"Педагог мәртебесі туралы" - Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 тамыздағы № 645 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің карауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Педагог мәртебесі туралы
Осы Заң педагогтің мәртебесін айқындайды және оның құқықтарын, әлеуметтік кепілдіктері мен шектеулерін, міндеттемелері мен жауапкершілігін белгілейді.
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) педагогикалық әдеп жөніндегі кеңес - педагогикалық әдеп қағидаларының бұзылуын қарап, нәтижелері бойынша тиісті ұсынымдар енгізу, сондай-ақ бұзушылықтардың алдын алуға және профилактикасына бағытталған шараларды іске асыру үшін білім беру ұйымында құрылатын алқалы орган;
2) педагогтің кәсіби стандарты - педагогтің біліктілік деңгейі мен құзыреттілігіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
3) педагог - тиісті бейіндер бойынша педагогикалық және (немесе) кәсіптік білімі бар, білім алушылар мен тәрбиеленушілерді оқыту және (немесе) тәрбиелеу, оның ішінде қосымша білім беруді ұйымдастыру және (немесе) білім беру қызметін ұйымдастыру және (немесе) әдістемелік қамтамасыз ету бойынша кәсіби қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ кәсіптік стандартта көрсетілген біліктілік талаптарына сай келетін адам;
4) тәлімгерлік - педагог лауазымына жұмысқа алғаш қабылданған адамға кәсіби бейімделуге практикалық көмек көрсету бойынша орта білім беру ұйымдарында тәлімгердің ақы төленетін қызметі;
5) тәлімгер - тәлімгерлікті жүзеге асыратын педагог;
6) педагогикалық әдеп - педагогтердің осы Заңда және педагогикалық әдеп қағидаларында белгіленген мінез-құлық қағидалары.
2-бап.      Педагог мәртебесі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы
1. Педагог мәртебесі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғандардан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап.      Осы Заңның қолданылу саласы
Осы Заң меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан, тиісті білім беру ұйымдарында кәсіби қызметті жүзеге асыратын барлық педагогтерге, оның ішінде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау, мәдениет, дене шынықтыру және спорт салаларындағы білім беру ұйымдарының, сондай-ақ "Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде, "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы", "Мәдениет туралы", "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "Құқық қорғау қызметі туралы", "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ережелерге қайшы келмейтін бөлігінде әскери, арнаулы оқу орындарының педагогтеріне қолданылады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О статусе педагога"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2019 года № 645
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
"О статусе педагога"
Настоящий Закон определяет статус педагога и устанавливает права, социальные гарантии и ограничения, обязанности и ответственность педагога.
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) совет по педагогической этике - коллегиальный орган, создаваемый в организации образования для рассмотрения нарушений правил педагогической этики, по результатам которого вносит соответствующие рекомендации, а также для реализации мер, направленных на предупреждение и профилактику нарушений;
2) профессиональный стандарт педагога - стандарт, определяющий требования к уровню квалификации и компетентности педагога, содержанию, качеству и условиям труда;
3) педагог - лицо, имеющее педагогическое и (или) профессиональное образование по соответствующим профилям, осуществляющее профессиональную деятельность по обучению и (или) воспитанию обучающихся и воспитанников, в том числе в организациях дополнительного образования и (или) по организации и (или) методическому обеспечению образовательной деятельности, а также отвечающее квалификационным требованиям, указанным в профессиональных стандартах;
4) наставничество - оплачиваемая деятельность наставника в организации среднего образования по оказанию практической помощи в профессиональной адаптации лицу, впервые принятому на работу на должность педагога;
5) наставник - педагог, осуществляющий наставничество;
6) педагогическая этика - правила поведения педагогов, установленные настоящим Законом и правилами педагогической этики.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о статусе педагога
1. Законодательство Республики Казахстан о статусе педагога основывается на Конституции Республики Казахстан, Законе Республики Казахстан "Об образовании", состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Сфера действия настоящего Закона
Настоящий Закон распространяется на всех педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в соответствующих организациях образования, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности, в том числе на педагогов Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан, организаций образования в сферах здравоохранения, социальной защиты населения, культуры, физической культуры и спорта, а также военных, специальных учебных заведений, в части не противоречащей положениям, установленным Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законами Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с особыми образовательными потребностями", "О культуре", "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О воинской службе и статусе военнослужащих", "О правоохранительной службе", "О специальных государственных органах Республики Казахстан".

4-бап. Педагог мәртебесі бар адамдар
1. Тиісті бейіндер бойынша педагогикалық және (немесе) кәсіби білімі бар, білім алушылар мен тәрбиеленушілерді оқыту және (немесе) тәрбиелеу, оның ішінде қосымша білім беруді ұйымдастыру, сондай-ақ білім беру қызметін ұйымдастыру және (немесе) әдістемелік қамтамасыз ету бойынша кәсіби қызметті жүзеге асыратын, еңбек саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген кәсіптік стандартгарда көрсетілген біліктілік талаптарына сай келетін адамдардың педагог мәртебесі болады.
2. Кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагогтер бірыңғай мәртебеге ие және өзара кәсіби қызмет ерекшеліктерімен өзгешеленеді.
5-бап.      Педагогикалық әдеп және педагогтің анты
1. Педагог педагогикалық әдеп нормаларын сақтайды.
2. Педагогикалық әдеп қағидаларын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
3. Педагог лауазымына алғаш тағайындалатын адам ант қабылдайды.
4. Ант мәтінін және педагогтердің оны қабылдау тәртібін білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
6-бап. Педагогтің кәсіби қызметін қамтамасыз ету шарттары
1. Педагогке өзінің кәсіби қызметін жүзеге асыруы үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
2. Мыналарға:
1) педагогті оның кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға;
2) педагогтен Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген есептілікті не ақпаратты ұсынуды талап етуге;
3) педагогтің кәсіби қызметіне Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмеген тексерулер жүргізуге;
4) педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша міндетті жүктеуге жол берілмейді.
3. Осы баптың 2-тармағының талаптарын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеледі.
7-бап. Педагоггің кәсіби қызметтегі құқықтары
1. Педагог өзінің кәсіби қызметінде:
1) білім берудің тиісті деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарын сақтау жағдайында педагогикалық қызметті ұйымдастырудың тәсілдері мен нысандарын еркін таңдауға;
2) лауазымды және басқа да адамдардың оның құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына әкеп соғатын кәсіби қызметіне араласуынан қорғауға;
3) өзінің кәсіби ар-намысы мен қадір-қасиетін қорғауға;
4) кәсіби қызметті жүзеге асыру үшін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге және қажетті жағдайлар жасауға;
5) ғылыми, зерттеу, шығармашылық, эксперименттік қызметті жүзеге асыруға, педагогикалық практикаға жаңа әдістемелер мен технологияларды енгізуге;

Статья 4. Лица, имеющие статус педагога
1. Статусом педагога обладают лица, имеющие педагогическое и (или) профессиональное образование по соответствующим профилям, осуществляющие профессиональную деятельность по обучению и (или) воспитанию обучающихся и воспитанников, в том числе в организациях дополнительного образования, а также по организации и (или) методическому обеспечению образовательной деятельности, отвечающие квалификационным требованиям, указанным в профессиональных стандартах, утверждаемых в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере труда.
2. Педагоги, осуществляющие профессиональную деятельность, обладают единым статусом и различаются между собой особенностями профессиональной деятельности.
Статья 5. Педагогическая этика и присяга педагога
1. Педагог соблюдает нормы педагогической этики.
2. Правила педагогической этики утверждаются уполномоченным органом в области образования.
3. Лицо, впервые назначаемое на должность педагога, приносит присягу.
4. Текст присяги и порядок ее принятия педагогами утверждаются уполномоченным органом в области образования.
Статья 6. Условия обеспечения профессиональной деятельности педагога
1. Педагогу создаются благоприятные условия для осуществления им профессиональной деятельности.
2. Не допускаются:
1) привлечение педагога к видам работ, не связанным с его профессиональными обязанностями;
2) истребование от педагога представления отчетности либо информации, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
3) проведение проверки профессиональной деятельности педагога, не предусмотренной законами Республики Казахстан;
4) возложение на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг.
3. Нарушение требований пункта 2 настоящей статьи влечет за собой ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 7. Права педагога в профессиональной деятельности
1. Педагог в своей профессиональной деятельности имеет право на:
1) свободный выбор способов и форм организации педагогической деятельности при условии соблюдения требований государственного общеобязательного стандарта соответствующего уровня образования;
2) защиту от вмешательства должностных и других лиц, воспрепятствования профессиональной деятельности, влекущих нарушение его прав и законных интересов;
3) защиту своей профессиональной чести и достоинства;
4) организационное и материально-техническое обеспечение и создание необходимых условий для осуществления профессиональной деятельности;
5) осуществление научной, исследовательской, творческой, экспериментальной деятельности, внедрение новых методик и технологий в педагогическую практику;

6) шығармашылық бастамаға, оқыту мен тәрбиелеудің авторлық бағдарламаларын әзірлеуге және қолдануға, оқыту мен тәрбиелеудің жаңа, неғұрлым жетілдірілген әдістерін дамытуға және таратуға;
7) оқу құралдарын, материалдарды және білім беру бағдарламасына сәйкес оқыту мен тәрбиелеудің өзге де құралдарын таңдауға;
8) білім беру бағдарламаларын, оқу жоспарларын, әдістемелік материалдарды және білім беру қызметінің өзге де құрауыштарын, сондай-ақ оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді және оқу құралдарын әзірлеуге қатысуға;
9) жұмыс орны бойынша сайлануға және сайланбалы лауазымды атқаруға;
10) білім беру сапасын жетілдіруге бағытталған, сондай-ақ білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты мәселелерді талқылауға қатысуға;
11) білім беру ұйымының алқалы басқару органдарының, әдістемелік бірлестіктері мен кеңестерінің, өзін-өзі басқару органдарының жұмысына қатысуға;
12) бес жылда кемінде бір рет біліктілігін арттыруға;
13) үздіксіз кәсіби дамуға және біліктілікті арттыру нысандарын таңдауға;
14) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтерін қоспағанда, мерзімінен бұрын біліктілік санатын алуға;
15) ұйымдардағы кітапхананы және ақпараттық ресурстарды тегін пайдалануға, сондай-ақ ақпараттық-телекоммуникациялық желілер мен деректер базасына, оқу және әдістемелік материалдарға, кәсіби қызметті сапалы жүзеге асыруға қажетті білім беру қызметін қамтамасыз етудің материалдық-техникалық құралдарына қол жеткізуге;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысандарда және тәртіппен қоғамдық кәсіптік ұйымдарға бірігуге;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жеке педагогтік қызметке;
18) кәсіби қызметтегі жетістіктері үшін көтермеленуге;
19) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыруға;
20) педагогикалық әдеп нормалары бұзылған жағдайда Педагогикалық әдеп қағидаларына сәйкес әділ және объективті қызметтік тергеп-тексеруге;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен және шарттарда кәсіби дағдыларды қолдау және арттыру үшін Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша тағылымдамадан өтуге;
22) өзіне қатысты қабылданатын білім беру ұйымы басшысының актілеріне, әрекеттері мен шешімдеріне жоғары тұрған лауазымды адамдарға немесе сотқа шағымдануға;
23) білім алушылар, тәрбиеленушілер және олардың ата-аналары немесе өзге де заңды өкілдері тарапынан ар-намысы мен қадір-қасиетіне құрмет көрсетілуіне;

6) творческую инициативу, разработку и применение авторских программ и методов обучения и воспитания, развитие и распространение новых, более совершенных методов обучения и воспитания;
7) выбор учебных пособий, материалов и иных средств обучения и воспитания в соответствии с образовательной программой;
8) участие в разработке образовательных программ, учебных планов, методических материалов и иных компонентов образовательной деятельности, а также учебников, учебно-методических комплексов и учебных пособий;
9) избрание и занятие выборной должности по месту работы;
10) участие в обсуждении вопросов, направленных на совершенствование качества образования, в том числе относящихся к деятельности организации образования;
11) участие в работе коллегиальных органов управления, методических объединений и советов, органов самоуправления организации образования;
12) повышение квалификации не реже одного раза в пять лет;
13) непрерывное профессиональное развитие и выбор форм повышения квалификации;
14) досрочное присвоение квалификационной категории, за исключением педагогов организаций высшего и (или) послевузовского образования;
15) бесплатное пользование библиотекой и информационными ресурсами, имеющимися в организации, а также доступ к информационно-телекоммуникационным сетям и базам данных, учебным и методическим материалам, материально-техническим средствам обеспечения образовательной деятельности, необходимым для качественного осуществления профессиональной деятельности;
16) объединение в общественные профессиональные организации в формах и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан;
17) индивидуальную педагогическую деятельность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
18) поощрение за успехи в профессиональной деятельности;
19) отсрочку от призыва на воинскую службу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих";
20) справедливое и объективное служебное расследование в соответствии с Правилами педагогической этики в случаях нарушения норм педагогической этики;
21) прохождение стажировки по международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" для поддержания и повышения профессиональных навыков в порядке и на условиях, определенных законодательством Республики Казахстан;
22) обжалование принимаемых в отношении него актов, действий и решений руководителя организации вышестоящим должностным лицам или в суд;
23) уважение чести и достоинства со стороны обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей;

24) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтары бар.
2. Осы баптың 1-тармағында керсетілген құқықтарды педагог басқа да адамдардың құқықтары мен бостандықтарын, сондай-ақ педагогикалық әдеп нормаларын сақтай отырып жүзеге асырады.
8-бап. Педагогтің материалдық қамтамасыз етуге құқығы
1. Мемлекеттік ұйымдарда кәсіби қызметін жүзеге асыратын педагогтің еңбегіне ақы төлеу жүйесі, лауазымдық жалақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар және ынталандырушы сипаттағы басқа да төлемдер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалады.
Жекеменшік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың құрылтайшылары немесе соған уәкілеттік берілген адам айқындайды.
2. Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік ұйымдар педагогінің жалақысын есептеу ерекшеліктерін еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
3. Ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін мемлекеттік ұйымдардың педагогтері мен басшы қызметкерлерінің лауазымдық жалақылары арттыру коэффициенті ескеріле отырып айқындалады.
4. Мемлекеттік ұйымдардың педагогіне жұмыс орны бойынша:
философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 17 еселенген мөлшерінде;
ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 17 еселенген және ғылым докторы ғылыми дәрежесі үшін айлық есептік көрсеткіштің 34 еселенген мөлшерінде қосымша ақы белгіленеді.
5. Мәдениет және спорт саласындағы қызметті іске асыратын білім беру ұйымдарын, әскери оқу орындарын қоспағанда, мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогіне жұмыс орны бойынша ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша магистр дәрежесі үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 10 еселенген мөлшерінде қосымша ақы белгіленеді.
6. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының профессор-оқытушылар құрамының жылдық оқу жүктемесі жұмыс уақытының жылдық нормасы шегінде белгіленеді және оны алқалы басқару органы шешімінің негізінде жогары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
7. Қазақстан Республикасы Жоғары Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясын, әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының профессор-оқытушылар құрамының жалпы санын есептеуге арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын айқындау кезінде білім алушылар санының профессорлық-оқытушылық құрамға орташа қатынасын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.

24) иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Права, указанные в пункте 1 настоящей статьи, осуществляются педагогом при условии соблюдения прав и свобод других лиц, а также норм педагогической этики.
Статья 8. Право педагога на материальное обеспечение
1. Система оплаты труда, должностные оклады, доплаты, надбавки и другие выплаты стимулирующего характера педагога, осуществляющего профессиональную деятельность в государственных организациях, определяются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Оплата труда работников частных организаций образования определяется их учредителями или уполномоченным на то лицом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Особенности исчисления заработной платы педагога государственных организаций, финансируемых за счет средств бюджета, утверждаются уполномоченным органом в области образования по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду.
3. Должностные оклады педагога и руководящих работников государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, имеющих особый статус, определяются с учетом повышающего коэффициента.
4. Педагогу государственных организаций по месту работы устанавливается доплата за:
степень доктора философии (PhD), доктора по профилю в размере 17-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;
ученую степень кандидата наук в размере 17-кратного месячного расчетного показателя, доктора наук в размере 34-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
5. Педагогу государственной организации среднего образования, за исключением организаций образования, реализующих деятельность в области культуры и спорта, военных учебных заведений, по месту работы устанавливается доплата за степень магистра по научно-педагогическому направлению в размере 10-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
6. Годовая учебная нагрузка профессорско-преподавательского состава организаций высшего и (или) послевузовского образования устанавливается в пределах годовой нормы рабочего времени и утверждается руководителем организации высшего и (или) послевузовского образования на основании решения коллегиального органа управления.
7. При определении государственного образовательного заказа для расчета общей численности профессорско-преподавательского состава среднее соотношение количества обучающихся к профессорско-преподавательскому составу организаций высшего и (или) послевузовского образования, за исключением Академии правосудия при Верховнем Суде Республики Казахстан, военных, специальных учебных заведений, утверждается уполномоченным органом в области образования.

8. Жергілікті атқарушы органдар педагогтерге әртүрлі ынталандырушы қосымша төлемдер, оның ішінде "Үздік педагог" атағын иеленушіге кемінде айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінде сыйақы белгілеуге құқылы.
9-бап. Педагогтің көтермелеуге құқығы
1. Адал еңбегі және өзінің кәсіби міндеттерін үлгілі орындағаны үшін педагогке Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ ұйымның ішкі тәртіп қағидаларында көзделген көтермелеу қолданылады.
2. Республика алдында педагогикалық қызметтегі үздік еңбегі үшін педагогке "Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасы беріледі.
3. Жергілікті атқарушы органдар педагогтің еңбегін көтермелеудің қосымша шараларын, оның ішінде Қазақстан Республикасында белгіленген мереке күндеріне орай бекітуге, сондай-ақ жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтарын, оның ішінде біржолғы сыйақы төлей отырып белгілеуге құқылы.
Жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтарының сипаттамасын, беру қағидаларын, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшерін жергілікті атқарушы орган айқындайды.
4. Жыл сайын тиісті республикалық бюджет қаражаты есебінен:
1) "Үздік педагог" атағын иеленушіге - 1 000 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде сыйақы;
2) "Жоғары оқу орнының үздік оқытушысы" атағын иеленушіге 2 000 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мемлекеттік грант төленеді, оны жұмсау бағыттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
10-бап. Педагогке кәсіби қызметке рұқсат беру
1. Педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығы тиісті бейіндер бойынша педагогикалық және (немесе) кәсіби білімі туралы құжат болған кезде, сондай-ақ педагог біліктілігінің сәйкестігі расталған жағдайда туындайды.
Педагог біліктілігінің сәйкестігін растау тәртібін, шарттарын, мерзімдерін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
2. Педагог ретінде кәсіби қызметті жүзеге асыруға алғаш кіріскен адамдар педагог біліктілігінің сәйкестігін растауға жатады.
3. Бейініне сәйкес келмейтін педагогикалық немесе кәсіптік білімі бар адамдарға, сондай-ақ педагогикалық білімі жоқ, бірақ даярлықтың тиісті бағыты бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі мен біліктілігі бар адамдарға тиісті педагогикалық қайта даярлаудан өткеннен кейін педагог ретінде кәсіби қызметпен айналысу құқығы беріледі.

8. Местные исполнительные органы вправе устанавливать дополнительные стимулирующие выплаты педагогам, в том числе обладателю звания "Лучший педагог", вознаграждение в размере не менее 300-кратного месячного расчетного показателя.
Статья 9. Право педагога на поощрение
1. За добросовестный труд и образцовое исполнение своих профессиональных обязанностей к педагогу применяются поощрения, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, а также правилами внутреннего распорядка организации.
2. За выдающиеся заслуги в педагогической деятельности перед республикой педагогу присваивается государственная награда Республики Казахстан "Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы".
3. Местные исполнительные органы вправе утверждать дополнительные меры поощрения труда педагога, в том числе к праздничным датам, установленным в Республике Казахстан, а также учреждать местные знаки отличия и почетные звания, в том числе с выплатой единовременного вознаграждения.
Описание, правила присвоения местных знаков отличия и почетных званий, в том числе размеры выплат единовременного вознаграждения определяются местным исполнительным органом.
4. Ежегодно за счет средств республиканского бюджета выплачиваются:
1) обладателю звания "Лучший педагог" - вознаграждение в размере 1000-кратного месячного расчетного показателя;
2) обладателю звания "Лучший преподаватель вуза" - государственный грант в размере 2000-кратного месячного расчетного показателя, направления расходования которого определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 10. Допуск педагога к профессиональной деятельности
1. Право на осуществление профессиональной деятельности педагога возникает при наличии документа о педагогическом и (или) профессиональном образовании по соответствующим профилям, а также подтверждения соответствия квалификации педагога.
Порядок, условия, сроки подтверждения соответствия квалификации педагога определяются уполномоченным органом в области образования.
2. Подтверждению соответствия квалификации педагога подлежат лица, впервые приступающие к осуществлению профессиональной деятельности в качестве педагога.
3. Лицам, имеющим педагогическое или профессиональное образование не по соответствующему профилю, а также не имеющим педагогического образования, но имеющим высшее и (или) послевузовское, техническое и профессиональное, послесреднее образование и квалификацию по соответствующему направлению подготовки, предоставляется право заниматься профессиональной деятельностью в качестве педагога после прохождения соответствующей педагогической переподготовки.

11-бап. Педагогтің кәсіби қызметпен айналысуына қолжетімділікті шектеу
Педагогтің кәсіби қызметіне:
1) заңды күшіне енген сот үкіміне сәйкес педагогтік қызметті жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған;
3) медициналық, психиатриялық қарсы айғақтар бар немесе наркологиялық есепте тұрған адамдарға;
4) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген шектеулер негізінде жол берілмейді.
12-бап. Әлеуметтік кепілдіктер
1. Педагогтерге:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үйге, оның ішінде қызметтік үйге және (немесе) жатақханаға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскелеріне;
3) ұзақтығы күнтізбелік 56 күнге ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысына;
4) оларға кезекті еңбек демалысы берілген кезде күнтізбелік жылда бір рет тиісті бюджет қаражаты есебінен кемінде бір лауазымдық жалақы мөлшерінде сауықтыруға жәрдемақы алуға әлеуметтік кепілдіктер беріледі.
2. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарды қоспағанда, педагогтің жұмыс уақыты мен демалыс уақыты режимінің ерекшеліктері тиісті саланың уәкілетті органымен келісу бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін қағидаларда айқындалады.
3. Жергілікті атқарушы органдар кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагогтердің балаларына тұрғылықты жері бойынша мектепке дейінгі балалар ұйымдарынан кезектен тыс орын береді.
4. ІІедагогке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мерзімді медициналық тексерулер, емдеу-профилактикалық, санитариялық-гигиеналық, эпидемияға қарсы іс-шараларды өткізу арқылы іске асырылатын денсаулықты сақтауға әлеуметтік кепілдіктер беріледі.
5. Ауылдық жерде тұратын және жұмыс істейтін педагогке:
1) жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша педагогикалық қызметті қала жағдайында жүзеге асыратын педагогтердің ставкасымен салыстырғанда кемінде жиырма бес пайызға арттырылған айлықақылар мен тарифтік мөлшерлемелер белгілену мүмкін;
2) жергілікті өкілді органдар бекіткен тәртіппен және мөлшерде бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтердің ақысын төлеу және отын сатып алу бойынша әлеуметтік қолдау көрсетіледі.
6. Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген педагогке жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша көтерме жәрдемақы беріледі немесе тұрғын үй сатып алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау көрсетіледі.

Статья 11. Ограничение доступа к занятию профессиональной деятельностью педагога
К профессиональной деятельности педагога не допускаются лица:
1) лишенные права осуществлять педагогическую деятельность в соответствии с вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанные недееспособными, с ограниченной дееспособностью в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
3) имеющие медицинские, психиатрические противопоказания или состоящие на наркологическом учете;
4) на основании ограничений, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан.
Статья 12. Социальные гарантии
1. Педагоги имеют социальные гарантии на:
1) жилище, в том числе служебное и (или) общежитие, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) земельные участки под индивидуальное жилищное строительство в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3) ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск продолжительностью 56 календарных дней;
4) пособие на оздоровление один раз в календарном году при предоставлении им очередного трудового отпуска в размере не менее одного должностного оклада за счет средств соответствующих бюджетов.
2. Особенности режима рабочего времени и времени отдыха педагога, за исключением организаций, реализующих образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования, определяются правилами, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования, по согласованию с уполномоченными органами соответствующей отрасли.
3. Детям педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность, местные исполнительные органы предоставляют первоочередные места в детские дошкольные организации по месту жительства.
4. Педагог имеет социальные гарантии на охрану здоровья, реализуемые проведением периодических медицинских обследований, лечебно-профилактических, санитарно-гигиенических, противоэпидемических мероприятий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Педагогу, проживающему и работающему в сельской местности:
1) по решению местных представительных органов могут устанавливаться повышенные не менее, чем на двадцать пять процентов оклады и тарифные ставки по сравнению со ставками педагогов, осуществляющих педагогическую деятельность в городских условиях;
2) оказывается социальная поддержка по оплате коммунальных услуг и приобретению топлива за счет бюджетных средств в порядке и размерах, утвержденных местными представительными органами.
6. Педагогу, прибывшему для работы и проживания в сельские населенные пункты, по решению местных представительных органов предоставляются подъемное пособие или социальная поддержка для приобретения или строительства жилья.

7. Жергілікті атқарушы органдар педагогке тұрғын үйді жалдауға және коммуналдық қызметтерге өтемақы төлемдерін, санаторийлік-курорттық емделуге және демалуға жолдама алу үшін толық немесе ішінара төлемақы, сондай-ақ педагогті әлеуметтік қолдауға бағытталған өзге де жеңілдіктерді көздеуге құқылы.
8. Осы баптың ережелері "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы", "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Ресубликасының заңдарында тиісті кепілдіктер белгіленген Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының педагогтеріне, әскери қызметшілер мен құқық қорғау органдарының қызметкерлері болып табылатын педагогтерге қолданылмайды.
13-бап. Тәлімгерлерді бекіту тәртібі
1. Бір оқу жылы кезеңінде орта білім беру ұйымына педагог лауазымына алғаш рет қабылданған педагогке оның кәсіби бейімделуіне практикалық көмек көрсететін тәлімгер бекітіледі.
2. Жас педагогтерге тәлімгерлікті жүзеге асыратын педагогтерге қойылатын талаптарды, тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
14-бап. Педагогке біліктілік санатын беру (растау)
1. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерге біліктілік санаттары беріледі (расталады).
2. Кәсіби қызметті орындауға қажетті педагогтердің кәсіби құзыреттерін айқындайтын біліктілік санаттарын беру (растау) тәртібін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
15-бап. Педагогтің міндеттері мен жауапкершілігі
1. Педагог:
1) өз қызметі саласында тиісті кәсіби құзыреттерді меңгеруге;
2) оқыту мен тәрбиелеудің педагогикалық қағидаттарын сақтауға, оқыту мен тәрбиелеудің сапасын мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарында көзделген талаптардан төмен емес деңгейде қамтамасыз етуге;
3) өзінің кәсіби шеберлігін, зерттеу, зияткерлік және шығармашылық деңгейін үздіксіз жетілдіруге, оның ішінде біліктілік санатының деңгейін бес жылда кемінде бір рет арттыруға (растауға);
4) педагогикалық әдеп қағидаларын сақтауға;
5) білім алушыларды, тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу бойынша дағдыларын, құзыреттерін арттыруға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен профилактикалық медициналық тексеруден өтуге;
7) қоғамның әлеуметтік, мәдени және экономикалық дамуына жәрдемдесуге;

7. Местные исполнительные органы вправе предусматривать компенсационные выплаты педагогу за аренду жилья и коммунальные услуги, полные или частичные выплаты для приобретения путевок на санаторно- курортное лечение и отдых, а также иные льготы, направленные на социальную поддержку педагога.
8. Положения настоящей статьи не распространяются на педагогов Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан, педагогов, являющихся военнослужащими и сотрудниками правоохранительных органов, для которых законами Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", "О специальных государственных органах Республики Казахстан", "О правоохранительной службе" установлены соответствующие гарантии.
Статья 13. Порядок закрепления наставников
1. На период одного учебного года за педагогом, впервые принятым на работу в организацию среднего образования на должность педагога, закрепляется наставник, оказывающий ему практическую помощь в его профессиональной адаптации.
2. Требования к педагогам, осуществляющим наставничество за молодыми педагогами, порядок организации наставничества определяются уполномоченным органом в области образования.
Статья 14. Присвоение (подтверждение) педагогу квалификационной категории
1. Педагогам, работающим в организациях образования, за исключением организаций высшего и (или) послевузовского образования, присваиваются (подтверждаются) квалификационные категории.
2. Порядок присвоения (подтверждения) квалификационных категорий, определяющих профессиональную компетенцию педагогов, необходимую для выполнения профессиональной деятельности, определяется уполномоченным органом в области образования.
Статья 15. Обязанности и ответственность педагога
1. Педагог обязан:
1) обладать соответствующей профессиональной компетенцией в сфере своей деятельности;
2) соблюдать педагогические принципы обучения и воспитания, обеспечивать качество обучения и воспитания не ниже требований, предусмотренных государственными общеобязательными стандартами образования;
3) непрерывно совершенствовать свое профессиональное мастерство, исследовательский, интеллектуальный и творческий уровень, в том числе повышать (подтверждать) уровень квалификационной категории не реже одного раза в пять лет;
4) соблюдать правила педагогической этики;
5) повышать навыки, компетенцию по обучению и воспитанию обучающихся, воспитанников;
6) проходить профилактические медицинские осмотры в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) содействовать социальному, культурному и экономическому развитию общества;

8) білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеуге;
9) балаларды заңға, адамның (азаматтың) құқықтары мен міндеттеріне, жоғары адамгершілікке, отансүйгіштікке, ата-анаға, үлкендерге құрмет көрсетуге, отбасы құндылықтарына, елдің мәдени-тарихи құндылықтарына, оның мемлекеттік құрылымы мен рәміздеріне, қоршаған ортаға ұқыпты қарауға тәрбиелеуге;
10) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің өмірлік дағдыларын, құзыреттерін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытуға;
11) өмірлік қиын жағдайда жүрген баланың анықталу фактілері туралы кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, қадағалаусыз және панасыз қалудың алдын алу жүйесі органдарын дереу хабардар етуге;
12) кәмелетке толмағандар жасаған немесе оларға қатысты жасалған қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар әрекеттер (әрекетсіздік) жасау фактілері туралы, сондай-ақ ұйымдардан тыс кәсіби қызметіне байланысты өзіне белгілі болған фактілер туралы құқық қорғау органдарына дереу хабарлауға;
13) білім алушылар мен тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу мәселелері бойынша ата-аналарға, заңды өкілдерге консультация беруге, оларға оқыту мен тәрбиелеуге ортақ жауапкершілік қағидаттарын түсіндіруге міндетгі.
2. Педагогтің білім беру процесін саяси үгіттеу, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық немесе діни араздықты ушықтыру үшін білім алушыларды саяси, діни немесе өзге де нанымдарды қабылдауға не олардан бас тартуға мәжбүр ету, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни немесе тілдік тиесілік белгісі бойынша азаматтардың ерекшелігін, үстемдігін не толық еместігін, олардың дінге көзқарасын насихаттайтын, оның ішінде білім алушыларға халықтардың тарихи, ұлттық, діни және мәдени дәстүрлері туралы жалған мәліметтерді хабарлау арқылы үгіттеу үшін, сондай-ақ білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңнамасына қайшы келетін әрекеттерге итермелеу үшін пайдалануға құқығы жоқ.
3. Педагог міндеттерін бұзғаны және педагог атағына кір келтіретін теріс қылық жасағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тартылады.
4. Педагогке қатысты қызметтік талқылаулар, тәртіптік тергеп-тексерулер және олардың негізінде қабылданған шешімдер тек оның келісімімен ғана жариялануы мүмкін.
5. Тәртіптік тергеп-тексеруді жүргізу кезінде педагогке:
1) оған қойылатын кінәрат-талаптар туралы және осы кінәрат-талаптар үшін негіздемелер туралы ақпаратты жазбаша түрде алу;

8) уважать честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей;
9) воспитывать детей в духе уважения к закону, правам и обязанностям человека (гражданина), высокой нравственности, патриотизма, уважения к родителям, старшим, семейным ценностям, культурно-историческим ценностям страны, ее государственному устройству и символам, бережного отношения к окружающему миру;
10) развивать у обучающихся и воспитанников жизненные навыки, компетенции, самостоятельность, творческие способности;
11) информировать незамедлительно органы системы профилактики правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних о фактах выявления ребенка, находящегося в трудной жизненной ситуации;
12) сообщать незамедлительно правоохранительным органам о фактах совершения несовершеннолетними или в отношении них действий (бездействия), содержащих признаки уголовного либо административного правонарушения, а также ставших ему известными в связи с профессиональной деятельностью вне организаций;
13) консультировать родителей законных представителей по вопросам обучения и воспитания обучающихся и воспитанников, разъяснять им принципы солидарной ответственности за обучение и воспитание.
2. Педагог не вправе использовать образовательный процесс для политической агитации, принуждения обучающихся к принятию политических, религиозных или иных убеждений либо отказу от них для разжигания социальной, расовой, национальной или религиозной розни, агитации, пропагандирующей исключительность, превосходство либо неполноценность граждан по признаку социальной, расовой, национальной, религиозной или языковой принадлежности, их отношения к религии, в том числе посредством сообщения обучающимся недостоверных сведений об исторических, национальных, религиозных и культурных традициях наций и народностей Республики Казахстан, а также побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
3. Педагог за нарушение обязанностей и совершение проступка, дискредитирующего звание педагога, привлекается к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
4. Служебные разбирательства, дисциплинарные расследования в отношении педагога и принятые на их основании решения могут быть преданы гласности только с его согласия.
5. При проведении дисциплинарного расследования педагогу гарантируются права на:
1) получение информации в письменном виде о предъявляемых ему претензиях и основаниях для этих претензий;

2) осы іс бойынша барлық материалдармен танысу;
3) қорғауға дайындалу үшін жеткілікті уақыт бере отырып, өз таңдауы бойынша өзі немесе өкілі арқылы қорғалу;
4) ісі бойынша қабылданған шешімдер, сондай-ақ осы шешімнің себептері туралы жазбаша түрде ақпарат алу;
5) білім беруді басқару органдарына апелляция беру немесе шешімге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотта шағым жасау құқықтарына кепілдік беріледі.
6. Педагогтің тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін жауаптылық шарасы туралы шешімді қабылдау кезінде білім беру ұйымының басшысы білім беру сапасындағы уәкілетті орган бекітетін қағидаларға сәйкес қызметін жүзеге асыратын педагогикалық әдеп жөніндегі кеңестің ұсынымдарын ескереді.
16-бап. Педагогті кәсіптік даярлау
1. Қазақстан Республикасында педагогті кәсіптік даярлау техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
2. Педагогті даярлауға арналған білім беру бағдарламалары педагогтің кәсіби стандарты талаптарының негізінде әзірленеді.
17-бап. Педагогтің біліктілігін арттыру және қайта даярлау
1. Педагог кәсіби қызметі үшін қажет жаңа құзыретті алу және (немесе) жетілдіру және (немесе) бар біліктілік шеңберінде кәсіби деңгейін арттыру мақсатында кезеңділігін және өту тәртібін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын біліктілікті арттыру курстарынан өтеді.
2. Педагогтің біліктілігін арттыру мақсатында қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша біліктілікті арттыру курстарында оқу бір уақытта және үздіксіз, сондай-ақ кезең-кезеңмен (дискретті), оның ішінде жекелеген бағыттарды, сабақтарды, пәндерді (модульдерді) меңгеру, соның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша тағылымдамадан өту арқылы жүзеге асырылады.
3. Тәжірибе алмасу мақсатында тренингтерге, конференцияларға, семинарларға қатысу, басқа білім беру ұйымдарына бару, шеберлік сыныптарын, жеке және ұжымдық зерттеулер жүргізу, тәлімгерлік, кері байланысты ұсыну арқылы сабақтарды бақылау, әдістемелік құралдар мен жарияланымдар шығару педагогтің кәсіби даму нысандары болып табылады.
4. Біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламалары теориялық білімнен басқа, алған білімін практикада сапалы іске асыру үшін педагогтің қызметін курстан кейінгі әдістемелік қолдауды қамтуы тиіс.
Біліктілікті арттыру курстарын өткізетін ұйымдар кемінде бір оқу жылы ішінде курстан кейінгі әдістемелік сүйемелдеуді жүзеге асыруға міндетті.

2) ознакомление со всеми материалами по данному делу;
3) защиту лично или через представителя по своему выбору с предоставлением достаточного времени для защиты;
4) получение информации в письменном виде о принятых по его делу решениях, а также мотивах этого решения;
5) подачу апелляции в органы управления образованием или обжалование решения в суде в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. При принятии решения о мере ответственности педагога за совершенный дисциплинарный проступок руководитель организации образования учитывает рекомендации совета по педагогической этике, деятельность которого осуществляется в соответствии с правилами, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Статья 16. Профессиональная подготовка педагога
1. В Республике Казахстан профессиональная подготовка педагога осуществляется в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования.
2. Образовательные программы для подготовки педагога разрабатываются на основе требований профессионального стандарта педагога.
Статья 17. Повышение квалификации и переподготовка педагога
1. Педагог в целях совершенствования и (или) получения новой компетенции, необходимой для профессиональной деятельности, и (или) повышения профессионального уровня в рамках имеющейся квалификации, проходит курсы повышения квалификации, периодичность и порядок прохождения которых определяются уполномоченным органом в области образования.
2. Обучение на курсах повышения квалификации по образовательным программам дополнительного образования в целях повышения квалификации педагога осуществляется как единовременно и непрерывно, так и поэтапно (дискретно), в том числе посредством освоения отдельных направлений, предметов, дисциплин (модулей), в том числе прохождения стажировки по международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак".
3. Участие в тренингах, конференциях, семинарах, визиты в другие организации образования с целью обмена опытом, проведение мастер-классов, индивидуальных и коллективных исследований, наставничество, наблюдения уроков с предоставлением обратной связи, издание методических пособий и публикаций являются формами профессионального развития педагога.
4. Образовательные программы курсов повышения квалификации должны содержать кроме теоретических знаний посткурсовое методическое сопровождение деятельности педагога для качественной реализации на практике полученных знаний.
Организации, проводящие курсы повышения квалификации, обязаны осуществлять посткурсовое методическое сопровождение в течение не менее одного учебного года.

5. Кәсіптік қызметтің жаңа түрін орындау үшін, сондай-ақ аралас мамандық бойынша педагогикалық білім алу үшін қажетті педагог біліктілігін алу мақсатында адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қайта даярлаудан өтеді.
Қайта даярлау жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады. Қайта даярлау қорытындысы бойынша білім туралы тиісті құжат беріледі.
6. Қайта даярлау тәртібін және шартын білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
18-бап. Қазақстан Республикасының педагог мәртебесі туралы заңнамасының бұзылуы үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының педагог мәртебесі туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеледі.
19-бап. Осы Заңның қолданысқа енгізілуі
Осы Заң, осы Заңның 10-бабын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы Заңның 10-бабы 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

5. В целях получения квалификации педагога, необходимой для выполнения нового вида профессиональной деятельности, а также получения педагогического образования по смежной специальности лица проходят переподготовку в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Переподготовка осуществляется в организациях высшего и (или) послевузовского образования. По итогам переподготовки выдается соответствующий документ об образовании.
6. Порядок и условия переподготовки определяются уполномоченным органом в области образования.
Статья 18. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о статусе педагога
Нарушение законодательства Республики Казахстан о статусе педагога влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 19 Введение в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением статьи 10 настоящего Закона.
Статья 10 настоящего Закона вводится в действие с 1 января 2022 года.
Президент
Республики Казахстан