Суармалы жерлерді дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 904 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Суармалы жерлерді дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Іс-шаралар жоспарының орындалуына жауапты Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары:
1) оны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) жылына бір рет, есептік жылдан кейінгі 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі жылдың қорытындысы бойынша есептік жылдан кейінгі 1 наурыздан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы Іс-шаралар жоспарының орындалуын бақылау және үйлестіру Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрі Ө.Е. Шөкеевке жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 904 қаулысымен
бекітілген
Суармалы жерлерді дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шаралар
Аяқталу нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар, млн. теңге
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1. Жаңа суармалы жерлерді игеру (1 667 мың га)
1.
Жаңа суармалы жерлердің жобалық алаңдарын айқындау
жобалық алаңдардың тізбесі
облыстардың әкімдіктері, АШМ
2019 жылғы
наурыз
талап етілмейді
2.
Ирригациялық желілер салу үшін әлеуетті инвесторларды анықтау
инвесторлардың тізбесі
облыстардың әкімдіктері, АШМ
2019 жылғы
сәуір
талап етілмейді
3.
Жаңа суармалы жерлерде әлеуетті ірі жер пайдаланушылардың (бұдан әрі – зәкірлі кәсіпорындар) тізбесін пысықтау
облыстар бойынша жер пайдаланушылардың тізбесі
облыстардың әкімдіктері, АШМ
2019 жылғы
сәуір
талап етілмейді
4.
Облыстар бөлінісінде өңделетін ауыл шаруашылығы дақылдарын орналастыру және оның құрылымы бойынша ұсыныс әзірлеу
облыстар бөліндісіндегі тізбесі
АШМ, облыстардың әкімдіктері
2019 жылғы
наурыз
талап етілмейді
5.
МЖӘ механизмі арқылы жеке инвестордың қатысуымен жаңа суармалы жерлерді дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге, Қаржыминіне ұсыныс
АШМ, облыстардың әкімдіктері
2019 жылғы
ақпан
талап етілмейді
6.
Суармалы жерлерді дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруды БАҚ-та кеңінен жария ету
БАҚ-қа ақпарат
(интернет сайттар, порталдар)
АКМ, АШМ, облыстардың әкімдіктері
тұрақты
талап етілмейді
7.
Жаңа суармалы жерлерде іске асырылатын жобалар бойынша мемлекет кепілдігін беру мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныс
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ
зәкірлі кәсіпорын айқындалған соң
2 ай ішінде
талап етілмейді
8.

Об утверждении Плана мероприятий по развитию орошаемых земель
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 904
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по развитию орошаемых земель (далее - План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам Республики Казахстан, ответственным за исполнение Плана мероприятий:
1) принять меры по его реализации;
2) один раз в год, не позднее 15 февраля, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе исполнения Плана мероприятий в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан по итогам года, не позднее 1 марта, следующего за отчетным годом, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана мероприятий.
4. Контроль и координацию за исполнением настоящего Плана мероприятий возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Шукеева У.Е.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 904
План мероприятий по развитию орошаемых земель
№ п/п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответственные
за исполнение
Срок
исполнения
Предполагаемые расходы, млн. тенге
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1. Освоение новых орошаемых земель (1 667 тыс.га)
1.
Определение проектных площадей новых орошаемых земель
перечень проектных площадей
акиматы областей, МСХ
март 2019 года
не требуется
2.
Определение потенциальных инвесторов для строительства ирригационных сетей
перечень инвесторов
акиматы областей, МСХ
апрель
2019 года
не требуется
3.
Проработка перечня потенциальных крупных землепользователей на новых орошаемых землях (далее - якорные предприятия)
перечень землепользователей в разрезе областей
акиматы областей, МСХ
апрель
2019 года
не требуется
4.
Выработка предложения по размещению и структуре возделываемых сельскохозяйственных культур в разрезе областей
перечень
в разрезе областей
МСХ, акиматы областей
март 2019 года
не требуется
5.
Проработка вопроса реализации проектов по развитию новых орошаемых земель с участием частного партнера через механизм ГЧП
предложение в МНЭ, МФ
МСХ, акиматы областей
февраль
2019 года
не требуется
6.
Широкое освещение в СМИ реализации Плана мероприятий по развитию орошаемых земель
информация
в СМИ (интернет сайты, порталы)
МИК, МСХ, акиматы областей
постоянно
не требуется
7.
Проработка вопроса предоставления поручительства государства по проектам, реализуемым на новых орошаемых землях
предложение в Правительство РК
МСХ, МФ, МНЭ
в течение 2-х месяцев после определения якорного предприятия
не требуется
8.

10 жыл ішінде АШТӨ шығындары үлесінде суаруға су беру бойынша тарифті біртіндеп 4 % деңгейіне дейін жеткізуді ескере отырып, АШТӨ су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау қағидасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселесін пысықтау
Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині
2019 жылғы
мамыр
талап етілмейді
9.
АШТӨ-ге суаруға су беру бойынша тарифті субсидиялау үшін қаржылай қаражат бөлу мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныс
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині
жоспарды
іске асырудың бүкіл кезеңінде
талап етіледі*
10.
Инвестициялардың қайтарымдылығын қамтамасыз ету үшін АШТӨ-ге су беру бойынша тарифті бекіту мүмкіндігі мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныс
беру
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ
2019 жылғы
наурыз
талап етілмейді
2. Суармалы жерлерді қалпына келтіру (256 мың га)
11.
51,0 мың га алаңда суармалы жерлерді қалпына келтіру бойынша қажетті шараларды қабылдау
орындалған жұмыстардың актілері
облыстардың әкімдіктері, АШМ
2020 жылғы
желтоқсан
талап етіледі*
ЖБ/шаруашылық жүргізуші субъектілердің қаражаты
12.
Мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыздар есебінен қаржыландыру ұсынылатын инвестициялық жобалар тізбесіне АДБ және ЕҚДБ жобаларын енгізу мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныс
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині
2019 жылғы
сәуір
талап етілмейді
13.
АДБ және ЕҚДБ мемлекеттік кепілдік беру мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныс
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ
2019 жылғы
сәуір
талап етілмейді
14.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қалпына келтірілетін суармалы жерлердегі су шаруашылығы объектілерін коммуналдық меншіктен республикалық меншікке беру
қабылдау-беру актісі
облыстардың әкімдіктері, АШМ
2019 жылғы
сәуір
талап етілмейді
* Іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі тиісті кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджетті бекіту / нақтылау кезінде нақтыланатын болады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АДБ
Азия Даму Банкі
АКМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АШТӨ
ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері
БАҚ
бұқаралық ақпарат құралдары
ЕҚҚДБ
Еуропалық Қайта құру және Даму банкі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі

Проработка вопроса по внесению изменений и дополнений в Правила субсидирования стоимости услуг по подаче воды СХТП, с учетом постепенного доведения тарифа по подаче поливной воды в течение 10 лет до уровня 4 % в доле затрат СХТП
приказ
Министра сельского хозяйства
МСХ, МНЭ, МФ
май 2019 года
не требуется
9.
Проработка вопроса о выделении финансовых средств на субсидирование тарифа по подаче поливной воды СХТП
предложение в Правительство РК
МСХ, МНЭ, МФ
весь период реализации плана
требуется *
10.
Проработка вопроса возможности утверждения тарифа по подаче воды СХТП для обеспечения возвратности инвестиций
предложение в Правительство РК
МСХ, МФ, МНЭ
март 2019 года
не требуется
2. Восстановление орошаемых земель (256 тыс.га)
11.
Принятие необходимых мер по восстановлению орошаемых земель на площади 51,0 тыс.га
акты выполненных работ
акиматы областей, МСХ
декабрь
2020 года
требуется *
МБ/ средства хозяйствующих субъектов
12.
Проработка вопроса о включении проектов АБР и ЕБРР в Перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов под государственные гарантии
предложение в Правительство РК
МСХ, МНЭ, МФ
апрель
2019 года
не требуется
13.
Проработка вопроса о предоставлении государственной гарантии АБР и ЕБРР
предложение в Правительство РК
МСХ, МФ, МНЭ
апрель
2019 года
не требуется
14.
Передача в установленном законодательством Республики Казахстан порядке водохозяйственных объектов из коммунальной в республиканскую собственность на восстанавливаемых орошаемых землях
акты приема-передачи
акиматы областей, МСХ
апрель
2019 года
не требуется
* Объемы расходов по мероприятиям будут уточняться при утверждении / уточнении республиканского и местного бюджетов на соответствующий период
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АБР
-
Азиатский Банк Развития
МИК
-
Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
МСХ
-
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СХТП
-
сельскохозяйственные товаропроизводители
СМИ
-
средства массовой информации
ЕБРР
-
Европейский Банк Реконструкции и Развития
МФ
-
Министерство финансов Республики Казахстан
ГЧП
-
государственно-частное партнерство
МНЭ
-
Министерство национальной экономики Республики Казахстан