Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарында аурулар ошақтары мен орман зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою бойынша іс-қимыл туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 3 мамырдағы № 246 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2018 жылғы 2 қарашада Астанада жасалған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарында аурулар ошақтары мен орман зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою бойынша іс-қимыл туралы келiсiм (бұдан әрі – Келісім) бекітілсін.
2. Келісімге сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Қазақстан Республикасынан уәкілетті орган болып белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі қабылданған шешім туралы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетін хабардар етсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 3 мамырдағы
№ 246 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Нормативтік құқықтық
актіге қоса тіркелген
халықаралық келісімнің мәтіні
ресми болып табылмайды.
ҚР халықаралық келісімінің
жасасқан тілдердегі ресми
куәландырылған көшірмесін ҚР
халықаралық келісімдерін
тіркеуге, есептеуге және
сақтауға жауапты ҚР Сыртқы
істер министрлігінен алуға
болады
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарында аурулар ошақтары мен орман зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою бойынша іс-қимыл туралы КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің үкіметтері
1998 жылғы 11 қыркүйектегі Орман өнеркәсібі кешені мен орман шаруашылығы саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді, 2008 жылғы 10 қазандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңы ынтымақтастығы туралы конвенцияны негізге ала отырып,
2013 жылғы 31 мамырдағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңындағы аумақтарында табиғи өрттердің профилактикасы және оларды сөндіру жөніндегі келісімнің ережелерін дамыта отырып,
орман ауруларын және зиянкестерінің Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекаралас аумақтарына таралуын болдырмау мақсатында ынтымақтастықтың маңыздылығын мойындай отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін мынадай мағыналары бар негізгі терминдер пайдаланылады:
зиянды организмдердің ормандағы түрлері – белгілі бір мөлшерде саны артқан немесе белгілі бір даму мен таралу деңгейі кезінде орманға және орман өнімдеріне экологиялық және экономикалық залал келтіруге қабілетті тірі организмдер түрлері (өсімдіктердің зиянкестері және инфекциялық ауруларын қоздырғыштар);
орман патологиясының мониторингі – экологиялық мониторингтің кіші жүйесі, ормандардың орман патологиялық және санитариялық жай-күйі, орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының дамуы мен таралуы, ормандардың басқа да қолайсыз табиғи және антропогендік факторлардан бүлінуі (зақымдануы) туралы ақпаратты жинау, талдау және пайдалану. Орман патологиясы жағдайын болжау және ормандарды қорғау жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және жүзеге асыру бойынша шешімдер қабылдау мақсатында жүргізіледі;
уәкілетті органдар – Тараптар осы Келісімді іске асыру үшін шешімдер қабылдау және іс-шараларды іске асыру бойынша өкілеттіліктер берген осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік органдары және/немесе ұйымдары.

Об утверждении Соглашения о взаимодействии по профилактике и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств-участников Содружества Независимых Государств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2019 года № 246
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Соглашение о взаимодействии по профилактике и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств-участников Содружества Независимых Государств, совершенное в Астане 2 ноября 2018 года (далее - Соглашение).
2. Определить уполномоченным органом от Республики Казахстан в соответствии с Соглашением Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Министерству иностранных дел Республики Казахстан уведомить Исполнительный комитет Содружества Независимых Государств о принятом решении.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 мая 2019 года № 246
Текст международного
Соглашения, прилагаемый
к нормативному правовому акту,
не является официальным.
Официально заверенную копию
международного Соглашения РК
на языках заключения можно получить
в Министерстве иностранных дел РК,
ответственном за регистрацию,
учет и хранение международных
Соглашений РК
СОГЛАШЕНИЕ
о взаимодействии по профилактике и ликвидации очагов
болезней и вредителей леса на приграничных территориях
государств - участников Содружества Независимых Государств
Правительства государств - участников настоящего Соглашения, далее именуемые Сторонами,
основываясь на Соглашении о сотрудничестве в области лесопромышленного комплекса и лесного хозяйства от 11 сентября 1998 года, Конвенции о приграничном сотрудничестве государств - участников Содружества Независимых Государств от 10 октября 2008 года,
развивая положения Соглашения по профилактике и тушению природных пожаров на приграничных территориях государств - участников Содружества Независимых Государств от 31 мая 2013 года,
признавая важность сотрудничества в целях предотвращения болезней и распространения вредителей леса на сопредельные территории государств - участников Содружества Независимых Государств,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения используются основные термины, имеющие следующие значения:
лесные виды вредных организмов - живые виды организмов (вредители и возбудители инфекционных болезней растений), способные при определенном повышении численности или уровне развития и распространения наносить экологический и экономический ущерб лесу и лесной продукции;
лесопатологический мониторинг - подсистема экологического мониторинга, система сбора, анализа и использования информации о лесопатологическом и санитарном состоянии лесов, развитии и распространении очагов вредителей и болезней леса, и повреждении (поражении) лесов другими неблагоприятными природными и антропогенными факторами. Проводится в целях прогноза лесопатологической ситуации и принятия решений по планированию и осуществлению мероприятий по защите лесов;
уполномоченные органы - государственные органы и/или организации государств - участников настоящего Соглашения, наделенные Сторонами полномочиями по принятию решений и осуществлению мероприятий для реализации настоящего Соглашения.

2-бап
Осы Келісімнің мақсаты осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарындағы орман ауруларының ошақтары мен зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою, орман патологиясы мониторингін және осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарының орман аурулары мен зиянкестерінің әсерінен қорғалуы деңгейін дамыту бойынша, олар келтіретін орман шығындарын және экономикалық залалды барынша азайтуға арналған бірлескен шаралар әзірлеу бойынша ынтымақтастық болып табылады.
3-бап
Тараптар өздерінің уәкілетті органдарының тізбесін айқындайды, ол осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдердің орындалғаны туралы хабарламаны тапсыру кезінде депозитарийге беріледі. Уәкілетті органдар тізбесінің өзгергені туралы Тараптардың әрқайсысы осындай шешім қабылданған күннен бастап 30 күн ішінде депозитарийге хабарлайды, ол бұл туралы басқа Тараптарды хабардар етеді.
4-бап
Тараптар халықаралық шарттар мен осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің заңнамасы сақталған жағдайда, осы Келісімге сәйкес өздерінің уәкілетті органдары арқылы ынтымақтастықты жүзеге асырады.
Тараптардың уәкілетті органдары ынтымақтастықты:
осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарындағы ормандардың орман патологиясы мониторингінің нәтижелері туралы ақпарат алмасу және консультациялар жүргізу;
зиянды организмдердің ормандағы түрлерімен күрес бойынша қабылданып жатқан шаралар туралы ақпарат алмасу;
осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарындағы орман патологиясы мониторингі саласында бірлескен ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау;
ормандарды қорғау бойынша іс-шаралар жүргізу саласында өзара ғылыми және техникалық көмек көрсету;
орман ауруларымен және зиянкестерімен күрес бойынша оқу курстары мен семинарлар ұйымдастыру жолымен жүзеге асырады.
5-бап
Орман өнеркәсібі кешені мен орман шаруашылығы жөніндегі үкіметаралық кеңес осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарында орман аурулары ошақтары мен зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою саласында осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің ынтымақтастығы мәселелері бойынша өзара іс-қимылды үйлестіруші болып табылады.
6-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін Тараптар Орман өнеркәсібі кешені мен орман шаруашылығы жөніндегі үкіметаралық кеңес бекітетін осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарында таралған зиянды организмдердің (инвазивтік және карантиндік) ормандағы түрлерінің жалпы тізбесін (тізбелерін) қалыптастырады.

Статья 2
Целью настоящего Соглашения является сотрудничество государств - участников настоящего Соглашения по профилактике и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств - участников Содружества Независимых Государств, разработке совместных мер по развитию лесопатологического мониторинга и уровня защищенности приграничных территорий государств - участников настоящего Соглашения от воздействия болезней и вредителей леса для минимизации причиняемых ими потерь лесов и экономического ущерба.
Статья 3
Стороны определяют перечень своих уполномоченных органов, который передается депозитарию при сдаче уведомления о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Соглашения. Об изменении перечня уполномоченных органов каждая из Сторон в течение 30 дней с даты принятия такого решения информирует депозитарий, который уведомляет об этом остальные Стороны.
Статья 4
Стороны осуществляют сотрудничество через свои уполномоченные органы в соответствии с настоящим Соглашением при соблюдении международных договоров и законодательства государств - участников настоящего Соглашения.
Уполномоченные органы Сторон осуществляют сотрудничество путем:
обмена информацией и проведения консультаций о результатах лесопатологического мониторинга лесов приграничных территорий государств - участников настоящего Соглашения;
обмена информацией о принимаемых мерах борьбы с лесными видами вредных организмов;
выполнения совместных научно-исследовательских работ в области лесопатологического мониторинга лесов приграничных территорий государств - участников настоящего Соглашения;
оказания взаимной научной и технической помощи в области проведения мероприятий по защите лесов;
организации учебных курсов и семинаров по борьбе с болезнями и вредителями леса.
Статья 5
Координатором взаимодействия по вопросам сотрудничества государств - участников настоящего Соглашения в области профилактики и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств -участников настоящего Соглашения является Межправительственный совет по лесопромышленному комплексу и лесному хозяйству.
Статья 6
Для целей настоящего Соглашения Стороны формируют общий перечень (перечни) лесных видов вредных организмов (инвазивных и карантинных), распространенных на приграничных территориях государств - участников настоящего Соглашения, утверждаемый Межправительственным советом по лесопромышленному комплексу и лесному хозяйству.

7-бап
Осы Келісімді іске асыру бойынша ынтымақтастықты қаржылай қамтамасыз ету Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің бюджетінде мүдделі министрліктер мен ведомстволарға олардың функцияларын қамтамасыз етуге көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
8-бап
Осы Келісімге Тараптардың келісуі бойынша оның ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер енгізілуі мүмкін, олар тиісті хаттамамен ресімделеді.
9-бап
Осы Келісімді қолдану және түсіндіру кезінде туындайтын Тараптар арасындағы даулы мәселелер мүдделі Тараптардың консультациялары мен келіссөздері жолымен немесе Тараптар келіскен басқа да рәсім арқылы шешіледі.
10-бап
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекет ішіндегі рәсімдерді оған қол қойған Тараптардың орындағаны туралы үшінші хабарламаны депозитарий алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Мемлекетішілік рәсімдерді кешірек орындаған Тараптар үшін осы Келісім депозитарий тиісті құжаттарды алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
11-бап
Күшіне енгеннен кейін осы Келісім қосылу туралы құжатты депозитарийге беру жолымен Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы кез келген мемлекеттің қосылуы үшін ашық.
Қосылатын мемлекет үшін Келісім депозитарий қосылу туралы құжатты алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
12-бап
Осы Келісім белгіленбеген мерзімге жасалады. Тараптардың әрқайсысы одан шыққанға дейін 6 айдан кешіктірмей өзінің осындай ниеті туралы депозитарийге жазбаша хабарламаны жібере отырып және осы Келісімнің қолданылуы уақытында туындаған міндеттемелерді реттей отырып, осы Келісімнен шығуға құқылы.
2018 жылғы 2 қарашада Астана қаласында бір төлнұсқа данада орыс тілінде жасалды. Төлнұсқа дана Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Келісімге қол қойған әрбір мемлекетке оның расталған көшірмесін жібереді.
Әзербайжан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей ФедерациясыныңҮкіметі үшін
Армения Республикасының
Үкіметі үшін
Тәжікстан РеспубликасыныңҮкіметі үшін
Беларусь Республикасының Түрікменстан
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Өзбекстан РеспубликасыныңҮкіметі үшін
Қырғыз Республикасының Украина
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Молдова Республикасының
Үкіметі үшін

Статья 7
Финансовое обеспечение сотрудничества по реализации настоящего Соглашения осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджетах государств - участников Содружества Независимых Государств заинтересованным министерствам и ведомствам на обеспечение их функций.
Статья 8
В настоящее Соглашение по согласию Сторон могут быть внесены изменения, являющиеся его неотъемлемой частью, которые оформляются соответствующим протоколом.
Статья 9
Спорные вопросы между Сторонами, возникшие при применении и толковании настоящего Соглашения, решаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон или посредством другой согласованной Сторонами процедуры.
Статья 10
Настоящее соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Для сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием соответствующих документов.
Статья 11
Настоящее Соглашение после его вступления в силу открыто для присоединения любого государства - участника Содружества Независимых Государств путем передачи депозитарию документа о присоединении.
Для присоединяющегося государства Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием документа о присоединении.
Статья 12
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок. Каждая из Сторон вправе выйти из настоящего Соглашения, направив депозитарию письменное уведомление о таком своем намерении не позднее чем за 6 месяцев до выхода и урегулировав обязательства, возникшие за время действия настоящего Соглашения.
Совершено в городе Астана 2 ноября 2018 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство
Азербайджанской Республики
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республики Армения
За Правительство
Республики Таджикистан
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Туркменистана
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Узбекистан
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Украины
За Правительство
Республики Молдова