Шығыс Қазақстан облысының Семей қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 8 қазандағы № 742 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 31 қаңтардағы № 63 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.01.2023 № 63 қаулысымен.
Шығыс Қазақстан облысының Семей қаласын әлеуметтік-экономикалық дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Шығыс Қазақстан облысының Семей қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары және Шығыс Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдары Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 1 ақпаннан және 1 тамыздан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 8 қазандағы
№ 742 қаулысымен
бекітілген
Шығыс Қазақстан облысының Семей қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары
Ағымдағы жағдай
Семей қаласы – Шығыс Қазақстан облысының (бұдан әрі – ШҚО) өнеркәсіптік дамыған, орман, су және энергетикалық ресурстар, минералды шикізаттың едәуір қоры бар өңірлердің бірі.
Бас жоспарға сәйкес Семей қаласының әкімшілік бөлігіне Степной, Восход, Бобровка, Восточный, Ұшақтар, Мирный, Пристань кенттері кіреді.
Негізгі өндірістік әлеуеті қажетті қуаттары бар өнеркәсіптің көп салалы құрылымы болып табылады.
Қала үлесіне облыста өндірілетін өнеркәсіп өнімдерінің 10 %-і (силикат кірпіш – 100 %, цемент – 33 %, көмір – 98 %, гофрленген картон – 100 %), ауыл шаруашылығы өнімдерінің 6,6 %-і (ет – 10,4 %, жұмыртқа – 2,0 %, картоп – 17 %) тиесілі.
Қалада тау-кен өндіру өнеркәсібі мен түсті металлургияның ("Қаражыра" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі – көмір өндіру, "ФИК Алел" акционерлік қоғамы – құрамында алтыны бар кен өндіру және өңдеу), өңдеу өнеркәсібінің ("Қазполиграф" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі – гофрленген өнім картонын шығару, "Силикат" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі – силикат кірпіш өндіру, "Семей цемент" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі – цемент өндіру), машина жасаудың ("Daewoo Bus" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, "СемАз" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі – автобус жасау) ірі және орта кәсіпорындары шоғырланған.

Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Семей Восточно-Казахстанской области на 2020 – 2025 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2019 года № 742.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.01.2023 № 63.
В целях социально-экономического развития города Семей Восточно-Казахстанской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития города Семей Восточно-Казахстанской области на 2020 – 2025 годы (далее – План).
2. Центральным государственным органам Республики Казахстан и местным исполнительным органам Восточно-Казахстанской области обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом, и по итогам полугодия, не позднее 15 января и 15 июля, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам полугодия, не позднее 1 февраля и 1 августа, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2019 года № 742
Комплексный план социально-экономического развития города Семей Восточно-Казахстанской области на 2020 – 2025 годы
Текущее положение
Город Семей – один из промышленно-развитых регионов Восточно-Казахстанской области (далее – ВКО), имеющих лесные, водные и энергетические ресурсы, значительные запасы минерального сырья.
Согласно генеральному плану в административную часть города Семей входят поселки Степной, Восход, Бобровка, Восточный, Ушактар, Мирный, Пристань.
Основным производственным потенциалом является многоотраслевая структура промышленности с наличием необходимых мощностей.
На долю города приходится 10 % промышленной продукции (кирпича силикатного – 100%, цемента – 33%,
угля – 98%, картона гофрированного – 100%), 6,6% сельскохозяйственной продукции (мяса – 10,4%, яиц – 2,0%, картофеля – 17%), производимой в области.
В городе сконцентрированы крупные и средние предприятия горнодобывающей промышленности и цветной металлургии (товарищество с ограниченной ответственностью "Каражыра" – добыча угля, акционерное общество "ФИК Алел" – добыча и обработка золотосодержащей руды), обрабатывающей промышленности (товарищество с ограниченной ответственностью "Казполиграф" – по выпуску картонно-гофрированной продукции, товарищество с ограниченной ответственностью "Силикат" – производство кирпича силикатного, товарищество с ограниченной ответственностью "Семей цемент" – производство цемента), машиностроения (товарищество с ограниченной ответственностью "Daewoo Bus", товарищество с ограниченной ответственностью "СемАз" – производство автобусов).

Өңдеуші өнеркәсіпте үлес салмағы 19,1 % өзге металл емес минералдық өнімдерді өндіру саласы неғұрлым дамыған.
Соңғы бес жылда өнеркәсіп өндірісінің көлемі 38 %-ке, ауыл шаруашылығы өнімі – 63 %-ке, бөлшек тауар айналымы – 1,6 есеге, негізгі капиталға салынған инвестиция – 1,4 есеге, бюджет көлемі – 1,8 есеге артты.
Соңғы жылдары халық саны өсуінің оң серпіні байқалады. Семей қаласы халқының саны 3 %-ке (2014 жылы 338,5 мың адамнан 2019 жылы 348,9 мың адамға дейін), оның ішінде экономикалық белсенді халық – 1,2 %-ке (171,9 мың адамнан 174,1 мың адамға дейін) өсті.
Семей қаласының кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу, қызмет көрсету, тамақ өнімдерін, құрылыс материалдарын, тоқыма өнімдерін өндіру салаларында даму әлеуетіне ие.
Кең ауылдық аумақтардың болуы сүтті және етті бағыттағы ірі қара мал басының, табынды жылқы шаруашылығының, қой мен құстардың өсуіне алғышарттар жасайды.
Стратегиялық теміржол, автомобиль, су және әуе көлігі артерияларының қиылысында арнала отырып, қаланың географиялық және экономикалық орналасуы транзиттік-логистикалық дәліз қалыптастыру үшін тиімді.
Қаланың бай тарихи-мәдени мұрасы оны танымдық, ғылыми және этникалық туризм үшін тартымды етеді.
Сонымен қатар, одан әрі әлеуметтік-экономикалық дамыту мен халықтың өмір сүру сапасын арттыру үшін жағдай жасау мақсатында мынадай проблемалық мәселелердің шешімі талап етіледі:
тұрғын үйге мұқтаждар кезегін төмендету (мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй алу кезегінде 10 372 адам тұр, ол 2014 жылға қарағанда 69,8 %-ке артық, оның ішінде халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтары – 3 696 адам;
орталықтандырылған сумен қамтамасыз етілген ауыл тұрғындарын қамтуды арттыру (Абыралы, Мұқыр және Шақаман ауылдары тұрғындарының 82 %-і – 3 140 адам (3 813 адамнан) құдықтар мен ұңғымаларды пайдаланады);
халықтың жалпы білім беру, балалардың мектепке дейінгі, спорттық, мәдени-демалыс қызметтеріне қажеттілігін қамтамасыз ету (2018 – 2019 оқу жылына қала бойынша оқушы орнының тапшылығы 3 230 орынды құрайды, Қарағайлы тұрғын ауданының даму перспективасы мен қала халқы санының артуын ескере отырып, 3 900 оқушы орнына, сондай-ақ спорттық және мәдени-демалыс объектілеріне қажеттілік туындайды);
инженерлік желілердің жағдайын жақсарту (жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы автомобиль жолдарының үлесі – 73,6 %, жылу желілерінің тозуы – 62 %, су құбыры желілерінің тозуы – 65 %);
қатерлі ісіктерден сырқаттанушылық пен өлім-жітімді төмендету (сырқаттанушылық – 100 мың халыққа шаққанда 293,5 жағдай немесе орташа республикалық көрсеткіштен 1,5 есеге көп, өлім-жітім – 100 мың халыққа шаққанда 143,1 жағдай немесе орташа республикалық көрсеткіштен 1,7 есеге артық).
Мақсаттары мен стратегиялық міндеттері
Кешенді жоспардың басты мақсаты экономиканың базалық салаларын, әлеуметтік саланы дамыту, қаланың инвестициялық тартымдылығын арттыру үшін қолайлы жағдай жасау болып табылады, бұл жалпы халықтың өмір сүру сапасын жақсартуға ықпал етеді.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін:

В обрабатывающей промышленности наиболее развита отрасль по производству прочей неметаллической минеральной продукции с удельным весом 19,1%.
За последние пять лет увеличились объемы промышленного производства на 38%, продукции сельского хозяйства – на 63%, розничного товарооборота – в 1,6 раза, инвестиций в основной капитал – в 1,4 раза, объем бюджета – в 1,8 раза.
В последние годы отмечается положительная динамика роста численности населения. Численность населения города Семей выросла на 3% (с 338,5 тыс. человек в 2014 году до 348,9 тыс. человек в 2019 году), в том числе экономически активное население, – на 1,2% (с 171,9 тыс. человек до 174,1 тыс. человек).
Город Семей обладает потенциалом развития в сферах предпринимательства, переработки сельскохозяйственной продукции, оказания услуг, производства продуктов питания, строительных материалов, текстильной продукции.
Наличие обширных сельских территорий создает предпосылки для роста поголовья крупного рогатого скота молочного и мясного направления, табунного коневодства, овец и птиц.
Находясь на пересечении стратегических железнодорожных, автомобильных, водных и воздушных транспортных артерий, город имеет выгодное географическое и экономическое расположение для формирования транзитно-логистического коридора.
Богатое историко-культурное наследие делает его привлекательным для познавательного, научного и этнического туризма.
Вместе с тем, в целях дальнейшего социально-экономического развития и создания условий для повышения качества жизни населения требуется решение следующих проблемных вопросов:
1) снижение очередности нуждающихся в жилье (в очереди на получение жилья из государственного жилищного фонда состоит 10 372 чел., что больше на 69,8% к 2014 году, из них социально-уязвимые слои населения – 3 696 чел.;
2) увеличение охвата сельского населения, обеспеченного централизованным водоснабжением (82% населения сел Абралы, Мукур и Чекоман с охватом 3 140 чел. (из 3 813 чел.) пользуются колодцами и скважинами);
3) обеспечение потребности населения в общеобразовательных, детских дошкольных, спортивных, культурно-досуговых услугах (на 2018 – 2019 учебный год дефицит ученических мест по городу составил 3 230 мест, с учетом перспективы развития жилого района Карагайлы и увеличения численности населения возникает потребность в 3 900 ученических местах, а также спортивных и культурно-досуговых объектах);
4) улучшение состояния инженерных сетей (доля автомобильных дорог, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии, – 73,6 %, износ тепловых сетей – 62%, водопроводных – 65%);
5) снижение заболеваемости и смертности от злокачественных новообразований (заболеваемость – 293,5 случаев на 100 тыс. населения или в 1,5 раза выше среднереспубликанского показателя, смертность – 135,3 случаев на 100 тыс. населения или в 1,7 раза выше среднереспубликанского показателя).
Цели и стратегические задачи
Главной целью Комплексного плана является создание благоприятных условий для развития базовых отраслей экономики, социальной сферы, повышения инвестиционной привлекательности, что в целом способствует улучшению качества жизни населения.
Для достижения поставленной цели предусматривается решение следующих стратегических задач:

489,0
42.
"Республикалық маңызды РФ шекарасы (Омбыға)- Майқапшағай" "Астана-Павлодар-Қалбатау-Өскемен" Орталық-Шығыс дәлізінің 733-760 км автомобиль жолы бойындағы "Семей қаласының айналма жолы" автомобиль жолы құрылысы" жобасын қаржыландыру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы-ның Үкіметіне ұсыныстар
ИИДМ
2020 жылғы I тоқсан
талап етілмейді
43.
"Республикалық маңызды "Семей-Қайнар" автомобиль жолын орташа жөндеу" жобасын қаржыландыру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы-ның Үкіметіне ұсыныстар
ИИДМ
2020 жылдың I тоқсан
талап етілмейді
44.
Қала жолдарын орта, ағымдағы жөндеу
орындалған жұмыстар актісі
ШҚО әкімдігі

489,0
42.
Внесение предложения по финансированию проекта "Строительство автомобильной дороги "Обход города Семей" по автомобильной дороге республиканского значения "Граница РФ (на Омск)- Майкапшагай" км 733-760 коридора Центр-Восток "Астана – Павлодар – Калбатау –Усть-Каменогорск"
предложения в Правительство Республики Казахстан
МИИР
I квартал 2020 года
не требуются
43.
Внесение предложения по финансированию проекта "Средний ремонт автодороги республиканского значения "Семей – Кайнар"
предложения в Правительство Республики Казахстан
МИИР
I квартал 2020 года
не требуются
44.
Средний, текущий ремонт дорог города Семей
акт выполненных работ
акимат ВКО

30 532,3
Жиыны
66 035,1
57 155,8
43 162,8
38 115,6
32 345,3
23 385,0
260 199,6
* республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі Шығыс Қазақстан облысының әкімдігінің бюджет заңнамасына сәйкес қажетті құжаттаманы ұсынған кезде тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру және нақтылау кезінде нақтыланатын болады.
2026 жылға қарай қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуында, оның ішінде Кешенді жоспарды іске асырудан мынадай нәтижелерге қол жеткізу күтілуде:

30 532,3
Всего
66 035,1 57 155,8 43 162,8 38 115,6 32 345,3 23 385,0 260 199,6
* объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского и местного бюджетов, будут уточняться при формировании и уточнении республиканского и местного бюджетов на соответствующий плановый период при представлении акиматом Восточно-Казахстанской области необходимой документации в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
К 2026 году ожидается достижение следующих результатов в социально-экономическом развитии города, в том числе от реализации Комплексного плана:

1. Өнеркәсіп
Жобаларды іске асыру нәтижесінде, оның ішінде Кешенді жоспар шеңберінде 2026 жылға қарай өнеркәсіп өнімінің көлемі 1,6 есеге ұлғайып, 300 млрд. теңгені құрайтын болады, атап айтқанда, өңдеу өнеркәсібінде – 1,7 есеге (236,0 млрд. теңге) көбейеді.
Жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттардың жүктемесін арттыру және жаңа кәсіпорындардың ашылуы есебінен 1 000-нан астам жаңа жұмыс орны құрылатын болады.
2. Сауда
2025 жылдың қорытындысы бойынша жаңа кәсіпкерлік объектілерін салу және көліктік-инженерлік инфрақұрылымды дамыту есебінен бөлшек тауар айналымының көлемі 2018 жылдың деңгейіне қарағанда 2 есеге өсуі болжанып отыр, бұл 460 млрд. астам теңгені құрайтын болады.
3. Ауыл шаруашылығы
2026 жылға қарай ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемі 19 %-ке және 43 млрд.теңгені құрайтын болады, оның ішінде қала маңындағы елді мекендерден жеткізілетін өнімді қоса алғанда, ет өндіру көлемі – 13 %-ке , сүт – 8,0 %-ке артады.
4. Тұрғын үй
2026 жылға қарай барлық қаржыландыру көздері есебінен қажетті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жүргізе отырып, 133 көп қабатты тұрғын үйді (9 629 пәтер немесе 702,9 мың м2) пайдалануға беру жоспарлануда, ол 9 629 мың отбасын жеке тұрғын үймен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бір адамға шаққанда тұрғын үймен қамтамасыз ету 2026 жылға қарай 21 м2-ден (2018 жыл) 24,3 м2-ге дейін ұлғайтылатын болады.
5. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2026 жылға қарай орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізу қалада 96,9 %-тен 100 %-ке дейін және ауылдық аумақта 53,1 %-тен 65,7 %-ке дейін өседі.
Жаңғыртылған желілердің жалпы ұзындығынан 2026 жылға қарай аудандық қазандықтардың 31,6 км жылу желілерін жаңғырту арқылы 31,2 %-тен 41,3 %-ке дейін ұлғаяды.
6. Денсаулық сақтау
Семей қаласындағы облыстық онкологиялық диспансері радиологиялық орталығының аяқталмаған объектісін салу тек Шығыс Қазақстан облысының ғана емес, сонымен қатар еліміздің басқа да өңірлерінің тұрғындарына онкологиялық ауруларды диагностикалау, ерте кезеңде анықтау және емдеу бойынша бірегей медициналық қызмет көрсетуге мүмкіндік береді. Ұшақтар тұрғын алаптарында 200 орындық қалалық балалар ауруханасын ашу балаларға аурушаңдық пен өлім-жітім жиілігін төмендету бойынша қолжетімді сапалы медициналық көмек көрсетуге бағытталған.
Жалпы алғанда, денсаулық сақтау саласындағы объектілерді дамыту жыл сайын 5 мыңнан астам пациентті медициналық қызметтермен қосымша қамтуға, халыққа білікті, мамандандырылған және шұғыл медициналық көмек көрсетудің қолжетімділігін, тиімділігі мен сапасын арттыруға мүмкіндік береді. Нәтижесінде, халықтың денсаулығы жақсарады, өлім-жітім 1000 адамға шаққанда 8,45-тен 7,8-ге дейін төмендейді, орташа өмір сүру ұзақтығы 75 жасқа дейін артады.

1. Промышленность
В результате реализации проектов, в том числе в рамках Комплексного плана, к 2026 году объем промышленной продукции увеличится в 1,6 раза и составит 300 млрд. тенге, в частности, в обрабатывающей промышленности – в 1,7 раза (236,0 млрд. тенге).
За счет увеличения загрузки производственных мощностей, действующих и открытия новых предприятий будет создано более 1 000 новых рабочих мест.
2. Торговля
По итогам 2025 года за счет строительства новых объектов предпринимательства и развития транспортно-инженерной инфраструктуры прогнозируется увеличение объема розничного товарооборота в 2 раза к уровню 2018 года, что составит более 460 млрд. тенге.
3. Сельское хозяйство
К 2026 году объем валовой продукции сельского хозяйства увеличится на 19% и составит 43 млрд. тенге, объем производства мяса – на 13%, молока – на 8,0%, в том числе поставляемые с пригородных населенных пунктов.
4. Жилье
К 2026 году за счет всех источников финансирования планируется ввести в эксплуатацию 133 многоэтажных жилых дома (9 629 квартир или 702,9 тыс.м2) с подведением необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктуры, что позволит обеспечить 9 629 тысяч семей собственным жильем.
Обеспеченность жильем на одного человека к 2026 году будет увеличена с 21 м2 (2018 год) до 24,3 м2.
5. Жилищно-коммунальное хозяйство
К 2026 году доступ к централизованному водоснабжению вырастет с 96,9% до 100% в городе и с 53,1% до 65,7% в сельской территории.
Доля модернизированных сетей от общей их протяженности к 2026 году увеличится с 31,2 % до 41,3% путем модернизации 31,6 км тепловых сетей районных котельных.
6. Здравоохранение
Строительство незавершенного объекта радиологического центра областного онкологического диспансера в города Семей позволит оказывать уникальные медицинские услуги по диагностике, выявлению на ранних стадиях и лечению онкологических заболеваний не только населению Восточно-Казахстанской области, но и других регионов страны. Открытие детской городской больницы на 200 коек в жилом массиве Ушактар направлено на оказание детям доступной качественной медицинской помощи по снижению частоты заболеваемости и смертности.
В целом, развитие объектов в сфере здравоохранения позволит ежегодно дополнительно охватить медицинскими услугами более 5 тыс. пациентов, повысить доступность, эффективность и качество оказания квалифицированной, специализированной и неотложной медицинской помощи населению. В результате улучшится здоровье населения, снизится смертность с 8,45 до 7,8 умерших на 1000 населения, средняя продолжительность жизни увеличится до 75 лет.

7. Білім беру
Жалпы білім беретін 4 мектеп салудың нәтижесінде 2026 жылға қарай қосымша оқушы орындарымен 3 900 бала қамтылатын болады. 1 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен 100 % қамтуға қол жеткізу үшін 1 240 орындық 4 мектепке дейінгі балалар мекемесін салу жоспарлануда.
8. Мәдениет және спорт
Приречный ауылындағы Мәдениет үйін реконструкциялау, сондай-ақ тарихи-мәдени объектілерді (кітапханалар, музейлер, мәдениет үйлері) жөндеу және материалдық-техникалық базаны дамыту Семей қаласының еліміздің рухани және мәдени орталығы ретінде мәртебесін одан әрі нығайтуға, Қазақстан халқының салт-дәстүрлерін сақтауға ықпал етеді. Бейбітшілік аралындағы саябақтың құрылысы аяқталғаннан кейін отандық және шетелдік әртістерді тарта отырып, ірі мәдени-демалыс іс-шаралары мен концерттерді өткізу жоспарлануда, бұл ішкі және сыртқы туристердің санын ұлғайтуға мүмкіндік береді.
2026 жылға қарай жүйелі түрде дене шынықтырумен және спортпен айналысатын азаматтарды қамту мұз модулін салу және аула аумақтарын абаттандыру шеңберінде спорт алаңдарын орнату, сондай-ақ 2019 жылы енгізілетін "Абай-Арена" мәдени-спорт кешенін толық жүктеу есебінен 31 %-ке жетеді. Жалпы алғанда, спорттық объектілерді дамыту азаматтардың денсаулығына оң әсер етеді, бұқаралық спортқа халықтың көп бөлігін тартуға, республикалықта және халықаралық деңгейде де жоғары спорттық нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
9. Көліктік инфрақұрылым
2026 жылға қарай қанағаттанарлық және жақсы жағдайдағы жолдардың үлесі 73,6 %-тен 95,0 %-ке дейін ұлғаяды. "Семей қаласының айналма жолы" автомобиль жолының құрылысы қаланың халықаралық және өңірлік транзиттік әлеуетін арттыруға мүмкіндік береді, жүк-жолаушылар тасымалдарын дамытуға, сондай-ақ қаланың орталық бөлігінде автомобиль ағынын 1 547 авто/тәулікке дейін қысқартуға, экологиялық жағдайды жақсартуға ықпал етеді. Қаланың көліктік инфрақұрылым жобаларын іске асыру жол бойындағы сервис пен қызмет көрсету саласын дамыту есебінен шағын және орта бизнеске мультипликативтік әсер етеді.
Кешенді жоспарды іске асыру бойынша іс-шаралар өткізу нәтижесінде қала аумағында шағын құрылыс салу, 4 мыңға жуық жаңа жұмыс орындарын құра отырып, инженерлік-көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымды тиімді пайдалануға қол жеткізу қамтамасыз етілетін болады. Жалпы алғанда, жоғарыда көрсетілген іс-шаралар халықтың өмір сүру сапасын жақсартуға және қаланың инвестициялық тартымдылығын арттыруға ықпал етеді.
Ескерту: Аббревиатуралардың толық жазылуы
БҒМ            - Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСМ            - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині      - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕҚДБ      - Еуразиялық қайта құру және даму банкі
ЖБ            - жергілікті бюджет
ЖСҚ            - жобалау-сметалық құжаттама
ИИДМ      - Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
ІІМ            - Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Қаржымині      - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МЖӘ            - мемлекеттік-жекешелік әріптестік
ОЖП            - орталық жылу пункті
ӨК            - өзге көздер
РБ            - республикалық бюджет
ҰЭМ            - Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЭГТРМ      - Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрі
ЭМ             - Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі

7. Образование
В результате строительства 4 общеобразовательных школ к 2026 году дополнительно ученическими местами будут охвачены 3 900 детей. Для достижения 100% охвата детей от 1 до 6 лет дошкольным воспитанием планируется строительство 4 детских дошкольных учреждений на 1 240 мест.
8. Культура и спорт
Реконструкция дома культуры в селе Приречное, а также ремонт и развитие материально-технической базы историко-культурных объектов (библиотеки, музеи, дома культуры) способствуют дальнейшему укреплению статуса города Семей как духовного и культурного центра страны, сохранению обычаев и традиций казахстанского народа. После завершения строительства парка на "Бейбітшілік аралы" планируется проведение крупных культурно-досуговых мероприятий и концертов с привлечением отечественных и зарубежных артистов, что позволит увеличить количество внутренних и внешних туристов.
К 2026 году охват граждан, систематически занимающихся физической культурой и спортом, достигнет 31 %, за счет строительства ледового модуля и установки спортивных площадок в рамках благоустройства дворовых территорий, а также полной загрузки вводимого в 2019 году культурно-спортивного комплекса "Абай-Арена". В целом, развитие спортивных объектов благоприятно скажется на здоровье граждан, позволит привлечь большее количество населения к массовому спорту, достичь высоких спортивных результатов как на республиканском, так и международном уровне.
9. Транспортная инфраструктура
Доля дорог в хорошем и удовлетворительном состоянии от общей протяженности к 2026 году увеличится с 73,6% до 95%. Строительство автомобильной дороги "Обход города Семей" позволит повысить международный и региональный транзитный потенциал, будет способствовать развитию грузопассажирских перевозок, а также сокращению потока автомобилей в центральной части города до 1 547 авт/сут, улучшению экологического состояния. Реализация проектов транспортной инфраструктуры также окажет мультипликативный эффект на малый и средний бизнес за счет развития придорожного сервиса и сферы услуг.
В результате проведения мероприятий по реализации Комплексного плана будут обеспечены компактная застройка территории, достижение эффективного использования инженерно-транспортной и социальной инфраструктуры с созданием около 4 тыс. новых рабочих мест. В целом, вышеуказанные мероприятия будут способствовать улучшению качества жизни населения и повышению инвестиционной привлекательности.
Примечание: расшифровка аббревиатур
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ЕБРР - Европейский Банк Реконструкции и Развития
МБ - местный бюджет
ПСД - проектно-сметная документация
МИИР - Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
ГЧП - государственно-частное партнерство
ЦТП - центральный тепловой пункт
ДИ - другие источники
РБ - республиканский бюджет
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЭГПР - Министерство экологии, геологии и природных ресурсов
МЭ - Министерство энергетики Республики Казахстан