СЭҚ ТН 7208, 7209, 7210, 7225 кодтары бойынша суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатқа баға белгілеу қағидаларын (әдістемесін) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 1 қазандағы № 728 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі
"Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған СЭҚ ТН 7208, 7209, 7210, 7225 кодтары бойынша суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатқа баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 1 қазандағы
№ 728 қаулысымен
бекітілген
СЭҚ ТН 7208, 7209, 7210, 7225 кодтары бойынша суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатқа баға белгілеу қаулылары (әдістемесі) Жалпы ережелер
1. Осы СЭҚ ТН 7208, 7209, 7210, 7225 кодтары бойынша суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатқа баға белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) СЭҚ ТН 7208, 7209, 7210, 7225 кодтары бойынша суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатты сатып алу-сату бойынша экспорттық мәмілелерді жасау кезінде мәмілелер (өткізу) бағасын айқындау (есептеу) тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидалар осы Қағидаларда көрсетілген шарттарда суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатты жеткізуге қолданылады.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар
3. Осы Қағидаларда мынандай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бағалар диапазоны – "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген тәртіппен нарықтық бағаларды айқындау әдістерінің немесе ақпарат көздерінің бірін қолдану нәтижесінде айқындалған нарықтық бағалардың ең төменгі және ең жоғары мәндерімен шектелген нарықтық бағалардың бірқатар мәндері;
2) дифференциал – мәміле бағасын немесе ақпарат көзінен алынған бағаны Заңға және осы Қағидаларға сәйкес салыстырмалы экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын түзету мөлшері;
3) жеткізу базистері – сатушы мен сатып алушы арасында тауарды жылжыту жөніндегі міндеттерді бөлуді, тиісті құжаттарды ресімдеуді және көлік шығыстарын төлеуді, тауарға меншік құқығының сатушыдан сатып алушыға өту сәтін, тауардың кездейсоқ зақымдану немесе жоғалу тәуекелін, сондай-ақ жеткізу күнін айқындауды көздейтін сыртқы сауда мәмілесінің шарттары;

Об утверждении Правил (методики) ценообразования на холоднокатаную, горячекатаную и оцинкованную сталь по кодам ТН ВЭД 7208, 7209, 7210, 7225
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2019 года № 728.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2009.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила (методику) ценообразования на холоднокатаную, горячекатаную и оцинкованную сталь по кодам ТН ВЭД 7208, 7209, 7210, 7225.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 октября 2019 года № 728
Правила (методика) ценообразования на холоднокатаную, горячекатаную и оцинкованную сталь по кодам ТН ВЭД 7208, 7209, 7210, 7225
Общие положения
1. Настоящие Правила (методика) ценообразования на холоднокатаную, горячекатаную и оцинкованную сталь по кодам ТН ВЭД 7208, 7209, 7210, 7225 (далее – Правила) устанавливают порядок определения (расчета) цены сделок (реализации) при совершении экспортных сделок по купле-продаже холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали по кодам ТН ВЭД 7208, 7209, 7210, 7225.
2. Действие настоящих Правил распространяется на поставки холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали на условиях, указанных в настоящих Правилах.
Термины и определения, используемые в настоящих Правилах
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) диапазон цен - ряд значений рыночных цен, ограниченный минимальным и максимальным значениями рыночных цен, определенных в результате применения одного из методов определения рыночных цен или источников информации в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон);
2) дифференциал - размер корректировки, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки или цены из источника информации в соответствии с Законом и настоящими Правилами;
3) базисы поставки - условия внешнеторговой сделки, предусматривающие распределение между продавцом и покупателем обязанностей по продвижению товара, оформление соответствующих документов и оплаты транспортных расходов, определение момента перехода от продавца к покупателю права собственности на товар, риска случайного повреждения или утраты товара, а также даты поставки;

4) мырышталған болат (маркалы мырыш бүркілген) – темірден немесе болаттан жасалған, апталған, гальван немесе басқа бүркілген жалпақ илек;
5) суықтай илектелген болат – темірден немесе болаттан жасалған, суықтай илектелген (суық күйінде жаншылған), апталмаған, гальван немесе басқа бүркілмеген жалпақ илек;
6) СЭҚ ТН 7208 коды – ені 600 мм немесе одан артық темірден немесе қоспасыз болаттан жасалған, ыстықтай илектелген, апталмаған, гальван немесе басқа бүркілмеген жалпақ илек;
7) СЭҚ ТН 7209 коды – ені 600 мм немесе одан артық, суықтай илектелген темірден немесе қоспасыз болаттан жасалған жалпақ илек (апталмаған, гальван немесе басқа бүркілмеген суық күйінде жаншылған);
8) СЭҚ ТН 7210 коды – ені 600 мм немесе одан артық, апталған, гальван немесе басқа бүркілген темірден немесе қоспасыз болаттан жасалған жалпақ илек;
9) СЭҚ ТН 7225 коды – ені 600 мм немесе одан артық қосындылы болаттың басқа түрлерінен жасалған жалпақ илек;
10) техникалық ерекшелік – келісімшартқа үстеме қосымша, онда жеткізудің негізгі шарттары (тауар, тауардың көлемі, мерзімі, құны, сапасы) келісіледі;
11) тиісті нарық – суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болаттың нарықтық баға қалыптасатын межелі (жеткізу) нарығы немесе суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болаттың межелі (жеткізу) нарығының базасында нарықтық баға объективті түрде қалыптасатын және (немесе) айқындалатын нарық;
12) ыстықтай илектелген болат – темірден немесе болаттан жасалған, ыстықтай илектелген, апталмаған, гальван немесе басқа бүркілмеген жалпақ илек;
13) CIS FOB Black Sea – суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болаттың бағасын көрсететін, FOB Қара теңіздің негізгі порттарының шарттарымен өткізілетін "Metal Bulletin" журналының ақпарат көзі жариялайтын бағалар;
14) FOB "Free On Board" (франко борт "Бортта еркін") – Инкотермс 2010-ға (немесе мәміле жасалған сәтте әрекет ететін Инкотермс өзге нұсқасына) сәйкес жеткізу базисі. Егер келісімшартта қолданылатын базиске қатысты өзге ережелер белгіленсе, келісімшартта көзделген ережелер пайдаланылады.
4. Осы Қағидаларда суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болаттың нарықтық бағасын айқындау үшін ақпарат көзі: "Metal Bulletin" журналы (Ұлыбритания) пайдаланылады.
Ақпарат көзін қолдануға арналған тиісті нарық
5. Суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болаттың нарықтық бағасы қалыптасатын межелі (жеткізу) нарығы немесе суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болаттың межелі (жеткізу) нарығының базасында нарықтық баға объективті қалыптасатын және (немесе) айқындалатын нарық суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болаттың (ал олар болмаған кезде – біртекті тауарлардың) тиісті нарығы болып табылады.

4) оцинкованная сталь (покрытая марочным цинком) - прокат плоский из железа или стали, плакированный, с гальваническим или другим покрытием;
5) холоднокатаная сталь - прокат плоский из железа или стали, холоднокатаный (обжатый в холодном состоянии), неплакированный, без гальванического или другого покрытия;
6) код ТН ВЭД 7208 - прокат плоский из железа или нелегированной стали шириной 600 мм или более, горячекатаный, неплакированный без гальванического или другого покрытия;
7) код ТН ВЭД 7209 - прокат плоский из железа или нелегированной стали шириной 600 мм или более, холоднокатаной (обжатый в холодном состоянии неплакированный без гальванического или другого покрытия;
8) код ТН ВЭД 7210 - прокат плоский из железа или нелегированной стали шириной 600 мм или более, плакированный, с гальваническим или другим покрытием;
9) код ТН ВЭД 7225 – прокат плоский из других видов легированных сталей, шириной 600 мм или более;
10) техническая спецификация - дополнительное приложение к контракту, в котором согласовываются основные условия поставки (товар, объем, срок, стоимость, качество товара);
11) соответствующий рынок - рынок назначения (поставки) холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали, на котором формируется рыночная цена, или рынок, на базе которого на рынке назначения (поставки) холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали объективно формируется и (или) определяется рыночная цена;
12) горячекатаная сталь - прокат плоский из железа или стали, горячекатаный, неплакированный, без гальванического или другого покрытия;
13) CIS FOB Black Sea - цены, публикуемые источником информации журналом "Metal Bulletin", которые отражают цены на холоднокатаную, горячекатаную и оцинкованную сталь, реализуемых на условиях FOB основные порты Черного Моря;
14) FOB "Free On Board (франко борт "Свободно на борту") - базис поставки в соответствии с Инкотермс 2010 (или иной версией Инкотермс, которая будет действовать на момент совершения сделки). Если контрактом установлены иные положения касательно применяемого базиса, используются положения предусмотренные контрактом.
4. В настоящих Правилах для определения рыночных цен на холоднокатаную, горячекатаную и оцинкованную сталь используется источник информации: журнал "Metal Bulletin" (Великобритания).
Соответствующий рынок для применения источника информации
5. Соответствующим рынком холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали (а при их отсутствии - однородных товаров) является рынок назначения (поставки) холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали, на котором формируется рыночная цена, или рынок, на базе которого на рынке назначения (поставки) холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали объективно формируется и (или) определяется рыночная цена.

6. Суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатты нарықтық баға қалыптасатын межелі (жеткізу) нарыққа жеткізу кезінде ақпарат көзін қолдану үшін тиісті нарық кедендік жүк декларациясында және экспорттаушының тауарға ілеспе құжаттарында көрсетілген жүк алушының деректері негізінде айқындалады.
7. Суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатты санкциялар, мемлекеттік реттеу немесе еркін сауданы шектеудің өзге де шаралары қолданылатын елдерге жеткізуді жүзеге асыру кезінде базасында межелі нарықтағы нарықтық баға объективті түрде қалыптасатын және (немесе) айқындалатын нарық ақпарат көзінен бағаны айқындау үшін тиісті нарық болып табылады. Межелі нарық кедендік жүк декларациясында және экспорттаушының тауарға ілеспе құжаттарында көрсетілген жүк алушының деректерінің негізінде айқындалады.
Мәмілеге қатысушылар
8. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай шарттар бір мезгілде орындалса;
1) егер суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатты жеткізу трейдер (сауда брокері, агент, делдал) арқылы жүзеге асырылса;
2) егер трейдер (сауда брокері, агенті, делдалы) кейінгі мәмілені трейдердің (сауда брокерінің, агенттің, делдалдың) маржасын ескере отырып, Заңға сәйкес бақыланатын мәмілеге қатысушымен келісілгенге ұқсас шарттарда жасаса, жеткізуші (өндіруші зауыт) және трейдері (сауда брокері, агенті, делдалы) суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатты өткізетін тарап Заңға сәйкес бақыланатын мәмілеге қатысушылар болып табылады.
9. Заңның 5-бабына сәйкес жоғарыда көрсетілген мәмілелердің бар екенін растау үшін трейдер (сауда брокері, агенті, делдалы) уәкілетті органға ұқсас шарттарды растайтын құжаттарды (кейінгі сатып алушымен келісімшарттарды, шоттарды) ұсынады.
Ақпарат көздерінен алынған бағаларды қолдану
10. Тауардың межелі (жеткізу) нарығына суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатты жеткізуді жүзеге асыру кезінде және ақпарат көзіндегі салыстырмалы баға бақыланбайтын мұндай нарыққа тасымалдау маршруты туралы құжаттамалық расталған ақпарат бар болса (оларға қатысты санкциялар, мемлекеттік реттеу немесе еркін сауданы шектеудің өзге де шаралары қолданылатын елдерді қоспағанда), бағалар диапазоны ескеріле отырып, ақпарат көзінен алынған баға қолданылады. Мәміленің бағасы нарықтық бағамен салыстырылатын экономикалық шарттарға дифференциал арқылы келтіріледі.
11. Ақпарат көзінде өздері үшін салыстырмалы бақыланбайтын бағасы жоқ нарықтарға, сондай-ақ оларға қатысты санкциялар, мемлекеттік реттеу немесе еркін сауданы шектеудің өзге де шаралары қолданылатын нарықтарға суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатты жеткізуді жүзеге асыру кезінде межелі нарықтағы нарықтық баға базасында бағалар диапазоны ескеріле отырып, нарықтық баға объективті қалыптасатын және (немесе) айқындалатын нарықтағы ақпарат көзінен алынған бағаларды келтіру жолымен мәміле бағасымен салыстырылатын экономикалық шарттарға дифференциал арқылы айқындалады.

6. При поставке холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали на рынок назначения (поставки), на котором формируется рыночная цена, соответствующий рынок для применения источника информации определяется на основании данных грузополучателя, указанных в грузовой таможенной декларации и товаросопроводительных документах экспортера.
7. При осуществлении поставок холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали в страны, в отношении которых применяются санкции, государственное регулирование или иные меры ограничения свободной торговли, соответствующим рынком для определения цены из источника информации является рынок, на базе которого объективно формируется и (или) определяется рыночная цена на рынке назначения. Рынок назначения определяется на основании данных грузополучателя, указанных в грузовой таможенной декларации и товаросопроводительных документах экспортера.
Участники сделки
8. Для целей настоящих Правил участниками сделки, контролируемой в соответствии с Законом, являются поставщик (завод-производитель) и сторона, которой трейдер (торговый брокер, агент, посредник) реализует холоднокатаную, горячекатаную и оцинкованную сталь, при одновременном выполнении следующих условий:
1) если поставка холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали осуществляется через трейдера (торгового брокера, агента, посредника);
2) если трейдер (торговый брокер, агент, посредник) заключает последующую сделку на условиях аналогичных тем, которые согласованы с участником сделки, контролируемой в соответствии с Законом с учетом маржи трейдера (торгового брокера, агента, посредника).
9. Для подтверждения наличия сделок, указанных выше, в соответствии со статьей 5 Закона трейдер (торговый брокер, агент, посредник) представляет в уполномоченный орган документы (контракты, счета с последующим покупателем), подтверждающие аналогичные условия.
Применение цен из источников информации
10. При осуществлении поставок холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали на рынок назначения (поставки) товара и наличии документально подтвержденной информации о маршруте транспортировки на такой рынок (за исключением стран, в отношении которых применяются санкции, государственное регулирование или иные меры ограничения свободной торговли), где имеется сопоставимая неконтролируемая цена в источнике информации, применяется цена из источника информации с учетом диапазона цен. Цена сделки приводится посредством дифференциала к сопоставимым экономическим условиям с рыночной ценой.
11. При осуществлении поставок холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали на рынки, для которых нет сопоставимой неконтролируемой цены в источнике информации, а также на рынки, в отношении которых применяются санкции, государственное регулирование или иные меры ограничения свободной торговли, рыночная цена определяется путем приведения цены из источника информации на рынке, на базе которого объективно формируется и (или) определяется рыночная цена на рынке назначения посредством дифференциала к сопоставимым экономическим условиям с ценой сделки с учетом диапазона цен.

12. Суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болаттың нарықтық бағасын айқындау үшін мәмілеге қатысушылар осы Қағидаларда белгіленген суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болаттың бағасын айқындау тәртібіне сәйкес айқындалған бағаны қолданады.
13. Дифференциалдың құрамдастары негізді болуға және құжаттамамен және (немесе) ақпарат көздерімен расталуға тиіс. Мәмілеге қатысушы Заңның 5-бабына сәйкес уәкілетті органға дифференциалдың құрамдастарын растайтын құжаттарды және ақпарат көздерін ұсынады.
Тиісті нарыққа тасымалдау маршруты туралы құжаттамамен расталған ақпараты бар мәмілелерде FOB Ақтау шартымен сату кезінде суықтай илектелген және ыстықтай илектелген болаттың бағасын айқындау тәртібі
14. Суықтай илектелген және ыстықтай илектелген болатты FOB Ақтау шарттарында өткізу кезінде Қара теңіздің жағалауындағы порттар тиісті нарықтар болып табылады.
15. Ақпарат көзінде бағасы бар тиісті нарықтарға тасымалдау маршруты туралы құжаттамамен расталған ақпараты бар мәмілелер үшін нарықтық баға Заңның 13-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бағалар диапазоны ескеріле отырып, ақпарат көзінен алынған баға сияқты айқындалады.
Нб = Qкөзі
мұндағы:
Нб – осы Қағидаларға сәйкес айқындалған ыстықтай илектелген немесе суықтай илектелген болаттың нарықтық бағасы;
Qкөзі – "Metal Bulletin" журналында жарияланған, техникалық ерекшеліктің (ыстықтай илектелген, суықтай илектелген болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне ең төменгі және ең жоғарғы бағаның орташа арифметикалық мәні ретінде мынадай формула бойынша айқындалатын 1 (бір) тонна ыстықтай илектелген болаттың "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" бағасы және 1 (бір) тонна суықтай илектелген болаттың "CIS export cold rolled coil $/t FOB Black Sea" бағасы:
Qкөзі = (Qкөзі min. + Qкөзі max)/2
мұндағы:
Qкөзі min. – техникалық ерекшелік (суықтай илектелген, ыстықтай илектелген болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне "Metal Bulletin" журналында жарияланған бағаның ең төменгі мәні;
Qкөзі max. – техникалық ерекшелік (суықтай илектелген, ыстықтай илектелген болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне "Metal Bulletin" журналында жарияланған бағаның ең жоғарғы мәні.
16. Мәміле бағасы мынадай формула бойынша дифференциал арқылы нарықтық бағамен салыстырылатын экономикалық шарттарға келтіріледі:
Padj = Pс+ D
мұндағы:
Padj – нарықтық бағамен салыстырылатын экономикалық шарттарға дифференциал арқылы келтірілген мәміле бағасы;
Pс – келісімшартта және нақты өткізуге негіз болған тауарға ілеспе құжаттарда айқындалған суықтай илектелген, ыстықтай илектелген болатты өткізу бағасы;
D – Заңға сәйкес нарықтық бағаны мәміле бағасымен салыстырмалы экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын дифференциал.

12. Для определения рыночной цены на холоднокатаную, горячекатаную и оцинкованную сталь участники сделки используют цены, которые определены в соответствии с порядком определения цены на холоднокатаную, горячекатаную и оцинкованную сталь, установленным в настоящих Правилах.
13. Составляющие дифференциала должны быть обоснованными и подтверждаться документально и (или) источниками информации. Участник сделки представляет документы и источники информации, подтверждающие составляющие дифференциала, в уполномоченный орган в соответствии со статьей 5 Закона.
Порядок определения цены на холоднокатаную и горячекатаную сталь при продажах на условиях FOB Актау в сделках, по которым имеется документально подтвержденная информация о маршруте транспортировки на соответствующий рынок
14. При реализации холоднокатаной и горячекатаной стали на условиях FOB Актау соответствующими рынками являются прибрежные порты Черного моря.
15. Для сделок, по которым имеется документально подтвержденная информация о маршруте транспортировки на соответствующими рынками, где имеется цена в источнике информации, рыночная цена определяется как цена из источника информации с учетом диапазона цен в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 13 Закона.
Pц = Qист
где:
Pц - рыночная цена на горячекатаную или холоднокатаную сталь, определенная в соответствии с настоящими Правилами;
Q ист - цена "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" на горячекатаную сталь и цена "CIS export cold rolled coil $/t FOB Black Sea" на холоднокатаную сталь за 1 (одну) тонну, опубликованная в журнале "Metal Bulletin", определяемая как среднеарифметическое значение минимальной и максимальной цены на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу горячекатаной, холоднокатаной стали) по следующей формуле:
Qист = (Qист min. + Qист max.)/2
где:
Qист min. - минимальное значение цены, опубликованной в журнале "Metal Bulletin" на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу холоднокатаной, горячекатаной стали);
Qист max. - максимальное значение цены, опубликованной в журнале "Metal Bulletin" на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу холоднокатаной, горячекатаной стали).
16. Цена сделки приводится посредством дифференциала к сопоставимым экономическим условиям с рыночной ценой по следующей формуле:
Padj = Pc+ D
где:
Padj - цена сделки, приведенная посредством дифференциала к сопоставимым экономическим условиям с рыночной ценой;
Pc - цена реализации холоднокатаной, горячекатаной стали, определенная в контракте и товаросопроводительных документах, по которой производилась ее фактическая реализация;
D - дифференциал, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия рыночной цены с ценой сделки, в соответствии с Законом.

17. Дифференциал нарықтық баға қалыптасатын тауардың межелі (жеткізу) нарығына суықтай илектелген және ыстықтай илектелген болатты жеткізу үшін қажетті құжаттамалық және (немесе) ақпарат көздерімен негізделген және расталған шығыстарды қамтиды.
18. Дифференциалда мыналар қамтылуы мүмкін:
1) суықтай илектелген және ыстықтай илектелген болатты Ақтау портынан ыстықтай илектелген болат үшін "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" бағасы және суықтай илектелген болат үшін "CIS export cold rolled coil $ / T FOB Black Sea" бағасы айқындалатын орынға дейін жеткізу үшін қажетті шығыстар, оның ішінде:
кемені жалға алу жөніндегі шығыстар;
кеменің нормативтен тыс бос тұруы жөніндегі шығыстар;
жүкті сақтандыру жөніндегі шығыстар;
порттық алымдар;
ауыстырып тиеу бойынша шығыстар;
жүкті инспекциялауға арналған шығыстар;
аккредитивті ашу және қызмет көрсету бойынша банктік шығыстар;
ерте төлем және алдын ала төлем бойынша банктік шығыстар;
теміржол тасымалы бойынша шығыстар;
экспедициялау және көлік-экспедиторлық құжаттарды ресімдеу жөніндегі шығыстар;
экспедитор маржасы;
экологиялық алымдар.
2) МемСТ сәйкес болат сортына байланысты ақпарат көзінде көрсетілген нарықтық бағадан сапаға шегерім:
бірінші сорт – 6%;
екінші сорт үшін – 10%;
үшінші сорт – 20%;
өтімсіз суықтай илектелген, ыстықтай илектелген болат – 30%.
19. Дифференциалдың құрамдастары құжаттамамен және (немесе) ақпарат көздерімен Заңның 18-бабында белгіленген кезектілікпен расталады.
Тиісті нарыққа тасымалдау маршруты туралы құжаттамамен расталған ақпараты жоқ мәмілелерде FOB Ақтау шартымен сату кезінде суықтай илектелген және ыстықтай илектелген болаттың бағасын айқындау тәртібі
20. Тиісті нарыққа тасымалдау маршруты туралы құжаттамамен расталған ақпараты жоқ мәмілелер бойынша нарықтық баға Заңның 13-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағалар диапазоны ескеріле отырып, тиісті нарықтағы ақпарат көзінен алынған бағаны мәміле бағасымен салыстырылатын экономикалық шарттарға дифференциал арқылы келтіру жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
Нб = - D
мұндағы:
Нб – осы Қағидаларға сәйкес айқындалған ыстықтай илектелген немесе суықтай илектелген болаттың нарықтық бағасы;
Qкөзі – "Metal Bulletin" журналында жарияланған, техникалық ерекшеліктің (ыстықтай илектелген, суықтай илектелген болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне ең төменгі және ең жоғарғы бағаның орташа арифметикалық мәні ретінде мынадай формула бойынша айқындалатын 1 (бір) тонна ыстықтай илектелген болаттың "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" бағасы және 1 (бір) тонна суықтай илектелген болаттың "CIS export cold rolled coil $/t FOB Black Sea" бағасы:
Qкөзі = (Qкөзі min. + Qкөзі max)/2
мұндағы:
Qкөзі min. – техникалық ерекшелік (суықтай илектелген, ыстықтай илектелген болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне "Metal Bulletin" журналында жарияланған бағаның ең төменгі мәні;
Qкөзі max. – техникалық ерекшелік (суықтай илектелген, ыстықтай илектелген болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне "Metal Bulletin" журналында жарияланған бағаның ең жоғарғы мәні.
D – Заңға сәйкес нарықтық бағаны мәміле бағасымен салыстырмалы экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын дифференциал.

17. Дифференциал включает обоснованные и подтвержденные документально и (или) источниками информации расходы, необходимые для доставки холоднокатаной и горячекатаной стали на рынок назначения (поставки) товара, на котором формируется рыночная цена.
18. Дифференциал может включать в себя:
1) расходы, необходимые для доставки холоднокатаной и горячекатаной стали от порта Актау до места, в котором определяется цена "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" на горячекатаную сталь и цена "CIS export cold rolled coil $/t FOB Black Sea" на холоднокатаную сталь, включая:
расходы по фрахту судна;
расходы по сверхнормативному простою судна;
расходы по страхованию груза;
портовые сборы;
расходы по перевалке;
расходы на инспекцию груза;
банковские расходы по открытию и обслуживанию аккредитива;
банковские расходы по ранней оплате и предоплате;
расходы по железнодорожной транспортировке;
расходы по экспедированию и оформлению транспортно-экспедиторских документов;
маржу экспедитора;
экологические сборы;
2) скидка на качество от рыночной цены, указанной в источнике информации, в зависимости от сорта стали согласно ГОСТ:
6% - первый сорт;
10% - второй сорт;
20% - третий сорт;
30% - неликвидная холоднокатаная, горячекатаная сталь.
19. Составляющие дифференциала подтверждаются документально и (или) источниками информации в очередности, установленной статьей 18 Закона.
Порядок определения цены на холоднокатаную и горячекатаную сталь при продажах на условиях FOB Актау в сделках, по которым не имеется документально подтвержденная информация о маршруте транспортировки на соответствующий рынок
20. По сделкам, по которым не имеется документально подтвержденная информация о маршруте транспортировки на соответствующий рынок, рыночная цена определяется путем приведения цены из источника информации на соответствующем рынке посредством дифференциала к сопоставимым экономическим условиям с ценой сделки с учетом диапазона цен в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 13 Закона по следующей формуле:
Pц = - D
где:
Pц - рыночная цена на горячекатаную или холоднокатаную сталь, определенная в соответствии с настоящими Правилами;
Qист - цена "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" на горячекатаную сталь и цена "CIS export cold rolled coil $/t FOB Black Sea" на холоднокатаную сталь за 1 (одну) тонну, опубликованная в журнале "Metal Bulletin", определяемая как среднеарифметическое значение минимальной и максимальной цены на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу горячекатаной, холоднокатаной стали) по следующей формуле:
Qист = (Qист min. + Qист max.)/2
где:
Qист min. - минимальное значение цены, опубликованной в журнале "Metal Bulletin" на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу холоднокатаной, горячекатаной стали);
Qист max. - максимальное значение цены, опубликованной в журнале "Metal Bulletin" на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу холоднокатаной, горячекатаной стали).
D - дифференциал, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия рыночной цены с ценой сделки, в соответствии с Законом.

21. Дифференциал нарықтық баға қалыптасатын тауардың межелі (жеткізу) нарығына немесе базасында тауардың межелі (жеткізу) нарығында базасында нарықтық баға объективті түрде қалыптасатын және (немесе) айқындалатын нарыққа суықтай илектелген және ыстықтай илектелген болатты жеткізу үшін қажетті, құжаттамамен және (немесе) ақпарат көздерімен негізделген және расталған шығыстарды қамтиды. Дифференциал МемСТ сәйкес болат сортына байланысты ақпарат көзінде көрсетілген нарықтық бағадан сапаға шегерімді қамтиды:
бірінші сорт – 6%;
екінші сорт – 10%;
үшінші сорт – 20%;
өтімсіз суық илектелген, ыстық илектелген болат – 30%.
22. Дифференциалды құрамдастар құжаттамамен және (немесе) ақпарат көздерімен Заңның 18-бабында белгіленген кезектілікпен расталады.
Тиісті нарыққа тасымалдау маршруты туралы құжаттамамен расталған ақпараты бар мәмілелерде FOB Ақтау шартымен жеткізу кезінде мырышталған болаттың бағасын айқындау тәртібі
23. Мырышталған болатты FOB Ақтау шартымен сату кезінде Қара теңіздің жағалауындағы порттар тиісті нарықтар болып табылады. Егер ақпарат көздері тиісті нарықта мырышталған болатқа баға белгілеуді жарияламаса, ақпарат көзінің бағасы сапа сыйақысын есепке ала отырып, ыстықтай илектелген болаттың құнына байланысты анықталады.
24. Ақпарат көзінде бағасы бар тиісті нарықтарға тасымалдау маршруты туралы құжаттамамен расталған ақпараты бар мәмілелер үшін нарықтық баға Заңның 13-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бағалар диапазоны ескеріле отырып, ақпарат көзінен алынған баға сияқты айқындалады.
Нб = Qкөзі + PR
мұндағы:
Нб – осы Қағидаларға сәйкес айқындалған ыстықтай мырышталған болаттың нарықтық бағасы;
Qкөзі – "Metal Bulletin" журналында жарияланған, техникалық ерекшеліктің (ыстықтай илектелген сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне ең төменгі және ең жоғары бағаның орташа арифметикалық мәні ретінде мынадай формула бойынша айқындалатын 1 (бір) тонна "CIS export cold rolled coil $/t FOB Black Sea" бағасы:
Qкөзі = (Qкөзі min. + Qкөзі max.)/2
мұндағы:
Qкөзі min. – техникалық ерекшелік (мырышталған болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне "Metal Bulletin" журналында жарияланған бағаның ең төменгі мәні;
Qкөзі max. – техникалық ерекшелік (суықтай илектелген, ыстықтай илектелген болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне "Metal Bulletin" журналында жарияланған бағаның ең жоғарғы мәні.

21. Дифференциал включает обоснованные и подтвержденные документально и (или) источниками информации расходы, необходимые для доставки холоднокатаной и горячекатаной стали на рынок назначения (поставки) товара, на котором формируется рыночная цена, или рынок, на базе которого на рынке назначения (поставки) товара объективно формируется и (или) определяется рыночная цена. Дифференциал может включать в себя скидку на качество от рыночной цены, указанной в источнике информации, в зависимости от сорта стали согласно ГОСТ:
6% - первый сорт;
10% - второй сорт;
20% - третий сорт;
30% - неликвидная холоднокатаная, горячекатаная сталь.
22. Составляющие дифференциала подтверждаются документально и (или) источниками информации в очередности, установленной статьей 18 Закона.
Порядок определения цены на оцинкованную сталь при поставках на условиях FOB Актау в сделках, по которым имеется документально подтвержденная информация о маршруте транспортировки на соответствующий рынок
23. При реализации оцинкованной стали на условиях FOB Актау соответствующими рынками являются прибрежные порты Черного моря. Если источники информации не публикуют котировки на оцинкованную сталь на соответствующем рынке, цена из источника информации определяется с привязкой к стоимости на горячекатаную сталь с учетом премии на качество.
24. Для сделок, по которым имеется документально подтвержденная информация о маршруте транспортировки на соответствующий рынок, где имеется цена в источнике информации, рыночная цена определяется как цена из источника информации с учетом диапазона цен в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 13 Закона по следующей формуле:
Pц = Qист + PR
где:
Pц - рыночная цена на оцинкованную сталь, определенная в соответствии с настоящими Правилами;
Q ист - цена "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" за 1 (одну) тонну, опубликованная в журнале "Metal Bulletin", определяемая как среднеарифметическое значение минимальной и максимальной цены на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу горячекатаной стали) по следующей формуле:
Qист = (Qист min. + Qист max.)/2
где:
Qист min. - минимальное значение цены, опубликованной в журнале "Metal Bulletin" на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу оцинкованной стали);
Qист max. - максимальное значение цены, опубликованной в журнале "Metal Bulletin" на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу оцинкованной стали);

PR – 1 (бір) тонна үшін 100 АҚШ доллары көлеміндегі сыйақы.
Мәміле бағасы мынадай формула бойынша дифференциал арқылы нарықтық бағасымен салыстырылатын экономикалық шарттарға келтіріледі:
Padj = Pc + D
мұндағы:
Padj – нарықтық бағамен салыстырылатын экономикалық шарттарға дифференциал арқылы келтірілген мәміле бағасы;
Pс – келісімшартта және нақты өткізуге негіз болған тауарға ілеспе құжаттарда айқындалған мырышталған болатты өткізу бағасы;
D – Заңға сәйкес нарықтық бағаны мәміле бағасымен салыстырылатын экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын дифференциал.
25. Дифференциал нарықтық баға қалыптасатын тауардың межелі (жеткізу) нарығына мырышталған болатты жеткізу үшін қажетті құжаттамалық және (немесе) ақпарат көздерімен негізделген және расталған шығыстарды қамтиды.
26. Дифференциалда мыналар қамтылуы мүмкін:
1) мырышталған болатты Ақтау портынан ыстықтай илектелген болат үшін "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" бағасы айқындалатын орынға дейін жеткізу үшін қажетті шығыстар, оның ішінде:
кемені жалға алу жөніндегі шығыстар;
кеменің нормативтен тыс бос тұруы жөніндегі шығыстар;
жүкті сақтандыру жөніндегі шығыстар;
порттық алымдар;
ауыстырып тиеу бойынша шығыстар;
жүкті инспекциялауға арналған шығыстар;
аккредитивті ашу және қызмет көрсету бойынша банктік шығыстар;
ерте төлем және алдын ала төлем бойынша банктік шығыстар;
теміржол тасымалы бойынша шығыстар;
экспедициялау және көлік-экспедиторлық құжаттарды ресімдеу жөніндегі шығыстар;
экспедитор маржасы;
экологиялық алымдар.
27. МемСТ сәйкес болат сортына байланысты ақпарат көзінде көрсетілген нарықтық бағадан сапаға шегерім:
бірінші сорт – 6%;
екінші сорт – 10%;
үшінші сорт – 20%;
өтімсіз мырышталған болат – 30%.
28. Дифференциалдың құрамдастары құжаттамамен және (немесе) ақпарат көздерімен Заңның 18-бабында белгіленген кезектілікпен расталады.
Тиісті нарыққа тасымалдау маршруты туралы құжаттамамен расталған ақпараты жоқ мәмілелерде FOB Ақтау шартымен жеткізу кезінде мырышталған болаттың бағасын айқындау тәртібі
29. Тиісті нарыққа тасымалдау маршруты туралы құжаттамамен расталған ақпараты жоқ мәмілелер бойынша нарықтық баға Заңның 13-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағалар диапазоны ескеріле отырып, тиісті нарықтағы ақпарат көзінен алынған бағаны мәміле бағасымен салыстырылатын экономикалық шарттарға дифференциал арқылы келтіру жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
Нб = Qкөзі + PR ̶ D
мұндағы:
Нб – осы Қағидаларға сәйкес айқындалған мырышталған болаттың нарықтық бағасы;
Qкөзі – "Metal Bulletin" журналында жарияланған, техникалық ерекшеліктің (ыстықтай илектелген сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне ең төменгі және ең жоғары бағаның орташа арифметикалық мәні ретінде мынадай формула бойынша айқындалатын 1 (бір) тонна "CIS export cold rolled coil $/t FOB Black Sea" бағасы:
Qкөзі = (Qкөзі min. + Qкөзі max.)/2
мұндағы:
Qкөзі min. – техникалық ерекшелік (мырышталған болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа қосымша) күніне "Metal Bulletin" журналында жарияланған бағаның ең төменгі мәні;
Qкөзі max. – техникалық ерекшелік (суықтай илектелген, ыстықтай илектелген болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне "Metal Bulletin" журналында жарияланған бағаның ең жоғарғы мәні.

PR - премия в размере 100 долларов США за 1 (одну) тонну.
Цена сделки приводится посредством дифференциала к сопоставимым экономическим условиям с рыночной ценой по следующей формуле:
Padj = Pc + D
где:
Padj - цена сделки, приведенная посредством дифференциала к сопоставимым экономическим условиям с рыночной ценой;
Pc - цена реализации на оцинкованную сталь, определенная в контракте и товаросопроводительных документах, по которой производилась ее фактическая реализация;
D - дифференциал, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия рыночной цены с ценой сделки в соответствии с Законом.
25. Дифференциал включает обоснованные и подтвержденные документально и (или) источниками информации расходы, необходимые для доставки оцинкованной стали на рынок назначения (поставки) товара, на котором формируется рыночная цена.
26. Дифференциал может включать в себя:
1) расходы, необходимые для доставки оцинкованной стали от порта Актау до места, в котором определяется цена "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" на горячекатаную сталь, включая:
расходы по фрахту судна;
расходы по сверхнормативному простою судна;
расходы по страхованию груза;
портовые сборы;
расходы по перевалке;
расходы на инспекцию груза;
банковские расходы по открытию и обслуживанию аккредитива;
банковские расходы по ранней оплате и предоплате;
расходы по железнодорожной транспортировке;
расходы по экспедированию и оформлению транспортно-экспедиторских документов;
маржу экспедитора;
экологические сборы.
27. Скидка на качество от рыночной цены, указанной в источнике информации, в зависимости от сорта стали согласно ГОСТ:
6% - первый сорт;
10% - второй сорт;
20% - третий сорт;
30% - неликвидная оцинкованная сталь.
28. Составляющие дифференциала подтверждаются документально и (или) источниками информации в очередности, установленной статьей 18 Закона.
Порядок определения цены на оцинкованную сталь при поставках на условиях FOB Актау в сделках, по которым не имеется документально подтвержденная информация о маршруте транспортировки на соответствующий рынок
29. По сделкам, по которым не имеется документально подтвержденная информация о маршруте транспортировки на соответствующий рынок, рыночная цена определяется путем приведения цены из источника информации на соответствующем рынке посредством дифференциала к сопоставимым экономическим условиям с ценой сделки с учетом диапазона цен в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 13 Закона по следующей формуле:
Pц = Qист + PR ̶ D
где:
Pц - рыночная цена на оцинкованную сталь, определенная в соответствии с настоящими Правилами;
Qист - цена "CIS export hot rolled coil $/t FOB Black Sea" за 1 (одну) тонну, опубликованная в журнале "Metal Bulletin", определяемая как среднеарифметическое значение минимальной и максимальной цены на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу горячекатаной стали) по следующей формуле:
Qист = (Qист min. + Qист max.)/2
где:
Qист min. - минимальное значение цены, опубликованной в журнале "Metal Bulletin" на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу оцинкованной стали);
Qист max. - максимальное значение цены, опубликованной в журнале "Metal Bulletin" на дату технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу оцинкованной стали);

PR - 1 (бір) тонна үшін 100 АҚШ доллары көлеміндегі сыйақы.
D – Заңға сәйкес нарықтық бағаны мәміле бағасымен салыстырылатын экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын дифференциал.
30. Дифференциал нарықтық баға қалыптасатын тауардың межелі (жеткізу) нарығына немесе базасында тауардың межелі (жеткізу) нарығына нарықтық баға объективті түрде қалыптасатын және (немесе) айқындалатын нарыққа мырышталған болатты жеткізу үшін қажетті құжаттамалық және (немесе) ақпарат көздерімен негізделген және расталған шығыстарды қамтиды.
31. Дифференциал МемСТ сәйкес болат сортына байланысты ақпарат көзінде көрсетілген нарықтық бағадан сапаға шегерімді қамтиды:
бірінші сорт – 6%;
екінші сорт – 10%;
үшінші сорт – 20%;
өтімсіз мырышталған болат – 30%.
32. Дифференциалдың құрамдастары құжаттамамен және (немесе) ақпарат көздерімен Заңның 18-бабында белгіленген кезектілікпен расталады.
Апта сайынғы баға белгілеуді қолдану
33. Егер ақпарат көздерінде күн сайынғы (daily) бағалар жарияланбаса және ақпарат тек апта сайынғы (weekly) баға ақпараты ғана қолжетімді болса, осы Қағидаларды қолдану мақсаттары үшін мәміленің (өткізудің) нақты бағасы ақпарат көзінен алынған бағамен бір апта ішіндегі мәміленің орташа бағасын есептеу жолымен мынадай формула бойынша салыстырмалы шарттарға келтіріледі:
PW = болаттың өткізілген түрінен түскен түсім / көлемі,
мұнда:
PW – бір аптадағы мәміленің орташа бағасы.
Өткізілген болат түрінен түскен түсім – бір апта ішінде (дүйсенбіден жексенбіге дейін) жасалған мәмілелер бойынша шот-фактураларға сәйкес өткізілген болат түрінен түскен нақты түсім, ол техникалық ерекшелік (болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне сүйене отырып анықталады.
Көлем – бір апта ішінде (дүйсенбіден жексенбіге дейін) жасалған мәмілелер бойынша шот-фактураларға сәйкес өткізілген болат түрінің нақты көлемі, ол техникалық ерекшеліктің (болатты сатып алу-сатуға арналған келісімшартқа үстеме қосымша) күніне сүйене отырып анықталады.
34. Аптаның реттік нөмірін анықтау үшін тиісті күнтізбелік жылдың 1 қаңтарында келетін апта әрбір күнтізбелік жылдың бірінші аптасы болып есептеледі.
Дифференциалдың құрамдастарын пайдалану тәртібі
35. Мәміле бағасын ақпарат көзінен алынған бағамен салыстырылатын экономикалық шарттарға немесе ақпарат көзінен алынған бағаны мәміле бағасымен салыстырылатын экономикалық шарттарға келтіру үшін дифференциал ескеріледі.
36. Дифференциалға тиісті нарыққа суықтай илектелген, ыстықтай илектелген және мырышталған болатты жеткізу және экономикалық жағдайлардың салыстырмалы болуын қамтамасыз ету үшін қажетті, құжаттамамен және (немесе) ақпарат көздерімен негізделген және расталған шығыстар енгізіледі.

PR - премия в размере 100 долларов США за 1 (одну) тонну;
D - дифференциал, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия рыночной цены с ценой сделки в соответствии с Законом.
30. Дифференциал включает обоснованные и подтвержденные документально и (или) источниками информации расходы, необходимые для доставки оцинкованной стали на рынок назначения (поставки) товара, на котором формируется рыночная цена, или рынок, на базе которого на рынке назначения (поставки) товара объективно формируется и (или) определяется рыночная цена.
31. Дифференциал может включать в себя скидку на качество от рыночной цены, указанной в источнике информации, в зависимости от сорта стали согласно ГОСТ:
6% - первый сорт;
10% - второй сорт;
20% - третий сорт;
30% - неликвидная оцинкованная сталь.
32. Составляющие дифференциала подтверждаются документально и (или) источниками информации в очередности, установленной статьей 18 Закона.
Применение еженедельных котировок
33. Если в источниках информации не публикуются ежедневные (daily) цены и доступна информация только на еженедельные (weekly) цены, для целей применения настоящих Правил фактическая цена сделки (реализации) приводится в сопоставимые условия с ценой из источника информации путем расчета средней цены сделки за неделю по следующей формуле:
PW = выручка от реализованного вида стали/ объем,
где:
PW – средняя цена сделки за неделю.
Выручка от реализованного вида стали – фактическая выручка от реализованного вида стали согласно счетам-фактурам по сделкам, совершенным за неделю (с понедельника по воскресенье), которая определяется исходя из даты технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу стали).
Объем - фактический объем реализованного вида стали согласно счетам -фактурам по сделкам, совершенным за неделю (с понедельника по воскресенье), которая определяется исходя из даты технической спецификации (дополнительного приложения к контракту на куплю-продажу стали).
34. Для определения порядкового номера недели, первой неделей каждого календарного года считается неделя, на которую выпадает 1 января соответствующего календарного года.
Порядок использования составляющих дифференциала
35. Для приведения цены сделки в сопоставимые экономические условия с ценой из источника информации или цены из источника информации в сопоставимые экономические условия с ценой сделки учитывается дифференциал.
36. В дифференциал включаются обоснованные и подтвержденные документально и (или) источниками информации расходы, необходимые для доставки холоднокатаной, горячекатаной и оцинкованной стали на соответствующий рынок и обеспечения сопоставимости экономических условий.

37. Бастапқы құжаттармен расталатын дифференциал құрамдастарының мөлшері толық көлемде ескеріледі. Өзге жағдайларда дифференциал құрамдастарының мөлшері Заңның 18-бабында көзделген ақпарат көздеріне сәйкес қабылданады.
Дифференциалдың құрамдастарын анықтау және дифференциалды растайтын құжаттар (ақпарат)
38. Теңіз арқылы тасымалдау (жалдау) құны жалдау шарттарымен (charterparty, time-charter) немесе кемені жалдау шарттарынан үзінділермен, ақы төлеуге арналған шоттармен (invoice) және сатып алушының жалдау құнының 1 (бір) тоннаға арналған есеп-қисабымен немесе ақпарат көздерінің деректерімен расталады.
39. Кемені жалдау құны кеме жалға алынған күні анықталады. Кемені жалдау бойынша бастапқы құжаттар болмаған жағдайда, жалдау құны ақпарат көздерінің деректері бойынша теңіз коносаменті күніне дейін 10 – 25 күн бұрынғы орташа мән ретінде айқындалады.
40. Кеменің нормативтен тыс, бос тұруы бойынша шығыстар құны таймшитпен (timesheet) және инвойстармен (инвойс) расталады.
41. Теңізбен, теміржолмен немесе өзге көлікпен тасымалдау кезінде жүкті сақтандыру құны шарттармен, немесе сақтандыру полистерімен, немесе ақы төлеуге арналған шоттармен (инвойс), сатып алушының сақтандыру құнын есептеуімен немесе ақпарат көздерімен расталады.
42. Порттағы алымның құны қызметтер көрсетуге арналған шарттармен, төлем шоттарымен (инвойс) немесе ақпарат көздерімен расталады.
43. Порттардағы ауыстырып тиеу бойынша шығыстардың құны шарттармен, инвойстармен (инвойс) немесе ақпарат көздерімен расталады.
44. Жүктің сапасы мен санын анықтау бойынша жүкті инспекциялаудың құны инспекторлық қызметтер көрсетуге арналған шарттармен, төлем шоттарымен (invoice), сатып алушының инспекция құнын есептеуімен, тәуелсіз инспекторлық компаниялардың есептерімен немесе ақпарат көздерімен расталады.
45. Қайтарып алынбайтын аккредитив ашу және оған қызмет көрсету бойынша банк шығыстарының құны мынадай құжаттармен расталады:
1) банктік аккредитив талаптары айтылатын тауарды сатып алу-сату келісімшарттары;
2) жеткізушінің (өндіруші зауыттың) пайдасына аккредитив ашу және аккредитивті ашуға арналған банктік шығыстар туралы банктің растауы;
3) кеменің атауын, тауардың тиеп жөнелтілген күнін, тоннадағы көлемдерді, банктің пайыздық мөлшерлемесін, аккредитив сомасын және бір тонна үшін банк шығыстарының сомасын көрсете отырып, әрбір жеке жеткізу бойынша сатып алушының белгісі мен қолы қойылған мағынасын ашумен.
46. Банктік шығыстар сатып алу-сату шарттарының талаптарымен және тиісті кезеңде тауарға төленгенін растайтын банктік үзінділермен расталады. Бұл ретте, мұндай шығыстар салыстырмалы экономикалық шарттардағы (қарыз алушының кредиттік рейтингін, қарыз кезеңін, көлемін, мерзімін, елдік және салалық тәуекелдерді ескере отырып) салыстырмалы мәмілелер бойынша ресми ақпарат көздерінен алынған деректер негізінде айқындалған нарықтық бағадан аспауы тиіс.

37. Размеры составляющих дифференциала, подтверждаемые первичными документами, учитываются в полном объеме. В иных случаях размеры составляющих дифференциала принимаются в соответствии с источниками информации, предусмотренными статьей 18 Закона.
Определение составляющих дифференциала и документы (информация), подтверждающие дифференциал
38. Стоимость морской транспортировки (фрахта) подтверждается договорами фрахта (charterparty, time-charter) или выписками из договоров фрахта судна, счетами на оплату (invoice) и расчетами покупателя стоимости фрахта на 1 (одну) тонну или данными источников информации.
39. Стоимость фрахта судна определяется на дату фрахтования судна. В случае отсутствия первичных документов по фрахту судна, стоимость фрахта определяется как среднее значение за 10-25 дней до даты морского коносамента по данным источников информации.
40. Стоимость расходов по сверхнормативному простою судна подтверждается таймшитом (timesheet) и инвойсами (инвойс).
41. Стоимость страхования груза при транспортировке морским, железнодорожным или иным транспортом подтверждается договорами или страховыми полисами, или счетами на оплату (инвойс), расчетами покупателя стоимости страхования или источниками информации.
42. Стоимость сбора в порту подтверждается договорами на оказание услуг, счетами на оплату (инвойс) или источниками информации.
43. Стоимость расходов по перевалке в портах подтверждается договорами, инвойсами (инвойс) или источниками информации.
44. Стоимость инспекции груза по определению качества и количества груза подтверждается договорами на оказание инспекторских услуг, счетами на оплату (invoice), расчетами покупателя стоимости инспекции, отчетами независимых инспекторских компаний или источниками информации.
45. Стоимость банковских расходов по открытию и обслуживанию безотзывного аккредитива подтверждается следующими документами:
1) контрактами купли-продажи товара, где оговариваются условия банковского аккредитива;
2) подтверждением банка об открытии аккредитива в пользу поставщика (завода-производителя) и банковских расходах на открытие аккредитива;
3) расшифровками с отметкой и подписью покупателя по каждой отдельной поставке с указанием наименования судна, даты отгрузки товара, объемов в тоннах, процентной ставки банка, суммы аккредитива и суммы банковских расходов за тонну.
46. Банковские расходы подтверждаются условиями договоров купли-продажи и банковскими выписками, подтверждающими оплату товара за соответствующий период. При этом, такие расходы не должны превышать рыночной цены, определенной на основании данных из официальных источников информации по сопоставимым сделкам в сопоставимых экономических условиях (c учетом кредитного рейтинга заемщика, периода, объема, срока займа, страновых и отраслевых рисков).

47. Теміржол тасымалының құны келісімшарттармен, төлем шоттарымен (инвойс) немесе ақпарат көздерінің деректерімен немесе ұлттық тасымалдаушылардың ("Қазақстан темір жолы" АҚ, т.б.) деректерімен немесе Rail-Tariff ақпараттық бағдарламасының деректерімен расталады.
48. Теміржол тасымалының құнын айқындау кезінде экспедитордың маржасы ескеріледі. Экспедитордың маржасы келісімшарттармен, инвойстармен (invoice) немесе ақпарат көздерімен расталады.
49. Экологиялық алымдар.
50. Ақтаудан Қара теңіздің тиісті порттарына дейінгі маршруттардағы көліктік және ілеспе шығыстар мынадай құжаттармен (ақпаратпен):
1) теміржол тасымалы: вагондарды жалға алу және бос құрамды қайтару, диспетчерлендіру, Ақтау портындағы порттық алымдар, Ақтау портында көліктік-экспедиторлық ресімдеу және басқа да ілеспе шығыстар – шарттармен, төлем шоттарымен (инвойс) немесе ақпарат көздерімен;
2) Каспий теңізінде кемені жалдау ақысы – жалдау / чартер шарттарымен, төлем шоттарымен (инвойс) немесе ақпарат көздерімен;
3) Ақтау портындағы порттық алым – келісімшарттармен, төлем шоттарымен (инвойс) немесе ақпарат көздерімен;
4) инспекция – шарттармен, төлем шоттарымен (инвойс), жүргізілген инспекцияның есептерімен немесе ақпарат көздерімен;
5) жүкті сақтандыру – шарттармен немесе сақтандыру полистерімен, төлем шоттарымен (инвойс), тасымалдаушының/экспедитордың сақтандыру құнының есептерімен немесе ақпарат көздерімен;
6) тасымалдаушының / экспедитордың сыйақысы (маржасы) – тасымалдау келісімшарттарымен немесе төлем шоттарымен (инвойс) немесе ақпарат көздерімен расталады.

47. Стоимость железнодорожной транспортировки подтверждается договорами, счетами на оплату (инвойс) или данными источников информации или данными национальных перевозчиков (АО "Қазақстан темір жолы", др.), или данными информационной программы Rail-Tariff.
48. При определении стоимости железнодорожной перевозки учитывается маржа экспедитора. Маржа экспедитора подтверждается договорами, инвойсами (invoice) или источниками информации.
49. Экологические сборы.
50. Транспортные и сопутствующие расходы на маршрутах от Актау до соответствующих портов Черного моря подтверждаются следующими документами (информацией):
1) железнодорожная транспортировка: аренда вагонов и возврат порожнего состава, диспетчеризация, портовые сборы в порту Актау, транспортно-экспедиторское оформление в порту Актау и другие сопутствующие расходы - договорами, счетами на оплату (инвойс) или источниками информации;
2) фрахт судна в Каспийском море - договорами фрахта / чартером, счетами на оплату (инвойс) или источниками информации;
3) портовый сбор в порту Актау – договорами, счетами на оплату (инвойс) или источниками информации;
4) инспекция - договорами, счетами на оплату (инвойс), отчетами проведенной инспекции или источниками информации;
5) страхование груза - договорами или страховыми полисами, счетами на оплату (инвойс), расчетами перевозчика/экспедитора стоимости страхования или источниками информации;
6) вознаграждение (маржа) перевозчика / экспедитора - договором транспортировки или счетами на оплату (инвойс) или источниками информации.