТ - исследований онкологическим больным за счет:
информация в Правительство
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 – 2022 годы

2021 – 2022 жылдар
талап етілмейді
16
Мыналарды медициналық жабдықтармен жете жиынтықтау арқылы диагностикалық зерттеулердің қолжетімділігін арттыру, оның ішінде:
ДСМ-ға ақпарат
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
1 069 858
738 392
1 592 804
1 592 804
4 993 858
2019 жылы – РБ 067-100
2020 –2022 жылдар-МӘМС қаражаты есебінен
4 өңірдегі ОҰ/О 3 жұмыс орнына арналған цифрлық рентген аппараттарымен
Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Алматы, Атырау облыстарының әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ / ЖБ көзделген қаражат шегінде
4 өңірдегі ОҰ/О диагностика үшін магниттік-резонанстық томографтармен
Атырау, Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан облыстарының, Нұр-Сұлтан қаласының әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ / ЖБ көзделген қаражат шегінде
4 өңірдегі ОҰ/О
кейіннен бірыңғай желіні құра отырып, телепатологияға арналған жабдықпен
Ақтөбе, Атырау, Жамбыл, Маңғыстау облыстарының әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ / ЖБ көзделген қаражат шегінде
4 өңірдегі ОҰ/О және ҚазОРҒЗИ-ды гистологиялық және иммуногистохимиялық диагностикаға арналған жабдықпен
Жамбыл, Қызылорда облыстарының, Шымкент,
Нұр-Сұлтан қалаларының әкімдіктері, ҚазОРҒЗИ (келісу бойынша)
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ / ЖБ көзделген қаражат шегінде
онкологиялық ауруларға күмәні бар пациенттердің клиникалық-диагностикалық қызметтерге (КТ, МРТ) қолжетімділігін кеңейту
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар

2021 – 2022 годы
не требуется
16
Повысить доступность диагностических исследований, доукомплектовав медицинским оборудованием, в том числе:
информация в МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 – 2022 годы
1 069 858
738 392
1 592 804
1 592 804
4 993 858
2019 год – РБ 067-100
2020 – 2022 годы – за счет средств ОСМС
ОО/Ц в 4-х регионах цифровыми рентген аппаратами на 3 рабочих места
акиматы
Мангистауской, Западно-Казахстанской, Алматинской, Атырауской областей
2019 – 2022 годы
ГЧП/в пределах предусмотренных средств МБ
ОО/Ц в 4-х регионах магнитно-резонансными томографами для диагностики
акиматы
Атырауской, Восточно- Казахстанской, Северо-Казахстанской областей, города Нур-Султана
2019 – 2022 годы
ГЧП/ в пределах предусмотренных средств МБ
ОО/Ц в 4-х регионах оборудованием для телепатологии с последующим созданием единой сети
акиматы Актюбинской, Атырауской Жамбылской, Мангистауской областей
2019 – 2022 годы
ГЧП/ в пределах предусмотренных средств МБ
ОО/Ц в 4-х регионах и КазНИИОиР оборудованием для гистологической и иммуногистохимической диагностики
акиматы Жамбылской, Кызылординской, Южно-Казахстанской областей, города Нур-Султана, КазНИИОиР (по согласованию)
2019 – 2022 годы
ГЧП/ в пределах предусмотренных средств МБ
расширить
доступность клинико-диагностических услуг (КТ, МРТ) пациентов с подозрением на онкологические заболевания
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 – 2022 годы

279 448
345 113
309 468
309 468
1 243 497
РБ 067-100
20
Барлық өңірлерде онкологиялық ұйымдарды телеконсультациялар (екінші пікір, сырттай консультация беру, телескрининг және т.б.), оның ішінде халықаралық телеконсультациялар үшін жабдықтармен жарақтандыру арқылы онкологиялық науқастарға телемедициналық консультациялар ұйымдастыру
телемедициналық консультациялардың кестесі
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022
жылдар
МЖӘ / ЖБ көзделген қаражат шегінде
21
Телепатология жүйесі арқылы ісіктердің биоүлгілерінің халықаралық телеконсультацияларын енгізу және ұйымдастыру
халықаралық телеконсультациялардың кестесі
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
121 309

279 448
345 113
309 468
309 468
1 243 497
РБ 067-100
20
Организовать телемедицинское консультирование онкологических больных во всех регионах путем оснащения онкологических организаций оборудованием для телеконсультаций (второе мнение, заочное консультирование, телескрининг и т.д.), в том числе международное телеконсультирование
график телемедицинского консультирования
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 – 2022
годы
ГЧП/ в пределах предусмотренных средств МБ
21
Организовать и внедрить международные телеконсультации биообразцов опухолей через систему телепатологии
график международных
телеконсульта
ций
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 – 2022 годы
121 309

2020 – 2021 жыл
РБ 067-100 көзделген қаражат шегінде
29
Онкологияда және гематологияда, оның ішінде химиялық терапияның қажеттілігін есептеу бөлігінде қызметтерді жоспарлау әдістемесін әзірлеу және енгізу
әдістемелік ұсынымдар
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 жылғы
I тоқсан
талап етілмейді
2-бөлім. Онкологиялық көмек көрсетудің сапасын арттыру
30
Халықаралық ұсынымдарға сәйкес Нұр-Сұлтан қаласында Ұлттық ғылыми онкология орталығының (ҰҒОО) жұмыс істеуі бойынша шаралар қабылдау
Үкіметке ақпарат
ДСМ, Қаржымині, ҰҒОО

2020 – 2021 годы
в пределах предусмотренных средств
РБ 067-100
29
Разработать и внедрить методику планирования услуг в онкологии и гематологии, в том числе в части расчета потребности химиотерапии
методические рекомендации
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
I квартал 2019 года
не требуется
Раздел 2. Повышение качества оказания онкологической помощи
30
Принять меры по функционированию Национального научного онкологического центра в городе Нур-Султане (ННОЦ) в соответствии с международными рекомендациями
информация в Правительство
МЗ, МФ, ННОЦ

2018 – 2022 жылдар
РБ 067-100 көзделген қаражат шегінде
31
Халықаралық стандарттарға сәйкес онкологиялық науқастарға сәулелік терапияның қолжетімділігін арттыру жөнінде шаралар кешенін іске асыру, оның ішінде:
есеп
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022
жылдар
3 233 663
1 255 579
1 486 908
1 486 908
7 463 058
РБ 067-100
желілік үдеткіштерді орнату (Батыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Маңғыстау, Павлодар облыстарында, Шымкент қаласының ОҰ/О -да, ҚазОРҒЗИ-да)
2019 – 2022
жылдар
1 800 000
1 800
000
МЖӘ / ЖБ көзделген қаражат шегінде, РБ 053-116
виртуалды симуляция функциясы бар компьютерлік томографтарды орнату (Батыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Маңғыстау, Павлодар облыстарында, Шымкент қаласының ОҰ/О -да, ҚазОРҒЗИ-да)
2019 – 2022
жылдар
МЖӘ / ЖБ көзделген қаражат шегінде,
РБ (1) 053-116
онкологиялық аурулардың жекелеген орындарына брахитерапияның жаңа әдістерін енгізу ("М. Оспанов атындағы
БҚМУ" КеАҚ, Семей қаласы, Нұр-Сұлтан қаласы, Алматы қаласы, Қарағанды облысы)
2019 – 2022 жылдар
талап етілмейді
жоғары технологиялық сәулелік терапия қызметтерінің көлемін ұлғайту
2019 – 2022 жылдар
1 433 663
1 255 579
1 486 908
1 486 908
5 663 058
РБ 067-100
32
ОҰ/О сәулелік аппараттар мен диагностикалық жабдықтар паркіне сервистік қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
есеп
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері

2018 – 2022 годы
в пределах предусмотренных средств РБ 053-114
31
Реализовать комплекс мер по повышению доступности лучевой терапии онкологическим больным в соответствии с
международными стандартами, в том числе:
отчет
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 – 2022 годы
3 233 663
1 255 579
1 486 908
1 486 908
7 463 058
РБ 067-100
установить линейные ускорители (в ОО/Ц Западно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Мангистауской, Павлодарской областях, г. Шымкенте, КазНИИОиР)
2019 – 2022
годы
1 800 000
1 800
000
ГЧП/ в пределах предусмотренных средств МБ,
РБ 053-116
установить компьютерные томографы с функцией виртуальной симуляции (в ОО/Ц Западно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Мангистауской, Павлодарской областях, г. Шымкенте,
КазНИИОиР
2019 – 2022
годы
ГЧП/ в пределах предусмотренных средств МБ,
РБ (1) 053-116
внедрить новые методы брахитерапии при отдельных локализациях онкологических заболеваний (в НАО ЗКМУ имени М. Оспанова,
г. Семей, г. Нур-
Султане, г. Алматы, Карагандинской области)
2019 – 2022 годы
не требуется
увеличить объем услуг высокотехнологичной лучевой терапии
2019 – 2022 годы
1 433 663
1 255 579
1 486 908
1 486 908
5 663 058
РБ 067-100
32
Обеспечить сервисное обслуживание парка лучевых аппаратов и диагностического оборудования в ОД/Ц
отчет
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы

2019 – 2022 жылдар
433 018
318 861
324 597
324 597
1 401
073
РБ 067-100
33
"М. Оспанов атындағы БҚМУ" КеАҚ, ҚазОРҒЗИ химиялық таргеттік дәрілік заттар мен цитостатиктерді қауіпсіз және ұтымды пайдаланылуды қамтамасыз ету мақсатында орталықтандырылған араластыру кабинеттері үшін жабдықтарды орнату (2 аппарат)
ДСМ-ға ақпарат
"М. Оспанов атындағы БҚМУ" КеАҚ, ҚазОРҒЗИ
2019 – 2022 жылдар
өз қаражаты есебінен
34
Онкологияда емдеудің инновациялық әдістерін енгізу, атап айтқанда:
"М. Оспанов атындағы БҚМУ" КеАҚ, Алматы, Шығыс Қазақстан (Өскемен қаласы, Семей қаласы), Қостанай, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары мен Нұр-Сұлтан және Шымкент қалаларында бейне кешендерді орнату жолымен ең төменгі инвазивтік хирургия
ДСМ-ға есеп
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері "М. Оспанов атындағы БҚМУ" КеАҚ, ҚазОРҒЗИ (келісу бойынша)
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ/ЖБ/өз қаражаты есебінен
/
өз қаражаты
ҚазОРҒЗИ, ҰҒОО, Семей қаласында – радионуклидтік терапия
ҚазОРҒЗИ-ға аппараттар орнату жолымен интраоперациялық сәулелік терапия
МЖӘ/өз қаражаты
ҚазОРҒЗИ аппараттарды орнату жолымен гипертермиялық интраперитонеальдық химиоперфузия
МЖӘ/өз қаражаты
ҚазОРҒЗИ-да нейрохирургиялық навигациялық жүйені орнату жолымен микрохирургиялық нейроонкология
МЖӘ/өз қаражаты
"М.Оспанов атындағы БҚМУ" КеАҚ, Қарағанды, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары мен Шымкент қаласы, ҚазОРҒЗИ, ОҰ/О-да жүйелерін орнату арқылы радиожиілік абляция
МЖӘ/өз қаражаты
ҚазОРҒЗИ-ға жүйелерді орнату арқылы электрохимиотерапия
МЖӘ/өз қаражаты
ҚазОРҒЗИ-да аппараттарды орнату арқылы гипертермия
МЖӘ/өз қаражаты
ҚазОРҒЗИ-ға аппараттарды орнату арқылы конфокалды микроскопия
МЖӘ/өз қаражаты
35
Гемопоэздік тін жасушаларын транспланттауға арналған зарарсыздандырылған блоктарды ұйымдастыру
орындалған жұмыстар актілері
ДСМ
2020 – 2021 жылдар
МЖӘ

2019 – 2022 годы
433 018
318 861
324 597
324 597
1 401
073
РБ 067-100
33
Установить оборудование для кабинетов центрального разведения с целью обеспечения безопасности и рационального использования химиотаргетных лекарственных средств и цитостатиков НАО ЗКМУ имени М. Оспанова,
КазНИИОР
(2 аппарата)
информация в МЗ
НАО ЗКМУ имени М. Оспанова,
КазНИИОР
2019 – 2020 годы
за счет собственных средств
34
Внедрить инновационные методы лечения в онкологии в части:
минимально инвазивной хирургии путем
установки видеокомплексов в НАО "ЗКМУ имени М. Оспанова,
Алматинской, Восточно- Казахстанской (г. Усть-
Каменогорск, г. Семей),
Костанайской, Мангистауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях,
г. Нур-Султане,
г. Шымкенте
информация в МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы,
КазНИИОиР, НАО "ЗКМУ имени М. Оспанова" (по согласованию)
2019 – 2022 годы
ГЧП/ в пределах предусмотренных средств МБ /
собственные средства
радионуклидной терапии в КазНИИОиР, ННОЦ, г. Семей
интраоперационной лучевой терапии путем установки аппаратов
в КазНИИОиР
ГЧП/
собственные средства
гипертермической интраперитонеальнойхимиоперфузии путем установки аппаратов в КазНИИОиР
ГЧП/
собственные средства
микрохирургической нейроонкологии путем установки нейрохирургической навигационной системы в КазНИИОиР
ГЧП/
собственные средства
радиочастотной абляции путем установки систем в ОО/Ц НАО "ЗКМУ имени М. Оспанова, Карагандинской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях, г. Шымкенте,
КазНИИОиР
ГЧП/МБ/
собственные средства
электрохимиотерапии путем установки
систем в КазНИИОиР
ГЧП/
собственные средства
гипертермии путем установки аппаратов в КазНИИОиР
ГЧП/
собственные средства
конфокальной микроскопии путем установки аппаратов в КазНИИОиР
ГЧП/
собственные средства
35
Организовать стерильные блоки для трансплантации гемопоэтических стволовых клеток
акт выполненных работ
МЗ
2020 – 2021 годы
ГЧП

3-бөлім. Онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыруды жетілдіру
36
Өңірлерде (Алматы, Атырау, Қызылорда, Маңғыстау, облыстарында, Шымкент қаласында), оның ішінде МЖӘ-ні тарта отырып, онкологиялық орталықтары бар көпбейінді клиникаларды салу мәселесін пысықтау
ДСМ-ға ұсыныс
Алматы, Атырау, Қызылорда, Маңғыстау, облыстарының және Шымкент қаласының әкімдіктері
2018 жыл
талап етілмейді
37
Онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының желісін өңірлердің перспективалық жоспарларына сәйкес келтіру
қаулы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері

Раздел 3. Совершенствование организации оказания онкологической помощи
36
Проработать вопрос по строительству многопрофильных клиник с онкологическими центрами в регионах (Алматинской, Атырауской, Кызылординской, Мангистауской,
областях,
г. Шымкенте), в том числе с привлечением ГЧП
предложения в МЗ
акиматы Алматинской, Атырауской, Кызылординской, Мангистауской областей,
г. Шымкента
2018 год
не требуется
37
Привести в соответствие с перспективными планами регионов сеть организаций здравоохранения, оказывающих онкологическую помощь
постановление
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы

2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді
38
Онкологиялық науқастарды амбулаториялық емдеу үшін пансионаттардың санын кеңейту жөнінде шаралар қабылдау
ДСМ-ға ақпарат
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ/ ЖБ көзделген қаражат шегінде
4-бөлім. Паллиативтік көмекті дамыту
39
Амбулаториялық жағдайдағы көмектің қолжетімділігін арттыру үшін паллиативтік көмектің мобильдік бригадаларын (дәрігер, психолог, әлеуметтік қызметкер, орта медициналық қызметкер) құру
ДСМ-ға ақпарат
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, ҚПКҚ (келісу бойынша)

2018 – 2022 годы
не требуется
38
Принять меры по расширению количества пансионатов для амбулаторного лечения онкологических больных
информация в МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 – 2022 годы
ГЧП/ в пределах предусмотренных средств МБ
Раздел 4. Развитие паллиативной помощи
39
Создать мобильные бригады паллиативной помощи
(врач, психолог,
социальный работник, средний медработник)
для повышения доступности помощи в амбулаторных условиях
информация в МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, КАПП (по согласованию)

2019 – 2022 жылдар
199 385
307 256
257 031
257 031
1 020 703
РБ 067-100/МӘМС
40
Паллиативтік көмек және ауырсынуға қарсы терапия бойынша жаттықтырушыларды даярлау
жоспар
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері ҚПКҚ (келісу бойынша)
2018 – 2022 жылдар
РБ көзделген қаражат шегінде
41
Паллиативтік көмекке мұқтаж пациенттердің ауырсынуын сатылы басу әдістемесіне мамандарды оқыту
жоспар
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, ҚПКҚ (келісу бойынша)
2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді
42
ҮЕҰ тарта отырып, әлеуметтік тапсырыстар шеңберінде паллиативтік көмекке мұқтаж пациенттердің отбасы мүшелерін оқытудың әдістемелік ұсынымдарын әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
ДСМ, ҚПКҚ (келісу бойынша)
2019 жыл
талап етілмейді
43
Онкология мен гематологиядағы паллиативтік көмектің тарифін әзірлеу және бекіту, қызметтердің осы түрлерін, оның ішінде МЖӘ тарта отырып, жүзеге асыру жөнінде шаралар кешенін іске асыру
бұйрық
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 жылғы ІV тоқсан
талап етілмейді
5-бөлім. Онкологиялық көмекті цифрландыру
44
"Қайталану", "өршу", "паллиативтік көмек", "скринингтік тіркелім", "гематологиялық портал" функционалдарын жасау бөлігінде ОНЭТ ақпараттық жүйесін жаңғырту және медициналық ақпараттық жүйелермен интеграциялауды қамтамасыз ету
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2018 жылғы IV тоқсан
РБ 001-104
45
Онкологиялық науқастарды есепке алу, деректерді өңдеу және скринингтік зерттеулер бөлігінде медициналық ақпараттық жүйелерді жаңғырту
Үкіметке ақпарат
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2020 – 2022 жылдар
РБ 001-104 шеңберінде
46
"М. Оспанов атындағы БҚМУ" КеАҚ, Ақмола, Алматы (Талдықорған қаласы, "Алматы өңірлік онкологиялық диспансері" ШЖҚ МКМ), Атырау, Шығыс Қазақстан (Өскемен қаласы, Семей қаласы), Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Түркістан облыстарында, Алматы, Нұр-Сұлтан қалаларында ПАКС-жүйелерімен (ҚазОРҒЗИ базасында орталық серверді орналастыра отырып, медициналық ақпаратты сақтау және өңдеу орталығы) жарақтандыру арқылы онкологиялық науқастардың цифрлық ақпаратын архивтеуді қамтамасыз ету
Үкіметке ақпарат
ДСМ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері,
ҚазОРҒЗИ,
"М. Оспанов атындағы БҚМУ" КеАҚ
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ / ЖБ көзделген қаражат шегінде
47
Онкологиялық ауруларды экспресс-диагностикалау мен халықтың хабардар болуын арттыру үшін "Онкотест" интерактивтік қосымшасын әзірлеу және енгізу
мобильдік қосымша
ДСМ

2019 – 2022 годы
199 385
307 256
257 031
257 031
1
020 703
РБ 067-100/ОСМС
40
Подготовить тренеров по паллиативной помощи и противоболевой терапии
план
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, КАПП (по согласованию)
2018 – 2022 годы
в пределах предусмотренных средств РБ
41
Обучить специалистов методике ступенчатого обезболивания пациентов, нуждающихся в паллиативной помощи
план
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, КАПП (по согласованию)
2018 – 2022 годы
не требуется
42
Разработать методические рекомендации по обучению членов семей пациентов, нуждающихся в паллиативной помощи, в
рамках социальных заказов путем привлечения НПО
методические рекомендации
МЗ, КАПП (по согласова
нию)
2019 год
не требуется
43
Разработать и утвердить тариф паллиативной помощи в онкологии и гематологии и реализовать комплекс мер по реализации данного вида услуг, в том числе с привлечением ГЧП
приказ
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
IV квартал 2019 года
не требуется
Раздел 5. Цифровизация онкологической помощи
44
Модернизировать информационную систему ЭРОБ в части создания функционалов: "рецидив", "прогрессирование" "паллиативная помощь", "скрининговый регистр", "гематологический портал" и обеспечить интеграцию с медицинскими информационными системами
информация в Правительство
МЗ
IV квартал 2018 года
РБ 001-104
45
Модернизировать медицинские информационные системы в части учета и обработки данных онкологических больных и скрининговых исследований
информация в Правительство
МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2020 – 2022 годы
в рамках
РБ 001-104
46
Обеспечить архивацию цифровой информации онкологических больных за
счет оснащения в НАО "ЗКМУ имени М. Оспанова, Акмолинской, Алматинской (г. Талдыкорган, ГКП на ПХВ "Алматинский региональный онкологический диспансер"), Атырауской, Восточно-Казахстанской (г. Усть-Каменогорск, г. Семей), Жамбылской, Западно-Казахстанской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Туркестанской областях, г. Алматы, г. Нур-Султане ПАКС - системами (центр хранения и обработки медицинской информации с размещением центрального сервера на базе КазНИИОиР)
информация в Правительство
МЗ,
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, КазНИИОиР, НАО "ЗКМУ имени М. Оспанова"
2019 – 2022 годы
ГЧП/ в пределах предусмотренных средств МБ
47
Разработать и внедрить интерактивное приложение "Онкотест" для экспресс -
диагностики онкологических заболеваний и повышения информированности населения
мобильное приложение
МЗ

2019 – 2020 жылдар
МЖӘ
IV бағыт. Кадрлық әлеуетті және ғылымды дамыту
48
МСАК медицина қызметкерлерін профилактика, ерте диагностика және паллиативтік көмек мәселелері бойынша оқытуды жүргізу
жол картасы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді
49
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар номенклатурасына "Ядролық медицина" мамандығын енгізу
БҒМ-ға ұсыныс
ДСМ
2021 жыл
талап етілмейді
50
Онкология саласында кадрлар даярлаудың білім беру бағдарламаларына сараптама жүргізу
Үкіметке ақпарат
ДСМ, "Қазақстан медициналық кеңесі" қауымдастығы (келісу бойынша)
2021 жыл
талап етілмейді
51
Инновациялық технологиялар трансферті үшін ҚазҰМУ симуляциялық орталығын жаңғыртуды жүргізу (ең аз инвазивті хирургия бойынша оқытуға арналған жабдық)
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
52
Обырды зерделеу жөніндегі халықаралық ғылыми ынтымақтастықты дамытуды қамтамасыз ету
конференциялар, диагностика және емдеу клиникалық хаттамаларын сараптамалық бағалау
ДСМ,
БҒМ
2018 – 2022 жылдар
көзделген қаражат шегінде
53
Онкологияда дербес медицинаны дамыту үшін жабдықтармен (виварий, биобанк) және жоспарланған ғылыми бағдарламалардың шеңберінде биологиялық үлгілерді гендік үлгілеуге арналған жабдықтармен қамтамасыз ету
Үкіметке ақпарат
ДСМ, БҒМ
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
Барлығы
0

2019 – 2020 годы
ГЧП
Направление IV. Развитие кадрового потенциала и науки
48
Провести обучение медицинских работников ПМСП по вопросам профилактики, ранней диагностики и паллиативной помощи
дорожная карта
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 – 2022 годы
не требуется
49
Внести в номенклатуру медицинских и фармацевтических специальностей специальность "Ядерная медицина"
предложения в МОН
МЗ
2021 год
не требуется
50
Провести экспертизу образовательных программ подготовки кадров в области онкологии
информация в Правительство
МЗ, ассоциация "Казахстанский медицинский совет" (по согласованию)
2021 год
не требуется
51
Модернизация симуляционного центра КазНМУ для трансферта инновационных технологий (оборудование для обучения по минимальной
инвазивной хирургии)
информация в Правительство
МЗ
2019 – 2022 годы
ГЧП
52
Обеспечить развитие международного научного сотрудничества по изучению рака
конференции, экспертная оценка клинических протоколов диагностики и лечения
МЗ, МОН
2018 – 2022 годы
в пределах предусмотренных средств
53
Обеспечить оборудованием для развития персонализированной медицины в онкологии (виварий, биобанк) и оборудованием для генотипирования биологических образцов в рамках планируемых научных программ
информация в Правительство
МЗ, МОН
2019 – 2022 годы
ГЧП
Всего
0

8 141 346
6 266 775
7 641 554
7 570 382
29 620 057
Жылдар бойынша
Барлығы, республикалық бюджет* (мың теңге)
2018
0
2019
8 141 346
2020
6 266 775
2021
7 641 554
2022
7 570 382
Жиыны
29 620 057
Ескертпе
* қаржыландырудың жыл сайынғы көлемдері растайтын құжаттарды ұсыну кезінде мемлекеттік бюджеттің кіріс бөлігінің мүмкіндіктеріне қарай мемлекеттік бюджетті қаржыландыру немесе тиісті қаржы жылдарын нақтылау кезінде айқындалатын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"Өрлеу" БАҰО" АҚ
"Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы" акционерлік қоғамы
БҒМ
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖБ
жергілікті бюджет
КТ
компьютерлік томограф
ҚазОРҒЗИ
"Қазақ онкология және радиология ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы
Қаржымині
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҚПКҚ
"Қазақстандық паллиативтік көмек қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі
"М.Оспанов атындағы БҚМУ" КеАҚ
"М. Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МРТ
магниттік-резонанстық томограф
МСАК
медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары
ОНЭТ
онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі
ОҰ/О
онкологиялық ұйымдар/орталықтар
ПАКС
медициналық ақпаратты сақтау және өңдеу орталығы
ПЭТ
позитрондық-эмиссиялық томография
РБ
республикалық бюджет
"Ы. Алтынсарин атындағы
ҰБА" АҚ
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы" акционерлік қоғамы
ҰҒОО
"Ұлттық ғылыми онкологиялық орталық" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
ҰЭМ
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ҮЕҰ
үкіметтік емес ұйымдар
МӘМС
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
ҚазҰМУ
"С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы

8 141 346
6 266 775
7 641 554
7 570 382
29 620 057
По годам Всего, республиканский бюджет *, (тыс. тенге)
2018
0
2019
8 141 346
2020
6 266 775
2021
7 641 554
2022
7 570 382
Итого
29 620 057
Примечание:
*ежегодные объемы финансирования будут определяться при финансировании государственного бюджета или уточнении на соответствующие финансовые годы, исходя из возможности доходной части государственного бюджета при предоставлении подтверждающих документов
Расшифровка аббревиатур:
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
АО "НЦПК "Өрлеу"
акционерное общество "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу"
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МБ
местный бюджет
КТ
компьютерный томограф
КазНИИОиР
акционерное общество "Казахский научно-исследовательский институт онкологии и радиологии"
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
КАПП
общество юридических лиц "Казахстанская ассоциация паллиативной помощи"
НАО "ЗКМУ имени –
М. Оспанова"
некоммерческое акционерное общество "Западно-Казахстанский медицинский университет имени М. Оспанова"
ГЧП
государственно-частное партнерство
МРТ
магнитно-резонансный томограф
ПМСП
организации первичной медико-санитарной помощи
ЭРОБ
Электронный регистр онкологических больных
ОО/Ц
онкологические организации/центры
ПАКС
центр хранения и обработки медицинской информации
ПЭТ
позитронно-эмиссионная томография
РБ
республиканский бюджет
АО "НАО имени
И. Алтынсарина"
акционерное общество "Национальная академия образования имени И. Алтынсарина"
ННОЦ
Национальный научный онкологический центр
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
НПО
неправительственные организации
ОСМС
обязательное социальное медицинское страхование
КазНМУ
некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный медицинский университет имени С. Д. Асфендиярова"