Жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер түрінде бірыңғай жиынтық төлемді төлеу, бөлу және аудару, сондай-ақ оларды қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 18 қаңтардағы № 4 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 775-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының ҮкіметіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер түрінде бірыңғай жиынтық төлемді төлеу, бөлу және аудару, сондай-ақ оларды қайтару қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап, бірақ ерте дегенде 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 18 қаңтардағы
№ 4 қаулысымен
бекітілген
Жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер түрінде бірыңғай жиынтық төлемді төлеу, бөлу және аудару, сондай-ақ оларды қайтару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер түрінде бірыңғай жиынтық төлемді төлеу, бөлу және аудару, сондай-ақ оларды қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 775-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер түрінде Бірыңғай жиынтық төлемді төлеу, бөлу және аудару, сондай-ақ оларды қайтару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік төлемдер – Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес төленетін міндетті зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін әлеуметтік аударымдар, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар;
2) Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – ӘлМСҚ) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;

Об утверждении Правил уплаты, распределения и перечисления единого совокупного платежа в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей, а также их возврата
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 2019 года № 4.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
В соответствии с пунктом 4 статьи 775 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила уплаты, распределения и перечисления единого совокупного платежа в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей, а также их возврата.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2019 года, и действует до 1 января 2024 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 января 2019 года № 4
Правила уплаты, распределения и перечисления единого совокупного платежа в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей, а также их возврата
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила уплаты, распределения и перечисления единого совокупного платежа в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей, а также их возврата (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 775 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Кодекс) и определяют порядок уплаты, распределения и перечисления единого совокупного платежа в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей, а также их возврата.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) социальные платежи – обязательные пенсионные взносы, уплачиваемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", отчисления на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании;
2) Фонд социального медицинского страхования (далее – ФСМС) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп, оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;

3) Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi – МӘСҚ) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды жүргізетін, асыраушысынан айырылған жағдайда, асырауындағы отбасы мүшелерiнқоса алғанда, өздеріне әлеуметтiк аударымдар жүргізілген және өздеріне қатысты әлеуметтiк қатер жағдайы басталған мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргiзетiн заңды тұлға;
4) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер (бұдан әрі – төлеушілер) –кәсіпкерлік қызметті дара кәсіпкер ретінде тіркеусіз жүзеге асыратын, Кодекстің 774-бабында белгіленген шарттарға сәйкес келетін жеке тұлғалар;
6) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ведомстволық ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – МКК АЖ) – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ішкі құжаттарымен реттелетін ақпараттық жүйе;
7) мемлекеттік кірістер органы – өз құзыреті шегінде бюджетке салықтар мен төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган;
8) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ведомстволық автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ҚР Еңбекминінің ААЖ) – зейнетақы және әлеуметтік аударымдар мен төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру жөніндегі ақпараттық жүйе;

3) Государственный фонд социального страхования (далее – ГФСС) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления и в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи - иждивенцев в случае потери кормильца;
4) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;
5) плательщики единого совокупного платежа (далее – плательщики) –физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность без регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, которые соответствуют условиям, установленным статьей 774 Кодекса;
6) ведомственная информационная система Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – ИС КГД) –информационная система, регулируемая внутренними документами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
7) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
8) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
9) ведомственная автоматизированная информационная система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Организация обработки платежей" (далее – АИС МТСЗН РК) – информационная система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;

10) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жеке тұлғалар туралы ақпаратты тіркеу мен сақтаудың азаматтық халді сәйкестендіру және анықтау үшін жеткілікті бірыңғай жүйесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 23.06.2020 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Бірыңғай жиынтық төлемді төлеу
3. Бірыңғай жиынтық төлем жалпы сомамен төленуге жатады. Бірыңғай жиынтық төлемді төлеу тұрғылықты жері бойынша "Төлемдер мен төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер туралы заң) талаптарын ескере отырып, банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз тәсілмен Мемлекеттік корпорацияның банк шотына төлеушінің бірыңғай жиынтық төлемді енгізуі арқылы жүргізіледі.
Бұл ретте, көрсетілген ұйымдар бірыңғай жиынтық төлем осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген бірыңғай жиынтық төлемнің мөлшеріне сәйкес келмеген жағдайда оны қабылдамайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.04.2021 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Төлеуші төлеуге тиіс бірыңғай жиынтық төлемнің мөлшері:
республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және облыстық маңызы бар қалаларда айлық есептік көрсеткіштің 1 еселенген мөлшерін;
басқа елді мекендерде айлық есептік көрсеткіштің 0,5 еселенген мөлшерін құрайды.
Бұл ретте бірыңғай жиынтық төлемді төлеу кезінде "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.
5. Төлеушілер бірыңғай жиынтық төлемді төлеуді тұрғылықты жері бойынша "ААЖЖЖЖ" форматында бірыңғай жиынтық төлем жүргізілетін күнтізбелік жылдың айын көрсетіп дербес жүзеге асырады немесе олардың пайдасына үшінші тұлға жүзеге асырады.
Бұл ретте, бірыңғай жиынтық төлемді күнтізбелік жылдың ағымдағы және одан кейінгі айлары үшін төлеуге болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.04.2021 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Бірыңғай жиынтық төлемді бөлу және аудару тәртібі
6. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Мемлекеттік корпорацияға бірыңғай жиынтық төлемнің түскен сомасын MT-102 форматындағы электрондық төлем тапсырмаларымен аударады.

10) государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) – единая система регистрации и хранения информации о физических лицах Министерства юстиции Республики Казахстан, достаточная для идентификации и определения гражданского состояния.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.06.2020 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Уплата единого совокупного платежа
3. Единый совокупный платеж подлежит уплате общей суммой. Уплата единого совокупного платежа производится по месту жительства путем внесения единого совокупного платежа плательщиком наличными деньгами либо безналичным способом через банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на банковский счет Государственной корпорации с учетом требований Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах).
При этом указанные организации не принимают единый совокупный платеж в случае несоответствия его размеру единого совокупного платежа, установленного пунктом 4 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 12.04.2021 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Размер единого совокупного платежа, подлежащего уплате плательщиком, составляет:
1-кратный размер месячного расчетного показателя в городах республиканского значения, столице и областного значения;
0,5-кратный размер месячного расчетного показателя в других населенных пунктах.
При этом на момент уплаты единого совокупного платежа применяется размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете".
5. Уплата единого совокупного платежа плательщиками осуществляется по месту жительства самостоятельно или третьим лицом в их пользу с указанием месяца календарного года, за который производится уплата единого совокупного платежа в формате "ММГГГГ".
При этом единый совокупный платеж может уплачиваться за текущие и последующие месяцы календарного года.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 12.04.2021 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок распределения и перечисления единого совокупного платежа
6. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, перечисляют поступившую сумму единого совокупного платежа в Государственную корпорацию электронными платежными поручениями формата МТ-102.

Төлем тапсырмасының MT-102 форматы (бұдан әрі – MT-102 төлем тапсырмасы) жеке сәйкестендіру нөмірін, адамның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), туған күнін, бірыңғай жиынтық төлем төленетін кезеңді (ай, жыл), сондай-ақ осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес есептелетін мөлшердегі соманы қамтиды.
7. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік төлемдерді төлеуден босатылған төлеушілер төлеген бірыңғай жиынтық төлем (бұдан әрі – БЖТ) әлеуметтік төлемдерге бөлуге жатпайды және Мемлекеттік корпорация жеке табыс салығы түрінде төлеушілердің тұрғылықты жері бойынша тиісті бюджеттерге бюджеттік жіктеменің тиісті кодына (бұдан әрі – БЖК) сәйкес әлеуметтік төлемдердің сомасына аударады.
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік төлемдерді төлеуден босатылған адамдар туралы мәліметтер ҚР Еңбекминінің ААЖ-ынан беріледі.
8. Мемлекеттік корпорация қаражат түскен күннен бастап операциялық үш күн ішінде БЖТ сомасын бөледі және төлем тапсырмаларымен мынадай мөлшерде:
осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген БЖТ мөлшерінің 10 пайызын төлеушілердің тұрғылықты жеріне бойынша тиісті БЖК-ға сәйкес жеке табыс салығы түрінде;
осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген БЖТ мөлшерінің 20 пайызын МӘСҚ-ға әлеуметтік аударымдар түрінде;
осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген БЖТ мөлшерінің 30 пайызын міндетті зейнетақы жарналары түрінде БЖЗҚ-ға;
осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген БЖТ мөлшерінің 40 пайызын міндетті медициналық сақтандыруға аударымдар түрінде ӘлМСҚ-ға аударады.
БЖТ бөлінген сомаларын Мемлекеттік корпорация "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлемді тағайындаудың тиісті кодтарымен әлеуметтік төлем түріне және жеке табыс салығына қарамастан дөңгелектемей аударады.
Әлеуметтік төлемдер бойынша электрондық төлем тапсырмаларына төлеу кезеңі көрсетілген бірыңғай жиынтық төлемдер төленетін жеке тұлғалардың тізбесі қоса беріледі.

Формат платежного поручения МТ-102 (далее – платежное поручение МТ-102) содержит индивидуальный идентификационный номер, фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату рождения лица, период (месяц, год) за который уплачивается единый совокупный платеж, а также сумму в размере, исчисляемом в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
7. Единый совокупный платеж (далее – ЕСП), уплаченный плательщиками, освобожденными от уплаты социальных платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, обязательном социальном страховании и обязательном социальном медицинском страховании, не подлежит распределению на социальные платежи и перечисляется Государственной корпорацией в виде индивидуального подоходного налога в соответствующие бюджеты по месту жительства плательщика согласно соответствующему коду бюджетной классификации (далее – КБК) на сумму распределяемых социальных платежей.
Сведения о лицах, освобожденных от уплаты социальных платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, обязательном социальном страховании и обязательном социальном медицинском страховании представляются из АИС МТСЗН РК.
8. Государственная корпорация в течение трех операционных дней со дня поступления средств распределяет сумму ЕСП и перечисляет платежными поручениями:
10 процентов от размера ЕСП, предусмотренного пунктом 4 настоящих Правил, в виде индивидуального подоходного налога по месту жительства плательщиков согласно соответствующему КБК;
20 процентов от размера ЕСП, предусмотренного пунктом 4 настоящих Правил, в виде социальных отчислений в ГФСС;
30 процентов от размера ЕСП, предусмотренного пунктом 4 настоящих Правил, в виде обязательных пенсионных взносов в ЕНПФ;
40 процентов от размера ЕСП, предусмотренного пунктом 4 настоящих Правил, в виде отчислений на обязательное медицинское страхование в ФСМС.
Распределяемые суммы ЕСП Государственной корпорацией перечисляются без округления вне зависимости от вида социального платежа и индивидуального подоходного налога соответствующими кодами назначения платежа согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365).
К электронным платежным поручениям по социальным платежам прилагается список физических лиц, за которых уплачиваются единые совокупные платежи с указанием периода уплаты.

9. Мемлекеттік корпорация БЖТ шеңберінде күнделікті аударылған төлем тапсырмалары бойынша ҚР Еңбекминінің ААЖ-ынан жеке сәйкестендіру нөмірін, тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), туған күнін, төлеу айын, жеке табыс салығының сомасы аударылған мемлекеттік кірістер аумақтық органдарының кодтарын (немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі), төлемдердің нөмірлерін және референстерді көрсете отырып, жеке тұлғалардың тізімін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – МКК) жібереді.
10. Мемлекеттік корпорация БЖТ шеңберінде жеке табыс салығын бөлуді ЖТ МДҚ және мемлекеттік кірістер органдары кодтарының анықтамалығының мәліметтеріне сәйкес жүзеге асырады. Мемлекеттік кірістер органдары кодтарының анықтамалығын жаңартуды МКК жүзеге асырады.
4-тарау. Бірыңғай жиынтық төлемнің қате төленген сомаларын қайтару тәртібі
11. Мемлекеттiк корпорация төлеушiге бiрыңғай жиынтық төлемнiң қате төленген сомаларын қайтаруды:
1) төлем құжатының деректемелерінде қателіктер жіберілген;
2) бiр төлем құжатында БЖТ сомасы бір ғана кезеңге және бір ғана жеке тұлғаға екі және одан көп рет аударылған;
3) MT 102 төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде қателіктер жіберілген;
4) БЖТ сомасы тиісті кезең үшін осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мөлшерге сәйкес келмеген;
5) ЖТ МДҚ-да төлеушінің тұрақты тіркелген жері болмаған;
6) ЖТ МДҚ-дағы төлеушінің тұрақты тіркелген жері бойынша тиісті аумақтық мемлекеттік кірістер органдары болмаған жағдайларда жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 11-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда БЖТ төлеу шотына есепке алынбайды және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға БЖТ қате төленген сомалары ретінде қайтарылады.
12. БЖТ қате төленген сомаларын қайтару үшін төлеуші, банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қате төленген БЖТ-ны қайтаруға өтініш береді, оған жеке төлем құжатының не БЖТ төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
13. Мемлекеттік корпорация төлеушінің, банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның өтініші келіп түскен күннен бастап операциялық бес күн ішінде төлеушінің БЖТ аудару фактісін тексереді.
Бұл ретте, БЖТ аударылған сомалары келесі:
1) төлеушi қайтаруды талап ететiн сома төлеушiнің тұрақты тiркелген жері бойынша тиiстi бюджетке, МӘСҚ, ӘлМСҚ мен БЖЗҚ-ға аударылған сомаға сәйкес келмеген;

9. Государственная корпорация ежедневно по перечисленным платежным поручениям в рамках ЕСП направляет списки физических лиц из АИС МТСЗН РК в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД) с указанием индивидуальных идентификационных номеров, фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения, месяца уплаты, кодов (или бизнес идентификационный номер) территориальных органов государственных доходов, куда были перечислены суммы индивидуального подоходного налога, номеров платежей и референсов.
10. Распределение индивидуального подоходного налога в рамках ЕСП осуществляется Государственной корпорацией согласно сведениям ГБД ФЛ и справочника кодов органов государственных доходов. Обновление справочника кодов органов государственных доходов осуществляется КГД.
Глава 4. Порядок возврата ошибочно уплаченных сумм единого совокупного платежа
11. Государственная корпорация осуществляет возврат ошибочно уплаченных сумм ЕСП плательщику в следующих случаях, если:
1) в реквизитах платежного документа допущены ошибки;
2) в одном платежном документе сумма ЕСП перечислена два и более раз за один и тот же период, на одного и того же физическое лицо;
3) в списочной части платежного поручения МТ-102 допущены ошибки;
4) сумма ЕСП не соответствует размеру, указанному в пункте 4 настоящих Правил, для соответствующего периода;
5) отсутствует место постоянной регистрации плательщика в ГБД ФЛ;
6) отсутствует соответствующий территориальный орган государственных доходов по зарегистрированному месту постоянной регистрации плательщика в ГБД ФЛ.
В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 11 настоящих Правил, ЕСП в счет уплаты не засчитывается и возвращается как ошибочно уплаченные суммы ЕСП в банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
12. Для возврата ошибочно уплаченных сумм ЕСП плательщиком, банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, подается заявление на возврат ошибочно уплаченного ЕСП в Государственную корпорацию, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, к которому прилагается копия платежного документа либо документа, подтверждающего уплату ЕСП.
13. Государственная корпорация в течение пяти операционных дней со дня поступления заявления плательщика, банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, проверяет факт зачисления плательщиком ЕСП.
При этом возврату не подлежат перечисленные суммы ЕСП в следующих случаях, если:
1) сумма, требуемая плательщиком для возврата, не соответствует сумме, перечисленной в соответствующие бюджеты по месту постоянной регистрации плательщика, ГФСС, ФСМС и ЕНПФ;

2) төлеушінің өтінішінде төлеушінің деректемелері (жеке сәйкестендіру нөмірі), төлем деректемелері (төлем тапсырмасының нөмірі және (немесе) күні және (немесе) сомасы) дұрыс көрсетілмеген (не көрсетілмеген);
3) төлеуші өтінішінің нысаны осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес келмеген;
4) төлеушiнiң өтiнiшiнде қайтарудың дұрыс емес себебi көрсетiлген (бiр себептен артық таңдау) жағдайларда қайтаруға жатпайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 23.06.2020 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Мемлекеттік корпорация осы Қағидалардың 13-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайлардан басқа төлеушінің, банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның өтініші негізінде БЖТ сомаларын аудару фактісін тексерген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей БЖТ қате аударылған сомаларын қайтаруға дайындалған алдын ала электрондық өтінім жасайды және МКК, МӘСҚ, ӘлМСҚ пен БЖЗҚ-ға жібереді.
Алдын ала электрондық өтінімде растаушы құжаттар қоса беріле отырып, БЖТ-ның қате төленген сомаларының төлем тапсырмасының деректемелері көрсетіледі.
15. МКК, МӘСҚ, ӘлМСҚ және БЖЗҚ электрондық өтінім келіп түскеннен кейін жеті жұмыс күні ішінде қарайды және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияға:
төлеушіге жеке табыс салығының және (немесе) әлеуметтік төлемдердің қате төленген сомаларын қайтару туралы;
төлеушiге жеке табыс салығының және (немесе) әлеуметтiк төлемдердiң қате төленген сомаларын мынадай негіздер:
1) БЖЗҚ-ға міндетті зейнетақы жарналарын төлеу кезеңінің жұмыс өтіліне қосылуы;
2) әлеуметтiк төлемдерді тағайындау кезiнде МӘСҚ-ға әлеуметтiк аударымдарды төлеу кезеңінің мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысу өтіліне есептелуі;
3) ӘлМСҚ-ға жарналар төлеген кезеңінде БЖТ төлеушінің ӘлМСҚ есебінен медициналық көмек алуы;
4) өтiнiште көрсетiлген жеке табыс салығының және (немесе) әлеуметтік төлемдердің қате төленген сомаларын қайтару себебiнің расталмауы негіздері бойынша қайтарудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
МКК, МӘСҚ, ӘлМСҚ мен БЖЗҚ-дан немесе олардың біреуінен бас тарту туралы хабарлама алған жағдайда Мемлекеттік корпорация МКК, МӘСҚ, ӘМСҚ мен БЖЗҚ-дан жеке табыс салығының және (немесе) әлеуметтік төлемдердің қате төленген сомаларын қайтарудан бас тарту алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тиісті тараптарға қайтаруға өтініштің күшін жою туралы хабарлама жібереді. МКК, МӘСҚ, ӘлМСҚ пен берілген БЖЗҚ-дан жеке табыс салығының және (немесе) әлеуметтік төлемдердің қате төленген сомаларын қайтарудан бас тарту алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде төлеушіге Мемлекеттік корпорацияның тиісті тараптан алған жеке табыс салығының және (немесе) әлеуметтік төлемдердің қате төленген сомаларын қайтарудан бас тарту себептері туралы жазбаша жауап жолданады.
МКК-ден, МӘСҚ-тан, ӘлМСҚ-тан және БЖЗҚ-дан оң жауап алған жағдайда, Мемлекеттік корпорация екі жұмыс күні ішінде МКК-ге, МӘСҚ-қа, ӘлМСҚ-қа, БЖЗҚ-ға БЖТ-ның сұратылатын сомаларын Мемлекеттік корпорацияның шотына аударуға электрондық өтінім жібереді.

2) в заявлении плательщика неверно указаны (либо не указаны) реквизиты плательщика (индивидуальный идентификационный номер), реквизиты платежа (номер и (или) дата и (или) сумма платежного поручения);
3) форма заявления плательщика не соответствует приложению 1 к настоящим Правилам;
4) в заявлении плательщика указана некорректная причина возврата (выбор более одной причины).
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2020 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. На основании заявления плательщика, банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 13 настоящих Правил, Государственная корпорация в срок не позднее двух рабочих дней со дня проверки факта зачисления сумм ЕСП формирует и направляет в КГД, ГФСС, ФСМС и ЕНПФ предварительную электронную заявку, подготовленную на возврат ошибочно зачисленных сумм ЕСП.
В предварительной электронной заявке указываются реквизиты платежного поручения ошибочно уплаченных сумм ЕСП с приложением подтверждающих документов.
15. КГД, ГФСС, ФСМС и ЕНПФ в течение семи рабочих дней после поступления электронной заявки рассматривают и направляют в Государственную корпорацию уведомление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
о возврате плательщику ошибочно уплаченных сумм индивидуального подоходного налога и (или) социальных платежей;
об отказе в возврате плательщику ошибочно уплаченных сумм индивидуального подоходного налога и (или) социальных платежей по следующим основаниям:
1) период уплаты обязательных пенсионных взносов в ЕНПФ включен в стаж работы;
2) период уплаты социальных отчислений в ГФСС зачтен в стаж участия в системе обязательного социального страхования при назначении социальных выплат;
3) за период уплаты взносов в ФСМС плательщик ЕСП получил медицинскую помощь за счет ФСМС;
4) причина возврата, указанная в заявлении в возврате плательщику ошибочно уплаченных сумм индивидуального подоходного налога и (или) социальных платежей, не подтверждается.
В случае получения уведомления об отказе из КГД, ГФСС, ФСМС и ЕНПФ либо от одного из них, Государственная корпорация в течение трех рабочих дней со дня получения отказов в возврате плательщику ошибочно уплаченных сумм индивидуального подоходного налога и (или) социальных платежей из КГД, ГФСС, ФСМС и ЕНПФ направляет соответствующим сторонам уведомление об аннулировании заявки на возврат. Плательщику в течение трех рабочих дней со дня получения отказов в возврате плательщику ошибочно уплаченных сумм индивидуального подоходного налога и (или) социальных платежей из КГД, ГФСС, ФСМС и ЕНПФ Государственной корпорацией направляется письменный ответ о причине отказа в возврате ошибочно уплаченных сумм индивидуального подоходного налога и (или) социальных платежей.
При получении положительных ответов от КГД, ГФСС, ФСМС и ЕНПФ Государственная корпорация в течение двух рабочих дней направляет электронную заявку в КГД, ГФСС, ФСМС и ЕНПФ на перечисление запрашиваемых сумм ЕСП на счет Государственной корпорации.

16. БЖТ сұратылатын сомаларын Мемлекеттік корпорацияның есебіне аударуды МКК, МӘСҚ, ӘлМСҚ, БЖЗҚ БЖТ төлеушілердің тізімі қоса берілген және Мемлекеттік корпорация өтінімінің нөмірі, күні көрсетілген электрондық өтінім алынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
17. Мемлекеттік корпорация БЖТ-ның толық сомасын алған жағдайда жеке табыс салығының және әлеуметтік төлемдердің сомалары түскен күннен бастап операциялық үш күн ішінде оларды БЖТ қате төленген сомаларын қайтаруға өтініште көрсетілген БЖТ төлеушінің банк шотына төлем тапсырмасымен аударуды жүргізеді.
18. Мемлекеттік корпорация БЖТ төлеушілер бойынша келіп түскен және қайтарылған төлемдердің тізілімдерін мемлекеттік кірістер органына күн сайын береді.
19. БЖТ төлеуші қажет болған кезде Мемлекеттік корпорациядан бірыңғай жиынтық төлеммен төленген МӘСҚ-ға әлеуметтік аударымдарының, ӘлМСҚ-ға жарна аударымдарының, БЖЗҚ-ға міндетті зейнетақы жарналарының, сондай-ақ жеке табыс салығының сомалары туралы ақпаратты сұратады және алады.
Жеке табыс салығы мен
әлеуметтік төлемдер түрінде
бірыңғай жиынтық төлемді
төлеу, бөлу және аудару,
сондай-ақ оларды қайтару
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(атауы)
мемлекеттік корпорациясының
төрағасы ________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса)
Тұрғылықты мекенжайы,
байланыс мәліметтері
_________________________
_________________________
Бірыңғай жиынтық төлемнің қате аударылған сомаларын қайтаруға өтініш
кімнен ____________________________________________________________
(бірыңғай жиынтық төлем төлеушінің немесе банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі) үшін қате төленген, 20__ жылғы "__" _______ төлем тапсырмасымен аударылған бірыңғай жиынтық төлемді қайтаруды сұраймын, референс №_____, жалпы сомасы___________, қайтару сомасы __________. Кейінгі төлемдермен түзету мынадай себеп бойынша мүмкін емес___________________________________:
(атап көрсету керек) 1) қате аударылған; 2) MT 102 төлем тапсырмасының форматында қателіктер жіберілген; 3) бірыңғай жиынтық төлемнің сомасын төлеуші немесе банк екі немесе одан көп рет аударған.
Қайтаруды мынадай деректемелер бойынша жүргізуіңізді сұраймыз:
_________________________________________________________________
(төлеушінің толық деректемелерін, банктік деректемелерді көрсету керек)
Төлеуші _____________________ / ______________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы) ________________________
Жеке табыс салығы мен
әлеуметтік төлемдер түрінде
бірыңғай жиынтық төлемді
төлеу, бөлу және аудару,
сондай-ақ оларды қайтару
қағидаларына
2-қосымша
Бірыңғай жиынтық төлемнің сомасын қайтарудан бас тарту туралы хабарлама
20__ жылғы " " ________
Азамат (ша) ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ___________________
_________________________________ себебі бойынша қайтарудан бас тартылды.
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған
Басшы ___________________

16. Перечисление запрашиваемых сумм ЕСП на счет Государственной корпорации осуществляется КГД, ГФСС, ФСМС и ЕНПФ в течение двух рабочих дней со дня получения электронной заявки с приложением списка плательщиков ЕСП и указанием номера, даты заявки Государственной корпорации.
17. Государственная корпорация при получении полной суммы ЕСП в течение трех операционных дней со дня поступления сумм индивидуального подоходного налога и социальных платежей производит их перечисление платежным поручением на банковский счет плательщика ЕСП, указанного в заявлении на возврат ошибочно уплаченных сумм ЕСП.
18. Государственная корпорация ежедневно представляет в орган государственных доходов реестры поступивших и возвращенных платежей по плательщикам ЕСП.
19. Плательщик ЕСП при необходимости запрашивает и получает от Государственной корпорации информацию о перечисленных суммах социальных отчислений в ГФСС, отчислений взносов в ФСМС, обязательных пенсионных взносах в ЕНПФ, а также индивидуального подоходного налога, уплаченных единым совокупным платежом.
Приложение 1
к Правилам уплаты,
распределения и перечисления
единого совокупного платежа в
виде индивидуального
подоходного налога и
социальных платежей, а также
их возврата
Форма
Председателю
Государственной корпорации
________________________________
(наименование)
________________________________
(указать фамилию, имя, отчество
(при его наличии)
Адрес проживания, контактные
данные_________________________
Заявление
на возврат ошибочно уплаченных сумм единого совокупного платежа
от ________________________________________________________________________
(наименование плательщика единого совокупного платежа или банка, организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат ошибочно уплаченного единого совокупного
платежа за ______________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии),
_______________________________________________________________________,
индивидуальный идентификационный номер)
перечисленного платежным поручением от "__" _______20__года № ___,
референс, общая сумма ________________, сумма возврата _________________.
Корректировка последующими платежами невозможна по следующей
причине____________________________________________________________
(перечислить)
1) ошибочно перечислены;
2) в формате платежного поручения МТ 102 допущены ошибки;
3) суммы единого совокупного платежа перечислены плательщиком
или банком два или более раз.
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
___________________________________________________________________
(указать полные данные плательщика, банковские реквизиты)
Плательщик _____________________________/______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) /подпись)
Приложение 2
к Правилам уплаты,
распределения и перечисления
единого совокупного платежа в
виде индивидуального
подоходного налога и
социальных платежей, а также
их возврата
Уведомление
об отказе в возврате суммы единого совокупного платежа
от "___" _______20___года
Гражданин (ка) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата рождения ________________________
Отказано в возврате по причине _______________________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
Руководитель